Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

32016R0867[1]

Az Európai Központi Bank (EU) 2016/867 rendelete (2016. május 18.) a részletes hitelezési és hitelkockázati adatok gyűjtéséről (EKB/2016/13)

AZ EURÓPAI KÖZPONTI BANK (EU) 2016/867 RENDELETE

(2016. május 18.)

a részletes hitelezési és hitelkockázati adatok gyűjtéséről (EKB/2016/13)

AZ EURÓPAI KÖZPONTI BANK KORMÁNYZÓTANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 127. cikke (2) és (5) bekezdésére,

tekintettel a Központi Bankok Európai Rendszere és az Európai Központi Bank alapokmányára és különösen annak 5.1. és 34.1. cikkére,

tekintettel az Európai Központi Bank által végzett statisztikai adatgyűjtésről szóló, 1998. november 23-i 2533/98/EK tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 5. cikke (1) bekezdésére és 6. cikke (4) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság véleményére (2),

mivel:

(1) A részletes hitelezési és hitelkockázati adatok (a továbbiakban: hitelezési adatok) a jelentős mértékű hitelezési tevékenységet folytató betétgyűjtő vállalatok, betétgyűjtő vállalatoktól eltérő pénzügyi vállalatok vagy vagyonkezelő szervezetek számára hitelkockázathoz vezető instrumentumokra vonatkozó részletes és egyedi információkat foglalják magukban. E részletes információk szükségesek az eurorendszer, a Központi Bankok Európai Rendszere (KBER) és az Európai Rendszerkockázati Testület feladatainak ellátásához, ideértve a monetáris politikai elemzést és a monetáris politikai műveleteket, a kockázatkezelést, a pénzügyi stabilitással kapcsolatos felvigyázást és a makroprudenciális politikát és kutatást. Ezek az adatok továbbá bankfelügyeleti célokra is hasznosak lesznek az egységes felügyeleti mechanizmus (SSM) keretében.

(2) A Központi Bankok Európai Rendszere és az Európai Központi Bank Alapokmányának (a továbbiakban: a KBER Alapokmánya) 5.1. cikke rögzíti, hogy a KBER nemzeti központi bankjai (NKB-k) által támogatott Európai Központi Bank (EKB) a KBER feladatainak ellátása érdekében a szükséges statisztikai adatokat vagy az illetékes nemzeti hatóságoktól, vagy közvetlenül a gazdasági szereplőktől gyűjti. A 2533/98/EK rendelet 3. cikke előírja az EKB számára, hogy az adatszolgáltatói kör keretein belül jelölje ki a tényleges adatszolgáltatói kört, valamint feljogosítja arra, hogy az adatszolgáltatók egyes csoportjait teljes mértékben vagy részlegesen mentesítse a statisztikai adatszolgáltatási kötelezettségeik alól.

(3) A hitelezési adatok lényegesen hozzájárulnak majd az EKB jelenlegi statisztikáinak javításához és új statisztikák kidolgozásához, mivel a jelenleg használt adatforrásokból nem elérhető fontos bontásokat és részleteket tartalmaznak, így például a pénzügyi ágazat általi hitelezés szerkezetére és kockázati mintáira vonatkozó információkat. A hitelezési adatok például jelentős mértékben hozzá fognak járulni a következőkre vonatkozó statisztikák minőségének javításához: a) kölcsönök a vállalatok mérete szerint, amely egy kulcsfontosságú jellemző a kis- és középvállalkozások részére történő hitelezés értékeléséhez és figyelemmel kíséréséhez; b) hitelkeretek partnerszektor szerinti bontásban; c) nem pénzügyi vállalatoknak nyújtott kölcsönök gazdasági tevékenység szerinti bontásban; d) ingatlannal fedezett kölcsönök; és e) határokon átnyúló kölcsönök és kapcsolódó bevételek azon tagállamok fizetésimérleg-statisztikájának részeként, amelyek pénzneme az euro.

(4) A hitelezési adatok rendelkezésre állása javítani fogja az értékpapír-kibocsátásokra és állományokra vonatkozó statisztikák keretében jelenleg gyűjtött mikroszintű információk felhasználhatóságát, és hozzájárul az Unióban a pénzügyi integráció és a stabilitás figyelemmel kíséréséhez és előmozdításához. Végezetül, az euroövezeten kívül rezidens azon fióktelepekre vonatkozó hitelezési adatok, amelyek vállalatközpontja adatszolgáltató tagállamban rezidens, fontosak a KBER feladatainak ellátásához, különösen a monetáris politikai elemzés és a pénzügyi stabilitással kapcsolatos feladatok céljára. Ezenkívül az adatok a makroprudenciális felügyeleti feladatok, például pénzügyi stabilitási elemzések, kockázatértékelések és stressztesztek elvégzésének támogatását is szolgálják. A 2533/98/EK rendelet 8. cikke (1) bekezdésének d) pontja és (4a) bekezdése jelenleg kifejezetten megengedi a KBER Alapokmányának 5. cikke alapján gyűjtött statisztikai adatok felügyeleti célokra történő felhasználását.

(5) Egy harmonizált analitikai hitelezési adatokat tartalmazó átfogó adatsor az adatszolgáltatási követelmények stabilitásának fokozatos javítása révén várhatóan minimalizálni fogja az adatszolgáltatási terhet. Ez azért fontos, mivel az adatszolgáltatók nagymértékben automatizált adatfeldolgozó rendszereiben a változtatások érvényesítése nagyon költséges lehet. A harmonizált hitelezési adatokat tartalmazó adatsor emellett részletesebb adatokkal is szolgál majd, ami minimalizálni fogja az adatszolgáltatókhoz intézett további kérések szükségességét.

(6) Az EKB/2014/6 határozat (3) meghatározza a részletes hitelezési adatok hosszú távú, az EKB harmonizált statisztikai adatszolgáltatási követelményein alapuló gyűjtési keretének létrehozására irányuló eljárást. A határozat a következők létrehozásának biztosítására irányul: a) valamennyi eurorendszerbeli NKB által közös minimumkövetelményeknek megfelelően üzemeltetett, részletes hitelezési adatokat tartalmazó nemzeti adatsorok; és b) az eurorendszer tagjai között megosztott, részletes analitikai hitelezési adatokat tartalmazó közös adatbázis (a továbbiakban: AnaCredit), amely valamennyi olyan tagállamtól származó bemeneti adatokat tartalmaz, amelynek pénzneme az euro.

(7) Az EKB/2014/7 ajánlás (4) arra ösztönzi azon tagállamok NKB-it, amelyek pénzneme nem az euro, amelyek azonban előkészületeket tesznek a hosszú távú kerethez történő csatlakozásra, hogy alkalmazzák az EKB/2014/6 határozat rendelkezéseit. Az AnaCreditnek önkéntes alapon nyitva kell állnia az euroövezeten kívüli tagállamok, különösen az SSM-ben részt vevő tagállamok előtt a földrajzi lefedettség és az adatok körének bővítése érdekében, valamint az Unióban a harmonizáció növelése érdekében.

(8) Míg az EKB/2014/6 határozat szerinti előkészítő intézkedések célja "az NKB-k által az EKB rendelkezésére bocsátandó harmonizált részletes hitelezési adatsorok alapvető csoportjának meghatározása", az előnyök és költségek értékelésére irányuló eljárás nagyon erős felhasználói igényekre világított rá, nem csupán az "adatsorok alapvető csoportja", de az adatszolgáltatói kör számára hitelkockázatot eredményező instrumentumokat jellemző adatattribútumok és intézkedések átfogó listája tekintetében is. Emellett az ebből következő javuló harmonizáció várhatóan növelni fogja az adatok országok és intézmények közötti összehasonlíthatóságát, és így jobb adatminőséget biztosít az elemzéshez.

(9) Az AnaCredit célja, hogy - a részletes adatokat gyűjtő más statisztikai keretekkel együttesen - az adatszolgáltatók hitelkockázatának analitikai szemléletét biztosítsa, a pénzügyi instrumentumtól, a kitettség típusától vagy számviteli besorolástól függetlenül. E tekintetben az e rendeletben rögzített követelmények célja annak biztosítása, hogy az adatszolgáltatók harmonizált információk közös készletét jelentsék az NKB-k felé.

(10) Az AnaCreditet szakaszokban kell létrehozni, mivel a jelenlegi hitelezési adatgyűjtésnek a részt vevő országok közötti jelentős heterogenitása csak fokozatosan harmonizálható. Ez a fokozatos megközelítés figyelembe veszi az adatszolgáltatók számára a különböző adatszolgáltatási követelményeknek való megfeleléshez szükséges időt is. Általában véve az egyes szakaszokban gyűjtött adatok körét és tartalmát a lehető leghamarabb meg kell határozni annak érdekében, hogy valamennyi adatszolgáltató fel tudjon készülni a harmonizált fogalmak és meghatározások használatára. Erre tekintettel a Kormányzótanács az egyes egymást követő szakaszokra vonatkozó határozatait legalább az azok végrehajtása előtt két évvel fogja meghozni. Az adatszolgáltatók költségeinek és munkaterhének minimalizálása érdekében egy későbbi szakaszban megvizsgálásra kerül a lakáscélú hitelekre vonatkozóan a mintavételi módszerek alapján történő adatszolgáltatás.

(11) Bár az AnaCredit egyik kulcsfontosságú célkitűzése az adatszolgáltatási követelmények és a végrehajtási gyakorlatok harmonizálása, a jelenlegi adatgyűjtési gyakorlatok heterogenitása szükségessé teszi bizonyos területeken az NKB-k mérlegelési jogkörének megőrzését, például az NKB-knak a kisméretű rezidens adatszolgáltatóknak biztosított eltérésekről szóló döntései tekintetében. Az NKB-k mérlegelési jogkörébe tartozó e területeket minden későbbi szakaszban újra kell értékelni annak megállapítása érdekében, hogy elérhető-e a részt vevő országok közötti további harmonizáció.

(12) Hatályát illetően az AnaCredit keretében történő adatszolgáltatás első szakaszának ki kell terjednie a hitelintézetek által a jogi személyeknek nyújtott hitelekre. A hitelnyújtással foglalkozó nem hitelintézeti betétgyűjtő vállalatok, vagyonkezelő szervezetek és egyéb pénzügyi vállalatok, valamint ezek külföldi leányvállalatai egy későbbi szakaszban felvehetők a tényleges adatszolgáltatói körbe. Az instrumentumok vonatkozásában a részletes adatszolgáltatás kiterjeszthető a derivatívákra, az egyéb követelésekre, a mérlegen kívüli tételekre (például pénzügyi garanciákra), valamint a jogi személyektől eltérő személyeknek, az egyéni vállalkozásokat is beleértve, nyújtott hitelekre. Az első szakaszban az alkalmazandó adatvédelmi szabályok által meghatározott személyes adatok nem gyűjtendők, beleértve a több adós között természetes személy adóssal is rendelkező hiteleket vagy azt az esetet, amikor az AnaCreditbe jelentett instrumentumokhoz természetes személyek kapcsolódnak. Amennyiben az adatszolgáltatás köre kiterjesztésre kerül oly módon, hogy a későbbi szakaszokban ilyen személyes adatokat is tartalmazzon, úgy biztosítani kell a természetes személyeknek a személyes adataik gyűjtése és feldolgozása tekintetében fennálló jogainak védelmét. Továbbmenve, a későbbi szakaszok magukban foglalhatnak konszolidált alapon történő adatszolgáltatási követelményeket. Az adatszolgáltatói kör bármely bővítése során figyelembe kell venni az NKB-k azon jogát, hogy a kisméretű adatszolgáltató részére eltéréseket engedélyezhetnek, és e bővítéseket a bevezetésük előtt legalább két évvel el kell fogadni, hogy az adatszolgáltatóknak és az NKB-knek elegendő ideje legyen a végrehajtásra.

(13) A jövőbeli szakaszokra történő előkészületként az adatszolgáltatói kör kiterjesztésének, valamint a további adatszolgáltatási követelmények bevezetésének a KBER Statisztikai Bizottsága általi elemezésen kell alapulnia, figyelembe véve a felhasználók igényeit, az adatszolgáltatók és az NKB-k becsült költségeit, a piaci fejleményeket és az első szakaszra való felkészülés során szerzett tapasztalatokat.

(14) A hitelezési adatokra vonatkozó adatszolgáltatási kötelezettségeket az arányosság elvének figyelembevételével kell meghatározni annak érdekében, hogy azok ne rójanak túlzott adatszolgáltatási terhet különösen a korlátozott teljes hitelezési kitettséggel rendelkező kis adatszolgáltatókra. Ugyanezen okból az NKB-knek jogosultnak kell lenniük arra, hogy a kis adatszolgáltatók számára eltéréseket engedélyezzenek.

(15) A hatékony adatszolgáltatás és a fennálló és új adatszolgáltatási keretekkel való megfelelő interoperabilitás biztosítása érdekében az NKB-knek lehetősége kell legyen arra, hogy az EKB részére benyújtandó információkat szélesebb körű nemzeti adatszolgáltatási keret részeként gyűjtsék, és a hitelezési adatok szolgáltatását saját, jogszabályban előírt céljaikra a vonatkozó nemzeti joggal összhangban kiterjesszék az e rendeletben vázolt körön túlra.

(16) Az AnaCredithez való hozzájárulás érdekében az NKB-knek lehetősége kell legyen arra, hogy a saját adatbázisaikat, az adatszolgáltatóktól és bármely más forrásból kapott adatokat is felhasználják, a vonatkozó referencia-adatbázisokat is beleértve. Az NKB-knek jogosultnak kell lenniük annak eldöntésére, hogy együttműködési megállapodást kötnek a nemzeti statisztikai hivatalokkal, vagy az adatszolgáltatók felügyeletét ellátó illetékes nemzeti hatóságokkal vagy bármely más nemzeti hatósággal, mindaddig, amíg a szolgáltatott adatok megfelelnek az e rendeletben rögzített minőségi előírásoknak. A jelenleg hatályos különböző nemzeti szabályokra tekintettel és az e rendelet alapján fennálló adatszolgáltatási teher minimalizálása érdekében az EKB ösztönzi a nemzeti statisztikai hivatalokkal, illetékes nemzeti hatóságokkal és más nemzeti hatóságokkal történő eredményes és hatékony együttműködést.

(17) A hitelezési adatok gyűjtésének keretét a központi hitelnyilvántartások és a közszférabeli szervezetek által létrehozott más releváns hitelezési adatsorok, így többek között az értékpapír-statisztikákra vonatkozó adatbázisok és a KBER intézményi és leányvállalati adatsora közötti interoperabilitás biztosítására figyelemmel kell létrehozni.

(18) Az NKB-knek lehetősége kell legyen arra, hogy a többcélú közös analitikai részletes hitelezési adatsort az adatszolgáltatók felé irányuló visszacsatolási mechanizmus kialakításához, vagy a fennálló visszacsatolási mechanizmusok vagy a központi hitelnyilvántartásoktól az adatszolgáltatók felé irányuló más információs szolgáltatások kibővítéséhez használják fel. E visszacsatolási mechanizmusok a KBER Európai Unió működéséről szóló szerződés 127. cikkének (5) bekezdése szerinti jogszabályi megbízatásának megfelelően javítani fogják a KBER hozzájárulását a pénzügyi rendszer stabilitásához. A visszacsatolási mechanizmusok az adatszolgáltatók számára szélesebb körű alapot fognak biztosítani a hitelképesség értékeléséhez, különösen a határon átnyúló adósok tekintetében, és lehetővé fogják tenni a fogalommeghatározások és az adatattribútumok harmonizálását a hitelezési gyakorlatukban. Javítani fogják a hitelintézetek és más hitelezők hitelkockázat-kezelését. Különösen segíteni fogják a hitelintézeteket annak elkerülésében, hogy a hitelképesség értékelése során túlzott mértékben a külső hitelminősítésekre hagyatkozzanak. A visszacsatolási mechanizmusnak a legjobb gyakorlatokat kell követnie, és biztosítania kell a minimális adatminőségi követelményeket. Az analitikai hitelezési adatok azon részét, amely a visszacsatolási mechanizmusok céljára megosztható az NKB-k között, a vonatkozó adatattribútumok bizalmassági szintjének és az ennek megfelelő titokvédelmi követelményeknek, valamint a végrehajtáshoz szükséges időnek a figyelembevételével kell meghatározni. A visszacsatolási mechanizmusok alkalmazási körére és végrehajtására vonatkozó további részletek külön jogi aktusban rögzíthetők, és az NKB-k az alkalmazandó jogi keretek alapján egyetértési megállapodásokat köthetnek a visszacsatolási mechanizmusok keretében történő együttműködésüket illetően. Míg egyes központi hitelnyilvántartást üzemeltető NKB-k kétoldalú alapon már megosztanak egymással részletes határokon átnyúló hitelezési és hitelkockázati adatokat (5), másoknak jogi okokból bizonyos időre lehet szükségük a határokon átnyúló információmegosztás megvalósításához annak érdekében, hogy ezeket az adatokat a részükre adatot szolgáltató pénzügyi intézményeknek továbbítsák. A visszacsatolási mechanizmusok kialakítása és végrehajtása során figyelembe kell venni a bizalmas statisztikai adatok kezelésére vonatkozó nemzeti jogszabályi rendelkezéseket.

(19) E rendelet céljára alkalmazni kell a bizalmas statisztikai adatok védelmére és felhasználására vonatkozó, a 2533/98/EK rendelet 8-8c. cikkében megállapított előírásokat.

(20) A 2533/98/EK rendelet 7. cikkének (1) bekezdése előírja, hogy az EKB jogosult szankciók megállapítására azokkal az adatszolgáltatókkal szemben, amelyek elmulasztják az EKB rendeleteiben vagy határozataiban meghatározott statisztikai adatszolgáltatási követelmények teljesítését. E szankcionálási jogkör független az NKB-k azon jogkörétől, hogy szankciót rójanak ki azon adatszolgáltatókra, amelyek nem tesznek eleget a megfelelő nemzeti jogi keretek alapján rájuk vonatkozó statisztikai vagy egyéb adatszolgáltatási kötelezettségeknek.

(21) Szükség van egy olyan eljárás létrehozására, amely lehetővé teszi az e rendelet mellékletei technikai jellegű módosításainak hatékony végrehajtását, feltéve, hogy az ilyen módosítások nem változtatnak a mögöttes koncepcionális kereten, és nem érintik a tagállamok adatszolgáltatóinak jelentési terhét. Ennek az eljárásnak lehetővé kell tennie a KBER Statisztikai Bizottsága véleményének figyelembevételét.

(22) A KBER Alapokmányának 5. cikke az Európai Unióról szóló szerződés 4. cikkének (3) bekezdésével együtt arra vonatkozó kötelezettséget jelent, hogy azon tagállamoknak, amelyek pénzneme nem az euro, nemzeti szinten ki kell alakítaniuk és végre kell hajtaniuk mindazon intézkedéseket, amelyeket megfelelőnek tartanak: a) az EKB statisztikai adatszolgáltatási követelményeinek teljesítéséhez szükséges statisztikai adatgyűjtés elvégzéséhez; és b) a statisztika területén kellő időben megteendő előkészületekhez annak érdekében, hogy e tagállamok olyan tagállammá váljanak, amelynek pénzneme az euro.

(23) E rendelet alkalmazása nem érinti a hitelezési adatok SSM jogi keretében történő gyűjtését,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Fogalommeghatározások

E rendelet alkalmazásában:

1. "adatszolgáltató tagállam": olyan tagállam, amelynek a pénzneme az euro; azon tagállamok, amelyek pénzneme nem az euro, dönthetnek úgy, hogy adatszolgáltató tagállammá válnak, oly módon, hogy e rendelet rendelkezéseit beiktatják nemzeti jogukba vagy nemzeti jogukkal összhangban más módon vonatkozó adatszolgáltatási követelményeket írnak elő; ez különösképpen magában foglalhatja az SSM-ben az 1024/2013/EU tanácsi rendelet (6) 7. cikkével összhangban szoros együttműködés útján részt vevő tagállamokat;

2. "rezidens": jelentése megegyezik a 2533/98/EK tanácsi rendelet 1. cikkének 4. pontjában meghatározottakkal;

3. "gazdasági egység": jelentése megegyezik az 549/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (7) A. mellékletének 2.12. és 2.13. pontjában meghatározottakkal;

4. "külföldi fióktelep": olyan gazdasági egység, amely jogilag nem független része egy olyan jogalanynak, amely az előbbi bejegyzése helyétől eltérő országban rezidens, a 2533/98/EK rendelet 2. cikkének (3) bekezdése szerinti "egyetlen fióktelep" fogalmával összhangban;

5. "jogalany": bármely olyan szervezet, amely a rá irányadó nemzeti jog alapján jogokat és kötelezettségeket szerezhet;

6. "jogalany-azonosító": az ISO 17442 szabványnak (8) megfelelő, valamely jogalanyhoz hozzárendelt alfanumerikus hivatkozási kód;

7. "nemzeti azonosító": általánosan használt azonosító kód, amely lehetővé teszi valamely partner egyértelmű azonosítását azon országon belül, ahol rezidens;

8. "adatszolgáltató": valamely adatszolgáltató tagállamban rezidens jogalany vagy fióktelep, amelyre vonatkoznak az EKB e rendelet szerinti adatszolgáltatási követelményei;

9. "megfigyelt szervezet": olyan gazdasági egység, amelynek hitelezőként vagy kezelőként folytatott tevékenységéről az adatszolgáltató adatot szolgáltat. A megfigyelt szervezet lehet:

a) a gazdasági egység, amely ugyanabban a tagállamban rezidens, mint az adatszolgáltató, amelynek részét képezi; vagy

b) az adatszolgáltatónak valamely adatszolgáltató tagállamban rezidens külföldi fióktelepe; vagy

c) az adatszolgáltatónak valamely adatszolgáltató tagállamban nem rezidens külföldi fióktelepe;

10. "partner": olyan gazdasági egység, amely valamely instrumentumban részes fél, vagy valamely instrumentumban részes félhez kapcsolódik;

11. "hitelező": valamely instrumentum hitelkockázatát viselő partner, a védelmet nyújtó kivételével;

12. "adós": az a partner, amelyet az instrumentum alapján fizetendő törlesztések teljesítésére vonatkozó feltétlen kötelezettség terhel;

13. "védelmet nyújtó": az a partner, amely védelmet biztosít valamely szerződésben meghatározott negatív hiteleseménnyel szemben, és amely a negatív hitelesemény hitelkockázatát viseli;

14. "kezelő": valamely instrumentum adminisztratív és pénzügyi kezeléséért felelős partner;

15. "nemzeti központi bank(ok)" vagy "NKB(-k)": az Európai Unió tagállamainak nemzeti központi bankja(i);

16. "érintett NKB": azon adatszolgáltató tagállam NKB-ja, amelyben az adatszolgáltató rezidens;

17. "központi hitelnyilvántartás": valamely NKB által üzemeltetett hitelnyilvántartás, amely jelentéseket kap a pénzügyi szektor hitelezőitől és támogatást is nyújt a számukra azáltal, hogy hitelre és hitelkockázatra vonatkozó információkat bocsát a rendelkezésükre;

18. "hitelintézet": jelentése megegyezik az 575/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (9) 4. cikke (1) bekezdésének 1. pontjában meghatározottakkal;

19. "intézmény": jelentése megegyezik az 575/2013/EU rendelet 4. cikke (1) bekezdésének 3. pontjában meghatározottakkal;

20. "eszköz": jelentése megegyezik az 549/2013/EU rendelet A. melléklete 7.15. pontjában meghatározottakkal;

21. "hitelkockázat": annak kockázata, hogy valamely partner nem tesz eleget szerződés alapján fennálló fizetési kötelezettségeinek;

22. "szerződés": jogilag kötelező erejű megállapodás két vagy több fél között, amelynek alapján egy vagy több instrumentum létrehozásra kerül;

23. "instrumentum": a IV. mellékletben meghatározott "instrumentum típusa" adatattribútumban megjelölt bármely tétel;

24. "védelem": biztosíték vagy fedezet valamely negatív hiteleseményre vonatkozóan, a IV. mellékletben meghatározott "védelem típusa" adatattribútumban felsorolt tételek bármelyike útján;

25. "kötelezettségvállalási összeg": a IV. mellékletben meghatározott "kintlévő nominális összeg" és "mérlegen kívül összeg" adatattribútumok összege;

26. "egyedi alapon": egyetlen gazdasági egységre vonatkozóan, beleértve az egy jogalany részét képező gazdasági egységeket.

2. cikk

A végrehajtás szakaszai és az első adatszolgáltatás

(1) Az e rendelet szerinti többcélú közös analitikai hitelezési adatsor több szakaszban kerül létrehozásra. Az első szakasz 2018. szeptember 1-jén kezdődik. Az e szakaszra vonatkozó, e rendelet szerinti első havi és negyedéves adatszolgáltatás a 2018 szeptember 30-ra vonatkozó adatokkal kezdődik.

(2) A partnerek megfelelő azonosításának biztosítása érdekében az NKB-k az (1) bekezdésben említett első adattovábbítás előtt hat hónappal megküldenek az EKB-nek egy a partner referenciaadatokat tartalmazó első adatsort az I. melléklet 1. adatlapjának megfelelően.

(3) A partner referenciaadatok (2) bekezdésben említett továbbításához szükséges szervezeti és technikai előkészületek lehetővé tétele érdekében az NKB-k előírhatják az adatszolgáltatók számára, hogy 2017. december 31-től kezdődően szolgáltassanak részleges vagy teljes partner referenciaadatokat és hitelezési adatokat.

3. cikk

Tényleges adatszolgáltatói kör

(1) A tényleges adatszolgáltatói kört a rezidens hitelintézetek és hitelintézetek rezidens külföldi fióktelepei alkotják, tekintet nélkül arra, hogy ezek esetében a 2013/36/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv (10) értelmében felügyelt intézményekről van-e szó.

(2) Az adatszolgáltatók egyedi alapon, a 4. és 6. cikknek megfelelően szolgáltatnak hitelezési adatokat.

(3) Az adatszolgáltatók az érintett NKB részére szolgáltatnak adatokat.

4. cikk

Statisztikai adatszolgáltatási követelmények

(1) Az adatszolgáltatók a megfigyelt szervezet hitelezési adatait a 6. cikknek megfelelően mindazon instrumentumokról szolgáltatják, amelyek megfelelnek az 5. cikkben meghatározott feltételeknek:

a) amennyiben az instrumentum a referencia-időszakon belül bármely adatszolgáltatási referencia-időpontban:

i. a megfigyelt szervezet számára hitelkockázathoz vezet, vagy

ii. a megfigyelt szervezet eszköze; vagy

iii. a megfigyelt szervezet jogalanya által használt vonatkozó számviteli standard alapján megjelenített, és a megfigyelt szervezet számára a múltban hitelkockázathoz vezetett, vagy

iv. kezelését a valamely adatszolgáltató tagállamban rezidens megfigyelt szervezet látja el, és

i. ugyanazon jogalany más gazdasági egységei részére nyújtották, mint amelynek az adatszolgáltató is részét képezi; vagy

ii. olyan jogalany tartja, amely nem olyan hitelintézet, amely az adatszolgáltatótól különböző adatszolgáltató tagállamban rezidens; és

b) amennyiben legalább egy adós az 1. cikk 5. pontjában meghatározottak szerinti jogalany vagy jogalany részét képezi.

(2) Egy adott adatszolgáltatási referencia-időpont vonatkozásában a referencia-időszak az az időszak, amely az adatszolgáltatási referencia-időpontot megelőző negyedév utolsó adatszolgáltatási referencia-időpontjában kezdődik, és az adott adatszolgáltatási referencia-időpontban végződik.

5. cikk

Adatszolgáltatási küszöbérték

(1) A hitelezési adatokat a 4. cikkben megjelölt instrumentumok esetében akkor kell szolgáltatni, amennyiben az adós kötelezettségvállalási összege a referencia-időszakon belül bármely adatszolgáltatási referencia-időpontban legalább 25 000 EUR.

(2) Az adós (1) bekezdésben említett kötelezettségvállalási összegét a megfigyelt szervezet tekintetében az adós összes instrumentumai kötelezettségvállalási összegeinek összegeként, a 4. cikkben meghatározott kör és az ott meghatározott instrumentumok alapján kell kiszámítani.

6. cikk

Egyedi alapú statisztikai adatszolgáltatási követelmények

(1) Az adatszolgáltatók egyedi alapon, az I. mellékletben szereplő adatlapoknak megfelelően szolgáltatnak hitelezési adatokat.

(2) Azok az adatszolgáltatók, amelyek jogalanyok, a jogalany részét képező valamennyi megfigyelt szervezet tekintetében adatot szolgáltatnak. A külföldi fióktelep adatszolgáltatók a saját tevékenységük tekintetében szolgáltatnak adatot.

(3) Az érintett NKB-k közötti egyeztetés alapján, ha mind a jogalany, mind külföldi fióktelepe adatszolgáltató tagállamban rezidens, a kettős adatszolgáltatás elkerülése érdekében:

a) a jogalany érintett NKB-ja dönthet úgy, hogy a jogalanytól nem gyűjti az I. melléklet 1. adatlapjában felsorolt adatattribútumokat, vagy csak azok egy részét gyűjti, amennyiben ezeket az instrumentumokat a külföldi fióktelep tartja vagy kezeli;

b) a külföldi fióktelep érintett NKB-ja dönthet úgy, hogy a külföldi fiókteleptől nem gyűjti az I. melléklet 2. adatlapjában felsorolt adatattribútumokat, vagy csak azok egy részét gyűjti.

(4) Az érintett NKB dönthet úgy, hogy az adatszolgáltató tagállamban nem rezidens és az adatszolgáltató jogalany részét képező külföldi fióktelepek tekintetében nem gyűjt információkat.

7. cikk

Különleges statisztikai adatszolgáltatási követelmények

A 6. cikkben meghatározott statisztikai adatszolgáltatási követelmények a II. mellékletben vázolt különleges kritériumoknak megfelelő hitelezési adatok esetében csökkentésre kerülnek.

8. cikk

A részletes adatszolgáltatásra vonatkozó általános követelmények

(1) Az adatszolgáltatók és az adatszolgáltató tagállamban nem rezidens külföldi fióktelepeik kialakítják az annak biztosításához szükséges szervezeti struktúrát és megfelelő belső ellenőrzési mechanizmusokat, hogy az e rendelet alapján az 6. cikknek megfelelően egyedi alapon szolgáltatandó adatok megfelelően feldolgozásra és továbbításra kerüljenek.

(2) Az adatszolgáltató tagállamban nem rezidens külföldi fióktelepek e rendelet alapján nem minősülnek adatszolgáltatónak. Az adatszolgáltatók biztosítják, hogy az ilyen külföldi fióktelepek az egyedi alapú adatszolgáltatási követelmények megfelelő végrehajtásának biztosításához szükséges szabályokat, folyamatokat és mechanizmusokat hajtsanak végre.

(3) Az e rendelet szerinti statisztikai adatszolgáltatási követelmények nem érintik a hitelezési adatokra vonatkozó, a nemzeti jog vagy más adatszolgáltatási keretek szerinti jelenlegi vagy jövőbeli adatszolgáltatási követelményeket.

(4) Az NKB-k az EKB részére benyújtandó információkat a vonatkozó uniós vagy nemzeti jognak megfelelő szélesebb körű nemzeti adatszolgáltatási keret részeként is gyűjthetik. Ez az adatszolgáltatási keret a statisztikai céloktól eltérő - például felügyeleti - célokat is szolgáló információkra is kiterjedhet.

(5) Az NKB-k a hitelezési adatokat más forrásokból is beszerezhetik.

(6) A hitelezési adatok harmonizálására, teljességére, részletességi szintjére, és a partnerek azonosítására vonatkozó minimumkövetelményeket az I. mellékletben szereplő adatlapok tartalmazzák.

9. cikk

A partnerek azonosítása

(1) Az e rendelet alapján történő adatszolgáltatás céljára az adatszolgáltatók és az NKB-k a partnereket az alábbiak felhasználásával azonosítják:

a) jogalany-azonosító, amennyiben ilyen azonosító kiosztásra került; vagy

b) amennyiben jogalany-azonosítót nem osztottak ki, a IV. mellékletben részletesebben meghatározottak szerinti nemzeti azonosító.

(2) Az NKB-k a partnerek azonosításához kapcsolódó, a III. mellékletben meghatározottak szerinti információkat az adatszolgáltatók általi közvetlen adatszolgáltatás, vagy a nemzeti statisztikai hivatalokkal, illetékes nemzeti hatóságokkal vagy egyéb nemzeti hatóságokkal kötött egyetértési megállapodások vagy hasonló megállapodások révén szerezhetik meg. Az NKB-k a III. mellékletben vázolt információk köre alapján meghatározzák azokat az egyedi azonosítókat, amelyek a partnerek megfelelő azonosításához szükségesek.

10. cikk

A hitelezési adatokhoz való hozzáférés és azok felhasználása

(1) Az e rendelet alapján szolgáltatott hitelezési adatokat az EKB és az NKB-k a 2533/98/EK rendeletben meghatározott mértékben és célokra használják fel. Ezen adatok különösen a 11. cikk szerinti visszacsatolási mechanizmus kialakítása és fenntartása céljára használhatók fel.

(2) E rendelet nem érinti a hitelezési adatok olyan jelenlegi vagy jövőbeli felhasználásait, amelyek az uniós vagy a nemzeti jog, vagy egyetértési megállapodások alapján megengedettek vagy kötelezőek, a határokon átnyúló információcserét is beleértve.

11. cikk

Visszacsatolási mechanizmus az adatszolgáltatók felé

(1) Az NKB-k jogosultak arra, hogy visszacsatolási mechanizmusok vagy a központi hitelnyilvántartásoktól az adatszolgáltatók felé irányuló más információs szolgáltatások kialakítása vagy bővítése útján hitelezési adatokat (a más NKB-k által gyűjtött adatokat is beleértve) bocsássanak az adatszolgáltatók rendelkezésére. Az NKB-k rendelkezésre bocsáthatják az e rendelet alapján gyűjtött hitelezési adatok egy részét, a legjobb gyakorlatokkal összhangban és az alkalmazandó jogi titoktartási szabályok által megengedett mértékben. Az adatszolgáltatók az adatokat kizárólag a hitelkockázatok kezelése és a fennálló vagy jövőbeli instrumentumok tekintetében rendelkezésükre álló hitelezési információk minőségének javítása céljára használhatják fel. Az adatszolgáltatók az adatokat nem oszthatják meg más felekkel, kivéve, ha a szolgáltatókkal történő adatmegosztás e célokra feltétlenül szükséges, és az adatokat csak az adatszolgáltató viszonylatában használják fel, és az adatszolgáltató megfelelő titokvédelmet biztosít olyan szerződéses megállapodás alapján, amely kizárja az adatok bármely más felhasználását és amennyiben lehetséges, előírja az adatok anonimizálását, valamint az adatok törlését, amint a megosztás célja megvalósult. A szolgáltató általi bármely további adatátadás, valamint a kereskedelmi hiteladat-szolgáltatókkal való adatmegosztás tilos.

(2) Az NKB-k meghatározzák a rendelkezésre bocsátandó adatok körét, az adatokhoz való hozzáférés biztosítására vonatkozó eljárást és az ilyen adatok felhasználására vonatkozó esetleges további korlátozásokat, figyelembe véve a nemzeti jogi kereteket és az információk bizalmas jellegével összefüggő bármely további korlátokat.

(3) Ez a cikk nem biztosít jogot az adatszolgáltatóknak valamely visszacsatolási mechanizmushoz vagy ahhoz, hogy valamely visszacsatolási mechanizmusból vagy a központi hitelnyilvántartásoktól az adatszolgáltatók felé irányuló más információs szolgáltatásokból meghatározott információkat kapjanak.

(4) Az NKB-k jogosultak arra, hogy az adatszolgáltatótól ideiglenesen megtagadják a visszacsatolási mechanizmusból származó meghatározott hitelezési adatokhoz való hozzáférést, amennyiben az adatszolgáltató nem tett eleget az e rendelet alapján fennálló saját statisztikai adatszolgáltatási kötelezettségeinek, különösen az adatminőség és az adatok pontossága tekintetében, valamint azokban az esetekben, ha az adatszolgáltató nem tett eleget az (1) bekezdésben meghatározott kötelezettségeinek.

(5) Az NKB-k jogosultak arra, hogy más NKB-któl megtagadják az általuk a visszacsatolási mechanizmus céljára gyűjtött részletes hitelezési adatokhoz való hozzáférést. Az NKB-k jogosultak arra, hogy a részletes hitelezési adatok rendelkezésre bocsátása tekintetében viszonosságot követeljenek meg azon NKB-tól, amely visszacsatolási mechanizmus céljára más NKB-tól adatokat kér. A valamely adatszolgáltató tagállamban rezidens adatszolgáltató gazdasági egységére vonatkozó információkat az adatszolgáltató érintett NKB-ja minden esetben felhasználhatja visszacsatolási mechanizmus céljára, függetlenül attól, hogy a gazdasági egység hol rezidens.

12. cikk

Jogalanyok általi hozzáférés

(1) Azon jogalanyok vagy jogalanyok részei, amelyekre vonatkozóan hitelezési adatokat szolgáltatnak, jogosultak az ilyen adatokhoz való hozzáférésre az érintett NKB-nál. A jogalanyok továbbá kérhetik, hogy az adatszolgáltatók javítsák ki a rájuk vonatkozó helytelen adatokat.

(2) Az NKB-k csak annyiban tagadhatják meg valamely jogalanytól vagy jogalany részétől a vonatkozásában jelentett hitelezési adatokhoz történő hozzáférést, amennyiben:

a) e hozzáférés sértené az adatszolgáltató bizalmas jelleghez fűződő jogos érdekeit, például a belső hitelkockázat-értékelések tekintetében, vagy harmadik felek - különösen azon jogalanyok, amelyekről hitelezési adatokat jelentettek - e jogos érdekeit; vagy

b) az adatokat nem használták a 11. cikk szerinti visszacsatolási mechanizmus létrehozásához vagy bővítéséhez, és más uniós vagy nemzeti jogszabály alapján nem kell hozzáférést biztosítaniuk ezen adatokhoz.

13. cikk

Határidők

(1) Az adatszolgáltatók az alábbi adatszolgáltatási referencia-időpontokban nyilvántartott hitelezési adatokat jelentik:

a) a havi adattovábbítások esetében minden hónap utolsó napján;

b) a negyedéves adattovábbítások esetében március, június, szeptember és december utolsó napján.

(2) Az NKB-k döntik el, hogy az EKB részére történő adatszolgáltatás rájuk vonatkozó határidőinek betartása érdekében mikor és milyen gyakorisággal kérik az adatokat az adatszolgáltatóktól, és erről megfelelően tájékoztatják az adatszolgáltatókat.

(3) Az NKB-k az első olyan adatszolgáltatási referencia-időpont előtt, amelyre vonatkozóan az adott adatszolgáltatóknak e rendelet alapján adatot kell szolgáltatniuk, legalább 18 hónappal tájékoztatják az adatszolgáltatókat az adatszolgáltatási kötelezettségekről, a nemzeti jog vagy egyéb adatszolgáltatási keretek alapján fennálló egyéb adatszolgáltatási követelmények sérelme nélkül.

(4) Az adatszolgáltató tagállamban rezidens megfigyelt szervezetek tekintetében az NKB-k a havi hitelezési adatokat annak a hónapnak a végét követő 30. munkanap végéig továbbítják az EKB-nek, amelyre az adatok vonatkoznak.

(5) Az adatszolgáltató tagállamban rezidens megfigyelt szervezetek tekintetében az NKB-k a negyedéves hitelezési adatokat a 680/2014/EU bizottsági végrehajtási rendelet (11) 3. cikke (1) bekezdésének b) pontjában meghatározott beküldési határidőket követő 15. munkanap végéig továbbítják az EKB-nek.

(6) Azon megfigyelt szervezetek tekintetében, amelyek adatszolgáltató tagállamban nem rezidens külföldi fióktelepek, az NKB-k a havi hitelezési adatokat annak a hónapnak a végét követő 35. munkanap végéig továbbítják az EKB-nek, amelyre az adatok vonatkoznak.

(7) Azon megfigyelt szervezetek tekintetében, amelyek adatszolgáltató tagállamban nem rezidens külföldi fióktelepek, az NKB-k a negyedéves hitelezési adatokat a 680/2014/EU végrehajtási rendelet 3. cikke (1) bekezdésének b) pontjában meghatározott beküldési határidőket követő 20. munkanap végéig továbbítják az EKB-nek.

(8) Az NKB-k a hitelezési adatok első továbbításával együtt az összes partner tekintetében továbbítják az EKB-nek a partner referenciaadatokat az I. melléklet 1. adatlapja 1. szakaszának megfelelően. Ha változásra kerül sor, az NKB-k az adatokat legkésőbb a hitelezési adatok azon továbbításakor aktualizálják, amely azon első adatszolgáltatási referencia-időpont szempontjából releváns, amelyen vagy amely előtt a változás hatályba lépett. Amennyiben az NKB-k nem tájékoztatják az adatszolgáltatókat arról, hogy az aktualizált partner referenciaadatokat más forrásból megszerezték, az adatszolgáltatók ezen adatokat aktualizálják oly módon, hogy az NKB-kat az érintett NKB által kért időpontban tájékoztatják minden változásról, azonban legkésőbb azon időpontban, amikor a hitelezési adatokat a változások hatálybalépésének időpontját követő első adatszolgáltatási referencia-időpontra vonatkozóan az érintett NKB részére jelentik.

14. cikk

Közös minimumelőírások és nemzeti adatszolgáltatási szabályok

(1) Az adatszolgáltatók betartják a rájuk vonatkozó statisztikai adatszolgáltatási követelményeket, az adattovábbításra, az adatok pontosságára, a partnerek pontos azonosítására, valamint a koncepcionális megfelelésre és a revíziókra vonatkozó, az V. mellékletben meghatározott közös minimumszabályokkal összhangban.

(2) Az NKB-k e rendelettel és - amennyiben ezek nem ütköznek e rendelet rendelkezéseivel - a nemzeti jogi kereteikkel összhangban meghatározzák és végrehajtják az adatszolgáltatók által követendő adatszolgáltatási szabályokat. Az NKB-k biztosítják, hogy ezek az adatszolgáltatási szabályok: a) biztosítják az előírt statisztikai adatokat; és b) lehetővé teszik annak ellenőrzését, hogy az adattovábbításra, az adatok pontosságára, a koncepcionális megfelelésre és a revíziókra vonatkozó, az V. mellékletben meghatározott közös minimumszabályokat betartották.

(3) Az NKB-k az általuk az EKB részére történő hitelezésiadat-továbbításhoz felhasználhatnak a 8. cikk (5) bekezdésével összhangban bármely más forrásokból szerzett információkat, amennyiben ezek az információk megfelelnek az e rendeletnek megfelelően az adatszolgáltatóktól gyűjtött adatokra alkalmazandó, az adatminőségre és határidőkre vonatkozó előírásoknak. Különösen eleget kell tenni az adattovábbításra, az adatok pontosságára, a koncepcionális megfelelésre és a revíziókra vonatkozó, az V. mellékletben meghatározott közös minimumszabályoknak.

15. cikk

Egyesülések, szétválások és szervezeti átalakítások

(1) Egyesülés, szétválás vagy olyan szervezeti átalakítás esetén, amely hatással lehet a statisztikai kötelezettségeik teljesítésére, az érintett adatszolgáltatók tájékoztatják az érintett NKB-t, - amint az ilyen egyesülés, szétválás vagy szervezeti átalakítás végrehajtásának szándékát nyilvánosságra hozzák, azonban annak hatálybalépését megelőzően - az e rendeletben rögzített statisztikai adatszolgáltatási követelmények teljesítése érdekében tervezett eljárásokról.

(2) Az előző bekezdésben rögzített kötelezettségek sérelme nélkül az érintett NKB az átvevő intézményt felhatalmazhatja arra, hogy statisztikai adatszolgáltatási kötelezettségét átmeneti eljárások útján teljesítse. A rendes adatszolgáltatási eljárások alóli e mentesség nem lehet hosszabb az egyesülés, szétválás vagy szervezeti átalakítás időpontjától számított hat hónapnál. E mentesség nem érinti az átvevő intézmény azon kötelezettségét, hogy e rendeletnek megfelelően eleget tegyen az adatszolgáltatási kötelezettségeinek.

16. cikk

Eltérések és csökkentett adatszolgáltatási gyakoriság

(1) Az e rendeletben előírt adatszolgáltatási kötelezettségek arányosságának biztosítása érdekében az érintett NKB-k eltéréseket engedélyezhetnek a kis adatszolgáltatók részére, feltéve, hogy az eltéréssel rendelkező valamennyi adatszolgáltatónak az 1071/2013/EU európai központi banki rendelet (EKB/2013/33) (12) alapján az adatszolgáltató tagállamban rezidens összes adatszolgáltató által jelentett hitelek teljes állományához való összesített hozzájárulása nem haladja meg a 2 %-ot. Az eltérések kiterjedhetnek az e rendeletben meghatározott valamennyi követelményre vagy egyes követelményekre.

(2) Az adatszolgáltatási követelmények végrehajtásának támogatása érdekében az érintett NKB-k megengedhetik a kis adatszolgáltatóknak, hogy a 2021. január 1. előtti adatszolgáltatási referencia-időpontokra vonatkozó hitelezési adatokat havi helyett negyedéves alapon jelentsék, feltéve, hogy a negyedéves alapon adatot szolgáltató valamennyi adatszolgáltatónak az 1071/2013/EU rendelet alapján az adatszolgáltató tagállamban rezidens összes adatszolgáltató által jelentett hitelek teljes állományához való összesített hozzájárulása nem haladja meg a 4 %-ot, a hitelezési adatokra vonatkozó, más jogi keretek alapján általuk történő adatszolgáltatás sérelme nélkül.

(3) Az NKB-k annyiban engedélyezhetnek eltéréseket az adatszolgáltatók részére, amennyiben az NKB-k más forrásokból a 14. cikk (3) bekezdése alapján előírt minőségű és határidőknek megfelelő adatokat szereznek be.

(4) Az NKB-k a 13. cikk (3) bekezdésével összhangban a következő adatszolgáltatókat tájékoztatják az adatszolgáltatási kötelezettségeikről:

a) az (1) bekezdéssel összhangban eltéréssel rendelkező adatszolgáltatók;

b) azon adatszolgáltatók, amelyek a (2) bekezdéssel összhangban csökkentett gyakorisággal szolgáltathatnak adatokat;

c) azon adatszolgáltatók, amelyek már nem felelnek meg az (1) vagy a (2) bekezdéssel összhangban az eltérés, illetve a csökkentett adatszolgáltatási gyakoriság feltételeinek.

17. cikk

Ellenőrzés és kötelező adatgyűjtés és minimális minőségi követelmények

Az NKB-k ellenőrzik az adatszolgáltatók által e rendelet alapján szolgáltatandó információkat, illetve szükség esetén elvégzik azok kötelező begyűjtését, az EKB-nek az e jogok gyakorlására vonatkozó jogának sérelme nélkül. Az NKB-k ezt a jogot különösen abban az esetben gyakorolják, ha az adatszolgáltató nem teljesíti az V. mellékletében meghatározott, az adattovábbításra, pontosságra, koncepcionális megfelelésre és revíziókra vonatkozó minimumszabályokat.

18. cikk

Szankciók

Az EKB a 2533/98/EK rendelet 7. cikkének (1) bekezdésével összhangban szankciókat róhat ki azokra az adatszolgáltatókra, amelyek nem tesznek eleget az e rendelet szerinti adatszolgáltatási kötelezettségeknek. Az adatszolgáltatókra nem róható ki szankció, amennyiben bizonyítják, hogy az előírt információk szolgáltatása számukra azon tagállam nemzeti joga következtében nem lehetséges, ahol az a fióktelep rezidens, amelyre vonatkozóan adatot kell szolgáltatniuk. Az EKB azon jogköre, hogy az e rendelet szerinti adatszolgáltatási kötelezettségek nem teljesítése esetén szankciókat rójon ki, független az NKB azon jogától, hogy nemzeti jogával összhangban szankcionálja az adatszolgáltatókra a 8. cikk (3) bekezdésével összhangban a megfelelő nemzeti jogi keretek alapján alkalmazandó statisztikai vagy egyéb adatszolgáltatási kötelezettségek nem teljesítését.

19. cikk

Átmeneti rendelkezés

Az NKB-k elhalaszthatják a 2019. február 1. előtti adatszolgáltatási referencia-időpontokra vonatkozó hitelezési adatok EKB részére történő első továbbítását, feltéve, hogy ezeket az adatokat legkésőbb 2019. március 31-ig továbbítják az EKB-nak.

20. cikk

Egyszerűsített módosítási eljárás

Figyelembe véve a Statisztikai Bizottság véleményét, az Igazgatóság technikai módosításokat végezhet e rendelet mellékleteiben, feltéve, hogy az ilyen módosítások nem változtatják meg a mögöttes koncepciót, és nem érintik az adatszolgáltatók jelentési terhét. Az Igazgatóság indokolatlan késedelem nélkül tájékoztatja a Kormányzótanácsot az ilyen módosításokról.

21. cikk

Záró rendelkezések

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2017. december 31-től kell alkalmazni.

Ez a rendelet a Szerződéseknek megfelelően teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó a tagállamokban.

Kelt Frankfurt am Mainban, 2016. május 18-án.

az EKB Kormányzótanácsa részéről

az EKB elnöke

Mario DRAGHI

(1) HL L 318., 1998.11.27., 8. o.

(2) A Bizottság véleménye (2015. augusztus 7.) az Európai Központi Bank granuláris hitelezési és hitelkockázati adatok gyűjtéséről szóló rendelettervezetéről (HL C 261., 2015.8.8., 1. o.).

(3) Az EKB/2014/6 határozat (2014. február 24.) a részletes hitelezési adatoknak a Központi Bankok Európai Rendszere által történő gyűjtéséhez szükséges előkészítő intézkedések megszervezéséről (HL L 104., 2014.4.8., 72. o.).

(4) Az Európai Központi Bank ajánlása (2014. február 24.) a részletes hitelezési adatoknak a Központi Bankok Európai Rendszere által történő gyűjtéséhez szükséges előkészítő intézkedések megszervezéséről (EKB/2014/7) (HL C 103., 2014.4.8., 1. o.).

(5) Egyetértési Nyilatkozat a nemzeti hitelnyilvántartások közötti, az adatszolgáltató intézményeknek történő továbbítás céljából történő információmegosztásról (Memorandum of Understanding on the exchange of information among national central credit registers for the purpose of passing it on to reporting institutions). Elérhető az EKB honlapján: www.ecb.europa.eu

(6) A Tanács 1024/2013/EU rendelete (2013. október 15.) az Európai Központi Banknak a hitelintézetek prudenciális felügyeletére vonatkozó politikákkal kapcsolatos külön feladatokkal történő megbízásáról (HL L 287., 2013.10.29., 63. o.).

(7) Az Európai Parlament és a Tanács 549/2013/EU rendelete (2013. május 21.) az Európai Unió-beli nemzeti és regionális számlák európai rendszeréről (HL L 174., 2013.6.26., 1. o.).

(8) Elérhető a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet (ISO) honlapján: www.iso.org

(9) Az Európai Parlament és a Tanács 575/2013/EU rendelete (2013. június 26.) a hitelintézetekre és befektetési vállalkozásokra vonatkozó prudenciális követelményekről és a 648/2012/EU rendelet módosításáról (HL L 176., 2013.6.27., 1. o.).

(10) Az Európai Parlament és a Tanács 2013/36/EU irányelve (2013. június 26.) a hitelintézetek tevékenységéhez való hozzáférésről és a hitelintézetek és befektetési vállalkozások prudenciális felügyeletéről, a 2002/87/EK irányelv módosításáról, a 2006/48/EK és a 2006/49/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 176., 2013.6.27., 338. o.).

(11) Az Bizottság 680/2014/EU végrehajtási rendelete (2014. április 16.) az intézmények 575/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet szerinti felügyeleti adatszolgáltatása tekintetében végrehajtás-technikai standardok megállapításáról (HL L 191., 2014.6.28., 1. o.).

(12) Az Európai Központi Bank 1071/2013/EU rendelete (2013. szeptember 24.) a monetáris pénzügyi intézmények ágazati mérlegéről (EKB/2013/33) (HL L 297., 2013.11.7., 1. o.).

I. MELLÉKLET

Szolgáltatandó adatok és adatlapok

1. Az e rendelet alapján szolgáltatandó adatok számos egymással összefüggő elemre vonatkoznak, például hitelezőkre, adósokra, instrumentumokra, védelemre stb. Így például egy adósnak nyújthatnak több kölcsönt, vagy egyetlen védelem biztosíthat több instrumentumot. E mellékletben az ezen elemekre vonatkozó konkrét információk jelentésére szolgáló adatsorok találhatók.

2. Az egyes adatsorokra vonatkozó információk egyetlen elemre (például instrumentum), vagy több elem kombinációjára (például "instrumentum-védelem") vonatkoznak, meghatározva ezzel az egyes adatsorokra vonatkozóan megadandó részletesség szintjét. Az adatsorokat két adatlap tartalmazza.

3. Az egyes adatlapokban szereplő adatattribútumokra vonatkozó adatszolgáltatási követelményeket a II. és a III. melléklet tartalmazza.

4. Az egyes adatlapokban szereplő adatattribútumok meghatározása a IV. mellékletben található.

5. Az összegeket euróban kell jelenteni. A külföldi pénznemben fennálló összegeket az Európai Központi Bank (EKB) adatszolgáltatási referencia-időpontban érvényes megfelelő irányadó euro devizaárfolyamán, vagyis a középárfolyamon kell átváltani euróra.

1. adatlap

1. Partner referenciaadatok

1.1. A partner referenciaadatok esetében a részletesség szintjét a partner jelenti. Minden egyes tételt egyedileg azonosít a következő adatattribútumok kombinációja: a) adatszolgáltató azonosító; és b) partner azonosító.

1.2. Minden egyes partner azonosítónak egyedinek kell lennie az ugyanazon adatszolgáltató által jelentett minden egyes partner esetében, és ugyanazt a partnert az adatszolgáltatónak mindig az egyedi partner azonosítójával kell azonosítania. Ezt az azonosítót ugyanaz az adatszolgáltató semmilyen későbbi időpontban nem használhatja fel újra valamely másik partner azonosítására. Az NKB-k előírhatják az adatszolgáltatók számára az érintett NKB által meghatározott partner azonosítók használatát.

1.3. Minden olyan partnert regisztrálni kell, amely jogalany vagy jogalany részét képező gazdasági egység, és amely a 4. és az 5. cikk alapján jelentett instrumentumokhoz kapcsolódik vagy ilyen instrumentumok biztosítását szolgáló védelmet nyújt. A regisztrálandó partnerek konkrétan: a) hitelezők; b) adósok; c) védelmet nyújtók; d) értékpapírosítást kezdeményezők; e) kezelők; f) vállalkozások vállalatközpontjai; g) közvetlen anyavállalatok és h) legfelső szintű anyavállalatok. Egy egység számos instrumentum tekintetében lehet partner, illetve partnerként különböző szerepeket is betölthet ugyanazon instrumentum tekintetében. Ugyanakkor minden partnert csak egyszer kell regisztrálni.

1.4. Az egyes partnertípusok esetében előírt információkat a III. melléklet tartalmazza.

1.5. A partner adatok a partner jellemzőit írják le.

1.6. Az AnaCreditbe jelentett instrumentumokhoz kapcsolódó természetes személyek esetében a természetes személyek tekintetében tétel nem jelentendő.

1.7. A tételeket legkésőbb a hitelezési adatok azon havi továbbításakor kell jelenteni, amely azon adatszolgáltatási referencia-időpont szempontjából releváns, amikor a partner az AnaCreditben regisztrált szerződést kötött. Ha változásra kerül sor, a tételeket legkésőbb a hitelezési adatok azon adatszolgáltatási referencia-időpontra vonatkozó havi továbbításakor kell aktualizálni, amikor a változás hatályba lépett.

2. Instrumentum adatok

2.1. Az instrumentum adatok esetében a részletesség szintjét az instrumentum jelenti. Minden egyes tételt egyedileg azonosít a következő adatattribútumok kombinációja: a) adatszolgáltató azonosító; b) megfigyelt szervezet azonosító; c) szerződés azonosító; és d) instrumentum azonosító.

2.2. Minden egyes szerződés azonosítónak egyedinek kell lennie minden egyes szerződés esetében, amely ugyanazon megfigyelt szervezet számára hitelkockázatot okoz. Ezt az azonosítót semmilyen későbbi időpontban nem lehet újra felhasználni az ugyanazon megfigyelt szervezettel kötött más szerződés azonosítására. Minden egyes azonosítónak egyedinek kell lennie minden egyes szerződés esetében, vagyis az egyetlen szerződésbe ágyazódott összes instrumentumhoz eltérő instrumentum azonosítót kell hozzárendelni, és azokat semmilyen későbbi időpontban nem lehet újra felhasználni a szerződésen belül más instrumentum azonosítására.

2.3. Az instrumentum adatok a megfigyelt szervezet és a partnerek közötti szerződés alapján fennálló bármely instrumentumot regisztrálnak, beleértve az ugyanazon jogalanyon belüli gazdasági egységek közötti valamennyi instrumentumot.

2.4. Az instrumentum adatok az instrumentum jellemzőit írják le, amelyek ritkán változnak az idők során.

2.5. A tételeket legkésőbb a hitelezési adatok azon havi továbbításakor kell jelenteni, amely azon adatszolgáltatási referencia-időpont szempontjából releváns, amikor az instrumentumot az AnaCreditben regisztrálják. Ha változásra kerül sor, a tételeket legkésőbb a hitelezési adatok azon adatszolgáltatási referencia-időpontra vonatkozó havi továbbításakor kell aktualizálni, amikor vagy amely előtt a változás hatályba lépett.

3. Pénzügyi adatok

3.1. A pénzügyi adatok esetében a részletesség szintjét az instrumentum jelenti. Minden egyes tételt egyedileg azonosít a következő adatattribútumok kombinációja: a) adatszolgáltató azonosító; b) megfigyelt szervezet azonosító; c) szerződés azonosító; és d) instrumentum azonosító.

3.2. A pénzügyi adatok az instrumentum pénzügyi alakulását írják le.

3.3. Az instrumentum lehívott összegét a "kintlévő nominális összeg" adatattribútumban kell regisztrálni. Az instrumentum folyósítási kötelezettséggel járó, le nem hívott összegét a "mérlegen kívüli összeg" adatattribútumban kell regisztrálni.

3.4. A tételeket havi alapon kell jelenteni.

4. Partner-instrumentum adatok

4.1. A partner-instrumentum adatok esetében a részletesség szintjét a "partner-instrumentum" kombináció jelenti, és minden egyes tételt egyedileg azonosít a következő adatattribútumok kombinációja: a) adatszolgáltató azonosító; b) megfigyelt szervezet azonosító; c) partner azonosító; d) szerződés azonosító; e) instrumentum azonosító; és f) partner szerep.

4.2. A partner-instrumentum adatok az egyes instrumentumokban az összes partner szerepét írják le.

4.3. Az AnaCreditbe jelentett instrumentumokhoz kapcsolódó természetes személyek esetében a természetes személyek tekintetében tétel nem jelentendő.

4.4. A tételeket legkésőbb a hitelezési adatok azon havi továbbításakor kell jelenteni, amely azon adatszolgáltatási referencia-időpont szempontjából releváns, amikor vagy amely előtt az instrumentumot az AnaCreditben regisztrálták. Ha változásra kerül sor, a tételeket legkésőbb a hitelezési adatok azon adatszolgáltatási referencia-időpontra vonatkozó havi továbbításának időpontjában kell aktualizálni, amikor vagy amely előtt a változás hatályba lépett.

5. Egyetemleges felelősség adatok

5.1. Az egyetemleges felelősség adatok esetében a részletesség szintjét a "partner-instrumentum" kombináció jelenti. Minden egyes tételt egyedileg azonosít a következő adatattribútumok kombinációja: a) adatszolgáltató azonosító; b) megfigyelt szervezet azonosító; c) partner azonosító; d) szerződés azonosító; és e) instrumentum azonosító.

5.2. Ezek az adatok az instrumentum tekintetében az egyetemleges felelősség összegét rögzítik, amely a valamely instrumentum vonatkozásában egyetemlegesen felelős egyes adósoknak felel meg.

5.3. Az AnaCreditbe jelentett instrumentumokhoz kapcsolódó természetes személyek esetében a természetes személyek tekintetében tétel nem jelentendő.

5.4. A tételeket havi alapon kell jelenteni.

SZÖVEG HIÁNYZIK

2. adatlap

6. Számviteli adatok

6.1. A számviteli adatok esetében a részletesség szintjét az instrumentum jelenti. Minden egyes tételt egyedileg azonosít a következő adatattribútumok kombinációja: a) adatszolgáltató azonosító; b) megfigyelt szervezet azonosító; c) szerződés azonosító; és d) instrumentum azonosító.

6.2. Ezek az adatok az instrumentum alakulását írják le a megfigyelt szervezet jogalanya vonatkozó számviteli standardjainak megfelelően. Ha az adatszolgáltató az (EU) 2015/534 európai központi banki rendelet (EKB/2015/13) (1) hatálya alá tartozik, az adatokat a megfigyelt szervezet jogalanya által az (EU) 2015/534 rendelet (EKB/2015/13) alapján fennálló követelményeknek való megfelelés érdekében alkalmazott számviteli standardnak - a nemzetközi pénzügyi beszámolási standardoknak (IFRS) vagy nemzeti általánosan elfogadott számviteli alapelveknek (GAAP) - megfelelően rögzítik.

6.3. A tételeket negyedéves alapon kell jelenteni.

7. Kapott védelem adatok

7.1. A kapott védelem adatok esetében a részletesség szintjét a kapott védelem jelenti. Minden egyes tételt egyedileg azonosít a következő adatattribútumok kombinációja: a) adatszolgáltató azonosító; b) megfigyelt szervezet azonosító; és c) védelem azonosító.

7.2. Az adatszolgáltatóknak az instrumentum adatokban jelentett bármely instrumentum(ok) visszafizetésének biztosítékaként kapott bármely védelmet jelenteniük kell, függetlenül attól, hogy a védelem az 575/2013/EU rendelettel összhangban hitelkockázat-mérséklés céljára elismert-e.

7.3. Ezek az adatok a kapott védelmet írják le.

7.4. A tételeket legkésőbb a hitelezési adatok azon havi továbbításakor kell jelenteni, amely azon adatszolgáltatási referencia-időpont szempontjából releváns, amikor vagy amely előtt a védelmet az AnaCreditbe jelentett valamely instrumentum visszafizetésének biztosítékaként kapták. Ha változásra kerül sor, a tételeket legkésőbb a hitelezési adatok azon negyedéves továbbításakor kell jelenteni, amely azon adatszolgáltatási referencia-időpont szempontjából releváns, amikor vagy amely előtt a változás hatályba lép.

8. Instrumentum-kapott védelem adatok

8.1. Az instrumentum-kapott védelem adatok esetében a részletesség szintjét az instrumentum-kapott védelem kombináció jelenti. Minden egyes tételt egyedileg azonosít a következő adatattribútumok kombinációja: a) adatszolgáltató azonosító; b) megfigyelt szervezet azonosító; c) szerződés azonosító; d) instrumentum azonosító; és e) védelem azonosító.

8.2. Ezek az adatok az azon instrumentum tekintetében kapott összes kapott védelmet írják le, amelyet a védelem biztosít.

8.3. A tételeket havi alapon kell jelenteni.

9. Partnerkockázat adatok

9.1. A partnerkockázat adatok esetében a részletesség szintjét a partner jelenti. Minden egyes tételt egyedileg azonosít a következő adatattribútumok kombinációja: a) adatszolgáltató azonosító; b) megfigyelt szervezet azonosító; és c) partner azonosító.

9.2. Az adatok lehetővé teszik a partner hitelkockázatának értékelését.

9.3. Ez az információ csak az adósok és a védelmet nyújtók tekintetében szükséges.

9.4. Az AnaCreditbe jelentett instrumentumokhoz kapcsolódó természetes személyek esetében a természetes személyek tekintetében tétel nem jelentendő.

9.5. A tételeket havi alapon kell jelenteni.

9.6. Az érintett NKB dönthet úgy, hogy a partnerkockázat adatokat negyedéves alapon gyűjti.

10. Partner nemteljesítési adatok

10.1. A partner nemteljesítési adatok esetében a részletesség szintjét a partner jelenti. Minden egyes tételt egyedileg azonosít a következő adatattribútumok kombinációja: a) adatszolgáltató azonosító; b) megfigyelt szervezet azonosító; és c) partner azonosító.

10.2. Ezek az adatok lehetővé teszik a nemteljesítő partnerek indokolatlan késedelem nélküli azonosítását.

10.3. Ez az információ csak az adósok és a védelmet nyújtók tekintetében szükséges.

10.4. Az AnaCreditbe jelentett instrumentumokhoz kapcsolódó természetes személyek esetében a természetes személyek tekintetében tétel nem jelentendő.

10.5. A tételeket havi alapon kell jelenteni.

SZÖVEG HIÁNYZIK

(1) Az Európai Központi Bank (EU) 2015/534 rendelete (2015. március 17.) a pénzügyi információkra vonatkozó felügyeleti adatszolgáltatásról (EKB/2015/13) (HL L 86., 2015.3.31., 13. o.).

II. MELLÉKLET

Különleges statisztikai adatszolgáltatási követelmények

A 7. cikknek megfelelően a 6. cikkben rögzített statisztikai adatszolgáltatási követelményeket különleges körülmények fennállása esetén csökkenteni kell. Az alábbi négy eset bemutatja azokat a különleges körülményeket, amelyek esetén nincs szükség a hitelezési adatok teljes adatsorára.

1. Adatszolgáltató tagállamban nem rezidens megfigyelt szervezetek

Olyan instrumentumok, amelyek esetében a megfigyelt szervezet adatszolgáltató tagállamban nem rezidens külföldi fióktelep.

2. Tőkekövetelmények hatálya alá nem tartozó megfigyelt szervezetek

Olyan instrumentumok, amelyek esetében a megfigyelt szervezet:

a) nem az 575/2013/EU rendelet értelmében felügyelt intézmény; vagy

b) az 575/2013/EU rendelet értelmében nem felügyelt szervezet külföldi fióktelepe.

3. A mérlegből teljesen kivezetett, kezelt instrumentumok

Olyan instrumentumok, amelyeket:

a) a mérlegből kivezettek; és

b) kezelnek.

4. 2018. szeptember 1. előtt kezdeményezett instrumentumok

2018. szeptember 1. előtti kezdő dátumú instrumentumok.

Az 1. táblázat meghatározza az egyes adatattribútumokra vonatkozó adatszolgáltatási követelményeket a négy esetre vonatkozóan, a következő osztályozás használatával:

a) N: az érintett NKB-k egyedi megállapodások alapján dönthetnek úgy, hogy ezeket az információkat nem gyűjtik egyes adatszolgáltatóktól.

b) X: olyan információ, amelynek jelentése nem kötelező.

Ahol nem szerepel osztályozás, az információ jelentése kötelező.

Amennyiben valamely adatra az 1. táblázatban szereplő egynél több leírás is kiterjed, a legkisebb terhet jelentő adatszolgáltatási követelmény alkalmazandó.

1. táblázat

Különleges statisztikai adatszolgáltatási követelmények

SZÖVEG HIÁNYZIK

III. MELLÉKLET

Partner referenciaadatok

A 2. és 3. táblázat meghatározza az I. melléklet 1. adatlapjában leírt partner referenciaadatokban szereplő egyes adatattribútumokra vonatkozó adatszolgáltatási követelményeket.

A 2. táblázat az adatszolgáltató tagállamban rezidens partnerekre vonatkozó követelményeket, a 3. táblázat pedig az adatszolgáltató tagállamban nem rezidens partnerekre vonatkozó követelményeket határozza meg.

A követelmények következő osztályozása kerül alkalmazásra:

a) N: az érintett NKB-k egyedi megállapodások alapján dönthetnek úgy, hogy ezeket az információkat nem gyűjtik egyes adatszolgáltatóktól;

b) X: olyan információ, amelynek jelentése nem kötelező.

Ahol nem szerepel osztályozás, az információ jelentése kötelező.

Amennyiben valamely adatra a 2. vagy 3. táblázatban szereplő egynél több leírás is kiterjed, a legnagyobb terhet jelentő adatszolgáltatási követelmény alkalmazandó.

2. táblázat

Az adatszolgáltató tagállamban rezidens partnerekre vonatkozó különleges adatszolgáltatási követelmények a partner referenciaadatokat illetően

SZÖVEG HIÁNYZIK

3. táblázat

Az adatszolgáltató tagállamban nem rezidens partnerekre vonatkozó különleges adatszolgáltatási követelmények a partner referenciaadatokat illetően

SZÖVEG HIÁNYZIK

IV. MELLÉKLET

Adatattribútumok, fogalommeghatározások és értékek

Ez a táblázat az I-III. mellékletben megjelölt adatattribútumok részletes standard leírását és meghatározását tartalmazza. Ezenkívül megadja az adatattribútum esetében jelentendő értékeket, az értékek leírásával együtt.

Az NKB-k felelősek az adatattribútumok és értékek nemzeti szinten alkalmazandó egyenértékű adatattribútumokká és értékekké történő átültetéséért.

SZÖVEG HIÁNYZIK

(1) Az Európai Központi Bank 1075/2013/EU rendelete (2013. október 18.) az értékpapírosítási tranzakciókban részt vevő pénzügyi közvetítő vállalatok eszközeiről és forrásairól szóló statisztikákról (EKB/2013/40) (HL L 297., 2013.11.7., 107. o.).

(2) Az Európai Parlament és a Tanács 1893/2006/EK rendelete (2006. december 20.) a gazdasági tevékenységek statisztikai osztályozása NACE Rev. 2. rendszerének létrehozásáról és a 3037/90/EGK tanácsi rendelet, valamint egyes meghatározott statisztikai területekre vonatkozó EK-rendeletek módosításáról (HL L 393., 2006.12.30., 1. o.).

(3) A Bizottság ajánlása (2003. május 6.) a mikro-, kis- és középvállalkozások meghatározásáról (2003/361/EK) (HL L 124., 2003.5.20., 36. o.).

(4) Az Európai Parlament és a Tanács 1606/2002/EK rendelete (2002. július 19.) a nemzetközi számviteli standardok alkalmazásáról (HL L 243., 2002.9.11., 1. o.).

(5) A Tanács 86/635/EGK irányelve (1986. december 8.) a bankok és más pénzügyi intézmények éves beszámolójáról és konszolidált éves beszámolójáról (HL L 372., 1986.12.31., 1. o.).

(6) Az Európai Központi Bank 1072/2013/EU rendelete (2013. szeptember 24.) a monetáris pénzügyi intézmények által alkalmazott kamatlábakra vonatkozó statisztikákról (EKB/2013/34) (HL L 297., 2013.11.7., 51. o.).

V. MELLÉKLET

A tényleges adatszolgáltatói kör által alkalmazandó minimumszabályok

Az adatszolgáltatóknak az alábbi minimumszabályoknak kell eleget tenniük az Európai Központi Bank (EKB) statisztikai adatszolgáltatási követelményeinek teljesítése érdekében.

1. Az adattovábbításra vonatkozó közös szabályok:

a) az adatszolgáltatást időben és az érintett nemzeti központi bank (NKB) által előírt határidőkön belül kell teljesíteni;

b) a statisztikai jelentések formájának és formátumának meg kell felelnie az érintett NKB által előírt technikai adatszolgáltatási követelményeknek;

c) az adatszolgáltatónak minden egyes érintett NKB részére meg kell adnia egy vagy több kapcsolattartó elérhetőségét;

d) be kell tartani az érintett NKB részére történő adattovábbításra vonatkozó technikai előírásokat.

2. Az adatok pontosságára vonatkozó minimumszabályok:

a) a statisztikai információk helyessége érdekében: teljesülnie kell valamennyi lineáris megkötöttségnek, például a részösszegek összegének meg kell egyeznie a végösszeggel, és a különböző gyakoriságú adatoknak konzisztensnek kell lenniük;

b) az adatszolgáltatóknak képesnek kell lenniük arra, hogy információkat szolgáltassanak az átadott adatok által jelzett összes fejleményről;

c) a statisztikai információknak teljes körűeknek kell lenniük és nem tartalmazhatnak folyamatos és strukturális hiányosságokat; az adatszolgáltatási hiányosságoknak átmenetinek kell lenniük, és azokat jelenteni kell az NKB részére (az NKB-nek pedig az EKB részére), meg kell magyarázni az érintett NKB-nak, és amennyiben lehet, azokat a lehető leggyorsabban át kell hidalni;

d) az adatszolgáltatóknak követniük kell az érintett NKB által az adatok technikai átadására vonatkozóan megadott dimenziókat, kerekítési szabályokat és tizedesjegy-beállításokat.

3. A koncepcionális megfelelésre vonatkozó minimumszabályok:

a) a statisztikai információknak meg kell felelniük az e rendeletben foglalt meghatározásoknak és osztályozásoknak;

b) az e meghatározásoktól és osztályozásoktól való eltérések esetén az adatszolgáltatóknak haladéktalanul ki kell küszöbölniük a gyakorlatban használt, illetve az e rendeletben foglalt mérték közötti különbségeket;

c) az adatszolgáltatóknak képeseknek kell lenniük arra, hogy megmagyarázzák a szolgáltatott adatok előző időszakok adataihoz viszonyított hirtelen változásait.

4. A revíziókra vonatkozó minimumszabályok:

Be kell tartani az EKB és az érintett NKB-k által meghatározott revíziós irányelveket és eljárásokat. A rendszeres revíziótól eltérő revíziókhoz magyarázó megjegyzéseket kell fűzni.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32016R0867 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32016R0867&locale=hu A dokumentum konszolidált változatai magyar nyelven nem elérhetőek.

Tartalomjegyzék