Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

10/2000. (X. 31.) KöViM rendelet

a vízijárművek és úszómunkagépek megfelelőségét vizsgáló, ellenőrző és tanúsító szervezetek kijelöléséről

A műszaki termékek megfelelőségét vizsgáló, ellenőrző és tanúsító szervezetek kijelöléséről szóló 182/1997. (X. 17.) Korm. rendelet 11. §-ában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §

A vízijárművek és úszómunkagépek megfelelőségét csak a közlekedési és vízügyi miniszter (a továbbiakban: kijelölő) által kijelölt szervezet vizsgálhatja, ellenőrizheti és tanúsíthatja.

2. §

A jogszabályban osztályozásra kötelezett hajó megfelelőségének tanúsítása a hajó osztályozásával történik. A hajót az építtető vagy a tulajdonos csak az e rendeletben foglaltak szerint kijelölt (elismert) hajóosztályozó társasággal osztályoztathatja.

3. §

(1) A kijelölő a feladat- és hatáskörébe utalt, jogszabályban előírt vizsgálati vagy ellenőrzési, illetve tanúsítási tevékenységre való kijelölést, a kijelölést kérő (a továbbiakban: kérelmező) kérelme alapján adja meg.

(2) A kérelmet a Közlekedési és Vízügyi Minisztériumban működő Kijelölési Bizottsághoz (a továbbiakban: bizottság) kell benyújtani.

(3) A kijelölő a bizottság javaslata alapján - mérlegelve az abban foglaltakat - hozza meg határozatát.

(4) A kijelölésre, illetve annak megszüntetésére az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

4. §

(1) A bizottságnak öt tagja van, vezetőjét és a tagokat a kijelölő nevezi ki. A bizottság vezetőjének és tagjainak megbízása öt évre szól.

(2) A bizottság ügyrendjét maga állapítja meg.

(3) A bizottságban a Nemzeti Akkreditáló Testület (a továbbiakban: NAT) egy taggal képviselteti magát.

(4) Abban az esetben, ha a kijelölés más miniszter feladat- és hatáskörébe tartozó tevékenységet is érint, a bizottság - a bizottság vezetőjének felkérésére - az adott eljárásban kiegészül az adott minisztérium képviselőjével.

(5) A kijelölési eljárásban nem vehet részt olyan személy, aki vagy akinek hozzátartozója a kérelmet előterjesztő szervezet tulajdonosa, választott testületeiben tisztséget visel; a kérelmezőnél vezető beosztást tölt be, vagy bármely más okból az ügy tárgyilagos megítélése féle nem várható el. Azt, hogy a bizottság tagjai, valamint a kérelmező vonatkozásában összeférhetetlenség nem áll fenn, a bizottság tagjainak az 1. számú mellékletben foglalt nyilatkozatban kell igazolniuk.

(6) Amennyiben az összeférhetetlenség az (1) bekezdésben megállapított megbízási idő alatt következik be, a kijelölő a bizottság érintett tagja helyett - az adott kijelölési eljárás tartaméra - új tagot nevez ki.

5. §

(1) A kijelölés iránti kérelmet a 3. számú mellékletben foglalt formanyomtatványon kell a bizottsághoz benyújtani.

(2) A kérelemhez csatolni kell:

a) a cégbírósági bejegyzés hiteles másolatát;

b) a társasági szerződést, alapító okiratot, alapszabályt, illetve ezzel egyenértékű okiratot;

c) a kijelölés iránti kérelemben megjelölt tevékenységre vonatkozó eljárási szabályzatot;

d) a hatályos építési, felszerelési, illetve - hajóosztályozó társaságnál - osztályozási előírásokat;

e) a védjegyeztetett tanúsítási vagy jóváhagyási jel másolatát;

f) a felelősségbiztosítási szerződés megkötését igazoló okiratot;

g) a NAT minősítő jegyzőkönyvét;

h) azoknak a tevékenységeknek a megnevezését, amelyek elvégzését alvállalkozásba kívánja adni, továbbá közölnie kell az alvállalkozó főbb szakmai adatait.

(3) A kérelemhez csatolható:

a) az akkreditálási okiratok másolata;

b) a nemzetközi tanúsítási rendszerben kapott elismerések másolata;

c) egyéb, a kijelölés iránti kérelemben megjelölt tevékenységre vonatkozó referencia.

6. §

(1) A kérelmezőnek igazolnia kell, hogy a szervezeti felépítés, általános működés és a szervezeten belüli minőségbiztosítási rendszer tekintetében megfelel az MSZ EN 45000 szabványsorozatban rögzített követelményeknek, valamint azokban a jogszabályokban, szabványokban vagy egyéb műszaki előírásokban rögzített követelményeknek, amelyek alapján - kijelölés esetén a szervezet vizsgálni, ellenőrizni vagy tanúsítani fog, továbbá az e rendelet 2. számú mellékletében foglalt különös követelményeknek. A megfelelőség igazolása a NAT minősítő jegyzőkönyvével történik.

(2) Amennyiben a kérelmező a kijelölés tárgyát képező tevékenység egy részére vagy egészére érvényes akkreditálási okirattal rendelkezik, az akkreditált területen a NAT a megfelelőséget az akkreditálási okirat alapján igazolja.

7. §

(1) A NAT által kijelölt szakértőcsoport (a továbbiakban: auditáló csoport) a minősítő jegyzőkönyv összeállítása során a kérelmezett tevékenységgel összefüggésben vizsgálja, hogy a kérelmező rendelkezik-e a szükséges személyi, szakmai és tárgyi feltételekkel.

(2) Az auditáló csoportban való részvételre a hajózási és a megfelelőség-igazolási kérdésekben jártas, egyetemi vagy főiskolai végzettségű, vagy hajós-, illetve tengerésztiszti képesítésű személyek jelölhetők ki. Az auditáló csoportban a hajózási hatóság képviselője is részt vesz.

(3) Az auditáló csoport különösen vizsgálja

a) a kérelmező szervezeti felépítését, működési és eljárási szabályzatát, általános üzleti feltételeit;

b) a vezetők és a személyzet szakmai képzettségét, gyakorlati felkészültségét, a_ felelősségviselés rendjét;

c) a kérelmező függetlenségét a gyártó, importáló és forgalmazó gazdálkodó szervezetektől;

d) a már tanúsított, működő minőségbiztosítási rendszer meglétét.

(4) Az auditáló csoport a (3) bekezdésben foglalt vizsgálattól eltekint, ha a kérelmező, a 6. számú mellékletben közzétett, elismert hajóosztályozó társaságok jegyzékében szerepel.

8. §

(1) A kijelölő a vizsgáló, ellenőrző és tanúsító szervezetet a 4., illetve 5. számú melléklet szerinti kijelölési okirattal határozatlan időre jelöli ki.

(2) A kijelölés nemzetközi szerződésben előírt bizonyítvány kiadására csak akkor jogosít, ha az 5. számú melléklet szerinti kijelölési okirat erről kifejezetten rendelkezik. Nemzetközi szerződésben tengeri nagyhajóra előírt bizonyítvány kiadására az a vizsgáló, ellenőrző és tanúsító szervezet hatalmazható fel, amely e rendelet 2. számú mellékletének 1. fejezetében foglaltakon túlmenően eleget tesz a Nemzetközi Tengerészeti Szervezet (IMO) Közgyűlésének A.789(19) számú határozatában foglalt követelményeknek is.

(3) A bizottság a kijelölési okirat hiteles másolatát, a kijelölést követő nyolc napon belül az első fokú hajózási hatóságnak megküldi. A kijelölési eljárással kapcsolatos valamennyi dokumentációt (kérelmet, kérelemhegy benyújtott mellékleteket) a bizottság tárolja és őrzi.

(4) A kijelölésekről a bizottság nyilvántartást, vezet. A kijelölésről, valamint annak megszűnéséről a Közlekedési és Vízügyi Értesítőben a bizottság tájékoztatót jelentet meg.

9. §

A kijelölt vizsgáló, ellenőrző és tanúsító szervezetnek a kijelölést követően folyamatosan meg kell felelnie a kijelöléshez szükséges feltételeknek.

10. §

A kijelölt vizsgáló, ellenőrző és tanúsító szervezet, a kijelölés tárgyában általa kiadott okmányok eredeti példányait 10 évig kőteles megőrizni, és tevékenységéről a kijelölő részére évente beszámolót küldeni.

11. §

(1) A kijelölt vizsgáló, ellenőrző és tanúsító szervezet a kijelölés alapjául szolgáló személyi, szakmai és tárgyi feltételekben bekövetkezett változást köteles a bizottságnak haladéktalanul bejelenteni.

(2) A kijelölő a bizottság állásfoglalása alapján dönt arról, hogy a bejelentett változás nem teszi-e alkalmatlanná a kijelölt vizsgáló, ellenőrző és tanúsító szervezetet a kijelölési okiratban megjelölt tevékenység végzésére.

12. §

(1) A kijelölés feltételeinek megtartását a hajózási hatóság ellenőrzi.

(2) A hajózási hatóság ellenőrzés céljából

a) a vizsgáló, ellenőrző és tanúsító tevékenységgel kapcsolatos iratokat, jegyzőkönyveket, tanúsítványokat (bizonyítványokat) bekérheti, a kijelölt szervezetet a szükséges információk benyújtására felhívhatja;

b) helyszíni szemlét végezhet.

(3) Amennyiben a hajózási hatóság megállapítja, hogy a kijelölt vizsgáld, ellenőrző és tanúsító szervezet tevékenysége nem felel meg a kijelöléshez szükséges feltételeknek, a bizottságnál kezdeményezi a kijelölés visszavonását.

13. §

A kijelölt vizsgáló, ellenőrző és tanúsító szervezet a bizottsággal és a hajózási hatósággal, a kijelölési eljárásban és az ellenőrzés során köteles együttműködni.

14. §

(1) A kijelölést a kijelölő visszavonhatja vagy törölheti.

(2) A bizottság javaslata alapján a kijelölt a kijelölést visszavonja, ha a kijelölésről hozott határozat kiadását követően olyan változás következett be, amelynek esetén a kijelölés iránti kérelem elutasításának lenne helye.

(3) A bizottság javaslata alapján a kijelölő a kijelölést visszavonhatja, ha a kijelölt vizsgáló, ellenőrző és tanúsító szervezet

a) nem tesz eleget a 11. § (1) bekezdésében foglalt bejelentési kötelezettségének;

b) nem tesz eleget a 13. §-ban foglalt együttműködési kötelezettségének.

(4) A kijelölést a kijelölő törli, ha

a) a kijelölt vizsgáló, ellenőrző és tanúsító szervezet azt kéri;

b) a kijelölt vizsgáló, ellenőrző és tanúsító szervezet jogutód nélkül megszűnik.

(5) A visszavonást, illetve a törlést a kijelölő a Közlekedési és Vízügyi Értesítőben közzéteszi.

(6) Az a vizsgáló, ellenőrző és tanúsító szervezet, amelynek kijelölését a kijelölő visszavonta, csak a visszavonástól számított három év elteltével nyújthat be újabb kijelölés iránti kérelmet.

15. §

(1) Ez a rendelet 2001: január 1-jén lép hatályba.

(2) A rendelet hatálybalépését megelőzően a vízijárművek és úszómunkagépek megfelelőségének vizsgálatát, ellenőrzését és tanúsítását végző szervezetek tevékenységüket az e rendeletben meghatározott eljárásban történt kijelölés nélkül - változatlan feltételekkel - legfeljebb további hat hónapig folytathatják, ezt követően e jogosultságuk megszűnik.

(3) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg

a) a hajózásról szóló 1973. évi. 6. törvényerejű rendelet végrehajtására kiadott 5/1974. (V. 21.) KPM rendelet 14. §-a (1) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"c) a tengeri hajó építési (átépítési) tervét - a biztonsági berendezések terveinek kivételével -, amennyiben azt kijelölt hajóosztályozó társaság már jóváhagyta;"

b) a hajózásról szóló 1973. évi 6. törvényerejű rendelet végrehajtására kiadott 5/1974. (V. 21.) KPM rendelet 17. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Magyar lobogójú tengeri kereskedelmi hajó kijelölt hajóosztályozó társaság érvényes osztályozási bizonyítványa nélkül nem tartható üzemben."

16. §

Ez a rendelet a Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek és azok tagállamai között társulás létesítéséről szóló, Brüsszelben, 1991. december 16. napján aláírt Európai Megállapodás tárgykörében, a megállapodást kihirdető 1994. évi I. törvény 3: §-ával összhangban az Európai Közösségek következő jogszabályaival összeegyeztethető szabályozást tartalmaz:

- a Tanács 94/57/EK irányelve a hajófelügyeleti és hajóvizsgáló szervezetekre és a tengeri igazgatás megfeleld tevékenységére vonatkozó közös szabályokról és követelményekről;

- a Bizottság 97/58/EK irányelve a Tanács a hajófelügyeleti és hajóvizsgáló szervezetekre és a tengeri igazgatás megfelelt tevékenységére vonatkozó közös szabályokról és követelményekről szóló 94/57/EK irányelvének módosításáról;

- a Bizottság 98/403/EK határozatával módosított 96/587/EK határozató azon elismert szervezetek jegyzékének a közzétételéről, amelyeket a Tanács 94/57/EK irányelvének megfelelően kijelöltek.

Nógrádi László s. k.,

közlekedés és vízügyi miniszter

1. számú melléklet a 10/2000. (X. 31.) KöViM rendelethez

Nyilatkozat

Alulírott ...................................................................... (név),

anyja neve: ..........…......….................................................

születési helye, ideje: ...............................................................

lakcíme: .....................................…..................................….......

kijelentem, hogy a ...…....…........................................…......

........................................................... (kérelmező)

esetében sem magam, sem közvetlen hozzátartozóm vonatkozásában az összeférhetetlenség nem áll fenn.

Budapest, ..............................…......................

aláírás

2. számú melléklet a 10/2000. (X. 31.) KöViM rendelethez

A vízijárművek és úszómunkagépek megfelelőségét vizsgáló, ellenőrző és tanúsító szervezetekkel szemben támasztott különös követelmények (a rendelet 6. §-ához)

1. Tengeri nagyhajók

1.l. A kijelölést kérelmező szervezetnek (a továbbiakban: szervezet) széles körű tapasztalatokkal kell rendelkeznie a hajók tervezésének és építésének ellenőrzése terén.

1.2. A szervezetnek legalább 1000 A osztályba sorolt 100 GT-nél nagyobb, összesen legalább S millió GT űrtartalmú tengeri hajót kell ellenőrzése alatt tartani.

1.3. A szervezetnek az általa osztályozott hajók számával arányos létszámú műszaki személyzetet kell foglalkoztatnia, ezen belül legalább az osztályozási feladatok ellátására legalább 100 felügyelőt.

1.4. A szervezetnek folyamatosan korszerűsített és rendszeresen közzétett átfogó osztályozási, tervezési, építési és szemleelőírásokkal kell rendelkeznie.

1.5. A szervezetnek évente közzé kell tennie az általa osztályozott hajók jegyzékét (hajóregiszter).

1.6. A szervezet sem szervezetileg, sem pedig bevételei tekintetében nem függhet a hajók tulajdonosaitól, üzembentartóitól, a hajók és felszereléseik gyártásában, javításában és értékesítésében érdekelt gazdálkodó szervezetektől.

1.7. A szervezetnek saját felügyelői révén, illetve más, a bizottság vagy az Európai Unión belül kijelölt hajóosztályozó társasággal kötött helyettesítési szerződések alapján, biztosítania kell a világméretű lefedettséget.

1.8. A szervezetnek legyen etikai kódexe.

1.9. A szervezet hatékony belső ellenőrzéssel rendelkezzen, amely megfelel az EN 45004 (MSZ EN 45004) és az EN ISO 9001 (MSZ EN ISO 9001) szabványnak, amint azt a Hajóosztályozó Társaságok Nemzetközi Szövetsége (IACS) minőségtanúsítási rendszerre vonatkozó követelményei értelmezik.

1.10. A szervezetnek olyan nyilvántartást kell vezetnie, amelyből megállapítható a szemléken észlelt hiányosságok kiküszöbölése.

1.11. A szervezetnek igazolnia kell, hogy képes

a) a minőségre vonatkozó, nemzetközileg elismert műszaki követelményeknek megfelelő, a hajótestre, gépi berendezésre, villamos és vezérlőberendezésre vonatkozóón teljes körű és megfelelő saját szabályrendszert és szabályzatot kialakítani, és naprakészen tartani, amelynek alapján az életbiztonság a tengeren tárgyú 1974. évi nemzetközi egyezmény (SOLAS) és az ahhoz csatolt 1978. évi jegyzőkönyv1 szerinti biztonsági bizonyítványok, a merülésvonalakról szóló 1966. évi nemzetközi egyezmény2, valamint a Hajók által okozott szennyezés megelőzéséről szóló 1973. évi nemzetközi egyezmény és az ahhoz csatolt 1978. évi jegyzőkönyv3 szerinti ellenőrzések, szemlék elvégezhetők; és az okmányok kiadhatók;

b) elvégezni a nemzetközi egyezmények általa bizonyítványokkal kapcsolatban megkövetelt összes ellenőrzést és szemlét.

1.12. A szervezetnek rendszeresen konzultálnia kell a többi kijelölt szervezettel, abból a célból, hogy műszaki követelményeik és azok megvalósításának egyenértékűségét fenntartsák. Szabályos időközönként jelentéseket kell küldeniük a bizottság részére a követelmények területén történt alapvető fejlődésről.

1.13. A szervezetnek ki kell mutatnia készségét a kikötő szerinti állam hatóságaival való együttműködésre azokban az esetekben, amikor általa osztályozott hajóról van szó, különösen az észlelt hiányosságok kiküszöbölésének megkönnyítése érdekében.

1.14. A szervezet köteles a hajózási hatóságnak megadni minden információt a hajók osztályának változásáról; illetve osztályának megszűnéséről.

1.15. A szervezet nem állíthat ki bizonyítványt olyan haj óra, amelyeknek osztálya biztonsági okok miatt megváltozott, illetve amelynek osztálya megszűnt, mielőtt konzultálna a hajózási hatósággal annak meghatározása végett; hogy szükség van-e a hajó teljes körű vizsgálatára.

1.16. A szervezet legyen tagja a Hajóosztályozó Társaságok Nemzetközi Szövetségének (IACS).

2. Belvízi nagyhajók és úszómunkagépek

2.1. A szervezetnek széles körű tapasztalatokkal kell rendelkeznie a hajók és úszómunkagépek tervezésének és építésének ellenőrzése terén.

2.2: A szervezetnek az általa osztályozott hajók számával arányos létszámú műszaki személyzetet kell foglalkoztatnia. 2.3. A szervezetnek folyamatosan korszerűsített és rendszeresen közzétett átfogó osztályozási, tervezési, építési és szemleelőírásokkal kell rendelkeznie.

1 Lásd a Londonban, 1974. évi november hó 1. napján kelt "Életbiztonság a tengeren" tárgyú nemzetközi egyezmény kihirdetéséről szóló 16/1980. (V. 23.) MT rendeletet, az "Életbiztonság a tengeren" tárgyú nemzetközi egyezmény mellékletének közzétételéről szóló 59/1980. (XII. 27.) MT rendeletet és az "Életbiztonság a tengeren" tárgyú, 1974. évi Nemzetközi Egyezményhez csatolt 1978. évi Jegyzőkönyv kihirdetéséről szóló 58/1982. (XI. 5.) MT rendeletet.

2 Lásd a Londonban, 1966. évi április hó 5. napján kelt, a "Merülésvonalakra vonatkozó Nemzetközi Egyezmény" kihirdetéséről szóló 1975. évi. 14. törvényerejű rendeletet.

3 Lásd a 15/1985. (XII. 31.) KM rendelet a hajók által okozott szennyezés megelőzéséről szóló 1973. évi egyezményből és az ahhoz csatolt 1978. évi jegyzőkönyvből ("MARPOL 1973/1978.") eredő feladatok végrehajtásáról.

2.4. A szervezetnek évente közzé kell tennie az általa osztályozott hajók jegyzékét (hajóregiszter).

2.5. A szervezet sem szervezetileg, sem pedig bevételei tekintetében nem függhet a hajók tulajdonosaitól, üzembentartóitól, a hajók és felszereléseik gyártásában, javításában és értékesítésében érdekelt gazdálkodó szervezetektől és a hajózási hatóságtól.

2.6. A szervezetnek saját felügyelői révén, illetve más, a bizottság vagy az Európai Unión belül kijelölt hajóosztályozó társasággal kötött helyettesítési szerződések alapján, biztosítania kell a Duna- és a Rajna-medence lefedettségét.

2.7. A szervezetnek legyen etikai kódexe.

2.8. A szervezet hatékony belső ellenőrzéssel rendelkezzen, amely megfelel az EN 45004 (MSZ EN 45004) és az EN ISO 9001 (MSZ EN ISO 9001) szabványnak, amint azt a Hajóosztályozó Társaságok Nemzetközi Szövetsége (IACS) minőségtanúsítási rendszerre vonatkozó követelményei értelmezik.

2.9. A szervezetnek olyan nyilvántartást kell vezetnie, amelyből megállapítható a szemléken észlelt hiányosságok kiküszöbölése.

2.10. A szervezetnek rendszeresen konzultálnia kell a többi kijelölt szervezettel abból a célból, hogy műszaki követelményeik és azok megvalósításának egyenértékűségét fenntartsák. Szabályos időközönként jelentéseket kell küldeniük a bizottság részére a követelmények területén történt alapvető fejlődésről.

2.11. A szervezetnek ki kell mutatnia készségét a kikötő szerinti állam hatóságaival való együttműködésre azokban az esetekben, amikor általa osztályozott hajóról van szó, különösen az észlelt hiányosságok kiküszöbölésének megkönnyítése érdekében.

2.12. A szervezet köteles a hajózási hatóságnak megadni minden információt a hajók osztályának változásáról, illetve osztályának megszűnéséről.

2.13. A szervezet nem állíthat ki bizonyítványt olyan hajóra, amelyeknek osztálya biztonsági okok miatt megváltozott, illetve amelynek osztálya megszűnt, mielőtt konzultálna a hajózási hatósággal annak meghatározása végett, hogy szükség van-e a hajó teljes körű vizsgálatára.

3. Kedvtelési célú vízijárművek

3.1. A szervezetnek széles körű tapasztalatokkal kell rendelkeznie a kedvtelési célú vízijárművek tervezésének és építésének ellenőrzése terén.

3.2. A szervezet műszaki személyzetének részletesen ismernie kell a kedvtelési célú vízijárművekre és felszereléseikre vonatkozó hatályos jogszabályokat, továbbá a kijelölt hajóosztályozó társaságok vonatkozó tervezési és építési előírásait.

3.3. A szervezet sem szervezetileg, sem pedig bevételei tekintetében nem függhet a kedvtelési célú vízijárművek és felszereléseik gyártásában, javításában és értékesítésében érdekelt gazdálkodó szervezetektől.

3.4. A szervezet hatékony belső ellenőrzéssel rendelkezzen, amely megfelel a kedvtelési célú vízijárművek tervezéséről, építéséről és megfelelőségének tanúsításáról szóló 2/2000. (VII. 26.) KöViM rendeletben foglaltaknak, továbbá az EN 45004 (MSZ EN 45004) és az EN ISO 9001(MSZ EN ISO 9001) szabványnak.

3.5. A szervezetnek olyan nyilvántartást kell vezetnie, amelyből megállapítható a szemléken észlelt hiányosságok, kiküszöbölése.

3. számú melléklet a 10/2000. (X. 31.) KöViM rendelethez

KÉRELEM

vízijárművek és úszómunkagépek megfelelőségét vizsgáló, ellenőrző és tanúsító szervezetként való kijelölésre

1. A kijelölést kérelmező szervezet adatai

a) A szervezet neve és székhelye

Név

Cím:

Telefon

Telefax

E-mail:

b) A cégbejegyzés adatai.

Cégbíróság:

Cégbejegyzés kelte és száma

Cégforma (rt., kft. stb.):

c) A szervezetfelelős vezetője

Név:

Beosztás:

Cím:

Telefon:

Telefax:

E-mail:

d) A szervezet részéről a bizottsággal kapcsolatot tartó felelős személy

Név:

Beosztás:

Cím:

Telefon:

Telefax:

E-mail:

2. Mire kéri a kijelölést?

vizsgálat* ellenőrzés* tanúsítás* 3. A kijelölés szakterülete:.

tengeri nagyhajók* , belvízi nagyhajók és úszómunkagépek*

kisvízi járművek és kedvtelési célú vízijárművek*

4. A kijelölés szakterületén dolgozó felügyelők száma

Hajótest szerkezete és hajózási berendezések: … fő

Hajógépészet: … fő

Hajóvillamosság és elektronika … fő

5. A szervezetnek a kijelölés iránti kérelmei megalapozó dokumentumai:

Alapító okirat (alapszabály; társasági szerződés) másolatban csatolva

Kelte:

Száma:

6. Nemzetközi tanúsítási rendszerekben kapott elismerések:

7. Szerepel-e a szervezet a 6. számú mellékletben közzétett, elismert hajóosztályozó társaságok jegyzékében?

igen* nem*

8. Rendelkezik-e védjegyeztetett tanúsítási vagy jóváhagyási jellel?

igen* nem*

* A nem kívánt törlendő.

9. Teljesíti-e a szervezet a műszaki termékek megfelelőségét vizsgáló, ellenőrző és tanúsító szemezetek kijelöléséről szóló 182/1997. (X. 17.) Korm. rendelet 1. és 4. §-ában megállapított követelményeket?

igen* részben, és pedig*

10. Tagja-e a Hajóosztályozó Társaságok Nemzetközi Szövetségének (IACS)?

igen* nem* rendes tag* társult tag*

11. Milyen földrajzi területet fed le a szervezet hálózata?

12. A kijelölés szakterületén van-e helyettesítési szerződése más hajóosztályozó társasággal?

igen* nem*

Ha igen, sorolja fel azokat a hajóosztályozó társaságokat névvel és címmel, amelyekkel helyettesítési szerződést kötött, feltüntetve ezek igénybe vett tevékenységeit:

13. Melyik állam és milyen nemzetközi szerződésben (egyezményben) előírt milyen bizonyítvány kiadására hatalmazta fel: "

14. A kijelölés szakterületén igénybe vesz-e a szervezet alvállalkozókat?

igen* nem*

* A nem kívánt törlendő.

Ha igen, sorolja fel alvállalkozóit névvel és címmel, feltüntetve ezek igénybe vett tevékenységeit:

15. A szervezet kijelölési szakterületre vonatkozó előírásai és szabályzatai:

Alulírott mint a kijelölést kérelmező szervezet felelős vezetője kijelentem, hogy a kérelemben közölt válaszok és adatok a valóságnak megfelelnek:

Kelt:

a szervezet felelés vezetője

Melléklet:

1. Cégbejegyzés hiteles másolata.

2. Társasági szerződés, alapító okirat vagy alapszabály.

3. Nemzetközi tanúsítási rendszerekben kapott elismerések másolatai.

4. Kijelölési szakterületre vonatkozó eljárási szabályzat.

S. Hatályos építési, felszerelési és osztályozási1 előírások.

6. Felelősségbiztosítás igazolása.

7. A védjegyeztetett tanúsítási vagy jóváhagyási jel másolata.

8. A NAT minősítő jegyzőkönyve.

9. Egyéb, a kijelölés iránti kérelmet megalapozó okiratok.

1 Hajóosztályozó társaságoknál.

4. számú melléklet a 10/2000. (X. 31.) KöViM rendelethez

MAGYAR KÖZTÁRSASÁG

Közlekedési és Vízügyi Miniszter

szám

KIJELÖLÉSI OKIRAT

A vízijárművek és úszómunkagépek megfelelőségét. vizsgáló, ellenőrző és tanúsiló szervezetek kijelöléséről szóló 10/2000. (X. 31.) KöViM rendelet alapján megállapítom, hogy

(név)

(cím)

a lefolytatott ellenőrzés szerint megfelel a hivatkozott jogszabályban előírt feltételeknek, ezért írásban előterjesztett kérelme alapján kijelölöm a következő tevékenység(ek) elvégzésére:

szakterület:

tevékenység jellege:

a tevékenységre vonatkozó jogszabály(ok), mértékadó előírások, szabványok:

A kijelölt szervezet a tevékenységét mindenkor az arra vonatkozó jogszabályok, mértékadó előírások (szabványok) következetes és pontos megtartásával, az ilyen tevékenységet ellátó szervezettől elvárható magas színvonalon köteles ellátni. A kijelölt szervezet felel az általa bevont alvállalkozókért, akikre vele azonos feltételek vonatkoznak. A kijelölt szervezet köteles a bizottság és a hajózási hatóság által végzett ellenőrzés lefolytatásában közreműködni.

Ez az okirat a kijelölés visszavonásáig vagy törléséig érvényes.

Budapest, ....... , .....….................. év .............................................. hó ....... nap.

5. számú melléklet a 10/2000. (X. 31.) KöViM rendelethez

MAGYAR KÖZTÁRSASÁG ............................: szám Közlekedési és Vízügyi Miniszter

KIJELÖLÉSI OKIRAT

A vízijárművek és úszómunkagépek megfelelőségét vizsgáló, ellenőrző és tanúsító szervezetek kijelöléséről szóló 10/2000. (X. 31.) KöViM rendelet alapján megállapítom, hogy

(név)

(cím)

a lefolytatott ellenőrzés szerint megfelel a hivatkozott jogszabályban előírt feltételeknek, ezért írásban előterjesztett kérelme alapján kijelölöm a következő tevékenység(ek) elvégzésére:

szakterület:

tevékenység jellege:

a tevékenységre vonatkozó jogszabály(ok), mértékadó előírások, szabványok:

A kijelölt szervezet a tevékenységét mindenkor az arra vonatkozó jogszabályok, mértékadó előírások (szabványok) következetes és pontos megtartásával, az ilyen tevékenységet ellátó szervezettől elvárható magas színvonalon köteles ellátni. A kijelölt szervezet felel az általa bevont alvállalkozókért, akikre vele azonos feltételek vonatkoznak. A kijelölt szervezet köteles a bizottság és a hajózási hatóság által végzett ellenőrzés lefolytatásában közreműködni.

A kijelölt szervezetet felhatalmazom az alábbi nemzetközi szerződésekben előírt következő bizonyítványoknak a magyar lobogó alatt közlekedő hajók részére való kiadására:

Ez az okirat a kijelölés visszavonásáig vagy törléséig érvényes.

Budapest, ..................................... év ......................................... hó … nap.

6. számú melléklet a 10/2000. (X. 31.) KöViM rendelethez

A Tanács 94/57/EK irányelve 4. szakaszának 1. bekezdése alapján elismert szervezetek:

American Bureau of Shipping (ABS)

Bureau Veritas (BV)

China Classification Society (CCS)

Det Norske Veritas (DNV)

Germanischer Lloyd (GL)

Korean Register of Shipping (KR)

Lloyds Register of Shipping (LR)

Nippon Kaiji Kyokai (NK)

Registro Italiano Navale (RINA)

Russian Maritime Register of Shipping (RS).

Tartalomjegyzék