Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

101/2009. (V. 8.) Korm. rendelet

a közúti közlekedési szolgáltatásokról és a közúti járművek üzemben tartásáról szóló 89/1988. (XII. 20.) MT rendelet, a közúti árutovábbítási szerződésekről szóló 2/1981. (I. 31.) MT rendelet, valamint a közúti személyszállítási szerződésekről szóló 20/1981. (VI. 19.) MT rendelet módosításáról

A Kormány a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 48. § (3) bekezdés a) pont 3. és 5. alpontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alkotmány 35. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. §

A közúti közlekedési szolgáltatásokról és a közúti járművek üzemben tartásáról szóló 89/1988. (XII. 20.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 21. § (4)-(5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Az Európai Unió más tagállamában bejegyzett járművel a Magyar Köztársaság területén kabotázsként végzett közúti áruszállítási tevékenység - kivéve, ha adott tagállam csatlakozási szerződése ettől eltérő rendelkezést tartalmaz - a nem honos fuvarozók valamely tagállamban nyújtott belföldi közúti árufuvarozási szolgáltatásai feltételeinek meghatározásáról szóló, 1993. október 25-i 3118/93/EGK tanácsi rendeletben foglalt feltételekkel - az (5) bekezdésben foglalt kivétellel - igazolt nemzetközi fuvarfeladat teljesítése érdekében a Magyar Köztársaság területére történt belépéstől számítva legfeljebb hét napon belül három alkalommal végezhető. A járműnek ezt követően el kell hagynia a Magyar Köztársaság területét.

(5) A (4) bekezdésben foglalt rendelkezést nem kell alkalmazni a 3. számú melléklet 4. és 5. pontja szerinti szállítási feladatot teljesítő járműre."

2. §

Az R. 21. §-a a következő (6)-(11) bekezdéssel egészül ki:

"(6) A (4) bekezdésben foglalt feltételek megtartásának igazolására a kabotázs-tevékenységről - az Európai Unió valamely hivatalos nyelvén - járművenként kimutatást kell készíteni. A kimutatásnak tartalmaznia kell:

a) a jármű rendszámát, magyarországi telephelyét (tárolási helyét),

b) az üzemben tartó megnevezését és címét, közösségi engedélyének számát,

c) a gépjárművezető nevét, az Európai Unión kívüli állam állampolgára esetén járművezetői igazolványának számát,

d) a jármű Magyar Köztársaság területére való belépése időpontját,

e) kabotázs-műveletenként a fuvaroztató (megbízó) megnevezését és címét, a fuvarozás megkezdésének és befejezésének időpontját, valamint a felrakóhelyet és a lerakóhelyet,

f) a jármű Magyar Köztársaság területéről való kilépése időpontját,

g) a szállított áru tömegét.

(7) A kabotázs-kimutatást - az NKH Központi Hivatalától a jármű rendszámára és az üzemben tartó nevére, a kabotázs megkezdésének tervezett időpontját megjelölve igényelt, a 2. számú melléklet szerinti nyomtatványon -a jármű vezetője köteles eseményszerűen vezetni, majd a nyomtatványt a kiadó hatóságnak - annak kiadását követő 60 napon belül - leadni. Az üzemben tartó új nyomtatványt csak abban az esetben kaphat, ha az előző nyomtatványt a kiadó hatóságnak leadta. A kabotázs-műveletet megelőző nemzetközi fuvarfeladathoz kapcsolódó fuvarokmányt és a kabotázs-kimutatást a járművezető köteles a közúti forgalomban a gépjárművön tartani, és az ellenőrzést végző hatóság képviselőjének felszólítására bemutatni.

(8) Ha az üzemben tartó ismételten és súlyosan megsérti a kabotázs-tevékenységre vonatkozó szabályokat, az ellenőrzést végző hatóság az NKH Központi Hivatalánál kezdeményezheti az üzembentartó kabotázs-tevékenység-ből történő időszakos kizárását a Magyar Köztársaság területén.

(9) A Magyar Köztársaság területén az Európai Unión kívüli állam hatósági engedélyével és jelzésével ellátott járművel kabotázsként közúti közlekedési szolgáltatási tevékenység - ha nemzetközi szerződés másként nem rendelkezik - a közlekedésért felelős miniszter engedélyével folytatható.

(10) Az Európai Unió más tagállamának hatósági engedélyével és jelzésével ellátott autóbusz a Magyar Köztársaság területén kabotázsként különjárati és szerződéses személyszállítást erre vonatkozó külön engedély nélkül végezhet. A valamely tagállamban nem honos fuvarozók számára a belföldi közúti személyszállítási szolgáltatás feltételeinek megállapításáról szóló, 1997. december 12/98/EK tanácsi rendeletben előírt, az Európai Bizottság részére történő értesítési és tájékoztatási kötelezettséget az NKH Központi Hivatala teljesíti. A menetrend szerinti közforgalmú közúti személyszállításra az Európai Unió tagállamaiban honos vállalkozások részére kiadott kabotázs-engedélyek számáról a közlekedésért felelős miniszter évente tájékoztatja az Európai Bizottságot az NKH Központi Hivatala útján.

(11) Az NKH Központi Hivatala a külföldi hatósági engedéllyel és jelzéssel ellátott járművek Magyar Köztársaság területén végzett kabotázs-tevékenységének összesített számadatát évente egy alkalommal statisztikai célból átadja a Központi Statisztikai Hivatalnak."

3. §

(1) Az R. 23. § (2)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Autóbusz-menetlevélként olyan okmány használható, amely legalább a következő adatokat tartalmazza:

a) a személyszállítás jellege (szerződéses, különjárati, rendelkezésre bocsátás),

b) az üzemben tartó és - amennyiben van ilyen - a megrendelő (szerződő fél) megnevezése és címe,

c) a jármű rendszáma és a gépjárművezető (gépjárművezetők) neve,

d) a jármű kiállításának helye és ideje,

e) az útvonal az indulások, megállások, érkezések helyének és idejének, a szállított utasok számának, a kilométeróra állásának, valamint a megtett kilométer-teljesítménynek a feltüntetésével.

(3) Fuvarlevélként olyan okmány használható, amely legalább a következő adatokat tartalmazza:

a) a szállítás jellege (fuvarozás, rendelkezésre bocsátás, bérvontatás, autómentés),

b) az üzemben tartó és a fuvaroztató megnevezése, címe,

c) a jármű rendszáma és a gépjárművezető (gépjárművezetők) neve,

d) az árura vonatkozó adatok [az árutulajdonos által kiállított szállítólevél száma, az áru megnevezése, mennyisége, a csomagolás módja, veszélyes áruknál a Veszélyes Áruk Nemzetközi Közúti Szállításáról szóló Európai megállapodás (ADR) szerinti adatok], illetőleg a vontatott vagy szállított járműre vonatkozó adatok (tulajdonos vagy üzemben tartó megnevezése, címe, jármű rendszáma),

e) az áru átvételének és kiszolgáltatásának helye, ideje,

f) az útvonal az indulás, a megállások (fel- és lerakodás), az érkezés helyének és idejének, a kilométeróra állásának, valamint a - rakománnyal vagy rakomány nélkül -megtett kilométer-teljesítménynek a feltüntetésével."

(2) Az R. 23. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A (4) bekezdésben meghatározott esetekben menetlevélként olyan okmány használható, amely legalább a következő adatokat tartalmazza:

a) az üzemben tartó megnevezése, székhelye és a gépjárművezető neve,

b) a jármű rendszáma, telephelye,

c) a rakományra vonatkozó adatok (az árutulajdonos által kiállított szállítólevél száma, a szállítmány megnevezése, mennyisége, származása, a csomagolás módja, veszélyes áruknál az ADR szerinti adatok), illetőleg a szállított személyek számára vonatkozó adatok az indulás, a megállások és az érkezés helyének (fel- és lerakodás) és idejének, a kilométeróra állásának, valamint a megtett kilométer-teljesítménynek a feltüntetésével."

(3) Az R. 23. §-a a következő (16) bekezdéssel egészül ki:

"(16) Üzemanyag vásárlása vagy vételezése esetén az (1) és (4) bekezdésben meghatározott okmányon (menetlevélen, fuvarlevélen) fel kell jegyezni az üzemanyag-vásárlás vagy vételezés:

a) helyét, idejét és a kilométeróra állását, továbbá

b) a vásárlást vagy vételezést igazoló számla vagy más bizonylat számát."

4. §

Az R. 23/B. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Személygépkocsis személyszállító szolgáltatást végző jármű a 23. § (2) bekezdés b)-e) pontja szerinti adatokat tartalmazó menetlevéllel vehet részt a közúti forgalomban."

5. §

Az R. 27. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"27. § (1) Ez a rendelet a következő uniós jogi aktusoknak való megfelelést szolgálja:

a) az Európai Parlament és a Tanács 2006/94/EK irányelve (2006. december 12.) a közúti árufuvarozás egyes típusaira vonatkozó közös szabályok létrehozásáról;

b) az Európai Parlament és a Tanács 2003/59/EK irányelve (2003. július 15.) egyes közúti árufuvarozást vagy személyszállítást végző járművek vezetőinek alapképzéséről és továbbképzéséről, valamint a 3820/85/EGK tanácsi rendelet és a 61/439/EGK, illetve a 76/914/EGK tanácsi irányelv módosításáról, 2. cikk, valamint a 10. cikk (2) és (3) bekezdése;

c) a Tanács 2004/66/EK irányelve (2004. április 26.) az 1999/45/EK, a 2002/83/EK, a 2003/37/EK és a 2003/59/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvek, valamint a 77/388/EGK, a 91/414/EGK, a 96/26/EK, a 2003/48/EK és a 2003/49/EK tanácsi irányelvek az áruk szabad mozgása, a szolgáltatások nyújtásának szabadsága, a mezőgazdaság, a közlekedéspolitika és az adózás területén, a Cseh Köztársaság, Észtország, Ciprus, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Lengyelország, Szlovénia és Szlovákia csatlakozására tekintettel történő kiigazításáról, Melléklet IV. rész 2. pont;

d) a Tanács 2006/103/EK irányelve (2006. november 20.) a közlekedéspolitika területén elfogadott egyes irányelveknek Bulgária és Románia csatlakozására tekintettel történő kiigazításáról, Melléklet A. rész 6. pont.

(2) Ez a rendelet a következő uniós jogi aktusok végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapítja meg:

a) a Tanács 881/92/EGK rendelete (1992. március 26.) a tagállamok területére vagy területéről történő, illetve a tagállamok területén áthaladó, Közösségen belüli közúti árufuvarozási piacra való bejutásról, 13. cikk;

b) a Tanács 3118/93/EGK rendelete (1993. október 25.) a nem honos fuvarozók valamely tagállamban nyújtott belföldi közúti árufuvarozási szolgáltatásai feltételeinek meghatározásáról;

c) a Bizottság 792/94/EK rendelete (1994. április 8.) a 3118/93/EGK tanácsi rendeletnek a saját számlás közúti árufuvarozókra történő alkalmazása részletes szabályairól;

d) az Európai Parlament és a Tanács 484/2002/EK rendelete (2002. március 1.) a 881/92/EGK és a 3118/93/EGK tanácsi rendeletnek a járművezetői igazolvány létrehozása érdekében történő módosításáról."

6. §

Az R. 2. számú melléklete helyébe e rendelet melléklete szerinti 2. számú melléklet lép.

7. §

A közúti árutovábbítási szerződésekről szóló 2/1981. (I. 31.) MT rendelet 5. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"5. § A fuvardíjat, továbbá a fuvarozásra szükségesen és hasznosan fordított, a fuvarozó által megelőlegezett és a kiszolgáltatáskor meg nem térített költségeket az annak fizetésére kötelezett legkésőbb 30 napon belül köteles teljesíteni, kivéve, ha a 30 napnál hosszabb teljesítési határidő szerződésben való kikötését - ezzel arányban álló -más előnynek a fuvarozó javára írásbeli szerződésben történő vállalása ellensúlyozza. A felek ezzel ellentétes megállapodása semmis."

8. §

A közúti személyszállítási szerződésekről szóló 20/1981. (VI. 19.) MT rendelet 3. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A személyszállítási szolgáltatás ellenértékét (díjat), továbbá a személyszállítási szolgáltatásra szükségesen és hasznosan fordított, a személyszállító által megelőlegezett és a kiszolgáltatáskor meg nem térített költségeket az annak fizetésére kötelezett legkésőbb 30 napon belül köteles teljesíteni, kivéve, ha a 30 napnál hosszabb teljesítési határidő szerződésben való kikötését - ezzel arányban álló -más előnynek a személyszállító javára írásbeli szerződésben történő vállalása ellensúlyozza. A felek ezzel ellentétes megállapodása semmis."

9. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, és a hatálybalépését követő napon hatályát veszti.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti az R. 5/A. § (16) bekezdése, 8. § (1) bekezdése.

(3) Ez a rendelet a nem honos fuvarozók valamely tagállamban nyújtott belföldi közúti árufuvarozási szolgáltatásai feltételeinek meghatározásáról szóló, 1993. október 25-i 3118/93/EGK tanácsi rendel et, a 3118/93/EGK tanácsi rendeletnek a saját számlás közúti árufuvarozókra történő alkalmazása részletes szabályairól szóló, 1994. április 8-i 792/94/EK bizottsági rendelet, valamint a 881/92/EGK és a 3118/93/EGK tanácsi rendeletnek a járművezetői igazolvány létrehozása érdekében történő módosításáról szóló, 2002. március 1-jei 484/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapítja meg.

Bajnai Gordon s. k.,

miniszterelnök

Melléklet a 101/2009. (V. 8.) Korm. rendelethez

"2. számú melléklet a 89/1988. (XII. 20.) MT rendelethez

Sorszám:
Kimutatás
az Európai Unió tagállamában bejegyzett jármű Magyar Köztársaság területén végzett
kabotázs-tevékenységéről
I. A jármű
-rendszáma
-magyarországi tárolóhelye
II. Üzemben tartó
-neve
-ország jele
-székhely címe
-közösségi engedély száma
III. A gépjárművezető
-neve
-az Európai Unión kívüli állam állampolgára esetén a járművezetői igazolvány száma
IV. A jármű Magyar Köztársaság területére való belépési időpontja(év)(hónap)(nap)
V. A jármű Magyar Köztársaság területéről való kilépési időpontja(év)(hó nap)(nap)
VI. A szállított áru tömege
Kabotázs-fuvarozások
A fuvaroztató (megbízó) neve, címe, a felrakóhely és a lerakóhelymegkezdésebefejezése
1.(hónap, nap, óra)(hónap, nap, óra)
2.(hónap, nap, óra)(hónap, nap, óra)
3.(hónap, nap, óra)(hónap, nap, óra)
_________________________
helység, dátum
_________________________
fuvarozó aláírása"

Tartalomjegyzék