42/1999. (X. 13.) OM rendelet
az Országos szakértői és Országos vizsgáztatási névjegyzékről és a szakértői tevékenységről
A közoktatásról szóló - többször módosított - 1993. évi LXXIX. törvény (a továbbiakban: közoktatási törvény) 94. §-a (1) bekezdésének c) és i) pontjában foglalt felhatalmazás alapján - szakképzés tekintetében a szakképesítésért felelős miniszterekkel egyetértésben - a következőket rendelem el:
Az Országos szakértői és Országos vizsgáztatási névjegyzék
1. § (1) A nevelési-oktatási intézményben szakmai ellenőrzésben való közreműködésre jogosult szakértőket tartalmazó Országos szakértői névjegyzéket szakterületenként kell összeállítani. Szakterület különösen:
a) az óvodai nevelés,
b) az általános iskola kezdő szakaszában folyó nevelő és oktató tevékenység,
c) a napközis és tanulószobai foglalkozás,
d) a kollégiumi nevelés és oktatás,
e) szakrendszerű oktatásban az egyes tantárgyak, tantárgycsoportok, illetőleg művészeti oktatásban a tanszakok,
f) az iskolai testnevelés és sport,
g) fogyatékos gyermekek és tanulók óvodai nevelésében, iskolai nevelésében és oktatásában az egyes fogyatékosság típusának megfelelő nevelő, illetőleg nevelő és oktató munka, a pedagógiai szakszolgálatok,
h) a nemzeti és etnikai kisebbségi nevelés, oktatás,
i) az iskolai könyvtár,
j) a felnőttoktatás módszertana,
k) a pedagógiai értékelés,
l) a tanügyigazgatás,
m) a szakmai előkészítő, szakmai alapozó, pályaorientáció, szakmai orientáció, szakmacsoportos alapozó oktatás,
n) a szakoktatás-igazgatás.
o)[1] minőségbiztosítás;
p)[2] tankönyv, taneszköz.
q)[3] tantervi szakértői tevékenység,
r)[4] hátrányos helyzetű gyermekek integrált oktatása, együttnevelése.
(2) Az alapfokú művészetoktatás részére művészeti áganként, azon belül szakterületenként kell a szakértői névjegyzéket összeállítani.
(3) Az iskolai rendszerű szakképzés szakmai tantárgyai tekintetében az Országos szakértői névjegyzéket a szakképzésről szóló - többször módosított - 1993. évi LXXVI. törvény 3. §-a (2) bekezdésének h) pontja alapján a szakképesítésért felelős miniszter (a továbbiakban: szakképesítésért felelős miniszter) készíti el. Az Országos szakértői névjegyzéket szakképesítésenként vagy szakmacsoportonként kell összeállítani.
2. § (1) A (2) bekezdésben meghatározott kivétellel az Országos szakértői névjegyzékbe, valamint az alapműveltségi vizsga vizsgaelnöki, illetve az érettségi vizsga vizsgaelnöki feladat ellátására megbízhatók névsorát tartalmazó Országos vizsgáztatási névjegyzékbe (a továbbiakban a két névjegyzék együtt: névjegyzék) való felvételről az Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközpont (a továbbiakban: vizsgaközpont) dönt.
(2) A szakképzés szakmai tantárgyai tekintetében az Országos szakértői névjegyzékbe történő felvételről a szakképesítésért felelős miniszter dönt, illetve az általa kijelölt országos szakmai szolgáltatást ellátó intézmény.
(3) A névjegyzékbe való felvétellel kapcsolatos pályázat bármikor benyújtható.
(4) A névjegyzékbe történő felvétellel kapcsolatos pályázatokat a vizsgaközpontba, a szakképzés szakmai tantárgyai esetén a szakképesítésért felelős miniszter által vezetett minisztériumba kell benyújtani.
(5) A névjegyzékbe való felvétellel kapcsolatos pályázatnak tartalmaznia kell:
a) a névjegyzékbe való felvétel iránti kérelmet, annak megjelölését, hogy melyik névjegyzékbe kérik a felvételt,
b) a részletes szakmai önéletrajzot,
c) szakértői névjegyzékbe történő felvétel iránti kérelemnél a szakmai tevékenység, és ha végzett ilyet, a szakterületen végzett kutatómunka, tudományos tevékenység ismertetését.
(6) A névjegyzékbe való felvétellel kapcsolatos pályázathoz csatolni kell:
a) az erkölcsi bizonyítványt,
b) a pedagógus-munkakör betöltésére jogosító vagy a felsőfokú iskolai végzettséget és szakképzettséget tanúsító oklevél, továbbá a pedagógus-szakvizsga hiteles másolatát,
c) a közoktatási törvény 101. § (3)-(4) és (7) bekezdésében előírt tíz év gyakorlati idő meglétét tanúsító igazolást,
d) a jelentkező szakmai tevékenységét értékelő - legalább két - szakmai ajánlást,
e) a jelentkező által írt könyvek, cikkek, tanulmányok jegyzékét.
(7) A névjegyzékbe való felvételi kérelem - külön-külön pályázattal - benyújtható mind a két névjegyzékre, illetőleg az Országos szakértői névjegyzék több szakterületére.
(8) Nem szükséges az erkölcsi bizonyítvány csatolása annak, akinél jogszabály rendelkezése alapján a büntetlenség az alkalmazás és a foglalkoztatás előfeltétele, továbbá, akinek a munkáltatója igazolja, hogy olyan munkakörben dolgozik, amelyben az alkalmazás előfeltétele a büntetlen előélet, és az alkalmazás óta tudomása szerint ez a feltétel fennáll.
(9) A hiteles okiratról készült másolatnak az eredetivel történő azonosságát, a tíz év gyakorlati idő meglétét a munkáltató, nyugdíjban lévő jelentkező esetén az utolsó munkáltató vagy annak jogutódja, jogutód nélkül megszűnt munkáltató esetén a megszűnt munkáltató fenntartója jogosult igazolni.
3. § (1) Az, aki szerepel a névjegyzékben, kérheti a névjegyzékben történő nyilvántartásának meghosszabbítását. A nyilvántartás meghosszabbításával összefüggő kérelemre - ha e rendelet másképp nem rendelkezik - a nyilvántartásba vételre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.
(2) A nyilvántartás meghosszabbításával összefüggő kérelemnek tartalmaznia kell:
a) a nyilvántartásba vétel meghosszabbításával összefüggő kérelmet,
b) a nyilvántartásba vétel idejét, a jegyzék és a szakterület megnevezését,
c) a nyilvántartásba vétel óta végzett szakmai, illetve vizsgaelnöki, szakértői tevékenység ismertetését.
(3) A nyilvántartás meghosszabbításával összefüggő pályázatot legalább a nyilvántartási határidő lejárta előtt hat hónappal be kell nyújtani. A pályázathoz csatolni kell
a) legalább két - a végzett munkáról szóló - szakmai értékelést,
b)[5] azoknak az okleveleknek, bizonyítványoknak és tanúsítványoknak a hiteles másolatát, amelyekkel igazolni lehet a tevékenység folytatásához szükséges ismeretek elsajátítását (pl. pedagógus-szakvizsga oklevele, pedagógustovábbképzés keretében kiadott tanúsítvány), amennyiben ezeket korábban nem küldték meg a vizsgaközpont részére.
(4) A beérkezett pályázatokat évente két alkalommal kell elbírálni:
a) március 1-10. közötti időszakban az előző év szeptember 1-jétől a tárgyév február 15-éig beérkezett pályázatokat,
b) október 1-10. közötti időszakban a február 16-ától augusztus 31-éig beérkezett pályázatokat.
4. § (1) Törölni kell a névjegyzékből azt,
a) aki kéri,
b) akit öt évnél hosszabb ideje vettek fel a névjegyzékbe, s felvételét nem hosszabbították meg,
c) aki elhunyt,
d) akit büntetőeljárás keretében - jogerős ítélettel - a foglalkozásának gyakorlásától vagy a közügyek gyakorlásától eltiltottak,
e) akinek a törlését - az (2) bekezdés alapján - elrendelték.
(2) Elrendelhető a névjegyzékből való törlése annak, aki - neki felróható okból - több alkalommal nem vállalta el a szakértői, illetve vizsgaelnöki megbízást, vagy feladatának nem, vagy nem megfelelően tett eleget.
(3) Felfüggeszthető annak a szakértőnek a tevékenysége, akivel szemben a 2. § (1)-(2) bekezdése alapján döntéshozatalra jogosultnál panaszt nyújtottak be. A felfüggesztés a panasz kivizsgálásáig, legfeljebb három hónapig szólhat.
(4) A felfüggesztésről és a névjegyzékből való törlésről - hivatalból vagy bejelentés alapján - a 2. § (1)-(2) bekezdése alapján a felvétel tárgyában döntéshozatalra jogosult dönt.
5. § (1) A pályázatok értékelésére, a törléssel összefüggő döntések előkészítésére a vizsgaközpont, illetve a szakképesítésért felelős miniszter bírálóbizottságot hoz létre. A bírálóbizottság hét tagból áll. A bírálóbizottság három tagját - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - az oktatási miniszter kéri fel, két-két tagjára az oktatási miniszter vagy a szakképesítésért felelős miniszter megkeresésére az Országos Köznevelési Tanács, illetve a Közoktatáspolitikai Tanács tesz javaslatot.
(2) A szakképesítésért felelős miniszter felkérésére a bírálóbizottság négy tagjára javaslatot tehet az Országos Szakképzési Tanács vagy a szakképzésben érdekelt felsőoktatási intézmény is. A bírálóbizottság három tagját a szakképzésért felelős miniszter kéri fel. A szakképesítésért felelős miniszter döntése alapján a bírálóbizottság öt taggal is működhet, ha a benyújtott pályázatok száma nem éri el egy naptári évben a kettőszázat. Öttagú bizottság esetén a miniszter egy bizottsági tagot kérhet fel.
(3) A nemzeti, etnikai kisebbségi óvodai nevelést, iskolai nevelést-oktatást, kollégiumi nevelést-oktatást érintő szakértői és vizsgaelnöki ügyekben a bírálóbizottság jogkörét az Országos Kisebbségi Bizottság gyakorolja.
(4) A bírálóbizottság tagja saját pályázatának elbírálásában és az őt érintő döntés meghozatalában nem vehet részt. A bírálóbizottság szabályzatot fogad el, amelyben meghatározza működésének rendjét. A szabályzatot a vizsgaközpont, illetve a szakképesítésért felelős miniszter hagyja jóvá. A bírálóbizottság tagjainak névsorát a minisztérium hivatalos lapjában közzé kell tenni.
(5) Az Országos vizsgáztatási névjegyzék összeállítása és az Oktatási Minisztérium hivatalos lapjában történő közzététele a vizsgaközpont feladata. Az Országos szakértői névjegyzéket a vizsgaközpont, szakképzés tekintetében a szakképesítésért felelős miniszter (a továbbiakban együtt: névjegyzéket összeállító) állítja össze és teszi közzé évente két alkalommal, az elbírálást követő hónap utolsó napjáig a minisztérium hivatalos lapjában. Az Oktatási Minisztérium hivatalos lapjában valamennyi szakterület Országos szakértői névjegyzékét közzé kell tenni. A kiegészítéseket is magában foglaló egységes névjegyzéket szükség szerint, de legalább háromévenként közzé kell tenni.
6. § (1) A névjegyzékben szereplők részére - a névjegyzék összeállítója - sorszámmal ellátott igazolványt állít ki. Az igazolvány közokirat, amely igazolja, hogy tulajdonosa jogosult vizsgaelnöki, illetve szakértői feladatot ellátni.
(2) Az igazolvány tartalmazza:
a) a tulajdonos nevét, születési helyét és időpontját, lakóhelyének, ennek hiányában tartózkodási helyének címét,
b) azt a tevékenységet, amelynek ellátására az igazolvány jogosít,
c) az igazolvány kiállításának és érvényességének idejét,
d)[6] kiállitója bélyegzőjének lenyomatát, a kiállító aláírását.
(3) Annak részére, akit felvettek mind az Országos vizsgáztatási, mind az Országos szakértői névjegyzékbe, névjegyzékenként külön-külön igazolványt kell kiállítani. Annak a részére, akit az Országos szakértői névjegyzék több szakterületén vettek nyilvántartásba, akkor kell szakterületenként külön-külön igazolványt kiállítani, ha az egyes szakterületeknél eltérő az igazolvány kiállítására illetékes.
(4) Az igazolványokról nyilvántartást kell vezetni.
A szakértői tevékenység
7. § (1) A szakértő a szakértői tevékenységét az ország egész területén kifejtheti. A szakértő a feladatát államigazgatási eljárásban való közreműködés esetén kirendelés, más esetben megbízás (a továbbiakban együtt: felkérés) alapján látja el. Kirendelés előtt a szakértővel előzetesen egyeztetni kell, hogy elvállalja-e a szakvélemény elkészítését. Ha a szakértő a kirendelést nem fogadja el, vagy a kirendelés módosítását kéri, öt munkanapon belül jeleznie kell ezt a kirendelőnek.
(2) Adott ügyben nem lehet szakértő, aki az ügy tárgyilagos megítélésére nem képes, így különösen
a) az érintett közoktatási intézmény vezetője, illetve közeli hozzátartozója [Ptk. 685. § b) pont],
b) az érintett közoktatási intézménnyel foglalkoztatási jogviszonyban álló,
c) az adott ügyben szaktanácsadóként közreműködő,
d) a döntéshozatalban részt vevő.
(3) A szakértő a szakértői tevékenységéről nyilvántartást vezet, amelyben fel kell tüntetnie a felkérő megnevezését, a felkérés tárgyát, keltét, az elkészített szakvélemény keltét, valamint a munkadíjának és költségtérítésének megállapításához szükséges adatokat.
(4) A felkérésben meg kell határozni a feladat ellátásával összefüggő kérdéseket, így különösen
a) a szakértő nevét, szakterületét, azokat a feladatokat, amelyeket el kell végeznie,
b) azokat a kérdéseket, amelyekre választ kell adnia,
c) a szakértő részére átadott iratokat, az átadás időpontját,
d) a szakvélemény elkészítésének időpontját,
e) minden olyan szükséges tényt, adatot és tájékoztatást, amely a feladat ellátásához szükséges,
f) a szakértői tevékenységért járó ellenszolgáltatás megállapítására vonatkozó feltételeket, kikötéseket.
(5) A felkérésben meghatározható a szakvélemény terjedelme.
(6) A szakértő szakvéleményét - a felkérésben foglaltaknak megfelelően - írásban vagy szóban terjeszti elő. Az írásban elkészített szakvélemény magában foglalja különösen:
a) a szakértő adatait (név, lakóhely, szakterület, szakértői igazolvány száma),
b) a felkérésben foglaltak ismertetését,
c) a szakmai megállapításokat,
d) a levont következtetéseket, a javasolt intézkedéseket, mindazt, amit a szakértő fontosnak tart.
(7) Ha ugyanarra a feladatra több szakértőt kértek fel, a szakvéleményben fel kell tüntetni, hogy melyik szakértő milyen feladatot látott el. Több szakértő esetén felkérhető szakértő az egységes - összefoglaló - szakvélemény elkészítésére is.
(8) A szakértőt a tevékenysége során tudomására jutott tényekre és adatokra nézve titoktartási kötelezettség terheli. Ezekről a tényekről és adatokról csak a felkérésben meghatározottak szerint lehet tájékoztatást adni.
(9) Ha a szakértő olyan feladatban működik közre, amelynek finanszírozásához a vizsgaközpont nyilvános pályázat útján hozzájárul, a szakértő foglalkoztatásának szabályait a vizsgaközpont a pályázatban meghatározottak szerint ellenőrzi.
8. § (1) A szakértői tevékenységért munkadíj és költségtérítés jár. A munkadíjat és költségtérítést a felkérést adó állapítja meg, az e rendeletben meghatározott keretek között, a szakértő által készített jegyzék alapján.
(2) A szakértői véleményhez jegyzéket kell csatolni, amelyben a szakértőnek részleteznie kell a szakértői tevékenységet és a ráfordított időt, továbbá a munkadíj és költségtérítés megállapítását befolyásoló minden adatot, tényt. Több szakértő együttes eljárása esetén mindegyik szakértő külön-külön jegyzéket köteles benyújtani.
(3) A munkadíj a szakértői vélemény elkészítése évének első munkanapján érvényes kötelező legkisebb munkabér (minimálbér)
a) húsz-harminc százaléka, a szakvélemény szóbeli ismertetése esetén,
b) harminc-ötven százaléka, kész dokumentum véleményezésekor, elektronikus és nyomtatott anyag esetén szerzői ívenként, a hang és képi ismerethordozón található dokumentum esetén százhúsz perc hosszúságú rész után,
c) százötven-kettőszázötven százaléka, önálló munkaként elkészített szakvélemény esetén, szerzői ívenként.
(4) Amennyiben a szakvélemény elkészítése során a (3) bekezdés a)-c) pontban felsoroltak közül több különböző feladatot kell megoldani, az egyes feladatokra a munkadíjat külön-külön kell megállapítani. A (3) bekezdés b)-c) pontjaiban a munkadíj arányos részét kell megállapítani, ha az előírt mennyiségnél kevesebbet kell véleményezni, illetve, ha a készített szakvélemény terjedelme nem éri el a meghatározott terjedelmet. A (3) bekezdés alapján számítható munkadíj legfeljebb száz százalékkal megemelhető, ha a szakvéleményt nem magyar nyelvű anyagról vagy nem magyar nyelven kell elkészíteni, vagy a szakvéleményt soron kívül - hét munkanapon belül - kell megadni, illetve a szakvélemény elkészítése különleges szakértelmet, az átlagosnál nagyobb munkaidő-ráfordítást, tudományos kutatást igényel.
(5) Az utazással eltöltött időre legfeljebb a (3) bekezdés a) pontjában meghatározott díj alsó határának megfelelő összeg számolható el.
(6) A szakértő költségként számolhatja el a szakvélemény elkészítésével, az utazással és egyéb költséggel járó szükséges és igazolt pénzkiadását. A számlával nem igazolható, de szükségszerűen felmerülő költségek fedezésére (posta, telefon, irodaszer, világítás, fűtés stb.) költségátalányt kell megállapítani. A költségátalány a szakértő részére megállapított munkadíj legalább tíz százaléka.
Vegyes rendelkezések
9. § (1) A névjegyzékbe történő felvétellel kapcsolatos pályázat benyújtásakor a pályázó bírálati díjat köteles fizetni.
(2) A bírálati díj összege a pályázat benyújtásakor érvényes kötelező legkisebb munkabér (minimálbér)
a) tíz százaléka az Országos vizsgáztatási névjegyzékbe,
b) huszonöt százaléka az Országos szakértői névjegyzékbe
benyújtott pályázat esetén.
(3) Ha a pályázat benyújtója mind a két névjegyzékre vagy több szakterületre kéri a felvételét, pályázatonként köteles bírálati díjat fizetni.
(4) A névjegyzéken való meghosszabbítás iránti kérelem és a jogorvoslati kérelem bírálati díja a (2) bekezdésben meghatározott díj összegének ötven százaléka.
(5)[7] Az e rendeletben megállapított bírálati díjat a vizsgaközpont, illetve a szakképesítésért felelős miniszter által irányított minisztérium - e rendelet mellékletében meghatározott - bankszámláján kell befizetni a rendelkezésre bocsátott készpénz-átutalási megbízáson. A befizetett bírálati díj kezelése és nyilvántartása az államháztartás alrendszereinek bankszámla-vezetési, költségvetési, befizetési és letéti kezelési, valamint kötelezettségvállalási rendjéről szóló jogszabályokban meghatározottak szerint történik. A befizetett bírálati díj a vizsgaközpont, illetve az érintett minisztérium bevétele. A bírálati díj a bírálóbizottság feladatainak ellátásához, a jogorvoslati kérelmek elbírálásához, az e feladatokkal összefüggő személyi és tárgyi kiadások fedezetére használható fel. Ha a szakképesítésért felelős miniszter az e rendeletben meghatározott feladatai ellátásába pedagógiai-szakmai szolgáltató intézményt von be, a bírálati díj az intézményi feladatok ellátásának fedezetéül is felhasználható.
10. § (1) A névjegyzékbe való felvétel iránti és a nyilvántartás meghosszabbításával összefüggő kérelem elbírálásával, továbbá a névjegyzékből való törlés, valamint a szakértői tevékenység felfüggesztésével összefüggő döntés meghozatalával kapcsolatos eljárásban az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény (a továbbiakban: az államigazgatási eljárás általános szabályai) rendelkezéseit kell alkalmazni.
(2) Kirendelés esetén a szakértői tevékenységért járó munkadíj és költségtérítés megállapítása ellen az államigazgatási eljárás általános szabályai szerint jogorvoslatnak van helye, megbízás esetén a vitás kérdésekben a bíróság dönt.
11. § (1) Ahol e rendelet pedagógus-szakvizsgáról rendelkezik, azon a pedagógus-szakvizsgával egyenértékű vizsgát, oklevelet, illetőleg tudományos fokozatot is érteni kell.
(2) 2002. január 1-jétől a névjegyzékbe az vehető fel, illetve annak a nyilvántartása hosszabbítható meg, aki a pedagógus-szakvizsgára történő felkészítés vagy a pedagógus-továbbképzés keretében elsajátította a vizsgaelnöki, illetve a szakértői feladatok ellátásához szükséges ismereteket.
(3) 2006. január 1-jétől a névjegyzékben csak azok szerepelhetnek, akik az (1) bekezdésben meghatározott ismereteket szakvizsgára történő felkészítés vagy továbbképzés keretében elsajátították.
(4) 2010. január 1-jétől a névjegyzékbe csak az vehető fel, aki az (1) bekezdésben meghatározott ismereteket pedagógus-szakvizsga keretében sajátította el, illetve tudományos fokozattal rendelkezik.
(5) Teljesítették az (1) bekezdésben meghatározott feltételt azok, akik 1997-ben vagy 1998-ban a Művelődési és Közoktatási Minisztérium hivatalos lapjában (XLI. évfolyam 16/II. és 24/II. szám, XLII. évfolyam 14/I. szám) közzétett továbbképzések keretében vagy a felsőoktatási intézmények által szervezett "mentor" képzések keretében sajátították el az előírt ismereteket.
(6) A szakvizsgára vonatkozó rendelkezéseket nem kell alkalmazni, ha a szakértő a közoktatási törvény 101. §-a (3) bekezdésének második gondolatjelében foglaltak alapján került a névjegyzékbe.
(7) A pedagógus-szakvizsga elvégzését igazoló oklevél, illetve a pedagógus továbbképzésen való részvételt igazoló okirat hiteles másolatának bemutatása a 2001. december 31. után benyújtott pályázatoknál kötelező.
12. § (1) Az Országos szakértői névjegyzékben szereplő szakértő - az e rendeletben meghatározottak szerint - az iskolarendszeren kívüli oktatás keretében is elláthat szakértői tevékenységet.
(2) A szakképzésért felelős miniszter az e rendeletben meghatározottak szerint olyan szakképesítésre, szakmacsoportra is elkészítheti a szakértői névjegyzéket, amelyik nem szerepel az iskolarendszerű szakképzésben.
13. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba. Rendelkezéseit a hatálybalépése után benyújtott pályázatok tekintetében kell alkalmazni.
(2)[8] Az e rendelet 3. §-a (3) bekezdésének a) pontjában foglaltakat a 2004. december 31. után benyújtott kérelmek elbírálásánál kell alkalmazni.
(3)[9] A rendelet hatálybalépésének napján hatályát veszti az Országos szakértői névjegyzék és Országos vizsgáztatási névjegyzék elkészítéséről, a névjegyzékre történő felvétel eljárási kérdéseiről, valamint a felvétel meghosszabbításának feltételeiről szóló 6/1994. (IV. 13.) MKM rendelet , valamint a nevelési-oktatási intézmények működéséről szóló 11/1994. (VI. 8.) MKM rendelet 52. §-a, rendelkezéseit azonban a hatálybalépése előtt benyújtott pályázatok tekintetében alkalmazni kell.
(4) 1999. októberben a névjegyzékbe történő felvétel iránti kérelmeket az Oktatási Minisztérium bírálja el.
(5) A miniszter az e rendelet hatálybalépésétől számított három hónapon belül kéri fel az e rendelet 5. §-ának (1)-(2) bekezdésében meghatározott bizottság tagjait. Addig az időpontig a rendelet hatálybalépésekor alkalmazott eljárás szerint kell a pályázatokat elbírálni.
(6) A (6) bekezdésben foglaltak kivételével azok, akiknek a névjegyzékbe vétele e rendelet hatálybalépése után hat hónapnál rövidebb idő alatt jár le, a meghosszabbítás iránti kérelmet a hatálybalépést követő hat hónapon belül nyújthatják be. A rendelet hatálybalépése előtt névjegyzékbe vettek 2000. július 31-ig akkor is elláthatják a vizsgaelnöki és a szakértői feladatot, ha a nyilvántartásba vétel óta öt évnél hosszabb idő telt el.
(7) A rendelet hatálybalépése előtt a szakértői működéssel összefüggő egyes kérdéseknek a Munkaügyi Minisztérium ügykörét érintő szakterületeken való szabályozásáról szóló 1/1994. (I. 18.) MüM rendelet alapján kiadott szakoktatás szakértői és munkaerőpiaci képzés szakértői engedélyek a kiadástól számított öt évig, illetve, ha ennek eléréséig két évnél kevesebb idő lenne hátra, e rendelet hatálybalépésétől számított további két évig érvényesek.
Pokorni Zoltán s. k.,
oktatási miniszter
Melléklet a 42/1999. (X. 13.) OM rendelethez[10]
A Magyar Államkincstárnál vezetett bankszámlák, amelyekre a bírálati díjat be kell fizetni
a) Belügyminisztérium Oktatási Főigazgatóság 10023002-00284787-00000000 számú előirányzat-felhasználási keretszámla.
b) Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium 10032000-01491838-00000000 pénzforgalmi jelzőszámú bankszámla.
c) Foglalkozáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium 10032000-00285568-00000000 számú előirányzat-felhasználási keretszámla.
d) Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium 10032000-01494549 pénzforgalmi jelzőszámú bankszámla.
e) Gazdasági és Közlekedési Minisztérium 10032000-01460658-00000000 pénzforgalmi jelzőszámú bankszámla.
f) Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium Igazgatás 10032000-01401026-00000000 pénzforgalmi jelzőszámú bankszámla.
g) Honvédelmi Minisztérium KPSZH (0101 Bp.) 10023002-01780420-00000000 pénzforgalmi jelzőszámú bankszámla.
h) Igazságügyi Minisztérium 10032000-01483305-00000000 pénzforgalmi jelzőszámú bankszámla.
i) Informatikai és Hírközlési Minisztériuml0032000-00285544-00000000 pénzforgalmi jelzőszámú bankszámla.
j) Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium 10032000-01468216-00000000 pénzforgalmi jelzőszámú bankszámla.
k) Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma 10032000-00282259-50000005 pénzforgalmi jelzőszámú bankszámla.
l) Oktatási Minisztérium 10032000-01425190-00000000 pénzforgalmi jelzőszámú bankszámla.
m) Pénzügyminisztérium 10032000-01454055-
00000000 pénzforgalmi jelzőszámú bankszámla.
n) Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközpont 10032000-00282637-00000000 pénzforgalmi jelzőszámú bankszámla.
Lábjegyzetek:
[1] Beiktatta a 15/2003. (V. 28.) OM rendelet 11. § (4) bekezdése. Hatályos 2003.05.31.
[2] Beiktatta a 15/2003. (V. 28.) OM rendelet 11. § (4) bekezdése. Hatályos 2003.05.31.
[3] Beiktatta a 17/2004. (V. 20.) OM rendelet 9. § -a. Hatályos 2004.05.28.
[4] Beiktatta a 17/2004. (V. 20.) OM rendelet 9. § -a. Hatályos 2004.05.28.
[5] Megállapította a 4/2001. (I. 26.) OM rendelet 22. § (1) bekezdése. Hatályos 2001.02.10.
[6] Megállapította a 4/2001. (I. 26.) OM rendelet 22. § (2) bekezdése. Hatályos 2001.02.10.
[7] Módosította a8/2000. (V. 24.) OM rendelet 32. § a)-b) pontja. Hatályos 2000.06.01.
[8] A 42/1999. (X. 13.) OM rendelet 13. § 2. bekezdését a 46/1999. (XII. 13.) OM rendelet 9. § 2. bekezdése iktatta be
[9] A 42/1999. (X. 13.) OM rendelet 13. § 2-6. bekezdésének számozása 3-7.-re változott a 46/1999. (XII. 13.) OM rendelet 9. § 2. bekezdésének megfelelően
[10] Megállapította a 7/2003. (III. 21.) OM rendelet 1. §-a. Hatályos 2003.03.29.