Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

84/2004. (IV. 19.) Korm. rendelet

az Európai Unió saját forrásaival kapcsolatos kötelezettségek teljesítésében részt vevő intézmények feladat- és hatásköréről, valamint a kapcsolódó eljárásrendről

I. Fejezet

A RENDELET HATÁLYA

1. §

E rendelet hatálya az Európai Unió saját forrásainak (a továbbiakban: EU saját források) beszedésében, kiszámításában, költségvetési tervezésében, pénzügyi lebonyolításában és ellenőrzésében részt vevő, a fejezet felügyeletét ellátó szervekre, valamint a felügyeletük alá tartozó költségvetési szervekre terjed ki.

Értelmező rendelkezések

2. §

1. Európai Unió saját forrásai: az Európai Közösségek saját forrásainak rendszeréről szóló 2000/597/EK, Euratom tanácsi határozat (a továbbiakban 2000/597/EK, Euratom határozat) 2. cikke értelmében a tradicionális saját források, az áfa alapú hozzájárulás és a GNI alapú hozzájárulás.

2. Tradicionális saját források: a 2000/597/EK, Euratom határozat 2. cikke szerinti, az Európai Közösség által a tagsággal nem rendelkező országokkal folytatott kereskedelemre megállapított vámok, mezőgazdasági vámok (a továbbiakban: vámok), valamint a cukor-, izoglükóz- és inulin-illetékek (a továbbiakban: cukorilletékek).

3. Áfa alapú hozzájárulás: a 2000/597/EK, Euratom határozat 2. cikke értelmében a tagállam harmonizált áfa alapjára vetített, minden tagállamra egységesen alkalmazott egységkulccsal képzett összeg.

4. GNI alapú hozzájárulás: a 2000/597/EK, Euratom határozat 2. cikke értelmében a tagállami bruttó nemzeti jövedelemre vetített egységkulccsal képzett összeg.

5. Brit korrekció finanszírozásában való részvételi kötelezettség összege: a 2000/597/EK, Euratom határozat 4. cikke értelmében a tagállamok által finanszírozott brit korrekció összege, aminek alapjául szolgáló, a költségvetési egyensúlytalanságok elkerülését célzó korrekciós mechanizmus részét képezi a saját források rendszerének.

6. Harmonizált áfa alap: a hozzáadottérték-adóból származó saját források beszedésének végleges egységes rendszeréről szóló 1553/89/EK, Euratom tanácsi rendeletben meghatározott, minden tagállamra egységesen alkalmazott módszer alapján kiszámított áfa alap.

7. Az A-számla és az elkülönített számla (a továbbiakban: A- és B-számla): a Közösségek saját forrásainak rendszeréről szóló 94/728/EK, Euratom határozatot végrehajtó 1150/2000/EK, Euratom tanácsi rendelet (a továbbiakban: 1150/2000/EK, Euratom rendelet) 6. cikke szerint összeállított dokumentum. A dokumentum egységesített formáját a Közösségek saját forrásainak rendszere útján a tagállamok által a Bizottsághoz eljuttatott információ továbbítására vonatkozó intézkedések megállapításáról szóló 97/245/EK, Euratom bizottsági határozata írja elő.

8. Együttműködési megállapodás: az egyes saját forrás típusokkal összefüggő feladatok összehangolt teljesítése érdekében egymástól független szervek között kötött kétvagy többoldalú megállapodás.

II. Fejezet

INTÉZMÉNYRENDSZER

Az EU saját forrásokat koordináló intézmény

3. §

(1) Az EU saját forrásokkal összefüggő koordinációs feladatok teljesítéséért a Pénzügyminisztérium a felelős.

(2) A Pénzügyminisztérium az (1) bekezdésben hivatkozott feladatok ellátása mellett gondoskodik a 2. § 1. pontjában meghatározott EU saját források, kivéve a tradicionális saját forrásokat, valamint a 2. § 5. pontban meghatározott kötelezettség összegének a 10. §-ban meghatározott számlára történő utalásáról az 1150/2000/EK, Euratom rendelet 10. cikkével összhangban.

A tradicionális saját források intézményei

4. §

(1) A tradicionális saját források közösségi jogszabályban előírt, a vámokkal összefüggő feladatok ellátásáért a Pénzügyminisztérium és a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (a továbbiakban: VPOP) a felelős.

(2) A tradicionális saját források közösségi jogszabályban előírt, a cukorilletékekkel összefüggő feladatok ellátásáért a Pénzügyminisztérium és a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (a továbbiakban: MVH) a felelős.

5. §

(1) A VPOP feladata az A- és B-számlák összeállítása, és gondoskodik az A-számlán feltüntetett vámbevétel összegének a 10. §-ban meghatározott számlára történő utalásáról az 1150/2000/EK, Euratom rendelet 10. cikkével összhangban.

(2) Az MVH feladata

a) a cukorilletékek megállapítása, kivetése és beszedése a vonatkozó közösségi és hazai jogszabályokkal összhangban,

b) az A- és B-számlakimutatások összeállítása,

c) az A- számlán feltüntetett cukorilleték pénzügyi teljesítésével összefüggő feladatok ellátása az 1150/2000/EK, Euratom rendelet 10. cikkével összhangban.

Az áfa alapú hozzájárulás intézményei

6. §

Az áfa alapú hozzájárulás meghatározásának alapjául szolgáló harmonizált áfa alap kiszámításával összefüggő feladatok ellátásért a Pénzügyminisztérium, az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (a továbbiakban: APEH), a VPOP, a Magyar Államkincstár (a továbbiakban: Kincstár), és a Központi Statisztikai Hivatal (a továbbiakban: KSH) a felelős.

7. §

(1) A Pénzügyminisztérium feladata a harmonizált áfa alap éves tervezése, a tényleges harmonizált áfa alap kiszámítása és az erről szóló jelentés összeállítása.

(2) A tényleges harmonizált áfa alap kiszámításában a KSH feladata

a) a súlyozott átlagos áfakulcs kiszámítása, továbbá

b) a korrekciós tételek kiszámításához és

c) a kompenzációs tételek kiszámításához

adatok szolgáltatása a Pénzügyminisztérium számára.

(3) A tényleges harmonizált áfa alap kiszámításában az APEH feladata

a) az áfa bevételekről

b) a korrekciós tételek kiszámításához és

c) a kompenzációs tételek kiszámításához

adatok szolgáltatása a Pénzügyminisztérium számára.

(4) A tényleges harmonizált áfa alap kiszámításában a VPOP feladata

a) a hatáskörébe tartozó áfabevételekről és

b) a korrekciós tételek kiszámításához

adatok szolgáltatása a Pénzügyminisztérium számára.

(5) A tényleges harmonizált áfa alap kiszámításában a Kincstár feladata az áfa pénzforgalmi bevételekről adatok szolgáltatása a Pénzügyminisztérium számára.

A GNI alapú hozzájárulás intézményei

8. §

(1) A GNI alapú hozzájárulás meghatározásának alapjául szolgáló GNI alap számításával összefüggő feladatok ellátásáért a Pénzügyminisztérium és a KSH felelős.

(2) A GNI alap vonatkozásában

a) az előrejelzésért a Pénzügyminisztérium,

b) a tényleges GNI alap kiszámításáért a KSH

a felelős.

A brit korrekció finanszírozásának intézménye

9. §

A brit korrekció finanszírozásában való részvételi kötelezettség összegének kiszámításával, nyomon követésével összefüggő feladatok ellátásért a Pénzügyminisztérium a felelős.

III. Fejezet

PÉNZÜGYI LEBONYOLÍTÁS

10. §

(1) A pénzügyminiszter az Európai Bizottság részére a Magyar Nemzeti Banknál "Európai Bizottság - Saját források" elnevezéssel forintszámlát (a továbbiakban: EU saját forrás számla) nyit.

(2) Az (1) bekezdésben említett számla számlakivonatait a Magyar Nemzeti Bank a Pénzügyminisztérium részére - a számlatulajdonos felhatalmazása esetén - havonta megküldi.

11. §

Az EU saját források pénzügyi teljesítésre vonatkozó részletes eljárásrendet a Pénzügyminisztérium, a VPOP és az MVH belső szabályzatában rögzíti.

12. §

Az 1150/2000/EK, Euratom rendelet 11. cikkében meghatározott késedelmi kamat megfizetése az adott EU saját forrás tekintetében az e rendeletben meghatározott pénzügyi teljesítésért felelős intézményt terheli.

IV. Fejezet

AZ EU SAJÁT FORRÁSOK NYILVÁNTARTÁSI, ADATSZOLGÁLTATÁSI ÉS BESZÁMOLÁSI RENDJE

13. §

(1) A 2. § 3-5. pontjaiban meghatározott EU saját források elszámolása tekintetében a Pénzügyminisztériumban, a 2. § 2. pontban meghatározott tradicionális saját források tekintetében a VPOP-nál és az MVH-nál analitikus nyilvántartást kell vezetni, mely nem része az e szervezetek működésével kapcsolatos könyvvezetésnek, és nem része a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény előírása szerinti könyvvezetésnek.

(2) Az (1) bekezdésben hivatkozott szervezetek az analitikus nyilvántartásaik tartalmát kötelesek úgy kialakítani, hogy annak alapján a kincstári elszámolások beszámolási és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló 240/2003. (XII. 17.) Korm. rendelet által előírt adatszolgáltatásnak megfeleljenek.

14. §

A Pénzügyminisztérium, a VPOP és az MVH felelős a pénzügyi folyamatokat rögzítő nyilvántartási rendszerben lévő, saját felelősségébe tartozó pénzügyi adatok folyamatos frissítéséért, naprakészen tartásáért, valamint a rendszerbe bevitt adatok teljeskörűségéért és bizonylatokkal történő alátámasztottságáért.

V. Fejezet

EGYÜTTMŰKÖDÉSI MEGÁLLAPODÁS

15. §

(1) Az EU saját forrásokkal összefüggő feladatok részletes meghatározása és végrehajtása érdekében az egyes EU saját források szerint a 3-4. §-ban és a 6. §-ban hivatkozott szervezetek együttműködési megállapodásokat kötnek e rendelet hatálybalépése után legkésőbb 30 napon belül.

(2) Az együttműködési megállapodásnak tartalmaznia kell az adott feladatot ellátó szervezet, illetőleg szervezeti egység megnevezését, a rá vonatkozó feladat pontos leírását és a feladat teljesítésének határidejét.

(3) Az együttműködési megállapodásokat az együttműködő felek kötelesek évente felülvizsgálni.

(4) Az e rendeletben rögzített feladatok és az együttműködési megállapodásokban meghatározott részletes feladatok végrehajtásához szükséges finanszírozási forrásokat az 1. §-ban meghatározott, a fejezetek felügyeletét ellátó szervek kötelesek biztosítani.

(5) A KSH-nak az e rendeletben meghatározott feladatai ellátásához szükséges adminisztratív adatokat a statisztikai szolgálat szervei rendelkezésére bocsátják.

VI. Fejezet

ELLENŐRZÉS

16. §

(1) Az e rendelet II. fejezetében felsorolt költségvetési szervek vezetői kötelesek az EU saját források ellenőrzésének tekintetében a Közösségek saját forrásainak ellenőrzését és vizsgálatát a Bizottság felhatalmazásával ellátó ügynökök jogkörének és kötelezettségeinek meghatározásáról szóló 1026/1999/EK, Euratom tanácsi rendelet, a Költségvetési szervek belső ellenőrzéséről szóló 193/2003. (XI. 26.) Korm. rendelet és az államháztartás működési rendjéről szóló 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet rendelkezéseit megfelelően alkalmazni és végrehajtani.

(2) Az e rendelet II. fejezetében felsorolt költségvetési szervek kötelesek az ellenőrzés érdekében az Európai Számvevőszék, valamint az Európai Bizottság illetékes szerveit, képviselőit az ellenőrzési munkájukban a helyszínen is, a megfelelő dokumentumok, számlák, nyilvántartások, egyéb igazoló okmányok, bizonylatok rendelkezésre bocsátásával segíteni.

VII. Fejezet

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

17. §

(1) A pénzügyminiszter az Európai Bizottság részére a Magyar Nemzeti Banknál Eurószámlát nyit.

(2) Ez a rendelet a Magyar Köztársaság Európai Unióhoz történő csatlakozásról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján lép hatályba.

(3) Ez a rendelet összeegyeztethető szabályozást tartalmaz a 2000/597/EK, Euratom határozattal, valamint az 1150/2000/EK, Euratom rendelettel.

Dr. Medgyessy Péter s. k.,

miniszterelnök

Tartalomjegyzék