Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

1022/B/2001. AB határozat

a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet 46. § (4) bekezdése alkotmányellenességének megállapítására irányuló indítvány tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság jogszabályi rendelkezés alkotmányellenességének utólagos vizsgálatára irányuló indítvány alapján meghozta a következő

határozatot:

Az Alkotmánybíróság a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet 46. § (4) bekezdése alkotmányellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítványt elutasítja.

Indokolás

I.

Az indítványozó a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendeletnek (a továbbiakban: KRESZ) a KRESZ módosításáról szóló 28/2001. (II. 15.) Korm. rendelet (a továbbiakban: KRESZm.) 19. §-ával megállapított 46. § (4) bekezdése alkotmányellenességének megállapítását és e rendelkezés keletkezésére visszamenő hatályú megsemmisítését kérte.

Álláspontja szerint a támadott szabályozás ellentétes az Alkotmány 2. § (1) bekezdésével és a jogalkotásról szóló 1987. évi XI. törvény (a továbbiakban: Jat.) 12. § (2) bekezdésével.

Az indítványozó azt kifogásolta, hogy a támadott előírásnak megfelelően a tehergépkocsinak minősülő gépjárműveket át kell alakítani ahhoz, hogy azokat személyszállításra használhassák. Ebben az esetben azonban utólagos adófizetési kötelezettség keletkezik, mivel a korábban visszaigényelt ÁFÁt az átalakítást követően meg kell fizetni.

II.

Az Alkotmánybíróság a rendelkező részben foglalt döntését a következő jogszabályi előírásokra alapozta.

Az Alkotmány 2. § (1) bekezdése kimondja, hogy a Magyar Köztársaság független, demokratikus jogállam. Az Alkotmány 35. § (2) bekezdése arra utal, hogy "a Kormány rendelete és határozata törvénnyel nem lehet ellentétes". A Jat. 12. § (2) bekezdése pedig úgy rendelkezik, hogy "a jogszabály a kihirdetését megelőző időre nem állapíthat meg kötelezettséget, és nem nyilváníthat valamely magatartást jogellenessé".

Az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. törvény (a továbbiakban: ÁFAtv.) 3. § a) pontja előírja, hogy a törvény rendelkezései alapján általános forgalmi adót kell fizetni "az adóalany által belföldön teljesített termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás" után. Az ÁFAtv. 7. § (1) bekezdés c) pontja termékértékesítésnek minősíti azt a tevékenységet is, ha az adóalany a terméket "saját célra olyan állapotában használja fel, hasznosítja, amelyet, ha közvetlenül így szerezne be, nem lenne joga adólevonásra".

A KRESZ 46. § (1) bekezdés első mondata megállapítja: "Személyt szállítani csak a járműnek e célra kialakított állóvagy ülőhely részén szabad". A KRESZ 46. § (4) bekezdésének eljárás alá vont szabályozása a következőket tartalmazza: "Tehergépkocsin - az (5) bekezdésben foglaltak kivételével -abban az esetben szabad a hatósági engedélyben feltüntetett személyek számánál többet szállítani, ha

a) a tehergépkocsi megengedett legnagyobb össztömege 3500 kg-ot meghaladja,

b) a szállított személyek számára megfelelően rögzített és biztonságos ülőhely van,

c) a rakomány a szállított személyeket nem veszélyezteti,

d) a tehergépkocsi össztömege - a rakfelületen szállított személyek súlyát személyenként 68 kg-mal számolva - a tehergépkocsi megengedett legnagyobb össztömegét nem haladja meg,

e) a tehergépkocsi rakfelülete nem billenthető."

III.

Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint az indítvány nem megalapozott.

1. Az indítványozó a KRESZ-nek a gépjárműveknek a személyszállításra alkalmassá tétel követelményeit szabályozó rendelkezéseit jelölte meg beadványában. Ez az előírás a tehergépjárművet vásárlók esetében olyan joghatást keletkeztetett, hogy a járművek személyszállításra való átalakítása után - az ÁFAtv. 7. § (1) bekezdés idézett c) pontja szerint - adófizetési kötelezettség keletkezett.

Az Alkotmány 2. § idézett (1) bekezdésében védeni rendelt jogállamiság egyik fontos alkotóeleme a jogbiztonság, amely megköveteli, hogy az állampolgárok jogait és kötelességeit a törvényben megszabott módon kihirdetett és bárki számára hozzáférhető jogszabályok rendezzék, továbbá meglegyen a tényleges lehetőség arra, hogy a jogalanyok magatartásukat a jog előírásához tudják igazítani. A jogalkotónak kellő időt kell tehát biztosítania arra, hogy az érintettek a jogszabály szövegét megismerhessék, és eldöntsék, miként alkalmazkodnak a jogszabály rendelkezéseihez. A jogszabály kihirdetése és hatálybalépése közötti "kellő idő" mértékét a jogszabálytervezet kidolgozójának, illetve a jogalkotónak esetileg kell vizsgálnia, az adott jogszabály jellegét, valamint a jogszabály végrehajtására való felkészülést befolyásoló egyéb tényezőket alapul véve. Alkotmányossági szempontból az bírálható el, hogy a jogalkotó biztosított-e az érintettek számára legalább minimális felkészülési időt, vagyis lehetőségük volt-e az érintetteknek a jogszabály előzetes megismerésére. Alkotmányellenesség csak a felkészülésre szolgáló időtartam kirívó, a jogbiztonságot súlyosan veszélyeztető vagy sértő hiánya esetén állapítható meg. [34/1991. (VI. 15.) AB határozat, ABH 1991. 170, 173174; 7/1992. (I. 30.) AB határozat, ABH 1992. 45, 47; 25/1992. (IV. 30.) AB határozat, ABH 1992. 131, 132; 28/1992. (IV. 30.) AB határozat, ABH 1992. 155-159; 41/1997. (VII. 1.) AB határozat, ABH 1997. 292, 298; 723/B/1998. AB határozat, ABH 1999. 795, 798-800; 10/2001. (IV. 12.) AB határozat, ABH 2001. 123, 130.]

Az Alkotmánybíróság eljárása során megállapította, hogy a KRESZm. kihirdetésére 2001. február 15-én, hatályba lépésére pedig 2001. május 1-én került sor. Az érintett jogalanyoknak tehát lehetőségük volt arra, hogy a rendelkezésre álló két és fél hónap alatt a módosított jogszabályi szöveget és annak különböző, így az ÁFAtv. rendelkezésével összefüggő joghatásait megismerjék.

A vizsgált szabályozás visszaható hatállyal érvényesítendő normát sem tartalmaz. Azok az érintettek ugyanis, akik a tehergépkocsit az ÁFA-visszatérítés lehetőségével vásárolták, s azt a KRESZ eljárás alá vont rendelkezése alkalmazásával személyszállításra alakították át, a KRESZm. e szabályozása alapján elegendő időt kaptak arra, hogy megfontolják: a gépjárművet az eredeti célra használják, vagy vállalják az átalakítás más jogszabályokban meghatározott, így adóvonzatú jogkövetkezményeit is.

Mindezek alapján az Alkotmánybíróság úgy ítélte meg, hogy a KRESZm. támadott előírása nem ellentétes a Jat. 12. § (2) bekezdésével és az Alkotmány 2. § (1) bekezdésében védett, a jogállamiságból fakadó jogbiztonság követelményével.

2. Az indítványozó az ÁFAtv. előírásait nem támadta. Az Alkotmánybíróság azonban a vizsgált ügy összefüggései kapcsán megjegyzi a következőket. Az Alkotmánybíróság több határozatában elemezte az adó jogintézményének rendeltetését. E határozataiban kifejtette: ". az adó elsődleges rendeltetése, hogy az adófizetés révén a természetes és jogi személyek az Alkotmány 70/I. §-a szerint jövedelmi és vagyoni viszonyaiknak megfelelően hozzájáruljanak a közterhekhez, azaz megteremtsék a pénzügyi fedezetet az állami szervek fenntartásához, illetőleg - az állami újraelosztás révén - a különböző közérdekű feladatok ellátásához. Emellett azonban az adó - bár másodlagosan, de egyáltalán nem elhanyagolhatóan - az állami gazdaságpolitikának is fontos eszköze. E tekintetben a törvényalkotó "alkotmányos mozgástere" rendkívül széles, mint ahogyan arra az Alkotmánybíróság több határozata is utal." [31/1998. (VI. 25.) AB határozat, ABH 1998. 240, 246; 658/B/1994. AB határozat, ABH 2001. 766, 768.] A jogalkotót megillető széles szabályozási jogkör az ÁFAtv. esetében azt jelenti, hogy az adóköteles termékek és szolgáltatások körének, az áfa mértékének, az előzetesen lerótt adó levonásának, az adó visszaigénylésének meghatározásában a jogalkotó szabadon mérlegelhet. Az áfa levonása nem tekinthető alkotmányos alapjognak. Az Alkotmány 70/I. §-ából "csak az következik, hogy az adókat a jövedelem és a vagyon mértékéhez viszonyítva szabad megállapítani". (620/B/1992. AB határozat, ABH 1994. 539, 541.)

Budapest, 2002. december 16.

Dr. Kiss László s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Kukorelli István s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Holló András s. k.,

előadó alkotmánybíró

Tartalomjegyzék