17/2000. (II. 16.) Korm. rendelet
az akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzésről szóló 45/1997. (III. 12.) Korm. rendelet módosításáról
A Kormány a felsőoktatásról szóló, többször módosított 1993. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Ftv.) 124/D. §-ának a) pontjában foglalt felhatalmazás alapján az akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzésről szóló 45/1997. (III. 12.) Korm. rendeletet (a továbbiakban: R.) a következőképpen módosítja:
1. § Az R. 2. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"2. § Az akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzés keretébe tartozó szakképzés - a szakképzésről szóló, többször módosított 1993. évi LXXVI. törvény (a továbbiakban: Szt.) 3. §-a (2) bekezdésének d) pontja, valamint az Ftv. 7/A. §-ának (1) bekezdése alapján - az Országos Képzési Jegyzék (a továbbiakban: OKJ) felsőfokú szakképesítésként külön megjelölt szintjét jelenti."
2. § Az R. 3. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"3. § Képzési programot engedélyezésre felsőoktatási intézmény nyújthat be."
3. § (1) Az R. 4. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A képzési programot és annak külön részét képező szakmai és vizsgakövetelményeket a szakképesítésért felelős miniszterhez kell benyújtani elfogadásra. A kérelemnek tartalmaznia kell az 5. § (2) bekezdésében foglaltakat. Ha az ágazati hovatartozás egyértelműen nem határozható meg, az Szt. 5. §-ának (2) bekezdésében foglaltak az irányadók."
(2) Az R. 4. §-a (2) bekezdésének a) és b) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:
(A kérelemhez csatolni kell)
"a) a területileg illetékes (megyei, fővárosi) munkaügyi központok, a szakma szerint illetékes kamarák, illetékességgel rendelkező más országos szakmai testületek, minisztériumok nyilatkozatát és indoklását arról, hogy az új szakképesítésre munkaerőpiaci igény van, a képzési koncepcióval, illetve struktúrával egyetértenek, továbbá a Köztisztviselői Érdekegyeztető Fórum egyetértését abban az esetben, ha az új szakképesítés közigazgatási feladatkörök ellátására képesít,
b) elemzést arról, hogy milyen a tervezett szakképesítés szakmai és vizsgakövetelményeinek, valamint képzési programjának a viszonya a meglévő OKJ-szakmákhoz: milyen megfelelések, azonosságok, eltérések vannak, megjelölve azt, ha már elfogadott OKJ-szakma átminősítését kérik,"
(3) Az R. 4. §-ának (3) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(3) A szakképesítésért felelős miniszter a kérelmezőtől további adatokat és pontosítást kérhet a képzési program szakmai tartalmára vonatkozóan.
(4) A szakképesítésért felelős miniszter az OKJ-ba vétel, valamint a szakmai és vizsgakövetelmények kiadhatósága szempontjából foglal állást. Szakhatósági állásfoglalásáról - elutasítás esetén indoklással - tájékoztatja a kérelmezőt."
4. § (1) Az R. 5. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A szakképesítésért felelős miniszter a 4. § szerinti állásfoglalása alapján a képzési programot véleményezésre megküldi a MAB-nak."
(2) Az R. 5. §-a (2) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A képzési programnak tartalmaznia kell)
"a) a szakképesítés (a befogadó alapképzési szaktól és más OKJ-s szakképesítésektől eltérő) megnevezését,"
(3) Az R. 5. §-a (2) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"d) a szakképesítés szakmai és vizsgakövetelményeit,"
(4) Az R. 5. §-a (2) bekezdésének f) és g) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"f) a vizsgáztatási-értékelési rendet: a képzés egyes szakaszainak lezárását, egymásra épülését. A záróvizsga (szakmai vizsgarészek) tartalmát, eredményének kiszámítási módját,
g) a felsőoktatásba beszámítható modulokat, a képzés során elérhető, illetve elérendő kreditpontok mennyiségét, ezen belül különösen a szakirányú egyetemi-főiskolai képzésbe beszámítható kreditértékeket, illetve az egyéb módon való beszámítást, valamint azon felsőoktatási alapképzési szaknak vagy szakoknak a megnevezését, amelybe a legalább 1/3-os beszámíthatóság biztosított,"
(5) Az R. 5. §-ának (3)-(5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A kérelemhez csatolandó a képzési program engedélyezését kérő intézmény nyilatkozata a beszámításról, az Ftv. 7/A. §-ának (1) bekezdésében foglaltak szerint. Mellékelni kell más felsőoktatási intézmények azon nyilatkozatát is, hogy az adott akkreditált iskolarendszerű felsőfokú szakképzettség megszerzése után a továbbtanuló hallgató a nyilatkozó intézmény mely szakán, mely modulokat, milyen mértékben (kreditértékkel) tud beszámítani az egyetemi vagy főiskolai alapképzésbe.
(4) A MAB állást foglal a felsőoktatási alapképzésbe való beszámíthatóságról, tekintettel az Ftv. 7/A. § (1) bekezdésére, valamint a program tudományági besorolásáról is. A MAB határozatában rögzíti a felsőoktatási beszámítás mértékét és a befogadó alapképzési szakot vagy szakokat. Véleményéről tájékoztatja a kérelmezőt, valamint az oktatási minisztert.
(5) A MAB az általa véleményezett, javasolt képzési programot visszaküldi a szakképesítésért felelős miniszternek, aki - a MAB kedvező véleménye esetén - kezdeményezi az OKJ-ba történő felvételét. Az OKJ-ba vételt követően a szakképesítésért felelős miniszter rendeletben közzéteszi a szakmai és vizsgakövetelményeket, meghatározza az általa jóváhagyott képzési program hozzáférhetőségének módját, és megállapítja a forgalmazás szabályait. Intézkedéseiről tájékoztatja az oktatási minisztert. A MAB támogató véleményének hiányában a képzés akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzésként nem vehető fel az OKJ-ba. A MAB elutasító véleményéről indoklással tájékoztatja a programot benyújtó intézményt és a szakképesítésért felelős minisztert."
Az akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzés indítása
5. § Az R. 6. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"6. § (1) Az OKJ-ba felvett és jogszabályban megjelentetett szakmai és vizsgakövetelményekkel, valamint jóváhagyott képzési programmal rendelkező akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzések indításáról az Ftv. 53. § (3) bekezdése értelmében a képzést indítani szándékozó felsőoktatási intézmény tanácsa dönt a 7. §-ban foglaltak szerint elkészített előterjesztés alapján.
(2) Amennyiben a képzést szakközépiskola kívánja indítani, az engedély megadására annak a felsőoktatási intézménynek a tanácsa jogosult, amelyikkel a szakközépiskola a képzés indítására vonatkozó megállapodást megkötötte.
(3) Az (1) és (2) bekezdésekben foglaltak esetében feltétel, hogy az indításról döntő felsőoktatási intézmény a szakképzést befogadó alapképzési szakon vagy annak megfelelő tudományágban képzést folytasson.
(4) A felsőoktatási intézmény tanácsa a képzés indítására vonatkozó előterjesztést abból a szempontból vizsgálja meg, hogy a programot indítani kívánó intézmény személyi és tárgyi feltételei megfelelő biztosítékot jelentenek-e a képzési program megvalósítására, különös tekintettel a felsőoktatási beszámításra szakirányú továbbtanulás esetén.
(5) A felsőoktatási intézmény tanácsa az indításra vonatkozó határozatát visszavonja, amennyiben a képzés folytatásának törvényes feltételei hiányoznak."
6. § Az R. 7. §-ának bevezető mondata, valamint b) és h) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"7. § Az akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzés indítására vonatkozó előterjesztésnek az alábbiakat kell tartalmaznia:"
"b) az indítani kívánt szakképzés megnevezését, a szakképesítés OKJ azonosító számát, kiadásának évét, a szakmai és vizsgakövetelményeket tartalmazó miniszteri rendelet számát, a szakképesítéssel betölthető foglalkozások FEOR-számát, a FEOR-szám kiadásának évét,"
"h) a képzésbe való felvétel, más képzési formákból (például a befogadó szakról) való átvétel rendjét."
7. § (1) Az R. 8. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A szakképzés indítását engedélyező felsőoktatási intézmény vezetője az intézményi tanács döntéséről tájékoztatja az oktatási minisztert, kérve a képzés indításának az Oktatási Közlönyben történő közzétételét. Az indítás közzétételére vonatkozó kérelemhez csatolni kell:
a) a 7. § szerinti előterjesztést,
b) az intézményi tanács határozatát tartalmazó jegyzőkönyvi kivonatot,
c) a szakképesítés nevét,
d) OKJ számát,
e) a szakmai és vizsgakövetelményeket tartalmazó miniszteri rendelet számát,
f) a szakképesítésért felelős miniszter megnevezését,
g) a képzés indítására feljogosított intézmény, kar megnevezését,
h) a képzés indításának időpontját,
i) a legalább 1/3-os beszámítást biztosító alapképzési szakot vagy szakokat."
(2) Az R. 8. §-a (2) bekezdésének bevezető mondata, továbbá a)-c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzés indításának tekintetében az oktatási miniszter
a) az Oktatási Közlönyben közzéteszi a felsőoktatási intézmény tanácsának határozatát a szakképzés indításáról,
b) a felsőoktatási intézmény tanácsának jogsértő határozata esetén a program indításának közzétételét megtagadja,
c) tájékoztatja a szakképesítésért felelős minisztert a program indításának hivatalos közlönyben történő közzétételéről."
(3) Az R. 8. §-a (2) bekezdésének e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"e) a törvényes feltételek hiányában, illetve, ha a MAB az intézményi akkreditáció keretében vagy esetileg végzett vizsgálat alapján ezt kezdeményezi, visszavonja a program indítására vonatkozó közleményt."
(4) Az R. 8. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzés csak a felsőoktatási intézményi tanácsi határozatnak az oktatási miniszter által az Oktatási Közlönyben történt közzététele után indítható."
A szakközépiskolák részvételére vonatkozó sajátos rendelkezések
8. § Az R. 10. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"10. § (1) A szakközépiskolának a megállapodást minden újabb akkreditált képzési program indítása előtt meg kell kötnie.
(2) A MAB-nak az Ftv. 81. §-ának (4) bekezdése szerinti, a képzés színvonalának rendszeres vizsgálatára vonatkozó tevékenysége kiterjed a felsőoktatási intézményeknek a szakközépiskolákkal kötött megállapodás alapján gyakorolt minőségbiztosítási rendszerének vizsgálatára."
9. § Az R. 11. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"11. § A szakközépiskolák által folytatott akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzés e rendeletben nem szabályozott kérdéseire vonatkozóan az Szt.-t, illetve a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvényt (a továbbiakban: Ktv.), továbbá e törvények végrehajtási rendeleteit kell alkalmazni."
A vizsgáztatás és a bizonyítvány kiadásának rendje
10. § Az R. 12. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"12. § Az akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzés esetében szakmai vizsgát a képzést jogszerűen végző intézmény szervezhet, az Szt. 12-14. §-a, valamint a szakmai vizsgáztatás általános szabályairól szóló 10/1993. (XII. 30.) MüM rendelet figyelembevételével. Amennyiben a vizsgát szakközépiskola szervezi, a vizsgabizottság egyik tagját a szakközépiskolával e rendelet szerinti megállapodást kötő felsőoktatási intézmény által javasolt tanárok közül kell kijelölni."
Az akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzés finanszírozása, a képzésben résztvevők számára nyújtható támogatások és az általuk fizetendő díjak és térítések
11. § Az R. 14. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A felsőoktatási intézmények által folytatott képzések finanszírozására az Ftv.-t, illetve a felsőoktatás képzési és fenntartási normatívák alapján történő finanszírozásáról szóló, módosított 72/1998. (IV. 10.) Korm. rendeletet kell alkalmazni. Az Ftv. 74. §-a (1) bekezdésének g) pontja szerint a Felsőoktatási és Tudományos Tanács (a továbbiakban: FTT) állásfoglalása alapján az oktatási miniszter dönt az első évre felvehető, államilag finanszírozott hallgatói létszámról."
12. § Az R. 15. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"15. § Az államilag elismert felsőoktatási intézményekben az államilag finanszírozott szakemberképzés területén hallgatói jogviszonyban lévő tanulókra vonatkozóan az Ftv. 9/A. §-ának (1) és (2) bekezdése, 27. §-a és 30. §-a alapján az egyetemi és főiskolai hallgatók részére nyújtható támogatásokról és az általuk fizetendő díjakról és térítésekről szóló, többször módosított 144/1996. (IX. 17.) Korm. rendelet (a továbbiakban: kormányrendelet) szabályait kell alkalmazni."
Vegyes rendelkezések
13. § Az R. 18. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"18. § Az akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzésbe az annak megfelelő felsőoktatási szakirányú alapképzésben szerzett ismeretek - az Ftv. 7/A. §-ának (1) bekezdésére tekintettel - a felsőoktatási intézmény tanulmányi és vizsgaszabályzatában (kreditszabályzatában) meghatározott módon és mértékben beszámíthatók."
14. § Az R. 19. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"19. § Az akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzésben bizonyítványt szerzett hallgatók, illetve tanulók felsőoktatási intézménybe alapképzésre a mindenkori hatályos felvételi jogszabály alapján nyerhetnek felvételt. A szerzett kreditértékek beszámítása a felsőoktatási intézmény kreditszabályzata alapján történik - a kreditértékek beszámítására vonatkozó jogszabályi keretek között."
15. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, ezzel egyidejűleg hatályát veszti
a) az R. 4. § (2) bekezdésének c) pontja, az 5. § (7) bekezdése, a 7. § m) pontja, a 10. § (1) és (2) bekezdése, a 15. § (1) bekezdésének a)-b) és c) pontja, valamint a 15. § (2) bekezdése. E rendelet rendelkezéseit először a 2000/2001. tanévben kell alkalmazni;
b) a felsőoktatási szövetség megalakulásának feltételeiről és az egységes, integrált felsőoktatási intézménnyé történő átalakulás szabályairól szóló 67/1997. (IV. 18.) Korm. rendelet , valamint az azt módosító 219/1997. (XII. 5.) Korm. rendelet ;
c) a felsőoktatás képzési és fenntartási normatívák alapján történő finanszírozásáról szóló 72/1998. (IV. 10.) Korm. rendeletet módosító 112/1999. (VII. 16.) Korm. rendelet 6. § (3) bekezdése.
Orbán Viktor s. k.,
miniszterelnök