Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

66/1999. (XII. 25.) EüM rendelet[1]

a szakorvos, szakfogorvos, szakgyógyszerész és klinikai szakpszichológus szakképesítés megszerzéséről

Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 247. §-a (2) bekezdésének i) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. § A rendelet hatálya az egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképzés keretében szakorvos, szakfogorvos, szakgyógyszerész, valamint klinikai szakpszichológus szakképesítést megszerző személyekre, valamint a képzésüket végző felsőoktatási intézményekre terjed ki.

2. § (1) Szakorvosi szakképesítést általános orvosi és higiénikus orvosi oklevéllel rendelkező orvosok szerezhetnek.

(2) Az általános orvosi oklevéllel rendelkező orvosok által megszerezhető szakképesítéseket az 1. számú melléklet tartalmazza.

(3)[2] Az általános orvosi oklevéllel rendelkező orvosok által megszerezhető első szakképesítések megszerzésének képzési feltételeit a 2. számú melléklet tartalmazza.

(4)[3] Az általános orvosi oklevéllel rendelkező szakorvosok által megszerezhető ráépített szakképesítések megszerzésének képzési feltételeit a 3. számú melléklet tartalmazza.

(5) A higiénikus orvosi oklevéllel rendelkező orvosok által megszerezhető szakképesítéseket az 5. számú melléklet tartalmazza.

3. § (1) Szakfogorvosi szakképesítést fogorvosi oklevéllel rendelkezők szerezhetnek.

(2) A fogorvosi oklevéllel rendelkezők által megszerezhető szakképesítéseket a 6. számú melléklet tartalmazza.

4. § (1) Szakgyógyszerészi szakképesítést gyógyszerészi oklevéllel rendelkezők szerezhetnek.

(2) A gyógyszerészi oklevéllel rendelkezők által megszerezhető szakképesítéseket a 7. számú melléklet tartalmazza.

5. § (1) Klinikai szakpszichológus szakképesítést pszichológus oklevéllel rendelkezők szerezhetnek.

(2) A pszichológus oklevéllel rendelkezők által megszerezhető első szakképesítéseket, valamint a szakpszichológus szakképesítéssel rendelkezők által megszerezhető ráépített szakképesítéseket a 8. számú melléklet tartalmazza.

(3) Az (1) bekezdés szerinti szakképesítés megszerzését megelőző szakképzésért fizetendő térítési díjat a felsőoktatási intézmény határozza meg.

6. § (1)[4] A 2-5. §-ok szerinti szakképesítések megszerzése az egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképzésről szóló jogszabály előírásai szerint történik. A szakképesítést a külön jogszabályban erre felhatalmazott testület által kiadott szakorvosi, szakfogorvosi, szakgyógyszerészi és klinikai szakpszichológusi bizonyítvány tanúsítja. A bizonyítványban a szakképesítést a mellékletben meghatározott megnevezéssel megegyezően kell feltüntetni.

(2)[5]

(3)[6]

(4)[7] Ha valaki újabb elsőként megszerezhető szakképzésre jelentkezik, az egyetem csak akkor fogadhatja el a jelentkezését, ha a szakmában az első szakirányú szakképzésre jelentkezők elfogadása után betöltetlen képzési kapacitással rendelkezik. Erről az egyetemnek a szakképzésre jelentkezés elfogadása alkalmából nyilatkoznia kell. Az újabb elsőként megszerezhető szakképzés és a ráépített szakképzés költségeit az egyetem állapítja meg.

(5)[8] Az iskola-egészségtan és ifjúságvédelem, az egészségbiztosítás ráépített szakképesítés, illetve a foglalkozás-orvostan (üzemorvostan) mint újabb elsőként megszerezhető szakképesítés - a törvényes munkaidő legalább felét elérő - részmunkaidőben is megszerezhető. Ráépített szakképesítésnek - a törvényes munkaidő legalább felét elérő - részmunkaidőben történő megszerzése esetén a szakképzési idő annyival hosszabbodik meg, hogy megfeleljen a jogszabályban a teljes munkaidejű képzésre előírt időtartamnak és feltételeknek.

(6)[9] Ha a jelölt az első szakképesítés megszerzésétől számított 15 éven belül kíván újabb elsőként megszerezhető szakképesítést szerezni, a két szakképzés azonos képzési elemeit az újabb elsőként megszerezhető szakképesítésnél teljesítettnek kell tekinteni.

(7)[10] Ha az első szakképesítés megszerzése óta több mint 15 év telt el, az újabb elsőként megszerezhető szakképesítés tekintetében a képzést végző felsőoktatási intézmény a jelölt erre irányuló kérelmére, a kérelmet megalapozó bizonyítvány, munkáltatói igazolás vagy egyéb, a döntés megalapozására alkalmas dokumentum alapján a jelölt korábbi szakképesítésének, képzéseinek és gyakorlatának figyelembevételével dönt a két szakképzés azonos képzési elemei tekintetében az azonos képzési elemek elfogadhatóságáról.

(8)[11] A (7) bekezdés szerinti döntés ellen a jelölt a felsőoktatási intézmény tanulmányi és vizsgaszabályzatában meghatározottak szerint jogorvoslattal élhet.

(9)[12] A (7) bekezdés szerinti esetben az újabb elsőként megszerezhető szakképesítés megszerzéséhez szükséges szakgyakorlati idő nem lehet rövidebb két évnél.

7. § (1) Ez a rendelet 2000. január 1-jén lép hatályba.

(2)[13] Az az orvos, fogorvos vagy gyógyszerész oklevéllel rendelkező személy, aki az egyes egészségügyi tárgyú miniszteri rendeleteknek az egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképzéssel összefüggő módosításáról szóló 20/2011. (V. 10.) NEFMI rendelet hatálybalépését megelőző napon a felsőoktatási intézményekáltal elfogadott képzési terv alapján, az alapképzettsége figyelembe vételével a 3. számú melléklet szerint meg nem szerezhető ráépített szakképzésben vesz részt, az Egészségügyi Szakképzési és Továbbképzési Tanács (a továbbiakban: ESZTT) elnöke által - az adott személy alapszakképesítése szerinti és a megszerezni kívánt ráépített szakképesítés bemeneteként előírt alapszakképesítések képzési kurrikulumainak a (3) bekezdés szerinti összevetésével - meghatározott képzési elem teljesítése esetén szakvizsgára bocsátható.

(3)[14] Az ESZTT elnöke a (2) bekezdés szerinti összevetés során megállapítja, hogy a megszerezni kívánt ráépített szakképesítés bemeneteként előírt alapszakképesítés mely, a ráépített szakképesítés megszerzéséhez szükséges olyan elemet (elemeket) tartalmaz, amelyet (amelyeket) az adott személy az alapszakképesítése megszerzése során nem, vagy nem a ráépített szakképesítés megszerzéséhez szükséges időtartamban sajátított el, és amelynek (amelyeknek) a teljesítése a bemenetként előírt alapszakképesítés és a meglévő alapszakképesítés egyenértékűségének megállapításához szükséges.

(4)[15]

(5)[16] Ez a rendelet a következő uniós jogi aktusoknak való megfelelést szolgálja:

a) a Tanács 78/686/EGK irányelve a fogorvosi oklevelek, bizonyítványok és a képesítés megszerzéséről szóló egyéb tanúsítványok kölcsönös elismeréséről, illetve a szolgáltatásnyújtás és a letelepedés szabadsága eredményes gyakorlását elősegítő intézkedésekről (a rendelet 3. és 6. §-a, 6. számú melléklete),

b) a Tanács 78/687/EGK irányelve a törvényi, rendeleti vagy közigazgatási intézkedésekben megállapított, a fogorvosok tevékenységére vonatkozó rendelkezések összehangolásáról, 2. cikk (1) bekezdés c) pontja és (2) bekezdése (a rendelet 1., 3. és 6. §-a, 6. számú melléklete),

c) a Tanács 93/16/EGK irányelve az orvosok szabad mozgásának elősegítéséről, illetve az orvosi oklevelek, bizonyítványok és képesítés megszerzéséről szóló egyéb tanúsítványok kölcsönös elismeréséről, 4. cikke, 25. cikke, 26. cikke, 30. cikke, 31. cikk (1) bekezdés b) pontja, valamint B. és C. melléklete,

d) az Európai Parlament és a Tanács 2001/19/EK irányelve a szakképesítések elismerésének általános rendszeréről szóló 89/48/EGK és 92/5 l/EGK tanácsi irányelv, valamint az általános ápolói, a fogorvosi, az állatorvosi, a szülésznői, az építészmérnöki, a gyógyszerészi és az orvosi hivatásról szóló 77/452/EGK, 77/453/EGK, 78/686/EGK, 78/687/EGK, 78/1026/EGK, 78/1027/EGK, 80/154/EGK, 80/155/EGK, 85/384/EGK, 85/432/EGK, 85/433/EGK és 93/16/EGK tanácsi irányelv módosításáról, 5. cikk 4. pontja, 14. cikk 4. pontja és 11-13. pontja, valamint II. és VI. mellékletei (a rendelet 1-2. és 6. §-a),

e) a Cseh Köztársaság, az Észt Köztársaság, a Ciprusi Köztársaság, a Lett Köztársaság, a Litván Köztársaság, a Magyar Köztársaság, a Máltai Köztársaság, a Lengyel Köztársaság, a Szlovén Köztársaság és a Szlovák Köztársaság csatlakozásának feltételeiről, valamint az Európai Unió alapját képező szerződések kiigazításáról szóló okmány II. mellékletének 2. fejezete C. III. 1. és 3. pontja (a rendelet 1-7. számú melléklete).

8. §[17] (1) A szakorvos, szakfogorvos, szakgyógyszerész és klinikai szakpszichológus szakképesítés megszerzéséről szóló 66/1999. (XII. 25.) EüM rendelet módosításáról szóló 10/2010. (IX. 23.) NEFMI rendelet (a továbbiakban: R1.) 1. mellékletével megállapított 2. számú melléklet 14. és 15. sorának rendelkezéseit azon háziorvostan szakképzésben részt vevőre is alkalmazni kell, akinek az R1. hatálybalépésekor törzsképzése folyamatban van. Annak, aki az R1. hatálybalépésekor törzsképzését már befejezte és a szakvizsgára bocsátáshoz szükséges feltételeket 2012. március 1-je után teljesíti, a szakvizsgára bocsátásához igazolnia kell a halottvizsgálattal és a hatósági orvosi vizsgálattal kapcsolatos elméleti és gyakorlati képzésben történő részvételét is.

(2) Az R1. hatálybalépésekor folyamatban lévő egészségbiztosítás szakképzésre az R1. 2. mellékletével megállapított 3. számú melléklet 12. sorának rendelkezései irányadóak, amennyiben a szakképzésben részt vevő a felsőoktatási intézményt a képzés befejezéséig, de legkésőbb 2015. január 1-jéig írásban értesíti, hogy a szakképzési követelményeket ezen feltételek szerint kívánja teljesíteni.

Dr. Gógl Árpád s. k.,

egészségügyi miniszter

1. számú melléklet a 66/1999. (XII. 25.) EüM rendelethez[18]

Általános orvosi oklevéllel rendelkezők által megszerezhető szakképesítések

I. Általános orvosi oklevéllel rendelkezők által megszerezhető első szakképesítések

1. Aneszteziológia és intenzív terápia

2. Arc-állcsont-szájsebészet

3. Belgyógyászat

4. Bőrgyógyászat

5. Csecsemő- és gyermekgyógyászat

6. Fizikális medicina és rehabilitációs orvoslás

7. Foglalkozás-orvostan (üzemorvostan)

8. Fül-orr-gégegyógyászat

9. Gasztroenterológia

10. Geriátria

11. Gyermek- és ifjúsági pszichiátria

12. Gyermeksebészet

13. Háziorvostan

14. Háziorvostan a külön jogszabály szerinti egyéni képzést teljesítőknek

15. Honvédorvostan, katasztrófa-orvostan

16. Idegsebészet

17. Igazságügyi orvostan

18. Infektológia

19. Kardiológia

20. Megelőző orvostan és népegészségtan

21. Neurológia

22. Nukleáris medicina

23. Ortopédia és traumatológia

24. Orvosi laboratóriumi diagnosztika

25. Orvosi mikrobiológia

26. Oxyológia és sürgősségi orvostan

27. Patológia

28. Pszichiátria

29. Radiológia

30. Repülőorvostan

31. Reumatológia

32. Sebészet

33. Sugárterápia

34. Szemészet

35. Szívsebészet

36. Szülészet-nőgyógyászat

37. Transzfúziológia

38. Tüdőgyógyászat

39. Urológia

II. Általános orvosi oklevéllel és szakorvosi szakképesítéssel rendelkező orvosok által megszerezhető ráépített szakképesítések

1. Addiktológia

2. Allergológia és klinikai immunológia

3. Andrológia

4. Audiológia

5. Cytopatológia

6. Csecsemő- és gyermek fül-orr-gégegyógyászat

7. Csecsemő- és gyermekgyógyászati intenzív terápia

8. Csecsemő- és gyermekkardiológia

9. Egészségbiztosítás

10. Endokrinológia

11. Érsebészet

12. Fizioterápia

13. Foniátria

14. Gyermekgasztroenterológia

15. Gyermekneurológia

16. Gyermeknőgyógyászat

17. Gyermekradiológia

18. Gyermekszemészet

19. Gyermek-tüdőgyógyászat

20. Hematológia

21. Igazságügyi pszichiátria (igazságügyi elmeorvostan)

22. Intenzív terápia

23. Iskola-egészségtan és ifjúságvédelem

24. Kézsebészet

25. Klinikai farmakológia

26. Klinikai genetika

27. Klinikai neurofiziológia

28. Klinikai onkológia

29. Laboratóriumi hematológia és immunológia

30. Mellkassebészet

31. Molekuláris genetikai diagnosztika

32. Munkahigiéné

33. Nefrológia

34. Neonatológia

35. Neuropatológia

36. Neuroradiológia

37. Orvosi rehabilitáció (rehabilitációs szakterület megjelölésével)

38. Orvosi rehabilitáció (pszichiátria szakterületen)

39. Plasztikai (égési) sebészet

40. Pszichoterápia

41. Sportorvostan

42. Sugáregészségtan

43. Trópusi betegségek

2. számú melléklet a 66/1999. (XII. 25.) EüM rendelethez[19]

Az általános orvosi oklevéllel rendelkező orvosok által megszerezhető első szakképesítések megszerzésének képzési feltételei

ABC
1.SzakmaSzakképzési időSzakképzési időn belül végzendő minimális kötelező kiegészítő szakgyakorlat és tanfolyam
2.Aneszteziológia és
intenzívterápia
60 hónap1.
26 hó törzsképzési program, benne:
1.1.
12 hó sürgősségi törzsképzési gyakorlat
1.2.
6 hó aneszteziológiai alapszakképzés
1.3.
6 hó intenzív terápiás alapszakképzés (multidiszciplináris gyakorlat központi intenzív terápiás osztályon)
2.
34 hó speciális szakképzési program az alábbiak szerint:
2.1.
17 hó multidiszciplináris intenzív osztályos gyakorlat központi intenzív osztályon
Ezen időtartam alatt teljesíteni kell a szakképzést irányító felsőoktatási intézmény által a szakképzés megkezdésekor
meghatározott típusú és számú intenzív beavatkozás minimumszintjét
2.2.
17 hó aneszteziológiai gyakorlat, benne:
2.2.1.
6 hó hasi sebészet, benne: urológia és érsebészet
2.2.2.
2 hó traumatológia, benne: ortopédia
2.2.3.
2 hó gyermeksebészet
2.2.4.
2 hó szülészet-nőgyógyászat
2.2.5.
1 hó idegsebészet
2.2.6.
1 hó mellkassebészet
2.2.7.
1 hó szemészet
2.2.8.
1 hó fül-orr-gégészet, fej- és nyaksebészet, fogászat, szájsebészet
2.2.9.
1 hó szívsebészet
Az 1. és 2. pont szerinti időtartam alatt minimálisan 1200 anesztézia elvégzése
3.
A 2. évben 20 nap szakmai továbbképzés
4.
A 4. év végén tesztvizsga
5.
A 3-5. évben összesen 25 nap elméleti szakképzés
3.Arc-állcsont-
szájsebészet
72 hónap1.
26 hó törzsképzési program egyetemi szájsebészeti képzőhelyen, benne: fogászati képzés, heti 20 órában.
Részletezve:
1.1.
I. év:
1.1.1.
Fogászati anyagtan
1.1.2.
Odontotechnológia
1.1.3.
Konzerváló fogászati propedeutika
1.1.4.
Fogpótlástani propedeutika
1.1.5.
Szájsebészeti propedeutika
1.1.6.
Orális biológia
1.1.7.
Preventív fogászat
1.2.
II. év: heti 20 órában
1.2.1.
Orális radiológia
1.2.2.
Szájsebészet
1.2.3.
Fogpótlástan
1.2.4.
Parodontológia
1.2.5.
Gyermekfogászat és fogszabályozás
1.2.6.
Konzerváló fogászat
Az 1. pontban felsorolt tárgyakból vizsgát kell tenni, a vizsgák részvizsgának minősülnek, letételük azonban a 2. év végéig
kötelező
2.
46 hó szakmai gyakorlat, benne:
2.1.
10 hó dentoalveoláris sebészet
2.2.
8 hó maxillofaciális traumatológia
2.3.
12 hó arc-, állcsont és fej-nyak tumorsebészet
2.4.
3 hó traumatológia
2.5.
3 hó általános sebészet
2.6.
7 hó arc-, állcsontdeformitások és fejlődési rendellenességek sebészete
2.7.
3 hó fül-orr-gégészet
2.8.
szakvizsga előkészítő tanfolyam
4.Belgyógyászat60 hónap1.
26 hó törzsképzési program, benne:
1.1.
6 hó belgyógyászati törzsképzési gyakorlat (általános belgyógyászati osztályon)
1.2.
6 hó belgyógyászati típusú sürgősségi gyakorlat
1.3.
12 hó belgyógyászati alapgyakorlat, benne:
1.3.1.
6 hó kardiológiai súlypontú osztályon
1.3.2.
6 hó gasztroenterológiai súlypontú osztályon
2.
34 hó speciális képzési program, benne:
2.1.
22 hó belgyógyászati osztályos gyakorlat
2.2.
6 hó fakultatív speciális képzés
2.3.
2 hó háziorvosi gyakorlat
2.4.
1 hó szakvizsga előkészítő tanfolyam
5.Bőrgyógyászat60 hónap1.
26 hó törzsképzési program, benne:
1.1.
6 hó sürgősségi betegellátási program
1.2.
6 hó belgyógyászati törzsképzési gyakorlat
1.3.
3 hó STD rendelés (ebből 2 hét AIDS osztály)
1.4.
1 hó fototerápiás és foto-diagnosztikai gyakorlat
1.5.
1 hó mycológiai laboratóriumi gyakorlat
1.6.
2 hó dermato-hisztopatológiai laboratóriumi gyakorlat
1.7.
3 hó bőrgyógyászati sebészeti gyakorlat
1.8.
2 hó bőrgyógyászati járóbeteg-rendelési gyakorlat
1.9.
törzsképzési tanfolyamok
2.
34 hó speciális képzési program
6.Csecsemő- és
gyermekgyógyászat
60 hónap1.
26 hó törzsképzési program, benne:
1.1.
6 hó sürgősségi betegellátási gyakorlat, ebből 3 hó gyermek intenzív osztályon
1.2.
12 hó alapképzés csecsemő- és gyermekosztályon
1.3.
1,5 hó laboratóriumi diagnosztikai gyakorlat
1.4.
1,5 hó képalkotó diagnosztikai gyakorlat
1.5.
3 hó egészséges és patológiás újszülött osztályos gyakorlat (PIC, NIC)
1.6.
törzsképzési tanfolyamok
2.
34 hó speciális képzés, benne:
2.1.
3 hó egészséges és patológiás újszülött osztály (PIC, NIC)
2.2.
3 hó gyermek-kardiológiai gyakorlat
2.3.
3 hó gyermek-pulmonológiai és allergológiai gyakorlat
2.4.
3 hó gyermek-neurológiai gyakorlat
2.5.
3 hó gyermek-nefrológiai gyakorlat
2.6.
3 hó gyermek-hemato-onkológiai gyakorlat
2.7.
3 hó gyermek-gasztroenterológiai gyakorlat
2.8.
3 hó gyermek-endokrinológiai gyakorlat
2.9.
2 hó házi gyermekorvosi gyakorlat
2.10.
3 hó gyermek-infektológiai és immunológiai gyakorlat
2.11.
3 hó gyermeksebészeti és intenzív osztályos gyakorlat
2.12.
2 hó anyagcsere-betegségek és genetikai gyakorlat
7.Fizikális medicina
és rehabilitációs
orvoslás
60 hónap1.
26 hó törzsképzés, benne:
1.1.
6 hó sürgősségi betegellátás
1.2.
6 hó belgyógyászat
1.3.
6 hó traumatológia
1.4.
6 hó neurológia
2.
34 hó speciális képzés, benne:
2.1.
12 hó fizioterápia és rehabilitáció, benne:
2.1.1.
1 hó tanfolyamok
2.1.2.
2 hét önálló fizioterápiás osztályon
2.1.3.
2 hét sport-fizioterápiás osztályon
2.1.4.
1 hó kardiológiai rehabilitációs osztályon
2.1.5.
1 hó tüdőgyógyászati fizioterápia és rehabilitáció
2.1.6.
1 hó baleseti utókezelő
2.1.7.
6 hó reumatológiai osztályon
2.1.8.
1 hó reumatológiai rehabilitációs osztályon
2.2.
22 hó rehabilitáció és fizioterápia, benne:
2.2.1.
1 hó tanfolyamok
2.2.2.
1 hó geriátriai osztályon
2.2.3.
1 hó pszichiátriai rehabilitációs osztályon
2.2.4.
2 hó gyermekrehabilitációs osztályon
2.2.5.
1 hó gyermek ortopédiai képzés
2.2.6.
16 hó mozgásszervi rehabilitációs osztály, benne:
2.2.6.1.
1 hó koponya-agysérült rehabilitációs osztályon
2.2.6.2.
1 hó gerincvelő-harántsérült rehabilitációs osztályon
8.Foglalkozás-
orvostan
(üzemorvostan)
48 hónap1.
26 hó törzsképzési program, benne:
1.1.
6 hó sürgősségi betegellátási gyakorlat
1.2
18 hó foglalkozás-orvostani törzsképzés, benne:
1.2.1.
6 hó belgyógyászati és foglalkozás-belgyógyászati gyakorlat
1.2.2.
2 hó egyéb foglalkozási betegségek klinikai gyakorlat, benne:
1.2.2.1.
6 hét járóbeteg-szakrendelés
1.2.2.2.
2 hét fertőző osztályos tevékenység
1.2.3.
5 hó munkahigiénés és egyéb foglalkozás-orvostani alapismeretek
1.2.4.
5 hó legjelentősebb hazai foglalkozási ágazatok foglalkozás-egészségügyének megismerése
1.2.5.
törzsképzési tanfolyamok
2.
22 hó speciális foglalkozás-egészségügyi tevékenység (gyakorlati foglalkozás egészségügyi munkahelyen)
3.
Szakvizsga előkészítő tanfolyam
9.Fül-orr-gége-
gyógyászat
60 hónap1.
26 hó törzsképzés, benne:
1.1.
12 hó fül-orr-gégészet propedeutika
1.2.
4 hó általános sebészet
1.3.
2 hó sürgősségi betegellátási gyakorlat, benne:
1.3.1.
1 hó intenzív osztályon
1.4.
2 hó traumatológiai gyakorlat
1.5.
2 hó idegsebészeti gyakorlat
1.6.
2 hó patológiai gyakorlat
2.
34 hó szakmai képzés, benne:
2.1.
1 hét audiológiai tanfolyam
2.2.
1 hét allergológiai-immunológiai tanfolyam
2.3.
4 hét szakvizsga-előkészítő tanfolyam
2.4.
előírt műtéti lista teljesítése
10.Gasztroenterológia60 hónap1.
26 hó törzsképzés, benne:
1.1.
6 hó belgyógyászati sürgősségi program
1.2.
6 hó belgyógyászati törzsképzési program
1.3.
12 hó gasztroenterológiai törzsképzés, benne:
1.3.1.
9 hó gasztroenterológiai osztályon
1.3.2.
3 hó hepatológiai osztályon
2.
34 hó szakgyakorlat, benne:
2.1.
3 hó általános sürgősségi gyakorlat
2.2.
3 hó kardiológiai-pulmonológiai osztályon
2.3.
2 hó hematológia-onkológia osztályon
2.4.
2 hó nefrológia-immunológia osztályon
2.5.
1 hó endokrinológiai osztályon
2.6.
1 hó fertőző osztályon
2.7.
14 hó gasztroenterológiai osztályon (endoszkópos és sebészeti gyakorlattal)
2.8.
3 hó hepatológiai osztályos gyakorlat
2.9.
3 hó ultrahang gyakorlat
2.10.
Kötelező tanfolyamok
2.10.1.
2 hét EKG tanfolyam
2.10.2.
2 hét transzfúziós tanfolyam
2.10.3.
4 hét tanfolyam
2.11.
a szakképzést irányító felsőoktatási intézmény által a szakképzés megkezdésekor meghatározott számú
vizsgálatok és eljárások teljesítése
lì.Geriatria48 hónap1.
26 hó törzsképzési program, benne:
1.1.
6 hó belgyógyászati törzsképzési gyakorlat (általános belgyógyászati osztályon)
1.2.
6 hó belgyógyászati típusú sürgősségi gyakorlat
1.3.
12 hó belgyógyászati alapgyakorlat, benne:
1.3.1.
6 hó kardiológiai súlypontú osztályon
1.3.2.
6 hó gasztroenterológiai súlypontú osztályon
2.
22 hó speciális képzés, benne:
2.1.
4 hó időseket ellátó osztályos gyakorlat
2.2.
2 hó infektológia
2.3.
2 hó neurológia
2.4.
2 hó háziorvosi gyakorlat
2.5.
2 hó pszichiátria
2.6.
2 hó onkológia
2.7.
2 hó rehabilitáció
2.8.
2 hó kardiológia
2.9.
1 hó reumatológia
2.10.
1 hó tüdőgyógyászat
2.11.
1 hó urológia
2.12.
1 hó traumatológia
12.Gyermek- és ifjúsági
pszichiátria
60 hónap1.
26 hó törzsképzés, benne:
1.1.
6 hó gyermek belgyógyászat (benne: sürgősségi ellátás, gyermekneurológia)
1.2.
3 hó egyetemi képzőhelyen (gyermek-pszichiátriai fekvő- vagy járóbeteg-ellátásban)
1.3.
12 hó gyermek- és serdülő pszichiátria aktív osztályon
1.4.
3 hó gyermek- és ifjúságpszichiátria ambuláns ellátás
2.
34 hó speciális képzés, benne:
2.1.
10 hó akut felnőtt pszichiátriai osztály
2.2.
24 hó gyermek-pszichiátriai szakellátás: osztály vagy gondozó (benne: rehabilitáció, drogellátás, pszichoterápia,
közösségi gyermekpszichiátria)
2.3.
elméleti képzés és a pszichoterápiás képzés propedeutikai fázisa
13.Gyermeksebészet72 hónap1.
26 hó törzsképzési program, benne:
1.1.
6 hó sürgősségi betegellátási program
1.2.
6 hó sebészi típusú törzsképzés
1.3.
6 hó általános (felnőtt) sebészet
1.4.
6 hó gyermeksebészet
1.5.
törzsképzési tanfolyamok
2.
46 hó speciális képzési program, benne:
2.1.
3 hó PIC gyakorlat
2.2.
3 hó gyermek-intenzív osztályos gyakorlat
2.3.
12 hó általános gyermeksebészet
2.4.
6 hó felnőtt traumatológiai gyakorlat
2.5.
22 hó speciális gyermeksebészeti gyakorlat
2.6.
a szakképzést irányító felsőoktatási intézmény által a szakképzés megkezdésekor meghatározott számú és
típusú műtéti beavatkozás
3.
Kötelező tanfolyamok
14.Háziorvostan36 hónap1.
26 hó törzsképzési program, benne:
1.1.
8 hó belgyógyászat
1.2.
4 hó gyermekgyógyászat
1.3.
10 hét sebészet
1.4.
6 hét szülészet-nőgyógyászat
1.5.
1 hó neurológia
1.6.
1 hó pszichiátria
1.7.
4 hó családorvosi alapgyakorlat
1.8.
a felsorolt szakmák képzési idejében az illeszkedő sürgősségi betegellátási program is teljesítendő, az oxyológiai
gyakorlat a belgyógyászat keretében történik
1.9.
törzsképzési tanfolyamok
1.10.
halottvizsgálattal és a hatósági orvosi vizsgálattal kapcsolatos elméleti és gyakorlati képzés
2.
10 hó speciális szakmai képzés háziorvosi körzetben, tutor irányítása mellett
15.Háziorvostan a
külön jogszabály
szerinti egyéni
képzést
teljesítőknek
36*-48** hónap1.
24*-36** hó szakmai gyakorlat keretében végzett egyéni szakképzés tutor irányítása mellett, amelynek szakmai
tartalma a háziorvosi szakképzés törzsképzésével egyezik meg. Elemei:
1.1.
társadalombiztosítási ismeretek és vizsga*
1.2.
belgyógyászat**
1.3.
gyermekgyógyászat
1.4.
sebészet
1.5.
szülészet-nőgyógyászat
1.6.
neurológia
1.7.
pszichiátria
1.8.
sürgősségi ellátás
1.9.
háziorvostan tanfolyam és vizsga
1.10.
törzsképzési tanfolyamok, távoktatás
1.11.
halottvizsgálattal és a hatósági orvosi vizsgálattal kapcsolatos elméleti és gyakorlati képzés
2.
12 hó speciális szakmai képzés háziorvosi körzetben tutor irányítása mellett
* ebben a képzési formában az egyéni feltételeket a háziorvosi, házi gyermekorvosi és fogorvosi tevékenységről szóló
4/2000. (II. 25.) EüM rendelet 11. § (4) bekezdése alapján állapítják meg, és a következő szakképesítések esetén
alkalmazható: anaeszteziológia-intenzív terápia, belgyógyászat, bőrgyógyászat, csecsemő-gyermekgyógyászat, fertőző
betegségek, fül-orr-gégegyógyászat, gyermeksebészet, honvédorvostan, katasztrófaorvostan, idegsebészet,
neurológia, ortopédia, oxyológia, pszichiátria, reumatológia, reumatológia és fizioterápia, sebészet, sportorvostan,
szemészet, szülészet-nőgyógyászat, tüdőgyógyászat, urológia, traumatológia, üzemorvostan
** ebben a képzési formában az egyéni feltételeket a háziorvosi, házi gyermekorvosi és fogorvosi tevékenységről szóló
4/2000. (II. 25.) EüM rendelet 11. § (5) bekezdése alapján állapítják meg, a képzés kötelező első gyakorlata 6 hó intézeti
belgyógyászat
16.Honvédorvostan,
katasztrófa-
orvostan
60 hónap1.
26 hó törzsképzési program, benne:
1.1.
6 hó sürgősségi betegellátás
1.2.
3 hó sebészeti típusú törzsképzés
1.3.
4 hó belgyógyászati típusú törzsképzés, benne:
1.3.1.
2 hét transzfúziós tanfolyam
1.3.2.
2 hét EKG tanfolyam
1.4.
9 hó ellenőrző csapatorvosi gyakorlat, benne:
1.4.1.
7 hét kötelező tanfolyam
1.5.
1 hó közegészségügyi-járványügyi gyakorlat
1.6.
1 hó megelőző orvostan tanfolyam
2.
34 hó speciális képzési program, benne:
2.1.
6 hó sebészet, benne:
2.1.1.
6 hét sebészeti tanfolyam
2.2.
6 hó belgyógyászat, benne:
2.2.1.
6 hét belgyógyászati tanfolyam
2.3.
2 hó aneszteziológia és intenzív terápia
2.4.
1 hó radiológia
2.5.
1 hó klinikai laboratóriumi gyakorlat
2.6.
1 hó közegészségtani és járványtani gyakorlat
2.7.
1 hó foglalkozás-egészségügyi gyakorlat
2.8.
14 hó működtetési gyakorlat, benne speciális tanfolyamok:
2.8.1.
katona-egészségügyi, szakharcászati, vezetési, szervezési ismeretek
2.8.2.
ABV védelmi egészségügyi ismeretek
2.8.3.
közegészségtani és járványtani ismeretek
2.8.4.
egészségügyi logisztikai ismeretek
17.Idegsebészet72 hónap1.
26 hó törzsképzési program, benne:
1.1.
6 hó sürgősségi betegellátási program
1.2.
6 hó sebészeti típusú törzsképzési gyakorlat
1.3.
1 hó neuroanatómia és neuropatologia, műtéttan
1.4.
3 hó neurológia és neurofiziológia
1.5.
3 hó neuro-intenzív gyakorlat
1.6.
2 hó neuroradiológiai program
1.7.
3 hó általános idegsebészeti gyakorlat
1.8.
törzsképzési tanfolyamok
2.
46 hó speciális képzés, benne:
2.1.
a szakképzést irányító felsőoktatási intézmény által a szakképzés megkezdésekor meghatározott számú és
típusú műtét elvégzése
18.Igazságügyi
orvostan
60 hónap1.
26 hó törzsképzési program, benne:
1.1.
12 hó igazságügyi patológiai és hisztológiai törzsképzés
1.2.
12 hó speciális képzési formák
1.3.
törzsképzési tanfolyamok
2.
34 hó speciális képzés, benne:
2.1.
3 hó belgyógyászati osztályos gyakorlat
2.2.
3 hó pszichiátriai osztályos gyakorlat
2.3.
3 hó traumatológiai gyakorlat
2.4.
1 hó gyakorlat munkaképesség-csökkenés megállapítására
2.5.
2 hét toxikológiai gyakorlat
2.6.
2 hét helyszíni és fogdaorvosi gyakorlat
2.7.
23 hó igazságügyi szakértői feladatok végzése oktatóhelyen
3.
Szakvizsga előtti kötelező tanfolyam
[20]
19.Infektológia60 hónap1.
26 hó törzsképzési program, benne:
1.1.
6 hó sürgősségi betegellátási program
1.2.
3 hó belgyógyászati gyakorlat
1.3.
3 hó gyermekgyógyászati gyakorlat
1.4.
1 hó háziorvosi gyakorlat
1.5.
1 hó mikrobiológiai laboratóriumi gyakorlat
1.6.
10 hó infektológiai alapképzés
1.7.
törzsképzési tanfolyamok
2.
34 hó speciális képzés infektológiai osztályon, benne:
2.1.
4 hó infektológiai belosztályon
2.2.
4 hó infektológiai gyermekosztályon
2.3.
19 hó választhatóan infektológiai bel- vagy gyermekosztályon
2.4.
2 hó mikrobiológiai laboratóriumi gyakorlat
2.5.
1 hó háziorvosi gyakorlat
2.6.
2 hó az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat vagy a fővárosi és megyei kormányhivatal népegészségügyi szakigazgatási szerve, vagy kistérségi (fővárosi kerületi) népegészségügyi intézete (a továbbiakban együtt: egészségügyi államigazgatási szerv) járványtani osztályán
2.7.
1 hó kórház-higiénés osztályon
2.8.
1 hó infektológiai tanfolyamok
20.Kardiológia72 hónap1.
26 hó törzsképzési program, benne:
1.1.
6 hó belgyógyászati törzsképzési gyakorlat (általános belgyógyászati osztályon)
1.2.
6 hó belgyógyászati típusú sürgősségi gyakorlat
1.3.
12 hó belgyógyászati alapgyakorlat, benne:
1.3.1.
6 hó kardiológiai súlypontú osztályon
1.3.2.
6 hó gasztroenterológiai súlypontú osztályon
2.
46 hó kardiológia gyakorlat, benne:
2.1.
12 hó regionális kardiológiai centrumban
2.2.
24 hó kardiológiai osztályon, ebből 12 hó választhatóan belgyógyászati vagy kardiológiai osztályos gyakorlat,
kardiovaszkuláris kísérleti tevékenység, klinikai vagy kísérletes farmakológiai gyakorlat, epidemiológia, preventív
orvoslás, kardiovaszkuláris rehabilitáció
21.Megelőző orvostan
és népegészségtan
48 hónap1.
26 hó törzsképzési program, benne:
1.1.
6 hó betegellátási törzsgyakorlat, benne:
1.1.1.
2 hó belgyógyászati osztályos gyakorlat
1.1.2.
2 hó fertőző osztályos gyakorlat
1.1.3.
2 hó sürgősségi betegellátási gyakorlat
1.2.
6 hó megelőző orvostani és népegészségtani tudományos képzési program
1.3.
12 hó megelőző orvostani és népegészségtani törzsképzés, benne:
1.3.1.
törzsképzési tanfolyamok
2.
22 hó népegészségügyi tevékenység/gyakorlat, benne:
2.1.
1 hó klinikai laboratóriumi gyakorlat
2.2.
1 hó mikrobiológiai laboratóriumi gyakorlat
2.3.
1 hó tanfolyam a megelőző hatósági és szakhatósági eljárásokról
22.Neurológia60 hónap1.
26 hó törzsképzési program, benne:
1.1.
6 hó sürgősségi betegellátási gyakorlat, benne:
1.1.1.
2 hó neuro-intenzív gyakorlat
1.2.
6 hó belgyógyászati törzsképzési program
1.3.
12 hó neurológiai alapképzés
1.4.
törzsképzési tanfolyamok
2.
34 hó speciális neurológiai képzés, benne:
2.1.
1 hó klinikai elektrofiziológia
2.2.
2 hó epileptológia
2.3.
1 hó neuroradiológia
2.4.
2 hó cerebrovascularis betegségek, neuroszonológia
2.5.
1 hó neuropatologia, liquor-diagnosztika
2.6.
2 hó pszichiátria
2.7.
1 hó idegsebészet
2.8.
2 hét neuro-infektológia
2.9.
2 hó gyermek-neurológia
2.10.
1 hó neuro-rehabilitáció
2.11.
4 hó neurológiai ambulancia
2.12.
1 hét szakvizsga előkészítő tanfolyam
23.Nukleáris medicina60 hónap1.
26 hó törzsképzési program, benne:
1.1.
6 hó nukleáris medicina alapképzési gyakorlat
1.2.
6 hó sürgősségi betegellátási gyakorlat
1.3.
6 hó belgyógyászati gyakorlat
1.4.
4 hó radiológiai gyakorlat
1.5.
2 hó onkológiai gyakorlat
1.6.
törzsképzési tanfolyamok
2.
34 hó speciális szakképzési gyakorlat, benne:
2.1.
átfogó sugárvédelmi gyakorlat
2.2.
a szakképzést irányító felsőoktatási intézmény által a szakképzés megkezdésekor meghatározott számú izotóp-
diagnosztikai beavatkozás elvégzése
2.3.
a szakképzést irányító felsőoktatási intézmény által a szakképzés megkezdésekor meghatározott számú terápiás
beavatkozás teljesítése
2.4.
szakvizsga előkészítő tanfolyam
24.Ortopédia
és traumatológia
72 hónap1.
26 hó törzsképzési program, benne:
1.1.
6 hó sebészeti sürgősségi betegellátási program
1.2.
12 hó az alapdiszciplínákban (általános sebészet, mellkassebészet, idegsebészet, érsebészet, urológia,
gyermeksebészet)
1.3.
6 hó traumatológiai akut ellátásban
1.4.
törzsképzési tanfolyamok
2.
46 hó speciális képzési program, benne:
2.1.
23 hó ortopédiai gyakorlat
2.2.
17 hó traumatológia
2.3.
6 hó speciális gyakorlat, benne:
2.3.1.
2 hó kéz-, plasztikai és mikrosebészeti gyakorlat
2.3.2.
2 hó fizioterápia, ortopéd-rehabilitáció, reumatológia
2.3.3.
2 hó szeptikus csontsebészet
2.4.
3 kötelező tanfolyam:
2.4.1.
elektív ortopédiai alaptudományok
2.4.2.
traumatológiai alaptudományok
2.4.3.
mozgásszervi alaptudományok
2.5.
1 szabadon választható tanfolyam
2.6.
a szakképzést irányító felsőoktatási intézmény által a szakképzés megkezdésekor meghatározott számú és
típusú műtéti beavatkozás
25.Orvosi
laboratóriumi
diagnosztika
60 hónap1.
26 hó törzsképzési program, benne:
1.1.
6 hó belgyógyászati törzsképzés (benne: sürgősségi laboratóriumi gyakorlat)
1.2.
6 hó molekuláris biopatológiai gyakorlat
1.3.
12 hó klinikai biokémia, benne:
1.3.1.
6 hó klinikai kémia
1.3.2.
2 hó gyógyszerszint meghatározás, toxikológia
1.3.3.
2 hó kromatográfia, tömegspektrometria
1.3.4.
2 hó endokrinológiai diagnosztika
1.4.
törzsképzési tanfolyamok
2.
34 hó speciális képzési program, benne:
2.1.
6 hó hematológia, hemostaseológia, transzfuziológia
2.2.
6 hó klinikai mikrobiológia
2.3.
4 hó immunológiai gyakorlat
2.4.
12 hó tudományos képzési program
2.5.
4 hó elektív speciális képzés
2.6.
2 hó tanfolyamok
26.Orvosi mikrobiológia60 hónap1.
26 hó törzsképzési program, benne:
1.1.
12 hó klinikai gyakorlat, benne:
1.1.1.
5 hó belgyógyászat, onkohematológia, infektológia
1.1.2.
3 hó gyermekgyógyászat (PIC)
1.1.3.
3 hó intenzív osztály (belgyógyászat, sebészet), sürgősségi ambulancia
1.1.4.
1 hó STD ambulancia
1.2.
6 hó laboratóriumi medicina, benne:
1.2.1.
2 hó molekuláris biopatológia
1.3.
6 hó mikrobiológiai alapképzés
1.4.
törzsképzési tanfolyamok
2.
34 hó mikrobiológiai gyakorlat, benne:
2.1.
5 hó járványügyi bakteriológia és tipizáló laborgyakorlat
2.2.
4 hó virológia, virológiái immunológia
2.3.
1 hó parazitológia, parazitológiai immunológia
2.4.
1 hó mikológia
2.5.
1 hó mikobakterium-diagnosztika
2.6.
1 hó mikrobiológiai molekuláris biológiai módszerek
2.7.
1 hó táptalajkonyhai gyakorlat
2.8.
6 hét kötelező tanfolyamok
27.Oxyológia és
sürgősségi orvostan
60 hónap1.
26 hó törzsképzési program, benne:
1.1.
3 hónap intenzív osztályos gyakorlat
1.2.
3 hónap sürgősségi osztály, ambulancia
1.3.
2 hó gyermekgyógyászat felvételi ambulancia
1.4.
3 hónap prehospitális gyakorlat (mentőszakorvos melletti kivonuló gyakorlat)
1.5.
3 hónap belgyógyászati gyakorlat
1.6.
2 hónap sebészeti gyakorlat
1.7.
3 hónap csecsemő-gyermekgyógyászat
1.8.
2 hónap szülészet-nőgyógyászat
1.9.
3 hónap traumatológiai gyakorlat
1.10.
3 hónap elméleti képzés (benne: EKG, katasztrófa-medicina, egyéb tanfolyamok)
2.
34 hó speciális képzés, benne:
2.1.
10 hó önálló mentőorvosi munka
2.2.
9 hónap sürgősségi osztályos gyakorlat
2.3.
2 hónap aneszteziológia gyakorlat
2.4.
2 hónap neurológia/stroke gyakorlat
2.5.
2 hónap toxikológiai gyakorlat
2.6.
2 hónap kardiológiai intenzív osztályos gyakorlat
2.7.
1 hónap gasztro-vérző profilú intenzív osztályos gyakorlat
2.8.
2 hónap képalkotó diagnosztika
2.9.
1 hónap pszichiátriai gyakorlat
2.10.
1 hónap szemészet gyakorlat
2.11.
1 hónap fül-orr-gége gyakorlat
2.12.
1 hónap urológia gyakorlat
28.Patológia60 hónap1.
26 hó törzsképzési program
2.
34 hó speciális patológiai szakképzés a rutinmunka tárgyára akkreditált képzőhelyen, benne:
2.1.
4 hét nőgyógyászati patológia
2.2.
3 hét diagnosztikus cytológia
2.3.
2 hét vesepatológia
2.4.
2 hét májpatológia
2.5.
2 hét hematopatológia
2.6.
2 hét mozgásszervi patológia
2.7.
2 hét urológiai patológia
2.8.
2 hét tüdőpatológia
2.9.
2 hét fül-orr-gégepatológia
2.10.
2 hét neuropatologia
2.11.
2 hét bőrgyógyászati patológia
2.12.
3 hó fekvőbeteg-ellátásban eltöltött gyakorlat megadott program szerint
2.13.
a szakképzést irányító felsőoktatási intézmény által a szakképzés megkezdésekor meghatározott számú és
típusú autopsziás, hisztopatológiai és citopatológiai tevékenység
2.14.
speciális technikák elsajátítása
2.15.
8 hét szakvizsga előkészítő tanfolyam
29.Pszichiátria60 hónap1.
26 hó törzsképzés, benne:
1.1.
3 hó belgyógyászati gyakorlat
1.2.
15 hó felvételes pszichiátriai osztályos gyakorlat
1.3.
3 hó neurológiai osztályos gyakorlat
1.4.
3 hó gyermek- és ifjúság-pszichiátriai osztályos vagy ambuláns gyakorlat
Az 1.1 -1.4. pontban felsorolt szakmák képzési idejében az illeszkedő sürgősségi betegellátási program is teljesítendő
1.5.
törzsképzési tanfolyam
2.
34 hó speciális képzés, benne:
2.1.
9 hó pszichiátriai járóbeteg-rendelés, benne:
2.1.1.
3 hó közösségi pszichiátriai gyakorlat
2.2.
3 hó időskori pszichiátriai gyakorlat
2.3.
3 hó pszichiátriai rehabilitációs gyakorlat
2.4.
3 hó pszichoterápiás gyakorlat
2.5.
3 hó alkohol-drog osztályos vagy ambuláns gyakorlat
2.6.
3 hó egyetemi képzőhelyen eltöltendő gyakorlat
2.7.
10 hó elektív gyakorlat
3.
Folyamatos elméleti képzés és a pszichoterápiás képzés propedeutikai fázisa
4.
Tesztvizsga
30.Radiológia60 hónap1.
26 hó törzsképzési program, benne:
1.1.
6 hó sürgősségi betegellátási program
1.2.
3 hó sebészeti típusú törzsképzési program
1.3.
3 hó belgyógyászati típusú törzsképzési program
1.4.
12 hó radiológiai alapképzési program
1.5.
törzsképzési tanfolyamok
2.
34 hó speciális képzés, benne:
2.1.
21 hó általános röntgen- és ultrahang-diagnosztika
2.2.
2 hó komplex emlődiagnosztika
2.3.
4 hó computer tomographia, benne:
2.3.1.
2 hó neuro-radiológia
2.4.
3 hó mágneses rezonancia képalkotás, benne:
2.4.1.
2 hó neuro-radiológia
2.5.
3 hó képalkotó eljárásokkal vezérelt invazív diagnosztika és terápiás intervenció
2.6.
1 hó sugárterápia
31.Repülőorvostan48 hónap1.
26 hó törzsképzési program, benne:
1.1.
6 hó sürgősségi betegellátás, benne:
1.1.1.
1 hó kutató-mentő, illetve mentő-helikopter szolgálat
1.2.
5 hó belgyógyászati típusú törzsképzési program
1.3.
6 hó repülőorvosi klinikai vizsgálatok (sebészet, belgyógyászat, ideggyógyászat, fül-orr-gégészet, szemészet, fogászat)
1.4.
3 hó speciális repülőorvosi funkcionális diagnosztikai és pszichológiai vizsgálatok
1.5.
8 hét repülőorvosi alaptanfolyam
1.6.
8 hét repülőszakorvosi tanfolyam
2.
22 hó repülőtéri orvosi szolgálat
32.Reumatológia60 hónap1.
26 hó törzsképzési program, benne:
1.1.
6 hó sürgősségi betegellátási program
1.2.
12 hó belgyógyászati törzsképzési program
1.3.
2 hó ortopédiai osztályos gyakorlat
1.4.
2 hó neurológiai osztályos gyakorlat
1.5.
2 hó rehabilitációs osztályos gyakorlat
1.6.
törzsképzési tanfolyamok
2.
34 hó speciális szakképzési program, benne:
2.1.
30 hó speciális képzés reumatológiai osztályon
2.2.
4 hó reumatológiai járóbeteg-rendelési gyakorlat
33.Sebészet72 hónap1.
26 hó törzsképzési program, benne:
1.1.
6 hó sürgősségi betegellátási program
1.2.
6 hó traumatológiai gyakorlat
1.3.
3 hó sebészeti alapdiszciplínák
1.4.
9 hó sebészeti sürgősségi betegellátás, ambuláns sebészet, járóbeteg-ellátás
1.5.
törzsképzési tanfolyamok
2.
46 hó speciális szakképzési program, benne:
2.1.
3 hó érsebészeti gyakorlat
2.2.
2 hó mellkas-sebészeti osztályos gyakorlat
2.3.
1 hó gyermeksebészeti gyakorlat
2.4.
40 hó általános sebészeti gyakorlat, benne:
2.4.1.
legfeljebb 6 hóra választható a következő társszakmák egyike: urológia, szülészet-nőgyógyászat,
kézsebészet, idegsebészet, plasztikai sebészet, szívsebészet, endoszkópos sebészet, oxyológia
2.4.2.
sebészeti infektológia tanfolyam
2.4.3.
sebészeti onkológia tanfolyam
2.4.4.
évente egy, kétnapos kötelező tanfolyam
2.4.5.
kéthetes, vizsgával záruló szakvizsga-előkészítő tanfolyam
2.4.6.
a szakképzést irányító felsőoktatási intézmény által a szakképzés megkezdésekor megadott számú és
típusú műtét elvégzése
34.Sugárterápia60 hónap1.
26 hó törzsképzési program, benne:
1.1.
12 hó képalkotó diagnosztikai gyakorlat, benne:
1.1.1.
6 hó CT
1.1.2.
2 hó MRI
1.1.3.
2 hó izotópdiagnosztika
1.1.4.
1 hó ultrahang-diagnosztika
1.1.5.
1 hó radiológia
1.2.
12 hó klinikai gyakorlat, benne:
1.2.1.
2 hó belgyógyászat
1.2.2.
2 hó sebészet
1.2.3.
2 hó gyermekgyógyászat
1.2.4.
2 hó fül-orr-gégegyógyászat
1.2.5.
2 hó nőgyógyászat
1.2.6.
1 hó ideggyógyászat
1.2.7.
1 hó bőrgyógyászat
1.3.
törzsképzési tanfolyamok
2.
34 hó speciális képzési program
35.Szemészet60 hónap1.
26 hó törzsképzési program, benne:
1.1.
6 hó sürgősségi betegellátás, benne:
1.1.1.
1 hó mentőorvosi gyakorlat
1.1.2.
2 hó intenzív terápia
1.1.3.
2 hó aneszteziológiai gyakorlat
1.1.4.
1 hó tanfolyamok
1.2.
6 hó sebészeti típusú törzsképzési gyakorlat, benne:
1.2.1.
1 hó idegsebészet
1.2.2.
5 hó szemészeti mikrosebészet
1.3.
12 hó szemészeti gyakorlat teljes körű képzésre kijelölt képzőhelyen
1.4.
törzsképzési tanfolyamok
2.
34 hó általános képzés
3.
szakvizsga előtti tesztvizsga
36.Szívsebészet84 hónap1.
26 hó törzsképzési program, benne:
1.1.
6 hó sürgősségi betegellátás
1.2.
6 hó általános sebészeti törzsképzés
1.3.
2 hó traumatológiai képzés
1.4.
1 hó plasztikai sebészet
1.5.
1 hó urológia
1.6.
1 hó idegsebészet
1.7.
2 hó mellkassebészet
1.8.
1 hó érsebészet
1.9.
4 hó aneszteziológia és intenzív terápia
1.10.
törzsképzési tanfolyam
2.
58 hó szívsebészeti speciális képzés, benne:
2.1.
6 hó hemodinamikai laboratóriumi gyakorlat
2.2.
a szakképzést irányító felsőoktatási intézmény által a szakképzés megkezdésekor meghatározott számú műtét
teljesítése
37.Szülészet-
nőgyógyászat
60 hónap1.
26 hó törzsképzési program, benne:
1.1.
3 hó sürgősségi betegellátási program
1.2.
3 hó sebészeti törzsképzési program
1.3.
8 hó általános nőgyógyászati képzés
1.4.
8 hó általános szülészeti képzés
1.5.
törzsképzési tanfolyamok
2.
34 hó speciális képzés, benne:
2.1.
11 hó szülészeti képzés
2.2.
9 hó nőgyógyászati képzés
2.3.
5 hó nőgyógyászati onkológia
2.4.
1 hó nőgyógyászati endokrinológia és asszisztált reprodukció
2.5.
3 hó szülészeti-nőgyógyászati ultrahang-diagnosztika
2.6.
2 hó szülészeti aneszteziológia
2.7.
3 hó urológia
3.
kötelező tanfolyamok:
3.1.
colposcopia
3.2.
neonatológia
3.3.
nőgyógyászati endoscopia
3.4.
szülészeti-nőgyógyászati ultrahang-diagnosztika
3.5.
postmenopausális hormonpótlás
3.6.
pszichoszomatika a szülészet-nőgyógyászatban
3.7.
gyermeknőgyógyászat
4.
a szakképzést irányító felsőoktatási intézmény által a szakképzés megkezdésekor meghatározott számú és típusú
műtét elvégzése
38.Transzfúziológia48 hónap1.
26 hó törzsképzési program, benne:
1.1.
6 hó sürgősségi betegellátási program
1.2.
6 hó törzsképzési gyakorlat belgyógyászati vagy gyermekgyógyászati hematológiai osztályon
1.3.
9 hó transzfúziológiai alapképzés
1.4.
3 hó kötelező tanfolyamok, benne: immunológia és hematológiai tanfolyamok
1.5.
törzsképzési tanfolyamok
2.
22 hó speciális transzfúziológiai képzés, benne:
2.1.
3 hó klinikai laboratóriumi gyakorlat
39.Tüdőgyógyászat60 hónap1.
26 hó törzsképzési program, benne:
1.1.
6 hó belgyógyászati törzsképzési gyakorlat általános belgyógyászati osztályon
1.2.
6 hó belgyógyászat, benne:
1.2.1.
intenzív légzésterápiás típusú sürgősségi gyakorlat
1.2.2.
2 hét transzfúziológiai tanfolyam
1.3.
12 hó belgyógyászati alapgyakorlat, benne:
1.3.1.
6 hó kardiológiai és pulmonológiai súlypontú osztályon
1.3.2.
6 hó gasztroenterológiai súlypontú osztályon
2.
34 hó speciális tüdőgyógyászati képzés, benne:
2.1.
3 hét kötelező szakvizsgaelőkészítő tanfolyam
2.2.
1 hét kötelező egyéni konzultáció
2.3.
6 hó klinikai immunológia és allergologia
2.4.
6 hó onko-pulmonológia
2.5.
1 hó légzésrehabilitáció
2.6.
1 hó tüdőgondozói gyakorlat
40.Urológia60 hónap1.
26 hó törzsképzési program, benne:
1.1.
6 hó sürgősségi betegellátás, benne:
1.1.1.
2 hó intenzív osztályos munka
1.1.2.
2 hó traumatológia
1.1.3.
2 hó mentőgyakorlat
1.2.
8 hó általános sebészet gyakorlat
1.3.
1 hó érsebészeti gyakorlat
1.4.
1 hó nőgyógyászat
1.5.
3 hó urológiai ambulancián
1.6.
3 hó gyermekurológia
1.7.
2 hó andrológia
1.8.
törzsképzési tanfolyam (tanfolyamok)
2.
34 hó urológiai osztályos gyakorlat, benne:
2.1.
ultrahang alapismeretek tanfolyam
2.2.
1 hó urológiai ultrahang gyakorlat
2.3.
a szakképzést irányító felsőoktatási intézmény által a szakképzés megkezdésekor megadott számú és típusú
műtét
2.4.
szakvizsgafelkészítő program sikeres teljesítése

3. számú melléklet a 66/1999. (XII. 25.) EüM rendelethez[21]

Az általános orvosi oklevéllel rendelkező szakorvosok által megszerezhető ráépített szakképesítések megszerzésének képzési feltételei

ABCD
1.SzakmaSzakképzési időSzakképzési időn belül végzendő minimális kötelező gyakorlat és
tanfolyam
Ráépített szakképesítéshez
szükséges első szakképesítés
2.Addiktológia24 hónap1.
6 hó belgyógyászati képzés olyan osztályon, ahol alkoholbetegeket is
kezelnek, benne:
1.1.
3 hó gasztroenterológia
2.
12 hó gyakorlat alkohol, vagy drog osztályon, vagy pszichiátria
speciális részlegén
3.
6 hó gyakorlat drogambulancián vagy gondozóban
4.
2 hét speciális addiktológiai tanfolyam
pszichiátria
3.1.
6 hó pszichiátriai osztályos gyakorlat
2.
12 hó alkohol-drog osztályos gyakorlat
3.
6 hó gyakorlat alkohol-drog ambulancián vagy gondozóban
4.
Pszichoterápiás tanfolyam
5.
2 hét speciális addiktológiai tanfolyam
belgyógyászat
háziorvostan
csecsemő- és gyermekgyógyászat
neurológia
tüdőgyógyászat
4.Allergologia és klinikai
immunológia
24 hónap1.
4 hó belgyógyászati immunológia
2.
2 hó immunológiai laboratóriumi gyakorlat
3.
3 hó bőrgyógyászat
belgyógyászat
bőrgyógyászat
csecsemő- és gyermekgyógyászat
fül-orr-gégegyógyászat
infektológia
neurológia
4.
3 hó gyermekgyógyászati allergologia és immunológia
5.
3 hó tüdőgyógyászat, allergológia
6.
3 hó reumatológia
7.
2 hó transzplantációs laboratóriumi gyakorlat
8.
6 hét immunológiai tanfolyamok
reumatológia
sebészet
szemészet
szülészet-nőgyógyászat
transzfúziológia
tüdőgyógyászat
5.Andrológia24 hónap1.
1 év elméleti és gyakorlati képzés szakképző hellyé minősített
képzőhelyen
2.
6 hó kiegészítő képzés, benne:
2.1.
andrológiai tanfolyam elvégzése
3.
6 hó andrológiai sebészet akkreditált képzőhelyen, benne:
3.1.
a szakképzést irányító felsőoktatási intézmény által a szakképzés
megkezdésekor meghatározott sebészeti tevékenység igazolása
urológia
6.48 hónap1.
2 év urológiai képzés
2.
1 év elméleti és gyakorlati képzés szakképző hellyé minősített
képzőhelyen
3.
6 hó kiegészítő képzés
4.
andrológiai alaptanfolyam elvégzése
5.
6 hó sebészet külön meghatározott képzőhelyen, benne:
5.1.
a szakképzést irányító felsőoktatási intézmény által a szakképzés
megkezdésekor meghatározott sebészeti tevékenység igazolása
minden elsőként megszerezhető
klinikai szakképesítés*
7.Audiológia24 hónap1.
gyakorlat audiológiai állomáson
2.
1 hét speciális audiológiai tanfolyam
fül-orr-gégegyógyászat
8.Cytopatológia24 hónap1.
2 hó ultrahang gyakorlat
2.
2 hó vezérelt biopszia gyakorlat
3.
4 hó klinikai ambuláns gyakorlat
4.
8 hó nőgyógyászati cytologiai gyakorlat
5.
8 hó aspirációs cytologiai gyakorlat
patológia
9.Csecsemő és gyermek
fül-orr-gégegyógyászat
24 hónap1.
4 hó gyermekgyógyászati gyakorlat
2.
20 hó gyermek fül-orr-gégészeti osztályos gyakorlat
fül-orr-gégegyógyászat
10.Csecsemő- és gyermek-
gyógyászati intenzív
terápia
24 hónap1.
6 hó gyermekintenzív osztályon
2.
3 hó neonatális intenzív centrumban
3.
1 hó gyermekkardiológiai intenzív osztályon
4.
1 hó gyermekinfektológiai intenzív osztályon
5.
1 hó gyermek égés-intenzív osztályon
6.
1 hó gyermeksürgősségi osztályon
7.
1 hó gyermeksebészeti osztályon
8.
6 hó gyermekaneszteziológia
9.
1 hó toxikológiai intenzív osztályon
csecsemő- és gyermekgyógyászat
10.
1 hó neurotraumatológiai intenzív osztályon
11.
1 hó lélegeztetési profilú intenzív osztályon
12.
1 hó kardiológiai profilú intenzív osztályon
11.Csecsemő és gyermek
kardiológia
36 hónap1.
18 hó gyermek kardiológia centrumban
2.
18 hó gyermek kardiológia osztályon
csecsemő- és gyermekgyógyászat
12.Egészségbiztosítás24 hónap1.
24 hó akkreditált biztosítási gyakorlatot végző egészségügyi
szolgáltatónál, benne:
1.1.
3 hónap az Országos Rehabilitációs és Szociális Szakértői Intézet
belgyógyász, traumatológia és pszichiátriai szakorvosi
szakképzettséggel rendelkező orvosszakértői mellett, illetve
szakmai irányításuk alatt
1.2.
2 hónap igazságügyi orvostani intézetben
1.3.
1 hónap üzleti biztosítónál
1.4.
1 hónap az Országos Egészségbiztosítási Pénztár központi
szervénél vagy valamely regionális egészségbiztosítási
pénztáránál
2.
4x50 óra speciális tanfolyam
bármely első szakképesítés
13.Endokrinológia24 hónap1.
17 hó belgyógyászati endokrinológia, benne:
1.1.
4 hó diabetológia
2.
3 hó gyermekgyógyászati endokrinológia
3.
3 hó nőgyógyászati endokrinológia
4.
1 hó endokrinológiai laboratóriumi gyakorlat
5.
a szakképzést irányító felsőoktatási intézmény által a szakképzés
megkezdésekor meghatározott tanfolyamok teljesítése
belgyógyászat
14.1.
6 hó belgyógyászati endokrinológia
2.
14 hó gyermekgyógyászati endokrinológia, benne:
2.1.
4 hó diabetológia
3.
3 hó nőgyógyászati endokrinológia
4.
1 hó endokrinológiai laboratóriumi gyakorlat
5.
a szakképzést irányító felsőoktatási intézmény által a szakképzés
megkezdésekor meghatározott tanfolyamok teljesítése
csecsemő- és gyermekgyógyászat
15.1.
6 hó belgyógyászati endokrinológia
2.
3 hó gyermekgyógyászati endokrinológia
3.
14 hó nőgyógyászati endokrinológia, benne:
3.1.
4 hó diabetológia
4.
1 hó endokrinológiai laboratóriumi gyakorlat
5.
a szakképzést irányító felsőoktatási intézmény által a szakképzés
megkezdésekor meghatározott tanfolyamok teljesítése
szülészet-nőgyógyászat
16.Érsebészet24 hónap1.
teljes időben érsebészeti osztályos (klinikai) gyakorlat
2.
a szakképzést irányító felsőoktatási intézmény által a szakképzés
megkezdésekor meghatározott számú és típusú műtéti beavatkozás
teljesítése
sebészet
17.Fizioterápia24 hónap1.
fizioterápiás tanfolyam (a képzés kezdetén)
2.
3 hó reumatológia
3.
3 hó mozgásszervi rehabilitáció
4.
1 hó baleseti utókezelő
5.
1 hó tüdőgyógyászat
6.
2 hét önálló fizioterápiás osztályon
7.
2 hét kardiológiai-rehabilitációs osztályon
8.
2 hét sport-fizioterápiás osztályon
minden elsőként megszerezhető
klinikai szakképesítés*
9.
15 hó fizioterápia gyakorlása az alapklinikai szakmának megfelelő
fekvőbeteg-osztályon
10.
az alapklinikai szakmának megfelelő fizioterápiás tanfolyam
18.Foniátria24 hónap1.
teljes időben szakgyakorlat foniátriai állomáson
2.
kötelező tanfolyam
fül-orr-gégegyógyászat
19.Gyermek gasztro-
enterológia
24 hónap1.
6 hó felnőtt gasztroenterológia
2.
18 hó gyermekgyógyászati gasztroenterológia
3.
gasztroenterológiai tanfolyam hepatológiai tematikával is
4.
hasi ultrahang tanfolyam
5.
a szakképzés megkezdésekor a szakképzést irányító felsőoktatási
intézmény által meghatározott számú és típusú beavatkozások
csecsemő- és gyermekgyógyászat
20.Gyermekneurológia24 hónap1.
12 hó felnőtt neurológiai gyakorlat
2.
12 hó csecsemő- és gyermekneurológiai osztályos gyakorlat
csecsemő- és gyermekgyógyászat
21.1.
12 hó gyermekgyógyászati szak gyakorlata
2.
12 hó gyermekneurológiai osztályos gyakorlat
neurológia
22.Gyermek-nőgyógyászát36 hónap1.
24 hó nőgyógyászati gyakorlat
2.
12 hó gyermeknőgyógyászati gyakorlat
csecsemő- és gyermekgyógyászat
23.1.
12 hó gyermekgyógyászati gyakorlat
2.
24 hó gyermeknőgyógyászati gyakorlat
szülészet-nőgyógyászat
24.Gyermekradiológia30 hónap1.
6 hó általános radiológia
2.
6 hó általános ultrahang
3.
6 hó általános CT, MR, interventio
4.
6 hó teljes skálájú gyermekradiológiai osztályos gyakorlat
5.
6 hó teljes skálájú radiológiai osztályos gyakorlat
csecsemő- és gyermekgyógyászat
25.24 hónap1.
12 hó általános gyermekgyógyászati gyakorlat
2.
6 hó nem teljes skálájú gyermekradiológiai gyakorlat
3.
6 hó teljes skálájú gyermekradiológiai gyakorlat
radiológia
26.Gyermekszemészet24 hónap1.
20 hó gyermekszemészeti gyakorlat (egyetemi klinikán töltendő)
2.
4 hó gyermekszemészeti járóbeteg-rendelés
szemészet
27.Gyermek-
tüdőgyógyászat
24 hónap1.
8 hó gyermektüdőgyógyászat osztályos gyakorlat
2.
4 hó allergológiai gyakorlat
3.
6 hó felnőtt tüdőgyógyászati osztályos gyakorlat
4.
1 hó gyermek tuberkulózis osztályos gyakorlat
5.
3 hó bronchológiai gyakorlat
6.
2 hó tüdőgyógyászati járóbeteg-rendelés
7.
klinikai immunológiai és allergológiai tanfolyam
8.
szakvizsgára előkészítő gyermek-tüdőgyógyászat tanfolyam
csecsemő- és gyermek-
gyógyászat
28.Hematológia24 hónap1.
15 hó gyakorlat klinikai hematológiai osztályon
2.
6 hó csontvelői őssejt kezelést is végző munkahelyen
3.
6 hetes laboratóriumi gyakorlat
4.
6 hetes szakvizsga előkészítő tanfolyam
belgyógyászat,
csecsemő- és gyermekgyógyászat
29.Igazságügyi pszichiátria
(igazságügyi
elmeorvostan)
36 hónap1.
36 hó igazságügyi pszichiátriai tevékenység akkreditált oktatóhelyen
2.
50 önálló szakvélemény-tanulmány elkészítése
3.
igazságügyi pszichiátria tanfolyam
pszichiátria,
gyermek- és ifjúságpszichiátria
30.Intenzív terápia24 hónap1.
6 hó aneszteziológiai alapképzés
2.
18 hó intenzív terápia képzésre kijelölt vegyes profilú intenzív
terápiás osztályon
belgyógyászat,
kardiológia
31.Iskola-egészségtan és
ifjúságvédelem
24 hónap1.
iskolaorvosi vagy gyermekkörzeti munkakör
2.
1 hó ortopédia
3.
iskolaorvosi tanfolyam
4.
1 hét sportorvosi gyakorlat
5.
2 hét foglalkozás-egészségügyi gyakorlat
6.
1 hó gyermek-pszichiátriai gyakorlat
7.
40 órás egészség-fejlesztési tanfolyam
8.
a belgyógyász szakorvosok esetében: 6 hó csecsemő- és
gyermekgyógyászati intézetben töltött szakgyakorlat
csecsemő- és gyermekgyógyászat,
belgyógyászat
32.Kézsebészet24 hónap24 hó gyakorlat kézsebészeti osztályon (részlegen), benne: a
szakképzés megkezdésekor a szakképzést irányító felsőoktatási
intézmény által meghatározott számú és típusú műtéti beavatkozás
ortopédia, sebészet,
traumatológia
33.Klinikai farmakológia24 hónap1.
3 hó gyakorlat klinikai fázis 1. és fázis II. gyógyszervizsgálatok
végzésére akkreditált klinikai farmakológiai vizsgálóhelyen
2.
9 hó gyakorlat az Országos Gyógyszerészeti Intézet által
engedélyezett klinikai fázis II. és fázis III. gyógyszervizsgálatok
végzésére akkreditált klinikai farmakológiai vagy klinikán, kórházban
működő vizsgálóhelyen
3.
3 hó preklinikai gyógyszervizsgálati gyakorlat akkreditált
vizsgálóhelyen
4.
9 hó további gyakorlat a fenti gyakorlóhelyeken
5.
GCP tanfolyam
6.
2 hét elméleti képzés
minden elsőként megszerezhető
klinikai szakképesítés*
34.Klinikai genetika24 hónap1.
6 hó gyermekgyógyászat
2.
6 hó szülészet-nőgyógyászat (beleértve: intrauterin diagnosztika)
3.
3 hó molekuláris genetikai laboratórium
4.
3 hó citogenetikai laboratórium
5.
6 hét belgyógyászati genetika/tanácsadási gyakorlat
6.
6 hét bőrgyógyászati genetika/tanácsadási gyakorlat
7.
6 hét szemészeti genetika/tanácsadási gyakorlat
8.
6 hét neurológiai genetika/tanácsadási gyakorlat
minden szakorvosi szakképesítés
35.Klinikai neurofiziológia24 hónap1.
24 hó klinikai neurofiziológiai laboratóriumban eltöltött gyakorlat,
benne:
1.1.
4 hét elektroenkefalográfia
1.2.
2 hét video-EEG
1.3.
4 hét kiváltott válaszok
1.4.
4 hét elektromiográfia és elektroneuronográfia
1.5.
2 hét mágneses ingerlés
1.6.
4 hét poliszomnográfia
2.
a szakképzést irányító felsőoktatási intézmény által a szakképzés
megkezdésekor meghatározott számú és típusú vizsgálatok
neurológia,
pszichiátria,
idegsebészet,
csecsemő-
és gyermekgyógyászat,
gyermek- és ifjúsági pszichiátria
36.Klinikai onkológia26 hónap1.
17 hó onkológiai, belgyógyászati, urológiai és sebészeti osztályos
gyakorlat, ebből:
1.1.
8 hó teljeskörű képzésre kijelölt képzőhelyen
2.
3 hó kemoterápia
3.
2 hét uro-onkológia
4.
2 hét nőgyógyászati onkológia
5.
2 hét sugárterápia
6.
2 hó onkológiai sebészet
7.
2 hét hematología
8.
2 hét fej-nyak sebészet
belgyógyászat,
bőrgyógyászat,
csecsemő- és gyermekgyógyászat,
fül-orr-gégegyógyászat,
gyermeksebészet,
idegsebészet,
nukleáris medicina,
ortopédia,
ortopédia-traumatológia,
radiológia,
sebészet,
sugárterápia,
szülészet-nőgyógyászat,
tüdőgyógyászat,
urológia
9.
1-1 hét bőrgyógyászat, patológia, röntgen-diagnosztika,
fájdalomcsillapítás
10.
2 hét kötelező elméleti tanfolyamok
37.Laboratóriumi
hematológia és
immunológia
24 hónap1.
9 hó hematológiai és hemosztazeológiai laboratóriumi gyakorlat
2.
9 hó immunológiai laboratóriumi gyakorlat
3.
1 hó hematológiai és hemosztazeológiai ambuláns gyakorlat
4.
1 hó immunológiai ambuláns gyakorlat
5.
3 hó transzfúziológiai gyakorlat
6.
1 hó tanfolyamok, elméleti képzés
orvosi laboratóriumi diagnosztika
38.1.
10,5 hó hematológiai és hemosztazeológiai laboratóriumi gyakorlat
2.
10,5 hó immunológiai laboratóriumi gyakorlat
3.
1 hó hematológiai és hemosztazeológiai ambuláns gyakorlat
4.
1 hó immunológiai ambuláns gyakorlat
5.
1 hó tanfolyam, elméleti képzés
transzfúziológia
39.Mellkassebészet24 hónap1.
24 hó mellkassebészeti osztályon (részlegen)
2.
a szakképzést irányító felsőoktatási intézmény által a szakképzés
megkezdésekor meghatározott számú és típusú műtét elvégzése
sebészet
40.Molekuláris genetikai
diagnosztika
24 hónap1.
3 hó klinikai genetikai tanácsadás
2.
3 hó cytogenetika
3.
3 hó öröklött genetikai megbetegedések diagnosztikája
4.
3 hó molekuláris genetikai polymorfizmusok, rizikó tényezők
diagnosztikája
5.
3 hó mikrobiológiai molekuláris biológiai diagnosztika
6.
6 hó molekuláris genetikai tárgyú tudományos project
orvosi laboratóriumi diagnosztika,
orvosi mikrobiológia,
patológia,
igazságügyi orvostan
41.Munkahigiéné24 hónap1.
12 hó munkahigiénés törzsképzés
2.
12 hó munkahigiénés gyakorlat
foglalkozás-orvostan,
megelőző orvostan és
népegészségtan
42.Nefrológia24 hónapnefrológiai osztályon (részlegen)aneszteziológia és intenzív terápia,
belgyógyászat,
csecsemő- és gyermekgyógyászat
43.Neonatológia24 hónap1.
18 hó újszülött és patológiás újszülött gyakorlat
2.
6 hó intenzív újszülött ellátási gyakorlat
csecsemő- és gyermekgyógyászat
44.Neuropatológia36 hónap1.
12 hó patológiai gyakorlat
2.
24 hó neuropatológiai gyakorlat
neurológia,
idegsebészet
45.1.
12 hó neurológiai gyakorlat
2.
24 hó neuropatológiai gyakorlat
patológia
46.Neuroradiológia24 hónap1.
24 hó neuroradiológiai gyakorlat, benne:
1.1.
8 hét intervenciós neuroradiológia
radiológia
1.2.
8 hét gyermek neuroradiológia
1.3.
1 hó neuro-nukleáris medicina
1.4.
1 hó neurosonológia
1.5.
a szakképzést irányító felsőoktatási intézmény által a szakképzés
megkezdésekor meghatározott számú és típusú vizsgálat
47.Orvosi rehabilitáció,
(rehabilitációs
szakterület
megjelölésével:
csecsemő- és
gyermekgyógyászat,
kardiológia,
mozgásszervi és
tüdőgyógyászat
területen)
24 hónap1.
a megelőzően megszerzett szakképesítés és a megszerzendő
rehabilitációs szakképesítés alapján rehabilitációs osztályos gyakorlat
2.
rehabilitációs alapismeretek tanfolyam
3.
fizioterápia 1. és II. tanfolyam
4.
alapszakma függő speciális tanfolyam
minden elsőként megszerezhető
klinikai és mozgásszervi
szakképesítés*
(kivéve: pszichiátria)
48.Orvosi rehabilitáció
(pszichiátria
szakterületen)
24 hónap1.
pszichiátriai rehabilitációs osztályos gyakorlat
2.
rehabilitációs alapismeretek tanfolyam
3.
alapszakma függő speciális tanfolyam
pszichiátria
49.Plasztikai (égési)
sebészet
36 hónap1.
18 hó plasztikai törzsképzés, ebből 12 hó egyazon képzőhelyen
folyamatosan
2.
6 hó égéssebészeti osztályon
3.
3 hó kézsebészet és mikrosebészet
4.
3 hó fej-nyak-szájsebészet
5.
6 hó szabadon választott (esztétikai sebészet, urológia, nőgyógyászat,
szemészet, bőrgyógyászat)
sebészet,
ortopédia-traumatológia,
traumatológia
50.48 hónap1.
1 év általános sebészeti gyakorlat
2.
3 év szakmai gyakorlat, benne:
2.1.
18 hó plasztikai törzsképzés, ebből
2.1.1.
12 hó egyazon képzőhelyen folyamatosan
2.1.2.
6 hó égéssebészeti osztályon
2.2.
3 hó kézsebészet és mikrosebészet
2.3.
3 hó fej-nyak-szájsebészet
2.4.
6 hó szabadon választott (esztétikai sebészet, urológia,
nőgyógyászat, szemészet, bőrgyógyászat)
arc-állcsont-szájsebészet, fül-orr-
gégegyógyászat, gyermeksebészet,
idegsebészet, ortopédia, ortopédia
és traumatológia, sebészet,
szemészet, szívsebészet, szülészet-
nőgyógyászat, traumatológia,
urológia
51.Pszichoterápia24 hónap1.
klinikai pszichoterápiás képzőhelyen (klinikai fázis)
2.
módszerspecifikus képzőhelyeken (módszerspecifikus fázis az első
fázissal párhuzamosan)
pszichiátria, gyermek- és
ifjúságpszichiátria
52.36 hónap1.
klinikai pszcihoterápiás képzőhelyen
(propedeutikai és klinikai fázis)
2.
módszerspecifikus képzőhelyeken
(módszerspecifikus fázis az első két fázissal párhuzamosan)
minden elsőként megszerezhető
klinikai szakképesítés*
53.Sportorvostan24 hónap1.
2 hó belgyógyászati osztályon
2.
1 hó kardiológiai, illetve kardiológiai intenzív osztályon
3.
2 hó ortopédiai, traumatológiai vagy sportsebészeti osztályon és
szakrendelésen
4.
2 hó terhelésdiagnosztika
5.
1,5 hó rehabilitációs és fizioterápiás osztályon és szakrendelésen
6.
12 hó sportorvosi gyakorlat (szakrendelésen, válogatott keret vagy
egyesület mellett, minimum havi 20 óra)
7.
kötelező tanfolyam:
7.1.
2 hét sportorvosi ismeretek
7.2.
1 hét oxyológia
7.3.
kötelező konzultációk az Országos Sportegészségügyi Intézetben
minden elsőként megszerezhető
klinikai szakképesítés*
54.Sugáregészségtan24 hónap1.
12 hó sugáregészségtani törzsképzés
2.
12 hó sugáregészségtani gyakorlat
megelőző orvostan és
népegészségtan,
foglalkozás-orvostan,
radiológia
55.Trópusi betegségek24 hónap1.
1 év infektológiai osztályon
2.
3 hó hazai trópusi osztályos gyakorlat
3.
4 hó hazai trópusi ambulancián végzett gyakorlat
4.
3 hó mikrobiológiai-parazitológiai laboratóriumi gyakorlat
5.
6-8 hetes trópusi medicinával foglalkozó tanfolyam elvégzése
infektológia,
belgyógyászat

* Klinikai szakképesítések:

1. Aneszteziológia és intenzív terápia

2. Arc-állcsont-szájsebészet

3. Belgyógyászat

4. Bőrgyógyászat

5. Csecsemő- és gyermekgyógyászat

6. Fül-orr-gégegyógyászat

7. Gasztroenterológia

8. Gyermek- és ifjúsági pszichiátria

9. Gyermeksebészet

10. Honvédorvostan, katasztrófa-orvostan

11. Idegsebészet

12. Igazságügyi orvostan

13. Infektológia

14. Kardiológia

15. Neurológia

16. Nukleáris medicina

17. Ortopédia és traumatológia

18. Oxyológia és sürgősségi orvostan

19. Patológia

20. Pszichiátria

21. Radiológia

22. Repülőorvostan

23. Reumatológia

24. Sebészet

25. Sugárterápia

26. Szemészet

27. Szívsebészet

28. Szülészet-nőgyógyászat

29. Transzfúziológia

30. Tüdőgyógyászat

31. Urológia

4. számú melléklet a 66/1999. (XII. 25.) EüM rendelethez[22]

[23]
Az általános orvosi oklevéllel rendelkező, az első szakképesítést központi gyakornoki rendszer keretében megszerző orvosok által megszerezhető ráépített szakképesítések
SzakmaSzakképzési idő (hó)Szakképzési időn belül végzendő minimális kötelező gyakorlat és tanfolyamRáépített szakképesítéshez szükséges első szakképesítés
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
31.
32.
33.
34.
35.
36.
37.
38.
39.
40.
41.
42.
43.
44.
45.
46.
47.
48.
49.
50.
51.
52.
53.

5. számú melléklet a 66/1999. (XII. 25.) EüM rendelethez

A higiénikus orvosi oklevéllel rendelkező orvosok által megszerezhető szakképesítések
SzakmaSzakképzési idő(hónap)Szakképzésen belül kötelező kiegészítő gyakorlatokMilyen szakorvosi képesítésként szerezhető
1. Megelőző orvostan és népegészségtan5026. hónap törzsképzési program ezen belül:12 hónap betegellátási törzsgyakorlat, benne:4 hónap belgyógyászati osztályos gyakorlat2 hónap fertőző osztályos gyakorlat2 hónap sürgősség betegellátási gyakorlat2 hónap gyerekgyógyászati osztályos gyakorlat2 hónap sebészeti osztályos gyakorlat6 hónap megelőző orvostani és népegészségtani tudományos képzési program6 hónap megelőző orvostani és népegészségtani törzsképzés24 hó népegészségügyi tevékenység/gyakorlat, ezen belül:2 hó klinikai laboratóriumi gyakorlat2 hó mikrobiológiai laboratóriumi gyakorlat1 hó tanfolyam a megelőző hatósági és szakhatósági eljárásokrólelső szakképesítésként
2. Munkahygiéne2412 hó munkahigiénés törzsképzés12 hó munkahigiénés gyakorlatráépített szakképesítés megelőző orvostan és népegészségtanra
3. Sugáregészségtan2412 hó sugáregészségtani törzsképzés12 hó sugáregészségtani gyakorlatráépített szakképesítés megelőző orvostan és népegészségtanra

6. számú melléklet a 66/1999. (XII. 25.) EüM rendelethez[24]

Fogorvosi oklevéllel rendelkezők által megszerezhető szakképesítések

SzakmaSzakképzési idő (hó)Szakképzési időn belül végzendő minimális köteező kiegészítő szakgyakorlat és tanfolyam
1. Dento-alveoláris sebészet3626 hó törzsképzés, benne: sürgősségi ismeretek 6 hó egyetemi szájsebészeti osztályos gyakorlat 10 hó szakgyakorlat szájsebészeti szakrendelésen előírt számú és típusú beavatkozás
2. Fogszabályozás3626 hó törzsképzés, benne: sürgősségi ismeretek 6 hó egyetemi fogszabályozási osztályos gyakorlat 10 hó szakgyakorlat fogszabályozási szakrendelésen előírt számú és típusú beavatkozás
3. Gyermekfogászat3626 hó törzsképzés, benne: sürgősségi ismeretek 6 hó egyetemi gyermekfogászati osztályos gyakorlat 10 hó szakgyakorlat gyermekfogászati szakrendelésen vagy iskolafogászaton előírt számú és típusú beavatkozás
4. Konzerváló fogászat és fogpótlástan3626 hó törzsképzés, benne: sürgősségi ismeretek 3-3 hó egyetemi konzerváló fogászati és fogpótlástani osztályos gyakorlat 10 hó fogászati szakgyakorlat előírt számú és típusú beavatkozás
5. Parodontológia3626 hó törzsképzés, benne: sürgősségi ismeretek 6 hó egyetemi parodontológiai osztályos gyakorlat 10 hó szakgyakorlat parodontológiai szakrendelésen előírt számú és típusú beavatkozás

7. számú melléklet a 66/1999. (XII. 25.) EüM rendelethez[25]

Gyógyszerészi oklevéllel rendelkezők által megszerezhető szakgyógyszerészi szakképesítések

[26]
SzakmaSzakképzési időSzakképzési időn belül végzendő szakgyakorlat és tanfolyam
1. Gyógyszertechnológia36. hónap24 hónap törzsképzési program, ezen belül:
6 hónap általános ismeretek
6 hónap szakmai ismeretek
6 hónap alapblokkok
6 hónap szakblokkok
12 hónap speciális képzési program*, ezen belül:
folyékony gyógyszerforma
félszilárd gyógyszerforma
szilárd gyógyszerforma
gyógyszerstabilitás
biofarmácia-farmakokinetika
gyógyszeres interakció
terápiás rendszerek
szabadon választható tanfolyam
* az elméleti képzés mellett folyamatos kötelező gyakor-
lat, mely gyógyszergyárban, gyógyszergyártó laboratórium-
ban, egyetemi gyógyszer-technológiai intézetben vagy egye-
temi gyógyszertárban tölthető el. A gyakorlaton el kell
sajátítani a preformulálás, reformulálás és gyógyszerformu-
lálás egyes lépéseit, a gyógyszergyártás, gyártásszervezés,
termelésirányítás, dokumentáció, minőségbiztosítás, vali-
dálás szakmai vonatkozásait.
2. Gyógyszerellenőrzés36 hónap24 hónap törzsképzési program, ezen belül:
6 hónap általános ismeretek
6 hónap szakmai ismeretek
6 hónap alapblokkok
6 hónap szakblokkok
12 hónap speciális képzési program*, ezen belül:
gyógyszeranalítikai módszerek
spektroszkópiai módszerek
elválasztástechnikai módszerek
szerkezetvizsgálat
biológiai és mikrobiológiai vizsgáló módszerek
radioanalitikai vizsgáló módszerek
gyógyszerforma ellenőrző módszerek
szabadon választható tanfolyam
* az elméleti képzés mellett folyamatos kötelező gyakor-
lat, mely fizikai-kémiai- (mikro)biológiai intézetben, gyógy-
szergyári laboratóriumokban, nagykereskedelmi, illetve
gyári minőségbiztosítási munkahelyen tölthető el.
3. Gyógyszerhatástan 136 hónap24 hónap törzsképzési program, ezen belül: 6 hónap általános ismeretek 6 hónap szakmai ismeretek 6 hónap alapblokkok 6 hónap szakblokkok 12 hónap speciális képzési program*, ezen belül: a gyógyszerfejlesztés folyamata a központi idegrendszer farmakológiája a vegetatív idegrendszer farmakológiája a szív és érrendszer farmakológiája a vérképzés és véralvadás farmakológiája a só és vízháztartás farmakológiája a gyomor és bélrendszer farmakológiája a légzőrendszer farmakológiája az endokrin rendszer farmakológiája élő kórokozók okozta betegségek kemoterápiája a gyulladás farmakológiája az immunrendszer farmakológiája daganatos betegségekben alkalmazott gyógyszerek toxikológiai alapismeretek szabadon választható tanfolyam * az elméleti képzés mellett folyamatos kötelező gyakor­lat, mely egyetemi gyógyszerhatástani intézetben, gyógy­szergyári, gyógyszertári, gyógyszer-nagykereskedelmi kép­zőhelyen töltendő el.
4. Gyógyszerkémia36 hónap24 hónap törzsképzési program, ezen belül: 6 hónap általános ismeretek 6 hónap szakmai ismeretek 6 hónap alapblokkok 6 hónap szakblokkok 12 hónap speciális képzési program*, ezen belül: gyógyszerhatás sztereokémiája szintetikus gyógyszerkémia NMR spektroszkópia asszimetrikus szintézisek elválasztástechnikai módszerek számítógépes molekulatervezés elektronikus szakirodalmazás szabadon választható tanfolyam * az elméleti képzés mellett folyamatos kötelező gyakor­lat, mely egyetemi szerveskémiai intézetben, gyógyszergyári szintetikus laboratóriumban, gyógyszerkutató intézetben töltendő el.
5. Társadalomgyógyszerészet36 hónap24 hónap törzsképzési program, ezen belül: 6 hónap általános ismeretek 6 hónap szakmai ismeretek 6 hónap alapblokkok 6 hónap szakblokkok
12 hónap speciális képzési program*, ezen belül: prediktív medicina epidemiológia környezet- és munkaegészségtan élelmezés- és táplálkozás-egészségtan mikrobiológia, immunológia egészségvédelem egészségpromóció egészségügyi rendszerek és szabályozások epidemiológiai statisztikai ismeretek szabadon választható tanfolyam * az elméleti képzés mellett folyamatos kötelező gyakor­lat, egyetemi közegészségtani intézetben, közegészségügyi (népegészségügyi) laboratóriumban, klinikai diagnosztikai laboratóriumban vagy egészségügyi államigazgatási szerv megfelelő egységében töltendő el.
6. Farmakognózia és fitoterápia36 hónap24 hónap törzsképzési program, ezen belül: 6 hónap általános ismeretek 6 hónap szakmai ismeretek 6 hónap alapblokkok 6 hónap szakblokkok 12 hónap speciális képzési program*, ezen belül: fitotechnológia fitokémia, fitoanalitika fitoterápia alapjai mérgező növények, növényi mérgezések szabadon választható tanfolyam * az elméleti képzés mellett folyamatos kötelező gyakor­lat, mely egyetemi gyógynövény- és drogismereti intézetben és a képzőhely által megjelölt gyakorlati helyeken tölten­dő el.
7. Klinikai laboratóriumi diagnosztika
*
62 hónap26 hónap törzsképzési program, ezen belül: 6 hónap klinikai gyógyszerészet törzsképzés 6 hónap molekuláris biopatológiai gyakorlat 12 hónap klinikai biokémia, benne: 6 hó klinikai kémia 2 hó gyógyszerszint meghatározás, toxikológia 2 hó kromatográfia 2 hó endokrinológiai diagnosztika törzsképzési tanfolyamok 36 hónap speciális képzési program*, ezen belül: 6 hó hematológia, hemostaseológia, transzfúziológia 6 hó klinikai mikrobiológia 4 hó immunológiai gyakorlat
12 hó tudományos képzési program 5 hó efektív speciális képzés 3 hó tanfolyamok
8. Gyógyszerellátási gyógyszerészet36 hónap24 hónap törzsképzési program, ezen belül: 6 hónap általános ismeretek 6 hónap szakmai ismeretek 6 hónap alapblokkok 6 hónap szakblokkok 12 hónap speciális képzési program*, ezen belül: gyógyszertárak alapítása, működtetése minőségbiztosítás a gyógyszertárban gyógyszerellátás pénzügyi ismeretei gyógyszertári marketing vezetési, szervezési, munkajogi ismeretek farmakológiai ismeretek szabadon választható tanfolyam * az elméleti képzés mellett folyamatos kötelező gyakor­lat, mely egyetemi gyógyszerügyi szervezési intézetben, köz­forgalmú gyógyszertárban, vagy gyógyszernagykereskedelmi vállalatnál vagy egészségügyi államigazgatási szerv megfelelő egységében töltendő el.
9. Gyógyszerügyi szervezés és igazgatás36 hónap24 hónap törzsképzési program, ezen belül: 6 hónap általános ismeretek 6 hónap szakmai ismeretek 6 hónap alapblokkok 6 hónap szakblokkok 12 hónap speciális képzési program*, ezen belül: vezetési ismeretek egészségügyi informatikai ismeretek pszichológiai-, szociológiai ismeretek jogi, igazgatási ismeretek gazdasági-vállalkozási ismeretek a magyar egészségügy szervezeti felépítése gyógyszeripar, gyógyszerkereskedelem egészségügyi, gyógyszerügyi marketing szabadon választható tanfolyam * az elméleti képzés mellett folyamatos kötelező gyakorlat, mely egyetemi gyógyszerügyi szervezési intézetben, gyógyszerügy vezető intézményeiben vagy egészségügyi államigazgatási szerv megfelelő egységében töltendő el.
10. Radiogyógyszerészet36 hónap24 hónap törzsképzési program, ezen belül: 6 hónap általános ismeretek 6 hónap szakmai ismeretek
6 hónap alapblokkok 6 hónap szakblokkok 12 hónap speciális képzési program*, ezen belül: sugárvédelem és sugárbiológia radiokémia a radiogyógyszerészet speciális területei nukleáris medicina * az elméleti képzés mellett folyamatos kötelező gyakor­lat, mely egyetemi központi izotópdiagnosztikai laborató­riumban vagy más nukleáris medicinái szervezeti egységben töltendő el.
11. Kórházi gyógyszerészet36 hónap24 hónap törzsképzési program, ezen belül: 6 hónap általános ismeretek 6 hónap szakmai ismeretek 6 hónap alapblokkok 6 hónap szakblokkok 12 hónap speciális képzési program*, ezen belül: kórházi szervezés és menedzselés aszeptikus gyógyszerkészítés és biofarmáciai alapis­meretek minőségbiztosítás terápiás ismeretek, általános klinikai gyógyszerészet szabadon választható tanfolyam * az elméleti képzés mellett folyamatos kötelező gyakor­lat, mely egyetemi intézeti, vagy klinikai, vagy kórházi gyógyszertárban töltendő el.
12. Klinikai gyógyszerészet36 hónap24 hónap törzsképzési program, ezen belül: 6 hónap általános ismeretek 6 hónap szakmai ismeretek 6 hónap alapblokkok 6 hónap szakblokkok 12 hónap speciális képzési program*, ezen belül: kommunikációs etika klinikai laboratóriumi vizsgálatok intenzív/krónikus betegellátás gyógyszerészi vonat­kozásai keringési betegségek gyógyszerelése szabadon választható tanfolyam * az elméleti képzés mellett folyamatos kötelező gyakor­lat, mely egyetemi intézeti, vagy klinikai, vagy kórházi gyógyszertárban töltendő el.
13. Toxikológia36 hónap24 hónap törzsképzési program, ezen belül: 6 hónap általános ismeretek 6 hónap szakmai ismeretek 6 hónap alapblokkok 6 hónap szakblokkok
12 hónap speciális képzési program, ezen belül: a gyógyszerfejlesztés folyamata a központi idegrendszer farmakológiája a vegetatív idegrendszer farmakológiája a szív és érrendszer farmakológiája a vérképzés és véralvadás farmakológiája a só és vízháztartás farmakológiája a gyomor és bélrendszer farmakológiája a légzőrendszer farmakológiája az endokrin rendszer farmakológiája élő kórokozók okozta betegségek kemoterápiája a gyulladás farmakológiája az immunrendszer farmakológiája daganatos betegségekben alkalmazott gyógyszerek toxikológiai alapismeretek szabadon választható toxikológiai tanfolyam
14. Gyógyszerészi mikrobiológia36 hónap24 hónap törzsképzési program, ezen belül: 6 hónap általános ismeretek 6 hónap szakmai ismeretek 6 hónap alapblokkok 6 hónap szakblokkok 12 hónap speciális képzési program*, ezen belül: gyógyszeranalitikai módszerek spektroszkópiai módszerek elválasztástechnikai módszerek szerkezetvizsgálat biológiai és mikrobiológiai vizsgáló módszerek radioanalitikai vizsgáló módszerek gyógyszerforma ellenőrző módszerek általános bakterológia fertőző betegségek immunoprofilaxisa mykológia, parazitológia, gyógyszerkészítmények mikrobiológiai ellenőrzése szabadon választható tanfolyam * az elméleti képzés mellett folyamatos kötelező gyakor­lat, mely fizikai-kémiai-(mikro)biológiai intézetben, gyógy­szergyári laboratóriumokban, nagykereskedelmi, illetve gyári minőségbiztosítási munkahelyen tölthető el.
15. Minőségbiztosítás36 hónap24 hónap törzsképzési program, ezen belül: 6 hónap általános ismeretek 6 hónap szakmai ismeretek 6 hónap alapblokkok 6 hónap szakblokkok 12 hónap speciális képzési program, ezen belül: modern gyógyszerformák technológiája gyógyszergyártás minőségbiztosítási vonatkozásai minőségbiztosítói munka szervezése, kivitelezése, ellenőrzése

8. számú melléklet a 66/1999. (XII. 25.) EÜM rendelethez

Pszichológus oklevéllel rendelkezők által megszerezhető szakképesítések

I. Pszichológus oklevéllel rendelkezők által megszerezhető első szakkékpesítések

SzakmaSzakképzési idő(hónap)Szakképzési időn belül végzendő minimális kötelező gyakorlat és tanfolyam
Klinikai és mentálhigiéniai felnőtt szakpszichológia48képzőhelyi klinikai pszichodiagnosztikai gyakorlat hivatás-személyiség fejlesztő gyakorlatklinikai pszichológiai szupervízió alap-pszichoterápiás gyakorlat patopszichológia gyakorlat pszichiátriai ellátási helyen klinikai pszichológiai szakgyakorlat a medicina szakágaiban alkalmazott pszichológia területén pszichoterápiás szupervizió 4 szemeszter elméleti képzés meghatározott témakörökbőlegészség-promóció pszichopatológia, patopszichológia klinikai pszichodiagnosztika pszichoterápia: propedeutikai fázis
Klinikai és mentálhigiéniai gyermek- és ifjúsági szakpszichológia48képzőhelyi gyermek klinikai pszichodiagnosztiaki gyakorlat hivatás-személyiség fejlesztő gyakorlatklinikai pszichológiai szupervizió alap-pszichoterápiás gyakorlat patopszichológia gyakorlat gyermek pszichiátriai ellátási helyen klinikai pszichológiai szakgyakorlat a medicina gyermek szakágaiban alkalmazott pszichológia területén gyermek-pszichoterápiás szupervizió 4 szemeszter elméleti képzés meghatározott témakörökből egészség-promóció pszichopatológia, patopszichológiai gyermek klinikai pszichodiagnosztika pszichoterápia: propedeutikai fázis

II. A szakpszichológus oklevéllel rendelkezők által megszerezhető ráépített szakképesítések

SzakmaSzakképzési idő(hónap)Szakképzési időn belül végzendőminimális kötelező gyakorlat és tanfolyamRáépített szakképesítéshez szükségeselső szakképesítés
Pszichoterápia24részvétel a klinikai fázis elméleti és gyakorlati tanfolyamán részvétel módszer-specifikus elméleti és gyakorlati képzésbenklinikai és mentálhigiéniai felnőtt szakpszichológus klinikai és mentálhigiéniai gyermek és ifjúságiszakpszichológus
Neuropszichológia24szakspecifikus elméleti képzés neuropszichológiai szakgyakorlat meghatározott képzőhelyen szindróma-analízis gyakorlatklinikai és mentálhigiéniai felnőtt szakpszichológus klinikai és mentálhigiéniai gyermek és ifjúsági szakpszichológus
Igazságügyi klinikaipszichológia24szakspecifikus elméleti képzés klinikai fázis: meghatározott számú klinikai pszichológiai szakvélemény elkészítése képzőhelyen történő konzultatív gyakorlatklinikai és mentálhigiéniai felnőtt szakpszichológus klinikai és mentálhigiéniai gyermek és ifjúságiszakpszichológus
Klinikai írásszakértőpszichológia24szakspecifikus elméleti képzés klinikai fázis: meghatározott számú klinikai pszichológiai szakvélemény elkészítése képzőhelyen történő konzultatív gyakorlatklinikai és mentálhigiéniai felnőtt szakpszichológus klinikai és mentálhigiéniai gyermek és ifjúságiszakpszichológus
Klinikai addiktológiaiszakpszichológia24szakspecifikus elméleti képzés klinikai fázis addiktológiai képzőhelyen: betegellátó, gyógyító és rehabilitációs intézményekben addiktológiai terepgyakorlatklinikai és mentálhigiéniai felnőtt szakpszichológus klinikai és mentálhigiéniai gyermek és ifjúságiszakpszichológus

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 45/2003. (VIII. 6.) ESZCSM rendelet 3. § (3) bekezdése. Hatályos 2003.08.21.

[2] Megállapította a 42/2007. (IX. 19.) EüM rendelet 1. §-a. Hatályos 2007.09.30.

[3] Megállapította a 42/2007. (IX. 19.) EüM rendelet 1. §-a. Hatályos 2007.09.30.

[4] Megállapította a 45/2003. (VIII. 6.) ESZCSM rendelet 1. § (1) bekezdése. Hatályos 2003.08.21.

[5] Hatályon kívül helyezte a 10/2010. (IX. 23.) NEFMI rendelet 3. §-a. Hatálytalan 2010.10.01.

[6] Hatályon kívül helyezte a 42/2007. (IX. 19.) EüM rendelet 5. § (5) bekezdése a) pontja. Hatálytalan 2007.09.30.

[7] Megállapította a 45/2003. (VIII. 6.) ESZCSM rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 2003.08.21.

[8] Megállapította a 42/2007. (IX. 19.) EüM rendelet 2. §-a. Hatályos 2007.09.30.

[9] Megállapította a 42/2007. (IX. 19.) EüM rendelet 2. §-a. Hatályos 2007.09.30.

[10] Beiktatta a 42/2007. (IX. 19.) EüM rendelet 2. §-a. Hatályos 2007.09.30.

[11] Beiktatta a 42/2007. (IX. 19.) EüM rendelet 2. §-a. Hatályos 2007.09.30.

[12] Beiktatta a 42/2007. (IX. 19.) EüM rendelet 2. §-a. Hatályos 2007.09.30.

[13] Beiktatta a 20/2011. (V. 10.) NEFMI rendelet 1. § - a. Hatályos 2011.05.11.

[14] Beiktatta a 20/2011. (V. 10.) NEFMI rendelet 1. § - a. Hatályos 2011.05.11.

[15] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 5. § 186. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.

[16] Megállapította a 42/2007. (IX. 19.) EüM rendelet 3. §-a. Hatályos 2007.09.30.

[17] Beiktatta a 10/2010. (IX. 23.) NEFMI rendelet 1. §-a. Hatályos 2010.10.01.

[18] Megállapította a 42/2007. (IX. 19.) EüM rendelet 4. §-a. Hatályos 2007.09.30.

[19] Megállapította a 10/2010. (IX. 23.) NEFMI rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos 2010.10.01.

[20] Módosította a 10/2011. (III. 30.) NEFMI rendelet 12. § - a. Hatályos 2011.03.31.

[21] Megállapította a 10/2010. (IX. 23.) NEFMI rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 2010.10.01.

[22] Módosította a 45/2003. (VIII. 6.) ESZCSM rendelet 3. § (4) bekezdése. Hatályos 2003.08.21.

[23] Módosította a 42/2007. (IX. 19.) EüM rendelet 5. § (6) bekezdése. Hatályos 2008.01.01.

[24] Megállapította a 45/2003. (VIII. 6.) ESZCSM rendelet 3. § (5) bekezdése. Hatályos 2003.08.21.

[25] Megállapította a 45/2003. (VIII. 6.) ESZCSM rendelet 3. § (6) bekezdése. Hatályos 2003.08.21.

[26] Módosította a 10/2011. (III. 30.) NEFMI rendelet 12. § - a. Hatályos 2011.03.31.

Tartalomjegyzék