Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

32007R0716[1]

Az Európai Parlament és a Tanács 716/2007/EK rendelete ( 2007. június 20. ) a külföldi leányvállalatok szerkezetére és tevékenységére vonatkozó közösségi statisztikákról

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 716/2007/EK RENDELETE

(2007. június 20.)

a külföldi leányvállalatok szerkezetére és tevékenységére vonatkozó közösségi statisztikákról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 285. cikke (1) bekezdésére,

tekintettel a Bizottság javaslatára,

tekintettel az Európai Központi Bankkal véleményére ( 1 ),

a Szerződés 251. cikkében megállapított eljárásnak megfelelően ( 2 ),

(1)

A külföldi leányvállalatok szerkezetére és az egész gazdaságban kifejtett tevékenységére vonatkozó rendszeres és jó minőségű közösségi statisztikák nélkülözhetetlenek a külföldi ellenőrzés alatt álló vállalkozások Európai Unió gazdaságára gyakorolt hatásának megfelelő értékeléséhez. Ez megkönnyítené a belső piac hatékonyságának figyelemmel kísérését, valamint a gazdaságok fokozatos integrációját is a globalizáció eredményeként. Ebben az összefüggésben a multinacionális vállalkozások játszanak vezető szerepet, de a kis- és középvállalkozások is érintettek lehetnek külföldi ellenőrzésben.

(2)

A szolgáltatások kereskedelméről szóló általános egyezmény (GATS) és a szellemi tulajdonjogok kereskedelmi vonatkozásairól szóló megállapodás (TRIPs) végrehajtása és felülvizsgálata, valamint a további megállapodásokról folytatott jelenlegi és jövőbeli tárgyalások segítése érdekében rendelkezésre kell állniuk a megfelelő statisztikai adatoknak.

(3)

A liberalizációs folyamat tekintetében a gazdasági, versenyügyi, a vállalkozási, a kutatási, a technikai fejlesztési, valamint a foglalkoztatási politikák elkészítéséhez szükségesek a külföldi leányvállalatokra vonatkozó statisztikák ahhoz, hogy mérhetőek legyenek a külföldi ellenőrzésnek az egyes országokban és ágazatokban a foglalkoztatásra, a bérekre és a termelékenységre gyakorolt közvetlen és közvetett hatásai.

(4)

A létező közösségi jogszabályok alapján biztosított, és a tagállamokban rendelkezésre álló adatok nem elégségesek, alkalmatlanok vagy nem eléggé összehasonlíthatóak ahhoz, hogy a Bizottság munkájának megbízható alapjául szolgáljanak.

(5)

A184/2005/EK rendelet ( 3 ) létrehozza a fizetési mérleggel, a szolgáltatások nemzetközi kereskedelmével és a közvetlen külföldi befektetésekkel kapcsolatos közösségi statisztikák rendszeres elkészítéséről szóló közös keretet. Mivel a fizetésimérleg-statisztikák csak részben fedik le a GATS-ban foglalt adatokat, elengedhetetlen, hogy rendszeresen készüljenek a külföldi leányvállalatokra vonatkozó részletes statisztikák.

(6)

A vállalkozások szerkezeti statisztikáiról szóló, 1996. december 20-i 58/97/EK, Euratom tanácsi rendelet ( 4 ), valamint a közösségi termelési rendszer megfigyelésére és elemzésére szolgáló statisztikai egységekről szóló, 1993. március 15-i 696/93/EGK tanácsi rendelet ( 5 ) a Közösségben található vállalkozások szerkezetére és tevékenységére vonatkozó közösségi statisztikák összegyűjtésére, összeállítására, továbbítására és értékelésére szolgáló közös keretet hozott létre.

(7)

A Közösségben a nemzeti és regionális számlák európai rendszeréről szóló, 1996. június 25-i 2223/96/EK tanácsi rendelettel ( 6 ) összhangban a nemzeti számlák összeállításához a külföldi leányvállalatokra vonatkozó, összehasonlítható, teljes és megbízható üzleti statisztikákra van szükség.

(8)

A szolgáltatások nemzetközi kereskedelmére vonatkozó statisztikákról szóló ENSZ kézikönyv (Manual on Statistics of International Trade in Services of the United Nations), a Nemzetközi Valutaalap fizetésimérleg-kézikönyvének (Balance of Payments Manual) 5. kiadása, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet által kidolgozott, a közvetlen külföldi befektetések referenciadefiníciója (Benchmark Definition on foreign direct investment) és a gazdasági globalizáció mutatóinak kézikönyve (Handbook on Economic Globalisation Indicators) együttesen határozza meg a külföldi leányvállalatokra vonatkozó nemzetközi összehasonlítható statisztikák összeállításának általános szabályait.

(9)

Egyes meghatározott közösségi statisztikák előállítása a közösségi statisztikákról szóló, 1997. február 17-i 322/97/EK tanácsi rendeletben ( 7 ) meghatározott szabályok alapján történik.

(10)

Mivel e rendelet célját - nevezetesen a külföldi leányvállalatokra vonatkozó összehasonlítható statisztikák előállítását szolgáló közös statisztikai előírások létrehozását - a tagállamok nem tudják kielégítően megvalósítani és ezért az az intézkedés terjedelme és hatásai miatt közösségi szinten jobban megvalósítható, a Közösség a Szerződés 5. cikkében meghatározott szubszidiaritás elvének megfelelően intézkedéseket fogadhat el. Az e cikkben meghatározott arányosság elvének megfelelően ez a rendelet nem lépi túl az e célkitűzés eléréséhez szükséges mértéket.

(11)

Az e rendelet végrehajtásához szükséges intézkedéseket a Bizottságra ruházott végrehajtási hatáskörök gyakorlására vonatkozó eljárások megállapításáról szóló, 1999. június 28-i 1999/468/EK tanácsi határozattal ( 8 ) összhangban kell elfogadni.

(12)

Különösen hatáskört kell ruházni a Bizottságra az I. és II. mellékletben található fogalommeghatározások és a III. mellékletben szereplő részletezési szint módosítására, valamint az I. és II. melléklet ebből fakadó módosítására, a kísérleti tanulmányok eredményeinek alkalmazására, valamint a megfelelő közös minőségi előírásoknak és a minőségjelentések tartalmának és gyakoriságának meghatározására. Mivel ezek az intézkedések általános hatályúak, és nem alapvető új elemek hozzáadásával e rendelet nem alapvető elemeinek módosítására, illetve kiegészítésére irányulnak, azokat az 1999/468/EK határozat 5a. cikkében megállapított ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárással összhangban kell elfogadni.

(13)

A 89/382/EGK, Euratom tanácsi határozattal ( 9 ) létrehozott Statisztikai Programbizottsággal és a 2006/856/EK tanácsi határozattal ( 10 ) létrehozott monetáris, pénzügyi és fizetésimérleg-statisztikákkal foglalkozó bizottsággal konzultációt folytattak,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Tárgyi hatály

E rendelet létrehozza a külföldi leányvállalatok szerkezetére és tevékenységére vonatkozó közösségi statisztikák rendszeres előállításának közös keretét.

2. cikk

Fogalommeghatározások

E rendelet alkalmazásában a következő fogalommeghatározásokat kell alkalmazni:

a) "Külföldi leányvállalat" olyan, az összeállítást készítő országban honos gazdasági egység, amely felett egy nem az összeállítást készítő országban honos szervezeti egység gyakorol ellenőrzést, illetve olyan, az összeállítást készítő országban nem honos gazdasági egység, amely felett egy az összeállítást készítő országban honos szervezeti egység gyakorol ellenőrzést.

b) "Ellenőrzés" egy gazdasági egység általános politikája meghatározásának képessége, szükség esetén a megfelelő ügyvezetők kiválasztásával. Ebben az értelemben "A" gazdasági egység akkor tekintendő "B" szervezeti egység által ellenőrzöttnek, ha "B" - akár közvetlenül vagy közvetve - ellenőrzi a részvényesek szavazati arányának vagy a részvényeknek több mint felét.

c) "Külföldi ellenőrzés" során az ellenőrzést gyakorló szervezeti egység nem abban az országban honos, mint ahol az a szervezeti egység honos, amely felett ellenőrzést gyakorol.

d) "Fióktelepek" külföldi ellenőrzés alatt álló gazdasági egységtől függő, önálló jogi személyiséggel nem rendelkező telep. Ezeket a 696/93/EGK rendelet melléklete B. szakaszának (Szervezeti egység/magyarázó megjegyzés) 3.f) pontja értelmében "kvázi tőkeegyesítő gazdasági egységnek" kell tekinteni.

e) "Külföldi leányvállalatokra vonatkozó statisztikák" a külföldi leányvállalatok átfogó tevékenységét leíró statisztikák.

f) "Külföldi leányvállalatokra vonatkozó belső statisztikák" olyan statisztikák, amelyek azon külföldi leányvállalatok tevékenységét írják le, amelyek az összeállítást készítő országban honosak.

g) "Külföldi leányvállalatokra vonatkozó külső statisztikák" olyan statisztikák, amelyek külföldön működő azon külföldi leányvállalatok tevékenységét írják le, amelyek az összeállítást készítő országban honos szervezeti egység ellenőrzése alatt állnak.

h) "Külföldi leányvállalat végső ellenőrzését gyakorló szervezeti egység" az a szervezeti egység, amely felett a külföldi leányvállalat ellenőrzési láncolatában más szervezeti egység nem gyakorol ellenőrzést.

i) "Gazdasági egység", "telep" és "szervezeti egység" a 696/93/EGK rendeletben meghatározott jelentéssel rendelkezik.

3. cikk

Adatszolgáltatás

A tagállamok eljuttatják a Bizottságnak (Eurostatnak) a külföldi leányvállalatokra vonatkozó adatokat az I., II. és III. mellékletben említett mutatókra, gazdasági tevékenységek és földrajzi bontás szerint.

4. cikk

Adatforrások

(1) A tagállamok eleget téve a 6. cikkben említett minőségi feltételeknek, az általuk relevánsnak és megfelelőnek ítélt bármely forrás felhasználásával összegyűjthetik az e rendeletben előírt információkat.

(2) Az adatszolgáltatásra kötelezett természetes és jogi személyeknek a válaszadáskor be kell tartaniuk a tagállamokban az e rendelettel összhangban történő adatgyűjtésért felelős nemzeti intézmények által megállapított határidőket és meghatározásokat.

(3) Amennyiben az előírt adatok ésszerű költségráfordítás mellett nem gyűjthetők össze, a legmegbízhatóbb becslések - beleértve a nulla értékeket is - továbbíthatók.

5. cikk

Kísérleti tanulmányok

(1) A Bizottság programot állít össze olyan kísérleti tanulmányokra, amelyeket a 322/97/EK rendelet 2. cikke értelmében a nemzeti hatóságok készítenek el önkéntes alapon a külföldi leányvállalatok belső és külső statisztikáira vonatkozó további változókról és bontásokról.

(2) A kísérleti tanulmányok elkészítésére az adatgyűjtés helytállósága és megvalósíthatósága értékelése céljából kerül sor, tekintettel az adatok hozzáférhetőségéből fakadó előnyökre a statisztikai rendszer költségei és a vállalatokra nehezedő teher vonatkozásában.

(3) A kísérleti tanulmányokra vonatkozó bizottsági programnak összhangban kell lennie az I. és II. melléklettel.

(4) A kísérleti tanulmányok következtetései alapján a Bizottság a 10. cikk (3) bekezdésében említett ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárással összhangban elfogadja a külföldi leányvállalatok belső és külső statisztikáival kapcsolatos szükséges végrehajtási intézkedéseket.

(5) A kísérleti tanulmányokat 2010. július 19-ig kell elkészíteni.

6. cikk

Minőségi előírások és jelentések

(1) A tagállamok minden szükséges intézkedést megtesznek a közös minőségi előírásoknak megfelelően továbbított adatok minőségének biztosítása érdekében.

(2) A tagállamok eljuttatják a Bizottságnak (az Eurostatnak) a továbbított adatok minőségéről szóló jelentést (minőségjelentés).

(3) A közös minőségi előírásokat, valamint a minőségjelentések tartalmát és gyakoriságát a Bizottság állapítja meg a 10. cikk (3) bekezdésében említett ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárással összhangban.

(4) A Bizottság értékeli a továbbított adatok minőségét.

7. cikk

Ajánlások kézikönyve

A Bizottság a tagállamokkal folytatott szoros együttműködésben közzéteszi az ajánlások kézikönyvét, amely fogalommeghatározásokat és az e rendeletnek megfelelően előállított közösségi statisztikákra vonatkozó kiegészítő útmutatót tartalmaz.

8. cikk

Ütemterv és eltérések

(1) A tagállamok az I. és II. mellékletben megállapított végrehajtási ütemterv alapján állítják össze az adatokat.

(2) Az átmeneti időszakban, amely nem haladhatja meg az I. és II mellékletben említett első referenciaévtől számított négy évet, a Bizottság a 10. cikk (2) bekezdésében foglalt szabályozási eljárás szerint, korlátozott időtartamra, eltéréseket engedélyezhet e rendelet rendelkezéseitől a tagállamok számára, amennyiben nemzeti rendszerük jelentős hozzáigazítást igényel.

9. cikk

Végrehajtási intézkedések

(1) Az e rendelet végrehajtására vonatkozó következő intézkedéseket a 10. cikk (2) bekezdésében említett szabályozási eljárásnak megfelelően kell elfogadni:

a) az eredmények tagállamok általi továbbítására vonatkozó alaki követelmények és eljárás megállapítása; valamint

b) eltérések engedélyezése a tagállamok számára a 8. cikk (2) bekezdése alapján, amennyiben nemzeti rendszerük jelentős hozzáigazítást igényel, beleértve a kísérleti tanulmányokból fakadó új követelményektől való eltérések engedélyezését is.

(2) A következő intézkedések célja e rendelet nem alapvető elemeinek módosítása, beleértve a nem alapvető elemekkel való kiegészítését is, amelyeket a 10. cikk (3) bekezdésében említett ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárással kell elfogadni:

a) az I. és II. mellékletben szereplő fogalommeghatározások és a III. mellékletben szereplő részletezési szint módosítása, valamint az I. és II. melléklet ebből fakadó módosításai;

b) az 5. cikk (4) bekezdése szerinti kísérleti tanulmányok eredményeinek alkalmazása;

és

c) a közös minőségi előírásoknak, valamint a minőségjelentések tartalmának és időszakosságának meghatározása a 6. cikk (3) bekezdése szerint.

(3) Különös figyelmet kell fordítani azon elvre, hogy ezen intézkedések haszna meghaladja a ráfordított költségeket, valamint arra, hogy a tagállamokra vagy vállalkozásokra csak korlátozott mértékben rójanak további pénzügyi terheket.

10. cikk

A bizottság

(1) A Bizottságot a Statisztikai Programbizottság (továbbiakban: a bizottság) segíti.

(2) Az e bekezdésre történő hivatkozáskor az 1999/468/EK határozat 5. és 7. cikkét kell alkalmazni, 8. cikkének rendelkezéseire is figyelemmel.

Az 1999/468/EK határozat 5. cikkének (6) bekezdésében említett időtartam három hónap.

(3) Az e bekezdésre történő hivatkozáskor az 1999/468/EK határozat 5a. cikkének (1)-(4) bekezdését és 7. cikkét kell alkalmazni, 8. cikkének rendelkezéseire is figyelemmel.

(4) Az Európai Központi Bank és a nemzeti központi bankok a bizottság ülésein megfigyelőként vehetnek részt.

11. cikk

Együttműködés a monetáris, pénzügyi és fizetésimérleg-statisztikákkal foglalkozó bizottsággal

E rendelet végrehajtása során a Bizottság kikérheti a monetáris, pénzügyi és fizetési-mérleg statisztikákkal foglalkozó bizottság véleményét, a bizottság hatáskörébe tartozó minden ügy tekintetében, különös tekintettel az adatok gyűjtését és statisztikai feldolgozását, valamint az eredmények feldolgozását és továbbítását érintő gazdasági és műszaki fejlődéshez való igazításra.

12. cikk

A végrehajtásról szóló jelentés

A Bizottság e rendelet végrehajtásáról 2012. július 19-ig jelentést nyújt be az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak. A jelentés különösen:

a) értékeli az előállított statisztikák minőségét;

b) értékeli a Közösség, a tagállamok és az előállított statisztikák készítői és felhasználói számára keletkezett hasznokat a költségekhez viszonyítva;

c) értékeli a kísérleti tanulmányok elkészítésében való előrelépést és azok végrehajtását;

és

d) meghatározza a kapott eredmények és a felmerült költségek fényében szükségesnek minősülő lehetséges javítások és módosítások területeit.

13. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

I. MELLÉKLET

KÖZÖS MODUL A KÜLFÖLDI LEÁNYVÁLLALATOKRA VONATKOZÓ BELSŐ STATISZTIKÁK TEKINTETÉBEN

1. SZAKASZ

Statisztikai egység

A statisztikai egységek a gazdasági egységek és minden fióktelepük, amely a 2. cikkben található fogalommeghatározások alapján külföldi ellenőrzés alatt áll.

2. SZAKASZ

Mutatók

A vállalkozások szerkezeti statisztikái mutatóinak meghatározásáról szóló, 1998. december 17-i 2700/98/EK bizottsági rendelet ( 11 ) mellékletében meghatározott következő mutatókat kell összeállítani:

KódCím
11 11 0Vállalkozások száma
12 11 0Forgalom
12 12 0Termelési érték
12 15 0Tényezőköltségen számított hozzáadott érték
13 11 0Áruk és szolgáltatások beszerzése összesen
13 12 0Változatlan állapotban történő viszonteladás céljából beszerzett áruk és szolgáltatások
13 31 0Személyi költségek
15 11 0Bruttó beruházás tárgyi eszközökbe
16 11 0Foglalkoztatott személyek száma

A 2009. referenciaévre és az azt követő évekre a tagállamoknak a következő mutatókat is össze kell állítaniuk:

KódCím és meghatározás
22 11 0Szervezeten belüli összes K+F kiadás (1)
A kutatás és a kísérleti fejlesztés olyan rendszeresen végzett alkotó munka, amelyet a tudásmennyiség növelése érdekében végeznek, ideértve az emberről, a kultúráról és a társadalomról szóló tudást és ennek a tudásmennyiségnek az új alkalmazások kigondolására történő felhasználását is.
Szervezeten belüli kiadás minden olyan kiadás, amelyet az egységen belüli a K+F-re (kutatás-fejlesztésre) fordítanak, tekintet nélkül a pénz forrására.
A K+F-et meg kell különböztetni a hozzá kapcsolódó tevékenységek széles körére fordított kiadásoktól. A következők így nem tartoznak a K+F kiadások közé:
— oktatási és képzési kiadások,
— egyéb tudományos és technológiai tevékenységek kiadásai (pl. információs szolgáltatások, tesztelés és szabványosítás, megvalósíthatósági tanulmányok stb.),
— egyéb ipari tevékenységek kiadásai (pl. máshol nem említett ipari innováció),
— tisztán finanszírozási tevékenységek kiadásai (ide tartoznak az egyéb adminisztrációs és egyéb közvetett támogató tevékenységek).
A kutatási és fejlesztési kiadásokat a nemzeti jogszabályoktól függően három hely egyikén lehet nyilvántartani: immateriális javak mozgásai, tárgyi eszközök mozgásai vagy működési kiadások.
Ha ezek a nemzeti jog szerint részben vagy egészben tőkésíthetők, akkor a vállalat mérlegében a kiadás az immateriális javak mozgásai között tüntethető fel az Állóeszközök – immaetriális javak – kutatási és fejlesztési költségek alatt.
Ha a nemzeti jog szerint csak részben vagy egyáltalán nem tőkésíthetők, akkor a folyó kiadások a Nyersanyagköltségek és fogyasztási cikkek, egyéb külső ráfordítások, személyi jellegű költségek és egyéb működési költségek részét képezik, és a tőkekiadások a vállalat mérlegében a Állóeszközök – tárgyi eszközök címnél szereplő tárgyi eszközök mozgásához tartoznak.
22 12 0A K+F személyzet összes létszáma (1)
A kutatás és a kísérleti fejlesztés olyan rendszeresen végzett alkotó munka, amelyet a tudásmennyiség növelése érdekében végeznek, ideértve az emberről, a kultúráról és a társadalomról szóló tudást és ennek a tudásmennyiségnek az új alkalmazások kigondolására történő felhasználását is.
Számba kell venni minden olyan személyt, akit közvetlenül a kutatásban és fejlesztésben (K+F) alkalmaznak, valamint azokat, akik közvetlen szolgáltatásokat nyújtanak, mint a K+F igazgatók, adminisztrátorok és az irodai személyzetet. Azokat a személyeket, akik közvetett szolgáltatást nyújtanak, mint a konyhai vagy biztonsági személyzet, nem kell számítani, bár bérük és fizetésük a ráfordítások mérésénél általános költségként szerepel.
A K+F személyzetet meg kell különböztetni a hozzá kapcsolódó tevékenységek széles körével foglalkozó személyzettől. A következők így nem tartoznak a K+F személyzethez:
— oktatásban és képzésben alkalmazott személyzet,
— egyéb tudományos és technológiai tevékenységek során alkalmazott személyzet (pl. információs szolgáltatások, tesztelés és szabványosítás, megvalósíthatósági tanulmányok stb.),
— egyéb ipari tevékenységek során alkalmazott személyzet (pl. máshol nem említett ipari innováció),
— az adminisztrációban és egyéb közvetett támogató tevékenység során alkalmazott munkatársak.Kapcsolat a vállalati mérleggelA kutató és fejlesztő munkatársak teljes száma nem különíthető el a társasági mérlegben. Ez az alkalmazott személyek számának része, amelyet a mérleg kiegészítő mellékleteiben könyvelnek (43. cikk (8) bekezdés).Kapcsolat más változókkalRésze a Foglalkoztatott személyek számának (16 11 0).
(1) A 22 11 0. és a 22 12 0. változót minden második évben jelenteni kell. Amennyiben a forgalom főösszege vagy a NACE Rev. 2. B–F. nemzetgazdasági ág valamelyik ágazatában alkalmazott személyek száma a tagállamban kevesebb, mint a közösségi összeg 1 %-a, a 22 11 0. és a 22 12 0. mutatóra vonatkozó statisztikák összegyűjtéséhez szükséges információt e rendelet céljából nem kell összegyűjteni.

Amennyiben a foglalkoztatottak száma nem áll rendelkezésre, az alkalmazottak számát (kódja: 16 13 0) kell megadni.

Az "Összes belső K+F ráfordítás" (22 11 0 kód) mutatóit és a "K+F személyzet összes létszáma" (22 12 0 kód) mutatóit csak a B, C, D, E és F NACE nemzetgazdasági ágban szereplő tevékenységek esetén kell összeállítani. A 2009. referenciaévig a tagállamok ezeket a mutatókat az 1998. december 17-i. 2700/98/EK bizottsági rendelet mellékletében meghatározottak szerint állítják össze.

A K NACE nemzetgazdasági ág esetében csak a vállalkozások számát, a forgalmat ( 12 ) és a foglalkoztatottak számát (vagy helyette az alkalmazottak számát) kell összeállítani.

3. SZAKASZ

A részletezési szint

Az adatokat a "végső ellenőrzést gyakorló szervezeti egység" fogalmának megfelelően, a 2-IN szintű földrajzi bontást a III. fejezetben meghatározottak szerinti 3. szintű tevékenységi bontással és a 3. szintű földrajzi bontást az összes tevékenységgel kombinálva kell biztosítani.

4. SZAKASZ

Az első referenciaév és a gyakoriság

1. Az első referenciaév, amelyre vonatkozóan az éves statisztikákat össze kell állítani, az e rendelet hatálybalépésének naptári éve.

2. A tagállamok az ezt követő minden naptári évre vonatkozóan adatokat kell szolgáltatniuk.

3. A szervezeten belüli összes K + F ráfordítás (22 11 0 kód) mutatóira és a K + F tevékenységben foglalkoztatott összes létszámra (22 12 0 kód) vonatkozó adatokat először a 2007-es referenciaévben kell összegyűjteni.

5. SZAKASZ

Az eredmények továbbítása

Az eredményeket a referenciaév végétől számított 20 hónapon belül kell továbbítani.

6. SZAKASZ

Jelentések és kísérleti tanulmányok

1. A tagállamok eljuttatnak a Bizottságnak az e közös modul céljából összeállított statisztikai adatok fogalommeghatározásait, szerkezetét és hozzáférhetőségét tartalmazó jelentést.

2. Az e mellékletben található részletezési szintet illetően a Bizottság kísérleti tanulmányokat kezdeményez, amelyeket az e rendelet 5. cikkének megfelelően a 322/97/EK rendelet 2. cikke értelmében a nemzeti hatóságok készítenek el.

3. A kísérleti tanulmányokat abból a célból fogják elkészíteni, hogy értékeljék az adatok megszerzésének megvalósíthatóságát, figyelembe véve az adatok hozzáférhetősége által biztosított hasznokat, valamint az összegyűjtés költségét és a vállalkozások terheit.

4. A kísérleti tanulmányokat a következő mutatókra kell elkészíteni:

KódCím
Termékek és szolgáltatások exportja
Termékek és szolgáltatások importja
Termékek és szolgáltatások csoporton belüli exportja
Termékek és szolgáltatások csoporton belüli importja

Az exportot, az importot, a csoporton belüli importot és csoporton belüli exportot termékekre és szolgáltatásokra kell bontani.

5. A kísérleti tanulmányok elkészítésének célja az is, hogy megvizsgálják a NACE M, N és O nemzetgazdasági ágba tartozó tevékenységekre vonatkozó adatok összegyűjtésének megvalósíthatóságát. Célja továbbá megvizsgálni a NACE G, H, I, K, M, N és O nemzetgazdasági ágba tartozó tevékenységekben érintett szervezetek szervezeten belüli összes K + F ráfordítására (22 11 0 kód) és a K + F tevékenységben foglalkoztatott összes létszámára (22 12 0 kód) vonatkozó adatok összegyűjtésének megvalósíthatóságát. A kísérleti tanulmányok további célja az adatoknak a 2. szakaszban meghatározott módon, a foglalkoztatottak száma alapján felállított létszám-kategóriák szerinti bontásának fontossága, megvalósíthatósága és költségeinek értékelése.

II. MELLÉKLET

KÖZÖS MODUL A KÜLFÖLDI LEÁNYVÁLLALATOKRA VONATKOZÓ KÜLSŐ STATISZTIKÁK SZÁMÁRA

1. SZAKASZ

Statisztikai egység

A statisztikai egységek azon külföldi gazdasági egységek és azok fióktelepei, amelyek a 2. cikkben található fogalommeghatározások alapján az összeállítást készítő országban honos szervezeti egység ellenőrzése alatt állnak.

2. SZAKASZ

Mutatók

A 2700/98/EK rendelet mellékletében meghatározott következő mutatókat kell összeállítani:

KódCím
12 11 0Árbevétel
16 11 0Foglalkoztatottak száma
11 11 0Gazdasági egységek száma

Amennyiben a foglalkoztatottak száma nem áll rendelkezésre, az alkalmazottak számát (kódja: 16 13 0) kell megadni.

3. SZAKASZ

A részletezési szint

Az adatokat a III. mellékletben meghatározott külföldi leányvállalatok helye szerinti országok, valamint tevékenységük alapján részletezve kell szolgáltatni. Az elhelyezkedés országai alapján és a tevékenység alapján történő részletezést a következőképpen kell kombinálni:

- a földrajzi bontás 1. szintje, kombinálva a tevékenység alapján történő bontás 2. szintjével,

- a földrajzi bontás 2-OUT szintje, kombinálva a tevékenység alapján történő bontás 1. szintjével,

- a földrajzi bontás 3. szintje, kombinálva az összes tevékenységre vonatkozó adatokkal.

4. SZAKASZ

Az első referenciaév és a gyakoriság

(1) Az első referenciaév, amelyre vonatkozóan az éves statisztikákat össze kell állítani, az e rendelet hatálybalépésének naptári éve.

(2) A tagállamok ezt követően minden naptári évre vonatkozóan biztosítják az adatokat.

5. SZAKASZ

Az eredmények továbbítása

Az eredményeket a referenciaév végétől számított 20 hónapon belül kell továbbítani.

6. SZAKASZ

Jelentések és kísérleti tanulmányok

(1) A tagállamok eljuttatnak a Bizottságnak az e közös modul céljából összeállított statisztikai adatok fogalommeghatározásait, szerkezetét és hozzáférhetőségét tartalmazó jelentést.

(2) Az e mellékletben található részletezési szintet illetően a Bizottság kísérleti tanulmányokat kezdeményez, amelyeket a 322/97/EK rendelet 2. cikke és e rendelet 5. cikke értelmében a nemzeti hatóságok készítenek el.

(3) A kísérleti tanulmányokat abból a célból fogják elkészíteni, hogy értékeljék az adatok megszerzésének megvalósíthatóságát, figyelembe véve az adatok hozzáférhetősége által biztosított hasznokat, valamint az összegyűjtés költségeit és a vállalkozások terheit.

(4) A kísérleti tanulmányokat a következő mutatók figyelembevételével kell elkészíteni:

KódCím
13 31 0Személyi jellegű kifizetések
Termékek és szolgáltatások exportja
Termékek és szolgáltatások importja
Termékek és szolgáltatások csoporton belüli exportja
Termékek és szolgáltatások csoporton belüli importja
12 15 0Tényezőköltségen számított hozzáadott érték
15 11 0Bruttó tárgyi eszköz beruházások

III. MELLÉKLET

A FÖLDRAJZI ÉS TEVÉKENYSÉG ALAPJÁN RÉSZLETEZETT INFORMÁCIÓK SZINTJEI

A földrajzi bontás szintjei1. szint2-OUT szint
(1. szint + 24 ország)
V2EU-27-en kívülV2EU-27-en kívül
ISIzland
LILiechtenstein
NONorvégia
CHSvájcCHSvájc
RUOrosz FöderációRUOrosz Föderáció
TRTörökország
EGEgyiptom
MAMarokkó
NGNigéria
ZADél-Afrika
CAKanadaCAKanada
USAmerikai Egyesült ÁllamokUSEgyesült Államok
MXMexikó
ARArgentína
BRBrazíliaBRBrazília
CLChile
UYUruguay
VEVenezuela
ILIzrael
CNKínaCNKína
HKHong kongHKHong Kong
INIndiaINIndia
IDIndonézia
JPJapánJPJapán
KRDél-Korea
MYMalajzia
PHFülöp-szigetek
SGSzingapúr
TWTajvan
THThaiföld
AUAusztrália
NZÚj-Zéland
Z8EU-27-en kívül, nem felosztottZ8EU-27-en kívül, nem felosztott
C4Off-shore pénzügyi központokC4Off-shore pénzügyi központok
Z7Több mint egy tagállam UCI (1) -ja által végzett egyenlő ellenőrzésZ7Több mint egy tagállam UCI (1) -ja által végzett egyenlő ellenőrzés
(1) A külföldi leányvállalat végső ellenőrzését gyakorló szervezeti egység.

2-IN szint

A1Világ összesen (mindenki, beleértve az adat-összeállítást végző országot is)
Z9A világ többi országa (az adat-összeállítást végző ország kivételével)
A2Az adat-összeállítást végző ország által ellenőrzött
V1EU-27 (EU-27-en belül) az adat-összeállítást végző ország kivételével
BEBelgium
BGBulgária
CZCseh Köztársaság
DKDánia
DENémetország
EEÉsztország
IEÍrország
GRGörögország
ESSpanyolország
FRFranciaország
HRHorvátország
ITOlaszország
CYCiprus
LVLettország
LTLitvánia
LULuxemburg
HUMagyarország
MTMálta
NLHollandia
ATAusztria
PLLengyelország
PTPortugália
RORománia
SISzlovénia
SKSzlovákia
FIFinnország
SESvédország
UKEgyesült Királyság
Z7Több mint egy tagállam UCI-ja (1) által végzett egyenlő ellenőrzés
V2EU-27-en kívül
AUAusztrália
CAKanada
CHSvájc
CNKína
HKHong Kong
ILIzrael
ISIzland
JPJapán
LILiechtenstein
NONorvégia
NZÚj-Zéland
RUOrosz Föderáció
TRTörökország
USEgyesült Államok
C4Off-shore pénzügyi központok
Z8EU-27-en kívül, nem felosztott
(1) Külföldi leányvállalat végső ellenőrzését gyakorló szervezeti egység.

3. szint

ADAndorraEEÉsztország (1)KZKazahsztánQAKatar
AEEgyesült Arab EmirátusokEGEgyiptomLALaoszi Népi Demokratikus KöztársaságRORománia (1)
AFAfganisztánEREritreaLBLibanonRSSzerbia
AGAntigua és BarbudaESSpanyolország (1)LCSaint LuciaRUOrosz Föderáció
AIAnguillaETEtiópiaLILiechtensteinRWRuanda
ALAlbániaFIFinnország (1)LKSrí LankaSASzaúd-Arábia
AMÖrményországFJFidzsi-szigetekLRLibériaSBSalamon-szigetek
ANHolland AntillákFKFalkland-szigetek (Malvin-szigetek)LSLesothoSCSeychelle-szigetek
AOAngolaFMMikronéziai Szövetségi ÁllamokLTLitvánia (1)SDSzudán
AQAntarktiszFOFeröer-szigetekLULuxemburg (1)SESvédország (1)
ARArgentínaFRFranciaország (1)LVLettország (1)SGSzingapúr
ASAmerikai SzamoaGAGabonLYLíbiai Arab Szocialista Népi KözösségSHSzent Ilona
ATAusztria (1)GDGrenadaMAMarokkóSISzlovénia (1)
AUAusztráliaGEGrúziaMDMoldovai KöztársaságSKSzlovákia (1)
AWArubaGGGuernseyMEMontenegróSLSierra Leone
AZAzerbajdzsánGHGhánaMGMadagaszkárSMSan Marino
BABosznia és HercegovinaGIGibraltárMHMarshall-szigetekSNSzenegál
BBBarbadosGLGrönlandMK (3)Macedónia Volt Jugoszláv KöztársaságSOSzomália
BDBangladesGMGambiaMLMaliSRSuriname
BEBelgium (1)GNGuineaMMMianmarSTSão Tomé és Príncipe
BFBurkina FasoGQEgyenlítői-GuineaMNMongóliaSVEl Salvador
BGBulgária (1)GRGörögország (1)MOMakaóSYSzíriai Arab Köztársaság
BHBahreinGSDél-Georgia és a Déli-Sandwich-szigetekMPÉszaki-Mariana-szigetekSZSzváziföld
BIBurundiGTGuatemalaMRMauritániaTCTurks- és Caicos-szigetek
BJBeninGUGuamMSMontserratTDCsád
BMBermudaGWBissau-GuineaMTMálta (1)TFFrancia Déli Területek
BNBrunei DarussalamGYGuyanaMUMauritiusTGTogo
BOBolíviaHKHong KongMVMaldív-szigetekTHThaiföld
BRBrazíliaHMHeard-sziget és McDonald-szigetekMWMalawiTJTádzsikisztán
BSBahamákHNHondurasMXMexikóTKTokelau
BTBhutánHRHorvátország (1)MYMalajziaTMTürkmenisztán
BVBouvet-szigetHTHaitiMZMozambikTNTunézia
BWBotswanaHUMagyarország (1)NANamíbiaTOTonga
BYFehéroroszországIDIndonéziaNCÚj-KaledóniaTPKelet-Timor
BZBelizeIEÍrország (1)NENigerTRTörökország
CAKanadaILIzraelNFNorfolk-szigetTTTrinidad és Tobago
CCKókusz-szigetekIMMan-szigetNGNigériaTVTuvalu
CDKongói Demokratikus KöztársaságINIndiaNINicaraguaTWTajvan, Kína tartománya
CFKözép-afrikai KöztársaságIOBrit indiai-óceáni területNLHollandia (1)TZTanzániai Egyesült Köztársaság
CGKongóIQIrakNONorvégiaUAUkrajna
CHSvájcIRIráni Iszlám KöztársaságNPNepálUGUganda
CIElefántcsontpartISIzlandNRNauruUKEgyesült Királyság (1)
CKCook-szigetekITOlaszország (1)NUNiueUMAz Amerikai Egyesült Államok Külső Szigetei
CLChileJEJerseyNZÚj-ZélandUSEgyesült Államok
CMKamerunJMJamaicaOMOmánUYUruguay
CNKínaJOJordániaPAPanamaUZÜzbegisztán
COKolumbiaJPJapánPEPeruVAApostoli Szentszék (Vatikáni Városállam)
CRCosta RicaKEKenyaPFFrancia PolinéziaVCSaint Vincent és a Grenadine
CUKubaKGKirgizisztánPGPápua Új-GuineaVEVenezuela
CVZöld-fokKHKambodzsaPHFülöp-szigetekVGBrit Virgin-szigetek
CXKarácsony-szigetKIKiribatiPKPakisztánVIVirgin-szigetek, USA
CYCiprus (1)KMComore-szigetekPLLengyelország (1)VNVietnám
CZCseh Köztársaság (1)KNSaint Kitts és NevisPNPitcairn- szigetekVUVanuatu
DENémetország (1)KPKoreai Népi Demokratikus Köztársaság (Észak-Korea)PSPalesztin megszállt területekWFWallis és Futuna
DJDzsibutiKRKoreai Népi Demokratikus Köztársaság (Észak-Korea)PTPortugália (1)WSSzamoa
DKDánia (1)KWKuvaitPWPalauYEJemen
DMDominikaKYKajmán-szigetekPYParaguay
DODominikai KöztársaságZADél-Afrika
DZAlgériaZMZambia
ECEcuadorZ8EU-27-en kívül, nem felosztottZWZimbabwe
A2Az adat-összeállítást végző ország által ellenőrzöttZ7Több mint egy tagállam UCI-ja által végzett egyenlő ellenőrzés (2)
(1) Csak a belső statisztika számára.
(2) Külföldi leányvállalat végső ellenőrzését gyakorló szervezeti egység a tevékenység szerinti bontás szintjei.
(3) Ideiglenes kód, amely nem érinti az országnak a jelenleg az Egyesült Nemzetek Szervezetén belül folyó tárgyalások lezárást követően adandó végleges elnevezését.

A külföldi leányvállalatokra vonatkozó külső statisztikák tevékenység szerinti bontásának 1. és 2. szintje

1. szint2. szintNACE Rev. 2
ÖSSZES TEVÉKENYSÉGÖSSZES TEVÉKENYSÉGB–S. nemzetgazdasági ág (kivéve O.)
BÁNYÁSZAT ÉS KŐFEJTÉSBÁNYÁSZAT ÉS KŐFEJTÉSB. nemzetgazdasági ág
Kőolaj-, földgázkitermelés és bányászati szolgáltatás06., 09. ágazat
FELDOLGOZÓIPARFELDOLGOZÓIPARC. nemzetgazdasági ág
Élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása10., 11., 12. ágazat
MINDEN textil- és faipari tevékenység13., 14., 16., 17., 18. ágazat
Textília és ruházati termék gyártása13., 14. ágazat
Fafeldolgozás, papíripar, nyomdai és sokszorosítási tevékenység16., 17., 18. ágazat
Kőolaj-, vegyi, gyógyszeripari termékek, gumi és műanyag termékek gyártásaMINDEN kőolaj-, vegyi, gyógyszeripari termék, gumi és műanyag termék gyártása19., 20., 21., 22. ágazat
Koksz- és finomított kőolajtermék gyártása19. ágazat
Vegyi anyag és termék gyártása20. ágazat
Gumi- és műanyag termék gyártása22. ágazat
MINDEN fémipari és gépipari termék gyártása24., 25., 26., 28. ágazat
Fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártása24., 25. ágazat
Számítógép, elektronikai és optikai termék gyártásaSzámítógép, elektronikai és optikai termék gyártása26. ágazat
Máshová nem sorolt gép és berendezés gyártása28. ágazat
Közúti és egyéb jármű gyártásaMINDEN közúti és egyéb jármű gyártása29., 30. ágazat
Közúti gépjárművek, pótkocsik és nyerges pótkocsik gyártása29. ágazat
Egyéb jármű gyártása30. ágazat
MINDEN egyéb feldolgozóipar15., 23., 27., 31., 32., 33. ágazat
VILLAMOSENERGIA-, GÁZ-, GŐZELLÁTÁS, LÉGKONDICIONÁLÁSVILLAMOSENERGIA-, GÁZ-, GŐZELLÁTÁS, LÉGKONDICIONÁLÁSD. nemzetgazdasági ág
VÍZELLÁTÁS; SZENNYVÍZ GYŰJTÉSE, KEZELÉSE, HULLADÉKGAZDÁLKODÁS, SZENNYEZŐDÉSMENTESÍTÉS;VÍZELLÁTÁS; SZENNYVÍZ GYŰJTÉSE, KEZELÉSE, HULLADÉKGAZDÁLKODÁS, SZENNYEZŐDÉSMENTESÍTÉS;E. nemzetgazdasági ág
Vízgyűjtés, -kezelés, -ellátás36. ágazat
Szennyvíz gyűjtése, kezelése, hulladékgazdálkodás, szennyeződésmentesítés;37., 38., 39. ágazat
ÉPÍTŐIPARÉPÍTŐIPARF. nemzetgazdasági ág
ÖSSZES SZOLGÁLTATÁSÖSSZES SZOLGÁLTATÁSG., H., I., J., K., L., M., N., P., Q., R., S. nemzetgazdasági ág
NAGY- ÉS KISKERESKEDELEM; GÉPJÁRMŰ ÉS MOTORKERÉKPÁR JAVÍTÁSANAGY- ÉS KISKERESKEDELEM; GÉPJÁRMŰ ÉS MOTORKERÉKPÁR JAVÍTÁSAG. nemzetgazdasági ág
Gépjármű- és motorkerékpár kis- és nagykereskedelme, javítása45. ágazat
Nagykereskedelem, kivéve gépjármű és motorkerékpár46. ágazat
Kiskereskedelem, kivéve gépjármű és motorkerékpár47. ágazat
SZÁLLÍTÁS ÉS RAKTÁROZÁSSZÁLLÍTÁS ÉS RAKTÁROZÁSH. nemzetgazdasági ág
MINDEN szállítás és raktározás.49., 50., 51., 52. ágazat
Szárazföldi és csővezetékes szállítás49. ágazat
Vízi szállítás50. ágazat
Légi szállítás51. ágazat
Raktározás, szállítást segítő tevékenység52. ágazat
Postai, futárpostai tevékenység53. ágazat
SZÁLLÁSHELY-SZOLGÁLTATÁS, VENDÉGLÁTÁSSZÁLLÁSHELY-SZOLGÁLTATÁS, VENDÉGLÁTÁSI. nemzetgazdasági ág
TÁJÉKOZTATÁS ÉS KOMMUNIKÁCIÓTÁJÉKOZTATÁS ÉS KOMMUNIKÁCIÓJ. nemzetgazdasági ág
Film, videó és televízióműsor gyártása, egyéb szórakoztatóipari tevékenység59., 60. ágazat
Távközlés61. ágazat
Egyéb tájékoztatási és kommunikációs tevékenység58., 62., 63. ágazat
PÉNZÜGYI ÉS BIZTOSÍTÁSI TEVÉKENYSÉGPÉNZÜGYI ÉS BIZTOSÍTÁSI TEVÉKENYSÉGK. nemzetgazdasági ág
Pénzügyi közvetítés, kivéve: biztosítási, nyugdíjpénztári tevékenység64. ágazat
— Vagyonkezelés (holding)64.2. alágazat
Biztosítás, viszontbiztosítás, nyugdíjalapok, kivéve: kötelező társadalombiztosítás65. ágazat
Egyéb pénzügyi tevékenység66. ágazat
INGATLANÜGYLETEKL. nemzetgazdasági ág
SZAKMAI, TUDOMÁNYOS ÉS MŰSZAKI TEVÉKENYSÉGSZAKMAI, TUDOMÁNYOS ÉS MŰSZAKI TEVÉKENYSÉGM. nemzetgazdasági ág
Jogi és számviteli tevékenység69. ágazat
— Jogi tevékenység69.1. alágazat
— Számviteli és könyvvizsgálói tevékenység; adószakértői tevékenység69.2. alágazat
Üzletvezetés; üzletviteli tanácsadás70. ágazat
— Vállalatvezetés70.1. alágazat
— Üzletviteli tanácsadás70.2. alágazat
Építészmérnöki tevékenység; műszaki vizsgálat és elemzés71. ágazat
Tudományos kutatás és fejlesztésTudományos kutatás és fejlesztés72. ágazat
Reklám és piackutatás73. ágazat
— Reklám73.1. alágazat
— Piac- és közvélemény-kutatás73.2. alágazat
Egyéb szakértői, tudományos és technikai tevékenység; állat-egészségügyi ellátás74., 75. ágazat
ADMINISZTRATÍV ÉS SZOLGÁLTATÁST TÁMOGATÓ TEVÉKENYSÉGN. nemzetgazdasági ág
Kölcsönzés és operatív lízing77. ágazat
Egyéb adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenység78., 79., 80., 81., 82. ágazat
OKTATÁSP. nemzetgazdasági ág
HUMÁN-EGÉSZSÉGÜGYI, SZOCIÁLIS ELLÁTÁSQ. nemzetgazdasági ág
MŰVÉSZET, SZÓRAKOZTATÁS ÉS SZABADIDŐMŰVÉSZET, SZÓRAKOZTATÁS ÉS SZABADIDŐR. nemzetgazdasági ág
Alkotó-, művészeti- és szórakoztató tevékenység90. ágazat
Könyvtári, levéltári, múzeumi és egyéb kulturális tevékenység91. ágazat
Sporttevékenység és egyéb szabadidős tevékenység; szerencsejáték és fogadás92., 93. ágazat
EGYÉB SZOLGÁLTATÁSS. nemzetgazdasági ág
Érdekképviselet94. ágazat
Számítógép, személyi- és háztartási cikk javítása, egyéb személyi szolgáltatás95., 96. ágazat
Nincs besorolva

A külföldi leányvállalatokra vonatkozó belső statisztikák tevékenység szerinti bontásának 3. szintje

3. szint (NACE Rev. 2)
TételRészletezés kötelező szintje
Összes gazdasági tevékenységB–N. nemzetgazdasági ág (kivéve K.)
BÁNYÁSZAT ÉS KŐFEJTÉSB. nemzetgazdasági ág
FELDOLGOZÓIPARC. nemzetgazdasági ág
10–33. minden ágazat
VILLAMOSENERGIA-, GÁZ-, GŐZELLÁTÁS, LÉGKONDICIONÁLÁSD. nemzetgazdasági ág
35. ágazat
VÍZELLÁTÁS; SZENNYVÍZ GYŰJTÉSE, KEZELÉSE, HULLADÉKGAZDÁLKODÁS, SZENNYEZŐDÉSMENTESÍTÉS;E. nemzetgazdasági ág
36–39. minden ágazat
ÉPÍTŐIPARF. nemzetgazdasági ág
41–43. minden ágazat
41.1–41.2., 42.1–42.9. és 43.1–43.9. minden alágazat
NAGY- ÉS KISKERESKEDELEM; GÉPJÁRMŰ ÉS MOTORKERÉKPÁR JAVÍTÁSAG. nemzetgazdasági ág
45–47. minden ágazat
45.1–45.2., 46.1–46.9. és 47.1–47.9. minden alágazat
SZÁLLÍTÁS ÉS RAKTÁROZÁSH. nemzetgazdasági ág
49–53. minden ágazat
49.1–49.5. alágazat
SZÁLLÁSHELY-SZOLGÁLTATÁS, VENDÉGLÁTÁSI. nemzetgazdasági ág
55–56. minden ágazat
55.1–55.9. és 56.1–56.3. minden alágazat
TÁJÉKOZTATÁS ÉS KOMMUNIKÁCIÓJ. nemzetgazdasági ág
58–63. minden ágazat
58.1., 58.2., 63.1. és 63.9. alágazat
PÉNZÜGYI ÉS BIZTOSÍTÁSI TEVÉKENYSÉGK. nemzetgazdasági ág
64–66. minden ágazat
INGATLANÜGYLETEKL. nemzetgazdasági ág
68. ágazat
SZAKMAI, TUDOMÁNYOS ÉS MŰSZAKI TEVÉKENYSÉGM. nemzetgazdasági ág
69–75. minden ágazat
ADMINISZTRATÍV ÉS SZOLGÁLTATÁST TÁMOGATÓ TEVÉKENYSÉGN. nemzetgazdasági ág
77–82. minden ágazat
77.1–77.4. alágazat

( 1 ) HL C 144., 2005.6.14., 14. o.

( 2 ) Az Európai Parlament 2006. december 12-i véleménye (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé), a Tanács 2007. május 25-i határozata.

( 3 ) HL L 35., 2005.2.8., 23. o. A 602/2006/EK bizottsági rendelettel (HL L 106., 2006.4.19., 10. o.) módosított rendelet.

( 4 ) HL L 14., 1997.1.17., 1. o. A legutóbb az 1893/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel (HL L 393., 2006.12.30., 1. o.) módosított rendelet.

( 5 ) HL L 76., 1993.3.30., 1. o. A legutóbb az 1882/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel (HL L 284., 2003.10.31., 1. o.) módosított rendelet.

( 6 ) HL L 310., 1996.11.30., 1. o. A legutóbb az 1267/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel (HL L 180., 2003.7.18., 1. o.) módosított rendelet.

( 7 ) HL L 52., 1997.2.22., 1. o. Az 1882/2003/EK rendelettel módosított rendelet.

( 8 ) HL L 184., 1999.7.17., 23. o. A 2006/512/EK határozattal (HL L 200., 2006.7.22., 11. o.) módosított határozat.

( 9 ) HL L 181., 1989.6.28., 47. o.

( 10 ) HL L 332., 2006.11.30., 21. o.

( 11 ) HL L 344., 1998.12.18., 49. o. A legutóbb az 1670/2003/EK rendelettel (HL L 244., 2003.9.29., 74. o.) módosított rendelet.

( 12 ) A NACE Rev. 2. 64. ágazatában a forgalmat termelési értékre kell cserélni.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32007R0716 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32007R0716&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 02007R0716-20130701 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:02007R0716-20130701&locale=hu

Tartalomjegyzék