Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

26/2007. (V. 31.) IRM rendelet

a kitoloncolás végrehajtásának szabályairól

A szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek beutazásáról és tartózkodásáról szóló 2007. évi I. törvény (a továbbiakban: Szmtv.) 86. § (2) bekezdés c) pontjában, valamint a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló 2007. évi II. törvény (a továbbiakban: Harmtv.) 111. § (4) bekezdésében foglalt, a kitoloncolás szabályainak megállapítására vonatkozó felhatalmazás alapján - az igazságügyi és rendészeti miniszter feladat- és hatásköréről szóló 164/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. §-ának g) és h) pontjában megállapított feladatkörömben eljárva - a következőket rendelem el:

1. §

E rendeletet az Szmtv. 50. §-a, illetve a Harmtv. 65. §-a szerinti kitoloncolás feltételeinek megteremtésekor és foganatosításakor kell alkalmazni.

2. §

A kitoloncolást a kitoloncolt személy emberi méltóságának tiszteletben tartásával kell foganatosítani.

A kitoloncolás feltételeinek megteremtése

3. §[1]

Az Szmtv. végrehajtásáról szóló 113/2007. (V. 24.) Korm. rendelet 53. § (1) és (2) bekezdése, illetve a Harmtv. végrehajtásáról szóló 114/2007. (V. 24.) Korm. rendelet 142. § (4) és (5) bekezdése szerinti, a kitoloncolás feltételeinek megteremtése iránti intézkedések keretében a Rendőrség, illetve az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság (a továbbiakban: Főigazgatóság) különösen:[2]

a) gondoskodik a kitoloncolt célországba történő beutazásához, illetve a tranzitországokon történő átutazáshoz szükséges úti okmány, illetve vízum beszerzéséről;

b) megteszi a visszafogadási egyezmény alkalmazásához szükséges intézkedéseket;

c) gondoskodik a kitoloncolt szállításához használt járműről, beszerzi a szükséges menetjegyeket;

d) szükség esetén értesíti a célország és tranzitország erre kijelölt hatóságát, és gondoskodik a kitoloncolt más ország területén történő átszállításáról.

e)[3] szükség esetén kiállítja a jogellenesen tartózkodó harmadik országbeli állampolgárok visszaküldéséhez kiállított európai úti okmány létrehozásáról, valamint az 1994. november 30-i tanácsi ajánlás hatályon kívül helyezéséről szóló, 2016. október 26-i (EU) 2016/1953 európai parlamenti és tanácsi rendelet szerinti európai úti okmányt.

A kitoloncolás foganatosítása

4. §

A kitoloncolás foganatosítása során biztosítani kell, hogy

a) a kitoloncolt a személyes tárgyait magával vihesse, azon tárgyak kivételével, amelyek az emberi élet kioltására alkalmasak vagy egyébként a közbiztonságra veszélyes eszköznek minősülnek, vagy - légi úton történő kitoloncolás esetén - veszélyeztetik a repülés biztonságát;

b) a kitoloncolt élelmiszert kapjon, ha a foganatosítás időtartama a megkezdésétől a célállomásra történő megérkezésig a hat órát, tizennegyedik életévét be nem töltött kiskorú esetén a két órát meghaladja;

c) a kitoloncolt a foganatosítás megkezdésétől számított minden megkezdett órában ivóvizet kaphasson;

d) ha a kitoloncoltak között nő vagy kiskorú van, a kísérők egyike nő legyen.

5. §

A kitoloncolás foganatosításában kísérőként

a)[4] a kitoloncolást foganatosító rendőr,

b)[5] a Főigazgatóság személyi állományának tagja,

c) pszichológus,

d)[6] szakorvos, valamint egészségügyi dolgozó és

e) tolmács

f)[7] az (EU) 2019/1896 európai parlamenti és tanácsi rendelet 51. és 52. cikke alapján felállított állomány tagja

vehet részt.

6. §

Nem lehet a kitoloncolás foganatosítása során

a) a kitoloncolt személy légzőképességét bármilyen módon korlátozni, őt ragasztószalaggal vagy más eszközzel elnémítani;

b) a kitoloncolt személynek akarata ellenére nyugtató hatású szert adni, más gyógyszert orvosi utasítás nélkül beadni;

c) a kitoloncolt személlyel szemben mérgező vagy bénító gázt használni;

d) a kísérő személynek maszkot vagy csuklyát viselni.

7. §

(1)[8] A kitoloncolás alatt a rendőr kényszerítő eszközt a rá irányadó szabályok szerint alkalmazhat.

(2) A kényszerítő eszköz alkalmazásának lehetőségéről a kitoloncolt személyt a foganatosítás megkezdésekor tájékoztatni kell.

A légi úton történő kitoloncolás

8. §[9]

(1) A légi úton történő kitoloncolás feltételeinek megteremtése során, illetve annak foganatosításakor a harmadik államok kiutasított állampolgárainak két vagy több tagállam területéről történő kitoloncolására szolgáló közös légi járatok szervezéséről szóló, 2004. április 29-i 2004/573/EK tanácsi határozatot (a továbbiakban: 2004/573/EK tanácsi határozat) - ideértve annak mellékletét is - az ebben az alcímben foglalt rendelkezések figyelembevételével kell alkalmazni.

(2) Légi úton történő kitoloncoláshoz lehetőség szerint közvetlen légi járatot kell igénybe venni.

(3)[10] A harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló 2007. évi II. törvény végrehajtásáról szóló 114/2007. (V. 24.) Korm. rendelet 142. § (5) bekezdése szerinti intézkedések körében a Főigazgatóság megvizsgálja, hogy rendelkezésre áll-e a 2004/573/EK tanácsi határozat alapján szervezett közös légi járat.

9. §

(1)[11] Ha a harmadik országbeli állampolgár légi úton történő kitoloncolásához közvetlen légi járat igénybevételére nincs lehetőség, de a kitoloncolás végrehajtása a légi úton történő kiutasítás céljából történő átszállítás eseteiben biztosított segítségnyújtásról szóló, 2003. november 25-i 2003/110/EK tanácsi irányelv rendelkezéseinek alkalmazására köteles állam területén történő átszállítással (e § alkalmazásában a továbbiakban: légi átszállítás) biztosítható, a Főigazgatóság ehhez az adott állam (a továbbiakban: felkért állam) kijelölt hatóságának hozzájárulását kéri.

(2) A kísérettel ellátott vagy a kíséret nélküli légi átszállításhoz történő hozzájárulás iránti kérelmet a mellékletben meghatározott formanyomtatványon kell továbbítani úgy, hogy azt a felkért állam kijelölt hatósága az átszállítás megkezdése előtt legalább két nappal kézhez kapja. Különösen sürgős és kellően indokolt esetekben e határidőtől el lehet tekinteni.

(3) A kitoloncolás - a (4) bekezdésben foglalt kivétellel, illetve ha nemzetközi szerződés másként nem rendelkezik - a felkért állam hozzájárulása nélkül nem kezdhető meg.

(4) Amennyiben a felkért állam kijelölt hatósága két napos - kellően indokolt esetben a felkért állam kijelölt hatósága által negyvennyolc órával meghosszabbítható - határidőn belül nem ad választ a hozzájárulásra vonatkozó kérelemre, a kitoloncolás a felkért állam kijelölt hatóságához intézett értesítés útján megkezdhető.

(5)[12] A légi átszállítást foganatosító rendőr polgári ruhát visel, és fegyvert nem tarthat magánál.

(6)[13] A Főigazgatóság személyi állományának tagja vagy a légi átszállítást foganatosító rendőr, illetve a foganatosításban részt vevő kísérő személy a felkért állam hatósága képviselőjének kérésére átadja a személyazonosító okmányokat, a felkért állam kijelölt hatósága által továbbított átszállítási hozzájárulást, illetve hozzájárulás hiányában a megküldött értesítés egy példányát.

(7)[14] A felkért állam területén történő légi átszállítást a lehető legrövidebb időn, de legkésőbb huszonnégy órán belül végre kell hajtani. Amennyiben a légi átszállítás huszonnégy órán belül nem folytatható le, a Főigazgatóság a felkért állam kijelölt hatóságánál kezdeményezi a határidő legfeljebb negyvennyolc órával történő meghosszabbítását.

(8)[15] A felkért állam hatóságai által nyújtott szolgáltatások, valamint a kitoloncolás félbeszakítása esetén a harmadik országbeli állampolgár visszautazásának a felkért állam által fizetett - tételesen és összegszerűen meghatározott - költségeit a Főigazgatóság, illetve - visszairányítás kitoloncolással történő végrehajtása esetén - a Rendőrség megtéríti.

Közreműködés más állam által elrendelt kiutasítás végrehajtásában

10. §

(1)[16] A Harmtv. végrehajtásáról szóló 114/2007. (V. 24.) Korm. rendelet 141. § (7) bekezdése alapján a Rendőrség - a kérelmező állam kijelölt hatóságával folytatott kölcsönös konzultációkra is figyelemmel -

a) a harmadik országbeli állampolgárt fogadja a légi járműnél, és az átszállítási művelet teljes időtartama alatt hatósági kíséretet biztosít a repülőtér területén belül, különösen a csatlakozó légi járathoz,

b) szükség esetén gondoskodik a harmadik országbeli állampolgár és a kíséret sürgősségi orvosi ellátásáról,

c) étkezési lehetőséget biztosít a harmadik országbeli állampolgár és szükség esetén a kíséret számára,

d) átveszi, megőrzi és továbbítja a harmadik országbeli állampolgár úti okmányait, különösen kíséret nélküli légi átszállítás esetén,

e) kíséret nélküli légi átszállítás esetén a kérelmező állam kijelölt hatóságát tájékoztatja a harmadik országbeli állampolgár kiutazásának helyéről és időpontjáról,

f) a kérelmező állam kijelölt hatóságát tájékoztatja, amennyiben a harmadik országbeli állampolgár átszállítása során súlyos baleset következett be,

g) indokolt esetben gondoskodik a harmadik országbeli állampolgár és a kíséret biztonságos elhelyezéséről.

(2) Ha a Harmtv. végrehajtásáról szóló 114/2007. (V. 24.) Korm. rendelet 141. § (1) bekezdésében meghatározott légi átszállítás során

a)[17] a Főigazgatóság visszavonta a légi átszállításhoz történő hozzájárulását,

b)[18] a harmadik országbeli állampolgár engedély nélkül lépett be Magyarország területére,

c) a harmadik országbeli állampolgár egy másik tranzitországba, illetve célországba történő kiutasítása vagy a csatlakozó légi járatra történő felszállása sikertelen volt, vagy

d) a légi átszállítás egyéb oknál fogva nem lehetséges,

a Főigazgatóság a kérelmező állam kijelölt hatóságánál kezdeményezi a harmadik országbeli állampolgár visszafogadását, és szükség esetén gondoskodik a kiutazása feltételeinek megteremtéséről.[19]

11. §

(1)[20] A 10. § (1) bekezdés c) és g) pontja alapján nyújtott szolgáltatások, valamint a 10. § (2) bekezdése szerinti kiutaztatás költségeinek megtérítését a Főigazgatóság kezdeményezi a kérelmező állam kijelölt hatóságánál.

(2)[21] A 10. § (1) bekezdés b) pontja alapján nyújtott orvosi ellátás költségeinek megtérítését - amennyiben azok viselését nemzetközi egyezményben Magyarország nem vállalta - a Főigazgatóság kezdeményezi a kérelmező állam kijelölt hatóságánál. Ilyen esetekben a költségeket az egészségügyi szolgáltató felé a Főigazgatóság megelőlegezi.

Záró rendelkezések

12. §

(1) Ez a rendelet 2007. július 1-jén lép hatályba.

(2)[22]

13. §[23]

(1) Ez a rendelet

a) a légi úton történő kiutasítás céljából történő átszállítás eseteiben biztosított segítségnyújtásról szóló, 2003. november 25-i 2003/110/EK tanácsi irányelvnek, valamint

b) a harmadik országok illegálisan tartózkodó állampolgárainak visszatérésével kapcsolatban a tagállamokban használt közös normákról és eljárásokról szóló, 2008. december 16-i 2008/115/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 8. cikk (5) bekezdésének való megfelelést szolgálja.

(2)[24] Ez a rendelet

a) a harmadik államok kiutasított állampolgárainak két vagy több tagállam területéről történő kitoloncolására szolgáló közös légi járatok szervezéséről szóló, 2004. április 29-i 2004/573/EK tanácsi határozat, valamint

b) a jogellenesen tartózkodó harmadik országbeli állampolgárok visszaküldéséhez kiállított európai úti okmány létrehozásáról, valamint az 1994. november 30-i tanácsi ajánlás hatályon kívül helyezéséről szóló, 2016. október 26-i (EU) 2016/1953 európai parlamenti és tanácsi rendelet

c)[25] az Európai Határ- és Parti Őrségről, valamint az 1052/2013/EU és az (EU) 2016/1624 rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2019. november 13-i (EU) 2019/1896 európai parlamenti és tanácsi rendelet

végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapít meg.

Dr. Petrétei József s.k.,

igazságügyi és rendészeti miniszter

Melléklet a 26/2007. (V. 31.) IRM rendelethez

I. Átszállítás iránti kérelem légi úton történő kiutasítás céljából
[a légi úton történő kiutasítás céljából történő átszállítás eseteiben biztosított segítségnyújtásról szóló, 2003. november 25-i 2003/110/EK tanácsi irányelv (HL L 321., 2003. 12. 6., 26. o. ) 4. cikkével összhangban]
(Kérelmező egység): __________________________Hely, dátum:_________________________________
Hatóság: ___________________________________Telefon/fax/e-mail:_____________________________
Cím: _______________________________________A tisztségviselő neve:__________________________
Aláírás:_____________________________________
(Felkért egység)______________________________
Hatóság:____________________________________
Cím:_______________________________________
___________________________________________
A harmadik ország állampolgárának általános adatai, akire az átszállítási kérelem vonatkozik
Kérelem számaVezetéknévKeresztnévf/nSzületési időSzületési helyÁllampolgárságÚti okmányszáma/ típusa/
érvényessége
Harmadik
ország által
kibocsátott
vízum száma
(ha szükséges)
1
2
A légi járat adatai
JáratszámIndulási helyIndulás napjaIdőÉrkezési helyÉrkezés napjaIdő
Különös információk
Biztosítva van-e kíséret a harmadik ország állampolgára mellé?� igen� nemNév és beosztás:
Ajánlott-e rendőri kíséret jelenléte a repülőtéren?� igen� nem
Szükség van-e orvosi ellátásra?� igen� nemHa igen, határozza meg:
Fennáll-e azonosítható járványos betegség?*� igen� nemHa igen, határozza meg:
Voltak-e korábbi sikertelen kiutasítási kísérletek?� igen� nemHa igen, indokolja:
További megjegyzések
Megjegyzés: a kérelem benyújtásának időpontjában a 2003/110/EK irányelv 3. cikkének (3) és (5) bekezdése szerinti, a megtagadásra indokot adó ok nem volt ismeretes.
A felkért egység határozata
Az átszállítást engedélyezik.
Az átszállítást nem engedélyezik.
Indokok:
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________
(Név/aláírás/dátum)

Lábjegyzetek:

[1] Módosította az 51/2007. (XII. 11.) IRM rendelet 4. § - a. Hatályos 2008.01.01.

[2] A nyitó szövegrézt módosította a 27/2019. (VI. 28.) BM rendelet 7. § a) pontja. Hatályos 2019.07.01.

[3] Beiktatta a 7/2017. (V. 17.) BM rendelet 1. §-a. Hatályos 2017.05.18.

[4] Módosította az 51/2007. (XII. 11.) IRM rendelet 4. § - a. Hatályos 2008.01.01.

[5] Megállapította a 27/2019. (VI. 28.) BM rendelet 6. §-a. Hatályos 2019.07.01.

[6] Módosította a 35/2018. (XII. 21.) BM rendelet 8. § b) pontja. Hatályos 2019.01.01.

[7] Beiktatta a 23/2021. (VII. 29.) BM rendelet 10. §-a. Hatályos 2021.08.01.

[8] Módosította az 51/2007. (XII. 11.) IRM rendelet 4. § - a. Hatályos 2008.01.01.

[9] Megállapította a 33/2013. (VI. 28.) BM rendelet 1. §-a. Hatályos 2013.07.01.

[10] Módosította a 27/2019. (VI. 28.) BM rendelet 7. § b) pontja. Hatályos 2019.07.01.

[11] Módosította a 27/2019. (VI. 28.) BM rendelet 7. § b) pontja. Hatályos 2019.07.01.

[12] Módosította az 51/2007. (XII. 11.) IRM rendelet 4. § - a. Hatályos 2008.01.01.

[13] Módosította a 27/2019. (VI. 28.) BM rendelet 7. § c) pontja. Hatályos 2019.07.01.

[14] Módosította a 27/2019. (VI. 28.) BM rendelet 7. § b) pontja. Hatályos 2019.07.01.

[15] Módosította a 27/2019. (VI. 28.) BM rendelet 7. § b) pontja. Hatályos 2019.07.01.

[16] Módosította az 51/2007. (XII. 11.) IRM rendelet 4. § - a. Hatályos 2008.01.01.

[17] Módosította a 27/2019. (VI. 28.) BM rendelet 7. § b) pontja. Hatályos 2019.07.01.

[18] Módosította a 68/2011. (XII. 30.) BM rendelet 25. § - a. Hatályos 2012.01.01.

[19] A záró szövegrézt módosította a 27/2019. (VI. 28.) BM rendelet 7. § a) pontja. Hatályos 2019.07.01.

[20] Módosította a 27/2019. (VI. 28.) BM rendelet 7. § b) pontja. Hatályos 2019.07.01.

[21] Módosította a 27/2019. (VI. 28.) BM rendelet 7. § d) pontja. Hatályos 2019.07.01.

[22] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 20. § 12. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.

[23] Megállapította a 33/2013. (VI. 28.) BM rendelet 3. §-a. Hatályos 2013.07.01.

[24] Megállapította a 7/2017. (V. 17.) BM rendelet 2. §-a. Hatályos 2017.05.18.

[25] Beiktatta a 23/2021. (VII. 29.) BM rendelet 11. §-a. Hatályos 2021.08.01.

Tartalomjegyzék