Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

32008R0867[1]

A Bizottság 867/2008/EK rendelete ( 2008. szeptember 3. ) az olajbogyó-ágazatban működő piaci szereplők szervezetei, azok munkaprogramjai és finanszírozása tekintetében az 1234/2007/EK tanácsi rendelet alkalmazására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról

A BIZOTTSÁG 867/2008/EK RENDELETE

(2008. szeptember 3.)

az olajbogyó-ágazatban működő piaci szereplők szervezetei, azok munkaprogramjai és finanszírozása tekintetében az 1234/2007/EK tanácsi rendelet alkalmazására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a mezőgazdasági piacok közös szervezésének létrehozásáról, valamint egyes mezőgazdasági termékekre vonatkozó egyedi rendelkezésekről szóló, 2007. október 22-i 1234/2007/EK tanácsi rendeletre ( 1 ) (az egységes közös piacszervezésről szóló rendelet) és különösen annak 103. cikke (2) bekezdésének harmadik albekezdésére, összefüggésben 4. cikkével,

(1)

Az 1234/2007/EK rendelet 201. cikke (1) bekezdésének c) pontjával összhangban az olívaolaj és az étkezési olajbogyó piacának közös szervezéséről és a 827/68/EGK rendelet módosításáról szóló, 2004. április 29-i 865/2004/EK tanácsi rendelet ( 2 )2008. július 1-jén hatályát veszti. Mivel a 865/2004/EK rendelet alkalmazásának részletes szabályait megállapító 2080/2005/EK bizottsági rendelet ( 3 ) számos esetben hivatkozik a 865/2004/EK rendelettel megállapított különrendelkezésekre, ezért az egyértelműség és az ésszerűség érdekében a 2080/2005/EK rendeletet hatályon kívül kell helyezni, és egy új rendelettel kell felváltani, amely meghatározza az új jogalapot, és helyes alaprendelkezésekre vonatkozó hivatkozásokat tartalmaz. Az új rendeletnek tartalmaznia kell azokat a módosításokat is, amelyek a munkaprogramok végrehajtásának két éve során szerzett tapasztalatok fényében szükségesnek mutatkoznak.

(2)

Az olajbogyó-ágazatban működő piaci szereplők elismert szervezetei hatékonyságának biztosítása érdekében az elismerésnek a piaci szereplők olyan különféle kategóriáira kell vonatkoznia, amelyek az olívaolaj és az étkezési olajbogyó ágazatára jelentős hatást gyakorolnak, ugyanakkor biztosítania kell azt is, hogy az említett szervezetek megfelelnek olyan minimumkövetelményeknek, amelyek elegendőek jelentős gazdasági eredmények eléréséhez.

(3)

Ahhoz, hogy a termelői tagállamok az olajbogyó-ágazat piaci szereplőinek elismert szervezeteiből álló rendszer adminisztratív igazgatását elláthassák, meg kell határozni az e szervezetek elismerésére vonatkozó eljárásokat és határidőket, a munkaprogramjaik kiválasztásának kritériumait, valamint a közösségi finanszírozás kifizetésének és elosztásának módját.

(4)

A közös agrárpolitika keretébe tartozó közvetlen támogatási rendszerek közös szabályainak megállapításáról és a mezőgazdasági termelők részére meghatározott támogatási rendszerek létrehozásáról szóló 1782/2003/EK tanácsi rendelet ( 4 ) 110i. cikkének (4) bekezdése előírja, hogy a tagállamok az említett rendelet 41. cikkében említett nemzeti felső határok olívaolaj-összetevőjének legfeljebb 10 %-át visszatarthatják annak érdekében, hogy a piaci szereplők elismert szervezetei által készített munkaprogramok számára - az 1234/2007/EK rendelet 103. cikkének (1) bekezdésében említett egy vagy több tevékenységi körben - közösségi finanszírozást biztosítsanak.

(5)

A közvetlen támogatási rendszerek közös finanszírozási szabályaival összhangban és a rendelkezésre álló összegek tagállami felhasználásának lehetővé tétele érdekében, a munkaprogramok végrehajtására szánt éves kiadások nem haladhatják meg a tagállamok által az 1782/2003/EK rendelet 110i. cikke (4) bekezdésének megfelelően visszatartott éves összeget.

(6)

A piaci szereplők elismert szervezetei által folytatott tevékenységek általános koherenciájának biztosítása érdekében meg kell határozni a közösségi támogatásra jogosult és a támogatásra nem jogosult intézkedések körét. Meg kell határozni a programok benyújtásának szabályait és a rájuk alkalmazandó kiválasztási kritériumokat is. A modern technológia nagyobb hatékonyságára tekintettel helyénvaló lenne támogatásra jogosultnak tekinteni a tárolás és a feldolgozás javítását, amely közvetve a kapacitás növekedésében is megnyilvánulhat. Ugyanakkor célszerű megengedni, hogy az érintett tagállamok kiegészítő támogathatósági feltételeket határozzanak meg annak érdekében, hogy az intézkedéseket szorosabban hozzáigazíthassák az olajbogyó-ágazat nemzeti adottságaihoz.

(7)

A tapasztalatok fényében meg kell állapítani a közösségi finanszírozás küszöbértékeit legalább az olajbogyó-termelés környezetre kifejtett hatásának javítása, a nyomon követés, a tanúsítás, valamint az olívaolaj és az étkezési olajbogyó minőségének a végső fogyasztó részére értékesített olívaolajon - nemzeti közigazgatási hatáskörben - végzett minőség-ellenőrzésen keresztül történő védelme terén, hogy legalább bizonyos intézkedések esetében a végrehajtás az érzékeny, elsőbbséget élvező területeken biztosítva legyen. A szerzett tapasztalatok fényében az olajbogyó-termelés környezeti hatásának javítására vonatkozó megfelelő küszöbértéket módosítani kell, hogy az tükrözze az e téren elért fejlődést. Az ide vonatkozó munkaprogramok fényében és a végrehajtás megkönnyítése érdekében helyénvaló az általános költségekre magasabb százalékot megállapítani.

(8)

A munkaprogramoknak a meghatározott határidőkön belüli és az 1234/2007/EK rendelet 103. cikkének (1) bekezdésével összhangban történő végrehajtása érdekében, valamint az olajbogyó-ágazatban működő piaci szereplők elismert szervezeteinek hatékony adminisztratív igazgatásának biztosítása végett meg kell határozni a munkaprogramok jóváhagyásának kérvényezésére, illetve azok kiválasztására és jóváhagyására vonatkozó eljárásokat. A munkaprogramok kiválasztásakor a tagállamoknak figyelembe kell venniük azoknak a programoknak az értékelését is, amelyeket a piaci szereplők szervezetei az e rendelet, az olajbogyó-ágazatban működő piaci szereplők szervezeteinek a 2002/2003-as, a 2003/2004-es és a 2004/2005-ös gazdasági évre vonatkozó munkaprogramjai tekintetében az 1638/98/EK tanácsi rendelet alkalmazása részletes szabályainak megállapításáról szóló, 2002. július 23-i 1334/2002/EK bizottsági rendelet ( 5 ) és a 2080/2005/EK rendelet keretében végeznek.

(9)

A jóváhagyott munkaprogramok megfelelő és teljes végrehajtásának garanciájaként alapvetően fontos lenne a jelentkezés jóváhagyásához kapcsolódó banki biztosíték összegét emelni, és felszabadítását csakis a munkaprogram egészének sikeres befejezése után lehetővé tenni.

(10)

Az egyes tagállamok rendelkezésére álló finanszírozási összeg szabályszerű felhasználása érdekében rendelkezni kell a következő évre elfogadott munkaprogramok éves módosítását illetően, hogy az eredeti feltételek kellően indokolt változásait figyelembe lehessen venni. Továbbá szükséges, hogy a tagállamok meghatározhassák azokat a feltételeket, amelyek szükségesek a munkaprogram megváltoztatásához és az összegek újraelosztásához anélkül, hogy meghaladnák a termelő tagállamok által az 1782/2003/EK rendelet 110i. cikke (4) bekezdésének értelmében visszatartott éves összeget. A piaci szereplők szervezetei által kért programmódosítások esetében és a munkaprogramok végrehajtásának rugalmassá tétele érdekében helyénvaló lenne lerövidíteni az illetékes hatóságokhoz való előzetes bejelentésre rendelkezésre álló időt.

(11)

A munkák megfelelő időben történő megkezdésének lehetővé tétele érdekében a mezőgazdasági termékeket érintő biztosítéki rendszer alkalmazására vonatkozó közös részletes szabályok megállapításáról szóló, 1985. július 22-i 2220/85/EGK bizottsági rendeletben ( 6 ) meghatározott feltételek mellett nyújtott biztosíték letétbe helyezése esetén a piaci szereplők szervezeteinek előleg formájában a jóváhagyott munkaprogramok támogatásra jogosult éves kiadásainak legfeljebb 90 %-át ki kell utalni. A munkaprogramok végrehajtásának elősegítése és felgyorsítása érdekében helyénvaló lenne az előlegeket egyenletesebben elosztani.

(12)

Az olívaolaj és az étkezési olajbogyó ágazatában a piac figyelemmel kísérése és az adminisztratív igazgatás területén végzett munkaprogramok összhatásának növelése érdekében el kell rendelni, hogy a piaci szereplők szervezetei és a tagállamok internetes honlapjaikon tegyék közzé az azok keretében hozott intézkedések eredményeit.

(13)

Az olajbogyó-ágazatban működő piaci szereplők szervezeteire vonatkozó szabályok helyes alkalmazása érdekében szükséges, hogy az érintett tagállamok ellenőrzési tervet készítsenek és szankciórendszert hozzanak létre az elkövetett szabálytalanságok kiküszöbölésére. Elő kell írni a piaci szereplők szervezetei számára, hogy tevékenységük eredményeit jelentsék be az érintett tagállamok illetékes hatóságainak, és hogy az említett eredményekről tájékoztassák a Bizottságot. Tekintettel a finanszírozási kérelmek beadásának és a szükséges ellenőrzések elvégzésének a piaci szereplői szervezetek, illetőleg a tagállamok részére megszabott határidejére, új határnapot kell kitűzni a tagállami bejelentések megtétele számára.

(14)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a mezőgazdasági piacok közös szervezésével foglalkozó irányítóbizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Hatály

E rendelet meghatározza az 1234/2007/EK rendelet 103. és 125. cikkének részletes végrehajtási szabályait a piaci szereplők szervezeteinek elismerése, a közösségi finanszírozásra jogosult intézkedések, a munkaprogramok jóváhagyása és a jóváhagyott munkaprogramok végrehajtása tekintetében.

2. cikk

Az olajbogyó-ágazatban működő piaci szereplők szervezeteinek elismerési feltételei

(1) A tagállamok az 1234/2007/EK rendelet 103. cikkének megfelelően elismerik a piaci szereplők azon szervezeteit, amelyek munkaprogramjai közösségi finanszírozásra jogosultak.

(2) A tagállamok meghatározzák az elismerés feltételeit, amelyek legalább a következőket foglalják magukban:

a) a termelői szervezetek kizárólag olyan olajbogyó-termelőkből állnak, akik nem tagjai más elismert termelői szervezetnek;

b) a termelői szervezetek egyesületei kizárólag olyan elismert termelői szervezetekből állnak, amelyek nem tagjai más elismert termelői szervezetek egyesületeinek;

c) a piaci szereplők egyéb szervezetei kizárólag olyan olajbogyó-ágazatbeli piaci szereplőkből állnak, amelyek nem tagjai a piaci szereplők más elismert szervezetének;

d) a szakmaközi szervezeteknek széles körű és kiegyensúlyozott képviseletet kell biztosítaniuk az olívaolaj és/vagy az étkezési olajbogyó előállításával, feldolgozásával és értékesítésével foglalkozó minden gazdasági tevékenység számára;

e) a piaci szereplők szervezetének képesnek kell lennie arra, hogy az 5. cikk (1) bekezdése első albekezdésének a), b), c), d) és e) pontjában említett intézkedési területek legalább egyikére vonatkozóan munkaprogramot készítsen;

f) a piaci szereplők szervezete aláveti magát az e rendelet 14. cikkében előírt ellenőrzéseknek.

(3) A piaci szereplők szervezetei által benyújtott elismerési kérelmek elbírálásánál a tagállamoknak különösen a következő szempontokat kell figyelembe venniük:

a) az olajbogyó-ágazat sajátos jellegzetességei a tagállamok által meghatározott egyes regionális körzetekben (a továbbiakban: regionális körzet);

b) fogyasztói érdekek és piaci egyensúly;

c) az olívaolaj és az étkezési olajbogyó minőségének javítása;

d) a benyújtott munkaprogramok hatékonyságának értékelése.

3. cikk

Az olajbogyó-ágazatban működő piaci szereplők szervezeteinek elismerésére vonatkozó eljárás

(1) Az olajbogyó-ágazatban működő piaci szereplők szervezete a tagállam által meghatározott határidőig, de legkésőbb minden év február 15-ig benyújtja az elismerésre irányuló kérelmét, amelyben bizonyítja, hogy a szervezet a 2. cikk (2) bekezdésében említett feltételeknek megfelel.

Az elismerési kérelmet a tagállam illetékes hatósága által rendelkezésre bocsátott minta alapján kell elkészíteni, hogy lehetőség legyen a 2. cikk (2) bekezdésében említett feltételek teljesülésének ellenőrzésére. A kérelemnek tartalmaznia kell azokat az információkat, amelyek lehetővé teszik a piaci szereplői szervezet minden egyes tagjának azonosítását.

(2) Az elfogadott munkaprogram végrehajtásának minden egyes évében legkésőbb április 1-jéig a tagállam elismerni a piaci szereplői szervezetet, és részére elismerési számot ad ki.

(3) Az elismerést azonnal elutasítják, felfüggesztik vagy visszavonják, ha a piaci szereplők szervezete nem tesz eleget a 2. cikk (2) bekezdésében említett feltételeknek.

(4) Mindamellett a piaci szereplők szervezete az elismerés visszavonása pillanatáig megőrzi az elismerés kapcsán szerzett jogait, feltéve, hogy a 2. cikk (2) bekezdésében említett feltételeknek való megfelelést illetően jóhiszeműen járt el.

Abban az esetben, ha az elismerést azért vonták vissza, mert a piaci szereplők szervezete a 2. cikk (2) bekezdésében említett feltételeket szándékosan vagy súlyos hanyagságból megsértette, a visszavonásról szóló határozat attól az időponttól lép hatályba, amikortól az elismerés feltételei már nem teljesülnek.

(5) Az elismerést azonnal elutasítják, felfüggesztik vagy visszavonják, ha a piaci szereplők szervezetét:

a) megbüntették a 136/66/EGK tanácsi rendeletben ( 7 ) előírt termelési támogatási program megsértése miatt a 2002/2003-astól a 2004/2005-ösig terjedő gazdasági években;

b) megbüntették a piaci szereplői szervezetek tevékenységének az 1638/98/EK tanácsi rendeletben ( 8 ) előírt finanszírozási programjának megsértése miatt a 2002/2003-astól a 2004/2005-ösig terjedő gazdasági években;

c) megbüntették a piaci szereplők szervezetei által kidolgozott munkaprogramokra vonatkozó, az 1234/2007/EK rendelet 103. cikkében előírt finanszírozási rendszert érintő szabálysértés vagy valamely, az 1698/2005/EK tanácsi rendelet ( 9 ) szerinti vidékfejlesztési intézkedés alkalmazása keretében elkövetett szabálysértés miatt.

(6) Azok a piaci szereplői szervezetek, amelyeket a tagállam az 1334/2002/EK rendelet szerint engedélyezett, és/vagy amelyek a 2002/2003-astól a 2004/2005-ösig terjedő gazdasági években a piaci szereplői szervezetek munkaprogramjára járó finanszírozásban részesültek, e rendelet értelmében elismerteknek tekinthetőek, ha megfelelnek 2. cikk (2) bekezdésében említett feltételeknek.

4. cikk

Közösségi finanszírozás

(1) Az éves közösségi finanszírozás a piaci szereplői szervezetek munkaprogramjai részére az 1782/2003/EK rendelet 110i. cikke (4) bekezdésének megfelelően visszatartott összeg mértékéig nyújtható.

A tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy a jóváhagyott munkaprogramok végrehajtására szánt éves kiadás nem haladja meg az első albekezdésben említett összeget.

(2) A tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy a közösségi finanszírozás a 8. cikk (1) bekezdésében említett időszakban arányosan oszlik el.

5. cikk

Közösségi finanszírozásra jogosult intézkedések

(1) Az 1234/2007/EK rendelet 103. cikkének (1) bekezdése szerint közösségi finanszírozásra jogosult intézkedések (a továbbiakban: jogosult intézkedések) a következők:

a) a piac figyelemmel kísérése és adminisztratív igazgatás az olívaolaj és az étkezési olajbogyó ágazatában:

i. az ágazatra és a piacra vonatkozó adatok gyűjtése az illetékes nemzeti hatóság által megállapított módszertani, földrajzi reprezentativitási és pontossági előírásoknak megfelelően;

ii. tanulmányok készítése a piaci szereplők érintett szervezeteinek munkaprogramjában meghatározott egyéb intézkedésekhez kapcsolódó témákban;

b) az olajbogyó-termesztés környezeti hatásának javítása:

i. kollektív tevékenység az elhagyás veszélyével fenyegetett magas környezeti értéket képviselő olajfaligetek fenntartása érdekében, az illetékes nemzeti hatóság által objektív kritériumok alapján - így különösen a támogatásra jogosult regionális körzetek, a terület és a szóban forgó tevékenységek hatékonysága érdekében bevonandó olívaolaj-termelők minimálisan szükséges száma tekintetében - meghatározott feltételekkel összhangban;

ii. az olajbogyó-termelés helyes mezőgazdasági gyakorlatának a helyi feltételekhez igazodó környezeti kritériumok alapján történő kialakítása, az olajbogyó-termelők közötti elterjesztése és gyakorlati alkalmazásának nyomon követése;

iii. az olajbogyó-fúrólégy ellen alkalmazott vegyi anyagok alternatíváját nyújtó védekezési módok gyakorlati bemutatása;

iv. a környezet- és tájvédelem követelményeihez igazodó olajbogyó-termelési technikák - így például a biogazdálkodás, a kis ráfordítást igénylő gazdálkodás és az integrált gazdálkodás stb. - gyakorlati bemutatása;

v. környezetvédelmi adatok szolgáltatása az olajbogyó-termesztésnek az 1782/2003/EK rendelet 20. cikkében említett földrajzi információs rendszere számára;

c) az olívaolaj és az étkezési olajbogyó termelési minőségének javítása:

i. a termesztés, a betakarítás, a szállítás és a feldolgozás előtti tárolás feltételeinek javítása az illetékes nemzeti hatóság által megállapított technikai előírásokkal összhangban;

ii. az olajfaligetek fajtanemesítése az egyéni gazdaságokban, feltéve, hogy e gazdaságok hozzájárulnak a munkaprogram célkitűzéseinek megvalósításához;

iii. az olívaolaj és az étkezési olajbogyó termeléséből származó maradék anyagok tárolási és felhasználási feltételeinek javítása, valamint az olívaolaj palackozási feltételeinek javítása;

iv. a termékek minőségével kapcsolatos szempontokra összpontosító technikai segítségnyújtás a termelők, az olívaolaj-feldolgozó ipar, az étkezési olajbogyó előállításával foglalkozó vállalkozások, az olajsajtolók és a csomagolóüzemek részére;

v. a szűz olívaolaj elemzésére szolgáló laboratóriumok létrehozása és tökéletesítése;

vi. a szűz olívaolaj és az étkezési olajbogyó érzékszervi ellenőrzését végző kóstolók képzése;

d) a nyomon követés, valamint az olívaolaj és az étkezési olajbogyó minőségének a nemzeti igazgatási szervek hatósági körében a végső fogyasztónak eladott olívaolaj minőségi ellenőrzésén keresztül történő tanúsítása és védelme terén:

i. olyan rendszerek bevezetése és irányítása, amelyek - az illetékes nemzeti hatóság által megállapított előírásoknak megfelelően - lehetővé teszik a termékeknek az olajbogyó-termelőtől a csomagoláson át a címkézésig történő nyomon követését;

ii. olyan minőségtanúsítási rendszerek bevezetése és igazgatása, amelyek - az illetékes nemzeti hatóság által elfogadott technikai előírásoknak megfelelően - kockázatelemzésre és a kritikus pontokon történő ellenőrzésekre épülnek;

iii. olyan felügyeleti rendszer létrehozása és igazgatása, amely - az illetékes nemzeti hatóság által megállapított technikai előírásokkal összhangban - a forgalomba hozott olívaolajnak és étkezési olajbogyónak az eredetiségre, a minőségre és a forgalomba hozatalra vonatkozó szabályoknak való megfelelését tanúsítja;

e) a piaci szereplők szervezetei által az olívaolaj és az étkezési olajbogyó minőségének javítása érdekében végrehajtott intézkedésekre vonatkozó információk terjesztése terén:

i. az a), b), c) és d) pontban említett területeken a piaci szereplők szervezetei által végzett munkáról szóló információk terjesztése;

ii. az a), b), c) és d) pontokban említett területeken a piaci szereplők szervezetei által végrehajtott intézkedésekről szóló internetes honlap készítése és működtetése.

Ami az első albekezdés c) pontjának ii. alpontjában előírt intézkedést illeti, a tagállamok meghozzák a megfelelő rendelkezéseket annak érdekében, hogy sor kerüljön a befektetések vagy azok maradványértéke visszatérítésére, ha egy tag kilép a piaci szereplők szervezetéből.

(2) A tagállamok a jogosult intézkedéseket pontosabban meghatározó kiegészítő feltételeket fogadhatnak el, feltéve, hogy ezek nem lehetetlenítik el azok benyújtását és végrehajtását.

6. cikk

A közösségi finanszírozás elosztása

Az egyes tagállamokban az 1234/2007/EK rendelet 103. cikkének értelmében rendelkezésre álló uniós finanszírozási összeg legalább 30 %-át az e rendelet 5. cikke (1) bekezdése első albekezdésének b) pontjában említett intézkedési körre kell fordítani, és az említett uniós finanszírozás legalább 12 %-át az 5. cikk (1) bekezdése első albekezdésének d) pontjában említett terület céljaira kell felhasználni.

Ha az első albekezdésben említett minimális összeg nem használható fel teljes egészében az ott említett intézkedések területén, a fel nem használt összegeket nem lehet más intézkedési területekre átvinni, hanem vissza kell utalni a közösségi költségvetésbe.

7. cikk

Közösségi finanszírozásra nem jogosult tevékenységek és költségek

(1) A következő tevékenységek nem jogosultak az 1234/2007/EK rendelet 103. cikke szerinti közösségi finanszírozásra:

a) más, az 1234/2007/EK rendelet 103. cikkében előírt finanszírozástól eltérő közösségi finanszírozásban részesülő tevékenységek;

b) a termelő-, a tároló- vagy a feldolgozókapacitás közvetlen növelésére irányuló tevékenységek;

c) az olívaolaj vagy étkezési olajbogyó beszerzéséhez vagy tárolásához kapcsolódó, illetve azok árára hatást gyakorló tevékenységek;

d) az olívaolaj vagy az étkezési olajbogyó kereskedelmi promóciójával összefüggő tevékenységek;

e) tudományos kutatással összefüggő tevékenységek;

f) olyan tevékenységek, amelyek torzíthatják a versenyt a piaci szereplők szervezeteinek egyéb gazdasági tevékenységeiben;

g) az olajbogyó-fúrólégy elleni védekezéshez kapcsolódó intézkedések és tevékenységek, az 5. cikk (1) bekezdése b) pontjának iii. alpontjában meghatározott intézkedések kivételével.

(2) Az (1) bekezdés a) pontjának tiszteletben tartása érdekében a piaci szereplői szervezetek saját nevükben és tagjaik nevében írásban kötelezik magukat arra, hogy az 1234/2007/EK rendelet 103. cikke alapján ténylegesen finanszírozott intézkedések tekintetében lemondanak minden egyéb közösségi vagy nemzeti program keretében történő finanszírozásról.

(3) Az 5. cikkben említett intézkedések végrehajtása során a következő esetekben felmerülő költségek nem jogosultak közösségi finanszírozásra:

a) a részben vagy egészben a munkaprogram megkezdése előtt végrehajtott intézkedésre felvett kölcsönök törlesztése (beleértve az éves törlesztéseket);

b) a találkozókon és képzési programokban részt vevő piaci szereplők kiesett jövedelmét pótló kifizetések;

c) a tagállamok és az EMGA-ból támogatásban részesülők által viselt adminisztratív és személyzeti költségekkel kapcsolatos kiadások;

d) beépítetlen telek vétele;

e) használt berendezések vétele;

f) a lízingszerződésekkel kapcsolatos kiadások, beleértve az adókat, a kamatot és a biztosítási díjat is;

g) a vétel alternatívájaként igénybe vett bérlet és a bérelt áruk működési költségei.

(4) A tagállamok az (1) és (3) bekezdésben említett, támogatásra nem jogosult tevékenységeket és költségeket részletesen meghatározó, kiegészítő feltételeket fogadhatnak el.

8. cikk

Munkaprogramok és jóváhagyási kérelmek

(1) Az 1234/2007/EK rendelet 103. cikkének (1) bekezdése alapján közösségi finanszírozásra jogosult programokat egy legfeljebb hároméves időszak alatt kell megvalósítani. Az első időszak 2006. április 1-jén kezdődik. A rákövetkező időszakok háromévente, április 1-jén kezdődnek.

(2) Az e rendelet alapján elismert piaci szereplői szervezetek mindegyike csak egy munkaprogramra nyújthat be jóváhagyási kérelmet a tagállam által meghatározandó időpontig, de nem később, mint minden év február 15-ig.

A jóváhagyási kérelemnek a következőket kell tartalmaznia:

a) a szóban forgó piaci szereplőket tömörítő szervezet azonosítása;

b) a 9. cikk (1) bekezdésében előírt kiválasztási feltételekre vonatkozó információ;

c) minden egyes javasolt intézkedés leírása és indokolása, ütemtervvel együtt;

d) a költségvetési terv az 5. cikk (1) bekezdésében említett intézkedések és intézkedési körök szerinti bontásban, a munkaprogram elfogadásának kezdetétől számított minden egyes 12 hónapos időszak részletezésével, külön-külön feltüntetve az általános költségeket, amelyek nem haladhatják meg az összes költség 5 %-át, és az egyéb fő költségtípusokat;

e) az 5. cikkben említett intézkedési körök szerinti finanszírozási terv, a munkaprogram elfogadásának kezdetétől számított minden egyes, legfeljebb 12 hónapos időszak részletezésével, különösen kitérve az igényelt közösségi finanszírozásra, és - adott esetben - a piaci szereplők pénzügyi hozzájárulására, illetve a nemzeti hozzájárulásra;

f) a mennyiségi és minőségi hatékonysági mutatók leírása, amelyek - a tagállamok által meghatározott általános elvek alapján - lehetővé teszik a program végrehajtása során történő köztes, valamint az utólagos értékelést;

g) bizonyíték, hogy az igényelt közösségi finanszírozás legalább 10 %-ának megfelelő összegről szóló biztosíték nyújtása a 2220/85/EGK rendelettel összhangban megtörtént;

h) a 11. cikk szerinti előleg iránti kérelem;

i) a 7. cikk (2) bekezdésében előírt nyilatkozat;

j) a szakmaközi szervezetek és a termelői szervezetek egyesületei esetében azoknak a piaci szereplői szervezeteknek az adatai, amelyek a programjaikban szereplő, alvállalkozásba kiadott intézkedések tényleges végrehajtásáért felelősek;

k) termelői egyesületekben, illetve szakmaközi szervezetekben részt vevő piaci szereplői szervezetek esetében nyilatkozat arról, hogy a programjukban szereplő intézkedésekre nem vonatkozik egyetlen más, e rendelet alapján benyújtott közösségi finanszírozási kérelem sem.

9. cikk

A munkaprogramok kiválasztása és jóváhagyása

(1) A tagállamok a munkaprogramokat a következő szempontok alapján választják ki:

a) a program minősége általában, és a tagállam által az olajbogyó-ágazat számára kijelölt célkitűzésekkel és prioritásokkal való összeegyeztethetőség az érintett regionális körzetben;

b) az érintett piaci szereplői szervezetek pénzügyi megbízhatósága és a javasolt intézkedések végrehajtásához szükséges pénzügyi eszközök megfelelő rendelkezésre állása;

c) a munkaprogram által érintett regionális körzet nagysága;

d) az érintett regionális körzetnek a munkaprogramban figyelembe vett eltérő gazdasági helyzete;

e) több intézkedési terület megléte és a piaci szereplők pénzügyi hozzájárulásának nagysága;

f) a tagállam által meghatározott mennyiségi és minőségi hatékonysági mutatók, amelyek lehetővé teszik a program végrehajtása során történő köztes, valamint utólagos értékelést;

g) a piaci szereplői szervezet által az e rendelet, az 1334/2002/EK rendelet vagy a 2080/2005/EK rendelet keretében esetleg korábban teljesített munkaprogramok értékelése.

A tagállam figyelembe veszi a kérelmeknek a piaci szereplői szervezetek különböző típusai közötti eloszlását az egyes regionális körzetekben.

(2) A tagállam visszautasítja a hiányos vagy pontatlan információt tartalmazó programokat, illetve azokat, amelyek a 7. cikkben említett finanszírozásra nem jogosult tevékenységet tartalmaznak.

(3) A tagállamok legkésőbb minden év március 15-ig értesítik a piaci szereplői szervezeteket arról, hogy melyik munkaprogramot hagyták jóvá, és adott esetben arról, hogy melyik munkaprogramoknak adták meg a megfelelő nemzeti finanszírozást.

Egy munkaprogram végleges jóváhagyását a tagállam által szükségesnek ítélt módosítások megtételéhez lehet kötni. Ebben az esetben az érintett piaci szereplői szervezetnek a módosításokról szóló értesítéstől számított 15 napon belül közölnie kell beleegyezését.

(4) Abban az esetben, ha a benyújtott munkaprogramot nem választja ki, a tagállam azonnal felszabadítja a 8. cikk (2) bekezdésének g) pontjában említett biztosítékot.

(5) A tagállamok biztosítják, hogy a közösségi finanszírozásból származó összegek a piaci szereplők szervezeteinek egyes kategóriáin belül oly módon legyenek elosztva, amely a piaci szereplői szervezetek tagjai által termelt vagy értékesített olívaolaj értékét figyelembe veszi.

10. cikk

A munkaprogramok módosítása

(1) A piaci szereplők szervezetei - a tagállam által meghatározott eljárás keretében - kérhetik a már elfogadott munkaprogramjaik tartalmának és költségvetésének módosítását, feltéve, hogy ez nem jelenti az 1782/2003/EK rendelet 110i. cikke (4) bekezdésének megfelelően visszatartott összeg túllépését.

(2) A munkaprogram módosítási kérelméhez alátámasztó dokumentumokat kell csatolni, amelyek megjelölik a javasolt változtatások okát, jellegét és következményeit. A piaci szereplők szervezete az ilyen kérelmet legalább három hónappal a szóban forgó intézkedés végrehajtásának tervezett kezdete előtt benyújtja az illetékes hatósághoz.

(3) Ha a korábban külön munkaprogrammal rendelkező piaci szereplői szervezetek összeolvadnak, a munkaprogramokat párhuzamosan és elkülönítve kell működtetniük az összeolvadást követő év január elsejéig. E szervezeteknek megfelelő munkaprogramjaikat az (1) és (2) bekezdés szerint kérelmezett munkaprogram-módosítás útján egyesíteniük kell.

Az első albekezdéstől eltérve, a tagállamok kérelemre és megfelelően alátámasztott indoklás esetén engedélyezhetik, hogy a piaci szereplők szervezetei megfelelő munkaprogramjaikat azok egyesítése nélkül hajtsák végre.

(4) Legkésőbb két hónappal a (2) bekezdésben említett módosítási kérelem kézhezvétele és a benyújtott dokumentumok megvizsgálása után a tagállam illetékes hatósága közli határozatát az érintett piaci szereplői szervezettel. Ha e határidőn belül nem születik határozat, a kérelmet elfogadottnak kell tekinteni.

(5) Ha a piaci szereplők szervezete részére nyújtott közösségi támogatás kisebb, mint a jóváhagyott programban szereplő összeg, a kedvezményezettek programjaikat a finanszírozás megadott mértékéhez igazíthatják.

(6) A (2) és a (4) bekezdésben foglaltaktól eltérve, amikor valamely munkaprogram oly módon módosul, hogy egy adott intézkedést egy másik, ugyanahhoz a területhez tartozó intézkedés vált fel, és az egyes érintett intézkedésekre előirányzott költségvetés összege 10 000 EUR-nál alacsonyabb, a piaci szereplők szervezetének két hónappal az új intézkedés végrehajtásának kezdete előtt értesítenie kell az illetékes hatóságot a módosításról. Ha az illetékes hatóság az értesítés időpontjától számítva egy hónapon belül nem emel kifogást, a módosítást elfogadottnak kell tekinteni. Az értesítéshez alátámasztó dokumentumokat kell csatolni, amelyek megjelölik a javasolt módosítás okát, jellegét és következményeit, és bizonyítják, hogy a szóban forgó módosítás nem változtatja meg az érintett program eredeti célkitűzését.

11. cikk

Előlegek

(1) A 8. cikk (2) bekezdésének h) pontja szerinti előlegkérelmet benyújtó piaci szereplői szervezet a jóváhagyott munkaprogramban az egyes évekre tervezett jogosult kiadások legfeljebb 90 %-át - az e cikk (2) bekezdésében említett feltételeknek megfelelően - előleg formájában kapja meg.

(2) A jóváhagyott munkaprogram minden egyes végrehajtási évének kezdő hónapját követő hónap vége előtt a tagállam az (1) bekezdésben említett összeg felét első részletként az érintett piaci szereplői szervezetnek kifizeti.

Az (1) bekezdésben említett összeg másik felét második részletként a (3) bekezdésben előírt ellenőrzés elvégezése után kell kifizetni.

Az első albekezdéstől eltérően, a 2012-2015 közötti időszakra vonatkozóan jóváhagyott munkaprogramok első végrehajtási évében Görögországnak 2012. szeptember 30-ig van lehetősége kifizetni a piaci szereplők érintett szervezeteit megillető, az (1) bekezdésben említett összeg felének megfelelő első részletet.

(3) A tagállamnak a következő részlet kifizetése előtt ellenőriznie kell, hogy az előleg minden kiutalt részletét ténylegesen elköltötték-e.

Az ellenőrzést a tagállam végzi el a 13. cikkben említett jelentés alapján, vagy a 14. cikkben említett helyszíni ellenőrzés útján.

(4) A (2) bekezdésben említett kifizetések feltételeként kell megszabni, hogy az érintett piaci szereplői szervezet a 2220/85/EGK rendelettel összhangban az igényelt előleg 110 %-ának megfelelő biztosítékot nyújt. Az említett rendelet 20. cikke (2) bekezdésének értelmében az elsődleges követelmény a jóváhagyott munkaprogramokban felsorolt intézkedések végrehajtása.

(5) A tagállam által meghatározandó határidőig, de legkésőbb a munkaprogram egyes végrehajtási éveinek a végén az érintett piaci szereplői szervezetek az első részlet keretében ténylegesen teljesített és a tagállam által ellenőrzött kiadások teljes összegének erejéig kérhetik a (4) bekezdésben említett biztosíték felszabadítását. A tagállam meghatározza és ellenőrzi az ilyen kérelemhez csatolandó alátámasztó dokumentumokat, és legkésőbb a kérelem benyújtásának hónapját követő második hónap folyamán felszabadítja az érintett kiadásoknak megfelelő biztosítékot.

12. cikk

Közösségi finanszírozási kérelem

(1) Az 1234/2007/EK rendelet 103. cikke szerinti közösségi finanszírozás kifizetése céljából a piaci szereplők szervezete a kifizető ügynökséghez finanszírozási kérelmet nyújt be a tagállam által megállapítandó határidőn belül, de legkésőbb a munkaprogramja egyes végrehajtási éveinek vége után három hónappal.

A tagállam kifizetheti a munkaprogramok egyes végrehajtási éveinek megfelelő közösségi finanszírozás fennmaradó részét, miután a 13. cikkben említett jelentés, illetve a 14. cikkben említett helyszíni ellenőrzés alapján ellenőrizte, hogy a 11. cikk (2) bekezdésében említett, két részletben kifizetett előleget ténylegesen felhasználták.

Az első albekezdésben említett határidő után benyújtott közösségi finanszírozási kérelmet nem lehet elfogadni, és a programra kapott közösségi finanszírozási összegeket a 17. cikkben foglalt eljárás szerint vissza kell fizetni.

(2) A közösségi finanszírozás iránti kérelmet a tagállam illetékes hatósága által meghatározott minta szerint kell elkészíteni. A kérelemhez, hogy elfogadható legyen, csatolni kell a következő dokumentumokat:

a) alátámasztó dokumentumok, amelyek bizonyítják:

i. a munkaprogram végrehajtási időszakában felmerült kiadásokat (számlák és a kifizetésüket igazoló banki dokumentumok);

ii. adott esetben a piaci szereplők és az érintett tagállam pénzügyi hozzájárulásainak kifizetését;

b) összefoglaló jelentés, amely tartalmazza a következő elemeket:

i. a végrehajtott programszakaszok pontos leírása az 5. cikkben említett intézkedési körök szerinti bontásban;

ii. adott esetben, a tagállam által elfogadott munkaprogram szakaszai és a program ténylegesen elvégzett munkaszakaszai közötti különbség indoklása és annak pénzügyi kihatásai;

iii. a végrehajtott munkaprogram értékelése a 8. cikk (2) bekezdésének f) pontjában előírt mutatók alapján.

(3) Az (1) és (2) bekezdésben előírt feltételeket nem teljesítő finanszírozási kérelmeket el kell utasítani. A piaci szereplők érintett szervezete a tagállam által kitűzendő határidőn belül új finanszírozási kérelmet nyújthat be.

(4) A munkaprogram végrehajtási időszakának vége után több mint két hónappal kifizetett költségek visszatérítésére irányuló kérelmeket el kell utasítani.

(5) Legkésőbb három hónappal a finanszírozásra vonatkozó kérelem és a (2) bekezdésben említett alátámasztó dokumentumok benyújtása után, és amint a csatolt dokumentumok megvizsgálása, valamint a 14. cikkben említett ellenőrzések elvégzése megtörtént, a tagállam kifizeti a közösségi finanszírozásból járó összeget, és adott esetben felszabadítja a 11. cikk (4) bekezdésében említett biztosítékot.

A 8. cikk (2) bekezdésének g) pontjában említett biztosítékot a teljes munkaprogram befejezése, az alátámasztó dokumentumok megvizsgálása és a 14. cikkben említett ellenőrzések elvégzése után fel kell szabadítani.

13. cikk

A piaci szereplők szervezeteinek jelentése

(1) A piaci szereplők szervezetei 2007-től minden év május elsejéig éves jelentést nyújtanak be a munkaprogramok előző naptári év során történő végrehajtásáról. A jelentéseknek a következőket kell tartalmaznia:

a) a munkaprogram végrehajtott, illetve folyamatban lévő szakaszai;

b) a munkaprogramok főbb módosításai;

c) a már elért eredmények értékelése a 8. cikk (2) bekezdésének f) pontjában meghatározott mutatók alapján.

A munkaprogram végrehajtásának utolsó évére vonatkozóan az első bekezdésben előírt jelentéseket zárójelentéssel kell felváltani.

(2) Az egy évnél rövidebb munkaprogramok esetében a zárójelentést a program végrehajtásának befejezése után legkésőbb két hónappal be kell nyújtani.

(3) A zárójelentésnek értékelnie kell a munkaprogramot, és tartalmaznia kell legalább a következőket:

a) a legalább a 9. cikk (1) bekezdésének f) pontjában említett mutatókon és egyéb lényeges kritériumokon alapuló beszámoló, amely tájékoztat arról, hogy a program célkitűzései milyen mértékben valósultak meg;

b) a munkaprogram módosításait bemutató beszámoló;

c) adott esetben a következő munkaprogram elkészítésénél figyelembe veendő tényezők.

(4) Az 5. cikk (1) bekezdésének a) pontja szerinti intézkedések végrehajtása során gyűjtött, illetve készített adatokat és tanulmányokat az illető intézkedések teljesítése után a piaci szereplők szervezetének internetes honlapján közzé kell tenni.

14. cikk

Helyszíni ellenőrzések

(1) A tagállamok ellenőrzik, hogy a közösségi finanszírozás megadásának feltételei teljesültek-e, különös tekintettel a következő elemek tiszteletben tartására:

a) jóváhagyási feltételek teljesítése;

b) a jóváhagyott munkaprogram végrehajtása, különös tekintettel a beruházási intézkedésekre;

c) a ténylegesen kifizetett költségek az igényelt támogatáshoz és az olajbogyó-ágazat érintett szereplőinek pénzügyi hozzájárulásához viszonyítva.

(2) Az illetékes hatóság az 1234/2007/EK rendelet 103. cikkének (3) bekezdésével összhangban a piaci szereplők elismert szervezeteinek köréből vett mintát lefedő helyszíni ellenőrzési terveket dolgoz ki. Az illetékes hatóság a mintát kockázatelemzéssel választja ki oly módon, hogy:

a) a termelői szervezetek és azok egyesületei helyszíni ellenőrzésére legalább egyszer sor kerül az előleg kifizetése után és a közösségi finanszírozás utolsó részletének kifizetése előtt;

b) a piaci szereplők minden egyéb szervezetének és a szakmaközi szervezeteknek ellenőrzésére minden jóváhagyott munkaprogram végrehajtási időszakának minden évében sor kerül, kivéve, ha az év folyamán előlegben részesültek; ez utóbbi esetben az ellenőrzést az előleg kifizetési időpontja után kell elvégezni.

Ha az ellenőrzés során szabálytalanságokat állapít meg, az illetékes hatóság további ellenőrzéseket hajt végre az év folyamán, és a következő évben növeli az ellenőrizendő piaci szereplői szervezet számát.

(3) A helyszíni ellenőrzéseket előzetes bejelentés nélkül kell elvégezni. Az ellenőrzés gyakorlati végrehajtásának megkönnyítése érdekében azonban az ellenőrizendő piaci szereplői szervezetet az ellenőrzés előtt legfeljebb 48 órával figyelmeztetni lehet.

(4) Az illetékes hatóság kockázatelemzéssel határozza meg, hogy melyik piaci szereplői szervezeteket ellenőrzi, amely a következő szempontokon alapul:

a) a jóváhagyott munkaprogram finanszírozási összege;

b) a munkaprogram keretében finanszírozott intézkedések jellege;

c) a munkaprogramok végrehajtása terén elért haladás mértéke;

d) a korábbi helyszíni ellenőrzések során tett megállapítások, illetve a jóváhagyási eljárás során végzett ellenőrzések;

e) a tagállamok által meghatározandó egyéb kockázati tényezők.

(5) A helyszíni ellenőrzésekre fordított idő a jóváhagyott munkaprogramok végrehajtásában elért haladás mértékétől függ.

15. cikk

Vizsgálati jelentések

Minden helyszíni ellenőrzésről részletes vizsgálati jelentést kell készíteni, amely különösen a következőket tartalmazza:

a) az ellenőrzés dátuma és időtartama;

b) a jelenlévők névsora;

c) az ellenőrzött számlák jegyzéke;

d) a könyvelési dokumentumok (eladási vagy beszerzési nyilvántartás, áfanyilvántartás, amelybe a kiválasztott számlákat bejegyezték) közül kiválasztott számlák azonosító számai;

e) a kiválasztott összegek kifizetését igazoló banki dokumentumok;

f) a helyszíni ellenőrzés során külön megvizsgált, már végrehajtott intézkedések megjelölése.

16. cikk

Helyesbítések és szankciók

(1) Ha a 3. cikk (3) bekezdésében említett elismerést azért vonták vissza, mert a piaci szereplők szervezete szándékosan vagy súlyos hanyagságból nem teljesítette kötelezettségeit, a piaci szereplők szervezete az egész munkaprogramra nézve elveszíti a finanszírozásra való jogosultságát, és az illetékes hatóság részére a finanszírozásra nem jogosult összeggel megegyező összeget kell fizetnie.

(2) Ha egy adott intézkedés végrehajtása nem a munkaprogramnak megfelelően történik, a piaci szereplői szervezet a szóban forgó intézkedésre vonatkozóan elveszíti finanszírozási jogosultságát. A kizárás alkalmazására nem kerül sor, ha a piaci szereplők szervezete tényszerűen helyes információt nyújtott be, vagy egyéb módon bizonyítani tudja, hogy nem hibás.

(3) A következő szankciókat kell alkalmazni azokra a piaci szereplőkre, amelyeknél a munkaprogram végrehajtása során szabálytalanságokat találtak:

a) hanyagságból elkövetett szabálytalanság esetén a piaci szereplői szervezet:

i. a szóban forgó intézkedés vonatkozásában elveszíti a finanszírozásra való jogosultságát;

ii. és köteles a finanszírozásra nem jogosult összegnek megfelelő összeget az illetékes hatóságnak kifizetni;

b) szándékosan okozott szabálytalanság esetén, beleértve hamis nyilatkozat tételét is, a piaci szereplői szervezet:

i. a munkaprogram egészére vonatkozóan elveszíti a finanszírozásra való jogosultságát;

ii. és köteles a finanszírozásra nem jogosult összegnek megfelelő összeget az illetékes hatóságnak kifizetni;

iii. a szabálytalanság megállapításának időszakát követő teljes hároméves időszakra elveszíti az 1234/2007/EK rendelet 103. cikke szerinti közösségi finanszírozásra való jogosultságát.

(4) A helyesbítések és a szankciók e cikknek megfelelő alkalmazásából befolyt összegeket a felelős kifizető ügynökségnek be kell fizetni, és azokat le kell vonni az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap által finanszírozott költségekből.

17. cikk

A jogosulatlan kifizetések behajtása

(1) A tagállam illetékes hatósága behajt minden jogosulatlanul kifizetett összeget és - adott esetben - a (2) bekezdésnek megfelelően kiszámított kamatot.

(2) A kamatokat a következőképpen kell kiszámítani:

a) a kifizetés és a kedvezményezett általi visszatérítés között eltelt időszak alapján;

b) az Európai Központi Bank elsődleges refinanszírozó műveleteire alkalmazott, az Európai Unió Hivatalos Lapja C sorozatában kihirdetett, a jogosulatlan kifizetés napján érvényes kamatláb alapján, amelyet három százalékponttal megnövelnek.

(3) Abban az esetben, ha egy, a későbbiekben jogosulatlannak bizonyuló intézkedés az elfogadott munkaprogram keretében megvalósult, a tagállam határozhat úgy, hogy kifizeti a megfelelő finanszírozási tartozást, vagy nem hajtja be a már kifizetett összegeket, ha hasonló esetekben ilyen döntés hozható a nemzeti költségvetés terhére, és ha a piaci szereplők szervezete nem járt el felelőtlenül vagy szándékosan.

(4) Az e cikk szerint behajtott, illetve kifizetett összegeket a kifizető ügynökségnek be kell fizetni, és azokat le kell vonni az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap által finanszírozott költségekből.

18. cikk

A tagállamok közleményei

(1) Az olívaolaj-termelő tagállamok minden, a 8. cikknek megfelelően április 1-jén kezdődő hároméves időszak lejártát követően legkésőbb január 31-ig bejelentik a Bizottságnak az e rendelet végrehajtása céljából hozott nemzeti intézkedéseket és különösen azokat, amelyek a következőkre vonatkoznak:

a) a piaci szereplőket tömörítő szervezetek elismerésének a 2. cikk (2) bekezdésében említett feltételei;

b) kiegészítő feltételek, amelyek meghatározzák az 5. cikk (2) bekezdése szerint elfogadott jogosultságot élvező intézkedéseket;

c) az olajbogyó-ágazatnak a 9. cikk (1) bekezdése a) pontjában említett célkitűzései és prioritásai, valamint a 9. cikk (1) bekezdése f) pontjában említett mennyiségi és minőségi mutatók;

d) a 11. cikkben említett előlegrendszer szabályai és adott esetben a nemzeti finanszírozás kifizetésének rendszere;

e) a 14. cikkben említett ellenőrzések és 16. cikkben előírt szankciók és helyesbítések alkalmazása;

f) a 12. cikk (3) bekezdésében említett határidő.

(2) A jóváhagyott munkaprogramok minden egyes végrehajtási évében legkésőbb május 1-jéig a tagállamok továbbítják a Bizottsághoz a következő adatokat:

a) a piaci szereplők elismert szervezetei;

b) a munkaprogramok és azok jellemzői, a piaci szereplők szervezeteinek típusai, intézkedési területek és regionális körzetek szerinti bontásban;

c) az egyes munkaprogramokra kiutalt finanszírozási összeg;

d) a munkaprogramok teljes időszakára vonatkozó közösségi finanszírozási terv költségvetési évenként.

(3) A jóváhagyott munkaprogramok minden egyes végrehajtási évében legkésőbb október 20-ig a tagállamok megküldik a Bizottságnak az e rendelet végrehajtásáról szóló jelentést, amely legalább a következő információkat tartalmazza:

a) a finanszírozott munkaprogramok száma, a kedvezményezettek, az olajfaligetek területe, az olajsajtolók és a feldolgozóüzemek, valamint az érintett olívaolaj és étkezési olajbogyó mennyisége;

b) minden egyes intézkedési területen a megtett intézkedések jellemzői;

c) a tervezett és a ténylegesen megvalósított intézkedések közötti eltérések és ezek kihatása a kiadások szintjére;

d) az eredmények leírása és értékelése, különösen a 12. cikk (2) bekezdésének b) pontja iii. alpontjában említett munkaprogramok értékelése alapján;

e) a 14. és a 15. cikkel összhangban elvégzett ellenőrzésekre vonatkozó statisztikák és a 16. cikkel összhangban alkalmazott szankciók, illetve helyesbítések;

f) kiadások a munkaprogramok és az intézkedések köre szerinti bontásban, valamint a közösségi, a nemzeti és a piaci szereplők által nyújtott pénzügyi hozzájárulások.

(4) Az e cikkben előírt értesítéseket a 792/2009/EK bizottsági rendeletnek ( 10 ) megfelelően kell megküldeni.

(5) A tagállamok illetékes hatóságai internetes honlapjukon közzéteszik az 5. cikk (1) bekezdésének a) pontja szerinti intézkedések teljesítése után az azok végrehajtása során gyűjtött, illetve készített adatokat és tanulmányokat.

19. cikk

Átmeneti rendelkezés

(1) A tagállamok a munkaprogram végrehajtásának első évében megelőlegezhetik a közösségi finanszírozás összegét.

(2) Ez az előleg kizárólag a megfelelő közösségi finanszírozás összegére korlátozódhat.

(3) A (2) bekezdésben előírt előleg kifizetéséből adódó kiadásokat a 2006. október 16. és 31. közötti időszakra kell elszámolni.

(4) A tagállamok illetékes hatóságai internetes honlapjukon közzéteszik a 2080/2005/EK rendelet 5. cikke (1) bekezdésének a) pontja szerinti intézkedések befejezése után az azok végrehajtása során gyűjtött, illetve készített adatokat és tanulmányokat.

20. cikk

Hatályon kívül helyezés

A 2080/2005/EK rendelet hatályát veszti.

A hatályon kívül helyezett rendeletre való hivatkozásokat az e rendeletre való hivatkozásként kell értelmezni, a mellékletben foglalt megfelelési táblázatnak megfelelően.

21. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2009. április 1-jétől kell alkalmazni. A 19. cikk (4) bekezdését azonban a hatálybalépés napjától alkalmazni kell.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

MELLÉKLET

A 20. cikk (2) bekezdésében említett megfelelési táblázat

A 2080/2005/EK rendeletE rendelet
1. cikk1. cikk
2. cikk2. cikk
3. cikk3. cikk
4. cikk4. cikk
5. cikk5. cikk
6. cikk6. cikk
7. cikk7. cikk
8. cikk8. cikk
9. cikk, (1) bekezdés, első albekezdés, a)–f) pont9. cikk, (1) bekezdés, első albekezdés, a)–f) pont
9. cikk, (1) bekezdés, első albekezdés, g) pont
9. cikk, (1) bekezdés, második albekezdés9. cikk, (1) bekezdés, második albekezdés
9. cikk, (2)–(5) bekezdés9. cikk, (2)–(5) bekezdés
10. cikk10. cikk
11. cikk, (1), (2) és (3) bekezdés11. cikk, (1), (2) és (3) bekezdés
11. cikk, (4) bekezdés, első albekezdés11. cikk, (4) bekezdés, első albekezdés
11. cikk, (4) bekezdés, második albekezdés
11. cikk, (5) bekezdés11. cikk, (5) bekezdés
12. cikk, (1)–(4) bekezdés12. cikk, (1)–(4) bekezdés
12. cikk, (5) bekezdés12. cikk, (5) bekezdés, első albekezdés
12. cikk, (5) bekezdés, második albekezdés
13. cikk, (1), (2) és (3) bekezdés13. cikk, (1), (2) és (3) bekezdés
13. cikk, (4) bekezdés
14. cikk, (1) bekezdés14. cikk, (1) bekezdés
14. cikk, (2) bekezdés, első albekezdés, bevezető rész14. cikk, (2) bekezdés, első albekezdés, bevezető rész
14. cikk, (2) bekezdés, első és második francia bekezdés14. cikk, (2) bekezdés, a) és b) pont
14. cikk, (2) bekezdés, második albekezdés14. cikk, (2) bekezdés, második albekezdés
14. cikk, (3), (4) és (5) bekezdés14. cikk, (3), (4) és (5) bekezdés
15. cikk15. cikk
16. cikk16. cikk
17. cikk17. cikk
18. cikk, (1)–(4) bekezdés18. cikk, (1)–(4) bekezdés
18. cikk, (5) bekezdés
19. cikk, (1)–(3) bekezdés19. cikk, (1)–(3) bekezdés
19. cikk, (4) bekezdés
20. cikk, első bekezdés20. cikk, első bekezdés
20. cikk, második bekezdés
20. cikk, második bekezdés
21. cikk, első bekezdés21. cikk, első bekezdés
21. cikk, második bekezdés

( 1 ) HL L 299., 2007.11.16., 1. o.

( 2 ) HL L 161., 2004.4.30., 97. o.

( 3 ) HL L 333., 2005.12.20., 8. o.

( 4 ) HL L 270., 2003.10.21., 1. o.

( 5 ) HL L 195., 2002.7.24., 16. o. A 2080/2005/EK rendelettel hatályon kívül helyezett rendelet.

( 6 ) HL L 205., 1985.8.3., 5. o.

( 7 ) HL 172., 1966.9.30., 3025/66. o.

( 8 ) HL L 210., 1998.7.28., 32. o.

( 9 ) HL L 277., 2005.10.21., 1. o.

( 10 ) HL L 228., 2009.9.1., 3. o.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32008R0867 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32008R0867&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 02008R0867-20130701 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:02008R0867-20130701&locale=hu

Tartalomjegyzék