309/2005. (XII. 25.) Korm. rendelet

a mérésügyről szóló 1991. évi XLV. törvény végrehajtásáról szóló 127/1991. (X. 9.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány a mérésügyről szóló 1991. évi XLV. törvény 15. §-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

1. §

A mérésügyről szóló 1991. évi XLV. törvény végrehajtásáról szóló 127/1991. (X. 9.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 1. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az OMH irányítására kijelölt miniszter bejelenti az OMH-t az Európai Bizottsághoz e rendelet 2. számú mellékletének I. és II. fejezetében felsorolt mérőeszközökre vonatkozó megfelelőség-értékelési modulokkal kapcsolatos tevékenységekre."

2. §

A Vhr. 4. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Joghatással járó mérés végzésére használt minden mérőeszközt - közvetlenül vagy közvetett módon - országos etalonról kell leszármaztatni, illetve arra visszavezetni."

3. §

A Vhr. a következő 5/A. §-sal egészül ki:

"5/A. § Kötelező hitelesítésű mérőeszköz a hitelesítés érvényességének időtartamán belüli, de legfeljebb 2 évesnél nem régebbi első hitelesítést tanúsító jellel vagy hitelesítési bizonyítvánnyal, illetve megfelelőségi nyilatkozattal vagy megfelelőségi tanúsítvánnyal hozható forgalomba."

4. §

A Vhr. 6. §-ának (7) és (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(7) Az OMH a mérőeszköz és a szerencsejáték eszköz hatósági vizsgálatában való közreműködésre olyan gazdálkodó szervezetet is feljogosíthat, amelyik megfelelő szakértelemmel bíró személyzettel rendelkezik. A mérőeszköz-minősítésre feljogosító határozat, a hitelesítésben való közreműködésre feljogosító határozat, valamint a hitelesítő laboratóriummá nyilvánító határozat (a továbbiakban együtt: feljogosító határozat) a kiállítása napjától számított 3 évig érvényes és a jogosult kérelmére meghosszabbítható.

(8) Az OMH a feljogosító határozatban állapítja meg az engedélyes tevékenysége végzésének mérésügyi feltételeit, és a tevékenység felett hatósági felügyeletet, ellenőrzést gyakorol."

5. §

A Vhr. 6/A. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A mérésügyi szervek által használt törvényes tanúsító jelek:

a) a nemzeti tanúsító és lezáró jelek,

b) a mérőeszközökről és azok mérésügyi ellenőrzéséről szóló külön jogszabályban meghatározott jelölések*,[1]

c) a mérőeszközökre vonatkozó egyedi előírásokról szóló külön jogszabályban, valamint a nem automatikus működésű mérlegek méréstechnikai követelményeiről és megfelelőségének tanúsításáról szóló külön jogszabályban meghatározott jelölések.*[2]

A nemzeti tanúsító és lezáró jelek a mérőeszköznek csak a belföldi forgalomba hozatalára, valamint használatára jogosítanak."

6. §

A Vhr. 8. §-a (3) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A kötelező hitelesítésű mérőeszköz típusvizsgálata akkor mellőzhető, ha a következő körülmények valamelyike fennáll:]

"b) a külföldön végzett nemzeti típusvizsgálat hazai érvényét az OMH elismeri,"

7. §

(1) A Vhr. 9. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A hitelesítés lehet darabonkénti és mintavételes eljáráson alapuló. A mintavételes eljáráson alapuló időszakos hitelesítés csak érvényes hitelesítéssel rendelkező mérőeszközön végezhető."

(2) A Vhr. 9. §-a a következő (9) bekezdéssel egészül ki: "(9) A hitelesítési előírás a mérőeszköz időszakos hitelesítését megelőző karbantartáshoz, felújításhoz, javításhoz kötheti."

8. §

A Vhr. 10. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi (2) bekezdés számozása (3) bekezdésre változik:

"(2) A mérőeszközt használatának helyszínén hitelesíti a mérésügyi szervezet,

a) ha az ügyfél kérelmében igényli az eszköz használatának helyszínén történő hitelesítését, valamint vállalja annak költségeit, vagy

b) ha az eszközzel kapcsolatos, kérelemre végzett hatósági feladat csak a mérőeszköz használatának helyszínén teljesíthető.

Ekkor a mérésügyi szervezet gondoskodik a hitelesítéshez szükséges műszaki felszerelésnek és a hitelesítő köztisztviselőnek a hatósági feladat helyszínére juttatásáról, amiért a külön jogszabályban* meghatározott díjra jogosult."[3][4]

9. §

A Vhr. a következő 10/A. §-sal egészül ki:

"10/A. § A 2. számú melléklet I/3. pontjában meghatározott villamos fogyasztásmérők mintavételes eljárással történő időszakos hitelesítése érvényességének időtartama 5 év."

10. §

A Vhr. a következő 12/A. §-sal egészül ki:

"12/A. § (1) A 2004/22/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 18. cikke szerinti piacfelügyeleti hatóság az OMH és a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség, a külön jogszabály szerinti feladatkörükből adódó munkamegosztásnak megfelelően.

(2) A miniszter tájékoztatja az Európai Bizottságot és az Európai Unió többi tagállamát az (1) bekezdés szerint kijelölt hatóságokról."

11. §

A Vhr. 17. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"17. § Ez a rendelet a következő uniós jogi aktusoknak való megfelelést szolgálja:

a) a Tanács 90/384/EGK irányelve (1990. június 20.) a nem automatikus működésű mérlegekre vonatkozó tagállami jogszabályok összehangolásáról;

b) a Tanács 80/181/EGK irányelve (1979. december 20.) a mértékegységekre vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről és a 71/354/EGK irányelv hatályon kívül helyezéséről;

c) a Tanács 85/1/EGK irányelve (1984. december 18.) a mértékegységekre vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló 80/181/EGK irányelv módosításáról;

d) a Tanács 89/617/EGK irányelve (1989. november 27.) a mértékegységekre vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló 80/181/EGK irányelv módosításáról;

e) az Európai Parlament és a Tanács 1999/103/EK irányelve (2000. január 24.) a mértékegységekre vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló 80/181/EGK tanácsi irányelv módosításáról;

f) az Európai Parlament és a Tanács 2004/22/EK irányelve (2004. március 31.) a mérőműszerekről, 18. cikk (4) bekezdés."

12. §

A Vhr. 2. számú mellékletének helyébe e rendelet melléklete lép.

13. §

(1) Ez a rendelet - a (2) és (3) bekezdésben meghatározott kivétellel - 2006. január 1. napján lép hatályba, rendelkezéseit a hatálybalépése után indult mérésügyi eljárásokra kell alkalmazni.

(2) E rendelet 4. §-a 2006. május 1. napján lép hatályba. A hatálybalépése előtt időkorlátozás nélkül kiadott feljogosító határozatok 2006. december 31-ig érvényesek.

(3) E rendelet 1-3. §-a, 5-7. §-a, 9-12. §-a, valamint 14. és 15. §-a 2006. október 30. napján lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti a Vhr. 5. §-ának (4) bekezdése, a 6/A. §-ának (6) bekezdése és a 7. §-ának (2) bekezdése.

14. §

Hitelesítési engedély nélkül elvégezhető azon - a mérésügyről szóló 1991. évi XLV. törvény (a továbbiakban: tv.) 8. §-a (2) bekezdésének b) pontjára figyelemmel a tv. 6. §-ának (4) bekezdése hatálya alá tartozó - 2006. október 30. előtt forgalomba hozott és 2006. október 30. előtt kötelező hitelesítés alá nem tartozó mérőeszközök hitelesítése, amelyek hitelesítési kötelezettségét e rendelet állapította meg. E mérőeszközök hitelesítés nélkül 2007. június 30-ig használhatók joghatással járó mérésre.

15. §

Ez a rendelet a mérőműszerekről szóló, 2004. március 31-i 2004/22/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 18. cikke (4) bekezdésének való megfelelést szolgálja.

A miniszterelnök helyett:

Kiss Péter s. k.,

a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter

Melléklet a 309/2005. (XII. 25.) Korm. rendelethez

[2. számú melléklet a 127/1991. (X. 9.) Korm. rendelethez]

Kötelező hitelesítésű mérőeszközök

SorszámMegnevezésA hitelesítés érvényességének időtartama (év)
I. fejezet
A közérdekkel, a közegészségüggyel, a közbiztonsággal, a közrenddel, a környezetvédelemmel, a fogyasztóvédelemmel, az adók és vámok kivetésével, valamint a tisztességes kereskedelemmel kapcsolatosan mérési feladatokra használt:
SorszámMegnevezésA hitelesítés érvényességének időtartama (év)
1.Vízmérők a) bekötési és törzshálózati b) mellékvízmérő elszámolásra c) mellékvízmérő költségmegosztásra4 6 korlátlan
2.Gázmérők és számító egységek a) 6 m3/h és ennél kisebb névleges méréshatárú b) 6 m3/h-nál nagyobb névleges méréshatárú10
5
3.Hatásos villamos energia mérésére szolgáló fogyasztásmérők10
4.Hőfogyasztás-mérők4
5.Víztől eltérő folyadékok mennyiségének folyamatos és dinamikus mérésére szolgáló mérőrendszerek a) ásványolajtermék, sör, pezsgő és köztes termék, LPG, alkoholtermék, tej b) egyéb folyadék1
5
6.Automatikus mérlegek2
7.Viteldíjjelzők2
8.Anyagi mértékek a) tartályszintmérő szalag és mérőléc b) egyéb anyagi mérték (hosszmérték, italkiszolgáló térfogatmérték)10 korlátlan
9.Kiterjedést mérő műszerek (hosszúságmérő, területmérő, térbeli kiterjedésmérő)2
10.Kipufogógáz-elemző műszerek1
II. fejezet
11.Nem automatikus működésű mérlegek
a) amelyek tömeg meghatározására szolgálnak
- kereskedelmi ügyleteknél
- vám, illeték, tarifa, adó, bírság, díj vagy hasonló típusú fizetéseknél
- jogszabályok vagy más szabályok alkalmazása, illetve szakértői vélemények bíróság részére történő adása során
- gyógyszerek és gyógyhatású készítmények gyógyszertárban történő előállítása, valamint az orvosi és gyógyszertári laboratóriumokban végzett analízisek során2
b) amelyek a mért tömeg alapján az ár meghatározására szolgálnak, az áruk fogyasztók részére történő előrecsomagolása, illetve egyéb módon történő közvetlen értékesítés során2
III. fejezet
12.Súlyok (E1, E2, F1, F2, M1, M2, M3 pontosságú, valamint a "közepes" pontosságú)2
13.Közúti kerék- és tengelyterhelés-mérők2
14.Közúti ellenőrzésre szolgáló járműsebesség-mérők2
15.Gépjármű-gumiabroncsnyomás mérők2
16.Sűrűségmérő eszközök
- aerométerek ásványolaj, ásványolaj-származékok, must, szeszes ital és tej sűrűségének mérésére, piknométerekkorlátlan
- folyamatos sűrűségmérők és sűrűség távadók2
17.Sugárvédelmi és gyógyászati alkalmazású dózismérők és felületi szennyezettségmérők2
18.Környezetvédelmi, munkavédelmi és egyéb hatósági ellenőrzésre használt zajszintmérők2
19.Szerencsejáték céljára szolgáló eszközök2
20.Áram- és feszültség mérőváltók 0,5 pontossági osztályba tartozók, vagy pontosabbakkorlátlan
21.Külön jogszabály* végrehajtásához használt és az I/5. pontban nem szereplő mérőeszközök
a) tartály első hitelesítés5
b) tartály további hitelesítés15
c) tartályszintmérő készülék2
d) szeszmérőgép10
e) szeszfokmérőkorlátlan
22.Légzési alkoholmérők1
* A jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló 2003. évi CXXVII. törvény.

Lábjegyzetek:

[1] * A mérőeszközökről és azok mérésügyi ellenőrzéséről szóló 6/2001. (III. 19.) GM rendelet.

[2] * Pl. a nem automatikus működésű mérlegek méréstechnikai követelményeiről és megfelelőségének tanúsításáról szóló 62/2004. (IV. 24.) GKM rendelet.

[3] * A mérésügyi igazgatási szolgáltatások igénybevételéért fizetendő díjak megállapításáról szóló 78/1997. (XII. 30.) IKIM rendelet.

[4] * A mérésügyi igazgatási szolgáltatások igénybevételéért fizetendő díjak megállapításáról szóló 78/1997. (XII. 30.) IKIM rendelet.

Tartalomjegyzék