8/1988. (X. 31.) KM rendelet
a radioaktív anyagok szállításáról, fuvarozásáról[1]
Az atomenergiáról szóló 1980. évi I. törvény végrehajtására kiadott - az 54/1987. (X. 24.) MT rendelettel módosított - 12/1980. (IV. 5.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 25. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a belügyminiszterrel, a honvédelmi miniszterrel, a környezetvédelmi és területfejlesztési miniszterrel, a népjóléti miniszterrel, továbbá - a nemzetközi szállítás tekintetében - az Országos Atomenergia Bizottság elnökével egyetértésben a következőket rendelem:[2]
1. § (1) A rendelet hatálya a R. végrehajtásáról szóló 7/1988. (VII. 20.) SZEM rendelet alkalmazási körébe tartozó radioaktív anyag (ideértve a nukleáris anyagot is) szállítására terjed ki.
(2) A rendelet hatálya nem terjed ki:
a) a fegyveres erők és fegyveres testületek, valamint a rendészeti szervek által - a saját üzemeltetésükben lévő járművel - végzett szállításra,
b) a Magyarországot nem érintő szállításra,
c) a telephelyen belüli szállításra.
d)[3] a talált, illetve lefoglalt radioaktív anyagnak a megtalálás, lefoglalás helyszínéről - a más jogszabályban meghatározott - tárolótérre történő szállítására.
2. §[4] A radioaktív anyagok szállítását a veszélyes anyagok szállításáról szóló rendelkezések, valamint e rendelet előírásai szerint kell végezni.
3. § (1) Radioaktív anyagok közúti szállítását
a) a főváros vagy egy megye területén belül, a területileg illetékes Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat illetékes megyei (fővárosi) intézete,
b) a megyék közötti és nemzetközi viszonylatban az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat
az alkalmazási engedélyben vagy utóbb külön engedélyben engedélyezheti.
(2) Az engedély alapján az engedélyes - más radioaktív anyag alkalmazására jogosult részére és az engedélyben meghatározott körben - radioaktív anyag szállítását díj ellenében is végezheti (fuvarozás).
4. § (1) Radioaktív anyagot
a) vasúton a Magyar Államvasutak, a Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút Rt., és a Fertővidéki Helyiérdekű Vasút Rt.,
b) légi úton a Magyar Légiközlekedési Vállalat
az egyéb érvényes előírások megtartásával, külön engedély nélkül fuvarozhat.
(2)[5] Közúti fuvarozási tevékenység folytatását - a 3. § (2) bekezdésében meghatározott szállítást ide nem értve - az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat megyei (fővárosi) intézete és környezetvédelmi felügyelőségek, valamint az Országos Rendőr-főkapitányság előzetes hozzájárulása alapján a Közlekedési Főfelügyelet engedélyezi.
(3) A Magyar Köztársaság víziútjain radioaktív anyagok szállítását - a (2) bekezdésben meghatározott szervek, továbbá a vízügyi igazgatóságok előzetes hozzájárulása alapján - az 5/1974. (V. 21.) KPM rendelet Mellékletében megnevezett, területileg illetékes megyei közlekedési felügyeletek engedélyezik. Az engedély kiadására a feladó/induló kikötő szerint illetékes megyei közlekedési felügyelet jogosult a teljes belföldi útvonalra.
5. § Emberi vagy állati erővel hajtott, illetőleg vont járművel radioaktív anyag csak akkor továbbítható, ha a közvetlen felhasználás helye másként nem közelíthető meg. Közforgalmú személyszállító járművel kézipoggyászként, autóbuszon útipoggyászként és gyorsáruként radioaktív anyagot továbbítani nem szabad.
6. § (1) A radioaktív anyagok csomagolásával kapcsolatos jóváhagyást, továbbá azokban az esetekben, amikor a radioaktív anyag tulajdonságaira tekintettel jogszabály a szállítást külön engedélyhez és az útvonal teljes hosszára kiterjedő értesítési kötelezettséghez köti, a külön engedélyt és az értesítéseket a Kormány által e feladatra felhatalmazott Intézet, az MTA Izotóp Kutatóintézete (a továbbiakban: Intézet) adja ki. Ehhez a kérelmező költségére szakvéleményt szerezhet be.
cvvvnnhtsdc(2) Radioaktív anyagok közúti szállításánál a gépjármű üzembentartója gondoskodik arról, hogy a Veszélyes Áruk Nemzetközi Közúti Szállításáról szóló Európai Megállapodás (ADR) rendelkezéseiben előírtakon kívül a gépjármű el legyen látva[6]
a) balesetnél a helyszín ideiglenes lezáráshoz szükséges eszközökkel (sugárveszélyt jelző táblák, kötelek, kötéltartó állványok, stb.),
b) olyan írásbeli utasítással, mely tartalmazza azokat az intézkedéseket, amelyeket a gépjármű vezetője köteles megtenni, ha a radioaktív anyag személyek szervezetébe kerül vagy ennek akár csak a gyanúja felmerül; a csomagolás megrongálódott, továbbá tartalmazza annak a személynek a nevét és telefonszámát, akit rendkívüli esemény bekövetkezésekor értesíteni kell.
(3) Ha a gépjárművön radioaktív anyagot tartalmazó berendezést állandó jelleggel helyeztek el, vagy a radioaktív anyagot tartalmazó küldemény különleges elhelyezése miatt a gépjármű átalakítása válik szükségessé, az ilyen gépjármű közlekedéséhez a Népjóléti Minisztérium által kijelölt szerv sugáregészségügyi szakvéleményét előzetesen be kell szerezni.
7. § (1)[7]
(2)[8] Fuvarozásra a radioaktív anyagot az Intézet megkülönböztető jelzésével ellátott fuvarlevéllel kell feladni.
(3) A radioaktív anyagot szállító jármű üzembentartója köteles külön nyilvántartást vezetni, amelyből a jármű azonossága, a továbbítás útvonala, időadatai utólag is kétséget kizáró módon megállapíthatók.
8. § Radioaktív anyag belföldi szállításánál a feladónak az anyag feladásáról a címzettet értesítenie kell. Az értesítést olyan időben kell elküldeni, hogy a címzett a küldemény átvételére felkészülhessen.
9. § A radioaktív anyag szállításának és fuvarozásának hatósági ellenőrzését
a) az Országos Rendőr-főkapitányság illetékes szervei,
b)[9] a Közlekedési Főfelügyelet és - illetékességi területükön - a megyei, fővárosi közlekedési felügyelet,
c) légiközlekedésnél a Légügyi Igazgatóság,
d) illetékességi területükön az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat illetékes megyei (fővárosi) intézete, illetőleg az egész ország területén az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat végzi.
10. § (1)[10] A jármű üzembetartója köteles bejelenteni a radioaktív anyag szállítása közben bekövetkezett minden balesetet, illetőleg rendkívüli eseményt az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat illetékes megyei (fővárosi) intézetének és a 4. § (2) bekezdésben meghatározott engedély alapján végzett fuvarozásoknál a Közlekedési Főfelügyeletet is tájékoztatnia kell.
(2) Az üzembentartó az (1) bekezdésben meghatározott bejelentési kötelezettségein kívül
a)[11] a környezetszennyezéssel (vízszennyezéssel) járó rendellenességet a területileg illetékes Vízügyi Igazgatóságoknak és Környezetvédelmi Felügyelőségeknek, és a fővárosi, megyei állategészségügyi és élelmiszerellenőrző-állomásnak,
b) légiközlekedésnél bekövetkezett rendkívüli eseményt a Légügyi Főigazgatóságnak,
c)[12] minden rendkívüli eseményt az Országos Atomenergia Hivatalnak
is köteles bejelenteni.
11. § Ez a rendelet 1988. november 1. napján lép hatályba. A rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekre is alkalmazni kell.
Lábjegyzetek:
[1] A törvényt és végrehajtási rendeletét az 1996. évi CXVI. törvény hatályon kívül helyezte.
[2] A törvényt és végrehajtási rendeletét az 1996. évi CXVI. törvény hatályon kívül helyezte.
[3] Az 1. § (2) bekezdésének d) pontját a 14/1996. (IV. 17.) KHVM rendelet 1. §-a iktatta a szövegbe.
[4] Lásd az 1979:19. törvényerejű rendeletet, a 4/1987. (V. 13.) KM rendeletet, az 1971. évi 25. törvényerejű rendeletet, a 22/1965. (XI. 14.) Korm. rendeletet, a 3/1982. (V. 6.) BM rendeletet (utóbb a 47/1997. (VII. 26.) BM rendeletet), a 2/1982. (II. 22.) KPM rendeletet és a 6/1989. (IV. 24.) KöHÉM-IpM együttes rendeletet.
[5] A 4. § (2)-(3) bekezdése a 7/1994. (II. 11.) KHVM rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.
[6] Lásd a 20/1979. (IX. 18.) KPM rendeletet.
[7] A 7. § (1) bekezdését a 23/1992. (XI. 25.) KHVM rendelet 1. §-a hatályon kívül helyezte.
[8] A 7. § (2) bekezdése a 23/1992. (XI. 25.) KHVM rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.
[9] A 94/1991. (VII. 23.) Korm. rendelet 6. § (2) bekezdés s) pontjának megfelelően módosított szöveg.
[10] A 10. § (1) bekezdése és (2) bekezdésének a) és c) pontja a 23/1992. (XI. 25.) KHVM rendelet 1. §-ának (2) és (4) bekezdése szerint módosított szöveg.
[11] A 10. § (1) bekezdése és (2) bekezdésének a) és c) pontja a 23/1992. (XI. 25.) KHVM rendelet 1. §-ának (2) és (4) bekezdése szerint módosított szöveg.
[12] A 10. § (1) bekezdése és (2) bekezdésének a) és c) pontja a 23/1992. (XI. 25.) KHVM rendelet 1. §-ának (2) és (4) bekezdése szerint módosított szöveg.