Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

844/B/2002. AB határozat

a Heves Megyei Önkormányzat alapokmányáról szóló 6/1992. (VI. 12.) HMÖ sz. rendelet egyes rendelkezései alkotmányellenességének vizsgálatáról

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenesség és önkormányzati rendeleti szabályozás alkotmányellenességének utólagos vizsgálatára irányuló indítvány tárgyában meghozta a következő

határozatot:

1. Az Alkotmánybíróság a Heves Megyei Önkormányzat alapokmányáról szóló 6/1992. (VI. 12.) HMÖ sz. rendelet 23-26. §-ai, 30. §-a, továbbá 1. és 2. számú melléklete tekintetében mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenesség megállapítására irányuló indítványt elutasítja.

2. Az Alkotmánybíróság a Heves Megyei Önkormányzat alapokmányáról szóló 6/1992. (VI. 12.) HMÖ sz. rendelet 24. § (1) bekezdése, 26. § (1) bekezdése alkotmányellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítványt elutasítja.

INDOKOLÁS

I.

Az indítványozó a Heves Megyei Önkormányzat alapokmányáról szóló 6/1992. (VI. 12.) HMÖ sz. rendelete (a továbbiakban: SZMSZ) több rendelkezése tekintetében egyrészt alkotmányellenességnek a megállapítását, másrészt mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenesség megállapítását azzal az indokkal kéri, hogy az önkormányzat szerveinek a megalakításánál nem biztosítja a Közgyűlés létszámában megjelenített választási eredmények és a szabad képviselői mandátum érvényesülésének a garanciáit. Az indítványozó szerint a szabad képviselői mandátum alkotmányos elvével ellentétes az SZMSZ 24. § (1) bekezdése, mivel a képviselőcsoportok alakítását a párt és társadalmi szervezetekre bízza. Alkotmányellenesnek véli az SZMSZ 26. § (1) be kezdését is, amelyben a Közgyűlés a frakciók tagjainak alsó létszámát indirekt módon 2 főben határozta meg.

Az indítványozó az Alkotmánybíróságról szóló 1989. évi XXXII. törvény (a továbbiakban: Abtv.) 49. §-ára hivatkozva mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenességet állítva kéri annak megállapítását, hogy az állandó bizottságok megalakításánál az SZMSZ 30. §-a szerinti szabályozása, valamint - az SZMSZ módosításáról szóló 11/2002. (X. 31.) HMÖ. sz. rendelet 6. § (1) bekezdésével megállapított - 1. és 2. számú melléklete nem biztosítja "a választási eredményt tükröző, a Közgyűlés létszámában megjelenített arányok érvényesülésének garanciáit," a frakciók alakításának a 23-26. §-okban történő szabályozása - figyelemmel a támadott 24. § (1) bekezdésére is - ugyancsak "nem biztosítja a szabad képviselői mandátum érvényesíthetőségének alkotmányos garanciáit."

Az indítványozó álláspontja szerint: "A tisztán listás választási rendszerben az arányosság igénye erősebb, mint a többségi elvet is érvényre juttató, parlamenti vegyes rendszerben. Álláspontom szerint ezért a megyei önkormányzat közgyűlésének megalakulásakor, szervezetének és működési szabályzatának megalkotása során, a pártok (jelölő szerveztek), frakciók, képviselők és bizottságok vonatkozásában - különösképpen az arányosság tekintetében - értelemszerűen ugyanazon alkotmányos jogelvek érvényesítése kötelező, mint amit az Alkotmánybíróság a 27/1998. (VI. 16.) AB határozatának indokolási részében az Országgyűlés számára a Házszabállyal kapcsolatban kifejtett."

Külön felhívásra az indítványozó kiegészítő beadványában a mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenesség megállapítását a 27/1998. (VI. 16.) AB határozatra hivatkozva, illetőleg az SZMSZ egyes rendelkezései alkotmányellenességének a megállapítását az Alkotmány 2. § (1) bekezdésére, 42. §-ára, 44. § (1) bekezdésére, a 24. § (1) bekezdés alkotmányellenességét az Alkotmány 3. § (3) bekezdésére hivatkozva kérte megállapítani.

II.

Az Alkotmánybíróság a rendelkező részben foglalt döntését a következő jogszabályi előírásokra alapozta.

1. Az Alkotmány rendelkezései:

"2. § (1) A Magyar Köztársaság független, demokratikus jogállam.

(2) A Magyar Köztársaságban minden hatalom a népé, amely a népszuverenitást választott képviselői útján, valamint közvetlenül gyakorolja."

"3. § (1) A Magyar Köztársaságban a pártok az Alkotmány és az alkotmányos jogszabályok tiszteletben tartása mellett szabadon alakulhatnak és szabadon tevékenykedhetnek.

(2) A pártok közreműködnek a népakarat kialakításában és kinyilvánításában.

(3) A pártok közhatalmat közvetlenül nem gyakorolhatnak. Ennek megfelelően egyetlen párt sem irányíthat semmiféle állami szervet. A pártok és a közhatalom szétválasztása érdekében törvény határozza meg azokat a tisztségeket, közhivatalokat, amelyeket párt tagja vagy tisztségviselője nem tölthet be."

"42. § A község, a város, a főváros és kerületei, valamint a megye választópolgárainak közösségét megilleti a helyi önkormányzás joga. A helyi önkormányzás a választópolgárok közösségét érintő helyi közügyek önálló, demokratikus intézése, a helyi közhatalomnak a lakosság érdekében való gyakorlása."

"44. § (1) A választópolgárok a helyi önkormányzást az általuk választott képviselőtestület útján, illetőleg helyi népszavazással gyakorolják."

"44/A. § (1) A helyi képviselőtestület:

a) önkormányzati ügyekben önállóan szabályoz és igazgat, döntése kizárólag törvényességi okból vizsgálható felül,

(...)

e) törvény keretei között önállóan alakítja ki a szervezetét és működési rendjét, (2) A helyi képviselőtestület a feladatkörében rendeletet alkothat, amely nem lehet ellentétes a magasabb szintű jogszabállyal."

2. A helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (a továbbiakban: Ötv.) rendelkezései:

"1. § (6) A helyi önkormányzat a törvény keretei között:

a) önállóan alakíthatja szervezetét és működési rendjét, önkormányzati jelképeket alkothat, helyi kitüntetéseket és elismerő címeket alapíthat;"

"18. § (1) A képviselő-testület a működésének részletes szabályait a szervezeti és működési szabályzatról szóló rendeletében határozza meg."

"19. § (1) A települési képviselő a település egészéért vállalt felelősséggel képviseli a választóinak az érdekeit. Részt vehet a képviselő-testület döntéseinek előkészítésében, végrehajtásuk szervezésében és ellenőrzésében. A települési képviselők jogai és kötelességei azonosak. A települési képviselő az alakuló ülésen, illetve a megválasztását követő ülésen a 32. § szerint esküt tesz.

(2) A települési képviselő:

a) a képviselő-testület ülésén a polgármestertől (alpolgármestertől), a jegyzőtől, a bizottság elnökétől önkormányzati ügyekben felvilágosítást kérhet, amelyre az ülésen - vagy legkésőbb tizenöt napon belül írásban - érdemi választ kell adni;

b) kérésére az írásban is benyújtott hozzászólását a jegyzőkönyvhöz kell mellékelni; illetőleg kérésére a véleményét rögzíteni kell a jegyzőkönyvben;

c) tanácskozási joggal részt vehet bármely bizottság ülésén. Javasolhatja a bizottság elnökének a bizottság feladatkörébe tartozó ügy megtárgyalását, amelyet a bizottság legközelebbi ülése elé kell terjeszteni és tárgyalására a települési képviselőt meg kell hívni. Kezdeményezheti, hogy a képviselő-testület vizsgálja felül bizottságának, a polgármesternek, a részönkormányzat testületének, a helyi kisebbségi önkormányzat testületének - a képviselő-testület által átruházott -önkormányzati ügyben hozott döntését;

d) megbízás alapján képviselheti a képviselő-testületet;

e) a képviselő-testület hivatalától igényelheti a képviselői munkájához szükséges tájékoztatást, ügyviteli közreműködést. Közérdekű ügyben kezdeményezheti a képviselő-testület hivatalának intézkedését, amelyre a hivatal tizenöt napon belül érdemi választ köteles adni;

f) köteles részt venni a képviselő-testület munkájában."

"22. § (1) A képviselő-testület határozza meg bizottsági szervezetét, és választja meg bizottságait. A képviselő-testület a kétezernél több lakosú településen pénzügyi bizottságot választ. Törvény más bizottság megalakítását is elrendelheti."

"24. § (1) A bizottság elnökét és tagjainak több mint a felét a települési képviselők közül kell választani. A polgármester, az alpolgármester, a képviselő-testület hivatalának dolgozója nem lehet a bizottság elnöke, tagja.

(2) A bizottságba indokolt beválasztani a feladatköre szerinti területen szolgáltatást nyújtó jelentősebb szervezet képviselőjét, társadalmi szervezet küldöttjét, a szolgáltatást igénybe vevő más választópolgárt".

3. Az SZMSZ rendelkezései:

"23. § (1) A képviselőcsoportok megalakulásának bejelentésére az alakuló ülésen, az eskütételt követően kerül sor.

(2) A képviselőcsoport megalakulására vonatkozó bejelentésnek tartalmaznia kell a képviselőcsoport elnevezését, a csoport vezetőjének és az esetleges tisztségviselőjének nevét, valamint a képviselőcsoport névsorát.

(3) Az (1)-(2) bekezdésben foglaltakat a korelnökhöz, a változásokat a Közgyűlés elnökéhez kell írásban bejelenteni.

(4) Az alakuló ülést követően megalakult képviselőcsoportok esetén a (2)-(3) bekezdésben, valamint a 24-27. §-ban foglaltakat kell megfelelően alkalmazni.

24. § (1) Képviselőcsoportot minden párt, társadalmi szervezet alakíthat.

(2) Ugyanazon párthoz, társadalmi szervezethez tartozó közgyűlési tagok egy képviselőcsoportot hozhatnak létre.

(3) A képviselőcsoport a tagjai sorából vezetőt választ, illetve más közös ügyeket intéző megbízottat választhat, aki a vezető akadályoztatása esetén gyakorolja a vezetőt megillető jogokat.

25. § (1) A közgyűlési tag csak egy képviselőcsoportnak lehet tagja.

(2) A kilépett vagy kizárt közgyűlési tag 6 hónap elteltével bármely képviselőcsoporthoz csatlakozhat, amely őt befogadja.

26. § (1) Megszűnik a képviselőcsoport, ha tagjainak száma 2 fő alá csökken, vagy ha a képviselőcsoport ezt határozatában kimondja.

(2) A képviselőcsoport volt vezetője (megbízottja) a megszűnés tényét köteles 3 napon belül bejelenteni a Közgyűlés elnökének. E határidő elmulasztása esetén a Közgyűlés elnöke a képviselőcsoport megszűnését hivatalból állapítja meg."

"30. § (1) A bizottságok létszámát, összetételét, feladatkörét és a rájuk átruházott hatáskört a Közgyűlés állapítja meg.

(2) A Közgyűlés által bizottságaira átruházott hatásköröket, és a bizottságok összetételét a 2. számú melléklet tartalmazza.

(3) A bizottságok a működésükre vonatkozó egyéb szabályokat maguk határozzák meg."

III.

Az indítvány nem megalapozott.

1. Az Alkotmánybíróság elsőként azt vizsgálta, hogy megállapítható-e mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenesség amiatt, hogy az SZMSZ a bizottságok megalakítására nézve nem tartalmaz garanciákat arra, hogy a bizottságok összetételénél érvényesüljenek a választás eredményeit a Közgyűlésben tükröző arányok, továbbá érvényesítendők-e a 27/1998. (VI. 16.) AB határozatban foglaltak a helyi önkormányzatoknál.

Az Abtv. 49. § (1) bekezdése tartalmazza az Alkotmánybíróság hatáskörét az alkotmányellenes mulasztás esetére: "Ha az Alkotmánybíróság hivatalból vagy bárki indítványára azt állapítja meg, hogy a jogalkotó szerv a jogszabályi felhatalmazásból származó jogalkotói feladatát elmulasztotta és ezzel alkotmányellenességet idézett elő, a mulasztást elkövető szervet - határidő megjelölésével - felhívja feladatának teljesítésére." Az Alkotmánybíróság következetes gyakorlata szerint az Abtv. 49. § (1) bekezdésének alkalmazására akkor kerülhet sor, ha együttesen fennáll két feltétel: a jogalkotó mulasztása s az ennek folytán előidézett alkotmányellenes helyzet. [22/1990. (X. 16.) AB határozat, ABH 1990, 83, 86.; 1395/E/1996. AB határozat, ABH 1998, 667, 669.; 35/1999. (XI. 26.) AB határozat, ABH 1999, 310, 317.; 6/2001. (III. 14.) AB határozat, ABH 2001, 93, 103.]

A helyi önkormányzatok önállóságának alkotmányos garanciáit tartalmazza az Alkotmány 44/A. §-a, melynek (1) bekezdés e) pontja értelmében a képviselő-testület alkotmányos alapjogai közé tartozik az, hogy a képviselő-testület törvény keretei között önállóan alakítja ki szervezetét és működési rendjét. A szervezetalakítás szabadsága tehát a törvény keretei között érvényesül. Az Alkotmánybíróság az 1285/H/1993. AB határozatában elvi jelleggel mondta ki, hogy a "megyei közgyűlés széles autonómiával rendelkezik szervezeti, működési rendjének meghatározása során. Szervezetalakítási autonómiájának egyetlen korlátja van, hogy a szervezeti és működési szabályzatban megállapított szervezeti szabályok nem lehetnek ellentétesek a törvény rendelkezéseivel." (ABH 1994, 800, 801.)

A bizottságok összetételére az Ötv. megállapít kötelező rendelkezéseket: a bizottság elnökét és tagjainak több mint a felét a képviselők közül kell választani, a polgármester, az alpolgármester, a képviselő-testület hivatalának dolgozója nem lehet a bizottság elnöke, tagja [Ötv. 24. § (1) bekezdése]; a bizottságba indokolt beválasztani a feladatköre szerinti területen szolgáltatást nyújtó jelentősebb szervezet képviselőjét, társadalmi szervezet küldöttjét, a szolgáltatást igénybe vevő más választópolgárt [Ötv.24. § (2) bekezdés]. Azonban sem az Alkotmány, sem az Ötv. vagy más törvény nem tartalmaz rendelkezést a tekintetben, hogy a bizottságok összetételének valamely szempontból tükröznie kellene a képviselő-testület, a közgyűlés összetételét.

Az indítványozó álláspontjának alátámasztásaként hivatkozik a 27/1998. (VI. 16.) AB határozatra: véleménye szerint az abban kifejtett jogelvek "érvényesítése kötelező" a közgyűlés esetében is. Ez a hivatkozása azonban téves. Lényegében azonos tartalmú indítvány alapján, egy önkormányzat szervezeti és működési szabályzatával összefüggésben az Alkotmánybíróság a következőkre mutatott rá: "Az indítványozó - tévesen - azonosnak tekinti az Országgyűlés és a helyi önkormányzatok hatalomgyakorlását. Az Alkotmány 2. § (2) bekezdése alapján a Magyar Köztársaságban minden hatalom a népé, amely a népszuverenitást választott képviselői útján, valamint közvetlenül gyakorolja. A 3. § (2) bekezdése szerint a pártok közreműködnek a népakarat kialakításában és kinyilvánításában. A Magyar Köztársaság legfelsőbb államhatalmi és népképviseleti szerve az Országgyűlés, amely gyakorolja a népszuverenitásból eredő jogait. [19. § (1)-(2) bekezdés.] Az Alkotmány 42. §-a alapján a község, a város, a főváros és kerületei, valamint a megye választópolgárainak közösségét megilleti a helyi önkormányzáshoz való jog ... A pártok szerepében mind a választásoknál - az országgyűlési képviselők, illetőleg helyi önkormányzati képviselők választásánál -, mind a hatalomgyakorlásban - az Országgyűlés által gyakorolt, illetőleg a helyi önkormányzatok képviselő-testületei által gyakorolt hatalomban - alapvető alkotmányjogi különbségek vannak ... A pártoknak nem csupán általában van közvetítő szerepe az állam és a társadalom között, hanem az Alkotmány kifejezetten olyan »többpártrendszert« és »parlamenti demokráciát« valósít meg, amelyben a pártoknak az Országgyűlésben kifejezetten jelen kell lenniök, mert az Alkotmány a demokratikus intézményrendszer működéséhez nélkülözhetetlen feladatokat ír elő a pártok parlamenti képviselőcsoportjai, illetve azok vezetői számára ... Ebből egyenesen következnek az Országgyűlés Házszabályának a parlamenti pártok képviselőcsoportjáról szóló rendelkezései, a képviselőcsoportok képviselete az Országgyűlés bizottságaiban. Nincs azonban ilyen alkotmányos összefüggés a pártok és a helyi önkormányzatok képviselő-testületei kapcsolatában. A helyi önkormányzás joga a község, a város, a főváros és kerületei, valamint a megye választópolgárainak közösségét illeti meg. A választópolgárok a helyi önkormányzást az általuk választott képviselő-testület útján, illetőleg helyi népszavazással gyakorolják." (441/H/2001. AB határozat, ABH 2002, 1534, 1538-1539.)

Az Alkotmánybíróság megállapította, hogy nincs olyan törvényi rendelkezés, amely kötelezné a közgyűlést arra, hogy az összetételében megállapítható választási eredmény érvényesülésének a garanciáit teremtse meg a bizottságok összetételénél is. A mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenesség megállapításának feltételei tehát hiányoznak, ezért az Alkotmánybíróság elutasította az indítványt az SZMSZ 30. §-a, valamint 1. és 2. számú melléklete tekintetében.

2. Az indítványozó az SZMSZ 24. § (1) bekezdése alkotmányellenességének a megállapítását és megsemmisítését arra hivatkozással kéri, hogy az a szabad mandátum alkotmányos elvével ellentétes, mivel a képviselőcsoportok alakítását a párt és a társadalmi szervekre bízza. Ugyancsak a szabad képviselői mandátum érvényesülése garanciáinak hiánya miatt állít az indítványozó az SZMSZ 23-26. §-ai tekintetében mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenességet.

Az Alkotmánybíróság már egyik korai határozatában rámutatott arra, hogy: "[az] Ötv. 19. §-ában megfogalmazott szabad mandátum elve - az 1625/B/1991. AB határozat szerint azt jelenti, hogy a képviselő nincs kötve választói megbízáshoz, tevékenysége során a település egészéért vállalt felelősséggel képviseli választói érdekeit". (ABH 1992, 692-693.) Következésképpen nincs alkotmányos összefüggés és így alkotmányellenesség sem abban, hogy az SZMSZ a képviselőcsoportok alakítását a párt és társadalmi szervezetekre bízza. Az Alkotmány, az Ötv. és más törvény sem rendelkezik az önkormányzati képviselőcsoportokról, erről tehát a szervezetalakítás jogával élve szabadon dönthet a közgyűlés, megtartva a törvényi előírást, hogy önkormányzati rendeletben, az SZMSZ-ben hozza meg ezt a döntését. (Ötv. 18. §) Törvényi rendelkezés hiányában pedig - a fentiekből következően - nem állapítható meg sem alkotmányellenesség, sem mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenesség a 24. § (1) bekezdése, illetve 23-26. §-ai tekintetében. Az indítványozó az SZMSZ 24. § (1) bekezdés szabályát az Alkotmány 3. § (3) bekezdésének azon rendelkezésébe véli ütközőnek, amely szerint a pártok közhatalmat közvetlenül nem gyakorolhatnak. Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint nem jelenti azonban a közhatalom közvetlen gyakorlását az, hogy a Közgyűlésben adott párthoz tartozó képviselőkből alakítják meg a képviselőcsoportot. A fentiek alapján az Alkotmánybíróság az indítványt ezekben a részeiben is elutasította.

3. Az indítványozó kiegészítő beadványában az SZMSZ támadott rendelkezései alkotmányellenességének a megállapítását az Alkotmány 2. § (1) bekezdésére, 42. §-ára, 44. § (1) bekezdésére is hivatkozva kérte. Az Alkotmánybíróság megállapította, hogy az indítványozó által megjelölt alkotmányi rendelkezések nem állnak alkotmányjogilag értékelhető, az indítványozó által feltételezett összefüggésben az SZMSZ támadott rendelkezéseivel. Az SZMSZ 26. § (1) bekezdésének a megsemmisítését az indítványozó azért is kérte, mivel az a frakciók létszámának alsó határát "indirekt módon 2 főben határozza meg." Az Alkotmánybíróság a fentiekben rámutatott arra, hogy nincs törvényi előírás az önkormányzati képviselőcsoportokra, azok tagjai létszámára sem. A Közgyűlés erről is - az Alkotmány 44/A. § (1) bekezdés e) pontja alapján - önállóan dönthet, így a támadott rendelkezés alkotmányellenessége nem állapítható meg, ezért az Alkotmánybíróság az indítványt ebben a részében is elutasította.

Budapest, 2005. február 22.

Dr. Holló András s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Kiss László s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Kukorelli István s. k.,

alkotmánybíró

Tartalomjegyzék