32001D0751[1]

A Bizottság határozata (2001. október 16.) az élő laposmellű futómadarak és azok keltetőtojásainak harmadik országból történő behozatalára vonatkozó állat-egészségügyi feltételek és a szükséges állatorvosi bizonyítványok, valamint a behozatalt követően elvégzendő állat-egészségügyi intézkedések meghatározásáról, a tagállamok által élő baromfi és keltetőtojás behozatalára feljogosított harmadik országok jegyzékeinek megállapításáról szóló, 95/233/EK bizottsági határozat, valamint a krími-kongói haemorrhagiás láz elleni védekezési intézkedésekről szóló, 96/659/EK bizottsági határozat módosításáról (az értesítés a C(2001) 3074. számú dokumentummal történt)EGT vonatkozású szöveg

A Bizottság határozata

(2001. október 16.)

az élő laposmellű futómadarak és azok keltetőtojásainak harmadik országból történő behozatalára vonatkozó állat-egészségügyi feltételek és a szükséges állatorvosi bizonyítványok, valamint a behozatalt követően elvégzendő állat-egészségügyi intézkedések meghatározásáról, a tagállamok által élő baromfi és keltetőtojás behozatalára feljogosított harmadik országok jegyzékeinek megállapításáról szóló, 95/233/EK bizottsági határozat, valamint a krími-kongói haemorrhagiás láz elleni védekezési intézkedésekről szóló, 96/659/EK bizottsági határozat módosításáról

(az értesítés a C(2001) 3074. számú dokumentummal történt)

(EGT vonatkozású szöveg)

(2001/751/EK)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a legutóbb a 2000/505/EK határozattal [1] módosított, a baromfi és a keltetőtojás Közösségen belüli kereskedelmére és harmadik országból történő behozatalára irányadó állat-egészségügyi feltételekről szóló, 1990. október 15-i 90/539/EGK tanácsi irányelvre [2] és különösen annak 21. cikke (1) bekezdésére, 23. cikke (1) bekezdésére, 24. cikke (2) bekezdésére, 26. cikke (2) bekezdésére és 27a. cikkére,

tekintettel a legutóbb Ausztria, Finnország és Svédország csatlakozási okmányával módosított, a harmadik országokból a Közösségbe behozott állatok állat-egészségügyi ellenőrzésére irányadó elvek megállapításáról, valamint a 89/662/EGK, a 90/425/EGK és a 90/675/EGK irányelvek módosításáról szóló, 1991. július 15-i 91/496/EGK tanácsi irányelvre [3] és különösen annak 10. cikkére,

mivel:

(1) A 96/482/EK bizottsági határozat [4] meghatározta a baromfi és a keltetőtojás harmadik országokból történő behozatalára vonatkozó állat-egészségügyi feltételeket és a szükséges állatorvosi bizonyítványokat, melyek azonban nem vonatkoznak a laposmellű futómadarakra és azok keltetőtojásaira, az e madárfajok és az egyéb baromfifajok közötti biológiai különbségek miatt.

(2) Az állat-egészségügyi tudományos bizottság véleménye és az érintett exportáló országok által nyújtott információk alapján most már megállapíthatók a laposmellű futómadarakra és azok keltetőtojásaira vonatkozó behozatali feltételek.

(3) A keltetőtojások és a naposcsibék termeléséről és forgalmazásáról szóló, 1975. október 29-i 2782/75/EGK tanácsi rendelet [5] meghatározza a keltetőtojások jelölésére vonatkozó követelményeket, és annak végrehajtási rendelete, az 1868/77/EGK bizottsági rendelet [6], részletes szabályokat határoz meg különösen a keltetőtojások jelölésére és az azonosítás követelményeire vonatkozóan, amelyeket a laposmellű futómadarak keltetőtojásaira is alkalmazni kell.

(4) A legutóbb a 97/183/EK határozattal [7] módosított, a krími-kongói haemorrhagiás láz elleni védekezési intézkedésekről szóló, 1996. november 22-i 96/659/EK bizottsági határozat [8] megtiltja a tagállamoknak, hogy laposmellű futómadarakat hozzanak be Ázsiából és Afrikából, kivéve, ha kiegészítő biztosítékok teljesülnek a krími-kongói haemorrhagiás lázra vonatkozóan; az egységes alkalmazás érdekében e követelményeket be kell építeni e határozatba.

(5) A különböző jogi aktusokban meghatározott követelmények ismétlésének elkerülése érdekében a 96/659/EK határozatot úgy kell módosítani, hogy az e határozat hatálya alá tartozó laposmellű futómadarakat kivegyék a 96/659/EK határozat hatálya alól.

(6) Az egységesség érdekében a 96/659/EK határozatot a laposmellű futómadarak húsának tekintetében is módosítani kell, hogy az ne vonatkozzon a legutóbb a 2000/782/EK bizottsági határozattal [9] módosított 2000/609/EK bizottsági határozat [10] hatálya alá tartozó laposmellű futómadarak húsára.

(7) A 96/659/EK határozat szerint az ázsiai és afrikai országokból származó élő laposmellű futómadarakat a Közösségbe történő érkezésükkor külső élősködők elleni kezelésnek kell alávetni; a 90/539/EK irányelv 15. cikke (4) bekezdésének b) pontja szerint a vágóbaromfit haladéktalanul a rendeltetési vágóhídra kell szállítani; a kezelés jelentette egészségügyi kockázat és a vizsgálat miatti késlekedés ezért nem teszi lehetővé a vágásra szánt laposmellű futómadarak ázsiai és afrikai országokból történő behozatalát.

(8) A harmadik országokból származó élő laposmellű futómadarakra vonatkozó bizonyítványok meghatározásakor figyelembe kell venni a legutóbb a 95/29/EK irányelvvel [11] módosított, az állatok szállítás közbeni védelméről, valamint a 90/425/EGK és a 91/496/EGK irányelv módosításáról szóló, 1991. november 19-i 91/628/EGK tanácsi irányelvet [12].

(9) Az élő laposmellű futómadarak behozatalára vonatkozó feltételek teljes harmonizációja érdekében meg kell határozni az élő laposmellű futómadarak behozatalára vonatkozó bizonyítványok használatára jogosult harmadik országok jegyzékét; a nyújtott biztosítékokra tekintettel e jegyzéknek többek között Tunéziát is tartalmaznia kell.

(10) E jegyzéket a legutóbb a 96/619/EK határozattal [13] módosított 95/233/EK bizottsági határozattal [14] megállapított, a tagállamok által élő baromfi és keltetőtojás behozatalára feljogosított harmadik országok elvi jegyzékére kell alapozni.

(11) Tunézia eddig nem szerepelt a 95/233/EK határozattal megállapított elvi jegyzékben; ezen ország azonban mára megadta az e jegyzékbe való bekerüléshez szükséges biztosítékokat, ezért a 95/233/EK határozatot ennek megfelelően módosítani kell.

(12) Az élő laposmellű futómadarakra vonatkozó bizonyítványok használata érdekében az országoknak vagy azok részeinek a legutóbb a 94/438/EK határozattal [15] módosított 93/342/EGK bizottsági határozattal [16] összhangban kielégítő biztosítékokat kell nyújtaniuk abban a tekintetben, hogy madárinfluenzától és Newcastle-betegségtől mentesek, vagy olyan intézkedéseket kell alkalmazniuk az ezen betegségek elleni védekezéshez, amelyek legalább egyenértékűek a legutóbb Ausztria, Finnország és Svédország csatlakozási okmányával módosított 92/66/EGK tanácsi irányelvben [17] meghatározott intézkedésekkel, vagy olyan állat-egészségügyi biztosítékokat kell nyújtaniuk, amelyek legalább egyenértékűek a 90/539/EGK irányelv II. fejezetében meghatározott biztosítékokkal.

(13) Az élő laposmellű futómadarakra vonatkozó bizonyítványok használatára jogosult országok vagy azok részei megadták a fent felsorolt szükséges biztosítékokat.

(14) A Cseh Köztársaság, Izrael és Svájc olyan intézkedéseket alkalmaz a Newcastle-betegség elleni védekezésben, amelyek legalább egyenértékűek a 92/66/EGK irányelvben meghatározottakkal.

(15) Namíbia és Dél-Afrika megadta a Newcastle-betegség elleni védekezésre vonatkozó szükséges biztosítékokat azáltal, hogy a 90/539/EGK irányelv II. fejezetében meghatározott biztosítékokkal legalább egyenértékű állat-egészségügyi biztosítékokat nyújtott, ezért az élő laposmellű futómadarak behozatala - a vágásra szánt laposmellű futómadarak kivételével - az e határozatban foglalt megfelelő bizonyítványokban megállapított feltételek mellett engedélyezhető; továbbá ezen országok benyújtottak a Bizottságnak egy megfelelő, statisztikán alapuló mintavételi tervet a Newcastle-betegség ellenőrzésére azon gazdaságokban, amelyekből tenyésztett laposmellű futómadarakat fognak exportálni az EK-ba.

(16) Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak az Állat-egészségügyi Állandó Bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

E határozat rendelkezéseit a 90/539/EGK irányelv 2. cikkének (1) és (2) bekezdése szerinti laposmellű futómadarak és azok keltetőtojásainak behozatalára kell alkalmazni.

2. cikk

(1) A tagállamok engedélyezik a következők behozatalát:

a) tenyésztésre és termelésre szánt laposmellű futómadarak, amelyek megfelelnek a II. mellékletben A. és B. mintaként meghatározott állategészségügyibizonyítvány-mintákban megállapított követelményeknek;

b) laposmellű futómadarak keltetőtojásai, amelyek megfelelnek a II. mellékletben C. és D. mintaként meghatározott állategészségügyibizonyítvány-mintákban megállapított követelményeknek;

c) laposmellű futómadarak naposcsibéi, amelyek megfelelnek a II. mellékletben E. és F. mintaként meghatározott állategészségügyibizonyítvány-mintákban megállapított követelményeknek;

d) vágásra szánt laposmellű futómadarak, amelyek megfelelnek a II. mellékletben G. és H. mintaként meghatározott állategészségügyibizonyítvány-mintákban megállapított követelményeknek,

feltéve, hogy a laposmellű futómadarak vagy a keltetőtojások az I. melléklet megfelelő oszlopában felsorolt harmadik országokból vagy azok részeiből származnak, megfelelnek a II. mellékletben megadott megfelelő egészségügyi bizonyítvány követelményeinek, és azokat a vonatkozó, megfelelően kitöltött és aláírt bizonyítvány kíséri.

(2) A tenyésztésre és termelésre szánt laposmellű futómadaraknak, a laposmellű futómadarak keltetőtojásainak és naposcsibéinek olyan létesítményekből kell származniuk, amelyeket az érintett harmadik ország illetékes hatóságai a 90/539/EGK irányelv II. mellékletében meghatározott követelményekkel legalább egyenértékű követelményeknek megfelelően engedélyeztek, amennyiben e létesítmények engedélyét nem függesztették fel, vagy nem vonták vissza.

(3) A tagállamok kizárólag akkor engedélyezik a behozatalt, ha az alábbi követelmények teljesülnek:

a) az élő laposmellű futómadarak olyan nyakgyűrűvel és/vagy mikrochippel vannak azonosítva, amely tartalmazza a származási ország ISO-kódját; a mikrochipeknek meg kell felelniük az ISO-szabványoknak;

b) a laposmellű futómadarak keltetőtojásai az ország ISO-kódját és a létesítmény engedélyszámát tartalmazó pecséttel vannak jelölve. Továbbá, az importellenőrzést követően a szállítmányt közvetlenül a végső rendeltetési helyére kell szállítani. Az említett jelölésnek összhangban kell lennie a 2782/75/EGK rendelet legutóbb módosított szövege szerinti 6. cikkében és az 1868/77/EGK végrehajtási rendeletben a tojások forgalmazására vonatkozóan megállapított általános követelményekkel;

c) a laposmellű futómadarak keltetőtojásainak és naposcsibéinek csomagolása az ország ISO-kódját és a létesítmény engedélyszámát feltüntető jelöléssel van ellátva, és azon világosan látható és olvasható tájékoztatás jelzi, hogy a szállítmány e terméket tartalmazza.

3. cikk

(1) A behozatalt követően a tenyésztésre vagy termelésre szánt laposmellű futómadarakat vagy a laposmellű futómadarak naposcsibéit az érkezés napjától számított hat héten keresztül vagy, amennyiben hat héten belül vágják le azokat, a vágás napjáig elkülönítve kell tartani a rendeltetési gazdaságban.

(2) A keltetőtojások behozatalát követően az e tojásokból keltetett laposmellű futómadarakat elkülönítve kell tartani a keltetés napjától számított legalább három héten keresztül a keltetőállomáson vagy a gazdaság(ok)ban, ahová a keltetést követően küldték azokat.

(3) Az (1) és (2) bekezdésben említett időszakok, valamint a tojások keltetése alatt az importált laposmellű futómadarakat vagy tojásokat és az ilyen tojásokból kikelt laposmellű futómadarakat a nem importált állatoktól és más baromfiktól elkülönítve kell tartani. Ezért a laposmellű futómadarakat olyan épületekben kell tartani, ahol nem tartózkodik más laposmellű futómadár- vagy baromfiállomány, valamint a tojásokat külön keltetőgépekben és keltetőállomásokon kell keltetni.

(4) A (3) bekezdéstől eltérve a tagállamok engedélyezhetik az importált laposmellű futómadarak vagy tojások olyan laposmellű futómadarakkal, más baromfikkal, illetve tojásokkal való elegyítését, amelyek már jelen vannak az istállóban vagy a keltetőgépben/keltetőállomáson. Ebben az esetben az (1) és (2) bekezdésben meghatározott időtartamok a legutolsó importált madár, illetve tojás bevitelét követően kezdődnek, és egy madár sem hagyhatja el az istállót ezen időtartam lejárta előtt.

(5) Amennyiben a laposmellű futómadarak ázsiai vagy afrikai országokból származnak, azokat a Közösségbe történő érkezésükkor olyan kezelésnek kell alávetni, amely elpusztítja a külső élősködőket. Tizennégy nappal a kezelést követően minden laposmellű futómadarat kompetitív ELISA-vizsgálatnak kell alávetni a krími-kongói haemorrhagiás láz kórokozójával szemben termelődő antitestek kimutatására. Minden laposmellű futómadarat, amely pozitív teszteredményt ad, meg kell semmisíteni. Minden e madárral érintkező laposmellű futómadarat újból ELISA-vizsgálat alá kell vetni az eredeti mintavételt követő 21 nap elteltével, és ha ezek közül bármely madár esetében a teszt pozitív eredményt ad, az egész kontaktállományt meg kell semmisíteni.

(6) Amennyiben a laposmellű futómadarak vagy a keltetőtojások, amelyekből a csibéket keltetik, Newcastle-betegséggel fertőzöttnek tekintett országból származnak,

a) az (1), illetve (2) bekezdésben említett elkülönítő létesítményeket az illetékes hatóságnak az elkülönítési időszak kezdete előtt ellenőriznie kell, és jóvá kell hagynia;

b) az (1), illetve (2) bekezdésben említett időszakok alatt Newcastle-betegségre irányuló vírusizolációs vizsgálatot kell végezni az összes madárból vett kloákaváladék-minta vagy bélsárminta alapján;

c) amennyiben a laposmellű futómadarakat olyan tagállamba vagy régióba szánják, amelynek státuszát a 90/539/EGK irányelv 12. cikke (2) bekezdésének megfelelően határozták meg, a vírusizolációs vizsgálaton kívül szerológiai vizsgálatot is végezni kell valamennyi madár esetében;

d) a madarak csak azt követően engedhetők ki a karanténból, ha a vizsgálat negatív eredménnyel zárult.

(7) A laposmellű futómadarakat legalább az (1) és (2) bekezdésben meghatározott időszakok végén hatósági állatorvos által végzett klinikai vizsgálatnak kell alávetni, és azokból egészségi állapotuk ellenőrzése érdekében adott esetben mintát kell venni.

(8) Madárinfluenza, Newcastle-betegség vagy krími-kongói haemorrhagiás láz gyanúja esetén az (1) és (2) bekezdésben említett időszakokat a gyanú kizárásáig meg kell hosszabbítani.

4. cikk

Ha a laposmellű futómadarakat, keltetőtojásokat és naposcsibéket és/vagy azok származási állományát a II. mellékletben meghatározott bizonyítványok követelményeinek megfelelően vizsgálat alá kell vetni, a vizsgálati mintavételezést és magát a vizsgálatot adott esetben a 92/340/EGK határozatban meghatározott jegyzőkönyveknek megfelelően kell elvégezni.

5. cikk

A 96/659/EK határozat 1. cikkének helyébe a következő szöveg lép:

"1. cikk

A tagállamok megtiltják a 2001/751/EK határozat hatálya alá nem tartozó, élő laposmellű futómadarak afrikai és ázsiai országokból történő behozatalát, valamint a 2000/609/EK határozat hatálya alá nem tartozó laposmellű futómadarakból származó hús afrikai és ázsiai országokból történő behozatalát."

6. cikk

A 95/233/EK határozat I. és II. melléklete az ISO-kód ábécésorrendjének megfelelően az alábbi sorral egészül ki:

"TN | Tunézia | x" |

7. cikk

E határozatot azon szállítmányokra kell alkalmazni, melyekhez 2002. január 1-je után állítottak ki bizonyítványt.

8. cikk

Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2001. október 16-án.

a Bizottság részéről

David Byrne

a Bizottság tagja

[1] HL L 201., 2000.8.9., 8. o.

[2] HL L 303., 1990.10.31., 6. o.

[3] HL L 268., 1991.9.24., 56. o.

[4] HL L 196., 1996.8.7., 13. o.

[5] HL L 282., 1975.11.1., 100. o.

[6] HL L 209., 1977.8.17., 1. o.

[7] HL L 76., 1997.3.18., 32. o.

[8] HL L 302., 1996.11.26., 27. o.

[9] HL L 309., 2000.12.9., 37. o.

[10] HL L 258., 2000.10.12., 49. o.

[11] HL L 148., 1995.6.30., 52. o.

[12] HL L 340., 1991.12.11., 17. o.

[13] HL L 276., 1996.10.29., 18. o.

[14] HL L 156., 1995.7.7., 76. o.

[15] HL L 181., 1994.7.15., 35. o.

[16] HL L 137., 1993.6.8., 24. o.

[17] HL L 260., 1992.9.5., 1. o.

--------------------------------------------------

I. MELLÉKLET

Élő laposmellű futómadarak és azok keltetőtojásainak az Európai Unióba történő kivitelére feljogosított harmadik országok vagy harmadik országok részeinek jegyzéke

ISO-kód | Ország | Területrészek | Tenyésztésre és termelésre szánt laposmellű futómadarak | Laposmellű futómadarak keltetőtojásai | Laposmellű futómadarak naposcsibéi | Vágásra szánt laposmellű futómadarak |

AU | Ausztrália | | A | C | E | G |

BR-1 | Brazília | Rio Grande do Sul, Santa Catarina, Paraná, São Paulo és Mato Grosso do Sul állam | A | C | E | G |

CA | Kanada | | A | C | E | G |

CH | Svájc | | A | C | E | G |

CL | Chile | | A | C | E | G |

CY | Ciprus | | A | C | E | G |

CZ | Cseh Köztársaság | | A | C | E | G |

HR | Horvátország | | A | C | E | G |

HU | Magyarország | | A | C | E | G |

IL | Izrael | | A | C | E | - |

NA | Namíbia | | B | D | F | - |

NZ | Új-Zéland | | A | C | E | G |

PL | Lengyelország | | A | C | E | G |

RO | Románia | | A | C | E | G |

SI | Szlovénia | | A | C | E | G |

SK | Szlovák Köztársaság | | A | C | E | G |

TN | Tunézia | | A | C | E | - |

US | Amerikai Egyesült Államok | | A | C | E | G |

ZA | Dél-Afrika | | B | D | F | - |

--------------------------------------------------

II. MELLÉKLET

+++++ TIFF +++++

+++++ TIFF +++++

+++++ TIFF +++++

+++++ TIFF +++++

+++++ TIFF +++++

+++++ TIFF +++++

+++++ TIFF +++++

+++++ TIFF +++++

+++++ TIFF +++++

+++++ TIFF +++++

+++++ TIFF +++++

+++++ TIFF +++++

+++++ TIFF +++++

+++++ TIFF +++++

+++++ TIFF +++++

+++++ TIFF +++++

+++++ TIFF +++++

+++++ TIFF +++++

+++++ TIFF +++++

+++++ TIFF +++++

+++++ TIFF +++++

+++++ TIFF +++++

+++++ TIFF +++++

+++++ TIFF +++++

--------------------------------------------------

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32001D0751 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32001D0751&locale=hu A dokumentum konszolidált változatai magyar nyelven nem elérhetőek.

Tartalomjegyzék