Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

174/1995. (XII. 27.) Korm. rendelet

a társadalombiztosításról szóló 1975. évi II. törvény végrehajtására kiadott 89/1990. (V. 1.) MT rendelet módosításáról

A társadalombiztosításról szóló 1975. évi II. törvényben (a továbbiakban: T.) kapott felhatalmazás alapján a Kormány - az Egészségbiztosítási Önkormányzattal és a Nyugdíjbiztosítási Önkormányzattal egyetértésben -a következőket rendeli el:

1. §

A 89/1990. (V. 1.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a (1) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A fizetés nélküli szabadság vagy a munkavégzési kötelezettség alóli mentesítés harminc napot meghaladó tartama alatt - ide nem értve a munkaviszony, közszolgálati jogviszony, közalkalmazotti jogviszony, egyéb munkavégzésre irányuló jogviszony megszüntetésekor a kötelező felmentés esetét - szünetel a biztosítás, ha a munkavégzés alóli mentesítés idejére illetmény vagy távolléti díj fizetés nem történt. Kivétel ez alól, ha jogszabály másként rendelkezik, illetőleg, ha az igénybevételre háromévesnél - tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek esetén tízévesnél - fiatalabb gyermek gondozása vagy tízévesnél fiatalabb beteg gyermek ápolása miatt kerül sor."

2. §

(1) Az R. 19/C. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A biztosított részére a vényen rendelt gyógyszer árához akkor jár a társadalombiztosítási támogatás, ha az az illetékes megyei (fővárosi) egészségbiztosítási pénztárral (a továbbiakban együtt: egészségbiztosítási pénztár) a gyógyszer kiszolgálásra és a társadalombiztosítási támogatás elszámolására szerződést kötött gyógyszertár szolgáltatja ki. A gyógyszertár hitelt érdemlően köteles dokumentálni a - (4) bekezdés szerint 50, 70, 90 és 100%-os - társadalombiztosítási támogatással rendelhető gyógyszerek egyéves leltár-időszakonkénti készletét, időközi beszerzését és értékesítését."

(2) Az R. 19/C. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A társadalombiztosítási támogatás a külön jogszabályban meghatározott gyógyszereknél a támogatás mértékét megállapító jogszabály hatálybalépésének időpontjában az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (a továbbiakban: OEP) által a támogatás alapjául elfogadott mindenkori - áfával megnövelt (bruttó) - ár 0, 50, 70, 90, illetve 100%-ának megfelelő összeg, amely

á) az 50, 70 és 90% esetében az ár változásától függetlenül egy évig változatlan marad,

b) a 100% esetében az árváltozásának mértékével korrigált összeg."

3. §

Az R. 19/F. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, és kiegészül (3) és (4) bekezdéssel, a jelenlegi (3)-(9) bekezdés számozása (5)-(11) bekezdésre változik:

"(2) Ha a biztosított beutaló nélkül, de orvosilag indokoltan vette igénybe a járóbeteg-szakellátást, az utazási költség megtérítése a lakóhelyére, illetőleg a tartózkodási helyére történő visszautazásra illeti meg.

(3) A biztosítottat a gyógyászati segédeszköz igénybevétele (kiszolgáltatása) - ideértve a gyógyászati segédeszköz elkészítéséhez szükséges próbán való megjelenést is - során felmerült utazási költséghez nyújtott társadalombiztosítási támogatás akkor illeti meg, ha a beutaló orvos állal megjelölt gyógyászati segédeszközt gyártók (kiszolgáltatok) közül a lakóhelyéhez (tartózkodási helyéhez) legközelebb cső gyógyászati segédeszközgyártót (kiszolgáltatót) veszi igénybe. Nem jár társadalombiztosítási támogatás a gyógyászati segédeszköz átvétele miatt felmerülő utazási költséghez, ha a biztosított személyes megjelenését a segédeszköz-rendelésre jogosult orvos nem tartja indokoltnak.

(4) A biztosítottnak a rehabilitáció keretében a 19/D. § szerint rendelt gyógyfürdőellátás, valamint az orvosi rehabilitáció keretében a 20/1995. (VI. 17.) NM rendeletnek megfelelő szanatóriumi ellátás igénybevételéhez is jár az utazási költségtérítés."

4. §

Az R. 76. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A táppénzes állományban (betegszabadságon) töltött időt abban az esetben lehet korkedvezményre jogosító időként figyelembe venni, ha az igénylő keresőképtelenségének bekövetkezésekor korkedvezményre jogosító munkakörben (munkahelyen) dolgozott."

5. §

Az R. 79. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A táppénzes állományban (betegszabadságon) töltött idő minden naptári napjára annyi repülési órát (ejtőernyős ugrást) kell számítani, mint amennyi a naptári év többi napjára átlagosan esik."

6. §

Az R. 85. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha az öregségi nyugdíjat 1995. december 31-ét követő, de 1997. január 1-jét megelőző időponttól állapítják meg, annak legkisebb összege havi 9600 forint."

7. §

Az R. a következő 91. §-sal egészül ki:

"91. § A T. 54. §-a (5) bekezdésének alkalmazása esetén a havi átlagkeresetet úgy kell kiszámítani, mintha a szolgálati idő figyelembevételét nem kellene korlátozni. Ez vonatkozik az egyéni vállalkozó havi átlagkeresetének meghatározására is."

8. §

(1) Az R. 96. §-a (4) bekezdésének bevezető szövege helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A havi átlagkereset meghatározásánál az 1987. december 31-e utáni időre cső nyugdíjjárulék köteles keresetet, az 1987. december 31-e utáni időponttól megállapított baleseti járadékot, valamint a megváltozott munkaképességű dolgozók foglalkoztatásáról és szociális ellátásáról szóló rendelkezések alapján járó és 1987. december 31-e utáni időre eső kereset kiegészítést csökkenteni kell a magánszemélyek jövedelemadójának kizárólag ezen keresetekre eső összegével. Az 1996-ban elért keresetekre eső személyi jövedelemadó képzett összegét a munkáltató, a bér kifizetője által történő adóelőleg megállapítására vonatkozó rendelkezések szerint kell meghatározni. Az 1988. január 1-je és 1995. december 31-e közötti időre eső keresetekből az adó kiszámításánál naptári évenként"

(2) Az R. 96. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(7) A T. 44. §-a (1) bekezdésének alkalmazásánál az 1991. évi IV. törvényben biztosított juttatások alatt a munkanélküli járadékot, a pályakezdők munkanélküli segélyét, a képzést elősegítő keresetkiegészítést, a keresetpótló juttatást és az 1991. évi IV. törvény hatálybalépését megelőző időponttól megállapított, munkanélkülieket megillető ellátást is érteni kell."

(3) Az R. 96. §-a a következő (9) bekezdéssel egészül ki: "(9) A keresetre vonatkozó adatokat - tekintettel a T. 120. és 120/A. §-saiban foglaltakra is - a munkáltató nyilvántartása alapján kiállított igazolással, vagy a munkavállaló birtokában levő egykorú okirattal kell igazolni."

9. §

Az R. 97. §-a (2) bekezdésének i) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(... a naptári évre eső keresetet a következők szerint kell megállapítani:)

"i) az a)-h) pontokalapján meghatározott naptári évi kereseteket a T. 44. §-a (3) bekezdésében meghatározott szorzószámokkal kell növelni."

10. §

Az R. 105. §-a a következő (5)-(6) bekezdéssel egészül ki:

"(5) A T. 45. §-a második mondatának alkalmazása esetén a szakmunkás öregségi nyugdíját az utolsó 365 naptári nap alatt szakmunkás munkakörben elért és a T. 44. §-a (3), illetőleg (5) bekezdése alapján növelt keresetének alapulvételével kell megállapítani akkor, ha ez idő alatt legalább 30 naptári napra keresete volt.

(6) Az (1)-(5) bekezdés, valamint a 101. § alkalmazása, továbbá a T. 44. §-a (6) bekezdésének utolsó mondata szerinti minimális bér havi átlagkeresetként történő figyelembevétele esetén a baleseti járadékot nem lehet számításba venni."

11. §

Az R. 118. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha a rokkantsági nyugdíjat 1995. december 31-ét követő, de 1997. január 1-jét megelőző időponttól állapítják meg, a rokkantsági nyugdíj legkisebb összege a III. rokkantsági csoportban havi 9 600 Ft, a II. rokkantsági csoportban havi 10 100 Ft, az I. rokkantsági csoportban havi 10 400 Ft."

12. §

Az R. 125. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"125. § Az aki az öregségi nyugdíjra jogosító életkort -ide nem értve a korkedvezményes életkort - még nem töltölte be, feléledés helyett kérheti rokkantsági nyugdíjra jogosultságának új igényként történő elbírálását."

13. §

Az R. 126. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Szolgálati időnek számít a munkaviszony, a közszolgálati jogviszony, a közalkalmazotti jogviszony, a szakmunkástanuló viszony alapján, valamint a tanulószerződés alapján szakképző iskolai tanulóként, a bedolgozóként, a megbízás alapján, vállalkozóként, az alkalmi fizikai munkát végzőként, az ösztöndíjas aspiránsként és ösztöndíjas doktorjelöltként és a azövetkezeti tagként biztosításban töltött idő, a hivatásos állományúak szolgálati viszonya, továbbá az az idő, amelyre nézve az igénylő a T. 119/D. §-a (2) bekezdésének a)-c) pontja alapján megállapodást kötött, és a T. 119/D. §-a (6) bekezdésének a)-c) pontjában előírt mértékű járulékot fizetett."

14. §

Az R. 131. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Szolgálati időként kell figyelembe venni)

"a) a táppénz (betegszabadság idejére folyósított juttatás), a baleseti táppénz, illetőleg a kártalanítási segély, a terhességi-gyermekágyi segély, a gyógykezelési járadék, az ideiglenes rokkantsági nyugdíj és az időleges rokkantsági járadék folyósításának,"

(tartamát.)

15. §

Az R. 153. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki, a jelenlegi (4) bekezdés számozása (5) bekezdésre változik:

"(4) Szolgálati időként kell figyelembe venni a mezőgazdasági szakszövetkezeti tagságnak az a tartamát, amely alatt a szakszövetkezet tagja növelt összegű szakszövetkezeti járulékot fizetett."

16. §

Az R. 170. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Szolgálati időként kell figyelembe venni az ügyvédi és jogtanácsosi munkaközösség tagjaként 1988. december 31-e után, továbbá az ügyvédi iroda, a szabadalmi ügyvivői iroda, valamint a szabadalmi ügyvivői társaság tagjaként eltöltött időnek az a tartamát, amelyre a járulékot megfizették."

17. §

Az R. 182. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"182. § Ha az állandó özvegyi nyugdíjat 1995. december 31-ét követő, de 1997. január 1-jét megelőző időponttól állapítják meg, annak legkisebb összege havi 8900 forint."

18. §

Az R. 189. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"189. § Ha az árvaellátást 1995. december 31-ét követő, de 1997. január 1-jét megelőző időponttól állapítják meg, annak legkisebb összege havi 8200 forint."

19. §

Az R. 197. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az öregségi és a munkaképtelenségi járadék összege havi 8850 forint, illetőleg 9520 forint. Ha a házastársak mindegyike jogosult öregségi vagy munkaképtelenségi járadékra, havi 8570 forint, illetőleg 8860 forint összegű járadék illeti meg az a házastársat, aki később terjeszti elő igényét."

20. §

Az R. 202. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"202. § Az özvegyi járadék összege havi 8710 forint."

21. §

Az R. 204. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Az aki)

"a) özvegyi nyugdíjra, baleseti özvegyi nyugdíjra, baleseti járadékra a "Népművészet Mestere"-ként az 1991. évi XII. törvény 2. §-ának(2) bekezdése szerinti pótlékra,"

22. §

Az R. 208. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"208. § A növelt összegű öregségi és munkaképtelenségi járadék alapösszege havi 8980 forint, illetve 9520 forint. A járadék összege a tíz éven felüli növelt összegű járadékra jogosító minden év után az alapösszeg három százalékával emelkedik."

23. §

Az R. 211. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"211. § A növelt összegű özvegyi járadék a növelt ösz-szegű öregségi járadék fele, de legalább havi 8740 forint."

24. §

Az R. a következő 223/A. §-sal egészül ki:

"223/A. § Ha a baleseti táppénzre jogosult a T. 19. §-a (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott időtartamot kimeríti és a keresőképtelenségének elbírálására illetékes orvos véleménye szerint a balesetből (foglalkozási betegségből) eredően továbbra is keresőképtelen, az említett időtartam lejárta előtt 60 nappal (vagy a baleseti táppénz 300. napjánál) a kezelőorvos kezdeményezi az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Orvosszakértői Intézetének I. fokú Bizottságánál az üzemi balesetet szenvedett személy vizsgálatát annak eldöntése céljából, hogy az állapota kialakult-e, vagy továbbra is keresőképtelen, s a keresőképtelenség várható tartamára a baleseti táppénz meghosszabbítását engedélyezi."

25. §

Az R. 240. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha a baleseti rokkantsági nyugdíjat 1995. december 31-ét követő, de 1997. január 1-jét megelőző időponttól állapítják meg, a baleseti rokkantsági nyugdíj legkisebb összege a III. rokkantsági csoportban havi 9 700 forint, a II. rokkantsági csoportban havi 10 200 forint, az I. rokkantsági csoportban havi 10 500 forint."

26. §

Az R. 251. §-ának (1) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép és (4) bekezdéssel egészül ki:

"(1) A társadalombiztosítási készpénzellátást legkorábban az igénybejelentés napját megelőző hatodik hónap első napjától lehet megállapítani."

"(3) Ha a társadalombiztosítási készpénzellátásra irányuló igényt posta útján terjesztették elő, az igénybejelentés napjának a kérelem postára adásának az igazolt napját kell tekinteni.

(4) A térítésmentes egészségügyi szolgáltatásra vonatkozó igényt a T. 16/B. §-ában említett egészségügyi szolgáltatónál a T. 16/B. §-ában előírt módon lehet érvényesíteni."

27. §

Az R. 255. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) Az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése esetén nem kell határozatot hozni a megyei nyugdíjbiztosítási igazgatóságnak (kirendeltségnek) az előnyugdíjra jogosultság megszüntetéséről."

28. §

Az R. 262/A. §-ának (1) bekezdése a következő szövegrésszel egészül ki:

"Az üzemi baleset megállapításáról a baleseti táppénzt folyósító szerv az elbírálást követő három munkanapon belül köteles a keresőképtelenséget elbíráló orvost írásban értesíteni."

29. §

(1) Az R. 264. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A nyugellátásra és a baleseti nyugellátásra az igényt az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság által az erre a célra rendszeresített és az igénylő (törvényes képviselője) által aláírt nyomtatványon]

"b) a vasutas biztosítottak körébe tartozó munkavállalók a szolgálati főnökségnél, a munkaviszony megszűnése után a legutóbbi szolgálati főnökségnél, a Vasutak által megállapított nyugellátásban, baleseti rokkantsági nyugdíjban részesülő halála esetén a hozzátartozói igényt a lakóhely szerint illetékes nyilvántartási állomáson, illetőleg a MÁV Rt. Nyugdíj Igazgatósághoz, Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút Rt.-hez (a továbbiakban: GYSEV Rt.) kell bejelenteni."

(2) Az R. 264. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A nyugellátást, a baleseti nyugellátást, valamint azokat az ellátásokat, amelyek megállapítását külön jogszabály a nyugdíjmegállapító, illetőleg nyugdíjfolyósító szervek hatáskörébe utalja, az (1) bekezdés b) pontjában említettek részére a MÁV Rt. Nyugdíj Igazgatóság, illetőleg a GYSEV Rt. állapítja meg."

30. §

(1) Az R. 266. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Nem akadálya az öregségi, rokkantsági nyugdíj megállapításának az olyan jogviszony fennállása, amelyből származó keresetet (jövedelmet) a nyugdíj alapját képező havi átlagkereset meghatározásánál figyelembe venni nem lehetett."

(2) Az R. 266. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) Ha az igénylő részére munkanélküli járadékot, képzési támogatást vagy pályakezdők munkanélküli segélyét, illetőleg nyugdíj előtti munkanélküli segélyt folyósítanak, az öregségi, rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjat legkorábban a felsorolt ellátások folyósítása megszűnését követő naptól kell megállapítani."

31. §

Az R. 271. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A Vasutak dolgozóit ért üzemi balesetet a szolgálati főnökség az igényelt ellátásnak megfelelően a Vasutas Társadalombiztosítási Igazgatóságnak (a továbbiakban: VTI), illetőleg a MÁV Rt. Nyugdíj Igazgatóságnak, vagy a GYSEV Rt.-nek köteles bejelenteni. Ha a baleset körülményeinek a megvizsgálása az ellátásra jogosultság megállapítása szempontjából szükséges, az a VTI, illetőleg a MÁV Rt. Nyugdíj Igazgatóság vagy a GYSEV Rt. végzi."

32. §

Az R. 276. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"276. § Az öregségi, a rokkantsági és a baleseti rokkantsági nyugdíjnak a nyugdíjazás után szerzett szolgálati idő alapján történő módosítása, vagy újbóli megállapítása iránti igényt a lakóhely szerint illetékes nyugdíjbiztosítási igazgatóságnál (kirendeltségnél), a Vasutak által megállapított nyugdíjjal kapcsolatban pedig a MÁV Rt. Nyugdíj Igazgatóságnál, illetőleg a GYSEV Rt.-nél kell előterjeszteni."

33. §

(1) Az R. 280. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A Vasutak nyugdíjasai, illetőleg ezek hozzátartozói részére járó nyugellátások és baleseti nyugellátások folyósításával kapcsolatos feladatokat a MÁV Rt. Nyugdíj Igazgatóság végzi."

(2) Az R. 280. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) Ha az előnyugdíjban, korengedményes nyugdíjban részesülő az öregségi nyugdíjkorhatárt eléri, ettől a naptól kezdődően a megállapított előnyugdíjat, korengedményes nyugdíjat öregségi nyugdíj címén kell részére folyósítani."

34. §

Az R. a következő 290/A. §-sal egészül ki:

"290/A. § (1) A társadalombiztosítási kifizetőhellyel rendelkező munkáltató - ideértve a Területi Államháztartási és Közigazgatási Információs Szolgálatot is - a T. 103. §-a (3) bekezdésében említett hozzájárulást a tárgyhavi összesítő elszámoláson köteles bevallani, és a járulékokkal együtt befizetni.

(2) Ha a biztosított részére a T. 18. §-a a) pontjában említett keresőképtelenség vagy a kórházi (klinikai ápolás) időtartamára a táppénzt a Megyei (Fővárosi) Egészségbiztosítási Pénztár (a továbbiakban: MEP) állapítja meg és folyósítja, a táppénz folyósításával egyidejűleg a T. 103. §-a (3) bekezdésében említett hozzájárulásról fizetési meghagyással értesíti a munkáltatót."

35. §

Az R. 313/A. §-ának (4) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(4) Amennyiben az egyéni vállalkozó [T. 103/D. §-a (1) bekezdése] egy teljes naptári éven át táppénzben, baleseti táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozási segélyben részesül, katonai szolgálatot teljesít, szabadságvesztés büntetést tölt, illetőleg külföldön munkát vállalóként vagy külföldi ösztöndíjasként a T. 119/D. §-ának (6) bekezdése szerint járulékot fizet - ezt követően az (1) bekezdésben meghatározott időpontig - tevékenységet kezdőnek minősül, kivéve, ha a gyermekgondozási segély időtartama alatt vállalkozói tevékenységét folytatja."

36. §

Az R. a következő 319/B. §-sal egészül ki:

"319/B. § A T. 103. §-a (3) bekezdésében említett hozzájárulás bevallására és a befizetési kötelezettségre, illetőleg a felelősségi szabályok alkalmazására a T.-nek a járulékokra vonatkozó rendelkezései az irányadóak. A T. 105/C. §-a (1)-(2) bekezdésében meghatározott kiegyenlítési sorrend alkalmazásánál a hozzájárulást a baleseti járulékot követően kell figyelembe venni."

37. §

Az R. 445. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A társadalombiztosítási ellátást folyósító munkáltató az (1) bekezdésben felsorolt adatokon kívül köteles az összesítő elszámoláson kimutatni a tárgyhónapban kifizetett táppénzek után a T. 103. §-a (3) bekezdésében említett hozzájárulás összegét, valamint a tárgyhónapban kifizetett társadalombiztosítási ellátás, a külön jogszabályban meghatározott egyéb ellátások és a kifizetőhely fenntartóját a társadalombiztosítás pénzügyi alapjairól és azok 1993. évi költségvetéséről szóló 1992. évi LXXXIV. törvény 5. §-a (2) bekezdése szerint megillető költségtérítés összegét, továbbá a kifizetések (költségtérítés) és a fizetendő járulékok különbözetét."

38. §

Az R. 464. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A T. 120/A. §-ában előírt adatszolgáltatást az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság által e célra rendszeresített nyomtatványon kell teljesíteni. Az adatszolgáltatás az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság által meghatározott esetben és módon mágneses adathordozón is teljesíthető. Az adatszolgáltatás módjára, az adatszolgáltatásnak a jogszabályban meghatározott időszakot megelőzően történő teljesítésére, illetőleg az említett időszakon belüli ütemezésére az illetékes nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv, a Vasutaknál a MÁV Rt. Nyugdíj Igazgatóság és az adatszolgáltatásra kötelezett munkáltatók és egyéb szervek megállapodást köthetnek."

Záró rendelkezések

39. §

(1)[1] Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit - a 2. § kivételével - 1996. január 1-jétől kell alkalmazni. Egyidejűleg az R. 2. §-a, a 97. §-a (1) bekezdésének utolsó mondata, a 119. §-a, a 234. §-a, a 325. §-a és a 69/1995. (VI. 17.) Korm. rendelet 5. §-ának (4) bekezdése hatályát veszti. A 2. § rendelkezéseit 1996. május 1-jétől kell alkalmazni.

(2) Az R. 18. §-ában a "T. 16. §"-ára hivatkozás "T. 16/A. §"-ra változik, az R. 45/A. §-ában "a tárgyév első napján" szövegrész helyébe a "tárgyévet megelőző év utolsó napján" szövegrész lép, az R. 266. §-a (2) bekezdésének c) pontjában és az R. 266. §-a (3) bekezdésében a "táppénzben" szövegrész "táppénzben (betegszabadságon)", az R. 279. §-a (1) bekezdésében a "MÁV Nyugdíj Igazgatóság" szövegrész "MÁV Rt. Nyugdíj Igazgatóság, illetőleg GYSEV Rt." szövegrészre, az R. 327/A. §-ában "és rendbírság" szövegrész "továbbá járulékbírság és mulasztási bírság" szövegrészre, az R. 336. §-a (1) bekezdésének c) pontjában és (6) bekezdésében a "rendbírságot" szövegrész "járulékbírságot és mulasztási bírságot" szövegrészre változik.

(3) Az R. III. számú melléklete e rendelet 1. számú melléklete szerint módosul.

(4) Az R. VIII. számú melléklete e rendelet 2. számú melléklete szerint egészül ki.

Horn Gyula s. k.,

miniszterelnök

1. számú melléklet a 174/1995. (XII. 27.) Korm. rendelethez

A 89/1990. (V. 1.) MT rendelet III. számú melléklete az alábbiak szerint módosul:

I. Fejezet

1. pont hatodik bekezdése az alábbiak szerint módosul:

"Nyugdíjas biztosított vonatkozásában az adatmegállapító lapot csak üzemi baleset, foglalkozási megbetegedés miatti keresőképtelenség (illetve terhességi-gyermekágyi segély igénylése) esetén kell kitölteni."

3. pont a következő hatodik bekezdéssel egészül ki:

"A méltányosságból engedélyezett táppénzfolyósítás időtartamát az újabb keresőképtelenség esetén előzményként kell figyelembe venni."

4. pont ötödik és hatodik bekezdésében "a javító-nevelő" munka szövegrész "közérdekű munka" szövegrészre változik.

5. pont hetedik bekezdésének első mondata az alábbiak szerint módosul:

"Ha a visszamenőlegesen igazolt keresőképtelenséget - a 102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet 4. §-ában megjelölt orvos - nem az erre a célra rendszeresített nyomtatványon igazolja, a keresőképtelenség időtartamára járó táppénzt hivatalból kiállított "Orvosi igazolás"-on kell számfejteni."

5. pont tizedik bekezdése az alábbiak szerint módosul:

"A kifizetőhely a biztosított keresőképtelensége 180. napját követő nyolc napon belül köteles a dolgozó lakóhelye szerint illetékes FOB-nál az előzetes orvosi elbírálást kezdeményezni. A keresőképtelenség 180. napjának megállapításánál a korábbi táppénzes időt (előzményt) figyelembe kell venni.

Nem kell előzetes elbírálást kezdeményezni, ha a dolgozó

- üzemi baleset vagy foglalkozási betegség miatt baleseti táppénzben részesül,

- az öregségi nyugdíjkorhatárt elérte, vagy a táppénzre jogosultság kimerítéséig eléri,

- gyermekápolási táppénzben részesül,

- terhesség vagy szülés miatt keresőképtelen."

II. Fejezet

1. pont második bekezdésének első mondata és harmadik bekezdése a következőkkel egészül ki:

"... a segélyezési egyéni lap kiállításakor a biztosított személy adataira vonatkozó rovatokat hiánytalanul, olvashatóan kell kitölteni és a biztosított Társadalombiztosítási Azonosító Jelét is fel kell vezetni."

"A segélyezési egyéni lapra fel kell vezetni a biztosítás szünetelésének időtartamát is."

1. pont hetedik és nyolcadik bekezdése a következő szerint módosul:

"A jutalom, a 13. havi illetmény és a prémium napi átlagát külön kell kiszámítani és a "Segélyezési egyéni lap"-ra, "Pótlap"-ra külön kell felvezetni."

"A Segélyezési egyéni lap"-ra "Pótlap"-ra egy összegben fel kell vezetni az a napi átlagkeresetet (munkabér, jutalom, 13. havi illetmény napi átlagának együttes összegét), amelynek alapulvételével a táppénz alapját képező kereset napi összegét meg kell állapítani."

5. pont második és ötödik bekezdésében a "jövedelempótlék" szövegrészt törölni kell.

5. pont nyolcadik bekezdésének szövege a következők szerint módosul:

"Az ösztöndíjban részesülő szakmunkástanulók biztosítási idejéről az igazolványt az általános rendelkezések figyelembevételével annak a szervnek kell kiállítani, amely az ösztöndíjat, munkabért folyósította."

III. Fejezet

1. pont tizenegyedik bekezdése a következő szövegrésszel egészül ki:

"A segélyezési pénztárnaplóban fel kell tüntetni a keresőképtelenség és a kórházi klinikai ápolás időtartamára folyósított táppénz egyharmad részét, mely összeget az összesítő elszámoláson a munkáltató köteles bevallani és a járulékokkal együtt befizetni."

V. Fejezet

Az első bekezdés második mondata a következő szerint módosul:

"A segélyezési egyéni lapokat (mellékleteket) 1988-tól kell megőrizni."

2. számú melléklet a 174/1995. (XII. 27.) Korm. rendelethez[2]

A 89/1990. (V. 1.) MT rendelet VIII. számú melléklete a következő számoszloppal egészül ki:

Év1996. évi megállapítás
195034,924
195132,705
195225,738
195324,236
195422,129
195521,048
195619,456
195716,710
195816,341
195915,671
196015,306
196115,101
196214,735
196314,179
196413,727
196513,679
196613,032
196712,629
196812,365
196911,851
197011,122
197110,633
197210,088
19739,402
19748,730
19758,189
19767,814
19777,269
19786,730
Év1996. évi megállapítás
19796,398
19806,053
19815,683
19825,336
19835,107
19844,555
19854,168
19863,866
19873,560"

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 48/1996. (III. 29.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 1996.03.29.

[2] Helyesbítette a Magyar Közlöny 1996/13. száma. Megjelent 1996.02.21.

Tartalomjegyzék