Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

32007R1454[1]

A Bizottság 1454/2007/EK rendelete ( 2007. december 10. ) egyes mezőgazdasági termékekre vonatkozó export-visszatérítések mértékének rögzítése céljából kiírt pályázati eljárásokra vonatkozó közös szabályok megállapításáról

A BIZOTTSÁG 1454/2007/EK RENDELETE

(2007. december 10.)

egyes mezőgazdasági termékekre vonatkozó export-visszatérítések mértékének rögzítése céljából kiírt pályázati eljárásokra vonatkozó közös szabályok megállapításáról

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a tej- és tejtermékpiac közös szervezéséről szóló, 1999. május 17-i 1255/1999/EK tanácsi rendeletre ( 1 ) és különösen annak 31. cikke (14) bekezdésére,

tekintettel a gabonafélék piacának közös szervezéséről szóló, 2003. szeptember 29-i 1784/2003/EK tanácsi rendeletre ( 2 ) és különösen annak 18. cikkére,

tekintettel a rizs piacának közös szervezéséről szóló, 2003. szeptember 29-i 1785/2003/EK tanácsi rendeletre ( 3 ) és különösen annak 15. cikke (3) bekezdésére,

tekintettel a cukorágazat piacának közös szervezéséről szóló, 2006. február 20-i 318/2006/EK tanácsi rendeletre ( 4 ) és különösen annak 33. cikke (4) bekezdésére,

(1)

Az 1255/1999/EK rendelet 31. cikkének (1) bekezdésével és a mezőgazdasági termékek piacának közös szervezéséről szóló többi rendelet megfelelő cikkeivel összhangban egyes mezőgazdasági termékek esetében - a Szerződés 300. cikke szerint kötött megállapodásokból adódó korlátokon belül - export-visszatérítéssel lehet fedezni a világpiaci és a közösségi jegyzések vagy árak közötti különbséget, az említett termékek exportjának lehetővé tételéhez szükséges mértékig.

(2)

A rendelkezésre álló erőforrások lehető leghatékonyabb kihasználása, valamint az átláthatóság növelése és a visszatérítési rendszerben részt venni kívánó exportőrök közötti verseny fokozása érdekében a Bizottság a visszatérítés mértékét pályázati eljárás keretében rögzítheti azon termékek esetében, amelyek tekintetében korábban ilyen eljárásról rendelkeztek.

(3)

Az egyes piacok közös szervezésével kapcsolatban nyújtott export-visszatérítésekre vonatkozó pályázati eljárások alkalmazására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló bizottsági rendeletek eltérő eljárási szabályokat írnak elő az export-visszatérítésekre vonatkozó pályázati eljárások tekintetében.

(4)

Az irányítási és az ellenőrzési mechanizmusok egyszerűsítése és eredményességének javítása érdekében közös szabályokat kell megállapítani az export-visszatérítésekre vonatkozó pályázati eljárásokkal kapcsolatban.

(5)

A piaci szereplőkre és a nemzeti közigazgatási rendszerekre nehezedő adminisztratív terhek csökkentése érdekében a pályázati eljárást a kiviteli engedélyek engedélyezési eljárásával együtt kell elvégezni, és a pályázati biztosítéknak, nyertes pályázat esetén, egyben az engedély biztosítékának kell lennie.

(6)

A pályázatoknak tartalmazniuk kell az elbírálásukhoz szükséges összes információt, és gondoskodni kell a tagállamok és a Bizottság közötti kapcsolattartásról.

(7)

A biztosítéknak biztosítania kell azt, hogy az elfogadott mennyiségeket a pályázat szerint kibocsátott engedély alapján exportálják. Ezért rendelkezéseket kell elfogadni a mezőgazdasági termékeket érintő biztosítéki rendszer alkalmazására vonatkozó közös részletes szabályok megállapításáról szóló, 1985. július 22-i 2220/85/EGK bizottsági rendelettel ( 5 ) összhangban letétbe helyezett pályázati biztosíték felszabadításáról és elvesztéséről.

(8)

A beérkezett pályázatok alapján rögzíteni lehet az export-visszatérítés maximális mértékét. A piacon azonban előállhatnak olyan helyzetek, amikor gazdasági vagy egyéb szempontok kikényszerítik, hogy a beérkezett pályázatok közül egyet se fogadjanak el.

(9)

A tapasztalat azt mutatja, hogy a pontatlan dokumentumok benyújtásának megakadályozására rendelkezéseket szükséges megállapítani. Ezért megfelelő szankciórendszert kell létrehozni, valamint meg kell határozni azokat az eseteket, ahol nem kell szankciókat alkalmazni.

(10)

Az e rendeletben előírt export-visszatérítésekre a mezőgazdasági termékek után járó export-visszatérítési rendszer alkalmazása közös részletes szabályainak megállapításáról szóló, 1999. április 15-i 800/1999/EK bizottsági rendeletet ( 6 ) és a mezőgazdasági termékekre vonatkozó behozatali és kiviteli engedélyek és előzetes rögzítési igazolások rendszerének alkalmazására kialakított részletes közös szabályok megállapításáról szóló, 2000. június 9-i 1291/2000/EK bizottsági rendeletet ( 7 ) kell alkalmazni.

(11)

A közös szabályok elfogadása miatt a rizsre nyújtott export-visszatérítések pályázati rendszerének alkalmazására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló, 1975. március 6-i 584/75/EGK bizottsági rendeletet ( 8 ) és az egyes tejtermékekre nyújtott export-visszatérítésekre vonatkozó pályázati eljárás létrehozásáról szóló, 2004. március 26-i 580/2004/EK bizottsági rendeletet ( 9 ) hatályon kívül kell helyezni.

(12)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak az érintett irányítóbizottságok véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Hatály

(1) Ez a rendelet azon export-visszatérítések mértékének rögzítése céljából kiírt pályázati eljárások szervezéséről és irányításáról állapít meg közös szabályokat, amelyek az alábbi ágazatok termékeire vonatkoznak:

a) tej és tejtermékek;

b) gabonafélék;

c) rizs;

d) cukor.

A rendelet az első albekezdésben említett termékekre vonatkozó export-visszatérítésekkel kapcsolatos pályázati eljárás megnyitásáról szóló bizottsági rendeletekben megállapított eltérések és különös rendelkezések sérelme nélkül alkalmazandó.

(2) E rendelet alkalmazásában a "tagállamok illetékes hatóságai" az 1290/2005/EK tanácsi rendelet ( 10 ) 6. cikkében megállapított feltételeket teljesítő, a tagállam által akkreditált szervezeti egységek vagy szervek.

(3) Amennyiben e rendelet másként nem rendelkezik, a 800/1999/EK és az 1291/2000/EK rendeletet kell alkalmazni.

2. cikk

A pályázati eljárás megnyitása

(1) A pályázati eljárást minden érintett termék esetében az 1255/1999/EK rendelet 42. cikkének (2) bekezdésében és az érintett mezőgazdasági termékek piacának közös szervezéséről szóló rendeletek megfelelő cikkében említett eljárással összhangban, egy bizottsági rendelettel (a továbbiakban: a pályázati eljárást megnyitó rendelet) nyitják meg.

(2) A pályázati eljárást megnyitó rendelet a következőkről tájékoztat:

a) a pályázati eljárásban érintett termékek a vonatkozó KN-kódokkal;

b) a pályázati eljárás időtartama ("pályázati időszak") és a különböző részidőszakok, amikor a pályázatok benyújthatók;

c) a kezdő és a záró időpont, amelyek között a pályázatok benyújthatók;

d) szükség esetén a pályázati eljárásban érintett teljes mennyiség;

e) az egyes pályázatok számára előírt minimális mennyiség;

f) a biztosíték összege;

g) az exportálandó termékek rendeltetési helye, ha szükséges;

h) a tagállamok illetékes hatóságai, amelyekhez a pályázatot kell küldeni.

(3) A (2) bekezdés b), d) és h) pontjában előírt információk pályázati felhívás útján közzétehetők az Európai Unió Hivatalos Lapjában.

(4) A pályázati eljárást megnyitó rendelet hatálybalépése vagy a pályázati felhívás közzététele és a pályázatok benyújtásának első időpontja között legalább hat napnak kell eltelnie.

3. cikk

A pályázatok benyújtása és a kiviteli engedélyek iránti kérelem

(1) Pályázatokat a Közösségben letelepedett és héa-nyilvántartásba bejelentkezett gazdasági szereplők nyújthatnak be a pályázatot megnyitó rendeletben vagy a pályázati felhívásban kijelölt tagállami illetékes hatóságoknak.

(2) A pályázatokat az 1291/2000/EK rendeletben meghatározott kiviteli engedélyre vonatkozó kérelmezési formanyomtatvánnyal együtt és azt felhasználva kell benyújtani.

(3) A pályázatok elektronikus úton is benyújthatók, az érintett tagállamban a gazdasági szereplők számára rendelkezésre bocsátott módon. A tagállamok illetékes hatóságai megkövetelhetik, hogy az elektronikus úton benyújtott pályázatokat az 1999/93/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv ( 11 ) 2. cikkének 2. pontjában meghatározott fokozott biztonságú elektronikus aláírással lássák el. Minden más esetben az illetékes hatóságok olyan elektronikus aláírást írnak elő, amely ezzel egyenértékű biztosítékokkal szolgál az aláíráshoz rendelt funkcionalitások tekintetében, a Bizottság elektronikus és digitalizált dokumentumokról szóló - a 2004/563/EK, Euratom bizottsági határozatban ( 12 ) és végrehajtási szabályaiban ( 13 ) megállapított - rendelkezéseiben meghatározott szabályok és feltételek alkalmazása révén.

(4) A 2. cikk (2) bekezdése g) pontjának alkalmazásában az engedélykérelmen fel kell tüntetni a pályázati eljárást megnyitó rendeletben említett rendeltetési helyeket.

(5) Egy pályázat akkor érvényes, ha teljesíti a következő feltételeket:

a) az engedélykérelem 20. szakaszában feltünteti a pályázatot megnyitó rendelet hivatkozását és a pályázatok benyújtására szolgáló részidőszak végét;

b) az engedélykérelem 4. szakaszában feltünteti a pályázó azonosító adatait: nevét, címét és héa-nyilvántartási számát;

c) az engedélykérelem 16. szakaszában feltünteti a termék KN-kódját;

d) betartja a pályázatot megnyitó rendeletben feltüntetett minimális és maximális mennyiségre vonatkozó előírásokat, ha vannak ilyenek;

e) az engedélykérelem 20. szakaszában euróban és centben feltünteti az egységenként felajánlott export-visszatérítés összegét;

f) az engedélykérelem 17. és 18. szakaszában feltünteti az exportálandó termékmennyiséget;

g) a 2. cikk (2) bekezdése g) pontjának alkalmazása esetén az engedélykérelem 7. szakaszában megadja a rendeltetési helyet;

h) a pályázó a benyújtási részidőszak vége előtt a 2220/85/EGK rendelet III. címének rendelkezéseivel összhangban és az 1291/2000/EK rendelet 15. cikkének (2) bekezdésétől eltérve biztosítékot helyezett letétbe, és erről ugyanebben az időszakban bizonyságot szolgáltat;

i) nem tartalmaz más, a pályázó által előírt feltételt az e bekezdésben említetteken kívül;

j) a pályázat benyújtásának helye szerinti tagállam hivatalos nyelvén vagy hivatalos nyelvei egyikén íródott.

(6) A pályázati biztosíték képezi a kiviteli engedély biztosítékát.

(7) A pályázat a benyújtás után nem vonható vissza és nem módosítható.

4. cikk

A pályázatok vizsgálata

(1) A tagállamok illetékes hatóságai a pályázatokat a 3. cikk (5) bekezdésében szereplő elemek alapján vizsgálják. Főként az ezen elemekre vonatkozó adatok helyességét ellenőrzik, és eldöntik, hogy az adott pályázat érvényes-e.

(2) A pályázatok fogadására és vizsgálatára jogosult személyeket kötelezettség terheli arra vonatkozóan, hogy pályázati adatokat ne szolgáltassanak ki jogosulatlan személyek részére.

(3) Érvénytelen pályázat esetén a tagállam illetékes hatósága erről értesíti a pályázót.

5. cikk

A Bizottság értesítése a pályázatokról

(1) A tagállamok illetékes hatóságai a Bizottságot minden érvényes pályázatról értesítik.

(2) Az értesítések nem tartalmazzák a 3. cikk (5) bekezdésének b) pontjában említett adatokat.

(3) Az értesítés a Bizottság által a tagállam számára kijelölt módon, elektronikus úton történik, a szóban forgó pályázati eljárást megnyitó bizottsági rendeletben meghatározott határidőn belül.

Az értesítés formátumát és tartalmát a Bizottság által a tagállamok számára rendelkezésre bocsátott minták alapján kell meghatározni. A minták addig nem alkalmazhatók, amíg az illetékes irányítóbizottságot nem tájékoztatták.

(4) Amennyiben nem érkeznek be pályázatok, a tagállamok erről a (3) bekezdésben említett határidőn belül értesítik a Bizottságot.

6. cikk

A pályázatok alapján hozott határozat

(1) Az 5. cikk (1) bekezdésének megfelelően bejelentett pályázatok alapján a Bizottság az 1255/1999/EK rendelet 42. cikkének (2) bekezdésében és az érintett mezőgazdasági termékek piacának közös szervezéséről szóló rendeletek megfelelő cikkében említett eljárással összhangban határozatot hoz, amelyben:

a) nem rögzíti a maximális visszatérítés mértékét; vagy

b) rögzíti a maximális visszatérítés mértékét.

(2) A maximális visszatérítés mértékén benyújtott pályázatok esetében - a 2. cikk (2) bekezdése d) pontjának alkalmazása esetén - a Bizottság a pályázott mennyiségek odaítélése céljából arányszámot alkalmazhat.

(3) A visszatérítésekkel kapcsolatos határozatot az Európai Unió Hivatalos Lapjában ki kell hirdetni.

7. cikk

A nyertes pályázatok meghatározása és a kiviteli engedélyek kibocsátása

(1) Amennyiben a 6. cikk (1) bekezdésével összhangban meghatározták az export-visszatérítés maximális mértékét, úgy a tagállam illetékes hatósága köteles nyertesnek nyilvánítani a maximális visszatérítéssel egyező vagy annál alacsonyabb visszatérítést igénylő vagy exportadó fizetését ajánló pályázatokat. A többi pályázatot el kell utasítani.

(2) Amennyiben nem rögzítik a visszatérítés vagy az adó mértékét, valamennyi pályázatot el kell utasítani.

A tagállam illetékes hatósága nem nyilváníthat nyertesnek olyan pályázatot, amelyről nem küldött értesítést az 5. cikk (1) bekezdésével összhangban.

(3) A tagállamok illetékes hatóságai az (1) bekezdésben említett határozatokat a visszatérítésekről szóló, a 6. cikk (1) bekezdésében említett bizottsági határozat kihirdetése után fogadják el.

(4) A tagállamok illetékes hatóságai legkésőbb a maximális visszatérítés mértékét rögzítő bizottsági határozat hatálybalépését követő ötödik munkanapon kiadják a nyertes pályázók elfogadott mennyiségre vonatkozó kiviteli engedélyét, a pályázatban ajánlott visszatérítés mértékének feltüntetésével. A 2. cikk (2) bekezdése g) pontjának alkalmazásában az engedélyen fel kell tüntetni a pályázati eljárást megnyitó rendeletben említett rendeltetési helyeket.

(5) Az 1291/2000/EK rendelet 23. cikkének (1) bekezdésétől eltérve, a kiviteli engedély a kibocsátás tényleges napjától érvényes.

8. cikk

A nyertes pályázók jogai és kötelezettségei

(1) A nyertes pályázók az elfogadott mennyiség és az export-visszatérítés tekintetében kiviteli engedélyre jogosultak, a 7. cikk (3) bekezdésében említett határozattal összhangban.

(2) A nyertes pályázók az engedély érvényessége alatt kötelesek az elfogadott mennyiséget a 2. cikk (2) bekezdésének - szükség esetén alkalmazandó - g) pontjában említett rendeltetési helyekre exportálni.

9. cikk

A biztosíték felszabadítása és elvesztése

(1) A 2220/85/EGK rendelet 20. cikkének (1) bekezdése szerinti elsődleges követelmény az elfogadott mennyiségnek az engedély érvényessége alatti kivitelére irányul. Amennyiben a pályázati eljárást megnyitó rendelet az e rendelet 2. cikke (2) bekezdésének g) pontjában említett konkrét rendeltetési helyről rendelkezik, úgy az 1291/2000/EK rendelet 35. cikkének (5) bekezdése alkalmazandó.

(2) A biztosítékot fel kell szabadítani, ha:

a) a pályázatot érvénytelennek minősítették vagy elutasították;

b) a 8. cikk (2) bekezdésében említett kötelezettséget teljesítették;

c) a 6. cikk (2) bekezdésének alkalmazása esetén a felszabadított biztosíték összege az el nem fogadott mennyiségnek felel meg.

(3) A vis maior eseteit kivéve a biztosíték elvész, ha a 8. cikk (2) bekezdésében említett kötelezettséget nem teljesítik.

10. cikk

A visszatérítések behajtása és a szankciók

(1) A 800/1999/EK bizottsági rendelet IV. címe 2. fejezetének sérelme nélkül, amennyiben kiderül, hogy egy pályázó az e rendelet alapján odaítélhető jogok megszerzése érdekében általa benyújtott dokumentumokban valótlan információt közöl, és amennyiben a szóban forgó valótlan információ e jogok odaítélése szempontjából döntő fontosságú, úgy a tagállam illetékes hatósága a szóban forgó pályázatban szereplő termékek tekintetében - a szabálytalanságot megállapító jogerős közigazgatási határozat meghozatalától számított egyéves időszakra - kizárja a pályázót a pályázati eljárásra épülő export-visszatérítési rendszerből.

(2) Az (1) bekezdést nem kell alkalmazni, amennyiben a pályázó az illetékes hatóság számára meggyőzően bizonyítja, hogy az (1) bekezdés bevezető mondatában említett helyzet nem az ő súlyos gondatlansága, hanem vis maior, illetve nyilvánvaló tévedés miatt következett be.

(3) A tagállamok tájékoztatják a Bizottságot az (1) bekezdés alkalmazásáról. A Bizottság az információt a többi tagállam rendelkezésére bocsátja.

(4) A (3) bekezdésben említett információkat a 792/2009/EK bizottsági rendeletnek ( 14 ) megfelelően kell eljuttatni a Bizottsághoz.

11. cikk

Hatályon kívül helyezés

Az 584/75/EGK rendelet hatályát veszti.

Az 580/2004/EK rendelet 2008. július 1-jén hatályát veszti.

12. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő hetedik napon lép hatályba.

Ez a rendelet a hatálybalépése után megnyitott pályázati eljárásokra alkalmazandó, a 11. cikk második albekezdésének sérelme nélkül.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

( 1 ) HL L 160., 1999.6.26., 48. o. A legutóbb az 1152/2007/EK rendelettel (HL L 258., 2007.10.4., 3. o.) módosított rendelet.

( 2 ) HL L 270., 2003.10.21., 78. o. A legutóbb a 735/2007/EK rendelettel (HL L 169., 2007.6.29., 6. o.) módosított rendelet.

( 3 ) HL L 270., 2003.10.21., 96. o. A legutóbb a 797/2006/EK rendelettel (HL L 144., 2006.5.31., 1. o.) módosított rendelet.

( 4 ) HL L 58., 2006.2.28., 1. o. A legutóbb az 1260/2007/EK rendelettel (HL L 283., 2007.10.27., 1. o.) módosított rendelet.

( 5 ) HL L 205., 1985.8.3., 5. o. A legutóbb az 1913/2006/EK rendelettel (HL L 365., 2006.12.21., 52. o.) módosított rendelet.

( 6 ) HL L 102., 1999.4.17., 11. o. A legutóbb az 1001/2007/EK rendelettel (HL L 226., 2007.8.30., 9. o.) módosított rendelet.

( 7 ) HL L 152., 2000.6.24., 1. o. A legutóbb az 1913/2006/EK rendelettel módosított rendelet.

( 8 ) HL L 61., 1975.3.7., 25. o. A legutóbb az 1948/2002/EK rendelettel (HL L 299., 2002.11.1., 18. o.) módosított rendelet.

( 9 ) HL L 90., 2004.3.27., 58. o. A legutóbb a 128/2007/EK rendelettel (HL L 41., 2007.2.13., 6. o.) módosított rendelet.

( 10 ) HL L 209., 2005.8.11., 1. o.

( 11 ) HL L 13., 2000.1.19., 12. o.

( 12 ) HL L 251., 2004.7.27., 9. o.

( 13 ) SEC(2005) 1578 számú dokumentum.

( 14 ) HL L 228., 2009.9.1., 3. o.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32007R1454 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32007R1454&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 02007R1454-20140401 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:02007R1454-20140401&locale=hu