Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

16/2005. (IV. 4.) BM rendelet

a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 35/2000. (XI. 30.) BM rendelet módosításáról

A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 48. §-a (3) bekezdésének d) pontjában kapott felhatalmazás alapján - a gazdasági és közlekedési miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. §

A közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 35/2000. (XI. 30.) BM rendelet (a továbbiakban: R.) 9. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:

"(7) A nemzetközi vezetői engedély igénylésére irányuló kérelmét az ügyfél a kormányzati portálon keresztül elektronikus úton is előterjesztheti."

2. §

Az R. 15. §-ának (1) bekezdése a következő e) ponttal egészül ki:

(E rendelet alkalmazásában közlekedésbiztonsági szempontból járművezetésre alkalmatlannak kell tekinteni azt a személyt,)

"e) akinek a vezetői engedélyét a közúti közlekedési előéleti pontrendszerről szóló külön jogszabály alapján a Belügyminisztérium Központi Adatfeldolgozó, Nyilvántartó és Választási Hivatal (a továbbiakban: Hivatal) ideiglenesen visszavonta, a visszavonást követően elkezdett utánképzés elvégzését tanúsító igazolás közlekedési igazgatási hatóságnál történő bemutatásáig."

3. §

Az R. 17/A. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"17/A. § (1) Az EGT tagállam illetékes hatósága által kiállított vezetői engedély az EGT tagállam állampolgárának - a 12. § és a 14. § (1) bekezdésének rendelkezéseire figyelemmel - cserével érvényesíthető, ha szokásos tartózkodási helye a Magyar Köztársaság területén található.

(2) Az EGT tagállam hatósága által kiállított vezetői engedély eltűnése, megsemmisülése esetén az eredeti vezetői engedélyt kiállító hatóság igazolása, valamint annak hiteles fordítása alapján a magyar vezetői engedély - figyelemmel az (1) bekezdés rendelkezéseire - kiadható.

(3) A csere, illetve a pótlás során a magyar vezetői engedélyt - figyelemmel az (1) bekezdés rendelkezéseire -azokra a járműkategóriákra és azokkal a feltételekkel lehet érvényesíteni, amelyre az EGT tagállam illetékes hatósága által kiállított vezetői engedély, illetve annak tartalmát tanúsító igazolás szerint az érvényes."

4. §

Az R. a következő 43/A. §-sal egészül ki:

"43/A. § (1) A jármű forgalomba helyezésével, forgalomból történő kivonásával, a jármű tulajdonjogával, üzemben tartásával, továbbá a forgalmi engedéllyel és a törzskönyvvel kapcsolatos kérelemre induló eljárásokban az ügyfél a kérelmét - a (2)-(4) bekezdésben foglalt korlátozással - a kormányzati portálon keresztül elektronikus úton is előterjesztheti.

(2) Az 52. § (2) bekezdés c) pontjában felsorolt eljárások közül kizárólag a belföldön vásárolt jármű kivitelére irányuló kérelem terjeszthető elő elektronikus úton.

(3) Az ideiglenes behozatali vámeljárás hatálya alá tartozó jármű esetében csak a V betűjelű ideiglenes rendszámtábla kiadása, valamint az ilyen rendszámtáblával ellátott jármű üzemben tartójának személyében bekövetkezett változás, az üzemben tartó által kezdeményezett forgalomból történő kivonás, a forgalmi engedély adatváltozás vagy adatjavítás miatti cseréje, valamint a forgalmi engedély pótlása iránti kérelem terjeszthető elő elektronikus úton.

(4) Nem nyújtható be elektronikus úton kérelem a P, CD és E betűjelű ideiglenes, a DT, CK és RR betűjelű, illetve a H és R kezdő betűjelű különleges rendszámtáblák kiadásával, továbbá az ilyen rendszámú járművek forgalomban tartásával, forgalomból történő kivonásával, a jármű forgalmi engedélyének vagy törzskönyvének cseréjével, pótlásával, záradék bejegyzésével kapcsolatos eljárásokban."

5. §

Az R. 69. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A gépjármű-forgalmazók a járműkísérő lapok igénylése iránti kérelmet a kormányzati portálon keresztül elektronikus úton is előterjeszthetik."

6. §

(1) Az R. 95. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Amennyiben a jármű forgalomból történő kivonására az ismételt belföldi forgalomba helyezés szándéka nélkül kerül sor - a hatósági engedély és jelzés visszavonásával egyidejűleg - a törzskönyvet érvénytelenítve vissza kell adni a jármű tulajdonosának, kivéve, ha a járművet a külön jogszabályban* hulladékkezelésre feljogosított kezelőnek átadta, és az erről szóló bontási átvételi igazolást a közlekedési igazgatási hatóságnak leadta."[1]

(2) Az R. 95. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Amennyiben a jármű forgalomból történő végleges kivonására bontási átvételi igazolás alapján kerül sor, a jármű hatósági engedélyét, jelzését és törzskönyvét, feltéve, hogy ez utóbbival rendelkezett, a közlekedési igazgatási hatóságnál le kell adni."

(3) Az R. 95. §-a a következő (4)-(6) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A közlekedési igazgatási hatóság a jármű bontási átvételi igazolás alapján történő végleges kivonása esetén a jármű hatósági jelzéseit, a hatósági engedélyét és a törzskönyvét a bontási átvételi igazolás átvételével, valamint a járműnyilvántartásba történő bejegyzéssel egyidejűleg határozattal visszavonja és selejtezés céljából megküldi a Hivatalnak.

(5) A (4) bekezdés szerinti eljárás során a közlekedési igazgatási hatóság a bontási átvételi igazolás sorszámát a járműnyilvántartásba bejegyzi. A bontási átvételi igazolás alapján végleg kivont jármű ismételten nem helyezhető forgalomba.

(6) A jármű forgalomból történő végleges kivonásához el kell fogadni az EGT valamely tagállamában kiállított bontási átvételi igazolást is, amennyiben az megfelel az elhasználódott járművekről szóló 2000/53/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 5. Cikkének (3) bekezdése szerint kiadott bontási igazolások minimumkövetelményeiről szóló 2002/151/EK bizottsági határozatnak."

7. §

Az R. 101. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Ez a rendelet a következő uniós jogi aktusoknak való megfelelést szolgálja:

a) a közúti járművezetők képzéséről, vizsgáztatásáról és szakképesítéséről szóló 20/1992. (VII. 21.) KHVM rendelettel együtt a 96/47/EK tanácsi, 97/26/EK tanácsi, valamint a 2000/56/EK bizottsági irányelvekkel módosított, a vezetői engedélyekről szóló, 1991. július 29-i 91/439/EGK tanácsi irányelv;

b) az Európai Parlament és a Tanács 2000/53/EK irányelve (2000. szeptember 18.) az elhasználódott járművekről."

8. §

Az R. 103. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Azokat a járműveket, amelyeket 1999. január 1-jéig helyeztek forgalomba, kérelemre vagy a járművel kapcsolatos közlekedési igazgatási ügyintézés alkalmával kell törzskönyvvel és új típusú forgalmi engedéllyel ellátni. Az 1998. december 31-ig kiadott forgalmi engedélybe 2007. január 1-jétől bejegyzés nem tehető."

9. §

Az R. 4. számú melléklete C. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"C.

A kártya formátumú, a vezetői engedélyekről szóló 91/439/EGK irányelv módosításáról szóló, a Tanács 96/47/EK irányelvének figyelembevételével kiadásra kerülő vezetői engedély tartalmi elemei és formai követelményei

1. A vezetői engedély fizikai jellemzői megfelelnek az ISO 7810 és az ISO 7816-1 szabványnak.

2. Az engedély kétoldalas (kártya formátumú) .

Az engedély első oldalán a következők szerepelnek:

VEZETÕI ENGEDÉLY (nyomtatott nagy betűkkel magyar nyelven);

MAGYAR KÖZTÁRSASÁG (felirat nyomtatott nagy betűkkel);

H (betű mint a kiállító ország megkülönböztető jele kék alapon, negatívba nyomtatva, tizenkét sárga csillaggal körülvéve);

A kiállított engedély egyedi adatai:

1. Családi név

2. Utónév

3. Születési hely, születési idő

4. a) Kibocsátási dátum

b) Érvényességi idő

c) Kibocsátó hatóság

5. Sorszám

6. Fénykép

7. Aláírás

9. [Érvényességi kategóriák (a nemzeti kategóriák másképpen nyomtatandók, mint a harmonizált kategóriák) ];

Európai Közösségi Modell (kifejezés magyar nyelven, valamint a "vezetői engedély" kifejezés az Európai Közösség többi nyelvén, az engedély háttereként rózsaszínnel nyomtatva) .

Az engedély második oldalán a következők szerepelnek:

9. Érvényességi kategóriák

10. Vizsgaidőpontja

11. Kategória érvényessége

12. Korlátozás kódja

A kódok a következők:

- 1-99 kódok: harmonizált közösségi kódok,

- 100 és 100 feletti kódok:

nemzeti kódok, melyek csak a Magyar Köztársaság területén érvényesek

13. (Külföldi hatóságok bejegyzései részére fenntartott hely)

14. (Egyéb információk részére fenntartott hely)

Az első és a második oldalon megjelenő - az 1., 2., 3., 4. a), 4. b), 4. c), 5., 10., 11. és 12. számok magyarázata Sorszám "

10. §

(1) Az R. 16. számú mellékletének IV. rész 2. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"2. A) a járműnek az ügyfél kérelmére a forgalomból történt végleges kivonásához - a bontási átvételi igazolás kivételével - szükséges okmányok:

A kérelemhez csatolni kell:

a) a rendszámtáblát,

b) a jármű forgalmi engedélyét.

A kérelem benyújtásakor be kell mutatni:

a) a jármű törzskönyvét,

b) az igazgatási szolgáltatási díj befizetését igazoló postai feladóvevényt,

c) ügyfél-azonosító okmányt.

Az M1 és N1 kategóriába tartozó járművek esetén a kérelemnek tartalmaznia kell az ügyfél nyilatkozatát a jármű kivonását követő tárolási helyről is.

B) a járműnek az ügyfél kérelmére bontási átvételi igazolás alapján történő végleges forgalomból kivonásához szükséges okmányok:

A kérelemhez csatolni kell:

a) bontási átvételi igazolást,

b) a rendszámtáblát,

c) a jármű törzskönyvét,

d) a jármű forgalmi engedélyét.

A kérelem benyújtásakor be kell mutatni:

a) az igazgatási szolgáltatási díj befizetését igazoló postai feladóvevényt,

b) ügyfél-azonosító okmányt."

(2) Az R. 16. számú melléklete V. része A) pontjának 3. alpontja felvezető szövegének helyébe az alábbi szöveg lép:

"Karosszéria, alvázszámot hordozó szerkezeti elem cseréje, illetve járműátalakítás esetén:"

(3) Az R. 16. számú melléklete V. része A) pontja az alábbi 6. alponttal egészül ki: "6. Motorcsere esetén:

- a motor tulajdonjogának jogszerű megszerzését igazoló okiratot,

- a közlekedési hatóság által kiállított Műszaki Adatlapot, vagy típusazonos motorcsere esetén a szakszerviz igazolását,

- bemutatandó a külön jogszabályban meghatározott személygépjármű átalakítása esetén a regisztrációs adó megfizetéséről szóló igazolás,

- forgalmi engedély, illetve törzskönyv illetéke megfizetését tanúsító igazolást."

Hatályba léptető és átmeneti rendelkezések

11. §

A kizárólag élő állat szállítására és tárolására állandó jelleggel kialakított, különleges felépítménnyel rendelkező - az üzembentartó nyilatkozata alapján közlekedésbiztonsági szempontból megfelelő műszaki állapotú - jármű ideiglenes forgalomban tartása hat hónap érvényességi idővel, de legfeljebb 2005. december 31-ig engedélyezhető a Műszaki Adatlap bemutatása nélkül, feltéve, hogy a jármű felépítményéhez kapcsolódó tevékenység végzésére vonatkozó engedélyt az üzembentartó igazolta.

12. §

(1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel -a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba, ezzel egyidejűleg hatályát veszti az R. 28. §-ának (2) bekezdése, 31. §-ának (3) bekezdéséből a "[15. § (1) bekezdés a)-d) pont]" szövegrész, 44. § (2) bekezdésének h) pontja, 84. §-a (1) bekezdésének e) pontjából a "vagy azzal más módon visszaéltek;" szövegrész, 86. §-a, 93. §-a, 102. §-ának (12) bekezdése, valamint az R. 7. számú mellékletéből a "180 Maximális sebesség 80 km/h" szövegrész.

(2) A 11. § az e rendelet kihirdetését követő 3. napon lép hatályba.

(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R. 76/A. § (4) bekezdésében szereplő "teljesítheti" szövegrész helyébe a "teljesíti" szövegrész, az R. 16. számú mellékletében az "illetékbélyeg" szövegrész helyébe az "illeték megfizetését tanúsító igazolás" szövegrész lép.

13. §

Ez a rendelet a következő uniós jogi aktusoknak való megfelelést szolgálja:

a) a 96/47/EK tanácsi, 97/26/EK tanácsi, valamint a 2000/56/EK bizottsági irányelvekkel módosított, a vezetői engedélyekről szóló, 1991. július 29-i 91/439/EGK tanácsi irányelv;

b) az Európai Parlament és a Tanács 2000/53/EK irányelve (2000. szeptember 18.) az elhasználódott járművekről.

Dr. Lamperth Mónika s. k.,

belügyminiszter

Lábjegyzetek:

[1] * Lásd a gépjárműfenntartó tevékenység személyi és dologi feltételeiről szóló 1/1990. (IX. 29.) KHVM rendeletet.

Tartalomjegyzék