67/2007. (VII. 10.) GKM-EüM-FVM-SZMM együttes rendelet

a vendéglátó termékek előállításának feltételeiről

Az élelmiszerekről szóló 2003. évi LXXXII. törvény (a továbbiakban: Étv.) 20. §-ának (12) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a gazdasági és közlekedési miniszter feladat- és hatásköréről szóló 163/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. §-ának d) pontjában, az egészségügyi miniszter feladat- és hatásköréről szóló 161/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. §-ának a) pontjában, a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter feladat- és hatásköréről szóló 162/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. §-ának e) pontjában, a szociális és munkaügyi miniszter feladatés hatásköréről szóló 170/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. §-ának k) pontjában meghatározott feladatkörben eljárva a következőket rendeljük el:

1. §

(1) A rendelet hatálya a vendéglátó üzletet üzemeltető, a vendéglátás keretében történő élelmiszer-előállító és -forgalmazó tevékenységet folytató gazdálkodó szervezetekre [Ptk. 685. § c) pont] (a továbbiakban: vendéglátó) terjed ki.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott tevékenység folytatására szolgáló üzletre, illetve annak létesítésére, bővítésére vonatkozó közegészségügyi, élelmiszer-higiéniai és kereskedelmi feltételeket külön jogszabályok tartalmazzák.

(3) E rendelet tekintetében az élelmiszerjog általános elveiről és követelményeiről, az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság létrehozásáról és az élelmiszer-biztonságra vonatkozó eljárások megállapításáról szóló 178/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet, valamint az élelmiszer-higiéniáról szóló 852/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet, továbbá az Étv. és a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény fogalommeghatározásait kell alkalmazni.

2. §

(1) A gazdasági és közlekedési miniszter (a továbbiakban: miniszter) és az egészségügyi miniszter a Magyar Élelmiszerbiztonsági Hivatal bevonásával a Helyes Higiéniai Gyakorlatra (Good Hygiene Practice) (a továbbiakban: GHP) vonatkozó útmutatókat értékeli abból a szempontból, hogy tartalma nem ütközik közösségi jogi aktusba, illetve jogszabályba.

(2) A miniszter továbbítja az Európai Bizottságnak a GHP-ra vonatkozó, az (1) bekezdés szerint megfelelő útmutatókat.

(3) A miniszter a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium hivatalos lapjában tájékoztatást ad az Európai Unió Hivatalos Lapjának C sorozatában kihirdetett GHP útmutatók elérhetőségéről.

3. §

(1) Az üzletben a "Veszélyelemzés Kritikus Szabályozási Pontok (HACCP) " rendszer (a továbbiakban: HACCP rendszer) dokumentációja meglétének ellenőrzésére a fogyasztóvédelmi hatóság, az alkalmazásának ellenőrzésére az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat kistérségi, fővárosi kerületi intézete (a továbbiakban: ÁNTSZ), az állat-egészségügyi-járványvédelmi előírások betartásának ellenőrzésére - állatjárvány fennállása vagy annak gyanúja esetén az ÁNTSZ egyidejű értesítésével -a területileg illetékes Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal jogosult.

(2) A vendéglátó a HACCP rendszer elkészítéséhez olyan szaktanácsadó közreműködését veheti igénybe, aki felsőfokú szakirányú végzettséggel vagy felsőfokú közegészségügyi, higiénés végzettséggel rendelkezik, és aki a HACCP rendszerre vonatkozó, legalább tanfolyami végzettséget igazol.

4. §

(1) A vendéglátónak gyártmánylapot nem kell vezetnie. A vendéglátó a vendéglátó termékek összetételére, csomagolására vonatkozó adatokról az előállítás helyén a minőség-ellenőrzés céljára is alkalmas módon, termékenként anyaghányad-nyilvántartást köteles vezetni. Vendéglátóterméket kizárólag az anyaghányad-nyilvántartásban foglaltak alapján lehet előállítani.

(2) Az anyaghányad-nyilvántartás tartalmazza:

a) a vendéglátó nevét,

b) a vendéglátó termék megnevezését,

c) a kalkuláció készítésének időpontját,

d) az egységnyi termékhez felhasznált élelmiszerösszetevő megnevezését és mennyiségét (az ételek termékösszetételét - a szakmai sajátosságok figyelembevételével - 10 adagra, a közétkeztetésben 100 adagra, illetve cukrászati készítményeknél formára, darabra kell nyilvántartani),

e) a termékhez felhasznált élelmiszer adalékanyagok megnevezését és mennyiségét,

f) a csomagolás esetén a csomagolóanyag megnevezését, az egységnyi termék csomagolásához felhasznált mennyiséget,

g) az előrecsomagolt termékeknél a fogyaszthatóság vagy a minőségmegőrzés időtartamát, és szükség szerint a tárolási hőmérsékletet,

h) a tömegre értékesített vendéglátó-termékeknél a felhasznált élelmiszer-összetevők bruttó tömegét, a késztermék nettó tömegét.

(3) A (2) bekezdésben meghatározott adatokban bekövetkező bármely változást az anyaghányad-nyilvántartásban a változást követően haladéktalanul át kell vezetni. Amennyiben a termék előállítását megszüntetik, az arról vezetett anyaghányad-nyilvántartást a megszüntetéstől számított egy évig meg kell őrizni.

5. §

(1) Vendéglátó-termék közvetlen hűtésére csak ivóvíz minőségű vízből előállított jég használható fel. Az italok felszolgálásakor a jeget kézzel érinteni nem szabad, azt kizárólag az erre a célra rendszeresített tárolóedényben szabad a vendégnek átadni.

(2) A gyorsan romló cukrászati és hidegkonyhai készítmények csak a hűtőlánc megtartásával szállíthatók, ennek hiányában csak az előállítás helyéhez közvetlenül csatlakozó, illetve ugyanazon épületben lévő üzletben, és csak hűtőtérben tárolhatók, továbbá csak onnan hozhatók forgalomba.

6. §

(1) A vendéglátó melegkonyhás üzletében, a grillkony-hában vagy a vendéglátó-termék előállítási helyén, a húselőkészítőben hurkát és kolbászt is előállíthat, és azt vendéglátó-termékként értékesítheti.

(2) A lefagyasztott termék csomagolásán fel kell tüntetni az élelmiszer megnevezését, a lefagyasztás időpontját és az eltarthatóság végső időpontját. A felengedett élelmiszert újra lefagyasztani és tovább tárolni tilos. Daráithús és húskészítmény lefagyasztása tilos.

(3) A vendéglátó saját termékei előállításához szükséges mennyiségben zöldséget, gyümölcsöt tartósíthat a külön jogszabályokban meghatározott előírások betartásával.

7. §

(1) A vendéglátó kötelessége a közegészségügyi követelményeknek való megfelelés és a vendéglátó-termékek minősége megfelelésének tanúsítása. A vendéglátó-termékek csomagolásán a 9. § (1) bekezdésében meghatározott jelölés egyben a megfelelőség tanúsítását is jelenti.

(2) A vendéglátónak a cukrászati és hidegkonyhai készítmények minőségmegőrzési idejét a termékhez felhasznált legrövidebb minőségmegőrzési idejű élelmiszer-összetevő alapján - az alkalmazott technológiai eljárás figyelembevételével - kell megállapítania.

(3) Olyan terméket, amelynek minőségmegőrzési ideje lejárt, forgalomba hozni, élelmiszer-összetevőként felhasználni tilos.

(4) Amennyiben a vendéglátó, vagy felelős alkalmazottja arról szerez tudomást, hogy az általa előállított vagy forgalmazott termék elfogyasztása következtében megbetegedés történt, vagy annak gyanúja merült fel, a termék előállítását és kiszolgálását azonnal be kell szüntetnie, és a meglévő készlet megőrzése mellett haladéktalanul értesítenie kell az ÁNTSZ-t.

8. §

(1) Vendéglátó-termékek szállításakor, tárolásakor biztosítani kell, hogy azokat minőségcsökkenés, sérülés és szennyeződés ne érje. A szállítás csak a közegészségügyi követelményeket kielégítő zárt edényzetben, az Étv. 9. és 10. §-ában meghatározott feltételeket kielégítő csomagolásban történhet. A kísérőjegyen tanúsítani kell a gyártás és a minőségmegőrzés idejét.

(2) Vendéglátó-termék szállítására csak tiszta, szagtalan, szennyeződéstől és fertőző anyagoktól mentes, könnyen tisztítható, fertőtleníthető szállítóeszközt, járművet, szállítótartályt szabad használni, amely alkalmas a vendéglátó-termék minőségének és állagának megóvására.

(3) Vendéglátó-termék végső fogyasztó részére történő kiszállító tevékenység végzéséhez az ÁNTSZ engedélye szükséges.

9. §

(1) A vendéglátásban előállított és előrecsomagolt élelmiszer csomagolásán jól láthatóan és közérthetően fel kell tüntetni a termék

a) megnevezését;

b) mennyiségét (nettó tömeg, db, térfogat);

c) fogyasztói árát az árak feltüntetésére vonatkozó rendelkezések szerint;

d) minőségmegőrzési időtartamának lejárati napját a következők szerint:

da) "minőségét megőrzi: .... dátum", vagy

db) "minőségét megőrzi:.....(utalás a dátum feltüntetésí helyére) ";

e) a fokozott közegészségügyi veszélyforrást jelentő, az összetételük miatt (állati eredetű élelmiszer, gomba stb., illetve ezeket tartalmazó) mikrobiológiai vagy más okból gyorsan romló, ezért a minőségük megőrzéséhez 0-10 °C közötti tárolási hőmérsékletet igénylő élelmiszerek esetében a "minőségét megőrzi" felirat és dátum helyett a "fogyasztható" felirat és a hónap, nap megjelölésével a dátumot;

f) a tárolási hőmérsékletét, amennyiben az a minőségmegőrzés, fogyaszthatóság szempontjából lényeges.

(2) A helyszíni eladáskor történő csomagolás kivételével minden csomagoláson fel kell tüntetni a vendéglátó vagy az előállító nevét és telephelyét is.

10. §

(1) A vendéglátás keretében történő csoportos étkeztetésre vonatkozó energia-tápanyagbeviteli, illetve élelmiszer-nyersanyag felhasználási ajánlásokat - a korcsoportonként megadott napi energia- és tápanyagbevitel ajánlott értékeit, valamint az egésznapos étkeztetéshez, a napi háromszori étkeztetéshez, és a csak ebéd szolgáltatáshoz megadott (1 főre 10 élelmezési napra vonatkozóan)-a melléklet "A", "B", "C" és "D" táblázata tartalmazza.

(2) A hivatásos és a szerződéses állományú katonák - e rendelettől eltérő - energia- és tápanyagbeviteli, illetve élelmiszer-felhasználási szabályait külön jogszabály állapítja meg.

11. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti

a) a vendéglátás és közétkeztetés keretében történő élelmiszer-előállítás és -forgalmazás feltételeiről szóló 80/1999. (XII. 28.) GM-EüM-FVM együttes rendelet 2-16. §-a, 20-27. §-a, valamint 2. és 3. számú melléklete,

b) a vendéglátás és közétkeztetés keretében történő élelmiszer-előállítás és -forgalmazás feltételeiről szóló 80/1999. (XII. 28.) GM-EüM-FVM együttes rendelet módosításáról szóló 41/2001. (XII. 22.) GM-EüM-FVM együttes rendelet,

c) a vendéglátás és közétkeztetés keretében történő élelmiszer-előállítás és -forgalmazás feltételeiről szóló 80/1999. (XII. 28.) GM-EüM-FVM együttes rendelet módosításáról szóló 54/2002. (XII. 29.) GKM-ESZCSM-FVM együttes rendelet,

d) az élelmiszer-forgalmazás rendjéről szóló 1/1997. (I. 17.) IKIM rendelet,

e) a fogyasztói forgalomba kerülő áruk és szolgáltatások árának feltüntetéséről szóló 7/2001. (III. 29.) GM rendelet 8. §-a (2) bekezdésének b) pontja.

(2) Ez a rendelet a vendéglátó termékek előállításának vonatkozásában az élelmiszer-higiéniáról szóló, 2004. április 29-i 852/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapítja meg.

Budapest, 2007. június 30.

Dr. Kóka János s. k.,

gazdasági és közlekedési miniszter

Gráf József s. k.,

földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter

Dr. Horváth Ágnes s. k..

egészségügyi miniszter

Kiss Péter s. k.,

szociális és munkaügyi miniszter

Melléklet a 67/2007. (VII. 10.) GKM-EüM-FVM-SZMM együttes rendelethez

"A " táblázat

Napi energia- és tápanyag-beviteli, illetve élelmiszer-felhasználási ajánlások csoportos étkeztetés számára

Élelmiszer (g)1-3
év
4-6
év
7-10 év11-14
év
15-18
év
19-60
év
60
év felett
energia kJ (kcal)5643 (1350)7106 (1700)9196(2200)10 450 (2500)10 868 (2600)11286 (2700)10 450 (2500)
összes fehérje (g)43-5354-6670-8679-9882-10179-8582-92
fehérje energia (%)13-1613-1613-1613-1613-1612-1413-15
összes zsír (g)41-44.51-5566-7175-8178-8481-8775-81
zsír energia (%)28-3028-3028-3028-3028-3028-3028-30
összes szénhidrát (g)178-194224-245290-317329-360342-374356-395335-360
szénhidrát energia (%)54-5954-5954-5954-5954-5956-6055-59
hozzáadott cukor energia (%)0-100-100-100-100-100-100-10
megengedett koleszterin (mg)135170220250300300300

"B" táblázat

Élelmiszer-felhasználási javaslat egész napos ellátásra (a megadott értékek egy főre, 10 napra vonatkoznak)

Élelmiszer (g)1-3
éves
4-6
éves
7-10 éves11-14
éves
15-18
éves
19-60
éves
60
év felett
hús (baromfi, sertés, marha)250330440500550600450
húskészítmény, húskészítmény-konzerv80125180200250350200
Élelmiszer (g)1-3
éves
4-6
éves
7-10
éves
11-14
éves
15-18
éves
19-60
éves
60 év
felett
belsőség, belsőségkészítmény90100130140150150150
hal, halkonzerv80100120140200200150
tej, savanyított tejtermék (kefir, joghurt, aludttej)3500300030003200350028003200
tejtermékek (sajt, túró)200250300350350300400
egyéb tejkészítmény (tejföl, tejszín)150180200220230250200
főzőzsiradék (sertészsír, baromfizsír, olaj, főzőmargarin)120140200250250250250
kenőzsiradék (margarin, vaj, vajkrém)100130170200200200200
cukor, méz250300350400400400400
cereáliák (liszt, rizs, gabonamagvak, gabonapelyhek, egyéb gabonakészítmények)300380500600600600600
kenyérfélék, péksütemények1200140020002400270030002400
száraztészta50140 -180200200200200
burgonya65080010001200120012001200,
zöldségfélék (friss, mirelit, konzerv, szárított)1600180020002200220022002000
gyümölcsök (friss, mirelit, befőtt, kompót, aszalt)1500150016001800180018001800
száraz hüvelyes-90110130150150100
tojás160160200200200200200
rostos üdítő400600800800800800800
lekvár20203030303030
olajos mag20304040404040

"C" táblázat

Élelmiszer-felhasználási javaslat ellátásra, tízórai, ebéd, uzsonna szolgáltatása esetén (a megadott értékek egy főre, 10 napra vonatkoznak)

Élelmiszer (g)1-3
éves
4-6
éves
7-10
éves
11-14
éves
hús (baromfi, sertés, marha)200260350400
húskészítmény, húskészítmény-konzerv70100150170
belsőség, belsőségkészítmény80100130140
hal, halkonzerv507090100
tej, savanyított tejtermék (kefir, joghurt, aludttej)2000180018002000
tejtermékek (sajt, túró)180220250300
egyéb tejkészítmény (tejföl, tejszín)120150170190
főzőzsiradék (sertészsír, baromfizsír, olaj, főzőmargarin)80100135170
kenőzsiradék (margarin, vaj, vajkrém)8090125150
cukor, méz0-1700-2000-2300-260
cereáliák (liszt, rizs, gabonamagvak, gabonapelyhek, egyéb gabonakészítmények)250300400500
kenyérfélék, péksütemények70090014001700
Élelmiszer (g)1-3 éves4-6
éves
7-10 éves11-14 éves
száraztészta5080100120
burgonya5506508001000
zöldségfélék (friss, mirelit, konzerv, szárított)1000120015001700
gyümölcsök (friss, mirelit, befőtt, kompót, aszalt)8008009001000
száraz hüvelyes-90110130
tojás120120150150
rostos üdítő200300400400
lekvár20203030
olajos mag20304040

"D" táblázat

Élelmiszer-felhasználási javaslat csak ebéd szolgáltatása esetén (a megadott értékek egy főre, 10 napra vonatkoznak)

Élelmiszer (g)4-6 éves7-10 éves11-14 éves15-18 éves19-60
éves
60 év felett
hús (baromfi, sertés, marha)260350400400450350
húskészítmény, húskészítmény-konzerv305060606060
belsőség, belsőségkészítmény80100100100100100
hal, halkonzerv7090100150150150
tej, savanyított tejtermék (kefir, joghurt, aludttej)300400500300300500
tejtermékek (sajt, túró)80100100100100100
egyéb tej készítmény (tejföl, tejszín)100130150150150150
főzőzsiradék (sertészsír, baromfizsír, olaj, főzőmargarin)110150190200200200
kenőzsiradék (margarin, vaj, vajkrém)------
cukor, méz0-600-800-1000-1000-1000-100
cereáliák (liszt, rizs, gabonamagvak, gabonapelyhek, egyéb gabonakészítmények)250300400400400400
kenyérfélék, péksütemények300400500600600500
száraztészta80100120120120120
burgonya600700800800800800
zöldségfélék (friss, mirelit, konzerv, szárított)110013501500160016001600
gyümölcsök (friss, mirelit, befőtt, kompót, aszalt)600700800800800800
száraz hüvelyes90110130150150100
tojás100120120120120120
rostos üdítő------
lekvár-----_
olajos mag304040404040

A csoportos étkeztetésben az "A" táblázatban meghatározott korcsoportoknak megfelelő külön étrend, illetve anyagkiszabás alkalmazása szükséges.

A csoportos étkeztetés ellenőrzésekor az étlapok és anyagkiszabatok alapján történő energia- és tápanyagszámítás legalább a következőkre terjedjen ki:

- energia (kJ, kcal),

- fehérje (g, energia%),

- zsír (g, energia%),

- szénhidrát (g, energia%),

- hozzáadott cukor (energia%),

- koleszterin (mg) .

A napi energia- és tápanyagbeviteli ajánlások teljesítendő aránya a szolgáltatott étkezések függvényében a következő:

- csak reggeli esetén 20%,

- csak ebéd esetén 35%,

- tízórai, ebéd esetén 50%,

- tízórai, ebéd, uzsonna esetén 65%,

- reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna esetén 75%,

- csak vacsora esetén 25%.

A hozzáadott zsiradék felhasználása változatos legyen és legfeljebb 30%-a legyen állati eredetű. A bő zsiradékbansütéshez használt zsírmennyiség legfeljebb 1/3-át lehet a tápanyagtartalomba, a nyersanyag-összesítésbe beszámolni.

Az étkeztetés ellenőrzésekor figyelembe kell venni, hogy a "B", "C", "D" táblázatokban található élelmiszernyersanyag-felhasználási javaslatokból egy hónapos átlagot véve az eltérés ne legyen nagyobb plusz-mínusz 10%-nál.

Tartalomjegyzék