Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

64/2004. (XII. 14.) AB határozat

Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének a Városközpont-bővítés részletes rendezési terve módosításáról a Rákóczi-Sport-Bacsó B.-Somogyi B.-Alsómalom utak által határolt tömbre alkotott 1995. évi 53. számú önkormányzati rendelete 2. számú mellékletének 2. § (2)-(3) bekezdése alkotmányellenességének utólagos megállapítására, és a Baranya Megyei Bíróság előtt II.P.21.358/2000. szám alatt folyamatban lévő ügyben történő alkalmazhatóságára irányuló indítvány tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság jogszabály alkotmányellenességének utólagos vizsgálatára irányuló bírói kezdeményezés tárgyában meghozta a következő

határozatot:

1. Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének a Városközpont-bővítés részletes rendezési terve módosításáról a Rákóczi-Sport-Bacsó B.-Somogyi B.-Alsómalom utak által határolt tömbre alkotott 1995. évi 53. számú önkormányzati rendelete 2. számú mellékletének 2. § (2) bekezdés második mondata és (3) bekezdése alkotmányellenes, ezért azokat megsemmisíti.

2. Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének a Városközpont-bővítés részletes rendezési terve módosításáról a Rákóczi-Sport-Bacsó B.-Somogyi B.-Alsómalom utak által határolt tömbre alkotott 1995. évi 53. számú önkormányzati rendelete 2. számú mellékletének 2. § (2) bekezdés második mondata és (3) bekezdése a Baranya Megyei Bíróság előtt II.P.21.358/2000. szám alatt folyamatban lévő ügyben nem alkalmazható.

Az Alkotmánybíróság ezt a határozatát a Magyar Közlönyben közzéteszi.

INDOKOLÁS

I.

A Baranya Megyei Bíróság bírája az előtte II.P.21.358/2000. szám alatt folyamatban lévő, közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt indított perben az Alkotmánybíróságról szóló 1989. évi XXXII. törvény (a továbbiakban: Abtv.) 38. § (1) bekezdése alapján, a bírósági eljárás felfüggesztése mellett kezdeményezte Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének a Városközpont-bővítés részletes rendezési terve módosításáról a Rákóczi-Sport-Bacsó B.-Somogyi B.-Alsómalom utak által határolt tömbre alkotott 1995. évi 53. számú önkormányzati rendelete (a továbbiakban: Ör.) 2. számú melléklet 2. § (2) és (3) bekezdései alkotmányellenessége megállapítását.

Az indítványozó az elsőfokú építésügyi hatóságot a területfelhasználási övezeteket elválasztó szabályozási vonal módosítására felhatalmazó rendelkezéseket tartja alkotmányellenesnek, több okból. Az Ör. megalkotásakor hatályos, az Országos Építésügyi Szabályzat közzétételéről szóló 2/1986. (II. 27.) ÉVM rendelet melléklete (a továbbiakban: OÉSZ) 1. § (2) bekezdése értelmében a területfelhasználási egységeket és ezek határvonalait általános vagy összevont rendezési terv, illetőleg ennek hiányában helyi önkormányzati rendelet állapítja meg. Az indítványozó álláspontja szerint egyrészt a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (a továbbiakban: Ötv.) 10. § (1) bekezdés d) pontjában foglalt hatáskör átruházás tilalmába ütközik ennek a jogkörnek építésügyi hatósági hatáskörbe utalása, továbbá a támadott rendelkezések tartalma sem felel meg a magasabb szintű jogszabálynak - az OÉSZ-nek -, ezért a jogalkotásról szóló 1987. évi XI. törvény (a továbbiakban: Jat.) 1. §-ában foglalt rendelkezésekkel is ellentétes. Mindezek miatt az Ör. 2. számú mellékletének 2. § (2) és (3) bekezdése az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdésébe ütközik, az indítványozó véleménye szerint.

II.

1. Az Alkotmány rendelkezése:

"44/A. § (2) A helyi képviselő-testület a feladatkörében rendeletet alkothat, amely nem lehet ellentétes a magasabb szintű jogszabállyal."

2. Az Ötv. hivatkozott rendelkezése:

"10. § (1) A képviselő-testület hatásköréből nem ruházható át:

d) a gazdasági program, a költségvetés megállapítása, döntés a végrehajtásukról szóló beszámoló elfogadásáról, a helyi adó megállapítása, a településrendezési terv jóváhagyása, a képviselő-testület által meghatározott értékhatár feletti hitelfelvétel, a kötvénykibocsátás, továbbá a közösségi célú alapítvány és alapítványi forrás átvétele, és átadása;"

3. A Jat. hivatkozott rendelkezései:

"1. § (1) A jogalkotó szervek a következő jogszabályokat alkotják:

a) az Országgyűlés törvényt, b)

c) a Kormány rendeletet,

d) a miniszterelnök és Kormány tagja (a továbbiakban együtt: miniszter) rendeletet,

e)

f) az önkormányzat rendeletet.

(2) E rangsornak megfelelően az alacsonyabb szintű jogszabály nem lehet ellentétes a magasabb szintű jogszabállyal."

4. Az OÉSZ - az Ör. megalkotásakor hatályos - hivatkozott rendelkezése:

"1. § (2) A területfelhasználási egységeket és ezek határvonalait általános vagy összevont rendezési terv, illetőleg ennek hiányában helyi önkormányzati rendelet állapítja meg, melynek során a rendezési tervek egyeztetésére vonatkozó eljárási rendelkezéseket is alkalmazni kell."

5. Az Ör. támadott rendelkezései:

"2. sz. melléklet

Helyi Városrendezési / Építési Előírások a városközpont bővítés részletes rendezési terve módosításához

2. § (2) A kötelező erejű elemek közül a közterületeket határoló szabályozási vonal változtatása a közterület irányába csak a részletes rendezési terv módosítása alapján történhet.

A terület-felhasználási övezeteket elválasztó szabályozási vonal beépítési terv alapján is módosítható.

(3) A beépítési terv jóváhagyása az I. fokú építésügyi hatóság hatáskörébe tartozik."

III.

A bírói kezdeményezésben foglalt indítvány megalapozott.

Az önkormányzat jogalkotási hatáskörét az Alkotmány, a Jat. és az Ötv. szabályozza. Az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdése rögzíti, hogy a helyi képviselő-testület a feladatkörében rendeletet alkothat, amely nem lehet ellentétes a magasabb szintű jogszabállyal. A Jat. meghatározza a jogforrási hierarchiát [1. § (1)-(2) bekezdése] és megállapítja az önkormányzati rendeletalkotás kereteit is, miszerint az önkormányzat törvény, törvényerejű rendelet felhatalmazása alapján, illetve a magasabb szintű jogszabályban nem szabályozott társadalmi viszonyok rendezésére alkothat rendeletet (10. §) . Az Ötv. 16. § (1) bekezdése - tartalmát tekintve - ez utóbbi szabályozást ismétli meg.

Jelen ügyben az Alkotmánybíróság azt vizsgálta, hogy a támadott rendelkezésekkel érintett tárgyban van-e törvényi vagy más magasabb jogforrási szintű szabályozás; illetőleg azok megalkotására az önkormányzatnak volt-e felhatalmazása.

Az Alkotmánybíróság megállapította: korábban miniszteri rendelet, jelenleg törvény szabályozza azokat a társadalmi viszonyokat, amelyeket a támadott önkormányzati rendelkezések érintenek. Az Ör. megalkotásakor hatályos OÉSZ értelmében ugyanis az egyes (lakó-, üdülő-, intézmény-, ipari és raktár-, közlekedési, zöld-, erdőterületek, valamint mezőgazdasági és egyéb rendeltetésű területeket magukban foglaló) területfelhasználási egységeket és ezek határvonalait általános vagy összevont rendezési terv, illetőleg ennek hiányában helyi önkormányzati rendelet állapíthatta meg [1. § (1)-(2) bekezdés]. Az egyes területfelhasználási egységek építési övezetekre, illetőleg övezetekre tagolását pedig rendezési terv, illetőleg ennek hiányában - a fejlesztési célkitűzések, valamint a kialakult helyzet figyelembevételével - helyi önkormányzati rendelet határozhatta meg [10. § (3) bekezdés].

Az OÉSZ-t 1998. január 1-jével hatályon kívül helyezte az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet. Az ugyancsak 1998. január 1-jén hatályba lépett, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Ét.) azonban változatlanul az önkormányzati rendeleti formában megalkotott szabályozási terv és helyi építési szabályzat szabályozási körébe utalja a területfelhasználási egységek és az azokon belüli egyes területrészek lehatárolását [12. § (5) bekezdés b) pont, 13. § (2) bekezdés b) -c) pont]. Sem az OÉSZ, sem az Ét. nem adott felhatalmazást az önkormányzatoknak az eltérő szabályozásra.

Mindezek alapján az Alkotmánybíróság megállapította: Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata az Ör. 2. számú melléklete 2. § (2) bekezdés második mondatában és

(3) bekezdésében a területfelhasználási övezetek módosításának építésügyi hatósági hatáskörbe utalásával megsértette az Ötv. 10. § (1) bekezdés d) pontjában foglalt hatáskör átruházás tilalmát, és túllépte a Jat. 10. §-ában valamint az Ötv. 16. § (1) bekezdésében szabályozott rendeletalkotási jogkörét. A felhatalmazás nélkül, magasabb szintű jogszabályokkal ellentétes önkormányzati rendeleti rendelkezések az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdésébe ütköznek [55/1992. (XI. 4.) AB határozat, ABH 1992, 398, 400.; 39/1993. (VI. 25.) AB határozat, ABH 1993, 474, 476.; 17/1995. (III. 13.) AB határozat, ABH 1995, 467, 469.; 6/1996. (II. 23.) AB határozat, ABH 1996, 217, 219.; 43/1996. (X. 22.) AB határozat, ABH 1996, 311, 313.; 57/1997. (X. 31.) AB határozat, ABH 1997, 525, 527.; 9/1998. (III. 27.) AB határozat, ABH 1998, 421, 427-428.]. Ezért az Alkotmánybíróság az Ör. 2. számú melléklete 2. § (2) bekezdés második mondatát és (3) bekezdését megsemmisítette.

Az Alkotmánybíróság a Magyar Közlönyben történő közzétételt az Abtv. 41. §-a alapján rendelte el.

Dr. Erdei Árpád s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Strausz János s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Tersztyánszkyné

dr. Vasadi Éva s. k.,

alkotmánybíró

Alkotmánybírósági ügyszám: 56/B/2002.

Tartalomjegyzék