Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

125/1999. (VIII. 6.) Korm. rendelet

az egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképzésben részt vevők számára szervezett központi gyakornoki rendszerről

1. § (1) A rendelet hatálya az egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképzésben (a továbbiakban: szakképzés) részt vevő személyekre (a továbbiakban: jelölt), az őket a szakképzésük ideje alatt foglalkoztatókra (a továbbiakban: munkáltató), valamint az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 116. §-ának (3) bekezdése szerinti felsőoktatási intézményekre (a továbbiakban: felsőoktatási intézmény) terjed ki.

(2) Az egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképesítés (a továbbiakban: szakképesítés) megszerzésének feltételeit az egészségügyi miniszter rendelete tartalmazza.

(3) A szakképzés az egészségügyi miniszter által meghatározott időtartamú, munkavégzésre irányuló jogviszonyban (a továbbiakban: munkaviszony) eltöltött törzsképzési és szakgyakorlati időből áll.

2. § (1)[1] Szakképesítéssel még nem rendelkező jelöltek első szakképesítése megszerzésének törzsképzési ideje tartamára a magyar állampolgárok, a külön törvény szerint a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek, a hontalanként, menekültként elismert személyek, valamint a bevándorolt és a letelepedett jogállású személyek részére az állam központi gyakornoki rendszert működtet, melynek fedezetét - a költségtérítéses képzés kivételével - az Egészségügyi Minisztérium fejezet éves költségvetési előirányzataiban biztosítja.

(2)[2] A szakképzésben résztvevők számára szervezett központi gyakornoki rendszerben az (1) bekezdésben meghatározott személyek a szakfogorvos és a szakgyógyszerész szakképzettség megszerzésére irányuló képzést az államilag finanszírozott képzési forma mellett - az egészségügyi miniszter által meghatározott keretszámban - költségtérítéses formában is - elvégezhetik. A költségtérítéses képzésben való részvétel - e rendeletben nem szabályozott - feltételeiről a felsőoktatási intézmény a felvételt nyert személlyel megállapodást köt.

(3)[3] Az (1) bekezdésben felsoroltakon kívüli személyek a törzsképzésben térítés ellenében akkor vehetnek részt, ha az adott szakon a meghirdetett helyeket az (1) bekezdésben felsorolt személyek az adott év december 31-éig nem töltik be. A felsőoktatási intézmény a képzésben való költségtérítéses részvételről megállapodást köt.

(4)[4] A központi gyakornoki rendszer célja, hogy

a) elősegítse az egészségügyi ellátás biztosításához szükséges számú és szakmai végzettségű szakember képzését,

b) lehetővé tegye az egészségpolitikai fejlesztések megvalósításához szükséges humánerőforrás biztosítását a prioritások figyelembevételével,

c) elősegítse a regionális ellátási szükséglethez igazodó személyi feltételek megvalósítását, az ellátás szakmai színvonalának területi kiegyenlítését,

d) biztosítsa a felsőoktatási intézmény és az általa a szakképzésre akkreditált képzőhelyen folytatott, magas szintű, országosan egységes strukturált programok egymásra épülő rendszerén keresztül megvalósuló, magas szintű szakemberképzés kialakítását.

(5)[5] A felsőoktatási intézmény az akkreditált képzőhellyel a gyakorlati képzés költségeinek megtérítéséről megállapodást köt.

3. §[6] A szakképzésbe felvételét kérő személy felvételre az általa választott hazai felsőoktatási intézménybe jelentkezik. A központi gyakornoki rendszerben résztvevő jelölt az Egészségügyi Minisztérium fejezet költségvetéséből finanszírozott törzsképzést legfeljebb 26 hónapig veheti igénybe.

4. § (1)[7] A felsőoktatási intézmény az egészségügyi miniszter által számára meghatározott és évente március 31-éig közzétett keretszámban és szakon hirdet felvételt államilag finanszírozott és költségtérítéses forma szerinti megosztásban a törzsképzésben való részvételre.

(2)[8] A szakképzésbe az a jelölt kerülhet be, aki

a) a hazai felsőoktatási intézmény által kiadott vagy honosított, a külön jogszabály szerint elismert, a szakképesítés megszerzéséhez megfelelő végzettséget igazoló oklevéllel rendelkezik,

b)

c) a felvételi eljárás során megfelelő eredményt ért el,

d) külön jogszabály előírása esetén kamarai tagságát, és

e) a megfelelő országos nyilvántartásba történt felvételét igazolja.

(3)[9] A szakképzés törzsképzési idejére az 1. § (1) bekezdés szerinti jelölt központi gyakornoki minőségben közalkalmazotti jogviszonyt létesít a felsőoktatási intézménnyel, a szolgálati viszonyban álló kivételével, aki a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. év XLIII. törvény hatálya alá tartozó szervnél, valamint a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses katonáinak jogállásáról szóló 2001. évi XCV. törvény hatálya alá tartozó katonai szervezetnél szolgálati viszonyban áll. A központi gyakornok illetménye a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény (a továbbiakban: Kjt.) alapján, az illetménytáblában meghatározott mértékben kerül megállapításra. Juttatásait a Kjt. alapján, a képzőhelyen hasonló beosztásban dolgozók részére járó egyéb juttatások alapulvételével kell megállapítani.

(4) A központi költségvetés a központi gyakornokot a Kjt. alapján kötelezően megillető illetmény és az illetménnyel összefüggő járulékok megfizetését biztosítja.

(5)[10] A (3) és (4) bekezdésben foglalt rendelkezések nem alkalmazhatók azokra a jelöltekre, akik a törzsképzést költségtérítéses formában végzik.

5. § (1) A központi gyakornoki idő alatt a jelöltnek teljesítenie kell a törzsképzési idő előírt programját és a részvizsgákat.

(2)[11] A központi gyakornoki idő a (3) bekezdésben foglalt kivétellel csak méltányolható okból, a felsőoktatási intézmény által meghatározott időtartamra szakítható meg. A méltányolható ok elfogadásáról a felsőoktatási intézmény dönt.

(3)[12] A központi gyakornoki idő tudományos munka, illetve a 10 éven aluli gyermek ápolása, gondozása miatt munkavégzési kötelezettséggel nem járó időszak teljes időtartamára megszakítható.

(4) Ha a törzsképzési idő alatt a jelölt a képzési időszak jogszabályban előírt feltételeit nem teljesíti, és közalkalmazotti jogviszonyának határozott ideje letelt, központi gyakornokként tovább nem foglalkoztatható. Ha a jelölt a törzsképzés feltételeit méltányolható ok miatt csak részben teljesíti, a felsőoktatási intézmény egy részképzési elemnek a szakgyakorlat ideje alatt történő teljesítését engedélyezheti. A méltányolható ok elfogadásáról a felsőoktatási intézmény dönt.

(5) Az ismételt részképzés teljesítéséhez a jelölt a felsőoktatási intézmény által - az egészségügyi miniszterrel egyetértésben - megállapított képzési költségét megfizetni köteles.

(6)[13]

6. §[14] (1) A képzés ideje alatt az elsajátítani kívánt szakképzettség speciális szakmai tevékenységének végzéséhez a jelölt megfelelő felügyeletét megszerzett ismereteitől függően biztosítani kell.

(2) Akkreditált képzőhelyről a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses katonáinak jogállásáról szóló 2001. évi XCV. törvény hatálya alá tartozó jelölt szakképzésre nem akkreditált képzőhelyre is kirendelhető felügyelet mellett végzett ügyeleti tevékenység ellátására.

7. §[15] Ha a jelölt a központi gyakornoki idő alatt a kötelezettségeit nem teljesíti, azok pótlásáig a szakgyakorlat további feltételeinek teljesítését nem kezdheti meg. Ezt a rendelkezést alkalmazni kell azokra a jelöltekre is, akik a törzsképzést költségtérítéses formában végzik.

7/A. §[16]

8. § (1)[17] Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, központi gyakornok foglalkoztatására első alkalommal 1999. október 1. napjától az általános orvosi és fogorvosi oklevéllel rendelkezők tekintetében, a 4. § (2) bekezdésének c) pontjában szabályozott felvételi eljárásra első alkalommal a 2001/2002-es tanév lezárását követően központi gyakornoknak jelentkezők esetén kerül sor.

(2)[18] Ez a rendelet a következő uniós jogi aktusoknak való megfelelést szolgálja:

a) a Tanács 93/16/EGK irányelve (1993. április 5.) az orvosok szabad mozgásának elősegítéséről, illetve az orvosi oklevelek, bizonyítványok és képesítés megszerzéséről szóló egyéb tanúsítványok kölcsönös elismeréséről, 24. cikk;

b) a Tanács 2003/109/EK irányelve (2003. november 25.) a harmadik országok huzamos tartózkodási engedéllyel rendelkező állampolgárainak jogállásáról, 11. cikk (1) bekezdés b) pont és 21. cikk;

c) az Európai Parlament és a Tanács 2004/38/EK irányelve (2004. április 29.) az Unió polgárainak és családtagjaiknak a tagállamok területén történő szabad mozgáshoz és tartózkodáshoz való jogáról, valamint az 1612/68/EGK rendelet módosításáról, továbbá a 64/22 l/EGK, a 68/360/EGK, a 72/194/EGK, a 73/148/EGK, a 75/34/EGK, a 75/35/EGK, a 90/364/EGK, a 90/365/EGK és a 93/96/EGK irányelv hatályon kívül helyezéséről, 24. cikk.

(3) Felhatalmazást kap az egészségügyi miniszter, hogy a felvételi eljárás szabályait, valamint a képzőhelyek akkreditálásának feltételeit rendeletben szabályozza.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 280/2007. (X. 25.) Korm. rendelet 5. § (2) bekezdése. Hatályos 2007.10.28.

[2] Beiktatta a 280/2007. (X. 25.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 2007.10.28.

[3] Számozását módosította a 280/2007. (X. 25.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 2007.10.28.

[4] Számozását módosította a 280/2007. (X. 25.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 2007.10.28.

[5] Számozását módosította a 280/2007. (X. 25.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 2007.10.28.

[6] Megállapította a 280/2007. (X. 25.) Korm. rendelet 2. §-a. Hatályos 2007.10.28.

[7] Megállapította a 280/2007. (X. 25.) Korm. rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 2007.10.28.

[8] Módosította a 280/2007. (X. 25.) Korm. rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 2007.10.28.

[9] Megállapította az 52/2003. (IV. 9.) Korm. rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 2003.04.17.

[10] Beiktatta a 280/2007. (X. 25.) Korm. rendelet 3. § (3) bekezdése. Hatályos 2007.10.28.

[11] Megállapította az 52/2003. (IV. 9.) Korm. rendelet 4. §-a. Hatályos 2003.04.17.

[12] Megállapította a 28/2005. (II. 15.) Korm. rendelet 6. §-a. Hatályos 2005.02.20.

[13] Hatályon kívül helyezte a 195/2001. (X. 19.) Korm. rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2001.10.27.

[14] Megállapította az 52/2003. (IV. 9.) Korm. rendelet 5. §-a. Hatályos 2003.04.17.

[15] Megállapította a 280/2007. (X. 25.) Korm. rendelet 4. §-a. Hatályos 2007.10.28.

[16] Hatályon kívül helyezte a 28/2005. (II. 15.) Korm. rendelet 7. § (2) bekezdése i) pontja. Hatálytalan 2005.02.20.

[17] Módosította a 195/2001. (X. 19.) Korm. rendelet 1. § -a. Hatályos 2001.10.27.

[18] Megállapította a 115/2007. (V. 24.) Korm. rendelet 10. § (2) bekezdése. Hatályos 2007.07.01.