Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2019.6.169 I. A szerződés semmisségével kapcsolatos peres eljárás indításához fűződő jogi érdek túlmutat az ügyhöz kapcsolódó érdekeltségen, jog által szabályozott érdekeltséget: jogszabályban biztosított jogot, érvényesíthető igényt, azaz jogszabályra hivatkozással bemutatható érdekeltséget jelent.

II. A szerződő feleken kívül állónak a támadott szerződésből fakadó és érvénytelenségi keresettel, restitúciós igény érvényesítésével orvosolható jogsérelmet, a helyreállítani kért eredeti állapot által érintett jogi helyzetet, jogaira és/vagy kötelezettségeire kiható érdekeltséget kell igazolni. Ennek hiányában a keresetet ítélettel anyagi jogi kereshetőségi jog (aktív perbeli legitimáció) hiányában kell elutasítani [2013. évi V. tv. (Ptk.) 6:88. § (3) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A II. rendű alperes 2015. december 7-ére nyilvános árverés keretében értékesítésre hirdette meg a magyar állam tulajdonában álló, perbeli földterületet a Nemzeti Földalapról szóló 2010. évi LXXXVII. tv. (a továbbiakban: Nfatv.) 18. § (1) bekezdés a) pontja, a Nemzeti Földalapba tartozó földrészletek hasznosításának részletes szabályairól szóló 262/2010. (XI. 17.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 29. § (1) bekezdése alapján. A kiírás szerint az árverési eljárásban árverezőként az Fftv. 18. § (1) bekezdés e) pont szerinti földműves vehet részt, s az licitálhat, aki nyilatkozik arról is, hogy nincs a kiíróval szemben lejárt tartozása, jogerősen megállapított, fennálló földhasználatidíj- vagy egyéb tartozása. Az árverési jegyzőkönyv szerint árverezőként az I. rendű felperest és az I. rendű alperest regisztrálták. A licit 30 050 000 forint kikiáltási árról indult, az árverést 43 350 000 forint vételáron az I. rendű alperes nyerte. Az árverésvezető döntést követő tájékoztatása szerint a hirdetmény földhasználóként a II. rendű felperes haszonbérlőt a földhasználati nyilvántartás alapján tüntette fel. Azon észrevételről, miszerint az I. rendű alperesnek tartozása áll fenn, a II. rendű alperes dönt a szerződéskötést megelőzően. A II. rendű alperes a nyertes árverező I. rendű alperessel 2016. május 3-án megkötötte az adásvételi szerződést. Az I. rendű alperes 20. és 21. pontban rögzített nyilatkozata szerint vele szemben az Nfatv. 19. §-ában rögzített kizárási ok nem áll fenn, elővásárlásra a Fftv. 18. § (1) bekezdés ba) alpontja alapján jogosult.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[2] A felperesek a keresetükben az alperesek 2016. május 3-án kötött adásvételi szerződése semmisségének a megállapítását, az I. rendű alperes tulajdonjoga törlése érdekében az illetékes földhivatal megkeresését kérték a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 6:95. § alapján. Indokaik szerint az I. rendű alperesnek díjtartozása állt fenn és az elővásárlási joga nem az Fftv. 18. § (1) bekezdés ba) alpont szerinti. A jogi érdeküket abban jelölték meg, hogy az I. rendű felperes a semmis szerződés kapcsán az elővásárlási jogát nem gyakorolta, a II. rendű felperes haszonbérleti szerződését a II. rendű alperes nem bonthatja fel.

[3] Az alperesek az ellenkérelmükben a kereset elutasítását kérték. A II. rendű alperes vitatta a felperesek perbeli legitimációját, az I. rendű alperes díjtartozását, az Fftv. 14. § (1) bekezdése szerinti kizáró ok fennállását.

Az első- és másodfokú ítélet

[4] Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Indokolása szerint a felperesek kereshetőségi joga azon a jogi érdekeltségükön alapul, hogy a szerződés érvénytelensége esetén új pályázati kiírásra lenne szükség, melyen az I. rendű felperes indulhatna. A II. rendű felperes szempontjából jelentőséggel bír a tulajdonos személye, ha az I. rendű alperes szerez tulajdonjogot, az a haszonbérleti megállapodás megszűnését is eredményezné. A Kúria Kfv.III.37.752/2014/4. számú ítélete szerint az I. rendű alperes a földet használóként a pályázaton nem indulhatott volna és tartozása is van a kiíró felé. A jogkövetkezmények tekintetében azonban nem osztotta a felperesek álláspontját, figyelemmel a Ptk. 6:95. §-ára, a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvénnyel összefüggő egyes rendelkezésekről és átmeneti szabályokról szóló 2013. évi CCXII. tv. (a továbbiakban: Fétv.) 13. § (3) bekezdésére és az Fftv. 18. § (1) bekezdés ba) alpontjára, a pályázati eljárás R. 14. §, 20. § (1) bekezdés b) pont, 14. § (3) bekezdése szabályaira a pályázat érvénytelenségét a kiírónak kellett volna levonnia. A II. rendű felperesnek lehetősége lett volna a Ptk. 6:223. § (1)-(2) bekezdése alapján igénye érvényesítésére.

[5] A másodfokú bíróság a felperesek fellebbezése folytán hozott ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Az indokolása szerint az elsőfokú bíróságnak a helyesen megállapított tényállásból levont jogi következtetésével csak felperesek jogi érdekeltségén alapuló perindítási jogosultsága kapcsán értett egyet [Ptk. 6:88. § (3) bekezdése, 2/2010. (VI. 28.) PK vélemény, EBH 2004.1042., BH 2001.335.]. Az I. rendű felperes pályázóként részt vett az árverésen, ezzel kifejezett tulajdonszerzési szándéka jogi érdekeltségét megalapozza. A II. rendű felperes mint bejegyzett földhasználó haszonbérleti joggyakorlására pedig kihathat a földtulajdonos személye. A jogerős ítélet eltérő, az Nfatv., az Fftv., az R. áttekintésével adott jogi indokolása szerint a pályáztatási szabályok egyoldalú megsértése okozhatja a felek között létrejött adásvételi szerződés érvénytelenségét, de csak abban az esetben, ha a jogszabályban előírt értékesítési mód megsértéséhez a jogalkotó ezt a jogkövetkezményt fűzi, vagy a jogalkotói szándék vizsgálatával ez a célja, a szerződéssel elérni kívánt joghatás megtiltása megállapítható (BH 2001.384., Kúria Pfv.VI.20.011/2010/9.). Ennek hiányában a Ptk. 6:95. §-a alapján a semmisség jogkövetkezményének alkalmazására nincs lehetőség. A bírói út lehetősége nem terjedhet odáig, hogy a bíróság átvegye a pályázat elbírálásával kapcsolatos döntési jogkört. Az NFA elnöke felel a földrészletek törvényes hasznosításáért [Nfatv. 7. § (1) bekezdés k) pont], jogosult a pályázatok elbírálására, a pályázat érvénytelenségének megállapítására [R.16. § (1), 18. § (1), 20. § (2) bekezdés]. A pályázat érvénytelenségét eredményezi, ha a közölt tények nem felelnek meg a valóságnak [R. 14. § (1) bekezdés f) pont], ha valamelyik pályázó az eljárás tisztaságát sértő cselekményt követett el [R. 20. § (1) bekezdés b) pont]. Ez esetben a pályázó a pályázati eljárásban, illetve annak további szakaszában nem vehet részt [R. 14. § (3) bekezdés]. A valótlan adatközlés mint érvénytelenségi ok jogkövetkezménye ezért az R. szerint csak a pályázati eljárásban, az ott írt rend szerint vonható le (20. §). A pályáztatási szabályok megsértése önmagában nem teszi érvénytelenné a szerződést, ha annak tartalma nem ütközik jogszabályba (BH 2001.234.). A pályázati eljárás érvénytelenségének jogkövetkezménye a közigazgatási eljárásban, illetőleg - ha ennek egyéb feltételei fennállnak - közigazgatási perben vonható le.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!