Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

284/2002. (XII. 21.) Korm. rendelet

a Frekvenciasávok Nemzeti Felosztási Táblázatának megállapításáról[1]

A hírközlésről szóló 2001. évi XL. törvény (a továbbiakban: Hkt.) 107. §-a (1) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján - figyelemmel a Hkt. 67. §-ának g) pontjában foglaltakra - a Kormány a következőket rendeli el:

Altalános rendelkezések

1. §

(1) A rendelet hatálya az 1000 GHz-ig terjedő rádiófrekvenciás tartomány rádiószolgálatok közötti felosztására, valamint polgári, nem polgári és közös célú megosztására, továbbá az egyes rádióalkalmazásokhoz rendelt frekvenciasávok megnyitására, bezárására, kiürítésére és használhatóságára vonatkozó feltételek meghatározására terjed ki.

(2) A rendeletben alkalmazott rövidítések értelmezését, valamint a fogalmak és meghatározások gyűjteményét az 1. számú melléklet tartalmazza.

Frekvenciasávok felosztása

2. §

(1) A frekvenciasávok felosztása, illetve a Frekvenciasávok Nemzeti Felosztási Táblázata (a továbbiakban: FNFT) rendszerébe - a táblázatba, a lábjegyzetekbe és a mellékletekbe - való beírás meghatározza egy rádiószolgálat működési kereteit nemzetközi és nemzeti környezetben.

(2) A nemzetközi és nemzeti frekvenciafelosztást meghatározó táblázatot a 2. számú melléklet tartalmazza.

(3) A táblázat megállapítja a frekvenciasávok:

a)[2] Nemzetközi Rádiószabályzat (a továbbiakban: RR) szerinti, rádiószolgálatok részére történő nemzetközi felosztását Körzetenként, továbbá

b) rádiószolgálatok részére történő nemzeti felosztását, valamint polgári, nem polgári és közös felhasználásra való megosztását a Magyar Köztársaságban.

3. §

(1) A táblázat "Nemzetközi felosztás" részének első három oszlopa az RR alapján közzéteszi a világ három Körzetére (3. számú melléklet) -így az 1. Körzetbe tartozó Magyar Köztársaságra is - érvényes frekvenciafelosztást. Ennek keretében meghatározza a felosztott rádiószolgálatokat szolgálati kategóriáiknak megfelelően frekvenciasávonként, valamint a frekvenciahasználat feltételeit (különösen a táblázatba beírt rádiószolgálatoktól eltérő frekvenciafelhasználást, a korlátozásokat, illetve a műszaki követelményeket, a forgalmi és eljárási előírásokat) tartalmazó nemzetközi lábjegyzetek hivatkozási sorszámait.

(2) A nemzetközi lábjegyzeteket - az RR szerinti számozással megegyezően, 5.53 sorszámtól kezdődően - a 4. számú melléklet tartalmazza.

(3) A táblázat "Nemzetközi felosztás" részének negyedik oszlopa meghatározza a Magyar Köztársaság területén - e rendeletben és más jogszabályokban meghatározott feltételek szerint - működtethető rádiószolgálatokat szolgálati kategóriáiknak megfelelően, valamint a magyarországi frekvenciahasználatra vonatkozó, nemzetközi lábjegyzetekben foglalt követelményeket az RR alapján.

(4) A Magyar Köztársaságra érvényes nemzetközi felosztás szerint üzemelő rádiószolgálatok keretében működő rádióalkalmazásokat a szolgálati kategóriáknak megfelelően nemzetközi szinten zavarvédelem illeti meg.

4. §

(1) A táblázat "Felosztás a Magyar Köztársaságban" fejlécű második része határozza meg a Magyar Köztársaság területén az egyes rádiószolgálatok nem polgári, polgári és közös célra felosztott frekvenciasávjait szolgálati kategóriáiknak megfelelően, továbbá a vonatkozó nemzetközi lábjegyzetekre, valamint az e sávokban megvalósítható rádióalkalmazásokat és egyéb feltételeket meghatározó nemzeti lábjegyzetekre való hivatkozásokat.

(2) A nemzeti lábjegyzeteket "H" betű jelzi.

(3) A nemzeti lábjegyzeteket az 5. számú melléklet tartalmazza.

(4) A tengeri mozgószolgálat részére felosztott frekvenciasávok a Magyar Köztársaság területén e rendelet alapján egyúttal a belvízi mozgószolgálat részére is fel vannak osztva. A Magyar Köztársaság területén a tengeri mozgószolgálat RR szerinti hatálya a belföldi víziutakra is kiterjed.

5. §

(1) A "Nem polgári" oszlopban megadott rádiószolgálatok részére felosztott frekvenciasávokban a nem polgári célú frekvenciagazdálkodás körébe tartozó - külön jogszabályban meghatározott - felhasználók, valamint az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (a továbbiakban: NATO), az Észak-atlanti Szerződés tagállamai és a Békepartnerség más részt vevő államai igényelhetnek, illetve használhatnak frekvenciát a Hkt.-bán, e rendeletben és más jogszabályban meghatározott feltételek megtartása mellett.

(2) A "Polgári" oszlopban megadott rádiószolgálatok részére felosztott frekvenciasávokban - az (1) bekezdésben meghatározottak kivételével - bármely természetes személy, jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság vagy jogi személyiséggel nem rendelkező más szervezet igényelhet, illetve használhat frekvenciát a Hkt.-ban, e rendeletben és más jogszabályban meghatározott feltételek megtartása mellett.

(3) A polgári és a nem polgári frekvenciagazdálkodó hatóságok a frekvenciakijelölést igénylő ügyfeleik számára ideiglenesen, korlátozott időtartamra - honvédelmi, nemzetbiztonsági, kormányzati, közbiztonsági, közigazgatási és más közérdekből, előre nem meghatározható eseményekre, illetve esetekre és célra - kölcsönösen igényelhetnek egymástól frekvenciát a nem polgári, illetve a polgári felhasználás céljára felosztott frekvenciasávokból.

(4) A (3) bekezdésben meghatározott esetben a frekvenciahasználathoz a polgári és a nem polgári frekvenciagazdálkodó hatóságok egyetértése szükséges.

(5) A nem polgári célú frekvenciagazdálkodás körébe tartozó felhasználók is használhatják a "Polgári" oszlopban megjelölt frekvenciasávokban működő rádióalkalmazásokat, ha azok berendezései külön jogszabály alapján egyedi rádióengedély nélkül tarthatók üzemben.

(6) A NATO, az Észak-atlanti Szerződés tagállamai és a Békepartnerség más részt vevő államai fegyveres erőinek magyarországi frekvenciafelhasználását a katonai tevékenységgel kapcsolatban nem polgárinak, a műsorszolgáltatással kapcsolatban pedig polgárinak kell tekinteni.

(7) A "Közös" oszlopban megadott rádiószolgálatok részére felosztott frekvenciasávokat nem polgári és polgári célra egyaránt fel lehet használni. Ezekben a sávokban frekvenciakijelölésre, illetve a rádióalkalmazások rádióállomásainak üzembe helyezésére csak a nem polgári és a polgári frekvenciagazdálkodó hatóságok közötti megállapodás alapján, illetve eredményes egyeztetés után kerülhet sor.

6. §

(1) A táblázatban meghatározott szolgálati kategória a rádiószolgálat keretében üzemelő rádióállomás működése és zavarvédelme szempontjából lehet elsődleges (a táblázatban a rádiószolgálat neve nagybetűvel van jelölve) vagy másodlagos (a táblázatban a rádiószolgálat neve nagy kezdőbetűt követően kisbetűvel van jelölve).

(2) Az elsődleges rádiószolgálat rádióállomása:

a) nem okozhat káros zavarást az azonos vagy más elsődleges rádiószolgálat(ok) olyan rádióállomásainak, amelyek részére a frekvenciákat korábban már kijelölték;

b) nem tarthat igényt védelemre az azonos vagy más elsődleges rádiószolgálat(ok) olyan rádióállomásai által okozott káros zavarásokkal szemben, amelyek részére a frekvenciákat korábban már kijelölték.

(3) A másodlagos rádiószolgálat rádióállomása:

a) nem okozhat káros zavarást az elsődleges rádiószolgálat olyan rádióállomásainak, amelyek részére a frekvenciákat korábban már kijelölték, vagy a későbbiekben még kijelölhetik;

b) nem tarthat igényt védelemre az elsődleges rádiószolgálat olyan rádióállomásai által okozott káros zavarásokkal szemben, amelyek részére a frekvenciákat korábban már kijelölték, vagy a későbbiekben még kijelölhetik;

c) viszont védelemre jogosult az azonos vagy más másodlagos rádiószolgálat(ok) olyan rádióállomásai által okozott káros zavarásokkal szemben, amelyek részére a frekvenciákat a későbbiekben még kijelölhetik.

(4) A frekvenciasávok nemzetközi felosztásában a szolgálati kategória a felhasználó részére nemzetközi szinten állapít meg zavarvédelmet, illetve zavarokozás szempontjából használati korlátozást.

(5) A frekvenciasávok nemzeti felosztásában - az RR-től esetenként eltérő - szolgálati kategória a felhasználó részére országon belül állapít meg zavarvédelmet, illetve zavarokozás szempontjából használati korlátozást.

(6) A táblázat nemzeti lábjegyzeteiben meghatározott frekvenciasávokban - rádiószolgálati besorolástól függetlenül is - működhetnek rádióalkalmazások harmadlagos jelleggel, amelyek rádióállomásai:

a) nem okozhatnak káros zavarást az elsődleges és másodlagos rádiószolgálat rádióállomásainak;

b) nem tarthatnak igényt védelemre az elsődleges és másodlagos rádiószolgálat rádióállomásai által okozott káros zavarásokkal szemben.

7. §

A rendelet alkalmazása során a táblázat adott rovatában és a rovat lábjegyzeteiben foglaltakat együttesen kell alkalmazni, figyelemmel arra, hogy a nemzetközi vagy a nemzeti lábjegyzetben foglalt rendelkezés

a) kizárólag az adott rádiószolgálatra vonatkozik, ha a lábjegyzet a táblázatban a rádiószolgálat mellé van írva, vagy

b) a táblázat rovatába beírt minden rádiószolgálatra, illetve az adott frekvenciasávra vonatkozhat, ha a sávot határoló rovat aljára van írva.

Frekvenciasávok használata

8. §

A nemzeti lábjegyzetek a Hkt. előírása szerint rendelkeznek az adott sávrészben megvalósítható rádióalkalmazásról, a felhasználható frekvenciasávról (vagy frekvenciáról), valamint a sáv (vagy frekvencia) használatbavételi lehetőségeiről, feltételeiről és idejéről. A lábjegyzetek tartalmazzák azokra a nemzetközi egyezményekre, illetve dokumentumokra való hivatkozásokat, amelyek alapján az adott rádióalkalmazás a Magyar Köztársaságban bevezették, illetve bevezethetik.

9. §

(1) A táblázat nemzeti lábjegyzeteiben egy adott frekvenciasáv (vagy egy adott frekvencia) a sávban (vagy frekvencián) alkalmazható rádióalkalmazás (rádiótávközlő rendszer vagy berendezéscsoport) általi használatbavételi lehetősége szempontjából lehet:

a) kijelölhető,

b) fenntartott,

c) tervezett vagy

d) előirányzott.

(2) A kijelölhető kategóriájú frekvenciasávokban a vonatkozó nemzeti lábjegyzetben meghatározott alkalmazás részére e rendelet követelményeinek és más jogszabályban megfogalmazott frekvenciafelhasználási feltételek teljesítése esetén kiadható frekvenciakijelölés, illetve korábbi frekvenciakijelölés alapján használható frekvencia e rendelet hatálybalépését, illetve a vonatkozó lábjegyzetben megjelölt időpontot követően.

(3) A fenntartott kategóriájú frekvenciasávokban a vonatkozó nemzeti lábjegyzetben megadott rádióalkalmazás részére a frekvenciahasználat szabályzási feltételeinek teljesülése esetén az informatikai és hírközlési miniszter (a továbbiakban: miniszter) rendelete alapján jelölhető ki frekvencia.

(4) A tervezett kategóriájú frekvenciasávokban a vonatkozó nemzeti lábjegyzetben megadott célra nem jelölhető ki frekvencia. A tervezett kategória ezekben az esetekben a jövőbeni rádióalkalmazások hazai bevezetésének előkészítését szolgálja.

(5) Az előirányzott kategória a frekvenciasávok jövőbeni egységes használatát jelzi úgy, hogy az egyes részsávok az adott rádióalkalmazás szempontjából különböző (kijelölhető, fenntartott vagy tervezett) kategóriában lehetnek.

(6) Az FNFT - a frekvenciasávok megfelelő, illetve harmonizált használata érdekében - rendelkezhet a frekvenciasáv lezárásáról, illetve az átmeneti (migrációs) időintervallumban annak korlátozott használatáról a következő módon:

a) a rendszerek, illetve berendezések üzemeltetési lehetőségére vonatkozó határidő megjelölésével,

b) új frekvenciakijelölés tiltásával,

c) olyan rádióállomás létesítésének tiltásával, amely újabb berendezéssel történik.

(7) A (6) bekezdés c) pontja szerinti esetben a hálózatbővítés és korszerűsítés nem megengedett, ezért csak az engedélyesnek a rendelet hatálybalépésekor birtokában lévő berendezéssel létesített állomás részére - különösen más telephelyre való áthelyezés céljából - adható ki frekvenciakijelölés a vonatkozó nemzeti lábjegyzetekben meghatározott feltételekkel.

(8) A nemzeti lábjegyzetben összevontan szereplő, kijelölhető kategóriájú frekvenciasávokba tartozó egyes alkalmazáscsoportok részletes felsorolása az alábbi mellékletekben szerepel:

a) a kis hatótávolságú eszközök (SRD-k) részére kijelölhető frekvenciákat, illetve frekvenciasávokat és a vonatkozó nemzetközi dokumentumokat a 6. számú melléklet,

b) a légi rádiónavigáció és az (R) légi mozgószolgálatok keretében az ICAO Annex 10 által meghatározott alkalmazásokat a 7. számú melléklet,

c) a légi rádiónavigáció, rádiólokáció és (OR) légi mozgószolgálatok keretében a légi közlekedésre meghatározott - az ICAO által nem szabályozott - alkalmazásokat a 8. számú melléklet,

d) a tengeri mozgószolgálat részére felosztott sávokban magyarországi parti állomások és hajófedélzeti állomások részére kijelölhető frekvenciasávokat a 9. számú melléklet,

e) az RR által meghatározott frekvenciasávokat, illetve frekvenciákat a vészjelző, biztonsági, kutatási és mentési célú alkalmazások részére a 10. számú melléklet,

f) a nem polgári célú állandóhelyű szolgálati alkalmazások részére a H21 lábjegyzet alapján kijelölhető frekvenciasávokat a 11. számú melléklet,

g) a nem polgári célú mozgószolgálati alkalmazások részére a H22 lábjegyzet alapján kijelölhető frekvenciasávokat a 12. számú melléklet

tartalmazza.

(9) A rendeletben hivatkozott nemzetközi dokumentumok jegyzékét a 13. számú melléklet tartalmazza.

Frekvenciakijelölés

10. §

(1) Frekvenciát kijelölni - a Magyar Köztársaság határain és légterén belüli használat esetében - csak a kijelölhető, valamint miniszteri rendelettel kijelölhetővé nyilvánított fenntartott kategóriájú frekvenciasávokban lehet.

(2) A kijelölhető vagy fenntartott kategóriájú, illetve a 9. § (6) bekezdése szerinti korlátozott használhatóságú frekvenciasávok használatára - a kísérleti, valamint a 30 napot meg nem haladó frekvenciahasználat kivételével - e rendeletben és a frekvenciasávok felhasználási szabályainak megállapításáról szóló külön jogszabályban, illetve más jogszabályban megállapított feltételek alapján kerülhet sor.

(3) A földfelszíni és a műholdas tengeri és légi mozgószolgálat és rádiónavigáció szolgálat fedélzeti rádióállomásai, valamint az űrtávközlési szolgálatok űrállomásai részére - a Magyar Köztársaság határain és légterén kívüli használat esetében - az RR, valamint a vonatkozó nemzetközi egyezmények szerint jelölhet ki frekvenciát a magyar frekvenciagazdálkodó hatóság.

11. §

Az 5. számú mellékletben fenntartottként megnevezett frekvenciasávokban a frekvenciahasználat feltételeit a miniszter a frekvenciasávok felhasználási szabályainak megállapításáról szóló miniszteri rendelettel teszi közzé.

Átmeneti és záró rendelkezések

12. §[3]

13. §

(1) Ez a rendelet - a 12. §-ban és a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - 2003. április 1. napján lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti a Frekvenciasávok Nemzeti Felosztási Táblázatának megállapításáról szóló 221/1999. (XII. 29.) Korm. rendelet és e rendelet 12. §-a.

(2) A rendelet 12. §-a 2003. január 1. napján lép hatályba.

(3) Ez a rendelet a Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek és azok tagállamai között társulás létesítéséről szóló, Brüsszelben, 1991. december 16-án aláírt Európai Megállapodás tárgykörében, a Megállapodást kihirdető 1994. évi I. törvény 3. §-ával összhangban az Európai Közösségek következő jogszabályaival összeegyeztethető szabályozást tartalmaz:

a) a Tanács 87/372/EGK irányelve az egész Európára kiterjedő, a nyilvánosság számára hozzáférhető cellás digitális földi mozgó távközlésnek a Közösségben történő egyeztetett bevezetéséhez fenntartott frekvenciasávokról;

b) a Tanács 90/544/EGK irányelve az egész Európára kiterjedő földi telepítésű közcélú rádiós személyhívónak a Közösségben történő összehangolt bevezetéséhez kijelölt frekvenciasávokról;

c) a Tanács 91/287/EGK irányelve a digitális európai vezeték nélküli távközlésnek (DECT) a Közösségben történő összehangolt bevezetése érdekében kijelölt frekvenciasávról;

d) a Tanács 90/C 166/02 állásfoglalása a rádiófrekvenciákkal kapcsolatos, egész Európára kiterjedő együttműködés fokozásáról, különös tekintettel az egész Európára kiterjedő szolgáltatásokra;

e) a Tanács 92/C 318/01 állásfoglalása az Európai Rádió-távközlési Bizottság határozatainak végrehajtásáról a Közösség területén;

f) a Bizottság 1999/569/EK határozata a transzeurópai nagysebességű vasúti rendszerrel kapcsolatos irányítóellenőrző és jelző alrendszerek alapvető jellemzőiről;

g) a Bizottság 2000/637/EK határozata a belvizeken alkalmazott rádiótelefon szolgálatról;

h) a Bizottság 2001/148/EK határozata a lavina vészjeladó berendezésekről.

(3) A táblázat nemzeti lábjegyzeteiben (5. számú melléklet) és a 6. számú mellékletben hivatkozott ERC-, illetve ECC-határozatokon kívül - az ERC/DEC/(97)07 Határozat kivételével - az alábbiak is teljesülnek a nemzeti frekvenciafelosztás szempontjából:

a) ERC/DEC/(96)06 1996. március 7-i ERC-határozat a "Határozat a digitális kis hatókörzetű rádió (DSRR) egyeztetett bevezetéséhez kijelölendő frekvenciasávokról" című (93)01 ERC-határozat visszavonásáról;

b) ERC/DEC/(97)01 1997. március 21-i ERC-határozat a frekvenciasávok nemzeti felosztási táblázatainak közzétételéről;

c) ERC/DEC/(99) 16 1999. június 1-jei ERC-határozat a "Határozat a videoműsor-elosztó rendszerek (MVDS) bevezetéséhez kijelölendő harmonizált frekvenciasávról" című (96)05 ERC-határozat visszavonásáról;

d) ERC/DEC/(99)24 1999. november 29-i ERC-határozat a "Határozat a nagysebességű rádiós helyi hálózatok (HIPERLAN-ok) bevezetéséhez kijelölendő harmonizált frekvenciasávról" című (96)03 ERC-határozat visszavonásáról;

e) ECC/DEC/(01)02 2001.november 15-i ECC-határozat a digitális CT2 felhasználások kivonásáról a 900 MHz-es sávból;

f) ECC/DEC/(02)02 2002. március 15-i ECC-határozat a "Határozat a közúti közlekedés telematikai rendszereinek egyeztetett bevezetéséhez kijelölendő frekvenciasávokról" című (92)02 ERC-határozat visszavonásáról.

Lábjegyzetek:

[1] A rendelet mellékleteit a Magyar Közlöny 2002. évi 160. számának II. kötete tartalmazza, melyet az előfizetők kérésre megkapnak (telefon: 266-9290/237 és 238 mellék: fax: 338-4746; postacím: 1394 Budapest 62, Pf. 357).

[2] A Nemzetközi Távközlési Egyesület Alapokmánya és Egyezménye [a 191/1997. (XI. 4.) Korm. rendelettel kihirdetve] kiegészítését képező igazgatási szabályzat.

[3] Hatályon kívül helyezte e rendelet 13. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2003.04.01.

Tartalomjegyzék