Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

8/1988. (X. 31.) KM rendelet

a radioaktív anyagok szállításáról, fuvarozásáról[1]

Az atomenergiáról szóló 1980. évi I. törvény végrehajtására kiadott - az 54/1987. (X. 24.) MT rendelettel módosított - 12/1980. (IV. 5.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 25. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a belügyminiszterrel, a honvédelmi miniszterrel, a környezetvédelmi és területfejlesztési miniszterrel, a népjóléti miniszterrel, továbbá - a nemzetközi szállítás tekintetében - az Országos Atomenergia Bizottság elnökével egyetértésben a következőket rendelem:[2]

1. § (1) A rendelet hatálya a R. végrehajtásáról szóló 7/1988. (VII. 20.) SZEM rendelet alkalmazási körébe tartozó radioaktív anyag (ideértve a nukleáris anyagot is) szállítására terjed ki.

(2) A rendelet hatálya nem terjed ki:

a) a fegyveres erők és fegyveres testületek, valamint a rendészeti szervek által - a saját üzemeltetésükben lévő járművel - végzett szállításra,

b) a Magyarországot nem érintő szállításra,

c) a telephelyen belüli szállításra.

d)[3] a talált, illetve lefoglalt radioaktív anyagnak a megtalálás, lefoglalás helyszínéről - a más jogszabályban meghatározott - tárolótérre történő szállítására.

2. §[4] A radioaktív anyagok szállítását a veszélyes anyagok szállításáról szóló rendelkezések, valamint e rendelet előírásai szerint kell végezni.

3. § (1) Radioaktív anyagok közúti szállítását

a) a főváros vagy egy megye területén belül, a területileg illetékes Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat illetékes megyei (fővárosi) intézete,

b) a megyék közötti és nemzetközi viszonylatban az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat

az alkalmazási engedélyben vagy utóbb külön engedélyben engedélyezheti.

(2) Az engedély alapján az engedélyes - más radioaktív anyag alkalmazására jogosult részére és az engedélyben meghatározott körben - radioaktív anyag szállítását díj ellenében is végezheti (fuvarozás).

4. § (1) Radioaktív anyagot

a) vasúton a Magyar Államvasutak, a Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút Rt., és a Fertővidéki Helyiérdekű Vasút Rt.,

b) légi úton a Magyar Légiközlekedési Vállalat

az egyéb érvényes előírások megtartásával, külön engedély nélkül fuvarozhat.

(2)[5] Közúti fuvarozási tevékenység folytatását - a 3. § (2) bekezdésében meghatározott szállítást ide nem értve - az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat megyei (fővárosi) intézete és környezetvédelmi felügyelőségek, valamint az Országos Rendőr-főkapitányság előzetes hozzájárulása alapján a Közlekedési Főfelügyelet engedélyezi.

(3) A Magyar Köztársaság víziútjain radioaktív anyagok szállítását - a (2) bekezdésben meghatározott szervek, továbbá a vízügyi igazgatóságok előzetes hozzájárulása alapján - az 5/1974. (V. 21.) KPM rendelet Mellékletében megnevezett, területileg illetékes megyei közlekedési felügyeletek engedélyezik. Az engedély kiadására a feladó/induló kikötő szerint illetékes megyei közlekedési felügyelet jogosult a teljes belföldi útvonalra.

5. § Emberi vagy állati erővel hajtott, illetőleg vont járművel radioaktív anyag csak akkor továbbítható, ha a közvetlen felhasználás helye másként nem közelíthető meg. Közforgalmú személyszállító járművel kézipoggyászként, autóbuszon útipoggyászként és gyorsáruként radioaktív anyagot továbbítani nem szabad.

6. § (1) A radioaktív anyagok csomagolásával kapcsolatos jóváhagyást, továbbá azokban az esetekben, amikor a radioaktív anyag tulajdonságaira tekintettel jogszabály a szállítást külön engedélyhez és az útvonal teljes hosszára kiterjedő értesítési kötelezettséghez köti, a külön engedélyt és az értesítéseket a Kormány által e feladatra felhatalmazott Intézet, az MTA Izotóp Kutatóintézete (a továbbiakban: Intézet) adja ki. Ehhez a kérelmező költségére szakvéleményt szerezhet be.

cvvvnnhtsdc(2) Radioaktív anyagok közúti szállításánál a gépjármű üzembentartója gondoskodik arról, hogy a Veszélyes Áruk Nemzetközi Közúti Szállításáról szóló Európai Megállapodás (ADR) rendelkezéseiben előírtakon kívül a gépjármű el legyen látva[6]

a) balesetnél a helyszín ideiglenes lezáráshoz szükséges eszközökkel (sugárveszélyt jelző táblák, kötelek, kötéltartó állványok, stb.),

b) olyan írásbeli utasítással, mely tartalmazza azokat az intézkedéseket, amelyeket a gépjármű vezetője köteles megtenni, ha a radioaktív anyag személyek szervezetébe kerül vagy ennek akár csak a gyanúja felmerül; a csomagolás megrongálódott, továbbá tartalmazza annak a személynek a nevét és telefonszámát, akit rendkívüli esemény bekövetkezésekor értesíteni kell.

(3) Ha a gépjárművön radioaktív anyagot tartalmazó berendezést állandó jelleggel helyeztek el, vagy a radioaktív anyagot tartalmazó küldemény különleges elhelyezése miatt a gépjármű átalakítása válik szükségessé, az ilyen gépjármű közlekedéséhez a Népjóléti Minisztérium által kijelölt szerv sugáregészségügyi szakvéleményét előzetesen be kell szerezni.

7. § (1)[7]

(2)[8] Fuvarozásra a radioaktív anyagot az Intézet megkülönböztető jelzésével ellátott fuvarlevéllel kell feladni.

(3) A radioaktív anyagot szállító jármű üzembentartója köteles külön nyilvántartást vezetni, amelyből a jármű azonossága, a továbbítás útvonala, időadatai utólag is kétséget kizáró módon megállapíthatók.

8. § Radioaktív anyag belföldi szállításánál a feladónak az anyag feladásáról a címzettet értesítenie kell. Az értesítést olyan időben kell elküldeni, hogy a címzett a küldemény átvételére felkészülhessen.

9. § A radioaktív anyag szállításának és fuvarozásának hatósági ellenőrzését

a) az Országos Rendőr-főkapitányság illetékes szervei,

b)[9] a Közlekedési Főfelügyelet és - illetékességi területükön - a megyei, fővárosi közlekedési felügyelet,

c) légiközlekedésnél a Légügyi Igazgatóság,

d) illetékességi területükön az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat illetékes megyei (fővárosi) intézete, illetőleg az egész ország területén az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat végzi.

10. § (1)[10] A jármű üzembetartója köteles bejelenteni a radioaktív anyag szállítása közben bekövetkezett minden balesetet, illetőleg rendkívüli eseményt az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat illetékes megyei (fővárosi) intézetének és a 4. § (2) bekezdésben meghatározott engedély alapján végzett fuvarozásoknál a Közlekedési Főfelügyeletet is tájékoztatnia kell.

(2) Az üzembentartó az (1) bekezdésben meghatározott bejelentési kötelezettségein kívül

a)[11] a környezetszennyezéssel (vízszennyezéssel) járó rendellenességet a területileg illetékes Vízügyi Igazgatóságoknak és Környezetvédelmi Felügyelőségeknek, és a fővárosi, megyei állategészségügyi és élelmiszerellenőrző-állomásnak,

b) légiközlekedésnél bekövetkezett rendkívüli eseményt a Légügyi Főigazgatóságnak,

c)[12] minden rendkívüli eseményt az Országos Atomenergia Hivatalnak

is köteles bejelenteni.

11. § Ez a rendelet 1988. november 1. napján lép hatályba. A rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekre is alkalmazni kell.

Lábjegyzetek:

[1] A törvényt és végrehajtási rendeletét az 1996. évi CXVI. törvény hatályon kívül helyezte.

[2] A törvényt és végrehajtási rendeletét az 1996. évi CXVI. törvény hatályon kívül helyezte.

[3] Az 1. § (2) bekezdésének d) pontját a 14/1996. (IV. 17.) KHVM rendelet 1. §-a iktatta a szövegbe.

[4] Lásd az 1979:19. törvényerejű rendeletet, a 4/1987. (V. 13.) KM rendeletet, az 1971. évi 25. törvényerejű rendeletet, a 22/1965. (XI. 14.) Korm. rendeletet, a 3/1982. (V. 6.) BM rendeletet (utóbb a 47/1997. (VII. 26.) BM rendeletet), a 2/1982. (II. 22.) KPM rendeletet és a 6/1989. (IV. 24.) KöHÉM-IpM együttes rendeletet.

[5] A 4. § (2)-(3) bekezdése a 7/1994. (II. 11.) KHVM rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.

[6] Lásd a 20/1979. (IX. 18.) KPM rendeletet.

[7] A 7. § (1) bekezdését a 23/1992. (XI. 25.) KHVM rendelet 1. §-a hatályon kívül helyezte.

[8] A 7. § (2) bekezdése a 23/1992. (XI. 25.) KHVM rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.

[9] A 94/1991. (VII. 23.) Korm. rendelet 6. § (2) bekezdés s) pontjának megfelelően módosított szöveg.

[10] A 10. § (1) bekezdése és (2) bekezdésének a) és c) pontja a 23/1992. (XI. 25.) KHVM rendelet 1. §-ának (2) és (4) bekezdése szerint módosított szöveg.

[11] A 10. § (1) bekezdése és (2) bekezdésének a) és c) pontja a 23/1992. (XI. 25.) KHVM rendelet 1. §-ának (2) és (4) bekezdése szerint módosított szöveg.

[12] A 10. § (1) bekezdése és (2) bekezdésének a) és c) pontja a 23/1992. (XI. 25.) KHVM rendelet 1. §-ának (2) és (4) bekezdése szerint módosított szöveg.