5400/1948. (V. 11.) Korm. rendelet

az Anyag- és Árhivatal megszüntetéséről, valamint az ipari anyaggazdálkodás és árszabályozás átszervezéséről

A magyar köztársaság kormánya az 1946: XVI. tc. 1. §-ában foglalt s legutóbb az 1948: XXIV. tc. 1. §-ával meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

I. Általános rendelkezések

1. § (1) Az ipari anyaggazdálkodás az Országos Tervhivatal, - az ipari árszabályozás pedig a Gazdasági Főtanács főtitkárának hatáskörébe tartozik.

(2) Az ipari anyaggazdálkodás és árszabályozás halóságai - átruházott hatáskörben - az ipari igazgatóságok (5.380/1948. Korm. számú rendelet).

2. § Az Anyag- és Árhivatal működése az 1948. évi május hó 31. napjával megszűnik.

II. Ipari anyaggazdálkodás

3. § (1) Az Országos Tervhivatal minden ipari nyersanyagot, üzem- és segédanyagot, fél készgyártmányt és készárút zár alá vehet, azok kötelező bejelentését elrendelheti, felhasználásukat és forgalmukat szabályozhatja.

(2) Az Országos Tervhivatal elnöke felhatalmaztatik, hogy az (1) bekezdésben meghatározott körben kötelező erejű rendeleteket bocsásson ki. Az Országos Tervhivatal elnöke a jelen rendelet alapján kibocsátott rendeleteit A. G. jelzéssel teszi közzé Az Országos Tervhivatal elnöke az általa kibocsátott rendeletben tizenöt napig terjedhető elzárással és hatszáz forintig terjedhető pénzbüntetéssel büntetendő kihágást állapíthat meg.

(3) Mindazokat az anyaggazdálkodási intézkedéseket, amelyeket a jelen rendelet 5. vagy 14. §-a nem utal az ipari igazgatóságok hatáskörébe s amelyek a hatályos jogszabályok szerint az iparügyi miniszter vagy az Anyag- és Árhivatal hatáskörébe tartoztak, az Országos Tervhivatal teszi meg.

4. § Az Országos Tervhivatal az ipari igazgatóságok anyaggazdálkodási tevékenysége felett felügyeletet gyakorol és ebben a körben az ipari igazgatóságok számára kötelező utasításokat adhat.

5. § (1) Az ipari igazgatóságok anyaggazdálkodási jogkörüket általában a működési körükbe tartozó iparágban (gazdasági ágban) termelt anyag- és árukészletek, úgyszintén a behozatalra kerülő olyan készletek tekintetében gyakorolják, amelyeket főként az illető iparág (gazdasági ág) használ fel. Olyan termelvények tekintetében, amelyek egyik ipari igazgatóság működési körébe sem tartoznak vagy amelyek több ipari igazgatóság működési körébe tartoznak, az Országos Tervhivatal rendelettel jelöli ki az anyaggazdálkodási halósági jogkört gyakorló ipari igazgatóságot.

(2) Az ipari igazgatóság:

a) nyilvántartja a bejelentési kötelezettség alá eső és a zárolt készleteket:

b) a zárolt készletek felhasználását vagy forgalombahozatalát engedélyezi vagy arra utasítást ad;

c) a hatáskörébe tartozó vállalatokat meghatározott minőségű és mennyiségű termelvény előállítására kötelezheti vagy meghatározott termelvény előállítását eltilthatja;

d) a "típus"-cikkek előállítását - az Országos Tervhivatal és az illetékes miniszter jóváhagyásával - szabályozza, a típus-cikkek lényeges minőségi előírásait és jellemző adatait az Országos Tervhivatal rendelettel közzéteszi; ez a rendelkezés a 19300/1948. ÉKM rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 104. szám) hatályát nem érinti:

e) a közszállításra kerülő cikkek minőségét - az illetékes miniszter és az Országos Tervhivatal jóváhagyásával - szabályozza;

f) ellenőrzi az ipari anyaggazdálkodási rendelkezések megtartását;

g) bíróságok és más hatóságok megkeresésére az ügykörébe tartozó kérdésekben szakértőt rendel ki. illetőleg szakvéleményt nyilvánít.

III. Ipari árszabályozás

6. § (1) Az ipari áralakulás irányítása és ellenőrzése (9690/1945. ME r., Magyar Közlöny 157. szám, 4120/1945. ME r., Magyar Közlöny 65. szám), valamint az azzal kapcsolatos intézkedések megtétele - ideértve az ipari árkiegyenlítési kérdések intézését és az árkiegyenlítő alapok feletti rendelkezést is - a 7. §-ban említett kivételektől eltekintve - a Gazdasági Főtanács főtitkárának és átruházott hatáskörben az ipari igazgatóságok hatáskörébe tartozik.

(2) A nyomdai termékek árának megállapítása -a hírlapok, folyóiratok és könyvek árának kivételével - (9690/1945. ME r. 3. § j) pont) az ipari árszabályozás körébe tartozik.

7. § 9690/1945. ME rendelet 3. §-ában, valamint a 5740/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 120. szám) 3. §-ának (2) bekezdésében említett ügyekben az árszabályozó hatáskört a jelen rendelet hatálybalépésétől kezdve a Gazdasági Főtanács főtitkárával egyetértésben kelt gyakorolni.

8. § (1) Az ipari ár- (díj-) megállapítás történhetik:

a) a jelen rendelet 9. §-a értelmében kibocsátott rendelettel;

b) az ipari igazgatóságokhoz, vagy egyes szakmai érdekképviseletekhez intézett leirattal, az ipari igazgatóság, illetőleg az érdekképviselet köteles a leiratot az érdekeltekkel közölni, -- a leirat tárgyát a szám, kelet és a címzeit feltüntetésével a hivatalos lapban közzé kell tenni;

c) az érdekeltekhez intézett leirattal; a leirat tárgyát a b) pontban említett módon közzé kell tenni.

(2) Az ármegállapító rendelkezésben intézkedni kell afelől is, hogy a megállapított ár milyen időponttól érvényes, valamint, hogy a megállapított árat a folyamatban levő jogügyletekre hogyan kell alkalmazni. Az ármegállapító rendelkezés elrendelheti, hogy a megállapított árat meghatározott időre visszaható hatállyal kell alkalmazni.

9. § (1) A Gazdasági Főtanács főtitkára vagy helyette az Országos Árhivatal vezetője felhatalmaztatok, hogy a 6. §-ban meghatározott körben kötelező erejű rendeletet bocsásson ki. továbbá, hogy árszabályozó hatáskörének meghatározott részéi rendelettel az ipari igazgatóságokra ruházhassa.

(2) A jelen rendelet alapján kibocsátott rendeletet ÁH jelzéssel kell közzétenni s a rendeletben tizenöt napig terjedhető elzárással és hatszáz forintig terjedhető pénzbüntetéssel büntetendő kihágást lehet megállapítani.

10. § (1) Az ipari árszabályozással kapcsolatos, a 9. § alá nem eső jogkört a Gazdasági Főtanács titkárságának keretében működő Országos Árhivatal és - átruházott hatáskörben - az ipari igazgatóságok látják el.

(2) Mindazokat az árszabályozó intézkedéseket, amelyeket a jelen rendelet 12. vagy 17. §-a, vagy a 9. § (1) bekezdése alapján kiadott rendelet nem utal az ipari igazgatóságok hatáskörébe s amelyek a hatályos jogszabályok szerint az iparügyi miniszter vagy az Anyag- és Árhivatal ügykörébe, tartoztak, az Országos Árhivatal teszi meg.

11. § Az Országos Árhivatal az ipari igazgatóságok árszabályozó tevékenysége felett felügyeletet gyakorol és ebben a körben az ipari igazgatóságok számára kötelező utasításokat adhat.

12. § (1) Az 1948. évi június hó 1. napjától a Gazdasági Főtanács főtitkárának hatásköréhe tartozó ipari árak szabályozásával kapcsolatban minden kérelmei az illetékes ipari igazgatósághoz (III. számú mellékleti kell benyújtani, kivéve azokat az ügyeket, amelyek tekintetében az árszabályozó hatáskört a jelen rendelet III. számú melléklete vagy a 9. § (1) bekezdése alapján kibocsátott jogszabály szerint közvetlenül az Országos Árhivatal gyakorolja.

(2) Az 1948. évi június hó 1. napjától az illetékes ipari igazgatóságok látják el az alábbi feladatokat

a) a benyújtott kérelmeket amennyiben azok elintézésére hatáskörük nincsen - véleményükkel aa Országos Árhivatalhoz felterjesztik;

b) az árszabályozó rendelkezések megtartását ellenőrzik;

c) a hozzájuk benyújtott árvetéseket és egyéb adatokat felülvizsgálják és nyilvántartják;

d) az ipari árkiegyenlítéssel kapcsolatos előkészítő munkákat a Gazdasági Főtanács főtitkárának rendelkezései szerint elvégzik és az árkiegyenlítés kérdéseivel kapcsolatban javaslatokat tehetnek;

e) a bíróságok és egyéb hatóságok számára szakvéleményt nyilvánítanak s intézkednek szakértő ki küldése iránt.

IV. Az Anyag- és Árhivatal megszüntetése

13. § (1) Az Anyag- és Árhivatal megszüntetésének végrehajtásáról az iparügyi miniszter gondoskodik.

(2) Az Anyag- és Árhivatal személyzetét lehetőleg az Országos Tervhivatal, az Országos Árhivatal, az ipari igazgatóságok, az iparügyi minisztérium és más hatóságok, intézmények, állami vállalatok stb. létszámába kell átvenni. Ha az átvételre nincs lehetőség, a rendszeresített állásra kinevezeti közszolgálat alkalmazottakat az 1934: I. tc. 2. § ának (1) bekezdés a) pontja alapján végelbánás alá kell venni, szerződéses közszolgálati alkalmazottak szolgálati viszonyát pedig felmondással meg kell szüntetni.

14. § (1) Az 50000/1946. IpM rendelet (Magyar Közlöny 168. szám) I-XI. számú mellékletének rendjében - figyelemmel az időközi módosításokra - a jelen rendelet I. számú melléklete tünteti fel azokat az ipari igazgatóságokat, amelyek az egyes zárolt, illetőleg bejelentést kötelezettség alá eső anyag-és árukészletek tekintetében illetékesek.

(2) Az 1948. évi május hó 31. napja után a hatályos jogszabályuk szerint az Anyag- és Árhivatalhoz intézendő minden anyagazdálkodási bejelentést, valamint felszabadítási kérelmet az I. számú mellékleten feltüntetett ipari igazgatósághoz kell benyújtani.

15. § Az 1948; évi június hó 30. napjáig az Országos Tervhivatal rendelettel közzéteszi azoknak az anyaggazdálkodási jogszabályoknak jegyzékét, amelyek ez után az időpont után is hatályban maradnak; minden egyéb, a 12400/1945. ME rendelet Magyar Közlöny 208. szám), vagy az 5740/1946. ME rendelet alapján kibocsátott jogszabály az említett nappal hatályát veszti.

16. § A jelen rendelet II. számú melléklete tartalmazza azoknak az anyag- és árukészleteknek jegyzékét, melyek tekintetében a jelen rendelet hatálybalépésével a zár alá vétel, illetőleg a bejelentési kötelezettség megszűnik.

17. § (1) A jelen rendelet III. számú melléklete tünteti fel az egyes ipari igazgatóságok árhatósági ügykörébe tartozó iparágakat gazdasági ágakat). A III. számú mellékletben fel nem sorolt ügykörökben az Országos Árhivatal közvetlenül jár el.

(2) Ha a hatályos árszabályozó jogszabályok az árvetésnek vagy egyéb adatoknak az Anyag- és Árhivatalhoz való bemutatását teszik kötelezővé, ezeket az 1948. évi május hó 31. napja után az illetékes ipari igazgatóságnak kell bemutatni.

18. § (1) Mind az anyaggazdálkodási, mind az árszabályozó jogszabályokban vagy hatósági rendelkezésekben megszabott befizetéseket (anyaggazdálkodási járulék, lefölözés stb.) mindaddig, amíg az illetékes hatóság másképp nem rendelkezik, továbbra is az Anyag és Árhivatalnak az eredeti jogszabályban (rendelkezésben) meghatározott csekkszámlájára kell befizetni.

(2) Az egyes bevételek terhére történő utalványozások tekintetében az eddig fennállott utalványozási jog a Gazdasági Főtanács főtitkárára száll át.

19. § Bíróságok és más hatóságok szakértő kirendelése vagy szakvélemény közlése iránt megkereséseiket az 1948. évi május hó 31. napja után a jelen rendelet I., illetőleg III. melléklete szerint illetékes ipari igazgatósághoz intézik; a mellékletekben fel nem sorolt ügyekben az Országos Tervhivatalhoz, illetőleg az Országos Árhivatalhoz kell fordulni.

20. § Ahol a hatályos jogszabályok a jogerős büntető ítéletnek az Anyag- és Árhivatallal való közlését rendelik, a bíróságok az ítéletet az 1948. évi május hó 31. napja után a jelen rendelet I., illetőleg III. melléklete szerint illetékes ipari igazgatóságnak küldik meg; a mellékletben fel nem sorolt ügyekben hozott ítéletet az Országos Tervhivatalnak, illetőleg az Országos Árhivatalnak kell megküldeni.

21. § Kötelező számlakeretek megállapítása a Gazdasági Főtanács hatáskörébe tartozik; a 150.200/1946. Ip. M. számú rendelettel (Magyar Közlöny 298. szám) alakított Számviteli Bizottság működését a Gazdasági Főtanács titkárságánál folytatja.

22. § Az 1910/1947. ME rendelettel (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 37. szám) az Anyag-és Árhivatalra ruházott feladatkör az Országos Árhivatalra száll át.

23. § A tűzifa készletek bejelentése, valamint a tüzelő-anyagforgalom szabályozása tárgyában kibocsátott 35000/1946. KSzM rendelet (Magyar Közlöny 175. szám) szerint teljesítendő bejelentéseket az 1948. évi május hó 31. napja után a Magyar Állami Erdőgazdasági üzemek igazgatóságának (Budapest, III., Kunfi Zsigmond-utca 38-40. szám) kell megküldeni; ugyanezen időponttól kezdve a hivatkozott rendelet alapján kiadásra kerülő tüzifaszállítási engedélyeket, a kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszter hozzájárulásával a Magyar Állami Erdőgazdasági Üzemek igazgatósága adja ki.

24. § (1) A jelen rendelet az 1948. évi június hó 1. napján lép hatályba, az Országos Tervhivatal és az ipari igazgatóságok azonban anyaggazdálkodási hatósági tevékenységüket ez időpont előtt is megkezdhetik. A jelen rendelet végrehajtásáról az iparügyi miniszter, a Gazdasági Főtanács főtitkára és az Országos Tervhivatal gondoskodik.

(2) A jelen rendelet hatálybalépésével az áru- és anyagkészletek termelésének, felhasználásának és forgalmának szabályozása tárgyában kibocsátott 12400/1945. ME rendelet, valamint az ezt módosító 7660/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 149. szám), továbbá az Anyag- és Ár-hivatal felállításáról szóló 5740/1946. ME rendelet hatályát veszti.

(3) A jelen rendelet nem érinti az iparügyi miniszternek üzemi felszerelési tárgyak és anyagkészletek igénybevételére szóló felhatalmazása tárgyában kibocsátott 5410/1945. ME rendelet (Magyar Közlöny 88. szám) hatályát.

(4) A jelen rendelet III. számú mellékletét a Gazdasági Főtanács főtitkára, I. és II. számú mellékletét pedig az Országos Tervhivatal elnöke rendelettel módosíthatja.

Budapest, 1948. évi május hó 7-én.

Dinnyés Lajos s. k.

miniszterelnök.

I. sz. melléklet a 5400/1948. (V. 11.) Korm. rendelethez

II. sz. melléklet a 5400/1948. (V. 11.) Korm. rendelethez

III. sz. melléklet a 5400/1948. (V. 11.) Korm. rendelethez

Tartalomjegyzék