3/1961. (IV. 16.) MüM rendelet
a mezőgazdasági termelőszövetkezeti tagok öregségi és munkaképtelenségi járadékára, kötelező kölcsönös nyugdíjbiztosítására, a termelőszövetkezeti tagok után járó baleseti biztosítási díj fizetésére, valamint a munkaviszony alapján nyugdíjban részesülő termelőszövetkezeti tagokra vonatkozó egyes rendelkezések módosításáról
A 6/1960. (II. 14.) Korm. számú rendelet 11. §-a (2) bekezdésében, a 21/1958. (II. 25.) Korm. számú rendelet 52. §-a (2) bekezdésében és a 67/1958. (XII. 24.) Korm. számú rendelet 137. §-ában kapott felhatalmazás alapján a pénzügyminiszterrel, a földművelésügyi miniszterrel, a Szakszervezetek Országos Tanácsával és a Termelőszövetkezeti Tanács elnökével egyetértésben a következőket rendelem:
I. A 2/1960. (III. 27.) MüM számú rendelet módosítására vonatkozó rendelkezések
1. § A 2 1960. (III. 27.) MüM számú rendelet 2. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"2. § Ha a termelőszövetkezeti tag abban a naptári évben, amelyben kérelmét előterjesztette, a kérelem előterjesztése napjáig kétszáz munkaegységnél már többet teljesített, erre a naptári évre öregségi vagy munkaképtelenségi járadékra nem jogosult."
2. § A 2 1960. (III. 27.) MüM számú rendelet 5. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"5. § Az R. 2. §-a (2) bekezdése és 4. §-a (2) bekezdése rendelkezésének alkalmazásánál törvényszerű ellátásnak kell tekinteni az ONYI, a MÁV Nyugdíj Hivatal és a Kisipari Szövetkezeti Kölcsönös Biztosító Intézet által folyósított kivételes és egyéb segély jellegű ellátást, valamint a saját és az özvegyi jogcímen kapott hadigondozási pénzellátást is. Nem lehet figyelembevenni a családi pótlékot, a hadirokkant gyermeke után járó nevelési pótlékot és árvajáradékot, a tényleges katonai szolgálatot teljesítők után folyósított családi segélyt továbbá az árvaellátást, valamint "A népművészet mestere" cím viselésére jogosultak részére megállapított nyugellátást, végül a tartásdíjat és az olyan életjáradékot, amelynek alapjául szolgáló szerződést az 1959. évi január hó 1. napja előtt kötötték".
3. § A 2 196,0. (III. 27.) MüM számú rendelet 7. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"7. § Az R. 4. §-a (2) bekezdésének alkalmazásánál a férj és feleség nyugellátásának, keresetének és jövedelmének együttes összegét kell figyelembe venni. Ha a férj és a feleség termelőszövetkezeti tag, úgy a jogosultság elbírálásánál egy naptári éven belül a férjnél és a feleségnél is külön-külön kétszáz-kétszáz munkaegységet figyelmen kívül kell hagyni."
4. § A 2/1960. (III. 27.) MüM számú rendelet 12. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A termelőszövetkezetnek az ONYI-hoz be kell jelentenie azt az öregségi vagy munkaképtelenségi járadékban részesülő tagját,
a) akinek a termelőszövetkezet ideiglenes munka vállalására adott engedélyt,
b) aki a naptári év alatt kétszáz munkaegységnél több munkaegységet szerzett,
c) aki a termelőszövetkezetből kilépett, vagy akit jogerősen kizártak.
(2) Az (1) bekezdés aj pontjában említett esetben a bejelentést a munkavállalási engedély kiadásától, a c) alatti esetben a kilépéstől, illetőleg a kizárás jogerőre emelkedésétől számított nyolc napon belül kell teljesíteni. A b) pont alatti esetben a bejelentést akkor kell megtenni, amikor a járadékos által teljesített munkaegység a naptári év folyamán a kétszázegyedik munkaegységet elérte."
5. § A 21960. (III. 27.) MüM számú rendelet 13. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az öregségi vagy munkaképtelenségi járadékban részesülő termelőszövetkezeti tag az ONYI-hoz köteles bejelenteni, ha ő vagy házastársa
a) munkaviszonyba lép, illetőleg keresőfoglalkozást kezd,
b) a termelőszövetkezetben a naptári év folyamán kétszázegy munkaegységet teljesített.
(2) Az (1) bekezdés aj pontja alapján a munkaviszonyba lépéstől, illetőleg a keresőfoglalkozás megkezdésétől számított nyolc napon belül kell a bejelentést megtenni. A b) pont alapján a bejelentést akkor kell megtenni, amikor a járadékos vagy házastársa által teljesített munkaegység a naptári év folyamán a kétszázegyedik munkaegységet elérte."
II. Az 5/1959. (V. 8.) MüM számú rendelet módosítására vonatkozó rendelkezések
6. § (1) Az 5/1959. (V. 8.) MüM számú rendelet 182. §-a (2) bekezdése e) pontja úgy módosul, hogy keresőfoglalkozást folytatónak kell tekinteni azt a nyugdíjast,
"e) aki mezőgazdasági termelőszövetkezet tagja és egy naptári éven belül kétszázötven munkaegységnél több munkaegységet teljesít,"
(2) Az 5 1959. (V. 8.) MüM számú rendelet 182. §-a (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Ha a mezőgazdasági termelőszövetkezet tagjaként dolgozó nyugdíjas [(2) bekezdés e) pontja] egy naptári éven belül kétszázötven munkaegységnél többet teljesít, az öregségi, illetőleg a rokkantsági nyugdíj folyósítását annyi hónapon át kell szüneteltetni, ahányszor az említett munkaegységnél hússzal több munkaegységet szerzett a naptári év teljes tartama alatt. Egy naptári évben teljesített munkaegységek alapján a nyugdíj folyósítását legfeljebb tizenkét hónapon át lehet szüneteltetni."
7. § (1) Az 5/1959. (V. 8.) MüM számú rendelet 280. §-a (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A 273. § (1) bekezdésében megjelölt az a nyugdíjas, aki az 1959. évi január hó 1. napját követően mezőgazdasági termelőszövetkezetbe tagként belépett, illetőleg belép, minden naptári év január havában - a termelőszövetkezet vezetőségével együttesen - köteles bejelentést tenni, ha a megelőző naptári évben kétszázötven munkaegységnél több munkaegységet teljesített."
(2) Az 5/1959. (V. 8.) MüM számú rendelet 280. §-a (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) Az (1) és (2) bekezdésben említett nyugdíjas - a termelőszövetkezettel együttesen - a naptári év folyamán is köteles bejelentést tenni, ha kétszázhetven munkaegységet már teljesített. A bejelentést a teljesítéstől számított nyolc napon belül kell megtenni."
III. Az 1/1958. (II. 26.) MüM számú rendelet módosítására vonatkozó rendelkezések
8. § Az 1/1958. (II. 26.) MüM számú rendeletnek a 8/1959. (VI. 28.) MüM számú rendelet 6. §-ával megállapított 12. A. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"12 A. § Ha a Tszny. alapján öregségi vagy rokkantsági nyugdíjban részesülő termelőszövetkezeti tag a termelőszövetkezet közös munkájában rendszeresen résztvesz, vagyis egy naptári éven belül kétszázötven munkaegységnél több munkaegységet teljesít, a nyugdíj folyósítását annyi hónapon át kell szüneteltetni, ahányszor az említett munkaegységnél hússzal több munkaegységet szerzett a teljes naptári év tartama alatt. E rendelkezés alapján a nyugdíj folyósítását legfeljebb tizenkét hónapon át lehet szüneteltetni."
9. § Az 1/1958. (II. 26.) MüM számú rendelet 16. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A termelőszövetkezet által fizetendő nyugdíjjárulék tagonként és naptári hónaponként huszonhét forint. A nyugdíjjárulékot a Szakszervezeti Társadalombiztosítási Központ (a továbbiakban: SZTK) által rendszeresített nyomtatványon közölt létszám alapján naptári negyedévenként utólag kell megfizetni. A nyugdíjjárulék január, április, július és október hó 1. napján egyösszegben esedékes és azt késedelmi pótlék nélkül [71/1955. (XII. 31.) MT számú rendelet 89. § (2) bekezdés] az említett hónapok 15. napjáig lehet megfizetni.
(2) A nyugdíjjárulékot az SZTK-nak a termelőszövetkezet székhelye szerint illetékes megyei alközpontjához (kirendeltségéhez) kell átutalni olymódon, hogy azt a Magyar Nemzeti Bank illetékes fiókja az alközpont (kirendeltség) számláján legkésőbb a naptári negyedévet követő hónap 15. napjának megfelelő értékkel jóváírhassa.
(3) Az utólagos fizetésre való áttérés célja egyedül az ügyvitel egyszerűsítését szolgáló egységesítés; ez az áttérrés tehát nem járhat az ez évi befizetések összegének csökkenésével. A termelőszövetkezetnek az áttérés ellenére a folyó évben is négy negyedévi járulékot kell befizetnie. Ennek megfelelően az 1961. évi január hó 1. napján és április hó 1. napján már esedékessé vált nyugdíjjárulékot követően, a következő negyedévi nyugdíjjárulék 1961. évi július hó 1. napján, a harmadik negyedévi az 1961. évi október hó 1. napján és így tovább, válik esedékessé."
10. § Az 1/1958. (II. 26.) MüM számú rendeletnek a 8/1959. (VI. 28.) MüM számú rendelet 8. §-ával megállapított 32. §-ának (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A termelőszövetkezet köteles minden naptári év január havában az ONYI-hoz bejelenteni, azokat az öregségi vagy rokkantsági nyugdíjban részesülő termelőszövetkezeti tagokat, akik az előző naptári évben kétszázhetven munkaegységet vagy ennél többet teljesítettek, feltüntetve, hogy a kétszázhetven munkaegységet mennyivel teljesítették túl.
(3) Azokat az öregségi vagy rokkantsági nyugdíjban részesülő termelőszövetkezeti tagokat, akik az év folyamán a kétszázhetven munkaegységet elérték, a termelőszövetkezet köteles azonnal az ONYI-nak bejelenteni. E rendelkezés alapján történt bejelentésen kívül a (2) bekezdésben előirt bejelentést is meg kell tenni."
11. § Az 1/1958. (II. 26.) MüM számú rendeletnek a 8/1959. (VI. 28.) MüM számú rendelet 9. §-ával megállapított 33. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az (1) bekezdés a) pontja alapján a bejelentést a munkaviszonyba lépéstől, illetőleg a keresőfoglalkozás megkezdésétől számított nyolc napon belül kell teljesíteni. A b) pont alapján a bejelentést akkor kell megtenni, amikor a tag által teljesített munkaegység a naptári év folyamán a kétszázhetven munkaegységet elérte."
IV. A 6/1957. (VIII. 29.) MüM számú rendelet módosítására vonatkozó rendelkezések
12. § (1) A 6/1957. (VIII. 29.) MüM számú rendelet 3. §-a (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A baleseti biztosítási díjat naptári negyedévenként utólag kell fizetni. A baleseti biztosítási díj január, április, július és október hó 1. napján, egyösszegben esedékes és azt késedelmi pótlék nélkül [71/1955. (XII. 31.) MT számú rendelet 89. §-ának (2) bekezdése] az említett hónapok 15. napjáig lehet megfizetni."
(2) A 6 1957. (VIII. 29.) MüM számú rendelet 3. §-a a következő (5) és (6) bekezdéssel egészül ki:
"(5) Az utólagos fizetésre való áttérés célja egyedül az ügyvitel egyszerűsítését szolgáló egységesítés; ez az áttérés tehát nem járhat az ez évi befizetések összegének csökkenésével. A termelőszövetkezetnek az áttérés ellenére a folyó évben is négy negyedévi baleseti biztosítási díjat kell befizetnie. Ennek megfelelően az 1961. évi január hó 1. napján és április hó 1. napján már esedékessé vált baleseti biztosítási díjat követően a következő negyedévi baleseti biztosítási díj az 1961. évi július hó 1. napján, a harmadik negyedévi baleseti biztosítási díj az 1961. évi október hó 1. napján és így tovább, válik esedékessé.
(6) A mezőgazdasági termelőszövetkezetek által tagonként és naptári hónaponként fizetett baleseti biztosítási díj fele összegét a Szakszervezeti Társadalombiztosítási Központ - a nyugdíjjárulék címén befolyt összegekkel együtt - a Termelőszövetkezeti Nyugdíjalap (1959. évi 15. sz. tvr. 9. §-a) javára az Országos Nyugdíjintézet számlájára átutalja."
V. Hatálybalépésre vonatkozó rendelkezések
13. § (1) E rendelet kihirdetése napján lép hatályba; rendelkezéseit - a 9. és 12. §-ának kivételével - az 1961. évi január hó 1. napjától kell alkalmazni.
(2) A 7/1960. (X. 14.) MüM számú rendelet 3. és 4. §-a, valamint a 8/1960. (X. 14.) MüM számú rendelet hatályát veszti.
Kisházi Ödön s. k.,
munkaügyi miniszter