Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2024.8.178 I. A siket terheltre minden további vizsgálódás nélkül a Be. hallássérültekre vonatkozó szabályai kötelezően alkalmazandók.

Kapcsolódó határozatok:

Nyíregyházi Járásbíróság B.1936/2000/450., Kisvárdai Járásbíróság B.429/2003/46., Nyíregyházi Járásbíróság B.2514/2003/41., Nyíregyházi Törvényszék Bf.786/2003/5., Nyíregyházi Törvényszék Bf.457/2005/3., Budapesti XVIII. és XIX. Kerületi Bíróság B.435/2007/108., Nyíregyházi Járásbíróság B.1417/2009/57., Nyíregyházi Járásbíróság B.1364/2009/21., Nyíregyházi Járásbíróság B.1199/2009/9., Szentesi Járásbíróság B.350/2010/121., Nyíregyházi Járásbíróság B.2800/2010/26., Nyíregyházi Járásbíróság B.1542/2010/31., Nyíregyházi Járásbíróság B.604/2010/8., Nyíregyházi Törvényszék Bf.655/2010/13., Nyíregyházi Járásbíróság B.2171/2011/44., Nyíregyházi Törvényszék Bf.324/2011/3., Nyíregyházi Törvényszék Bf.419/2011/7., Kúria Bfv.495/2011/7., Nyíregyházi Járásbíróság B.392/2012/75., Nyíregyházi Törvényszék Bf.211/2012., Nyíregyházi Törvényszék Bf.288/2013/8., Nyíregyházi Törvényszék B.128/2012/62., Debreceni Törvényszék Kb.19/2012/50., Debreceni Ítélőtábla Bf.168/2014/18., Nyíregyházi Törvényszék Bf.398/2015/9., Fővárosi Ítélőtábla Kbf.91/2014/4., Nyíregyházi Törvényszék Bpk.780/2018/21., Debreceni Ítélőtábla Bpkf.12/2020/4., 3052/2020. (III. 2.) AB végzés, Kúria Bfv.453/2023/17. (*BH 2024.8.178*), Kúria Bfv.728/2023/10.

***********

Ha a terhelt nagyothalló és megállapítható, hogy e fogyatéka akadályozta az eljárásban való részvétele során, akkor az vizsgálandó, hogy a terheltet a bíróság jeltolmács (illetve egyéb közlési mód) igénybevételének lehetőségére figyelmeztette-e, vagy azt a terhelt vagy a védője kérelmezte-e, és annak a bíróság eleget tett-e. Amennyiben a tárgyalási jegyzőkönyvből megállapítható, hogy a terheltet a kommunikációban a nagyothallása nem akadályozta, a tisztességes eljárás követelménye nem sérül [2009. évi CXXV. törvény 2. §; 2007. évi XCII. törvény; korábbi Be. 114. § (2) bek.; Be. 78. § (3) bek.].

II. A terhelt és a védő közötti megbeszélésre tartozó védelmi taktika helyessége a bíróság által nem vizsgálható, és a szuverén védői tevékenység részeként ugyanúgy nem felülbírálható, ahogy a védői munka minősége sem. A kettejük között a védelem felépítése körében elhangzottak a kizárási okkal kapcsolatos objektív tényező követelményének nem felelnek meg, mivel utólag nem rekonstruálhatók, annak rögzítésére vagy utólagos feltárására törvényes lehetőség sincs. Önmagában az a terhelti állítás, hogy a védője ismerte az ügy másik két, vele érdekellentétben álló terheltet, az ellentétes védői érdek fennállását, és ebből következően kizárt védő eljárását nem valószínűsíti [korábbi Be. 45. § (1) bek. c) pont, 47. § (4) bek., 50. § (1) bek. b) pont].

[1] A járásbíróság ítéletével az I. r. terheltet bűnösnek mondta ki hamis tanúzás bűntettében [Btk. 272. § (1) bek.], zsarolás bűntettének kísérletében [Btk. 367. § (1) bek.] és orgazdaság bűntettében [Btk. 379. § (1) bek. c) pont és (4) bek. b) pont]. Ezért őt - halmazati büntetésül, mint visszaesőt - 2 év börtön fokozatú szabadságvesztés-büntetésre és 3 év közügyektől eltiltásra ítélte. Megállapította, hogy az I. r. terhelt a büntetés háromnegyed részének kitöltését követően bocsátható feltételes szabadságra. Elrendelte az. I. r. terhelttel szemben a korábbi büntetőügyében kiszabott 10 hónap, börtön fokozatú szabadságvesztés-büntetés végrehajtását és rendelkezett a bűnügyi költség viseléséről is.

[2] Az I. r. terhelt terhére bejelentett fellebbezés alapján eljárt törvényszék mint másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú ítéletet az I. r. terhelt tekintetében megváltoztatta, a hamis tanúzás bűntettét a Btk. 272. § (1) bekezdésében meghatározott, de a (4) bekezdés I. tételébe ütközőként minősítette, a kiszabott szabadságvesztés-büntetést 3 évre súlyosította, mellőzte a korábbi büntetőügyében kiszabott szabadságvesztés-büntetés végrehajtásának elrendelését, egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

[3] A jogerős vádról rendelkező ügydöntő határozat ellen az I. r. terhelt nyújtott be felülvizsgálati indítványt, a Be. 649. § (2) bekezdés d) pontjára és a 608. § (1) bekezdés d) pontjára hivatkozással.

[4] Indítványában és annak kiegészítéseiben előadta, hogy az alapeljárás során nagyfokú hallássérüléssel élt, bal fülére már akkor is siket volt, jobb fülére a hallása nagyfokban csökkent. Ezért a tárgyalásokon csak "foszlányokban hallotta" az elmondottakat, emiatt - bár fizikailag ott volt - érdemben nem tudott részt venni. A sértett és a tanúk vallomásaira nem volt képes reagálni, így nem volt abban a helyzetben, hogy ártatlanságát bizonyítsa. Sérelmezte, hogy az eljáró bíróságok annak ellenére nem rendeltek ki részére jeltolmácsot, hogy "számtalanszor jelezte", nem hall. A BH 2013.208. számú, a BH 2016.111. számú és a BH 2014.203. számú eseti döntésre hivatkozva kifejtette, hogy a siket vádlott részére kötelező jeltolmácsot kirendelni, ami az eljárás érvényességének is feltétele, enélkül úgy kell tekinteni, mintha ő a tárgyalásokon jelen sem lett volna.

[5] Megjegyezte, hogy védője többször is azt a tanácsot adta részére, hogy "hallgasson", ellenkező esetben az eljárás elhúzódik; az ő érdeke pedig az, hogy minél előbb fejeződjön be, mert összbüntetésbe foglalják a büntetését. Állította, a felszólalásait és válaszait a védője súgta a fülébe, és csak utólag értette meg, hogy a saját védője is "ellene volt". A védővel kapcsolatosan azt is előadta, hogy ismerte a többi terheltet, amiről ő csak utólag szerzett tudomást.

[6] Kifejtette, hogy csak az iratok utóbbi áttanulmányozása során szembesült azzal a jegyzőkönyvbe foglalt nyilatkozatával, amely szerint az ügy II. r., III. r. és IV. r. terheltje nem vett részt a bűncselekmény elkövetésében. Ezt a kijelentést kizárólag fogyatékossága miatt tette, mert nem értette a neki feltett kérdéseket. Hangsúlyozta, hogy a II. r. terhelt volt a bűncselekmény "kitalálója", aki az eljárás alatt őt és családját folyamatosan, életveszélyesen fenyegette, ha az eljárás során ellene vallana és hasonlóan lépett fel az ügy III. r. terheltje is.

[7] Tagadta a zsarolás bűntette elkövetését, és állította, hogy mindhárom terhelt-társa hazudott az eljáró bíróságok előtt, a CD-felvétel pedig, amelyre a fenyegetés kapcsán hivatkoztak, nem is létezett.

[8] Mindezek alapján a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárás lefolytatására utasítását indítványozta annak érdekében, hogy "részbeni ártatlanságát" bizonyítsa, ezáltal enyhébb büntetés kiszabására kerülhessen sor.

[9] Indítványához csatolt egy ambuláns kezelőlapot és beszédaudiogramot, az ellene folyamatban volt másik büntetőügyéből az orvosszakértő nyilatkozatát, valamint a IV. r. terhelt vallomását, továbbá kérelmezte a másik büntetőügyében keletkezett orvosszakértői szakvélemény beszerzését.

[10] A Legfőbb Ügyészség az I. r. terhelt felülvizsgálati indítványát részben alaptalannak, részben törvényben kizártnak tartotta, ezért indítványozta, hogy a Kúria a Be. 662. § (1) bekezdése alapján a felülvizsgálati indítvánnyal támadott első-, illetve másodfokú ítéletet az I. r. terhelt tekintetében hatályában tartsa fenn.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!