Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

32022R1475[1]

A Bizottság (EU) 2022/1475 végrehajtási rendelete (2022. szeptember 6.) az (EU) 2021/2115 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a KAP stratégiai tervek értékelése, valamint a monitoringhoz és értékeléshez szükséges információnyújtás tekintetében történő végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról

A BIZOTTSÁG (EU) 2022/1475 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2022. szeptember 6.)

az (EU) 2021/2115 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a KAP stratégiai tervek értékelése, valamint a monitoringhoz és értékeléshez szükséges információnyújtás tekintetében történő végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról

I. CÍM

A KAP STRATÉGIAI TERVEK ÉRTÉKELÉSE

1. cikk

Az értékelési kritériumok felmérése

(1) KAP stratégiai terveik értékelése során a tagállamok meghatározzák az (EU) 2021/2115 rendelet 140. cikkének (1) bekezdésében említett eredményességre, hatékonyságra, relevanciára, koherenciára, hatásra és uniós hozzáadott értékre vonatkozó értékelési kritériumok felmérését célzó értékelési kérdéseket és sikertényezőket.

(2) KAP stratégiai terveik eredményességének felméréséhez a tagállamok a KAP stratégiai tervek beavatkozási logikájával összhangban az e rendelet I. mellékletében meghatározott főbb értékelési elemeket, valamint - amennyiben KAP stratégiai terveik szempontjából releváns - az említett mellékletben meghatározott ajánlott sikertényezőket alkalmazzák.

(3) KAP stratégiai terveik hatékonyságának felméréséhez a tagállamok elemzést készítenek arról, hogy a KAP stratégiai tervek hatásait vagy előnyeit észszerű költségek mellett sikerült-e elérni, és felmérik, hogy miként egyszerűsíthetnék a rendszert a kedvezményezettek és a közigazgatási szervek számára - különös tekintettel az adminisztratív költségekre, valamint a digitális eszközök és műholdak használatára.

2. cikk

A KAP stratégiai tervek végrehajtási időszakbeli értékelése

A tagállamok a következőképpen végzik el KAP stratégiai terveiknek az (EU) 2021/2115 rendelet 140. cikkének (1) bekezdésében foglaltak szerinti végrehajtási időszakbeli értékelését:

a) a tagállamok - a KAP stratégiai terv beavatkozási logikájával összhangban - megtervezik az (EU) 2021/2115 rendelet 6. cikkének (1) és (2) bekezdésében említett és KAP stratégiai tervükben érintett egyedi célkitűzések értékelését, célkitűzések szerint vagy több célkitűzésre kiterjedő átfogó értékelésekkel, vagy megindokolják, hogy a végrehajtási időszak során miért nem került sor egy adott célkitűzés értékelésére;

b) a tagállamok a vonatkozó értékelési kritériumok szerint értékelik KAP stratégiai tervüket, és a KAP stratégiai tervben meghatározott beavatkozások hatályára, típusára és alkalmazására figyelemmel felmérik KAP stratégiai tervük hatásait;

c) a tagállamok adott esetben figyelembe veszik a beavatkozások területi hatályát, különösen a nem nemzeti, hanem regionális vagy helyi szinten végrehajtott beavatkozások esetében;

d) a tagállamok értékeléssel kapcsolatos igényei alapján és a KAP stratégiai terv beavatkozási logikájára és végrehajtására figyelemmel a tagállamok adott esetben a KAP stratégiai tervben meghatározott egyedi beavatkozásokat vagy témákat is vizsgálják, többek között az (EU) 2021/2115 rendelet 109. cikke (2) bekezdésének a) pontjában említett környezet- és éghajlatvédelmi struktúrát, az említett rendelet 3. cikkének 15. pontjában meghatározott LEADER hozzáadott értékét, az említett rendelet 126. cikkében említett KAP-hálózatokat vagy az említett rendelet 3. cikkének 9. pontjában meghatározott agrár-tudásátadási és -innovációs rendszert (ATIR);

e) a tagállamok időben elkészítik az értékeléseket, hogy felkészülhessenek a KAP stratégiai terv következő időszakára. A tagállamok adott esetben az előző programozási időszakban begyűjtött adatokat is felhasználják.

3. cikk

A KAP stratégiai tervek utólagos értékelése

(1) Az (EU) 2021/2115 rendelet 140. cikkének (6) bekezdésében említett utólagos értékelések a KAP stratégiai tervek és végrehajtásuk átfogó értékelését tartalmazzák.

(2) Az utólagos értékelések a KAP stratégiai terveknek és végrehajtásuknak az (EU) 2021/2115 rendelet 140. cikkének (1) bekezdésében említett, az eredményességre, a hatékonyságra, a relevanciára, a koherenciára, valamint az uniós hozzáadott értékre és hatásra vonatkozó értékelési kritériumok alapján, a KAP stratégiai tervnek az említett rendelet 5. cikkében meghatározott általános célkitűzések, valamint az említett rendelet 6. cikkének (1) és (2) bekezdésében meghatározott, a KAP stratégiai terv által érintett egyedi célkitűzések megvalósításához való hozzájárulásuk tekintetében történő átfogó értékelését tartalmazzák.

(3) Az utólagos értékelés elkészítését követően a tagállamok jelentik a Bizottságnak az értékelés megállapításait.

4. cikk

Értékelési terv

(1) A tagállamok a KAP stratégiai terv beavatkozási logikájával összhangban az (EU) 2021/2115 rendelet 140. cikkének (4) bekezdésében említettek szerinti értékelési tervet készítenek. Az értékelési tervet az e rendelet II. mellékletében meghatározott minimumkövetelményeknek megfelelően kell elkészíteni.

(2) A tagállamok az értékelési tervben meghatározzák az értékelési és kapacitásépítési tevékenységek tervezésekor figyelembe veendő érdekelt feleket. A tagállamok adott esetben meghatározzák azokat az érdekelt feleket, akik nem tagjai a monitoringbizottságnak.

5. cikk

Az értékelési tevékenységek és megállapítások jelentése

A tagállamok legkésőbb az (EU) 2021/2115 rendelet 136. cikkében említett éves felülvizsgálati ülés előtt egy hónappal megosztják a Bizottsággal az említett rendelet 124. cikke (3) bekezdésének d) pontjában és 124. cikke (4) bekezdésének c) pontjában említett értékelési tevékenységekre és megállapításokra vonatkozó információkat a monitoringbizottság általi vizsgálatot követően, beleértve a vizsgálat eredményét is.

6. cikk

A KAP stratégiai tervek hozzájárulásának értékelése

(1) A KAP stratégiai tervek értékelése az (EU) 2021/2115 rendelet I. mellékletében meghatározott közös kimeneti, eredmény-, hatás- és kontextusmutatók alapján készül. A tagállamok elemzik a KAP stratégiai terveknek az említett rendelet 6. cikkének (1) és (2) bekezdésében említett egyedi célkitűzésekre gyakorolt hatásait.

(2) Emellett a tagállamok az (EU) 2021/2115 rendelet I. mellékletében meghatározottaktól eltérő egyedi mutatókat vagy más releváns mennyiségi és minőségi információt is használhatnak értékeléseikben a KAP stratégiai tervek hatására vonatkozó következtetések levonásához.

(3) Amennyiben a közös eredménymutatók bizonyos beavatkozások által érintett egységek arányában vagy számában vannak megadva, a tagállamok a KAP stratégiai tervek eredményeit a szóban forgó beavatkozások potenciális hatásait figyelembe véve becsülik meg.

(4) Egy olyan beavatkozás értékelése során, amely az (EU) 2021/2115 rendelet 111. cikkének második bekezdésében foglaltak szerint nem kapcsolódik eredménymutatóhoz, a tagállamok a beavatkozás kimenetelére és hatásaira vonatkozó releváns információk alapján megbízható értékelést készítenek az adott beavatkozásról az említett rendelet 6. cikkének (1) és (2) bekezdésében említett egyedi célkitűzések tekintetében.

(5) A tagállamok a KAP stratégiai terv hozzájárulásának értékelését az (EU) 2021/2115 rendelet I. mellékletében meghatározott hatásmutatók alakulása alapján készítik el. A tagállamok mennyiségileg meghatározzák, hogy a KAP stratégiai tervek milyen mértékben járulnak hozzá legalább az e rendelet III. mellékletében meghatározott közös hatásmutatók alakulásához.

7. cikk

Adatok és technikai támogatás az értékelésekhez

(1) A tagállamok gondoskodnak róla, hogy az adatok az értékelők rendelkezésére álljanak a monitoring feladatokkal és értékeléssel kapcsolatos kötelezettségeik teljesítése érdekében.

(2) A tagállamok megkötik a szükséges megállapodásokat a nemzeti és adott esetben regionális statisztikai egységekkel, kutatóközpontokkal, vállalkozásokkal és adatszolgáltatókkal az adatok rendelkezésre állásának biztosítása érdekében. E megállapodások figyelembe veszik az értékelések szempontjából releváns területi hatályt, és magukban foglalják az (EU) 2021/2115 rendelet 143. cikkének (3) bekezdésében említett közigazgatási nyilvántartásokból származó adatok statisztikai célú felhasználását.

(3) A tagállamok meghatározzák a KAP stratégiai tervek nemzeti, regionális és helyi szintű végrehajtásában és értékelésében részt vevő érdekelt felek és közigazgatási szervek - köztük az (EU) 2021/1060 európai parlamenti és tanácsi rendelet ( 1 ) 33. cikkében említett helyi akciócsoportok - támogatási igényeit, figyelembe véve az intézmények és az érdekelt felek monitoring és értékelés tekintetében eltérő kapacitását.

(4) A megállapított igények alapján a tagállamok meghatározzák az (EU) 2021/2115 rendelet 126. cikkének (1) bekezdésében említett nemzeti KAP-hálózat(ok) által vagy velük együttműködésben végrehajtandó támogató tevékenységeket - többek között képzést, útmutatókat és egyéb releváns kapacitásépítő tevékenységeket.

(5) A Bizottság az (EU) 2021/2115 rendelet 126. cikkének (2) bekezdésében említett európai KAP-hálózat által vagy vele együttműködésben végrehajtandó éves munkaprogramot dolgoz ki az illetékes tagállami hatóságokkal, értékelőkkel és más érdekelt felekkel, azok támogatási igényei alapján.

II. CÍM

A KAP STRATÉGIAI TERVEK MONITORINGJÁNAK ÉS ÉRTÉKELÉSÉNEK ELVÉGZÉSÉHEZ SZÜKSÉGES ADATOK

8. cikk

A tagállamok által szolgáltatandó adatok köre

A 9-18. cikkel összhangban a tagállamok a KAP monitoringjának és értékelésének elvégzéséhez szükséges alábbi információkat jelentik a Bizottságnak:

a) a beavatkozásokra és a kedvezményezettekre vonatkozó lebontott adatok;

b) az állandó gyepterületnek az (EU) 2022/126 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet ( 2 ) 48. cikkének (2) bekezdése alapján évente megállapított aránya;

c) az (EU) 2021/2115 rendelet III. címének III. fejezetében említett bizonyos ágazatokra vonatkozó beavatkozásokkal kapcsolatos adatok;

d) az (EU) 2021/2115 rendelet 127. cikkének (3) bekezdésében említett EIP operatív csoportokra vonatkozó adatok;

e) a helyi akciócsoportokra és az (EU) 2021/2115 rendelet 3. cikkének 15. pontjában meghatározott LEADER tekintetében végzett tevékenységeikre vonatkozó adatok.

9. cikk

A beavatkozásokra vonatkozó lebontott adatok

(1) Az e rendelet 8. cikkének a) pontjában említett, beavatkozásokra vonatkozó lebontott adatok az (EU) 2021/2115 rendelet III. címének II. fejezetében említett közvetlen kifizetések formájában megvalósuló valamennyi beavatkozásra kiterjednek, beleértve az említett fejezet 3. szakaszának 2. alszakaszában említett, gyapotra vonatkozó terményspecifikus támogatást, valamint az említett rendelet III. címének IV. fejezetében említett valamennyi vidékfejlesztési beavatkozást, kivéve az e rendelet 8. cikkének e) pontjában említett LEADER-re irányuló beavatkozásokat.

(2) A tagállamok az (1) bekezdésben említett lebontott adatokat minden mezőgazdasági pénzügyi évben egységösszegenként jelentik az egyes kedvezményezettek minden egyes támogatási kérelmére vagy kifizetési kérelmére vonatkozóan. A mezőgazdasági pénzügyi év során végrehajtott valamennyi tranzakciót összegezni kell.

(3) A beavatkozásokra vonatkozó lebontott adatok tartalmára vonatkozó részletes szabályokat a IV. melléklet 1., 2. és 3. pontja tartalmazza.

10. cikk

A kedvezményezettekre vonatkozó lebontott adatok

(1) Az e rendelet 8. cikkének a) pontjában említett, kedvezményezettekre vonatkozó lebontott adatok az (EU) 2021/2115 rendelet 3. cikkének 1. pontja szerinti azon mezőgazdasági termelőkre, valamint az említett rendelet 3. cikkének 13. pontja szerinti azon kedvezményezettekre vonatkozó információkat tartalmazzák, akik az (EU) 2021/2116 európai parlamenti és tanácsi rendelet ( 3 ) 65. cikkének (1) bekezdésében említett integrált igazgatási és kontrollrendszer (a továbbiakban: integrált rendszer) hatálya alá tartozó beavatkozások keretében támogatásban részesülnek.

(2) A tagállamok a kedvezményezettekre vonatkozó lebontott adatokat mezőgazdasági pénzügyi évenként jelentik.

(3) A kedvezményezettekre vonatkozó lebontott adatok tartalmára vonatkozó részletes szabályokat a IV. melléklet 4. pontja tartalmazza.

11. cikk

Az állandó gyepterület aránya

Az állandó gyepterületnek az e rendelet 8. cikkének b) pontjában említett arányát a tagállamok által az (EU) 2022/126 felhatalmazáson alapuló rendelet 48. cikke (2) bekezdésének második albekezdésével összhangban megállapított szinten kell bejelenteni.

12. cikk

A bizonyos ágazatokra vonatkozó beavatkozásokkal kapcsolatos adatok

(1) Az e rendelet 8. cikkének c) pontjában említett, bizonyos ágazatokra vonatkozó beavatkozásokkal kapcsolatos adatok az (EU) 2021/2115 rendelet 42. cikkében felsorolt ágazatokban végrehajtott beavatkozásokra vonatkozó adatokat tartalmazzák.

(2) Az említett ágazatokban végrehajtott beavatkozásokkal kapcsolatos adatok tartalmára vonatkozó részletes szabályokat az V. melléklet tartalmazza.

13. cikk

Az EIP operatív csoportokra vonatkozó adatok

(1) Az e rendelet 8. cikkének d) pontjában említett, EIP operatív csoportokra vonatkozó adatok az (EU) 2021/2115 rendelet 127. cikkének (3) bekezdésében említett EIP operatív csoportok projektjeire vonatkozó adatokat tartalmazzák.

(2) Az EIP operatív csoportokra vonatkozó adatok tartalmáról szóló részletes szabályokat a VI. melléklet tartalmazza.

14. cikk

A helyi akciócsoportokra és azok LEADER tevékenységeire vonatkozó adatok

(1) Az e rendelet 8. cikkének e) pontjában említett, helyi akciócsoportokra és azok LEADER tevékenységeire vonatkozó adatok az (EU) 2021/2115 rendelet 77. cikke (1) bekezdésének b) pontja alapján végrehajtott beavatkozásokra vonatkozó információkat tartalmazzák.

(2) A helyi akciócsoportokra és azok LEADER tevékenységeire vonatkozó adatok tartalmát meghatározó részletes szabályokat a VII. melléklet tartalmazza.

15. cikk

Az adatküldés időpontja és gyakorisága

(1) A 2025-ös jelentéstételi évtől kezdődően a tagállamok évente, N. év április 30-ig jelentik a 8. cikk a) pontjában említett beavatkozásokra és kedvezményezettekre vonatkozó lebontott adatokat az N-1. mezőgazdasági pénzügyi évben támogatásban részesülő beavatkozásokra vonatkozóan.

2024-ben a tagállamok 2024. november 30-ig jelenthetik a 2023. pénzügyi évben kifizetett beavatkozásokra vonatkozó lebontott adatokat. Amennyiben a tagállamok 2024-ben nem jelentik a beavatkozásokra vonatkozó lebontott adatokat, azokat 2025-ben, e bekezdés első albekezdésének megfelelően jelentik.

E bekezdés első albekezdésétől eltérve a bejelentett terület és a jó mezőgazdasági és környezeti állapotban lévő földterület tekintetében a kedvezményezettekre vonatkozó adatokat az N. évben, azon beavatkozásokkal összefüggésben kell jelenteni, amelyekre az N-2. naptári évben támogatást igényeltek.

(2) A tagállamok a 8. cikk b) pontjában említett állandó gyepterület arányáról évente, N. év március 15-ig küldenek jelentést az N-1. naptári évben bejelentett területre vonatkozóan. A jelentéstétel első éve 2024.

(3) A tagállamok évente jelentést tesznek a 8. cikk c) pontjában említett, bizonyos ágazatokban végrehajtott beavatkozásokra vonatkozó adatokról, az alábbiak szerint:

a) N. év június 15-ig az V. melléklet 1., 2a) és c) pontjában, valamint 3-7. pontjában említett adatok tekintetében az N-1. naptári évre vonatkozóan;

b) N. év január 31-ig az V. melléklet 2b) pontjában említett adatok tekintetében az N. naptári évre vonatkozóan;

c) N. év június 15-ig az V. melléklet 8-10. pontjában említett adatok tekintetében az N-1. pénzügyi évre vonatkozóan;

Az V. melléklet 1. és 2b) pontjában említett adatok esetében a jelentéstétel első éve 2023, az V. melléklet 2a) és 2c) pontjában, valamint 3-7. pontjában említett adatok esetében 2024, az említett melléklet 8-10. pontjában említett adatok esetében pedig 2025.

E bekezdés első és második albekezdésétől eltérve a méhészeti ágazatra a következők vonatkoznak:

a) A tagállamok kétévente jelentik az V. melléklet 5. és 6. pontjában említett adatokat;

b) az V. melléklet 5. pontjában említett adatok a jelentés évét megelőző naptári évre vonatkoznak;

c) az V. melléklet 6. pontjában említett adatok a jelentés évét megelőző két naptári évre vonatkoznak;

d) az V. melléklet 4., 5. és 6. pontjában említett adatok esetében a jelentéstétel első éve 2023, az említett melléklet 9. pontja esetében pedig 2024. 2023-ban az V. melléklet 5. és 6. pontjában említett adatokat szeptember 15-ig lehet jelenteni.

(4) A tagállamok 2023-tól kezdődően jelentik a 8. cikk d) pontjában említett EIP operatív csoportokra vonatkozó adatokat, amint az operatív csoport projektje jóváhagyásra került.

(5) A tagállamok a 8. cikk e) pontjában említett a helyi akciócsoportokra és azok LEADER tevékenységeire vonatkozó adatokat a következők szerint jelentik:

a) 2026. április 30-ig a 2023-2025 közötti pénzügyi években kifizetett műveletekre vonatkozóan, összesítve; valamint

b) 2030. április 30-ig a 2023-2029 közötti pénzügyi években kifizetett műveletekre vonatkozóan, összesítve.

E bekezdés első albekezdésétől eltérve a VII. melléklet 1. pontjában meghatározott helyi akciócsoportokkal kapcsolatos változókra vonatkozó adatokat az N. év április 30-ig kell jelenteni az N-1. év december 31-ig kiválasztott helyi akciócsoportokra vonatkozóan.

16. cikk

Adattovábbítás

(1) A 8. cikk a), b), d) és e) pontjában említett adatokat az SFC2021 elnevezésű biztonságos elektronikus adatcsererendszeren keresztül kell továbbítani a Bizottságnak, amelynek vonatkozásában a Bizottság és a tagállamok felelősségi körét az (EU) 2021/2289 bizottsági végrehajtási rendelet ( 4 ) II. melléklete határozza meg.

A 8. cikk c) pontjában említett adatokat a Bizottság által az (EU) 2017/1185 bizottsági végrehajtási rendelet ( 5 ) értelmében rendelkezésre bocsátott információs technológián alapuló rendszeren keresztül kell továbbítani a Bizottságnak.

(2) Az e rendelet 8. cikkének a) pontja szerint a beavatkozásokra és a kedvezményezettekre vonatkozóan továbbítandó lebontott adatok esetében az (EU) 2021/2116 rendelet 9. cikkében említett kifizető ügynökség, vagy ha egy tagállamban egynél több kifizető ügynökséget akkreditáltak, az említett rendelet 10. cikkében említett koordináló szerv továbbítja az adatokat a Bizottságnak.

(3) Az állandó gyepterületre arányára vonatkozóan a 8. cikk b) pontja szerint továbbítandó adatokat a kifizető ügynökség vagy a koordináló szerv továbbítja.

(4) Az egyes ágazatokban végrehajtott beavatkozásokra vonatkozóan a 8. cikk c) pontja szerint továbbítandó adatok, az EIP operatív csoportokra vonatkozóan a 8. cikk d) pontja szerint továbbítandó adatok, valamint a helyi akciócsoportokra és azok LEADER tevékenységeire vonatkozóan a 8. cikk e) pontja szerint továbbítandó adatok esetében az adatokat a tagállamok vagy a tagállamok által felhatalmazott szervezet(ek) továbbíthatják.

17. cikk

Megfelelően kitöltött adatok

A tagállamok gondoskodnak róla, hogy a monitoringra és értékelésre vonatkozóan a 8. cikkben említett adatok hiánytalanok és konzisztensek legyenek, valamint hogy tartalmukat a IV-VII. mellékletben meghatározott követelményeknek megfelelően rögzítik és jelenítik meg. E célból a tagállamok számítógépes ellenőrzéseket végeznek.

18. cikk

Az adatok ellenőrzése és javítása

(1) A tagállamok felelősségi körébe tartozik a 8. cikkben említett adatok elírásból eredő vagy nyilvánvaló hibáinak, valamint pusztán szerkesztési hibáinak kijavítása.

(2) Hibás adatok benyújtása vagy az adattovábbítással kapcsolatos probléma felmerülése esetén a tagállamok haladéktalanul tájékoztatják a Bizottságot és javítják az adatokat.

(3) A tagállamok által végzett ellenőrzések sérelme nélkül a Bizottság további ellenőrzéseket végezhet annak ellenőrzése céljából, hogy a tagállamok megfelelően kitöltött és konzisztens adatokat szolgáltattak-e. Hibás adatok benyújtása esetén a Bizottság felkérheti a tagállamokat a szolgáltatott adatok javítására.

19. cikk

Az adatok felhasználása

A Bizottság az e rendelet alapján birtokába került személyes adatokat csak az (EU) 2021/2115 rendelet VII. címének I. fejezete szerinti teljesítménymérési kerettel, valamint a KAP-nak az említett rendelet 143. cikke szerinti monitoringjával és értékelésével kapcsolatos feladatainak ellátása céljából hozhatja nyilvánosságra vagy használhatja fel.

III. CÍM

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

20. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

I. MELLÉKLET

AZ 1. CIKK (2) BEKEZDÉSÉBEN EMLÍTETT FŐBB ÉRTÉKELÉSI ELEMEK ÉS AJÁNLOTT SIKERTÉNYEZŐK

CélkitűzésFőbb értékelési elemekAjánlott sikertényezők
A gazdaságok fennmaradását biztosító jövedelemnek és a mezőgazdasági ágazat rezilienciájának a támogatása Unió-szerte a hosszú távú élelmezésbiztonság és a mezőgazdasági diverzitás fokozása, valamint az uniós mezőgazdasági termelés gazdasági fenntarthatóságának biztosítása céljábólA gazdaságok fennmaradását biztosító jövedelem
A gazdaságok fennmaradását biztosító jövedelem nemcsak stabil jövedelmet jelent, hanem méltányosan elosztott jövedelmet is.
A támogatott gazdaságokban a mezőgazdasági jövedelem szintje emelkedik, vagy legalábbis stabil, és a gazdaságok közötti, illetve a más gazdasági ágazatok viszonylatában tapasztalható különbségek csökkennek, figyelembe véve az általános gazdasági tendenciákat.
Reziliencia
A reziliencia magában foglalja az olyan potenciális kockázatokkal és sajátos korlátokkal szembesülő mezőgazdasági termelők támogatását, amelyek arra kényszeríthetik az érintett termelőket, hogy felhagyjanak a mezőgazdasági tevékenység folytatásával.
A jövedelemtámogatásban a leginkább rászoruló mezőgazdasági termelők részesülnek.
A piacorientáltság fokozása és a gazdaságok versenyképességének növelése rövid és hosszú távon egyaránt, többek között oly módon, hogy nagyobb hangsúlyt kap a kutatás, a technológia és a digitalizációFokozott piacorientáltság
Az agrár-élelmiszeripari kereskedelmi mérleg (import-export) alapján.
Az agrár-élelmiszeripari kereskedelem volumene növekedik.
A gazdaságok versenyképessége
A tőke, a munkaerő és a föld innováció révén megnövelt termelékenysége alapján.
A támogatott gazdaságok termelékenysége növekedik.
A mezőgazdasági termelők helyzetének javítása az értékláncbanA mezőgazdasági termelő helyzete az élelmiszerláncban
A mezőgazdasági termelők integrálása az élelmiszerláncba, valamint a minőségrendszerekben és az ökológiai termelésben való részvételük előmozdítása a hozzáadott érték növelése érdekében.
A minőségrendszerek keretében és az ökológiai termeléssel előállított forgalmazott termékek aránya növekedik.
A termelői szervezetek és a mezőgazdasági termelők szervezeteinek egyéb támogatott formái által forgalmazott termékek aránya növekedik.
A termelői szervezetekben és a mezőgazdasági termelők egyéb szervezeteiben, illetve a minőségrendszerekben és az ökológiai termelésben részt vevő mezőgazdasági termelők által előállított bruttó hozzáadott érték növekedik.
Többek között az üvegházhatásúgáz-kibocsátások csökkentése és a szénmegkötés fokozása révén hozzájárulás az éghajlatváltozás mérsékléséhez és az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodáshoz, valamint a fenntartható energia előmozdításaAz éghajlatváltozás mérséklése
Az üvegházhatásúgáz-kibocsátás (ÜHG-kibocsátás) és a szénmegkötés alapján.
A mezőgazdaságban csökken az ÜHG-kibocsátás.
A talajban megkötött szerves szén mennyisége növekedik vagy változatlan marad.
A megújulóenergia-termelési kapacitás növekedik.
Az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás
A mezőgazdaság éghajlatváltozással szembeni rezilienciája alapján.
A mezőgazdaság éghajlatváltozással szembeni rezilienciája növekedik.
A fenntartható fejlődés és a természeti erőforrásokkal – például a vízzel, a talajjal és a levegővel – való hatékony gazdálkodás támogatása, többek között a vegyi anyagoktól való függés csökkentésévelA természeti erőforrásokkal való hatékony gazdálkodás
A természeti erőforrások minőségének és mennyiségének a szennyező anyagok visszaszorítása és a kitermelés csökkentése révén történő megőrzése vagy emelése alapján.
A mezőgazdaság ammóniakibocsátása, a tápanyag-elszivárgás és a talajerózió csökken.
A mezőgazdasági földterületek tápanyagmérlege javul, és ezáltal csökken a tápanyagveszteség.
A természetes víztározókra nehezedő nyomás csökken.
A vegyi növényvédő szerek használata és kockázata, valamint a veszélyesebb növényvédő szerek használata csökken.
Hozzájárulás a biológiai sokféleség csökkenésének megállításához és visszafordításához, az ökoszisztéma-szolgáltatások gyarapítása, valamint az élőhelyek és a tájak megőrzéseA biológiai sokféleség csökkenésének visszafordítása
A mezőgazdasági földterületek vagy a mezőgazdasági vagy erdészeti gyakorlatok által érintett egyéb területek biológiai sokfélesége és élőhelyei alapján.
A mezőgazdasági földterületekhez kapcsolódó biológiai sokféleség javul, vagy legalábbis nem csökken.
A mezőgazdaság vagy az erdészet által érintett Natura 2000 területeken a biológiai sokféleség javul, vagy legalábbis nem csökken.
A mezőgazdasági biodiverzitás növekedik.
Ökoszisztéma-szolgáltatások
Olyan tájképi elemek alapján, amelyek hozzájárulnak az ökoszisztéma-szolgáltatásokhoz azáltal, hogy élőhelyet biztosítanak az érintett fajok számára (például a beporzás, a kártevők elleni védekezés esetében), biofizikai folyamatok színhelyéül szolgálnak (például az erózióvédelem, a vízminőség-fenntartás tekintetében) vagy kulturális értékeket (például esztétikai értéket) képviselnek.
A beporzókkal kapcsolatos tendenciák javulnak, vagy legalábbis stabilak.
A mezőgazdasági földterületen található tájképi elemek által lefedett terület növekedik vagy nagysága változatlan marad.
A mezőgazdasági pálya vonzóvá tétele a fiatal mezőgazdasági termelők és egyéb új mezőgazdasági termelők számára és e termelők ágazatban tartása, valamint a fenntartható vállalkozásfejlesztés előmozdítása a vidéki térségekbenMegújulás a mezőgazdasági termelők körében
A fiatal mezőgazdasági termelők és az új mezőgazdasági termelők tevékenységének megkezdéséhez és folytonosságához nyújtott támogatás alapján.
A fiatal és az új mezőgazdasági termelők száma növekedik.
Vállalkozásfejlesztés
A vidéki induló vállalkozásoknak és a gazdaságok diverzifikációjának a támogatása alapján.
A vidéki vállalkozások száma növekedik.
A foglalkoztatásnak, a növekedésnek, a nemek közötti egyenlőségnek – és többek között a nők mezőgazdasági tevékenységekben való részvételének –, a társadalmi befogadásnak és a helyi fejlesztésnek az előmozdítása a vidéki térségekben, a körforgásos biogazdaságot és a fenntartható erdészetet is beleértveVidéki fenntartható gazdaság
A gazdasági növekedés és a foglalkoztatás előmozdítása alapján.
A vidéki térségek gazdasága növekszik, vagy legalábbis stabil, és csökken a város és a vidék közötti szakadék.
A vidéki területeken javul a foglalkoztatási ráta.
Gyarapodnak a biogazdasághoz kapcsolódó vállalkozási tevékenységek.
Egyre nagyobb területen folyik fenntartható erdőgazdálkodás.
Helyi fejlesztés
Helyi szolgáltatások és infrastruktúra biztosítása.
A helyi szolgáltatások és infrastruktúrák fejlődnek.
Nemek közötti egyenlőség és társadalmi befogadás
A nők mezőgazdaságban és gazdaságban való részvételének előmozdítása, a jövedelmek méltányossága és a szegénység csökkentése.
Egyre több nő tud elhelyezkedni és dolgozik mezőgazdasági termelőként.
A KAP stratégiai terv keretében nyújtott támogatás elosztása méltányosabb.
A vidéki szegénység csökken.
Az uniós mezőgazdaság által az élelmiszerekkel és az egészséggel kapcsolatos társadalmi igényekre adott válasz javítása, többek között a magas minőségű, biztonságos és tápláló, fenntartható módon termelt élelmiszerek, az élelmiszer-pazarlás mérséklése, az állatjólét fokozása és az antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelem terénÉlelmiszer-minőség és -biztonság
A minőségrendszerek és az állatjólét előmozdítása, valamint az antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelem alapján.
A minőségrendszerek keretében értékesített termékek értéke nő.
Javul az állatjólét, és visszaszorul az antimikrobiális szerek használata.
Az ágazat modernizálása az ismereteknek, az innovációnak és a digitalizációnak a mezőgazdaságban és a vidéki területeken történő előmozdításával és a mezőgazdasági termelők körében való elterjedésük ösztönzésével a kutatáshoz, az innovációhoz, a tudáscseréhez és képzéshez való jobb hozzáférés révénMezőgazdasági ismeretek és innovációk rendszere (AKIS) és digitális stratégia
Az AKIS stratégiai intézkedéseihez nyújtott támogatás, az AKIS-hez kapcsolódó beavatkozások és a digitális stratégia, valamint mindezeknek az innováció mezőgazdasági termelők körében való elterjedésére gyakorolt hatása alapján.
Egyre több mezőgazdasági termelő vesz részt képzési programokban és/vagy vesz igénybe mezőgazdasági tanácsadást.
A képzési programokban való részvételt és/vagy a mezőgazdasági tanácsadás igénybevételét követően a mezőgazdasági termelők változtatnak gazdálkodási gyakorlataikon.
A KAP stratégiai terv révén egyre több mezőgazdasági termelő kap támogatást digitális gazdálkodási technológia alkalmazásához.
Növekednek a KAP stratégiai terv keretében az innováció és a tudásmegosztás támogatására fordított kiadások.

II. MELLÉKLET

A 4. CIKK (1) BEKEZDÉSÉBEN EMLÍTETT ÉRTÉKELÉSI TERV FELÉPÍTÉSÉRE ÉS TARTALMÁRA VONATKOZÓ MINIMUMKÖVETELMÉNYEK

1. Célkitűzések és szükségletek

Az értékelési terv célkitűzéseiről és az értékeléssel kapcsolatos igényekről szóló nyilatkozat, amelynek célja annak biztosítása, hogy elegendő és megfelelő értékelési tevékenységre kerüljön sor, különösen a programirányításhoz szükséges információk megszerzése, a következő szakpolitikai programidőszak megalapozása, valamint annak garantálása céljából, hogy rendelkezésre álljanak a KAP stratégiai terv értékeléséhez szükséges adatok.

2. Irányítás és koordináció

A KAP stratégiai terv monitoring- és értékelési intézkedéseinek rövid leírása, megnevezve a fő érintett szerveket és azok feladatait.

3. Az érdekelt felek feltérképezése

A 4. cikk (2) bekezdésében említett érdekelt felek, valamint az értékelési tevékenységekkel és adott esetben a kapacitásépítéssel kapcsolatos igényeik rövid leírása.

4. Ütemterv

A programozási ciklus során készítendő értékelések és értékelést támogató tanulmányok indikatív tervezése, valamint a meghozott döntések indokolása, ideértve a következőket:

a) a KAP stratégiai terveknek a KAP célkitűzéseihez való hozzájárulását vizsgáló értékelések, amelyeket a KAP stratégiai terv végrehajtása során kell elvégezni;

b) adott esetben a 2. cikk d) pontjában említett, egyedi témák értékelésére szolgáló értékelések;

c) az értékelésekhez kapcsolódó háttértanulmányok és egyéb kutatási és elemzési tevékenységek.

5. Adatok és információk

A 7. cikk (2) bekezdésében említett, a monitoringhoz és az értékeléshez szükséges adatok rendelkezésre állását biztosító intézkedések rövid leírása, beleértve a felhasználandó fő adatforrások azonosítását, az adatszolgáltatásra vonatkozó intézményi szabályokat és az adatminőség ellenőrzésének szabályait. Ennek a szakasznak tartalmaznia kell továbbá az adathiányok azonosítását és a kezelésükre irányuló intézkedéseket, ideértve az adatrendszerek működőképességének megfelelő időben történő biztosítását is.

6. Kommunikáció és nyomon követés

Annak bemutatása, hogy az értékelés megállapításairól hogyan tájékoztatják a potenciális kedvezményezetteket, beleértve az értékelési eredmények nyomon követésére és felhasználására vonatkozóan létrehozott mechanizmusok leírását.

7. Erőforrások, technikai támogatás és kapacitásépítés

Az értékelési terv végrehajtásához szükséges és előirányzott erőforrások leírása, ideértve az adminisztratív kapacitással, az adatokkal, a pénzügyi forrásokkal, valamint az információtechnológiával kapcsolatos igények ismertetését.

A 7. cikk (3) és (4) bekezdésében említett programtámogatás végrehajtásának leírása, beleértve az értékelési terv teljeskörű végrehajtásának biztosítása érdekében végzett technikai segítségnyújtási és kapacitásépítési tevékenységeket, valamint a helyi akciócsoportok számára a helyi fejlesztési stratégiák értékeléséhez nyújtott tervezett támogatást.

III. MELLÉKLET

A 6. CIKK (5) BEKEZDÉSÉBEN EMLÍTETT HATÁSMUTATÓK

A mutató kódja (1)A mutató megnevezése
I.2.A jövedelemkülönbségek csökkentése: A mezőgazdasági jövedelem alakulása az általános gazdasággal összehasonlítva
I.3.A gazdaságok jövedelemingadozásának csökkentése: A mezőgazdasági jövedelem alakulása
I.4.A gazdaságok fennmaradását biztosító jövedelem támogatása: A mezőgazdasági jövedelem szintjének alakulása gazdaságtípusonként (a mezőgazdasági átlaghoz viszonyítva)
I.5.Hozzájárulás a területi egyensúlyhoz: A mezőgazdasági jövedelem alakulása hátrányos természeti adottságú területeken (az átlaghoz viszonyítva)
I.10.Hozzájárulás az éghajlatváltozás mérsékléséhez: A mezőgazdaság üvegházhatásúgáz-kibocsátása
I.12.A fenntartható energia növelése a mezőgazdaságban: A mezőgazdaságból és erdészetből származó megújuló energia fenntartható termelése
I.14.A levegőminőség javítása: A mezőgazdaság ammóniakibocsátása
I.15.A vízminőség javítása: A mezőgazdasági földterület bruttó tápanyagmérlege
I.26.Igazságosabb közös agrárpolitika: A KAP-támogatások elosztása
(1)
Az (EU) 2021/2115 rendelet I. melléklete.

IV. MELLÉKLET

A 9. CIKK (3) BEKEZDÉSÉBEN ÉS A 10. CIKK (3) BEKEZDÉSÉBEN EMLÍTETT, BEAVATKOZÁSOKRA ÉS KEDVEZMÉNYEZETTEKRE VONATKOZÓ LEBONTOTT ADATOK

A beavatkozásokra vonatkozó lebontott adatok bejelentése

1. Az e rendelet 8. cikkének a) pontjában említett, a beavatkozások monitoringjához és értékeléséhez szükséges adatok bejelentése során a tagállamok tiszteletben tartják a kimeneti és az eredménymutatókra vonatkozóan az (EU) 2021/2290 végrehajtási rendeletben meghatározott számítási módszereket, valamint a következőket:

a) a beavatkozás által generált kimenet értékét fel kell tüntetni az e melléklet 2. pontjában meghatározott vonatkozó monitoringváltozóknál;

b) a beavatkozás által generált kimenet értékét a tagállamok által a KAP stratégiai tervükben kiválasztott, az (EU) 2021/2115 rendelet I. mellékletében meghatározott eredménymutatókra (a továbbiakban: releváns eredménymutatók) vonatkozóan e melléklet 3. pontjában meghatározott eredményváltozóknál is fel kell tüntetni;

c) az eredménymutatók számlálójának kiszámításához hozzájáruló kimenet értékét az első kifizetéstől kezdve teljes egészében jelenteni kell (az (EU) 2021/2116 rendelet 32. cikke (4) bekezdésének a) pontjában, 32. cikkének (5) bekezdésében és 44. cikkének (3) bekezdésében említett előlegek kivételével).

2. A tagállamok a beavatkozások konkrét kialakításával és beavatkozási logikájukkal összhangban, az egyes kedvezményezettek javára megvalósított beavatkozások szerint rendelkezésre bocsátják a monitoringváltozók alábbi jegyzékét:

a) az adminisztratív információk jelentésére szolgáló monitoringváltozók (M010-M040)

i. M010: a kifizető ügynökség kódja

Ebben a mezőben a kifizető ügynökség egyedi kódját kell megadni. Az Európai Mezőgazdasági Garanciaalapból (EMGA), illetve az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) fedezett kiadásokkal való gazdálkodásért és azok kontrolljáért felelős tagállami szervezeti egységnek vagy szervnek felel meg;

ii. M020: a beavatkozásra vonatkozó támogatási kérelem vagy kifizetési kérelem egyedi kódja

Ebben a mezőben az integrált rendszer hatálya alá tartozó beavatkozásokhoz kapcsolódó támogatási kérelmek, illetve az egyéb beavatkozásokhoz kapcsolódó kifizetési kérelmek egyedi kódját kell megadni;

iii. M030: a kedvezményezett egyedi azonosítója

Ebben a mezőben minden KAP-kedvezményezettre vonatkozóan meg kell adni a kedvezményezett egyedi azonosítóját, amelyet az egyes kérelmezőkhöz tagállami szinten rendelnek hozzá. A kedvezményezett egyedi azonosítója nem tartalmazhat személyes adatokat. Az azonosító az évek során változatlan marad;

iv. M040: költségvetési kód

Ebben a mezőben a költségvetési kódot kell megadni; a szóban forgó kód megjelöli a költségvetési nómenklatúrát, a beavatkozás típusát, az ágazatot és az alágazatot, a kimeneti mutatót, a beavatkozást, az egységösszeget, a kifizetés vagy hozzájárulás mértékének csökkentését, valamint a naptári évet;

b) az elköltött összegek bejelentésére szolgáló monitoringváltozók (M050-M070)

i. M050: az uniós források teljes összege

Ebben a mezőben az adott kérelem tekintetében kifizetett EMGA- vagy EMVA-támogatás teljes összegét kell megadni euróban, egységösszegenként;

ii. M060: közkiadások összesen

Ebben a mezőben az adott kérelem tekintetében közpénzből kifizetett támogatás azon teljes összegét kell megadni euróban, egységösszegenként, amely tartalmazza a nemzeti hozzájárulást, de nem foglalja magában az (EU) 2021/2115 rendelet 115. cikkének (5) bekezdésében említett kiegészítő nemzeti finanszírozást (a továbbiakban: kiegészítő nemzeti finanszírozás);

iii. M070: teljes kiegészítő nemzeti finanszírozás

Ebben a mezőben az adott kérelem tekintetében kifizetett kiegészítő nemzeti finanszírozás teljes összegét kell megadni euróban.

Az i., a ii. és a iii. alpontban említett elköltött összegeket a szankciók, illetve bírságok alkalmazását megelőzően, euróban kell bejelenteni;

c) a támogatható és meghatározott terület bejelentésére szolgáló monitoringváltozók (M080-M095)

i. M080: a támogatható terület határértékek alkalmazása előtt meghatározott hektárszáma, az erdészet kivételével

Ebben a mezőben az ellenőrzések után, de a támogatási jogosultságok vagy a felső határértékek alkalmazása előtt meghatározott teljes támogatható területet kell megadni (az erdészeti területek kivételével);

ii. M085: a támogatható erdészeti terület határértékek alkalmazása előtt meghatározott hektárszáma

Ebben a mezőben az ellenőrzések után, de a támogatási jogosultságok vagy a felső határértékek alkalmazása előtt meghatározott teljes támogatható erdészeti területet kell megadni;

iii. M090: a támogatható terület hektárszáma az erdészet kivételével

Azon beavatkozásokat illetően, amelyek esetében a kifizetések a hektárszámon alapulnak, ebben a mezőben az ellenőrzések után, a támogatási jogosultságok vagy a felső határértékek alkalmazását követően meghatározott teljes támogatható területet kell megadni (az erdészeti területek kivételével).

Azokat a földterületre vonatkozó beavatkozásokat illetően, amelyek esetében a kifizetések a hektártól eltérő egységeken alapulnak, ebben a mezőben adott esetben a beavatkozások révén nyújtott támogatás által érintett hektárok számát kell megadni (az erdészeti területek kivételével);

iv. M095: a határértékek alkalmazását követően meghatározott támogatható erdészeti terület hektárszáma

Ebben a mezőben az ellenőrzések után, a támogatási jogosultságok vagy a felső határértékek alkalmazását követően meghatározott teljes támogatható erdészeti területet kell megadni.

Azokat az erdészeti beavatkozásokat illetően, amelyek esetében a kifizetések a hektártól eltérő egységeken alapulnak, ebben a mezőben adott esetben a beavatkozások révén nyújtott támogatás által érintett hektárok számát kell megadni.

Az i-iv. alpontban említett kimeneti értékeket mindig teljeskörűen be kell jelenteni. Az integrált rendszer hatálya alá tartozó beavatkozások esetében a kimeneteket az N. évben teljeskörűen be kell jelenteni az N-2. évben igényelt beavatkozások vonatkozásában;

d) a kifizetések tekintetében alapul vett egységek bejelentésére szolgáló monitoringváltozók (M100-M160)

i. M100: a kifizetéssel érintett támogatható terület hektárszáma

Ebben a mezőben a kifizetéssel érintett területet kell megadni, függetlenül a terület jellegétől (azaz attól, hogy erdészeti terület-e vagy sem);

ii. M110: a kifizetéssel érintett állategyedek száma

iii. M120: a kifizetéssel érintett számosállategységek száma

iv. M130: a kifizetéssel érintett műveletek száma

Ebben a mezőben az (EU) 2021/2115 rendelet 3. cikkének 4. pontjában meghatározott, a KAP által támogatott műveletek számát kell megadni. Ez magában foglalja az egyes műveletek keretében finanszírozott beavatkozásokat;

v. M140: a támogatott gazdaságok száma

Ebben a mezőben a vonatkozó KAP-támogatásban részesülő gazdaságok számát kell megadni, amennyiben a szóban forgó támogatást átalányösszegben fizetik ki;

vi. M150: a kifizetéssel érintett kölcsönös kockázatkezelési alapok száma

Ebben a mezőben az (EU) 2021/2115 rendelet 3. cikkének 11. pontjában meghatározott, az említett rendelet 76. cikke szerinti kockázatkezelési támogatás hatálya alá tartozó kölcsönös kockázatkezelési alapok számára vonatkozó információt kell megadni;

vii. M160: a kifizetés alapjául szolgáló egyéb egységek száma - mértékegység

viii. M161: a kifizetés alapjául szolgáló egyéb egységek száma - generált kimenet

A vii. és a viii. alpont szerinti mezők az i-vi. alpontban felsoroltaktól eltérő mértékegységeken alapuló beavatkozások által generált kimenetekre vonatkozó információk megadására szolgálnak. A tagállamok minden egyes, kifizetés alapjául szolgáló egyéb egységre vonatkozóan két külön mezőben jelentik be a mértékegységet (M160) és a generált kimenetet (M161).

A kifizetés alapjául szolgáló egységekre vonatkozóan az ellenőrzések és a felső határértékek alkalmazása után meghatározott, az i-viii. alpontban említett kimeneti értékeket a ténylegesen kifizetett kiadásoknak az érintett mezőgazdasági pénzügyi évben az adott kimenetre lekötött összes kiadáshoz viszonyított arányaként kell bejelenteni. Abban a mezőgazdasági pénzügyi évben, amikor az utolsó kifizetés teljesítésére sor kerül, a kimenet értéke megfelel az egyenlegnek;

e) a valamely feltétel teljesülésével kapcsolatos információk bejelentésére szolgáló monitoringváltozók (M170-M210)

i. M170: az öntözött terület nettó növekedését eredményező beruházás

Ebben a mezőben arra vonatkozóan kell információt szolgáltatni, hogy a beavatkozás az (EU) 2021/2115 rendelet 74. cikkének (6) és (7) bekezdése szerinti, az öntözött terület nettó növekedését eredményező beruházásra vonatkozik-e (beleértve az új öntözőberendezésekbe vagy -infrastruktúrába történő beruházásokat, valamint a tározó létrehozására vagy bővítésére irányuló beruházásokat is);

ii. M180: meglévő öntözőberendezések tekintetében fejlődést eredményező beruházások

Ebben a mezőben arra vonatkozóan kell információt szolgáltatni, hogy a beavatkozás meglévő öntözőberendezés vagy öntözőinfrastruktúra-elem fejlesztésére irányul-e az (EU) 2021/2115 rendelet 74. cikke (4) bekezdésének megfelelően;

iii. M190: visszanyert víz felhasználására irányuló beruházás

Ebben a mezőben arra vonatkozóan kell információt szolgáltatni, hogy a beavatkozás visszanyert víz alternatív vízellátási forrásként való felhasználására irányul-e az (EU) 2021/2115 rendelet 74. cikke (5) bekezdésének megfelelően;

iv. M200: széles sávú rendszerek fejlesztésére irányuló beruházás

Ebben a mezőben arra vonatkozóan kell információt szolgáltatni, hogy a beavatkozás célja a széles sávú rendszerekhez való hozzáférés javítása volt-e;

v. M210: biometán előállítására irányuló beruházás

Ebben a mezőben arra vonatkozóan kell információt szolgáltatni, hogy a beavatkozás a biometán előállításával kapcsolatos telepített termelési kapacitás bővítésére irányul-e.

3. A tagállamok a kimeneti értékeknek az (EU) 2021/2115 rendelet I. mellékletében meghatározott megfelelő eredménymutatók számlálójához való hozzájárulását a következő eredményváltozók alkalmazásával adják meg:

a) R001, R002, R003, R004, R005, R009, R010, R012, R013, R014, R015, R016, R017, R018, R019, R020, R021, R022, R023, R024, R025, R026, R027, R028, R029, R030, R031, R032, R033, R034, R035, R036, R037, R038, R039, R040, R041, R042, R043 és R044 kódú eredményváltozók, amelyek a következő kódokkal megjelölt eredménymutatóknak felelnek meg: R.1., R.2., R.3., R.4., R.5., R.9., R.10., R.12., R.13., R.14., R.15., R.16., R.17., R.18., R.19., R.20., R.21., R.22., R.23., R.24., R.25., R.26., R.27., R.28., R.29., R.30., R.31., R.32., R.33., R.34., R.35., R.36., R.37., R.38., R.39., R.40., R.41., R.42., R.43. és R.44.

Ezekben a mezőkben az adott művelet által generált kimenetek teljes értékét kell megadni az egyedi eredménymutatók kiszámításához;

b) az R.17. eredménymutatóhoz (Erdősített terület) hozzájáruló R017 eredményváltozó esetében a tagállamok az eredménymutató kiszámításához szükséges adatokat a következő bontásban jelentik be:

i. R117: erdősített terület;

ii. R217: helyreállított terület;

iii. R317: agrárerdészeti terület;

iv. R417: telepített fás tájképi elemek.

Az i., a ii. és a iii. alpont szerinti mezők esetében a támogatott területet kell megadni, míg ebben a mezőben a fás tájképi elemekkel ténylegesen beültetett becsült területet kell feltüntetni;

c) az R.43. eredménymutatóhoz (Az antimikrobiális szerek használatának korlátozása) hozzájáruló R043 eredményváltozó esetében a tagállamok az eredménymutató kiszámításához szükséges adatokat a következő, fajonkénti bontásban jelentik be:

i. R143: a sertések számosállategységeinek száma;

ii. R243: a szarvasmarhafélék számosállategységeinek száma;

iii. R343: a baromfi számosállategységeinek száma;

iv. R443: a juhok és a kecskék számosállategységeinek száma;

v. R543: az egyéb számosállategységek száma;

d) az R.44. eredménymutatóhoz (Az állatjólét javítása) hozzájáruló R044 eredményváltozó esetében a tagállamok az eredménymutató kiszámításához szükséges adatokat a következő, fajonkénti bontásban jelentik be:

i. R144: a sertések számosállategységeinek száma;

ii. R244: a szarvasmarhafélék számosállategységeinek száma;

iii. R344: a baromfi számosállategységeinek száma;

iv. R444: a juhok és a kecskék számosállategységeinek száma;

v. R544: az egyéb számosállategységek száma.

A kedvezményezettekre vonatkozó adatok bejelentése

4. A tagállamok a beavatkozások konkrét kialakításával és beavatkozási logikájukkal összhangban megadják a kedvezményezettekre vonatkozó alábbi változókkal kapcsolatos információkat:

a) B010: egyedi kedvezményezettazonosító

Ebben a mezőben ugyanazt az egyedi kedvezményezettazonosítót kell megadni, mint amely a beavatkozásokkal kapcsolatos adatszolgáltatás céljából az e melléklet 2. a) pontjának iii. alpontjában említett M030 monitoringváltozónál szerepel;

b) B020: nem

Ebben a mezőben a kedvezményezett nemére vonatkozó információkat kell megadni.

Amennyiben a kedvezményezett természetes személyekből álló csoport, jogi személy vagy jogi személyekből álló csoport, a gazdaság fő irányítójának/irányítóinak nemét kell feltüntetni. Fő irányító alatt az a személy értendő, aki a gazdaságban folytatott mezőgazdasági tevékenységek vonatkozásában döntéshozatali jogkörrel rendelkezik, és aki rendelkezik az e tevékenységekből eredő haszon felett, illetve viseli a belőlük származó pénzügyi kockázatokat.

A tagállamok további magyarázó adatokat szolgáltathatnak az irányítói feladatok nemek szerinti megoszlásáról;

c) B030: fiatal mezőgazdasági termelő

Ebben a mezőben arra vonatkozóan kell információt szolgáltatni, hogy a kedvezményezett fiatal mezőgazdasági termelő-e, azaz életkora a tagállamok által az (EU) 2021/2115 rendelet 4. cikkének (6) bekezdése szerint a KAP stratégiai tervükben meghatározott korhatár alatt van-e.

A tagállamok ezt az információt minden természetes személynek minősülő kedvezményezett esetében kötelesek megadni. Természetes személyek csoportjai vagy jogi személyek esetében ezt az információt csak az (EU) 2021/2115 rendelet 30. cikke, 75. cikke (2) bekezdésének a) pontja és 77. cikke alapján a generációs megújuláshoz nyújtott támogatásban részesülő kedvezményezettek tekintetében kell megadni;

d) B040: földrajzi hely - település

Ebben a mezőben annak a településnek a helyi közigazgatási egységet azonosító kódját kell megadni, amelynek területén a kedvezményezett területének egésze vagy nagyobb része elhelyezkedik, vagy ahol a mezőgazdasági üzem főépülete található;

e) B050: hátrányos természeti adottságokkal vagy egyéb sajátos hátrányokkal rendelkező terület

Ebben a mezőben azt kell feltüntetni, hogy a mezőgazdasági üzem az (EU) 2021/2115 rendelet 71. cikkében említett, hátrányos természeti adottságokkal vagy egyéb sajátos hátrányokkal rendelkező területen helyezkedik-e el.

A mezőgazdasági üzem akkor minősül hátrányos természeti adottságokkal vagy egyéb sajátos hátrányokkal rendelkező területen elhelyezkedőnek, ha a kedvezményezett területének egésze vagy nagyobb része, illetve a mezőgazdasági üzem főépülete hátrányos természeti adottságokkal vagy egyéb sajátos hátrányokkal rendelkező területen helyezkedik el. Amennyiben egy kedvezményezett az említett rendelet 71. cikke alapján támogatásban részesül, mezőgazdasági üzemét hátrányos természeti adottságokkal vagy egyéb sajátos hátrányokkal rendelkező területen elhelyezkedőként kell besorolni;

f) B060: nitrátszennyezés szempontjából veszélyeztetett terület

Ebben a mezőben azt kell feltüntetni, hogy a mezőgazdasági üzem a 91/676/EGK tanácsi irányelv ( 6 ) alapján nitrátszennyezés szempontjából veszélyeztetettként kijelölt területen található-e. A mezőgazdasági üzem akkor minősül nitrátszennyezés szempontjából veszélyeztetettként kijelölt területen elhelyezkedőnek, ha a kedvezményezett területének egésze vagy nagyobb része, illetve a mezőgazdasági üzem főépülete nitrátszennyezés szempontjából veszélyeztetettként kijelölt területen helyezkedik el.

g) B070: a mezőgazdasági üzem vízgyűjtő-gazdálkodási tervbe felvett területen való elhelyezkedésére vonatkozó információ

Ebben a mezőben azt kell feltüntetni, hogy a mezőgazdasági üzem az (EU) 2021/2115 rendelet 72. cikke (3) bekezdésének c) pontjában említett, vízgyűjtő-gazdálkodási tervbe felvett területen helyezkedik-e el. A mezőgazdasági üzem akkor minősül vízgyűjtő-gazdálkodási tervbe felvett területen elhelyezkedőnek, ha a kedvezményezett területének egésze vagy nagyobb része, illetve a mezőgazdasági üzem főépülete vízgyűjtő-gazdálkodási tervbe felvett területen helyezkedik el;

h) B080: Natura 2000 terület

Ebben a mezőben azt kell feltüntetni, hogy a mezőgazdasági üzem az (EU) 2021/2115 rendelet 72. cikke (3) bekezdésének a) pontjában említett Natura 2000 területen helyezkedik-e el. A mezőgazdasági üzem akkor minősül Natura 2000 területen elhelyezkedőnek, ha a kedvezményezett területének egésze vagy nagyobb része, illetve a mezőgazdasági üzem főépülete Natura 2000 területen helyezkedik el.

A tagállamok további magyarázó adatokat szolgáltathatnak a mezőgazdasági üzem Natura 2000 területen található területének arányáról;

i) B090: ökológiai gazdaság

Ebben a mezőben azt kell feltüntetni, hogy a mezőgazdasági üzemben az (EU) 2018/848 európai parlamenti és tanácsi rendeletben ( 7 ) meghatározottak szerint ökológiai termelés, részben ökológiai termelés vagy nem ökológiai termelés folyik-e.

A mezőgazdasági üzem akkor minősül ökológiai termelést folytatónak, ha a kedvezményezett területének egészén vagy nagyobb részén (a teljes terület több mint 50 %-án) ökológiai termelés folyik, és akkor minősül részben ökológiai termelést folytatónak, ha a kedvezményezett területének csak egy kisebb részén (a teljes terület kevesebb mint 50 %-án) folyik ökológiai termelés;

j) B100: szántóterületre vonatkozóan bejelentett hektárszám

Ebben a mezőben a tagállamok által KAP stratégiai tervükben az (EU) 2021/2115 rendelet 4. cikke (3) bekezdésének a) pontja alapján meghatározott szántóterület teljes hektárszámát kell megadni;

k) B110: állandó gyepterületre vonatkozóan bejelentett hektárszám

Ebben a mezőben a tagállamok által KAP stratégiai tervükben az (EU) 2021/2115 rendelet 4. cikke (3) bekezdésének c) pontja alapján meghatározott állandó gyepterület teljes hektárszámát kell megadni;

l) B120: állandó kultúrákra vonatkozóan bejelentett hektárszám

Ebben a mezőben a tagállamok által KAP stratégiai tervükben az (EU) 2021/2115 rendelet 4. cikke (3) bekezdésének b) pontja alapján meghatározott állandó kultúrák teljes hektárszámát kell megadni;

m) B130: a közvetlen kifizetésekre jogosult egyéb területek hektárszáma

Ebben a mezőben azon területek teljes hektárszámát kell megadni, amelyeken nem folyik mezőgazdasági tevékenység, de amelyek tekintetében az (EU) 2021/2115 rendelet 4. cikke (4) bekezdésének c) pontja alapján mégis folyósíthatók közvetlen kifizetések;

n) B141: 2. sz. GAEC-előírás - a vizes élőhelyek és a tőzeglápok hektárszáma - állandó gyepterület

Ebben a mezőben az (EU) 2021/2115 rendelet III. mellékletében meghatározott 2. számú GAEC-előírás hatálya alá tartozó vizes élőhelyeken és tőzeglápokon található állandó gyepterület teljes hektárszámát kell megadni;

o) B142: 2. sz. GAEC-előírás - a vizes élőhelyek és a tőzeglápok hektárszáma - szántóterület

Ebben a mezőben a 2. számú GAEC-előírás hatálya alá tartozó vizes élőhelyeken és tőzeglápokon található szántóterület teljes hektárszámát kell megadni;

p) B143: 2. sz. GAEC-előírás - a vizes élőhelyek és a tőzeglápok hektárszáma - állandó kultúrák

Ebben a mezőben a 2. számú GAEC-előírás hatálya alá tartozó vizes élőhelyeken és tőzeglápokon található állandó kultúrák teljes hektárszámát kell megadni;

q) B150: 8. sz. GAEC-előírás - a nem termelési célú területek és tájképi elemek szántóterületen belüli minimális arányának eléréséhez használt hektárok száma

Ebben a mezőben az (EU) 2021/2115 rendelet III. mellékletében meghatározott 8. számú GAEC-előírás hatálya alá tartozó, nem termelési célú területek és tájképi elemek minimális arányának eléréséhez használt szántóterületi hektárok teljes számát kell megadni a lehetséges súlyozási tényezők alkalmazása előtt. A tagállamok ezt a kedvezményezettre vonatkozó változót a következő bontásban adják meg:

i. B151: 8. sz. GAEC-előírás - a parlagon hagyott földterület hektárszáma;

ii. B152: 8. sz. GAEC-előírás - a sövények, fák vagy facsoportok, fasorok hektárszáma;

iii. B153: 8. sz. GAEC-előírás - a táblaszegélyek, foltok vagy védelmi sávok hektárszáma;

iv. B154: 8. sz. GAEC-előírás - az árkok és a patakok által fedett terület hektárszáma;

v. B155: 8. sz. GAEC-előírás - a kis mesterséges tavak és kis vizes élőhelyek által fedett terület hektárszáma;

vi. B156: 8. sz. GAEC-előírás - a kőfalak által fedett terület hektárszáma;

vii. B157: 8. sz. GAEC-előírás - a kőhalmok által fedett terület hektárszáma;

viii. B158: 8. sz. GAEC-előírás - a teraszok által fedett terület hektárszáma;

ix. B159: 8. sz. GAEC-előírás - a kulturális elemek által fedett terület hektárszáma;

x. B160: 8. sz. GAEC-előírás - egyéb nem termelési célú területek és tájképi elemek hektárszáma;

xi. B161: 8. sz. GAEC-előírás - növényvédő szerek használata nélkül termesztett köztes növénykultúrák hektárszáma;

xii. B162: 8. sz. GAEC-előírás - növényvédő szerek használata nélkül termesztett nitrogénmegkötő növények hektárszáma;

r) B170: 9. sz. GAEC - az átállítási vagy felszántási tilalom alá tartozó hektárok száma

Ebben a mezőben a Natura 2000 területen található, környezeti szempontból érzékeny állandó gyepterületként megjelölt gyepterületek átállítására vagy felszántására vonatkozó, az (EU) 2021/2115 rendelet III. mellékletében meghatározott 9. sz. GAEC-előírás szerinti tilalom hatálya alá tartozó hektárok számát kell megadni. A tagállamok az alábbi információkat kötelesek megadni:

i. B171: 9. sz. GAEC-előírás - a Natura 2000 területeken található állandó gyepterületek hektárszáma;

ii. B172: 9. sz. GAEC-előírás - a Natura 2000 területeken található, környezeti szempontból érzékeny állandó gyepterületként megjelölt, a 9. sz. GAEC-előírás alapján védett és a mezőgazdasági termelők által bejelentett hektárok száma;

s) B180: a Natura 2000 területeken kívül található, környezeti szempontból érzékeny állandó gyepterületként megjelölt, a GAEC-előírások alapján védett és a mezőgazdasági termelők által bejelentett hektárok száma (adott esetben).

V. MELLÉKLET

A BIZONYOS ÁGAZATOKBAN VÉGREHAJTOTT BEAVATKOZÁSOKRA VONATKOZÓ, A 12. CIKK (2) BEKEZDÉSÉBEN EMLÍTETT ADATOKKAL KAPCSOLATOS SZABÁLYOK

Adminisztratív információk és ágazatonkénti információk

Az (EU) 2021/2115 rendelet III. címének III. fejezetében említett, bizonyos ágazatokban végrehajtott beavatkozások esetében a tagállamok az adminisztratív információkat és az ágazatonkénti információkat a következő formanyomtatványok használatával jelentik be:

1. A.1. formanyomtatvány

Ez a formanyomtatvány az (EU) 2021/2115 rendelet 42. cikkének a)-f) pontjában említett gyümölcs- és zöldségágazathoz, méhészeti ágazathoz, borágazathoz, komlóágazathoz, olívaolaj- és étkezésiolajbogyó-ágazathoz, valamint egyéb ágazatokhoz kapcsolódik, amelyek tekintetében a tagállamok kötelesek évente bejelenteni az általuk az előző naptári évben ágazati beavatkozások végrehajtása céljából elfogadott nemzeti jogszabályok hivatkozásait (hiperlinkek formájában).

2. A.2. formanyomtatvány

Ez a formanyomtatvány a gyümölcs- és zöldségágazathoz, a komlóágazathoz, az olívaolaj- és étkezésiolajbogyó-ágazathoz, valamint az egyéb ágazatokhoz kapcsolódik. A tagállamok kötelesek évente bejelenteni a következő piaci információkat:

a) azon transznacionális termelői szervezeteknek és termelői szervezeteket tömörítő transznacionális társulásoknak a jegyzéke, amelyek székhelye az adott tagállamban található;

b) a jóváhagyott működési alapok összege termelői szervezetek, termelői szervezetek társulásai, transznacionális termelői szervezetek és termelői szervezeteket tömörítő transznacionális társulások szerinti kimutatásban, a következő bontásban:

i. teljes összeg;

ii. szervezet pénzügyi hozzájárulásának összege;

iii. az uniós pénzügyi támogatás összege;

c) a működési alap végső összege termelői szervezetek, termelői szervezetek társulásai, transznacionális termelői szervezetek és termelői szervezeteket tömörítő transznacionális társulások szerinti kimutatásban, a következő bontásban:

i. teljes összeg;

ii. szervezet pénzügyi hozzájárulásának összege;

iii. az uniós pénzügyi támogatás összege.

Az a) és a c) pontban említett információkat az előző naptári évre vonatkozóan kell bejelenteni. A b) pontban említett információkat a folyó naptári évre vonatkozóan kell bejelenteni.

3. A.3. formanyomtatvány

Ez a formanyomtatvány a gyümölcs- és zöldségágazathoz kapcsolódik, amelynek tekintetében a tagállamok kötelesek évente bejelenteni a termelői szervezetek számára az előző naptári évben nyújtott nemzeti pénzügyi támogatásra vonatkozó piaci információkat, az alábbiak szerint:

a) a ténylegesen kifizetett összeg (euróban vagy nemzeti pénznemben);

b) a kedvezményezett régiók jegyzéke.

4. A.4. formanyomtatvány

Ez a formanyomtatvány a tagállamok által a méhészeti ágazat tekintetében évente bejelentendő alábbi információ megadására szolgál:

a szeptember 1. és december 31. között a tagállamok területén található, telelésre felkészült méhkaptáraknak a KAP stratégiai tervekben leírt, megbízható módszerrel meghatározott teljes száma.

5. A.5. formanyomtatvány

Ez a formanyomtatvány az alábbi egyéb piaci információk megadására szolgál, amelyeket a tagállamok kötelesek kétévente bejelenteni a méhészeti ágazat tekintetében a bejelentést megelőző naptári évre vonatkozóan:

a) a méhészek száma;

b) a több mint 150 méhkaptárt kezelő méhészek száma;

c) a több mint 150 méhkaptárral rendelkező méhészek által kezelt méhkaptárak száma összesen;

d) a méhészegyesületekbe szerveződött méhészek száma;

e) a vegyes virágméz ártartománya euróban az előállítás helyén;

f) a vegyes virágméz ömlesztett nagykereskedelmi ártartománya euróban;

g) a megtermelt méz kilogrammonkénti becsült átlagos termelési költsége euróban (rögzített és változó költségek).

6. A.6. formanyomtatvány

Ez a formanyomtatvány az alábbi egyéb piaci információk megadására szolgál, amelyeket a tagállamok kötelesek kétévente bejelenteni a méhészeti ágazat tekintetében a bejelentést megelőző két naptári évre vonatkozóan:

a) az éves nemzeti méztermelés kilogrammban;

b) a becsült éves átlagos mézhozam méhkaptáronként, kilogrammban.

7. A.7. formanyomtatvány

Ez a formanyomtatvány az (EU) 2021/2115 rendelet 42. cikkének a) és d)-f) pontjában említett gyümölcs- és zöldségágazathoz, komlóágazathoz, olívaolaj- és étkezésiolajbogyó-ágazathoz, valamint egyéb ágazatokhoz kapcsolódik, amelyek tekintetében a tagállamok kötelesek bejelenteni az előző naptári évre vonatkozó alábbi piaci információkat:

a) a termelői szervezetek, a transznacionális termelői szervezetek, a termelői szervezetek társulásai és a termelői szervezeteket tömörítő transznacionális társulások gyümölcs- és zöldségtermelésének (a gombák kivételével) teljes területe (hektárban);

b) a termelői szervezetek, a transznacionális termelői szervezetek, a termelői szervezetek társulásai és a termelői szervezeteket tömörítő transznacionális társulások komlótermelésének teljes területe (hektárban);

c) a termelői szervezetek, a transznacionális termelői szervezetek, a termelői szervezetek társulásai és a termelői szervezeteket tömörítő transznacionális társulások olívaolaj- és étkezésiolajbogyó-termelésének teljes területe (hektárban);

d) egyéb ágazatok tekintetében:

- az 1308/2013/EU rendelet 1. cikke (2) bekezdésének a)-e), h), k) és m) pontjában szereplő növénytermesztési ágazatok, valamint az (EU) 2021/2115 rendelet VI. mellékletében felsorolt termékeket magukban foglaló ágazatok esetében a termelői szervezetek, a transznacionális termelői szervezetek, a termelői szervezetek társulásai és a termelői szervezeteket tömörítő transznacionális társulások termelésének teljes területe (hektárban) és/vagy az általuk termelt mennyiség (tonnában);

- az 1308/2013/EU rendelet 1. cikke (2) bekezdésének o)-t) és w) pontjában szereplő állattenyésztési ágazatok, valamint az (EU) 2021/2115 rendelet VI. mellékletében felsorolt termékeket magukban foglaló ágazatok esetében a termelői szervezetek, a transznacionális termelői szervezetek, a termelői szervezetek társulásai és a termelői szervezeteket tömörítő transznacionális társulások teljes állatállománya és/vagy az általuk termelt mennyiség (tonnában);

A kiadásokkal kapcsolatos információk

Az (EU) 2021/2115 rendelet III. címének III. fejezetében említett, bizonyos ágazatokban végrehajtott beavatkozások esetében a tagállamok a kiadásokkal kapcsolatos információkat a következő formanyomtatványok használatával jelentik be:

8. B.1. formanyomtatvány

Ez a formanyomtatvány az (EU) 2021/2115 rendelet 42. cikkének a), valamint d)-f) pontjában említett gyümölcs- és zöldségágazathoz, komlóágazathoz, olívaolaj- és étkezésiolajbogyó-ágazathoz, valamint egyéb ágazatokhoz kapcsolódik, amelyek tekintetében a tagállamok kötelesek évente, ágazatonkénti bontásban bejelenteni az előző mezőgazdasági pénzügyi évre vonatkozó alábbi információkat:

a) a termelői szervezetek, a termelői szervezetek társulásai, a transznacionális termelői szervezetek és a termelői szervezeteket tömörítő transznacionális társulások kiadásai (euróban vagy nemzeti pénznemben), beavatkozásonként és célkitűzésenként, az említett rendelet 46. cikkének a)-k) pontjában foglaltak szerint;

b) a termelői szervezetek, a termelői szervezetek társulásai, a transznacionális termelői szervezetek és a termelői szervezeteket tömörítő transznacionális társulások adminisztratív és alkalmazottakkal kapcsolatos költségei (euróban vagy nemzeti pénznemben);

c) a forgalomból ingyenes szétosztás céljából és más rendeltetésre történő kivonás esetében, termékenkénti bontásban:

i. teljes éves mennyiség (tonnában), a következők szerinti bontásban:

(1) ingyenes szétosztás;

(2) komposztálás;

(3) feldolgozóipar;

(4) egyéb rendeltetés;

ii. összes kiadás (euróban vagy nemzeti pénznemben);

iii. az uniós pénzügyi támogatás összege (euróban vagy nemzeti pénznemben);

d) teljes terület (hektárban) beavatkozásonként, a következő bontásban:

i. az öntözéssel kapcsolatos, az öntözött terület nettó növekedését eredményező beruházás;

ii. gyümölcsösök vagy olajfaligetek újratelepítése;

iii. zöldszüret;

iv. be nem takarítás;

v. ökológiai termelés;

vi. integrált termelés;

vii. jobb vízhasználat és megbízható vízgazdálkodás;

viii. jobb talajvédelem;

ix. a biológiai sokféleség szempontjából kedvező élőhelyek kialakítása és megóvása;

e) a beruházások minimális vízmegtakarítási célértékeinek százalékos aránya;

f) a végrehajtott energetikai projektek száma;

g) a visszanyert víz felhasználásának százalékos aránya és volumene;

h) a promóciós, kommunikációs és marketingbeavatkozások száma az említett rendelet 46. cikkének h) és i) pontja szerinti célkitűzésenként.

9. B.2. formanyomtatvány

Ez a formanyomtatvány a méhészeti ágazathoz kapcsolódik, amelynek tekintetében a tagállamok kötelesek évente bejelenteni a mezőgazdasági pénzügyi év során felmerült közkiadások teljes összegét (euróban vagy nemzeti valutában kifejezve), beavatkozások szerinti bontásban.

10. B.3. formanyomtatvány

Ez a formanyomtatvány a borágazathoz kapcsolódik, amelynek tekintetében a tagállamok kötelesek évente bejelenteni az előző mezőgazdasági pénzügyi évre vonatkozó alábbi információkat:

a) a szőlőültetvények szerkezetátalakítása és átállítása, valamint a zöldszüret esetében:

i. uniós pénzügyi támogatás;

ii. a kedvezményezetteknél felmerült kiadások összege;

iii. a kedvezményezettek száma;

iv. a műveletek száma;

b) a vállalkozásokba, a konvergenciórégiókban működő vállalkozásokba, a konvergenciarégióktól eltérő régiókban működő vállalkozásokba, a legkülső régiókban működő vállalkozásokba, valamint a kisebb égei-tengeri szigetek régióiban működő vállalkozásokba irányuló beruházások esetében:

i. uniós pénzügyi támogatás (euróban vagy nemzeti pénznemben);

ii. a kedvezményezetteknél felmerült kiadások összege (euróban vagy nemzeti pénznemben);

iii. a kedvezményezettek száma;

c) a betakarítási biztosítás esetében:

i. uniós pénzügyi támogatás (euróban vagy nemzeti pénznemben);

ii. a kedvezményezetteknél felmerült kiadások összege (euróban vagy nemzeti pénznemben);

iii. a kedvezményezettek száma;

iv. a támogatott biztosítási kötvények száma;

d) az innováció esetében:

i. uniós pénzügyi támogatás (euróban vagy nemzeti pénznemben);

ii. a kedvezményezetteknél felmerült kiadások összege (euróban vagy nemzeti pénznemben);

iii. a kedvezményezettek száma;

e) a melléktermék-lepárlás esetében:

i. uniós pénzügyi támogatás (euróban vagy nemzeti pénznemben);

ii. a kedvezményezettek (lepárlók) száma;

iii. borseprő (a maximális támogatás mértéke);

iv. törköly (a maximális támogatás mértéke);

v. a lepárolt seprő mennyisége;

vi. a lepárolt törköly mennyisége;

vii. millió hektoliter előállított alkohol;

f) a tagállamok által a borágazatban az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelettel ( 8 ) összhangban elismert szakmaközi szervezetek által végrehajtott olyan fellépések esetében, amelyek célja az uniós szőlőültetvények hírnevének javítása a borturizmusnak a termelési régiókban történő előmozdítása révén:

i. uniós pénzügyi támogatás (euróban vagy nemzeti pénznemben);

ii. a kedvezményezetteknél felmerült kiadások összege (euróban vagy nemzeti pénznemben);

iii. a kedvezményezettek száma;

iv. a műveletek száma;

g) a tagállamok által a borágazatban az 1308/2013/EU rendelettel összhangban elismert szakmaközi szervezetek által végrehajtott azon fellépések esetében, amelyek célja a piacismeret javítása:

i. uniós pénzügyi támogatás (euróban vagy nemzeti pénznemben);

ii. a kedvezményezetteknél felmerült kiadások összege (euróban vagy nemzeti pénznemben);

iii. a kedvezményezettek száma;

iv. a műveletek száma;

h) a tagállamokban megvalósított tájékoztatási tevékenységek, valamint a harmadik országokban folytatott promóciós és kommunikációs tevékenységek esetében:

i. a kedvezményezettek száma;

ii. a műveletek száma;

iii. tájékoztatási vagy promóciós tevékenységenként:

(1) kedvezményezettek;

(2) támogatható intézkedés;

(3) leírás;

(4) célpiac;

(5) időszak;

(6) a kiadások összege (euróban vagy nemzeti pénznemben), amelyen belül:

- az ágazati beavatkozások keretében nyújtott uniós pénzügyi támogatás;

- más támogatási intézkedés keretében nyújtott uniós pénzügyi támogatás;

- állami támogatás;

- a kedvezményezetteknél felmerült kiadások.

VI. MELLÉKLET

A MEZŐGAZDASÁG TERMELÉKENYSÉGÉT ÉS FENNTARTHATÓSÁGÁT CÉLZÓ EURÓPAI INNOVÁCIÓS PARTNERSÉG (EIP) OPERATÍV CSOPORTJAIRA VONATKOZÓ, A 13. CIKK (2) BEKEZDÉSÉBEN EMLÍTETT ADATOKKAL KAPCSOLATOS SZABÁLYOK

Kötelező adatok

1. A tagállamok a következő kötelező adatokat jelentik be az EIP operatív csoportokra vonatkozóan:

a) a projekt címe: a projekt rövid címe az eredeti nyelven;

b) a projekt címe angolul: a projekt rövid címe angol nyelven;

c) a szöveg szerkesztője: a biztonságos információcserére szolgáló elektronikus rendszerben (a továbbiakban: SFC2021 rendszer) kódolt információk megszerkesztéséért felelős személy vagy szerv neve;

d) projektkoordinátor: az együttműködési megállapodás vagy a projekt leírása szerint a projekt irányításáért felelős személy neve, címe, e-mail-címe és telefonszáma;

e) projektpartner(ek): a partner(ek) neve, címe, e-mail-címe, telefonszáma és típusa;

f) "gyakorlati összefoglaló" az eredeti nyelven; ez az összefoglaló a következőket tartalmazza:

i. a projekt céljának és azon problémáknak és/vagy lehetőségeknek az ismertetése, amelyekkel a projekt foglalkozik;

ii. a (várható vagy végleges) megállapítások rövid összefoglalása. Ennek az összefoglalásnak legalább a következő információkat kell tartalmaznia a gyakorló szakemberek és a projekt eredményeinek végfelhasználói számára könnyen érthetően megfogalmazva:

(1) a projekt főbb (várható vagy végleges) megállapításai;

(2) a főbb gyakorlati ajánlás(ok);

g) "gyakorlati összefoglaló" angol nyelven: a "gyakorlati összefoglaló" angol nyelvű fordítása;

h) kulcsszókategória: az SFC2021 rendszerben előre meghatározott kategóriajegyzékből kiválasztott, a projektre alkalmazandó kulcsszavak;

i) projektstátusz: folyamatban van, befejeződött, törölve;

j) kiegészítő finanszírozási forrás(ok): az EIP keretében a KAP-ból nyújtott támogatáson felüli kiegészítő finanszírozás forrása, például az 1291/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelettel ( 9 ) létrehozott Horizont 2020 (adott esetben);

k) projektidőszak: projekt kezdő és záró időpontja;

l) földrajzi hely: az a NUTS 3 régió, ahol a fő projekttevékenységekre sor kerül;

m) a projekt hozzájárulása a KAP egyedi célkitűzéseihez: a KAP-nak az (EU) 2021/2115 rendelet 6. cikkében említett azon egyedi célkitűzése(i), amely(ek)hez a projekt hozzá fog járulni;

n) határokon átnyúló/transznacionális operatív csoportok:

i. a projekt határokon átnyúló és/vagy transznacionális-e;

ii. mely tagállam/régió koordinálja és kódolja a projektet az SFC2021 rendszerben;

iii. mely tagállam(ok)/régió(k) vesz(nek) részt a projektben (a NUTS 3 kód használatával);

iv. költségvetés a projektben részt vevő tagállam(ok)/régió(k) szerint, a közkiadások összegében megadva, összesítve az összes hozzájárulást (EMVA, nemzeti társfinanszírozás, kiegészítő nemzeti finanszírozás és - adott esetben - egyéb finanszírozás);

o) zárójelentés: a projekteredmények átfogó ismertetése a projekt befejezését követően;

p) teljes költségvetés: a projekthez biztosított hozzájárulások összesen (EMVA, nemzeti társfinanszírozás, kiegészítő nemzeti finanszírozás és - adott esetben - egyéb finanszírozás);

q) a projekt hozzájárulása az uniós stratégiákhoz: az európai zöld megállapodás, "a termelőtől a fogyasztóig" stratégia ( 10 ), a biológiai sokféleséggel kapcsolatos uniós stratégia ( 11 ), az erdőstratégia ( 12 ) és a szén-dioxid-eltávolításra vonatkozó uniós stratégia ( 13 ) azon célkitűzése(i), amelyekhez a projekt várhatóan hozzájárul (az alábbi listáról kell kiválasztani):

i. a klímasemlegesség elérése;

ii. a vegyi növényvédő szerek általános használatának és a kapcsolódó kockázatoknak a csökkentése;

iii. az ökológiai gazdálkodás és/vagy az ökológiai akvakultúra előmozdítása;

iv. az antimikrobiális szerek haszonállatokkal és akvakultúrával összefüggésben történő használatának visszaszorítása;

v. a tápanyagveszteség és a műtrágyahasználat csökkentése a talaj termékenységének fenntartása mellett;

vi. a mezőgazdaságban felhasznált természeti erőforrásokkal, például a vízzel, a talajjal és a levegővel való gazdálkodás javítása;

vii. a biológiai sokféleség és az ökoszisztéma-szolgáltatások védelme és/vagy helyreállítása a mezőgazdasági és erdészeti rendszerekben;

viii. a magas biodiverzitású tájképi elemekkel rendelkező mezőgazdasági területek megfelelő arányának helyreállítása;

ix. a gyors széles sávú internethez való hozzáférés megkönnyítése a vidéki térségekben;

x. az állatjólét javítása;

xi. a biológiai sokféleségnek kedvező erdőtelepítés és újraerdősítés előmozdítása.

Ajánlott adatok

2. A tagállamok számára határozottan ajánlott, hogy jelentsék be a következő adatokat az EIP operatív csoportokra vonatkozóan:

a) audiovizuális anyagok: gyakorló szakemberek és végfelhasználók számára kidolgozott projektanyagok vagy projekteredmények (többek között videók, fényképek, podcastok stb.);

b) a projekt weboldala: a weboldal(ak) URL-címe;

c) egyéb weboldal(ak): azon weboldal(ak) URL-címe, amely(ek) a projekt befejezését követően is tartalmazni fogja (fogják) a projekteredményekre vonatkozó információkat;

d) a projekttevékenységek leírása az eredeti nyelven: rövid összefoglaló, amely kiemeli a fő projekttevékenységeket;

e) a projekttevékenységek leírása angol nyelven: rövid összefoglaló, amely kiemeli a fő projekttevékenységeket.

Nem kötelező adatok

3. A tagállamok a következő nem kötelező adatokat jelenthetik be az EIP operatív csoportokra vonatkozóan:

a) eredeti nyelven készült gyakorlati összefoglalókat tartalmazó további mezők;

b) angol nyelven készült gyakorlati összefoglalókat tartalmazó további mezők;

c) a projekt hátterének leírása: szabad szöveg, amely leírja a projekt hátterében álló indítékokat, például a jogi szabályozással, a piacokkal vagy más tényezőkkel összefüggő okokat;

d) a projektre vonatkozó kiegészítő információk: szabad szöveg, amely a nemzeti/regionális szintű, például nyomonkövetési célú konkrét iránymutatásokban előírt részleteket tartalmazza;

e) további megjegyzések: szabad szöveg, amely felsorolja a projekt végrehajtását elősegítő vagy akadályozó elemeket, a jövőbeli intézkedésekre/operatív csoportokra/kutatásra vonatkozó javaslatokat, a fogyasztóknak szóló üzeneteket stb.

VII. MELLÉKLET

A HELYI AKCIÓCSOPORTOKRA ÉS AZ ÁLTALUK A LEADER KERETÉBEN FOLYTATOTT TEVÉKENYSÉGEKRE VONATKOZÓ, A 14. CIKK (2) BEKEZDÉSÉBEN EMLÍTETT ADATOKKAL KAPCSOLATOS SZABÁLYOK

A helyi akciócsoportokra vonatkozó adatok

1. A tagállamok az N. év április 30-ig bejelentik az a)-g) pontban meghatározott változókat az N - 1. év december 31-ig kiválasztott helyi akciócsoportok (a továbbiakban: HACS-ok) vonatkozásában, HACS-ok szerinti bontásban. Az adatok a HACS-nak a kiválasztás időpontjában fennálló helyzetére vonatkoznak, és csak egyszer kell bejelenteni őket.

a) L100: a HACS azonosítója (ID)

Ebben a mezőben az egyes HACS-ok egyedi kódját kell megadni;

b) L200: a HACS neve

Ebben a mezőben a helyi akciócsoport nevére vonatkozó információkat kell megadni;

c) L300: településkódok

Ebben a mezőben a HACS területén található települések helyi közigazgatási egységet azonosító kódjait tartalmazó jegyzéket kell megadni. Több kód is kiválasztható;

d) L400: teljes népesség

Ebben a mezőben a HACS területének népességére vonatkozó információkat kell megadni. E változó értékét az R.38. ("LEADER-lefedettség") eredménymutató tekintetében az (EU) 2021/2290 végrehajtási rendelet mellékletének 8.j) pontjában meghatározott számítási módszer szerint kell kiszámítani;

e) L500: a HACS egynél több alapból történő támogatása az (EU) 2021/1060 rendelet 31. cikkének (3) bekezdése alapján

Ebben a mezőben azt kell feltüntetni, hogy a HACS az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapon (EMVA) kívül más alapokból is részesül-e támogatásban.

Ha az L500 mező értéke "igen", a HACS-nak a következő változókat kell megadnia:

i. L501: az Európai Regionális Fejlesztési Alapból (ERFA) származó támogatás igénybevétele: részesül-e támogatásban a HACS az ERFA keretében;

ii. L502: az Európai Szociális Alap Plusz (ESZA+) keretében biztosított támogatás igénybevétele: részesül-e támogatásban a HACS az ESZA+ keretében;

iii. L503: az Európai Tengerügyi, Halászati és Akvakultúra-alapból (ETHAA) származó támogatás igénybevétele: részesül-e támogatásban a HACS az ETHAA keretében;

iv. L504: más európai strukturális és beruházási alapok (esb-alapok) (például az Igazságos Átmenet Alap) forrásainak igénybevétele;

f) L600: a HACS tagjainak teljes száma

Ebben a mezőben az (EU) 2021/1060 rendelet 31. cikke (2) bekezdésének b) pontja szerinti HACS-tagok teljes számát kell megadni. A tagállamok a HACS-ok tagjainak számát szervezettípus szerinti bontásban jelentik be, a következők szerint:

i. L601: a HACS azon tagjainak száma, amelyek valamely közigazgatási szervet képviselnek;

ii. L602: a HACS azon tagjainak száma, amelyek helyi magángazdasági érdekeket képviselnek (például gazdasági szervezetek, helyi vállalkozások stb.);

iii. L603: a HACS azon tagjainak száma, amelyek helyi szociális érdekeket képviselnek (például nem kormányzati szervezetek, helyi egyesületek stb.);

iv. L604: a HACS azon tagjainak száma, amelyek az i., a ii. és a iii. alpontban felsoroltaktól eltérő kategóriákba tartoznak;

g) L610: a HACS döntéshozó testületét alkotó HACS-tagok teljes száma

A tagállamok a döntéshozó testületet alkotó HACS-tagok teljes számát szervezettípus szerinti bontásban jelentik be, a következők szerint:

i. L611: a HACS döntéshozó testületét alkotó azon tagok száma, akik valamely közigazgatási szervet képviselnek;

ii. L612: a HACS döntéshozó testületét alkotó azon tagok száma, akik helyi magángazdasági érdekeket (például gazdasági szervezeteket, helyi vállalkozásokat stb.) képviselnek;

iii. L613: a HACS döntéshozó testületét alkotó azon tagok száma, akik helyi szociális érdekeket (például nem kormányzati szervezeteket, helyi egyesületeket stb.) képviselnek;

iv. L614: a HACS döntéshozó testületét alkotó azon tagok száma, akik az i., a ii. és a iii. alpontban felsoroltaktól eltérő kategóriákba tartoznak;

A HACS döntéshozó testületét alkotó HACS-tagok neme

A tagállamok a HACS döntéshozó testületét alkotó tagok számát nemek szerinti bontásban is bejelentik (L615-L618 mező);

A HACS döntéshozó testületét alkotó tagok életkora

A tagállamok a HACS döntéshozó testületét alkotó tagok számát életkor szerinti bontásban is bejelentik, a következők szerint:

v. L619: a fiatalok száma a HACS döntéshozó testületében

Ez a mező a tagállamok által meghatározott korhatárt el nem érő személyekre vonatkozik;

vi. L620: az v. alpontban említett változó tekintetében a tagállam által meghatározott korhatár.

A HACS-ok tevékenységeire vonatkozó adatok

2. A tagállamok 2026-ban és 2030-ban, az adott művelethez kapcsolódó első kifizetés teljesítésének időpontjától HACS-onkénti bontásban bejelentik a HACS-ok tevékenységére vonatkozóan az a)-d) pontban meghatározott változók jegyzékét. Az N. évi jelentés az N - 1. október 15-ig kifizetett összes műveletre vonatkozik. Ezek a változók az (EU) 2021/1060 rendelet 34. cikke (1) bekezdése b) pontjának megfelelően végrehajtott műveletek számára vonatkoznak.

a) L100: a HACS azonosítója (ID)

b) L700: a HACS által végrehajtott műveletek száma összesen

Ebben a mezőben a HACS-ok által végrehajtott műveletek teljes számát kell megadni, kétszeri beszámítás nélkül. A tagállamok a műveletek számát az azokat végrehajtó személyek, illetve szervezetek (a továbbiakban: promóterek) típusa szerinti bontásban jelentik be, a következők szerint:

i. L701: a magánszemélyek vagy vállalkozások által végrehajtott műveletek száma;

ii. L702: a közigazgatási szervek által végrehajtott műveletek száma;

iii. L703: a helyi magángazdasági érdekek képviselői (például vállalkozói szövetségek, kereskedelmi kamara stb.) által végrehajtott műveletek száma;

iv. L704: a helyi szociális érdekek képviselői (például nem kormányzati szervezetek, helyi egyesületek stb.) által végrehajtott műveletek száma;

v. L705: a kutatási szervezetek által végrehajtott műveletek száma;

vi. L706: a több, különböző típusú promóter által közösen végrehajtott műveletek száma;

vii. L707: az i-vi. alpontban felsoroltaktól eltérő kategóriákba tartozó promóterek által végrehajtott műveletek száma;

A tagállamok az interregionális vagy transznacionális együttműködési műveletek számát a következők szerint jelentik be:

viii. L708: a HACS által végrehajtott interregionális együttműködési projektek száma;

ix. L709: a HACS által végrehajtott transznacionális együttműködési projektek száma;

c) L710: a helyi környezetben innovatív jellegű műveletek száma

A tagállamok jelentést tesznek az (EU) 2021/1060 rendelet 31. cikke (2) bekezdésének d) pontja szerinti, a helyi környezetben innovatív jellegűnek minősülő műveletekről.

A tagállamok, a regionális hatóságok vagy a HACS-ok meghatározzák "a helyi környezetben innovatív jellegű" művelet fogalmát;

d) Műveletek célkitűzésenként/területenként

Ebben a mezőben azt az egy vagy több célkitűzést/területet kell megadni, amelyhez vagy amelyekhez egy adott művelet kapcsolódik, a következők szerint:

i. L801: a tudástranszferhez kapcsolódó műveletek száma, beleértve a fenntartható, gazdasági, társadalmi, környezeti és éghajlatbarát teljesítményre vonatkozó tanácsadást, képzést és tudáscserét;

ii. L802: a termelői szervezetekkel, a helyi piacokkal, a rövid ellátási láncokkal és a minőségrendszerekkel kapcsolatos műveletek száma, beleértve a beruházástámogatást, a marketingtevékenységeket stb.;

iii. L803: a megújulóenergia-termelési kapacitásokhoz kapcsolódó műveletek száma, beleértve a bioalapú energiatermelés kapacitásaihoz kapcsolódó műveleteket is;

iv. L804: a környezeti fenntarthatósághoz, valamint az éghajlatváltozás mérséklésével és az ahhoz való alkalmazkodással kapcsolatos célok eléréséhez hozzájáruló műveletek száma a vidéki térségekben;

v. L805: a munkahelyteremtő műveletek száma;

vi. L806: a vidéki vállalkozásokat - többek között a biogazdaság területén működő vállalkozásokat - támogató műveletek száma;

vii. L807: az intelligens falvakra vonatkozó stratégiákkal kapcsolatos műveletek száma;

viii. L808: a szolgáltatásokhoz és az infrastruktúrához, többek között a széles sávú rendszerekhez való hozzáférést javító műveletek száma;

ix. L809: a társadalmi befogadás területén végrehajtott műveletek száma;

x. L810: az i-ix. alpontban felsoroltaktól eltérő kategóriákba tartozó műveletek száma.

A HACS-ok finanszírozására vonatkozó adatok

3. A tagállamok 2026-ban és 2030-ban bejelentik az a), a b) és a c) pontban meghatározott változók értékeit a HACS-ok finanszírozására vonatkozóan. Az N. évi jelentés az N - 1. október 15-ig kifizetett összes műveletre vonatkozik.

a) L900: az EMVA keretében tervezett teljes uniós költségvetés közösségvezérelt helyi fejlesztési stratégiák (HFS) szerint

b) L910: a HFS keretében kiválasztott - többek között az együttműködési tevékenységekkel és az előkészítéssel kapcsolatos - műveletek végrehajtásának támogatására lekötött EMVA-források teljes összege

c) L920: az EMVA-ból kifizetett uniós hozzájárulás teljes összege HFS-ek szerint

A tagállamok az EMVA-ból kifizetett uniós hozzájárulást az (EU) 2021/1060 rendelet 34. cikke (1) bekezdésének a), b) és c) pontjában előírt tevékenységek szerinti bontásban jelentik be:

i. L921: az EMVA-ból a HFS kidolgozását és jövőbeli végrehajtását támogató kapacitásépítés és előkészítő intézkedések céljaira kifizetett teljes összeg;

ii. L922: az EMVA-ból a HFS alapján kiválasztott - többek között az együttműködési tevékenységekkel és ezek előkészítésével kapcsolatos - műveletek végrehajtására kifizetett teljes összeg;

iii. L923: az EMVA-ból a HFS irányításának, monitoringjának és értékelésének, továbbá szervezésének - többek között az érdekelt felek közötti cserék elősegítésének - céljaira kifizetett teljes összeg.

Hozzájárulás az eredménymutatókhoz

4. A tagállamok 2026-ban és 2030-ban HACS-ok szerinti bontásban jelentést tesznek arról, hogy az egyes helyi fejlesztési stratégiák hogyan járultak hozzá a kiválasztásukat követően az (EU) 2021/2115 rendelet I. mellékletében említett, az adott tagállam KAP stratégiai tervében meghatározott összes releváns eredménymutatóhoz. Az N. évi jelentés az N - 1. év október 15-ig kifizetett összes műveletre vonatkozik.

( 1 ) Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/1060 rendelete (2021. június 24.) az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alap Pluszra, a Kohéziós Alapra, az Igazságos Átmenet Alapra és az Európai Tengerügyi, Halászati és Akvakultúra-alapra vonatkozó közös rendelkezések, valamint az előbbiekre és a Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alapra, a Belső Biztonsági Alapra és a határigazgatás és a vízumpolitika pénzügyi támogatására szolgáló eszközre vonatkozó pénzügyi szabályok megállapításáról (HL L 231., 2021.6.30., 159. o.).

( 2 ) A Bizottság (EU) 2022/126 felhatalmazáson alapuló rendelete (2021. december 7.) az (EU) 2021/2115 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a tagállamok 2023-2027-es, az említett rendelet szerinti KAP stratégiai tervében kidolgozandó egyes beavatkozástípusokra vonatkozó kiegészítő követelményekkel, valamint a jó mezőgazdasági és környezeti állapotra (GAEC) vonatkozó 1. szabványra irányadó szabályokkal történő kiegészítéséről (HL L 20., 2022.1.31., 52. o.).

( 3 ) Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/2116 rendelete (2021. december 2.) a közös agrárpolitika finanszírozásáról, irányításáról és monitoringjáról, valamint az 1306/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 435., 2021.12.6., 187. o.).

( 4 ) A Bizottság (EU) 2021/2289 végrehajtási rendelete (2021. december 21.) az (EU) 2021/2115 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a KAP stratégiai tervek tartalmi ismertetése és a biztonságos adatcsererendszer tekintetében történő alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról (HL L 458., 2021.12.22., 463. o.).

( 5 ) A Bizottság (EU) 2017/1185 végrehajtási rendelete (2017. április 20.) az 1307/2013/EU és az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a Bizottsághoz eljuttatandó információk és dokumentumok továbbítása tekintetében történő alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról, valamint számos bizottsági rendelet módosításáról és hatályon kívül helyezéséről (HL L 171., 2017.7.4., 113. o.).

( 6 ) A Tanács 91/676/EGK irányelve (1991. december 12.) a vizek mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezéssel szembeni védelméről (HL L 375., 1991.12.31., 1. o.).

( 7 ) Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/848 rendelete (2018. május 30.) az ökológiai termelésről és az ökológiai termékek jelöléséről, valamint a 834/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 150., 2018.6.14., 1. o.).

( 8 ) Az Európai Parlament és a Tanács 1308/2013/EU rendelete (2013. december 17.) a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról és a 922/72/EGK, a 234/79/EGK, az 1037/2001/EK és az 1234/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 671. o.).

( 9 ) Az Európai Parlament és a Tanács 1291/2013/EU rendelete (2013. december 11.) a "Horizont 2020" kutatási és innovációs keretprogram (2014-2020) létrehozásáról és az 1982/2006/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 104. o.).

( 10 ) "A »termelőtől a fogyasztóig« stratégia a méltányos, egészséges és környezetbarát élelmiszerrendszerért" című, 2020. május 20-i bizottsági közlemény.

( 11 ) "A 2030-ig tartó időszakra szóló uniós biodiverzitási stratégia: Hozzuk vissza a természetet az életünkbe!" című, 2020. május 20-i bizottsági közlemény.

( 12 ) "A 2030-ig tartó időszakra vonatkozó új uniós erdőstratégia" című, 2021. július 16-i bizottsági közlemény.

( 13 ) A "Fenntartható szénkörforgások" című, 2021. december 15-i bizottsági közlemény.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32022R1475 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32022R1475&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 02022R1475-20231025 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:02022R1475-20231025&locale=hu

Tartalomjegyzék