34/2005. (IV. 15.) FVM rendelet
a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv alapján a központi költségvetés, valamint az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garancia Alap Garancia Részlege társfinanszírozásában megvalósuló agrár-környezetgazdálkodási támogatások igénybevételének részletes szabályairól szóló 150/2004. (X. 12.) FVM rendelet módosításáról
A mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseiről és az ezzel összefüggő törvénymódosításokról szóló 2003. évi LXXIII. törvény 45. § (2) bekezdés c) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
1. §
(1) A Nemzeti Vidékfejlesztési Terv alapján a központi költségvetés, valamint az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garancia Alap Garancia Részlege társfinanszírozásában megvalósuló agrár-környezetgazdálkodási támogatások igénybevételének részletes szabályairól szóló 150/2004. (X. 12.) FVM rendelet (a továbbiakban: R.) 2. §-ának d) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
[E rendelet alkalmazásában:]
"d) ugar: e rendelet alkalmazásában egytől három évig tartó zöld növényi borítottságot jelent, melyet legalább három fajból álló magkeverékkel úgy kell kialakítani, hogy abból legalább egy pillangós faj legyen. Az ugaroltatás ideje alatt tilos a műtrágya és növényvédő szer alkalmazása. Kaszálást vagy szárzúzást csak június 15-ét követően lehet végezni magas tarló (min. 15 cm) alkalmazása mellett. A (zöld) ugart csak július 30. után lehet feltörni. A (zöld) ugarként hasznosított területen nem lehet legeltetni, takarmányt készíteni és magot fogni, a termesztett növényeknek csak méhészeti célú felhasználása lehetséges;"
(2) Az R. 2. §-ának f) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
[E rendelet alkalmazásában:]
"f) gazdaság: a támogatásra jogosult által mezőgazdasági tevékenység céljából hasznosított mezőgazdasági parcellák, állatok, épületek és eszközök összessége;"
2. §
Az R. 4. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép: "4. § A támogatás forrása:
a) A Magyar Köztársaság 2004. évi költségvetéséről és az államháztartás hároméves kereteiről szóló 2003. évi CXVI. törvény XII. Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium fejezet 10. cím, 4. alcím, 5. jogcímcsoport, 1. jogcím NVT Agrár-környezetgazdálkodás előirányzat maradványa, valamint
b) 2005. évben a központi költségvetésben a Magyar Köztársaság 2005. évi költségvetéséről és az államháztartás hároméves kereteiről szóló 2004. évi CXXXV. törvény XII. Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium fejezet 10. cím, 11 alcím, 1. jogcímcsoport alatt elkülönített előirányzatból a törvény 18. számú mellékletében az agrár-környezetgazdálkodási intézkedésre vonatkozó kötelezettségvállalási keret-előirányzatnak megfelelő összeg. Ezt követően a központi költségvetésben a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium fejezetében e célra elkülönített pénzösszeg, valamint
c) az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garancia Alap (a továbbiakban: EMOGA) Garancia Részlege terhére a Bizottság által az NVT-ben meghatározott célok megvalósításának támogatására elfogadott pénzösszeg."
3. §
Az R. 7. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(1) A területalapú támogatást az a földhasználó veheti igénybe, aki/amely
a) az Európai Unió Közös Agrárpolitikája magyarországi végrehajtásában, illetve a nemzeti agrártámogatási rendszerben érintett ügyfelekkel összefüggő ügyfélregiszter létrehozásáról és az ezzel kapcsolatos nyilvántartásba vételről szóló 141/2003. (IX. 9.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Nyilvántartási rendelet) alapján nyilvántartásba került,
b) mezőgazdasági tevékenységből származó bevétellel rendelkezik,
c) megfelel a II. fejezetben részletezett egyes célprogramok jogosultsági feltételeinek."
4. §
Az R. 8. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"8. § Az állatlétszám alapú támogatást az állattartó veheti igénybe, aki/amely a kérelem benyújtásának időpontjában a kérelem alapját képező állatok vonatkozásában:
a) a Nyilvántartási rendelet alapján nyilvántartásba került,
b) mezőgazdasági tevékenységből bevétellel rendelkezik,
c) szarvasmarha fajra vonatkozóan a 12/2004. (I. 31.) FVM rendelettel módosított, a szarvasmarha fajok egyedeinek jelöléséről, valamint Egységes Nyilvántartási és Azonosítási Rendszeréről szóló 99/2002. (XI. 5.) FVM rendelet, juh és kecske fajra vonatkozóan az egyes állatfajok egyedeinek Egységes Nyilvántartási és Azonosítási Rendszeréről szóló 29/2000. (VI. 9.) FVM rendelet szerinti előírásokat teljesíti,
d) az egyéb állatfajok esetében teljesülnek az egyes célprogramokban külön meghatározott feltételek."
5. §
(1) Az R. 9. §-ának (6) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(6) Az egyes agrár-környezetgazdálkodási célprogramok esetében az adott kultúrában engedélyezett növényvédő szerek közül használható, illetve tiltott növényvédő szer hatóanyagok jegyzékét e rendelet 2. számú melléklete tartalmazza."
(2) Az R. 9. §-a az alábbi új, (9)-(11) bekezdéssel egészül ki:
"(9) A 2. számú melléklet aa), ab), ac) és b) pontjában szereplő hatóanyagokra vonatkozó felhasználási tilalom a vetőmagcsávázásra nem vonatkozik.
(10) A 2. számú mellékletben fel nem sorolt növények esetében nincs növényvédő szer hatóanyag korlátozás.
(11) Azon területalapú támogatások esetén, ahol a program előírásai között szerepel talajvizsgálat elvégzése, ott a talajvizsgálathoz szükséges átlag talajmintákat kell venni. Egy átlagminta legfeljebb öt hektár nagyságú területet fedhet le. A talajmintavételt a szakmai szempontok betartásával bárki elvégezheti, a talajvizsgálatot csak akkreditált talajlaboratóriumok. Az öt hektárnál kisebb, területileg összefüggő parcellák esetében, amennyiben azok földterület hasznosítási iránya megegyezik, egy mintavétel elegendő."
6. §
Az R. 10. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"10. § (1) A támogatásra jogosultnak a II. fejezetben részletezettek szerinti felvállalt célprogram(ok) előírásait a támogatási időszak teljes időtartama alatt be kell tartani.
(2) A támogatásra jogosultnak a teljes támogatási időszak alatt gazdaságának teljes területén be kell tartania a "Helyes Gazdálkodási Gyakorlat" előírásait.
(3) A támogatásra jogosult minden gazdálkodási évben egyszer köteles a minisztérium által szervezett agrár-környezetgazdálkodási képzésen részt venni.
(4) Az 5. § (1) bekezdésének ah) és bc) pontjaiban az Érzékeny Természeti Területek célprogramok keretében a támogatásra jogosult a támogatási kérelmet jóváhagyó határozat kézhezvételétől számított harminc napon belül az arra rendszeresített formanyomtatványon köteles bejelentkezni a támogatott terület elhelyezkedése szerint illetékes Nemzeti Park Igazgatóságnál."
7. §
Az R. 11. §-ának (7) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(7) Adott célprogramba bevitt földterületen elhelyezkedő parcellák határai a támogatási időszak alatt módosíthatók. A parcellák száma gazdasági évenként változhat."
8. §
(1) Az R. 13. §-ának (4) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(4) Az állatlétszám alapú támogatásnál a támogatási kérelemhez csatolni lehet a 14. § (4) bekezdés d) pontjában foglalt pontszám eléréséhez a területileg illetékes Nemzeti Park Igazgatóság igazolását a természetvédelmi oltalom alatt álló terület állattartással történő hasznosításáról."
(2) Az R. 13. §-a az alábbi új (5) bekezdéssel egészül ki:
"(5) Egy kérelmező egy adott támogatási kérelem benyújtási időszakban egy támogatási kérelmet nyújthat be."
9. §
(1) Az R. 15. §-ának (2)-(4) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"(2) A kifizetési kérelmet egy példányban évente december 1. és december 31. között az MVH által rendszeresített formanyomtatványon, postai úton, gazdálkodó szervezet esetében a székhelye, természetes személy esetén a lakhelye szerint illetékes MVH megyei kirendeltséghez kell benyújtani.
(3) A kifizetési kérelemhez abban az esetben, ha a támogatási kérelemben megjelölt parcellák határai módosulnak, mellékelni kell a blokktérkép eredeti példányát, melyen be kell jelölni, hogy mely parcella után igénylik a kompenzációs támogatást.
(4) A 2006. évben benyújtott támogatási kérelem nem foglalja magába a kifizetési kérelmet."
(2) Az R. 15. §-a az alábbi új (6) bekezdéssel egészül ki:
"(6) Az MVH a kifizetési kérelem adatait a MePAR rendelet szerinti adatbázis adataival összeveti és a kimutatott túligénylések esetén az érintett földhasználókat a túligény-lés tisztázására szólítja fel."
10. §
(1) Az R. 17. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(1) A támogatható területre, illetve állatállományra vonatkozó szempontok teljesítését a 8. számú mellékletben szereplő táblázat pontrendszere alapján kell értékelni. A táblázat tartalmazza az egyes szempont teljesítése, illetve nem teljesítése esetén adandó pontszámot, attól is függően, hogy a nem teljesítést hány alkalommal állapították meg és az milyen mértékű volt. A kapott pontok összegzésével állapítható meg a szankcionálás mértéke. A táblázatban megjelölt egyes esetekben a kapott pontszámtól függetlenül a mezőgazdasági termelő az adott gazdálkodási évben az érintett parcellák után nem jogosult támogatásra (P1 szankció), vagy a mezőgazdasági termelőt a programból egy gazdálkodási évre (P2 szankció), vagy véglegesen ki kell zárni (P3 szankció) ."
(2) Az R. 17. §-ának (5) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(5) Ameddig a támogatásra jogosult nem tesz eleget a 10. § (4) bekezdésében foglaltaknak, támogatásra nem jogosult."
(3) Az R. 17. §-ának (9) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(9) Amennyiben a támogatásra jogosult nem tesz eleget a 10. § (1) bekezdésében foglaltaknak, nem nyújthat be új agrár-környezetgazdálkodási támogatási kérelmet az érintett területre vonatkozóan addig az időpontig, amíg korábbi támogatási kérelméhez tartozó teljes támogatási időszaka le nem telt."
11. §
(1) Az R. 18. §-a (3) bekezdésének d) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
[A program előírásai:]
"d) magas környezetterhelési kockázattal járó, a 2. számú melléklet aa) pontjában meghatározott növényvédő szer hatóanyagok használata tilos."
(2) Az R. 19. §-a (3) bekezdésének e) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
[A program előírásai:]
"e) magas környezetterhelési kockázattal járó, a 2. számú melléklet ab) pontjában meghatározott növényvédő szer hatóanyagok használata tilos."
(3) Az R. 25. §-a (3) bekezdésének d) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
[A program előírásai:]
"d) magas környezetterhelési kockázattal járó, a 2. számú melléklet ac) pontjában meghatározott növényvédő szer hatóanyagok használata tilos."
(4) Az R. 26. §-a (3) bekezdésének d) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
[A program előírásai:]
"d) magas környezetterhelési kockázattal járó, a 2. számú melléklet ac) pontjában meghatározott növényvédő szer hatóanyagok használata tilos."
(5) Az R. 27. §-a (3) bekezdésének c) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
[A program előírásai:]
"c) magas környezetterhelési kockázattal járó, a 2. számú melléklet ac) pontjában meghatározott növényvédő szer hatóanyagok használata tilos."
(6) Az R. 28. §-a (3) bekezdésének d) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
[A program előírásai:]
"d) magas környezetterhelési kockázattal járó, a 2. számú melléklet ac) pontjában meghatározott növényvédő szer hatóanyagok használata tilos."
12. §
Az R. 30. §-ának (4) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(4) A támogatás mértéke az első évben a programba bevitt terület után 290,20 euró/ha, a második évtől a programba bevitt terület után 58,82 euró/ha."
13. §[1]
14. §
Ez a rendelet a kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.
Dr. Németh Imre s. k.,
földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Melléklet a 34/2005. (IV. 15.) FVM rendelethez[2]
Lábjegyzetek:
[1] Hatályon kívül helyezte a 20/2006. (III. 17.) FVM rendelet 2. § (2) bekezdése a) pontja. Hatálytalan 2006.03.20.
[2] Hatályon kívül helyezte a 20/2006. (III. 17.) FVM rendelet 2. § (2) bekezdése a) pontja. Hatálytalan 2006.03.20.