10/1972. (XII. 9.) NIM rendelet
az egyes nehézipari miniszteri jogszabályok módosításáról
Az érintett miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel), valamint a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnökével egyetértésben az alábbiak szerint rendelkezem:
1. §
(1) A villamosvezetékekre vonatkozó vezetékjogról szóló, a 2/1968 (II. 9.) NIM és a 3/1969. (VI. 25.) NIM rendeletekkel módosított, illetőleg kiegészített 1/1967. (IV. 28.) NIM rendelet 17. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A helyi tanács végrehajtó bizottságának igazgatási feladatot ellátó szakigazgatási szerve, illetőleg a megyei városi kerületi hivatal a vezetékjog engedélyezéséről a község, város (megyei városi kerület), fővárosi kerület területén érintett ingatlanok tulajdonosait közszemléretétel útján - amennyiben azt az államtitok megőrzésére vonatkozó rendelkezések nem zárják ki - azzal a felhívással értesíti, hogy a nyomvonalrajzot az érdekeltek az említett szakigazgatási szervnél tizenöt nap alatt a hivatalos órák alatt megtekinthetik. A közzétételről szóló értesítést a közzététel után a helyi tanács végrehajtó bizottságának igazgatási feladatot ellátó szakigazgatási szerve (megyei városi kerületi hivatal) az engedélyező szervnek küldi meg."
(2) Az (1) bekezdésben említett jogszabály 19. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"19. § A vezetékjogból származó kötelezettségek végrehajtásának foganatosítására az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény 74-78. §-ait kell alkalmazni azzal, hogy a végrehajtást az a városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottságának igazgatási feladatot ellátó szakigazgatási szerve, a községi szakigazgatási szerv, illetőleg megyei városi kerületi hivatal foganatosítja, amelynek működési területén a vezetékjoggal érintett ingatlan fekszik."
(3)[1]
2. §
Az együttműködő villamosenergia rendszerben fellépő átmeneti teljesítményhiány esetén végrehajtandó fogyasztói terheléskorlátozásról szóló 8/1970. (VI. 30.) NIM rendelet 4. §-ának (4) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(4) A területi korlátozás sorrendjét - az országos korlátozási sorrendek és a fővárosi, illetőleg a területükre illetékes megyei tanács végrehajtó bizottságának ipari feladatot ellátó szakigazgatási szerve véleményének figyelembevételével - az MVMT keretében működő területileg illetékes áramszolgáltató vállalat (a továbbiakban: áramszolgáltató) dolgozza ki és készíti elő jóváhagyásra."
3. §
(1) A gáz-, kőolaj- és kőolajtermék szállító és elosztó vezetékek létesítéséről, üzemeltetéséről, keresztezéséről, megközelítéséről, valamint nyomvonalának megjelöléséről és nyilvántartásáról szóló 9/1970. (VII. 1.) NIM rendelet 2. § (2) bekezdésének második mondata helyébe a következő lép:
"Ezt a tervet a városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottságának építésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervével, a községi szakigazgatási szervvel, illetőleg a megyei városi kerületi hivatallal egyeztetni kell."
(2) Az (1) bekezdésben említett jogszabály 14. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az érdekelt községi (városi) tanács végrehajtó bizottságának a Gt. 11. § (1) bekezdése alapján az ágazati miniszterhez benyújtandó engedély iránti kérelmében vállalnia kell, hogy a gázelosztó vezetéket a helység határában levő gázfogadó állomástól kezdve, továbbá a csatlakozó vezeték közterületre eső részét a 15. §-ban meghatározott anyagi erőforrások felhasználásával létesíti, majd a községi szakigazgatási szerv, illetőleg a városi tanács végrehajtó bizottságának építésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve térítésmentesen állami tulajdonba, a gázszolgáltató vállalat kezelésébe adja."
(3) Az (1) bekezdésben meghatározott jogszabály 14. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Ha a község (város) végrehajtó bizottsága a beruházást a 15. § (1) bekezdésének a)-c) pontjaiban megjelölt anyagi erőforrásokból valósítja meg, az ágazati miniszterhez előterjesztendő kérelmének benyújtása előtt - rendkívül kivételes esetben - a gázszolgáltató vállalat és a községi szakigazgatási szerv, illetőleg a városi tanács végrehajtó bizottságának építésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve megállapodhat a gázelosztó vezetéknek és a csatlakozó vezeték közterületre eső részének a gázszolgáltató vállalat kezelésébe, térítés ellenében történő átadása iránt."
(4) Az (1) bekezdésben meghatározott jogszabály 16. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A hozzájárulás összegét, a befizetés módját és esedékességét (a részletfizetési feltételeket) a városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottságának építésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve, a községi szakigazgatási szerv, illetőleg a megyei városi kerületi hivatal állapítja meg. [8/1970. (IV. 16.) ÉVM-PM együttes rendelet 2. §-ának (3) bekezdése.] A hozzájárulás be nem fizetett, lejárt részleteit adók módjára kell behajtani."
(5) Az (1) bekezdésben említett jogszabály 16. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(6) Ha a fogyasztó a beruházás befejezése előtt, de a jelentkezésre megszabott határidő után jelentkezik, ugyancsak köteles az (5) bekezdésben meghatározott összeget megfizetni. A befizetésre a városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottságának pénzügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve, a községi szakigazgatási szerv, illetőleg a megyei városi kerületi hivatal részletfizetési kedvezményt adhat."
4. §
A Gázenergia Közszolgáltatási Szabályzatról szóló 11/1970. (VII. 1.) NIM rendelet mellékletének 12. § (4) bekezdése a következők szerint módosul:
"(4) Az igénykielégítést indokolni kell. Ha azzal a fogyasztó nem ért egyet, annak kézhez vételétől számított harminc napon belül a szolgáltatás helye szerinti községi szakigazgatási szervnél, illetőleg a városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottságának építésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervénél, megyei városban a kerületi hivatalnál eljárást kezdeményezhet. Az első fokon eljáró szerv határozata ellen a megyei (megyei városi) tanács végrehajtó bizottságának építésügyi, Budapesten a Fővárosi Tanács végrehajtó bizottságának közmű-és mélyépítési feladatot ellátó szakigazgatási szervéhez lehet fellebbezni. Az eljárásra egyebekben az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény rendelkezései az irányadók."
5. §
A bányászati célokra szükséges erdőterületek használatáról és az ezzel kapcsolatos fakitermelési eljárás szabályozásáról szóló 59/1962. (NIM É 37.) NIM-OEF számú együttes utasítás 19. pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"19. Amennyiben a fakitermelés nem a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium felügyelete alatt álló szerv kezelésében (használatában) levő erdőben válik szükségessé, annak végrehajtásához a járási hivatalnak, illetőleg a városi, megyei városi, fővárosi kerületi tanács- végrehajtó bizottsága élelmiszer- és fagazdasági feladatot ellátó szakigazgatási szervének - az állami erdőrendezőséggel előzetesen egyeztetett - engedélye szükséges. Ha a közegészségügyi szempontból létesített védőerdőben válik szükségessé a fakitermelés, ahhoz a megyei állami közegészségügyi-járványügyi felügyelőség útján az Állami Közegészségügyi-járványügyi Főfelügyelőség hozzájárulását is be kell szerezni."
6. §
A szénjárandóság a bányászatban című 14/1965. (NIM. É. 10.) NIM utasítás 18. pontja második bekezdésének első mondata a következők szerint módosul:
"A nyilatkozat című lapon feltüntetett adatok valóságát hivatalosan is igazoltatni kell a dolgozó lakhelye szerint illetékes tanács végrehajtó bizottságának igazgatási feladatot ellátó szakigazgatási szervével."
7. §
A szilikózisban megbetegedett és csökkent munkaképességűnek minősített villamosenergiaipari dolgozók védelme tárgyában kiadott 28/1965. (NIM É 18.) NIM utasítás 1. §-a a következők szerint módosul:
"1. § Szilikózisveszélyes az a munkahely, ahol a légtérben a szabad kovasav tartalmú savak által okozott légszennyezettség meghaladja az Általános Balesetelhárító és Egészségvédő Óvórendszabály II. függelékének 3 a) pontjában meghatározott értéket, vagy amelyet a területileg illetékes elsőfokú közegészségügyi-járványügyi hatóság - a Vas-, Fém- és Villamosenergiaipari Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben - ilyennek minősített."
8. §[2]
9. §
(1) Az egyes állami tulajdonban levő, mezőgazdaságilag hasznosítható földek kezelési jogának átadásáról szóló 7/1966. (NIM É 5.) NIM utasítás 1. §-ának második mondata a következők szerint módosul:
"Az ezt meghaladó földet mezőgazdasági nagyüzem részére köteles átadni; ha a vállalat rendeltetésszerű működéséhez nem feltétlenül szükséges föld mezőgazdasági nagyüzemek útján való megművelése nem biztosítható, a földet a községi (nagyközségi) tanács végrehajtó bizottságának szakigazgatási szerve, a városi, összevont járási és városi, illetőleg fővárosi kerületi földhivatal - a megművelési kötelezettség előírása mellett - a vállalat kezelésében hagyhatja meg."
(2) Az (1) bekezdésben említett jogszabály 2. § (1) bekezdésének második mondata a következők szerint módosul:
"Ha van, az ilyen területeket az 1961. évi VI. törvény 2. §-a és a 7/1962. (III. 13.) Korm. rendelet 2. és 4. §-a alapján végzett földfelülvizsgálati eljárás során hozott határozatban foglaltak figyelembevételével - az ingatlan nyilvántartási adatok (a tulajdonos, a kezelő, a használó neve, a földrészlet helyrajzi száma, területe, művelési ága) megjelölés mellett - be kell jelenteni az 1. §-ban meghatározott illetékes hatósághoz."
(3) Az (1) bekezdésben meghatározott jogszabály 2. §-a (1) bekezdésének harmadik mondata hatályát veszti.
10. §[3]
11. §
(1) Az egyes bányavidékeken történő ipartelepítés támogatása, valamint a szénbányászatban feleslegessé váló egyes eszközök hasznosítása és selejtezése tárgyában kiadott 11/1969. (NIM É 21.) NIM-OT-PM együttes utasítás 2. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"2. § Az ipartelepítés iránti szükséglet meghatározása érdekében a szénbányászati vállalatok az 1. sz. mellékletben megjelölt megyei tanácsok végrehajtó bizottságainak munkaügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerveivel és az érintett helyi szervekkel együttesen dolgozzák ki a vállalat munkaerő helyzetének várható alakulását, a szénbányászati vállalatnál tovább nem foglalkoztatható és egyébként el nem helyezhető dolgozókra vonatkozó adatokat."
(2) Az (1) bekezdésben említett jogszabály 4. §-a (3) bekezdésének első mondata helyébe a következők lépnek:
"(3) Az igényeket a megyei tanács végrehajtó bizottságának tervfeladatot ellátó szakigazgatási szerve az érdekelt szénbányavállalattal együtt meghatározott gazdaságossági és szociális szempontok alapján felülvizsgálja, továbbá a hosszú-és középtávú népgazdasági terv területfejlesztési célkitűzései és a megyei telepítéshálózat-fejlesztési tervek figyelembevételével javaslatát 10 példányban - a gazdasági szervek írásbeli véleményével együtt - a Nehézipari Minisztériumhoz küldi meg."
(3) Az (1) bekezdésben említett jogszabály 5. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A megyei tanácsok végrehajtó bizottságainak munkaügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervei kötelesek a megyei keretek megállapításakor történt közlésnek [5. § (1) bekezdése] megfelelően biztosítani a szénbányászatban felszabaduló munkaerő részére szükséges tartós munkahelyeket."
12. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
Dr. Szekér Gyula s. k.,
nehézipari miniszter
Lábjegyzetek:
[1] Hatályon kívül helyezte a 10/2003. (III. 4.) GKM rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2003.03.12.
[2] Hatályon kívül helyezte a 8/1974. (XI. 20.) NIM rendelet 9. § (3) bekezdése a) pontja. Hatálytalan 1974.11.20.
[3] Hatályon kívül helyezte a 47/1982. (X. 7.) PM-ÉVM együttes rendelet 22. § (3) bekezdése b) pontja. Hatálytalan 1983.01.01.