Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

70/2009. (IV. 2.) Korm. rendelet

a szakképzettséggel rendelkező, pályakezdő álláskeresők munkatapasztalat-szerzésének és a létszámleépítések megelőzése érdekében a részmunkaidős foglalkoztatás támogatásáról

A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény 43. § (4) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján, az Alkotmány 35. § (1) bekezdés b) pontjában foglalt feladatkörében eljárva a Kormány a következőket rendeli el:

1. §

E rendelet alkalmazásban:

a) szakképzettséggel rendelkező pályakezdő álláskereső: aki a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény (a továbbiakban: Flt.) 58. § (5) bekezdés k) pontja szerint pályakezdő álláskeresőnek minősül, és legalább alapszintű szakképesítéssel vagy szakképesítést nyújtó középfokú iskolai végzettséggel rendelkezik;

b) megfelelő munkatapasztalatot nyújtó munkahely az, amely

ba) a munkakör a pályakezdő álláskereső képzettségi szintjének megfelel, és

bb) a pályakezdő álláskereső egészségi állapota szerint a munka elvégzésére alkalmas, és

bc) a munkahely és a lakóhely között naponta - tömegközlekedési eszközzel - történő oda- és visszautazás ideje a három órát, illetve tíz éven aluli gyermeket nevelő nő és tíz éven aluli gyermeket egyedül nevelő férfi esetében a két órát nem haladja meg;

c) munkaviszony:

ca)[1] a magyar jog hatálya alá tartozó munkaviszony, közalkalmazotti jogviszony, közszolgálati jogviszony, kormányzati szolgálati jogviszony, adó- és vámhatósági szolgálati jogviszony, bírói szolgálati viszony, ügyészségi szolgálati viszony, igazságügyi alkalmazottak szolgálati jogviszonya, a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú tagjának szolgálati jogviszonya, a honvédelmi alkalmazotti jogviszony, valamint a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának hivatásos szolgálati jogviszonya,

cb) a 4. § tekintetében a magyar jog hatálya alá tartozó munkaviszony;

d) bérköltség:

da)[2] a pályakezdő részére fizetendő, adózás előtti (bruttó) munkabér és az azt terhelő közterhek, valamint

db)[3] a pályakezdő fiatalok, az ötven év feletti munkanélküliek, valamint a gyermek gondozását, illetve a családtag ápolását követően munkát keresők foglalkoztatásának elősegítéséről, továbbá az ösztöndíjas foglalkoztatásról szóló 2004. évi CXXIII. törvény (a továbbiakban: Pftv.) szerint szociális hozzájárulási adókedvezménnyel foglalkoztatott pályakezdő esetén a pályakezdő részére fizetendő, adózás előtti (bruttó) munkabér;

e) szakképzettség: az alapszintű, középszintű, középfokú, emelt szintű, felsőfokú szakképesítés és a szakképesítést nyújtó középfokú iskolai végzettség, továbbá a felsőfokú iskolai végzettség;

f)[4] teljes munkaidő: a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 92. §-ában meghatározott időtartamok;

g)[5] alapbér: az Mt. 136. §-ában meghatározott adózás előtti (bruttó) bér és a szociális hozzájárulási adó;

h)[6] munkavállaló: aki a c) pont szerinti munkaviszonyban áll, feltéve, hogy nem jogosult öregségi nyugdíjra [Flt. 58. § (5) bekezdés i) pontja];

i)[7] részmunkaidős foglalkoztatás: az Mt. 58. §-a alapján módosításra kerülő munkaszerződésben legalább a teljes munkaidő felét elérő részmunkaidőben való megállapodás.

Szakképzettséggel rendelkező pályakezdő álláskeresők munkatapasztalat-szerzésének támogatása

2. §

(1)[8] Az állami foglalkoztatási szervként eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatal (a továbbiakban: járási hivatal) támogatást nyújt a munkaadó kérelmére, ha a munkaadó a pályakezdő álláskereső munkaviszony keretében történő foglalkoztatását napi legalább négyórás munkaidőben, és - (6) bekezdésben foglaltak figyelembevételével - legalább 365 napi időtartamra, az 1. § b) pontja szerinti munkahelyen vállalja.

(2)[9]

(3) A támogatást a foglalkoztatás időtartamára, legfeljebb azonban 365 napra a pályakezdő foglalkoztatásával kapcsolatban felmerülő bérköltség 50 és 100%-a közötti mértékben lehet megállapítani. A támogatás összege - a bérköltség 100 százalékának megfelelő támogatása esetén - havonta nem haladhatja meg

a)[10] az alapszintű szakképesítéssel rendelkező pályakezdő esetében, a kötelező legkisebb munkabér és a szociális hozzájárulási adó összegét,

b) a középszintű vagy középfokú szakképesítéssel, illetve szakképesítést nyújtó középfokú iskolai végzettséggel rendelkező pályakezdő esetében, a kötelező legkisebb munkabér másfélszeresét,

c) az emelt szintű vagy felsőfokú szakképesítéssel, illetve felsőfokú iskolai végzettséggel rendelkező pályakezdő esetében, a kötelező legkisebb munkabér kétszeresét.

(4) Ha a támogatás mértéke a bérköltség 100%-át nem éri el, illetve a foglalkoztatás nem teljes munkaidőben történik, akkor felső határként a (3) bekezdésben meghatározott összeg arányos részét kell figyelembe venni.

(5) A támogatásra való jogosultság, illetve a támogatás mértékének megállapításánál a pályakezdő álláskereső a munkakör betöltéséhez szükséges legmagasabb szakképesítését, illetve iskolai végzettségét kell figyelembe venni.

(6) Ha a pályakezdő támogatott munkaviszonya 365 napnál rövidebb idő után megszűnik, újbóli foglalkoztatása esetén a 365 napból fennmaradó időtartamra nyújtható támogatás.

3. §

(1)[11] A járási hivatal a Megyei (Fővárosi) Fejlesztési és Képzési Bizottság véleményének kikérése után minden naptári évben meghatározza azoknak a szakképzettségeknek a körét, amelyekkel rendelkező pályakezdő álláskereső foglalkoztatásához a 2. §-ban foglalt támogatást nyújt a munkaadó részére. A szakképzettségek köre a munkaerő-piaci változásokra figyelemmel év közben is módosítható.

(2)[12] A járási hivatal köteles az (1) bekezdésben foglalt szakképzettséggel rendelkező pályakezdő foglalkoztatására legalább egy napilapban rendszeresen felhívást közzétenni, és ezzel egyidejűleg a felhívást a honlapján is megjelentetni.

(3)[13] A járási hivatal a 2. § (3) bekezdése szerinti támogatási mérték meghatározásakor, valamint az (1) bekezdés szerinti szakképzettségek meghatározásakor - többek között - figyelembe veszi:

a) a hiányszakmákat,

b) a munkaerő-kereslet és -kínálat helyi jellemzőit,

c) a térség foglalkoztatási helyzetét és munkanélküliségi mutatóit,

d) a pályakezdő álláskeresőként eltöltött idejét.

A létszámleépítések megelőzése érdekében a részmunkaidős foglalkoztatás támogatása

4. §

(1)[14] A járási hivatal felhívás alapján támogatást nyújthat a munkaadó kérelmére, ha a munkaadó a vele teljes munkaidőben munkaviszonyban álló munkavállalót az 1. § i) pontjában meghatározott részmunkaidőben foglalkoztatja a munkavállalói létszám csökkentésének megelőzése érdekében.

(2) A munkaadó a támogatás igénybevétele mellett vállalja, hogy

a)[15] megtartja a kérelem járási hivatalhoz történő benyújtását megelőző hónapban meglévő átlagos statisztikai állományi létszámát, és

b) a munkavállalót legalább a támogatási időtartamával megegyező további időtartamig továbbfoglalkoztatja, és

c) a támogatás adókkal és járulékokkal csökkentett részét a munkavállaló részére - a részmunkaidős foglalkoztatásra járó munkabérén felül - munkabérként kifizeti.

(3)[16] A támogatás mértéke a munkavállalónak a kieső munkaidejére járó alapbérének 80 százalékáig, valamint a szociális hozzájárulási adóig terjedhet. A támogatás összege nem haladhatja meg a kérelem benyújtásakor hatályos kötelező legkisebb munkabér másfélszeresét.

(4) A támogatás legfeljebb 365 napra nyújtható.

(5)[17] A járási hivatal a támogatást a részmunkaidőben történő foglalkoztatást vállaló munkáltató részére havonta utólag téríti meg.

(6)[18] A járási hivatal köteles a támogatásra vonatkozó felhívást legalább egy napilapban közzétenni, és ezzel egyidejűleg a felhívást a honlapján is megjelentetni.

(7)[19] A járási hivatal a felhívásban meghatározza azokat a szempontokat, amelyek alapján megállapítható, hogy a munkaadónál a részmunkaidős foglalkoztatásra történő áttérés a munkavállalói létszám csökkentésének megelőzését szolgálja.

(8)[20] A támogatás az 1407/2013/EU bizottsági rendelet és az 1408/2013/EU bizottsági rendelet szerinti de minimis támogatásnak minősül. A járási hivatal köteles a felhívást a megjelentetése előtt bejelenteni a Támogatásokat Vizsgáló Irodának.

A támogatások közös szabályai

5. §

(1) Az e rendelet 2-3. §-aiban szabályozott támogatás az Flt. 58. § (5) bekezdésének k) pontjában meghatározott életkor betöltését követően akkor folyósítható, ha a támogatás megállapítására már az életkor betöltését megelőzően sor kerül.

(2)[21] Az e rendeletben szabályozott támogatásokkal kapcsolatos ügyekben az általános közigazgatási rendtartásról szóló törvény rendelkezéseit kell alkalmazni az Flt. 21. §-ában, VI/A. fejezetében, 54. §-ában és 55. §-ában, valamint a (3)-(8) bekezdésben foglaltak figyelembevételével azzal, hogy az ügyintézési határidő 25 nap.

(3)[22] Az e rendeletben meghatározott támogatások akkor nyújthatók, ha a munkaadó megfelel a rendezett munkaügyi kapcsolatok - az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló kormányrendeletben meghatározott - feltételeinek, illetve e feltételek fennállása a külön jogszabályban meghatározott módon igazolásra kerül.

(4)[23] Az a munkaadó, aki e rendeletben, továbbá az Flt. 16. §-ában, valamint 18. és 19. §-ában meghatározott támogatásokra vonatkozó hatósági szerződésben foglaltakat megszegte, a kötelezettségszegés tényének végleges megállapításától számított három éven belül e rendeletben meghatározott támogatásban nem részesülhet.

(5)[24] Nem nyújtható az e rendeletben meghatározott támogatás az Mt. 53. §-a, 214. § (1) bekezdés a) pontja, 146. § (1) és (2) bekezdése szerinti foglalkoztatáshoz.

(6)[25] Meg kell szüntetni az e rendelet szerinti támogatás folyósítását, illetőleg a kifizetett támogatást - a kötelezettségszegés arányában részben vagy egészben - vissza kell fizetni, ha a munkaadó a vállalt foglalkoztatási kötelezettségének nem tesz eleget. Mentesül a munkaadó a visszafizetési kötelezettség alól, ha igazolja, hogy a munkaviszony azonnali hatállyal a próbaidő alatt, a munkaadó azonnali hatályú felmondása, jogutód nélküli megszűnése, vagy a munkavállaló felmondása következtében szűnt meg.

(7) Az e rendeletben meghatározott támogatást a támogatásban részesülő akkor is köteles visszafizetni, ha az részére - jogszabályban meghatározott feltételek hiányában - nem lett volna megállapítható.

(8)[26] A 2. §-ban meghatározott támogatással kapcsolatos feladatokat a foglalkoztatni kívánt pályakezdő álláskeresőt nyilvántartó járási hivatal látja el.

6. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetést követő harmadik napon lép hatályba.

(2)[27]

7. §[28]

Ez a rendelet az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének a csekély összegű támogatásokra való alkalmazásáról szóló, 2013. december 18-i 1407/2013/EU bizottsági rendelet, valamint az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének a mezőgazdasági ágazatban nyújtott csekély összegű támogatásokra való alkalmazásáról szóló, 2013. december 18-i 1408/2013/EU bizottsági rendelet hatálya alá tartozó támogatást tartalmaz.

Gyurcsány Ferenc s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 671/2020. (XII. 28.) Korm. rendelet 13. §-a. Hatályos 2021.01.01.

[2] Módosította a 337/2020. (VII. 9.) Korm. rendelet 7. § a) pontja. Hatályos 2020.07.17.

[3] Módosította a 337/2020. (VII. 9.) Korm. rendelet 7. § b) pontja, 8. §-a. Hatályos 2020.07.17.

[4] Módosította a 135/2012. (VI. 28.) Korm. rendelet 15. § (4) bekezdése b) pontja. Hatályos 2012.07.01.

[5] Megállapította a 135/2012. (VI. 28.) Korm. rendelet 15. § (1) bekezdése. Hatályos 2012.07.01.

[6] Módosította a 273/2018. (XII. 20.) Korm. rendelet 14. §-a. Hatályos 2019.01.01.

[7] Módosította a 135/2012. (VI. 28.) Korm. rendelet 15. § (4) bekezdése c) pontja. Hatályos 2012.07.01.

[8] Módosította a 70/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 132. § (2) bekezdése a) pontja. Hatályos 2015.04.01.

[9] Hatályon kívül helyezte a 272/2012. (IX. 28.) Korm. rendelet 16. § b) pontja. Hatálytalan 2012.10.01.

[10] Módosította a 135/2012. (VI. 28.) Korm. rendelet 15. § (4) bekezdése d) pontja. Hatályos 2012.07.01.

[11] Módosította a 70/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 132. § (2) bekezdése b) pontja. Hatályos 2015.04.01.

[12] Módosította a 70/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 132. § (2) bekezdése b) pontja. Hatályos 2015.04.01.

[13] Módosította a 70/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 132. § (2) bekezdése b) pontja. Hatályos 2015.04.01.

[14] Módosította a 70/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 132. § (2) bekezdése b) pontja. Hatályos 2015.04.01.

[15] Módosította a 70/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 132. § (2) bekezdése c) pontja. Hatályos 2015.04.01.

[16] Módosította a 135/2012. (VI. 28.) Korm. rendelet 15. § (4) bekezdése e) pontja. Hatályos 2012.07.01.

[17] Módosította a 70/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 132. § (2) bekezdése b) pontja. Hatályos 2015.04.01.

[18] Módosította a 70/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 132. § (2) bekezdése b) pontja. Hatályos 2015.04.01.

[19] Módosította a 70/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 132. § (2) bekezdése b) pontja. Hatályos 2015.04.01.

[20] Beiktatta a 337/2020. (VII. 9.) Korm. rendelet 5. §-a. Hatályos 2020.07.17.

[21] Megállapította a 457/2017. (XII. 28.) Korm. rendelet 240. §-a. Hatályos 2018.01.01.

[22] Megállapította a 70/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 132. § (1) bekezdése. Hatályos 2015.04.01.

[23] Módosította a 457/2017. (XII. 28.) Korm. rendelet 241. §-a. Hatályos 2018.01.01.

[24] Megállapította a 135/2012. (VI. 28.) Korm. rendelet 15. § (3) bekezdése. Hatályos 2013.01.01.

[25] Módosította a 135/2012. (VI. 28.) Korm. rendelet 15. § (4) bekezdése i) pontja. Hatályos 2012.07.01.

[26] Módosította a 70/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 132. § (2) bekezdése b) pontja. Hatályos 2015.04.01.

[27] Hatályon kívül helyezte a 70/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 132. § (3) bekezdése. Hatálytalan 2015.04.01.

[28] Beiktatta a 337/2020. (VII. 9.) Korm. rendelet 6. §-a. Hatályos 2020.07.17.

Tartalomjegyzék