3/1977. (I. 10.) MÉM rendelet
az 1976. évi 34. törvényerejű rendelet és a 44/1976. (XII. 30.) MT rendelet végrehajtásáról
A 44/1976. (XII. 30.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 14. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel) és a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendelem:
(A R. 1-6. §-ához)
1. §
A 7/1967. (X. 24.) MÉM rendelet (a továbbiakban: Fvr.) 9. §-ának helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"9. § (1) A járási, városi, összevont járási és városi, fővárosi kerületi földhivatal, földhivatali kirendeltség (a továbbiakban: járási földhivatal) az esetenként megállapított adatok, valamint a termelőszövetkezetbe időközben történt belépés és egyéb változás figyelembevételével határoz, hogy a kívülállók mely földjei (erdői, telkei) és épületei kerültek a törvény erejénél fogva termelőszövetkezeti, illetőleg állami tulajdonba. A határozatban fel kell tüntetni a 36/1967. (X. 11.) Korm. rendelet (a továbbiakban: FR.) 15-17. és 20. §-a alapján kiszámított térítés öszszegét, valamint a térítés kifizetésének határidejét is.
(2) A határozatot meg kell küldeni az érdekelt termelőszövetkezetnek és a föld volt tulajdonosának; állami tulajdonba kerülés esetében a föld fekvése szerint illetékes községi tanács végrehajtó bizottsága szakigazgatási szervének, megyei városi kerületi hivatalnak, városi, illetőleg fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervének (a továbbiakban: községi szakigazgatási szerv). A határozat ellen a kézbesítéstől számított 30 napon belül van helye fellebbezésnek.
(3) A járási földhivatal a FTT. 3. §-ának (1) bekezdése alapján bekövetkezett tulajdoni változásokról, a megváltási ár megállapításáról, valamint tulajdoni változás ingatlannyilvántartási bejegyzéséről termelőszövetkezetenként (állami gazdaságonként) egy határozatot hoz. A volt tulajdonosokat földjük megváltásáról - a (4) bekezdésben foglaltak kivételével - a határozat kivonatával kell értesíteni.
(4) Hirdetmény útján kell közölni a határozatot:
a) ha a külterületi és zártkerti föld megváltási árának alapjául szolgáló összes kataszteri tiszta jövedelem tulajdosonként az 1 aranykoronát nem éri el,
b) ha a föld tulajdonosa (örököse) ismeretlen, illetőleg ismeretlen helyen tartózkodik,
c) ha külföldiek tulajdonát képező föld kerül megváltásra.
(5) A (4) bekezdésben felsorolt esetekben a határozatot a járási földhivatal, valamint a föld fekvése szerint illetékes községi, nagyközségi, városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottsága, illetőleg a megyei városi kerületi hivatal (a továbbiakban: községi végrehajtó bizottság) hirdető tábláján 30 napra ki kell függeszteni.
(6) Ha a határozat közlése hirdetmény útján történik és az ügyben örökös érdekelt, a hagyatéki eljárást csak az örökös kérelmére kell lefolytatni.
(7) A hirdetmény útján értesített volt tulajdonos a részére járó megváltási ár kifizetését - jogosultságának igazolása mellett, az elévülési időn belül - az alábbiak szerint igényelheti:
a) a belföldi tulajdonos
- ha a föld termelőszövetkezeti tulajdonba került, a termelőszövetkezettől,
- ha a föld állami tulajdonba került, a járási hivataltól, megyei városi kerületi hivataltól, illetőleg a városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottságának pénzügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervétől,
b) a külföldi tulajdonos a járasd földhivatalitól.
(8) A (7) bekezdés b) pontjában megjelölt esetben a járási földhivatal a tulajdonos kérelmét és a hirdetmény útján közölt megváltási határozatot a Pénzintézeti Központnak megküldi."
2. §
A Fvr. 10. §-ának helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"10. § (1) A FTT. 4. § (1) bekezdésében megjelölt változásokat a termelőszövetkezet elnöke a változást követő 30 napon belül tartozik bejelenteni a járási földhivatalnak.
(2) Termelőszövetkezeti használatban levő föld kívülálló által történő öröklése esetén a közjegyző köteles az örökös figyelmét felhívni arra, hogy tulajdonjogát a járási földhivatal - kérelmére -visszaállítja, ha a hagyaték átadásától számított 3 hónapon belül termelőszövetkezetbe tagként felveszik. Ez a rendelkezés külföldiekre nem vonatkozik."
3. §
A Fvr. 12. §-ának helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"12. § (1) A járási földhivatal határozattal állapítja meg, hogy a 10. § szerinti változás bekövetkezésének (a hagyaték átadásának) időpontjával mely föld került termelőszövetkezeti, illetőleg állami tulajdonba.
(2) A járási földhivatal határozathozatalára a 9. § rendelkezései az irányadók. Ha a kívülálló tulajdonos (örökös) a 10. §-ban megjelölt határidőn belül termelőszövetkezetbe tagként történt felvételét igazolja, a megváltási határozatot - kérelmére - vissza kell vonni."
4. §
A Fvr. 17. §-ának helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"17. § (1) A termelőszövetkezeti tulajdonba kerülő külterületi és zártkerti földért járó térítés összegének kiszámításánál a földnek a használatbavétel időpontjában fennállott kataszteri tiszta jövedelmét (a továbbiakban: aranykorona) kell irányadónak tekinteni. Ha az aranykorona valamilyen okiból (nyilvántartás hiánya stb.) nem állapítható meg, a termelőszövetkezeti használatban levő azonos művelési ágú földek átlagos aranykoronáját kell alapul venni.
(2) A FR 15. § (1) bekezdésének alkalmazása során az 1500 m2-es belterületi területnagyságot az egy családhoz tartozó tulajdonostársak esetében együttesen, egyébként külön-külön kell számításba venni. A család fogalmára a 31/1971. (X. 5.) Korm. rendelet 2. §-a az irányadó.
(3) Az 1500 m2-nél nagyobb állami tulajdonba kerülő belterületi földért járó térítés összegének kiszámításánál - ha a használatbavétel időpontjában fennállott aranykorona nem állapítható meg - a községben (városban) előforduló legmagasabb aranykoronás földet kell alapul venni.
(4) A termelőszövetkezeti, illetőleg állami tulajdonba kerülő, művelés alól kivett földekért járó térítés megállapításánál a községben (városban) előforduló legalacsonyabb aranykoronás földet kell figyelembe venni."
5. §
A Fvr. 18. §-ának helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"18. § A FTT végrehajtása szempontjából az a termő szőlő, illetőleg termő gyümölcsös, amely a telepítéstől a közös használatba vétel időpontjáig termőre fordult, és a termelőszövetkezeti, illetőleg állami tulajdonba kerülés időpontjában is termő állapotban van. Ha az életkor alapján termőnek minősülő ültetvényt a közös használatba vételig rendszeresen nem művelték, értékelés szempontjából nem lehet termő ültetvénynek tekinteni. A direkttermő szőlő - az Othelló fajta kivételével - az ültetvény életkorától függetlenül nem minősíthető termő szőlőnek."
6. §
A Fvr. 20. § első mondatának helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"A kívülállók tulajdonából a termelőszövetkezet, illetőleg az állam tulajdonába kerülő erdőkért járó térítés mértékét az erdők termőhelyi osztályának alapulvételével, differenciáltan kell kiszámítani."
7. §
A Fvr. 22. §-ának helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"22. § (1) A termelőszövetkezet a tulajdonába kerülő földekért járó térítést saját pénzügyi forrásaiból fizeti. Részére e célra állami támogatás vagy egyéb költségvetési juttatás nem adható.
(2) A kívülálló tulajdonos részére fizetendő megváltási árba (térítésbe) be kell számítani a megváltás évében esedékes földjáradék, illetőleg haszonbér arányos részét.
(3) Külföldi tulajdonos részére a térítést - a devizagazdálkodásra vonatkozó szabályok szerint - a Pénzintézeti Központ számlájára kell befizetni.
(4) Ha a tulajdonos személye vitás, a térítés összegét bírói letétbe kell helyezni."
(A R. 10-12. §-ához)
8. §
A Fvr. 29. § (1) bekezdésének helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"(1) Zártkertben levő személyi földtulajdon megszerzésére irányuló kérelem esetén a szerző félnek írásban nyilatkoznia kell arról, hogy az ország területén mely városban (községben), hol (külterület, zártkert, belterület), milyen nagyságú és művelési ágú föld, mekkora (beépítetlen vagy beépített) lakó- és üdülőtelek van a tulajdonában. A nyilatkozatot e rendelet 1. számú melléklete szerint kell megtenni. Belterületi személyi földtulajdon megszerzésére irányuló kérelem esetén a szerző félnek ezen felül nyilatkoznia kell a házastársa és kiskorú gyermekeik, továbbá a házastársakkal együtt lakó nagykorú nőtlen, illetőleg hajadon gyermekeik (a továbbiakban: családtagok) tulajdonában levő belterületi földről és lakó-, illetőleg üdülőtelekről is. Vitás esetben a megszerezni kívánt belterületi földrészlet fekvése szerint illetékes elsőfokú építésügyi hatóság igazolja, hogy a földrészlet az állampolgárok telektulajdonára vonatkozó rendelkezések szempontjából lakó-, illetőleg üdülőteleknek minősül-e vagy sem."
9. §
A Fvr. 36. §-ának helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"36. § (1) A zártkertrendezés végrehajtásának megszervezése és ellenőrzése a megyei (fővárosi) földhivatal feladata.
(2) A zártkertrendezést a járási földhivatal készíti elő és hajtja végre."
10. §
A Fvr. 38. §-ának helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"38. § (1) A zártkertrendezésnél a zártkertben személyi földtulajdonnal rendelkező tulajdonosok részére a rendezés előtti földjüket kell meghagyni.
(2) A járási földhivatal a tulajdonosok - termelőszövetkezeti tagok tekintetében a vezetőség - meghallgatásával tervezetet készít a zártkerti terület mértékének meghatározására és a tulajdonosok földjének kijelölésére. A tervezet alapján a tulajdoni és használati viszonyok megváltozásáról határozatot hoz (zártkertrendezési határozat).
(3) A zártkertrendezés során a tulajdonosnak a 29. § (1) bekezdése szerint nyilatkoznia kell a zártkerti és a belterületi föld-, továbbá a lakó- és üdülőtelek tulajdonáról."
11. §
A FR. 39. § (2) bekezdésének helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(2) A zártkerti többletterületre vonatkozó vételi jog gyakorlása esetén az állam tulajdonába került zártkerti földet a FTT. 25. §-ában foglaltak szerint kell hasznosítani."
12. §
A Fvr. 42. §-ának helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"42. § A zártkertrendezésnél a zártkerten kívül maradó erdők kezelési és használati viszonyait - az 1961. évi VII. törvény 43. §-ában foglaltakra figyelemmel - a 33/1962. (IX. 12.) Korm. rendelet 10-17. §-a alapján rendezni kell."
13. §
A Fvr. 44. §-ának helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"44. § A zártkertrendezés során a 29/1976. (IX. 2.) MÉM rendelet rendelkezéseit az e rendelet 37-42. §-aiban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni."
(A R. 13-14. §-ához)
14. §
A Fvr. 45. §-ának helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"45. § A járási földhivatal határozattal állapítja meg, hogy a a FTT. 33. és 34. §-ának rendelkezései alapján mely földek és erdők kerülnek állami tulajdonba. A földhivatal eljárására a termelőszövetkezeti tulajdonba kerülő ingatlanokra vonatkozó szabályokat kell alkalmazni."
15. §
A Fvr. 49. §-ának helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"49. § A földtulajdon megszerzése és tartalma szempontjából a a mezőgazdasági szakszövetkezet közös használatában levő föld tekintetében a mezőgazdasági és a halászati termelőszövetkezetre vonatkozó rendelkezéseket, a mezőgazdasági szakszövetkezeti tagnak a közös gazdaság érdekeltségébe tartozó földje tekintetében pedig - a FTT. 18. §-ának (2) bekezdésében és a FR. 14. § (2) bekezdésében, valamint a 44. § (2) bekezdésében foglalt eltérésekkel - a magánszemélyekre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni."
16. §
(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit 1977. január 1. napjától kell alkalmazni.
(2) E rendelet hatálybalépésével hatályukat vesztik:
a) a Fvr. 11., 14., 15., 16/A., 21., 26. §-a, 29. §-ának (3) bekezdése, 30-35., 35/A. és 43. §-a, valamint 2. és 3. számú melléklete;
b) a 12/1968. (III. 16.) MÉM rendelet 2. §-ának (2) és (3) bekezdése;
c) a 7/1972. (VII. 4.) MÉM rendelet;
d) a 18/1968. (V. 23.) MÉM - ÉVM számú együttes rendelet, a 8. § (1) és (5) bekezdésének, valamint a 9., 10., 11. és 14. § kivételével,
e) a 14/1974. (VII. 4.) MÉM rendelet 5. § (5) bekezdésének (a R. 7. §) "(3) bekezdésének b) pontjában és" továbbá 9. § (5) bekezdésének (a R. 7. §) "(3) bekezdésének b) pontjában, valamint" szövegrésze és 10. §-ának (2) bekezdése.
Dr. Romány Pál s. k.,
mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter