27/2003. (VII. 4.) BM rendelet
a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 35/2000. (XI. 30.) BM rendelet módosításáról
A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 48. §-a (3) bekezdésének d) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
1. §
A közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 35/2000. (XI. 30.) BM rendelet (a továbbiakban: R.) 6. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A "kezdő vezetői engedély" minősítés kétéves időtartama az 5. § (1) bekezdésében meghatározott időtartamon belül közlekedési szabálysértés vagy bűncselekmény miatt jogerősen kiszabott járművezetéstől eltiltás, illetve a vezetői engedély külön jogszabályban meghatározott visszavonásának leteltét követően újra kezdődik."[1]
2. §
Az R. 10. §-a új (2) bekezdéssel egészül ki, az eredeti (2)-(4) bekezdés számozása (3)-(5) bekezdésre változik:
"(2) Legfeljebb hat hónapra kiszabott járműkategóriától, alkategóriától, kombinált kategóriától vagy járműfajtától való eltiltás esetén az ügyfél kérelmére ideiglenes vezetői engedély állítható ki."
3. §
(1) Az R. 15. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(E rendelet alkalmazásában közlekedésbiztonsági szempontból járművezetésre alkalmatlannak kell tekinteni azt a személyt,)
"a) akit a bíróság vagy a szabálysértési hatóság a járművezetéstől jogerősen eltiltott, a határozatban meghatározott ideig, kivéve a 10. § (2) bekezdésében vagy a 32. §-ban szabályozott eseteket;"
(2) Az R. 15. §-a (1) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(E rendelet alkalmazásában közlekedésbiztonsági szempontból járművezetésre alkalmatlannak kell tekinteni azt a személyt,)
"c) akinek a járművezetésre jogosító okmányát a hatóság jogerősen visszavonta, illetve - a honosítást kivéve - bevonta, annak időtartama alatt."
4. §
Az R. 17. §-ának (1)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A külföldi vezetői engedély, ha a 16. § (2) bekezdés
a) vagy b) pontjában meghatározottaknak megfelel, vizsgakötelezettség nélkül cserélhető. A 16. § (2) bekezdés
b) pontjában meghatározott tagállamban kiállított vezetői engedély a kategóriabővítés szempontjából a képzés és vizsgáztatás folyamatában is megfelelőnek tekintendő.
(2) Amennyiben a külföldi vezetői engedélyből a hiteles fordítást követően sem állapítható meg a járművezetési jogosultság tartalma a közlekedési igazgatási hatóság a cseréhez a tanfolyammentes gyakorlati vezetési, illetve közlekedési alapismeretekből történő vizsgát is megköveteli.
(3) Amennyiben a külföldi vezetői engedélyből az egészségi alkalmasság időtartama nem állapítható meg, vagy az a magyar jogszabályban meghatározott időtartamtól eltér, az egészségi alkalmassági igazolást is be kell mutatni."
5. §
Az R. 18. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A honosítás során a külföldi hatóság által kiállított vezetői engedélyt a magyar vezetői engedély kiadásakor a közlekedési igazgatási hatóság bevonja, és a BM Központi Adatfeldolgozó, Nyilvántartó és Választási Hivatalnak (a továbbiakban: Hivatal) megküldi."
6. §
Az R. 19. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"19. § (1) Az a magyar állampolgár, aki külföldi hatóság által kiállított vezetői engedéllyel rendelkezik, a hazatérés bejelentését követő hat hónapon belül köteles magyar vezetői engedélyt kiváltani. A külföldi hatóság által kiállított vezetői engedélyt a közlekedési igazgatási hatóság bevonja, és a Hivatal azt viszonosság esetén a kiállító hatóságnak megküldi.
(2) Amennyiben a magyar vezetői engedélyt külföldön cserélik ki és erről a Hivatalt értesítik, e tényt a nyilvántartásba be kell jegyezni.
(3) Amennyiben a magyar vezetői engedélyt a honosító külföldi hatóság a Hivatalnak megküldi, annak kiállításától számított 10 évig új vezetői engedély kiállítása helyett, a visszahonosításra irányuló kérelem alapján, az eredeti okmányt kell visszaadni, feltéve, ha a vezetési jogosultság tartalma nem változott."
7. §
Az R. 20. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A járművezetésre jogosító okmányok birtokban tartására és leadására a külön jogszabály rendelkezései értelemszerűen irányadóak."[2]
8. §
Az R. 21. §-a új (3) bekezdéssel egészül ki, és a jelenlegi (3)-(8) bekezdés számozása (4)-(9) bekezdésekre változik:
"(3) A közlekedési igazgatási hatóság a kérelemnek megfelelő adattartalmú elektronikus kérelmet állít elő. A vezetői engedély iránti kérelem személyes előterjesztésekor a közlekedési igazgatási hatóság a jogosultról arcképmás felvételt készít."
9. §
Az R. 24. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A járművezetésre jogosító okmányok a következő határidőig jogosítanak vezetésre:)
"a) az ideiglenes vezetői engedély a kiállításától számított hatvan napig, a 10. § (2) bekezdésében meghatározott esetben az eltiltás időtartamáig, de legfeljebb hat hónapig."
10. §
Az R. 25. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"25. § (1) A pályaalkalmassági minősítést és annak érvényességi idejét - kivéve a (2) bekezdésben foglaltakat - a közlekedési hatóság jogerős határozata alapján kell a nyilvántartásba bejegyezni.
(2) A vezetői engedély cseréjekor a meglévő vezetői engedélyben szereplő bejegyzés alapján, továbbá az alábbi okiratok alapján lehet a következő PÁV kategóriákat a nyilvántartásba bejegyezni:
a) PÁV I. (első) kategória minősítés:
- 1978. április 1-je előtt vizsgázott és a vezetői engedélyben "Gépjárművezetői állás vállalására jogosult" szövegű bejegyzés,
- 1970. január 1-je előtti G kategóriás vizsgát igazoló vezetői engedély,
- 1969. július 1-je és 1978. április 1-je között kiadott "Gépjárműkezelői bizonyítvány",
- PÁV I. alkalmasságot tanúsító határozat (igazolás);
b) PÁV II. (második) kategória minősítés:
- PÁV II. alkalmasságot tanúsító határozat (igazolás);
c) PÁV III. (harmadik) kategória minősítés:
- az 1978. április 1-je után kiadott "Gépjárműkezelői bizonyítvány", valamint PÁV III. alkalmasságot tanúsító határozat (igazolás).
(3) A közlekedési igazgatási hatóság a vezetői engedély cseréjével egyidejűleg a korábbi vezetői engedélybe bejegyzett pályaalkalmassági minősítésről igazolást ad ki."
11. §
(1) Az R. 27. §-ának (1) bekezdése a következő h) ponttal egészül ki:
(A rendőr a vezetői engedélyt a helyszínen elveszi, ha)
"h) a vezetői engedély rongálódása miatt az okmány adattartalma kétséget kizáróan nem állapítható meg."
(2) Az R. 27. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) Amennyiben már a hatósági intézkedés során megállapítható, hogy a járművezető ellen ittas vezetés miatt szabálysértési eljárásnak van helye, továbbá az (1) bekezdés c), e)-h) pontjaiban meghatározott esetekben az elvett vezetői engedélyt a hatóság három munkanapon belül megküldi az elkövető lakóhelye (tartózkodási helye) szerint illetékes közlekedési igazgatási hatóságnak."
12. §
Az R. 29. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"29. § A rendőr a vezetői engedély elvételéről átvételi elismervényt ad, mellyel a 27. § (1) bekezdés f) és h) pontja esetén a lakóhelyig (telephelyig) lehet közlekedni."
13. §
Az R. 31. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"31. § (1) Szünetel a vezetésre való jogosultság:
a) az alkalmatlanság időtartamáig, ha a járművezető a járművezetésre közlekedésbiztonsági szempontból alkalmatlan [15. § (1) bekezdés a)-d) pont], illetve a jármű vezetője nyilvánvalóan vezetésre képtelen állapotban van [28. § (2) bekezdés],
b) a büntetőeljárás jogerős befejezéséig, de legfeljebb három hónapra, ha járművezetés ittas vagy bódult állapotban (Btk. 188. §), járművezetés tiltott átengedése (Btk. 189. §), cserbenhagyás (Btk. 190. §) miatt büntetőeljárás indult,
c) a büntetőeljárás jogerős befejezéséig, ha a járművezető ellen a közúti közlekedés körében elkövetett segítségnyújtás elmulasztása (Btk. 172. §), közúti veszélyeztetés (Btk. 186. §), illetve közúti baleset okozása [Btk. 187. § (2) bekezdésében meghatározott minősített esetekben] vagy a b) pontban meghatározott bűncselekmények miatt azért folyik büntetőeljárás, mert az a járművezetés ittas vagy bódult állapotban bűncselekmény esetén legalább súlyos testi sértést, egyebekben maradandó fogyatékosságot, súlyos egészségromlást, tömegszerencsétlenséget, halált, kettőnél több ember halálát vagy halálos tömegszerencsétlenséget okozott,
d) az utánképzésen való részvétel igazolásáig, ha a járművezető külön jogszabály alapján engedélyéi csak az utánképzésen való részvételt követően kaphatja vissza,[3]
e) az alkalmas minősítésű igazolás bemutatásáig a 27. § (1) bekezdésének e)-f) pontjaiban meghatározott esetben, továbbá ha a soron kívül elrendelt vagy kezdeményezett egészségi, illetve rendkívüli pályaalkalmassági vizsgálaton a járművezető önhibájából nem jelent meg,
f) érvényes vizsga letételéig, ha a járművezetői vizsgát a közlekedési hatóság külön jogszabály alapján érvénytelenítette,[4]
g) az ittas járművezetés esetén az orvosszakértői vélemény megérkezésének időpontjáig, kivéve, ha a b) pont szerint kell eljárni.
(2) A vezetői engedély visszavonására okot adó vezetési jogosultság szüneteléséről az eljáró hatóság értesíti az engedély jogosítottjának lakóhelye (tartózkodási helye) szerint illetékes közlekedési igazgatási hatóságot:
a) az (1) bekezdés b) és c) pontja esetén a büntetőeljárás megindításáról szóló értesítés,
b) az (1) bekezdés a), d) és f) pontja esetén a jogerős határozat,
c) az (1) bekezdés g) pontja, illetve a 27. § (1) bekezdés f) pontja esetén a rendőri intézkedésről szóló jelentés, feljelentés megküldésével.
(3) A helyszínen elvett vezetői engedélyt a visszavonásra okot adó körülményről szóló tájékoztatással együtt az eljáró hatóság az engedély jogosítottjának lakóhelye (tartózkodási helye) szerint illetékes közlekedési igazgatási hatóságnak megküldi.
(4) Amennyiben a vezetői engedély visszavonásának feltételét az eljáró hatóság az eljárás megindítását követően észleli, az elvétel szabályait értelemszerűen alkalmazni kell.
(5) A közlekedési igazgatási hatóság intézkedik a vezetői engedély határozattal történő visszavonására, valamint a külföldi hatóság által kiállított vezetői engedély bevonására és a vezetési jogosultság szünetelésének nyilvántartásba vételére. Amennyiben a visszavonás, illetve a bevonás feltételei fennállnak, de a vezetői engedély elvételére nem került sor, a közlekedési igazgatási hatóság kötelezi az eljárás alá vont személyt a vezetői engedélyének leadására.
(6) A járművezetésre jogosító okmány helyszíni, illetőleg az eljárás során történt elvételétől eltelt idő a vezetésre való jogosultság szünetelésének időtartamába beszámít.
(7) Az (1) bekezdés b) és c) pontja esetén az ügyben eljáró ügyészség értesítése alapján a vezetői engedélyt a határidő letelte előtt vissza kell adni.
(8) A közlekedési igazgatási hatóság a visszavonási határidő letelte után a vezetői engedélyt kérelemre, vagy a (7) bekezdésben meghatározott esetben visszaadja, ennek és a vezetési jogosultság folytatásának tényét a nyilvántartásba bejegyzi, és erről az eljáró hatóságot abban az esetben értesíti, ha a visszavonás alapját képező cselekmény miatti eljárás még folyamatban van.
(9) Az (1) bekezdés g) pontjában meghatározott esetben a szünetelés nyilvántartásba vételére, illetőleg annak . megszűnésére az eljáró hatóság értesítése alapján kerül sor, de a vezetői engedély visszavonására a közlekedési igazgatási hatóság csak akkor intézkedik, amikor a visszavonás (1) bekezdés b) vagy c) pontjában meghatározott feltételének fennállásáról tájékoztatja az eljáró hatóság.
(10) A helyszínen vagy az eljáró hatóság által elvett vezetői engedélyt csak a közlekedési igazgatási hatóság adhatja vissza.
(11) Amennyiben az eljárás alá vont külföldi állampolgárnak nincs magyarországi lakó- (tartózkodási) helye, vezetési jogosultság szünetelésének nyilvántartásba vételére a cselekmény elkövetési helye szerint illetékes közlekedési igazgatási hatóság intézkedik."
14. §
Az R. 32. §-a az alábbi (2) bekezdéssel egészül ki, és a § eredeti szövege (1) bekezdésre változik:
"(2) Amennyiben az eltiltás valamely nemzetközi vagy nemzeti kategória alá eső járműre terjed ki, a vezetői engedélyben kóddal jelölni kell, hogy az eltiltással érintett kategória (járműfajta) vezetésére az adott nemzetközi (nemzeti) kategóriára érvényesített vezetői engedély nem jogosít."
15. §
Az R. 33. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki, és a § eredeti szövege (1) bekezdésre változik:
"(2) A vezetői engedély az egészségügyi érvényességének lejárta után is visszaadható, ha a járművezető azt a 4. § (1) bekezdésében meghatározott vezetési jogosultság gyakorlása érdekében kéri."
16. §
Az R. 37. §-a helyébe a következő rendelkezés lép: "37. § (1) Az eljáró hatóság soron kívüli orvosi vizsgálatot kezdeményezhet, ha
a) a járművezető a közúti közlekedés szabályainak megszegésével halállal, tömegszerencsétlenséggel járó balesetet okozott,
b) a közlekedési bűncselekmény vagy szabálysértés elkövetésével gyanúsítható járművezető a járművezetést hátrányosan befolyásoló egészségi állapotára vagy gyógyszer hatására hivatkozik,
c) az eljárás során a járművezető betegségére, testi vagy szellemi, illetőleg érzékszervi fogyatékosságára vonatkozóan olyan tény merül fel, amely őt a járművezetésre egészségi szempontból alkalmatlanná teheti.
(2) Az eljáró hatóság a járművezető rendkívüli pályaalkalmassági vizsgálatát kezdeményezheti,
a) ha a járművezető az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott balesetet okozott, vagy
b) az eljárás során a járművezetést hátrányosan befolyásoló pszichés állapotára hivatkozik."
17. §
Az R. 40. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Külföldi rendszámtáblával ellátott járművel, ha azt a vámhatóság alakiság nélkül vámkezelte ideiglenes behozatalban - feltéve, hogy jogszabály vagy nemzetközi szerződés másként nem rendelkezik - a belépéstől számított legfeljebb hat hónapig, egyéb esetben a vámhatóság határozatában meghatározott ideig lehet Magyarországon közlekedni."
18. §
(1) Az R. 42. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az (1) bekezdésben meghatározottakon kívül az ügyfélnek kérelméhez csatolnia kell:
a) a jármű eredetének igazolása céljából annak jogszerű megszerzését igazoló okiratokat,
b) a jármű származásának igazolása céljából az 1968. évi Bécsi Közúti Közlekedési Egyezmény 35. Cikkében foglalt forgalmi engedélyt, illetve az Egyezményhez nem csatlakozott országból származó használt jármű esetében a külföldi járműokmányt,
c) a kötelező felelősségbiztosítás megkötését igazoló kötvényt, ajánlatot, előfedezeti igazolást."
(2) Az R. 42. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A külföldről behozott használt jármű törzskönyvének kiállítását megelőzően, illetőleg az ideiglenes behozatali vámeljárás alá vont használt jármű "V" betűjelű rendszámmal történő ellátását követően a Hivatal a jármű külföldi származását ellenőrzi. A közlekedési igazgatási hatóság a (2) bekezdés a) és b) pontjában foglalt okmányt és okiratot az ellenőrzés elvégzése érdekében a Hivatalnak megküldi, ezzel egyidejűleg a törzskönyv kiállítására irányuló eljárást a származás ellenőrzésének befejezéséig felfüggeszti."
(3) Az R. 42. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) A Hivatal az ellenőrzés elvégzése során a forgalmi engedély, illetőleg a jármű okmány és az abban foglaltak valódiságának megállapítása céljából a külföldi jármű nyilvántartások adatait felhasználhatja. A Hivatal intézkedik a jármű külföldi és nemzetközi körözési nyilvántartásokban történő ellenőrzése iránt. A Hivatal az ellenőrzés eredményéről határozatot hoz."
(4) Az R. 42. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(6) A származás-ellenőrzésről hozott határozat jogerőre emelkedését követően a közlekedési igazgatási hatóság a felfüggesztett eljárást folytatja, melynek során dönt a törzskönyv kiállításáról vagy annak megtagadásáról."
19. §
(1) Az R. 43. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A jármű forgalomba helyezését, illetve a forgalomban való további részvételét - a törzskönyv és a forgalmi engedély kiadását - a közlekedési igazgatási hatóság határozattal megtagadja, ha a jármű tulajdonjogát és származását hitelt érdemlően nem igazolják."
(2) Az R. 43. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Az (1) bekezdésben meghatározott esetben a forgalmi engedély kiállítható annak, akinek a nyomozó hatóság, az ügyészség, a bíróság a lefoglalást megszüntető határozatában a járművet kiadni rendeli. Amennyiben a rendelkezésre álló adatok alapján nem állapítható meg a jármű tulajdonjoga, eredete, a "törzskönyv kiadás megtagadva" bejegyzést a forgalmi engedélyben és a nyilvántartásban fel kell tüntetni."
(3) Az R. 43. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A törzskönyv kiadására irányuló eljárás felfüggesztése esetén a jármű üzemben tartói joga, a törzskönyv kiadásának a (3) bekezdésben meghatározott okból történő megtagadása esetén a jármű tulajdonjoga - a törzskönyv kiadás további megtagadásának egyidejű bejegyzésével - átruházható."
20. §
(1) Az R. 44. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A szakvéleményt a járműkísérő lapra kell felvezetni, ami tartalmazza a jármű azonosító és műszaki adatait, az alkalmazott vizsgálati eljárás megnevezését, a vizsgálat eredményét és az esetlegesen észlelt elváltozások okát. A jármű vizsgálatával egyidejűleg kiállított járműkísérő lap adatait informatikai úton a vizsgálat befejezését követően haladéktalanul továbbítani kell a Hivatalnak."
(2) Az R. 44. §-a (5) bekezdésének bevezető mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"Az előzetes eredetiség ellenőrzést - a (7)-(8) bekezdésben foglaltakat kivéve - el kell végezni:"
(3) Az R. 44. §-ának (5) bekezdése az alábbi g) ponttal egészül ki:
"g) ha a nyilvántartás közhitelességének biztosítása érdekében a Hivatal elrendeli."
(4) Az R. 44. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(6) A nyilvántartásba vételhez olyan szakvélemény fogadható el, amelynek kiállítása óta hatvan napnál több nem telt el. A hatvan napos határidőbe nem számít be az az idő, amíg az eredetiségvizsgálatot követő büntetőeljárás során a jármű lefoglalás címén a hatóság őrizetében volt."
(5) Az R. 44. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(7) Az előzetes eredetiség igazolása nélkül is nyilvántartásba kell venni a jármű tulajdonjogában bekövetkezett változást, ha
a) annak jogalapja öröklés,
b) annak jogalapja gazdasági társaságok átalakulásával bekövetkezett vagyonszerzés, feltéve, hogy az újonnan létrejött gazdálkodó szervezet a korábbinak általános jogutódja lesz,
c) annak jogalapja a közös tulajdon megszüntetése, amennyiben a jármű valamelyik tulajdonostárs tulajdonába kerül, vagy közös tulajdon létesítése esetén, ha az egyik tulajdonostárs korábban a jármű tulajdonosa volt,
d) a jármű nyilvántartott üzembentartója változatlan marad, feltéve, ha a lízingszerződés teljesülésével a jármű tulajdonjogát megszerzi,
e) annak jogalapja állami szerv kezelésében, tulajdonában lévő jármű egymás közötti tulajdonjog változása,
f) annak jogalapja a cégjegyzék vagy a vállalkozói igazolvány alapján az adás-vétel időpontjában főtevékenységük szerint gépjármű-kereskedelemre jogosult vállalkozók egymás közötti használt jármű adás-vétel, kivéve a rendeltetésszerű használat céljából történő tulajdonszerzést."
(6) Az R. 44. §-a a következő (8) bekezdéssel egészül ki:
"(8) A muzeális jellegű járművek forgalomba helyezése
és tulajdonjog változása esetén az előzetes eredetiségvizsgálatot nem kell elvégezni."
21. §
Az R. a következő 44/A. §-sal egészül ki:
"44/A. § (1) A szakértői állomás köteles a járműnyilvántartásban bejegyzett adatokat - a külön jogszabályban meghatározott díj ellenében - ellenőrizni, a vizsgált jármű adataival, továbbá a gyártó által biztosított adatokkal összevetni, a vizsgálat eredményéről és a szakvélemény kiadásáról dokumentációt és nyilvántartást vezetni, valamint a "b", illetve a "c" minősítésre okot adó körülményről a rendőrhatóságot haladéktalanul értesíteni.[5]
(2) A jogszabályban meghatározott szerződési feltételek teljesítését - különösen az adatkezelési és nyilvántartási kötelezettségek betartását, 8. számú mellékletben meghatározott személyi és tárgyi feltételek meglétét a Hivatal ellenőrzi.
(3) Az előírások súlyos megszegése, így különösen:
a) az adatvédelmi szabályok megsértése,
b) a nyilvántartás vezetésének elmulasztása,
c) a rendőrség értesítésének elmulasztása,
d) a reprodukálható dokumentáció rögzítésének hiánya,
e) az eredetiségvizsgálat során történő rosszhiszemű eljárás
esetén, a Hivatal intézkedhet a szakértői állomás tevékenységének megszüntetésére."
22. §
Az R. 45. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(1) A rendszámtáblának a gyártótól történő megrendelése és a közlekedési igazgatási hatóság rendszámtáblával történő ellátása a Hivatal, az ügyfélnek történő kiadása a közlekedési igazgatási hatóság hatáskörébe tartozik."
23. §
Az R. 47. §-a a következő (6) és (7) bekezdéssel egészül ki:
"(6) A rendszámtáblák típusai közötti váltást a közlekedési igazgatási hatóság az (1)-(5) bekezdésben meghatározott rendelkezések szerint engedélyezi.
(7) A korábban kiadott rendszámtáblát - minden esetben - az új rendszámtábla kiadásával egyidejűleg be kell vonni."
24. §
Az R. 48. §-ának (1) bekezdés helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A külön jogszabályban meghatározott igazgatási szolgáltatási díj megfizetése ellenében, kérelemre engedélyezhető a sorozatban előállítható, de még le nem gyártott rendszámtábla kiválasztása (egyénileg kiválasztott rendszámtábla), továbbá - ha közerkölcsbe vagy jogszabályba nem ütközik - a legalább 4, legfeljebb 5 folyamatos betűjelből és legalább 1, legfeljebb 2 folyamatos számjegyből, együttesen 6 jelből álló rendszámtábla legyártása és használata (egyedileg előállított rendszámtábla). Az egyedileg előállított rendszámtábla esetén a 0 (nulla) számjegy önállóan nem alkalmazható."[6]
25. §
Az R. 49. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A rendszámtábla egyéni kiválasztására vagy egyedi legyártására irányuló kérelmet a közlekedési igazgatási hatóság a rendszámnyilvántartásban történő ellenőrzést követően - a 48. § (1) bekezdésében meghatározott díj előzetes megfizetése mellett - veheti át."
26. §
(1) Az R. 50. §-a (2) bekezdésének e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A közlekedési igazgatási hatóság:)
"e) a tartósan belföldön üzemeltetett - az 52. § (2) bekezdés a) pontba nem tartozó, valamint a bevándorolt vagy letelepedett jogállású természetes személy tulajdonát képező jármű kivételével - külföldi tulajdonú járműre C kezdő betűjelű" (különleges rendszámtáblát ad ki.)
(2) Az R. 50. §-ának (2) bekezdése a következő h) ponttal egészül ki:
(A közlekedési igazgatási hatóság:) "h) a muzeális jellegű járművekre OT betűjelű" (különleges rendszámtáblát ad ki.)
(3) Az R. 50. §-a a következő (3) és (4) bekezdéssel egészül ki:
"(3) A DT, CK, HC betűjelű rendszámtábla a jármű forgalomból történő kivonása után a jogosult más járművére is felszerelhető. Amennyiben ez a rendszámtábla típusának változásával is együtt jár, kettő darab rendszámtábla legyártása is engedélyezhető.
(4) Az OT betűjelű rendszámot a Muzeális Minősítő Bizottság igazolása, továbbá a muzeális jellegű járműhöz a közlekedési hatóság által kiállított "Műszaki Adatlap" alapján a Hivatal adja ki."
27. §
(1) Az R. 52. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az ideiglenes rendszámtáblát önjáró munkagépre (a továbbiakban: munkagép) és azon járművekre kell kiadni, melyet Magyarországon forgalomba még nem helyeztek, vagy onnan végleg kivontak, illetve amelynek az állandó rendszámmal történő közlekedése bármely okból átmenetileg nem lehetséges. Az ideiglenes rendszámtábla leírását a 10. számú melléklet tartalmazza."
(2) Az R. 52. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Az importált, közúton behozott, közúti közlekedésben részt vevő járműre az E betűjelű rendszámtáblát és az ideiglenes forgalomban tartási engedélyt a határvámhivatal adja ki."
(3) Az R. 52. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki: "(4) Az E betűjelű rendszámtáblával a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságát (a továbbiakban: VPOP) a Hivatal látja el. A VPOP a rendszámtáblák elosztásáról és kiadásáról nyilvántartást vezet, melynek adatait heti rendszerességgel a Hivatal részére papíralapú vagy mágneses adathordozón megküldi. A nyilvántartás tartalmazza a jármű alvázszámát, gyártmányát, típusát, az ideiglenes forgalomban tartási engedély számát, a személyszállítási, teherszállítási, illetve vontatási tilalom alóli felmentést, valamint a vámeljárást kérő természetes vagy jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet nevét, lakcímét, illetőleg telephelyének címét, valamint a kiadott rendszámot és annak érvényességi idejét."
28. §
Az R. 57. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"57. § (1) A tartósan belföldön üzemeltetett, ideiglenes behozatali vámeljárás alá vont járműre olyan V betűjelű rendszámot kell kiadni, amelynek érvényessége a vámhatóság által meghatározott visszaviteli határidőhöz igazodik.
(2) A V betűjelű rendszámot és az ahhoz tartozó forgalmi engedélyt az érvényesség lejártát követően vagy az átrendszámozáskor (végleges külföldre történő kivitel, vagy magyarországi forgalomba helyezés) le kell adni."
29. §
(1) Az R. 58. §-ának (3) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(3) Amennyiben a Z betűjelű rendszám kiadása a közúti közlekedési nyilvántartásban szereplő, külföldön tartózkodó jármű hazaszállításához szükséges, a rendszám külföldre történő kivitelére a közlekedési igazgatási hatóság külön engedélye szükséges."
(2) Az R. 58. §-a a következő (5) és (6) bekezdéssel egészül ki:
"(5) Magyarországon még forgalomba nem helyezett gépjármű külföldre viteléhez és a 79. § b) pontjában meghatározott érvényességi időn belüli visszahozatalához - így különösen: kiállításra vitel, autóversenyen való részvétel - Z betűjelű rendszám adható ki.
(6) A Z betűjelű rendszámot és a forgalmi engedélyt a (3) és az (5) bekezdés esetén, érvényességének lejártát követő nyolc napon belül a közlekedési igazgatási hatóságnak le kell adni."
30. §
Az R. 61. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A P betűjelű rendszámtáblával ellátott jármű esetén az (1) bekezdésben meghatározott személy- és teherszállítás, illetve vontatási tilalom alól akkor lehet felmentést adni, ha a tesztelés a jármű ezen jellemzőinek megismerésére irányul. A közlekedési igazgatási hatóság a jogszabályban meghatározott korlátozásokon túl egyéb indokolt megszorításokat rendelhet el, így különösen útvonal-béli, területi és időbeli korlátozásokat írhat elő. Erről és a jogszabályban meghatározott tilalmak alóli felmentésről határozatot hoz."
31. §
Az R. 64. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"64. § (1) A Magyar Honvédség, a Rendőrség, a Határőrség, a hivatásos katasztrófavédelmi szerv, a Vám- és Pénzügyőrség és a büntetés-végrehajtási szervezet járműveire a különleges rendszámtáblát az országos parancsnoksága útján, közvetlenül a gyártótól is megrendelheti.
(2) A sorozatban előállított rendszámtáblákat a szolgálati járművekre
a) az (1) bekezdésben írt szervek, országos parancsnokságuk, illetve központi ellátásukat végző szerveik útján,
b) a Miniszterelnöki Hivatal, a minisztériumok és országos hatáskörű szervek a Hivatalon keresztül rendelhetik meg a gyártótól."
32. §
Az R. 66. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A közlekedési igazgatási hatóság által kezelt címkekészlet kettő azonos sorszámú részből áll;
- egy darab rendszámtábla érvényesítő címke,
- egy darab műszaki érvényességet igazoló jelző csík."
33. §
(1) Az R. 67. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A címke kiadásával egy időben a jelzőcsíkot a forgalmi engedélybe kell beragasztani."
(2) Az R. 67. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:
"(5) A közlekedési igazgatási hatóságok érvényesítő címkével való ellátása a Hivatal feladatkörébe tartozik."
34. §
Az R. 70. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) A közlekedési igazgatási hatóság az ügy elintézése során a korábban már felhasznált járműkísérő lapot - amennyiben az az előző eljárás során kiadásra, illetve az ügyfélnek átadásra került - bevonja, és a keletkezett irattal a Hivatalnak megküldi."
35. §
Az R. 71. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A jármű elidegenítésekor, továbbá a jármű vagy a tulajdonos adatainak, valamint a törzskönyvben feltüntetett bármely más adat változásakor új törzskönyvet kell kiállítani, a korábbi törzskönyvet vissza kell vonni és érvénytelenítve a keletkezett iratokkal a Hivatalnak meg kell küldeni."
36. §
Az R. 72. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:
"(6) A 64. §-ban meghatározott szervek, valamint egyéb állami szervek esetében az írásos hozzájárulást a jármű üzemeltetésére feljogosított szerv vezetőjének a gépjármű menetokmányába történő bejegyzése pótolhatja."
37. §
Az R. 74. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:
"(5) A törzskönyv nem adható ki,
a) a külön jogszabályban meghatározott időpontig, ha a járművet a tulajdonos az állam által nyújtott járművásárlási támogatás felhasználásával vette,[7]
b) a jármű V betűjelű különleges rendszámtáblával történő ellátása során,
c) a jármű DT, CK, HC betűjelű különleges rendszámtáblával történő ellátása során."
38. §
Az R. 77. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"77. § (1) A forgalmi engedély, az ideiglenes forgalomban tartási engedély, valamint a lassú járműre kiadott igazolólap, olyan hatósági engedély, amely a jármű közúti forgalomban történő részvételének jogszerűségét igazolja.
(2) Az állandó és az ideiglenes forgalmi engedélyt, a lassú jármű igazolólapját a közlekedési igazgatási hatóság adja ki.
(3) A forgalmi engedély lehet:
a) állandó. (13. számú melléklet),
b) ideiglenes (14. számú melléklet)."
39. §
(1) Az R. 78. §-ának (5) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(5) A közlekedési hatóság a jármű műszaki érvényességének határidejét a forgalmi engedélybe a Hivatal egyidejű értesítése mellett bejegyezheti. A jármű azonosító-, műszaki adatainak, valamint motorjának egyedi azonosító jelében, illetve kódjában, és a műszaki vizsga záradék változásának esetén a közlekedési hatóság műszaki adatlapon - az ügyfél útján - értesíti a közlekedési igazgatási hatóságot."
(2) Az R. 78. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:
"(6) A közlekedési igazgatási eljárás során az eljáró hatóság a közlekedési hatóságot szakhatóságként bevonhatja a járműnyilvántartás közhitelességének biztosítása érdekében."
40. §
Az R. 80. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép: "80. § (1) Az ideiglenes forgalomban tartási engedélyt (15. számú melléklet) a külföldről behozott E betűjelű rendszámtáblával ellátott járműre a Vám- és Pénzügyőrség szervei, a lejárt érvényességi idejű állandó forgalmi engedély pótlására a közlekedési igazgatási hatóság adja ki.
(2) Az ideiglenes forgalomban tartási engedély a Magyar Köztársaság területén érvényes. Az ideiglenes forgalomban tartási engedéllyel ellátott jármű biztonságos közlekedésre alkalmas műszaki állapotáért a jármű üzembentartója felelős. Az ideiglenes forgalomban tartási engedéllyel - kivéve a 61. § (1) bekezdés rendelkezéseit - a személyes teherszállítás, valamint a vontatás tilos.
(3) A határvámhivatal által kiadott ideiglenes forgalomban tartási engedély 30 napos érvényességi idejét az illetékes közlekedési igazgatási hatóság egy alkalommal legfeljebb kilencven nappal meghosszabbíthatja.
(4) A határvámhivatal által kiadott ideiglenes forgalomban tartási engedélyt és a hozzá tartozó E betűjelű rendszámtáblát a forgalomba helyezéssel egy időben, de legkésőbb az okmány érvényességi idejének lejártát követő nyolc napon belül a közlekedési igazgatási hatóságnál le kell adni, amely a bevonással egyidejűleg ellenőrzi a rendszámtábla ellenértékének a kiegyenlítését.
(5) A határvámhivatal által tárgyév utolsó hónapjában kiadott E betűjelű rendszámtábla érvényességi ideje a hozzá rendelt első alkalommal kiadott ideiglenes forgalomban tartási engedély érvényességi idejéhez igazodik.
(6) A forgalomba helyezett, de érvényes műszaki vizsgával nem rendelkező jármű esetén az ideiglenes forgalomban tartási engedély érvényességi ideje 3 nap, mely kivételesen indokolt esetben egy alkalommal meghosszabbítható. A meghosszabbítás a 30 napot nem haladhatja meg.
(7) Ideiglenes rendszám kiadása nélkül három napig érvényes ideiglenes forgalomban tartási engedély adható ki az ügyfél kérelmére, ha a forgalmi engedély helyszíni elvételére a 84. § (1) bekezdés a), b), c), e) vagy l) pontjában meghatározott okok miatt került sor, és a műszaki vizsgához vagy a környezetvédelmi felülvizsgálathoz az engedély szükséges."
41. §
Az R. 81. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép: "81. § Az ideiglenes forgalmi engedély érvényességi ideje kérelemre - indokolt esetben - legfeljebb 30 nappal meghosszabbítható. A P és az E betűjelű rendszámtábla esetében a meghosszabbítás nem haladhatja meg a tárgyév utolsó napját."
42. §
(1) Az R. 84. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A rendőr a forgalmi engedélyt a helyszínen elveszi, ha
a) a járművet a külön jogszabályban meghatározott engedély nélkül átalakították;[8]
b) a járművel érvénytelen forgalmi engedéllyel vettek részt a közúti forgalomban, illetve, ha a közlekedési hatóság műszaki vizsgálatra történő berendelésre vonatkozó jogerős határozatában foglaltaknak határidőben nem tettek elegei;
c) a jármű közúti forgalomban való további részvétele közvetlen balesetveszéllyel jár és a járművel ennek ellenére közlekednek;
d) a jármű vezetője nem tudja igazolni, hogy a jármű rendelkezik érvényes kötelező felelősségbiztosítási szerződéssel, vagy a biztosítási fedezet fennállásáról szóló igazolással;
e) a jármű a forgalomba helyezést követő tizenöt nap elteltével úgy vesz részt a közúti forgalomban, hogy nem rendelkezik környezetvédelmi igazolólappal, vagy annak érvényessége legalább harminc napja lejárt;
f) a járműtulajdonosa (üzemben tartója) a jármű rendszámtábláját, forgalmi engedélyét, törzskönyvét, érvényesítő címkéjét meghamisította vagy azzal más módon visszaélt;
g) a járművel a külön jogszabályban meghatározott hatósági engedély nélkül végeztek közúti közlekedési szolgáltatást, vagy a hatósági engedély több mint 30 napja lejárt, és az 50. § (2) bekezdés f) pontjában megjelölt különleges rendszámtábla leadása nem történt meg;[9]
h) a járműre jogosulatlanul megkülönböztető vagy figyelmeztető jelzést adó készüléket helyeztek el;
i) a járművön annak működési körére, funkciójára vonatkozóan jogosulatlanul megtévesztő jelzési, feliratot, tárgyal helyezlek el, vagy az üzemben tartó megtévesztésre alkalmas okmányt használt fel;
j) a jármű elidegenítése esetén a jármű jogszerű megszerzője bejelentési kötelezettségének a kötelezettség keletkezésétől számított tizenöt napon belül jogos indok nélkül vagy önhibájából nem lett eleget;
k) a forgalmi engedély rongálódása miatt, feltéve, hogy a bejegyzett adatok kétségei kizáróan nem állapíthatók meg;
l) a közlekedési balesettel érinteti jármű kormányművé vagy futóműve, illetve karosszériája (alváza) nyilvánvalóan úgy károsodon, hogy a forgalomban történő részvétele balesetveszéllyel jár.
(2) Az (1) bekezdés d), e), f), i) és j) pontjaiban foglalt esetek kivételével a forgalmi engedély helyszíni elvételével egyidejűleg a címkét a rendszámtábláról el kell távolítani."
(2) Az R. 84. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(6) A rendőr a forgalmi engedély elvételéről átvételi elismervényt ad, amely tartalmazza a jármű azonosító adatait és a forgalmi engedély szárnál. Az átvételi elismervény birtokában a járművel - az (1) bekezdés c) és l) pontjában foglalt kivétellel - a lakóhelyig vagy a telephelyig lehel közlekedni."
(3) Az R. 84. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(7) A helyszínen elvett forgalmi engedélyi, valamim az intézkedésről készüli jelentés (feljelentés) egy példányai a halóság három munkanapon belül megküldi az üzemben tartó lakóhelye (székhelye) szerinti illetékes közlekedési igazgatási hatóságnak."
(4) Az R. 84. §-a a következő (8) bekezdéssel egészül ki:
"(8) A közlekedési igazgatási hatóságnak a jármű forgalomból történő kivonásai elrendelő határozata tartalmazza mindazokat az adatokat, amelyek a jármű műszaki vizsgálatához [84. § (1) b), c), l) pontja], környezetvédelmi vizsgálatához [84. § (1) e) pont] szükségesek."
43. §
Az R. 88. §-a a következő f) és g) ponttal egészül ki:
[A közlekedési igazgatási hatóság - a kivonási okot észlelő hatóság értesítése alapján - a jármű forgalomból történő kivonását hivatalból rendeli el a 84. § (1) bekezdésében meghatározott esetekben, továbbá, ha]
"f) a jármű üzemben tartója a körzetközponti jegyző felhívására nem igazolja az érvényes kötelező felelősségbiztosítás meglétéi vagy a biztosítási fedezet fennállását,
g) a Muzeális Minősítő Bizottság a muzeális jellegű jármű igazolvány visszavonásáról értesíti."
44. §
Az R. 88. §-a a következő (2)-(5) bekezdéssel egészül ki, és a § eredeti szövege (1) bekezdésre változik:
"(2) A közlekedési igazgatási hatóság - amennyiben a rendőr a forgalmi engedélyt a 84. § (1) bekezdés d)-e), h)-j) pontjaiban meghatározott okok miatt vette el - a járművet a forgalomból kivonja, ha az üzembentartó a rendőri intézkedéstől számítón 30 napon belül nem igazolja, hogy a kivonás oka megszűnt.
(3) Az (1) bekezdés c) pontjában meghatározott adatszolgáltatási kötelezettség elmulasztása esetén közlekedési igazgatási hatóság a szabálysértési hatóság értesítése alapján vonja ki a járművet a forgalomból.
(4) Amennyiben az arra feljogosított hatóság a lefoglalást a forgalomból történő kivonás mellőzésével rendelte el, annak tényét - az elidegenítési és terhelési tilalom egyidejű bejegyzésével - csak a nyilvántartásban kell rögzíteni.
(5) A közlekedési igazgatási hatóság a 84. § (1) bekezdés j) pontjában meghatározott esetben hivatalból jár el, ha eljárása során észlelte a forgalomból történő kivonás okát."
45. §
Az R. 89. §-a (1) bekezdésének a) és b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A járművet - a kérelemre történő kivonás kivételével - a következő időtartamra kell kivonni a forgalomból:)
"a) a 84. § (1) bekezdés a)-c) és l) pontja és a 88. § (1) bekezdés g) pontja esetén a jármű műszaki alkalmasságának igazolásáig,
b) a 84. § (1) bekezdés d)-e) pontja, továbbá a 88. § a) és f) pontja esetén a kötelezettség teljesítésének igazolásáig,"
46. §
Az R. 90. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A kivonás időtartamát a forgalmi engedély helyszíni elvételének időpontjától kell számítani.
(2) A forgalomból történő kivonást elrendelő határozat jogerőre emelkedésének kezdő napjától számított nyolc munkanapon belül - amennyiben arra a helyszínen nem került sor - a forgalmi engedélyt le kell adni és a rendszámtáblát érvénytelenítésre be kell mutatni."
47. §
(1) Az R. 91. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(1) A közlekedési igazgatási hatóság a P betűjelű rendszámtáblát hat hónapra visszavonhatja, ha azt nem az engedélynek megfelelően használták."
(2) Az R. 91. §-ának (4) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(4) A (2) bekezdésben meghatározott esetben, amennyiben a jogosítottnak több P betűjelű rendszámtáblája van, a visszavonás valamennyi rendszámtáblára is kiterjedhet."
48. §
Az R. 92. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki, és a § eredeti szövege (1) bekezdésre változik:
"(2) Az ügyfél lakó-, tartózkodási helye, székhelye vagy telephelye szerint illetékes közlekedési igazgatási hatóság a jármű forgalomból történő kivonását nyilvántartásba veszi. A 84. § (1) bekezdés a)-e) pontjában és a 88. § (1) bekezdés a) és f)-g) pontjában meghatározott esetben, ha az ügyfél a forgalomból történő kivonást megalapozó okot - a jármű műszaki alkalmasságának, illetve a kötelezettség teljesítésének igazolásával - közlekedési igazgatási hatóság határozathozatalát vagy annak jogerőre emelkedését megelőzően elhárította, a kivonást nem kell nyilvántartásba venni, és az eljárást meg kell szüntetni."
49. §
Az R. 93. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"93. § (1) Ha a jármű műszaki érvényességének ideje több mint öt éve lejárt, és az első forgalomba helyezéstől számítva több mint tizenöt év eltelt, a jármű adatait "fiktív kivonással" a Hivatal a nyilvántartásban archiválja.
(2) A közlekedési igazgatási hatóság "hatósági fiktív kivonás" jelzéssel látja el a nyilvántartásban azt a járművet, melynek tulajdonjog-változása öt évnél régebben történt, ennek nyilvántartásban való átvezetéséről nem intézkedtek, és a gépjármű nem rendelkezik érvényes kötelező felelősségbiztosítással."
50. §
(1) Az R. 96. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A járművezető köteles a külön jogszabályban meghatározottakon túl:)
"a) a járművezetőnek vezetés közben magánál kell tartani a vezetésre jogosító okmányt, valamint
aa) a mozgáskorlátozottak esetén az orvosi alkalmasságára, a vezetési feltételekre vonatkozó külön jogszabályban előírt korlátozást tartalmazó mellékletet,
ab) a pályaalkalmassági minősítésről szóló határozatot vagy annak igazolását is, amennyiben a pályaalkalmassági minősítés a vezetői engedélyből nem derül ki,
ac) a 32. § (2) bekezdésében meghatározott esetben az eltiltó határozatot."
(2) Az R. 96. §-ának (2)-(4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, a § egyidejűleg új (5) bekezdéssel egészül ki, valamint az eredeti (5) és (6) bekezdés számozása (6) és (7) bekezdésre változik:
"(2) A gépjármű tulajdonjogában bekövetkezett változás bejelentését az eladó a forgalmi engedély bejelentő lapjának vagy a tulajdonjog-változásról készült okirat benyújtásával (megküldésével) teljesíti.
(3) A (2) bekezdésben foglalt bejelentési kötelezettség teljesítésének tényét az érintett járműnél a közlekedési igazgatási hatóság a nyilvántartásba rögzíti.
(4) A (2) bekezdésben foglaltak szerinti bejelentési kötelezettség teljesítése esetén a közlekedési igazgatási hatóság megküldi az illetékes önkormányzat adóhatóságának a bejelentő lapot vagy a tulajdonjog változását igazoló okiratot.
(5) A közúti közlekedési szolgáltatás végzésére jogosító engedély bevonása esetén, vagy annak lejártát követő 30 napon belül az 50. § (2) bekezdés f) pontjában megjelölt különleges rendszámtáblát az ilyen rendszámtábla kiadására illetékességgel és hatáskörrel rendelkező közlekedési igazgatási hatóságnál selejtezés céljából le kell adni."
51. §
Az R. 97. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) A jármű elidegenítése esetén a törzskönyvet, forgalmi engedélyt és a már korábban felhasznált járműkísérő lapot - feltéve, hogy ilyennel rendelkezik -, valamint a 44. § (5) bekezdés f) pontja esetén az eladó által elvégeztetett eredetiség-ellenőrzés során - ha azt az eladó végeztette el - kiállított, szakértői véleményt tartalmazó járműkísérő lapot a jármű jogszerű megszerzőjének át kell adni."
52. §
Az R. 98. §-a helyébe a következő rendelkezés lép: "98. § A járművezetésre jogosító okmány, forgalmi engedély, törzskönyv, rendszám, valamint a járműkísérő lap elvesztése, megsemmisülése esetén, az okmány és a rendszám szám szerinti körözését a közlekedési igazgatási hatóság határozattal soron kívül elrendeli."
53. §
Az R. 100. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki: "(3) A külön jogszabályban meghatározott esetben nem kell illetéket, illetőleg igazgatási szolgáltatási díjat fizetni, olyan jogszabályban meghatározott bejelentési kötelezettség alá tartozó nyilvántartási adat változásának bejegyzése miatt, ahol az adatváltozás díj vagy illeték megfizetésével járó, más hatóság eljárásától függ [így különösen: vontatási adatok, illetve a 78. § (5) bekezdés második mondatában meghatározott egyéb változások nyilvántartásba vétele], feltéve, hogy az nem jár az okmányok cseréjével."[10]
54. §
(1) Az R. 100/A. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"b) a jármű azonosító jele gyártásra visszavezethető okból hibás vagy hiányos;"
(2) Az R. 100/A. §-a (4) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"a) a jármű utolsó tulajdonváltozása a nyilvántartás adatai szerint 1999. július 12-e előtt következett be,"
55. §
Az R. a következő alcímmel, valamint 100/B. és 100/C. §-okkal egészül ki:
"Különleges járműigazgatási szabályok
100/B. § (1) A statisztikai számjele alapján főtevékenységként gépjármű, pótkocsi forgalmazására jogosult járműkereskedő a Magyarországon már forgalomba helyezett használt jármű értékesítési céllal történő megvásárlását 15 napon belül a közlekedési igazgatási hatóságnál bejelenti.
(2) Az (1) bekezdés rendelkezéseit kell alkalmazni abban az esetben is, ha a járműkereskedők a használt járműveket egymás között értékesítik.
(3) A járműkereskedő tulajdonszerzését a közlekedési igazgatási hatóság nyilvántartásba veszi, azonban forgalmi engedélyt és törzskönyvet nem állít ki. A forgalmi engedély "Hivatalos bejegyzések" rovatában a tulajdonjog változását jelölni kell. A rendelkezés többszöri kereskedői tulajdonváltásra is vonatkozik.
100/C. § (1) A lassú járművek forgalomba helyezését a Hivatal vezetője az ügyfél nyilatkozatát mérlegelve engedélyezheti, ha a tulajdonszerzést vagy a vámkezelést nem tudja okirattal igazolni. A Hivatal ebben az esetben az előző tulajdonost (tulajdonosokat) nyilatkozattételre hívja fel, illetve megkeresi a vámhatóságot.
(2) A közúti tömegközlekedési személyszállítással foglalkozó gazdálkodó szervezetek flottaüzemeltetéséből adódó különleges körülményekre* tekintettel a gazdálkodó szerv a motorcserével kapcsolatos műszaki adat változását a változást követő tárgynegyedév utolsó napjáig jelentheti be."
56. §
Az R. 102. §-a a következő (11) és (12) bekezdéssel egészül ki:
"(11) A közlekedési igazgatási hatóság a régi típusú vezetői engedélybe, annak érvényességi idején belül bejegyezheti a különböző egészségügyi és egyéb korlátozásokat, így különösen: a jármű kategóriától (alkategóriától), jármű fajtától eltiltást, s egyéb változásokat.
(12) A közlekedési igazgatási hatóság a régi típusú forgalmi engedélybe, annak érvényességi idején belül az okmány cseréje nélkül bejegyzi, illetve törli azokat a korlátozásokat és adatokat, amelyek a 78. § (4) bekezdésében meghatározott adatokat nem érintik, feltéve, hogy tulajdonjog változás nem következett be."
57. §
Az R. 103. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Azokat a járműveket, amelyeket 2001. január 1-jéig helyeztek forgalomba, kérelemre vagy a járművel kapcsolatos közlekedési igazgatási ügyintézés alkalmával kell törzskönyvvel - feltéve, ha még törzskönyvvel nem rendelkezett vagy annak adattartalmában változás következett be -, új típusú forgalmi engedéllyel és érvényesítő címkével ellátni. A járművek új járműokmányok nélkül 2005. december 31-ig vehetnek részt a közúti forgalomban."
58. §
(1) Az R. 1. számú melléklete nemzetközi kategóriák cím alatt a "B" kategóriánál található szövegrész helyébe a következő szövegrész lép:
"a) A 3500 kg-ot meg nem haladó megengedett legnagyobb össztömegű gépkocsi, amelyben a vezetőülésen kívül legfeljebb nyolc állandó ülőhely van.
b) Az a) pont szerinti gépkocsiból és 750 kg megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó (könnyű) pótkocsiból álló járműszerelvény. E járműszerelvény megengedett legnagyobb együttes össztömege legfeljebb 4250 kg.
c) Az a) pont szerinti gépkocsiból és 750 kg megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó (nehéz) pótkocsiból álló járműszerelvény, feltéve, hogy a pótkocsi megengedett legnagyobb össztömege nem haladja meg a vontató jármű saját tömegét. E járműszerelvény megengedett legnagyobb együttes össztömege legfeljebb 3500 kg."
(2) Az R. 1. számú melléklete nemzetközi kategóriák cím alatt az "E" kategóriánál található szövegrész helyébe a következő szövegrész lép:
"- gépkocsiból és nehéz pótkocsiból álló járműszerelvény (csak kombinált kategóriaként adható ki), - kombinált kategóriák:
a) "B+E": "B" kategóriába sorolt gépkocsiból és nehéz pótkocsiból álló járműszerelvény a "B" járműkategória c) pontjában meghatározottak kivételével;
b) "C1+E": A "C1" alkategóriába sorolt gépkocsiból és nehéz pótkocsiból álló járműszerelvény, feltéve, hogy a járműszerelvény megengedett legnagyobb együttes össztömege nem haladja meg a 12 000 kg-ot, és a pótkocsi megengedett legnagyobb össztömege sem haladja meg a vontató jármű saját tömegét;
c) "C+E": A "C" kategóriába sorolt gépkocsiból és nehéz pótkocsiból álló járműszerelvény;
d) "D1+E": A "D1" alkategóriába sorolt gépkocsiból és nehéz pótkocsiból álló járműszerelvény, feltéve, hogy a járműszerelvény megengedett legnagyobb együttes össztömege nem haladja meg a 12 000 kg-ot, a pótkocsi megengedett legnagyobb össztömege nem haladja meg a vontató jármű saját tömegét, amelynél a pótkocsit nem személyszállításra használják;
e) "D+E": "D" kategóriába sorolt gépkocsiból és nehéz pótkocsiból álló járműszerelvény, amelynél a pótkocsit nem személyszállításra használják."
(3) Az R. 2. számú mellékletének helyébe e rendelet 1. számú melléklete lép.
(4) Az R. 3. számú mellékletének II. fejezete a következő rendelkezéssel egészül ki:
"4.5. A jártassági feltételek teljesítésének kell tekinteni azt az esetet is, ha a járművezető a feltételül szabott járműkategóriára érvényes vizsgával rendelkezik."
(5) Az R. 5. számú melléklet 21. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"21. Gépjárműszerelvények, melyeknél a vontató gépjármű megfelel a "B", "C" vagy "D" kategóriáknak - melyre a vezető fel van jogosítva -, de maga a gépjárműszerelvény nem felel meg a kategóriák egyikének sem "E"."
(6) Az R. 7. számú melléklete helyébe e rendelet 2. számú melléklete lép.
(7) Az R. 8. számú melléklet 2. pontjának b) és c) alpontja helyébe a következő szövegrész lép:
(2. Személyi feltételek
A szakértői állomás:)
"b) a vizsgálati technológiára és az ellenőrzési módszerekre (üzleti titok), valamint valamennyi a tevékenysége során megismert adatra nézve titoktartási kötelezettséget vállal (ez nem vonatkozik a közigazgatási, szabálysértési vagy büntető eljárások során történő tanúvallomásra és adatközlésre),
c) a tevékenységi körben érintett tulajdonos, cégjegyzésre jogosult képviselője, egyéb munkavégzésre irányuló jogviszonyban álló személy évente megújított bejegyzés nélküli hatósági erkölcsi bizonyítvánnyal rendelkezik."
(8) Az R. 8. számú mellékletének "Az eredetiség ellenőrzés eredménye" cím alatti szövegrész a következő szövegrésszel egészül ki:
(Az eredetiség ellenőrzés eredménye:)
»"D" minősítés
A járműhöz tartozó okmányban, illetőleg a járművön tapasztalt azonosító adat eltér a nyilvántartás adatától és a "b", valamint a "c" minősítés esete nem áll fenn.«
(9) Az R. 9. számú melléklete új 4. ponttal egészül ki és az eredeti 4. pont számozása 5-re változik:
"4. Az OT betűjelű rendszámtábla a betűjegyektől elkülönített, kötőjellel elválasztott két-két, összesen 4 számjegyet tartalmaz."
(10) Az R. 11. számú melléklete helyébe e rendelet 3. számú melléklete lép.
(11) Az R. 13. számú mellékletének B. része az alábbiak szerint módosul:
"B.
Az 1999. január 1-jétől bevezetett forgalmi engedély tartalmi elemei
"Jármű forgalmi engedély" megnevezés
"Certificat d'immartriculation" felirat
MAGYAR KÖZTÁRSASÁG megnevezés és felségjelzés
Műszaki lap első oldalán a jármű
A - rendszáma
E - alvázszáma
- motorszáma
- fajtája
D - gyártmánya
- típusa
- színe
gyártási éve:
hengerűrtartalma: (cm3)
hajtóanyaga:
teljesítmény: (kW)
G - saját tömege (kg)
F - megengedett legnagyobb össztömege (kg)
szállítható személyek száma:
környezetvédelmi osztályba sorolása: (kódszáma)*
sebességváltójának típusa: (kódszáma)**
B - első nyilvántartásba vételének időpontja
- forgalmi engedély száma.
Műszaki lap második oldalán:
- kiállítás kelte
- kiállító aláírása
- kiállító hatóság bélyegzőjének helye
H - műszaki érvényessége
- érvényesítő címke sorszáma vontatásra vonatkozó adatokat***.
Üzembentartói lap első oldalán:
C - üzembentartó nevét, természetes személy neve, anyja neve, születési helye és ideje; jogi személy megnevezése
- üzembentartó lakcíme, székhelye, telephelye
forgalmi engedély száma:
rendszám:
Üzembentartói lap második oldalán
- elidegenítés dátuma:
- eladó aláírása:
Bejelentő lap első oldalán:
tulajdonos adatai, neve, anyja neve, születési helye és ideje vevő adatai, neve, anyja neve, születési helye és ideje, lakcíme (székhelye, telephelye):
forgalmi engedély száma:
rendszám:
Bejelentő lap második oldalán a tudnivalókat:
elidegenítés időpontja:
az eladó és vevő aláírása:
Kódok:
* Környezetvédelmi osztályba sorolás:
0: katalizátor nélküli Otto-motoros
- jóváhagyási előírások szerint nem minősített dízelmotoros
- ENSZ-EGB 83.00-83.01/A, vagy 49.00- 49.01/A előírás szerinti jóváhagyási jellel ellátott dízelmotoros
1: katalizátoros, nem szabályozott keverékképzésű Ottó-motoros
2: katalizátoros, szabályozott keverékképzés
3: az ENSZ-EGB 83.01/C vagy 49.02/A előírás (EURO-I.) szerinti jóváhagyási jellel ellátott, dízelmotoros
4: az ENSZ-EGB 83.02/C, 83.03/C, 83.03/D, 83.04/C, 83.04/D, illetőleg 49.02/B és 51.02 előírások (EURO-II.) szerinti jóváhagyási jellel ellátott, dízelmotoros
5: tiszta gázüzemű vagy elektromos meghajtású, illetőleg hibrid (elektromos és Otto- vagy dízelmotoros) hajtású
6: katalizátoros, szabályozott keverékképzésű, az ENSZ-EGB 83.05/B előírás szerint jóváhagyott, OBD-rendszerrel ellátott Otto-motoros
7: az ENSZ-EGB 83.05/C, 83.05/D, illetőleg a 49.03/A és 51.02 előírás (EURO-III.) szerinti jóváhagyási jellel ellátott dízelmotoros
8: az ENSZ-EGB 83.05/C, 83.05/D vagy a 49.03/A és 51.02 előírás (EURO-III.) szerint jóváhagyott OBD-rendszerrel ellátott dízelmotoros
* * Sebességváltó típusa:
0: mechanikus
1: félautomata
2: automata
3: szekvenciális
* * * Vontatásra vonatkozó adatok:
0: féknélküli
1: ráfutófékes
2: átmenőfékes össztömegű vontatmány
3: nyeregterhelés"
(12) Az R. 15. számú melléklete helyébe e rendelet 4. számú melléklete lép.
(13) Az R. 16. számú melléklete helyébe e rendelet 5. számú melléklete lép.
59. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.
(2) E rendelet hatálybalépését megelőzően kiadott egy alkalomra szóló forgalmi engedély a kiadásakor meghatározott érvényesség időpontjáig jogosít a közúti forgalomban történő részvételre.
(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti az R. 4. §-ának (2) bekezdésében "illetve a pályaalkalmassági" szövegrész, az R. 7. §-ának második mondata, az R. 10. §-ának (1) bekezdésében az "illetve a pályaalkalmasság" szövegrész, az R. 10. §-ának (3) bekezdésében "a pályaalkalmassági minősítéseket" szövegrész, az R. 16. §-ának (1) bekezdésében a "(nemzetközi vezetői engedély)", valamint ugyanezen bekezdés e) pontjában az "(1) bekezdésében" szövegrész, az R. 18. §-ának (1) bekezdésében "az egészségi alkalmasságának megfelelő időtartamra és" szövegrész, az R. 24. §-ának (3) bekezdése, az R. 27. §-a (1) bekezdésének a) pontjában "a súlyos egészségromlást, tömegszerencsétlenséget" szövegrész, az R. 27. §-ának (2) bekezdéséből a "vagy az orvosi vizsgálat eredménye" szövegrész, az R. 30. §-ából az "így a honosítás során be nem vont vezetői engedélyre is" szövegrész, az R. 36. §-a, az R. 42. §-ának (7) bekezdése, az R. 44. §-ának (3) bekezdése, az R. 44. §-a (5) bekezdésének d) pontjában az "valamint a használt motor beépítését követően" szövegrész, valamint ugyanezen bekezdés e) pontjában az " és/vagy motor" szövegrész, az R. 48. §-ának (3) bekezdésében "az egyénileg kiválasztott, illetve az egyedileg előállított rendszámtábla tulajdonjogának változását" szövegrész, az R. 67. §-ának (3) és (4) bekezdése, az R. 69. §-ának (1) bekezdésében "vagy exportálásáig (reexportálásáig)" szövegrész, az R. 70. §-ának (2) bekezdése, az R. 74. §-a (4) bekezdésének második mondata és a 78. §-a (5) bekezdésének második mondata, az R. 88. §-ának c) pontjából a "mindenkori" szövegrész, az R. 99. §-a, az R. 102. §-ának (9) bekezdése, az R. 103. §-ának (2) bekezdése, az R. 104. §-a és az R. 105. §-a.
Dr. Lamperth Mónika s. k.,
belügyminiszter
1. számú melléklet a 27/2003. (VII. 4.) BM rendelethez
[2. számú melléklet a 35/2000. (XI. 30.) BM rendelethez]
A vezetői engedély egészségügyi érvényességének lejártát követően is vezethető járművek
Bármely nemzetközi kategóriában megszerzett vizsga alapján:
- segédmotoros kerékpár
- lassú jármű és pótkocsija
- kerti traktor
- állati erővel vont jármű
"B", "C1", "C", "D1", "D", kategóriában és "B+E", "D1+E", "D+E" kombinált kategóriában megszerzett vizsga:
- mezőgazdasági vontató és könnyű pótkocsija
"C+E" vagy "C1+E" kombinált kategóriában megszerzett vizsga:
- mezőgazdasági vontató és két nehéz pótkocsija
"TR" kategóriában megszerzett vizsga:
- mezőgazdasági vontató és két nehéz pótkocsija
- segédmotoros kerékpár
- lassú jármű és pótkocsija
- kerti traktor
- állati erővel vont jármű
"V" kategóriában megszerzett vizsga:
- kerti traktor
- állati erővel vont jármű
2. számú melléklet a 27/2003. (VII. 4.) BM rendelethez
[7. számú melléklet a 35/2000. (XI. 30.) BM rendelethez]
A kártya formátumú vezetői engedélybe bejegyezhető kódok jegyzéke
A kártya formátumú vezetői engedélybe bejegyezhető kódok jegyzéke |
01 | Látásképesség korrekciója és/vagy védelme | |
01. 01. szemüveg | ||
01. 02. kontaktlencse/kontaktlencsék | ||
01. 03. védőszemüveg | ||
01. 04. homályos lencse | ||
01. 05. szemtakaró | ||
01. 06. szemüveg vagy kontaktlencse | ||
02 | Hallókészülék, beszédjavító/segítő eszközök | |
02. 01. hallókészülék egy fülben | ||
02. 02. hallókészülék mindkét fülben | ||
03 | Művégtagok | |
03. 01. felső művégtag(ok) | ||
03. 02. alsó művégtag(ok) | ||
04 | Feltétel: érvényes orvosi engedély megléte | |
05 | Gépjárművezetés korlátozása egészségi okok miatt | |
(kötelező alkódok) | ||
05. 01. csak nappali vezetésre korlátozva (pl. nap- | ||
kelte után 1 óra és naplemente előtt 1 óra | ||
közötti időszakban) | ||
05. 02. | gépjármű-vezetési korlátozás a vezető laká- | |
sától meghatározott távolságig vagy váro- | ||
son, egy adott településen belül | ||
05. 03. | gépjárművezetés utasok nélkül | |
05. 04. | gépjárművezetés sebességkorlátozással | |
05. 05. | gépjárművezetés kizárólag egy vezetői en- | |
gedéllyel rendelkező személy jelenlétében | ||
05. 06. | pótkocsi vontatása nem engedélyezett | |
05. 07. | a gépjárművezetés autópályán nem engedé- | |
lyezett | ||
05. 08. | szeszesital-fogyasztás tilalma | |
10 | Erőátvitel átalakítása | |
10. 01. | kézi működtetésű erőátvitel | |
10. 02. | automatikus erőátvitel | |
10. 03. | elektronikus vezérlésű erőátvitel | |
10.04. | átalakított sebességváltókar | |
10. 05. | szekunder sebességváltómű nélkül | |
15 | Tengelykapcsoló átalakítása | |
15.01. | átalakított tengelykapcsoló-pedál | |
15. 02. | kézi működtetésű tengelykapcsoló | |
15. 03. | automata tengelykapcsoló | |
15. 04. | kiiktatható/lehajtható tengelykapcsoló- | |
pedál | ||
20 | Fékrendszer átalakítása | |
20. 01. | átalakított fékpedál | |
20. 02. | megnagyobbított fékpedál | |
20. 03. | bal lábbal működtethető fékpedál | |
20. 04. | cipőtalphoz illeszthető fékpedál | |
20. 05. | megdöntött fékpedál | |
20. 06. | kézi működtetésű szervofék (átalakított) | |
20. 07. | megnövelt hatásfokú szervofék használata | |
20. 08. | szervofékbe épített megnövelt hatásfokú | |
vészfék használata | ||
20. 09. | átalakított kézifék | |
20. 10. | elektromos működtetésű kézifék | |
20. 11. | lábbal működtethető (átalakított) kézifék | |
20. 12. | kiiktatható/lehajtható fékpedál | |
20. 13. | térddel működtethető fék | |
20. 14. | elektromos működtetésű szervofék | |
25 | Átalakított gázpedál | |
25. 01. | átalakított gázpedál | |
25. 02. | a cipőtalphoz illeszthető gázpedál | |
25. 03. | megdöntött gázpedál | |
25. 04. | kézi működtetésű gázadagoló (gázkar) | |
25. 05. | térddel működtethető gázpedál | |
25. 06. | szervo rásegítéses gázpedál | |
25. 07. | a fékpedáltól balra elhelyezett gázpedál | |
25. 08. | bal oldalt elhelyezett gázpedál | |
25. 09. | kiiktatható/lehajtható gázpedál | |
30 | Átalakított kombinált fék-gázpedál | |
30. 01. | párhuzamos pedálok . | |
30. 02. | azonos (vagy majdnem azonos) síkban el- | |
helyezett pedálok | ||
30. 03. | síkban elcsúsztatható gáz- és fékpedál | |
30. 04. | síkban elcsúsztatható, magasított gáz- és | |
fékpedál | ||
30. 05. | kiiktatható/lehajtható gáz- és fékpedál | |
30. 0.6. | megemelt padlózat | |
30. 07. | fékpedál mellett megfelelő távolság hagyása | |
30. 08. | fékpedál mellett a művégtagnak megfelelő | |
távolság hagyása | ||
30. 09. | fék- és gázpedál előtt távolság hagyása | |
30. 10. | sarok- vagy lábfej tartó | |
30. 11. | elektromos működtetésű fék- és gázpedál | |
35 | Átalakított kezelőgombok (világításkapcsoló, ab- | |
laktörlő-mosó, kürt, irányjelző stb.) | ||
35. 01. | vezetést és ellenőrzést nem akadályozó ke- | |
zelőgombok | ||
35. 02. | a kormánykerék elengedése nélkül működ- | |
tethető kezelőgombok | ||
35. 03. | bal kézzel a kormány elengedése nélkül | |
működtethető kezelőgombok | ||
35. 04. | jobb kézzel a kormány elengedése nélkül | |
működtethető kezelőgombok | ||
35. 05. | a kormány, a kombinált fék- és gázpedál | |
mechanizmusok kezelése mellett működ- | ||
tethető kezelőgombok | ||
40 | Átalakított kormányszerkezet | |
40. 01. | hagyományos szervokormány | |
40. 02. | megnövelt hatásfokú szervokormány | |
40. 03. | kormányszerkezet működtetése speciális | |
biztonsági rásegítő rendszerrel | ||
40. 04. | meghosszabbított kormányszerkezet mű- | |
ködtetése speciális biztonsági rásegítő | ||
rendszerrel | ||
40. 05. | átalakított kormánykerék | |
40. 06. | megdöntött kormánykerék | |
40. 07. | függőleges kormánykerék | |
40. 08. | vízszintes kormánykerék | |
40. 09. | lábbal működtetett kormány | |
40. 10. | alternatív átalakított kormányzás (pl. joy- | |
stick stb.) | ||
40. 11. | markolat a kormánykeréken | |
40. 12. | kéztámasszal ellátott kormánykerék | |
40. 13. | állítható kéztámasszal ellátott kormánykerék | |
42 | Átalakított visszapillantó tükör | |
42. 01. | külső (jobb vagy bal oldali) visszapillantó | |
tükör | ||
42. 02. | a sárvédőre szerelt külső visszapillantó tü- | |
kör | ||
42. 03. | belső kiegészítő visszapillantó tükör a for- | |
galom megfigyelésére | ||
42. 04. | belső panoráma tükör | |
42. 05. | holttér ellenőrzésére felszerelt visszapil- | |
lantó tükör | ||
42. 06. | elektromos működtetésű külső visszapil- | |
lantó tükör | ||
43 | Átalakított vezetőülés | |
43. 01. | a megfelelő kilátáshoz szükséges magassá- | |
gú, a kormánytól és pedáloktól megfelelő | ||
távolságban elhelyezett vezetőülés | ||
43. 02. | testre szabott vezetőülés | |
43. 03. | vezetőülés oldalsó támaszokkal az ülőhely- | |
zet stabilitásának biztosítására | ||
43. 04. | kartámlával felszerelt vezetőülés | |
43. 05. | megnövelt mértékben előre-hátra csúsztat- | |
ható vezetőülés | ||
43. 06. | átalakított biztonsági övek | |
43. 07. | négy ponton rögzített biztonsági öv | |
44 | Átalakított motorkerékpárok | |
44. 01. | egyesített kézzel/lábbal működtethető fék- | |
rendszer | ||
44. 02. | átalakított, kézi működtetésű fék (első ke- | |
rék) | ||
44. 03. | átalakított, lábbal működtethető fék (hátsó | |
kerék) | ||
44. 04. | átalakított, kézi működtetésű gázadagoló | |
44. 05. | kézi működtetésű sebességváltó és tengely- | |
kapcsoló (átalakított) | ||
44. 06. | átalakított visszapillantó tükör | |
44. 07. | átalakított kapcsolók (irányjelzők, féklám- | |
pa stb.) | ||
44. 08. | átalakított ülésmagasság, amely lehetővé | |
teszi, hogy ülőhelyzetben a vezető két lába | ||
egyidejűleg leérjen a földre | ||
45 | Kizárólag oldalkocsis motorkerékpárok | |
50 | Meghatározott járműre/alvázszámra vonatkozó | |
korlátozás | ||
51 | Meghatározott járműre/forgalmi rendszámra vo- | |
natkozó korlátozás | ||
55 | Kombinált járműmódosítások | |
70 | Másik ország által kibocsátott vezetői engedély cse- | |
réje | ||
71 | A vezetői engedély másodpéldánya | |
72 | „A" kategóriás, legfeljebb 125 cm3 hengerűrtartal- | |
mú és legfeljebb 11 kW teljesítményű hajtómotorral | ||
ellátott motorkerékpárokra korlátozva (A1) | ||
73 | „B" kategóriás három- vagy négykerekű járművekre | |
korlátozva (B1) | ||
74 | „C" kategóriás, legfeljebb 7500 kg megengedett leg- | |
nagyobb össztömegű járművekre korlátozva (C1) | ||
75 | „D" kategóriás, a vezető ülésén kívül legfeljebb 16 üléssel rendelkező járművekre korlátozva (Dl) | |
76 | „C1" alkategóriába tartozó gépkocsiból és nehéz pótkocsiból álló járműszerelvény, feltéve, hogy a járműszerelvény megengedett legnagyobb együttes össztömege nem haladja meg a 12 000 kg-ot, és a pótkocsi megengedett legnagyobb össztömege nem haladja meg a vonó jármű saját tömegét (C1+E) | |
77 | a „Dl" alkategóriába tartozó gépkocsiból és nehéz pótkocsiból álló járműszerelvény megengedett legnagyobb együttes össztömege nem haladja meg a 12 000 kg-ot, és a pótkocsi megengedett legnagyobb össztömege nem haladja meg a vonó jármű saját tömegét, továbbá a pótkocsit nem személyszállításra használják. (D1+E) | |
78 | Automata sebességváltóval felszerelt járművekre korlátozva | |
79 | A zárójelben megjelölt tulajdonságokkal rendelkező járművekre korlátozva (a direktíva szerint) | |
100 | Gépjárművezetésre egészségügyi szempontból alkalmatlan | |
101. | 1. egészségügyi csoportban alkalmas | |
102 | 2. egészségügyi csoportban alkalmas | |
103 | 2. egészségügyi csoportban alkalmatlan | |
104 | Csoportos személyszállítást nem végezhet | |
105 | Megkülönböztető jelzést használó járművet nem vezethet | |
110 | Tartalék szemüveg tartása kötelező | |
111 | Kétoldali visszapillantó tükör kötelező | |
130 | Mozgásszervi okok miatt csak a vezetői engedély részét képező mellékletben meghatározott feltételekkel vezethet | |
131 | Csak a vezetői engedély részét képező mellékletben megjelölt típusú járművet vezethet | |
132 | Csak a vezetői engedély részét képező mellékletben meghatározott módon átalakított járművet vezethet | |
133 | Csak a vezetői engedély részét képező mellékletben meghatározott segédberendezéssel ellátott járművet vezethet | |
180 | Maximális sebesség 80 km/h | |
181 | Kezdő vezetői engedély minősítés meghosszabbítása | |
182 | „A" korlátozott kategória | |
183 | Nemzetközi kategóriától eltiltva | |
184 | Járműfajtától eltiltva | |
185 | „T" kategóriába tartozó mezőgazdasági vontató könnyű pótkocsival | |
186 | „K" kategóriában meghatározott járműveken kívül lassú járművet és pótkocsiját is vezetheti | |
270 | A fegyveres erők kezelésében lévő autóbusz vezetéséhez külön jogszabály alapján megszerzett vezetési jogosultság, a 21. életév betöltését követően egyéb autóbuszok vezetésére is jogosít |
3. számú melléklet a 27/2003. (VII. 4.) BM rendelethez
[11. számú melléklet a 35/2000. (XI. 30.) BM rendelethez]
I. A járműkísérő lap tartalmi elemei
I. A járműkísérő lap tartalmi elemei |
H | |
MAGYAR KÖZTÁRSASÁG | |
JÁRMŰKÍSÉRŐ LAP | |
(A járművek forgalmi engedélyéről szóló 1999/37/EK | |
irányelve figyelembevételével) | |
A járműkísérő lap száma | |
(A) | rendszám |
(B) | a jármű első nyilvántartásba vételének időpontja |
(C) | személyi adatok |
(C. 1. 1.) a jármű tulajdonosának/üzembentartójá- | |
nak vezetékneve (megnevezése) | |
(C. 1. 2.) utóneve | |
(C. 1. 3.) lakcíme (székhelye, telephelye) | |
(C. 1. 4.) a jármű üzembentartója | |
a) a jármű tulajdonosa | |
b) nem a jármű tulajdonosa | |
(D) | a jármű |
(D. 1.) gyártmánya | |
(D. 2.) típusa | |
a) típusváltozata | |
b) felszereltségi változata | |
(D. 3.) kereskedelmi leírása, fajtája | |
(E) | alvázszáma |
(F) | tömege |
(F. 1.) megengedett legnagyobb tömeg | |
(G) | saját tömeg |
(H) | műszaki érvényesség |
(I) | a jármű hazai nyilvántartásba vételének időpontja |
(K) | típus-jóváhagyási szám |
(P) | a motor |
(P. 1.) hengerűrtartalom (cm3) | |
(P. 2.) teljesítmény (kW) | |
(P. 3.) hajtóanyag | |
(P. 5.) motorkód (motorszám) | |
(Q) | teljesítmény / súlyarány (kW/kg-ban és csak a mo- |
torkerékpároknál) | |
(R) | a jármű színe |
(S) | szállítható személyek száma |
(S. 1.) ülések száma (beleértve a vezető ülését is) | |
(S. 2.) állóhelyek száma | |
vontatásra vonatkozó adatok (kódszám)* | |
környezetvédelmi osztályba sorolás (kódszám)** | |
sebességváltóra vonatkozó adatok (kódszám) * * * | |
a jármű gyártási éve [a többször módosított 5/1990. | |
(IV. 12.) KHVM rendelet 2. § (4) bekezdés b) pont- | |
ja] | |
forgalmi engedély száma | |
vámokmány száma, kiállításának időpontja | |
gyártó megnevezése | |
forgalmazó megnevezése | |
Kódszámok: | |
* | Vontatásra vonatkozó adatok |
0: féknélküli | |
1: ráfutófékes | |
2: átmenőfékes össztömegű vontatmány | |
3: nyeregterhelés | |
** | Környezetvédelmi osztályba sorolás |
0: katalizátor nélküli Ottó-motoros | |
— jóváhagyási előírások szerint nem minősített | |
dízelmotoros | |
— ENSZ— EGB 83.00— 83.01/A vagy 49.00— | |
49.01/A előírás szerinti jóváhagyási jellel ellá- | |
tott dízelmotoros | |
1: katalizátoros, nem szabályozott keverékképzésű | |
Ottó-motoros | |
2: katalizátoros, szabályozott keverékképzésű | |
3: az ENSZ— EGB 83.01/C vagy 49.01/A előírás | |
(EURO-I.) szerinti jóváhagyási jellel ellátott, dí- | |
zelmotoros | |
4: az ENSZ— EGB 83.02/C, 83.03/C, 83.03/D, | |
83.04/C, 83.04/D, illetőleg 49.02/B és 51.02 elő- | |
írások (EURO-II.) szerinti jóváhagyási jellel ellá- | |
tott, dízelmotoros | |
5: tiszta gázüzemű vagy elektromos meghajtású, ille- | |
tőleg hibrid (elektromos és Otto- vagy dízelmoto- | |
ros) hajtású | |
6: katalizátoros, szabályozott keverékképzésű, az | |
ENSZ— EGB 83.05/B előírás szerint jóváhagyott, | |
OBD-rendszerrel ellátott Otto-motoros | |
7: az ENSZ— EGB 83.05/C, 83.05/D, illetőleg a | |
49.03/A és 51.02 előírás (EURO-III.) szerinti jó- | |
váhagyási jellel ellátott dízelmotoros | |
8: az ENSZ— EGB 83.05/C, 83.05/D vagy a 49.03/A | |
és 51.02 előírás (EURO-III.) szerint jóváhagyott | |
OBD-rendszerrel ellátott dízelmotoros | |
*** | Sebességváltó típusa: |
0: mechanikus | |
1: félautomata | |
2: automata | |
3: szekvenciális | |
Előzetes eredetiség ellenőrzés eredménye: | |
„A" minősítés | |
„B" minősítés | |
„C" minősítés | |
„b" minősítés | |
„c" minősítés | |
az alkalmazott vizsgálati módszer | |
a minősítés szöveges indokolása | |
a vizsgálatot végző és szakvéleményt adó személy neve, a | |
vizsgálat időpontja | |
a járműkísérő lap kiállításának helye és ideje, a kiállító | |
aláírása, a bélyegzőlenyomat helye | |
(A) | rendszám |
(B) | a jármű első nyilvántartásba vételének időpontja |
(C) | személyi adatok |
(C. 1. 1.) a jármű üzembentartójának vezetékne- | |
ve (megnevezése) | |
(C. 1. 2.) utóneve | |
(C. 1. 3.) lakcíme (székhelye, telephelye) | |
(C. 1. 4.) a jármű üzembentartója | |
a) a jármű tulajdonosa | |
b) nem a jármű tulajdonosa | |
(H) | műszaki érvényesség |
a kiállítás helye, ideje, a kiállító közlekedési igazgatási hatóság megnevezése, bélyegzőlenyomat helye. |
II. A járműkísérő lap kitöltésének szabályai
I. Új jármű forgalomba helyezése előtt:
a) A járműimportőr
Az importőrnek - a BM Központi Adatfeldolgozó, . Nyilvántartó és Választási Hivatal Központi Okmányirodája által nyilvántartott, Járműkísérő lap felvételére és kiadására feljogosított jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdálkodó szervezet - a közúti járművek műszaki megvizsgálásáról szóló 5/1990. (IV. 12.) KöHéM rendelet 4. § (2) bekezdésében meghatározott műbizonylattal összhangban a Járműkísérő lap következő adatmezőit kell kitölteni:
- D adatmező, (D.I.), (D.2.), a) pont az 5/1990. (IV. 12.) KöHéM rendelet A. függelék A/2. számú melléklet I. Rész meghatározása alapján, B függelék I. rész alapján2, (D.3.),
- E adatmező,
- F adatmező: (F.l.) kötelezően, a műbizonylatnak megfelelően,
- K adatmező (Típusbizonyítvány hiánya esetén forgalomba helyezési engedély kötelező),
- P adatmező (ha a járműben beépített motor van): (P.I.), (P.2.), (P.3.) műbizonylat alapján, (P.5.) mező a jármű motorkódjával együtt, a fellelhető, gyári motorszám (ha van),
-Vámokmány száma, kiállításának időpontja (gyűjtő VÁM kezelés igazolás esetén értesítés bemutatása, ha a VÁM okmány száma még nem ismert),
- Gyártó megnevezése,
- Forgalmazó megnevezése (a járműkísérő lapot a Központi Okmányirodából felelősen átvevő cég megnevezése),
- A fenti adatokat kitöltő cégbélyegzője, a kiállításért felelős aláírása3, a kiállítás dátuma.
b) Az értékesítő:
A gyártótól, illetve az importőrtől az adott járműhöz tartozó járműkísérő lapot a műszaki megvizsgálást követően a közlekedési hatóság által kiállított Műszaki Adatlap alapján, illetve a közúti járművek műszaki megvizsgálásáról szóló 5/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendeletben meghatározottak szerinti eljárást követően az értékesítés során az alábbi adatokkal kell kiegészíteni:
C adatmező,
G adatmező (műbizonylat szerint, ha gyári állapot, egyéb esetben Műszaki Adatlap),
H adatmező,
R adatmező,
S adatmező (valós állapotnak megfelelően),
Vontatásra, sebességváltóra, környezetvédelmi osztályra vonatkozó4 adatok,
a jármű gyártási éve.
A járműkereskedő a Járműkísérő lap második oldalán az általa rögzített adatokat a "kiállító aláírása" rovatnál az értékesítő aláírással és cégbélyegzővel hitelesíti.
c) A közlekedési igazgatási hatóság:
A járműkísérő lap első oldalán az A, B, szükség esetén a (C.4.) adatmezőket, az I rovatot, a forgalmi engedély számát, továbbá a második oldal alján szereplő adatmezőket. Ezt követően az ügyintéző aláírja és bélyegzőlenyomattal látja el az okmányt.
II. A jármű eredetiség ellenőrzése során: a) Az eredetiség ellenőrzést végző szakértői állomás: A adatmező nyilvántartásba vett magyar hatósági jelzés esetén,
C adatmező a forgalmi engedély, illetve VÁM okmány, számla alapján,
D, E, (P.3.), (P.5.), R adatmezőket a jármű megvizsgálása alapján,
(F.1.), G, H, I, (P.I.), (P.2.), S adatmezőket, valamint a jármű környezetvédelmi osztályba4 sorolás kódszáma, gyártási éve, forgalmi engedély száma adatmezőket a magyar hatósági engedély, a közlekedési hatóság Műszaki Adatlap adatai alapján, ezen okmányok hiányában, (külföldi okmány alapján kiállított) a szakvéleményen fel kell tüntetni, hogy az adatok kiállítása tájékoztató jellegű.
A vizsgálat során hitelesen megállapított adatokat, melyek megállapítása a közlekedési hatóság jogkörébe tartoznak, de a bemutatott okmányban tévesen szerepelnek, a minősítés szöveges indoklása rovatban a lap második oldalán fel kell tüntetni! A feltüntetett adatokért, hivatalos okmány nélküli hivatkozás esetén is a kitöltő felelőséggel tartozik!
A járműkísérő lap második oldalán a minősítést, annak indoklását, a vizsgáló megállapításait, melyek a vizsgálat szempontjából mérvadóak,
a vizsgálatot végző(k) nevét, a vizsgálat időpontját,
a kiállítás helyét és idejét,
a kiállító aláírását, a részére rendszeresített száraz bélyegző és cégbélyegző lenyomatát.
b) A közlekedési igazgatási hatóság:
A Műszaki Adatlap, a nyilvántartás, a korábban kiállított forgalmi engedély, a korábban kiállított járműkísérő lap, egyéb rendelkezésre álló okmányok (pl. vámokmány, külföldi forgalmi engedély, külföldi számla, forgalomba helyezési engedély, közlekedési hatóság átalakítási engedély stb.) összevetésével, annak adati alapján ellenőrzi és kiegészíti (pl. az új tulajdonos adataival) az erre szolgáló adatmezők kitöltésével.
A közlekedési igazgatási eljárás során a jogszabályban előírtak szerint kell vizsgálni a járműkísérő lap érvényességét.
A forgalmazók, értékesítők által kiállított járműkísérő lap - függetlenül attól, hogy a régebbi vagy az új formátumú - az első forgalomba helyezés során használható fel.
A járműkísérő lapok hatósági felhasználása során a különböző felhasználók által kötelezően kitöltendő adatmezők adatainak feltüntetését ellenőrizni kell, hiányosan kiállított okmány nem használható fel.
4. számú melléklet a 27/2003. (VII. 4.) BM rendelethez
[15. számú melléklet 35/2000. (XI. 30.) BM rendelethez]
Az ideiglenes forgalomban tartási engedély tartalmi elemei
Az ideiglenes forgalomban tartási engedély tartalmi elemei |
Ideiglenes forgalomban tartási engedély Engedélyező szerv kódja és az engedély száma |
1. Engedélyes neve, lakcíme, székhelye/telephelye |
2. Rendszám |
3. Jármű gyártmánya |
4. Jármű típusa |
5. Jármű alvázszáma |
6. Az engedély érvényességi ideje: ....... év ......... hó ........ napig |
7. Az engedély kiadásának célja |
8. Korlátozások |
9. Korlátozások alóli mentesség, annak indokai 10. Kiadás:.........év.........hó............nap |
12. Aláírás |
13. P. H. |
14. Az engedélyt meghosszabító hatóság |
15. Meghosszabbított érvényességi idő: ....... év ......... hó ........ napig |
16. Kiadás: ......... év......... hó ............ nap |
17. Aláírás |
18. P. H. |
5. számú melléklet a 27/2003. (VII. 4.) BM rendelethez
[16. számú melléklet a 35/2000. (XI. 30.) BM rendelethez]
I.
A járművek forgalomba helyezéséhez szükséges okmányok
1. Új jármű forgalomba helyezése:
Új jármű a külföldi gyártótól közvetlenül megvásárolt és importált, illetve Magyarországon gyártott jármű.
Az első forgalomba helyezésre irányuló kérelemhez csatolni kell:
a) a közlekedési hatóság, illetőleg - ha a Központi Közlekedési Felügyelet külön jogszabályban meghatározott eljárásban engedélyezte a megfelelőségi nyilatkozat alapján - a járművet forgalmazó, hazai gyártó által kiállított műszaki adatlapot,
b) a forgalmi engedély és a törzskönyv illetékének megfelelő illetékbélyeget,
c) a forgalmazó által kiállított számlát, vagy az érintettek által megkötött szerződést.
A kérelem benyújtásakor be kell mutatni:
a) a forgalmazók részére biztosított és a jármű értékesítésekor kitöltött járműkísérő lapot,
b) a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás megkötéséről szóló igazolást,
c) a rendszámtábla áráról, a rendszám érvényesítő címke díjáról, a vagyonszerzési illeték befizetéséről szóló postai feladóvevényt,
d) az ügyfél személyazonosságát igazoló okmányt (képviseleti eljárás esetén meghatalmazást), valamint
e) jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság esetében:
- 3 hónapnál nem régebbi cégbírósági bejegyzés vagy másolat a cégbejegyzésről (elfogadható a Cég Info-ban kinyomtatott példány is),
- aláírási címpéldányt,
- a cég ügyintézőjének eljárási jogosultságát igazoló megbízását.
2. Használt jármű forgalomba helyezése: Használt jármű: a külföldön már forgalomba helyezett használt, illetve nem közvetlenül a gyártótól vásárolt és importált jármű.
Az első forgalomba helyezésre irányuló kérelemhez csatolni kell:
- közlekedési hatóság által kiállított műszaki adatlapot,
- eredeti külföldi forgalmi engedélyt (törzskönyvet), illetve külföldi jármű okmányt (kivéve, ha a járművet külföldön még nem helyezték forgalomba),
- a forgalmazó által kiállított számlát vagy az érintettek által megkötött szerződést,
- a forgalmi engedély és a törzskönyv illetékének megfelelő illetékbélyeget, valamint
- vámokmányt.
A kérelem benyújtásakor be kell mutatni:
a) az előzetes eredetiség ellenőrző szakértői állomások részére biztosított, és a jármű megvizsgálásakor kitöltött járműkísérő lapot (szakvéleményt),
b) a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás megkötéséről szóló igazolást,
c) a rendszámtábla áráról, a rendszám érvényesítő címke díjáról, a vagyonszerzési illeték befizetéséről szóló postai feladóvevényt, feltéve, hogy a vagyonszerzés Magyarországon következett be,
d) az ügyfél személyazonosságát igazoló okmányát (képviseleti eljárás esetén a meghatalmazást),
e) jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság esetében:
- 3 hónapnál nem régebbi cégbírósági bejegyzést vagy másolatot a cégbejegyzésről (elfogadható a Cég Info-ban kinyomtatott példány is),
- aláírási címpéldány,
- a cég ügyintézőjének eljárási jogosultságát igazoló megbízását.
II.
A járművek tulajdonjog változásának nyilvántartásba vételéhez (a továbbiakban: átíráshoz) szükséges okmányok
1. Régi típusú forgalmi engedélyek esetében szükséges okmányok (13. számú melléklet A. rész) A kérelemhez csatolni kell:
a) a járműhöz korábban kiadott régi típusú forgalmi engedélyt,
b) a forgalmi engedély és törzskönyv illetékének megfelelő illetékbélyeget,
c) a tulajdon átruházásról kiállított okiratot (adásvételi, ajándékozási szerződés, hatósági határozat stb.) vagy számlákat.
A kérelem benyújtásakor be kell mutatni:
a) az előzetes eredetiség ellenőrző szakértői állomások részére biztosított és a jármű megvizsgálásakor kitöltött járműkísérő lapot (szakvéleményt),
b) a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás megkötéséről szóló igazolást,
c) a vagyonszerzési illeték befizetéséről szóló postai feladóvevényt,
d) az ügyfél személyazonosságát igazoló okmányát (képviseleti eljárás esetén a meghatalmazást), valamint
e) jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság esetében:
- 3 hónapnál nem régebbi cégbírósági bejegyzést vagy másolatot a cégbejegyzésről (elfogadható a Cég Info-ban kinyomtatott példány is),
- aláírási címpéldányt,
- a cég ügyintézőjének eljárási jogosultságát igazoló megbízását.
2. Az új típusú forgalmi engedély esetében szükséges okmányok (13. számú melléklet, B. rész) A kérelemhez csatolni kell:
a) a járműhöz korábban kiadott új típusú forgalmi engedély műszaki és üzembentartói lapját,
b) a jármű korábban kiadott törzskönyvét,
c) a forgalmi engedély és a törzskönyv illetékének megfelelő illetékbélyeget, valamint
d) tulajdonátruházásról kiállított okiratot (adásvételi, ajándékozási szerződés, hatósági határozat stb.) vagy számlát.
A kérelem benyújtásakor be kell mutatni:
a) az előzetes eredetiség ellenőrző szakértői állomások részére biztosított és a jármű megvizsgálásakor kitöltött járműkísérő lapot (szakvélemény),
b) a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás megkötéséről szóló igazolást,
c) vagyonszerzési illeték befizetéséről szóló postai feladóvevényt,
d) az ügyfél személyazonosságát igazoló okmányát (képviseleti eljárás esetén a meghatalmazást),
e) jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság esetében:
- 3 hónapnál nem régebbi cégbírósági bejegyzést vagy másolatot a cégbejegyzésről (elfogadható a Cég Info-ban kinyomtatott példány is),
- aláírási címpéldányt,
- cég ügyintézőjének eljárási jogosultságát igazoló megbízását,
III.
A járművek forgalomból történő kivonásához szükséges okmányok
A járművek forgalomból történő (ideiglenes vagy végleges) kivonásához szükséges okmányok
A kérelem benyújtásakor be kell mutatni:
a) a járműhöz kiadott régi vagy új típusú forgalmi engedélyt,
b) a rendszám-érvényesítő címkével ellátott rendszámtáblát,
c) az ügyfél személyazonosságát igazoló okmányát (képviseleti eljárás esetén a meghatalmazást), valamint
d) jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság esetében:
- 3 hónapnál nem régebbi cégbírósági bejegyzés vagy másolat (elfogadható a Cég Info-ban kinyomtatott példány is),
- aláírási címpéldányt,
- a cég ügyintézőjének eljárási jogosultságát igazoló megbízást,
e) igazgatási szolgáltatási díj befizetését igazoló postai feladóvényt.
IV.
Egyéb ügyintézés során szükséges okmányok
A kérelemhez csatolni kell:
1. Forgalmi engedély és/vagy rendszámtábla csere:
- előző rendszámtáblát illetve forgalmi engedélyt.
2. Forgalmi engedély és törzskönyv pótlás, üzembentartói jog bejegyzés, záradékokkal kapcsolatos bejegyzések
- tulajdonos/üzembentartó, illetve jogosult nyilatkozatát,
- forgalmi engedély, illetve törzskönyv illetékének megfelelő illetékbélyeget.
3. Fődarab csere (alváz- vagy motorcsere) esetén:
- fődarab származását igazoló okmányt,
- műszaki adatlapot,
- bevont törzskönyvet, forgalmi engedélyt.
4. Jármű azonosító jellel történő utólagos ellátása esetén:
- engedélyező határozatot,
- közlekedési hatóság által kiállított "Műszaki Adat-lap"-ot.
5. Rendszámtábla csere/elvesztés esetén:
- tulajdonos/üzembentartó nyilatkozata vagy bejelentése az elvesztés tényéről, körülményéről,
- bevont forgalmi engedély, törzskönyv.
6. DT, CK, HC rendszám esetén (az I-III. pontokban felsorolt ügyintézésekhez szükséges okmányokon kívül):
- Külügyminisztérium által kiállított igazolást.
7. Ismételt forgalomba helyezés műszaki alkalmatlanság miatt határozott időre kivont jármű esetében:
- közlekedési hatóság által kiállított "Műszaki Adatlap".
8. Színváltozás
- kérelem a színváltozás bejelentéséről,
- bevont törzskönyv.
9. Jármű azonosító adatokat nem érintő egyéb műszaki adat változás:
- közlekedési hatóság által kiállított "Műszaki Adatlap".
10. Névváltozás:
- amennyiben a változás bejegyzése a forgalmi engedélybe nem lehetséges, a bevont forgalmi engedély és törzskönyv.
11. Lakcímváltozás:
- amennyiben a változás bejegyzése a forgalmi engedélybe nem lehetséges, a bevont forgalmi engedély.
A kérelem benyújtásakor be kell mutatni:
a) az igazgatási szolgáltatási díj befizetését igazoló postai feladóvevényt,
b) az ügyfél személyazonosságát igazoló okmányt (képviseleti eljárás esetén a meghatalmazást),
c) jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság esetében (kivéve a 8. és 9. pontban szereplő változás bejelentésének eseteit):
- 3 hónapnál nem régebbi cégbírósági bejegyzést vagy másolatot (elfogadható a Cég Infóból kinyomtatott példány is),
- aláírási címpéldányt,
- cég ügyintézőjének eljárási jogosultságát igazoló megbízást.
V.
Vezetői engedélyekkel kapcsolatos ügyintézés során szükséges okmányok
A kérelemhez csatolni kell:
Új, kezdő vezetői engedély, illetve új kategória megszerzése esetén:
- vizsgaigazolás,
- egészségügyi alkalmassági vélemény,
- új kategória megszerzés esetén a korábbi vezetői engedély.
Csere esetén:
- a kiadás alapjául szolgáló előző vezetői engedély,
- egészségügyi alkalmassági vélemény.
Pótlás esetén:
- egészségügyi alkalmassági vélemény.
PÁV kategória megszerzésének nyilvántartásban történő rögzítése esetén:
- PÁV határozat.
Külföldi vezetői engedély csere esetén:
- bevándorolt, letelepedett vagy menekült személyek bevont vezetői engedélye.
Vezetői engedélyekkel kapcsolatos ügyintézés során be kell mutatni:
- személyazonosító igazolvány, lakcímkártya vagy útlevél, illetve tartózkodási engedély.
Lábjegyzetek:
[1] Lásd: a közúti közlekedési előéleti pontrendszerről szóló 2000. évi CXXVIII. törvény.
[2] Lásd: a személyazonosító igazolvány kiadásáról és nyilvántartásáról szóló 168/1999. (XI. 24.) Korm. rendelet 31. § (1)-(2) bekezdés, 32. §, 33. § (1)-(2) bekezdés, 34. § (4) bekezdés, 36-39. §.
[3] Lásd: a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény.
[4] A közúti járművezetők képzéséről, vizsgáztatásáról és szakképesítéséről szóló 20/1992. (VII. 21.) KHVM rendelet.
[5] Lásd: a közúti közlekedési nyilvántartásból teljesített adatszolgáltatás díjáról szóló 54/1999. (XII. 25.) BM rendelet.
[6] Lásd: a közúti járművek forgalomba helyezésével és forgalomban tartásával, valamint környezetvédelmi felülvizsgálatával és ellenőrzésével kapcsolatos egyes díjakról szóló 11/1998. (IV. 17.) KHVM-BM együttes rendelet.
[7] Lásd: a súlyos mozgáskorlátozott személyek közlekedési kedvezményeiről szóló 164/1995. (XII. 27.) Korm. rendelet.
[8] Lásd: a közúti járművek műszaki megvizsgálásáról szóló 5/1990. (IV. 12.) KöHéM rendelet.
[9] Lásd: a közúti közlekedési szolgáltatásokról és a közúti járművek üzemben tartásáról szóló 89/1988. (XII. 20.) MT rendelet.
[10] Lásd: a közúti járművek forgalomba helyezésével és forgalomban tartásával, valamint környezetvédelmi felülvizsgálatával és ellenőrzésével kapcsolatos egyes díjakról szóló 11/1998. (IV. 17.) KHVM-BM együttes rendelet.