101/2009. (V. 8.) Korm. rendelet
a közúti közlekedési szolgáltatásokról és a közúti járművek üzemben tartásáról szóló 89/1988. (XII. 20.) MT rendelet, a közúti árutovábbítási szerződésekről szóló 2/1981. (I. 31.) MT rendelet, valamint a közúti személyszállítási szerződésekről szóló 20/1981. (VI. 19.) MT rendelet módosításáról
A Kormány a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 48. § (3) bekezdés a) pont 3. és 5. alpontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alkotmány 35. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. §
A közúti közlekedési szolgáltatásokról és a közúti járművek üzemben tartásáról szóló 89/1988. (XII. 20.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 21. § (4)-(5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) Az Európai Unió más tagállamában bejegyzett járművel a Magyar Köztársaság területén kabotázsként végzett közúti áruszállítási tevékenység - kivéve, ha adott tagállam csatlakozási szerződése ettől eltérő rendelkezést tartalmaz - a nem honos fuvarozók valamely tagállamban nyújtott belföldi közúti árufuvarozási szolgáltatásai feltételeinek meghatározásáról szóló, 1993. október 25-i 3118/93/EGK tanácsi rendeletben foglalt feltételekkel - az (5) bekezdésben foglalt kivétellel - igazolt nemzetközi fuvarfeladat teljesítése érdekében a Magyar Köztársaság területére történt belépéstől számítva legfeljebb hét napon belül három alkalommal végezhető. A járműnek ezt követően el kell hagynia a Magyar Köztársaság területét.
(5) A (4) bekezdésben foglalt rendelkezést nem kell alkalmazni a 3. számú melléklet 4. és 5. pontja szerinti szállítási feladatot teljesítő járműre."
2. §
Az R. 21. §-a a következő (6)-(11) bekezdéssel egészül ki:
"(6) A (4) bekezdésben foglalt feltételek megtartásának igazolására a kabotázs-tevékenységről - az Európai Unió valamely hivatalos nyelvén - járművenként kimutatást kell készíteni. A kimutatásnak tartalmaznia kell:
a) a jármű rendszámát, magyarországi telephelyét (tárolási helyét),
b) az üzemben tartó megnevezését és címét, közösségi engedélyének számát,
c) a gépjárművezető nevét, az Európai Unión kívüli állam állampolgára esetén járművezetői igazolványának számát,
d) a jármű Magyar Köztársaság területére való belépése időpontját,
e) kabotázs-műveletenként a fuvaroztató (megbízó) megnevezését és címét, a fuvarozás megkezdésének és befejezésének időpontját, valamint a felrakóhelyet és a lerakóhelyet,
f) a jármű Magyar Köztársaság területéről való kilépése időpontját,
g) a szállított áru tömegét.
(7) A kabotázs-kimutatást - az NKH Központi Hivatalától a jármű rendszámára és az üzemben tartó nevére, a kabotázs megkezdésének tervezett időpontját megjelölve igényelt, a 2. számú melléklet szerinti nyomtatványon -a jármű vezetője köteles eseményszerűen vezetni, majd a nyomtatványt a kiadó hatóságnak - annak kiadását követő 60 napon belül - leadni. Az üzemben tartó új nyomtatványt csak abban az esetben kaphat, ha az előző nyomtatványt a kiadó hatóságnak leadta. A kabotázs-műveletet megelőző nemzetközi fuvarfeladathoz kapcsolódó fuvarokmányt és a kabotázs-kimutatást a járművezető köteles a közúti forgalomban a gépjárművön tartani, és az ellenőrzést végző hatóság képviselőjének felszólítására bemutatni.
(8) Ha az üzemben tartó ismételten és súlyosan megsérti a kabotázs-tevékenységre vonatkozó szabályokat, az ellenőrzést végző hatóság az NKH Központi Hivatalánál kezdeményezheti az üzembentartó kabotázs-tevékenység-ből történő időszakos kizárását a Magyar Köztársaság területén.
(9) A Magyar Köztársaság területén az Európai Unión kívüli állam hatósági engedélyével és jelzésével ellátott járművel kabotázsként közúti közlekedési szolgáltatási tevékenység - ha nemzetközi szerződés másként nem rendelkezik - a közlekedésért felelős miniszter engedélyével folytatható.
(10) Az Európai Unió más tagállamának hatósági engedélyével és jelzésével ellátott autóbusz a Magyar Köztársaság területén kabotázsként különjárati és szerződéses személyszállítást erre vonatkozó külön engedély nélkül végezhet. A valamely tagállamban nem honos fuvarozók számára a belföldi közúti személyszállítási szolgáltatás feltételeinek megállapításáról szóló, 1997. december 12/98/EK tanácsi rendeletben előírt, az Európai Bizottság részére történő értesítési és tájékoztatási kötelezettséget az NKH Központi Hivatala teljesíti. A menetrend szerinti közforgalmú közúti személyszállításra az Európai Unió tagállamaiban honos vállalkozások részére kiadott kabotázs-engedélyek számáról a közlekedésért felelős miniszter évente tájékoztatja az Európai Bizottságot az NKH Központi Hivatala útján.
(11) Az NKH Központi Hivatala a külföldi hatósági engedéllyel és jelzéssel ellátott járművek Magyar Köztársaság területén végzett kabotázs-tevékenységének összesített számadatát évente egy alkalommal statisztikai célból átadja a Központi Statisztikai Hivatalnak."
3. §
(1) Az R. 23. § (2)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Autóbusz-menetlevélként olyan okmány használható, amely legalább a következő adatokat tartalmazza:
a) a személyszállítás jellege (szerződéses, különjárati, rendelkezésre bocsátás),
b) az üzemben tartó és - amennyiben van ilyen - a megrendelő (szerződő fél) megnevezése és címe,
c) a jármű rendszáma és a gépjárművezető (gépjárművezetők) neve,
d) a jármű kiállításának helye és ideje,
e) az útvonal az indulások, megállások, érkezések helyének és idejének, a szállított utasok számának, a kilométeróra állásának, valamint a megtett kilométer-teljesítménynek a feltüntetésével.
(3) Fuvarlevélként olyan okmány használható, amely legalább a következő adatokat tartalmazza:
a) a szállítás jellege (fuvarozás, rendelkezésre bocsátás, bérvontatás, autómentés),
b) az üzemben tartó és a fuvaroztató megnevezése, címe,
c) a jármű rendszáma és a gépjárművezető (gépjárművezetők) neve,
d) az árura vonatkozó adatok [az árutulajdonos által kiállított szállítólevél száma, az áru megnevezése, mennyisége, a csomagolás módja, veszélyes áruknál a Veszélyes Áruk Nemzetközi Közúti Szállításáról szóló Európai megállapodás (ADR) szerinti adatok], illetőleg a vontatott vagy szállított járműre vonatkozó adatok (tulajdonos vagy üzemben tartó megnevezése, címe, jármű rendszáma),
e) az áru átvételének és kiszolgáltatásának helye, ideje,
f) az útvonal az indulás, a megállások (fel- és lerakodás), az érkezés helyének és idejének, a kilométeróra állásának, valamint a - rakománnyal vagy rakomány nélkül -megtett kilométer-teljesítménynek a feltüntetésével."
(2) Az R. 23. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) A (4) bekezdésben meghatározott esetekben menetlevélként olyan okmány használható, amely legalább a következő adatokat tartalmazza:
a) az üzemben tartó megnevezése, székhelye és a gépjárművezető neve,
b) a jármű rendszáma, telephelye,
c) a rakományra vonatkozó adatok (az árutulajdonos által kiállított szállítólevél száma, a szállítmány megnevezése, mennyisége, származása, a csomagolás módja, veszélyes áruknál az ADR szerinti adatok), illetőleg a szállított személyek számára vonatkozó adatok az indulás, a megállások és az érkezés helyének (fel- és lerakodás) és idejének, a kilométeróra állásának, valamint a megtett kilométer-teljesítménynek a feltüntetésével."
(3) Az R. 23. §-a a következő (16) bekezdéssel egészül ki:
"(16) Üzemanyag vásárlása vagy vételezése esetén az (1) és (4) bekezdésben meghatározott okmányon (menetlevélen, fuvarlevélen) fel kell jegyezni az üzemanyag-vásárlás vagy vételezés:
a) helyét, idejét és a kilométeróra állását, továbbá
b) a vásárlást vagy vételezést igazoló számla vagy más bizonylat számát."
4. §
Az R. 23/B. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Személygépkocsis személyszállító szolgáltatást végző jármű a 23. § (2) bekezdés b)-e) pontja szerinti adatokat tartalmazó menetlevéllel vehet részt a közúti forgalomban."
5. §
Az R. 27. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"27. § (1) Ez a rendelet a következő uniós jogi aktusoknak való megfelelést szolgálja:
a) az Európai Parlament és a Tanács 2006/94/EK irányelve (2006. december 12.) a közúti árufuvarozás egyes típusaira vonatkozó közös szabályok létrehozásáról;
b) az Európai Parlament és a Tanács 2003/59/EK irányelve (2003. július 15.) egyes közúti árufuvarozást vagy személyszállítást végző járművek vezetőinek alapképzéséről és továbbképzéséről, valamint a 3820/85/EGK tanácsi rendelet és a 61/439/EGK, illetve a 76/914/EGK tanácsi irányelv módosításáról, 2. cikk, valamint a 10. cikk (2) és (3) bekezdése;
c) a Tanács 2004/66/EK irányelve (2004. április 26.) az 1999/45/EK, a 2002/83/EK, a 2003/37/EK és a 2003/59/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvek, valamint a 77/388/EGK, a 91/414/EGK, a 96/26/EK, a 2003/48/EK és a 2003/49/EK tanácsi irányelvek az áruk szabad mozgása, a szolgáltatások nyújtásának szabadsága, a mezőgazdaság, a közlekedéspolitika és az adózás területén, a Cseh Köztársaság, Észtország, Ciprus, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Lengyelország, Szlovénia és Szlovákia csatlakozására tekintettel történő kiigazításáról, Melléklet IV. rész 2. pont;
d) a Tanács 2006/103/EK irányelve (2006. november 20.) a közlekedéspolitika területén elfogadott egyes irányelveknek Bulgária és Románia csatlakozására tekintettel történő kiigazításáról, Melléklet A. rész 6. pont.
(2) Ez a rendelet a következő uniós jogi aktusok végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapítja meg:
a) a Tanács 881/92/EGK rendelete (1992. március 26.) a tagállamok területére vagy területéről történő, illetve a tagállamok területén áthaladó, Közösségen belüli közúti árufuvarozási piacra való bejutásról, 13. cikk;
b) a Tanács 3118/93/EGK rendelete (1993. október 25.) a nem honos fuvarozók valamely tagállamban nyújtott belföldi közúti árufuvarozási szolgáltatásai feltételeinek meghatározásáról;
c) a Bizottság 792/94/EK rendelete (1994. április 8.) a 3118/93/EGK tanácsi rendeletnek a saját számlás közúti árufuvarozókra történő alkalmazása részletes szabályairól;
d) az Európai Parlament és a Tanács 484/2002/EK rendelete (2002. március 1.) a 881/92/EGK és a 3118/93/EGK tanácsi rendeletnek a járművezetői igazolvány létrehozása érdekében történő módosításáról."
6. §
Az R. 2. számú melléklete helyébe e rendelet melléklete szerinti 2. számú melléklet lép.
7. §
A közúti árutovábbítási szerződésekről szóló 2/1981. (I. 31.) MT rendelet 5. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"5. § A fuvardíjat, továbbá a fuvarozásra szükségesen és hasznosan fordított, a fuvarozó által megelőlegezett és a kiszolgáltatáskor meg nem térített költségeket az annak fizetésére kötelezett legkésőbb 30 napon belül köteles teljesíteni, kivéve, ha a 30 napnál hosszabb teljesítési határidő szerződésben való kikötését - ezzel arányban álló -más előnynek a fuvarozó javára írásbeli szerződésben történő vállalása ellensúlyozza. A felek ezzel ellentétes megállapodása semmis."
8. §
A közúti személyszállítási szerződésekről szóló 20/1981. (VI. 19.) MT rendelet 3. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) A személyszállítási szolgáltatás ellenértékét (díjat), továbbá a személyszállítási szolgáltatásra szükségesen és hasznosan fordított, a személyszállító által megelőlegezett és a kiszolgáltatáskor meg nem térített költségeket az annak fizetésére kötelezett legkésőbb 30 napon belül köteles teljesíteni, kivéve, ha a 30 napnál hosszabb teljesítési határidő szerződésben való kikötését - ezzel arányban álló -más előnynek a személyszállító javára írásbeli szerződésben történő vállalása ellensúlyozza. A felek ezzel ellentétes megállapodása semmis."
9. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, és a hatálybalépését követő napon hatályát veszti.
(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti az R. 5/A. § (16) bekezdése, 8. § (1) bekezdése.
(3) Ez a rendelet a nem honos fuvarozók valamely tagállamban nyújtott belföldi közúti árufuvarozási szolgáltatásai feltételeinek meghatározásáról szóló, 1993. október 25-i 3118/93/EGK tanácsi rendel et, a 3118/93/EGK tanácsi rendeletnek a saját számlás közúti árufuvarozókra történő alkalmazása részletes szabályairól szóló, 1994. április 8-i 792/94/EK bizottsági rendelet, valamint a 881/92/EGK és a 3118/93/EGK tanácsi rendeletnek a járművezetői igazolvány létrehozása érdekében történő módosításáról szóló, 2002. március 1-jei 484/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapítja meg.
Bajnai Gordon s. k.,
miniszterelnök
Melléklet a 101/2009. (V. 8.) Korm. rendelethez
"2. számú melléklet a 89/1988. (XII. 20.) MT rendelethez
Sorszám: | |||||
Kimutatás | |||||
az Európai Unió tagállamában bejegyzett jármű Magyar Köztársaság területén végzett kabotázs-tevékenységéről | |||||
I. A jármű -rendszáma -magyarországi tárolóhelye | |||||
II. Üzemben tartó -neve -ország jele -székhely címe -közösségi engedély száma | |||||
III. A gépjárművezető -neve -az Európai Unión kívüli állam állampolgára esetén a járművezetői igazolvány száma | |||||
IV. A jármű Magyar Köztársaság területére való belépési időpontja | (év) | (hónap) | (nap) | ||
V. A jármű Magyar Köztársaság területéről való kilépési időpontja | (év) | (hó nap) | (nap) | ||
VI. A szállított áru tömege | |||||
Kabotázs-fuvarozások | |||||
A fuvaroztató (megbízó) neve, címe, a felrakóhely és a lerakóhely | megkezdése | befejezése | |||
1. | (hónap, nap, óra) | (hónap, nap, óra) | |||
2. | (hónap, nap, óra) | (hónap, nap, óra) | |||
3. | (hónap, nap, óra) | (hónap, nap, óra) | |||
_________________________ helység, dátum | _________________________ fuvarozó aláírása" |