22/2010. (XII. 20.) NFM rendelet
a vasúti járművezetői engedélyről és a vasúti járművezetői tanúsítványról
A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény 88. § (2) bekezdés 26. pontjában kapott felhatalmazás alapján, az egyes miniszterek, valamint a Miniszterelnökséget vezető államtitkár feladat- és hatásköréről szóló 212/2010. (VII. 1.) Korm. rendelet 84. § e) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:
1. A rendelet alkalmazási köre
1. § (1) E rendeletet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a vasúti járművezetőre kell alkalmazni.
(2)[1] A 11. §-ban, valamint a 19. §-ban foglaltakat az országos jelentőségű vasútvonalakon vonatokat közlekedtető vasúti járművezetőre kell alkalmazni.
2. A vasúti járművezetői engedély
2. §[2] (1) A vasúti járművezetői engedély hatálya
a) az országos jelentőségű vasútvonalakra,
b) az engedélyben meghatározott térségi, elővárosi, városi, helyi vasúti pályahálózatra,
c) a saját célú vasúti pályahálózaton, iparvágányon, kisvasúton és múzeumvasúton bejelentés alapján végzett vasúti tevékenységre
terjed ki.
(2) Az országos jelentőségű vasútvonalakra vonatkozó vasúti járművezetői engedéllyel (a továbbiakban: országos engedély) rendelkező vasúti járművezető az országos jelentőségű vasútvonalakkal összeköttetésben lévő térségi, elővárosi, városi, helyi, saját célú vasúti pályahálózaton, iparvágányon, kisvasúton és múzeumvasúton - amennyiben arra járművezetői tanúsítvánnyal is rendelkezik - is jogosult vasúti jármű közlekedtetésére.
3. § Az országos engedéllyel egy tekintet alá esik az Európai Gazdasági Térségről szóló Megállapodásban részes más államban (a továbbiakban: EGT-állam) a közösségi vasúti rendszereken mozdonyokat és vonatokat működtető mozdonyvezetők minősítéséről szóló, 2007. október 23-i 2007/59/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvvel összhangban kiállított vasúti járművezetői engedély.
4. § (1) A vasúti közlekedési hatóság (a továbbiakban: közlekedési hatóság) az országos engedélyt a mozdonyvezetői engedélyeknek, a kiegészítő tanúsítványoknak, a kiegészítő tanúsítványok hitelesített másolatának, valamint a mozdonyvezetői engedély kérelmezésére szolgáló formanyomtatványnak a 2007/59/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv szerinti közösségi mintájáról szóló, 2009. december 3-i 2010/36/EU bizottsági rendeletben meghatározottak szerint állítja ki.
(2)[3] A közlekedési hatóság az engedélyben meghatározott térségi, elővárosi, városi, helyi vasúti pályahálózatra, valamint a saját célú vasúti pályahálózaton, iparvágányon, kisvasúton, múzeumvasúton a bejelentés alapján végzett vasúti tevékenységre vonatkozó vasúti járművezetői engedélyt az 1. mellékletben meghatározottak szerint állítja ki.
(3) A vasúti járművezetői engedélyt a közlekedési hatóság egy eredeti példányban állítja ki. A közlekedési hatóság a jogosult kérelmére az engedélyről másolatot ad ki, az engedélyt egyéb más módon sokszorosítani tilos.
5. § Vasúti járművezetői engedélyt az a személy kaphat, aki
a) a vasúti közlekedés biztonságával összefüggő munkakört betöltő munkavállalók szakmai képzésének és vizsgáztatásának szabályairól szóló rendeletben (a továbbiakban: KR.) foglaltak szerint a vasúti járművezetői engedélyhez szükséges alapvizsgát letette,
b) a vasúti közlekedés biztonságával összefüggő munkaköröket betöltő munkavállalókkal szemben támasztott egészségügyi követelményekről és az egészségügyi vizsgálat rendjéről szóló kormányrendelet (a továbbiakban: ER.) szerinti egészségi alkalmassági tanúsítványa érvényes, és abban "vasúti járművezetői munkakör betöltésére alkalmas" minősítés szerepel, valamint
c)[4] a KR.-ben meghatározott, a képzésben való részvétel iskolai végzettségre vonatkozó feltételeinek megfelel.
5/A. §[5] Az a vasúti járművezető, aki a KR. hatálybalépése előtt szerzett vasúti jármű vezetésére vonatkozó jogosultságot, vasúti járművezetői engedélyt kaphat, ha igazolja, hogy időszakos vizsgáról szóló érvényes igazolással, valamint "alkalmas" minősítésű, érvényes időszakos egészségi alkalmassági tanúsítvánnyal rendelkezik.
6. § (1) A vasúti járművezetői engedély a kiállítását követő 10 évig hatályos. A vasúti járművezető munkaviszonyának megszűnése a vasúti járművezetői engedély hatályát nem érinti.
(2) A közlekedési hatóság a vasúti járművezetői engedély hatályát kérelemre további 10 évre megújítja, ha az engedély kiadásának feltételei továbbra is fennállnak, és a kérelmező igazolja, hogy a KR. szerinti időszakos vizsgával rendelkezik, valamint 6 hónapnál nem régebben időszakos egészségi alkalmassági vizsgálaton vett részt, amely "alkalmas" minősítéssel zárult. A vasúti járművezetői engedély megújítása iránti eljárásra egyebekben az engedély kiadása iránti eljárásra vonatkozó rendelkezéseket megfelelően alkalmazni kell.
7. § (1) A közlekedési hatóság a vasúti járművezetői engedélyben szereplő adat változása esetén az engedélyt kérelemre módosítja.
(2) A kérelmezőnek a vasúti járművezetői engedély módosítása iránti kérelem előterjesztésével egyidejűleg az adat változását hitelt érdemlően igazolnia kell.
(3)[6] Vasúti járművezetői engedélynek minősül, és Magyarország területén vasúti jármű közlekedtetésére jogosít:
a) csere esetén a lejárt érvényességű vasúti járművezetői engedély leadását követően a közlekedési hatóság által kiállított igazolás az új vasúti járművezetői engedély kiadásáig, de legfeljebb az igazolás kiállításától számított 30 napig,
b) az érvényes vasúti járművezetői engedély elvesztése, eltulajdonítása, megsemmisülése, megrongálódása esetén a közlekedési hatóságnál tett bejelentésről szóló jegyzőkönyv, a jegyzőkönyv kiállításának napjától számított 30 napig.
8. § (1) Az engedéllyel kapcsolatos hatósági eljárásban a kérelmet a kérelmező képviseletében a kérelmezővel munkaszerződést vagy tanulmányi szerződés kötött vasúti társaság, valamint az a képzőszervezet is előterjesztheti, amellyel a kérelmező tanulói jogviszonyban áll.
(2)[7] Az országos engedély kivételével az engedéllyel kapcsolatos kérelmeket a közlekedési hatóság által rendszeresített formanyomtatványon - a 4. melléklet szerinti iratok csatolásával - kell előterjeszteni.
(3) A vasúti járművezetői engedély megszerzésének és megújításainak feltételeiről, valamint az engedéllyel kapcsolatos eljárásokról a hatóság a hivatalos internetes oldalán tájékoztatót tesz közzé.
9. § (1) A közlekedési hatóság a vasúti járművezetői engedélyt legfeljebb 6 hónapos időtartamra felfüggeszti és bevonja, ha az engedély jogosultja[8]
a) a KR.-ben meghatározott időszakos hatósági vizsgát vagy soron kívüli időszakos hatósági vizsgát határidőben nem teszi le, vagy
b)[9] az ER-ben meghatározott előzetes, időszakos vagy soron kívüli egészségi alkalmassági vizsgálaton való részvételt elmulasztja vagy az egészségi alkalmassági vizsgálat "ideiglenesen nem alkalmas" eredménnyel zárul.
(2) A közlekedési hatóság felfüggesztés hatályát megszünteti, ha a vasúti járművezetői engedély jogosultja az (1) bekezdés szerinti határidőn belül
a) az elmulasztott vagy sikertelen vizsgát pótolja, vagy
b)[10] előzetes, időszakos vagy soron kívüli egészségi vizsgálaton vesz részt, amely "alkalmas" eredménnyel zárul.
(3) A közlekedési hatóság a vasúti járművezetői engedélyt visszavonja és bevonja, ha[11]
a) a felfüggesztés megszüntetésének feltétele a felfüggesztés időpontjától számított 6. hónapot meghaladóan nem teljesül, vagy
b)[12] az ER-ben meghatározott előzetes, időszakos vagy soron kívüli egészségi alkalmassági vizsgálata "nem alkalmas" eredménnyel zárul.
10. § (1) A közlekedési hatóság a vasúti járművezetői engedélyekről nyilvántartást vezet, amelyben feltünteti az engedély kiállítására, megújítására, meghosszabbítására, módosítására, lejártára, felfüggesztésére, visszavonására és elvesztésének, ellopásának vagy megsemmisülésének bejelentésére vonatkozó adatokat.
(2) A nyilvántartás tartalmazza továbbá a vasúti járművezetői engedélyben feltüntetett valamennyi adatot, valamint az 5. § szerinti feltételek fennálltának ellenőrzésével kapcsolatos adatokat.
(3) A közlekedési hatóság biztosítja, hogy a nyilvántartott adatok az egyes mozdonyvezetők részére kiadott nemzeti nyilvántartási szám alapján lekérdezhetők legyenek.
11. § A közlekedési hatóság indokolással ellátott kérelemre információt szolgáltat a nyilvántartott vasúti járművezetői engedélyekről az EGT-államok vasútbiztonsági hatóságai, az Európai Vasúti Ügynökség, valamint az érintett vasúti járművezető foglalkoztató szervezet számára.
3. A vasúti járművezetői tanúsítvány
12. § (1) A vasúti jármű vezetőjének - a (2) bekezdésben foglalt eltéréssel - tanúsítvánnyal kell rendelkeznie.
(2) Nem kell a tervezett útvonalra kiterjedő hatályú tanúsítvánnyal rendelkeznie a vasúti jármű vezetőjének
a) ha a vasúti pályahálózat működtetője a vasúti közlekedés zavarára tekintettel a vonatok eltereléséről vagy a vasúti pálya karbantartásáról rendelkezik,
b) a muzeális jellegű vasúti jármű kivételes, egyszeri közlekedtetése esetén,
c) a különleges áruszállító vasúti jármű kivételes, egyszeri közlekedtetése esetén,
d) új vasúti jármű szállítása vagy bemutatása esetén, valamint
e) a vasúti járművezető képzése vagy vizsgáztatása esetén,
feltéve, hogy a tervezett útvonalra kiterjedő hatályú tanúsítvánnyal rendelkező, a járművezető nyelvét beszélő, a jármű megállítására kiképzett másik járművezető vezetés közben a járművezető mellett tartózkodik.
(3) A (2) bekezdés c) pontjában meghatározott lehetőség a vasúti pályahálózat működtetőjének hozzájárulása esetén vehető igénybe. A (2) bekezdés egyéb pontjaiban meghatározott esetekben a lehetőség igénybevételéről a vasúti járművet közlekedtető vasúti társaság önállóan jogosult dönteni. A (2) bekezdés szerinti lehetőség igénybevételéről a vasúti társaság köteles értesíteni a vasúti pályahálózat működtetőjét.
(4) A tanúsítvány a következő kategóriában jogosít vezetésre:
a) "A" kategória: tolatómozdonyok, munkaszerelvények, karbantartó vasúti járművek, valamint tolatásra használt egyéb mozdonyok,
b) "B" kategória: személyszállítás és árutovábbítás.
A tanúsítványban több kategória is feltüntethető.
(5) A vasúti társaság a tanúsítványban - az országos engedéllyel rendelkező vasúti járművezető tanúsítványa kivételével - a 2. mellékletben felsorolt adatokat tünteti fel.
13. §[13] (1) A vasúti társaság a vele munkaviszonyban álló vasúti járművezető részére tanúsítványt állít ki, ha
a) a munkavállaló a KR.-ben meghatározottak szerint a tanúsítványhoz szükséges alapvizsgát letette,
b) a munkavállaló a vasúti társaság által üzemben tartott vasúti járműre, valamint a vasúti társaság által igénybe vett vasúti pályahálózatra vagy annak egy részére vonatkozóan szakismereti és alkalmassági vizsgát szerzett, továbbá
c) a munkavállaló a KR. 6. mellékletében meghatározott magyar nyelvismerettel rendelkezik.
(2) A vasúti társaság a tanúsítványt a biztonságirányítási rendszerében meghatározott eljárásrend szerint, a mozdonyvezetői engedélyeknek, a kiegészítő tanúsítványoknak, a kiegészítő tanúsítványok hitelesített másolatának, valamint a mozdonyvezetői engedély kérelmezésére szolgáló formanyomtatványnak a 2007/59/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv szerinti közösségi mintájáról szóló, 2009. december 3-i 2010/36/EU bizottsági rendeletben meghatározottaknak megfelelően állítja ki.
(3) A tanúsítvány tulajdonosa a kiállító vasúti társaság. A vasúti társaság a vasúti járművezető kérelmére a részére a tanúsítványból hitelesített másolatot ad.
(4) Az (1)-(3) bekezdés rendelkezéseitől eltérően a munkáltató megbízásából a vasúti vizsgaközpont is jogosult kiállítani a tanúsítványt. A vasúti vizsgaközpont a munkáltató kérelmére a részére a tanúsítványból hitelesített másolatot ad.
(5) A tanúsítványt a vasúti vizsgaközpont a (2) bekezdésben meghatározott formai előírásoknak és a biztonsági okmányokra vonatkozó szabályoknak megfelelően az alap- és időszakos vizsga adatai alapján állítja ki.
(6) A vasúti vizsgaközpont által kiállított tanúsítvány egy tekintet alá esik a vasúti társaság által kiállított tanúsítvánnyal.
14. §[14] A vasúti társaság vagy a vasúti vizsgaközpont haladéktalanul megújítja a tanúsítványt, ha a tanúsítvány jogosultja további járműre vagy vasúti pályára vagy pályahálózatra vonatkozó szakismereti és alkalmassági vizsgát szerez.
15. § (1) A vasúti társaság a tanúsítványt legfeljebb 6 hónapos időtartamra felfüggeszti,
a) ha a munkavállaló szakmai alkalmasságával kapcsolatos kétely miatt a KR.-ben meghatározottak szerint soron kívüli időszakos hatósági vizsga letételére utasította, vagy
b) ha a munkavállaló a KR.-ben meghatározott időszakos hatósági vizsgát vagy soron kívüli időszakos hatósági vizsgát határidőben nem teszi le.
(2) A vasúti társaság a tanúsítvány felfüggesztésének hatályát megszünteti, ha a munkavállaló az (1) bekezdés szerinti határidőn belül az elmulasztott vagy sikertelen vizsgát pótolja, vagy a soron kívüli időszakos hatósági vizsgát leteszi.
(3) A vasúti társaság a tanúsítványt visszavonja, ha a felfüggesztés megszüntetésének feltétele 6 hónapon belül nem teljesül.
16. § (1)[15] Ha a vasúti járművezető vitatja a vasúti társaságnak vagy a vasúti vizsgaközpontnak a tanúsítvány kiállításával, megújításával, felfüggesztésével vagy visszavonásával kapcsolatos döntését, úgy az intézkedés vele történt közlését követő 30 napon belül egyeztetést kezdeményezhet a vasúti társasággal. Amennyiben az egyeztetés kezdeményezésétől számított 30 napon belül nem vezet eredményre, kérheti a közlekedési hatóságtól a döntés felülvizsgálatát.
(2)[16] Ha az (1) bekezdés szerinti kérelem alapján a közlekedési hatóság megállapítja, hogy a vasúti társaság vagy a vasúti vizsgaközpont intézkedése jogszabályt sért, a vasúti társaságot a jogszerű intézkedés megtételére kötelezi.
17. § (1)[17] A vasúti társaság és a vasúti vizsgaközpont nyilvántartást vezet valamennyi általa kiállított tanúsítványról, amelyben feltünteti a tanúsítvány kiállítására, megújítására, meghosszabbítására, módosítására, lejártára, felfüggesztésére, visszavonására és elvesztésének, ellopásának vagy megsemmisülésének bejelentésére vonatkozó adatokat.
(2) A nyilvántartás tartalmazza a tanúsítványban feltüntetett valamennyi adatot, valamint a 13. § (1) bekezdése szerinti feltételek fennálltának ellenőrzésével kapcsolatos adatokat.
(3)[18] A vasúti társaság, vagy a vasúti vizsgaközpont hozzáférést biztosít a vasúti járművezető részére a tanúsítványokról vezetett nyilvántartásában tárolt, a vasúti járművezetőt érintő adatokhoz, és kérésére azokról másolatot ad a vasúti járművezető részére.
(4)[19] A vasúti társaság, vagy a vasúti vizsgaközpont hozzáférést biztosít a közlekedési hatóság részére a tanúsítványokról vezetett nyilvántartásához, és együttműködik a közlekedési hatósággal a tanúsítványokra vonatkozó információ-csere érdekében.
18. § (1) Ha a vasúti társaság és a vasúti járművezető közötti munkaviszony vagy a munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony (a továbbiakban együtt: jogviszony) megszűnik, a vasúti társaság erről a jogviszony megszűnését követő öt napon belül írásban tájékoztatja a hatóságot.
(2) A vasúti társaság a biztonságirányítási rendszerében meghatározott módon folyamatosan ellenőrzi az általa foglalkoztatott vasúti járművezetők alkalmasságát a munkakör betöltésére. Amennyiben az ellenőrzés eredményei alapján kétségessé válik, hogy a vasúti járművezető teljesíti-e a munkakör betöltésének vagy a vasúti járművezetői engedély vagy a tanúsítvány hatályban tartásának feltételeit, a vasúti társaság erről haladéktalanul értesíti a hatóságot.
(3)[20] Ha a közlekedési hatóság a KR.-ben foglaltak szerint a vasúti járművezetőt soron kívüli időszakos vizsga letételére kötelezi, vagy a vasúti társaság az ER.-ben foglaltak szerint a vasúti járművezető soron kívüli egészségi alkalmassági vizsgálatát kezdeményezi, ennek megtörténtéig a vasúti járművezető e munkakörben történő foglalkoztatását a vasúti társaság felfüggeszti.
(4)[21] Ha a közlekedési hatóság a 9. § (3) bekezdés b) pontja alapján a vasúti járművezetői engedélyt visszavonja, erről a tanúsítványt kiállítót és a foglalkoztató vasúti társaságot értesíti, a tanúsítványt a kiállító, valamint a foglalkoztató vasúti társaság visszavonja, és intézkedik ennek a 17. § (1) bekezdése szerinti nyilvántartásokban történő átvezetéséről.
4. Együttműködés az Európai Vasúti Ügynökséggel
19. § A közlekedési hatóság a 10. § és 17. § szerinti nyilvántartások, valamint a más EGT-államokban működő azonos tárgyú nyilvántartások kölcsönös átjárhatóságának biztosítása érdekében együttműködik az Európai Vasúti Ügynökséggel.
5. Záró rendelkezések
20. § Ez a rendelet 2011. október 1-jén lép hatályba.
21. § (1) Ezt a rendeletet a hatálybalépését követően indult és a megismételt eljárásokban kell alkalmazni.
(2) A másik EGT-államban határon átmenő szolgáltatást, kabotázsszolgáltatást vagy vasúti árutovábbítást végző, továbbá a legalább két EGT-államban dolgozó vasúti járművezetőnek 2012. január 1-jétől e rendelet szerinti engedéllyel és tanúsítvánnyal kell rendelkeznie.
(3) Azok a vasúti járművezetők, akik e rendelet hatálybalépését megelőzően szereztek vasúti jármű vezetésére vonatkozó jogosultságot és az e rendeletben foglaltaknak nem felelnek meg, e tevékenységüket 2018. október 29-éig folytathatják.
(4)[22] A közlekedési hatóság a vasúti járművezetői engedély kiállításakor, valamint a vasúti társaság vagy a vasúti vizsgaközpont a tanúsítvány kiállításakor figyelembe veszi a vasúti járművezető által már megszerzett valamennyi szakmai kompetenciát.
(5) Az e rendelet 16. § (1) bekezdésében meghatározott egyeztetésre vonatkozóan 2011. október 10-éig a vasúti járművezetőket foglalkoztató vasúti társaságok - a reprezentatív szakszervezetekkel egyeztetett - szabályzatot kötelesek készíteni.
(6)[23] Az e rendelet hatálybalépését megelőzően kiadott vasúti járművezetésre jogosító igazolványt az e rendelet szerinti vasúti járművezetői engedély kiadásakor a közlekedési hatóság bevonja.
22. § (1) Ez a rendelet - a vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvénnyel együtt -
a)[24] a közösségi vasúti rendszereken mozdonyokat és vonatokat működtető mozdonyvezetők minősítéséről szóló, 2007. október 23-i 2007/59/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 2. cikk (1) és (3) bekezdésének, 4. cikk (1)-(3) bekezdésének, 5. cikkének, 6. cikk (2) bekezdésének, 8-12. cikkének, 14. cikk (1)-(3) és (5)-(6) bekezdésének, 15. cikkének, 17. cikkének, 18. cikk (1) és (2) bekezdésének, 19. cikk (1) bekezdés a), c) és f) pontjának, 22. cikk (1)-(4) bekezdésének és 37. cikk (1)-(3) bekezdésének, valamint I. mellékletének,
b) a mozdonyvezetői engedélyek és a kiegészítő tanúsítványok vonatkozásában a 2007/59/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvben meghatározott nyilvántartások alapvető paramétereinek elfogadásáról szóló 2009. október 29-i 2010/17/EK bizottsági határozatnak
c)[25] a vasútbiztonságról szóló, 2016. május 11-i (EU) 2016/798 európai parlamenti és tanácsi irányelv 13. cikk (1) bekezdésének
való megfelelést szolgálja.
(2) Ez a rendelet a mozdonyvezetői engedélyeknek, a kiegészítő tanúsítványoknak, a kiegészítő tanúsítványok hitelesített másolatának, valamint a mozdonyvezetői engedély kérelmezésére szolgáló formanyomtatványnak a 2007/59/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv szerinti közösségi mintájáról szóló, 2009. december 3-i 2010/36/EU bizottsági rendelet végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapítja meg.
Dr. Fellegi Tamás s. k.,
nemzeti fejlesztési miniszter
1. melléklet a 22/2010. (XII. 20.) NFM rendelethez
A vasúti járművezetői engedély fizikai jellemzői és tartalma
1. A vasúti járművezetői engedély jellemzői
1.1. A vasúti járművezetői engedély fizikai jellemzőinek, valamint az engedély ellenőrzésére szolgáló módszereknek meg kell felelniük a közösségi vasúti rendszereken mozdonyokat és vonatokat működtető mozdonyvezetők minősítéséről szóló, 2007. október 23-i 2007/59/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv I. melléklet 1. pontjában foglaltaknak.
2. A vasúti járművezetői engedély tartalma
2.1. Az engedély előlapja a következőket tartalmazza:
2.1.1. a nagyméretű betűkkel nyomtatott "Vasúti járművezetői engedély" megjelölést;
2.1.2. a kiadott engedélyre vonatkozó adatokat;
2.1.2.1. az engedély jogosultjának vezetékneve;
2.1.2.2. az engedély jogosultjának utóneve(i);
2.1.2.3. az engedély jogosultjának születési ideje és helye;
2.1.2.4. az engedély kiállításának időpontja;
2.1.2.5. az engedély lejáratának időpontja;
2.1.2.6. a kiállító hatóság neve;
2.1.2.7. a munkáltató által a munkavállaló azonosítására kijelölt hivatkozási szám (nem kötelező);
2.1.2.8. az engedély nemzeti nyilvántartásban szereplő adatokhoz való hozzáférést biztosító száma;
2.1.2.9. az engedély jogosultjának fényképe;
2.1.2.10. az engedély jogosultjának aláírása;
2.1.2.11. az engedély jogosultjának állandó lakhelye vagy levélcíme (nem kötelező);
2.1.3. további információkat, ideértve a közlekedési hatóság által az ER. alapján a használatra vonatkozóan előírt egészségügyi korlátozásokat.
2. melléklet a 22/2010. (XII. 20.) NFM rendelethez
A vasúti járművezetői tanúsítvány tartalma
1. A tanúsítvány a következőket tartalmazza:
1.1. a tanúsítvány jogosultjának vezetékneve;
1.2. a tanúsítvány jogosultjának egyéb neve(i);
1.3. a tanúsítvány jogosultjának születési ideje és helye;
1.4. a tanúsítvány kiállításának időpontja;
1.5. a tanúsítvány lejáratának időpontja;
1.6. a kiállító munkáltató neve;
1.7. a munkáltató által a munkavállaló azonosítására kijelölt hivatkozási szám (nem kötelező);
1.8. állampolgárság;
1.9. a tanúsítvány jogosultjának fényképe;
1.10. a tanúsítvány jogosultjának aláírása;
1.11. a tanúsítvány jogosultjának állandó lakhelye vagy levélcíme (nem kötelező);
1.12. azon vasúti társaság neve és címe, amely számára a vasúti járművezető vezetésre jogosult;
1.13. azon kategória, amelyben a tanúsítvány jogosultja vezetésre jogosult;
1.14. azon járműtípus vagy -típusok, amelyek vezetése a tanúsítvány jogosultja számára engedélyezett;
1.15. azon vasúti pályahálózatok és vasúti pályák, amelyeken a tanúsítvány jogosultja számára a vezetés engedélyezett;
1.16. bármilyen további információ vagy korlátozás;
1.17. nyelvtudás.
3. melléklet a 22/2010. (XII. 20.) NFM rendelethez[26]
4. melléklet a 22/2010. (XII. 20.) NFM rendelethez[27]
Az egyéb vasútvonalakra vonatkozó vasúti járművezetői engedély kérelmezésére szolgáló formanyomtatványhoz mellékelendő iratok jegyzéke[28]
1. Új engedély kérelmezésekor
1.1. Az aláírt kérelmezési formanyomtatvány
1.2. Felhatalmazás a személyes adatok feldolgozására
1.3. A legmagasabb iskolai végzettség igazolása
1.4. Az egészségügyi alkalmasság igazolása
1.5. Foglalkozáspszichológiai alkalmasság igazolása (ha az egészségügyi alkalmasság igazolása nem tartalmazza)
1.6. Általános szakmai alkalmasság igazolása
1.7. Az útlevél/a személyazonosság igazolására szolgáló egyéb elismert azonosító dokumentum másolata
2. Az engedély aktualizálásának/módosításának kérelmezésekor
2.1. Az aláírt kérelmezési formanyomtatvány
2.2. A jelenlegi engedély
2.3. Az adatok aktualizálására/módosítására irányuló módosítás indokolása
2.4. Az egészségügyi alkalmasság igazolása
2.5. Foglalkozáspszichológiai alkalmasság igazolása (ha az egészségügyi alkalmasság igazolása nem tartalmazza)
3. Másolat kérelmezésekor
3.1. Az aláírt kérelmezési formanyomtatvány
3.2. A másolat szükségességének indoka (az engedély megsemmisült/azt ellopták/ elvesztését bejelentették)
3.3. Az engedély, csak abban az esetben, ha másolatra az engedély megrongálódása miatt van szükség
4. Az engedély megújításának kérelmezésekor
4.1. Az aláírt kérelmezési formanyomtatvány
4.2. A jelenlegi engedély
4.3. Az egészségügyi alkalmasság igazolása
4.4. Foglalkozáspszichológiai alkalmasság igazolása (ha az egészségügyi alkalmasság igazolása nem tartalmazza)
4.5. Az utolsó engedély másolata
4.6. Általános szakmai alkalmasság igazolása
Lábjegyzetek:
[1] Módosította a 33/2016. (VIII. 2.) NFM rendelet 11. § a) pontja. Hatályos 2016.08.05.
[2] Megállapította a 33/2016. (VIII. 2.) NFM rendelet 9. §-a. Hatályos 2016.08.05.
[3] Megállapította a 33/2016. (VIII. 2.) NFM rendelet 10. §-a. Hatályos 2016.08.05.
[4] Módosította a 7/2012. (II. 15.) NFM rendelet 3. § - a. Hatályos 2012.02.23.
[5] Beiktatta a 7/2012. (II. 15.) NFM rendelet 1. § - a. Hatályos 2012.02.23.
[6] Beiktatta a 22/2015. (V. 6.) NFM rendelet 1. §-a. Hatályos 2015.05.11.
[7] Megállapította a 7/2012. (II. 15.) NFM rendelet 2. § - a. Hatályos 2012.02.23.
[8] A felvezető szöveget módosította a 7/2012. (II. 15.) NFM rendelet 3. § - a. Hatályos 2012.02.23.
[9] Módosította a 7/2012. (II. 15.) NFM rendelet 3. § - a. Hatályos 2012.02.23.
[10] Módosította a 7/2012. (II. 15.) NFM rendelet 3. § - a. Hatályos 2012.02.23.
[11] A felvezető szöveget módosította a 7/2012. (II. 15.) NFM rendelet 3. § - a. Hatályos 2012.02.23.
[12] Módosította a 7/2012. (II. 15.) NFM rendelet 3. § - a. Hatályos 2012.02.23.
[13] Megállapította a 22/2015. (V. 6.) NFM rendelet 2. §-a. Hatályos 2015.05.11.
[14] Módosította a 22/2015. (V. 6.) NFM rendelet 3. § a) pontja. Hatályos 2015.05.11.
[15] Módosította a 22/2015. (V. 6.) NFM rendelet 3. § b) pontja. Hatályos 2015.05.11.
[16] Módosította a 22/2015. (V. 6.) NFM rendelet 3. § c) pontja. Hatályos 2015.05.11.
[17] Módosította a 22/2015. (V. 6.) NFM rendelet 3. § d) pontja. Hatályos 2015.05.11.
[18] Módosította a 22/2015. (V. 6.) NFM rendelet 3. § e) pontja. Hatályos 2015.05.11.
[19] Módosította a 22/2015. (V. 6.) NFM rendelet 3. § f) pontja. Hatályos 2015.05.11.
[20] Megállapította a 20/2017. (VI. 22.) NFM rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos 2017.07.07.
[21] Beiktatta a 20/2017. (VI. 22.) NFM rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 2017.07.07.
[22] Módosította a 22/2015. (V. 6.) NFM rendelet 3. § g) pontja. Hatályos 2015.05.11.
[23] Beiktatta a 7/2012. (II. 15.) NFM rendelet 4. § - a. Hatályos 2012.02.23.
[24] Módosította a 20/2017. (VI. 22.) NFM rendelet 3. §-a. Hatályos 2017.07.07.
[25] Beiktatta a 37/2020. (X. 14.) ITM rendelet 1. §-a. Hatályos 2020.10.29.
[26] Hatályon kívül helyezte a 22/2015. (V. 6.) NFM rendelet 4. § b) pontja. Hatálytalan 2015.05.11.
[27] Beiktatta a 7/2012. (II. 15.) NFM rendelet 5. § - a. Hatályos 2012.02.23.
[28] A címet módosította a 33/2016. (VIII. 2.) NFM rendelet 11. § b) pontja. Hatályos 2016.08.05.