48/2002. (V. 23.) FVM rendelet
az agrárgazdasági célok 2002. évi költségvetési támogatásáról szóló 102/2001. (XII. 16.) FVM rendelet módosításáról
A Magyar Köztársaság 2001. és 2002. évi költségvetéséről szóló 2000. évi CXXXIII. törvény (a továbbiakban: Tv.) 109. §-ának (4) és (5) bekezdése, valamint az agrárgazdaság fejlesztésről szóló 1997. évi CXIV. törvény 10. §-a (2) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján - a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:
1. §
Az agrárgazdasági célok 2002. évi költségvetési támogatásáról szóló 102/2001. (XII. 16.) FVM rendelet (a továbbiakban: FVM r.) 2. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(7) A mezőgazdasági termelők kibontakozási hitelkonstrukciójáról és a gazdahitel programról szóló, többször módosított 30/2000. (III. 10.) Korm. rendelet alapján a jogosult igénylők hároméves futamidejű kibontakozási hitelhez kamattámogatást és vissza nem térítendő kibontakozási támogatást vehetnek igénybe. Családi gazdaság létrehozása esetén a program folytatására és a támogatások igénybevételére vonatkozóan külön jogszabály rendelkezik."
2. §
Az FVM r. 3. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Amennyiben a támogatási kérelem vagy a benyújtott pályázat nem felel meg az előírt feltételeknek (hiányos kitöltés, téves adatközlés) úgy arról az igénylőt a kérelmet, illetve a pályázatot befogadó - eltérő rendelkezés hiányában - a kézhezvételtől számított 15 napon belül írásban értesíti. Ha az igénylő a hiánypótlási felhívásnak határidőn belül nem tesz eleget az elbíráló a kérelmet/pályázatot elutasítja."
3. §[1]
Az FVM r. 4. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A földhasználó arra a nyilvántartott külterületi szántóterületre igényelhet vissza nem térintendő támogatást, amely a támogatás igénylésekor tulajdonában vagy haszonbérleti szerződés alapján, illetve családi gazdálkodó esetén egyéb jogcímen használatában van, és amelyen a (2) bekezdésben felsorolt támogatott növényeket termeli."
4. §
Az FVM r. 5. §-ának b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A támogatás igénybevételének további feltétele, hogy az igénylő)
"b) a 2001. és 2002. évi vetésű őszi búza és őszi árpa, rozs, triticale vetésterületének legalább negyven százalékán - őszi búzából hektáronként legalább 250 kg, őszi árpa, rozs, triticále esetében hektáronként legalább 200 kg - fémzárolt vetőmagot használt, a vetés teljes területén pedig csávázott vetőmagot vetett;"
5. §
Az FVM r. 16.§-a (1) bekezdésének b) pontjában szereplő táblázatban az "ezer" kifejezés hatályát veszti.
6. §
Az FVM r. a következő új 26/A. §-sal egészül ki:
"26/A. § (1) A családi gazdálkodó az általa használatba vett állattal kapcsolatos támogatásra akkor válik jogosulttá, ha a támogatási kérelemhez nyilatkozatot csatol arról, hogy
a) a támogatásban részesülő állat a családi gazdaság része,
b) a támogatásra jogosult családtag a támogatás igénylésének jogát részére átadta és ezt aláírásával meg is erősítette,
c) vállalja, hogy betartja az állat tartására előírt kötelezettséget.
(2) Az (1) bekezdés szerinti rendelkezés a 26-108. §-ban meghirdetett támogatások esetében alkalmazható."
7. §
Az FVM r. 40. §-ának a), b) és d) pontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek, valamint a következő új e) ponttal egészül ki:
[A tenyészkoca-süldő vásárlója minőségi állománycsere célú támogatást igényelhet, amelynek feltétele a 26. § (3) bekezdés a)-d) és f)-h) pontjaiban meghatározott általános feltételek teljesítése, továbbá, hogy]
"a) a beállításra kerülő tenyészkoca-süldő elismert vagy ideiglenes forgalmazási engedéllyel rendelkező sertésfajtának vagy hibridnek hiteles törzskönyvi ellenőrzésbe vont tenyészetéből származzon,
b) a tenyészet, ahonnan a tenyészkoca-süldő származik, mentes legyen brucellózistól, leptospirózistól, Aujeszky-féle betegségtől,"
"d) a 41/1997. (V. 28.) FM rendelettel kiadott Állategészségügyi Szabályzat 1. számú függeléke szerint az igénylő nagy létszámúnak minősülő (száz sertés feletti) telepe igazoltan mentes brucellózistól, leptospirózistól és Aujeszky-féle betegségtől,
e) a hibridtenyésztési konstrukció esetén a tartási kötelezettség végéig szóló együttműködési megállapodást köt a tenyésztőszervezettel a tenyésztési konstrukció folyamatos fenntartására, amelyet a megállapodás másolatának a támogatási kérelemhez csatolásával igazol."
8. §
Az FVM r. 44. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A támogatási kérelmet az állattartó telephelye szerint illetékes megyei földművelésügyi hivatalnál, legkésőbb a tárgyév november 15-éig kell benyújtani. Az állatokra vonatkozó dokumentumokat december 31-ig pótlólag lehet csatolni, a kérelmek bírálatára ezt követően kerül sor."
9. §
Az FVM r. 62. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"62. § A támogatás az adott fajta elismert vagy ideiglenesen elismert (a továbbiakban: elismert) tenyésztő szervezete által kijelölt, hazai tenyésztésű, származási igazolással ellátott tenyészbika, -kos, -kecskebak és -kan értékesítés után vehető igénybe."
10. §
Az FVM r. 73. §-ának a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A támogatás mértéke:)
"a) tenyészbika szaporítóanyag használatnál
aa) a magyartarka és húshasznú fajták esetében az elismert tenyésztő szervezet által ivadék teljesítmény vizsgálati (a továbbiakban: ITV) értékelésenként kijelölt legjobb tíz bika szaporítóanyagának használata esetén kettőezer forint a 2001. december 1-jét követően, illetve a 2002. évben született és Egységes Nyilvántartási és Azonosítási Rendszer (a továbbiakban: ENAR) szerint regisztrált borjúnként,
ab) az ivadékvizsgálati bikák szaporítóanyagának használata esetén kizárólag az OMMI által regisztrált ITV terv szerint, a párosítástól számított 120 napon belül felhasznált szaporítóanyagból 2001. október 1-jét követően, illetve 2002. évben született és az egyes állatfajok egyedeinek ENAR szerint regisztrált borjanként kettőezer forint;"
11. §
(1) Az FVM r. 109. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A mezőgazdasági kis- és középvállalkozás, őstermelő, családi gazdálkodó meghatározott feltételekkel és célokra kedvezményes, alacsony kamatozású, hosszú időtartamú hitelt vehet igénybe a külön jogszabályban meghirdetett feltételekkel. Az így meghatározott hitelhez a külön jogszabályban meghirdetett százalékos mértékű kamattámogatás vehető igénybe
a) a családi gazdálkodó esetében a 10032000-01905647 számú APEH családi gazdaságok külön támogatása,
b) a mezőgazdasági kis- és középvállalkozás, valamint őstermelő esetében a 10032000-01905616 számú APEH Agrárfinanszírozás támogatása
folyósítási számláról."
(2) Az FVM r. 109. §-a a következő új (5) bekezdéssel egészül ki:
"(5) A kamattámogatást a (4) bekezdés szerinti igénylő, a hitelszerződés, valamint a pénzügyi intézmény kamatfizetésről szóló igazolásának csatolásával, a 0211 számú "Bevallás az államháztartással szembeni egyes juttatások igényléséről" nyomtatvány és a 10. számú melléklet szerinti kamattámogatásra jogosító igazolás felhasználásával igényelheti a területileg illetékes adóhatóságtól."
12. §
Az FVM r. 129. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(6) A (2) bekezdés szerinti kamat- és kezességvállalási díjtérítés céljára összesen legfeljebb 500 millió forint használható fel, forráshiány esetén a már nem finanszírozható igényeket el kell utasítani."
13. §
Az FVM r. 182. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A támogatásigénylés jogosultságának ellenőrzését a 183-190. §-okban meghatározott támogatási célok kivételével az illetékes adóhatóság végzi, és rendelkezik a jogosulatlanul igénybe vett támogatások visszafizetéséről."
14. §
AzFVM r. 192. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) A támogatásigénylés jogosultságának ellenőrzését az AIK a pályázati felhívásban megjelölt szervek bevonásával végzi, jogosulatlanul igénybe vett támogatás esetén rendelkezik a visszafizetésről."
15. §
Az FVM r. 194. §-ának c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[A támogatás igénylésére jogosult az a természetes vagy jogi személy, illetve jogi személyiség nélküli gazdasági társaság (vágóhíd, húsfeldolgozó üzem, állattartó telep), aki/amely]
"d) állattartó telepek esetében rendelkezik a telephely szerint illetékes állategészségügyi hatóság szakhatósági engedélyével."
16. §
(1) Az FVM r. 196. §-a (1) bekezdésének e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A 193. § alapján támogatható mennyiségek és támogatási mértékek a kezelt, illetve ártalmatlanított)
"e) vadhulladék esetében 2,0 ezer tonna, a támogatás mértéke 26 Ft/kg;"
(2) Az FVM r. 196. §-a (4) bekezdésének bevezető szövegrésze a) és c) pontjai helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A támogatási kérelmeket a 33. számú melléklet szerinti Pályázatilapon, annak mellékleteivel az AIK részére termékenként a hulladékok ártalmatlanításával kapcsolatban felmerült költségek kifizetését követő hónap tizenötödik napjáig lehet benyújtani, amelyhez csatolni kell:
a) hulladékfeldolgozási, -megsemmisítési működési engedéllyel rendelkező szervezettől származó, az ártalmatlanítás formáját is tartalmazó elszállítási igazolást;"
"c) a (3) bekezdés szerinti számlák, az ártalmatlanítási és a szállítási költségek kifizetését igazoló bizonylatok másolatát. Abban az esetben, ha az igénylő önmaga is rendelkezik a rendelet szerinti működési engedéllyel, az igénylés alapja a belső elszámolási bizonylat, melynek másolatát kell csatolni;"
17. §
(1) Az FVM r. 200. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A felvásárolt, kizárólag hazai eredetű, vagy az átszállítási bizonylattal igazolt saját termelésű és a Vadgazdasági Termékek és Szolgáltatások Terméktanács által is igazolt vadhúsmennyiség után az elvégzett állat-egészségügyi és húsvizsgálatok, valamint a kapcsolódó (szállítási, élelmiszer-higiéniai) költségek támogatásának mértéke vadfajonként a következő:
a) apróvad (fácán, vadliba, vadkacsa és mezei nyúl) esetében 30 Ft/kg,
b) nagyvad (szarvas, dám, őz, muflon) esetében 30 Ft/kg,
c) vaddisznó esetében 70 Ft/kg."
(2) Az FVM r. 200. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A feldolgozott vadhús mennyiségét havonta és göngyölítetten a feldolgozásra kiadott alapanyag felhasználási és a késztermékek bevételezési bizonylatainak összesítése alapján kell a terméktanácsnak igazolnia. A támogatás igénybevételéhez csatolni kell a Vadgazdasági Termékek és Szolgáltatások Terméktanács tagsági és egyéb előírt igazolását."
18. §
Az FVM r. 201. §-a (3) bekezdésének b) pontja helyébe-a következő rendelkezés lép:
(A támogatási kérelmet az AIK-hoz - az általa 2002. január 15-ig közleményben megjelentetett - pályázati lapon kell benyújtani az alábbi nyilatkozatok és igazolások csatolásával:)
"b) a hatósági vizsgálati díj(ak)ról szóló számla másolatát és annak kifizetését igazoló bizonylat másolatát;"
19. §
Az FVM r. 203. §-a (1) bekezdésének ab) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A támogatások összege és mértéke:)
"ab) a 202. § (2) bekezdésének b) pontja esetén a mentességi állapot felmérésének, a szükséges oltások térítésmentes beadásának számlával, illetve elszámolással igazolt, ÁFÁ-t nem tartalmazó költségei, valamint a levágott koca egyedenként hétezer forint megváltási támogatás;"
20. §
Az FVM r. 207. §-a (1) bekezdésének bevezető mondatrésze helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Pályázatot nyújthat be az a természetes és jogi személy, illetve jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, aki/amely"
21. §
Az FVM r. 208. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A baromfinevelésben a prevenciós jellegű immunizálási programok, gyógyszeres megelőzések és kórokozó mentesítések állat-egészségügyi díjainak költségigényei baromfifajonként eltérőek lehetnek. Ezeknek számlával és a kifizetési bizonylattal történő igazolása szükséges. Az állat-egészségügyi díjak támogatására állatfajonként legfeljebb a 209-210. §-ok táblázatában meghatározott Ft/élőtömeg kg, illetve Ft/darab támogatás kerülhet kifizetésre."
22. §
Az FVM r. 210. §-a (6) bekezdésének a) és b) pontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek:
[A 209. §-ban és az (1) bekezdésben meghatározott támogatásokra vonatkozó támogatási kérelmet az AIK-hoz - az általa 2002. január 15-ig közleményben megjelentetett - pályázati lapon kell benyújtani, amelyhez csatolni kell:]
"a) az állat-egészségügyi vizsgálati díjról kiállított számla másolatát és ennek kifizetését igazoló bizonylat másolatát, illetve
b) gyógyszerköltségről kiállított számla másolatát és ennek kifizetését igazoló bizonylat másolatát,"
23. §
(1) Az FVM r. 211. §-ának (1) bekezdése egy következő új c) ponttal egészül ki:
(Étkezési tyúktojás termelő telepekre vonatkozóan:)
"c) a támogatás vásárolt (20 hetesnél fiatalabb) jércékre is igénybe vehető, ha a kezelő állatorvos - hatósági állatorvos - igazolást ad ki arról, hogy a mellékelt költség számlák a pályázó által felvásárolt jérceállományra vonatkoznak, melynek a felvásárlásról szóló számlán szereplő darabszáma meg kell, hogy egyezzen a pályázati lapon feltüntetett darabszámmal."
(2) Az FVM r. 211. §-a (2) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép, és a következő új e) ponttal egészül ki:
(A támogatási kérelmet az AIK-hoz - az általa 2002. január 15-ig közleményben megjelentetett - pályázati lapon kell benyújtani, amelyhez csatolni kell:)
"a) az állat-egészségügyi vizsgálati díjról kiállított számla másolatát és ennek kifizetését igazoló bizonylat másolatát,"
"e) vásárolt állomány esetében a felvásárlásról szóló számlák másolata."
24. §
Az FVM r. 212. §-a (4) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A támogatási kérelmet az AIK- az általa 2002. január 15-ig közleményben megjelentetett - pályázati lapon kell benyújtani, amelyhez csatolni kell:)
"c) a házi méhek gyógykezelésének engedélyezett gyógyszerek és gyógyhatású készítmények vásárlásáról, valamint állat-egészségügyi kezelésekről kapott számlák másolatát. A gyógyszer és készítményekről kapott számlákat láttamoztatni kell - jól láthatóan (lehet a számla hátoldalán is) - a hatósági állatorvossal, aki székhelye feltüntetése mellett aláírásával és bélyegzőjével hitelesített igazolást ír a következők szerint: »Igazolom, hogy a leszámlázott gyógyszereket állatorvosi rendelvényre és a nem vényköteles engedélyezett gyógyhatású készítményeket a háziméhek gyógykezelése céljából vásárolták.«"
25. §
(1) Az FVM r. 213. §-a (1) bekezdésének bevezető szövegrésze és cb) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A halgazdaságok és intenzív halnevelő telepek halállományának vírusmentesítési és állat-egészségügyi igazgatási vizsgálatok költségeinek támogatása címén:"
"cb) az állat-egészségügyi hatóság számláinak másolatát és a kifizetést igazoló bizonylat másolatát és elvégzett vizsgálatokról,"
(2) Az FVM r. 213. §-a (4) bekezdésének cb) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A hal értékesítése alkalmával elvégzett állat-egészségügyi igazgatási vizsgálatok költségeinek támogatása:)
"cb) az állat-egészségügyi hatósági ellenőrzésért kifizetett számlák hitelesített másolatát és a kifizetést igazoló bizonylat másolatát,"
26. §
Az FVM r. 215. §-a (2) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A támogatási kérelmet az AIK-hoz - az általa 2002. január 15-ig közleményben megjelentetett - pályázati lapon kell benyújtani, amelyhez csatolni kell:)
"b) az állat-egészségügyi hatósági ellenőrzésért kifizetett számla másolatát és kifizetést igazoló bizonylat másolatát;"
27. §
Az FVM r. 216. §-a (3) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A támogatási kérelmet az AIK-hoz - az általa 2002. január 15-ig közleményben megjelentetett - pályázati lapon kell benyújtani, amelyhez csatolni kell:)
"b) az állat-egészségügyi hatósági ellenőrzésért kifizetett számla másolatát és kifizetést igazoló bizonylat másolatát;"
28. §
Az FVM r. 217. §-a (3) bekezdésének bevezető szövegrésze helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A támogatás mértéke a számlával igazolt állat-egészségügyi költség hetven százaléka, de állatfajonként legfeljebb a táblázatban meghatározott szint figyelembevételével megállapított összeg. A támogatás összege legfeljebb 50 millió Ft lehet."
29. §
Az FVM r. 219. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A támogatási kérelmet az AIK-hoz - az általa 2002. január 15-ig közleményben megjelentetett - pályázati lapon kell benyújtani a tárgynegyedévet követő hónap 15. napjáig, amelyhez csatolni kell az R. 3. és 5. számú mellékletei szerinti nyilatkozatokat, az (1) bekezdésben meghatározott számlák másolatát és az azok kifizetését igazoló bizonylat másolatát, az alkalmasságot igazoló vizsgálat jegyzőkönyv másolatait, az NTSZ igazolását a vizsgálati igény határidőben történő bejelentéséről, valamint a terméktanácsi tagsági igazolást."
30. §
Az FVM r. 220. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A támogatási kérelmet az AIK-hoz - az általa 2002. január 15-ig közleményben megjelentetett - pályázati lapon kell benyújtani a tárgyhónapot követő hónap 15. napjáig, amelyhez csatolni kell az (1) bekezdésben megjelölt számlák másolatát, a számlák kifizetési bizonylatainak másolatát, az OMMI alkalmasságot megállapító okiratának másolatát, az R. 3. és 5. számú mellékletei szerinti nyilatkozatokat, valamint a terméktanácsi tagságról szóló igazolást. Az AIK 30 napon belül az R. 1. számú melléklete szerint igazolást állít ki a pályázó részére az igénybe vehető támogatás összegéről. Az AIK a kiadott igazolásokról havonta tájékoztatja a minisztériumot. A keret kimerítéséről a minisztérium közleményt ad ki."
31. §
Az FVM r. 221. §-ának befejező mondatrésze helyébe a következő rendelkezés lép:
(Erdészeti szaporítóanyag-előállítás támogatása az Erdészeti Szaporítóanyag Terméktanács tagjai)
"díjáról kiállított számlán szereplő, ÁFÁ-t nem tartalmazó vizsgálati díj ötven százaléka erejéig támogatást vehetnek igénybe."
32. §
Az FVM r. 222. §-a (4) bekezdésének bevezető mondatrésze és c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A támogatási kérelmet az AIK-hoz - az általa 2002. január 15-ig közleményben megjelentetett - pályázati lapon kell benyújtani, a tárgynegyedévet követő hónap tizenötödik napjáig, amelyhez csatolni kell:"
"c) a 221. §-ban meghatározott vizsgálati díjakról szóló számlák másolatát, valamint a számlák kifizetését igazoló bizonylatok másolatát és a vizsgálati jegyzőkönyv másolatait."
33. §
(1) Az FVM r. 223. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A támogatás mértéke a kiadott, számlán szereplő ÁFÁ-t nem tartalmazó vizsgálati díj ötven százaléka."
(2) Az FVM r. 223. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A támogatási kérelmet az AIK-hoz - az általa 2002. január 15-ig közleményben megjelentetett - pályázati lapon kell benyújtani a tárgynegyedévet követő hónap 15. napjáig. A támogatási kérelemhez csatolni kell (2) bekezdés szerinti számla másolatát és a számla kifizetését igazoló bizonylat másolatát, az R. 3. és 5. számú melléklete szerinti nyilatkozatokat, valamint a terméktanácsi tagságról szóló igazolást. Az AIK 30 napon belül az R. 1. számú melléklete szerint igazolást állít ki a pályázó részére az igénybe vehető támogatás összegéről. Az AIK a kiadott igazolásokról havonta tájékoztatja a minisztériumot. A keret kimerítéséről a minisztérium közleményt ad ki."
34. §
(1) Az FVM r. 224. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A támogatás mértéke a jogszabályban előírt, a kereskedelmi forgalomba hozatal céljából elvégzett kötelező alapvizsgálati díjak számlával igazolt ÁFÁ-t nem tartalmazó összegének ötven százaléka."
(2) Az FVM r. 224. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A támogatási kérelmet az AIK-hoz - az általa 2002. január 15-ig közleményben megjelentetett - pályázati lapon kell benyújtani a tárgynegyedévet követő hónap 15. napjáig. A támogatási kérelemhez csatolni kell (1) bekezdés szerinti számla másolatát és a számla kifizetését igazoló bizonylat másolatát, az OBI vizsgálatról szóló okirat másolatát, az R. 3. és 5. számú melléklete szerinti nyilatkozatokat, továbbá az asztali és táj-, valamint a meghatározott termőhelyről származó minőségi bor esetében a hegybíró, a meghatározott termőhelyről származó különleges minőségű borok esetében a hegyközségi tanács igazolását arról, hogy az igénylő tagja a terméktanácsnak. Az AIK 30 napon belül az R. 1. számú melléklete szerint igazolást állít ki a pályázó részére az igénybe vehető támogatás összegéről. Az AIK a kiadott igazolásokról havonta tájékoztatja a minisztériumot. A keret kimerítéséről a minisztérium közleményt ad ki."
35. §
Az FVM r. 225. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"225. § A gyógy- és fűszernövények minőségvizsgálatának támogatása címen a gyógy- és fűszernövény termékpályán a Gyógynövény Szövetség és Terméktanács igazolt tagjai, a 36. számú melléklet szerinti hazai termelésű növényfajok minőségvizsgálati - a Gyógynövény Kutató Intézet, az ÁNTSZ, valamint az illetékes megyei állat-egészségügyi és élelmiszer-ellenőrzési állomások által végzett, a növényfaj alkalmas minősítése esetén - díjának, a kiadott számlán szereplő a 226. § (2) bekezdés szerint megállapított összeg ÁFÁ-t nem tartalmazó ötven százaléka erejéig támogatást vehetnek igénybe."
36. §
Az FVM r. 226. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A támogatási kérelmet az AIK-hoz - az általa 2002. január 15-ig Közleményben megjelentetett - pályázati lapon kell benyújtani a tárgynegyedévet követő hónap 15. napjáig. A támogatási kérelemhez csatolni kell a 225. § szerinti számla másolatát és a számla kifizetését igazoló bizonylat hiteles másolatát, az R. 3. és 5. számú melléklete szerinti nyilatkozatokat, valamint a terméktanácsi tagságról szóló igazolást. Az AIK 30 napon belül az R. 1. számú melléklete szerint igazolást állít ki a pályázó részére az igénybe vehető támogatás összegéről. AzAIK a kiadott igazolásokról havonta tájékoztatja a minisztériumot. A keret kimerítéséről a minisztérium közleményt ad ki."
37. §
Az FVM r. 228. §-a (5) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A támogatási kérelmet az AIK-hoz - az általa 2002. január 15-ig közleményben megjelentetett - pályázati lapon kell benyújtani, amelyhez csatolni kell:)
"b) a minőség- és idegenanyag-tartalom vizsgálatok költségeiről kiállított számla és a kifizetést igazoló bizonylat vagy a készletmozgatási belső bizonylat másolatát,"
38. §
(1) Az FVM r. 230. §-a (1) bekezdésének bevezető mondatrésze helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Étkezési ponty és busa vonatkozásában:"
(2) Az FVM r. 230. §-a (6) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A támogatási kérelmet az AIK-hoz - az általa 2002. január 15-ig közleményben megjelentetett - pályázati lapon kell benyújtani, amelyhez csatolni kell)
"b) az értékesített halmennyiségről kiállított számla hitelesített másolatát, valamint a kifizetést igazoló bizonylat másolatát vagy a készletmozgatási belső bizonylat másolatát."
39. §
Az FVM r. 231. §-a (3) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A támogatási kérelmet az AIK-hoz - az általa 2002. január 15-ig közleményben megjelentetett - pályázati lapon kell benyújtani, amelyhez csatolni kell:)
"b) a forgalmazott busa termékek mennyiségét igazoló számlák másolatát,"
40. §
Az FVM r. 232. §-a (2) bekezdésének b)-d) pontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek:
[Az (1) bekezdés szerinti támogatás igénybevételére - legfeljebb tízezer egyed, legalább 75 százalék mangalica vérhányadú vágósertés után - az az alapanyag-termelő igényelheti, aki/amely]
"b) integrátor, akit az illetékes megyei (fővárosi) földművelésügyi hivatal külön jogszabályban foglaltak szerint nyilvántartásba vett, és rendelkezik a földművelésügyi hivatal igazolásával arra vonatkozólag, hogy e jogcím alapján támogatást igényelhet;
c) kereskedő (természetes személy, jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság), aki az illetékes földművelésügyi hivatal igazolásával rendelkezik arra vonatkozóan, hogy e jogcím alapján támogatást igényelhet;
d) az a mezőgazdasági termékek raktározását, értékesítését, feldolgozását, a mezőgazdasági termeléshez szükséges anyagok beszerzését, valamint a mezőgazdasági termeléshez szükséges szolgáltatások nyújtását végző szövetkezet, amely az illetékes földművelésügyi hivatal igazolásával rendelkezik arra vonatkozóan, hogy e jogcím alapján támogatást igényelhet."
41. §
(1) AzFVM r. 234. §-ának (1) bekezdése a következő új k) ponttal egészül ki, és a záró mondatrésze helyébe a következő rendelkezés lép:
(E jogcímen támogatást lehet igénybe venni az alábbi termékek termelése, illetve előállítása minőségének javítása érdekében)
"k) a vadhús minőségi termelésének támogatására a 235-246/A. §-okban meghatározott feltételek és a (2) bekezdés szerinti támogatási mértékek szerint, a 44. számú mellékletben foglalt minőségi követelmények alapulvételével."
(2) Az FVM r. 234. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Az (1) bekezdés a)-j) pontjaiban meghatározott támogatást ugyanazon termék, illetve terület után nem veheti igénybe az, aki a 4. § (2) bekezdés szerinti "földalapú növénytermelési támogatás"-t igénybe vette és erről nyilatkozik a 43. számú melléklet szerint. A minőségi támogatás egyaránt igénybe vehető fő- és másodvetésű növénykultúra termelésére."
42. §
Az FVM r. 235. §-ának b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép, és új f) és g) pontokkal egészül ki:
[A 234. § (1) bekezdésben felsorolt termékek esetében a támogatás igénylésének rendje a következő:]
"b) a támogatást igényelheti közvetlenül a termelő, illetve a 25/1999. (III. 5.) FVM rendelet alapján elismert vagy előzetesen elismert TÉSZ, továbbá a jelen rendelet 21-23. számú mellékleteiben foglaltaknak megfelelő integrátor, beleértve azon integrátorokat is, amelyek egyben regisztrált feldolgozók, amely a termelővel kötött szerződésben vállalja, hogy a támogatást annak kézhezvételét követő 15 napon belül továbbítja a termelőnek (a továbbiakban a termelő, a TÉSZ, illetve integrátor együttes megnevezése: pályázó), melynek teljesítését az adóhatóság kiutaláskor ellenőrzi;"
"f) amennyiben a regisztrált feldolgozó egyben integrátor is, a 237. § (1) bekezdése szerinti szerződéseket és (3) bekezdése szerinti szerződéskiegészítéseket a 237. § (6) bekezdésében meghatározott időpontokig kell megkötnie a termelőkkel, és azokat az (1) bekezdésben meghatározott időpontig kell benyújtani az AIK-hoz;
g) amennyiben a regisztrált feldolgozó egyben termelő is és termékét saját üzemében dolgozza fel, saját termékeire a 41-43. számú mellékletek kitöltésével és határidőn belüli megküldésével igényelheti a támogatást. A saját termelésű termékek bevételezéséről és feldolgozásba vételéről számviteli törvény előírásának megfelelő bizonylatokkal kell rendelkeznie."
43. §
(1) Az FVM r. 237, §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A feldolgozóval kötött szerződéseknek tartalmazniuk kell a következőket:)
"a) adóazonosítójel vagy adószám"
(2) Az FVM r. 237. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(6) A feldolgozókkal szerződő TÉSZ-ek, illetve integrátorok kötelesek a termelőkkel tárgyév május 15-éig érvényes termeltetési szerződést kötni a Nyilv. r.-ben meghatározott követelményeknek megfelelően. A termelőkkel kötött szerződéseket folyamatos sorszámozással kell ellátni. A szerződés kiterjeszthető azon árutermelőkre, akik legalább 500 négyzetméter összefüggő művelhető belterülettel rendelkeznek, amit a falugazdász igazol. Az igazolás a szerződés elidegeníthetetlen része."
(3) Az FVM r. 237. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(7) Amennyiben egy TÉSZ vagy integrátor a (3) bekezdés szerinti szerződéskiegészítést köt, a kiegészítés mennyiségére vonatkozóan köteles 15 napon belül a (6) bekezdés szerinti termeltetési szerződést kötni. A szerződéskiegészítésben hivatkozni kell az eredeti termeltetési szerződés számára."
(4) Az FVM r. 237. §-a (10) bekezdésének b) és d) pontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek:
[A pályázók kötelesek megküldeni a következő adatokat, termékenként 2002. május 31-ig, illetve a (3) bekezdés szerinti szerződéskiegészítések esetében a támogatási kérelemmel egyidejűleg:]
"b) TÉSZ és integrátor pályázók esetében a (6) és (7) bekezdésekben hivatkozott szerződések egy eredeti példányát és azok aláírással hitelesített összesítőjét, valamint az integrált termelők nyilatkozatát arról, hogy földalapú támogatást nem vettek igénybe, továbbá integrátorok esetében a Terméktanács igazolását az integrált termelők tagságáról,"
"d) TÉSZ-ek esetében az elismerésről vagy előzetes elismerésről szóló határozat másolatát, integrátorok esetében az integrátori bejegyzésről az illetékes földművelésügyi hivatal által kiállított igazolás másolatát."
(5) Az FVM r. 237. §-ának (11) bekezdése a helyébe a következő rendelkezés lép:
"(11) Amennyiben a 42. számú melléklet szerinti adatközlő lapon szereplő adatok és az (1) bekezdésben felsorolt adatokat tartalmazó dokumentumok nem felelnek meg az e rendeletben, valamint az egyéb jogszabályokban előírt feltételeknek, vagy az más okból kiegészítésre vagy kijavításra szorul, az AIK az igénylőt a hiányok megjelölése mellett tizenöt napos határidő tűzésével a hibák kijavítására, illetve hiányok pótlására szólítja fel és egyben figyelmezteti, hogy amennyiben azt ismét hiányosan adja be, azt az AIK el fogja utasítani, illetőleg hiányos tartalma szerint fogja elbírálni. Az adatközlő lapok határidőn túli benyújtásának, illetve annak pótlásának helye nincs."
44. §
Az FVM r. 238. §-ának a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A támogatható mennyiség várható kihasználtságáról az AIK az alábbiakban foglaltak szerint termékenként közleményt jelentet meg a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Értesítőben, valamint legalább két országos napilapban:)
"a) a 237. § (1) bekezdése szerinti szerződésekben szereplő mennyiségeket, 2002. június 7-ig, a "gurulós" málna, a meggy és a cseresznye esetében május 31-ig;"
45. §
Az FVM r. 241. §-ának c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép, és a következő új d) ponttal egészül ki:
(Az egyes termékek beszállításának befejezését követő 15 napon belül a feldolgozók kötelesek megküldeni az alábbi adatokat, termékenként:)
"c) az előállított termék(ek) összesített mennyisége, az a), b) és d) pont szerinti bontásban,
d) a saját termelésű, saját üzemben feldolgozott nyersanyag összes mennyisége."
46. §
Az FVM r. 244. §-a (3) bekezdése b) pontjának be) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A támogatás igénybevételének feltételei: pályázatot nyújthat be:)
"be) számlamásolattal igazolja a vetőburgonya vásárlását, feltüntetve a fémzárolási számot. Saját szaporítóanyag-előállítás esetén rendelkezik szemlejegyzőkönyvvel, fémzárolási bizonyítvánnyal és igazolni tudja könyvelési nyilvántartása alapján e készletet."
47. §
Az FVM r. a következő új 246/A. §-sal egészül ki:
"246/A. § (1) Támogatásban azok a vadfeldolgozók részesülhetnek, melyek
a) nemzetközi élelmiszer-higiéniai minősítéssel rendelkeznek, apró- és nagyvad felvásárlásai, valamint feldolgozását végzik;
b) megfelelnek az ISO 9002 és/vagy a HACCP előírásainak;
c) igazolt tagjai a Vadgazdasági Termékek és Szolgáltatások Terméktanácsnak;
d) rendelkeznek a terméktanács, valamint a hatósági állatorvos igazolásával arra vontakozóan, hogy a támogatásra jogosult termék(ek) minősége megfelel az élelmiszerekről szóló 1995. évi XC törvény és az élelmiszerek előállításának és forgalmazásának élelmiszer-higiéniai feltételeiről szóló 17/1999. (II. 10.) FVM-EüM együttes rendeletben foglalt előírásoknak;
e) a terméktanács által kiadott, "A lőtt vad kezelése", valamint "A nagyvad és a szárnyas apróvad minőségi feldolgozásának előírásai" című szabályzataiban foglalt előírásokat betartják.
(2) A támogatásban részesíthető vadfajok: gímszarvas, dámvad, őz, vaddisznó, muflon, vadkacsa, fácán, vadliba és mezei nyúl.
(3) A támogatásban részesíthető termékmennyiség: összesen, legfeljebb 2500 tonna nettó tömegű feldolgozott és fogyasztói kiszerelésben értékesített, számlával igazolt, saját termelésű, kizárólag hazai eredetű vadhús, valamint a legalább 60 százalék vadhúst tartalmazó készítmények.
(4) A támogatás mértéke 90 Ft/kg.
(5) A támogatási kérelmet a AIK-hoz - az általa közleményben megjelentetett - pályázati lapon kell benyújtani az alábbi nyilatkozatok és igazolások csatolásával:
a) a Vadgazdasági Termékek és Szolgáltatások Terméktanács igazolása
aa) a terméktanácsi tagságról,
ab) a támogatásban részesíthető termékek mennyiségéről, valamint arról, hogy
ac) "A lőtt vad kezelése", valamint "A nagyvad és a szárnyas apróvad minőségi feldolgozásának előírásai" című szabályzatokban foglalt előírásokat az igénylő betartotta;
b) az R. 3. és 5. számú mellékletei szerinti nyilatkozatok;
c) a nemzetközileg elfogadott higiéniai minősítés igazolását;
d) nyilatkozat arról, hogy az igénylő tevékenysége megfelel az ISO 9002 és/vagya HACCP előírásainak;
e) saját termelésű vadhús, valamint a legalább 60 százalék vadhúst tartalmazó készítmények értékesítéséről kiállított számla másolata, illetve saját tulajdonú bolthálózatuk részére történő értékesítés esetén az átadást igazoló belső bizonylat másolata.
(6) Az AIK az R. 1. számú melléklete szerinti igazolást a kérelem benyújtásától számított 30 napon belül állítja ki. Az AEK a kiadott igazolásokról havonta tájékoztatja a minisztériumot. A keret kimerítéséről a minisztérium közleményt ad ki. A (3) bekezdésben meghatározott keret kimerítése esetén az AIK a pályázatokat elutasítja.
(7) A támogatás az illetékes adóhatóságtól igényelhető a (6) bekezdésben meghatározott igazolás csatolásával."
48. §
Az FVM r. 318. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Az ország erdőterületének mennyiségi növelése, minőségi javítása és közérdekű védelmi funkciójának fejlesztése érdekében pályázat alapján normatív, kivételes esetekben ráfordításos fejlesztési célú támogatás vehető igénybe)
"b) a telepítés befejezésétől számított tíz éven belül a befejezett erdősítések ápolásához, tisztításához,"
49. §
(1) AzFVM r. 320. §-a (1) bekezdésének aa) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[a) Erdőtelepítés, fásítás támogatása:]
"aa) Tervezés: beruházási keretből erdőtelepítési, valamint a térségi erdészeti és egyéb erdei közjóléti tervezést támogatni és kifizetni csak akkor lehet, ha a tervezésre az erdészeti hatóság adott megbízást, vagy a tervezési megbízást előzetesen engedélyezte:"
(2) Az FVM r. 320. §-a (1) bekezdésének ab) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"ab) Az erdőtelepítés normatív támogatása
1. összefüggő telepítés:
E Ft/ha | ||||||
Lejtés, készültségi fok | Célállománytípus | |||||
tölgy és bükk | akác | egyéb kemény lombos | nemes nyár | egyéb lágy-lombos | fenyő | |
Tízfokos és ez alatti lejtésű, illetve géppel járható | ||||||
Befejezett | 450 | 190 | 350 | 210 | 250 | 290 |
Többéves | 310 | 160 | 250 | 160 | 230 | 250 |
Egyéves | 290 | 140 | 240 | 140 | 180 | 190 |
Tíz fok feletti lejtésű, illetve géppel nem járható | ||||||
Befejezett | 590 | 250 | 440 | - | 310 | 380 |
Többéves | 410 | 230 | 310 | - | 290 | 310 |
Egyéves | 380 | 180 | 300 | - | 240 | 250 |
Meredek, tíz fok feletti lejtésű (géppel nem járható) lejtőkön hektáronként legalább háromezer-ötszáz folyóméter hosszúságú padkakészítésért hektáronként hatvanegyezer forint számolható el e táblázat szerinti támogatáson felül. A szegélyként vagy foltokban telepített 10 ezer db cserje egy hektár egyéb kemény lombos erdőtelepítéssel egyenértékű."
(3) Az FVM r. 320. §-a (1) bekezdésének ad) alpontjának 3. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[ad) További fejlesztési támogatás számolható el a normatív támogatás mellett a következő erdőtelepítési munkáért:]
"3. Amennyiben az erdőtelepítés a befejezéskor vagy az ötéves felülvizsgálatkor az előzőekben meghatározott feltételeknek nem felel meg, akkor a visszafizetéskor érvényes jegybanki alapkamat kétszeres mértékének megfelelő kamattal növelve a támogatást az 1. pont esetében az erdőtelepítés befejezését követő ötödik évben, a 2. pont esetében pedig az erdőtelepítés befejezésekor kell visszafizetni."
(4) Az FVM r. 320. §-a (1) bekezdésének "c) Erdőszerkezet-átalakítás'" pontjának táblázata helyébe a következő rendelkezés lép:
(Beruházási keretből támogatható a termőhelyi adottságoknak megfelelő szerkezetátalakítás költsége a következők szerinti:)
" Ft/ha | |
Az erdőszerkezet-átalakítás előtti állapot, készültségi fok | Célállománytípus az erdőszerkezet-átalakítás után |
tölgy és bükk | |
1. Az első kivitel évében (T és B sarj kivételével) | 100 000 |
2. Befejezéskor | |
a) akác (mag és sarj), valamint ártéri nemesnyárasok | 240 000 |
b) sarjeredetű bármely fafaj | 200 000 |
c) mageredetű bármely lomb | 120 000 |
d) fenyő | 70 000" |
50. §
Az FVM r. 326. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"326. § A 318. § (1) c) és a 322. § c), d), e) pontjaiban foglalt fejlesztési célú tervezés, valamint a különleges rendeltetésű erdőtelepítések tervezése az erdőterület fekvése szerint illetékes erdészeti hatósághoz benyújtott kérelem alapján támogatható. A támogatásra való jogosultságot az illetékes erdészeti hatóság véleménye alapján a minisztérium állapítja meg."
51. §
(1) Az FVM r. 333. §-a (1) bekezdésének d) pontja és befejező szövegrésze helyébe a következő rendelkezés lép, illetve egy új e) ponttal egészül ki:
(Az Evt 101. §-ában meghatározott erdőfenntartási járulékbefizetési kötelezettséget az erdészeti hatóság határozatban közli az erdőgazdálkodóval Az erdőfenntartási járulék)
"d) a fennmaradó részt a tárgyévet követően az erdészeti hatóság által meghatározott időpontig,
e) az egymillió forintot meg nem haladó összegű erdőfenntartási járulékot a fakitermelést követő harminc napon belül
kell befizetni az erdészeti hatóság által megjelölt számlára. Az erdészeti hatóság a beérkezett járulékok összegét minden hónap 27. napjáig köteles a Kincstárnál vezetett központosított bevételi számlára átutalni. Az e) pont esetén a fakitermelés végrehajtásának befejezését az erdőgazdálkodó nyolc napon belül köteles bejelenteni az erdészeti hatóságnak"
(2) Az FVM r. 333. §-ának (2) bekezdése a következő új e) ponttal egészül ki:
(Az erdészeti hatóság által jóváhagyott támogatás összegének)
"e) egymillió forint összeget meg nem haladó támogatási igénye esetén április 15. napjától egyszeri, ötven százalékos előleg igényelhető. A támogatás fennmaradó része az elvégzett munkák műszaki átvételét követő elszámolás alapján kerülhet kifizetésre."
52. §
Az FVM r. 356. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő bekezdés lép:
"(2) A támogatást a 10032000-01220191-53000004 számú Termőföld minőségi védelme, hasznosítása előirányzat felhasználási keretszámláról kell teljesíteni, és a jogosulatlanul igénybe vett támogatást ugyanezen számlára kell visszafizetni."
53. §[2]
(1) Az FVM r. 378. §-a a) pontjában szereplő táblázat 2. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"2. Teljesítmény-vizsgálat végzése | 2.1. Tejtermelés-ellenőrzés | tenyésztő | 1000 Ft/egyed |
2.2. Hústermelés-ellenőrzés | tenyésztő | 450 Ft/egyed | |
2.3. ITV* szervezése | tenyésztő szervezet | 800 Ft/adag | |
2.4 Hús vágási teszt szervezése | tenyésztő szervezet | 50 000 Ft/utód | |
2.5. Hús ITV szervezése | tenyésztő szervezet | 50 000 Ft/utód" |
(2) Az FVM r. 378 §-ának b) pontjában szereplő táblázat "tenyésztő egyesület" szövegrész helyébe a "tenyésztő szervezet" szöveg lép.
54. §
(1) Az FVM r. 379. §-a "a) Szarvasmarha-tenyésztés" részének 2. pontja a következő új 2.5. ponttal egészül ki:
"2.5. Hús ITV szervezése - támogatást igényelhet az a tenyésztő szervezet, amely a Teljesítményvizsgálati kódex szerint végrehajtott hús- és kettőshasznú bikák központi ivadékteljesítmény vizsgálatát végzi. Legfeljebb 15 bika ivadékvizsgálata, 225 vizsgálatot zárt utóddal támogatható, az előzetesen a minisztérium részére benyújtott és elfogadott programterv alapján. Az igényjogosultságot a hús ITV-t végző szervezet által kiállított és az OMMI által hitelesített és iktatott, 60 napnál nem régebbi igazolással kell igazolni, melyet az igénylőlaphoz mellékelni kell."
(2) Az FVM r. 379, §-a "b) Sertéstenyésztés" részének 1.2. pontja első bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:
"1.2. Törzskönyvezés törzs- és szaporítótelepen - támogatást igényelhet az elismert tenyésztő szervezet a tenyészetszámmal ellátott hiteles ellenőrzésbe vont állományok törzskönyvezéséért."
(3) Az FVM r. 379. §-a "b) Sertéstenyésztés" részének 2.3. pontja első bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:
"2.3. EUROP üzemi sajátteljesítmény vizsgálat - támogatást igényelhet az elismert tenyésztő szervezet, ha a Teljesítményvizsgálati Kódex előírásainak megfelelően végzett vizsgálati eredményeket (a vágóhídi minősítő technikának megfelelően szalonnavastagság és karaj átmérő mérés és színhús százalék számítás) a tenyésztő egyesület rögzíti a számítógépes rendszerbe, és átadja az OMMI részére."
55. §
AzFVM r. 5., 33., 41-44. és 56. számú mellékletek e rendelet 1-7. számú mellékletei szerint módosulnak, valamint 8-9. számú mellékletekkel egészül ki.
56. §
(1) Ez a rendelet - a 3. §, 53. §, az 1. és 8. számú mellékletek kivételével - a kihirdetése napján lép hatályba.
(2) A 3. §, 53. § és az 1. számú melléklet előírásait 2002. január 1-jétől kell alkalmazni.
(3) A 8. számú melléklet 2003. január 1-jén lép hatályba.
Budapest, 2002. május 21.
Dr. Vonza András s. k.,
földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
1. számú melléklet a 48/2002. (V. 23.) FVM rendelethez[3]
AzFVM r. 5. számú melléklet B) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"B)
A 2001. évi mezőgazdasági tevékenységből származó nettó árbevétel/bevétel arányának kiszámítása*
E rendelet alkalmazásában a mezőgazdasági tevékenység árbevétele egyenlő
a) a kettős könyvvitelt vezető gazdálkodók esetében a mezőgazdasági, az erdőgazdálkodási, a halászati, a vadászati és a haszonállat-takarmány előállító tevékenységből származó (TEÁOR A 01-02, B 05, DA 15.71) nettó árbevétellel,
aa) mezőgazdasági, erdőgazdálkodási, vadászati és halászati tevékenység árbevételének kell tekinteni e tevékenységek feldolgozott termékeinek nettó árbevételét is, csökkentve az előállítás érdekében a 2001. évben felhasznált - az év közben induló (legalább egy negyedévi adattal nem rendelkező), bejegyzett vállalkozások esetében az üzleti tervben tervezett -, vásárolt alapanyagok beszerzési értékével,
ab) az arányszám kiszámításakor a számviteli törvény szerinti nettó árbevételt csökkenteni kell az eladott áruk beszerzési értékével és a közvetített szolgáltatások értékével;
b) az egyszeres könyvvitelt, valamint a személyi jövedelemadó törvény hatálya alá tartozó pénzforgalmi nyilvántartást vezető vállalkozók esetében a mezőgazdasági, erdőgazdálkodási, halászati, vadgazdálkodási és a haszonállat-takarmány előállító tevékenység (TEÁOR A 01-02, B 05, DA 15.71) utáni bevétellel,
ba) a mezőgazdasági, erdőgazdálkodási, halászati, vadgazdálkodási és haszonállat-takarmány előállító tevékenység bevételének tekintendő e tevékenységek feldolgozott termékeinek bevétele, csökkentve az előállítás érdekében 2001. évben - illetve az aa) alpontban meghatározott kezdő vállalkozások esetében az üzleti tervükben tervezett - vásárolt alapanyagok beszerzési értékével,
bb) a vásárolt alapanyagok beszerzési értéke azonos a 2001. évi alapanyagkészlet beszerzésére fordított - illetve az aa) alpontban meghatározott kezdő vállalkozások esetében az üzleti tervben tervezett - kiadással, csökkentve a leltár szerinti záró alapanyagkészlet értékével, növelve a leltár szerinti nyitó alapanyagkészlet értékével,
bc) az arányszám kiszámításánál az összes bevétel csökkentendő az eladott áru beszerzési, valamint a közvetített szolgáltatások értékével. Az eladott áruk beszerzési értéke egyenlő a 2001. évi árukészlet beszerzésére fordított - illetve az aa) alpontban meghatározott kezdő vállalkozások esetében az üzleti tervben tervezett - kiadás összegével, csökkentve a leltár szerinti záró árukészlet értékével, növelve a leltár szerinti nyitó árukészlet értékével. A közvetített szolgáltatások értéke egyenlő a szolgáltatónak kifizetett és változatlan formában tovább számlázott - illetve az aa) alpontban meghatározott kezdő vállalkozások esetében az üzleti tervben tervezett - közvetített szolgáltatások teljesítményértékével."
* Ezt a számítási módszert a 2002. évben kell alkalmazni, a 2001. évi adatok alapján számított árbevételi arány meghatározásánál.
2. számú melléklet a 48/2002. (V. 23.) FVM rendelethez
A 33. számú melléklet pályázati lapjának melléklet részében lévő felsorolás 2. és 3. pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"2. Hulladékfeldolgozási, -megsemmisítési működési engedéllyel rendelkező szervezettől származó, elszállítási igazolást;
3. Szövetkezettől és gazdasági társaságtól a cégbírósági bejegyzés másolata, őstermelő esetében őstermelői igazolvány másolata, egyéni vállalkozó és családi gazdálkodó esetében a tevékenységet TEÁOR számmal is feltüntető vállalkozói igazolvány, illetve családi gazdálkodó esetében az erre vonatkozó határozat másolata."
3. számú melléklet a 48/2002. (V. 23.) FVM rendelethez
1. A 41. számú mellékletben megtalálható JELENTKEZÉSI LAP-ban lévő "egyéni termelő" meghatározás helyébe "termelő" szó lép.
2. A JELENTKEZÉSI LAP kiegészül a következő szövegrésszel:
"A jelentkezési laphoz csatolni kell szövetkezet és gazdasági társaság esetében a cégbírósági bejegyzés másolatát, őstermelő esetében őstermelői igazolvány másolatát, egyéni vállalkozó és családi gazdálkodó esetében a tevékenységet TEÁOR számmal is feltüntető vállalkozói, illetve családi gazdálkodó esetében az erre vonatkozó határozat másolatát."
4. számú melléklet a 48/2002. (V. 23.) FVM rendelethez
A 42. számú melléklet Terméktanácsi tagságról szóló igazolása helyébe a következő rendelkezés lép:
"Igazolom., hogy a fent nevezett termelő(k) a ............................... Terméktanács* tagja(i) és a tagságból eredő kötelezettségei(k)nek eleget tett(ek). TÉSZ-ek esetében az igazolás kiadásához elegendő a TÉSZ terméktanácsi tagsága."
5.számú melléklet a 48/2002. (V. 23.) FVM rendelethez
1.A43. számú melléklet 3. számú pontjának 3.3. pontjában szereplő "A velem szerződött termelők más TÉSZ-szel/integrátorral nem állnak szerződésben" szövegrész hatályát veszti.
2. A 43. számú melléklet 4. számú pontja hatályát veszti.
3. A 43. számú mellékletben meghatározott Támogatási Kérelem lábjegyzetében szereplő melléklet 2. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"2. A támogatási kérelem benyújtását megelőző 30 napnál nem régebbi cégbírósági bejegyzést igazoló cégkivonat másolatát gazdasági társaságok, illetve a 2000. évi CXLI. törvény szerint alakult szövetkezetek esetében. Őstermelő esetében az őstermelői igazolvány másolatát, egyéni vállalkozó és családi gazdálkodó esetében az illetékes FM Hivatal családi gazdálkodóként való nyilvántartásba vételéről szóló határozat másolatát, valamint a 236/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet alapján az illetékes FM Hivatal által kiállított igazolást a mezőgazdasági termelők nyilvántartásba vételéről."
6. számú melléklet a 48/2002. (V. 23.) FVM rendelethez
A 44. számú melléklet "Gyorsfagyasztás céljára megfelelő zöldborsó minőségi előírása" rész helyébe a következő rendelkezés lép:
"A zöldborsó csépelt formában, ömlesztve a betakarítás után legfeljebb 4 órán belül kerülhet a hűtőházba.
Gyorsfagyasztásra alkalmas a zöldborsó, ha színe fajtára jellemző, egyöntetű színű. Minden idegen íztől, szagtól mentes, zsengeségi osztálynak (A, AB, B, C, D) megfelelő.
Zöldborsó zsengesége: 110 T°-ig A
111-125 T°-ig AB
126-140 T°-ig B
141-160 T°-ig C
161-180 T°-ig D
A zsengeséget hitelesített Tenderométerrel kell mérni az MSZ 3647 szabvány előírása szerint.
A zöldborsónál megengedett paraméter értékek: | |
fehéreszöld, fakó, túlérett, töppedt | 0,5% |
teljesen sárga szem | 0,0% |
szúrt szem, rovarrágott | 0,2% |
hüvelyes zöldborsó | 0,0% |
hüvely töret | 0,0% |
fejletlen szem 5 mm alatt | 0,0% |
repedt szem | 0,0% |
egyéb idegen növényi rész | 0,0% |
gyommag | 0,0% |
110 T° borsónál A | |
tört, sérült | 8,0% |
léha szem | 2,0% |
sárga, barnafoltos rozsdapettyes szem | 0,5% |
111-125 T°-ig AB | |
126-140 T°-ig B | |
tört, sérült | 6,0% |
léha szem | 1,5% |
sárga, barnafoltos rozsdapettyes szem | 0,5% |
141-160 T° C | |
tört, sérült | 4,0% |
léha szem | 1,0% |
sárga, barnafoltos rozsdapettyes szem | 0,5% |
161-180 T° D | |
tört, sérült | 6,0% |
léha szem | 0,5% |
sárga, barnafoltos, rozsdapettyes szem | 1,0% |
A minősítés során a fenti értékeket meghaladó részarányt, valamint az egyéb érték nélküli anyagokat (hüvelytöret, egyéb növényi anyag, gyommag, föld, kő stb.) a beszállított súlyból le kell vonni.
A beszállított nyersanyagnak minden tekintetben meg kell felelnie a vonatkozó élelmiszer-egészségügyi előírásoknak (növényvédőszer-maradvány, toxikus fémek, egyéb élelmiszer-biztonsági határértékeknek)."
7.számú melléklet a 48/2002. (V. 23.) FVM rendelethez
Az 56. számú melléklet 1. számú függelékének K-1 "Költségvetés-elszámolás költségvetési támogatás terhére elszámolható erdőfelújítási és erdőfenntartási munkákról" szóló része a következő szövegrésszel egészül ki:
"A jóváhagyott támogatás összegének a 102/2001. (XII. 16.) FVM rendelet 333. § (2) bekezdésében meghatározottak szerint folyósítását:
kérem* | nem kérem |
* Nem kívánt rész törlendő."
8.számú melléklet a 48/2002. (V. 23.) FVM rendelethez
"61. számú melléklet a 102/2001. (XII. 16.) FVM rendelethez
A 2002. évi mezőgazdasági tevékenységből származó nettó árbevétel/bevétel arányának kiszámítása*
A 2002. évi mezőgazdasági tevékenységből származó árbevétel arányának kiszámításakor minden esetben e melléklet 1., 2. vagy 3. pontjában foglaltakat kell alkalmazni (az igénylő számviteli nyilvántartási kötelezettségének megfelelően).
1. A kettős könyvvitelt vezető gazdálkodók esetében
a) A mezőgazdasági tevékenység árbevétele egyenlő a növénytermesztési, kertészeti, állattenyésztési, erdőgazdálkodási, vadgazdálkodási, halászati tevékenységből, valamint a vegyes gazdálkodásból, a növénytermelési és állattenyésztési szolgáltatásból származó (TEÁOR A 01-02, B 05) árbevétellel.
b) A mezőgazdasági tevékenység árbevételének kell tekinteni az a) pontban felsorolt tevékenységeket végző gazdálkodó által részben vagy egészben folytatott tevékenységek feldolgozott termékeinek (TEÁOR DA 15.1, 15.2, 15.3,15.51, 15.71, 15.81, 15.85, 15.87, 15.93) árbevételét is, csökkentve az előállítás érdekében - a számítás időszakára vonatkozó - felhasznált vásárolt alapanyagok beszerzési értékével és a közvetített szolgáltatások értékével.
c) Amezőgazdasági termelés arányának kiszámításakor az a) és b) pontban szereplő tevékenységek együttes árbevételét kell osztani a vállalkozás számviteli törvény szerinti nettó árbevételével, amelyet csökkenteni kell az a) pont szerinti tevékenységekhez integrációs szerződés keretében értékesített vetőmag, műtrágya, növényvédő szer, keveréktakarmány beszerzési (nyilvántartási) értékével, és az integrációs szerződés keretében megtermeltetett, felvásárolt és értékesített mezőgazdasági termékek felvásárlási árával, valamint a b) ponthoz kapcsolódó és ott elszámolt felhasznált vásárolt alapanyagok beszerzési értékével és a közvetített szolgáltatások értékével.
2. Az egyszeres könyvvitelt, valamint a személyi jövedelemadó törvény hatálya alá tartozó pénzforgalmi nyilvántartást vezető vállalkozók esetében
a) Amezőgazdasági tevékenység árbevétele egyenlő a növénytermesztési, kertészeti, állattenyésztési, erdőgazdálkodási, vadgazdálkodási, halászati tevékenységből, valamint a vegyes gazdálkodásból, a növénytermelési és állattenyésztési szolgáltatásból származó (TEÁOR A 01-02, B 05) árbevétellel.
b) AzSZJA törvény hatálya alá tartozó, mezőgazdasági kistermelőnek minősülő és a jövedelmét az átalány szabályai szerint megállapító természetes személynek, a végleges juttatásként kapott támogatást annak a tevékenységnek a bevételéhez kell hozzászámítania, amelyhez a támogatást igénybe vette. Egyéb esetekben a támogatás nem számítható be az árbevételi arány meghatározásánál.
c) Amezőgazdasági tevékenység árbevételének kell tekinteni az a) pontban felsorolt tevékenységeket végző gazdálkodó által részben vagy egészben folytatott tevékenységek feldolgozott termékeinek (TEÁOR DA 15.1, 15.2, 15.3, 15.51, 15.71, 15.81, 15.85, 15.87, 15.93) árbevételét is, csökkentve az előállítás érdekében - a számítás időszakára vonatkozó - felhasznált vásárolt alapanyagok beszerzési értékével és a közvetített szolgáltatások értékével.
d) Amezőgazdasági termelés arányának kiszámításakor az a) és c) pontban szereplő tevékenységek együttes árbevételét kell osztani a vállalkozás számviteli törvény szerinti nettó árbevételével, amely csökkenthető az a) pont szerinti tevékenységekhez integrációs szerződés keretében értékesített vetőmag, műtrágya, növényvédő szer, keveréktakarmány beszerzési (nyilvántartási) értékével és az integrációs szerződés keretében megtermeltetett, felvásárolt és értékesített mezőgazdasági termékek felvásárlási árával, valamint a c) ponthoz kapcsolódó és ott elszámolt felhasznált vásárolt alapanyagok beszerzési értékével és a közvetített szolgáltatások értékével.
3. Kezdő vállalkozások
Az év közben induló bejegyzett vállalkozások esetében mind az 1., mind a 2. ponthoz tartozó igénylőknek a számításnál az üzleti tervben szereplő adatokat kell figyelembe venni.
* Ezt a számítási módszert először a 2003. évben kell alkalmazni a 2002. évi adatok alapján számított árbevételi arány meghatározásánál."
9. számú melléklet a 48/2002. (V. 23.) FVM rendelethez
"62. számú melléklet a 102/2001. (XII. 16.) FVM rendelethez
....................................................... Megyei FM Hivatal Cím: ............................................................................... | Regisztrációs szám: ................................................. Iktatószám: ............................................................... Családi gazdálkodói határozat száma: ..................... |
IGAZOLÁS
költségvetési támogatás adóhatóságtól történő igényléséhez
Név: ............................................................................................................................................................................
Cím: ............................................................................................................................................................................
Adóazonosító jel: ........................................................................................................................................................
Adószám: ....................................................................................................................................................................
Cégjegyzékszám: ........................................................................................................................................................
Bankszámlaszám:........................................................................................................................................................
Gazdálkodási forma: ...................................................................................................................................................
Igazolom, hogy az igénylő megfelel a családi gazdálkodók és más mezőgazdasági kis- és középüzemek kedvezményes hitelezéséhez kapcsolódó kamattámogatásról és állami kezességvállalásról szóló 317/2001. (XII. 29.) Korm. rendeletben meghatározott feltételeknek. Ennek alapján nevezett az MFB Rt. (Konzumbank Rt.) által nyújtott hitelek után a fent említett rendeletben meghatározott mértékű kamattámogatás igénybevételére jogosult.
Kelt: ............................................................................................
Melléklet: kamatfizetési igazolás
P. H.
.....................................................................................
hivatalvezető"
Lábjegyzetek:
[1] Az 56. § (2) bek. alapján a 3. § előírásait 2002. január 1-jétől kell alkalmazni.
[2] Az 56. § (2) bek. alapján az 53. § előírásait 2002. január 1-jétől kell alkalmazni.
[3] Az 56. § (2) bek. alapján az 1. számú melléklet előírásait 2002. január 1-jétől kell alkalmazni.