18/2020. (XII. 17.) NMHH rendelet

a nemzeti frekvenciafelosztásról, valamint a frekvenciasávok felhasználási szabályairól szóló 7/2015. (XI. 13.) NMHH rendelet módosításáról

Az elektronikus hírközlésről szóló 2003. évi C. törvény 182. § (3) bekezdés 1., 3., 5., 6., 8. és 11. pontjában kapott felhatalmazás alapján, a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló 2010. évi CLXXXV. törvény 109. § (5) bekezdésében meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:

1. § A nemzeti frekvenciafelosztásról, valamint a frekvenciasávok felhasználási szabályairól szóló 7/2015. (XI. 13.) NMHH rendelet (a továbbiakban: R.) 1. § (1) bekezdés a) pont aa)-ac) alpontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

(E rendelet hatálya kiterjed:

a 3000 GHz-ig terjedő rádióspektrumon belüli frekvenciasávok)

"aa) frekvenciafelosztására (a továbbiakban: felosztás) rádiószolgálatok számára, valamint polgári, nem polgári és együttes célú használatára,

ab) rádiószolgálatok, rádióalkalmazások számára történő használatának előkészítésére, megnyitására, korlátozására,

ac) használati szabályainak meghatározására, ideértve a rádiórendszerek rádióspektrum-gazdálkodási követelményeit, a rádióberendezések rádióspektrum-gazdálkodási jellemzőit, valamint az egyedi engedélyezéssel és rádióspektrum-használattal kapcsolatos sávhasználati feltételeket,"

2. § (1) Az R. 2. § (1) bekezdés 86a. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(E rendelet alkalmazásában:)

"86a. harmonizált rádióspektrum-használatú alkalmazás: olyan rádióalkalmazás, amelyre vonatkozóan európai uniós jogi aktus határozza meg a rádióspektrum-használat feltételeit;"

(2) Az R. 2. § (1) bekezdés 101. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(E rendelet alkalmazásában:)

"101. ITS: a közúti vagy városi vasúti közlekedési rendszerben alkalmazott rendszer és szolgáltatás, amely információs és kommunikációs technológiákra épül, beleértve a feldolgozást, vezérlést, helymeghatározást, kommunikációt és elektronikát;"

(3) Az R. 2. § (1) bekezdés 116. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(E rendelet alkalmazásában:)

"116. közös használatú frekvencia: legalább kettő rádióspektrum-használó által azonos területen, tetszőleges időben igénybe vehető frekvencia, amelynek használói forgalmi viszonyait a Hivatal nem szabályozza, és a rádióspektrumhasználók egymás zavarásával szembeni védelmét nem biztosítja;"

(4) Az R. 2. § (1) bekezdés 119a. pontja helyébe a következő rendelkezés lép, és a bekezdés a következő 119b. ponttal egészül ki:

(E rendelet alkalmazásában:)

"119a. közúti ITS: olyan, a közúti közlekedésben - beleértve a közúton kívüli felhasználási esetet is - alkalmazott ITS, amely lehetővé teszi a járművek közötti, valamint az infrastruktúra és a járművek közötti, biztonsággal összefüggő kommunikációt; a közúti vagy gyalogos forgalomtól el nem különített vasútvonalakon - így különösen a villamosvonalakon és a helyiérdekű vasút vonalain - alkalmazott ITS szintén a közúti ITS részének minősül; 119b. közúti jármű: gépkocsi vagy annak pótkocsija;"

(5) Az R. 2. § (1) bekezdés 180. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(E rendelet alkalmazásában:)

"180. NATO-jogosult: NATO-tagállam vagy az 1995. évi LXVII. törvényben kihirdetett Békepartnerségben részt vevő más állam katonai szervezete;"

(6) Az R. 2. § (1) bekezdése a következő 183a. ponttal egészül ki:

(E rendelet alkalmazásában:)

"183a. nem polgári frekvenciakészlet-gazdálkodás: a frekvenciák és frekvenciasávok, az alkalmazott rádióberendezések használatának, valamint a működési terület - rádióengedélyben megadott feltételek melletti -a nem polgári célú rádióspektrum-használó általi tervezése és a rádiórendszer ennek alapján történő üzemeltetése;"

(7) Az R. 2. § (1) bekezdése a következő 224a-224d. ponttal egészül ki:

(E rendelet alkalmazásában:)

"224a. rádióspektrum-gazdálkodási alapvető követelmény: a rádióberendezés kialakítására vonatkozó azon alapvető követelmény, hogy a rádióberendezés a káros zavarás elkerülése mellett biztosítsa a rádióspektrum eredményes és hatékony használatát;

224b. rádióspektrum-használat: rádiótávközlési és rádiócsillagászati célból rádiófrekvenciás jelek előállítása, kisugárzása és vétele;

224c. rádióspektrum-használat jellege: kizárólagos, megosztott vagy közös a kizárólagos használatú frekvenciára, a megosztott használatú frekvenciára és a közös használatú frekvenciára vonatkozó meghatározások szerint;

224d. rádióspektrum-használó: az a természetes személy, jogi személy, egyéb szervezet, aki vagy amely rádiótávközlési célból rádiófrekvenciás jeleket állít elő, vagy rádiófrekvenciás jeleket kisugároz, vagy rádióberendezést üzemben tart;"

(8) Az R. 2. § (1) bekezdése a következő 255a. ponttal egészül ki:

(E rendelet alkalmazásában:)

"255a. telepítés: rádiórendszer kiépítése, üzemeltetésre alkalmas állapotba hozatala rádiófrekvenciás jelek adását, illetve vételét megvalósító üzemmódban, üzemben tartás vagy kísérleti üzemeltetés nélkül;"

(9) Az R. 2. § (1) bekezdése a következő 277a. ponttal egészül ki:

(E rendelet alkalmazásában:)

"277a. városi vasúti ITS: a közúti és a gyalogos forgalomtól elkülönített városi vagy elővárosi vasútvonalakon alkalmazott ITS, amelyet állandó jelleggel legalább egy ellenőrző és irányító rendszer irányít;"

3. § (1) Az R. 4. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Polgári célú használatra felosztott frekvenciasávban az Nr. hatálya alá tartozó szervezetek, nem polgári célú használatra felosztott frekvenciasávban az Nr. hatálya alá nem tartozó rádióspektrum-használók ideiglenesen, korlátozott időtartamra - közérdekből, előre nem meghatározható eseményekre, esetekre és célra - szerezhetnek rádióspektrum-használati jogot a polgári és a nem polgári rádióspektrum-gazdálkodási szempontok összehangolását követően."

(2) Az R. 4. § (5) és (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(5) A NATO, valamint a NATO-jogosultak magyarországi rádióspektrum-használatát a katonai tevékenységgel kapcsolatban nem polgári célúnak, a műsorszórással kapcsolatban pedig polgári célúnak kell tekinteni.

(6) Az együttes célú használatra felosztott frekvenciasáv polgári és nem polgári célra egyaránt használható. Együttes célú használatra felosztott frekvenciasávban rádióspektrum-használati jog a polgári és a nem polgári rádióspektrum-gazdálkodási szempontok összehangolását követően szerezhető."

4. § (1) Az R. 13. § (1) bekezdése a következő 7b. ponttal egészül ki:

(Ez a rendelet)

"7b. az Európai Elektronikus Hírközlési Kódex létrehozásáról szóló, 2018. december 11-i (EU) 2018/1972 európai parlamenti és tanácsi irányelv 13., 45-49., 51., 54. és 55. cikkének, valamint I. mellékletének,"

(való megfelelést szolgálja.)

(2) Az R. 13. § (1) bekezdése a következő 45h. ponttal egészül ki: (Ez a rendelet)

"45h. a rádióspektrum 5875-5935 MHz frekvenciasávjának az intelligens közlekedési rendszerek (ITS) biztonsággal összefüggő alkalmazásai tekintetében történő harmonizált használatáról és a 2008/671/EK határozat hatályon kívül helyezéséről szóló, 2020. október 7-i (EU) 2020/1426 bizottsági végrehajtási határozatnak,"

(való megfelelést szolgálja.)

5. § (1) Az R. 2. melléklete az 1. melléklet szerint módosul.

(2) Az R. 3. melléklete helyébe a 2. melléklet lép.

(3) Az R. 7. melléklete a 3. melléklet szerint módosul.

(4) Az R. 8. melléklete a 4. melléklet szerint módosul.

6. § (1) Az R. 1. § (1) bekezdés b) pontjában a "felhasználás" szövegrész helyébe a "használat" szöveg, a "jogi személyiség nélküli szervezetekre" szövegrész helyébe az "egyéb szervezetekre" szöveg lép.

(2) Az R. 2. § (1) bekezdés

1. 14. pontjában a "meteorológiai mozgóállomás," szövegrész helyébe a "meteorológiai mozgóállomás, MFCN-állomás," szöveg,

2. 33. pontjában a "frekvenciahasználatra" szövegrész helyébe a "rádióspektrum-használatra" szöveg,

3. 39. pontjában a "frekvenciafelhasználók" szövegrész helyébe a "rádióspektrum-használók" szöveg,

4. 58a. pontjában a "frekvenciahasználati" szövegrész helyébe a "rádióspektrum-használati" szöveg,

5. 85. pontjában a "felhasználó" szövegrészek helyébe a "használó" szöveg,

6. 99. pontjában a "felhasználó" szövegrész helyébe a "használó" szöveg,

7. 99a. pontjában az "Intelligens" szövegrész helyébe az "intelligens" szöveg,

8. 108. pontjában a "frekvenciahasználattal" szövegrész helyébe a "rádióspektrum-használattal" szöveg,

9. 154. és 158. pontjában a "használja fel" szövegrész helyébe a "használja" szöveg,

10. 184. pontjában a "felhasználásra" szövegrész helyébe a "használatra" szöveg,

11. 185. pontjában a "frekvenciahasználatának" szövegrész helyébe a "rádióspektrum-használatának" szöveg,

12. 187. pontjában a "frekvenciafelhasználási hatékonysággal" szövegrész helyébe a "spektrumhatékonysággal" szöveg, a "felhasználás" szövegrész helyébe a "használat" szöveg,

13. 191. pontjában a "felhasználók" szövegrész helyébe a "használók" szöveg, a "felhasználói" szövegrészek helyébe a "használói" szöveg,

14. 196. pontjában a "felhasználónak átengedett, zárt felhasználói" szövegrész helyébe a "használónak átengedett, zárt használói" szöveg,

15. 234a. pontjában a "frekvenciahasználati" szövegrész helyébe a "rádióspektrum-használati" szöveg,

16. 244. pontjában a "frekvenciafelhasználók" szövegrész helyébe a "rádióspektrum-használók" szöveg,

17. 253. és 255. pontjában a "felhasználása" szövegrész helyébe a "használata" szöveg,

18. 262. pontjában a "frekvenciafelhasználókkal" szövegrész helyébe a "rádióspektrum-használókkal" szöveg,

19. 262a. pontjában az "amelynek felhasználási célja" szövegrész helyébe az "amely használatának célja" szöveg,

20. 271. pontjában a "használnak fel" szövegrész helyébe a "használnak" szöveg,

21. 272. pontjában a "felhasználásával" szövegrész helyébe a "használatával" szöveg,

22. 275. pontjában a "felhasználása" szövegrész helyébe a "használata" szöveg,

23. 276. pontjában a "telepítéstől" szövegrész helyébe a "telepítés befejezésétől" szöveg,

24. 280. pontjában a "frekvenciahasználati" szövegrész helyébe a "rádióspektrum-használati" szöveg

lép.

(3) Az R.

1. 2. § (2) bekezdésében a "frekvenciagazdálkodási" szövegrész helyébe a "rádióspektrum-gazdálkodási" szöveg,

2. 3. §

a) (1) bekezdésében a "felhasználási" szövegrész helyébe az "alkalmazási" szöveg,

b) (2) bekezdés c) pontjában a "frekvenciafelhasználásra" szövegrész helyébe a "rádióspektrumhasználatra" szöveg,

c) (3) bekezdésében a "felhasználásra" szövegrész helyébe a "használatra" szöveg,

3. 4. §

a) (1) bekezdésében a "felhasználásra" szövegrész helyébe a "használatra" szöveg, a "frekvenciafelhasználók" szövegrész helyébe a "rádióspektrum-használók" szöveg,

b) (2) és (4) bekezdésében a "felhasználásra" szövegrész helyébe a "használatra" szöveg,

4. 5. § (2) bekezdés b) pontjában, valamint (3) bekezdés a) pont ac) és ad) alpontjában, b) pont bc) és bd) alpontjában, c) pont cb) alpontjában és d) pont db) alpontjában a "frekvenciahasználati" szövegrész helyébe a "rádióspektrum-használati" szöveg,

5. 4. alcím címében és 6. § (1) bekezdésében a "frekvenciasávok felhasználási" szövegrész helyébe a "frekvenciasávok használati" szöveg,

6. 6. § (1) bekezdés c) pontjában a "felhasználási" szövegrész helyébe a "használati" szöveg,

7. 7. § (2), (3), (5) és (6) bekezdésében a "frekvenciahasználati" szövegrész helyébe a "rádióspektrum-használati" szöveg,

8. 8. §

a) (1) bekezdésében a "frekvenciagazdálkodási" szövegrész helyébe a "rádióspektrum-gazdálkodási" szöveg,

b) (2) bekezdésében a "spektrumgazdálkodási" szövegrész helyébe a "rádióspektrum-gazdálkodási" szöveg, a "frekvenciagazdálkodási" szövegrész helyébe a "rádióspektrum-gazdálkodási" szöveg,

c) (3) bekezdésében a "frekvenciahasználattal" szövegrész helyébe a "rádióspektrum-használattal" szöveg,

d) (3) bekezdés 9. pontjában a "felhasználói gazdálkodás" szövegrész helyébe a "nem polgári frekvenciakészlet-gazdálkodás" szöveg,

e) (3) bekezdés 11. pontjában a "frekvenciahasználatának" szövegrész helyébe a "rádióspektrumhasználatának" szöveg,

f) (3) bekezdés 13. és 14. pontjában a "frekvenciahasználati" szövegrész helyébe a "rádióspektrumhasználati" szöveg,

9. 9. §

a) (1) bekezdésében a "felhasználási" szövegrész helyébe a "használati" szöveg,

b) (1) bekezdés c) pontjában a "frekvenciafelhasználó" szövegrész helyébe a "rádióspektrum-használó" szöveg,

10. 10. §

a) (1) bekezdésében a "felhasználási" szövegrész helyébe a "használati" szöveg,

b) (1) bekezdés a) pontjában a "frekvenciagazdálkodási" szövegrész helyébe a "rádióspektrumgazdálkodási" szöveg,

c) (1) bekezdés b) pontjában a "frekvenciakoordinációs" szövegrész helyébe a "koordinációs" szöveg,

11. 5. alcím címében és 11. § (1) bekezdésében a "frekvenciahasználati" szövegrész helyébe a "rádióspektrumhasználati" szöveg,

12. 11. § (2) bekezdésében a "frekvenciahasználati" szövegrészek helyébe a "rádióspektrum-használati" szöveg,

13. 13. § (1) bekezdés

a) 33. pontjában a "határozatnak" szövegrész helyébe a "határozatnak és az azt módosító (EU) 2020/636 bizottsági végrehajtási határozatnak" szöveg,

b) 41. pontjában a "határozatnak" szövegrész helyébe a "határozatnak és az azt módosító (EU) 2020/667 bizottsági végrehajtási határozatnak" szöveg,

14. 15. §-ában a "felhasználási szabályai" szövegrész helyébe a "használati szabályai" szöveg,

15. 15. § 9. pontjában a "felhasználási" szövegrész helyébe a "használati" szöveg

lép.

(4) Az R. 1. melléklet

1. 1.1. pontjában a "frekvenciagazdálkodás" szövegrész helyébe a "rádióspektrum-gazdálkodás" szöveg,

2. 2.1.1. pontjában a "frekvenciafelhasználás" szövegrész helyébe a "rádióspektrum-használat" szöveg,

3. 2.1.2. pontjában a "frekvenciafelhasználásra" szövegrész helyébe a "rádióspektrum-használatra" szöveg,

4. 2.1.3. pontjában a "frekvenciafelhasználó" szövegrész helyébe a "rádióspektrum-használó" szöveg,

5. 3.1.3.5. pontjában a "felhasználására" szövegrész helyébe a "használatára" szöveg,

6. 3.1.3.6. pontjában a "felhasználja" szövegrész helyébe a "használja" szöveg,

7. 3.2. pontjában foglalt táblázat

a) B:3 mezőjében a "felhasználó" szövegrész helyébe a "használó" szöveg,

b) B:27 mezőjében a "felhasználható" szövegrész helyébe a "használható" szöveg,

c) B:39 mezőjében a "felhasználásakor" szövegrészek helyébe a "használatakor" szöveg,

d) B:228 mezőjében a "felhasználására" szövegrész helyébe a "használatára" szöveg,

e) B:295 mezőjében a "felhasználandó" szövegrész helyébe a "használandó" szöveg,

f) B:386 mezőjében a "felhasználni" szövegrész helyébe a "használni" szöveg,

g) B:408 mezőjében a "felhasználás" szövegrész helyébe a "használat" szöveg,

h) B:684 mezőjében a "felhasználói" szövegrész helyébe a "használói" szöveg

lép.

(5) Az R. 2. melléklet

1. címében és 1.3. pontjában a "felhasználási" szövegrész helyébe a "használati" szöveg,

2. 1.5.2. pontjában a "felhasználása" szövegrész helyébe a "használata" szöveg,

3. 1.6. pontjában a "frekvenciafelhasználó" szövegrész helyébe a "rádióspektrum-használó" szöveg,

4. 1.7. pontjában a "felhasználásra" szövegrész helyébe a "használatra" szöveg, a "frekvenciagazdálkodási" szövegrész helyébe a "rádióspektrum-gazdálkodási" szöveg,

5. 1.9.2. pontjában a "felhasználására" szövegrész helyébe a "használatára" szöveg, a "frekvenciagazdálkodási" szövegrész helyébe a "rádióspektrum-gazdálkodási" szöveg,

6. 1.9.3. pontjában a "felhasználására" szövegrész helyébe a "használatára" szöveg,

7. 1.9.4. pontjában a "frekvenciagazdálkodási" szövegrész helyébe a "rádióspektrum-gazdálkodási" szöveg, a "spektrumgazdálkodási" szövegrész helyébe a "rádióspektrum-gazdálkodási" szöveg,

8. 1.10. pontjában a "felhasználása" szövegrész helyébe a "használata" szöveg, a "frekvenciagazdálkodási" szövegrész helyébe a "rádióspektrum-gazdálkodási" szöveg,

lép.

(6) Az R. 2. melléklet 2. pontjában foglalt táblázat

1. F:1-H:1 mezőjében a "felhasználási" szövegrész helyébe a "használati" szöveg,

2. G:158, G:368, G:493, G:537, G:544, G:551, G:603, G:610, G:670, G:723, G:765, G:794, G:839, G:885 és G:975 mezőjében az "ETSI EN 302 245 2" szövegrész helyébe az "ETSI EN 302 245-2" szöveg,

3. H:257, H:435, H:451, H:1029, H:1193, H:1286, H:1784, H:1794, H:1797, H:1935-H:1937, H:2028, H:3102, H:3106, H:3110 és H:3113 mezőjében a "Frekvenciahasználati" szövegrész helyébe a "Rádióspektrum-használati" szöveg,

4. H:549 mezőjében a "frekvenciahasználat" szövegrész helyébe a "rádióspektrum-használat" szöveg,

5. H:1159, H:1161, H1455, H1456 és H:3193 mezőjében a "Frekvenciahasználat" szövegrész helyébe a "Rádióspektrum-használat" szöveg,

6. H:1284, H:1665, H:1963, H:2346, H:2347, H:2351, H:2356, H:2357-H:2358, H:2359, H:2401, H:2402, H:2408, H:2409, H:2418, H:2419, H:2420, H:2428, H:2429, H:2550, H:2551, H:2795, H:2804, H:2814, H:2823, H:2832, H:2840, H:2983-H:2984, H:2986-H:2987, H:2995-H:2996 és H:2998-H:2999 mezőjében a "Frekvenciahasználati" szövegrész helyébe a "Rádióspektrum-használati" szöveg, a "frekvenciagazdálkodási" szövegrész helyébe a "rádióspektrum-gazdálkodási" szöveg,

7. G:1293 és G:1301 mezőjében az "ETSI EN 302 077 2" szövegrész helyébe az "ETSI EN 302 077-2" szöveg,

8. G:1404 és G:1418 mezőjében az "MSZ EN 303 035 1" szövegrész helyébe az "MSZ EN 303 035-1" szöveg,

9. G:1514, G:1527, G:1539 és G:1550 mezőjében az "ETSI EN 302 296 2" szövegrész helyébe az "ETSI EN 302 296-2" szöveg,

10. G:1912 és G:1944 mezőjében a "2012/688/EU" szövegrész helyébe a "2012/688/EU, (EU) 2020/667" szöveg,

11. G:1930 mezőjében az "ETSI EN 302 064 2" szövegrész helyébe az "ETSI EN 302 064-2" szöveg,

12. G:2037-G:2038 és G:2053-G:2054 mezőjében a "2008/477/EK" szövegrész helyébe a "2008/477/EK, (EU) 2020/636" szöveg,

13. H:2183, H:2186-H:2187, H:2193, H:2194-H:2195, H:2200, H:2201-H:2202, H:2207, H:2208-H:2209, H:2216 és H:2217-H:2218 mezőjében a "felhasználható" szövegrész helyébe a "használható" szöveg, a "frekvenciagazdálkodási" szövegrész helyébe a "rádióspektrum-gazdálkodási" szöveg,

14. G:2943, G:3142, G:3146, G:3150, G:3155, G:3161 és G:3166 mezőjében az "ETSI EN 302 064 2" szövegrész helyébe az "ETSI EN 302 064-2" szöveg,

15. G:3258, G:3269, G:3276 és G:3286 mezőjében az "ETSI EN 302 264 2" szövegrész helyébe az "ETSI EN 302 264-2" szöveg

lép.

(7) Az R. 4. melléklet

1. címében a "frekvenciakoordinációs" szövegrész helyébe a "koordinációs" szöveg,

2. 1.1. pontjában a "felhasználásának" szövegrész helyébe a "használatának" szöveg, a "frekvenciakoordinációs" szövegrész helyébe a "koordinációs" szöveg, a "frekvenciakoordinációra" szövegrész helyébe a "koordinációra" szöveg,

3. 1.2. pontjában a "frekvenciakoordinációs" szövegrész helyébe a "koordinációs" szöveg,

4. 2. pontjában foglalt táblázat A:7-I:7 mezőjében a "felhasználási elvet" szövegrész helyébe a "használat elvét" szöveg,

5. 4.1. pontjában a "frekvenciakoordinációjára" szövegrész helyébe a "koordinációjára" szöveg

lép.

(8) Az R. 6. melléklet 1. pontjában foglalt táblázat A:4 mezőjében a "Felhasználás" szövegrész helyébe a "Használat" szöveg lép.

(9) Az R. 7. mellékletében foglalt táblázat A:210/A mezőjében a "WiA" szövegrész helyébe a "WIA" szöveg lép.

(10) Az R. 8. melléklet

1. 1.4. pontjában foglalt táblázat B:41 mezőjében az "űrkatatási" szövegrész helyébe az "űrkutatási" szöveg,

2. 3.2. pontjában foglalt táblázat

a) B:27 mezőjében a "felhasználhatósága" szövegrész helyébe a "használhatósága" szöveg,

b) B:32 mezőjében a "felhasználási" szövegrész helyébe a "használati" szöveg,

c) A:43 mezőjében a "2015. július 3." szövegrész helyébe a "2019. július 5." szöveg,

d) A:48 mezőjében a "2012. november 2." szövegrész helyébe a "2019. március 8." szöveg,

3. 7.1. pontjában a "spektrumgazdálkodási" szövegrészek helyébe a "rádióspektrum-gazdálkodási" szöveg

lép.

7. § Hatályát veszti az R.

1. 2. § (1) bekezdés 6c., 59., 68-70. és 237a. pontja,

2. 13. § (1) bekezdés 4., 5., 7. és 35. pontja,

3. 8. melléklet

a) 2.2. pontjában foglalt táblázat 4., 5. és 10. sora,

b) 2.3. pontjában foglalt táblázat 29. sora.

8. § Ez a rendelet 2020. december 21-én lép hatályba.

9. § Ez a rendelet

a) az Európai Elektronikus Hírközlési Kódex létrehozásáról szóló, 2018. december 11-i (EU) 2018/1972 európai parlamenti és tanácsi irányelv 13., 45-49., 51., 54. és 55. cikkének, valamint I. mellékletének,

b) a 2500-2690 MHz-es frekvenciasávra alkalmazandó releváns műszaki feltételek naprakésszé tétele tekintetében történő módosításáról szóló, 2020. május 8-i (EU) 2020/636 bizottsági végrehajtási határozatnak,

c) az 1920-1980 MHz-es és a 2110-2170 MHz-es frekvenciasávra alkalmazandó releváns műszaki feltételek naprakésszé tétele tekintetében történő módosításáról szóló, 2020. május 6-i (EU) 2020/667 bizottsági végrehajtási határozatnak és

d) a rádióspektrum 5875-5935 MHz frekvenciasávjának az intelligens közlekedési rendszerek (ITS) biztonsággal összefüggő alkalmazásai tekintetében történő harmonizált használatáról és a 2008/671/EK határozat hatályon kívül helyezéséről szóló, 2020. október 7-i (EU) 2020/1426 bizottsági végrehajtási határozatnak

való megfelelést szolgálja.

Dr. Karas Monika s. k.,

a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöke

1. melléklet a 18/2020. (XII. 17.) NMHH rendelethez

1. Az R. 2. melléklet 2. pontjában foglalt táblázat 2331. sora helyébe a következő sor lép:

(A)(B)(C)(D)(E)(F)(G)(H)
(Nemzeti felosztás)(Frekvenciasávok használati szabályai)
(Alkalmazás)(Dokumentum)(További szabály)
2331FÖLDI MOZGÓ (5875-5925 MHz)P12ITS-ek biztonsággal összefüggő alkalmazásai(EU) 2020/1426
ECC/DEC/(08)01
MSZ EN 302 571
3. melléklet 4.12. pont
A rendszerek állomásai nem okozhatnak káros zavarást a sávban működő műholdas állandóhelyű szolgálat állomásainak, és azokkal szemben nem tarthatnak igényt védelemre.
A járművön belüli ITS-állomás egyedi engedélyezési kötelezettség alól mentesítve.
Az út és vasút menti állomások 2022. július 1-től egyszerűsített rádióengedély alapján tarthatók üzemben.

2. Az R. 2. melléklet 2. pontjában foglalt táblázat a következő 2341/A. sorral egészül ki:

(A)(B)(C)(D)(E)(F)(G)(H)
(Nemzeti felosztás)(Frekvenciasávok használati szabályai)
(Alkalmazás)(Dokumentum)(További szabály)
2341/AFÖLDI MOZGÓ (5925-5935 MHz)P12ITS-ek biztonsággal összefüggő alkalmazásai(EU) 2020/1426
ECC/DEC/(08)01
MSZ EN 302 571
3. melléklet 4.12. pont
A rendszerek állomásai nem okozhatnak káros zavarást a sávban működő műholdas állandóhelyű szolgálat állomásainak, és azokkal szemben nem tarthatnak igényt védelemre.
A járművön belüli ITS-állomás egyedi engedélyezési kötelezettség alól mentesítve.
A vasút menti állomások 2022. július 1-től egyszerűsített rádióengedély alapján tarthatók üzemben.

3. Az R. 2. melléklet 2. pontjában foglalt táblázat G:2503-H:2504 mezője helyébe a következő mezők lépnek:

(G)(H)
(Dokumentum)(További szabály)
(2503)CD/SES 60/10
ETSI EN 302 194-2, MSZ EN 302 194
Kizárólag belföldi vízi utakon alkalmazható.
(2504)

2. melléklet a 18/2020. (XII. 17.) NMHH rendelethez

"3. melléklet a 7/2015. (XI. 13.) NMHH rendelethez

Sávhasználati feltételek és rádióspektrum-gazdálkodási követelmények

1. Általános leírás

1.1. A 2-10. pont meghatározza az egyes alkalmazások - 2. mellékletben meghatározott frekvenciasávok használati szabályait kiegészítő -részletes sávhasználati feltételeit és rádióspektrum-gazdálkodási követelményeit.

1.2. Az alkalmazások rádiószolgálatonként külön pontokba vannak csoportosítva. Amennyiben egy alkalmazás több rádiószolgálathoz is tartozik, külön pontban jelenik meg. A rádiószolgálathoz nem sorolható alkalmazások a rádiószolgálatokhoz tartozó alkalmazások után következnek.

1.3. A pontokon belül frekvenciától független általános szabályok, illetve frekvencia szerint növekvő sorrendben az adott sávra vonatkozó részletes szabályok is lehetnek.

1.4. Az állandóhelyű szolgálat alkalmazásaira vonatkozó részletes szabályokat a 2. pont tartalmazza.

1.5. Az állandóhelyű és a mozgószolgálatba is tartozó alkalmazásokra vonatkozó részletes szabályokat a 3. pont tartalmazza.

1.6. A mozgószolgálat alkalmazásaira vonatkozó részletes szabályokat a 4. pont tartalmazza.

1.7. A rádiólokáció szolgálat alkalmazásaira vonatkozó részletes szabályokat az 5. pont tartalmazza.

1.8. A műholdas szolgálatok alkalmazásaira vonatkozó részletes szabályokat a 6. pont tartalmazza.

1.9. Az amatőr- és a műholdas amatőrszolgálat alkalmazásaira vonatkozó részletes szabályokat a 7. pont tartalmazza.

1.10. A rádiószolgálatba nem tartozó alkalmazásokra vonatkozó részletes szabályokat PMSE alkalmazások esetén a 8. pont, SRD alkalmazások esetén a 9. pont, UWB alkalmazások esetén a 10. pont tartalmazza.

1.11. Ha egy dokumentum több, egymástól eltérő tartalmú változatát is alkalmazni kell, az adott dokumentumra történő hivatkozás tartalmazza a változatot egyértelműen meghatározó kiegészítő információt, így különösen a kiadás dátumát.

1.12. A melléklet alkalmazásában:

1.12.1. aktív antennarendszerű állomás: olyan MFCN-állomás, amelynél az adóberendezéshez kapcsolódó, az állomás beépített részét képező antennarendszer egyes antennaelemein megjelenő jel amplitúdója vagy fázisa folyamatosan állítható, ami a rádiós környezet rövid idejű változásainak - ide nem értve a hosszabb időtartamú sugárnyaláb-formálást - megfelelően változó antennakarakterisztikát eredményez;

1.12.2. egy vállalkozáscsoportba tartozó rádióspektrum-használati jogosultak: azok a rádióspektrum-használati jogosultak, amelyek

1.12.2.1. egymásban többségi befolyással rendelkeznek vagy egyik a másikban többségi befolyással rendelkezik, vagy amelyekben ugyanaz a harmadik személy vagy szervezet rendelkezik többségi befolyással,

1.12.2.2. egymás irányítása alatt állnak vagy egyik a másikban közvetlen vagy közvetett irányítási joggal rendelkezik vagy ugyanazon harmadik személy agy szervezet közvetlen vagy közvetett irányítása alatt állnak, vagy

1.12.2.3. kapcsolt vállalkozásnak minősülnek;

egy vállalkozáscsoportba tartozó rádióspektrum-használati jogosultak tekintetében a Polgári Törvénykönyv szerinti közeli hozzátartozók közvetlen vagy közvetett tulajdoni részesedését vagy szavazati jogát egybe kell számítani;

1.12.3. félszinkronizált működés: olyan TDD működés több különböző hálózatban, ahol a keret egy részében szinkronizált működésűek, a keret fennmaradó részében pedig nem szinkronizált működésűek a TDD hálózatok; ez a működés megköveteli a keret elejének szinkronizációját az összes érintett hálózatra vonatkozóan, valamint azt, hogy az összes érintett TDD hálózatban olyan időréseket is magában foglaló keretstruktúrát használjanak, amelyekben nincs meghatározva az adás iránya;

1.12.4. közvetlen, valamint közvetett irányítás, közvetlen, valamint közvetett irányítási jog: a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló törvényben meghatározott jogviszony;

1.12.5. kapcsolt vállalkozás: a számvitelről szóló törvényben meghatározott fogalom;

1.12.6. nem aktív antennarendszerű állomás: olyan MFCN-állomás, amely egy vagy több olyan antennacsatlakozóval rendelkezik, amelyek rádióhullámok sugárzása céljából egy vagy több különállóan tervezett passzív antennaelemhez kapcsolódnak, és amelynél az antennaelemekre juttatott jel amplitúdója és fázisa nem állítható folyamatosan a rádiós környezet rövid idejű változásainak megfelelően;

1.12.7. nem szinkronizált működés: olyan TDD működés több különböző hálózatban, ahol bármely időpillanatban van olyan hálózat, amely lemenő irányban ad, míg valamelyik hálózat felmenő irányban ad; ebben az esetben a TDD hálózatokban nincsenek összehangolva a lemenő és a felmenő irányú adások, vagy nincs szinkronizálva a keret eleje;

1.12.8. szinkronizált működés: olyan TDD működés több különböző hálózatban, ahol nem történik egyidejű felmenő irányú és lemenő irányú adás, azaz bármely időpillanatban az összes érintett hálózat vagy csak lemenő, vagy csak felmenő irányban ad; ez megköveteli az összes érintett hálózatban a lemenő és a felmenő irányú adások összehangolását és a keret elejének szinkronizációját.

1.12.9. többségi befolyás: a Polgári Törvénykönyvben meghatározott fogalom.

2. Állandóhelyű szolgálat alkalmazásai

2.1. Pont-pont és pont-többpont rendszerek a 14-148,5 kHz és a 2502-25 550 kHz sávban

AB
1Feltétel, követelmény tárgyaElőírás
2Rádióspektrum-használati jog szerzésének feltételeia 2502-25 550 kHz sávban (kivéve a 21 870-21 924 kHz és a 23 200-23 350 kHz sávot) rádióspektrum-használati
jogot csak a különleges jogrend vagy katasztrófa és az azokra való felkészülés idejére jogszabályban meghatáro-
zott feladat ellátására kötelezett, valamint az ilyen feladat ellátására önként jelentkező civil és karitatív szervezetek,
továbbá diplomáciai célú pont-pont rendszerekre a diplomáciai mentességet élvező külképviseletek és a külügyért
felelős minisztérium szerezhetnek
3Adás sávszélességeminél kevésbé térjen el az RR 1. Függelék és az ITU-R SM.1138-2 Ajánlás szerinti szükséges sávszélességtől
(RR 3.9 Bekezdés)
4AdásmódA3E adásmódra rádióspektrum-használati jog nem szerezhető (RR 24.1 Bekezdés)
F3E és G3E adásmód tilos (RR 24.2 Bekezdés)
a 90-148,5 kHz közötti sávrészekben csak az A1A vagy F1B, az A2C, az A3C, az F1C vagy F3C adásmód engedé-
lyezett (RR 5.64 Bekezdés)
5AntennaITU-R F.162-3 Ajánlás
6FrekvenciatűrésRR 2. Függelék (RR 3.5 Bekezdés); ajánlott még az ITU-R SM.1045-1 Ajánlás
7Mellékhullám-tartományú sugárzásRR 3. Függelék (RR 3.6 Bekezdés); ajánlott még az ITU-R SM.329-12 Ajánlás
8Közép- és rövidhullámú sávokban működő adaptív
rendszerekre vonatkozó általános követelmények
RR 729. (Rev.WRC-07) Határozat; ITU-R F.1110-3 és SM.1266-0 Ajánlás

2.2. Pont-pont és pont-többpont rendszerek a 27,5-84 MHz sávban

ABCDEF
1Frekvenciasáv
[MHz]
Csatorna-
osztás
[kHz]
Adási vagy vételi sávElső vivőfrekvencia
[MHz]
(csatorna száma)
Utolsó vivőfrekvencia
[MHz]
(csatorna száma)
Duplex
távolság
[MHz]
227,5-2812,5-27,50625 (1)27,99375 (40)-
32527,5125 (1)27,9875 (20)
429,7-34,99512,5-29,70625 (1)34,98125 (423)-
52529,7125 (1)34,9625 (211)
635,225-5412,5-35,23125 (443)53,99375 (1944)-
72535,2375 (222)53,9785 (972)
854-6812,5-54,00625 (1)67,99375 (1120)-
92554,0125 (1)67,9875 (560)
1068-74,812,5-68,00625 (1)74,79375 (544)-
112568,0125 (1)74,7875 (272)
1275,2-76,45/79,7-80,9512,5központi állomás adója a felső sávba, központi
vagy gyűjtőállomás vevője az alsó sávba esik
75,20625/79,70625 (1)76,44375/80,94375 (100)min. 4,5
132575,2125/79,7125 (1)76,4375/80,9375 (50)
ABCDEF
1Frekvenciasáv
[MHz]
Csatorna-
osztás
[kHz]
Adási vagy vételi sávElső vivőfrekvencia
[MHz]
(csatorna száma)
Utolsó vivőfrekvencia
[MHz]
(csatorna száma)
Duplex
távolság
[MHz]
1477,7-77,812,5-77,70625 (1)77,79375 (8)-
152577,7125 (1)77,7875 (4)
1677,8-79,712,5-77,80625 (1)79,69375 (152)-
172577,8125 (1)79,6875 (76)
1880,95-8412,5-80,95625 (253)83,99375 (496)-
192580,9625 (127)83,9875 (248)

2.3. Pont-pont és pont-többpont rendszerek a 150,05-174 MHz sávban

ABCDEF
1Frekvenciasáv
[MHz]
Csatorna-
osztás
[kHz]
Adási vagy vételi sávElső vivőfrekvencia
[MHz]
(csatorna száma)
Utolsó vivőfrekvencia
[MHz]
(csatorna száma)
Duplex
távolság
[MHz]
2150,05-151,4/154,65-15612,5központi állomás adója a felső sávba, központi
vagy gyűjtőállomás vevője az alsó sávba esik
150,05625/154,65625 (1)151,39375/155,99375 (108)min. 4,6
325150,0625/154,6625 (1)151,3875/155,9875 (54)
4154-154,512,5-154,00625 (209)154,49375 (248)-
525154,0125 (105)154,4875 (124)
6154,5-154,6512,5-154,50625 (1)154,64375 (12)-
725154,5125 (1)154,6375 (6)
8167,3-169,4/171,9-17412,5központi állomás adója a felső sávba, központi
vagy gyűjtőállomás vevője az alsó sávba esik
167,30625/171,90625 (167)169,39375/173,99375 (334)min. 4,6
925167,3125/171,9125 (84)169,3875/173,9875 (167)
10169,8125-169,82512,5-169,81875 (34)169,81875 (34)-
11169,825-171,912,5-169,83125 (1)171,89375 (166)-
1225169,8375 (1)171,8875 (83)

2.4. Pont-pont és pont-többpont rendszerek a 406,1-450 MHz sávban

2.4.1. Általános használati követelmények

AB
1Követelmény tárgyaElőírás
2Vivőfrekvenciák helyea T/R 25-08 Ajánlás A1.2.1.1. pontja szerint számítandó, az ajánlás e pontja szerinti, 1999 előtti képlet nem használha-
3Telepítési és sugárzási jellemzőkmegválasztásuknál figyelemmel kell lenni az azonos és szomszédos csatornákon már üzemelő állomások és hálóza-
tok védelmére, amennyiben a sávra nem vonatkozik egyéb előírás a 2. melléklet 2. pontjában foglalt táblázat H osz-
lopában
4AdásmódF3E, G3E, F1D, G1D, 7K60FXE

2.4.2. Részletes műszaki követelmények

ABCDEF
1Frekvenciasáv
[MHz]
Csatorna-
osztás
[kHz]
Adási vagy vételi sávElső vivőfrekvencia
[MHz]
(csatorna száma)
7tolsó vivőfrekvencia
[MHz]
(csatorna száma)
Duplex
távolság
[MHz]
2406,1-410*12,5-406,10625 (1)409,99375 (312)-
325406,1125 (1)409,9875 (156)
4410-417/420-427*12,5központi állomás adója a felső sávba, központi
vagy gyűjtőállomás vevője az alsó sávba esik
410,00625/420,00625 (1)416,99375/426,99375 (560)10
525410,0125/420,0125 (1)416,9875/426,9875 (280)
6440-441/445-446*12,5központi állomás adója a felső sávba, központi
vagy gyűjtőállomás vevője az alsó sávba esik
440,00625/445,00625 (1)440,99375/445,99375 (80)5
725440,0125/445,0125 (1)440,9875/445,9875 (40)
8441-441,1*12,5-441,00625 (81)441,09375 (88)-
925441,0125 (41)441,0875 (44)
10441,1-442/446,1-447*12,5központi állomás adója a felső sávba, központi
vagy gyűjtőállomás vevője az alsó sávba esik
441,10625/446,10625 (89)441,99375/446,99375 (160)5
1125441,1125/446,1125 (45)441,9875/446,9875 (80)
12442-44512,5-442,00625 (161)444,99375 (400)-
1325442,0125 (81)444,9875 (200)
14442-445/447-45012,5központi állomás adója a felső sávba, központi
vagy gyűjtőállomás vevője az alsó sávba esik
442,00625/447,00625 (161)444,99375/449,99375 (400)5
1525442,0125/447,0125 (81)444,9875/449,9875 (200)
16447-45012,5-447,00625 (561)449,99375 (800)
1725447,0125 (281)449,9875 (400)

A táblázat A oszlopában a * jelű frekvenciasávokban nem polgári, egyéb esetben polgári a rádióspektrum-használat.

2.5. Pont-pont rendszerek, valamint rádió- és televízióhíranyag-, továbbá rádió- és televízióműsor-átviteli rendszerek a 2,07-86 GHz sávban

ABCDEFGH
1Frekvenciasáv
[GHz]
AlkalmazásCsatorna-
osztás
[MHz]
Minimális
kapacitás
[Mbit/s]
Duplex
távolság
[MHz]
Antennára jutta-
tott teljesítmény
vagy teljesít-
ménysűrűség
maximuma
Minimális
antenna-
nyereség
[dBi]
Maximális EIRP vagy EIRP-sűrűség
Szakasz hosszúság (L) [km]
22,07-2,11**
2,245-2,29**
2 GHz-es sávú digitális pont-pont
rendszerek
1,7521753 dBW1640 dBW,
40-20lg(20/L)dBW,
ha L ≥ 20
ha L < 20
33,54
478
51416
63,8-4,24 GHz-es sávú digitális pont-pont
rendszerek
29140/1552133 dBW3050 dBW,
50-20lg(30/L)dBW,
ha L ≥ 30
ha L < 30
75,925-6,425Alsó 6 GHz-es sávú digitális pont-
pont rendszerek
29,65140/155252,044 dBW4040 dBW,
40-20lg(25/L)dBW,
ha L ≥ 25
ha L < 25
86,425-7,125Felső 6 GHz-es sávú állandó telep-
helyű, digitális pont-pont rendszerek
40140/1553404 dBW4040 dBW,
40-20lg(25/L)dBW,
ha L ≥ 25
ha L < 25
97,125-7,425*Alsó 7 GHz-es sávú digitális pont-
pont rendszerek
3,5415410 dBW3040 dBW,
40-20lg(20/L)dBW,
ha L ≥ 20
ha L < 20
1078
111416
122834
137,425-7,725Felső 7 GHz-es sávú digitális pont-
pont rendszerek
1,75215410 dBW3040 dBW,
40-20lg(20/L)dBW,
ha L ≥ 20
ha L < 20
143,54
1578
161416
172834
187,725-7,97 GHz-es sávú analóg rádió- és
televízióhíranyag-, továbbá rádió- és
televízióműsor-átviteli rendszerek
tv: 28--0 dBW3040 dBW
19rádió: 1,75
207 GHz-es sávú digitális rádió- és
televízióhíranyag-, továbbá rádió- és
televízióműsor-átviteli rendszerek
1,75
213,5
227
2314
2428
257,9-8,58 GHz-es sávú digitális pont-pont
rendszerek
1,75231010 dBW3040 dBW,
40-20lg(20/L)dBW,
ha L ≥ 20
ha L < 20
263,54
2778
281416
292834
ABCDEFGH
1Frekvenciasáv
[GHz]
AlkalmazásCsatorna-
osztás
[MHz]
Minimális
kapacitás
[Mbit/s]
Duplex
távolság
[MHz]
Antennára jutta-
tott teljesítmény
vagy teljesít-
ménysűrűség
maximuma
Minimális
antenna-
nyereség
[dBi]
Maximális EIRP vagy EIRP-sűrűség
Szakasz hosszúság (L) [km]
3010-10,6810 GHz-es sávú analóg rádió- és
televízióhíranyag-, továbbá rádió- és
televízióműsor-átviteli rendszerek
tv: 28--0 dBW
(10,6-10,68 GHz
sávban: -3 dBW)
3040 dBW
31rádió: 1,75
3210 GHz-es sávú digitális rádió- és
televízióhíranyag-, továbbá rádió- és
televízióműsor-átviteli rendszerek
1,75
333,5
347
3514
3628
3710,7-11,711 GHz-es sávú digitális pont-pont
rendszerek
40140/15553010 dBW
(10,7-10,975 GHz
sávban: -2 dBW)
4050 dBW,
50-20lg(14/L)dBW,
ha L ≥ 14
ha L < 14
3880
3912,75-13,2513 GHz-es sávú állandó telephelyű,
digitális pont-pont rendszerek
3,5226610 dBW3050 dBW,
50-20lg(12/L)dBW,
ha L ≥ 12
ha L < 12
4078
411416
422834
4314,5-14,62
15,23-15,35
15 GHz-es sávú állandó telephelyű,
digitális pont-pont rendszerek
3,5272810 dBW3050 dBW,
50-20lg(10/L)dBW,
ha L ≥ 10
ha L < 10
4478
451416
462834
4756140
4814,62-14,809*
15,04-15,23*
15 GHz-es sávú digitális pont-pont
rendszerek
3,5242010 dBW3050 dBW,
50-20lg(10/L)dBW,
ha L ≥ 10
ha L < 10
4978
501416
512834
5217,7-19,7**18 GHz-es sávú állandó telephelyű,
digitális pont-pont rendszerek
27,534101010 dBW
(18,6-18,8 GHz
sávban: -3 dBW)
3055 dBW,
55-20lg(9/L) dBW,
(18,6-18,8 GHz sávban:
ha L ≥ 9
ha L < 9
40 dBW)
5355140/155
54110
5521,2-21,4
22,6-23
22 GHz-es sávú analóg rádió- és
televízióhíranyag-, továbbá rádió- és
televízióműsor-átviteli rendszerek
tv: 28--0 dBW3040 dBW
56rádió: 1,75
5722 GHz-es sávú digitális rádió- és
televízióhíranyag-, továbbá rádió- és
televízióműsor-átviteli rendszerek
3,5
587
5914
6028
6122-22,442
23-23,442
23 GHz-es sávú állandó telephelyű,
digitális pont-pont rendszerek
3,5210080 dBW3050 dBW,
50-20lg(7/L) dBW,
ha L ≥ 7
ha L < 7
6278
631416
642834
ABCDEFGH
1Frekvenciasáv
[GHz]
AlkalmazásCsatorna-
osztás [MHz]
Minimális
kapacitás
[Mbit/s]
Duplex
távolság [MHz]
Antennára jutta-
tott teljesítmény
vagy teljesít-
ménysűrűség
maximuma
Minimális
antenna-
nyereség
[dBi]
Maximális EIRP vagy EIRP-sűrűség
Szakasz hosszúság (L) [km]
6522,442-22,6*
23,45-23,6*
23 GHz-es sávú digitális pont-pont
rendszerek
3,5210080 dBW3050 dBW,
50-20lg(7/L) dBW,
ha L ≥ 7
ha L < 7
6678
671416
6824,25-24,524 GHz-es sávú analóg rádió- és
televízióhíranyag-, továbbá rádió- és
televízióműsor-átviteli rendszerek
tv: 28--0 dBW3040 dBW
69rádió: 1,75
7024 GHz-es sávú digitális rádió- és
televízióhíranyag-, továbbá rádió- és
televízióműsor-átviteli rendszerek
3,5
717
7214
7328
7424,5-26,526 GHz-es sávú állandó telephelyű,
digitális pont-pont rendszerek
3,5210080 dBW3050 dBW,
50-20lg(7/L) dBW,
ha L ≥ 7
ha L < 7
7578
761416
772834
7856140
79112
8026,5-27,5*26 GHz-es sávú digitális pont-pont
rendszerek
3,52FDD
esetén nincs
megha-
tározva, vagy TDD
0 dBW3050 dBW,
50-20lg(7/L) dBW,
ha L ≥ 7
ha L < 7
8178
821416
8331-31,3
31,5-31,8
31 GHz-es sávú állandó telephelyű,
digitális pont-pont rendszerek
3,52140 vagy
514,
illetve
TDD
0 dBW3050 dBW,
50-20lg(5/L) dBW,
ha L ≥ 5
ha L < 5
8478
851416
862834
8756140
8831,8-33,432 GHz-es sávú állandó telephelyű,
digitális pont-pont rendszerek
3,528120 dBW3050 dBW,
50-20lg(5/L) dBW,
ha L ≥ 5
ha L < 5
8978
901416
912834
9256140
93112
ABCDEFGH
1Frekvenciasáv
[GHz]
AlkalmazásCsatorna-
osztás
[MHz]
Minimális
kapacitás
[Mbit/s]
Duplex
távolság
[MHz]
Antennára jutta-
tott teljesítmény
vagy teljesít-
ménysűrűség
maximuma
Minimális
antenna-
nyereség
[dBi]
Maximális EIRP vagy EIRP-sűrűség
Szakasz hosszúság (L) [km]
9437-37,926
38,248-39,186
38 GHz-es sávú állandó telephelyű,
digitális pont-pont rendszerek
3,5212600 dBW3050 dBW,
50-20lg(4/L) dBW,
ha L ≥ 4
ha L < 4
9578
961416
972834
9856140
99112
10037,926-38,248*
39,186-39,5*
38 GHz-es sávú digitális pont-pont
rendszerek
3,5212600 dBW3050 dBW,
50-20lg(5/L) dBW,
ha L ≥ 5
ha L < 5
10178
1021416
1032834
10456140
10548,5-50,2**49 GHz-es sávú állandó telephelyű,
digitális pont-pont rendszerek
3,5-8840 dBW-35 dBW
1067
10714
10828
10956
110112
11151,4-52,652 GHz-es sávú állandó telephelyű,
digitális pont-pont rendszerek
14-6160 dBW-30 dBW
11228
11356
114112
11555,78-5756 GHz-es sávú állandó telephelyű,
digitális pont-pont rendszerek
3,5-616
vagy
TDD
0 dBW
(55,78-56,26 GHz
sávban:
-26 dBW/MHz)
-30 dBW
1167
11714
11828
11956
120112
12157-5958 GHz-es sávú állandó telephelyű,
digitális pont-pont rendszerek
50-TDD-20 dBW3025 dBW
122100
12359-64**60 GHz-es sávú állandó telephelyű,
digitális pont-pont rendszerek
--FDD
esetén nincs
megha-
tározva, vagy TDD
-20 dBW3025 dBW
ABCDEFGH
1Frekvenciasáv
[GHz]
AlkalmazásCsatorna-
osztás
[MHz]
Minimális
kapacitás
[Mbit/s]
Duplex
távolság
[MHz]
Antennára jutta-
tott teljesítmény
vagy teljesít-
ménysűrűség
maximuma
Minimális
antenna-
nyereség
[dBi]
Maximális EIRP vagy EIRP-sűrűség
Szakasz hosszúság (L) [km]
12471-76**
81-86**
76 GHz-es sávú állandó telephelyű,
digitális pont-pont rendszerek
--FDD
esetén
nincs
megha-
tározva,
vagy
TDD
0 dBW3855 dBW

A táblázat A oszlopában a * jelű frekvenciasávokban nem polgári, a ** jelű frekvenciasávokban polgári vagy nem polgári, egyéb esetben polgári a rádióspektrum-használat.

2.5.1. Digitális pont-pont rendszereknél az interferenciás minőségcsökkenésre az ECC/REC/(01)05 Ajánlás alapján az alábbi értékek alkalmazandók:

AB
1Interferenciás minőségcsökkenésMaximális érték [dB]
2egyedi minőségcsökkenés0,4
3állandóhelyű szolgálati alkalmazásokból származó összesített minőségcsökkenés3
4valamennyi rádiószolgálati alkalmazásból származó összesített minőségcsökkenés4

2.6. Állandó és változó telephelyű digitális, pont-pont, pont-többpont és általános többpont struktúrájú BFWA rendszerek az 57255875 MHz sávban

2.6.1. Csak kiterjesztett spektrumú, valamint OFDM rendszerek megengedettek.

2.6.2. A kiterjesztett spektrumú rendszerek jelfeldolgozási nyeresége: min. 10 dB.

2.6.3. Olyan, az 5725-5850 MHz sávban működő rádiómeghatározó rendszerekkel való összeférhetőséget biztosító zavarcsökkentő technikák használata szükséges, amelyek legalább ugyanolyan védelmet biztosítanak, mint a DFS zavarcsökkentő technikát alkalmazó BFWA rendszerekre vonatkozó MSZ EN 302 502 szabványban leírt érzékelési, működési és válaszadási követelmények.

2.6.4. TPC alkalmazása kötelező. A TPC minimális átfogása: 12 dB.

2.6.5. Antennára juttatható maximális teljesítmény: 13 dBW (RR 21.5 Bekezdés szerint).

2.6.6. Legnagyobb megengedett átlagos EIRP érték pont-pont rendszerek állomásainál az L áthidalt távolság függvényében:

AB
1Áthidalt távolság
[km]
Maximális átlagos EIRP
[dBW]
2L < 306 + 0,5L
3L ≥ 3021

Ha legalább az egyik állomás telephelye Budapest közigazgatási területén van, akkor L = 0 km értékkel kell számolni.

2.6.7. Legnagyobb megengedett átlagos EIRP érték pont-többpont és általános többpont rendszerek állomásainál:

AB
1RendszerMaximális átlagos EIRP
[dBW]
2pont-többpont6
3általános többpont3

2.6.8. Legnagyobb megengedett átlagos EIRP-sűrűség a ʘ emelkedési szög függvényében pont-többpont és általános többpont rendszerek központi állomásainál, valamint olyan felhasználói állomásainál, amelyek körsugárzó antennával vagy szektoriális antennával rendelkeznek:

ABC
1Emelkedési szögMaximális átlagos EIRP-sűrűség
[dBW/MHz]
2pont-többpont rendszeráltalános többpont
rendszer
3Θ < 4°-7-10
44° ≤ Θ ≤ 15°-(2,2 + 1,2 Θ)-(5,2 + 1,2 Θ)
515° ≤ Θ-(18,4 + 0,15 Θ)-(21,4 + 0,15 Θ)

2.6.9. Legnagyobb megengedett átlagos EIRP-sűrűség pont-pont rendszerek állomásainál a ʘ emelkedési szög és az L áthidalt távolság, ponttöbbpont és általános többpont rendszerek vonalsugárzó (pont-pont) antennával rendelkező felhasználói állomásainál a ʘ emelkedési szög függvényében:

ABCD
1Emelkedési szögMaximális átlagos EIRP-sűrűség
[dBW/MHz]
2pont-pont rendszerpont-többpont rendszeráltalános többpont
rendszer
3Θ < 8°-7 + 0,5L-7-10
48° ≤ Θ < 32°-(2,68 + 0,54 Θ) + 0,5L-(2,68 + 0,54 Θ)-(5,68 + 0,54 Θ)
532° ≤ Θ < 50°-20 + 0,5L-20-23
650° ≤Θ-(10 + 0,2 Θ) + 0,5L-(10 + 0,2 Θ)-(13 + 0,2 Θ)

Ha a pont-pont rendszer legalább egyik állomásának telephelye Budapest közigazgatási területén van, akkor L = 0 km értékkel kell számolni. Pont-pont rendszer esetén, ha az L > 30 km, akkor L = 30 km értékkel kell számolni.

2.7. A 7 GHz-es, 10 GHz-es és a 22 GHz-es sávú analóg rádió- és televízióhíranyag-, továbbá rádió- és televízióműsor-átviteli rendszerek csatornahasználati követelményei

2.7.1. A televízióátviteli csatornaosztás 28 MHz.

2.7.2. A 7 GHz-es és a 10 GHz-es sávban a televízióátviteli csatornák egy- és kétirányú módon (szimplex és duplex üzemmódban) használhatók.

2.7.2.1. A 7 GHz-es sávban a televizióátviteli csatornák hivatkozási jele és sávközépi frekvenciája:

AB
1Hivatkozási jelSávközépi frekvencia
[MHz]
2T017743
3T027771
4T037799
5T047827
6T057855
7T067883

2.7.2.2. A 10 GHz-es sávban a televízióátviteli csatornák hivatkozási jele és sávközépi frekvenciája:

ABCD
1Hivatkozási jelSávközépi frekvencia
[MHz]
Hivatkozási jelSávközépi frekvencia
[MHz]
2T0110 028T1210 336
3T0210 056T1310 364
4T0310 084T1410 392
5T0410 112T1510 420
6T0510 140T1610 448
7T0610 168T1710 476
8T0710 196T1810 518
9T0810 224T1910 546
10T0910 252T2010 574
11T1010 280T2110 602
12T1110 308T2210 630
13T2310 658

2.7.3. A 22 GHz-es sávban a televízióátviteli csatornák hivatkozási jele és sávközépi frekvenciája:

2.7.3.1. Kizárólag egyirányú módon (szimplex üzemmódban) használható csatornák:

AB
1Hivatkozási jelSávközépi frekvencia
[MHz]
2T0121 217
3T0221 245
4T0321 273
5T0421 301
6T0521 329
7T0621 357
8T0721 385

2.7.3.2. Egy- és kétirányú módon (szimplex és duplex üzemmódban) használható csatornák:

ABCD
1Hivatkozási jelSávközépi frekvencia
[MHz]
Hivatkozási jelSávközépi frekvencia
[MHz]
2T1122 617T2122 813
3T1222 645T2222 841
4T1322 673T2322 869
5T1422 701T2422 897
6T1522 729T2522 925
7T1622 757T2622 953
8T1722 785T2722 981

2.7.3.3. 2étirányú használat esetén a csatornák duplex párba állításának módja: (T11)/(T21), (T12)/(T22), (T17)/(T27).

2.7.4. A rádióátviteli csatornaosztás 1,75 MHz. Egy televízióátviteli csatorna 28 MHz sávszélességében 16 rádióátviteli csatorna helyezhető el. A rádióátviteli csatornák hivatkozási jele: (TxxR01), (TxxR02), (TxxR16), ahol Txx a leosztandó 28 MHz-es csatorna hivatkozási jele.

Txx = T01, T02, ...

Például: T05R09 jelentése: a T05 jelű televízióátviteli csatornán belül a 9. rádióátviteli csatorna.

2.8.

2.9. A 11 GHz-es sávú digitális pont-pont rendszerek speciális követelményei

2.9.1. Az állomások telepítési és sugárzási korlátozásai Budapest körzetében, az EOVX 233000 (déli) és 247000 (északi) határvonal közé eső alábbi területeken:

ABC
1EOVYKorlátozásSugárzási főnyaláb tengelyének
szögtartománya
2644000-650000csak nyugati (ENy-Ny-DNy) irányú sugárzás megengedett180°-360°
3650000-654000állomás nem telepíthető
4654000-660000csak keleti (E2-2-D2) irányú sugárzás megengedett0°-180°

2.9.1.1. Szögmérési referencia: 0° = észak, pozitív irány = az óramutató járásával megegyező.

2.9.2. Csatorna sávközépi frekvenciák

2.9.2.1. ITU-R F.387-13 Ajánlás alapján:

ABCDE
1Csatorna-
azonosító
Csatorna sávközépi frekvencia
40 MHz-es csatornaosztás esetén
[MHz]
Csatorna sávközépi frekvencia
80 MHz-es csatornaosztás esetén
[MHz]
2Alsó sávrészFelső sávrészAlsó sávrészFelső sávrész
3110 71511 24510 73511 265
4210 75511 28510 77511 305
5310 79511 32510 81511 345
6410 83511 36510 85511 385
7510 87511 40510 89511 425
8610 91511 44510 93511 465
9710 95511 48510 97511 505
10810 99511 52511 01511 545
11911 03511 56511 05511 585
121011 07511 60511 09511 625
131111 11511 64511 13511 665
141211 15511 685--

A szürkével árnyékolt csatornákra nem szerezhető rádióspektrum-használati jog.

2.9.2.2. ERC/REC 12-06 Ajánlás alapján:

ABCDE
1Csatorna-
azonosító
Csatorna sávközépi frekvencia
40 MHz-es csatornaosztás esetén
[MHz]
Csatorna sávközépi frekvencia
80 MHz-es csatornaosztás esetén
[MHz]
2Alsó sávrészFelső sávrészAlsó sávrészFelső sávrész
3110 73511 26510 75511 285
4210 77511 30510 79511 325
5310 81511 34510 83511 365
6410 85511 38510 87511 405
7510 89511 42510 91511 445
8610 93511 46510 95511 485
9710 97511 50510 99511 525
10811 01511 54511 03511 565
11911 05511 58511 07511 605
121011 09511 62511 11511 645
131111 13511 665--

2.9.3. A 2019. február 1-jén érvényes rádióengedéllyel vagy ugyanezen a napon érvényes frekvenciakijelölés alapján megszerzett rádióengedéllyel rendelkező,

2.9.3.1. 40 dBi-nél kisebb antennanyereségű vagy

2.9.3.2. a 10,7-10,975 GHz sávban -2 dBW-nál nagyobb antennára juttatott teljesítménnyel üzemelő állomások az eredeti feltételekkel rádióengedélyük érvényességi idejéig tarthatók üzemben, és a rádióengedély nem hosszabbítható.

2.10.

2.11. 26 GHz-es sávú állandó telephelyű digitális pont-pont, valamint digitális pont-többpont rendszerek

2.11.1. A sáv részsávokra osztása:

AB
1Részsáv [MHz]Részsáv megnevezése
224 500-24 549alsó védősáv
324 549-25 445alsó blokksáv
425 445-25 557középső védősáv
525 557-26 453felső blokksáv
626 453-26 500felső védősáv

A védősávok nem eloszthatók.

2.11.2. Az alsó és a felső blokksáv alapblokkokra osztása:

ABC
1AlapblokkAlsó blokksáv [MHz]Felső blokksáv [MHz]
2124 549-24 57725 557-25 585
3224 577-24 60525 585-25 613
4324 605-24 63325 613-25 641
5424 633-24 66125 641-25 669
6524 661-24 68925 669-25 697
7624 689-24 71725 697-25 725
8724 717-24 74525 725-25 753
9824 745-24 77325 753-25 781
10924 773-24 80125 781-25 809
111024 801-24 82925 809-25 837
121124 829-24 85725 837-25 865
131224 857-24 88525 865-25 893
141324 885-24 91325 893-25 921
151424 913-24 94125 921-25 949
ABC
1AlapblokkAlsó blokksáv [MHz]Felső blokksáv [MHz]
161524 941-24 96925 949-25 977
171624 969-24 99725 977-26 005
181724 997-25 02526 005-26 033
191825 025-25 05326 033-26 061
201925 053-25 08126 061-26 089
212025 081-25 10926 089-26 117
222125 109-25 13726 117-26 145
232225 137-25 16526 145-26 173
242325 165-25 19326 173-26 201
252425 193-25 22126 201-26 229
262525 221-25 24926 229-26 257
272625 249-25 27726 257-26 285
282725 277-25 30526 285-26 313
292825 305-25 33326 313-26 341
302925 333-25 36126 341-26 369
313025 361-25 38926 369-26 397
323125 389-25 41726 397-26 425
333225 417-25 44526 425-26 453

2.11.3. Egy felhasználói blokk egész számú alapblokkból állhat.

2.11.4. A rádióspektrum-használati jog szerzésének és a sávhasználat feltételei:

AB
1Feltétel tárgyaElőírás
2Használat céljaelektronikus hírközlési szolgáltatás nyújtása, elektronikus hírközlési üzemvitel
3Frekvenciaelosztás módjaversenyeztetési eljárás
4Frekvenciatartomány-mennyiség maximumaegy rádióspektrum-használati jogosult a rádióspektrum-használati jogosultság területi kiterjedésén belül legfeljebb hat
alapblokk rádióspektrum-használati jogosultságával, jogával rendelkezhet;
egy vállalkozáscsoportba tartozó rádióspektrum-használati jogosultak a rádióspektrum-használati jogosultság területi
kiterjedésén belül együttesen legfeljebb hat alapblokk rádióspektrum-használati jogosultságával, jogával rendelkez-
hetnek
5ha versenyeztetési eljárás lezárultát követően valamely rádióspektrum-használati jogosult vagy egy vállalkozáscso-
portba tartozó rádióspektrum-használati jogosultak a frekvenciatartomány-mennyiség maximumát túllépik, a túllé-
péstől számított 1 éven belül kötelesek a rendelkezésükre álló frekvenciatartomány-mennyiséget legalább a frek-
venciatartomány-mennyiség maximumának értékéig csökkenteni
6Rádióspektrum-használati jog időtartamalegalább 9, legfeljebb 20 év, a tényleges időtartamot a versenyeztetési eljárás kiírási dokumentációja, valamint a ver-
senyeztetési eljárást lezáró határozat vagy hatósági szerződés határozza meg
7Rádióspektrum-használati jogosultság területi kiterjedé-
se
a rádióspektrum-használati jogosultság versenyeztetési eljárás eredményeként történő megszerzése esetén országos,
átruházás útján történő megszerzése esetén országosnál kisebb földrajzi egység is megengedett
8Gazdálkodás módjablokkgazdálkodás
9Másodlagos kereskedelema rádióspektrum-használati jogosultság, jog részben és egészben is átruházható, haszonbérbe adható; frekvencia
vonatkozásában történő részbeni átruházás, haszonbérlet alapblokkonként történhet

2.11.5. Rádióspektrum-gazdálkodási követelmények:

AB
1Követelmény tárgyaElőírás
2Hozzáférés módjapont-pont rendszerek esetén: FDD
pont-többpont rendszerek esetén: FDD vagy TDD
3Duplex távolságFDD esetén 1008 MHz
4FDD és TDD rendszerek összeférhetőségepont-többpont rendszerek TDD rendszerű központi állomásainak és átjátszóállomásainak üzembe helyezéséhez a
frekvenciában szomszédos felhasználói blokk rádióspektrum-használati jogosultjának hozzájárulása is szükséges,
amennyiben ezen központi állomások, illetve átjátszóállomások telepítési pontjának 500 m-es környezetében már
van olyan központi állomás vagy átjátszóállomás, amely a szomszédos felhasználói blokkban működik; az újonnan
telepített TDD rendszerű állomás nem igényelhet védelmet az 500 m-es környezetben korábban telepített, szom-
szédos frekvenciablokkban működő központi állomás vagy átjátszóállomás zavaró hatásával szemben
[ECC/REC/(11)01 6. ajánlási pont szerint]
5pont-többpont rendszerek központi állomásainak és átjátszóállomásainak üzembe helyezéséhez a frekvenciában
szomszédos felhasználói blokk rádióspektrum-használati jogosultjának hozzájárulása is szükséges, amennyiben
ezen központi állomások, illetve átjátszóállomások telepítési pontjának 500 m-es környezetében már van olyan TDD
rendszerű központi állomás vagy átjátszóállomás, amely a szomszédos felhasználói blokkban működik; az újonnan
telepített állomás nem igényelhet védelmet az 500 m-es környezetben korábban telepített, szomszédos felhasználói
blokkban működő TDD rendszerű központi állomás vagy átjátszóállomás zavaró hatásával szemben
[ECC/REC/(11)01 6. ajánlási pont szerint]

2.11.6. Az egyes felhasználói blokkokat 28 MHz-es védősáv választja el egymástól.

2.11.7. Pont-többpont rendszereknél FDD hozzáférési mód esetén az átviteli jelutak frekvenciasávjai:

AB
1JelútBlokksáv
2felhasználói állomás - központi állomás
3felhasználói állomás - átjátszóállomásfelső
4átjátszóállomás - központi állomás
5központi állomás - felhasználói állomás
6központi állomás - átjátszóállomásalsó
7átjátszóállomás - felhasználói állomás

2.11.8. Antennára juttatható maximális teljesítmény:

AB
1ÁllomásAntennára juttatható
maximális teljesítmény
[dBW]
2pont-pont rendszer állomása0
3pont-többpont rendszer állomása10

2.11.9. Legnagyobb megengedett EIRP érték pont-pont rendszerek állomásainál az L áthidalt távolság függvényében:

AB
1Áthidalt távolság
[km]
Maximális EIRP
[dBW]
2L < 750-20lg(7/L)
3L ≥ 750

2.11.10. Legnagyobb megengedett EIRP-sűrűség pont-többpont rendszerek állomásainál:

AB
1ÁllomásMaximális EIRP-
sűrűség
[dBW/MHz]
2központi állomás23
3átjátszóállomás felhasználói állomás felé irányuló összeköttetésénél
4beltéri felhasználói állomás12
5kültéri felhasználói állomás20
6átjátszóállomás központi állomás felé irányuló összeköttetésénél

A maximális EIRP-sűrűségek értékeinél a tűréshatárokat és - amennyiben van - az ATPC-tartományt is figyelembe kell venni.

A fenti határértékeknél nagyobb EIRP-sűrűségek akkor engedélyezhetők, ha olyan megfelelő zavarcsökkentő technikát alkalmaznak, amely legalább akkora szintű védelmet biztosít, mint amelyet a fenti határértékek eredményeznek.

2.11.11. A frekvenciában szomszédos felhasználói blokkok rádióspektrum-használati jogosultjai egymás zavarásával szemben - kölcsönös megállapodás hiányában - a rendszerek vevőberendezéseinek maximálisan 2 dB fédingtartalék-csökkenéséig nem emelhetnek kifogást. Kölcsönös megállapodás alapján ettől el lehet térni.

2.11.12. Szomszédblokkos zavarás kezelése

2.11.12.1.A szomszédblokkos zavarás kiértékelése szempontjából az állomások "A", "B" vagy "C" prioritási kategóriába kerülhetnek.

ABC
1Berendezés
sávszélessége
(B)
[MHz]
Pont-pont rendszerek állomásai,
pont-többpont rendszerek köz-
ponti állomásai és átjátszóállo-
másai
Pont-többpont rendszerek felhaszná-
lói állomásai
2B ≤ 28"A" kategória"C" kategória
3B > 28"B" kategória

Az "A" kategóriájú állomások magasabb prioritással rendelkeznek, mint más kategóriájú állomások. Két "A" kategóriájú állomás közül az rendelkezik magasabb prioritással, amelyiknél korábbi az üzemben tartással kapcsolatos bejelentés időpontja.

A "B" kategóriájú állomások alacsonyabb prioritásúak, mint az "A" kategóriájú állomások, de magasabb prioritással rendelkeznek, mint a "C" kategóriájú állomások. Két "B" kategóriájú állomás között az rendelkezik magasabb prioritással, amelyiknél korábbi az üzemben tartással kapcsolatos bejelentés időpontja.

A "C" kategóriájú állomások alacsonyabb prioritásúak, mint az "A" vagy "B" kategóriájú állomások. A "C" kategóriájú állomások egymással szemben nem igényelhetnek szomszédblokkos zavarvédelmet.

A táblázatban megadott sávszélesség (B) a berendezés névleges sávszélességéből (Bnom), adósávszélességéből (BTx) és vevősávszélességéből (BRx) származtatható, értéke azonos ezen sávszélességek közül a legnagyobbnak az értékével:

B = max (Bnom, Btx, Brx).

Amennyiben a BTx adósávszélesség vagy a BRx vevősávszélesség értéke nem ismert vagy nem áll rendelkezésre, akkor a táblázatban megadott B sávszélesség kiszámítási módja:

B = 1,6·Bnom

2.11.12.2.Amennyiben két állomás között szomszédblokkos zavarás van, az alacsonyabb prioritású állomás üzemeltetőjét terheli a zavarás kiküszöbölésére intézkedési kötelezettség (illetve vevőállomás esetén tűrési kötelezettség).

2.12. A 31 GHz-es sávú állandó telephelyű, digitális pont-pont rendszerek speciális követelményei

2.12.1. TDD és FDD hozzáférési mód használható.

2.12.2. Csatornaelrendezés a 31-31,3 GHz sávban

ABC
1Hozzáférési módCsatornaelrendezés meghatározásaDuplex távolság [MHz]
2TDDECC/REC/(02)02 mellékletének A pontja-
3FDDECC/REC/(02)02 mellékletének B pontja140

2.12.3. Csatornaelrendezés a 31-31,3/31,5-31,8 GHz sávban

2.12.3.1. Csatornaelrendezés FDD hozzáférési mód esetén

ABC
1SávrészCsatornaelrendezés meghatározásaDuplex távolság [MHz]
2alsó (31-31,3 GHz)ECC/REC/(02)02 mellékletének A pontja514
3felső (31,5-31,8 GHz)alsó sávrész csatornáinak eltolása 514 MHz-cel

2.12.3.2. Az alsó és a felső sávrész csatornái TDD hozzáférési móddal is használhatók.

2.13. 32 GHz-es sávú állandó telephelyű digitális pont-pont, valamint digitális pont-többpont rendszerek

2.13.1. A sáv részsávokra osztása:

AB
1Részsáv [MHz]Részsáv megnevezése
231 800-31 871alsó védősáv
331 871-32 543alsó blokksáv
432 543-32 683középső védősáv
532 683-33 355felső blokksáv
633 355-33 400felső védősáv

A védősávok nem eloszthatók.

2.13.2. Az alsó és a felső blokksáv alapblokkokra osztása:

ABC
1AlapblokkAlsó blokksáv [MHz]Felső blokksáv [MHz]
2131 871-31 89932 683-32 711
ABC
1AlapblokkAlsó blokksáv [MHz]Felső blokksáv [MHz]
3231 899-31 92732 711-32 739
4331 927-31 95532 739-32 767
5431 955-31 98332 767-32 795
6531 983-32 01132 795-32 823
7632 011-32 03932 823-32 851
8732 039-32 06732 851-32 879
9832 067-32 09532 879-32 907
10932 095-32 12332 907-32 935
111032 123-32 15132 935-32 963
121132 151-32 17932 963-32 991
131232 179-32 20732 991-33 019
141332 207-32 23533 019-33 047
151432 235-32 26333 047-33 075
161532 263-32 29133 075-33 103
171632 291-32 31933 103-33 131
181732 319-32 34733 131-33 159
191832 347-32 37533 159-33 187
201932 375-32 40333 187-33 215
212032 403-32 43133 215-33 243
222132 431-32 45933 243-33 271
232232 459-32 48733 271-33 299
242332 487-32 51533 299-33 327
252432 515-32 54333 327-33 355

2.13.3. Egy felhasználói blokk egész számú alapblokkból állhat.

2.13.4. A rádióspektrum-használati jog szerzésének és a sávhasználat feltételei:

AB
1Feltétel tárgyaElőírás
2Használat céljaelektronikus hírközlési szolgáltatás nyújtása, elektronikus hírközlési üzemvitel
3Frekvenciaelosztás módjaversenyeztetési eljárás
4Rádióspektrum-használati jogosultság területi kiterjedé-
se
országos
5Gazdálkodás módjablokkgazdálkodás

2.13.5. Rádióspektrum-gazdálkodási követelmények:

AB
1Követelmény tárgyaElőírás
2Hozzáférés módjapont-pont rendszerek esetén: FDD
pont-többpont rendszerek esetén: FDD vagy TDD
3Duplex távolságFDD esetén 812 MHz
4FDD és TDD rendszerek összeférhetőségepont-többpont rendszerek TDD rendszerű központi állomásainak és átjátszóállomásainak üzembe helyezéséhez a
frekvenciában szomszédos felhasználói blokk jogosultjának hozzájárulása is szükséges, amennyiben ezen központi
állomások, illetve átjátszóállomások telepítési pontjának 500 m-es környezetében már van olyan központi állomás
vagy átjátszóállomás, amely a szomszédos felhasználói blokkban működik; az újonnan telepített TDD rendszerű ál-
lomás nem igényelhet védelmet az 500 m-es környezetben korábban telepített, szomszédos frekvenciablokkban
működő központi állomás vagy átjátszóállomás zavaró hatásával szemben [ECC/REC/(11)01 6. ajánlási pont sze-
rint]
5pont-többpont rendszerek központi állomásainak és átjátszóállomásainak üzembe helyezéséhez a frekvenciában
szomszédos felhasználói blokk jogosultjának hozzájárulása is szükséges, amennyiben ezen központi állomások, il-
letve átjátszóállomások telepítési pontjának 500 m-es környezetében már van olyan TDD rendszerű központi állo-
más vagy átjátszóállomás, amely a szomszédos felhasználói blokkban működik; az újonnan telepített állomás nem
igényelhet védelmet az 500 m-es környezetben korábban telepített, szomszédos felhasználói blokkban működő
TDD rendszerű központi állomás vagy átjátszóállomás zavaró hatásával szemben [ECC/REC/(11)01 6. ajánlási pont
szerint]

2.13.6. Az egyes felhasználói blokkokat 28 MHz-es elválasztósáv választja el egymástól.

2.13.7. Pont-többpont rendszereknél FDD hozzáférési mód esetén az átviteli jelutak frekvenciasávjai:

AB
1JelútBlokksáv
2felhasználói állomás - központi állomásfelső
3felhasználói állomás - átjátszóállomás
4átjátszóállomás - központi állomás
5központi állomás - felhasználói állomásalsó
6központi állomás - átjátszóállomás
7átjátszóállomás - felhasználói állomás

2.13.8. Antennára juttatható maximális teljesítmény:

AB
1ÁllomásAntennára juttatható
maximális teljesítmény
[dBW]
2pont-pont rendszer állomása0
3pont-többpont rendszer állomása10

2.13.9. Legnagyobb megengedett EIRP-sűrűség pont-többpont rendszerek állomásainál:

AB
1ÁllomásMaximális EIRP-
sűrűség
[dBW/MHz]
2központi állomás23
3átjátszóállomás felhasználói állomás felé irányuló összeköttetésénél
4beltéri felhasználói állomás12
5kültéri felhasználói állomás20
6átjátszóállomás központi állomás felé irányuló összeköttetésénél

A maximális EIRP-sűrűségek értékeinél a tűréshatárokat és - amennyiben van - az ATPC-tartományt is figyelembe kell venni.

A fenti határértékeknél nagyobb EIRP-sűrűségek akkor engedélyezhetők, ha olyan megfelelő zavarcsökkentő technikát alkalmaznak, amely legalább akkora szintű védelmet biztosít, mint amelyet a fenti határértékek eredményeznek.

2.13.10. A frekvenciában szomszédos felhasználói blokkok rádióspektrum-használati jogosultjai egymás zavarásával szemben - kölcsönös megállapodás hiányában - a rendszerek vevőberendezéseinek maximálisan 2 dB fédingtartalék-csökkenéséig nem emelhetnek kifogást. Kölcsönös megállapodás alapján ettől el lehet térni.

2.13.11. Szomszédblokkos zavarás kezelése

2.13.11.1.A szomszédblokkos zavarás kiértékelése szempontjából az állomások "A", "B" vagy "C" prioritási kategóriába kerülhetnek.

ABC
1Berendezés
sávszélessége
(B)
[MHz]
Pont-pont rendszerek állomásai,
pont-többpont rendszerek köz-
ponti állomásai és átjátszóállo-
másai
Pont-többpont rendszerek felhaszná-
lói állomásai
2B ≤ 28"A" kategória"C" kategória
3B > 28"B" kategória

Az "A" kategóriájú állomások magasabb prioritással rendelkeznek, mint más kategóriájú állomások. Két "A" kategóriájú állomás közül az rendelkezik magasabb prioritással, amelyiknél korábbi az üzemben tartással kapcsolatos bejelentés időpontja.

A "B" kategóriájú állomások alacsonyabb prioritásúak, mint az "A" kategóriájú állomások, de magasabb prioritással rendelkeznek, mint a "C" kategóriájú állomások. Két "B" kategóriájú állomás között az rendelkezik magasabb prioritással, amelyiknél korábbi az üzemben tartással kapcsolatos bejelentés időpontja.

A "C" kategóriájú állomások alacsonyabb prioritásúak, mint az "A" vagy "B" kategóriájú állomások. A "C" kategóriájú állomások egymással szemben nem igényelhetnek szomszédblokkos zavarvédelmet.

A táblázatban megadott sávszélesség (B) a berendezés névleges sávszélességéből (Bnom), adósávszélességéből (BTx) és vevősávszélességéből (BRx) származtatható, értéke azonos ezen sávszélességek közül a legnagyobbnak az értékével:

B = max (Bnom, Btx, Brx).

Amennyiben a BTx adósávszélesség vagy a BRx vevősávszélesség értéke nem ismert vagy nem áll rendelkezésre, akkor a táblázatban megadott B sávszélesség kiszámítási módja:

B = 1,6·Bnom

2.13.11.2.Amennyiben két állomás között szomszédblokkos zavarás van, az alacsonyabb prioritású állomás üzemeltetőjét terheli a zavarás kiküszöbölésére intézkedési kötelezettség (illetve vevőállomás esetén tűrési kötelezettség).

3. Állandóhelyű és mozgószolgálat alkalmazásai

3.1. Egyes, 30 MHz - 1 GHz sávban használt berendezések rádióspektrum-gazdálkodási jellemzői

3.1.1. Használati módtól függően, a berendezések rádióspektrum-gazdálkodási jellemzőire az alábbi táblázatban megadott, MSZ EN 300 086 és MSZ EN 300 113 szabványban rögzített berendezéskategóriákhoz megadott értékeket kell alkalmazni:

ABCDE
1RádiószolgálatÁllomás működési
kategória
Szabványban rögzített berendezéskategória a használati mód szerint
2Helyhez nem kötött
állomásként használva
Átjátszó-, központi
vagy gyűjtőállomásként
használva
Egyéb állandó telephe-
lyű vagy helyhez kötött
állomásként használva
3állandóhelyűváltozó telephelyű-bázisállomásmozgóállomás
4állandóhelyű
5központi-
6gyűjtő
7mozgómozgómozgóállomásmozgóállomás
8hordozhatókézi hordozható állomáskézi hordozható állomás
9kézi
10változó telephelyű-mozgóállomás
11fix
12központi-
13átjátszó

3.1.2. A 3.1. pontban alkalmazott berendezéskategóriáknak a 3.1.1. pontban hivatkozott szabványokban használt megfelelői:

AB
1BerendezéskategóriaSzabványban használt
megnevezés
2bázisállomás"Base station"
3kézi hordozható állomás"Hand portable station"
4mozgóállomás"Mobile station"

3.1.3. A bázisállomás berendezéskategóriába tartozó berendezések műszaki jellemzőinek megkövetelt határértékei:

ABC
1JellemzőDuplex/félduplex rendszerSzimplex/egyfrekvenciás rendszer
2Adó frekvenciapontosságBázisállomásra előírt értékBázisállomásra előírt érték
3Adó intermodulációs csillapítás> 70 dB> 40 dB
4Vevő intermodulációs elnyomás> 65 dB

3.1.4. A már korábban megszerzett rádióspektrum-használati jog alapján üzemben tartott állomások által okozott zavarások esetén, ha azok berendezései nem felelnek meg a 3.1.1. pontban foglalt táblázat kategóriái által megkövetelt értékeknek, a zavar elhárításáról a zavarást okozó engedélyes köteles gondoskodni.

3.1.5. Egyfrekvenciás bázisállomás berendezéskategóriába tartozó berendezés esetén, ha az zavarást okoz vagy szenved, és nem éri el a 70 dB adó intermodulációs csillapítást és a 70 dB vevő intermodulációs elnyomást, az ebből eredő zavarelhárításról az engedélyes köteles gondoskodni.

3.2. Szélesebb sávú digitális cellás rendszer a 450-457,38/460-467,38 MHz sávban

3.2.1. A rádióspektrum-használati jog szerzésének és a sávhasználat feltételei:

AB
1Feltétel tárgyaElőírás
2Használat céljaelsődlegesen kormányzati céloknak (különösen a kormányzati elektronikus hírközlési infrastruktúrának, az e-közigazgatásnak, az elektronikus útdíj megvalósításának) a támogatása olyan rendszerrel, amely csoportkommuni-
kációs rendszerben jelentkező csoportkommunikációs, valamint elektronikus hírközlési szolgáltatás célú igényeket is
kielégíthet
3Frekvenciaelosztás módjaversenyeztetési eljárás
4Megszerezhető frekvenciatartomány mennyiségeegy rádióspektrum-használati jogosultság a teljes sávra
5Rádióspektrum-használati jog időtartamalegalább 9, legfeljebb 15 év, a tényleges időtartamot a versenyeztetési eljárás kiírási dokumentációja, valamint a ver-
senyeztetési eljárást lezáró határozat vagy hatósági szerződés határozza meg
6Rádióspektrum-használati jogosultság területi kiterjedé-
se
országos
7Gazdálkodás módjablokkgazdálkodás
8Másodlagos kereskedelema rádióspektrum-használati jogosultság, jog csak a frekvenciasáv tekintetében részben és egészben is átruházható,
amennyiben ettől eltérő előírást a versenyeztetési eljárás kiírási dokumentációja nem határoz meg

3.2.2. Rádióspektrum-gazdálkodási követelmények:

AB
1Követelmény tárgyaElőírás
2Blokk-képzésa teljes sáv egy frekvenciablokk
3Mozgóállomás, felhasználói állomás adási frekvencia-
sávja
450-457,38 MHz
4Átjátszóállomás, központi állomás, helyhez kötött állo-
más adási frekvenciasávja
460-467,38 MHz
5Duplex távolság10 MHz
6Hozzáférés módjakizárólag FDD
7Alkalmazható technológiaegy és több vivőfrekvenciás
8Csatornaképzésa névleges csatornaosztás nem haladhatja meg a frekvenciablokk védősávokkal csökkentett értékét
9a csatornaközép-frekvenciák tetszőleges helyre megválaszthatók, de a frekvenciablokk szélei közelében úgy kell a
csatornákat pozícionálni, hogy egy adott csatornaközép-frekvenciához tartozó csatorna még a választott technológia
névleges csatornaosztásával, valamint az azon kívül eső védősávval együtt is teljes egészében beleessen a rádió-
spektrum-használati jogosult frekvenciablokkjába
10Védősáva védősáv nagysága legalább 270 kHz a frekvenciablokk mindegyik végén. Ebbe az értékbe nem számítanak bele a
csatornaosztásba esetleg beépített védősávok
11a védősávok az összeférhetőséget bizonyító külön vizsgálat és a Hivatal engedélye nélkül nem használhatók
12Zavarvédelemúgy kell kialakítani a gyakorlatban a védősávot - a választott technológia, valamint a zavarható állomások és techno-
lógiák között szükséges védelmi értékek függvényében -, vagy a megadott védősáv mellett úgy kell megválasztani
az állomások sugárzási jellemzőit (például a zavaró adó és a zavart vevő közötti távolság megfelelő megválasztásá-
val, illetve szűrők alkalmazásával), hogy a választott technológiával a rádióspektrum-használati jogosult ne hozzon
létre káros zavarást
a) a 2. melléklet szerint elsődleges jelleggel üzemeltetett és üzemeltethető állomásoknak a 440-450 MHz és a 450-
460/460-470 MHz sávban,
b) a szomszédos országokban üzemelő állomásoknak, illetve a preferált használat elvét alkalmazó dokumentumok
szerint üzembe helyezhető állomásoknak
13a mozgóállomások esetében kötelező a TPC használata

3.2a. Elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására alkalmas földfelszíni rendszerek a 708-733/763-788 MHz sávban

3.2a.1. A sáv részsávokra osztása:

AB
1Részsáv [MHz]Részsáv megnevezése
2708-733alsó blokksáv
3763-788felső blokksáv

3.2a.2. Az alsó és a felső blokksáv FDD alapblokkokra osztása:

ABC
1AlapblokkAlsó blokksáv [MHz]Felső blokksáv [MHz]
22708-713763-768
33713-718768-773
44718-723773-778
55723-728778-783
66728-733783-788

3.2a.3. A rádióspektrum-használati jog szerzésének és a sávhasználat feltételei:

AB
1Feltétel tárgyaElőírás
2Használat céljaelektronikus hírközlési szolgáltatás nyújtása
3Frekvenciaelosztás módjaversenyeztetési eljárás
4Frekvenciatartomány-mennyiség maximumaegy rádióspektrum-használati jogosult a rádióspektrum-használati jogosultság területi kiterjedésén belül legfeljebb 2
alapblokk rádióspektrum-használati jogosultságával, jogával rendelkezhet;
egy vállalkozáscsoportba tartozó rádióspektrum-használati jogosultak a rádióspektrum-használati jogosultság területi
kiterjedésén belül együttesen legfeljebb 2 alapblokk rádióspektrum-használati jogosultságával, jogával rendelkez-
hetnek;
5ha versenyeztetési eljárás lezárultát követően valamely rádióspektrum-használati jogosult vagy egy vállalkozáscso-
portba tartozó rádióspektrum-használati jogosultak a frekvenciatartomány-mennyiség maximumát túllépik, a túllé-
péstől számított 1 éven belül kötelesek a rendelkezésükre álló frekvenciatartomány-mennyiséget legalább a frek-
venciatartomány-mennyiség maximumának értékéig csökkenteni
6Frekvenciatartomány-mennyiség minimumaegy rádióspektrum-használati jogosultnak legalább 1 alapblokk rádióspektrum-használati jogosultságával, jogával kell
rendelkeznie
7Rádióspektrum-használati jog időtartama15 év, amely egy alkalommal 5 évvel meghosszabbítható; a meghosszabbítás részletes szabályait, feltételeit a verse-
nyeztetési eljárás kiírási dokumentációja, valamint a versenyeztetési eljárást lezáró határozat vagy hatósági szerző-
dés határozza meg
8Rádióspektrum-használati jogosultság területi kiterjedé-
se
a rádióspektrum-használati jogosultság versenyeztetési eljárás eredményeként történő megszerzése esetén országos,
átruházás útján történő megszerzése esetén kisebb földrajzi egység is megengedett
9Gazdálkodás módjablokkgazdálkodás
10Másodlagos kereskedelema rádióspektrum-használati jogosultság, jog részben és egészben is átruházható, haszonbérbe adható; frekvencia
vonatkozásában történő részbeni átruházás alapblokkonként történhet
a rádióspektrum-használati jog haszonbérbe adásával kapcsolatban a versenyeztetési eljárás kiírási dokumentációja
feltételeket határozhat meg a tényleges verseny előmozdítása és a verseny torzulásainak elkerülése érdekében
11Sávátrendezésmegengedett

3.2a.4. Rádióspektrum-gazdálkodási követelmények

3.2a.4.1. Általános rádióspektrum-gazdálkodási követelmények:

AB
1Követelmény tárgyaElőírás
2Végfelhasználói állomás, átjátszóállomás felmenő irányú
összeköttetésének frekvenciasávja
708-733 MHz
3MFCN-állomás lemenő irányú összeköttetésének frek-
venciasávja
763-788 MHz
4Duplex távolság55 MHz
5Hozzáférés módjakizárólag FDD

3.2a.4.2. Egyes alkalmazásokra vonatkozó speciális rádióspektrum-gazdálkodási követelmények:

AB
1Követelmény tárgyaElőírás
2Névleges csatornaosztásLTE: 3 MHz, 5 MHz, 10 MHz, 15 MHz, 20 MHz
3LTE-MTC, NB-loT: 180 kHz
4LTE-eMTC: minimum 180 kHz, maximum 1080 kHz
5NR: 5 MHz, 10 MHz, 15 MHz, 20 MHz
6IIoT rendszerek alkalmazási módjaLTE-MTC, LTE-eMTC: csatornán belüli
7NB-IoT: csatornán belüli, védősávi

3.2a.5. MFCN-állomás lemenő irányú összeköttetésére vonatkozó műszaki feltételek

3.2a.5.1. A legnagyobb átlagos, felhasználói blokkon belüli EIRP nem haladhatja meg a 64 dBm/5 MHz/antenna értéket, ahol az EIRP a bármely irányban kisugárzott összteljesítmény egy adott helyen, függetlenül az állomáskonfigurációtól.

3.2a.5.2. A felhasználói blokkon kívüli sugárzás követelménye a 3.2a.5.3. pontban meghatározott általános követelmény szerinti, amennyiben az átmeneti tartományra vonatkozó követelmény nem alkalmazható. Az átmeneti tartományra vonatkozó követelmény a 3.2a.5.4. pontban foglalt táblázatban meghatározott frekvenciatartományokban alkalmazandó.

3.2a.5.3. Általános követelmény:

ABCD
1Követelmény megnevezéseFelhasználói blokkon kívüli sugárzás frekvenciatartományaLegnagyobb átlagos, felhasz-
nálói blokkon kívüli EIRP
Mérési sávszélesség
2Alapkövetelmény470-694 MHz-23 dBm/cella8 MHz
3Védősávi követelmény694-698 MHz-32 dBm/cella1 MHz
4698-733 MHz-50 dBm/cella5 MHz
5Alapkövetelmény733-736 MHz-52 dBm/cella3 MHz
6-64 dBm/cella200 kHz
7Duplex elválasztó sávi követelmény736-748 MHz-4 dBm/antenna
8748-753 MHz16 dBm/antenna5 MHz
9753-788 MHz
10788-791 MHz14 dBm/antenna3 MHz
11Alapkövetelmény2 dBm/antenna200 kHz
12791-821 MHz16 dBm/antenna5 MHz
13832-862 MHz-49 dBm/cella

A táblázat C oszlopában a cellánkénti érték többszektoros helyszín esetén az egyik szektor értékének felel meg.

3.2a.5.4. Átmeneti tartományra vonatkozó követelmény:

ABCD
1Felhasználói blokkon kívüli sugárzás frekvenciatartományaLegnagyobb átlagos, felhasz-
nálói blokkon kívüli EIRP
Mérési sávszélesség
2788 MHz alatta felhasználói blokk alsó határától számított -10 MHz-től -5 MHz-ig18 dBm/antenna5 MHz
3a felhasználói blokk alsó határától számított -5 MHz-től 0 MHz-ig22 dBm/antenna
4a felhasználói blokk felső határától számított 0 MHz-től +5 MHz-ig
5a felhasználói blokk felső határától számított +5 MHz-től +10 MHz-ig18 dBm/antenna
6788-791 MHza 783 MHz felső határú felhasználói blokk esetében16 dBm/antenna3 MHz
7a 783 MHz felső határú felhasználói blokk esetében 3 MHz-nél ki-
sebb sávszélességű rendszerek védelmére
4 dBm/antenna200 kHz
8a 788 MHz felső határú felhasználói blokk esetében21 dBm/antenna3 MHz
9a 788 MHz felső határú felhasználói blokk esetében 3 MHz-nél ki-
sebb sávszélességű rendszerek védelmére
11 dBm/antenna200 kHz
10791-796 MHza 783 MHz felső határú felhasználói blokk esetében17 dBm/antenna5 MHz
11a 788 MHz felső határú felhasználói blokk esetében19 dBm/antenna
12796-801 MHz17 dBm/antenna

3.2a.5.5. A felhasználói blokkok rádióspektrum-használati jogosultjai a 3.2a.5.1-3.2a.5.4. pontban meghatározottaknál kevésbé szigorú műszaki paramétereket is alkalmazhatnak, amennyiben az ilyen paraméterek használatát minden érintett fél elfogadja, és ezek a paraméterek megfelelnek az egyéb szolgálatok és alkalmazások - beleértve a szomszédos sávokban üzemelőket és a határövezeti kötelezettségek által érintetteket is - védelmére vonatkozó műszaki feltételeknek.

3.2a.6. Végfelhasználói állomásra vonatkozó műszaki feltételek

3.2a.6.1. A legnagyobb átlagos, felhasználói blokkon belüli teljesítmény nem haladhatja meg a 23 dBm értéket. A szélsőséges környezeti feltételek melletti működést és a gyártási szórást figyelembe véve erre az értékre vonatkozóan legfeljebb +2 dB-es tűréshatár alkalmazandó.

3.2a.6.2. A felhasználói blokkon kívüli sugárzásra vonatkozó követelmény:

ABC
1Felhasználói blokkon kívüli sugárzás frekvenciatartományaLegnagyobb átlagos, felhaszná-
lói blokkon kívüli teljesítmény
Mérési sávszélesség
2470-694 MHz-42 dBm8 MHz
3694-698 MHz-7 dBm EIRP4 MHz
4698-703 MHz2 dBm EIRP5 MHz
5733-738 MHz
6738-753 MHz-6 dBm EIRP
7753-758 MHz-18 dBm EIRP

3.2a.6.3. A 3.2a.6.1. pontban, valamint a 3.2a.6.2. pontban foglalt táblázat 2. sorában megadott teljesítmény-határérték az állandó és változó telephelyű végfelhasználói állomások esetében EIRP-ként, a mozgó és a nomadikus végfelhasználói állomások esetében pedig TRP-ként értendő.

3.2b. Felhasználói blokkok határán levő csatornaszélek közötti elválasztás a 708-733/763-788 MHz, 790-862 MHz, 1920-1980/21102170 MHz és a 2500-2570/2620-2690 MHz sávban

3.2b.1. A felhasználói blokkok határán a csatornaszélek közötti elválasztás szükségességét és annak mértékét, elhelyezését a versenyeztetési eljárás kiírási dokumentációja, a rádióspektrum-használati jogosultságot megállapító határozat vagy a hatósági szerződés határozza meg. Ennek hiányában a 3.2b.2. és a 3.2b.3. pont szerint kell eljárni.

3.2b.2. Két rádióspektrum-használati jogosult frekvenciában szomszédos két hálózata ("A" és "B") csatornaszélei közötti elválasztásra az alkalmazott technológiák függvényében a 3.2b.2.1-3.2b.2.5. pontban megadott szabályokat kell alkalmazni. 3.2b.2.1. Csatornaszélek közötti elválasztás értéke [kHz]:

ABC
1"B" hálózat"A" hálózat
2Aktív antennarendszer nélküli LTE, NR, UMTS, WiMAXGB-NB-IoT
3Aktív antennarendszer nélküli LTE, NR,
UMTS, WiMAX
0200
4GB-NB-IoT200200

3.2b.2.2. GB-NB-IoT alkalmazása esetén a csatornaszélek közötti 200 kHz-es elválasztás kialakítása a GB-NB-IoT rendszert bevezető rádióspektrumhasználati jogosultat terheli.

3.2b.2.3. Amennyiben a frekvenciában szomszédos felhasználói blokkokat használó mindkét rádióspektrum-használati jogosult GB-NB-IoT rendszert vezet be, akkor mind a két rádióspektrum-használati jogosultat egyenként terheli a csatornaszélek közötti 200 kHz-es elválasztás kialakítása, kivéve ha másként állapodnak meg.

3.2b.2.4. Amennyiben a frekvenciában szomszédos felhasználói blokkokat használó valamelyik rádióspektrum-használati jogosult aktív antennarendszert használó rendszert vezet be, az aktív antennarendszert használó rádióspektrum-használati jogosultat egyeztetési kötelezettség és a csatornaszélek közötti elválasztás kialakítása terheli, kivéve ha másként állapodnak meg az érintett rádióspektrum-használati jogosultak.

3.2b.2.5. A csatornaszélek közötti elválasztás meghatározásakor az alkalmazott rendszer névleges csatornaosztását kell alkalmazni, kivéve ha másként állapodnak meg a frekvenciában szomszédos felhasználói blokkokat használó rádióspektrum-használati jogosultak.

3.2b.3. Amennyiben káros zavarás lép fel, annak csökkentése, elkerülése érdekében - a 3.2b.1. és a 3.2b.2. pontban meghatározottakon túl - az érintett rádióspektrum-használati jogosultakat egyeztetési kötelezettség terheli, és mindegyik félnek kölcsönösen módosítania kell az állomások jellemzőit, függetlenül attól, hogy melyik rádióspektrum-használati jogosult telepítette az állomásait előbb.

3.3. Elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására alkalmas földfelszíni rendszerek a 790-862 MHz sávban

3.3.1. A sáv részsávokra osztása:

AB
1Részsáv [MHz]Részsáv megnevezése
2790-791védősáv
3791-821alsó blokksáv
4821-832duplex elválasztó sáv
5832-862felső blokksáv

A védősáv és a duplex elválasztó sáv nem elosztható.

3.3.2. Az alsó és a felső blokksáv FDD alapblokkokra osztása:

ABC
1AlapblokkAlsó blokksáv [MHz]Felső blokksáv [MHz]
21791-796832-837
32796-801837-842
43801-806842-847
54806-811847-852
65811-816852-857
76816-821857-862

3.3.3. Egy felhasználói blokk egész számú alapblokkból állhat.

3.3.4. A rádióspektrum-használati jog szerzésének és a sávhasználat feltételei:

AB
1Feltétel tárgyaElőírás
2Használat céljaelektronikus hírközlési szolgáltatás nyújtása
3Frekvenciaelosztás módjaversenyeztetési eljárás
4Megszerezhető frekvenciatartomány mennyiségea versenyeztetési eljárásban részt vevő által megszerezhető alapblokkok mennyiségét, a felhasználói blokkok nagysá-
gát a versenyeztetési eljárás kiírási dokumentációja határozza meg
5Rádióspektrum-használati jog időtartamalegalább 9, legfeljebb 20 év, a tényleges időtartamot a versenyeztetési eljárás kiírási dokumentációja, valamint a ver-
senyeztetési eljárást lezáró határozat vagy hatósági szerződés határozza meg
6Rádióspektrum-használati jogosultság területi kiterjedé-
se
a rádióspektrum-használati jogosultság versenyeztetési eljárás eredményeként történő megszerzése esetén országos,
átruházás útján történő megszerzése esetén országosnál kisebb földrajzi egység is megengedett
7Gazdálkodás módjablokkgazdálkodás
8Másodlagos kereskedelema rádióspektrum-használati jogosultság, jog részben és egészben is átruházható, haszonbérbe adható; frekvencia
vonatkozásában történő részbeni átruházás alapblokkonként történhet

3.3.5. Rádióspektrum-gazdálkodási követelmények:

AB
1Követelmény tárgyaElőírás
2Duplex távolság41 MHz
3Hozzáférés módjakizárólag FDD
4Névleges csatornaosztásUMTS: 5 MHz
5LTE: 5 MHz, 10 MHz, 15 MHz, 20 MHz
6LTE-MTC, NB-IoT: 180 kHz
7LTE-eMTC: minimum 180 kHz, maximum 1080 kHz
8NR: 5 MHz, 10 MHz, 15 MHz, 20 MHz
9IoT rendszerek alkalmazási módjaLTE-MTC, LTE-eMTC: csatornán belüli
10NB-IoT: csatornán belüli, védősávi

3.3.6. Az átviteli jelutak frekvenciasávjai:

AB
1JelútBlokksáv
2végfelhasználói állomás - helyhez kötött állomásfelső
3végfelhasználói állomás - átjátszóállomás
4átjátszóállomás - helyhez kötött állomás
5helyhez kötött állomás-végfelhasználói állomásalsó
6helyhez kötött állomás - átjátszóállomás
7átjátszóállomás - végfelhasználói állomás

3.3.7. Helyhez kötött állomásra és átjátszóállomásnak a végfelhasználói állomások felé irányuló összeköttetésére vonatkozó műszaki feltételek

3.3.7.1. A sugárzás határértékét egy tetszőleges frekvencián a felhasználói blokkon belüli követelmények (3.3.7.2. pont) - ahol ez értelmezhető -, az alapkövetelmények (3.3.7.3. és 3.3.7.4. pont) és az átmeneti követelmények (3.3.7.3. pont) értékei közül a legmagasabb, azaz a legkevésbé szigorú adja meg. Az értékek az állomás által kisugározott teljesítménynek felelnek meg, függetlenül az adóantennák számától, kivéve az átmeneti követelményekre vonatkozó értékeket, amelyek antennánként vannak megadva.

3.3.7.2. A felhasználói blokkon belüli EIRP lakóterületen belül vagy annak határától legfeljebb 1 km távolságban telepített helyhez kötött állomás, átjátszóállomás esetén nem haladhatja meg a 64 dBm/5 MHz értéket.

3.3.7.3. Felhasználói blokkon kívüli határértékek 790 MHz feletti frekvenciák esetén:

ABCD
1KövetelményekFelhasználói blokkon kívüli sugárzások
frekvenciatartománya
Legnagyobb átlagos, felhasz-
nálói blokkon kívüli EIRP
[dBm]
Mérési sávszélesség [MHz]
2AlapkövetelményekHelyhez kötött állomás irányú összekötteté-
sekhez használt FDD frekvenciák
-49,55
3Átmeneti követelmények
végfelhasználói állomás
irányú FDD frekvenciákon,
antennánként, legfeljebb
négy antenna esetén
A felhasználói blokk alsó határától számított
-10 MHz-től -5 MHz-ig
185
4A felhasználói blokk alsó határától számított
-5 MHz-től 0 MHz-ig
225
5A felhasználói blokk felső határától számított
0 MHz-től +5 MHz-ig
225
6A felhasználói blokk felső határától számított
+5 MHz-től +10 MHz-ig
185
7Fennmaradó végfelhasználói állomás irányú
FDD frekvenciák
111
8Átmeneti követelmények
elválasztó sávként használt
frekvenciákon, antennán-
ként, legfeljebb négy an-
tenna esetén
A műsorszóró sáv 790 MHz-nél található
határa és az alsó blokksáv határa közötti
elválasztó sáv (védősáv) (790-791 MHz)
17,41
9Az alsó blokksáv határa és a felső blokksáv
határa közötti elválasztó sáv (duplex elvá-
lasztó sáv) (821-832 MHz)
151

3.3.7.4. Felhasználói blokkon kívüli határértékek 790 MHz alatti frekvenciák esetén:

ABCDEF
1KövetelményekEsetA helyhez kötött állo-
más és az átjátszóállo-
más felhasználói blok-
kon belüli EIRP-
határértékeire vonatko-
zó feltétel
(P =adóteljesítmény)
[dBm/10 MHz]
Legnagyobb átlagos,
felhasználói blokkon
kívüli EIRP
[dBm]
Mérési sávszélesség
[MHz]
2AlapkövetelményekAVédett sugárzású TV-
csatornák esetén
P ≥ 5908
336 ≤ P < 59(P-59)8
4P < 36-238
5BKözepesen védett
sugárzású TV-
csatornák esetén
P ≥ 59108
636 ≤ P < 59(P-49)8
7P < 36-138
8CNem védett sugárzású
TV-csatornák esetén
Nincs feltétel228

A táblázatban szereplő A, B, és C eset műsorszóró csatornánként, illetve földrajzi területenként is alkalmazható úgy, hogy ugyanazon műsorszóró csatorna különböző földrajzi területeken eltérő szintű védelemben részesüljön, és különböző műsorszóró csatornák ugyanazon a földrajzi területen eltérő szintű védelemben részesüljenek. Az A eset alapkövetelmény-szintje akkor alkalmazandó, ha digitális földfelszíni műsorszóró csatornák vannak használatban az elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására alkalmas földfelszíni rendszerek telepítésekor. Az A, B vagy C eset alapkövetelményszintjei is alkalmazhatók, ha a vonatkozó műsorszóró csatornák nincsenek használatban az elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására alkalmas földfelszíni rendszerek telepítésekor. Figyelembe kell venni, hogy az A és a B eset fenntartja annak a lehetőségét, hogy a vonatkozó műsorszóró csatornákat a jövőben digitális földfelszíni műsorszórás céljából használatba vegyék, míg a C eset akkor megfelelő, ha nem tervezik a vonatkozó műsorszóró csatornák jövőbeni használatba vételét.

3.3.8. Végfelhasználói állomásra vonatkozó műszaki feltételek

3.3.8.1. A végfelhasználói állomások legnagyobb átlagos, felhasználói blokkon belüli teljesítménye helyhez kötött állomás irányú frekvenciák esetén nem haladhatja meg a 23 dBm értéket.

3.3.8.2. A 3.3.8.1. pont szerinti teljesítmény-határérték EIRP-értékként van meghatározva az állandó és változó telephelyű, illetve TRP-értékként a mozgó és a nomadikus végfelhasználói állomásokra vonatkozóan. Izotrop antennák esetében az EIRP és a TRP megegyezik. A szélsőséges környezeti feltételek melletti működést és a gyártási szórást figyelembe véve erre az értékre vonatkozóan legfeljebb +2 dB-es tűréshatár alkalmazandó.

3.3.8.3. A 3.3.8.1. pont szerinti határértéktől egyes alkalmazások, például vidéki területeken található, állandóhelyű végfelhasználói állomások esetében el lehet térni azzal a feltétellel, hogy nem kerül veszélybe más szolgálatok, hálózatok és alkalmazások működése, és teljesülnek a határövezeti kötelezettségek.

3.3.9. A 3.3.7. és a 3.3.8. pontban meghatározottaktól eltérő határértékek is alkalmazhatók, ha olyan, a 2014/53/EU irányelvnek, illetve a rádióberendezésekről szóló NMHH rendeletnek megfelelő zavarcsökkentő technikát alkalmaznak, amely legalább akkora szintű védelmet biztosít, mint amelyet a 3.3.7. és a 3.3.8. pont szerinti határértékek eredményeznek.

3.3.10. A felhasználói blokkok rádióspektrum-használati jogosultjai a 3.3.7-3.3.9. pontban meghatározottaknál kevésbé szigorú műszaki paramétereket alkalmazhatnak, amennyiben az ilyen paraméterek használatát minden érintett fél elfogadja, és ezek a rádióspektrum-használati jogosultak továbbra is teljesítik az egyéb szolgálatok, alkalmazások és hálózatok védelmére vonatkozó és a határövezeti koordinációból eredő műszaki feltételeket.

3.4. Elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására alkalmas földfelszíni rendszerek a 880-915/925-960 MHz sávban

3.4.1. A sáv részsávokra osztása:

AB
1Részsáv [MHz]Részsáv megnevezése
2880-880,1védősáv
3880,1-914,9alsó blokksáv
4914,9-915védősáv
5925-925,1védősáv
6925,1-959,9felső blokksáv
7959,9-960védősáv

3.4.2. Az alsó és a felső blokksáv FDD alapblokkokra osztása:

ABC
1AlapblokkAlsó blokksáv [MHz]Felső blokksáv [MHz]
21880,1-884,9925,1-929,9
32884,9-889,9929,9-934,9
43889,9-894,9934,9-939,9
54894,9-899,9939,9-944,9
65899,9-904,9944,9-949,9
76904,9-909,9949,9-954,9
87909,9-914,9954,9-959,9

3.4.3. A rádióspektrum-használati jog szerzésének és a sávhasználat feltételei:

AB
1Feltétel tárgyaElőírás
2Használat céljaelektronikus hírközlési szolgáltatás nyújtása
3Frekvenciaelosztás módjaversenyeztetési eljárás
4Megszerezhető frekvenciatartomány mennyiségea versenyeztetési eljárásban részt vevő által megszerezhető alapblokkok mennyiségét, a felhasználói blokkok nagysá-
gát és a felhasználói blokkon belüli rádióspektrum-használatot a versenyeztetési eljárás kiírási dokumentációja hatá-
rozza meg
5Rádióspektrum-használati jog időtartamalegalább 9, legfeljebb 20 év, a tényleges időtartamot a versenyeztetési eljárás kiírási dokumentációja, valamint a ver-
senyeztetési eljárást lezáró határozat vagy hatósági szerződés határozza meg
2020. január 1. után indított versenyeztetési eljárás esetén 15 év, amely egy alkalommal 5 évvel meghosszabbítható; a
meghosszabbítás részletes szabályait, feltételeit a versenyeztetési eljárás kiírási dokumentációja, valamint a verse-
nyeztetési eljárást lezáró határozat vagy hatósági szerződés határozza meg
6kizárólag az Eht.-ban és a rádióspektrum-gazdálkodásra és rádióspektrum-politikára vonatkozó európai uniós jogi
aktusokban meghatározottak szerint, az ott foglalt feltételek fennállása esetén hosszabbítható meg
e szabályok annyiban érvényesülnek a koncesszión alapuló hatósági szerződésben foglalt rendelkezések vonatkozá-
sában, hogy azokat az Eht.-ban és a fenti jogi aktusokban foglaltakkal összhangban kell alkalmazni
7Rádióspektrum-használati jogosultság területi kiterjedé-
se
a rádióspektrum-használati jogosultság versenyeztetési eljárás eredményeként történő - beleértve a koncessziós
pályázaton történt - megszerzése esetén országos, átruházás útján történő megszerzése esetén országosnál ki-
sebb földrajzi egység is megengedett
8Gazdálkodás módjablokkgazdálkodás
9Másodlagos kereskedelema rádióspektrum-használati jogosultság, jog minden területi és időbeli korlát nélkül, részben vagy egészben, azaz a
frekvenciasáv legkisebb egységére, mennyiségére vonatkozó korlátozás nélkül átruházható, haszonbérbe adható
10Sávátrendezésmegengedett

3.4.4. Rádióspektrum-gazdálkodási követelmények: 3.4.4.1. Általános rádióspektrum-gazdálkodási követelmények:

AB
1Követelmény tárgyaElőírás
2Végfelhasználói állomás, átjátszóállomás felmenő irányú
összeköttetésének frekvenciasávja
880,1-914,9 MHz
3MFCN-állomás lemenő irányú összeköttetésének frek-
venciasávja
925,1-959,9 MHz
4A mozgóállomási és a helyhez kötött állomási csatorna-
közép-frekvenciák közötti összefüggés
Fb(a) =Fm(a) + D [MHz],
Fb(v) =Fm(v) - D [MHz],
ahol
Fb(a) helyhez kötött állomási adási frekvencia/csatornaközép-frekvencia [MHz],
Fb(v) helyhez kötött állomási vételi frekvencia/csatornaközép-frekvencia [MHz],
Fm(a) mozgóállomási adási frekvencia/csatornaközép-frekvencia [MHz],
Fm(v) mozgóállomási vételi frekvencia/csatornaközép-frekvencia [MHz],
D duplex távolság
5Duplex távolság45 MHz
6Hozzáférés módjakizárólag FDD

3.4.4.2. Egyes alkalmazásokra vonatkozó speciális rádióspektrum-gazdálkodási követelmények:

AB
1Követelmény tárgyaElőírás
2Névleges csatornaosztásGSM, EC-GSM-IoT: 200 kHz
3UMTS, WiMAX: 5 MHz
4LTE: 1,4 MHz, 3 MHz, 5 MHz, 10 MHz, 15 MHz, 20 MHz
5LTE-MTC, NB-IoT: 180 kHz
6LTE-eMTC: minimum 180 kHz, maximum 1080 kHz
7a csatornaközép-frekvenciák a vonatkozó szabványok szerint megengedett helyek bármelyikére megválaszthatók, de
a felhasználói blokkok széleinek közelében úgy kell a csatornákat elhelyezni, hogy egy adott csatornaközép-
frekvenciához tartozó csatorna még a választott technológia névleges csatornaosztásával és a 3.6. pontban előírt
csatornaszélek közötti elválasztással, valamint - 2013. január 1. után indított versenyeztetési eljárás során szerzett
rádióspektrum-használati jogosultság esetén - a versenyeztetési eljárás kiírási dokumentációjában meghatározott,
felhasználói blokkon belüli rádióspektrum-használati előírások mellett is teljes egészében beleessen a rádióspekt-
rum-használati jogosult felhasználói blokkjába, hacsak másként nem állapodnak meg a frekvenciában szomszédos
felhasználói blokkokat használó rádióspektrum-használati jogosultak;
a megállapodás nem terjedhet ki a védősávok használatára
8IoT rendszerek alkalmazási módjaEC-GSM-IoT: csatornán belüli, önálló
9LTE-MTC, LTE-eMTC: csatornán belüli
10NB-IoT: csatornán belüli, védősávi, önálló

3.5.

3.6. Csatornaszélek közötti elválasztás a 880-915/925-960 MHz és az 1710-1785/1805-1880 MHz sávban

3.6.1. A versenyeztetési eljárás vagy koncesszió útján elnyert felhasználói blokkok határán az elválasztó sáv (a csatornaszélek közötti, kHz-ben kifejezett elválasztás) elhelyezését a hatósági szerződés vagy a versenyeztetési eljárás kiírási dokumentációja határozza meg. Ennek hiányában a 3.6.2-3.6.6. pont szerint kell eljárni.

3.6.2. Két rádióspektrum-használati jogosult frekvenciában szomszédos két GSM, IB-EC-GSM-IoT vagy SA-EC-GSM-IoT rendszere esetén a két szomszédos felhasználói blokk találkozásánál lévő blokkhatároló csatornák használata során a két szomszédos felhasználói blokkot használó rádióspektrum-használati jogosultat egymás közötti egyeztetési kötelezettség terheli. Megállapodás hiányában a két érintett felhasználói blokk találkozásánál lévő egy-egy blokkhatároló csatorna nem használható.

3.6.3. Nem IoT rendszerek esetén két rádióspektrum-használati jogosult frekvenciában szomszédos két hálózata ("A" és "B") csatornaszélei közötti elválasztásra az alkalmazott technológiák függvényében a 3.6.3.1. és a 3.6.3.2. pontban megadott szabályokat kell alkalmazni.

3.6.3.1. Csatornaszélek közötti elválasztáshoz szükséges frekvenciasáv [kHz] és a technológiák kategorizálása:

ABCDE
1"B" hálózat"A" hálózat
2GSM (1)UMTS (2)LTE (2)WiMAX (2)
3GSM (1)0200200200
4UMTS (2)200000
5LTE (2)200000
6WiMAX (2)200000

A technológia megnevezése mellett zárójelben feltüntetett szám az adott technológia kategóriáját jelenti.

A csatornaszélek közötti elválasztáshoz szükséges frekvenciasáv a rádióspektrum-használati jogosultak kölcsönös megegyezése alapján csökkenthető.

3.6.3.2. Két rádióspektrum-használati jogosult frekvenciában szomszédos, eltérő kategóriájú technológiát alkalmazó hálózata esetén a szomszédos felhasználói blokkok blokkhatároló csatornáinak használata során a csatornaszélek közötti elválasztáshoz szükséges, az előző pont táblázata szerinti frekvenciasáv kialakítása koncesszió útján szerzett rádióspektrum-használati jogosultság esetén a 2. kategóriájú, 2013. január 1. után indított versenyeztetési eljárás során szerzett rádióspektrum-használati jogosultság esetén az 1. kategóriájú technológiát alkalmazó rádióspektrum-használati jogosult felhasználói blokkját terheli, hacsak másként nem állapodnak meg a szomszédos felhasználói blokkokat használó rádióspektrum-használati jogosultak.

3.6.4. IoT rendszerek esetén két rádióspektrum-használati jogosult frekvenciában szomszédos két hálózata ("A" és "B") csatornaszélei közötti elválasztásra az alkalmazott technológiák függvényében a 3.6.4.1-3.6.4.4. pontban megadott szabályokat kell alkalmazni.

3.6.4.1. Csatornaszélek közötti elválasztáshoz szükséges frekvenciasáv [kHz]:

ABCDEFGH
1"B" hálózat"A" hálózat
2GSMLTE, UMTS, WiMAXÖnállóVédősáviCsatornán belüli
3SA-NB-IoTSA-EC-GSM-IoTGB-NB-IoTIB-EC-GSM-IoT
4ÖnállóSA-NB-IoT200200200200200200
5SA-EC-GSM-IoT020020002000
6VédősáviGB-NB-IoT200200200200200200
7Csatornán belüliIB-EC-GSM-IoT020020002000

3.6.4.2. LTE-MTC, LTE-eMTC és IB-NB-IoT rendszer esetén annak a névleges LTE-csatornának a szélétől kell számítani a csatornaszélek közötti elválasztáshoz szükséges, 3.6.3.1., illetve 3.6.3.2. pont alapján az LTE-re meghatározott frekvenciasávot, amelyen belül az adott IoT rendszert megvalósították.

3.6.4.3. Az IoT rendszer bevezetésekor a csatornaszélek közötti elválasztáshoz szükséges frekvenciasáv megállapításakor a 3.6.3.1. és a 3.6.4.1. pont táblázataiban megadott értékek közül a szigorúbbat kell alkalmazni, hacsak másként nem állapodnak meg a frekvenciában szomszédos felhasználói blokkokat használó rádióspektrum-használati jogosultak.

3.6.4.4. Az IoT rendszer bevezetésekor - az LTE-MTC, LTE-eMTC és IB-NB-IoT rendszereket kivéve - a csatornaszélek közötti elválasztáshoz szükséges frekvenciasáv kialakítása az IoT rendszert bevezető rádióspektrum-használati jogosultat terheli. Amennyiben a frekvenciában szomszédos felhasználói blokkokat használó mindkét rádióspektrum-használati jogosult IoT rendszert vezet be, a csatornaszélek közötti elválasztáshoz szükséges frekvenciasáv kialakítása mindkét rádióspektrum-használati jogosultat terheli, hacsak másként nem állapodnak meg.

3.6.5. A csatornaszélek közötti elválasztáshoz szükséges frekvenciasáv meghatározásakor az alkalmazott rendszer névleges csatornaosztását kell alkalmazni, hacsak másként nem állapodnak meg a frekvenciában szomszédos felhasználói blokkokat használó rádióspektrum-használati jogosultak.

3.6.6. A káros zavarás csökkentése, elkerülése érdekében - a 3.6.1-3.6.5. pontban meghatározottakon túl - az érintett rádióspektrum-használati jogosultakat egyeztetési kötelezettség terheli, és mindegyik félnek kölcsönösen módosítania kell az állomások jellemzőit, függetlenül attól, hogy ki telepítette az állomásait előbb.

3.7. Elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására alkalmas földfelszíni rendszerek az 1427-1492 MHz sávban

3.7.1. Az 1427-1492 MHz sávon belüli üzemmód a helyhez kötött állomások lemenő irányú adására korlátozódik.

3.7.2. A sáv alapblokkokra osztása:

AB
1Alapblokk-azonosítóFrekvenciatartomány
[MHz]
211427-1432
321432-1437
431437-1442
541442-1447
651447-1452
761452-1457
871457-1462
981462-1467
1091467-1472
11101472-1477
12111477-1482
13121482-1487
14131487-1492

3.7.3. Egy felhasználói blokk egész számú alapblokkból állhat.

3.7.4. A rádióspektrum-használati jog szerzésének és a sávhasználat feltételei:

AB
1Feltétel tárgyaElőírás
2Használat céljaelektronikus hírközlési szolgáltatás nyújtása
3Frekvenciaelosztás módjaversenyeztetési eljárás
4Megszerezhető frekvenciatartomány mennyiségea versenyeztetési eljárásban részt vevő által megszerezhető alapblokkok mennyiségét, a felhasználói blokkok nagysá-
gát a versenyeztetési eljárás kiírási dokumentációja határozza meg
5Rádióspektrum-használati jog időtartama15 év, amely egy alkalommal 5 évvel meghosszabbítható; a meghosszabbítás részletes szabályait, feltételeit a verse-
nyeztetési eljárás kiírási dokumentációja, valamint a versenyeztetési eljárást lezáró határozat vagy hatósági szerző-
dés határozza meg
6Rádióspektrum-használati jogosultság területi kiterjedé-
se
a rádióspektrum-használati jogosultság versenyeztetési eljárás eredményeként történő megszerzése esetén országos,
átruházás útján történő megszerzése esetén kisebb földrajzi egység is megengedett
7Gazdálkodás módjablokkgazdálkodás
8Másodlagos kereskedelema rádióspektrum-használati jogosultság, jog részben és egészben is átruházható, haszonbérbe adható; frekvencia
vonatkozásában történő részbeni átruházás alapblokkonként történhet

3.7.5. Rádióspektrum-gazdálkodási követelmények:

AB
1Követelmény tárgyaElőírás
2Névleges csatornaosztásLTE: 5 MHz, 10 MHz, 15 MHz, 20 MHz

3.7.6. Helyhez kötött állomásokra vonatkozó műszaki feltételek

3.7.6.1. A felhasználói blokkon belüli EIRP nem haladhatja meg a 68 dBm/5 MHz értéket. Egyes alkalmazások esetében ez az érték - különösen az 1427-1492 MHz sávban és alacsonyabb frekvenciasávokban történő együttes spektrumhasználat esetén - megnövelhető.

3.7.6.2. Felhasználói blokkon kívüli EIRP-határértékek az 1427-1492 MHz sávban antennánként:

ABC
1Felhasználói blokkon kívüli sugárzás frekvenciatartományaLegnagyobb átlagos, felhasz-
nálói blokkon kívüli EIRP
[dBm]
Mérési sávszélesség [MHz]
2A felhasználói blokk alsó határától számított - 10 MHz-től - 5 MHz-ig115
3A felhasználói blokk alsó határától számított -5 MHz-től 0 MHz-ig16,35
4A felhasználói blokk felső határától számított 0 MHz-től +5 MHz-ig16,35
5A felhasználói blokk felső határától számított +5 MHz-től +10 MHz-ig115
6A felhasználói blokk alsó vagy felső határától több mint 10 MHz tá-
volságra lévő frekvenciák az 1427-1492 MHz sávon belül
95

3.7.6.3. Az 1427-1452 MHz sávban üzemelő helyhez kötött állomások nemkívánt sugárzásra vonatkozó teljesítmény-határértékei az 1400-1427 MHz sávban üzemelő rádiócsillagászati és passzív műholdas Föld-kutató szolgálattal való összeférhetőség biztosítására:

ABC
1Sávon kívüli sugárzás frekvenciatartományaNemkívánt sugárzás legna-
gyobb teljesítményszintje az
antennacsatlakozón [dBW]
Mérési sávszélesség [MHz]
21400-1427 MHz-7227

3.7.6.4. Az 1452-1492 MHz sávban üzemelő helyhez kötött állomások sávon kívüli EIRP-határértékei cellánként az 1492 MHz feletti szomszédos frekvenciasávokban telepített koordinált állandóhelyű összeköttetésekkel, mozgószolgálattal és földi telepítésű állomásokra korlátozott légiforgalmi távmérési szolgálattal való összeférhetőség biztosítására:

ABC
1Sávon kívüli sugárzás frekvenciatartományaLegnagyobb átlagos, sávon
kívüli EIRP [dBm]
Mérési sávszélesség [MHz]
21492-1495 MHz143
31495 MHz felett-201

3.7.7. A felhasználói blokkok rádióspektrum-használati jogosultjai a 3.7.6. pontban meghatározottaknál kevésbé szigorú műszaki paramétereket alkalmazhatnak, ha erről megegyezés született az érintett rádióspektrum-használati jogosultakkal vagy igazgatásokkal, és ezek a paraméterek megfelelnek az egyéb szolgálatok és alkalmazások - beleértve a szomszédos sávokban üzemelőket és a határövezeti kötelezettségek által érintetteket is -védelmére vonatkozó műszaki feltételeknek.

3.8. Elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására alkalmas földfelszíni rendszerek az 1710-1785/1805-1880 MHz sávban

3.8.1. A sáv részsávokra osztása:

AB
1Részsáv [MHz]Részsáv megnevezése
21710-1785alsó blokksáv
31805-1880felső blokksáv

3.8.2. Az alsó és a felső blokksáv FDD alapblokkokra osztása, 2013. január 1. után indított versenyeztetési eljárás esetén:

ABC
1AlapblokkAlsó blokksáv [MHz]Felső blokksáv [MHz]
211710-17151805-1810
321715-17201810-1815
431720-17251815-1820
541725-17301820-1825
651730-17351825-1830
761735-17401830-1835
871740-17451835-1840
981745-17501840-1845
1091750-17551845-1850
11101755-17601850-1855
12111760-17651855-1860
13121765-17701860-1865
14131770-17751865-1870
15141775-17801870-1875
16151780-17851875-1880

3.8.3. A rádióspektrum-használati jog szerzésének és a sávhasználat feltételei:

AB
1Feltétel tárgyaElőírás
2Használat céljaelektronikus hírközlési szolgáltatás nyújtása
3Frekvenciaelosztás módjaversenyeztetési eljárás
4Megszerezhető frekvenciatartomány mennyiségea versenyeztetési eljárásban részt vevő által megszerezhető alapblokkok mennyiségét, a felhasználói blokkok nagysá-
gát és a felhasználói blokkon belüli rádióspektrum-használatot a versenyeztetési eljárás kiírási dokumentációja hatá-
rozza meg
5Rádióspektrum-használati jog időtartamalegalább 9, legfeljebb 20 év, a tényleges időtartamot a versenyeztetési eljárás kiírási dokumentációja, valamint a ver-
senyeztetési eljárást lezáró határozat vagy hatósági szerződés határozza meg
2020. január 1. után indított versenyeztetési eljárás esetén 15 év, amely egy alkalommal 5 évvel meghosszabbítható; a
meghosszabbítás részletes szabályait, feltételeit a versenyeztetési eljárás kiírási dokumentációja, valamint a verse-
nyeztetési eljárást lezáró határozat vagy hatósági szerződés határozza meg
6kizárólag az Eht.-ban és a rádióspektrum-gazdálkodásra és rádióspektrum-politikára vonatkozó európai uniós jogi
aktusokban meghatározottak szerint, az ott foglalt feltételek fennállása esetén hosszabbítható meg
e szabályok annyiban érvényesülnek a koncesszión alapuló hatósági szerződésben foglalt rendelkezések vonatkozá-
sában, hogy azokat az Eht.-ban és a fenti jogi aktusokban foglaltakkal összhangban kell alkalmazni
7Rádióspektrum-használati jogosultság területi kiterjedé-
se
a rádióspektrum-használati jogosultság versenyeztetési eljárás eredményeként történő - beleértve a koncessziós
pályázaton történt - megszerzése esetén országos, átruházás útján történő megszerzése esetén kisebb földrajzi
egység is megengedett
8Gazdálkodás módjablokkgazdálkodás
9Másodlagos kereskedelema rádióspektrum-használati jogosultság, jog minden területi és időbeli korlát nélkül, részben vagy egészben, azaz a
frekvenciasáv legkisebb egységére, mennyiségére vonatkozó korlátozás nélkül átruházható, haszonbérbe adható
10Sávátrendezésmegengedett

3.8.4. Rádióspektrum-gazdálkodási követelmények:

3.8.4.1. Általános rádióspektrum-gazdálkodási követelmények:

AB
1Követelmény tárgyaElőírás
2Végfelhasználói állomás, átjátszóállomás felmenő irányú
összeköttetésének frekvenciasávja
1710-1785 MHz
3MFCN-állomás lemenő irányú összeköttetésének frek-
venciasávja
1805-1880 MHz
4A mozgóállomási és a helyhez kötött állomási csatorna-
közép-frekvenciák közötti összefüggés
Fb(a) = Fm(a) + D [MHz],
Fb(v) = Fm(v) - D [MHz],
ahol
Fb(a) helyhez kötött állomási adási frekvencia/csatornaközép-frekvencia [MHz],
Fb(v) helyhez kötött állomási vételi frekvencia/csatornaközép-frekvencia [MHz],
Fm(a) mozgóállomási adási frekvencia/csatornaközép-frekvencia [MHz],
Fm(v) mozgóállomási vételi frekvencia/csatornaközép-frekvencia [MHz],
D duplex távolság
5Duplex távolság95 MHz
6Hozzáférés módjakizárólag FDD

3.8.4.2. Egyes alkalmazásokra vonatkozó speciális rádióspektrum-gazdálkodási követelmények:

AB
1Követelmény tárgyaElőírás
2Névleges csatornaosztásGSM, EC-GSM-IoT: 200 kHz
3UMTS, WiMAX: 5 MHz
4LTE: 1,4 MHz, 3 MHz, 5 MHz, 10 MHz, 15 MHz, 20 MHz
5LTE-MTC, NB-IoT: 180 kHz
6LTE-eMTC: minimum 180 kHz, maximum 1080 kHz
7a csatornaközép-frekvenciák a vonatkozó szabványok szerint megengedett helyek bármelyikére megválaszthatók, de
a felhasználói blokkok széleinek közelében úgy kell a csatornákat elhelyezni, hogy egy adott csatornaközép-
frekvenciához tartozó csatorna még a választott technológia névleges csatornaosztásával és a 3.6. pontban előírt
csatornaszélek közötti elválasztással, valamint - 2013. január 1. után indított versenyeztetési eljárás során szerzett
rádióspektrum-használati jogosultság esetén - a versenyeztetési eljárás kiírási dokumentációjában meghatározott,
felhasználói blokkon belüli rádióspektrum-használati előírások mellett is teljes egészében beleessen a rádióspekt-
rum-használati jogosult felhasználói blokkjába, hacsak másként nem állapodnak meg a frekvenciában szomszédos
felhasználói blokkokat használó rádióspektrum-használati jogosultak
8IoT rendszerek alkalmazási módjaEC-GSM-IoT: csatornán belüli, önálló
9LTE-MTC, LTE-eMTC: csatornán belüli
10NB-IoT: csatornán belüli, védősávi, önálló

3.9. Elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására alkalmas földfelszíni rendszerek az 1920-1980/2110-2170 MHz sávban

3.9.1. A sáv részsávokra osztása:

AB
1Részsáv [MHz]Részsáv megnevezése
21920-1980alsó blokksáv
32110-2170felső blokksáv

3.9.2. Az alsó és a felső blokksáv FDD alapblokkokra osztása:

ABC
1AlapblokkAlsó blokksáv [MHz]Felső blokksáv [MHz]
211920-19252110-2115
321925-19302115-2120
431930-19352120-2125
541935-19402125-2130
651940-19452130-2135
761945-19502135-2140
871950-19552140-2145
981955-19602145-2150
1091960-19652150-2155
11101965-19702155-2160
12111970-19752160-2165
13121975-19802165-2170

3.9.3. Egy felhasználói blokk egész számú alapblokkból állhat.

3.9.4. A rádióspektrum-használati jog szerzésének és a sávhasználat feltételei:

AB
1Feltétel tárgyaElőírás
2Használat céljaelektronikus hírközlési szolgáltatás nyújtása
3Frekvenciaelosztás módjaversenyeztetési eljárás
4Megszerezhető frekvenciatartomány mennyiségea versenyeztetési eljárásban részt vevő által megszerezhető alapblokkok mennyiségét, a felhasználói blokkok nagysá-
gát a versenyeztetési eljárás kiírási dokumentációja határozza meg
5Rádióspektrum-használati jog időtartama15 év, amely egy alkalommal 5 évvel meghosszabbítható; a meghosszabbítás részletes szabályait, feltételeit a verse-
nyeztetési eljárás kiírási dokumentációja, valamint a versenyeztetési eljárást lezáró határozat vagy hatósági szerző-
dés határozza meg
6Rádióspektrum-használati jogosultság területi kiterjedé-
se
a rádióspektrum-használati jogosultság versenyeztetési eljárás eredményeként történő megszerzése esetén országos,
átruházás útján történő megszerzése esetén kisebb földrajzi egység is megengedett
7Gazdálkodás módjablokkgazdálkodás
8Másodlagos kereskedelema rádióspektrum-használati jogosultság, jog részben és egészben is átruházható, haszonbérbe adható; frekvencia
vonatkozásában történő részbeni átruházás alapblokkonként történhet
9Sávátrendezésmegengedett

3.9.5. Rádióspektrum-gazdálkodási követelmények

3.9.5.1. Általános rádióspektrum-gazdálkodási követelmények:

AB
1Követelmény tárgyaElőírás
2Végfelhasználói állomás, átjátszóállomás felmenő irányú
összeköttetésének frekvenciasávja
1920-1980 MHz
3MFCN-állomás lemenő irányú összeköttetésének frek-
venciasávja
2110-2170 MHz
4Duplex távolság190 MHz
5Hozzáférés módja, üzemmódFDD
6az 1920-1980 MHz részsáv vagy annak részei használhatók csak felmenő irányú üzemre a 2110-2170 MHz részsá-
von belüli spektrummal való párosítás nélkül (például SUL céljára)
7a 2110-2170 MHz részsáv vagy annak részei használhatók csak lemenő irányú üzemre a 1920-1980 MHz részsávon
belüli spektrummal való párosítás nélkül (például SDL céljára)

3.9.5.2. Egyes alkalmazásokra vonatkozó speciális rádióspektrum-gazdálkodási követelmények:

AB
1Követelmény tárgyaElőírás
2Névleges csatornaosztásUMTS: 5 MHz
3LTE: 5 MHz, 10 MHz, 15 MHz, 20 MHz
4LTE-MTC, NB-IoT: 180 kHz
5LTE-eMTC: minimum 180 kHz, maximum 1080 kHz
6NR: 5 MHz, 10 MHz, 15 MHz, 20 MHz
7IoT rendszerek alkalmazási módjaLTE-MTC, LTE-eMTC: csatornán belüli
8NB-IoT: csatornán belüli, védősávi

3.9.6. MFCN-állomás lemenő irányú összeköttetésére vonatkozó műszaki feltételek

3.9.6.1. A sugárzás határértékét egy tetszőleges frekvencián az alapkövetelmények (3.9.6.3. pont), az átmeneti követelmények (3.9.6.3. pont) és a felhasználói blokkon belüli követelmények (3.9.6.2. pont) - ahol ez értelmezhető - értékei közül a legmagasabb, azaz a legkevésbé szigorú adja meg.

3.9.6.2. Nem aktív antennarendszerű állomás esetén a felhasználói blokkon belüli EIRP nem haladhatja meg a 65 dBm/5 MHz értéket antennánként. Aktív antennarendszerű állomás esetén a felhasználói blokkon belüli TRP nem haladhatja meg az 57 dBm/5 MHz értéket cellánként.

3.9.6.3. Felhasználói blokkon kívüli követelmények

ABCDE
1KövetelményMFCN-állomás felhasználói blokkon kívüli
sugárzásának frekvenciatartománya a
2110-2170 MHz sávon belül
Legnagyobb átlagos EIRP
nem aktív antennarendszerű
állomás esetén antennánként
[dBm]
Legnagyobb átlagos TRP
aktív antennarendszerű állo-
más esetén cellánként [dBm]
Mérési sávszé-
lesség [MHz]
2AlapkövetelményekA felhasználói blokk alsó vagy felső határától
több mint 10 MHz távolságra lévő frekven-
ciák
915
3Átmeneti követelményekA felhasználói blokk alsó határától számított
-10 MHz-től -5 MHz-ig
1135
4A felhasználói blokk alsó határától számított
-5 MHz-től 0 MHz-ig
16,385
5A felhasználói blokk felső határától számított
0 MHz-től +5 MHz-ig
16,385
6A felhasználói blokk felső határától számított
+5 MHz-től +10 MHz-ig
1135

3.9.6.3.1. Nem aktív antennarendszerű állomás esetén a felhasználói blokkon kívüli követelmény szektoronként legfeljebb négy antennából álló állomáskonfigurációra alkalmazható.

3.9.6.4. Többszektoros aktív antennarendszerű állomás esetén a kisugárzott teljesítményre vonatkozó határérték minden egyes szektorra alkalmazandó.

3.9.7. Végfelhasználói állomásokra vonatkozó műszaki feltételek

3.9.7.1. A végfelhasználói állomások legnagyobb átlagos, felhasználói blokkon belüli teljesítménye nem haladhatja meg a 24 dBm értéket.

3.9.7.2. A 3.9.7.1. pont szerinti teljesítmény-határérték EIRP-értékként van meghatározva az állandó és változó telephelyű, illetve TRP-értékként a mozgó és a nomadikus végfelhasználói állomásokra vonatkozóan. Izotrop antennák esetében az EIRP és a TRP megegyezik. A szélsőséges környezeti feltételek melletti működést és a gyártási szórást figyelembe véve erre az értékre a harmonizált szabványokban meghatározott tűrés alkalmazandó.

3.9.7.3. A 3.9.7.1. pont szerinti határértéktől egyes alkalmazások, például vidéki területeken található, állandóhelyű végfelhasználói állomások esetében el lehet térni azzal a feltétellel, hogy az nem veszélyezteti más szolgálatok, hálózatok és alkalmazások védelmét, és teljesülnek a határövezeti kötelezettségek.

3.9.8. A 3.9.6. és a 3.9.7. pontban meghatározottaktól eltérő határértékek is alkalmazhatók, ha olyan, a 2014/53/EU irányelvnek, illetve a rádióberendezésekről szóló NMHH rendeletnek megfelelő zavarcsökkentő technikát alkalmaznak, amely legalább akkora szintű védelmet biztosít, mint amelyet a 3.9.6. és a 3.9.7. pont szerinti határértékek eredményeznek.

3.9.9. A felhasználói blokkok rádióspektrum-használati jogosultjai a 3.9.6-3.9.8. pontban meghatározottaknál kevésbé szigorú műszaki paramétereket alkalmazhatnak, amennyiben az ilyen paraméterek használatát minden érintett fél elfogadja, és ezek a rádióspektrum-használati jogosultak továbbra is teljesítik az egyéb szolgálatok, alkalmazások és hálózatok védelmére vonatkozó és a határövezeti koordinációból eredő műszaki feltételeket.

3.10. Földfelszíni elektronikus hírközlő hálózatok a 2370-2400 MHz sávban

3.10.1. A sáv TDD alapblokkokra osztása:

AB
1AlapblokkBlokksáv [MHz]
212370-2375
322375-2380
432380-2385
542385-2390
652390-2395
762395-2400

3.10.2. Egy felhasználói blokk egész számú alapblokkból állhat.

3.10.3. A rádióspektrum-használati jog szerzésének és a sávhasználat feltételei:

AB
1Feltétel tárgyaElőírás
2Használat céljabeszéd- és adatátvitel
3Használható rendszerekBWA, WiMAX, WiBro, LTE
4Rádióspektrum-használati jogosultság területi kiterjedé-
se
országos

3.10.4. Rádióspektrum-gazdálkodási követelmények:

AB
1Követelmény tárgyaElőírás
2Duplex távolság-
3Névleges csatornaosztásWiMAX: 5 MHz
4LTE: 5 MHz, 10 MHz, 15 MHz, 20 MHz
5Hozzáférés módjakizárólag TDD
6Teljesítménysűrűségmax. 31 dBW/5 MHz csúcs EIRP, központi állomásnál, valamint átjátszóállomás - felhasználói állomás irányú össze-
köttetésnél
7max. 5 dBW/5 MHz csúcs EIRP, állandó telephelyű felhasználói állomásnál
8max. 1 dBW/5 MHz csúcs EIRP, változó telephelyű felhasználói állomásnál
9max. 5 dBW/5 MHz csúcs EIRP, átjátszóállomás - központi állomás irányú összeköttetésnél

3.11. Elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására alkalmas földfelszíni rendszerek a 2500-2690 MHz sávban

3.11.1. A sáv részsávokra osztása:

AB
1Részsáv [MHz]Részsáv megnevezése
22500-2570alsó blokksáv
32570-2575védősáv
42575-2615középső blokksáv
52615-2620védősáv
62620-2690felső blokksáv

A védősávok nem eloszthatók.

3.11.2. Az alsó és a felső blokksáv FDD alapblokkokra osztása:

ABC
1AlapblokkAlsó blokksáv [MHz]Felső blokksáv [MHz]
212500-25052620-2625
322505-25102625-2630
432510-25152630-2635
542515-25202635-2640
652520-25252640-2645
762525-25302645-2650
872530-25352650-2655
982535-25402655-2660
1092540-25452660-2665
11102545-25502665-2670
12112550-25552670-2675
13122555-25602675-2680
14132560-25652680-2685
15142565-25702685-2690

3.11.3. A középső blokksáv TDD alapblokkokra osztása:

AB
1AlapblokkKözépső blokksáv [MHz]
212575-2580
322580-2585
432585-2590
542590-2595
652595-2600
762600-2605
872605-2610
982610-2615

3.11.4. Egy felhasználói blokk egész számú alapblokkból állhat.

3.11.5. A rádióspektrum-használati jog szerzésének és a sávhasználat feltételei:

AB
1Feltétel tárgyaElőírás
2Használat céljaelektronikus hírközlési szolgáltatás nyújtása
3Frekvenciaelosztás módjaversenyeztetési eljárás
4Megszerezhető frekvenciatartomány mennyiségea versenyeztetési eljárásban részt vevő által megszerezhető alapblokkok mennyiségét, a felhasználói blokkok nagysá-
gát a versenyeztetési eljárás kiírási dokumentációja határozza meg
5Rádióspektrum-használati jog időtartama15 év, amely egy alkalommal 5 évvel meghosszabbítható; a meghosszabbítás részletes szabályait, feltételeit a verse-
nyeztetési eljárás kiírási dokumentációja, valamint a versenyeztetési eljárást lezáró határozat vagy hatósági szerző-
dés határozza meg
6Rádióspektrum-használati jogosultság területi kiterjedé-
se
a rádióspektrum-használati jogosultság versenyeztetési eljárás eredményeként történő megszerzése esetén országos,
átruházás útján történő megszerzése esetén kisebb földrajzi egység is megengedett
7Gazdálkodás módjablokkgazdálkodás
8Másodlagos kereskedelema rádióspektrum-használati jogosultság, jog részben és egészben is átruházható, haszonbérbe adható; frekvencia
vonatkozásában történő részbeni átruházás alapblokkonként történhet
9Sávátrendezésmegengedett

3.11.6. Rádióspektrum-gazdálkodási követelmények

3.11.6.1. Általános rádióspektrum-gazdálkodási követelmények:

AB
1Követelmény tárgyaElőírás
2FDD alkalmazások esetén végfelhasználói állomás,
átjátszóállomás felmenő irányú összeköttetésének frek-
venciasávja
2500-2570 mhz
3FDD alkalmazások esetén MFCN-állomás lemenő irányú
összeköttetésének frekvenciasávja
2620-2690 MHz
4FDD alkalmazások esetén duplex távolság120 MHz
5Hozzáférés módja, üzemmód2500-2570/2620-2690 MHz: kizárólag FDD
62575-2615 MHz: TDD vagy csak lemenő irányú üzem (például SDL céljára)
7Zavarvédelemállomás telepítésekor figyelembe kell venni az 1250-1350 MHz, a 2200-2300 MHz és a 2700-3410 MHz sávban mű-
ködő, korábban engedélyezett radarok zavaró hatását

3.11.6.2. Egyes alkalmazásokra vonatkozó speciális rádióspektrum-gazdálkodási követelmények:

AB
1Követelmény tárgyaElőírás
2Névleges csatornaosztásUMTS: 5 MHz
3LTE: 5 MHz, 10 MHz, 15 MHz, 20 MHz
4LTE-MTC, NB-IoT: 180 kHz
5LTE-eMTC: minimum 180 kHz, maximum 1080 kHz
6NR: 5 MHz, 10 MHz, 15 MHz, 20 MHz
7IoT rendszerek alkalmazási módjaLTE-MTC, LTE-eMTC: csatornán belüli
8NB-IoT: csatornán belüli, védősávi

3.11.7. A mozgószolgálat keretében működő felhasználói állomások végfelhasználói állomások. Az állandóhelyű szolgálat keretében működő felhasználói állomások lehetnek állandó vagy változó telephelyű végfelhasználói állomások, vagy olyan felhasználói állomások, amelyek nem végpontjai az elektronikus átvitelnek. Azok a felhasználói állomások, amelyek nem végpontjai az elektronikus átvitelnek, kiszolgálhatnak vezetékes és vezetéknélküli elektronikus hírközlő hálózatokat.

3.11.8. Felhasználói blokkon belüli sugárzási követelmény:

ABCD
1ÁllomásTeljesítménysűrűség-jellemzőMegjegyzés
2megnevezéselegnagyobb meg-
engedett értéke
[dBm/5 MHz]
3Nem aktív antennarendszerű állomás lemenő irányú össze-
köttetésénél
EIRP-sűrűségantennánként 61bizonyos telepítések esetében (például ritkán lakott területe-
ken, magas antennatornyon) 68 dBm/5 MHz maximális
EIRP-sűrűség érték is megengedett, amennyiben ez nem
növeli jelentősen a felhasználói állomások blokkolásának
kockázatát
4Aktív antennarendszerű állomás lemenő irányú összekötte-
tésénél
TRP-sűrűségcellánként 53többszektoros MFCN-állomás esetén a sugárzási követel-
mény minden egyes szektorra alkalmazandó;
bizonyos telepítések esetében (például ritkán lakott területe-
ken, magas antennatornyon) 60 dBm/5 MHz maximális
TRP-sűrűség érték is megengedett, amennyiben ez nem
növeli jelentősen a felhasználói állomások blokkolásának
kockázatát
5átjátszóállomás felmenő irányú összeköttetésénélátlagos EIRP-sűrűség35az ATPC-tartományt is beleértve
6állandó és változó telephelyű felhasználói állomás
7nomadikus felhasználói állomásátlagos TRP-sűrűség31
8mozgó felhasználói állomás

3.11.9. MFCN-állomás lemenő irányú összeköttetésére vonatkozó felhasználói blokkon kívüli sugárzási követelmény

3.11.9.1. MFCN-állomás lemenő irányú összeköttetésénél az állomás felhasználói blokkon kívüli sugárzásának követelménye az állomásra vonatkozó alapkövetelmény és átmeneti követelmény közül frekvenciánként a nagyobb értékű, és a 2500-2690 MHz sáv azon részére határozható meg, amely kívül esik az állomás felhasználói blokkjának tartományán.

3.11.9.2. Alapkövetelmény:

ABC
1FrekvenciatartományLegnagyobb átlagos EIRP nem aktív antenna-
rendszerű állomás esetén antennánként
[dBm/MHz]
Legnagyobb átlagos TRP aktív antennarendsze-
rű állomás esetén cellánként [dBm/MHz]
22615-2690 MHz45
32575-2615 MHz szinkronizált működésű TDD hálózatok ese-
tén, illetve csak lemenő irányú adásra használt blokkokban
42500-2615 MHz a fentiektől eltérő esetben-45-52

3.11.9.3. Átmeneti követelmény:

ABC
1FrekvenciatartományLegnagyobb átlagos EIRP-sűrűség nem
aktív antennarendszerű állomás esetén
antennánként [dBm/5 MHz]
Legnagyobb átlagos TRP-sűrűség aktív
antennarendszerű állomás esetén cellán-
ként [dBm/5 MHz]
2A felhasználói blokk alsó határától számított -5 MHz-től
0 MHz-ig
1616
3A felhasználói blokk felső határától számított 0 MHz-től
+5 MHz-ig

3.11.9.4. Többszektoros aktív antennarendszerű állomás esetén a kisugárzott teljesítményre vonatkozó határérték minden egyes szektorra alkalmazandó.

3.11.10. A 3.11.8. és a 3.11.9. pontban meghatározottaktól eltérő határértékek is alkalmazhatók, ha olyan, a 2014/53/EU irányelvnek, illetve a rádióberendezésekről szóló NMHH rendeletnek megfelelő zavarcsökkentő technikát alkalmaznak, amely legalább akkora szintű védelmet biztosít, mint amelyet a 3.11.8. és a 3.11.9. pont szerinti határértékek eredményeznek.

3.11.11. A felhasználói blokkok rádióspektrum-használati jogosultjai a 3.11.8-3.11.10. pontban meghatározottaknál kevésbé szigorú műszaki paramétereket alkalmazhatnak, amennyiben az ilyen paraméterek használatát minden érintett fél elfogadja, és ezek a rádióspektrum-használati jogosultak továbbra is teljesítik az egyéb szolgálatok, alkalmazások és hálózatok védelmére vonatkozó és a határövezeti koordinációból eredő műszaki feltételeket.

3.11.12. Ha két TDD állomás között zavarás van, az állomások rádióspektrum-használati jogosultjai közötti megállapodás alapján kell eljárni a zavarás kiküszöbölése érdekében. Ha ilyen megállapodás nincs, úgy annak az állomásnak az üzemeltetőjét terheli intézkedési kötelezettség a zavarás kiküszöbölésére, amelyet később jelentettek be és zavarást okoz, továbbá az a zavart állomás, amely későbbi bejelentési időponttal rendelkezik, nem tarthat igényt védelemre.

3.11.13. Állandóhelyű szolgálati rendszerek esetén a frekvenciában szomszédos felhasználói blokkok rádióspektrum-használati jogosultjai egymás zavarásával szemben - kölcsönös megállapodás hiányában - a hálózatok vevőberendezéseinek maximálisan 2 dB fédingtartalék-csökkenéséig nem emelhetnek kifogást. Kölcsönös megállapodás alapján ettől el lehet térni.

3.12. Elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására alkalmas földfelszíni rendszerek a 3400-3800 MHz sávban

3.12.1. A 3400-3800 MHz sáv alapblokkokra osztása:

ABCDEFGH
1Alapblokk-
azonosító
Frekvenciatarto-
mány[MHz]
Alapblokk-
azonosító
Frekvenciatarto-
mány[MHz]
Alapblokk-
azonosító
Frekvenciatarto-
mány[MHz]
Alapblokk-
azonosító
Frekvenciatarto-
mány[MHz]
213400-3405213500-3505413600-3605613700-3705
323405-3410223505-3510423605-3610623705-3710
433410-3415233510-3515433610-3615633710-3715
543415-3420243515-3520443615-3620643715-3720
653420-3425253520-3525453620-3625653720-3725
763425-3430263525-3530463625-3630663725-3730
873430-3435273530-3535473630-3635673730-3735
983435-3440283535-3540483635-3640683735-3740
1093440-3445293540-3545493640-3645693740-3745
11103445-3450303545-3550503645-3650703745-3750
12113450-3455313550-3555513650-3655713750-3755
13123455-3460323555-3560523655-3660723755-3760
14133460-3465333560-3565533660-3665733760-3765
15143465-3470343565-3570543665-3670743765-3770
16153470-3475353570-3575553670-3675753770-3775
17163475-3480363575-3580563675-3680763775-3780
18173480-3485373580-3585573680-3685773780-3785
19183485-3490383585-3590583685-3690783785-3790
20193490-3495393590-3595593690-3695793790-3795
21203495-3500403595-3600603695-3700803795-3800

3.12.2. Az 1. és a 2. alapblokk (3400-3410 MHz sáv) nem elosztható.

3.12.3. A rádióspektrum-használati jog szerzésének és a sávhasználat feltételei:

AB
1Feltétel tárgyaElőírás
2Használat céljaelektronikus hírközlési szolgáltatás nyújtása
3Frekvenciaelosztás módjaversenyeztetési eljárás
4Frekvenciatartomány-mennyiség maximumaegy rádióspektrum-használati jogosult a rádióspektrum-használati jogosultság területi kiterjedésén belül legfeljebb 28
alapblokk rádióspektrum-használati jogosultságával, jogával rendelkezhet;
egy vállalkozáscsoportba tartozó rádióspektrum-használati jogosultak a rádióspektrum-használati jogosultság területi
kiterjedésén belül együttesen legfeljebb 28 alapblokk rádióspektrum-használati jogosultságával, jogával rendelkez-
hetnek
5ha versenyeztetési eljárás lezárultát követően valamely rádióspektrum-használati jogosult vagy egy vállalkozáscso-
portba tartozó rádióspektrum-használati jogosultak a frekvenciatartomány-mennyiség maximumát túllépik, a túllé-
péstől számított 1 éven belül kötelesek a rendelkezésükre álló frekvenciatartomány-mennyiséget legalább a frek-
venciatartomány-mennyiség maximumának értékéig csökkenteni
6Frekvenciatartomány-mennyiség minimumaegy rádióspektrum-használati jogosultnak legalább 4 alapblokk rádióspektrum-használati jogosultságával, jogával kell
rendelkeznie
7ha valamely rádióspektrum-használati jogosult nem rendelkezik legalább 4 alapblokk rádióspektrum-használati jogo-
sultságával, jogával, a frekvenciatartomány-mennyiség minimumának el nem érésétől számított 1 éven belül köteles
legalább a frekvenciatartomány-mennyiség minimumát elérni
8Rádióspektrum-használati jog időtartamalegalább 9, legfeljebb 20 év, a tényleges időtartamot a versenyeztetési eljárás kiírási dokumentációja, valamint a ver-
senyeztetési eljárást lezáró határozat vagy hatósági szerződés határozza meg;
2019. március 15. után indított versenyeztetési eljárás esetén 15 év, amely egy alkalommal 5 évvel meghosszabbítha-
tó; a meghosszabbítás részletes szabályait, feltételeit a versenyeztetési eljárás kiírási dokumentációja, valamint a
versenyeztetési eljárást lezáró határozat vagy hatósági szerződés határozza meg
9Rádióspektrum-használati jogosultság területi kiterjedé-
se
a rádióspektrum-használati jogosultság versenyeztetési eljárás eredményeként történő megszerzése esetén országos,
átruházás útján történő megszerzése esetén kisebb földrajzi egység is megengedett
10Gazdálkodás módjablokkgazdálkodás
11Másodlagos kereskedelema rádióspektrum-használati jogosultság, jog részben és egészben is átruházható, haszonbérbe adható; frekvencia
vonatkozásában történő részbeni átruházás alapblokkonként történhet
12Sávátrendezésmegengedett

3.12.4. Rádióspektrum-gazdálkodási követelmények 3.12.4.1. Általános rádióspektrum-gazdálkodási követelmények:

AB
1Követelmény tárgyaElőírás
2Hozzáférés módjaTDD

3.12.4.2. Egyes alkalmazásokra vonatkozó speciális rádióspektrum-gazdálkodási követelmények:

AB
1Követelmény tárgyaElőírás
2Névleges csatornaosztásLTE: 5 MHz, 10 MHz, 15 MHz, 20 MHz
3NR: 10 MHz, 15 MHz, 20 MHz, 30 MHz, 40 MHz, 50 MHz, 60 MHz, 70 MHz, 80 MHz, 90 MHz, 100 MHz

3.12.5. A mozgószolgálat keretében működő felhasználói állomások végfelhasználói állomások. Az állandóhelyű szolgálat keretében működő felhasználói állomások lehetnek állandó vagy változó telephelyű végfelhasználói állomások, vagy olyan felhasználói állomások, amelyek nem végpontjai az elektronikus átvitelnek. Azok a felhasználói állomások, amelyek nem végpontjai az elektronikus átvitelnek, kiszolgálhatnak vezetékes és vezetéknélküli elektronikus hírközlő hálózatokat.

3.12.6. A felhasználói blokkon belüli sugárzás maximális TRP értéke mozgó felhasználói állomás esetén 28 dBm. Az MFCN-állomásokra, valamint az állandó és a változó telephelyű felhasználói állomásokra nincs meghatározva felhasználói blokkon belüli sugárzási követelmény, de a femtocellás MFCN-állomások esetén teljesítményszabályozást kell alkalmazni.

3.12.7. Felhasználói blokkon kívüli sugárzási követelmény

3.12.7.1. A 3.12.7. pont alkalmazásában:

3.12.7.1.1. \ΔF\: az adott felhasználói blokkon kívüli frekvenciának a felhasználói blokk közelebb eső szélétől, illetve a felső sávhatár (3800 MHz) feletti frekvencia esetén a felső sávhatártól előjel nélkül, abszolút értékben számított távolsága MHz-ben;

3.12.7.1.2. Min (Pmax - a; b): kétváltozós minimumfüggvény, amelynek értéke az adott a csillapítás értékkel csökkentett Pmax érték és az adott b érték közül a kisebb;

3.12.7.1.3. Pmax: az 5 MHz-re vonatkoztatott, dBm-ben kifejezett legnagyobb átlagos vivőteljesítmény, aktív antennarendszerű állomás esetén adott cellában vivőnként TRP-ben, nem aktív antennarendszerű állomás esetén adott antennára vonatkozóan vivőnként EIRP-ben mérve;

3.12.7.2. MFCN-állomás lemenő irányú összeköttetésénél az állomás felhasználói blokkon kívüli sugárzásának követelménye alapesetben az alapkövetelményben, illetve a kiegészítő alapkövetelményben meghatározottak szerinti. Ettől csak abban az esetben lehet eltérni, ha átmeneti tartományra vonatkozó követelmény alkalmazható.

3.12.7.3. Alapkövetelmény a 3400-3800 MHz sávban és kiegészítő alapkövetelmény 3810 MHz felett:

ABC
1FrekvenciatartományMaximális EIRP-sűrűség nem aktív antenna-
rendszerű állomás esetén
Maximális TRP-sűrűség aktív antennarendszerű
állomás esetén
23400-3800 MHz nem szinkronizált és félszinkronizált műkö-
désű hálózat esetén
-34 dBm/5 MHz/cella-43 dBm/5 MHz/cella
33400-3800 MHz szinkronizált működésű hálózat eseténMin (Pmax- 43; 13) dBm/5 MHz/antennaMin (Pmax- 43; 1) dBm/5 MHz/cella
43810-3840 MHz
53840 MHz felett-2 dBm/5 MHz/antenna-14 dBm/5 MHz/cella

3.12.7.4. Átmeneti tartományra vonatkozó követelmény:

ABC
1Frekvenciatávolság a felhasználói blokk vonatkozó szé-
létől, illetve a 3800 MHz sávhatártól [MHz]
Maximális EIRP-sűrűség nem aktív antenna-
rendszerű állomás esetén
[dBm/5 MHz/antenna]
Maximális TRP-sűrűség aktív antennarendsze-
rű állomás esetén [dBm/5 MHz/cella]
20 < |∆F| ≤ 5Min(Pmax-40; 21)Min(Pmax-40; 16)
35 < |∆F| ≤ 10Min(Pmax-43; 15)Min(Pmax-43; 12)

3.12.7.5. Átmeneti tartományra vonatkozó követelmény az alábbi esetekben alkalmazható:

3.12.7.5.1. a 3400-3800 MHz sávban a felhasználói blokk alatti 0-10 MHz-es és a felhasználói blokk feletti 0-10 MHz-es frekvenciatartományban; más rádióspektrum-használati jogosult ebbe a frekvenciatartományba eső felhasználói blokkjában csak akkor, ha a hálózatok szinkronizált működésű-

3.12.7.5.2. 3800 MHz felett.

3.12.7.6. Többszektoros MFCN-állomás esetén a cellánként előírt alapkövetelmény és átmeneti tartományra vonatkozó követelmény szektoronként alkalmazandó.

3.12.8. A felhasználói blokkok rádióspektrum-használati jogosultjai között létrejött két- vagy többoldalú megállapodás alapján - az összes érintett fél beleegyezése esetén - a 3.12.6. és a 3.12.7. pontban meghatározottaknál kevésbé szigorú műszaki paraméterek is alkalmazhatók.

3.12.9. Állandóhelyű szolgálati rendszerek esetén a frekvenciában szomszédos felhasználói blokkok rádióspektrum-használati jogosultjai egymás zavarásával szemben - kölcsönös megállapodás hiányában - a hálózatok vevőberendezéseinek maximálisan 2 dB fédingtartalék-csökkenéséig nem emelhetnek kifogást. Kölcsönös megállapodás alapján ettől el lehet térni.

3.12.10. Ha két állomás között zavarás van, az állomások rádióspektrum-használati jogosultjai közötti megállapodás alapján kell eljárni a zavarás kiküszöbölése érdekében. Ha ilyen megállapodás nincs, úgy annak az állomásnak az üzemeltetőjét terheli intézkedési kötelezettség a zavarás kiküszöbölésére, amelyet később jelentettek be és zavarást okoz, továbbá az a zavart állomás, amely későbbi bejelentési időponttal rendelkezik, nem tarthat igényt védelemre.

3.13. Határövezeti rádióspektrum-használat feltételei

3.13.1. A határövezetekben csak azon állomások rádióspektrum-használata engedélyezhető, amelyek a 4. melléklet szerinti, illetve a mindenkor aktuális vonatkozó nemzetközi koordinációs dokumentumokban vagy a versenyeztetési eljárás kiírási dokumentációjában rögzített feltételeket és előírásokat kielégítik, vagy amelyekre ilyen dokumentum hiányában sikeres egyedi nemzetközi koordináció lett lefolytatva.

3.13.2. A mindenkor aktuális vonatkozó nemzetközi koordinációs dokumentumokban foglalt szabályozás kiegészítheti vagy felülírhatja a versenyeztetési eljárás kiírási dokumentációjában rögzített koordinációs feltételeket és előírásokat.

3.13.3. Adott technológiát szabályozó alapmegállapodás vagy preferált használat elvét alkalmazó dokumentum hiányában az állomásokat minden esetben egyedileg koordinálni kell a határövezetben, még blokkgazdálkodási jogosultság esetén is.

3.13.4. A frekvenciákat a nemzetközi koordinációs dokumentumokban leírt szabályozástól eltérő módon is lehet használni az NMHH és a szomszédos országok rádióspektrum-gazdálkodó hatóságai által jóváhagyott, szolgáltatók által kötött operátori megegyezés alapján.

4. Mozgószolgálat alkalmazásai

4.1. A nem polgári frekvenciakészlet-gazdálkodás feltételei

4.1.1. Nem polgári frekvenciakészlet-gazdálkodás csak olyan frekvencián vagy frekvenciasávban engedélyezhető, amely kizárólag nem polgári célú használatra felosztott frekvenciasávba tartozik, a mozgószolgálat részére felosztott és biztosítja egy nem polgári célú rádióspektrum-használó kizárólagos használatát.

4.1.2. Műszaki terv benyújtása szükséges a rádiórendszer helyhez kötött állomásaihoz, a helyhez kötött végfelhasználói állomások kivételével.

4.2. Egyfrekvenciás rendszerek az 1606,5-26 510 kHz sávban

ABCD
1Frekvenciasáv
[kHz]
Maximális sávszélesség
[kHz]
AlkalmazásAdásmód
21606,5-18106Távíró, géptávíró, távbeszélőA1A, A1B, A2A, A2B, A3E, F1A, F1B, F2A, F2B, F3E, H3E, F3F, J2A,
J2B, J2E, J3E, R3E
31850-2000
42045-2170
53230-3400
63500-3900
74750-4995
85060-5480
95730-5900
107450-8100
1110 150-11 175
1213 410-13 570
1313 870-14 000
1414 350-14 990
1518 168-18 780
1620 010-21 000
1723 000-23 200
1823 350-24 890
1925 010-25 070
2025 210-25 550
2126 175-26 510

4.2.1. Kiterjesztett spektrumú rendszerekre is szerezhető rádióspektrum-használati jog.

4.3. (OR) légi mozgószolgálati rendszerek a 3,025-23,35 MHz és a 132-144 MHz sávban

4.3.1. Csatornaosztás:

AB
1FrekvenciasávCsatornaosztás
[MHz][kHz]
23,025-3,1553
33,800-3,900min. 3
43,900-3,9503
54,700-4,750
64,750-4,850min. 3
75,450-5,480
85,680-5,7303
96,685-6,765
108,965-9,040
1111,175-11,275
1213,200-13,260
1315,010-15,100
1417,970-18,030
1523,200-23,350min. 3
16132-136
17138-144

4.3.2. Használható csatornák a 3,025-18,030 MHz sávban az RR 26. Függelék szerint

ABC
1Közepes üzemi
frekvencia
[MHz]
Adási sávszélesség
[kHz]
Adásmód
23,0334max. 2,8J3E
33,0544
43,0754
53,1024
63,1294
74,7254
85,7094
95,7244
106,6924
116,7164
126,7464
136,7524
148,9844
159,0174
1611,2094
1713,2254

4.3.3. A rádióállomások maximális teljesítmény értékei az adásmód függvényében az RR 26. Függelék szerint

ABCDE
1AdásmódTeljesítmény határérték
(az antennára jutó maximális csúcsteljesítmény)
[dBW]
Adási sávszélesség
[kHz]
2Földi telepítésű légifor-
galmi állomásnál
Légijármű állomásnál
3RádiótelefonJ3E3623max. 2,8
4Rádiótávíró
(beleértve az
automatikus
adatátvitelt is)
A1A, A1B3017
5F1B
6A2A, A2B3219
7H2A, H2B3320
8(R,J)2(A,B,D)3623
9J(7,9)(B,D,X)

4.4. Egy- és kétfrekvenciás rendszerek a 27,5-87,5 MHz sávban

ABCDEF
1Frekvenciasáv
[MHz]
Csatorna-
osztás
[kHz]
Adási vagy vételi sávElső vivőfrekvencia
[MHz]
(csatorna száma)
Utolsó vivőfrekvencia
[MHz]
(csatorna száma)
Duplex
távolság
[MHz]
227,5-2812,5-27,50625 (1)27,99375 (40)-
32527,5125 (1)27,9875 (20)
429,7-34,99512,5-29,70625 (1)34,98125 (423)-
52029,7125(1)34,9625 (211)
625
735,225-5410-35,23125 (443)53,99375 (1944)-
812,5
92035,2375 (222)53,9785 (972)
1025
1154-6810-54,00625 (1)67,99375 (1120)-
1212,5
132054,0125 (1)67,9875 (560)
1425
1568-74,812,5-68,00625 (1)74,79375 (544)-
162568,0125 (1)74,7875 (272)
1775,2-76,45/79,7-80,9510bázisadók a felső,
mozgóadók az alsó sávban
75,20625/79,70625 (1)76,44375/80,94375 (100)min. 4,5
1812,5
192075,2125/79,7125 (1)76,4375/80,9375 (50)
2025
2176,45-77,7/86,25-87,510bázisadók a felső,
mozgóadók az alsó sávban
76,45625/86,25625 (101)77,69375/87,49375 (200)9,8
2212,5
232076,4625/86,2625 (51)77,6875/87,4875 (100)
2425
2577,7-77,812,5-77,70625 (1)77,79375 (8)-
2677,8-79,712,577,80625 (1)79,69375 (152)-
2780,95-84,612,5-80,95625 (253)84,59375 (544)-
282580,9625 (127)84,5875 (272)
2984,6-8512,5-84,60625 (1)84,99375 (32)-
302584,6125 (1)84,9875 (16)
3185-86,2512,5-85,00625 (1)86,24375 (100)-
322585,0125 (1)86,2375 (50)

4.4.1. Újonnan beszerzett berendezéssel létesített állomás esetén a 10 kHz-es és a 20 kHz-es csatornaosztás nem alkalmazható.

4.4.2. A 10 kHz és a 12,5 kHz sávszélességű adás vivőfrekvenciája a 12,5 kHz-es csatornaosztás szerint, a 20 kHz és a 25 kHz sávszélességű adás vivőfrekvenciája a 25 kHz-es csatornaosztás szerint kerül meghatározásra.

4.4.3. Kiterjesztett spektrumú rendszerekre is szerezhető rádióspektrum-használati jog.

4.4.4. A 45-47 MHz sávban szélesebb sávú katonai alkalmazások esetén maximum 250 kHz-ig a csatornák összevonhatók, azonban kisugárzás a sáv szélein nem nyúlhat túl.

4.4.5. A 75,2-76,45/79,7-80,95 MHz és a 76,45-77,7/86,25-87,5 MHz sávban egyfrekvenciás, legfeljebb körzeti lefedettséget biztosító rádióspektrum-használatra is szerezhető rádióspektrum-használati jog.

4.5. Mozgószolgálati rendszerek a 146-174 MHz sávban

4.5.1. Általános használati követelmények

AB
1Követelmény tárgyaElőírás
2Vivőfrekvenciák helyea T/R 25-08 Ajánlás A1.2.1.1. pontja szerint
3az ajánlás e pontja szerinti, 1999 előtti képlet használandó abban az esetben, ha a 4.5.2. pontban foglalt táblázat B
oszlopa alapján eltolt csatornaosztás alkalmazható
4újonnan beszerzett berendezéssel létesített állomás esetén a 10 kHz-es és a 20 kHz-es csatornaosztás nem alkal-
mazható; a 10 kHz sávszélességű adás vivőfrekvenciája a 12,5 kHz-es csatornaosztás szerint, a 20 kHz sávszéles-
ségű adás vivőfrekvenciája a 25 kHz-es csatornaosztás szerint kerül meghatározásra
5Telepítési és sugárzási jellemzőkmegválasztásuknál figyelemmel kell lenni az azonos és szomszédos csatornákon már üzemelő állomások és hálóza-
tok védelmére, amennyiben a sávra nem vonatkozik egyéb előírás a 2. melléklet 2. pontjában foglalt táblázat H osz-
lopában
6AdásmódF3E, G3E, F1D, G1D, 7K60FXE
7Egyéb feltételek
8150,05-151,4/154,65-156 MHz sávban
167,3-169,4/171,9-174 MHz sávban
az egyfrekvenciás, legfeljebb körzeti lefedettséget biztosító rádióspektrum-használatra is szerezhető rádióspektrum-
használati jog

4.5.2. Részletes műszaki követelmények

ABCDEFG
1Frekvenciasáv, frekvencia
[MHz]
Csatorna-
osztás
[kHz]
Rádióspektrum-
használat jellege
Adási vagy vételi
sáv
Első vivőfrekvencia
[MHz]
(csatorna száma)
Utolsó vivőfrekvencia
[MHz]
(csatorna száma)
Duplex
távolság
[MHz]
2146-146,56,25kizárólagos vagy
megosztott
-146,003125 (1)146,496875 (80)-
312,5146,00625 (1)146,49375 (40)
4146,5-146,86,25kizárólagos vagy
megosztott
-146,503125 (81)146,796875 (128)-
512,5146,50625 (41)146,79375 (64)
625146,5125 (21)146,7875 (32)
7146,8-147,6/
151,4-152,2
6,25kizárólagos vagy
megosztott
bázisadók a felső,
mozgóadók az alsó
sávban
146,803125/151,403125
(1)
147,596875/152,196875
(128)
4,6
812,5146,80625/151,40625 (1)147,59375/152,19375 (64)
925146,8125/151,4125 (1)147,5875/152,1875 (32)
10147,6-148/
152,2-152,6
6,25kizárólagos vagy
megosztott
bázisadók a felső,
mozgóadók az alsó
sávban
147,603125/152,203125
(129)
147,996875/152,596875
(192)
4,6
1112,5147,60625/152,20625 (65)147,99375/152,59375 (96)
12148-148,2125/
152,6-152,8125
6,25kizárólagos vagy
megosztott
bázisadók a felső,
mozgóadók az alsó
sávban
148,003125/152,603125
(193)
148,209375/152,809375
(226)
4,6
1312,5148,00625/152,60625 (97)148,20625/152,80625
(113)
14148-148,21256,25kizárólagos vagy
megosztott
-148,003125 (193)148,209375 (226)-
1512,5148,00625 (97)148,20625 (113)
16eltolt 12,5148,0125 (eltolt 97)148,2 (eltolt 112)
1725148,0125 (49)148,1875 (56)
18eltolt 25148,025 (eltolt 49)148,2 (eltolt 56)
19148,2125-148,237512,5közös-148,21875 (114)148,23125 (115)-
20eltolt 12,5148,225 (eltolt 114)148,225 (eltolt 114)
21eltolt 25148,225 (eltolt 57)148,225 (eltolt 57)
22148,2375-149,4/
152,8375-154
6,25kizárólagos vagy
megosztott
bázisadók a felső,
mozgóadók az alsó
sávban
148,240625/152,840625
(231)
149,396875/153,996875
(416)
4,6
2312,5148,24375/152,84375
(116)
149,39375/153,99375
(208)
24148,2375-149,46,25kizárólagos vagy
megosztott
-148,240625 (231)149,396875 (416)-
2512,5148,24375 (116)149,39375 (208)
26eltolt 12,5148,25 (eltolt 116)149,3875 (eltolt 207)
2725148,2625 (59)149,3875 (104)
28eltolt 25148,25 (eltolt 58)149,375 (eltolt 103)
29149,4-149,96,25kizárólagos vagy
megosztott
-149,403125 (417)149,896875 (496)-
3012,5149,40625 (209)149,89375 (248)
ABCDEFG
1Frekvenciasáv, frekvencia
[MHz]
Csatorna-
osztás
[kHz]
Rádióspektrum-
használat jellege
Adási vagy vételi
sáv
Első vivőfrekvencia
[MHz]
(csatorna száma)
Utolsó vivőfrekvencia
[MHz]
(csatorna száma)
Duplex
távolság
[MHz]
31150,05-151,4/
154,65-156*
10-bázisadók a felső,
mozgóadók az alsó
sávban
150,05625/154,65625 (1)151,39375/155,99375
(108)
4,6
3212,5
3320150,0625/154,6625 (1)151,3875/155,9875 (54)
3425
35152,8125-152,837512,5közös-152,81875 (114)152,83125 (115)-
36154-154,5*10--154,00625 (209)154,49375 (248)-
3712,5
3820154,0125 (105)154,4875 (124)
3925
40154,5-154,65*10--154,50625 (1)154,64375 (12)-
4112,5
4220154,5125 (1)154,6375 (6)
4325
44156-156,375/
160,6-160,975
6,25kizárólagos vagy
megosztott
bázisadók a felső,
mozgóadók az alsó
sávban
156,003125/160,603125
(1)
156,371875/160,971875
(60)
4,6
4512,5156,00625/160,60625 (1)156,36875/160,96875 (30)
46156,375-156,76256,25kizárólagos vagy
megosztott
-156,378125 (1)156,759375 (62)-
4712,5156,38125 (1)156,75625 (31)
48156,8375-156,8756,25kizárólagos vagy
megosztott
-156,840625 (75)156,871875 (80)-
4912,5156,84375 (38)156,86875 (40)
50156,875-157,45/
161,475-162,05
6,25kizárólagos vagy
megosztott
bázisadók a felső,
mozgóadók az alsó
sávban
156,878125/161,478125
(141)
157,446875/162,046875
(232)
4,6
5112,5156,88125/161,48125 (71)157,44375/162,04375
(116)
52157,45-159,5625/
162,05-164,1625
6,25kizárólagos vagy
megosztott
bázisadók a felső,
mozgóadók az alsó
sávban
157,453125/162,053125
(1)
159,559375/164,159375
(338)
4,6
5312,5157,45625/162,05625 (1)159,55625/164,15625
(169)
54eltolt 12,5157,4625/162,0625
(eltolt 1)
159,55/164,15
(eltolt 168)
5525157,4625/162,0625
(1)
159,5375/164,1375
(84)
56eltolt 25157,475/162,075
(eltolt 1)
159,55/164,15
(eltolt 84)
57159,5625-159,58756,25kizárólagos vagy
megosztott
-159,565625 (339)159,584375 (342)-
5812,5159,56875 (170)159,58125 (171)
ABCDEFG
1Frekvenciasáv, frekvencia
[MHz]
Csatorna-
osztás
[kHz]
Rádióspektrum-
használat jellege
Adási vagy vételi
sáv
Első vivőfrekvencia
[MHz]
(csatorna száma)
Utolsó vivőfrekvencia
[MHz]
(csatorna száma)
Duplex
távolság
[MHz]
59159,5875-160,6/
164,1875-165,2
6,25kizárólagos vagy
megosztott
bázisadók a felső,
mozgóadók az alsó
sávban
159,590625/164,190625
(343)
160,596875/165,196875
(504)
4,6
6012,5159,59375/164,19375
(172)
160,59375/165,19375
(252)
61eltolt 12,5159,6/164,2
(eltolt 172)
160,5875/165,1875
(eltolt 251)
6225159,6125/164,2125
(87)
160,5875/165,1875
(126)
63eltolt 25159,6/164,2
(eltolt 86)
160,575/165,175
(eltolt 125)
64160,7/165,7eltolt 25kizárólagos vagy
megosztott
bázisadók a felső,
mozgóadók az alsó
sávban
160,7/165,7160,7/165,75
65160,7/165,725eltolt 25kizárólagos vagy
megosztott
bázisadók a felső,
mozgóadók az alsó
sávban
160,7/165,725160,7/165,7255,025
66160,975-161,4756,25kizárólagos vagy
megosztott
-160,978125 (1)161,471875 (80)-
6712,5160,98125 (1)161,46875 (40)
68164,1625-164,1875eltolt 12,5kizárólagos vagy
megosztott
-164,175 (eltolt 170)164,175 (eltolt 170)-
69165,2-165,2256,25kizárólagos vagy
megosztott
-165,203125 (1)165,221875 (4)-
7012,5165,20625 (1)165,21875 (2)
71165,225-166,61256,25kizárólagos vagy
megosztott
-165,228125 (1)166,609375 (222)-
7212,5165,23125 (1)166,60625 (111)
73166,6125-166,637512,5közös-166,61875 (112)166,63125 (113)-
74eltolt 12,5166,625 (eltolt 112)166,625 (eltolt 112)
75eltolt 25166,625 (eltolt 56)166,625 (eltolt 56)
76166,6375-166,81256,25kizárólagos vagy
megosztott
-166,640625 (227)166,809375 (254)-
7712,5166,64375 (114)166,80625 (127)
78166,8125-166,837512,5közös-166,81875 (128)166,83125 (129)-
79eltolt 12,5166,825 (eltolt 128)166,825 (eltolt 128)
80eltolt 25166,825 (eltolt 64)166,825 (eltolt 64)
81166,8375-167,36,25kizárólagos vagy
megosztott
-166,840625 (259)167,296875 (332)-
8212,5166,84375 (130)167,29375 (166)
83167,3-169,4/
171,9-174*
10-bázisadók a felső,
mozgóadók az alsó
sávban
167,30625/171,90625
(167)
169,39375/173,99375
(334)
4,6
8412,5
8520167,3125/171,9125 (84)169,3875/173,9875 (167)
8625
87169,8125-169,825*10--169,81875 (34)169,81875 (34)-
8812,5
ABCDEFG
1Frekvenciasáv, frekvencia
[MHz]
Csatorna-
osztás
[kHz]
Rádióspektrum-
használat jellege
Adási vagy vételi
sáv
Első vivőfrekvencia
[MHz]
(csatorna száma)
Utolsó vivőfrekvencia
[MHz]
(csatorna száma)
Duplex
távolság
[MHz]
89169,825-171,9*10--169,83125 (1)171,89375 (166)-
9012,5
9120169,825 (1)171,875 (83)
9225

A táblázat A oszlopában a * jelű frekvenciasávokban nem polgári, egyéb esetben polgári a rádióspektrum-használat.

4.6. Belvízi mozgószolgálati rendszerek a 156-167,3 MHz sávban

4.6.1. A belföldi vízi utakon parti és hajóállomások részére kijelölt (K) és tervezett (T) frekvenciák kiosztási terve a RAINWAT alapján

ABCDEFG
1Csatorna
száma
Adási frekvenciák [MHz]Hajó-hajó
összekötte-
tés
Hajó-parti
állomás
összeköt-
tetés
Hajózási
informáci-
ók
2HajóParti
3állomás
460156,025160,625T
501156,050160,650T
661156,075160,675T
702156,100160,700T
862156,125160,725T
903156,150160,750T
1063156,175160,775T
1104156,200160,800T
1264156,225160,825T
1305156,250160,850T
1465156,275160,875K
1506156,300156,300T
1666156,325160,925T
1707156,350160,950K
1867156,375156,375T
1908156,400156,400T
2068156,425156,425T
2109156,450156,450T
2269156,475156,475T
2310156,500156,500K
2411156,550156,550K
2571156,575156,575K
2612156,600156,600K
ABCDEFG
1Csatorna
száma
Adási frekvenciák [MHz]Hajó-hajó
összekötte-
tés
Hajó-parti
állomás
összeköt-
tetés
Hajózási
informáci-
ók
2HajóParti
3állomás
2772156,625156,625T
2813156,650156,650K
2973156,675156,675K
3014156,700156,700K
3174156,725156,725T
3215156,750156,750fedélzeti távközlés, K
3375156,775156,775K
3416156,800156,800vészjelzés, biztonság és hívás, K
3576156,825156,825K
3617156,850156,850fedélzeti távközlés, K
3777156,875156,875T
3818156,900161,500K
3978156,925161,525K
4019156,950161,550K
4179156,975161,575K
4220157,000161,600K
4380157,025161,625K
4421157,050161,650K
4581157,075161,675K
4622157,100161,700K
4782157,125161,725K
4823157,150161,750K
4983157,175161,775K
5024157,200161,800K
5184157,225161,825K
5225157,250161,850K
5385157,275161,875T
5426157,300161,900K
5586157,325161,925T
5627157,350161,950K
5787157,375157,375T
5828157,400162,000K
5988157,425157,425T
60AIS1161,975161,975K
61AIS2162,025162,025K

A táblázatban a megadott célra csak a 2 jelű frekvenciákon szerezhető rádióspektrum-használati jog. Fedélzeti távközlés céljára csak a nagyhajókra (20 m-nél nagyobb hajókra) szerezhető rádióspektrum-használati jog.

4.6.2. Belvízi mozgószolgálati rendszerekre vonatkozó további szabályok

4.6.2.1. Belvízi hajózási rádiótelefon kezelő bizonyítvány szükséges.

4.6.2.2. DSC nem használható.

4.6.2.3. Kézi rádiótelefonok kizárólag hajófedélzeten használhatók.

4.6.2.4. A RAINWAT megállapodásban meghatározott frekvenciasávokban az MSZ EN 300 698 szabvány B melléklete szerinti ATIS-sel is el kell látni a berendezést.

4.6.2.5. A rádióberendezések adóteljesítménye a saját fedélzeten, a hajók között, valamint a parti kikötői felügyelettel létesített összeköttetésekben nem haladhatja meg az 1 W-ot.

4.7. Polgárőr szervezetek egyfrekvenciás, analóg és digitális PMR rendszerei a 169,8125-174 MHz sávban

AB
1Feltétel tárgyaElőírás
2Rádióspektrum-használat jellegeközös
3az állomások a nyilvános elektronikus hírközlő hálózattal nem köthetők össze
4Teljesítménymax. 1 W ERP, bázisállomás esetén
5max. 2 W ERP, hordozható és mozgó állomás esetén
6Bázisállomási antenna sugárzási súlypontjának föld
feletti magassága
max. 24 m
7Átjátszóállomásnem létesíthető
8Csatornaosztás12,5 kHz vagy 25 kHz
912,5 kHz-es csatornaosztás alkalmazása esetén két 12,5 kHz-es csatorna helyezhető el a 25 kHz-es vivőfrekvenciától
felfelé és lefelé 6,25 kHz-cel eltolva;
amennyiben a 12,5 kHz-es csatornaosztást használó berendezés vivőfrekvenciája a 25 kHz-es csatorna vivőfrekvenci-
ájára esik, a berendezés 2028. december 31-ig tartható üzemben

4.8. Keskenysávú digitális PPDR rendszer a 380-385/390-395 MHz sávban

ABCDEFG
1Frekvenciasáv
[MHz]
Csatorna-
osztás
[kHz]
Első vivőfrekvencia
[MHz]
(csatorna száma)
Utolsó vivőfrekvencia
[MHz]
(csatorna száma)
Duplex
távolság
[MHz]
Használat típusaMegjegyzés
2380-380,175/390-390,17525380,0125/390,0125 (1)380,1625/390,1625 (7)10DMOmax. 4 W ERP
3380,175-380,2/390,175-390,225380,1875/390,1875 (8)380,1875/390,1875 (8)10-védősáv
4380,2-384,8/390,2-394,825380,2125/390,2125 (9)384,7875/394,7875 (192)10hálózati-
5384,8-385/394,8-39525384,8125/394,8125 (193)384,9875/394,9875 (200)10hálózati AGA-

4.9. Mozgószolgálati rendszerek a 406,1-470 MHz sávban

4.9.1. Általános használati követelmények

AB
1Követelmény tárgyaElőírás
2Vivőfrekvenciák helyea T/R 25-08 Ajánlás A1.2.1.1. pontja szerint, ha az alkalmazás számára nincsenek dedikált frekvenciák megadva
3410-420/420-430 MHz sávbanaz ajánlás e pontja szerinti, 1999 előtti képlet nem használható
4440-470 MHz sávbanaz ajánlás e pontja szerinti, 1999 előtti képlet használható abban az esetben, ha a 2. melléklet 2. pontjában foglalt
táblázat H oszlopában erre vonatkozó szabályozás található
5Telepítési és sugárzási jellemzőkmegválasztásuknál figyelemmel kell lenni az azonos és szomszédos csatornákon már üzemelő állomások és hálóza-
tok védelmére, amennyiben a sávra nem vonatkozik egyéb előírás a 2. melléklet 2. pontjában foglalt táblázat H osz-
lopában
6AdásmódF3E, G3E, F1D, G1D, 7K60FXE
7Egyéb feltételek
8410-417/420-427 MHz sávbanaz egyfrekvenciás, legfeljebb körzeti lefedettséget biztosító rádióspektrum-használatra is szerezhető rádióspektrum-
használati jog
9417-420/427-430 MHz sávbanDMO működés nem alkalmazható

4.9.2. Részletes műszaki követelmények

ABCDEFG
1Frekvenciasáv
[MHz]
Csatorna-
osztás
[kHz]
Rádióspektrum-
használat jellege
Adási vagy vételi
sáv
Első vivőfrekvencia
[MHz]
(csatorna száma)
Utolsó vivőfrekvencia
[MHz]
(csatorna száma)
Duplex
távolság
[MHz]
2406,1-410*12,5--406,10625 (1)409,99375 (312)-
325406,1125 (1)409,9875 (156)
4410-417/
420-427*
12,5-bázisadók a felső,
mozgóadók az alsó
sávban
410,00625/420,00625 (1)416,99375/426,99375
(560)
10
525410,0125/420,0125 (1)416,9875/426,9875 (280)
6417-420/
427-430
12,5kizárólagos vagy
megosztott
bázisadók a felső,
mozgóadók az alsó
sávban
417,00625/427,00625
(561)
419,99375/429,99375
(800)
10
725417,0125/427,0125 (281)419,9875/429,9875 (400)
8440-441/
445-446*
12,5-bázisadók a felső,
mozgóadók az alsó
sávban
440,00625/445,00625 (1)440,99375/445,99375 (80)5
925440,0125/445,0125 (1)440,9875/445,9875 (40)
10441-441,1*12,5--441,00625 (81)441,09375 (88)
11441,1-442/
446,1-447*
12,5-bázisadók a felső,
mozgóadók az alsó
sávban
441,10625/446,10625 (89)441,99375/446,99375
(160)
5
1225441,1125/446,1125 (45)441,9875/446,9875 (80)
13444,5-4456,25kizárólagos vagy
megosztott
-444,503125 (721)444,996875 (800)-
1412,5444,50625 (361)444,99375 (400)
1525444,5125 (181)444,9875 (200)
16444,5-445/
449,5-450
6,25kizárólagos vagy
megosztott
bázisadók a felső,
mozgóadók az alsó
sávban
444,503125/449,503125
(721)
444,996875/449,996875
(800)
5
1712,5444,50625/449,50625
(361)
444,99375/449,99375
(400)
1825444,5125/449,5125 (181)444,9875/449,9875 (200)
19446-446,1*12,5--446,00625 (481)446,09375 (488)-
20446-446,26,25közös-446,003125 (961)446,196875 (992)-
2112,5446,00625 (481)446,19375 (496)
22449,5-4506,25kizárólagos vagy
megosztott
-449,503125 (1521)449,996875 (1600)-
2312,5449,50625 (761)449,99375 (800)
2425449,5125 (381)449,9875 (400)
25457,38-458,48/
467,38-468,48
12,5más alkalmazásokkal
földrajzilag megosz-
tott
bázisadók a felső,
mozgóadók az alsó
sávban
457,39375/467,39375
(592)
458,46875/468,46875
(678)
10
26457,38-458,4812,5más alkalmazásokkal
földrajzilag megosz-
tott
-457,39375 (592)458,46875 (678)-
27458,48-458,56256,25közös-458,484375 (1358)458,559375 (1370)-
2812,5458,49375 (680)458,55625 (685)
ABCDEFG
1Frekvenciasáv
[MHz]
Csatorna-
osztás
[kHz]
Rádióspektrum-
használat jellege
Adási vagy vételi
sáv
Első vivőfrekvencia
[MHz]
(csatorna száma)
Utolsó vivőfrekvencia
[MHz]
(csatorna száma)
Duplex
távolság
[MHz]
29458,5625-460/
468,5625-470
6,25kizárólagos vagy
megosztott
bázisadók a felső,
mozgóadók az alsó
sávban
458,565625/468,565625
(1371)
459,996875/469,996875
(1600)
10
3012,5458,56875/468,56875
(686)
459,99375/469,99375
(800)
31467,38-468,4812,5más alkalmazásokkal
földrajzilag megosz-
tott
-467,39375 (1392)468,46875 (1478)-
32468,48-468,56256,25közös-468,484375 (2958)468,559375 (2970)-
3312,5468,49375 (1480)468,55625 (1485)

A táblázat A oszlopában a * jelű frekvenciasávokban nem polgári, egyéb esetben polgári a rádióspektrum-használat.

4.10. MCA rendszerek az 1710-1785/1805-1880 MHz és az 1920-1980/2110-2170 MHz sávban

4.10.1. Használat célja: MCA-szolgáltatások nyújtása.

4.10.2. Az MCA-szolgáltatások számára használható frekvenciasávok és rendszerek:

ABC
1Frekvenciasáv (jelút)TípusRendszer
21710-1785 MHz (végfelhasználói állomás - helyhez kötött állomás)
1805-1880 MHz (helyhez kötött állomás-végfelhasználói állomás)
GSM 1800a GSM-szabványoknak, különösen az MSZ EN 301 502, MSZ EN 301 511 és az
MSZ EN 302 480 szabványnak vagy az azokkal egyenértékű előírásoknak meg-
felelő rendszerek
3LTE 1800(FDD)az LTE-szabványoknak, különösen az MSZ EN 301 908-1, MSZ EN 301 908-13,
MSZ EN 301 908-14, MSZ EN 301 908-15 és az MSZ EN 302 480 szabvány-
nak vagy az azokkal egyenértékű előírásoknak megfelelő rendszerek
41920-1980 MHz (végfelhasználói állomás - helyhez kötött állomás)
2110-2170 MHz (helyhez kötött állomás-végfelhasználói állomás)
UMTS 2100 (FDD)az UMTS-szabványoknak, különösen az MSZ EN 301 908-1, MSZ EN 301 908-2,
MSZ EN 301 908-3, MSZ EN 301 908-11 és az MSZ EN 302 480 szabványnak
vagy az azokkal egyenértékű előírásoknak megfelelő rendszerek

4.10.3. A mozgó végfelhasználói állomások földi hálózatokhoz történő kapcsolódásának megakadályozása

4.10.3.1. A 4.10.3.2. vagy a 4.10.3.3. pont szerinti módszerek alkalmazása révén meg kell akadályozni, hogy az alábbi táblázatban szereplő frekvenciasávokban vételre képes mozgó végfelhasználói állomások megpróbáljanak kapcsolódni valamely földi UMTS mobilhálózatra:

AB
1Frekvenciasáv [MHz]Földi rendszerek
2925-960UMTS (és GSM, LTE)
32110-2170UMTS (és LTE)

4.10.3.2. Az MCA rendszerben NCU elhelyezése, amely növeli a fedélzeten a zajszintet a mozgóállomások vételi sávjában.

4.10.3.3. A légijármű törzsének árnyékolása, a törzsre érkező és azt elhagyó jel további csillapítása érdekében.

4.10.3.4. Az MCA-üzemeltetők döntése alapján az alábbi táblázatban felsorolt frekvenciasávokban is alkalmazható NCU:

AB
1Frekvenciasáv [MHz]Földi rendszerek
2460-470LTE
3791-821LTE
41805-1880LTE és GSM
52570-2620LTE
62620-2690LTE

4.10.4. Sugárzási követelmények

4.10.4.1 NCU, fedélzeti BTS, fedélzeti Node B esetén:

ABCD
1Talajszinttől mért ma-
gasság
[m]
Az NCU-tól, fedélzeti BTS-től, fedélzeti Node B-től származó legnagyobb
megengedett teljes EIRP a légijármű környezetében
[dBm/csatorna]
2NCUFedélzeti BTS, fedélzeti
Node B
Fedélzeti BTS, fedélzeti
Node B és NCU
3925-960 MHz1805-1880 MHz2110-2170 MHz
4Csatorna-sávszélesség
= 3,84 MHz
Csatorna-sávszélesség
= 200 kHz
Csatorna-sávszélesség
= 3,84 MHz
53000-6,2-13,01,0
64000-3,7-10,53,5
75000-1,7-8,55,4
86000-0,1-6,97,0
970001,2-5,68,3
1080002,3-4,49,5

4.10.4.2. NCU, fedélzeti BTS, fedélzeti Node B esetén, a 4.10.4.1. pontban foglalt táblázat követelményeivel együtt az alábbi táblázat követelményeit is teljesíteni kell, ha a 4.10.3.4 pontban foglalt táblázatban felsorolt frekvenciasávokban is alkalmaznak NCU-t:_

ABCDE
1Talajszinttől mért
magasság
[m]
Az NCU-tól, fedélzeti BTS-től, fedélzeti Node B-től származó legnagyobb megen-
gedett teljes EIRP-sűrűség a légijármű környezetében
2460-470 MHz
[dBm/1,25 MHz]
791-821 MHz
[dBm/10 MHz]
1805-1880 MHz
[dBm/200 kHz]
2570-2690 MHz
[dBm/4,75 MHz]
33000-17,0-0,87-13,01,9
44000-14,51,63-10,54,4
55000-12,63,57-8,56,3
66000-11,05,15-6,97,9
77000-9,66,49-5,69,3
88000-8,57,65-4,410,4

4.10.4.3. Fedélzeten lévő végfelhasználói állomás esetén:

ABCD
1Talajszinttől mért ma-
gasság
[m]
A végfelhasználói állomástól származó legnagyobb megengedett EIRP-
sűrűség a légijármű környezetében
2GSM 1800
[dBm/200 kHz]
LTE 1800
[dBm/5 MHz]
UMTS 2100
[dBm/3,84 MHz]
33000-3,31,73,1
44000-1,13,95,6
550000,557
660001,857
770002,957
880003,857

4.10.5. Üzemeltetési követelmények

4.10.5.1. A talajszinttől mért minimális magasság kötelezően 3000 m az üzemben lévő MCA rendszerből származó bármely adás esetén.

4.10.5.2. A fedélzeti BTS-nek üzemelés közben az 1800 MHz-es sávban működő összes GSM mozgó végfelhasználói állomás sugárzási teljesítményét 0 dBm/200 kHz névleges értékre kell korlátoznia az összeköttetés teljes tartamára, beleértve a hálózatra történő felcsatlakozást is.

4.10.5.3. A fedélzeti Node B-nek üzemelés közben az 1800 MHz-es sávban működő összes LTE mozgó végfelhasználói állomás sugárzási teljesítményét 5 dBm/5 MHz névleges értékre kell korlátoznia az összeköttetés teljes tartamára.

4.10.5.4. A fedélzeti Node B-nek üzemelés közben a 2100 MHz-es sávban működő összes UMTS mozgó végfelhasználói állomás sugárzási teljesítményét-6 dBm/3,84 MHz névleges értékre kell korlátoznia az összeköttetés teljes tartamára, a felhasználók száma pedig legfeljebb 20 lehet.

4.11. WAS/RLAN rendszerek az 5150-5350 MHz és az 5470-5725 MHz sávban

ABCDE
1Frekvenciasáv
[MHz]
Maximális átlagos EIRP
[mW]
Maximális átlagos EIRP-sűrűség
[mW/MHz]
Rádióspektrum-
használat helye
További követelmény
25150-525020010Csak beltéri
35250-5350Olyan, az 5250-5350 MHz és az 5470-5725 MHz sávban működő
rádiómeghatározó rendszerekkel való összeférhetőséget biztosító
zavarcsökkentő technikák használata szükséges, amelyek lega-
lább ugyanolyan védelmet biztosítanak, mint a DFS zavarcsök-
kentő technikát alkalmazó RLAN-okra vonatkozó MSZ EN
301 893 szabványban leírt érzékelési, működési és válaszadási
követelmények. Ezen technikáknak az összes rendelkezésre álló
csatorna közül egy-egy csatorna kiválasztási valószínűségét úgy
kell kiegyenlíteniük, hogy ezáltal átlagosan közel egyenletes
spektrumterhelés jöjjön létre.
TPC szükséges, amelynek átlagos javítási tényezője min. 3 dB a
maximálisan megengedett kimenőteljesítményhez képest.
Nem működő TPC esetén a maximális teljesítményjellemzők 3 dB-
lel csökkennek.
45470-5725100050Kültéri és beltéri

4.12. ITS-ek biztonsággal összefüggő alkalmazásai az 5875-5935 MHz sávban

4.12.1. Általános használati követelmények

AB
1Követelmény tárgyaElőírás
2Teljesítménysűrűségmax. 23 dBm/MHz átlagos EIRP
3Teljes adási teljesítménymax. 33 dBm átlagos EIRP
4Spektumhozzáférési technikákA 2014/53/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvvel összhangban olyan spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő
technikákat kell alkalmazni, amelyek megfelelő teljesítményszintet biztosítanak. Amennyiben a vonatkozó techniká-
kat olyan harmonizált szabványok vagy azok részei írják le, amelyek hivatkozásait a 2014/53/EU irányelv értelmé-
ben közzétették az Európai Unió Hivatalos Lapjában, az említett technikák teljesítményszintjével legalább egyenér-
tékű teljesítményt kell biztosítani.
5TPC-tartománylegalább 30 dB
6Frekvenciaelrendezésa sáv alsó határától induló 10 MHz-es frekvenciablokkok
7Csatorna-sávszélességmax. 10 MHz és a csatornának bele kell férnie a frekvenciablokkba, kivéve a városi vasúti ITS-re vonatkozó speciális
követelmény esetét
8Frekvenciasávok5875-5935 MHz
9közúti ITS5875-5925 MHz
10városi vasúti ITS5875-5935 MHz
11Speciális követelmények
12városi vasúti ITSAz 5915-5935 MHz tartományban két 10 MHz-es frekvenciablokk helyezhető el, de a városi vasúti ITS az 5925 MHz
csatornaközép-frekvenciát is használhatja és a csatorna sávszélessége max. 10 MHz lehet.

4.12.2. ITS alkalmazások frekvenciablokkjaiban használható alkalmazások

ABCDEF
1Frekvenciablokk
[MHz]
Közúti ITSVárosi vasúti ITSSpeciális használat
2Üzemben
tartható
ElsőbbségÜzemben
tartható
Elsőbbég
35875-5885igenigenigennem
45885-5895
55895-5905
65905-5915
75915-5925nemigenAz 5915-5925 MHz blokkban közúti ITS rendszer esetén csak az infrastruktúra és jármű közötti összeköttetés megengedett.
Az 5925 MHz csatornaközép-frekvenciát használó városi vasúti ITS által lefedett területen közúti ITS alkalmazás az 5915-5925 MHz blokkban nem tartható üzemben előzetes össze- férhetőségi vizsgálat nélkül.
85925-5935nem

5. Rádiólokáció szolgálat alkalmazásai

5.1. SRR a 77-81 GHz sávban

ABCD
1FrekvenciasávMaximális átlagos EIRPMaximális átlagos EIRP-sűrűségTovábbi követelmény
277-81 GHzmax. 55 dBm csúcs EIRP- max. -3 dBm/MHz átlagos EIRP-
sűrűség
- max.-9 dBm/MHz közúti jármű-
vön kívüli átlagos EIRP-sűrűség
egy radarból származó adás ese-
tén

6. Műholdas szolgálatok alkalmazásai

6.1. A műholdas állandóhelyű rendszerek általános követelményei

AB
1AlkalmazásKövetelmény
2Koordinált földi állomások (űr-Föld irány)Az állomás nem tarthat igényt védelemre a sávban működő más - azonos jellegű - alkalmazások állomásaival szem-
ben.
A frekvenciakijelöléshez műszaki terv benyújtása nem szükséges.
3VSAT a 3400-4200 MHz sávban
4Koordinált földi állomások (Föld-űr irány)Repülőtér területén a rádióengedélyhez a sikeres koordináción túlmenően a légiközlekedési hatóság hozzájárulása is
szükséges.
5VSAT
6VSAT az 5725-7075 MHz sávbanAz állomás nem okozhat káros zavarást a sávban működő más - azonos jellegű - alkalmazások állomásainak.
Műszaki terv benyújtása nem szükséges.
7Nem koordinált földi állomások (űr-Föld irány)Az állomás nem tarthat igényt védelemre az ugyanabban a sávban működő más állomásokkal szemben.
8VSAT, HEST, LEST, SNG, HDFSS, ESOMP, földön
mozgó járművön elhelyezett ESlM
9Nem koordinált földi állomások (Föld-űr irány)Repülőtér területén az állomás telepítéséhez és üzemben tartásához a légiközlekedési hatóság hozzájárulása szük-
séges.
ESOMP üzemeltethető GSO és NGSO hálózat keretében is. Az ESOMP-nak és a földön mozgó járművön elhelyezett
ESIM-nek és az azokat tartalmazó műholdas hálózatnak NCF irányítása alatt kell működnie. ESOMP belföldi vízi
utakon nem használható.
Az állomás nem okozhat káros zavarást az ugyanabban a sávban működő más állomásoknak.
10VSAT, HEST, LEST, SNG, HDFSS, ESOMP, földön
mozgó járművön elhelyezett ESlM
11ROESAz állomás nem tarthat igényt védelemre az ugyanabban a sávban működő más állomásokkal szemben.

6.2. A műholdas állandóhelyű rendszerek nem koordinált földi állomásaira vonatkozó további követelmények a 27,5-29,5 GHz sávban

AB
1Követelmény tárgyaElőírás
2A végfelhasználói állomás kisugárzási tengelyének emel-
kedési szöge
min. 3°
3Teljesítménymax. 60 dBW EIRP
4TeljesítménysűrűségECC/DEC/(05)01 határozat 2. melléklet 1.pont szerint
527,5-29,1 GHz sávbanGSO ESOMP esetén ECC/DEC/(13)01 Határozat 2. melléklet szerint
NGSO ESOMP esetén ECC/DEC/(15)04 Határozat 2. melléklet szerint
629,1-29,5 GHz sávbanGSO ESOMP esetén ECC/DEC/(13)01 Határozat 2. melléklet szerint
7Frekvenciatartományaz állomások által elfoglalt sáv teljes egészében bele kell, hogy essen a 27,5-27,8185 GHz, a 28,4545-28,9385 GHz
és a 29,4625-29,5 GHz frekvenciatartomány valamelyikébe
8Teljesítményszabályozása végfelhasználói állomás, valamint a végfelhasználói állomás-műhold együttese működéséhez szükséges

6.3. 2 GHz-es sávú műholdas mozgószolgálati rendszerek

6.3.1. A 6.3. pont alkalmazásában:

6.3.1.1. légi CGC: olyan CGC, amelynek állomásai kizárólag légijármű földi állomásokkal valósítanak meg összeköttetést.

6.3.2. Az átviteli jelutak frekvenciasávjai:

ABC
1JelútFrekvenciasáv [MHz]
2Műholdas
komponens
CGC
3Föld-űr irányfelhasználói állomás - helyhez kötött földi
telepítésű állomás
1980-2010
4űr-Föld irányhelyhez kötött földi telepítésű állomás - fel-
használói állomás
2170-2200

6.3.3. A rádióspektrum-használati jog szerzésének és a sávhasználat feltételei:

AB
1Feltétel tárgyaElőírás
2Használat céljaelektronikus hírközlési szolgáltatás nyújtása
3Frekvenciaelosztás módja626/2008/EK európai parlamenti és tanácsi határozat szerinti pályázat
4Rádióspektrum-használati jogosulta Bizottság által kiválasztott szolgáltató
5Rádióspektrum-használati jogosultság kezdetea 626/2008/EK európai parlamenti és tanácsi határozat szerinti kiválasztásról szóló döntés időpontja
6Rádióspektrum-használati jogosultság időtartamaMSS rendszer: 18 év
7CGC: a rádióspektrum-használati jogosultság addig érvényes, amíg a kapcsolódó műholdas mozgószolgálati rendszer
rádióspektrum-használati jogosultsága fennáll
8Gazdálkodás módjaCGC, kivéve légi CGC: blokkgazdálkodás
9Másodlagos kereskedelemCGC esetén a rádióspektrum-használati jog haszonbérbe adható
10Egyéb feltételek MSS rendszerrea szolgáltatónak a pályázatában és a pályázati eljárás során vállalt minden kötelezettségét teljesítenie kell
11a szolgáltató köteles éves jelentést benyújtani az NMHH-nak; a jelentésnek részleteznie kell a szolgáltató műholdas
mozgószolgálati rendszerének fejlődési helyzetét
12a felhasználói állomásnak a műholdra történő közvetlen rálátása esetén a műholdas komponens jelútjain a jelátvitelt
folyamatosan lehetővé kell tenni, kivéve, ha a műholdas komponens meghibásodik
AB
1Feltétel tárgyaElőírás
13Egyéb feltételek CGC-rea CGC-nek a műholdas erőforrás- és hálózatkezelő rendszer irányítása alatt kell állnia
14a CGC-nek ugyanazokat a rész-frekvenciasávokat kell használnia, mint a kapcsolódó műholdas komponensnek, és
nem növelheti a kapcsolódó műholdas mozgószolgálati rendszer spektrumigényét
15a CGC-ellátás a kapcsolódó műholdas mozgószolgálati rendszer ellátási területére korlátozódik
16a kapcsolódó műholdas mozgószolgálati rendszer műholdas komponensének meghibásodása esetén a CGC rendszer
legfeljebb 18 hónapon át önálló rendszerként működhet
17légi CGC esetén a CGC jelutakon jelátvitel akkor történhet, ha a légijármű földi állomás legalább 3000 m-rel a földfel-
szín felett tartózkodik, azonban szükség esetén 3000 m alatt is lehetséges a jelátvitel, ha a légijármű földi állomáson
kiegészítő zavarcsökkentő technikákat alkalmaznak más rendszerek káros zavarásának elkerülése érdekében

6.3.4. A légi CGC állomásokra vonatkozó egyéb műszaki feltételek

6.3.4.1. Az engedélyezett sávon belül az EIRP-sűrűség nem haladhatja meg az 55 dBm/MHz értéket szektoronként.

6.3.4.2. Az engedélyezett sávon kívüli követelmények szektoronként:

AB
1A sávon kívüli sugárzás frekvenciatartományaLegnagyobb átlagos, sávon
kívüli EIRP-sűrűség
2A sáv alsó határától számított - 10 MHz-től -1,5 MHz-ig3,5 dBm/MHz
3A sáv alsó határától számított -1,5 MHz-től -1 MHz-ig-9,5 dBm/30 kHz
4A sáv alsó határától számított -1 MHz-től -0,2 MHz-iglineárisan növekszik
-9,5 dBm/30 kHz-től
2,5 dBm/30 kHz-ig
5A sáv alsó határától számított -0,2 MHz-től 0 MHz-ig2,5 dBm/30 kHz
6A sáv felső határától számított 0 MHz-től +0,2 MHz-ig2,5 dBm/30 kHz
7A sáv felső határától számított +0,2 MHz-től +1 MHz-iglineárisan csökken
2,5 dBm/30 kHz-től
-9,5 dBm/30 kHz-ig
8A sáv felső határától számított +1 MHz-től +1,5 MHz-ig-9,5 dBm/30 kHz
9A sáv felső határától számított +1,5 MHz-től +10 MHz-ig3,5 dBm/MHz

6.3.4.3. Az antenna fősugárzási irányának emelkedési szöge nem lehet 10°-nál kisebb.

6.3.4.4. Minimális antennanyereség: 9 dBi

6.3.4.5. Maximális antennanyereség: 15 dBi

6.3.5. Az NMHH - az Eht. 12/A. § (7) bekezdésében foglalt előzetes egyeztetési kötelezettségre is figyelemmel - évente tájékoztatja az Európai Bizottságot, amennyiben hatósági felügyeleti eljárása keretében megállapításra került, hogy a 6.3.3. pontban foglalt táblázat 2., 10. és 11. sorában meghatározott feltételeket nem tartják be, vagy, ha hatósági felügyeleti eljárása keretében a hivatkozott sorokban foglaltak megsértése esetén jogkövetkezményt alkalmazott.

6.4. Műholdas mozgószolgálati rendszerek zavarvédelmi előírásai

AB
1AlkalmazásElőírás
2Műholdas mozgószolgálati rendszerek (űr-Föld irány)A végfelhasználói állomás nem tarthat igényt védelemre az ugyanabban a sávban működő más - azonos jellegű -
rádióalkalmazások állomásaival szemben.
3Műholdas mozgószolgálati rendszerek (Föld-űr irány)A végfelhasználói állomás nem okozhat káros zavarást az ugyanabban a sávban működő más - azonos jellegű -
rádióalkalmazások állomásainak.

7. Amatőr- és műholdas amatőrszolgálat alkalmazásai

7.1. Általános leírás

7.1.1. A 7.2. pontban foglalt táblázatban az adásmódok sávonkénti meghatározása az IARU ajánlása szerinti sávszegmens-adásmód kiosztáson alapul.

7.1.2. A 7.2. pontban foglalt táblázatban szereplő * és ** jelölések értelmezése:

AB
1JelölésJelölés értelmezése
2*Az adásmód kézi morzéval történő alkalmazása csak sikeres morze vizsga esetén használható. Számítógép-számítógép közötti morze kapcsolathoz morze vizsga
nem szükséges.
3**Az alkalmazott adásmód sávszélessége a szükségesnél ne legyen nagyobb.

7.2. Rádióspektrum-gazdálkodási követelmények

ABCDEFGHIJ
1FrekvenciasávRádiószolgálatMaximális
sávszé-
lesség
[kHz]
Legnagyobb adóteljesítmény [W]AdásmódAdásmód
(IARU jelöléssel)
2Engedélyfokozat
3KezdőCEPT NoviceCEPTKezdőCEPT NoviceCEPT
4135,7-137,8 kHzAmatőr0,21 (EIRP)A1A*, A1D, F1Ddigitális mód, távíró
5472-479 kHzAmatőr0,21 (EIRP)A1A*, A1D, F1Ddigitális mód, távíró
61810-1838 kHzAMATŐR0,22001500A1A*távíró
71838-1840 kHzAMATŐR0,52001500A1A*, A1B, F1DA1A*, A1B, A1D
F1A*, F1B, F1D
digitális mód, távíró
81840-1843 kHzAMATŐR2,72001500A1A*, A1B, F1D,
J3E
A1A*, A1B, A1D
A2A*, A2B, A2D
F1A*, F1B, F1D,
F2A*, F2B, F2D,
F3E, F3F, J2A*,
J2B, J2D, J2E,
J3E, R3E
digitális mód,
távbeszélő, távíró
91843-1850 kHzAMATŐR2,72001500A1A*, A1B, J2E,
J3E
A1A*, A1B,
A2A*, A2B,
F1A*, F1B,
F2A*, F2B, F3E,
F3F, J2A*, J2B,
J2E, J3E, R3E
távbeszélő, távíró
101850-2000 kHzAmatőr2,710
ABCDEFGHIJ
1FrekvenciasávRádiószolgálatMaximális
sávszé-
lesség
[kHz]
Legnagyobb adóteljesítmény [W]AdásmódAdásmód
(IARU jelöléssel)
2Engedélyfokozat
3KezdőCEPT NoviceCEPTKezdőCEPT NoviceCEPT
113500-3570 kHzAMATŐR0,21002001500A1A*távíró
123570-3580 kHzAMATŐR0,21002001500A1A*, A1B, A1D, F1A*, F1B, F1Ddigitális mód, távíró
133580-3600 kHzAMATŐR0,51002001500
143600-3620 kHzAMATŐR2,71002001500A1A*, A1B, A2A*, A2B, F1A*,
F1B, J2A*, J2B, J2E, J3E
A1A*, A1B, A1D
A2A*, A2B, A2D
F1A*, F1B, F1D,
F2A*, F2B, F2D,
F3E, F3F, J2A*,
J2B, J2D, J2E,
J3E, R3E
digitális mód,
távbeszélő, távíró
153620-3800 kHzAMATŐR2,71002001500A1A*, A1B, A2A*, A2B, F1A*,
F1B, J2A*, J2B, J2E, J3E
A1A*, A1B,
A2A*, A2B,
F1A*, F1B,
F2A*, F2B, F3E,
F3F, J2A*, J2B,
J2E, J3E, R3E
távbeszélő, távíró
165351,5-5354 kHzAmatőr0,215 (EIRP)A1A*, A1B, A1C
A1D, A2A*, A2B
A2C, A2D, A3C,
F1A*, F1B, F1C,
F1D, F2A*, F2B,
F2C, F2D, F3C,
F3E, F3F, J2A*,
J2B, J2C, J2D,
J2E, J3C, J3E,
R3E
távíró,
keskenysávú adás-
módok
175354-5366 kHzAmatőr2,715 (EIRP)A1A*, A1B, A1C
A1D, A2A*, A2B
A2C, A2D, A3C,
A3E, F1A*, F1B,
F1C, F1D, F2A*,
F2B, F2C, F2D,
F3C, F3E, F3F,
J2A*, J2B, J2C,
J2D, J2E, J3C,
J3E, J3F, R3E
valamennyi adásmóc
ABCDEFGHIJ
1FrekvenciasávRádiószolgálatMaximális
sávszé-
lesség
[kHz]
Legnagyobb adóteljesítmény [W]AdásmódAdásmód
(IARU jelöléssel)
2Engedélyfokozat
3KezdőCEPT NoviceCEPTKezdőCEPT NoviceCEPT
185366-5366,5 kHzAmatőr0,0215 (EIRP)A1A*, A1B, A1C
A1D, A2A*, A2B
A2C, A2D, A3C,
F1A*, F1B, F1C,
F1D, F2A*, F2B,
F2C, F2D, F3C,
F3E, F3F, J2A*,
J2B, J2C, J2D,
J2E, J3C, J3E,
R3E
keskenysávú adás-
módok
197000-7040 kHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
0,22001500A1A*távíró
207040-7050 kHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
0,52001500A1A*, A1B, A1D, F1A*, F1B, F1Ddigitális mód, távíró
217050-7060 kHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
2,71002001500A1A*, F1D, J3EA1A*, A1B,
A2A*, A2B,
F1A*, F1B, F1D,
J2A*, J2B, J2E,
J3E
A1A*, A1B, A1D
A2A*, A2B, A2D
F1A*, F1B, F1D,
F2A*, F2B, F2D,
F3E, F3F, J2A*,
J2B, J2D, J2E,
J3E, R3E
digitális mód,
távbeszélő, távíró
227060-7100 kHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
2,71002001500A1A*, F1D, J3EA1A*, A1B,
A2A*, A2B,
F1A*, F1B, F1D,
J2A*, J2B, J2E,
J3E
A1A*, A1B,
A2A*, A2B,
F1A*, F1B, F1D,
F2A*, F2B, F3E,
F3F, J2A*, J2B,
J2E, J3E, R3E
digitális mód,
távbeszélő, távíró
237100-7200 kHzAMATŐR2,72001500
2410 100-10 140 kHzAmatőr0,21500A1A*távíró
2510 140-10 150 kHzAmatőr0,51500A1A*, A1B, A1D
F1A*, F1B, F1D
digitális mód, távíró
2614 000-14 070 kHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
0,21002001500A1A*távíró
2714 070-14 099 kHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
0,51002001500A1A*, A1B, A1D, F1A*, F1B, F1Ddigitális mód, távíró
2814 099-14 101 kHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
100jeladók
ABCDEFGHIJ
1FrekvenciasávRádiószolgálatMaximális
sávszé-
lesség
[kHz]
Legnagyobb adóteljesítmény [W]Adásmód
2EngedélyfokozatAdásmód
3KezdőCEPT NoviceCEPTKezdőCEPT NoviceCEPT(IARU jelöléssel)
2914 101-14 112 kHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
2,71002001500A1A*, F1D, J3EA1A*, A1B, A1D
A2A*, A2B, A2D
F1A*, F1B, F1D,
F2A*, F2B, F2D,
F3E, F3F, J2A*,
J2B, J2D, J2E,
J3E, R3E
digitális mód ,
távbeszélő , távíró
3014 112-14 250 kHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
2,71002001500A1A*, J3EA1A*, A1B,
A2A*, A2B,
3114 250-14 350 kHzAMATŐR2,72001500A1A*, J3EF1A*, F1B,
F2A*, F2B, F3E,
F3F, J2A*, J2B,
J2E, J3E, R3E
távbeszélő , távíró
3218 068-18 095 kHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
0,21500A1A*távíró
3318 095-18 109 kHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
0,51500A1A*, A1B, A1D
F1A*, F1B, F1D
digitális mód , távíró
3418 109-18 111 kHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
100jeladók
3518 111-18 120 kHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
2,71500A1A*, A1B, A1D
A2A* , A2B , A2D
F1A* , F1B , F1D ,
F2A* , F2B , F2D ,
F3E , F3F , J2A* ,
J2B , J2D , J2E ,
J3E , R3E
digitális mód ,
távbeszélő , távíró
3618 120-18 168 kHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
2,71500A1A* , A1B ,
A2A* , A2B ,
F1A* , F1B ,
F2A* , F2B , F3E ,
F3F , J2A*, J2B ,
J2E , J3E , R3E
távbeszélő , távíró
3721 000-21 070 kHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
0,21002001500A1A*távíró
3821 070-21 110 kHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
0,51002001500A1A*, F1DA1A*, A1B,
F1A*, F1B, F1D
A1A* , A1B , A1D
F1A* , F1B , F1D
digitális mód , távíró
3921 110-21 120 kHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
2,71002001500A1A*, F1DA1A*, A1B, A1D, A2A*, A2B,
A2D, F1A*, F1B, F1D, F2A*, F2B
F2D, F3E, F3F
digitális mód ,
távbeszélő (SSB
kivételével) , távíró
ABCDEFGHIJ
1FrekvenciasávRádiószolgálatMaximális
sávszé-
lesség
[kHz]
Legnagyobb adóteljesítmény [W]Adásmód
2EngedélyfokozatAdásmód
3KezdőCEPT NoviceCEPTKezdőCEPT NoviceCEPT(IARU jelöléssel)
4021 120-21 149 kHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
0,51002001500A1A*, F1DA1A*, A1B,
F1A*, F1B, F1D
A1A*, A1B, A1D
F1A*, F1B, F1D
digitális mód , távíró
4121 149-21 151 kHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
100jeladók
4221 151-21 450 kHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
2,71002001500A1A*, J3EA1A*, A1B, A2A*, A2B, F1A*,
F1B, F2A*, F2B, F3E, F3F, J2A*,
J2B, J2E, J3E, R3E
távbeszélő , távíró
4324 890-24 915 kHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
0,22001500A1A*távíró
4424 915-24 929 kHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
0,52001500A1A*, F1DA1A*, A1B, A1D
F1A*, F1B, F1D
digitális mód , távíró
4524 929-24 931 kHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
100jeladók
4624 931-24 940 kHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
2,72001500A1A*, J3EA1A* , A1B , A1D
A2A* , A2B , A2D
F1A* , F1B , F1D ,
F2A* , F2B , F2D ,
F3E , F3F , J2A* ,
J2B , J2D , J2E ,
J3E , R3E
digitális mód ,
távbeszélő , távíró
4724 940-24 990 kHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
2,72001500A1A*, J3EA1A* , A1B ,
A2A* , A2B ,
F1A* , F1B ,
F2A* , F2B , F3E ,
F3F , J2A*, J2B ,
J2E , J3E , R3E
távbeszélő , távíró
4828-28,07 MHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
0,21002001500A1A*távíró
4928,07-28,19 MHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
0,51002001500A1A*, A1BF1A*, F1BA1A* , A1B , A1D
F1A* , F1B , F1D
digitális mód , távíró
5028,19-28,225 MHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
100jeladók
ABCDEFGHIJ
1FrekvenciasávRádiószolgálatMaximális
sávszé-
lesség
[kHz]
Legnagyobb adóteljesítmény [W]AdásmódAdásmód
(IARU jelöléssel)
2Engedélyfokozat
3KezdőCEPT NoviceCEPTKezdőCEPT NoviceCEPT
5128,225-28,3 MHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
2,71002001500F3E, J3E, R3EA1A*, A1B,
A2A*, A2B,
F1A*, F1B,
F2A*, F2B, F3E,
F3F, J2A*, J2B,
J2E, J3E, R3E
távbeszélő, távíró,
jeladók
5228,3-28,32 MHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
2,71002001500A1A*, A1B, A1D
A2A*, A2B, A2D
F1A*, F1B, F1D,
F2A*, F2B, F2D,
F3E, F3F, J2A*,
J2B, J2D, J2E,
J3E, R3E
digitális mód,
távbeszélő, távíró
5328,32-29,1 MHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
2,71002001500A1A*, A1B,
A2A*, A2B,
F1A*, F1B,
F2A*, F2B, F3E,
F3F, J2A*, J2B,
J2E, J3E, R3E
távbeszélő, távíró
5429,1-29,2 MHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
61002001500A1A*, A1B,
A2A*, A2B,
F1A*, F1B,
F2A*, F2B, F3E,
F3F, J2A*, J2B,
J2E, J3E, R3E
távbeszélő, távíró
5529,2-29,3 MHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
61002001500A3E, F3E, J3E, R3EA1A*, A1B, A1D
A2A*, A2B, A2D
A3E, F1A*, F1B,
F1D, F2A*, F2B,
F2D, F3E, F3F,
J2A*, J2B, J2D,
J2E, J3E, R3E
digitális mód,
távbeszélő, távíró
5629,3-29,51 MHzMŰHOLDAS AMATŐR
(űr-Föld irány)
61002001500A3E, F3E, J3E, R3EA1A*, A1B,
A2A*, A2B, A3E, F1A*, F1B,
F2A*, F2B, F3E,
F3F, J2A*, J2B,
J2E, J3E, R3E
távbeszélő, távíró
5729,51-29,52 MHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
védősáv
ABCDEFGHlJ
1FrekvenciasávRádiószolgálatMaximális
sávszé-
lesség
[kHz]
Legnagyobb adóteljesítmény [W]AdásmódAdásmód
(IARU jelöléssel)
2Engedélyfokozat
3KezdőCEPT NoviceCEPTKezdőCEPT NoviceCEPT
5829,52-29,7 MHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
61002001500A3E, F3E, J3E, R3EA1A*, A1B,
A2A*, A2B, A3E, F1A*, F1B,
F2A*, F2B, F3E,
F3F, J2A*, J2B,
J2E, J3E, R3E
távbeszélő, távíró
5950-50,1 MHzAmatőr0,510 (ERP)A1A*, F1A*távíró
6050,1-50,5 MHzAmatőr2,710 (ERP)A1A*, A1B, A1D
A2A*, A2B, A2D
F1A*, F1B, F1D,
F2A*, F2B, F2D,
F3E, F3F, J2A*,
J2B, J2D, J2E,
J3E, R3E
digitális mód,
távbeszélő, távíró
6150,5-52 MHzAmatőr1210 (ERP)A1A*, A1B, A1C
A1D, A2A*, A2B
A2C, A2D, A3C,
A3E, F1A*, F1B,
F1C, F1D, F2A*,
F2B, F2C, F2D,
F3C, F3E, F3F,
J2A*, J2B, J2C,
J2D, J2E, J3C,
J3E, J3F, R3E
valamennyi adásmóc
6270-70,5 MHzAmatőr1210 (ERP)A1A*, A1B, A1C
A1D, A2A*, A2B
A2C, A2D, A3C,
A3E, F1A*, F1B,
F1C, F1D, F2A*,
F2B, F2C, F2D,
F3C, F3E, F3F,
J2A*, J2B, J2C,
J2D, J2E, J3C,
J3E, J3F, R3E
valamennyi adásmód
63144-144,11 MHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
0,5502001000A1A*távíró
64144,11-144,15 MHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
0,5502001000A1A*, A1B, A1D, F1A*, F1B, F1Ddigitális mód, távíró
ABCDEFGHIJ
1FrekvenciasávRádiószolgálatMaximális
sávszé-
lesség
[kHz]
Legnagyobb adóteljesítmény [W]AdásmódAdásmód
(IARU jelöléssel)
2Engedélyfokozat
3KezdőCEPT NoviceCEPTKezdőCEPT NoviceCEPT
65144,15-144, 18 MHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
2,7502001000A1A*, A1B, A1D, A2A*, A2B, A2D, F1A*, F1B,
F1D, F2A*, F2B, F2D, J2A*, J2B, J2D, J2E, J3E,
R3E
digitális mód,
távbeszélő (SSB),
távíró
66144,18-144, 36 MHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
2,7502001000A1A*, A1B, A2A*, A2B, F1A*, F1B, F2A*, F2B,
J2A*, J2B, J2E, J3E, R3E
távbeszélő (SSB),
távíró
67144, 36-144,4 MHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
2,7502001000A1A*, A1B, A1D, A2A*, A2B, A2D, F1A*, F1B,
F1D, F2A*, F2B, F2D, J2A*, J2B, J2D, J2E, J3E,
R3E
digitális mód,
távbeszélő (SSB),
távíró
68144 , 4-144 , 49 MHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
0,5100jeladók
69144 , 5-144 , 794 MHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
20502001000A1A*, A1B, A1C, A1D, A2A*, A2B, A2C, A2D,
A3C, A3E, F1A*, F1B, F1C, F1D, F2A*, F2B, F2C,
F2D, F3C, F3E, F3F, J2A*, J2B, J2C, J2D, J2E,
J3C, J3E, J3F, R3E
valamennyi adásmóc
70144, 794-144, 99 MHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
12502001000A1D, A2D, F1D, F2D, J2Ddigitális mód
71144, 99-145, 194 MHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
12502001000F3E (átjátszó bemenet)távbeszélő (FM)
(átjátszó bemenet)
72145,194-145, 594 MHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
12502001000F3Etávbeszélő (FM)
73145, 594-145, 794 MHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
121000F3E
(átjátszó kime-
net)
távbeszélő (FM)
(átjátszó kimenet)
74145, 794-145, 806 MHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
12502001000F3Etávbeszélő (FM)
75145, 806-146 MHzMŰHOLDAS AMATŐR12502001000A1A*, A1B, A1C, A1D, A2A*, A2B, A2C, A2D,
A3C, A3E, F1A*, F1B, F1C, F1D, F2A*, F2B, F2C,
F2D, F3C, F3E, F3F, J2A*, J2B, J2C, J2D, J2E,
J3C, J3E, J3F, R3E
valamennyi adásmód
76430-432 MHzAmatőr12101025F3E (átjátszó
bemenet)
A1A*, A1B, A1D, A2A*, A2B,
A2D, F1A*, F1B, F1D, F2A*, F2B
F2D, F3E (átjátszó bemenet),
J2A*, J2B, J2D, J2E, J3E, R3E
digitális mód,
távbeszélő (SSB),
távbeszélő (FM)
(átjátszó bemenet),
távíró
77432-432,1 MHzAMATŐR0,5501001000A1A*A1A*távíró
78432,1-432, 4 MHzAMATŐR2,7501001000A1A*, J3EA1A*, A1B, A1D, A2A*, A2B,
A2D, F1A*, F1B, F1D, F2A*, F2B
F2D, J2A*, J2B, J2D, J2E, J3E,
R3E
digitális mód,
távbeszélő (SSB),
távíró
79432, 4-432, 5 MHzAMATŐR0,5100jeladók
ABCDEFGHIJ
1FrekvenciasávRádiószolgálatMaximális
sávszé-
lesség
[kHz]
Legnagyobb adóteljesítmény [W]AdásmódAdásmód
(IARU jelöléssel)
2Engedélyfokozat
3KezdőCEPT NoviceCEPTKezdőCEPT NoviceCEPT
80432, 5-432, 994 MHzAMATŐR12501001000A1A* , F3E , J3EA1A* , A1B , A1C , A1D , A2A* ,
A2B, A2C, A2D, A3C, A3E, F1A*,
F1B, F1C, F1D, F2A*, F2B, F2C,
F2D, F3C, F3E, F3F, J2A*, J2B,
J2C, J2D, J2E, J3C, J3E, J3F,
R3E
valamennyi adásmóc
81432, 994-433, 6 MHzAMATŐR12501001000F3Etávbeszélő (FM)
82433, 6-435 MHzAMATŐR20501001000A1A* , F3E , J3EA1A*, A1B, A1C, A1D, A2A*,
A2B, A2C, A2D, A3C, A3E, F1A*,
F1B, F1C, F1D, F2A*, F2B, F2C,
F2D, F3C, F3E, F3F, J2A*, J2B,
J2C, J2D, J2E, J3C, J3E, J3F,
R3E
valamennyi adásmód
83435-438 MHzAMATŐR
Műholdas amatőr
20501001000A1A* , F3E , J3EA1A*, A1B, A1C, A1D, A2A*,
A2B, A2C, A2D, A3C, A3E, F1A*,
F1B, F1C, F1D, F2A*, F2B, F2C,
F2D, F3C, F3E, F3F, J2A*, J2B,
J2C, J2D, J2E, J3C, J3E, J3F,
R3E
valamennyi adásmód
84438-440 MHzAmatőr2025F3E (átjátszó
kimenet)
távbeszélő (FM)
(átjátszó kimenet)
851240-1243, 25 MHzAmatőr20500A1A*, A1B, A1C
A1D, A2A*, A2B
A2C, A2D, A3C,
A3E, F1A*, F1B,
F1C, F1D, F2A*,
F2B, F2C, F2D,
F3C, F3E, F3F,
J2A*, J2B, J2C,
J2D, J2E, J3C,
J3E, J3F, R3E
valamennyi adásmód
861243, 25-1260 MHzAmatőr**500F3F, J3Famatőr TV
ABCDEFGHIJ
1FrekvenciasávRádiószolgálatMaximális
sávszé-
lesség
[kHz]
Legnagyobb adóteljesítmény [W]AdásmódAdásmód
(IARU jelöléssel)
2Engedélyfokozat
3KezdőCEPT NoviceCEPTKezdőCEPT NoviceCEPT
871260-1270 MHzAmatőr
Műholdas amatőr
(Föld-űr irány)
**500A1A*, A1B, A1C
A1D, A2A*, A2B
A2C, A2D, A3C,
A3E, F1A*, F1B,
F1C, F1D, F2A*,
F2B, F2C, F2D,
F3C, F3E, F3F,
J2A*, J2B, J2C,
J2D, J2E, J3C,
J3E, J3F, R3E
valamennyi adásmód
881270-1272 MHzAmatőr20500
891272-1290,994 MHzAmatőr**500F3F, J3Famatőr TV
901290,994-1291,494 MHzAmatőr121050500F3E (átjátszó bemenet)távbeszélő (FM)
(átjátszó bemenet)
911291,494-1296 MHzAmatőr**500A1A*, A1B, A1C
A1D, A2A*, A2B
A2C, A2D, A3C,
A3E, F1A*, F1B,
F1C, F1D, F2A*,
F2B, F2C, F2D,
F3C, F3E, F3F,
J2A*, J2B, J2C,
J2D, J2E, J3C,
J3E, J3F, R3E
valamennyi adásmód
921296-1296,15 MHzAmatőr0,5500A1A*, A1B, A1D
F1A*, F1B, F1D
digitális mód, távíró
931296,15-1296,8 MHzAmatőr2,7500A1A*, A1B, A1D
A2A*, A2B, A2D
F1A*, F1B, F1D,
F2A*, F2B, F2D,
J2A*, J2B, J2D,
J2E, J3E, R3E
digitális mód,
távbeszélő (SSB),
távíró
941296,8-1296,994 MHzAmatőr0,5100jeladók
951296,994-1297,494 MHzAmatőr1250F3E (átjátszó
kimenet)
távbeszélő (FM)
(átjátszó kimenet)
961297,494-1298 MHzAmatőr121050500F3Etávbeszélő (FM)
ABCDEFGHIJ
1FrekvenciasávRádiószolgálatMaximális
sávszé-
lesség
[kHz]
Legnagyobb adóteljesítmény [W]AdásmódAdásmód
(IARU jelöléssel)
2Engedélyfokozat
3KezdőCEPT NoviceCEPTKezdőCEPT NoviceCEPT
971298-1300 MHzAmatőr20500A1A *, A1B, A1C
A1D, A2A *, A2B
A2C, A2D, A3C,
A3E, F1A *, F1B,
F1C, F1D, F2A *,
F2B, F2C, F2D,
F3C, F3E, F3F,
J2A *, J2B, J2C,
J2D, J2E, J3C,
J3E, J3F, R3E
valamennyi adásmóc
982300-2320 MHzAmatőr* *150
992320-2320,15 MHzAmatőr* *150A1A *távíró
1002320,15-2320,8 MHzAmatőr* *150A1A *, A1B,
A2A *, A2B,
F1A *, F1B,
F2A *, F2B, J2A *
J2B, J2E, J3E,
R3E
távbeszélő (SSB),
távíró
1012320,8-2321 MHzAmatőr* *100jeladók
1022321-2322 MHzAmatőr* *150F3Etávbeszélő (NBFM)
1032322-2400 MHzAmatőr* *150A1A *, A1B, A1C
A1D, A2A *, A2B
A2C, A2D, A3C,
A3E, F1A *, F1B,
F1C, F1D, F2A *,
F2B, F2C, F2D,
F3C, F3E, F3F,
J2A *, J2B, J2C,
J2D, J2E, J3C,
J3E, J3F, R3E
valamennyi adásmód
1042400-2450 MHzAmatőr
Műholdas amatőr
* *150
1055650-5668 MHzAmatőr
Műholdas amatőr
(Föld-űr irány)
* *75
1065668-5670 MHzAmatőr
Műholdas amatőr
(Föld-űr irány)
* *75A1A *, A1B, A1C
A1D, A2A *, A2B
A2C, A2D, A3C,
F1A *, F1B, F1C,
F1D, F2A *, F2B,
F2C, F2D, F3C,
F3E, F3F, J2A *,
J2B, J2C, J2D,
J2E, J3C, J3E,
R3E
valamennyi keskeny-
sávú adásmód
ABCDEFGHlJ
1FrekvenciasávRádiószolgálatMaximális
sávszé-
lesség
[kHz]
Legnagyobb adóteljesítmény [W]AdásmódAdásmód
(IARU jelöléssel)
2Engedélyfokozat
3KezdőCEPT NoviceCEPTKezdőCEPT NoviceCEPT
1075670-5700 MHzAmatőr**75A1D, A2D, F1D,
F2D, J2D
digitális mód
1085700-5720 MHzAmatőr**75F3F, J3Famatőr TV
1095720-5760 MHzAmatőr**75A1A*, A1B, A1C
A1D, A2A*, A2B
A2C, A2D, A3C,
A3E, F1A*, F1B,
F1C, F1D, F2A*,
F2B, F2C, F2D,
F3C, F3E, F3F,
J2A*, J2B, J2C,
J2D, J2E, J3C,
J3E, J3F, R3E
valamennyi adásmód
1105760-5762 MHzAmatőr**75A1A*, A1B, A1C
A1D, A2A*, A2B
A2C, A2D, A3C,
F1A*, F1B, F1C,
F1D, F2A*, F2B,
F2C, F2D, F3C,
F3E, F3F, J2A*,
J2B, J2C, J2D,
J2E, J3C, J3E,
R3E
valamennyi keskeny-
sávú adásmód
1115762-5830 MHzAmatőr**75A1A*, A1B, A1C
A1D, A2A*, A2B
A2C, A2D, A3C,
A3E, F1A*, F1B,
F1C, F1D, F2A*,
F2B, F2C, F2D,
F3C, F3E, F3F,
J2A*, J2B, J2C,
J2D, J2E, J3C,
J3E, J3F, R3E
valamennyi adásmód
1125830-5850 MHzAmatőr
Műholdas amatőr
(űr-Föld irány)
**75
11310-10,15 GHzAmatőr**75A1D, A2D, F1D,
F2D, J2D
digitális mód
ABCDEFGHIJ
1FrekvenciasávRádiószolgálatMaximális
sávszé-
lesség
[kHz]
Legnagyobb adóteljesítmény [W]AdásmódAdásmód
(IARU jelöléssel)
2Engedélyfokozat
3KezdőCEPT NoviceCEPTKezdőCEPT NoviceCEPT
11410,15-10,25 GHzAmatőr**75A1A*, A1B, A1C
A1D, A2A*, A2B
A2C, A2D, A3C,
A3E, F1A*, F1B,
F1C, F1D, F2A*,
F2B, F2C, F2D,
F3C, F3E, F3F,
J2A*, J2B, J2C,
J2D, J2E, J3C,
J3E, J3F, R3E
valamennyi adásmód
11510,25-10,35 GHzAmatőr**75A1D, A2D, F1D,
F2D, J2D
digitális mód
11610,35-10,368 GHzAmatőr**75A1A*, A1B, A1C
A1D, A2A*, A2B
A2C, A2D, A3C,
A3E, F1A*, F1B,
F1C, F1D, F2A*,
F2B, F2C, F2D,
F3C, F3E, F3F,
J2A*, J2B, J2C,
J2D, J2E, J3C,
J3E, J3F, R3E
valamennyi adásmód
11710,368-10,37 GHzAmatőr**75A1A*, A1B, A1C
A1D, A2A*, A2B
A2C, A2D, A3C,
F1A*, F1B, F1C,
F1D, F2A*, F2B,
F2C, F2D, F3C,
F3E, F3F, J2A*,
J2B, J2C, J2D,
J2E, J3C, J3E,
R3E
valamennyi keskeny-
sávú adásmód
ABCDEFGHIJ
1FrekvenciasávRádiószolgálatMaximális
sávszé-
lesség
[kHz]
Legnagyobb adóteljesítmény [W]AdásmódAdásmód
(IARU jelöléssel)
2Engedélyfokozat
3KezdőCEPT NoviceCEPTKezdőCEPT NoviceCEPT
11810,37-10,45 GHzAmatőr**75A1A*, A1B, A1C
A1D, A2A*, A2B
A2C, A2D, A3C,
A3E, F1A*, F1B,
F1C, F1D, F2A*,
F2B, F2C, F2D,
F3C, F3E, F3F,
J2A*, J2B, J2C,
J2D, J2E, J3C,
J3E, J3F, R3E
valamennyi adásmód
11910,45-10,5 GHzAmatőr
Műholdas amatőr
**75
12024-24,048 GHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
**30
12124,048-24,05 GHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
**30A1A*, A1B, A1C
A1D, A2A*, A2B
A2C, A2D, A3C,
F1A*, F1B, F1C,
F1D, F2A*, F2B,
F2C, F2D, F3C,
F3E, F3F, J2A*,
J2B, J2C, J2D,
J2E, J3C, J3E,
R3E
valamennyi keskeny-
sávú adásmód
12224,05-24,25 GHzAmatőr**30A1A*, A1B, A1C
A1D, A2A*, A2B
A2C, A2D, A3C,
A3E, F1A*, F1B,
F1C, F1D, F2A*,
F2B, F2C, F2D,
F3C, F3E, F3F,
J2A*, J2B, J2C,
J2D, J2E, J3C,
J3E, J3F, R3E
valamennyi adásmód
12347-47,002 GHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
**30A1A*, A1B, A1C
A1D, A2A*, A2B
A2C, A2D, A3C,
F1A*, F1B, F1C,
F1D, F2A*, F2B,
F2C, F2D, F3C,
F3E, F3F, J2A*,
J2B, J2C, J2D,
J2E, J3C, J3E,
R3E
valamennyi keskeny-
sávú adásmód
ABCDEFGHIJ
1FrekvenciasávRádiószolgálatMaximális
sávszé-
lesség
[kHz]
Legnagyobb adóteljesítmény [W]AdásmódAdásmód
(IARU jelöléssel)
2Engedélyfokozat
3KezdőCEPT NoviceCEPTKezdőCEPT NoviceCEPT
12447,002-47,2 GHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
**30A1A*, A1B, A1C
A1D, A2A*, A2B
A2C, A2D, A3C,
A3E, F1A*, F1B,
F1C, F1D, F2A*,
F2B, F2C, F2D,
F3C, F3E, F3F,
J2A*, J2B, J2C,
J2D, J2E, J3C,
J3E, J3F, R3E
valamennyi adásmód
12576-77,5 GHzAmatőr
Műholdas amatőr
**30
12677,5-77,501 GHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
**30A1A*, A1B, A1C
A1D, A2A*, A2B
A2C, A2D, A3C,
F1A*, F1B, F1C,
F1D, F2A*, F2B,
F2C, F2D, F3C,
F3E, F3F, J2A*,
J2B, J2C, J2D,
J2E, J3C, J3E,
R3E
valamennyi keskeny-
sávú adásmód
12777,501-78 GHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
**30A1A*, A1B, A1C
A1D, A2A*, A2B
A2C, A2D, A3C,
A3E, F1A*, F1B,
F1C, F1D, F2A*,
F2B, F2C, F2D,
F3C, F3E, F3F,
J2A*, J2B, J2C,
J2D, J2E, J3C,
J3E, J3F, R3E
valamennyi adásmód
12878-81,5 GHzAmatőr
Műholdas amatőr
**30
129122,25-122,251 GHzAmatőr**30A1A*, A1B, A1C
A1D, A2A*, A2B
A2C, A2D, A3C,
F1A*, F1B, F1C,
F1D, F2A*, F2B,
F2C, F2D, F3C,
F3E, F3F, J2A*,
J2B, J2C, J2D,
J2E, J3C, J3E,
R3E
valamennyi keskeny-
sávú adásmód
ABCDEFGHlJ
1FrekvenciasávRádiószolgálatMaximális
sávszé-
lesség
[kHz]
Legnagyobb adóteljesítmény [W]AdásmódAdásmód
(IARU jelöléssel)
2Engedélyfokozat
3KezdőCEPT NoviceCEPTKezdőCEPT NoviceCEPT
130122,251-123 GHzAmatőr**30A1A*, A1B, A1C
A1D, A2A*, A2B
A2C, A2D, A3C,
A3E, F1A*, F1B,
F1C, F1D, F2A*,
F2B, F2C, F2D,
F3C, F3E, F3F,
J2A*, J2B, J2C,
J2D, J2E, J3C,
J3E, J3F, R3E
valamennyi adásmód
131134-134,001 GHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
**30A1A*, A1B, A1C
A1D, A2A*, A2B
A2C, A2D, A3C,
F1A*, F1B, F1C,
F1D, F2A*, F2B,
F2C, F2D, F3C,
F3E, F3F, J2A*,
J2B, J2C, J2D,
J2E, J3C, J3E,
R3E
valamennyi keskeny-
sávú adásmód
132134,001-136 GHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
**30A1A*, A1B, A1C
A1D, A2A*, A2B
A2C, A2D, A3C,
A3E, F1A*, F1B,
F1C, F1D, F2A*,
F2B, F2C, F2D,
F3C, F3E, F3F,
J2A*, J2B, J2C,
J2D, J2E, J3C,
J3E, J3F, R3E
valamennyi adásmód
133136-141 GHzAmatőr
Műholdas amatőr
**30
134241-248 GHzAmatőr
Műholdas amatőr
**30
135248-248,001 GHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
**30A1A*, A1B, A1C
A1D, A2A*, A2B
A2C, A2D, A3C,
F1A*, F1B, F1C,
F1D, F2A*, F2B,
F2C, F2D, F3C,
F3E, F3F, J2A*,
J2B, J2C, J2D,
J2E, J3C, J3E,
R3E
valamennyi keskeny-
sávú adásmód
ABCDEFGHIJ
1FrekvenciasávRádiószolgálatMaximális
sávszé-
lesség
[kHz]
Legnagyobb adóteljesítmény [W]AdásmódAdásmód
(IARU jelöléssel)
2Engedélyfokozat
3KezdőCEPT NoviceCEPTKezdőCEPT NoviceCEPT
136248,001-250 GHzAMATŐR
MŰHOLDAS AMATŐR
**30A1A*, A1B, A1C
A1D, A2A*, A2B
A2C, A2D, A3C,
A3E, F1A*, F1B,
F1C, F1D, F2A*,
F2B, F2C, F2D,
F3C, F3E, F3F,
J2A*, J2B, J2C,
J2D, J2E, J3C,
J3E, J3F, R3E
valamennyi adásmód

8. PMSE alkalmazások

8.1. Vezetéknélküli hangfrekvenciás PMSE berendezéssel megvalósított alkalmazások a 823-832 MHz sávban

ABC
1FrekvenciatartományMaximális EIRP vagy EIRP-sűrűség
2Kézi berendezésTesten hordott berendezés
3<821 MHz-43 dBm/5 MHz
4821-823 MHz- (védősáv)
5823-826 MHz13 dBm20 dBm
6826-832 MHz20 dBm
7>832 MHz-25 dBm/5 MHz

8.2. Vezetéknélküli hangfrekvenciás PMSE berendezéssel megvalósított alkalmazások az 1785-1805 MHz sávban

ABC
1FrekvenciatartományMaximális EIRP vagy EIRP-sűrűség
2Kézi berendezésTesten hordott berendezés
3<1785 MHz-17 dBm/200 kHz-17 dBm/200 kHz
41785-1785,2 MHz4 dBm/200 kHz17 dBm/csatorna
51785,2-1803,6 MHz13 dBm/csatorna17 dBm/csatorna
61803,6-1804,8 MHz10 dBm/200 kHz és
13 dBm/csatorna
17 dBm/csatorna
71804,8-1805 MHz-14 dBm/200 kHz0 dBm/200 kHz
8>1805 MHz-37 dBm/200 kHz-23 dBm/200 kHz

8.3. Videoátviteli PMSE alkalmazások a 2010-2025 MHz sávban

AB
1Az összeköttetés típusaMaximális EIRP [dBW]
2Zsinórnélküli kamera-7
3Hordozható videoátviteli összeköttetés16
4Mobil videoátviteli összeköttetés10

9. SRD alkalmazások

9.1. Általános leírás

9.1.1. A 9. pontban foglalt táblázatok A oszlopa tartalmazza a B oszlopba tartozó különböző SRD alkalmazások frekvenciasávját, frekvenciáját.

9.1.2. Az A oszlopban található szomszédos frekvenciasávok összevontan egy frekvenciasávként is használhatók, ha ezen szomszédos frekvenciasávok mindegyikére teljesülnek a vonatkozó konkrét feltételek és követelmények.

9.1.3. A C oszlop tartalmazza a vonatkozó nemzetközi és hazai dokumentumokra hivatkozásokat az alábbiak szerint:

9.1.3.1. dokumentumok, amelyek alapján az adott frekvenciasáv, frekvencia Magyarországon az adott SRD alkalmazás céljára igénybe vehető;

9.1.3.2. a frekvenciasáv használata esetén alkalmazandó - 9.1.3.3. ponton kívüli - dokumentumok, amelyek tartalmazzák a rádiórendszerek és rádióberendezések üzemben tartásához előírt - 8. §-ban felsorolt - rádióspektrum-gazdálkodási követelményeket és jellemzőket, valamint sávhasználati feltételeket;

9.1.3.3. a frekvenciasáv használatára vonatkozó olyan nemzeti és európai szabványok, amelyek útmutatást adnak az alkalmazható rádiórendszerek és rádióberendezések műszaki jellemzőiről és azok határértékeiről.

9.1.3.4. A 8. § (2) bekezdése szerinti alapvető rádióspektrum-gazdálkodási jellemzők határértékei az Európai Unió Hivatalos Lapjában közzétett hivatkozással rendelkező harmonizált szabványokban találhatók, e szabványokban vagy e szabványok részeiben meghatározott műszaki jellemzők határértékeinek teljesítése esetében vélelmezni kell, hogy a rádióberendezés megfelel a rádióspektrum-gazdálkodási, valamint egyes további alapvető követelményeknek.

9.1.3.5. A C oszlopban a dokumentumok az alábbi sorrendben vannak felsorolva: RR-lábjegyzetek; EU-határozatok; ERC/ECC-határozatok, -ajánlások, T/R ajánlások, CEPT-jelentések, ERC/ECC-jelentések; egyéb - nem szabványügyi szervezet által kiadott - dokumentumok; szabványok.

9.1.4. A D oszlopban az adott alkalmazásra vonatkozó kötelezően betartandó műszaki, az E oszlopban pedig a további követelmények vannak feltüntetve. Amennyiben a D és E oszlopban szereplő követelmény a C oszlopban szereplő dokumentum előírásától eltér, az eltérő követelmény a mérvadó.

9.1.5. A harmonizált rádióspektrum-használatú alkalmazások táblázatainak D és E oszlopában, ahol a "Zavarcsökkentő technikák alkalmazandók." mondat szerepel, az alatt olyan spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikák kötelező alkalmazása értendő, amelyek megfelelő teljesítményszintet biztosítanak az alapvető követelmények teljesítéséhez. Amennyiben a vonatkozó technikákat olyan harmonizált szabványok vagy azok részei írják le, amelyek hivatkozásait a 2014/53/EU irányelv értelmében közzétették az Európai Unió Hivatalos Lapjában, biztosítani kell az e technikákkal legalább egyenértékű teljesítményt.

9.1.6. A harmonizált rádióspektrum-használatú alkalmazások táblázatainak E oszlopában, ahol az "antennakövetelmények alkalmazandók" szövegrész szerepel, az alatt olyan antennakövetelmények kötelező alkalmazása értendő, amelyek megfelelő teljesítményszintet biztosítanak az alapvető követelmények teljesítéséhez. Amennyiben a vonatkozó korlátozásokat olyan harmonizált szabványok vagy azok részei írják le, amelyek hivatkozásait a 2014/53/EU irányelv értelmében közzétették az Európai Unió Hivatalos Lapjában, biztosítani kell az e korlátozásokkal legalább egyenértékű teljesítményt.

9.1.7. A harmonizált rádióspektrum-használatú alkalmazások táblázatainak E oszlopában, ahol az "ATPC alkalmazandó." mondat szerepel, az alatt olyan ATPC kötelező alkalmazása értendő, amely megfelelő teljesítményszintet biztosít az alapvető követelmények teljesítéséhez. Amennyiben a vonatkozó korlátozásokat olyan harmonizált szabványok vagy azok részei írják le, amelyek hivatkozásait a 2014/53/EU irányelv értelmében közzétették az Európai Unió Hivatalos Lapjában, biztosítani kell az e korlátozásokkal legalább egyenértékű teljesítményt.

9.1.8. A harmonizált rádióspektrum-használatú alkalmazások táblázatainak E oszlopában, ahol az "átvitelimaszk-követelmények alkalmazandók" szövegrész szerepel, az alatt olyan átviteli maszk kötelező alkalmazása értendő, amely megfelelő teljesítményszintet biztosít az alapvető követelmények teljesítéséhez. Amennyiben a vonatkozó korlátozásokat olyan harmonizált szabványok vagy azok részei írják le, amelyek hivatkozásait a 2014/53/EU irányelv értelmében közzétették az Európai Unió Hivatalos Lapjában, biztosítani kell az e korlátozásokkal legalább egyenértékű teljesítményt.

9.1.9. Az SRD-k egyedi engedélyezési kötelezettség alól mentesítettek, kivéve azokat az SRD-ket, amelyeknél az egyedi engedélyezési kötelezettség fel van tüntetve.

9.2. Általános alkalmazások

9.2.1. Harmonizált rádióspektrum-használatú általános alkalmazások

ABCDE
1FrekvenciasávAlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
213 553-13 567 kHzAltalános alkalmazások2006/771/EK, (EU) 2019/1345
MSZ EN 300 330
Teljesítmény: max. 10 mW ERP
326 957-27 283 kHz2006/771/EK, (EU) 2019/1345
ETSl EN 300 220-2
MSZ EN 300 220-2
MSZ EN 300 330
Teljesítmény: max. 10 mW ERP
426 990-27 000 kHz
27 040-27 050 kHz
27 090-27 100 kHz
27 140-27 150 kHz
27 190-27 200 kHz
2006/771/EK, (EU) 2019/1345
ETSI EN 300 220-2
MSZ EN 300 220-2
Teljesítmény: max. 100 mW ERP
Kitöltési tényező: ≤ 0,1%
540,66-40,7 MHzTeljesítmény: max. 10 mW ERP
ABCDE
1FrekvenciasávAlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
6169,4-169,475 MHz2006/771/EK, (EU) 2019/1345
ECC/DEC/(05)02
ETSI EN 300 220-2
MSZ EN 300 220-2
MSZ EN 303 406
Teljesítmény: max. 500 mW ERP
Kitöltési tényező: ≤ 1%
Csatornaosztás: max. 50 kHz
7169,4-169,4875 MHz2006/771/EK, (EU) 2019/1345
ECC/DEC/(05)02
Teljesítmény: max. 10 mW ERP
Kitöltési tényező: ≤ 0,1%
8169,4875-169,5875 MHzETSI EN 300 220-2
MSZ EN 300 220-2
Teljesítmény: max. 10 mW ERP
Kitöltési tényező: ≤ 0,001%, helyi idő
szerint 00:00 és 06:00 óra között
≤ 0,1%
9169,5875-169,8125 MHz2006/771/EK, (EU) 2019/1345
ECC/DEC/(05)02
ETSI EN 300 220-2
MSZ EN 300 220-2
MSZ EN 303 406
Teljesítmény: max. 10 mW ERP
Kitöltési tényező: ≤ 0,1%
10433,05-434,79 MHz2006/771/EK, (EU) 2019/1345
ETSI EN 300 220-2
MSZ EN 300 220-2
Teljesítmény: max. 1 mW ERP
Teljesítménysűrűség:
max. -13 dBm/10 kHz
250 kHz-et meghaladó modulációs
sávszélesség esetén
A beszédátvitel korszerű zavarcsök-
kentő technikákkal engedélyezett.
Egyéb hangfrekvenciás és videoátvitel
nem megengedett.
11Teljesítmény: max. 10 mW ERP
Kitöltési tényező: ≤ 10%
12434,04-434,79 MHzTeljesítmény: max. 10 mW ERP
Kitöltési tényező: ≤ 100%
max. 25 kHz-es csatornaosztás
esetén
A beszédátvitel korszerű zavarcsök-
kentő technikákkal engedélyezett.
Egyéb hangfrekvenciás és videoátvitel
nem megengedett.
13862-863 MHzTeljesítmény: max. 25 mW ERP
Kitöltési tényező: ≤ 0,1%
Csatornaosztás: ≤ 350 kHz
14863-865 MHz2006/771/EK, (EU) 2019/1345
ETSI EN 300 220-2
MSZ EN 300 220-2
MSZ EN 303 406
Teljesítmény: max. 25 mW ERP
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók. Ehelyett 0,1 %-os
kitöltésitényező-határérték is al-
kalmazható.
15865-868 MHzTeljesítmény: max. 25 mW ERP
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók. Ehelyett 1%-os
kitöltésitényező-határérték is al-
kalmazható.
ABCDE
1FrekvenciasávAlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
16868-868,6 MHzTeljesítmény: max. 25 mW ERP
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók. Ehelyett 1%-os
kitöltésitényező-határérték is al-
kalmazható.
17868,7-869,2 MHzTeljesítmény: max. 25 mW ERP
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók. Ehelyett 0,1%-os
kitöltésitényező-határérték is al-
kalmazható.
18869,4-869,65 MHzTeljesítmény: max. 500 mW ERP
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók. Ehelyett 10%-os
kitöltésitényező-határérték is al-
kalmazható.
19869,7-870 MHz2006/771/EK, (EU) 2019/1345
ETSI EN 300 220-2
MSZ EN 300 220-2
Teljesítmény: max. 5 mW ERPA beszédátvitel korszerű zavarcsök-
kentő technikákkal engedélyezett.
Egyéb hangfrekvenciás és videoátvitel
nem megengedett.
202006/771/EK, (EU) 2019/1345
ETSI EN 300 220-2
MSZ EN 300 220-2
MSZ EN 303 406
Teljesítmény: max. 25 mW ERP
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók. Ehelyett 1%-os
kitöltésitényező-határérték is al-
kalmazható.
212400-2483,5 MHz2006/771/EK, (EU) 2019/1345
ETSI EN 300 440
MSZ EN 300 440
ETSI EN 302 064-2
MSZ EN 302 064
Teljesítmény: max. 10 mW EIRP
223100-4800 MHzA rádióspektrum-használati feltételek
azonosak a 10.2.2. pontban az
UWB alkalmazásokra meghatáro-
zottakkal.
235725-5875 MHz2006/771/EK, (EU) 2019/1345
ETSI EN 300 440
MSZ EN 300 440
ETSI EN 302 064-2
MSZ EN 302 064
Teljesítmény: max. 25 mW EIRP
ABCDE
1FrekvenciasávAlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
246000-8500 MHzAltalános légijármű-fedélzeti
alkalmazások
A rádióspektrum-használati feltételek
azonosak a 10.2.5. pontban az
UWB alkalmazásokra meghatáro-
zottakkal.
256000-9000 MHzAltalános alkalmazásokA rádióspektrum-használati feltételek
azonosak a 10.2.2. pontban az
UWB alkalmazásokra meghatáro-
zottakkal.
2624,15-24,25 GHz2006/771/EK, (EU) 2019/1345
ETSI EN 300 440
MSZ EN 300 440
ETSI EN 302 064-2
MSZ EN 302 064
Teljesítmény: max. 100 mW EIRP
2757-64 GHz2006/771/EK, (EU) 2019/1345
MSZ EN 305 550-2
Teljesítmény: max. 100 mW EIRP,
max. 10 dBm adó
kimenőteljesítmény
2861-61,5 GHzTeljesítmény: max. 100 mW EIRP
29122-122,25 GHzTeljesítmény:
max. 10 dBm EIRP/250 MHz
Teljesítménysűrűség:
max. -48 dBm/MHz 30°-os emel-
kedési szög esetén
30122,25-123 GHzTeljesítmény: max. 100 mW EIRP
31244-246 GHz

9.2.2. Nem harmonizált rádióspektrum-használatú általános alkalmazások

ABCDE
1Frekvenciasáv,
frekvencia
AlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
2138,2-138,45 MHzÁltalános alkalmazásokERC/REC 70-03 1. melléklet
ETSI EN 300 220-2
MSZ EN 300 220-2
Teljesítmény: max. 10 mW ERP
Kitöltési tényező: ≤ 1%
3150,98-151,16 MHzTávmérő és távirányító alkal-
mazások
ETSI EN 300 220-2
MSZ EN 300 220-2
Teljesítmény: max. 100 mW ERP
Csatornaosztás: 20 kHz
A hangfrekvenciás és a beszédátvitel
nem megengedett.
4318 MHzGépkocsi biztonságtechnikai
alkalmazások
Teljesítmény: max. 1 mW ERP
Kitöltési tényező: ≤ 10%
ABCDE
1Frekvenciasáv,
frekvencia
AlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
5863-868,6 MHz
868,7-869,2 MHz
869,4-869,65 MHz
869,7-870 MHz
Általános alkalmazásokERC/REC 70-03 1. melléklet
ETSI EN 300 220-2
MSZ EN 300 220-2
Teljesítmény: max. 25 mW ERP
Kitöltési tényező: ≤ 0,1%
Csatornaosztás: ≤ 100 kHz
FHSS alkalmazása esetén
6Teljesítmény: max. 25 mW ERP
Teljesítménysűrűség:
max. -4,5 dBm/100 kHz
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók. Ehelyett 0,1 %-os
kitöltésitényező-határérték is al-
kalmazható.
7865-868 MHzTeljesítmény: max. 25 mW ERP
Kitöltési tényező: ≤ 1%
Csatornaosztás: ≤ 50 kHz
FHSS alkalmazása esetén
8870-874,4 MHzERC/REC 70-03 1. melléklet
ETSI EN 300 220-2
MSZ EN 300 220-2
MSZ EN 303 406
Teljesítmény: max. 25 mW ERP
Kitöltési tényező: ≤ 1%
GSM-R kiterjesztő sáv (873-876 MHz
sáv, ahol használják) védelme ér-
dekében:
Kitöltési tényező: ≤ 0,01% és
Adási idő: max. 5 ms/1 s
Csatornaosztás: max. 600 kHz
9915-919,4 MHz
a 916,3 MHz,
917,5 MHz és a
918,7 MHz
frekvencia kivételével
Teljesítmény: max. 25 mW ERP
Kitöltési tényező: ≤ 1%
GSM-R kiterjesztő sáv (918-921 MHz
sáv, ahol használják) védelme ér-
dekében:
Kitöltési tényező: ≤ 0,01% és
Adási idő: max. 5 ms/1 s
Csatornaosztás: max. 600 kHz
10916,3 MHz
917,5 MHz
918,7 MHz
Teljesítmény: max. 100 mW ERP
Kitöltési tényező: ≤ 1%
GSM-R kiterjesztő sáv (918-921 MHz
sáv, ahol használják) védelme ér-
dekében:
Kitöltési tényező: ≤ 0,01% és
Adási idő: max. 5 ms/1 s
Csatornaosztás: max. 400 kHz
ABCDE
1Frekvenciasáv,
frekvencia
AlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
1124-24,15 GHzERC/REC 70-03 1. melléklet
ETSI EN 300 440
MSZ EN 300 440
ETSI EN 302 064-2
MSZ EN 302 064
Teljesítmény: max. 100 mW EIRP

9.3. Nyomon követő, felkutató és adatgyűjtő alkalmazások

9.3.1. Harmonizált rádióspektrum-használatú nyomon követő, felkutató és adatgyűjtő alkalmazások

ABCDE
1FrekvenciasávAlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
2442,2-450 kHzSzemélyérzékelő és ütközés-
elkerülő eszközök
2006/771/EK, (EU) 2019/1345Mágneses térerősség:
max. 7 dBµA/m, 10 m távolságban
CW adás - moduláció nélkül
Csatornaosztás: min. 150 Hz
3456,9-457,1 kHzBetemetett áldozatok és érték-
tárgyak felkutatására szol-
gáló eszközök
2001/148/EK
2006/771/EK, (EU) 2019/1345
MSZ EN 300 718-1
ETSI EN 300 718-2
MSZ EN 300 718-2
Mágneses térerősség:
max. 7 dBµA/m, 10 m távolságban
CW adás 457 kHz-en - moduláció
nélkül
A lavina vészjeladó berendezést úgy
kell megtervezni, hogy az képes le-
gyen együttműködni az új, valamint
a korábban telepített olyan vészjel-
adó berendezéssel, amelynek meg-
felelőségét az ETSI EN 300 718-2
és az MSZ EN 300 718-2 harmoni-
zált szabványt alkalmazva a
rádióberendezésekről szóló NMHH
rendelet, illetve a 2014/53/EU irány-
elv szerint igazolták.
A lavina vészjeladót úgy kell megépí-
teni, hogy lavinaomlást követően is
megbízhatóan működjön és a lavi-
naomlást követően hó alá temetve is
hosszabb ideig tovább működjön.
4169,4-169,475 MHzMérőeszközök (mérőóra-
leolvasó rendszerek)
2006/771/EK, (EU) 2019/1345
ECC/DEC/(05)02
MSZ EN 300 220-4
Teljesítmény: max. 500 mW ERP
Kitöltési tényező: ≤ 10%
Csatornaosztás: max. 50 kHz
5430-440 MHzOrvosiadat-gyűjtés
(ULP-WMCE)
2006/771/EK, (EU) 2019/1345
MSZ EN 303 520 (2018)
MSZ EN 303 520 (2019)
Teljesítménysűrűség a beteg testén
kívül mérve:
- max.-50 dBm/100 kHz ERP-
sűrűség
- max. -40 dBm/10 MHz össztelje-
sítmény
ABCDE
1FrekvenciasávAlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
6865,6-865,8 MHz
866,2-866,4 MHz
866,8-867 MHz
867,4-867,6 MHz
Adathálózatok2006/771/EK, (EU) 2019/1345Teljesítmény: max. 500 mW ERP
Sávszélesség: ≤ 200 kHz
Kitöltési tényező:
≤ 10% adathálózati hozzáférési
pont esetén,
≤ 2,5% más esetben
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.
APC vagy ezzel egyenértékű spekt-
rum-összeférhetőségi szintet bizto-
sító zavarcsökkentő technikák
használata szükséges.
7874-874,4 MHzAdathálózatok(EU) 2018/1538
MSZ EN 303 204
Teljesítmény: max. 500 mW ERP
Sávszélesség: ≤ 200 kHz
Kitöltési tényező:
≤ 10% adathálózati hozzáférési
pont esetén,
≤ 2,5% más esetben
Egyedi engedélyezési kötelezettség.
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.
APC vagy ezzel egyenértékű spekt-
rum-összeférhetőségi szintet bizto-
sító zavarcsökkentő technikák
használata szükséges.
Az adathálózaton belüli valamennyi
eszköznek adathálózati hozzáférési
pontok vezérlése alatt kell állnia.
8917,3-917,7 MHz
918,5-918,9 MHz
(EU) 2018/1538
9917,4-919,4 MHzAdathálózatokban használt
SRD-k
(EU) 2018/1538Teljesítmény: max. 25 mW ERP
Sávszélesség: ≤ 600 kHz
Kitöltési tényező: ≤ 1%
Egyedi engedélyezési kötelezettség.
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.
Az adathálózaton belüli valamennyi
eszköznek adathálózati hozzáférési
pontok vezérlése alatt kell állnia.
102483,5-2500 MHzOrvosiadat-gyűjtés (MBANS)2006/771/EK, (EU) 2019/1345
MSZ EN 303 203
Teljesítmény: max. 1 mW EIRP
Kitöltési tényező: ≤ 10%
Modulációs sávszélesség:
max. 3 MHz
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.
Csak beltéri használat megengedett,
egészségügyi intézményekben.
11Teljesítmény: max. 10 mW EIRP
Kitöltési tényező: ≤ 2%
Modulációs sávszélesség:
max. 3 MHz
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.
Csak beltéri használat megengedett, a
betegek otthonában.

9.3.2. Nem harmonizált rádióspektrum-használatú nyomon követő, felkutató és adatgyűjtő alkalmazások

ABCDE
1FrekvenciasávAlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
2870-874 MHzAdathálózatokERC/REC 70-03 2. melléklet
MSZ EN 303 204
Teljesítmény: max. 500 mW ERP
Sávszélesség: ≤ 200 kHz
Kitöltési tényező:
≤ 10% adathálózati hozzáférési
pont esetén,
≤ 2,5% más esetben
Egyedi engedélyezési kötelezettség.
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.
APC vagy ezzel egyenértékű spekt-
rum-összeférhetőségi szintet bizto-
sító zavarcsökkentő technikák
használata szükséges.
Az adathálózaton belüli valamennyi
eszköznek adathálózati hozzáférési
pontok vezérlése alatt kell állnia.
3915-917,4 MHzAdathálózatokban használt
SRD-k
ERC/REC 70-03 2. mellékletTeljesítmény: max. 25 mW ERP
Sávszélesség: ≤ 600 kHz
Kitöltési tényező: ≤ 1%
Egyedi engedélyezési kötelezettség.
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.
Az adathálózaton belüli valamennyi
eszköznek adathálózati hozzáférési
pontok vezérlése alatt kell állnia.
45725-5875 MHzWIAERC/REC 70-03 2. melléklet
ETSI EN 303 258
Teljesítmény: max. 400 mW EIRP
Modulációs sávszélesség:
min. 1 MHz és max. 20 MHz
Egyedi engedélyezési kötelezettség.
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.
APC vagy ezzel egyenértékű spekt-
rum-összeférhetőségi szintet bizto-
sító zavarcsökkentő technikák
használata szükséges.
Az APC-nek képesnek kell lennie
25 mW alá csökkenteni a mexinális
teljesítményt.

9.4. Szélessávú adatátviteli alkalmazások

9.4.1. Harmonizált rádióspektrum-használatú szélessávú adatátviteli alkalmazások

ABCDE
1FrekvenciasávAlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
2863-868 MHzAdathálózatokban használt
szélessávú SRD-k
2006/771/EK, (EU) 2019/1345Teljesítmény: max. 25 mW ERP
Sávszélesség: > 600 kHz és W 1 MHz
Kitöltési tényező:
≤ 10% adathálózati hozzáférési
pont esetén,
≤ 2,8% más esetben
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.
3917,4-919,4 MHzAdathálózatokban használt
szélessávú SRD-k
(EU) 2018/1538Teljesítmény: max. 25 mW ERP
Sávszélesség: > 600 kHz és W 1 MHz
Kitöltési tényező:
≤ 10% adathálózati hozzáférési
pont esetén,
≤ 2,8% más esetben
Egyedi engedélyezési kötelezettség.
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.
Az adathálózaton belüli valamennyi
eszköznek adathálózati hozzáférési
pontok vezérlése alatt kell állnia.
42400-2483,5 MHzSzélessávú adatátviteli eszkö-
zök
2006/771/EK, (EU) 2019/1345
MSZ EN 300 328
Teljesítmény: max. 100 mW EIRP
Teljesítménysűrűség:
- max. 100 mW/100 kHz EIRP-
sűrűség frekvenciaugratásos mo-
duláció alkalmazása esetén,
- max. 10 mW/MHz EIRP-sűrűség
más modulációfajták alkalmazása
esetén.
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.
5WAS/RLAN rendszerek
657-71 GHzSzélessávú adatátviteli eszkö-
zök
2006/771/EK, (EU) 2019/1345
ETSl EN 302 567
MSZ EN 302 567
Teljesítmény: max. 40 dBm EIRP
Teljesítménysűrűség:
max. 23 dBm/MHz EIRP-sűrűség
Helyhez kötött kültéri telepítés nem
megengedett.
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.
7Több gigabites rendszerek
82006/771/EK, (EU) 2019/1345Teljesítmény: max. 40 dBm EIRP
Teljesítménysűrűség:
max. 23 dBm/MHz EIRP-sűrűség
Adóteljesítmény antennacsatlakozón:
max. 27 dBm
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.
9Teljesítmény: max. 55 dBm EIRP
Teljesítménysűrűség:
max. 38 dBm/MHz EIRP-sűrűség
Adóantenna-nyereség: min. 30 dBi
Kizárólag helyhez kötött kültéri telepí-
tés megengedett.
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.

9.4.2. Nem harmonizált rádióspektrum-használatú szélessávú adatátviteli alkalmazások

ABCDE
1FrekvenciasávAlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
2915,8-917,4 MHzAdathálózatokban használt
szélessávú SRD-k
ERC/REC 70-03 3. mellékletTeljesítmény: max. 25 mW ERP
Sávszélesség: > 600 kHz és ≤ 1 MHz
Kitöltési tényező:
≤ 10% adathálózati hozzáférési
pont esetén,
≤ 2,8% más esetben
Egyedi engedélyezési kötelezettség.
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.
Az adathálózaton belüli valamennyi
eszköznek adathálózati hozzáférési
pontok vezérlése alatt kell állnia.

9.5. Vasúti alkalmazások

9.5.1. Harmonizált rádióspektrum-használatú vasúti alkalmazások

ABCDE
1FrekvenciasávAlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
2984-7484 kHzTTT alkalmazások:
Balise/Eurobalise rendsze-
rek
2006/771/EK, (EU) 2019/1345
ETSI EN 302 608
MSZ EN 302 608
Sávközépi frekvencia: 4234 kHz
Mágneses térerősség:
max. 9 dBµA/m, 10 m távolságban
Kitöltési tényező: ≤ 1%
Vasúti pálya - vasúti szerelvény irányú
összeköttetések.
Adás csak vasúti szerelvény jelenlét-
ében, a vasúti szerelvénytől érkező
27 MHz-es energia-távtápláló jel vé-
telekor lehet.
37300-23 000 kHzTTT alkalmazások:
Loop/Euroloop rendszerek
2006/771/EK, (EU) 2019/1345
MSZ EN 302 609
Sávközépi frekvencia: 13 547 kHz
Mágneses térerősség:
max. -7 dBµA/m, 10 m távolság-
ban
Vasúti pálya - vasúti szerelvény irányú
összeköttetések.
Adás csak vasúti szerelvény jelenlét-
ében, a vasúti szerelvénytől érkező
27 MHz-es aktiváló jel vételekor le-
het.
Antennakövetelmények alkalmazan-
dók.
476-77 GHzTTT alkalmazások: infrastruk-
turális rendszerek: akadály-
és járműészlelés radar ér-
zékelővel vasúti kereszte-
ződésekben
2006/771/EK, (EU) 2019/1345
MSZ EN 301 091-3
Teljesítmény:
- max. 55 dBm csúcs EIRP
- max. 50 dBm átlagos EIRP
- max. 23,5 dBm átlagos EIRP im-
pulzusüzemű radarok esetén
A radaroknak letapogató jellegűeknek
kell lenniük abból a célból, hogy a
gépkocsiradar-rendszerekkel való
együttes működés érdekében korlá-
tozva legyen a megvilágítási idő és
biztosítva legyen a minimálisan
szükséges radarcsend.
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.

9.5.2. Nem harmonizált rádióspektrum-használatú vasúti alkalmazások

ABCDE
1FrekvenciasávAlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
227 090-27 100 kHzBalise/Eurobalise rendszerekERC/REC 70-03 4. melléklet
ETSI EN 302 608
MSZ EN 302 608
MSZ EN 302 609
Mágneses térerősség:
max. 42 dBµA/m, 10 m távolság-
ban
Sávközépi frekvencia: 27 095 kHz
Balise energia-távtápláló jel átvitele és
vasúti szerelvény - vasúti pálya irá-
nyú összeköttetések
Balise/Eurobalise részére.
A Loop/Euroloop aktiválására is hasz-
nálható esetenként.
3Loop/Euroloop aktiváló rend-
szerek

9.6. TTT alkalmazások

9.6.1. Harmonizált rádióspektrum-használatú TTT alkalmazások

ABCDE
1FrekvenciasávAlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
25795-5815 MHzUtdíjbeszedő alkalmazások2006/771/EK, (EU) 2019/1345
MSZ EN 300 674-2-1
MSZ EN 300 674-2-2
Teljesítmény:
- max. 2 W EIRP útmenti egység
esetén
- max. -14 dBm EIRP fedélzeti egy-
ség esetén
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.
3Intelligens menetíró készülé-
kekkel, tömeggel és mére-
tekkel kapcsolatos alkalma-
zások
Teljesítmény: max. 2 W EIRP
45855-5875 MHzITS: jármű-jármű, jármű-
infrastruktúra és infrastruktú-
ra-jármű rendszerek
2006/771/EK, (EU) 2019/1345
ECC/REC/(08)01
MSZ EN 302 571
Teljesítmény: max. 33 dBm EIRP
Teljesítménysűrűség:
max. 23 dBm/MHz EIRP-sűrűség
ATPC-tartomány: 30 dB
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.
521,65-22 GHzSRR (ultraszéles sávú kompo-
nens)
2005/50/EK, 2011/485/EU
ECC/DEC/(04)10
ETSI EN 302 288-2
MSZ EN 302 288
Teljesítménysűrűség:
- max.-61,3 dBm/MHz átlagos
EIRP-sűrűség
- max. 0 dBm/50 MHz csúcs EIRP-
sűrűség
9.6.2. pont
A 21,65-24,25 GHz sávra az
ETSI EN 302 288-2 szabvány, a
24,25-26,65 GHz sávra az
MSZ EN 302 288 szabvány vonat-
kozik.
622-23,6 GHzTeljesítménysűrűség:
- max. -41,3 dBm/MHz átlagos
EIRP-sűrűség
- max. 0 dBm/50 MHz csúcs EIRP-
sűrűség
ABCDE
1FrekvenciasávAlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
723,6-24 GHzTeljesítménysűrűség:
- max. -41,3 dBm/MHz átlagos
EIRP-sűrűség
- max. 0 dBm/50 MHz csúcs EIRP-
sűrűség
A vízszintes síkhoz képest
min. 30°-os emelkedési szögben
megjelenő kisugárzások főnyaláb-
hoz képesti csillapítása:
- min. 25 dB a 2010-ig forgalomba
hozott SRR-ek esetén
- min. 30 dB a 2010 után forgalomba
hozott SRR-ek esetén
824-26,65 GHzTeljesítménysűrűség:
- max. -41,3 dBm/MHz átlagos
EIRP-sűrűség
- max. 0 dBm/50 MHz csúcs EIRP-
sűrűség
924,05-24,25 GHzSRR (keskenysávú kompo-
nens)
2005/50/EK, 2011/485/EU
ECC/DEC/(04)10
ETSI EN 302 858-2
MSZ EN 302 858
Egy max. 20 dBm csúcs EIRP-jű
modulálatlan vivőből állhat.
Kitöltési tényező: ≤ 10% a -10 dBm
csúcs EIRP feletti adásoknál.
9.6.2. pont
1024,05-24,075 GHzGépkocsiradarok2006/771/EK, (EU) 2019/1345
ETSI EN 302 858-2
MSZ EN 302 858
Teljesítmény: max. 100 mW EIRP
1124,075-24,15 GHzTeljesítmény: max. 0,1 mWEIRP
1224,075-24,15 GHzFöldön mozgó járművön elhe-
lyezett radarok
Teljesítmény: max. 100 mW EIRPZavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.
1324,15-24,25 GHzGépkocsiradarokTeljesítmény: max. 100 mW EIRP
1463-64 GHzITS: jármű-jármű, jármű-
infrastruktúra és infrastruktú-
ra-jármű rendszerek
2006/771/EK, (EU) 2019/1345
ECC/DEC/(09)01
MSZ EN 302 686
Teljesítmény: max. 40 dBm EIRPKizárólag a 2020. január 1. előtt forga-
lomba hozott berendezések tartha-
tók üzemben.
1563,72-65,88 GHz
ABCDE
1FrekvenciasávAlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
1676-77 GHzFöldön mozgó járművön elhe-
lyezett rendszerek
2006/771/EK, (EU) 2019/1345
MSZ EN 301 091-1
ETSl EN 301 091-2
Teljesítmény:
- max. 55 dBm csúcs EIRP
- max. 50 dBm átlagos EIRP
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.
17lnfrastrukturális rendszerek2006/771/EK, (EU) 2019/1345
MSZ EN 301 091-2
- max. 23,5 dBm átlagos EIRP im-
pulzusüzemű radarok esetén
A radaroknak letapogató jellegűeknek
kell lenniük abból a célból, hogy a
gépkocsiradar-rendszerekkel való
együttes működés érdekében korlá-
tozva legyen a megvilágítási idő és
biztosítva legyen a minimálisan
szükséges radarcsend.
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.
18Forgószárnyas légijárműveken
használt akadályérzékelő
rendszerek
2006/771/EK, (EU) 2019/1345
ECC/DEC/(16)01
MSZ EN 303 360
Teljesítmény:
max. 30 dBm csúcs EIRP
Teljesítménysűrűség:
3 dBm/MHz átlagos teljesítménysű-
rűség
Kitöltési tényező: ≤ 56%/s

9.6.2. A 21,65-26,65 GHz sávú SRR-ek további használati követelményei

9.6.2.1. A 21,65-24,25 GHz sávban működő SRR-ek közül csak az a berendezés tartható üzemben, amely eredetileg be volt szerelve vagy az ilyen eredeti berendezés helyett szerelik be az Európai Gazdasági Térségben 2013. június 30-át megelőzően nyilvántartásba vett, forgalomba hozott vagy üzembe helyezett közúti járműbe.

9.6.2.2. A 24,25-26,65 GHz sávban működő SRR-ek közül 2018. január 1-jét követően csak az a berendezés tartható üzemben, amely eredetileg be volt szerelve vagy az ilyen eredeti berendezés helyett szerelik be az Európai Gazdasági Térségben ezen időpontot megelőzően nyilvántartásba vett, forgalomba hozott vagy üzembe helyezett közúti járműbe. Azon gépkocsikba beépített SRR esetében azonban, amelyek típus-jóváhagyási kérelmét a 2007/46/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 6. cikk (6) bekezdése alapján nyújtották be és 2018. január 1. előtt hagyták jóvá, ez a határidő 2022. január 1.

9.6.2.3. Az SRR-rel felszerelt közúti járművek aránya nem érheti el a forgalomban levő összes közúti jármű 7%-át.

9.6.2.4. Az SRR-ek csak akkor működtethetők, ha a közúti jármű üzemel.

9.6.2.5. A 22,21-24 GHz sávban üzemelő rádiócsillagászati állomások védelme érdekében, az állomások körül meghatározott védelmi zónában az SRR-eknek automatikusan ki kell kapcsolniuk vagy pedig valamely más módszert kell alkalmazniuk, amely ezen állomások számára ezzel azonos mértékű védelmet biztosít a gépkocsivezető beavatkozása nélkül. A 2007. június 30-ig üzembe helyezett (nyilvántartásba vett, forgalomba hozott, illetve üzembe helyezett közúti járműbe eredetileg beépített vagy az ilyen eredeti helyett beépített) SRR-ek esetén a rádiócsillagászati állomások védelmi zónájában a manuális kikapcsolás is elfogadott.

9.6.3. Nem harmonizált rádióspektrum-használatú TTT alkalmazások

ABCDE
1FrekvenciasávAlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
25795-5815 MHzKözút-jármű rendszerekERC/REC 70-03 5. melléklet
MSZ EN 300 674-2-1
MSZ EN 300 674-2-2
Teljesítmény: max. 8 W EIRP2 W EIRP-t meghaladó teljesítmény
esetén egyedi engedélyezési köte-
lezettség.

9.7. Rádiómeghatározó alkalmazások

9.7.1. Harmonizált rádióspektrum-használatú rádiómeghatározó alkalmazások

ABCDE
1FrekvenciasávAlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
22200-8000 MHzAnyagérzékelő eszközökA rádióspektrum-használati feltételek
azonosak a 10.2.6. pontban az
UWB alkalmazásokra meghatáro-
zottakkal.
32400-2483,5 MHzRádiómeghatározó alkalmazá-
sok
2006/771/EK, (EU) 2019/1345
ETSI EN 300 440
MSZ EN 300 440
Teljesítmény: max. 25 mW EIRP
4Mozgásérzékelő és riasztó
alkalmazások
54500-7000 MHzTLPR2006/771/EK, (EU) 2019/1345
MSZ EN 302 372
Teljesítmény: max. 24 dBm EIRP
A maximális teljesítmény a lezárt
tartály belsejében értendő, amely
egy 500 literes teszttartály környe-
zetében -41,3 dBm/MHz EIRP-
sűrűségnek felel meg.
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.
66000-8500 MHzLPR2006/771/EK, (EU) 2019/1345
ECC/DEC/(11)02
MSZ EN 302 729
Teljesítménysűrűség:
- max. -33 dBm/MHz átlagos EIRP-
sűrűség
- max. 7 dBm/50 MHz csúcs EIRP-
sűrűség
ATPC alkalmazandó.
Antennakövetelmények alkalmazan-
dók.
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.
78500-10 600 MHzTLPR2006/771/EK, (EU) 2019/1345
ERC/REC 70-03 6. melléklet
MSZ EN 302 372
Teljesítmény: max. 30 dBm EIRP
A maximális teljesítmény a lezárt
tartály belsejében értendő, amely
egy 500 literes teszttartály környe-
zetében -41,3 dBm/MHz EIRP-
sűrűségnek felel meg.
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.
A 10,6-10,7 GHz sávban kisugárzott
nemkívánt sugárzás a teszttartály
környezetében nem érheti el a
-60 dBm/MHz EIRP-sűrűség érté-
ket.
ABCDE
1FrekvenciasávAlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
817,1-17,3 GHzFöldi telepítésű
rádiómeghatározó rendsze-
rek
2006/771/EK, (EU) 2019/1345
ETSI EN 300 440
MSZ EN 300 440
Teljesítmény: max. 26 dBm EIRPZavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.
9GBSAR
1024,05-26,5 GHzLPR2006/771/EK, (EU) 2019/1345
ECC/DEC/(11)02
MSZ EN 302 729
Teljesítménysűrűség:
- max.-14 dBm/MHz átlagos EIRP-
sűrűség
- max. 26 dBm/50 MHz csúcs EIRP-
sűrűség
ATPC alkalmazandó.
Antennakövetelmények alkalmazan-
dók.
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.
A penci rádiócsillagászati állomás
körüli tilalmi zónában egyedi enge-
délyezési kötelezettség.
1124,05-27 GHzTLPR2006/771/EK, (EU) 2019/1345
MSZ EN 302 372
Teljesítmény: max. 43 dBm EIRP
A maximális teljesítmény a lezárt
tartály belsejében értendő, amely
egy 500 literes teszttartály környe-
zetében -41,3 dBm/MHz EIRP-
sűrűségnek felel meg.
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.
1257-64 GHz
1357-64 GHzLPR2006/771/EK, (EU) 2019/1345
ECC/DEC/(11)02
MSZ EN 302 729
Teljesítménysűrűség:
- max. -2 dBm/MHz átlagos EIRP-
sűrűség
- max. 35 dBm/50 MHz csúcs EIRP-
sűrűség
ATPC alkalmazandó.
Antennakövetelmények alkalmazan-
dók.
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.
1475-85 GHzTeljesítménysűrűség:
- max. -3 dBm/MHz átlagos EIRP-
sűrűség
- max. 34 dBm/50 MHz csúcs EIRP-
sűrűség
1575-85 GHzTLPR2006/771/EK, (EU) 2019/1345
MSZ EN 302 372
Teljesítmény: max. 43 dBm EIRP
A maximális teljesítmény a lezárt
tartály belsejében értendő, amely
egy 500 literes teszttartály környe-
zetében -41,3 dBm/MHz EIRP-
sűrűségnek felel meg.
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.

9.7.2. Nem harmonizált rádióspektrum-használatú rádiómeghatározó alkalmazások

ABCDE
1FrekvenciasávAlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
230 MHz-12,4 GHzGPR/WPRA rádióspektrum-használati feltételek
azonosak a 10.3.1. pontban az
UWB alkalmazásokra meghatáro-
zottakkal.
33100-4800 MHzLT2A rádióspektrum-használati feltételek
azonosak a 10.3.2. pontban az
UWB alkalmazásokra meghatáro-
zottakkal.
4LAESA rádióspektrum-használati feltételek
azonosak a 10.3.3. pontban az
UWB alkalmazásokra meghatáro-
zottakkal.
59200-9975 MHzRádiómeghatározó alkalmazá-
sok
ERC/REC 70-03 6. melléklet
ETSI EN 300 440
MSZ EN 300 440
Teljesítmény: max. 25 mW EIRP
6Mozgásérzékelő és riasztó
alkalmazások
710,5-10,6 GHz
813,4-14 GHz
924,05-24,25 GHzTeljesítmény: max. 100 mW EIRP

9.8. Riasztó alkalmazások

9.8.1. Harmonizált rádióspektrum-használatú riasztó alkalmazások

ABCDE
1FrekvenciasávAlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
2868,6-868,7 MHzKis kitöltési tényezőjű, nagy
megbízhatóságú eszközök:
riasztók
2006/771/EK, (EU) 2019/1345
MSZ EN 300 220-3-2
MSZ EN 303 406
Teljesítmény: max. 10 mW ERP
Csatornaosztás: 25 kHz. A teljes
frekvenciasávot egy csatornaként
is lehet használni nagysebességű
adatátvitelre.
Kitöltési tényező: ≤ 1%
3869,2-869,25 MHzKis kitöltési tényezőjű, nagy
megbízhatóságú eszközök:
szociális segélykérő rend-
szerek
2006/771/EK, (EU) 2019/1345
MSZ EN 300 220-3-1
Teljesítmény: max. 10 mW ERP
Csatornaosztás: 25 kHz
Kitöltési tényező: < 0,1%
4869,25-869,3 MHzKis kitöltési tényezőjű, nagy
megbízhatóságú eszközök:
riasztók
2006/771/EK, (EU) 2019/1345
MSZ EN 300 220-3-2
MSZ EN 303 406
5869,3-869,4 MHzTeljesítmény: max. 10 mW ERP
Csatornaosztás: 25 kHz
Kitöltési tényező: ≤ 1%
6869,65-869,7 MHzTeljesítmény: max. 25 mW ERP
Csatornaosztás: 25 kHz
Kitöltési tényező: ≤ 10%

9.9. Modellirányító alkalmazások

9.9.1. Harmonizált rádióspektrum-használatú modellirányító alkalmazások

ABCDE
1FrekvenciasávAlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
226 990-27 000 kHz
27 040-27 050 kHz
27 090-27 100 kHz
27 140-27 150 kHz
27 190-27 200 kHz
Modellirányítók2006/771/EK, (EU) 2019/1345
ETSI EN 300 220-2
MSZ EN 300 220-2
Teljesítmény: max. 100 mW ERP
Csatornaosztás: 10 kHz

9.9.2. Nem harmonizált rádióspektrum-használatú modellirányító alkalmazások

ABCDE
1Frekvenciasáv,
frekvencia
AlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
234,995-35,225 MHzLégimodell-irányítókERC/DEC/(01)11
ERC/REC 70-03 8. melléklet
ETSl EN 300 220-2
MSZ EN 300 220-2
Teljesítmény: max. 100 mW ERP
Csatornaosztás: 10 kHz
340,665 MHz
40,675 MHz
40,685 MHz
40,695 MHz
ModellirányítókERC/DEC/(01)12
ERC/REC 70-03 8. melléklet
ETSl EN 300 220-2
MSZ EN 300 220-2

9.10. Induktív alkalmazások

9.10.1. Harmonizált rádióspektrum-használatú induktív alkalmazások

ABCDE
1FrekvenciasávAlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
29-59,75 kHzlnduktív alkalmazások2006/771/EK, (EU) 2019/1345
MSZ EN 300 330
Mágneses térerősség:
max. 72 dBµA/m, 10 m távolságban
359,75-60,25 kHzMSZ EN 303 447
MSZ EN 303 454
Mágneses térerősség:
max. 42 dB|jA/m, 10 m távolságban
460,25-74,75 kHzMágneses térerősség:
max. 72 dBµA/m, 10 m távolságban
574,75 -75,25 kHzMágneses térerősség:
max. 42 dBµA/m, 10 m távolságban
675,25-77,25 kHzMágneses térerősség:
max. 72 dBµA/m, 10 m távolságban
777,25-77,75 kHzMágneses térerősség:
max. 42 dBµA/m, 10 m távolságban
877,75-90 kHzMágneses térerősség:
max. 72 dBµA/m, 10 m távolságban
990-119 kHzMágneses térerősség:
max. 42 dBµA/m, 10 m távolságban
10119-128,6 kHzMágneses térerősség:
max. 66 dBµA/m, 10 m távolságban
11128,6-129,6 kHzMágneses térerősség:
max. 42 dBµA/m, 10 m távolságban
12129,6-135 kHzMágneses térerősség:
max. 66 dBµA/m, 10 m távolságban
ABCDE
1FrekvenciasávAlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
13135-140 kHzMágneses térerősség:
max. 42 dBµA/m, 10 m távolságban
14140-148,5 kHzMágneses térerősség:
max. 37,7 dBµA/m, 10 m távolság-
ban
15148,5-5000 kHz
a 3155-3400 kHz
sáv kivételével
Induktív alkalmazások2006/771/EK, (EU) 2019/1345
MSZ EN 300 330
Mágneses térerősség:
max. -15 dBµA/m, 10 m távolság-
ban minden 10 kHz-es sávszéles-
ségben
Továbbá a 10 kHz-et meghaladó
sávszélességben működő rendsze-
rekre a teljes mágneses térerősség:
max. -5 dBµA/m, 10 m távolságban
16ULP-AIDETSI EN 302 536-2
MSZ EN 302 536
17400-600 kHzRFID-ként használt induktív
alkalmazások
2006/771/EK, (EU) 2019/1345
MSZ EN 300 330
Mágneses térerősség:
max. -8 dBµA/m, 10 m távolságban
183155-3400 kHzInduktív alkalmazásokMágneses térerősség:
max. 13,5 dBµA/m, 10 m távolság-
ban
195000-30 000 kHz
a 6765-6795 kHz,
7400-8800 kHz,
10 200-11 000 kHz és a
13 553-13 567 kHz
sáv kivételével
Mágneses térerősség:
max. -20 dBµA/m, 10 m távolság-
ban minden 10 kHz-es sávszéles-
ségben
Továbbá a 10 kHz-et meghaladó
sávszélességben működő rendsze-
rekre a teljes mágneses térerősség:
max. -5 dBµA/m, 10 m távolságban
206765-6795 kHzMágneses térerősség:
max. 42 dBµA/m, 10 m távolságban
217400-8800 kHzMágneses térerősség:
max. 9 dBµA/m, 10 m távolságban
2210 200-11 000 kHz
2313 553-13 567 kHz2006/771/EK, (EU) 2019/1345
MSZ EN 300 330
MSZ EN 302 291-2
Mágneses térerősség:
max. 42 dBµA/m, 10 m távolságban
Valamennyi kombinált frekvencia-
szegmens esetében:
- az átvitelimaszk-követelmények
alkalmazandók;
- az antennakövetelmények alkalma-
zandók.
24RFID-ként használt induktív
alkalmazások
2006/771/EK, (EU) 2019/1345
MSZ EN 300 330
Mágneses térerősség:
max. 60 dBµA/m, 10 m távolságban

9.10.2. Nem harmonizált rádióspektrum-használatú induktív alkalmazások

ABCDE
1FrekvenciasávAlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
20,1-9 kHzInduktív alkalmazásokERC/REC 70-03 9. melléklet
MSZ EN 303 447
MSZ EN 303 454
Mágneses térerősség:
max. 82 dBµA/m, 10 m távolságban
Az antenna méretének kisebbnek kell
lennie, mint a hullámhossz 1/20 ré-
sze.

9.11. Rádiómikrofon alkalmazások, beleértve a hallássérültek segédeszközeit is, és vezetéknélküli audio- és multimédia-streaming alkalmazások

9.11.1. Harmonizált rádióspektrum-használatú rádiómikrofon alkalmazások és vezetéknélküli audio- és multimédia-streaming alkalmazások

ABCDE
1FrekvenciasávAlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
287,5-108 MHzNagy kitöltési tényezőjű, fo-
lyamatos átvitelt megvalósí-
tó eszközök: kis teljesítmé-
nyű analóg FM-adók
2006/771/EK, (EU) 2019/1345
MSZ EN 301 357
Teljesítmény: max. 50 nW ERP
Csatornaosztás: max. 200 kHz
3169,4-169,475 MHz
169,4875-169,5875 MHz
ALD2006/771/EK, (EU) 2019/1345
ECC/DEC/(05)02
MSZ EN 300 422-4
Teljesítmény: max. 500 mW ERP
Csatornaosztás: max. 50 kHz
4173,965-216 MHz2006/771/EK, (EU) 2019/1345
MSZ EN 300 422-4
Teljesítmény: max. 10 mW ERP
Csatornaosztás: max. 50 kHz
Az ALD működési területén a T-DAB-
jelerősség méréseinek függvényé-
ben, az ALD-eszköztől 1,5 méteres
távolságra elhelyezkedő T-DAB ve-
vőkészülék védelmének biztosítása
érdekében 35 dBµV/m térerősség
küszöbérték szükséges.
A használt T-DAB csatorna és az ALD
által használt csatorna szélei közötti
elválasztás _ 300 kHz
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.
Az eszközöknek a teljes frekvenciatar-
tományt le kell fedniük a hangolha-
tóság miatt.
ABCDE
1FrekvenciasávAlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
5863-865 MHzRádiómikrofonok2006/771/EK, (EU) 2019/1345
MSZ EN 300 422-1
MSZ EN 300 422-2
MSZ EN 300 422-3
MSZ EN 301 357
Teljesítmény: max. 10 mW ERP
6Nagy kitöltési tényezőjű, fo-
lyamatos átvitelt megvalósí-
tó eszközök: vezetéknélküli,
folyamatos adatátvitelt biz-
tosítóaudio- és multimédiás
eszközök
2006/771/EK, (EU) 2019/1345
MSZ EN 301 357
Teljesítmény: max. 10 mW ERP

9.11.2. Nem harmonizált rádióspektrum-használatú rádiómikrofon alkalmazások és vezetéknélküli audio- és multimédia-streaming alkalmazások

ABCDE
1FrekvenciasávAlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
20,1-9 kHzIndukcióshurok-rendszerekERC/REC 70-03 10. melléklet
MSZ EN 303 348
Mágneses térerősség:
max. 120 dBµA/m, 10 m távolság-
ban
Az antenna méretének kisebbnek kell
lennie, mint a hullámhossz 1/20 ré-
sze.
33155-3400 kHzALDRR 5.116
MSZ EN 300 422-1
MSZ EN 300 422-2
MSZ EN 300 422-3
MSZ EN 300 422-4
Teljesítmény: max. 10 mW ERP
434,9-38,5 MHzRádiómikrofonokERC/REC 70-03 10. melléklet
MSZ EN 300 422-1
MSZ EN 300 422-2
MSZ EN 300 422-3
Teljesítmény: max. 10 mW ERP
Csatornaosztás: max. 50 kHz
5174-216 MHzERC/REC 70-03 10. melléklet
MSZ EN 300 422-1
MSZ EN 300 422-2
MSZ EN 300 422-3
Teljesítmény: max. 50 mW ERP
6470-786 MHzERC/REC 70-03 10. melléklet
MSZ EN 300 422-1
MSZ EN 300 422-2
MSZ EN 300 422-3
Teljesítmény: max. 50 mW ERP
7786-789 MHzTeljesítmény: max. 12 mW ERP
ABCDE
1FrekvenciasávAlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
8823-826 MHzECC/DEC/(09)03 3. melléklet
3.1. pont
ERC/REC 70-03 10. melléklet
MSZ EN 300 422-1
MSZ EN 300 422-2
MSZ EN 300 422-3
Teljesítmény:
- max. 20 mW EIRP
- max. 100 mW EIRP a testen hor-
dottra
9826-832 MHzTeljesítmény: max. 100 mW EIRP
10863-865 MHzALDERC/REC 70-03 10. melléklet
MSZ EN 300 422-1
MSZ EN 300 422-2
MSZ EN 300 422-3
MSZ EN 300 422-4
MSZ EN 301 357
Teljesítmény: max. 10 mW ERP
111350-1400 MHzRádiómikrofonokERC/REC 70-03 10. melléklet
MSZ EN 300 422-1
MSZ EN 300 422-2
MSZ EN 300 422-3
Teljesítmény:
- max. 20 mW EIRP
- max. 50 mW EIRP a testen hordott-
ra vagy SSP használata esetén
121492-1525 MHzTeljesítmény: max. 50 mW EIRPCsak beltéri használat megengedett.
Egyedi engedélyezési kötelezettség.
131656,5-1660,5 MHzHallássegítő rendszerekERC/REC 70-03 10. melléklet
ECC 270. Jelentés 4. melléklet
MSZ EN 300 422-1
MSZ EN 300 422-2
MSZ EN 300 422-3
MSZ EN 300 422-4
Teljesítménysűrűség:
max. 2 mW/600 kHz EIRP-sűrűség
Csak beltéri használat megengedett.
Az adóállomásra egyedi engedélyezési
kötelezettség.
141785-1795 MHzRádiómikrofonokERC/REC 70-03 10. melléklet
MSZ EN 300 422-1
MSZ EN 300 422-2
MSZ EN 300 422-3
Teljesítmény:
- max. 20 mW EIRP
- max. 50 mW EIRP a testen hordott-
ra vagy SSP használata esetén
151795-1800 MHzRádiómikrofonok
16Gyermekőrző eszközök
17Vezetéknélküli, folyamatos
adatátvitelt biztosító audio-
és multimédiás eszközök
ERC/REC 70-03 10. melléklet
MSZ EN 301 357
181800-1804,8 MHzRádiómikrofonokERC/REC 70-03 10. melléklet
MSZ EN 300 422-1
MSZ EN 300 422-2
MSZ EN 300 422-3

9.12. RFID alkalmazások

9.12.1. Harmonizált rádióspektrum-használatú RFID alkalmazások

ABCDE
1FrekvenciasávAlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
2400-600 kHzRFID alkalmazások2006/771/EK, (EU) 2019/1345
MSZ EN 300 330
Mágneses térerősség:
max. -8 dBµA/m, 10 m távolságban
313 553-13 567 kHzMágneses térerősség:
max. 60 dBµA/m, 10 m távolságban
Valamennyi kombinált frekvencia-
szegmens esetében:
- az átvitelimaszk-követelmények
alkalmazandók;
- az antennakövetelmények alkalma-
zandók.
4865-865,6 MHz2006/771/EK, (EU) 2019/1345
ETSI EN 302 208-2
MSZ EN 302 208
Teljesítmény: max. 100 mW ERP
Csatornaosztás: 200 kHz
A csatornák sávközépi frekvenciái:
864,9 MHz + 0,2n MHz.
A csatorna sorszám: n = 1, 2, 3.
Ugyanaz a berendezés több részsáv-
ban is üzemelhet.
Kizárólag a 2018. május 31. előtt for-
galomba hozott berendezések tart-
hatók üzemben.
5865,6-867,6 MHzTeljesítmény: max. 2 W ERP
Csatornaosztás: 200 kHz
A csatornák sávközépi frekvenciái:
864,9 MHz + 0,2n MHz.
A csatorna sorszám: n = 4 ... 13.
6867,6-868 MHzTeljesítmény: max. 500 mW ERP
Csatornaosztás: 200 kHz
A csatornák sávközépi frekvenciái:
864,9 MHz + 0,2n MHz.
A csatorna sorszám: n = 14, 15.
7865-868 MHz2006/771/EK, (EU) 2019/1345
MSZ EN 302 208
Teljesítmény:
- max. 2 W ERP címkeolvasó esetén
- max. -20 dBm ERP címke esetén
Lekérdezés kizárólag a 865,7 MHz,
866,3 MHz, 866,9 MHz és a
867,5 MHz középfrekvenciájú csa-
tornán, címkeválasz az ezek körüli
frekvenciasávokban.
Sávszélesség: W 200 kHz címkeolvasó
esetén
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.
ABCDE
1FrekvenciasávAlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
8915-919,7 MHz(EU) 2018/1538
MSZ EN 302 208
Teljesítmény:
- max. 4 W ERP címkeolvasó esetén
- max.-10 dBm ERP címke esetén
Lekérdezés kizárólag a 916,3 MHz,
917,5 MHz és a 918,7 MHz sávkö-
zépi frekvencián, címkeválasz az
ezek körüli frekvenciasávokban.
Sávszélesség: ≤ 400 kHz címkeolvasó
esetén
Egyedi engedélyezési kötelezettség.
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.
92446-2454 MHzRFlD alkalmazások2006/771/EK, (EU) 2019/1345
ETSI EN 300 440
MSZ EN 300 440
Teljesítmény: max. 500 mW EIRPZavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.
10Vasúti AVIMSZ EN 300 761-2
11Konténerazonosítók

9.12.2. Nem harmonizált rádióspektrum-használatú RFID alkalmazások

ABCDE
1FrekvenciasávAlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
2918,9-921 MHzRFID alkalmazásokERC/REC 70-03 11. melléklet
MSZ EN 302 208
Teljesítmény:
- max. 4 W ERP címkeolvasó esetén
- max.-10 dBm ERP címke esetén
Lekérdezés kizárólag a 919,9 MHz
középfrekvenciájú csatornán, cím-
keválasz az e körüli frekvenciasáv-
ban.
Sávszélesség: ≤ 400 kHz címkeolva-
só esetén
GSM-R kiterjesztő sáv (918-921 MHz
sáv, ahol használják) védelme ér-
dekében DAA alkalmazandó
Egyedi engedélyezési kötelezettség.
32446-2454 MHzERC/REC 70-03 11. melléklet
ETSI EN 300 440
MSZ EN 300 440
Teljesítmény: > 500 mW EIRP és
≤4WEIRP
Kitöltési tényező: ≤ 15% (megfigyelési
időtartam: 200 ms)
Frekvenciaugratásos moduláció alkal-
mazandó.
Csak épületen belül történő használat
megengedett.

9.13. Aktív orvosi implantátumok

9.13.1. Harmonizált rádióspektrum-használatú aktív orvosi implantátumok

ABCDE
1FrekvenciasávAlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
29-315 kHzAktív beültethető orvostechni-
kai eszközök
2006/771/EK, (EU) 2019/1345
MSZ EN 302 195
Mágneses térerősség:
max. 30 dB|jA/m, 10 m távolságban
Kitöltési tényező: ≤10%
3Távmérésre szolgáló, induktív
hurok technológiájú nagyon
kis teljesítményű aktív orvosi
implantátum rendszerek
430-37,5 MHzAktív beültethető orvostechni-
kai eszközök: vérnyomás-
mérésre szolgáló nagyon kis
teljesítményű orvosi memb-
rán-implantátumok
2006/771/EK, (EU) 2019/1345
ETSI EN 302 510-2
MSZ EN 302 510
Teljesítmény: max. 1 mW ERP
Kitöltési tényező: ≤10%
5401-402 MHzAktív orvosi implantátum rend-
szerek
2006/771/EK, (EU) 2019/1345
MSZ EN 302 537
Teljesítmény: max. 25 mW ERP
Csatornaosztás: 25 kHz
A sávszélesség legfeljebb 100 kHz-re
való növelése érdekében az egyes
adókészülékek egyesíthetik a
szomszédos csatornákat.
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók. Ehelyett 0,1%-os kitöltési
tényező határérték is alkalmazható.
Csak a kifejezetten az aktív beültethe-
tő orvostechnikai eszközök, illetve
testre erősített vagy más, az emberi
testen kívül elhelyezkedő - idő
szempontjából nem kritikus, az
egyes betegekre vonatkozó élettani
információ átvitelére szolgáló - esz-
közök közötti, nem beszédátvitelt
szolgáló digitális kommunikáció cél-
jára kifejlesztett rendszerek haszná-
lata megengedett.
6ULP-AMI kommunikációs
rendszerek
ERC/DEC/(01)17
7402-405 MHzAktív beültethető orvostechni-
kai eszközök
2006/771/EK, (EU) 2019/1345
MSZ EN 301 839
Teljesítmény: max. 25 mW ERP
Csatornaosztás: 25 kHz
A sávszélesség legfeljebb 300 kHz-re
való növelése érdekében az egyes
adókészülékek egyesíthetik a
szomszédos csatornákat.
Egyéb spektrumhozzáférési és zavar-
csökkentő technikák - beleértve a
300 kHz-nél nagyobb sávszélesség
használatát is - alkalmazhatók,
amennyiben biztosítható a többi
használóval, különösen a meteoro-
lógiai rádiószondákkal való össze-
férhetőség.
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.
8ULP-AMI kommunikációs
rendszerek
ERC/DEC/(01)17
ABCDE
1FrekvenciasávAlkalmazásDokumentumMűszaki követelményTovábbi követelmény
9405-406 MHzAktív orvosi implantátum rend-
szerek
2006/771/EK, (EU) 2019/1345
MSZ EN 302 537
Teljesítmény: max. 25 W ERP
Csatornaosztás: 25 kHz
A sávszélesség legfeljebb 100 kHz-re
való növelése érdekében az egyes
adókészülékek egyesíthetik a
szomszédos csatornákat.
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók. Ehelyett 0,1%-os kitöltési
tényező határérték is alkalmazható.
Csak a kifejezetten az aktív beültethe-
tő orvostechnikai eszközök, illetve
testre erősített vagy más, az emberi
testen kívül elhelyezkedő - idő
szempontjából nem kritikus, az
egyes betegekre vonatkozó élettani
információ átvitelére szolgáló - esz-
közök közötti, nem beszédátvitelt
szolgáló digitális kommunikáció cél-
jára kifejlesztett rendszerek haszná-
lata megengedett.
10ULP-AMI kommunikációs
rendszerek
ERC/DEC/(01)17
112483,5-2500 MHzAktív beültethető orvostechni-
kai eszközök
2006/771/EK, (EU) 2019/1345
MSZ EN 301 559
Teljesítmény: max. 10 mW EIRP
Csatornaosztás: 1 MHz.A teljes frek-
venciasávot egy csatornaként, di-
namikusan is lehet használni nagy-
sebességű adatátvitelhez.
Kitöltési tényező: ≤ 10%
A külső kiegészítő alapegységek kizá-
rólag beltérben használhatók.
Zavarcsökkentő technikák alkalma-
zandók.
12Kis teljesítményű aktív orvosi
implantátum rendszerek

10. UWB alkalmazások

10.1. Általános leírás

10.1.1. A 10. pont tartalmazza az egyes UWB

10.1.1.1. alkalmazások részére a polgári és a nem polgári célú rádióspektrum-gazdálkodás keretében harmadlagos jelleggel kijelölt frekvenciatartományokat,

10.1.1.2. alkalmazásokra vonatkozó nemzetközi és hazai dokumentumokra hivatkozásokat,

10.1.1.3. alkalmazásokra vonatkozó kötelezően betartandó teljesítményjellemzőket és további követelményeket.

10.1.2. A hivatkozott dokumentumok az alábbiak lehetnek:

10.1.2.1. dokumentumok, amelyek alapján az adott frekvenciatartomány Magyarországon az adott UWB alkalmazás céljára igénybe vehető;

10.1.2.2. a frekvenciatartomány használata esetén alkalmazandó - 10.1.2.3. ponton kívüli - dokumentumok, amelyek tartalmazzák a rádiórendszerek és rádióberendezések üzemben tartásához előírt - 8. §-ban felsorolt - rádióspektrum-gazdálkodási követelményeket és jellemzőket, valamint sávhasználati feltételeket;

10.1.2.3. a frekvenciatartomány használatára vonatkozó olyan nemzeti és európai szabványok, amelyek útmutatást adnak az alkalmazható rádiórendszerek és rádióberendezések műszaki jellemzőiről és azok határértékeiről.

10.1.3. A 8. § (2) bekezdése szerinti alapvető rádióspektrum-gazdálkodási jellemzők határértékei az Európai Unió Hivatalos Lapjában közzétett hivatkozással rendelkező harmonizált szabványokban találhatók, e szabványokban vagy e szabványok részeiben meghatározott műszaki jellemzők határértékeinek teljesítése esetében vélelmezni kell, hogy a rádióberendezés megfelel a rádióspektrum-gazdálkodási, valamint egyes további alapvető követelményeknek.

10.1.4. A hivatkozott dokumentumok az alábbi sorrendben vannak felsorolva: EU-határozatok; ERC/ECC-határozatok, -ajánlások, T/R ajánlások, CEPT-jelentések, ERC/ECC-jelentések; egyéb - nem szabványügyi szervezet által kiadott - dokumentumok; szabványok.

10.1.5. A 10. pont alkalmazásában:

10.1.5.1. csúcsteljesítmény: a legmagasabb átlagos kisugárzott teljesítmény frekvenciája körüli 50 MHz-es sávszélességen belül előforduló, EIRP-ben kifejezett teljesítmény, amelyet a meghatározott mérési feltételek mellett a legmagasabb teljesítményszint irányába sugároznak;

10.1.5.2. maximális átlagos spektrális teljesítménysűrűség: adott frekvencia, mint sávközép körüli egységnyi sávszélességre jutó átlagos, az adott frekvencián vizsgált rádiós eszköz EIRP-jében kifejezett teljesítmény, amelyet a meghatározott mérési feltételek mellett a legmagasabb teljesítményszint irányába sugároznak;

10.1.5.3. teljes spektrális teljesítménysűrűség: az átlagos spektrális teljesítménysűrűség értékek átlaga, amelyeket a mérési elrendezés körül legalább 15 fokos felbontással mértek.

10.1.6. Amennyiben a C, D, E, F oszlopban szereplő követelmény a B oszlopban szereplő dokumentum előírásától eltér, az eltérő követelmény a mérvadó.

10.1.6a. A harmonizált rádióspektrum-használatú UWB alkalmazások táblázatainak E oszlopában, ahol az "A megjelölt zavarcsökkentő technikák helyett alternatív zavarcsökkentő technikák is alkalmazhatók." mondat szerepel, az alatt olyan zavarcsökkentő technikák alkalmazhatósága is értendő, amelyek a vonatkozó alapvető követelményeknek való megfelelés és a 10.2. pontban foglalt műszaki követelmények tiszteletben tartása érdekében a megjelöltekkel legalább egyenértékű teljesítményt és spektrumvédelmi szintet biztosítanak.

10.1.7. Az UWB alkalmazások egyedi engedélyezési kötelezettség alól mentesítettek, kivéve azokat az UWB alkalmazásokat, amelyeknél az egyedi engedélyezési kötelezettség fel van tüntetve.

10.2. Harmonizált rádióspektrum-használatú UWB alkalmazások

10.2.1. Általános követelmények

Az UWB technológiát használó berendezéseknek beltéri használatúaknak kell lenniük vagy kültéri használat esetén nem rögzíthetők helyhez kötött telepítésű berendezéshez, helyhez kötött infrastruktúrához, rögzített kültéri antennához.

10.2.2. Általános UWB alkalmazás

ABCDE
1Frekvencia-
tartomány
DokumentumMaximális átlagos spekt-
rális teljesítménysűrűség
(EIRP)
[dBm/MHz]
Maximális csúcsteljesít-
mény (EIRP) (50 MHz-re
vonatkoztatva)
[dBm]
További követelmény
2f ≤ 1,6 GHz(EU) 2019/785
ECC/DEC/(06)04
MSZ EN 302 065-1
-90-50Az LDC zavarcsökkentő technikát és annak határér-
tékeit az MSZ EN 302 065-1 szabvány 4.5.3.1.,
4.5.3.2. és 4.5.3.3. pontja határozza meg.
A DAA zavarcsökkentő technikát és annak határérté-
keit az MSZ EN 302 065-1 szabvány 4.5.1.1.,
4.5.1.2. és 4.5.1.3. pontja határozza meg.
A megjelölt zavarcsökkentő technikák helyett alterna-
tív zavarcsökkentő technikák is alkalmazhatók.
31,6 < f ≤2,7GHz-85-45
42,7 < f ≤3,1GHz-70-36
53,1 < f ≤ 3,4GHz-70-36
6-41,3
(LDC vagy DAA
alkalmazása esetén)
0
(LDC vagy DAA
alkalmazása esetén)
73,4 < f ≤ 3,8GHz-80-40
8-41,3
(LDC vagy DAA
alkalmazása esetén)
0
(LDC vagy DAA
alkalmazása esetén)
93,8 < f ≤4,8GHz-70-30
10-41,3
(LDC vagy DAA
alkalmazása esetén)
0
(LDC vagy DAA
alkalmazása esetén)
114,8 < f ≤ 6GHz-70-30
126 < f ≤ 8,5 GHz-41,30
138,5 < f ≤ 9GHz-65-25
14-41,3
(DAA alkalmazása esetén)
0
(DAA alkalmazása esetén)
159 < f ≤ 10,6GHz-65-25
16f > 10,6 GHz-85-45

10.2.3. LT1

ABCDE
1Frekvencia-
tartomány
DokumentumMaximális átlagos spekt-
rális teljesítménysűrűség
(EIRP)
[dBm/MHz]
Maximális csúcsteljesít-
mény(EIRP) (50 MHz-re
vonatkoztatva)
[dBm]
További követelmény
2f ≤ 1,6 GHz(EU) 2019/785
MSZ EN 302 065-2
-90-50A DAA zavarcsökkentő technikát és annak határérté-
keit az MSZ EN 302 065-2 szabvány 4.5.1.1.,
4.5.1.2. és 4.5.1.3. pontja határozza meg.
A megjelölt zavarcsökkentő technikák helyett alterna-
tív zavarcsökkentő technikák is alkalmazhatók.
31,6 < f ≤2,7GHz-85-45
42,7 < f ≤ 3,4GHz-70-36
53,4 < f ≤ 3,8GHz-80-40
63,8 < f ≤6GHz-70-30
76< f ≤ 8,5 GHz-41,30
88,5 < f ≤ 9GHz-65-25
9-41,3
(DAA alkalmazása esetén)
0
(DAA alkalmazása esetén)
109 < f ≤10,6GHz-65-25
11f>10,6 GHz-85-45

10.2.4. Gépkocsikba és vasúti járművekbe szerelt UWB alkalmazás

ABCDE
1Frekvencia-
tartomány
DokumentumMaximális átlagos spekt-
rális teljesítménysűrűség
(EIRP)
[dBm/MHz]
Maximális csúcsteljesít-
mény (EIRP) (50 MHz-re
vonatkoztatva)
[dBm]
További követelmény
2f ≤ 1,6 GHz(EU) 2019/785
ECC/DEC/(06)04
MSZ EN 302 065-3
-90-50A k.h. kiegészítő zavarcsökkentő technikát az MSZ
EN 302 065-3 szabvány 4.3.4.1., 4.3.4.2. és
4.3.4.3. pontja határozza meg.
A k.h-val megjelölt sorokban az alkalmazandó ha-
tárérték: max. -53,3 dBm/MHz.
Az LDC zavarcsökkentő technikát és annak határér-
tékeit az MSZ EN 302 065-3 szabvány 4.5.3.1.,
4.5.3.2. és 4.5.3.3. pontja határozza meg.
A DAA zavarcsökkentő technikát és annak határérté-
keit az MSZ EN 302 065-3 szabvány 4.5.1.1.,
4.5.1.2. és 4.5.1.3. pontja határozza meg.
A TPC zavarcsökkentő technikát és annak határérté-
keit az MSZ EN 302 065-3 szabvány 4.7.1.1.,
4.7.1.2. és 4.7.1.3. pontja határozza meg.
A megjelölt zavarcsökkentő technikák helyett alterna-
tív zavarcsökkentő technikák is alkalmazhatók.
Járműhozzáférési rendszerek esetében kötelező a
"triggerel, mielőtt ad" zavarcsökkentő technika al-
kalmazása, melynek esetén az UWB-adás csak
szükség esetén indul el, konkrétan akkor, ha a
rendszer UWB-eszközöknek a közelben való jelen-
létét jelzi. A kommunikációt a használó vagy a jár-
mű indítja el.
A "triggerel, mielőtt ad" zavarcsökkentő technikák-
nak az alapvető követelményeknek való megfele-
léshez elegendő teljesítményszintet kell biztosíta-
niuk. Amennyiben a vonatkozó technikákat olyan
harmonizált szabványok vagy azok részei írják le,
amelyek hivatkozásait a 2014/53/EU irányelv ér-
telmében közzétették az Európai Unió Hivatalos
Lapjában, biztosítani kell az e technikákkal lega-
lább egyenértékű teljesítményt és a táblázatban
foglalt műszaki követelmények tiszteletben tartását.
31,6 < f ≤ 2,7GHz-85-45
42,7 < f ≤ 3,1 GHz-70-36
53,1 < f ≤ 3,4GHz-70-36
6-41,3
(LDC + k.h. vagy
TPC + DAA+ k.h.
alkalmazása esetén)
0
(LDC + k.h. vagy
TPC + DAA+ k.h.
alkalmazása esetén)
73,4 < f ≤ 3,8GHz-80-40
8-41,3
(LDC + k.h. vagy
TPC + DAA+ k.h.
alkalmazása esetén)
0
(LDC + k.h. vagy
TPC + DAA+ k.h.
alkalmazása esetén)
93,8 < f ≤ 4,2GHz-70-30
10-41,3
(LDC + k.h. vagy
TPC + DAA+ k.h.
alkalmazása esetén)
0
(LDC + k.h. vagy
TPC + DAA+ k.h.
alkalmazása esetén)
11-41,3
(járműhozzáférési rendsze-
rekre "triggerel, mielőtt
ad" + LDC < 0,5% /1 h
alkalmazása esetén)
0
(járműhozzáférési rendsze-
rekre "triggerel, mielőtt
ad" + LDC < 0,5% /1 h
alkalmazása esetén)
124,2 < f ≤ 4,8GHz-70-30
13-41,3
(LDC + k.h. vagy
TPC + DAA+ k.h.
alkalmazása esetén)
0
(LDC + k.h. vagy
TPC + DAA+ k.h.
alkalmazása esetén)
144,8 < f ≤ 6GHz-70-30
ABCDE
1Frekvencia-
tartomány
DokumentumMaximális átlagos spekt-
rális teljesítménysűrűség
(EIRP)
[dBm/MHz]
Maximális csúcsteljesít-
mény (EIRP) (50 MHz-re
vonatkoztatva)
[dBm]
További követelmény
156 < f ≤8,5 GHz-53,3-13,3
16-41,3
(LDC + k.h. vagy
TPC + k.h.
alkalmazása esetén)
0
(LDC + k.h. vagy
TPC + k.h.
alkalmazása esetén)
17-41,3
(járműhozzáférési rendsze-
rek esetén: "triggerel,
mielőtt ad" + LDC W
0,5%/1 h vagy TPC)
0
(járműhozzáférési rendsze-
rek esetén: "triggerel,
mielőtt ad" + LDC W
0,5%/1 h vagy TPC)
188,5 <f≤ 9GHz-65-25
19-41,3
(TPC + DAA + k.h.
alkalmazása esetén)
0
(TPC + DAA + k.h.
alkalmazása esetén)
209 < f ≤ 10,6GHz-65-25
21F > 10,6 GHz-85-45

10.2.5. Légijármű-fedélzeti UWB alkalmazás

ABCDE
1Frekvencia-
tartomány
DokumentumMaximális átlagos spekt-
rális teljesítménysűrűség
(EIRP)
[dBm/MHz]
Maximális csúcsteljesít-
mény (EIRP) (50 MHz-re
vonatkoztatva)
[dBm]
További követelmény
2f ≤ 1,6 GHz(EU) 2019/785-90-50
31,6 < f ≤ 2,7GHzECC/DEC/(12)03-85-45
42,7 < f ≤ 3,4GHzMSZ EN 302 065-5-70-36
53, < f ≤ 3,8GHz-80-40
63,8 < f ≤ 6GHz-70-30
76 < f ≤ 6,65GHz-41,30
86,65 < f ≤ 6,6752 GHz-62,3-2121 dB-es csillapítást kell alkalmazni a
-62,3 dBm/MHz szint eléréséhez. Ezzel egyenér-
tékű védelmet nyújtó alternatív zavarcsökkentő
technika alkalmazása - mint például az árnyékolt
kabinablakok használata - is megoldást jelenthet.
96,6752 < f ≤ 8,5 GHz-41,30A 7,25-7,75 GHz sávban a műholdas állandóhelyű
szolgálat és a 7,45-7,55 GHz sávban a műholdas
meteorológiai szolgálat védelme érdekében:
- -51,3-20lg(10/x) [dBm/MHz], hax>1 km,
- -71,3 dBm/MHz, ha x ≤ 1 km,
ahol x a légijármű földfelszín feletti magassága
km-ben.
A 7,75-7,9 GHz sávban a műholdas meteorológiai
szolgálat védelme érdekében:
- -44,3-20lg(10/x) [dBm/MHz], ha x > 1 km,
- -64,3 dBm/MHz, ha x≤ 1 km,
ahol x a légijármű földfelszín feletti magassága
km-ben.
Ezzel egyenértékű védelmet nyújtó alternatív zavar-
csökkentő technika alkalmazása - mint például az
árnyékolt kabinablakok használata - is megoldást
jelenthet.
108,5 < f ≤ 10,6GHz-65-25
11f >10,6 GHz-85-45

10.2.6. Anyagérzékelő eszközök

10.2.6.1. Általános követelmények

AB
1Érintkezés alapján működő anyagérzékelő eszközökNem érintkezés alapján működő anyagérzékelő eszközök
2Az UWB-adóberendezés csak akkor van bekapcsolt állapotban, ha közvetlenül érintkezik
a vizsgált anyaggal.
Az UWB-adóberendezés csak akkor van bekapcsolt állapotban, ha a vizsgált anyag
közelében van és a vizsgált anyag felé van irányítva (például manuálisan, közelségér-
zékelő alkalmazásával vagy mechanikai kialakítás útján).
Vagy a 10.2.2. pontban foglalt általános UWB-előírásnak, vagy a 10.2.6.2-10.2.6.4. pontban az anyagérzékelő eszközökre vonatkozóan meghatározott egyedi határértékeknek kell
megfelelniük.
A 10.2.2. pontnak való megfelelés esetén a helyhez kötött kültéri telepítés nem megengedett.
A 10.2.6.2-10.2.6.4. pontnak való megfelelés esetén a kibocsátott sugárzásnak minimálisnak kell lennie, és nem lépheti túl a 10.2.6.2., illetve a 10.2.6.3. pontban foglalt táblázat-
ban szereplő határértékeket. Az egyedi határértékeknek való megfelelést a vizsgált anyag reprezentatív szerkezetére helyezett eszközzel kell biztosítani. A 10.2.6.2., illetve a
10.2.6.3. pontban foglalt táblázatban felsorolt egyedi határértékek az anyagérzékelő eszközök valamennyi környezetében alkalmazhatók, kivéve azokat az eseteket, amelyeknél
az E oszlopban foglalt további követelmények az egyes alkalmazandó frekvenciatartományokban vagy zavarcsökkentő technikák használatánál kizárják a helyhez kötött kültéri
telepítést.

10.2.6.2. Érintkezés alapján működő anyagérzékelő eszközök rádióspektrum-gazdálkodási követelményei

ABCDF
1Frekvencia-
tartomány
DokumentumMaximális átlagos spekt-
rális teljesítménysűrűség
(EIRP)
[dBm/MHz]
Maximális csúcsteljesít-
mény (EIRP) (50 MHz-re
vonatkoztatva)
[dBm]
További követelmény
2f ≤ 1,215GHz(EU) 2019/785
ECC/DEC/(07)01
MSZ EN 302 065-1
MSZ EN 302 065-4
-85-45Kitöltési tényező: max. 10% másodpercenként az
alábbi frekvenciatartományokban:
2,69 < f ≤ 2,7 GHz,
3.4 <f ≤ 3,8GHz,
4,8 <f ≤ 5GHz.
A rádiócsillagászati szolgálat védelme érdekében a
teljes spektrális teljesítménysűrűség max.
-65 dBm/MHz az alábbi frekvenciatartományokban:
2,69 < f ≤ 2,7 GHz,
4,8 <f ≤ 5GHz.
A rádiószolgálatok védelme érdekében a teljes spekt-
rális teljesítménysűrűség nem helyhez kötött telepí-
tés esetén az alábbi frekvenciatartományokban:
2.5 < f ≤ 2,69 GHz: max. -75 dBm/MHz,
3,4 < f ≤ 3,8 GHz: max. -55 dBm/MHz,
4,8 < f ≤ 5 GHz: max. -65 dBm/MHz.
Helyhez kötött kültéri telepítés nem megengedett a
6 < f ≤ 8,5 GHz frekvenciatartományban vagy LDC,
DAA zavarcsökkentő technika alkalmazása esetén.
Az LBT zavarcsökkentő technikát az
MSZ EN 302 065-4 szabvány 4.5.2.1., 4.5.2.2. és
4.5.2.3. pontja határozza meg.
Az LDC zavarcsökkentő technikát és annak határér-
tékeit az MSZ EN 302 065-1 szabvány 4.5.3.1.,
4.5.3.2. és 4.5.3.3. pontja határozza meg.
A DAA zavarcsökkentő technikát és annak határérté-
keit az MSZ EN 302 065-1 szabvány 4.5.1.1.,
4.5.1.2. és 4.5.1.3. pontja határozza meg.
A megjelölt zavarcsökkentő technikák helyett alterna-
tív zavarcsökkentő technikák is alkalmazhatók.
31,215 < f ≤ 1,73GHz-85-45
4-70
(LBT alkalmazása esetén)
-45
(LBT alkalmazása esetén)
51,73 < f ≤ 2,2 GHz-65-25
62,2 < f ≤ 2,5GHz-50-10
72,5 < f ≤ 2,69GHz-65-25
8-50
(LBT alkalmazása esetén)
-10
(LBT alkalmazása esetén)
92,69 < f ≤ 2,7 GHz-55-15
102,7 < f ≤ 2,9GHz-70-30
11-50
(LBT alkalmazása esetén)
-10
(LBT alkalmazása esetén)
122,9 < f ≤ 3,1 GHz-70-30
13-50
(LBT alkalmazása esetén)
-10
(LBT alkalmazása esetén)
143,1 < f ≤ 3,4GHz-70-30
15-50
(LBT alkalmazása esetén)
-10
(LBT alkalmazása esetén)
16-41,3
(LDC vagy DAA
alkalmazása esetén)
0
(LDC vagy DAA
alkalmazása esetén)
173,4 < f ≤ 3,8GHz-50-10
18-41,3
(LDC vagy DAA
alkalmazása esetén)
0
(LDC vagy DAA
alkalmazása esetén)
193,8 < f ≤ 4,8GHz-50-10
20-41,3
(LDC vagy DAA
alkalmazása esetén)
0
(LDC vagy DAA
alkalmazása esetén)
214,8 < f ≤ 5GHz-55-15
225 < f ≤ 5,25GHz-50-10
235,25 < f ≤ 5,35GHz-50-10
245,35 < f ≤ 5,6GHz-50-10
255,6 < f ≤ 5,65GHz-50-10
265,65 < f ≤ 5,725 GHz-50-10
275,725 < f ≤ 6 GHz-50-10
ABCDF
1Frekvencia-
tartomány
DokumentumMaximális átlagos spekt-
rális teljesítménysűrűség
(EIRP)
[dBm/MHz]
Maximális csúcsteljesít-
mény (EIRP) (50 MHz-re
vonatkoztatva)
[dBm]
További követelmény
286<f≤ 8,5 GHz-41,30
298,5 <f≤ 9GHz-65-25
30-41,3
(DAA alkalmazása esetén)
0
(DAA alkalmazása esetén)
319 < f ≤ 10,6GHz-65-25
32f>10,6 GHz-85-45

10.2.6.3. Nem érintkezés alapján működő anyagérzékelő eszközök rádióspektrum-gazdálkodási követelményei

ABCDE
1Frekvencia-
tartomány
DokumentumMaximális átlagos spekt-
rális teljesítménysűrűség
(EIRP)
[dBm/MHz]
Maximális csúcsteljesít-
mény (EIRP) (50 MHz-re
vonatkoztatva)
[dBm]
További követelmény
2f≤ 1,215GHz(EU) 2019/785-85-60Kitöltési tényező: max. 10% másodpercenként az
31,215 < f ≤ 1,73GHzECC/DEC/(07)01-85-60alábbi frekvenciatartományokban:
4MSZ EN 302 065-1
MSZ EN 302 065-4
-70
(LBT alkalmazása esetén)
-60
(LBT alkalmazása esetén)
2,69 < f ≤ 2,7 GHz,
3.4 <f ≤ 3,8GHz,
4,8 <f≤ 5GHz.
A rádiócsillagászati szolgálat védelme érdekében a
teljes spektrális teljesítménysűrűség max.
-65 dBm/MHz az alábbi frekvenciatartományokban:
2,69 < f ≤ 2,7 GHz,
4,8 <f≤ 5GHz.
A rádiószolgálatok védelme érdekében a teljes spekt-
rális teljesítménysűrűség nem helyhez kötött telepí-
tés esetén az alábbi frekvenciatartományokban:
2.5 < f ≤ 2,69 GHz: max. -75 dBm/MHz,
3,4 < f ≤ 3,8 GHz: max. -75 dBm/MHz,
4,8 < f ≤ 5 GHz: max. -65 dBm/MHz.
Helyhez kötött kültéri telepítés nem megengedett a
6 < f < 8,5 GHz frekvenciatartományban vagy LDC,
DAA zavarcsökkentő technika alkalmazása esetén.
Az LBT zavarcsökkentő technikát az
51,73 < f ≤ 2,2 GHz-70-45
62,2 < f ≤ 2,5GHz-50-25
72,5 < f ≤ 2,69GHz-65-40
8-50
(LBT alkalmazása esetén)
-10
(LBT alkalmazása esetén)
92,69 < f ≤ 2,7 GHz-70-45
102,7 < f ≤ 2,9GHz-70-45
11-50
(LBT alkalmazása esetén)
-10
(LBT alkalmazása esetén)
122,9 ≤ f ≤ 3,1 GHz-70-45
13-50
(LBT alkalmazása esetén)
-10
(LBT alkalmazása esetén)
143,1 < f ≤ 3,4GHz-70-45
15-50
(LBT alkalmazása esetén)
-10
(LBT alkalmazása esetén)
16-41,3
(LDC vagy DAA
alkalmazása esetén)
0
(LDC vagy DAA
alkalmazása esetén)
MSZ EN 302 065-4 szabvány 4.5.2.1., 4.5.2.2. és
4.5.2.3. pontja határozza meg.
Az LDC zavarcsökkentő technikát és annak határér-
173,4 < f ≤ 3,8GHz-70-45tékeit az MSZ EN 302 065-1 szabvány 4.5.3.1.,
4.5.3.2. és 4.5.3.3. pontja határozza meg.
A DAA zavarcsökkentő technikát és annak határérté-
keit az MSZ EN 302 065-1 szabvány 4.5.1.1.,
18-41,3
(LDC vagy DAA
alkalmazása esetén)
0
(LDC vagy DAA
alkalmazása esetén)
193,8 < f ≤ 4,8GHz-50-254.5.1.2. és 4.5.1.3. pontja határozza meg.
20-41,3
(LDC vagy DAA
alkalmazása esetén)
0
(LDC vagy DAA
alkalmazása esetén)
A megjelölt zavarcsökkentő technikák helyett alterna-
tív zavarcsökkentő technikák is alkalmazhatók.
214,8 < f ≤ 5GHz-55-30
225 < f ≤ 5,25GHz-55-30
235,25 < f ≤ 5,35GHz-50-25
245,35 < f ≤ 5,6GHz-50-25
255,6 < f ≤ 5,65GHz-50-25
265,65 < f ≤ 5,725 GHz-65-40
275,725 < f ≤ 6 GHz-60-35
ABCDE
1Frekvencia-
tartomány
DokumentumMaximális átlagos spekt-
rális teljesítménysűrűség
(EIRP)
[dBm/MHz]
Maximális csúcsteljesít-
mény(EIRP) (50 MHz-re
vonatkoztatva)
[dBm]
További követelmény
286<f≤ 8,5 GHz-41,30
298,5 <f≤ 9GHz-65-25
30-41,3
(DAA alkalmazása esetén)
0
(DAA alkalmazása esetén)
319 < f ≤ 10,6GHz-65-25
32f>10,6 GHz-85-45

10.2.6.4. Az anyagérzékelő eszközökben használt LBT-mechanizmus műszaki követelményei

ABC
1FrekvenciatartományAz észlelendő rádiószolgálatCsúcsteljesítmény-küszöbérték [dBm/MHz]
21,215 < f ≤ 1,4GHzRádiómeghatározó szolgálat+8
31,61 <f ≤ 1,66GHzMűholdas mozgószolgálat-43
42,5 < f ≤ 2,69GHzFöldi mozgószolgálat-50
52,9 < f ≤ 3,4GHzRádiómeghatározó szolgálat-7

A rádiómeghatározó szolgálatba tartozó radarberendezések érzékelésére vonatkozó további követelmények: folyamatos behallgatás a kapcsolódó frekvenciatartományban és a táblázatban foglalt csúcsteljesítmény-küszöbérték túllépésekor 10 ms-on belül automatikus kikapcsolás. Az adóberendezés újbóli bekapcsolása előtt legalább 12 másodperces adáscsendet kell tartani folyamatos behallgatás mellett. Ezt az adáscsendet, amely alatt csak az LBT-vevőberendezés aktív, az eszköz kikapcsolását követően is biztosítani kell.

10.3. Nem harmonizált rádióspektrum-használatú UWB alkalmazások 10.3.1. GPR/WPR

ABCDE
1Frekvencia-
tartomány
DokumentumMaximális átlagos
EIRP-sűrűség
[dBm/MHz]
Maximális csúcsteljesít-
mény-sűrűség
További követelmény
20,03 GHz alattECC/DEC/(06)08
ERC/REC 70-03 6. melléklet
ETSI EN 302 066-2
MSZ EN 302 066
-65
30,03-0,23 GHz-65-44,5 dBm/120 kHz ERP
40,23-1 GHz-60-37,5 dBm/120 kHz ERP
51-1,6 GHz-65-30 dBm/MHz EIRPA műholdas rádiónavigáció szolgálat védelme érde-
kében az 1164-1215 MHz és az 1559-1610 MHz
sávban max. -75 dBm/kHz átlagos EIRP-sűrűség
határérték is betartandó.
61,6-3,4 GHz-51,3-30 dBm/MHz EIRP
73,4-5 GHz-41,3-30 dBm/MHz EIRP
85-6 GHz-51,3-30 dBm/MHz EIRP
96-12,4 GHz-65-30 dBm/MHz EIRP
1012,4-18 GHz-65-30 dBm/MHz EIRP
1118 GHz felett-65

10.3.2. Lt:

10.3.2.1. Sávhasználati feltételek

AB
1Feltétel tárgyaElőírás
2Használat céljaelsősorban ipari területeken emberek és tárgyak nyomon követése
3Engedélyezési követelményépületen kívül használt állandó telephelyű berendezések egyedi engedélyezési kötelezettség alá esnek, figyelembe
véve a 10.3.2.4. pontot.

10.3.2.2. Rádióspektrum-gazdálkodási követelmények épületen kívül használt állandó telephelyű berendezés esetén

ABCDE
1Frekvencia-
tartomány
DokumentumMaximális átlagos spekt-
rális teljesítménysűrűség
(EIRP)
[dBm/MHz]
Maximális csúcsteljesít-
mény(EIRP) (50 MHz-re
vonatkoztatva)
[dBm]
További követelmény
21,6 GHz alattECC/REC/(11)09
MSZ EN 302 065-2
-90-50
31,6-2,7 GHz-85-45
42,7-3,1 GHz-70-36
53,1-3,4 GHz-70-36
6-41,3
(DAA alkalmazása esetén)
0
(DAA alkalmazása esetén)
A DAA zavarcsökkentő technikát és annak határérté-
keit az MSZ EN 302 065-2 szabvány határozza
meg.
Kitöltési tényező: max. 5% adónként és másodper-
cenként.
Tbe: max. 25 ms.
73,4-4,2 GHz-41,30Kitöltési tényező: max. 5% adónként és másodper-
cenként.
Tbe: max. 25 ms.
84,2-4,4 GHzKitöltési tényező: max. 5% adónként és másodper-
cenként.
Tbe: max. 25 ms.
A vízszintes sík felett min. 30°-os szögben kisugár-
zott adások esetén a max. átlagos spektrális telje-
sítménysűrűség (EIRP): -47,3 dBm/MHz.
94,4-4,8 GHzKitöltési tényező: max. 5% adónként és másodper-
cenként.
Tbe: max. 25 ms.
104,8-10,6 GHz-70-30
1110,6 GHz felett-85-45

10.3.2.3. Rádióspektrum-gazdálkodási követelmények mozgó és épületen belül használt állandó telephelyű berendezés esetén

ABCDE
1Frekvencia-
tartomány
DokumentumMaximális átlagos spekt-
rális teljesítménysűrűség
(EIRP)
[dBm/MHz]
Maximális csúcsteljesít-
mény (EIRP) (50 MHz-re
vonatkoztatva)
[dBm]
További követelmény
21,6 GHz alattECC/REC/(11)09
MSZ EN 302 065-2
-90-50
31,6-2,7 GHz-85-45
42,7-3,1 GHz-70-36
53,1-3,4 GHz-70-36
6-41,3
(DAA alkalmazása esetén)
0
(DAA alkalmazása esetén)
A DAA zavarcsökkentő technikát és annak határérté-
keit az MSZ EN 302 065-2 szabvány határozza
meg.
Kitöltési tényező: max. 5% adónként és másodper-
cenként.
Tbe: max. 25 ms.
73,4-4,8 GHz-41,30Kitöltési tényező:
- max. 5% adónként és másodpercenként,
- max. 1,5% percenként vagy olyan alternatív za-
varcsökkentő technika alkalmazandó, amely ez-
zel legalább egyenértékű védelmet biztosít.
Tbe: max. 25 ms.
84,8-10,6 GHz-70-30
910,6 GHz felett-85-45

10.3.2.4. További korlátozások a rádiószolgálatok védelme érdekében

Ahol az alábbi táblázatban védőtávolság van megadva a védendő rádiószolgálatok állandó telephelyű vevői részére, és ha az LT2 berendezést ezeken a védőtávolságokon kívül telepítik, akkor további védelmi intézkedések nem szükségesek. Ha az LT2 berendezést valamely vevő védőtávolságán belül tervezik telepíteni, akkor további intézkedések szükségesek a zavaró teljesítmény megfelelő csökkentésére (lásd az ECC 167. Jelentés útmutatását), beleértve a Hivatal által végzett zavarvizsgálatot.

AB
1Védendő rádiószolgálatTovábbi használati követelmény
2Allandóhelyű szolgálat
a 3,4-4,2 GHz és
a 4,4-4,8 GHz sávban
-20 dB zavarójel-zaj arány teljesítéséhez 20 km körüli védőtávolság tartozik az antenna fősugárzási irányában és körülbelül 2 km a mellék-
nyaláb irányában (a fősugárzási iránytól 5°-nál jobban eltérve).
10 dB-es zavarcsökkentéssel ezek az értékek körülbelül 5 km-re változnak a fősugárzási irányban és 500 m-re a melléknyalábban. A csúcs-
teljesítmény 10 dB-es csökkentése képes erre a zavarcsökkentésre (-41,3 dBm/MHz átlagos EIRP-sűrűség, -10 dBm/50 MHz csúcs
EIRP-sűrűség).
A részletes összeférhetőségi vizsgálatokat az ECC 170. Jelentés tartalmazza.
3Műholdas állandóhelyű szolgálat
a 3,4-4,2 GHz és
a 4,5-4,8 GHz sávban
A védőtávolság max. 2,6 km.
4Mozgószolgálat
a 3,4-3,8 GHz sávban
A védőtávolság mozgó végfelhasználói állomásokra 35 m.
5Mozgószolgálat
a 4,4-4,8 GHz sávban
A Hivatal adatot szolgáltat a védendő területekről, beleértve a katonai gyakorló és kiképző területeket. A védőtávolságokat (beleértve a pilóta
nélküli légijármű-rendszerek helyhez kötött állomására és a légijármű-fedélzeti vevőre vonatkozót) az ECC 170. Jelentés tartalmazza.
6Légi rádiónavigáció szolgálat
a 4,2-4,4 GHz sávban
A repülőterek körül egy legfeljebb 13 km-es védendő terület meghatározása szükséges. A védendő területen belüli működés esetére további
zavarcsökkentő intézkedés - mint például egy max. -47,3 dBm/MHz átlagos spektrális teljesítménysűrűség (EIRP) előírása az épületen
kívüli mozgó berendezések részére - ajánlott (lásd az ECC 170. Jelentést).
7Rádiócsillagászati szolgálatAz LT2 egy adott telephelyen való működésének engedélyezésénél a kérelmezőnek meg kell határoznia, hogy van-e közvetlen rálátásban
rádiócsillagászati állomás az LT2 berendezéssel, felhasználva a Hivatal által szolgáltatott adatot. Ha van ilyen állomás, a Hivatalnak vizs-
gálnia kell, hogy ez nem okoz-e káros zavarást a rádiócsillagászati szolgálatnak.

10.3.3. LAES

10.3.3.1. Sávhasználati feltételek

AB
1Feltétel tárgyaElőírás
2Használat céljakutatási és mentési műveletekben részt vevő személyek nyomon követése
3Engedélyezési követelmény1.LAES használók: a LAES rendszereket csak a hivatásos katasztrófavédelmi szerv és a vele együttműködő csopor-
tok, szervezetek használhatják vészhelyzetben és az arra való felkészülés idején. A használókról a hivatásos ka-
tasztrófavédelmi szerv nyilvántartást vezet.
2.Vészhelyzeti használat: a LAES használók nyilvántartást vezetnek saját használatukról (hely, idő, frekvencia) az
esetleges káros zavarás beazonosíthatósága céljából.
3.Vészhelyzeti használatra való felkészülés: a rádióspektrum-használat egyedi engedélyezési kötelezettség alá esik.
A kiképző helyek száma korlátozott, csak állandó telephellyel létesíthető.

10.3.3.2. Rádióspektrum-gazdálkodási követelmények

ABCDE
1Frekvencia-
tartomány
DokumentumMaximális átlagos spekt-
rális teljesítménysűrűség
(EIRP)
[dBm/MHz]
Maximális csúcsteljesít-
mény (EIRP) (50 MHz-re
vonatkoztatva)
[dBm]
További követelmény
21,6 GHz alattECC/REC/(11)10
MSZ EN 302 065-2
-90-50
31,6-2,7 GHz-85-45
42,7-3,1 GHz-70-36
53,1-3,4 GHz-70-36
6-41,3
(DAA alkalmazása esetén)
0
(DAA alkalmazása esetén)
A DAA zavarcsökkentő technikát és annak határérté-
keit az MSZ EN 302 065-2 szabvány határozza
meg.
Kitöltési tényező: max. 5% adónként és másodper-
cenként.
73,4-4,2 GHz-21,320Kitöltési tényező: max. 5% adónként és másodper-
cenként.
84,2-4,8 GHz-41,30
94,8-10,6 GHz-70-30
1010,6 GHz felett-85-45

10.3.3.3. Kiképző helyekre vonatkozó további korlátozások a rádiószolgálatok védelme érdekében

Ahol az alábbi táblázatban védőtávolság van megadva a védendő rádiószolgálatok állandó telephelyű vevői részére, és ha a LAES rendszert ezeken a védőtávolságokon kívül telepítik, akkor további védelmi intézkedések nem szükségesek. Ha a LAES rendszert valamely vevő védőtávolságán belül tervezik telepíteni, akkor további intézkedések szükségesek a zavaró teljesítmény megfelelő csökkentésére (lásd az ECC 167. Jelentés útmutatását), beleértve a Hivatal által végzett zavarvizsgálatot.

AB
1Védendő rádiószolgálatTovábbi használati követelmény
2Állandóhelyű szolgálat
a 3,4-4,2 GHz sávban
Kültéri LAES: 20 km védőtávolság (az állandóhelyű antenna fősugárzási irányától 5°-nál jobban eltérve).
Beltéri LAES: 5 km védőtávolság (az állandóhelyű antenna fősugárzási irányától 5°-nál jobban eltérve).
A részletes összeférhetőségi vizsgálatokat az ECC 170. Jelentés tartalmazza.
3Műholdas állandóhelyű szolgálat
a 3,4-4,2 GHz sávban
Kültéri LAES:
- 19 km védőtávolság a kis antennaátmérőjű (1,2 m és 1,8 m) FSS földi állomástól.
- 12,3 km más FSS földi állomástól vagy MSS modulációs összeköttetést biztosító földi állomástól.
Beltéri LAES:
- 7 km védőtávolság a kis antennaátmérőjű (1,2 m és 1,8 m) FSS földi állomástól.
- 3,5 km más FSS földi állomástól vagy MSS modulációs összeköttetést biztosító földi állomástól.
4Mozgószolgálat (bázisállomás)
a 3,4-4,2 GHz sávban
Kültéri LAES: 20 km védőtávolság.
Beltéri LAES: 5 km védőtávolság.
(Az állandóhelyű szolgálathoz hasonlóan.)
5Légi rádiónavigáció szolgálat
a 4,2-4,4 GHz sávban
Kültéri LAES: 150 m védőtávolság a repülőterek körül.
Védendő területen belüli működés esetén a max. átlagos spektrális teljesítménysűrűség (EIRP): -47,3 dBm/MHz.
6Állandóhelyű szolgálat
a 4,4-4,8 GHz sávban
Kültéri LAES: 15 km védőtávolság az antenna fősugárzási irányában és 2 km a melléknyaláb irányában (a fősugárzási iránytól 5°-nál jobban
eltérve).
Beltéri LAES: 4 km védőtávolság az antenna fősugárzási irányában és 500 m a melléknyaláb irányában (a fősugárzási iránytól 5°-nál jobban
eltérve).
7Műholdas állandóhelyű szolgálat
a 4,5-4,8 GHz sávban
Kültéri LAES:
- 2 km védőtávolság a kis antennaátmérőjű (1,2 m és 1,8 m) FSS földi állomástól.
- 1 km más FSS földi állomástól vagy MSS modulációs összeköttetést biztosító földi állomástól.
Beltéri LAES:
- 500 m védőtávolság a kis antennaátmérőjű (1,2 m és 1,8 m) FSS földi állomástól.
- 200 m más FSS földi állomástól vagy MSS modulációs összeköttetést biztosító földi állomástól.
8Mozgószolgálat
a 4,4-4,8 GHz sávban
A Hivatal adatot szolgáltat a védendő területekről, beleértve a katonai gyakorló és kiképző területeket. A védőtávolságokat (beleértve a pilóta
nélküli légijármű-rendszerek helyhez kötött állomására és a légijármű-fedélzeti vevőre vonatkozót) az ECC 170. Jelentés tartalmazza.

"

3. melléklet a 18/2020. (XII. 17.) NMHH rendelethez

1. Az R. 7. mellékletében foglalt táblázat a következő 167/A. sorral egészül ki:

(A)(B)
(Betűszó, rövidítés)(Jelentés)
167/ASDLSupplemental DownLink
Kiegészítő lemenő irányú összeköttetés

2. Az R. 7. mellékletében foglalt táblázat a következő 180/A. sorral egészül ki:

(A)(B)
(Betűszó, rövidítés)(Jelentés)
180/ASULSupplemental UpLink
Kiegészítő felmenő irányú összeköttetés

4. melléklet a 18/2020. (XII. 17.) NMHH rendelethez

1. Az R. 8. melléklet 2.2. pontjában foglalt táblázat a következő 13. sorral egészül ki:

(A)(B)
(Hivatkozás)(Cím)
13(EU) 2018/1972Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/1972 irányelve
(2018. december 11.) az Európai Elektronikus Hírközlési Kódex
létrehozásáról

2. Az R. 8. melléklet 2.3. pontjában foglalt táblázat a következő 60-62. sorral egészül ki:

(A)(B)
(Hivatkozás)(Cím)
60(EU) 2020/636A Bizottság (EU) 2020/636 végrehajtási határozata (2020. május 8.)
a 2008/477/EK határozatnak a 2 500-2 690 MHz-es frekvenciasáv-
ra alkalmazandó releváns műszaki feltételek naprakésszé tétele
tekintetében történő módosításáról
61(EU) 2020/667A Bizottság (EU) 2020/667 végrehajtási határozata (2020. május 6.)
a 2012/688/EU határozatnak az 1 920-1 980 MHz-es és a 2 110-
2 170 MHz-es frekvenciasávra alkalmazandó releváns műszaki
feltételek naprakésszé tétele tekintetében történő módosításáról
62(EU) 2020/1426A Bizottság (EU) 2020/1426 végrehajtási határozata (2020. október
7.) a rádióspektrum 5 875-5 935 MHz frekvenciasávjának az intelli-
gens közlekedési rendszerek (ITS) biztonsággal összefüggő alkal-
mazásai tekintetében történő harmonizált használatáról és a
2008/671/EK határozat hatályon kívül helyezéséről

3. Az R. 8. melléklet 3.2. pontjában foglalt táblázat B:41 mezője helyébe a következő mező lép:

(B)
(Cím)
(41)A harmonised frequency plan for the use of the band 169.4-
169.8125 MHz
A 169,4-169,8125 MHz sáv használatára vonatkozó harmonizált
frekvenciaterv

4. Az R. 8. melléklet 3.2. pontjában foglalt táblázat 61. sora helyébe a következő sor lép:

(A)(B)
(Hivatkozás)(Cím)
61ECC/DEC/(08)01
(2020. március 6.)
The harmonised use of Safety-Related lntelligent Transport Sys-
tems (ITS) in the 5875-5935 MHz frequency band
A biztonsággal összefüggő intelligens közlekedési rendszerek (ITS)
harmonizált használata az 5875-5935 MHz frekvenciasávban

5. Az R. 8. melléklet 3.3. pontjában foglalt táblázat B:3 mezője helyébe a következő mező lép:

(B)
(Cím)
(3)Harmonised radio frequency channel arrangements for digital ter-
restrial fixed systems operating in the band 17.7-19.7 GHz
Harmonizált rádiófrekvenciás csatornaelrendezések a 17,7-19,7
GHz sávban működő digitális földfelszíni állandóhelyű rendszerek
részére

6. Az R. 8. melléklet 3.3. pontjában foglalt táblázat a következő 23/A. sorral egészül ki:

(A)(B)
(Hivatkozás)(Cím)
23/AECC/REC/(08)01
(2020. március 6.)
Use of the band 5855-5875 MHz for Intelligent Transport Systems
(ITS)
Az5855-5875 MHz sávnak az intelligens közlekedési rendszerek
(ITS) céljára történő használata

Tartalomjegyzék