Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

3/2004. (I. 13.) GKM rendelet

a polgári légiforgalmi szolgálat szakszemélyzetének szakszolgálati engedélyéről és képzéséről

A légiközlekedésról szóló 1995. évi XCVII. törvény (a továbbiakban: Lt.) 30. §-ának (3) bekezdésében, 53. §-ának (6) bekezdésében és a 74. §-ának l) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

Általános rendelkezések

1. §

(1) E rendelet hatálya kiterjed a polgári légiforgalmi szakszolgálati tevékenységet (a továbbiakban: szakszolgálat) végző személyekre, a polgári légiforgalmi szolgáltatást nyújtó szervezetekre (a továbbiakban: légiforgalmi szolgáltató), a légiforgalmi szakszemélyzet képzését végző szervezetekre, valamint a légiközlekedési hatóságra.

(2) Szakszolgálatot az láthat el, akinek a szakszolgálat ellátására jogosító érvényes szakszolgálati engedélye van (a továbbiakban: engedélyes), és akit szakszolgálat ellátására a légiforgalmi szolgáltató kijelölt.

Szakszolgálati engedély

2. §

(1) A szakszolgálati engedély a benne foglalt bejegyzéseknek megfelelő (a továbbiakban együtt: szakszolgálati engedély) szakszolgálat ellátására jogosít, a szakszolgálati engedély érvényességi idején belül.

(2)[1] A légiközlekedési hatóság a szakszolgálati engedélyt az e rendeletben meghatározott feltételek igazolása alapján megadja, meghosszabbítja, megújítja és kiterjeszti (a továbbiakban együtt: szakszolgálati engedély kiadása) .

(3) A szakszolgálati engedély fajtáit, valamint a megszerezhető jogosításokat és kapcsolódó kiterjesztéseket az 1. számú melléklet, a Szakszolgálati engedély mintáját a 2.számú melléklet tartalmazza.

(4) A légiközlekedési hatóság a kiadott szakszolgálati engedélyeket nyilvántartja.

3. §

(1)[2] Szakszolgálati engedély annak adható, aki megfelel az e rendeletben meghatározott követelményeknek, és rendelkezik érvényes, külön jogszabályban meghatározott orvosi minősítéssel (a továbbiakban: orvosi minősítés).

(2) A szakszolgálati engedély kiadásának az életkorra, iskolai végzettségre, nyelvismeretre, szakismeretre és gyakorlati tapasztalatra vonatkozó követelményeit a 3. számú melléklet tartalmazza.

(3) Külföldi állampolgár részére szakszolgálati engedély abban az esetben adható, ha rendelkezik magyar, mint idegen nyelvből tett államilag elismert vagy azzal egyenértékű felsőfokú nyelvvizsgával.

(4)[3] A szakszolgálati engedélyt a légiközlekedési hatóság nem adja ki annak a személynek, aki szakszolgálatra közbiztonsági szempontból alkalmatlan, valamint akinek a szakszolgálatra való jogosultsága szünetel. A szakszolgálati engedélyt a légiközlekedési hatóság kiadja, ha a szakszolgálatra való jogosultság szünetelése a 11. § (1) bekezdésének e)-f) pontja miatt következett be és az engedélyes teljesítette a 11. § (4)-(6) bekezdésében meghatározott feltételeket.

(5) Jelen rendelet alkalmazásában közbiztonsági szempontból szakszolgálatra alkalmatlannak kell tekinteni azt a személyt,

a) akivel szemben az Lt. 67. §-ának (5) bekezdésében foglaltak fennállnak,

b) akit a bíróság vagy a szabálysértési hatóság a szakszolgálat ellátásától jogerősen eltiltott a határozatban meghatározott ideig,

c) akinek kényszergyógyítását, kényszergyógykezelését a bíróság elrendelte, annak időtartama alatt,

d) akinek a szakszolgálati engedélyét a légiközlekedési hatóság jogerős határozatával visszavonta vagy felfüggesztette, a visszavonás vagy felfüggesztés időtartama alatt,

e) akit a bíróság cselekvőképességet kizáró vagy korlátozó gondnokság alá helyezett.

4. §

(1) Az engedélyes a szakszolgálati engedélyét a szakszolgálat ellátása során köteles magánál tartani, és azt az ellenőrzést végző légiközlekedési hatósági személynek felszólításra bemutatni.

(2) Az engedélyes köteles a légiközlekedési hatóságnak haladéktalanul bejelenteni, ha a szakszolgálati engedélye elveszett vagy megsemmisült. Az elveszett vagy megsemmisült szakszolgálati engedélyt a légiközlekedési hatóság érvényteleníti, és kérelemre pótolja.

A szakszolgálati engedély kiadása iránti kérelem

5. §

(1) A szakszolgálati engedély kiadása iránti kérelmet (a továbbiakban: kérelem) a légiközlekedési hatósághoz kell személyesen vagy postai úton benyújtani.

(2) A kérelem mintáját a 4. számú melléklet tartalmazza.

(3) A kérelemhez csatolni kell

a) szakszolgálati engedély megszerzése esetén

aa) 2 darab igazolványképet az első szakszolgálati engedély, illetve a szakszolgálati engedély pótlása vagy cseréje esetén,

ab) az e rendeletben meghatározott képzés sikeres elvégzéséről kiállított bizonyítványt,

ac) a 3. számú mellékletben meghatározott nyelvismeret meglétéről kiállított bizonyítvány másolatát,

ad) a 3. § (3) bekezdésben meghatározott nyelvvizsga-bizonyítvány másolatát,

ae) a kérelmező nyilatkozatát arról, hogy vele szemben a 3. § (5) bekezdése alapján közbiztonsági alkalmatlanság nem áll fenn,

af)[4] külön jogszabályban meghatározott eljárási díj befizetését igazoló csekkszelvényt;

b) szakszolgálati engedély meghosszabbítása esetén

ba) a 3. számú mellékletben meghatározott nyelvismeret meglétéről kiállított bizonyítványt,

bb) a kérelmező nyilatkozatát arról, hogy vele szemben a 3. § (5) bekezdése alapján közbiztonsági alkalmatlanság nem áll fenn.

bc)[5] a 10. § (3) bekezdésében, valamint a 11. § (1) bekezdésének e) és f) pontjában meghatározott esetben a 11. § (4)-(6) bekezdésében meghatározott feltételek teljesítését igazoló iratokat.

(4) Ha a kérelmező magyar állampolgár, akkor az állandó személyazonosító igazolványát vagy a személyazonosságát igazoló más okmányát kell bemutatnia, illetőleg annak hiteles másolatát elküldenie.

(5)[6] Külföldi állampolgárságú kérelmezőnek rendelkeznie kell érvényes úti okmánnyal és beutazásra, tartózkodásra jogosító engedéllyel.

A szakszemélyzet képzése

6. §

(1)[7] A szakszemélyzet képzését - a (2) bekezdésben foglalt eltéréssel - az Lt. 31. §-a alapján a HungaroControl Magyar Légiforgalmi Szolgálat Zártkörűen Működő Részvénytársaság végzi a légiközlekedési hatóság által jóváhagyott - a magyar légtérben nyújtott polgári légiforgalmi szolgáltatások ellátásához szükséges - képzési program alapján. A légiforgalmi irányító képzésnek meg kell felelnie az ECAC (Európai Polgári Repülési Konferencia) Közös Képzési Terv irányelveinek.

(2) Repülőtéri repüléstájékoztató tiszt esetében

a)[8] szakismereti képzést, tanfolyami keretek között a légiközlekedési hatóság engedélyével és a légiközlekedési hatóság által jóváhagyott képzési programmal rendelkező szervezet,

b)[9] munkahelyi gyakorlati képzést a repülőtér légiforgalmi szolgáltatója a légiközlekedési hatóság által jóváhagyott képzési program alapján

(3) A légiközlekedési hatóság a kiadott képzési engedélyekről nyilvántartást vezet, amely nyilvános.

(4)[10] A légiközlekedési hatóság a szakismereti képzés elvégzése alól felmentést adhat, ha a kérelmező rendelkezett vagy rendelkezik a külön jogszabályban meghatározott szakszolgálati engedéllyel, és csak abból a vizsgatárgyból, amelyből hatósági vizsgát tett.

(5) A képzési program, az elvégzett képzésnek megfelelően tartalmazza a gyakornok légiforgalmi irányító és a képzés alatt álló légiforgalmi irányítók, repüléstájékoztatók és ATM repülésüzemi tisztek szakismereti és munkahelyi gyakorlati képzésére vonatkozó programot.

(6)[11] Az 5. számú mellékletben meghatározott angol nyelvismeret felmérésére és bizonyítvány kiállítására a HungaroControl Magyar Légiforgalmi Szolgálat Zártkörűen Működő Részvénytársaság és a légiközlekedési hatóság engedélyével rendelkező képzést végző szerv jogosult. A felmérés során az EUROCONTROL (Európai Szervezet a Légiközlekedés Biztonságáért) által meghatározott módszert (EPT - English Language Piacement Test) kell alkalmazni. Az engedélyezés során be kell szerezni az EUROCONTROL véleményét az alkalmazott nyelvi teszt megfelelőségéről.

A szakszemélyzet hatósági vizsgáztatása

7. §

(1) A szakszolgálati engedély megszerzéséhez hatósági szakismereti és - a gyakornok irányító szakszolgálati engedély kivételével - hatósági munkahelyi gyakorlati vizsgát kell tenni.

(2) A szakszemélyzet vizsgáztatását a légiközlekedési hatóság által kijelölt, legalább két főből álló vizsgáztató bizottság végzi, a légiközlekedési hatóság által készített Vizsgáztatási Szabályzat szerint. A Vizsgáztatási Szabályzat hozzáférhetőségét a légiközlekedési hatóság biztosítja.

(3) A kérelmezőnek hatósági szakismereti vizsgát a 3. számú mellékletben meghatározott szakismereti tárgyakból kell tennie. A hatósági munkahelyi gyakorlati vizsga során a kérelmezőnek bizonyítania kell, hogy alkalmas a kérelmezett szakszolgálati engedélyben biztosított jogkör önálló ellátására.

(4) Vizsgáztató - az (5) bekezdésben foglaltaknak megfelelően - a légiközlekedési hatóság erre kijelölt tagja vagy a légiközlekedési hatóság által vizsgáztatásra kijelölt más személy lehet.

(5) A vizsgáztató bizottság legalább egy tagjának rendelkeznie kell

a) hatósági szakismereti vizsgáztatás esetén a vizsgatárgyból kellő ismeretekkel és gyakorlattal;

b) hatósági munkahelyi gyakorlati vizsgáztatás esetén érvényes gyakorlati oktatói kiterjesztéssel azon a munkaterületen, amelyen a vizsgáztatást végzi.

(6) A hatósági vizsgáztatáshoz szükséges tárgyi feltételeket a képzést végző intézmény biztosítja.

8. §

(1) Hatósági szakismereti vizsgára - a 11. § (5) bekezdését és 11. § (6) bekezdés b) pontját kivéve - az a kérelmező bocsátható, aki

a)[12] a képzés szakismereti részét sikeresen (a képzést végző intézmény által igazoltan) elvégezte, vagy a 6. § (4) bekezdésben foglaltak szerint felmentést kapott, és

b) a megszerezni kívánt szakszolgálati engedély kiadásának feltételéül e rendeletben előírt életkornál legfeljebb három hónappal fiatalabb.

(2) Az a kérelmező, aki a hatósági vizsgán valamely vizsgatárgyból nem felelt meg, legkorábban hét nap eltelte után tehet újabb hatósági vizsgát.

(3) Aki a kérelmezett szakszolgálati engedély kiadásához előírt valamely szakismereti vizsgatárgyból három alkalommal sikertelenül vizsgázott, vagy a hatósági vizsgát az előírt szakismereti tárgyból a képzési egység befejezését követő három hónapon belül sikeresen nem tette le, további hatósági vizsgát csak a tárgyra vonatkozó újabb képzés elvégzése után tehet.

(4) Hatósági munkahelyi gyakorlati vizsgára - a 11. § (5) bekezdését és 11. § (6) bekezdés b) pontját kivéve - az a kérelmező bocsátható, aki

a) valamennyi vizsgatárgyból sikeres hatósági szakismereti vizsgát tett,

b) a képzés munkahelyi gyakorlati részét igazoltan elvégezte,

c) a megszerezni kívánt szakszolgálati engedély kiadásának feltételéül e rendeletben előírt életkorra vonatkozó rendelkezéseknek megfelel, és

d) érvényes orvosi minősítéssel rendelkezik.

(5) A kérelmezett szakszolgálati engedélyhez tartozó hatósági munkahelyi gyakorlati vizsgákat a kérelmezőnek a sikeres hatósági szakismereti vizsga időpontjától számított 18 hónapon belül kell letennie. Ha a kérelmező nem tette le sikeresen a kérelmezett szakszolgálati engedélyhez tartozó hatósági munkahelyi gyakorlati vizsgát 18 hónapon belül, a szakszolgálati engedélyhez tartozó hatósági szakismereti vizsga érvényét veszti.

9. §

(1) A hatósági vizsgát a vizsgáztató köteles felfüggeszteni, ha a vizsgázó

a) személyazonossága tekintetében a vizsgáztatót megtévesztette vagy azt megkísérelte,

b) a hatósági vizsgán szeszes ital vagy más hasonlóan ható szer hatása alatt vagy egyébként a hatósági vizsga letételére alkalmatlan állapotban jelent meg,

c) a vizsgáztatót döntésének meghozatalában előny adásával vagy ígéretével, illetőleg fenyegetéssel befolyásolni törekedett.

(2) A légiközlekedési hatóság az érintett vizsgázót az (1) bekezdésben meghatározott esetekben a hatósági vizsgától hat hónapi időtartamra eltilthatja.

(3) A vizsgáztató a hatósági vizsgát felfüggesztheti, a légiközlekedési hatóság pedig a vizsgázót a vizsgától legfeljebb két hónapi időtartamra eltilthatja, ha a vizsgázó a hatósági vizsga rendjét megzavarja.

(4) A légiközlekedési hatóság érvénytelennek minősíti azt a hatósági vizsgát, amelyet a légiközlekedési hatóság félrevezetésével, hamis adatok közlésével, az e rendeletben vagy más jogszabályban meghatározott feltételek hiányában, vagy a hatósági vizsga szabályainak megsértésével tettek le.

A szakszolgálat ellátására való jogosultság

10. §[13]

(1) A gyakornok légiforgalmi irányító szakszolgálati engedély jogosításának érvényességi ideje 1 év, amely egyszeri alkalommal legfeljebb 6 hónappal meghosszabbítható; a légiforgalmi irányító és repüléstájékoztató szakszolgálati engedély jogosítása kiterjesztésének érvényességi ideje 2 év, az ATM repülésüzemi tiszti szakszolgálati engedély jogosítása kiterjesztésének érvényességi ideje 3 év.

(2) Az érvényesség kezdete a kiadás dátuma. A szakszolgálati engedély meghosszabbítása esetén - a (3) bekezdésben foglalt eltéréssel - az újabb érvényességi időtartam kezdőnapja a meghosszabbítandó jogosítás lejárati napja.

(3) A szakszolgálati engedély az érvényességi időtartam lejártát követően, a szakszolgálat ellátására való jogosultság szünetelése esetére a 11. § (4)-(6) bekezdésében meghatározott és a meghosszabbításra előírt feltételek teljesítését követően megújítható. Az újabb érvényességi időtartam kezdőnapja a megújítás kiadásának dátuma.

(4) Képzés alatt álló személy szakszolgálatot munkahelyi jogosítással és munkahelyi gyakorlati oktató kiterjesztéssel - repülőtéri repüléstájékoztató és ATM repülésüzemi tiszt esetében munkahelyi jogosítással és 3 éves szakmai gyakorlattal - rendelkező, a légiforgalmi szolgáltató által kijelölt személy felügyelete és felelőssége mellett láthat el.

(5) A megújításra e rendelet meghosszabbításra vonatkozó rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell.

11. §

(1) A szakszolgálat ellátására való jogosultság szünetel

a) az alkalmatlanság időtartama alatt, ha az engedélyes a szakszolgálatra közbiztonsági szempontból alkalmatlan [3. § (5) bekezdés],

b) ha az engedélyes orvosi minősítésének érvényességi ideje lejárt, vagy az alkalmatlanság időtartamára, ha az engedélyes szakszolgálat ellátására egészségi szempontból alkalmatlanná vált,

c) ha az engedélyes olyan, a szakszolgálat ellátására hátrányosan ható szer (szeszes ital, kábítószer vagy pszi-chotróp anyag) befolyása alatt áll, amely képtelenné teheti arra, hogy feladatát biztonságosan és megfelelően lássa el,

d) a képzési feltételeknek való megfelelésig, ha az engedélyes a légiközlekedési hatóság által jóváhagyott képzési szabályzatban szereplő feltételeket nem teljesítette,

e) ha az engedélyes - a repülőtéri repüléstájékoztató és ATM repülésüzemi tiszt kivételével - a szakszolgálat ellátása során bármely egybefüggő 180 napon belül 50 óránál kevesebbet töltött operatív munkahelyen, vagy bármely egybefüggő 60 napnál hosszabb megszakítása volt. Operatív munkahelyen töltött időnek számít a munkahelyi gyakorlati oktatással töltött idő is,

f) ha a repülőtéri repüléstájékoztatónak és ATM repülésüzemi tisztnek a szakszolgálat folyamatos ellátásában 180 napnál hosszabb időtartamú megszakítása volt.

(2) A szünetelés időtartama alatt az engedélyes szakszolgálatot nem láthat el.

(3) Az engedélyes az (1) bekezdés a) -c) pontjában fog-lalt tényt haladéktalanul köteles a légiforgalmi szolgáltatónak bejelenteni.

(4) A szakszolgálat - a (6) bekezdésben foglalt eltéréssel - ellátásának folyamatos 60 napnál hosszabb szünetelése vagy 180 napon belül 50 óránál kevesebb operatív szakszolgálat ellátása esetén a képzési szabályzatban előírt szakismereti és munkahelyi gyakorlati követelmények teljesítését követően látható el újból.

(5) A szakszolgálat - a (6) bekezdésben foglalt eltéréssel - ellátásának folyamatos 180 napnál hosszabb, de 12 hónapnál rövidebb időtartamú szünetelése esetén a képzési szabályzatban előírt szakismereti és munkahelyi gyakorlati követelmények teljesítését követően, folyamatos 12 hónapnál hosszabb időtartamú szünetelése esetén pedig hatósági szakismereti és hatósági munkahelyi gyakorlati vizsga sikeres letétele után látható el újból.

(6) A repülőtéri repüléstájékoztatónál és ATM repülésüzemi tisztnél a szakszolgálat

a) annak folyamatos 180 napnál hosszabb, de 12 hónapnál rövidebb időtartamú szünetelése esetén a képzési szabályzatban előírt szakismeret és munkahelyi gyakorlat megszerzését követően látható el újból,

b) annak folyamatos 12 hónapnál hosszabb időtartamú szünetelése esetén hatósági szakismereti és hatósági munkahelyi gyakorlati vizsga sikeres letétele után látható el újból.

A szakszolgálati engedély felfüggesztése és visszavonása

12. §

(1) A légiközlekedési hatóság a szakszolgálati engedélyt meghatározott időtartamra, de legfeljebb egy évre, azonnali hatállyal felfüggeszti, ha

a) a légiközlekedési baleset vagy repülőesemény vizsgálata során megállapítja, hogy az engedélyes a légiforgalmi szakszolgálat ellátásának szabályait megsértette vagy magatartásával a légiközlekedést veszélyeztette,

b) az engedélyes akadályozza a légiközlekedési hatóságnak a szakszolgálat ellenőrzésével kapcsolatos eljárását, az ellenőrzés lehetővé tételéig,

c) az engedélyes a 11. § (2) bekezdésében foglaltakat megszegi vagy a 11. § (3) bekezdésében foglalt kötelezettségének nem tesz eleget.

(2) A légiközlekedési hatóság a szakszolgálati engedélyt azonnali hatállyal visszavonja, ha az engedélyes

a) a kérelemben valótlan adatokat jelölt meg,

b) szakszolgálatra közbiztonsági szempontból alkalmatlan.

A légiforgalmi szolgáltatóra vonatkozó rendelkezések

13. §

A légiforgalmi szolgáltató az általa szakszolgálat ellátására kijelölt engedélyesekről naprakész nyilvántartást vezet. A nyilvántartás tartalmazza az engedélyes személyi adatait, a szakszolgálati engedély számát, a benne foglalt jogosításokat és kiterjesztéseket, a szakszolgálati engedély és orvosi minősítés érvényességi idejét, felfüggesztését, visszavonását, a szakszolgálat ellátására való jogosultság szünetelését, az engedélyes feladatkörét, valamint azokat az elméleti, munkahelyi gyakorlati képzéseket, amelyeken részt vett, és az azokon elért eredményeket.

14. §

(1) A légiforgalmi szolgáltatónak rendelkeznie kell olyan eljárással, amelynek segítségével a szakszemélyzet tekintetében figyelemmel kísérheti, illetve megelőzheti a szakszolgálat ellátására hátrányosan ható szer (szeszes ital, kábítószer vagy pszichotróp anyag) használatát.

(2) A légiforgalmi szolgáltató az engedélyest a szakszolgálat ellátásától eltiltja, ha az egészségileg alkalmatlanná vált, vagy ha olyan, a szakszolgálat ellátására hátrányosan ható szer (szeszes ital, kábítószer vagy pszichotróp anyag) befolyása alatt áll, amely képtelenné teheti arra, hogy feladatát biztonságosan és megfelelően lássa el.

15. §

(1) A légiforgalmi szolgáltatónak rendelkeznie kell a légiközlekedési hatóság által jóváhagyott képzési szabályzattal, amely biztosítja a szakszemélyzet szaktudásának folyamatos fenntartását.

(2) A képzési szabályzatnak tartalmaznia kell:

a) a szakszemélyzet szakképzettségének és gyakorlati felkészültségének folyamatos szinten tartását és ellenőrzését biztosító - külön meghatározva az oktatói jogosítással rendelkezőkre vonatkozó - módszert, különösen a vonatkozó jogszabályok, szakmai szabályok és előírások, az angol nyelvtudás, kényszerhelyzeti intézkedések és az operatív gyakorlati ismeretek területén, valamint az e rendelet által bevezetett angol nyelvismereti követelményeknek való megfeleléshez szükséges módszert,

b) a szakszemélyzet rendszeres (minimum évenkénti) tudásszintjének felmérésére alkalmazott módszert és a felmérés eredményeinek archiválási rendjét,

c) azt az eljárást, amelynek útján a légiforgalmi szolgáltató értesíti az engedélyest a szaktudás felmérésének eredményéről,

d) a tartós - 60 napnál hosszabb, de 180 napot el nem érő - távollétet követő, illetve 180 napon belül 50 óránál kevesebb operatív szakszolgálat ellátása esetén a szakismereti és munkahelyi gyakorlati követelmények teljesítésének módszerét,

e) a szakszemélyzet hosszabb - 180 naptól 1 évig, valamint 1 éven túli - távollétet követő szakismereti és munkahelyi gyakorlati ismeretek felfrissítésének módszerét,

f) a képzési szabályzat végrehajtásával kapcsolatban a légiközlekedési hatóság tájékoztatásának rendjét,

g) a képzési szabályzat végrehajtásáért felelős személy nevét és felelősségi körét.

(3) Az engedélyes köteles a képzési szabályzatban a rá irányadó feltételeket teljesíteni.

(4) A légiforgalmi szolgáltató az engedélyest azonnali hatállyal eltiltja a szakszolgálati tevékenység végzésétől, ha a képzési szabályzatban szereplő követelményeknek nem felel meg, vagy nem tesz eleget. Erről az intézkedésről a légiközlekedési hatóságot haladéktalanul tájékoztatni kell. A légiforgalmi szolgáltató tájékoztatja a légiközlekedési hatóságot arról, ha az engedélyes utóbb eleget tett a képzési szabályzatban foglaltaknak.

(5) A légiközlekedési hatóság a képzési szabályzatban foglaltak végrehajtását ellenőrzi.

Záró rendelkezések

16. §

E rendelet alkalmazásában

a) ATM repülésüzemi tiszt: a légiforgalmi szolgáltatás területén repülésüzemi szakszolgálati engedélyhez kötött tevékenységet ellátó személy,

b)[14] bevezető irányítás eljárás jogosítás (Approach control procedural rating - APP): az engedélyes az APP birtokában jogosult a közeikörzetben (TMA), a légtérellenőrző berendezések alkalmazása nélkül az érkező, induló és átrepülő légijárművek részére légiforgalmi irányító szolgálatot nyújtani,

c)[15] bevezető irányítás légtérellenőrző berendezéssel jogosítás (Approach control surveillance rating-APS): az engedélyes az APS birtokában jogosult a közelkörzetben (TMA), a légtérellenőrző berendezések felhasználásával az érkező, induló és átrepülő légijárművek részére légiforgalmi irányító szolgálatot nyújtani,

d)[16] munkahelyi (egység) kiterjesztés (Unit endorse-ment): a szakszolgálati engedélybe bejegyzett és annak részét képező felhatalmazás, amely jelöli az ICAO azonosító kódot, valamint azokat a szektorokat, szektorcsoportokat, munkahelyeket, ahol a szakszolgálati engedélyes az érvényesjogosítások és a jogosítás kiterjesztések alapján szakszolgálat ellátására jogosult,

e) jogosítás (Rating): a szakszolgálati engedélybe bevezetett és annak részét képező, a szakszolgálati engedéllyel kapcsolatos felhatalmazás, amely a szakszolgálati engedélyre vonatkozó különleges feltételeket, előjogokat vagy korlátozásokat állapítja meg,

f) jogosítás kiterjesztés (Rating endorsement): a szakszolgálati engedélybe bevezetett és annak részét képező, a jogosítással kapcsolatos felhatalmazás, amely az ilyen jogosításra vonatkozó különleges feltételeket, előjogokat vagy korlátozásokat jelöli. A jogosítás kiterjesztés jelzi a meghatározott szektorokban, szektorcsoportokban vagy operatív munkahelyeken az egység által a légiforgalmi szolgáltatás nyújtásakor használt légtérellenőrző berendezések típusait is,[17]

g) körzeti irányítás eljárás jogosítás (Area control procedural rating - ACP): az engedélyes az ACP birtokában jogosult az egyéb irányítói körzetben (CTA) a légijárművek részére légtérellenőrző berendezések alkalmazása nélkül légiforgalmi irányító szolgálatot nyújtani,

h) körzeti irányítás légtérellenőrző berendezéssel jogosítás (Area control surveillance rating-ACS): az engedélyes az ACS birtokában jogosult az egyéb irányítói körzetben (CTA) a légijárművek részére légtérellenőrző berendezések felhasználásával légiforgalmi irányító szolgálatot nyújtani,

i) légiforgalmi szolgáltatás (Air Traffic Management - ATM): a fedélzeti és földi (a légiforgalmi szolgálatok, a légiforgalmi áramlásszervezés és a légtérgazdálkodás) tevékenységek összessége, amelyek a működés valamennyi fázisában a légijárművek biztonságos és hatékony üzemelésének biztosítása érdekében szükségesek,

j) légiforgalmi szolgáltató (ATM Service Provider): a légiforgalmi szolgáltatás ellátására feljogosított, annak végrehajtásáért felelős szervezet,

k) munkahelyi gyakorlati oktatás (On-the-Job-Training - OJT): a már előzetesen elsajátított szakismeret gyakorlatba való átültetése egy munkahelyi gyakorlati oktató légiforgalmi irányító/körzeti repüléstájékoztató felügyelete mellett, valós forgalmi körülmények között,

l) munkahelyi gyakorlati oktató (On-the-Job-Training Instructor- 0/77): egy adott munkahelyen, valós forgalmi körülmények között, gyakorlati munkát végző gyakornok légiforgalmi irányító/körzeti repüléstájékoztató felügyeletét ellátó munkahelyi gyakorlati oktató légiforgalmi irányító/körzeti repülés tájékoztató,

m)[18] repülőtéri irányítás látással jogosítás (Aerodrome control visual rating- ADV): az engedélyes az ADV birtokában jogosult légiforgalmi irányító szolgálat nyújtására olyan repülőtéren és repülőtéri körzetben (CTR), ahol műszer szerinti megközelítési vagy indulási eljárások nincsenek közzétéve,

n)[19] repülőtéri irányítás műszeres jogosítás (Aerodrome control instrument rating - ADI): az engedélyes az ADI birtokában jogosult légiforgalmi irányító szolgálat nyújtására olyan repülőtéren és repülőtéri körzetben (CTR), ahol műszer szerinti megközelítési vagy indulási eljárások vannak közzétéve. Az ADI jogosítás feljogosítja a légiforgalmi irányítót a repülőtéri körzethez (CTR) közvetlenül kapcsolódó egyéb irányítói körzetben (CTA) az érkező és induló légijárművek számára a bevezető irányító szolgálat ellátására.

o) szakszolgálati engedély kiterjesztés (Licence endorsement): a szakszolgálati engedélybe bevezetett és annak részét képező felhatalmazás, mely a szakszolgálati engedélyben szereplő érvényes jogosításoknak megfelelő különleges képzettséget tanúsítja.

17. §

(1) Ez a rendelet 2004. január 15-én lép hatályba.

(2) Az e rendelet hatálybalépéséig kiadott légiforgalmi irányító, repüléstájékoztató és ATM repülésüzemi tiszt szakszolgálati engedélyek a benne foglalt szakmai érvényességi idő lejártáig érvényesek. Azt követően a szakszolgálati engedély meghosszabbítására a jelen rendeletben meghatározott, a szakszolgálati engedély meghosszabbítására vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.

(3)[20]

(4)[21]

(5) Ez a rendelet az EUROCONTROL Ideiglenes Bizottsága által 2002. április 11-én a 91-es Határozattal elfogadott és kihirdetett ESARR 5 dokumentumával összeegyeztethető szabályozást tartalmaz.

(6)[22]

Dr. Csillag István s. k.,

gazdasági és közlekedési miniszter

1. számú melléklet a 3/2004. (I.13.) GKM rendelethez

A légiforgalmi szakszemélyzet szakszolgálati engedélyei, a megszerezhető jogosítások, jogosítás kiterjesztések, valamint a szakszolgálati engedély kiterjesztés

Szakszolgálati engedély LicenceJogosítás RatingJogosítás kiterjesztés Rating endorsementSzakszolgálati engedély kiterjesztés Licence endoncment
Gyakornok Légiforgalmi Irányító Student Air Traffic Controller
Repülőtéri irányítás látással ADV-Aerodrome Control Visual
Gurítóirányítás GMC - Ground Movement ControlFöldi mozgások irányítása felderítő berendezéssel GMS - Ground Movement Surveillance.
Légiforgalmi irányító Air Traffic ControllerRepülőtéri irányítás műszeres ADI-Aerodrome Control InstrumentRepülőtéri repülés irányítás AIR-Air ControlRadarirányítás RAD-RadarMunkahelyi gyakorlati oktató OJTI-On the Job Training Instructor
Toronyirányítás-TWR - Tower Control (GMC és AIR együtt)Földi mozgások irányítása felderítő berendezéssel GMS-Ground Movement Surveillance és/vagy Radarirányítás RAD-Radar)
Bevezető irányítás eljárás APP -Approach Control Procedural
Bevezető irányítás légtérellenőrző berendezéssel APS -Approach Control SurveillanceRadarirányítás RAD-Radar
Körzeti irányítás eljárás ACP -Area Control Procedural
Körzeti irányítás légtérellenőrző berendezéssel ACS -Area Control SurveillanceRadarirányítás RAD -Radar
RepüléstájékoztatóRepülőtéri repüléstájékoztatás AFIS - Aerodrome Flight Information Service
tiszt Flight Information OfficerKörzeti repüléstájékoztatás FIS - Flight Information ServiceRadar Tanácsadás RADA-Radar AdvisoryMunkahelyi gyakorlati oktató FIS OJTI-On the Job Training Instructor
ATM Repülésüzemi tiszt Flight Operation OfficerLégiforgalmi tájékoztatás AIS -Aeronautical information ServiceNOTAM kezelés NOTAM Management Repülés bejelentés ARO -Air Traffic Services Reporting Office AFTN kezelés AFTN Management
Repülési adatfeldolgozás és adatközlés FDA - Flight Data Assistant Áramlásszervezés FMP - Flow Management Légtérgazdálkodás ASM-Airspace Management

2. számú melléklet a 3/2004. (I.13.) GKM rendelethez

Szakszolgálati engedélyek mintája

A GYAKORNOK LÉGIFORGALMI IRÁNYÍTÓ SZAKSZOLGÁLATI ENGEDÉLY FORMÁTUMA

1. Az oldalak mérete: A/4 papírlap nyolcad része (kb. 7 cm x 9,5 cm)

2. Az engedélyeket egy fél A/4 oldal terjedelemben kell kinyomtatni, olyan minőségű papírra, amiről látható, hogy eredeti példányról van szó. (Nem fénymásolat.)

3. Az előlapon fel kell tüntetni a kibocsátó állam és hatóság megnevezését.

4. A 2. oldalon az engedélyes teljes nevét kell feltüntetni.

5. A dátumok formátuma: év-hó-nap

[23]
Előlap2. oldal
Nemzeti Közlekedési Hatóság Polgári Légiközlekedési Igazgatósága
Civil Aviation Admi-nistration of the National Transport Authority of Hungary
Szakszolgálati engedély szám / Licence number:
Az engedélyes neve / Last (tniddle) and first name of holder:
Magyar Köztársaság Republic of Hungary
GYAKORNOK LÉGIFORGALMI IRÁNYÍTÓ SZAKSZOLGÁLATI ENGEDÉLY STUDENT AIR TRAFFIC CONTROLLER LICENCE
Születési dátuma és helye / Date and place of birth:
Állampolgársága / Nationality:
Engedélyes aláírása / Signature of holder:
(ICAO és ECAC irányelveknek megfelelően kibocsátva / Issued in accordance with ICAO and ECAC guidelines)Az engedélyt kibocsátó személy aláírása és a kibocsátás dátuma/ Sugnature of issuing officer and date:
A hatóság pecsétje / Seal or stamp of issuing authority: P. H.
3. oldal4. oldal
Jogosítások / Ratings:
Az engedélyes jogosult gyakornok légiforgalmi irányító tevé­kenység végzésére, annak érdekében, hogy az alábbi légifor­galmi irányító képesítéseket megszerezze, valamint jogosult az ITU Nemzetközi Rádiószabályzatban foglaltak alapján min­den hatáskörébe tartozó korlátozott rádiótelefon berendezés kezelésére. / The holder is entitled to exercise the functions of a student air traffic controller for the purpose of becoming qualified for the grant of an air traffic controller licence in the following rating(s) as dated, and entitled to operate any restric-tedradiotelephony equipment according to his/her competence, in accordance with ITU Radio Regulations.
Jogosítás / Alapképzés teljesítés dátuma / Rating: Initial Training Completion Date:
Szakszolgálati engedély érvényességének dátuma / This li­cence is valid up to and including:
Rövidítések / Decode
Repülőtéri irányítás látással (ADV)Aerodrome Control Visula
Repülőtéri irányítás műszeres (ADI)Aerodrome Control Inst-rument
Bevezető eljárás irányítás (AFP)Approach Control Procedural
Bevezető irányítás légtérellenőrző berendezéssel (APS)App-roach Control Surveillance
Körzeti eljárás irányítás (ACP)Area Control Procedural
Körzeti irányítás légtérellenőrző berendezéssel (ACS) Area Control Surveillance
Érvényesség / Validity: Az engedély csak megfelelő jogosítással és kiterjesztéssel ren­delkező munkahelyi gyakorlati oktató felügyelete mellett jo­gosít fel légiforgalmi irányító szakszolgálati tevékenység vég­zésére. / This licence is valid only for the purpose of authorising the holder to provide an air traffic control service under the supervision of an On-the-job Training Instructor who is present at the time and is the holder of a valid air traffic controller licence which includes a rating specifying the type of air traffic control service being provided by the student air traffic control­ler and which is valid at the air traffic service unit in question.

LÉGIFORGALMI IRÁNYÍTÓ SZAKSZOLGÁLATI ENGEDÉLY FORMÁTUMA

1. Az oldalak mérete: A/4 papírlap nyolcad része (kb. 7 cm x 9,5 cm)

2. Az engedélyeket egy oldalra kell kinyomtatni, olyan minőségű papírra, amiről látható, hogy eredeti példányról van szó. (Nem fénymásolat.)

3. Az előlapon fel kell tüntetni a kibocsátó állam és hatóság megnevezését.

4. A 2. oldalon az engedélyes teljes nevét kell feltüntetni.

5. A dátumok formátuma: év-hó-nap.

6. A 3. oldalt rövidített formában kell kitölteni, az összes érvényes jogosítás és kiterjesztés nyilvántartására az 5. oldal szolgál.

7. Az 5. oldal kitöltése során a létesítmények négyjegyű ICAO azonosítóját, a 4. oldalon található rövidítéseket és a fent említett dátum formátumot kell alkalmazni.

[24]
Előlap2. oldal
Nemzeti Közlekedési Hatóság Polgári Légiközlekedési Igazgatósága
Civil Aviation Administration of the National Transport Authorityof Hungary
Magyar Köztársaság Republic of Hungary
LÉGIFORGALMI IRÁNYÍTÓ SZAKSZOLGÁLATI ENGEDÉLY AIR TRAFFIC CONTROLLER LICENCE
(ICAO és ECAC irányelveknek megfelelően kibocsátva / Issued in accordance with ICAO and ECAC guidelines)
Szakszolgálati engedély szám / Licence number:
Az engedélyes neve / Last (middle) and first name of holder:
Születési dátuma és helye / Date and place of birth:
Állampolgársága / Nationality;
Engedélyes aláírása / Signature of holder:
Az engedélyt kibocsátó személy aláírása és a kibocsátás dátuma / Sugnature of issuing officer and date:
A hatóság pecsétje / Seal or stamp of issuing authority: P. H.
3. oldal4. oldal
Jogosítások / Ratings:
Az engedélyes jogosult az alábbi jogosítások és kiterjesztések szerinti szakszolgálati tevékenység végzésére, valamint jogo­sult az ITU Nemzetközi Rádiószabályzatban foglaltak alapján minden hatáskörébe tartozó korlátozott rádiótelefon beren­dezés kezelésére. / The holder is entitled to exercise the func-tions of the following rating(s) at the air traffic service unit(s) for which current endorsement(s) is/are held as detailed below, and entitled to operate any restricted radiotelephony equipment according to his/her competence, in accordance with ITU Radio Regulations.
Jogosítás / Első kibocsátás dátuma / Rating: Date of First Issue:
Szakszolgálati engedély kiterjesztése / Licence Endorsement:
Rövidítések / Decode
Repülőtéri irányítás látással (ADY)Aerodroma Control Visual
Repülőtéri irányítás műszeres (ADI) Aerodrome Control Instrument
Bevezető eljárás irányítás (APP) Approach Control Procedu­ral
Bevezető irányítás légtérellenőrző berendezéssel (APS) Approach Control Surveillance
Körzeti irányítás légtérellenőrző berendezéssel (ACS) Area Control surveillance
Gurítóirányatás (GMC) Ground Movement Control Repülőtéri repülés irányítás (AIR) Air Control Torony irányítás (TWR) Tower Control
Földi mozgások irányítása felderítő berendezéssel - (GMS) Ground Movement Surveillance
Radarirányítás (RAD) Radar
Munkahelyi gyakorlati oktató (OJTI) On the Job Training Instructor
5. oldal
Érvényes jogosítások / kiterjesztések Current ratings / endorsements
Egység / Unit ICAO indicatorSzektor / Pozíció Sector / PositionJogosítások / kiterjesztések Rating / EndorsementsÉrvényesség Valid until

REPÜLÉSTÁJÉKOZTATÓ TISZT SZAKSZOLGÁLATI ENGEDÉLY FORMÁTUMA

1. Az oldalak mérete: A/4 papírlap nyolcad része (kb. 7 cm x 9,5 cm).

2. Az engedélyeket egy oldalra kell kinyomtatni, olyan minőségű papírra, amiről látható, hogy eredeti példányról van szó. (Nem fénymásolat.)

3. Az előlapon fel kell tüntetni a kibocsátó állam és hatóság megnevezését.

4. A 2. oldalon az engedélyes teljes nevét kell feltüntetni.

5. A dátumok formátuma: év-hó-nap.

6. A 3. oldalt rövidített formában kell kitölteni, az összes érvényes jogosítással és kiterjesztéssel.

[25]
Előlap2. oldal
Nemzeti Közlekedési Hatóság Polgári Légiközlekedési Igazgatósága
Civil Aviation Administration of the National Transport Authority of Hungary
Magyar Köztársaság Republic of Hungary
REPÜLÉSTÁJÉKOZTATÓ TISZT SZAKSZOLGÁLATI ENGEDÉLY FLIGHT INFORMATION OFFICER LICENCE
(ICAO és ECAC irányelveknek megfelelően kibocsátva / Issued in accordance with ICAO and ECAC guidelines)
Szakszolgálati engedély szám / Licence number:
Az engedélyes neve / Last (middle) and ftrst name of holder:
Születési dátuma és helye / Date and place of birth:
Állampolgársága / Nationality:
Engedélyes aláírása / Signature of holder:
Az engedélyt kibocsátó személy aláírása és a kibocsátás dátuma / Sugnature of issuing officer and date:
A hatóság pecsétje / Seal or stamp of issuing authority: P. H.
3. oldal4. oldal
Jogosítások / Ratings:
Az engedélyes jogosult az alábbi jogosítások és kiterjesztések szerinti szakszolgálati tevékenység végzésére, valamint jogo­sult az ITU Nemzetközi Rádiószabályzatban foglaltak alapján minden hatáskörébe tartozó korlátozott rádiótelefon beren­dezés kezelésére. / The holder is entitled to exercise the func-tions of the following rating(s) at the air traffic service unit(s) for which current endorsement(s) islare held as detailed below, and entitled to operate any restricted radiotelephony equipment according to his/her competence, in accordance with ITU Radio Regulations.
Jogosítás / Első kibocsátás dátuma / Rating: Date of First Issue:
Szakszolgálati engedély kiterjesztése / Licence Endorsement:
Rövidítések / Decode
Repülőtéri repüléstájékoztatás (AFIS) Aerodrome Fright Information Service
Körzeti repüléstájékoztatás (FIS) Flight Information Service Radar Tanácsadás (RADA) Radar Advisory Repüléstájékoztató Körzet (FIR) Flight Information Region Repülőtér (A/D) Aerodrome
Munkahelyi gyakorlati oktató (OJTI) On the the Job-Training Instructor
5. oldal
Érvényes jogosítások/kiterjesztések Current ratings / endorsements
Egység / Unit ICAO indicatorSzektor / Pozíció Sector /PositionJogosítások/ kiterjesztések Rating / EndorsementsÉrvényesség Valid until
Előlap2. oldal
Nemzeti Közlekedési Hatóság Polgári Légiközlekedési Igazgatósága
Civil Aviation Administration of the National Transport Authority of Hungary
Magyar Köztársaság Republic of Hungary
ATM REPÜLÉSÜZEMI TISZT SZAKSZOLGÁLATI ENGEDÉLY FLIGHT OPERATION OFFICER LICENCE
(ICAO és ECAC irányelveknek megfelelően kibocsátva / Issued in accordance with ICAO and ECAC guidelines)
Szakszolgálati engedély szám / Licence number:
Az engedélyes neve / Last (middle) and first name of holder:
Születési dátuma és helye / Date and place of birth:
Állampolgársága / Nationality:
Engedélyes aláírása / Signature of holder:
Az engedélyt kibocsátó személy aláírása és a kibocsátás dátuma/ Sugnature of issuing officer and date:
A hatóság pecsétje / Seal or stamp of issuing authority: P. H.
3. oldal4. oldal
Jogosítások / Ratings:
Az engedélyes jogosult az alábbi jogosítások és kiterjesztések szerinti szakszolgálati tevékenység végzésére. / The holder is entitled to exercise the functions of the following rating(s) at the air traffic service unit(s) for which current endorsement(s) is/are held as detailed below.
Jogosítás kiterjesztése / Rating endorsement:
Szakszolgálati engedély érvényességének dátuma / This licence is valid up to and including:
Rövidítések / Decode
Légiforgalmi tájékoztatás (AIS) Aeronautical information Service
Repülési adatfeldolgozás és adatközlés (FDA) Flight data Assistant
Áramlásszervezés (FMP) Flow Management Légtérgazdálkodás (ASM) Airspace Mangement
NOTAM kezelés (NOTAM) NOTAM Management
Repülés bejelentés (ARO) Air Traffic Services Reporting Office
AFTN kezelés (AFTN)AFTN Management

3. számú melléklet a 3/2004. (I. 13.) GKM rendelethez

Légiforgalmi szakszemélyzet szakszolgálati engedély jogosítás és kiterjesztés kiadásának részletes feltételei

1. Gyakornok légiforgalmi irányító szakszolgálati engedély

1.1. Gyakornok légiforgalmi irányító szakszolgálati engedély megszerzésének általános feltételei:

Életkor: alsó korhatár betöltött 21. életév. Felső korhatár az engedély megadásának időpontjában betöltött 31. életév, kivéve, ha a kérelmező érvényes légiforgalmi szakszolgálati engedéllyel rendelkezik.

Iskolai végzettség: felsőfokú.

Nyelvismeret: "C" típusú középfokú vagy ezzel egyenértékű, államilag elismert angol nyelvvizsga és angol nyelvismereti teszt, az EPT 65%-a.

Szakismeret:

- légiközlekedési jog,

- légiforgalmi szolgáltatás,

- légiforgalmi irányítás berendezései,

- léginavigáció,

- repülésmeteorológia,

- légijármű típusok és repüléselmélet,

- emberi tényezők,

- munkahelyi környezet,

- a megszerezni kívánt jogosításnak megfelelő szimulált forgalom irányítása.

[A légiforgalmi szolgáltatás és a légiforgalmi irányítás berendezései szakismereti tárgyak tartalmazzák a 191/1997. (XI. 4.) Korm. rendelettel kihirdetett Nemzetközi Távközlési Egyesület Alapokmányán és Egyezményén alapuló, Nemzetközi Rádiószabályzatban foglalt követelményeket, a korlátozott rádiótelefon-kezelői jogosítás' megszerzéséhez.]

2 Légiforgalmi irányító szakszolgálati engedély

2.1.Légiforgalmi irányító szakszolgálati engedély megszerzésének általános feltétele:

Gyakornok légiforgalmi irányító szakszolgálati engedély.

2.2.Légiforgalmi irányító szakszolgálati engedély megszerzésének további feltételei:

2.2.1. Repülőtéri irányítás látással jogosítás (ADV) Szakismeret:[26]

- helyi repülőtérrend,

- helyi légi forgalom jellegzetességei,

- látvarepülési szabályok szerint működő légijárművek indulási, megközelítési és várakozási eljárásai,

- a repülőtéri irányító egység és a szomszédos légiforgalmi egységek, illetve egyéb szolgálatok közötti együttműködési eljárások,

- a repülőtéri irányító körzet (CTR) földrajzi viszonyai és kiemelkedő tereptárgyai,

- a riasztás helyi eljárásai, a rendelkezésre álló eszközök,

- a repülőtér 50 km-es körzetének időjárási jellegzetességei,

- repülésmeteorológiai információk, azok értékelése,

- a rendelkezésre álló léginavigációs és egyéb műszaki eszközök, azok felhasználásának szabályai, kezelése.

Gyakorlati tapasztalat:

a) A b) pontban foglalt eltéréssel, gyakorlati oktató légiforgalmi irányító felügyelete mellett legalább 300 órás szakszolgálat ellátása a gyakornok légiforgalmi irányító szakszolgálati engedély érvényességi idején belül, amelyből legfeljebb 150 óra a hatóság által jóváhagyott szimulátoron is végrehajtható.

b) Olyan repülőtéren, repülőtéri körzetben, ahol az elmúlt három év átlagában végrehajtott, illetve ennek hiányában a tervezett gazdasági célú légiközlekedést végző légijármű mozgás - függetlenül a maximális felszálló tömegtől és a légijármű üléseinek számától - kevesebb mint évi 10 000, gyakorlati oktató légiforgalmi irányító felügyelete mellett ellátott szakszolgálat ideje nem lehet kevesebb mint 150 óra a gyakornok légiforgalmi irányító szakszolgálati engedély érvényességi idején belül, amelyből legfeljebb 75 óra a hatóság által jóváhagyott szimulátoron is végrehajtható.

2.2.2. Repülőtéri irányítás műszeres jogosítás (ADI)

Szakismeret:

- helyi repülőtérrend,

- helyi légiforgalom jellegzetességei, műszeres indulási, megközelítési és megszakított megközelítési eljárások,

- látvarepülési szabályok szerint működő légijárművek indulási, megközelítési és várakozási eljárásai,

- a repülőtéri irányító egység és a szomszédos légiforgalmi egységek, illetve egyéb szolgálatok közötti együttműködési eljárások,

- a repülőtéri irányító körzet (CTR) földrajzi viszonyai és kiemelkedő tereptárgyai,

- a riasztás helyi eljárásai, a rendelkezésre álló eszközök,

- a repülőtér 50 km-es körzetének időjárási jellegzetességei,

- repülésmeteorológiai információk, azok értékelése,

- a rendelkezésre álló léginavigációs és egyéb műszaki eszközök, azok felhasználásának szabályai, kezelése.

Gyakorlati tapasztalat:

a) A b) pontban foglalt eltéréssel gyakorlati oktató légiforgalmi irányító felügyelete mellett legalább 300 órás szakszolgálat ellátása a gyakornok légiforgalmi irányító szakszolgálati engedély érvényességi idején belül, amelyből legfeljebb 150 óra a hatóság által jóváhagyott szimulátoron is végrehajtható.

b) Olyan repülőtéren, repülőtéri körzetben, ahol az elmúlt három év átlagában végrehajtott, illetve ennek hiányában a tervezett, gazdasági célú légiközlekedést végző légijármű mozgás - függetlenül a maximális felszálló tömegtől és a légijármű üléseinek számától - kevesebb mint évi 10 000, gyakorlati oktató légiforgalmi irányító felügyelete mellett ellátott szakszolgálat ideje nem lehet kevesebb mint 150 óra a gyakornok légiforgalmi irányító szakszolgálati engedély érvényességi idején belül, amelyből legfeljebb 75 óra a hatóság által jóváhagyott szimulátoron is végrehajtható.

2.2.2.1. Toronyirányítás jogosítás kiterjesztés (TWR)

2.2.2.2. Földi mozgások irányítása felderítő berendezésseljogosítás kiterjesztés (GMS)

További szakismeret:

- gurító radar használata a helyi eljárásoknak megfelelően.

2.2.2.3. Radarirányítás jogosítás kiterjesztés (RAD) További szakismeret:

- radareljárások alkalmazása helyi körülmények szerint.

2.2.2.4. Földi mozgások irányítása felderítő berendezéssel és radarirányítás kiterjesztés (GMS-RAD)

További szakismeret:

- gurító radar használata a helyi eljárásoknak megfelelően és radar eljárások alkalmazása.

2.2.3. Bevezető irányítás eljárás jogosítás (APP)

Szakismeret:

- a közeikörzeti irányítói szektorok feladata és az alkalmazandó irányítói eljárások,

- a helyi légiforgalom jellegzetességei, műszeres indulási, megközelítési és megszakított megközelítési, valamint várakozási eljárások,

- a közeikörzetben található repülőterek és azok légiforgalmánakjellege, valamint az ott alkalmazott eljárások,

- a bevezető irányító egység és a szomszédos légiforgalmi egységek, illetve egyéb szolgálatok közötti együttműködési eljárások,

- a közeikörzet földrajzi viszonyai és kiemelkedő tereptárgyai,

- a riasztás helyi eljárásai, a rendelkezésre álló eszközök,

- a közeikörzet középpontjától mért 200 km sugarú terület időjárási jellegzetességei, a rendelkezésre álló meteorológiai információk és azok értékelése,

- a rendelkezésre álló műszaki eszközök és azok felhasználásának szabályai, kezelésük,

- a közeikörzetben telepített és a légiforgalmi irányítás célját szolgáló rádiónavigációs és hírközlő berendezések és felhasználásuk.

Gyakorlati tapasztalat:

Gyakorlati oktató légiforgalmi irányító felügyelete mellett legalább 400 órás bevezető/körzeti irányító szakszolgálat ellátása a gyakornok légiforgalmi irányító szakszolgálati engedély érvényességi idején belül.

2.2.4. Bevezető irányítás légtérellenőrző berendezés jogosítás és radarirányítás kiterjesztés (APS-RAD)

Szakismeret:

- a közeikörzeti irányítói szektorok feladata és az alkalmazandó irányítói eljárások,

- a helyi légiforgalom jellegzetességei, műszeres indulási, megközelítési és megszakított megközelítési, valamint várakozási eljárások,

- a közeikörzetben található repülőterek és azok légiforgalmának jellege, valamint az ott alkalmazott eljárások,

- a bevezető irányító egység és a szomszédos légiforgalmi egységek, illetve egyéb szolgálatok közötti együttműködési eljárások,

- a közeikörzet földrajzi viszonyai és kiemelkedő tereptárgyai,

- a riasztás helyi eljárásai, a rendelkezésre álló eszközök,

- a közeikörzet középpontjától mért 200 km sugarú terület időjárási jellegzetességei, a rendelkezésre álló meteorológiai információk és azok értékelése,

- a rendelkezésre álló műszaki eszközök és azok felhasználásának szabályai, kezelésük,

- a közeikörzetben telepített és a légiforgalmi irányítás célját szolgáló rádiónavigációs és hírközlő berendezések és felhasználásuk,

- radareljárások alkalmazása a helyi körülmények szerint,

- radarirányítás esetén a közeikörzeten belül kiadható legalacsonyabb biztonságos magasságok.

Gyakorlati tapasztalat:

Gyakorlati oktató légiforgalmi irányító felügyelete mellett legalább 400 órás bevezető/körzeti irányító szakszolgálat ellátása a gyakornok légiforgalmi irányító szakszolgálati engedély érvényességi idején belül. ACS-RAD jogosítás kiterjesztéssel rendelkező légiforgalmi irányító esetén gyakorlati oktató légiforgalmi irányító felügyelete mellett legalább 200 órás bevezető/körzeti irányító szakszolgálat ellátása.

2.2.5. Körzeti irányítás eljárás jogosítás (ACP)

Szakismeret:

- a körzeti irányítói szektorok feladata és az alkalmazandó irányítói eljárások, ellenőrzött légterek, várakozási eljárások,

- a körzet légiforgalmának jellegzetességei, a körzet repülőterei és azok légiforgalmának jellege,

- az irányító központ és a szomszédos légiforgalmi irányítói egységek és egyéb szolgálatok közötti együttműködési eljárások,

- a riasztás helyi eljárásai, a rendelkezésre álló eszközök,

- az irányítói körzet általános időjárási jellemzői és a rendelkezésre álló meteorológiai információk éttékelése, felhasználása,

- a rendelkezésre álló műszaki eszközök és azok felhasználásának szabályai, kezelésük,

- a körzetben telepített és a légiforgalmi irányítás céljára szolgáló rádiónavigációs és hírközlő berendezések és felhasználásuk.

Gyakorlati tapasztalat:

Gyakorlati oktató légiforgalmi irányító felügyelete mellett legalább 400 órás körzeti/útvonal irányító szakszolgálat ellátása a gyakornok légiforgalmi irányító szakszolgálati engedély érvényességi idején belül.

2.2.6. Körzeti irányítás légtérellenőrző berendezés jogosítás és radarirányítás kiterjesztés (ACS-RAD)

Szakismeret:

- a körzeti irányítói szektorok feladata és az alkalmazandó irányítói eljárások, ellenőrzött légterek, várakozási eljárások,

- a körzet légiforgalmának jellegzetességei, a körzet repülőterei és azok légiforgalmának jellege,

- az irányító központ és a szomszédos légiforgalmi irányítói egységek, valamint egyéb szolgálatok közötti együttműködési eljárások,

- a riasztás helyi eljárásai, a rendelkezésre álló eszközök,

- az irányítói körzet általános időjárási jellemzői és a rendelkezésre álló meteorológiai információk értékelése, felhasználása,

- a rendelkezésre álló műszaki eszközök és azok felhasználásának szabályai, kezelésük, a körzetben telepített és a légiforgalmi irányítás céljára szolgáló rádiónavigációs és hírközlő berendezések és felhasználásuk,

- radareljárások alkalmazása.

Gyakorlati tapasztalat:

Gyakorlati oktató légiforgalmi irányító felügyelete mellett legalább 400 órás körzeti/útvonal irányító szakszolgálat ellátása a gyakornok légiforgalmi irányító szakszolgálati engedély érvényességi idején belül. APS-RAD jogosítás kiterjesztéssel rendelkező légiforgalmi irányító esetén gyakorlati oktató légiforgalmi irányító felügyelete mellett legalább 200 órás körzeti/útvonal irányító szakszolgálat ellátása.

2.2.7. Munkahelyi gyakorlati oktatói kiterjesztés (OJTI)[27]

2.2.7.1. Repülőtéri irányítás látással, repülőtéri irányítás műszeres jogosításhoz:

a) Légiforgalmi irányító szakszolgálati engedély legalább hároméves - a kiterjesztési kérelemnek megfelelő -jogosítással, valamint

b) a c) pontban foglalt kivétellel, a kérelmet közvetlenül megelőzően legalább hat hónapos szakszolgálat ellátása azon repülőtéren, amelyre a kiterjesztést kérelmezi.

c) Olyan repülőtéren, repülőtéri körzetben, ahol az elmúlt három év átlagában végrehajtott, illetve ennek hiányában a tervezett gazdasági célú légiközlekedést végző légijármű mozgás - függetlenül a maximális felszállótömegtől és a légijármű üléseinek számától - kevesebb, mint évi 10 000, a b) pontban szereplő szakszolgálat ellátására előírt időtartam legalább három hónap.

d) Szakismeret: oktatási és vizsgáztatási módszertan.

2.2.7.2. Bevezető irányítás eljárás, bevezető irányítás légtérellenőrző berendezéssel, körzeti irányítás eljárás és körzeti irányítás légtérellenőrző berendezéssel jogosításhoz:

a) Légiforgalmi irányító szakszolgálati engedély legalább négyéves - a kiterjesztési kérelemnek megfelelő -jogosítással.

b) Szakismeret: oktatási és vizsgáztatási módszertan.

2.2.8. Munkahelyi (Egység) kiterjesztés[28]

Szakismeret: új munkahelyre történő kiterjesztés esetén a jogosításhoz/jogosítás kiterjesztéshez előírt szakismereti tárgyak.

2.3. Légiforgalmi irányító szakszolgálati engedély meghosszabbításának feltételei:

Nyelvismeret:

a) a 2004. január 15. előtt megadott szakszolgálati engedélyek meghosszabbítása esetén

- angol nyelvismereti teszt, az EPT 40%-a,

- 2006. január 1-jétől angol nyelvismereti teszt, az EPT 55%-a.

Ha a 2004. január 15. előtt megadott szakszolgálati engedélynek az e rendelet hatálybalépésének évében történő meghosszabbítása során a kérelmező az angol nyelvismereti teszt, az EPT 40%-át nem teljesíti, külön kérelemre a szakszolgálati engedélye egy alkalommal, 3 hónappal meghosszabbítható;

b) a 2004. január 15. után megadott szakszolgálati engedélyek meghosszabbítása esetén angol nyelvismereti teszt, az EPT 65%-a;

c) 2008. január 1-jétől a szakszolgálati engedély megadásának időpontjától függetlenül az angol nyelvismereti teszt, az EPT 65%-a.

2004. január 15-től a légiforgalmi irányítók angol nyelvismereti tesztjét hatévenként kell ismét felmérni, ha az engedélyes a szakszolgálati engedély megszerzésekor, meghosszabbításakor az angol nyelvismereti teszt, az EPT 80% szintet elérte.

Gyakorlati tapasztalat:

A képzési szabályzatban foglaltak sikeres teljesítése, amelynek igazolására a légiforgalmi szolgáltató jogosult.

3. Repüléstájékoztató tiszt szakszolgálati engedély

3.1. A repüléstájékoztató tiszt szakszolgálati engedély megszerzésének általános feltételei:

Életkor: betöltött 19. életév.

Iskolai végzettség: középfokú.

Szakismeret:

- légiközlekedési jog,

- légiforgalmi szolgáltatás-ATM (a repüléstájékoztató tevékenység ellátásához szükséges mértékben),

- léginavigációs ismeretek,

- repülésmeteorológiai ismeretek,

- légijármű típusok és működési jellemzőik, - topográfiai ismeretek.

[A légiforgalmi szolgáltatás szakismereti tárgy tartalmazza a 191/1997. (XI. 4) Korm. rendelettel kihirdetett Nemzetközi Távközlési Egyesület Alapokmányán és Egyezményén alapuló, Nemzetközi Rádiószabályzatban foglalt követelményeket, a korlátozott rádiótelefon-kezelői jogosítás megszerzéséhez.]

3.2. A repüléstájékoztató tiszt szakszolgálati engedély megszerzésének további feltételei:

3.2.1. Repülőtéri repüléstájékoztatás jogosítás (AFIS) Nyelvismeret: angol nyelvismereti teszt, az EPT 50%-a.

Szakismeret:

- helyi repülőtérrend,

- helyi légiforgalom jellegzetességei,

- a repülőtér 50 km-es körzete földrajzi viszonyainak és kiemelkedő tereptárgyainak, időjárási jellegzetességeinek, tiltott, korlátozott, veszélyes és ellenőrzött légterének ismérvei,

- rendelkezésre álló repülésmeteorológiai információk és azok értékelése,

- a riasztás helyi eljárásai és a rendelkezésre álló eszközök,

- repülésbejelentő irodát működtető AFIS szolgálattal rendelkező repülőtereken a repülésbejelentő szolgálat feladatainak ismerete (AFTN kezelés, FPL kitöltés és szétosztás szabályai stb.),

- a repülőtéri repüléstájékoztató egység és a szomszédos légiforgalmi egységek, valamint egyéb szolgálatok közötti együttműködési eljárások.

Gyakorlati tapasztalat:

Legalább 150 órás szakszolgálat ellátása a kérelem benyújtását megelőző 9 hónapon belül, megfelelő jogosítással és legalább 3 éves gyakorlattal rendelkező repülőtéri repülés tájékoztató tiszt felügyelete mellett. A felügyelet mellett végzett munkahelyi gyakorlati tevékenység ideje 50 órára csökkenthető a körzeti repüléstájékoztató tiszti, vagy másik repülőtéren AFIS jogosítással és legalább 2 éves gyakorlattal rendelkező kérelmező esetén.

3.2.2. Körzeti repüléstájékoztatás jogosítás és radar tanácsadás kiterjesztés (FIS-RADA)

Nyelvismeret: "A" vagy "C" típusú középfokú vagy ezzel egyenértékű, államilag elismert angol nyelvvizsga és angol nyelvismereti teszt, az EPT 55%-a.

Szakismeret:

- a repüléstájékoztató körzet légiforgalmának jellegzetességei, repülőterei és az ott folyó légiforgalom jellege,

- a körzeti repüléstájékoztató egység és a szomszédos légiforgalmi egységek és egyéb szolgálatok közötti együttműködési eljárások,

- a riasztás helyi eljárásai és a rendelkezésre álló eszközök,

- a repüléstájékoztató körzet általános földrajzi, időjárási jellemzői és a rendelkezésre álló meteorológiai információk értékelése, felhasználása,

- a rendelkezésre álló műszaki eszközök és azok felhasználásának szabályai, kezelésük,

- a körzetben telepített, a léginavigáció és repüléstájékoztatás céljára szolgáló rádiónavigációs és hírközlő berendezések, valamint felhasználásuk,

- a repüléstájékoztató körzetben alkalmazott radartanácsadói eljárások.

Gyakorlati tapasztalat:

Legalább 200 órás szakszolgálat ellátása a kérelmet megelőző 9hónapon belül, gyakorlati oktató körzeti repüléstájékoztató tiszt felügyelete mellett.

3.2.2.1. Munkahelyi gyakorlati oktatói kiterjesztés (FIS OJTI)

Legalább ötéves körzeti repüléstájékoztató tiszt szakszolgálati engedély.

Szakismeret:

- oktatási és vizsgáztatási módszertan.

3.3. A repüléstájékoztató szakszolgálati engedély meghosszabbításának feltételei:

3.3.1. Repülőtéri jogosítás Nyelvismeret:

a) a 2004. január 15. előtt megadott szakszolgálati engedélyek meghosszabbítása esetén:

- az angol nyelvű rádió-távbeszélő kifejezések ismerete,

- 2006. január 1-jétől angol nyelvismereti teszt, az EPT40%-a;

b) a 2004. január 15. után megadott szakszolgálati engedélyek meghosszabbítása esetén 2006. január 1-jétől angol nyelvismereti teszt, az EPT 50%-a;

c) 2008. január l-jétől a szakszolgálati engedély megadásának időpontjától függetlenül a angol nyelvismereti teszt, az EPT 50%-a.

2004. január 15-től a repülőtéri repüléstájékoztatók angol nyelvismeretét hatévenként kell ismét felmérni, ha az engedélyes a szakszolgálati engedély megszerzésekor, meghosszabbításakor az angol nyelvismereti teszt, az EPT 80% szintet elérte.

Gyakorlati tapasztalat:

A képzési szabályzatban foglaltak sikeres teljesítése, amelynek igazolására a légiforgalmi szolgáltató jogosult.

3.3.2. Körzeti jogosítás

Nyelvismeret:

a) a 2004. január 15. előtt megadott szakszolgálati engedélyek meghosszabbítása esetén:

- az angol nyelvű rádió-távbeszélő kifejezések ismerete,

- 2006. január 1-jétől angol nyelvismereti teszt, az EPT 50%-a;

b) a 2004. január 15. után megadott szakszolgálati engedélyek meghosszabbítása esetén 2006. január 1-jétől angol nyelvismereti teszt, az EPT 55%-a;

c) 2008. január 1-jétől a szakszolgálati engedély megadásának időpontjától függetlenül a angol nyelvismereti teszt, az EPT 55%-a.

2004. január 15-től a körzeti repüléstájékoztatók angol nyelvismeretét hatévenként kell ismét felmérni, ha az engedélyes a szakszolgálati engedély megszerzésekor, meghosszabbításakor az angol nyelvismereti teszt, az EPT 80% szintet elérte.

Gyakorlati tapasztalat:

A képzési szabályzatban foglalták sikeres teljesítése, amelynek igazolására a légiforgalmi szolgáltató jogosult.

4. ATM repülésüzemi tiszt szakszolgálati engedély

4.1. ATM repülésüzemi tiszt szakszolgálati engedély megszerzésének feltételei:

Életkor: betöltött 19. életév.

Iskolai végzettség: középfokú (légtérgazdálkodó számára: felsőfokú vagy legalább 10 éves légijármű-vezető, légiforgalmi irányító, körzeti repüléstájékoztató vagy legalább 1 éves légtérgazdálkodó gyakorlat).

Nyelvismeret: "A" vagy "C" típusú középfokú vagy azzal egyenértékű, államilag elismert angol nyelvvizsga és angol nyelvismereti teszt, az EPT 50%-a.

Szakismeret:

- légiközlekedési jog,

- légiforgalmi szolgáltatás - ATM (a repülésüzemi tiszti tevékenység ellátásához szükséges mértékben),

- légiforgalmi távközlési ismeretek,

- léginavigációs ismeretek,

- repülésmeteorológiai ismeretek,

- légíjármű típusok és működési jellemzőik.

Gyakorlati tapasztalat:

Legalább három hónapos munkahelyi gyakorlati képzésben kell részt vennie, legalább három éves gyakorlattal rendelkező, jogosított ATM repülésüzemi tiszt felügyelete mellett.

4.2. ATM repülésüzemi tiszt szakszolgálati engedély meghosszabbításának feltételei:

2008. január 1-jétől angol nyelvismereti teszt, az EPT 50%-a.

2004. január 15-tól ATM repülésüzemi tiszt angolnyelv-ismeretét hatévenként kell ismét felmérni, ha az engedélyes a szakszolgálati engedély megszerzésekor, meghosz-szabbításakor az angol nyelvismereti teszt, az EPT 80% szintet elérte.

Gyakorlati tapasztalat:

A képzési szabályzatban foglaltak sikeres teljesítése, amelynek igazolására a légiforgalmi szolgáltató jogosult.

4. számú melléklet a 3/2004. (I. 13.) GKM rendelethez

Légiforgalmi szakszemélyzet szakszolgálati engedély kérő lap

[29]
Nemzeti Közlekedési Hatóság Polgári Légiközlekedési Igazgatósága
(A szervezet hivatalos emblémájával ellátva)
Ha van, a gyakornok légiforgalmi irányító, légiforgalmi irányító, repüléstájékoztató tiszt, repülésüzemi tiszt szakszolgálati engedély száma: [ ]
Kitöltési útmutató: Kérjük, nyomtatott NAGY BETŰKKEL töltse ki! A vonatkozó rovatokat szöveggel vagy jellel töltse ki.Szakszolgálati engedély kérő lap: Kérjük, a felsoroltak szerint a megfelelő rovatokat kitölteni!
Gyakornok légiforgalmi irányító - la, 2,3,7,8 rovatok
Légiforgalmi irányító - la, lb, 2,3,5,7,8 rovatok
Repüléstájékoztató tiszt - la, 2,3, 5,7,8 rovatok
Repülésüzemi tiszt - la, 2, 3,5,7,8 rovatok
Kiegészítő jogosítás(ok) és/vagy
kiterjesztés(ek) - la, lb, 5,7,8 rovatok
Jogosítás(ok) törlése - la, lb, 5,7 rovatok
Személyes adatok változása - la, 7 rovatok
la. Személyi adatok _______Vezetéknév []
Keresztnév []
Születési dátum (év / hó / nap) [ / / ]Születési hely [ ]Állampolgárság [ ]
Állandó lakcím []
Irányítószám [ ]Helység [ ]E-mail [ ]
Lakás / mobil telefonszám []Faxszám [ ]
lb. Légiforgalmi egység / szektor / munkahelyEgység neveICAO négybetűs kód
Postacím:telefonszám:
2. A kért szakszolgálati engedélyGyakornok légiforgalmi irányító
Új [ ]
Repüléstájékoztató tiszt
Új [ ] vagy Meghosszabbító [ ]
Légiforgalmi irányító
Új [ ] vagy Meghosszabbító [ ] Repülésüzemi tiszt
Új [ ] vagy Meghosszabbító [ ]
3. AlapképzésKépzés száma [ ] A képzés dátuma [ / / -tói / / -ig]
A képzés eredménye [ ]
Az 5. pontban jelölje meg azt a jogosítást / kiterjesztést, amelyben a munkahelyi gyakorlati képzést sikeresen elvégezte.
4. Jogosítások törlése
Az 5. pontban jelölje meg azt a jogosítást / jogosítás kiterjesztést, amelynek törlését kéri.
5. Jogosítás/jogosítás kiterjesztés/szakszolgálati engedély kiterjesztés
Repülőtéri irányítás látással [ ]
Repülőtéri irányítás műszeres [ ]
Gurítóirányítás [ ] Repülőtéri repülés irányítás [ ] Toronyirányítás [ ]
Földi mozgások irányítása felderítő berendezéssel [ ] Radarirányítás [ ]
Bevezető eljárás irányítás [ ]
Bevezető irányítás légtérellenőrző berendezéssel [ ]
Radar irányítás [ ]
Körzeti eljárás irányítás [ ]
Körzeti irányítás légtérellenőrző berendezéssel [ ]
Radar irányítás [ ]
Körzeti repüléstájékoztatás [ ] .
Radar tanácsadás [ ]
Repülőtéri repüléstájékoztatás [ ] .
Légiforgalmi tájékoztatás [ ]
NOTAM kezelés [ ] Repülés bejelentés [ ] AFTN kezelés [ ]
Repülési adatfeldolgozás és adatközlés [ ]
Áramlásszervezés [ ]
Légtérgazdálkodás [ ]
Munkahelyi gyakorlati oktató [ ]
6. Képzést végző szerv igazolása / Légiforgalmi szolgáltató igazolása
A kérelmező az előírt munkahelyi gyakorlatot teljesítette / A kérelmező - hosszabbítás esetén - a képzési szabályzatban foglaltakat teljesítette.
Név Aláírás Dátum
7. A kérelmező nyilatkozata
Kijelentem, hogy a fenti nyilatkozatokat figyelmesen áttekintettem és abban foglaltak a valóságnak megfelelnek. ..................................................................................................................................................................................................................................
Név Aláírás Dátum
8. Költségek
Kitöltés után a következő címre küldje:

Telefon:
Megjegyzések:
Beérkezés időpontja: Feldolgozó aláírása:

5. számú melléklet a 3/2004. (I. 13.) GKM rendelethez

SzintKiejtés
Elfogadott egy olyan nyelvjárás és/vagy kiejtés, ami még érthető a légiközlekedési szakma számára
Szerkezet
A feladatvégzéshez alkalmas nyelvhasználat szerint meghatározott, megfelelő nyelvtani szerkezetek és mondatszerkesztés
SzókészletFolyékonyságMegértésTársalgás
6. Szakértői szint
Legalább EPT 90%
Bár a kiejtést, hangsúlyt, ritmust és hanglejtést az anyanyelvi vagy a tájjellegű eltérések befolyásolhatják, ez szinte soha nem zavarja a megértést.Mind az alapvető, mind az összetett nyelvtani szerkezetek alkalmazása és a mondatszerkesztés következetesen szabályos.A szókészlet terjedelme és helyes alkalmazása megfelelő a széles körű ismerős és ismeretlen témákról való hatékony beszélgetéshez. A szóhasználat köznyelvi, árnyalt és érzékeny a hangterjedelemre.Képes természetes, megerőltetés nélküli folyékony beszédre. Stilisztikai hatással változtatja a beszéd sebességét, pl. hogy kihangsúlyozzon egy-egy részletet. Magától értetődően használ helyes társalgási jelzőket és összekötő szavakat.Egyenletesen, pontosan, szinte mindent megért a szövegkörnyezetben, beleértve a kulturális és nyelvi finomságok megértését is.Szinte minden helyzetben könnyen teremt kapcsolatot. Fogékony a szóbeli és nem kifejezett célzásokra, és helyesen válaszol rájuk.
5.
Kibővített szint
Legalább EPT 80%
Bár a kiejtést, hangsúlyt, ritmust és hanglejtést az anyanyelvi vagy a tájjellegű eltérések befolyásolják, ez ritkán zavarja a megértést.Az alapvető nyelvtani szerkezetek alkalmazása és a mondatszerkesztés következetesen szabályos. Megkísérli az összetett szerkezetek használatát, de hibákkal, amelyek néha befolyásolják a jelentéstartalmat.A szókészlet terjedelme és helyes alkalmazása megfelelő a mindennapi, konkrét és a munkához kapcsolódó témákról való hatékony beszélgetéshez. A körülírás következetes és sikeres. A szóhasználat néha köznyelvi.Viszonylag könnyen képes ismerős témákról beszélni, de lehet, hogy nem változtatja a beszédsebességet stilisztikai eszközként. Képes helyes társalgási jelzők és összekötő szavak használatára.A szövegértés pontos a mindennapi, konkrét és a munkához kapcsolódó témákban és jobbára pontos, amikor a beszélő egy nyelvi vagy a helyzetből adódó problémával vagy egy váratlan fordulattal szembesül. Képes megérteni a különböző, nyelvjárásokat és/vagy kiejtéseket, hanghordozást.Azonnali, helyes megfelelő és informatív a válaszok alkalmazása. Hatékonyan kezeli a beszélő/hallgató kapcsolatot.
4.
Operatív szint
Legalább EPT 65%
A kiejtést, hangsúlyt, ritmust és hanglejtést az anyanyelv és a tájjellegű eltérések befolyásolják, de ez csak néha zavarja a megértést.Ötletesen és rendszerint jól alkalmazza az alapvető nyelvtani szerkezeteket és mondatszerkesztést. Hibák előfordulhatnak, főként szokatlan és váratlan körülmények között, de ez ritkán befolyásolja a jelentéstartalmat.A szókészlet terjedelme és helyes alkalmazása rendszerint elegendő a mindennapi, konkrét és a munkához kapcsolódó témákról való hatékony beszélgetéshez. Gyakran sikeres a körülírás, amikor szóhiány lép fel szokatlan és váratlan helyzetekben.Képes a megfelelő ütemű, rugalmas nyelvhasználatra. Alkalmanként lehetséges a beszéd fonalának elvesztése az elbeszélő vagy formai nyelvről a közvetlen párbeszédes társalgásra való áttérésnél, de ez nem gátolja a hatékony közleményváltást. Képes helyes társalgási jelzők és összekötő szavak korlátozott használatára. A toldalékszavak használata nem zavaró.A szövegértés pontos a mindennapi, a konkrét és a munkához kapcsolódó témákban, és jobbára pontos, amikor a használt kiejtés vagy változatai kielégítően érthetőek "a nemzetközi légiközlekedési szakma számára: Amikor a beszélő egy nyelvi vagy a helyzetből adódó problémával szembesül, vagy egy váratlan fordulat miatt, a megértés lassabb lehet, vagy magyarázatot igényel.A válasz rendszerint azonnali, helyes és informatív. Közleményváltást kezdeményez és tart fenn még akkor is, amikor egy váratlan fordulattal találkozik. Megfelelően kezeli a nyilvánvaló félreértéseket ellenőrzés, megerősítés vágy tisztázás útján.
3.
Pre-operatív szint
Legalább EPT 50%
A kiejtést, hangsúlyt, ritmust és hanglejtést az anyanyelvi vagy a helyi eltérések befolyásolják, és ez gyakran zavarja a megértést.Nem alkalmazza mindig jól az előre látható szituációkkal kapcsolatos alapvető nyelvtani szerkezeteket és a mondatszerkesztést. A hibák gyakran zavarossá teszik a jelentéstartalmat.A korlátozott terjedelmű és helyességű szókészlet gyakran elegendő a mindennapi, konkrét és a munkához kapcsolódó kommunikációhoz, de a nyelvtani szerkezetek és szókincs készlete szűkös, a szavak kiválasztása gyakorta helytelen. Gyakran képes a sikeres körülírásra, amikor szóhiány lép fel.Képes a rugalmas nyelvhasználatra, de a beszédmód és a szünetek alkalmazása is gyakran helytelen. A nyelvhasználat során az akador zások és a lassúság akadályozhatják a kommunikációt. A toldalékszavak használata néha zavaró.A szövegértés gyakran pontos a mindennapi, a konkrét és a munkához kapcsolódó témákban, és amikor a használt kiejtés vagy változatai kielégítően érthetőek a nemzetközi légiközlekedési szakma számára. Elmulaszthatja egy nyelvi vagy egy helyzetből adódó probléma, vagy váratlan fordulat megértését.A válasz néha azonnali, helyes és informatív. Közleményváltást kezdeményez és tart fenn meglehetős köny-nyedséggel ismerős témákban és előrelátható helyzetekben. Általában pontatlan, amikor egy váratlan fordulattal áll szemben.

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 18/2006. (IV. 19.) GKM rendelet 1. § -a. Hatályos 2006.04.27.

[2] A polgári légiközlekedési szakszolgálati engedélyek egészségügyi feltételeiről és kiadásuk rendjéről szóló 14/2002. (II. 26.) KöViM-EüM együttes rendelet.

[3] Megállapította a 18/2006. (IV. 19.) GKM rendelet 2. § -a. Hatályos 2006.04.27.

[4] A légiközlekedéssel kapcsolatos hatósági eljárások díjairól szóló 3/2002. (VI. 20.) GKM rendelet.

[5] Beiktatta a 18/2006. (IV. 19.) GKM rendelet 3. § -a. Hatályos 2006.04.27.

[6] A külföldiek beutazásáról és tartózkodásáról szóló 2001. évi XXXIX. törvény.

[7] Módosította a 83/2006. (XII. 13.) GKM rendelet 5. § (5) bekezdése. Hatályos 2007.01.01.

[8] Megállapította a 18/2006. (IV. 19.) GKM rendelet 4. § -a. Hatályos 2006.04.27.

[9] Megállapította a 18/2006. (IV. 19.) GKM rendelet 4. § -a. Hatályos 2006.04.27.

[10] Az Lt. 52. §-ának (1) bekezdése és az Lt. végrehajtásáról szóló 141/1995. (XI. 30.) Korm. rendelet 23. §-a (2) bekezdése.

[11] Módosította a 83/2006. (XII. 13.) GKM rendelet 5. § (5) bekezdése. Hatályos 2007.01.01.

[12] Megállapította a 73/2005. (IX. 28.) GKM rendelet 2. § (4) bekezdése. Hatályos 2005.10.06.

[13] Megállapította a 18/2006. (IV. 19.) GKM rendelet 5. § -a. Hatályos 2006.04.27.

[14] Módosította a 18/2006. (IV. 19.) GKM rendelet 8. § (2) bekezdése. Hatályos 2006.04.27.

[15] Módosította a 18/2006. (IV. 19.) GKM rendelet 8. § (2) bekezdése. Hatályos 2006.04.27.

[16] Megállapította a 18/2006. (IV. 19.) GKM rendelet 6. § (1) bekezdése. Hatályos 2006.04.27.

[17] Módosította a 18/2006. (IV. 19.) GKM rendelet 6. § (2) bekezdése. Hatályos 2006.04.27.

[18] Megállapította a 18/2006. (IV. 19.) GKM rendelet 6. § (3) bekezdése. Hatályos 2006.04.27.

[19] Megállapította a 18/2006. (IV. 19.) GKM rendelet 6. § (3) bekezdése. Hatályos 2006.04.27.

[20] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 10. § 190. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.

[21] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 10. § 190. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.

[22] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 10. § 190. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.

[23] Módosította a 95/2006. (XII. 27.) GKM rendelet 56. § a)-b) pontja. Hatályos 2007.01.01.

[24] Módosította a 95/2006. (XII. 27.) GKM rendelet 56. § a)-b) pontja. Hatályos 2007.01.01.

[25] Módosította a 95/2006. (XII. 27.) GKM rendelet 56. § a)-b) pontja. Hatályos 2007.01.01.

[26] Megállapította a 18/2006. (IV. 19.) GKM rendelet 7. § -a. Hatályos 2006.04.27.

[27] Megállapította a 92/2006. (XII. 27.) GKM rendelet 1. §-a. Hatályos 2007.01.01.

[28] Megállapította a 18/2006. (IV. 19.) GKM rendelet 7. § -a. Hatályos 2006.04.27.

[29] Módosította a 95/2006. (XII. 27.) GKM rendelet 56. § a) pontja. Hatályos 2007.01.01.

Tartalomjegyzék