132/2003. (VIII. 22.) Korm. rendelet
az egyes kutatás-fejlesztési tárgyú jogszabályok módosításáról
A Kormány az Alkotmány 35. § (1) bekezdés f) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, valamint a Magyar Köztársaság 1996. évi költségvetéséről szóló 1995. évi CXXI. törvény 69. §-ának (1) bekezdésében adott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:
1. §
A Központi Műszaki Fejlesztési Alapprogramról szóló 98/1996. (VII. 10.) Korm. rendelet (a továbbiakban: KMŰFA R.) 2. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az Alapprogram forrása az éves költségvetési törvényben az Oktatási Minisztérium fejezetében jóváhagyott előirányzat. Az Alapprogram bevételeit és kiadásait az Oktatási Minisztériumnak a Magyar Államkincstár (a továbbiakban: Kincstár) által vezetett előirányzat-felhasználási számlán kell nyilvántartani és kezelni."
2. §
A KMŰFA R. 3. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Az Alapprogram eszközeinek kezelésével, ideértve különösen az Alapprogram forrásainak pályázati úton történő felhasználása előkészítésével, lebonyolításával, nyilvántartásával és ellenőrzésével, illetve az Alapprogram forrásai más úton történő felhasználásának pénzügyi lebonyolításával kapcsolatos feladatok ellátását a Kutatás-fejlesztési Pályázati és Kutatáshasznosítási Iroda mint kezelő (a továbbiakban: kezelő) végzi, és a Magyar Államkincstárnál vezetett számla feletti rendelkezés tekintetében - a (2) bekezdésben foglaltakra figyelemmel - az Oktatási Minisztériumot teljes jogkörrel képviseli."
3. §
A KMŰFA R. 4. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Az Alapprogram eszközei a következő jogcímeken használhatókfel:)
"b) kutatás-fejlesztési eredmények adaptálására és hasznosítására szolgáló beruházások, önálló innovációs, fejlesztési tevékenységek támogatására, valamint a kutatásfejlesztés infrastrukturális feltételeinek fejlesztésére;"
4. §
A KMŰFA R. 5. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"5. § (1) A támogatás nyújtása vissza nem térítendő, részben Vagy egészben visszatérítendő támogatásként, kutatás-fejlesztést finanszírozó bankhitel kamatainak átvállalásával történhet.
(2) A támogatás feltételeiről, a visszafizetési kötelezettség mértékéről, ütemezéséről az oktatási miniszter nevében eljáró kezelő és a felhasználó szerződésben állapodik meg.
(3) A pályázati kiírásban meghatározott feltételek szerint, illetve kérelemre előleg adható. Az előleg összegére és folyósításának módjára az államháztartás működési rendjéről szóló szabályokat kell alkalmazni.
(4) Az e rendelet 4. §-a (1) bekezdésének a) pontjában megjelölt jogcím alapján nyújtott támogatások kutatás-fejlesztési támogatásnak minősülnek, az e rendelet 4. §-a (1) bekezdésének b) pontjában megjelölt jogcím alapján nyújtott támogatások beruházási támogatásnak minősülnek.
(5) Amennyiben a támogatás kedvezményezettje vállalkozás, az egy projekthez nyújtható, az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény 15. §-ának hatálya alá tartozó, bármely államháztartási forrásból származó összes támogatás maximális intenzitását, kutatás-fejlesztési támogatás esetén a 163/2001. (IX. 14.) Korm. rendelet 12. §-a szerint, beruházási támogatás esetén a 163/2001. (IX. 14.) Korm. rendelet 29. §-a szerint kell értelmezni, a támogatás terhére elszámolható költségek körét pedig a 163/2001. (IX. 14.) Korm. rendelet 3. számú melléklete szerint kell meghatározni.
(6) Beruházási támogatás esetén a támogatásban részesülőnek vállalnia kell, hogy a beruházással létrehozott kapacitásokat, szolgáltatásokat az eredeti célnak megfelelően öt évig folyamatosan fenntartja és működteti, továbbá a beruházás 25%-át saját forrásból finanszírozza, amelybe az államháztartás alrendszereiből kapott támogatás nem számítható be. Beruházási célú támogatásból szinten tartás nem finanszírozható.
(7) Érzékeny ágazatok, nagyberuházások a 163/2001. (IX. 14.) Korm. rendelet VI. és VII. fejezetébén foglaltakkal összhangban támogathatók.
(8) Az e rendelet 4. §-a (1) bekezdésének c) és d) pontjaiban megjelölt jogcímek alapján nyújtott támogatások csekély összegű támogatásnak minősülnek. Csekély összegű támogatásokra vonatkozóan a 163/2001. (IX. 14.) Korm. rendelet 40. §-ának (4) bekezdésében foglaltak az irányadók. Amennyiben a kedvezményezett gazdálkodási formája vállalkozás, akkor csekély összegű támogatás jogcímen három év alatt kapott támogatásainak jelenértéke nem haladhatja meg a százezer eurónak megfelelő forint összeget. Ezen a jogcímen nem részesülhetnek támogatásban a szállítási ágazatban tevékenykedő vállalkozások és az exporthoz közvetlenül kapcsolódó tevékenységek.
(9) Amennyiben a kedvezményezett vállalkozás a területfejlesztés kedvezményezett térségeinek jegyzékéről szóló 91/2001. (VI. 15.) Korm. rendelet 1. számú mellékletében felsorolt kedvezményezett térségekben helyezkedik el, a támogatás mértékének meghatározásánál figyelembe kell venni a 24/2003. (III. 4.) Korm. rendelet 10. § (1) bekezdésében foglaltakat is."
5. §
A KMŰFA R. 6. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az Alapprogram eszközei terhére három évet meghaladó kötelezettség nem vállalható. Az adott költségvetési éven túl fizetési kötelezettség csak olyan mértékben vállalható, amely a kötelezettségvállalás időpontjában ismert feltételek mellett az esedékesség időpontjában a rendeltetésszerű működés veszélyeztetése nélkül finanszírozható."
6. §
A Nemzeti Kutatási és Fejlesztési Programok lebonyolításának szabályairól szóló 251/2002. (XII. 5.) Korm. rendelet (a továbbiakban: NKFP R.) 3. §-a (1) bekezdésének negyedik mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"A Kincstárnál vezetett számla feletti rendelkezés tekintetében a Kutatás-fejlesztési Pályázati és Kutatáshasznosítási Iroda (a továbbiakban: kezelő)- a 4. § (4) bekezdésének b) pontja szerinti döntésre figyelemmel - az Oktatási Minisztériumot teljes jogkörrel képviseli."
7. §
Az NKFP R. 5. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Támogatásban részesülhet bármely olyan belföldi székhelyű jogi személy és jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, illetve azok konzorciuma, amely a projekt kutatás-fejlesztési tevékenységét Magyarországon kívánja végezni. Konzorciumi tagok lehetnek felsőoktatási intézményék, illetve kutatóintézetek szervezeti egységei is - tanszék, kutatócsoport, intézet, könyvtár stb. - amennyiben ehhez az intézmény hozzájárul. A pályázaton konzorciumi tagként részt vehetnek továbbá az EU tagállamaiban, illetve az EU Kutatási, Technológiafejlesztési és Demonstrációs Keretprogramjához társult országokban bejegyzett jogi személyiséggel bíró szervezetek azzal a feltétellel, hogy a pályázat pénzügyi forrásaiból támogatásban nem részesülnek, és nem lehetnek a konzorcium vezetői."
8. §
Az NKFP R. 7. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A támogatás feltételeiről, a támogatott és a támogató jogosultságairól, illetve kötelezettségeiről a kezelő és a támogatott szerződésben állapodik meg."
9. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, rendelkezéseit azonban a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.
(2) Az Oktatási Minisztérium Alapkezelő Igazgatósága (a továbbiakban: OM Alapkezelő) mint kezelő által e rendelet hatálybalépését megelőzően a Központi Műszaki Fejlesztési Alapprogram, valamint a Nemzeti Kutatási és Fejlesztési Programok eszközeinek felhasználására kötött szerződések tekintetében az OM Alapkezelő jogutódja a Kutatás-fejlesztési Pályázati és Kutatáshasznosítási Iroda (a továbbiakban: KPI).
(3) Az OM Alapkezelő köteles a szerződéseket teljes dokumentációjukkal együtt e rendelet hatálybalépését követő 30 napon belül a KPI-nek átadni:
(4) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a KMŰFA R. 8. §-ának (2)-(4) bekezdése, valamint melléklete.
(5) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a Nemzeti Kutatási és Fejlesztési Programok céljára rendelt előirányzat felhasználásának és kezelésének szabályairól szóló 27/2002. (V. 17.) OM rendelet 1. §-ának (2) bekezdésében az "Oktatási Minisztérium Alapkezelő Igazgatósága (a továbbiakban: OM Alapkezelő Igazgatósága)" szövegrész helyébe a "Kutatás-fejlesztési Pályázati és Kutatáshasznosítási Iroda (a továbbiakban: kezelő)" szövegrész, a rendelet 2. §-ának (1) bekezdésében, 4. §-ának (2) bekezdésében, 5. §-ának (1) bekezdésében, 6. §-ának (2)-(3) bekezdésében, 9. §-ának (1)-(2) bekezdésében és 10. §-ának (2) bekezdésében az "OM Alapkezelő Igazgatósága" helyébe "a kezelő" szövegrész lép.
(6) Ez a rendelet a Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek és azok tagállamai között társulás létesítéséről szóló, Brüsszelben, 1991. december 16-án aláírt Európai Megállapodás kihirdetéséről szóló 1994. évi I. törvény 3. §-a alapján, a 62. cikkben foglaltaknak megfelelően, az Európai Unió következő jogszabályaival összeegyeztethető szabályozást tartalmaz:
a) A Bizottság 2001. január 12-i, 69/2001/EK rendelete az EK-Szerződés 87. és 88. cikkének a de minimis támogatásokra való alkalmazásáról;
b) A Bizottság 2001. január 12-i, 70/2001/EK rendelete az EK-Szerződés 87. és 88. cikkének a kis- és középvállalkozásoknak nyújtott állami támogatásokra történő alkalmazásáról.
Dr. Medgyessy Péter s. k.,
miniszterelnök