Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

18/2005. (V. 5.) HM rendelet

a hivatásos, szerződéses és hadköteles katonák, valamint a honvédségi közalkalmazottak egyes költségtérítéseiről szóló 21/2002. (IV. 10.) HM rendelet módosításáról

A Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló 2001. évi XCV. törvény (a továbbiakban: Hjt.) 287. § (2) bekezdésének/) pontjában kapott felhatalmazás alapján - figyelemmel a katonai és rendvédelmi felsőoktatási intézmények vezetőinek, oktatóinak és hallgatóinak jogállásáról szóló 1996. évi XLV. törvény (a továbbiakban: Hft.) 41. §-ában és a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény 2. §-ában foglaltakra - a hivatásos, szerződéses és hadköteles katonák, valamint a honvédségi közalkalmazottak egyes költségtérítéséről szóló 21/2002. (IV. 10.) HM rendelet (a továbbiakban: R.) módosítására a következőket rendelem el:

1. §

Az R. 1. § (1) bekezdés a)-c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A rendelet hatálya kiterjed...)

"a) hivatásos és - eltérő rendelkezés hiányában - a szerződéses katonára (a továbbiakban együtt: hivatásos katona);

b) a szolgálatot teljesítő önkéntes tartalékos katonára (a továbbiakban: tartalékos katona); a katonai felsőoktatási intézmény honvédségi ösztöndíjas és a szakképzésben résztvevő, illetve a katonai középfokú oktatási intézmény hallgatójára (a továbbiakban együtt: hallgató);

c) a közalkalmazottra;

d) a Munka Törvénykönyve hatálya alá tartozó munkavállalóra (a továbbiakban az a)-d) pont alattiak együtt: személyi állomány) ."

2. §

Az R. 2. § (3) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A rendelet 27. §-ának, illetőleg 29. §-ának alkalmazása tekintetében)

"b) család alatt a családtagok olyan közösségét kell érteni, melyben családtag a házastárs, az élettárs, továbbá az olyan közeli hozzátartozó, akit jogszabály* szerint a hivatásos katona köteles eltartani, és azt az áthelyezés, vezénylés időpontjában saját háztartásában ténylegesen eltartotta. Az élettársi viszonyt - az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény szerint kiadott -hatósági bizonyítvánnyal vagy közjegyzői okirattal kell igazolni."[1]

3. §

Az R. 3. § (4) bekezdése kiegészül a következő mondattal:

"E rendelet alkalmazásában csapatmozgásnak kell tekinteni a személyi állomány olyan, kiképzéssel, harckészültséggel vagy katasztrófaelhárítással kapcsolatos, kötelékben (raj, szakasz, század stb., illetve ezeknek megfelelő szervezeti egységben) történő utaztatását, amelynek lebonyolítása során a térítésmentes szállításról, a szálláshelyről és a természetbeni élelmezési ellátásról a honvédelmi szervezet - vagy a honvédség megbízása szerint más szervezet - intézményesen gondoskodik."

4. §

Az R. 15. § (3) bekezdésének második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A velük együtt kirendelt hivatásos katona, hallgató vagy közalkalmazott részére az ilyen közlekedési eszköz igénybevétele engedélyezhető."

5. §

Az R. 19. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A szolgálati kiküldetés során elsősorban honvédelmi szervezet által üzemeltetett (támogatott) szálláshelyet (szállodát, nőtlenszállót, nővérszállót, üdülőt, vendégszobát; a szerződéses legénységi állományú katona, illetve hallgató laktanyai elhelyezést stb.) kell igénybe venni."

6. §

Az R. 21. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Nem jogosult az e fejezet rendelkezései szerinti költségtérítésekre - a 28. § (1) bekezdés alapján járó munkábajárási költségtérítés kivételével - az a hivatásos katona, akit saját kérelemre helyeznek át más település szerinti szolgálatteljesítési helyre, vagy saját érdekkörben felmerülő ok miatt, saját elhatározásából nem költözik át oda, vagy költözik el onnan."

7. §

(1) Az R. 22. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Eltérő rendelkezés hiányában kiképzésre, továbbképzésre, átképzésre vagy egyéb szolgálati feladatra, a szolgálati helytől, illetve a lakóhelytől, tartózkodási helytől eltérő, településre vezényelt (beiskolázott), illetve kirendelt hivatásos katona vagy közalkalmazott részére a belföldi szolgálati kiküldetésre vonatkozó szabályok szerint kell megtéríteni az ezzel kapcsolatosan ténylegesen felmerült költségeket."

(2) Az R. 22. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A folyamatos, három hónapnál hosszabb időtartamú vezénylés esetén az (1) bekezdés szerinti utazási költségek helyett, a munkábajárási költségekre vonatkozó szabályok - ideértve a 29. § szabályait is - szerinti térítést kell megállapítani."

8. §

Az R. 23. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az (1) bekezdés a) pontja szerinti szállítási költségként a számlával (egyszerűsített számlával) és fuvarlevéllel vagy menetlevéllel* igazolt és indokolt mértékű csomagolási, rakodási, fuvarozási és biztosítási költségeket lehet megtéríteni. Indokoltnak kell tekinteni a hivatásos katona családi körülményeire jellemző, szokásos mennyiségű ingóság szállítási költségeit. Az állományilletékes parancsnok egyéni elbírálás alapján kivételesen engedélyezheti a szokásos mennyiséget meghaladó ingóság szállítási költségének, illetve a speciális szállító eszközök igénybevételének elszámolását, illetve a több ütemben történő átköltözésből eredő esetleges többletköltség megtérítését."[2]

9. §

Az R. 24. §-a kiegészül a következő (5)-(7) bekezdéssel:

"(5) Laktanyai vagy más szállóférőhelyen (nőtlen-, nővérszálló stb.) történő elhelyezés esetén költözködési költségtérítés címén legfeljebb 200 kg ingóság szállítási költsége számolható el.

(6) Amennyiben az állományilletékes parancsnok engedélyezi a legénységi állományú katona laktanyán kívüli lakhatását, a szolgálat érdekében történt áthelyezés (disz-lokáció) esetén engedélyezheti részére a költözködési költségek megtérítését.

(7) Az állományilletékes parancsnok a lakhatási támogatásra jogosult hivatásos katona részére - az egyéb feltételek teljesülése esetén - engedélyezheti a költözködési költségek megtérítését, a közigazgatási határon belüli költözködés esetén is, ha a hivatásos katona 2005. március 1-je után költözik első alkalommal önálló lakásba."

10. §

Az R. 28. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"28. § (1) A honvédelmi szervezet állományába tartozó hivatásos katona, a tartalékos katona és közalkalmazott munkábajárással kapcsolatos utazási költségeit az e tárgyban kiadott kormányrendelet11 alapján, illetve a rendelkezésre álló költségvetési előirányzat keretei között kell megállapítani és a személyi jövedelemadóról szóló - módosított - 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja. tv.) 25. §-a (2) bekezdésének b) pontja és az 1. sz. mellékletének 5.7. pont a) alpontja figyelembevételével kell folyósítani. A kormányrendelet előírásait az e rendeletben foglaltakkal együtt kell alkalmazni.[3]

(2) E rendelet alkalmazásában helyközi utazásnak kell tekinteni a közlekedési gazdasági társaság, illetve annak környéki (elővárosi) járataival a közigazgatási határon kívülről - átszállás nélkül - a célállomásig történő munkábajárást is, amennyiben erre a helyi díjszabáson kívül külön bérlet vagy menetjegy váltása kötelező.

(3) Az (1) bekezdésben említett kormányrendelet alkalmazása szempontjából állandó lakhelynek kell tekinteni annak a lakásnak a címét, amelybe a hivatásos katona vagy közalkalmazott ilyen szándékkal - a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló jogszabályok* szerinti - "Bejelentőlap lakóhelyváltozásról" elnevezésű okmánnyal bejelentkezett. Az e jogszabályok szerint létesített tartózkodási helyet ideiglenes lakóhelynek kell tekinteni."[4]

11. §

(1) Az R. 29. § (3) bekezdése a következő mondattal egészül ki:

"A lakhely szerinti településen a helyi munkábajárási költségek megtérítésére az idevonatkozó eseti engedélyezésre vonatkozó szabályok az irányadók."

(2) Az R. 29. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) Teljes összegű munkábajárási költségtérítés jár azok részére is, akiket a Hjt, a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény és a Munka Törvénykönyve idevonatkozó rendelkezései szerint a szolgálati (munka-) hely, illetve a lakhely szerinti településtől eltérő településen végzendő feladatra vezényeltek, illetve kirendeltek."

12. §

Az R. 30. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"30. § (1) Az állományilletékes parancsnok kérelemre, - az e célra jóváhagyott költségvetési előirányzat terhére -parancsban engedélyezheti a helyközi munkábajárási költségek (kormányrendeletben meghatározott, legfeljebb 80-86%-os mérték szerinti) megtérítését a menetjegy, bérlet, illetőleg számla leadása nélkül is azok részére, akik a munkábajáráshoz saját vagy házastársuk gépjármüvét veszik igénybe. E § alkalmazásában saját, illetve a házastárs tulajdonában levőnek tekinthető az a gépjármű is, amelynek forgalmi engedélyébe a hivatásos katona, illetve házastársa üzembentartóként be van jegyezve. A kérelemnek tartalmaznia kell az engedélyezéshez szükséges - (3) bekezdés szerinti - adatokat.

(2) Az (1) bekezdés szerinti költségelszámolás csak a ténylegesen szolgálatteljesítés, munkavégzés céljából történt utazás esetén alkalmazható, melyet a szolgálati elöljáró (felettes) aláírásával igazol.

(3) A helyközi munkábajárási költségtérítésre való jogosultság megállapítására vonatkozó parancs tartalmazza: a kedvezményezett nevét, állományviszonyát (katonák esetében a rendfokozatot), az utazás célállomásait, azok távolságát, az igénybe vehető közlekedési eszközt, az (1) bekezdés alkalmazása esetén a gépjármű tulajdonosát és forgalmi rendszámát, az utazási költségtérítés mértékét és jogalapját, formáját (napi munkábajárás vagy hétvégi hazautazás), az egy utazásra, vagy bérlet vásárlása esetén az egy hónapra elszámolható összeget (kötelezettségvállalás) . A jogosultságot a menetdíjak változása esetén, de legalább évente egyszer (január 1-jei fordulónappal) felül kell vizsgálni. A költségtérítést havonta, parancsban vagy a kifizetés alapjául szolgáló bizonylaton, a gazdálkodásra vonatkozó általános szabályok szerint kell utalványozni." .

13. §

Az R. 45. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A (szolgálati) gépjárművek parkolási díj elszámolását a menetlevélhez csatolt bizonylat (számla, egyszerűsített számla) alapján a parancsnok engedélyezi."

14. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba. Ezzel egyidejűleg hatályát veszti

- az R. preambulumában "a hadköteles katonák szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIV. törvény (a továbbiakban: Hkt.) 146. §-a (2) bekezdésének d) pontjában", valamint az "és hadköteles";

- az R. 4. §-ában "a Hkt.-ben"

- az R. 5. §-ában az "és hadköteles";

- az R. 33. §-ában az "és hadköteles"; szövegrészek, továbbá

- az R. 42. § (2) bekezdése;

- az R.-nek "a hadköteles katonákra vonatkozó sajátos szabályok"-at tartalmazó V. fejezete;

- az R. 43. § (1) bekezdésében levő "42. § (2) " hivatkozás pedig "22. § (1) " bekezdésre; az R. 16. §-ában a "személyi tulajdonú gépjármű" szövegrész pedig "saját vagy a házastárs tulajdonában levő gépjármű" szövegrészre változik.

Juhász Ferenc s. k.,

honvédelmi miniszter

Lábjegyzetek:

[1] * A házasságról, a családról és a gyámságról szóló 1952. évi IV. törvény VII. fejezet.

[2] * Ptk. 489. §; 2/1981. (I. 31.) MT rendelet; 89/1988. (XII. 20.) MT rendelet 23. §.

[3] * A munkábajárással kapcsolatos utazási költségtérítésekről szóló 78/1993. (V. 12.) Korm. rendelet.

[4] * 1992. évi LXV7. törvény; 146/1993. (X. 26.) Korm. rendelet