Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

3/1990. (XI. 27.) KTM rendelet

a nemzeti park igazgatóságokról és a természetvédelmi igazgatóságokról

A környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter feladat- és hatásköréről szóló 43/1990. (IX. 15.) Korm. rendelet 11. §-ának b) pontjában, továbbá a természetvédelemről szóló 1982. évi 4. törvényerejű rendelet végrehajtására kiadott 8/1982. (III. 15.) MT rendelet 46. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

(1)[1] A környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter jogszabályban meghatározott természetvédelmi, általános táj-, erdővagyon-, ásványvagyon- és élővilág-védelmi szakigazgatási és hatósági (szakhatósági) területi feladatait a - természetvédelmi feladatok ellátásáért felelős helyettes államtitkár (a továbbiakban: helyettes államtitkár) felügyelete (irányítása) alatt működő - nemzeti park igazgatóságok, illetőleg természetvédelmi igazgatóságok (a továbbiakban: igazgatóság) útján látja el.

(2)[2] A Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium (a továbbiakban: Minisztérium) szervezeti egységeként működő Természetvédelmi Hivatal gyakorolja a külön jogszabályokban meghatározott - e rendelet 1. számú melléklete szerinti - elsőfokú, továbbá a természetvédelmi és nemzeti park igazgatóságok elsőfokú döntései tekintetében a másodfokú természetvédelmi hatósági (szakhalósági) jogkört.

(3)[3] Az igazgatóság - a jogszabályokban meghatározott feladatkörben - a természetvédelem, az általános táj-, erdővagyon-, ásványvagyon- és élővilág-védelem területi szakigazgatási szerve. Önálló jogi személy, amely önálló költségvetésű önálló bérgazdálkodást folytató, maradványérdekeltségű költségvetési szerv.

2. §

(1) Az igazgatóság gyakorolja működési területén az 1. számú mellékletben felsorolt természetvédelmi, valamint a külön jogszabályokban meghatározott általános táj-, erdővagyon-, ásványvagyon- és élővilág-védelmi ügyekben az első fokú hatósági (szakhatósági) jogkört.

(2) Az igazgatóság, a természetvédelmi hatáskörén túl, a működési területén

a) ellátja - a területfejlesztéssel összhangban - a természetvédelmi oltalom alatt nem álló tájak védelmével kapcsolatos feladatokat;

b) ellátja az erdővagyon védelmének felügyeletét;

c) közreműködik az ásványvagyonvédelmi tevékenység irányításában, továbbá az ásványvagyon kutatás, termelés és hasznosítás környezetvédelmi felügyeletének ellátásában;

d) közreműködik a természetvédelmi szempontból védetté nem nyilvánított természetes növény- és állatvilág (a vadászható, halászható vad- és halfajok, az ősi hazai háziasított állatfajok, fajták és ezek génkészletei) védelmének irányításában.

(3) Az igazgatóság feladatkörében eljárva

a) előkészíti a területek és értékek védetté nyilvánítását;

b) figyelemmel kíséri a természet és az élővilág állapotát;

c) szervezi és irányítja a természetvédelmi őrszolgálatot;

d) tudományos kutatást kezdeményez, végez és irányít;

e) működteti a feladatkörével összefüggő területi monitoring és információs rendszert, együttműködik más információs és ellenőrző rendszerekkel;

f) együttműködik a környezetvédelmi, területfejlesztési feladatokat ellátó szervekkel és a helyi önkormányzatokkal;

g) kapcsolatot tart természetvédelmi kezelési feladatokat ellátó más szervekkel és természetes személyekkel;

h) közreműködik a természetvédelmi, az élővilágvédelmi és a tájvédelmi kérdésekkel foglalkozó helyi képviselő-testületi bizottságok munkájában;

i) előmozdítja és támogatja a természetvédelemmel, az élővilágvédelemmel és a tájvédelemmel kapcsolatos társadalmi kezdeményezéseket és értékesíti ezek eredményeit munkája során;

j) népszerűsíti a természetvédelmet, az élővilág- és tájvédelmet.

(4) Az igazgatóság

a) ellátja a természetvédelmi értékek, a védetté nyilvánított természeti területek természetvédelmi kezelésével kapcsolatos feladatokat, kivéve, amelyeket más szerv vagy természetes személy köteles ellátni;

b) megbízás alapján végzi a helyi jelentőségű természetvédelmi értékekkel kapcsolatos természetvédelmi feladatokat;

c) hasznosítja a kezelésében levő területeket a polgári jog szabályai szerint;

d) alaptevékenységével összefüggésben természetvédelmi érdekből ipari, mező- és erdőgazdasági, vadgazdálkodási, kertészeti termelő, szolgáltató, kereskedelmi, idegenforgalmi és propaganda tevékenységet végezhet az ezekre vonatkozó szabályok szerint.

3. §

(1) Az igazgatóságok elnevezését, székhelyét és működési területét a rendelet 2. számú melléklete állapítja meg.

(2) Az igazgatóság, mint első fokú hatóság illetékességi területe azonos az igazgatóság működési területével.

4. §[4]

(1) Az igazgatóságot az igazgató egyszemélyi felelősként vezeti. Az igazgatót a helyettes államtitkár javaslatára a közigazgatási államtitkár nevezi ki és menti fel, az egyéb munkáltatói jogokat a helyettes államtitkár gyakorolja.

(2) Az igazgatóság részletes feladatkörét, szervezetét (szervezeti egységeit), belső irányítási rendszeréi és kapcsolati viszonyait, valamint működési rendjét, továbbá az alaptevékenységén kívül végezhető tevékenységei az igazgató - a helyettes államtitkár állal jóváhagyott - szervezeti, működési és ügyrendi szabályzatban állapítja meg.

5. §

(1) A rendelet hatálybalépésekor működő nemzeti park igazgatóságok - változatlan elnevezéssel és székhelyen, a 2. számú mellékletben feltüntetett működési területen -e rendelet szerint folytatják tevékenységüket.

(2)[5][6] A Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság, a Budapesti Természetvédelmi Igazgatóság, a Közép-dunántúli Természetvédelmi Igazgatóság és a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság a környezetvédelem és vízgazdálkodás területi szerveiről szóló 4/1988. (VII. 5.) KVM rendelettel létrehozott győri, szombathelyi, székesfehérvári, pécsi és budapesti székhelyű környezetvédelmi és vízügyi igazgatóságokból, valamint részben a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságból és Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóságból - e szervek feladatának, személyi állományának és eszközrendszerének megosztásával - átszervezéssel jön létre.

(3) Az igazgatóságok a rendelet hatálybalépésekor működő nemzeti park igazgatóságok, valamint a (2) bekezdésben felsorolt és az átszervezés folytán megszűnő környezetvédelmi és vízügyi igazgatóságoknak - a feladatkörébe tartozó ügyekben - jogutódja.

(4) Ahol e rendelet hatálybalépését megelőzően kiadott jogszabály környezetvédelmi és vízügyi igazgatóságot említ, ott - az 1. számú mellékletben, valamint külön jogszabályokban meghatározott természetvédelmi szakigazgatási feladatok tekintetében - az igazgatóságot kell érteni.

6. §

(1) Ez a rendelet 1990. december 1-jén lép hatályba. Egyidejűleg a nemzeti park igazgatóságokról szóló 5/1988. (VIII. 5.) KVM rendelet hatályát veszti.

(2) A rendelet hatálybalépésekor a környezetvédelmi és vízügyi igazgatóságoknál folyamatban levő természetvédelmi szakigazgatási ügyeket az igazgatóságok intézik.

Keresztes K. Sándor s. k.,

környezetvédelmi és területfejlesztesi miniszter

1. számú melléklet a 3/1990. (XI. 27.) KTM rendelethez

A)

I.[7]

A Természetvédelmi Hivatal elsőfokú hatósági jogkörei:

1. Engedélyezi fokozottan védeti növényfaj egyedének nem védett természeti területén történő szervezett, illetőleg kereskedelmi célú gyűjtését [8/1982. (III. 15.) MT rendelet 31. § (2) bekezdés a) pont].

2. Engedélyezi fokozottan védett növényfaj egyedének preparálását, értékesítését, külföldre juttatását [8/1982. (III. 15.) MT rendelet 31. § (2) bekezdés b) pont].

3. Engedélyezi fokozottan védett fasorban lévő, továbbá egyes fokozottan védett fák kivágását, természeti állapotuk megváltoztatását [8/1982. (III. 15.) MT rendelet 31. § (2) bekezdés c) pont].

4. Engedélyezi fokozottan védett állalfaj állományának szabályozását, egyedeinek gyűjtéséi, belógását, elejtését, tartását, mesterséges szaporítását, értékesítését, külföldre juttatását vagy külföldről történő behozatalát, kikészítését (preparálását) [8/1982. (III. 15.) MT rendelet 33. § (1) bekezdés].

5. Gyakorolja a Washingtonban, 1973. március 3. napján elfogadott, a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezmény kihirdetéséről szóló 1986. évi 15. törvényerejű rendeletből és végrehajtására kiadott 4/1990. (XII. 7.) KTM rendeletből fakadó, Igazgatási Hatóságra háruló hatósági jogköröket. *

6. Engedélyezi barlang kiépítését, hasznosítását, továbbá képződményei kimentéséi, hasznosítását, értékesítését, külföldrejuttatását [8/1982. (III. 15.) MT rendelet 18. § (2) bekezdés].

II.[8]

A nemzeti park és természetvédelmi igazgatóság első fokú hatósági jogköre

1. Országos jelentőségű természeti érték védetté nyilvánítási eljárása megindításakor megtiltja a természeti területet veszélyeztető tevékenységet.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 10. § (4) bekezdés]

2. Országos jelentőségű természeti érték hirtelen bekövetkezett súlyos veszélyeztetése esetén 30 napig terjedő időtartamra megtiltja a veszélyeztető tevékenységet.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 14. § (1) bekezdése]

3. Országos jelentőségű természeti érték hirtelen bekövetkezett súlyos veszélyeztetése miatt a veszélyeztető tevékenység 30 napig terjedő megtiltását további 30 nappal meghosszabbítja.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 14. § (2) bekezdés]

4. Országos jelentőségű, és fokozottan védett természeti területen a táj védett jellegének és állapotának megóvása érdekében jogszabályban előírt kötelezettség teljesítésére kötelez.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 17. § (2) bekezdés]

5. Országos jelentőségű természeti területen kutatást -földtani kutatás kivételével -, kísérletet, gyűjtést engedélyez.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 18. § (1) bekezdés a) pont]

6. Országos jelentőségű természeti területen vadon élő tájidegen állatfajok, továbbá tájidegen állatfajták betelepítését engedélyezi.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 18. § (1) bekezdés b) pont]

7. Országos jelentőségű természeti területen gyep feltörését vagy felújítását engedélyezi.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 18. § (1) bekezdés c) pont]

8. Országos jelentőségű természeti terület helyreállítását, jellegének, továbbá használatának megváltoztatását engedélyezi.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 18. § (1) bekezdés d) pont]

9. Engedélyezi országos jelentőségű természeti területen nád és más vízi növényzet égetését.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 18. § (1) bekezdés e) pont]

10. Engedélyezi országos jelentőségű természeti területen, erdő kivételével, bármely fa kivágását.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 18. § (1) bekezdés f) pont]

11. Barlangi búvármerülést és a közönség számára meg nem nyitott barlang látogatását engedélyezi.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 18. § (2) bekezdés]

12. Országos jelentőségű természeti területen vagy annak egy részén korlátozza a közlekedést és a tartózkodást.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 19. §]

13. Országos jelentőségű természeti terület jogellenes zavarása, veszélyeztetése vagy károsítása esetén a tevékenység folytatását megtiltja.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 21. §]

14. Engedélyezi fokozottan védett területen az ott tartózkodást.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 22. § a) pont]

15. Engedélyezi fokozottan védett területen a kijelölt utakról való letérést.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 22. § b) pont]

16. Fokozottan védett természeti területen filmezést, valamint fényképezést engedélyez.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 22. § c) pont]

17. Fokozottan védett természeti területen vegyi anyagok használatát engedélyezi.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 22. § d) pont]

18. Fokozottan védett természeti területen a gyep felülvetését vagy öntözését engedélyezi.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 22. § e) pont]

19. Fokozottan védett természeti területen mélyszántást engedélyez.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 22. § f) pont]

20. Fokozottan védett természeti területen engedélyezi nád és más vízi növényzet aratását.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 22. § g) pont]

21. Fokozottan védett természeti területen legeltetést és kaszálást engedélyez.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 22. § h) pont]

22. Engedélyezi védett növényfaj egyedének nem védett természeti területen történő szervezett, illetőleg kereskedelmi célú gyűjtését.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 31. § (2) bekezdés a) pont]

23. Engedélyezi védett növényfaj egyedének preparálását, értékesítését és külföldre juttatását.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 31. § (2) bekezdés a) pont]

24. Engedélyezi országos védettségű fasorban lévő, továbbá egyes országos védettségű fák kivágását, természeti állapotuk megváltoztatását.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 31. § (2) bekezdés c) pont]

25. Engedélyezi védett állatfaj állományának szabályozását, egyede gyűjtését, befogását, eladását, tartását, mesterséges szaporítását, értékesítését, külföldre juttatását vagy külföldről történő behozatalát, kikészítését.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 33. § (1) bekezdés]

26. Engedélyezi rovarcsapda működését.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 34. § (1) bekezdés]

27. Engedélyezi fehér gólya fészkének áthelyezését, illetve eltávolítását.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 34. § (2) bekezdés]

28. Engedélyezi törpe sas, parlagi sas, réti sas, szirti sas, békászó sas, kerecsen sólyom, kígyászölyv és fekete gólya fészke körül 100 méter sugarú körben erdőgazdálkodási tevékenység folytatását, különösen a faállomány letermelését.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 34. § (3) bekezdés]

29. Országos jelentőségű természeti érték esetén természetvédelmi bírságot szab ki.

[1982. évi 4. tvr. 20. § (1) bekezdés]

30. Védett állatfaj egyede által okozott károk megelőzése, illetve mérséklése érdekében riasztási módszer alkalmazását, illetve az állatfaj állományának csökkentését engedélyezi.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 43. § (1) bekezdés]

B)

Az igazgatóságok szakhatósági jogköre

1. Országos védelem alatt álló természeti területen hozzájárulást ad a jogszabályban meghatározott esetekben a művelési ág megváltoztatásához.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 20. § a) pont]

2. Hozzájárulást ad országos védelem alatt álló természeti terület bármely részének mezőgazdasági művelésből történő kivonásához.

[8/1982. (III. 15) MT rendelet 20. § b) pont]

3. Hozzájárulást ad országos védelem alatt álló természeti terület kültelki földrészlete alakjának és terjedelmének megváltoztatásához.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 20. § c) pont]

4. Hozzájárulást ad országos védelem alatt álló természeti területen telekalakításhoz, területfelhasználáshoz, építéshez, létesítéshez és használatbavételhez.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 20. § c) pont]

5. Hozzájárulást ad országos védelem alatt álló természeti területen nyomvonalas létesítmény és földmű építéséhez.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 20. § e) pont]

6. Hozzájárulást ad országos védelem alatt álló természeti területen vízi munka, vízi létesítmény megépítéséhez, vízhasználat gyakorlásához.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 20. § f) pont]

7. Hozzájárulást ad országos védelem alatt álló természeti területen bányaművelés folytatásához és földtani kutatás végzéséhez.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 20. § g) pont]

8. Hozzájárulást ad országos védelem alatt álló természeti területen ipari tevékenység folytatásához szükséges telep létesítéséhez.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 20. § h) pont]

9. Kezdeményezi országos védelem alatt álló természeti területen építési, telekalakítási tilalom, használati korlátozás, halászati tilalom, továbbá vadászati, halászati korlátozás elrendelését.

[8/1982. (III. 15.) MT rendelet 24. § (1) bekezdés]

10. Hozzájárulást ad fokozottan védett természeti területen a vadászat és halászat időszakának megállapításához. [8/1982. (III. 15.) MT rendelet 24. § (3) bekezdés]

11. Hozzájárulást ad természetvédelmi erdő tulajdon (kezelői, használati) jogának megváltoztatásához országos jelentőségű védett erdő esetében.

[73/1981. (XII. 29.) MT rendelet 12. § (3) bekezdés]

12. Hozzájárulást ad természetvédelmi erdő belterületbe vonásához.

[73/1981. (XII. 29.) MT rendelet 13. § (2) bekezdés]

13. Hozzájárulást ad természetvédelmi erdőben erdőművelési ág más művelési ágra történő megváltoztatásához.

[73/1981. (XII. 29.) MT rendelet 14. § (2) bekezdés]

14. Hozzájárulást ad természetvédelmi erdő esetén az erdőterület igénybevételével járó beruházásnál az erdő termelésből való kivonásához.

[73/1981. (XII. 29.) MT rendelet 17. § (4) bekezdés]

15. Hozzájárulást ad természetvédelmi erdő esetén erdőnek más célra történő időleges igénybevételéhez.

[73/1981. (XII. 29.) MT rendelet 18. § (2) bekezdés]

16. Véleményt nyilvánít természetvédelmi erdő esetén az erdőgazdálkodási szabályozó üzemtervekhez (erdőtervekhez).

[73/1981. (XII. 29.) MT rendelet 31. § (2) bekezdés és 27/1981. (XII. 29.) MÉM rendelet 19. § (3) bekezdés]

17. Hozzájárulást ad természetvédelmi erdő esetén az éves fakitermelési, erdősítési és erdőművelési tervekhez.

[Az erdőkről és vadgazdálkodásról szóló 1961. évi VII. törvény, valamint a 27/1981. (XII. 29.) MÉM rendelet 2. § (2) és (4) bekezdései)

18. Hozzájárulást ad természetvédelmi erdő esetén az erdőgazdasági üzemtervi előírástól eltérő tevékenységhez, illetve az üzemterv módosításához.

[73/1981. (XII. 29.) MT rendelet 32. §, valamint a 27/1981. (XII. 29.) MÉM rendelet 25. § (2) bekezdés]

19. Hozzájárulást, illetve engedélyt ad természetvédelmi erdő esetén az erdő, fásítás rendeltetésszerű használatát akadályozó tevékenységre.

[73/1981. (XII. 29.) MT rendelet 42. § (4) bekezdés]

2. számú melléklet a 3/1990. (XI. 27.) KTM rendelethez

Az igazgatóságok elnevezése, székhelye és működési területe

1. Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság, Debrecen Működési területe:[9]

- Hajdú-Bihar megye

- Jász-Nagykun-Szolnok megye

- Szabolcs-Szalmár-Bereg megye

- Heves megye területén:

- a Közép-tiszai TK területe Pély községhalárban,

- a Hortobágyi Nemzeti Park területe Poroszló községhatárban;

- Bács-Kiskun megye területén:

- a Közép-tiszai TK területe Lakitelek, Tiszakécske községhatárokban;

- Borsod-Abaúj-Zemplén megye területén:

- a Tiszatelek-tiszaberceli ártér TT területe Tiszakarád. Tiszacsermely községhatárokban,

- a Tiszacsegei hullámtér TT területe Ároktő községhatárban,

- a Tiszadorogmai Göbe erdő TT területe Tisza-dorogma községhatárban,

- a Hortobágyi Nemzeti Park területe Négyes, Tiszabábolna, Tiszavalk községhatárokban.

2. Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság, Kecskemét Működési területe:[10]

- Bács-Kiskun megye

- Csongrád megye területén:

- Ásotthalom,

- Baks,

- Balástya,

- Bordány,

- Csanytelck,

- Csongrád,

- Csengele,

- Dóc,

- Domaszék,

- Felgyő,

- Forráskút,

- Kistelek,

- Mórahalom,

- Ópusztaszer,

- Öttömös,

- Pusztamérges,

- Pusztaszer,

- Röszke,

- Ruzsa,

- Sándorfalva,

- Szatymaz,

- Szeged,

- Tömörkény,

- Üllés,

- Zákányszék,

- Zsombó községhatár teljes területe;

- a Mártélyi TK területe Mindszent és Hódmezővásárhely községhatárban,

- a Pusztaszeri TK területe Szentes község halárában.

- Pest megye területén:

- a Kiskunsági Nemzeti Park területe Dömsöd és Kiskunlacháza községhatárokban,

- a Peszéradacsi TK területe Tatárszentgyörgy községhatárban.

3. Bükki Nemzeti Park Igazgatóság

Eger

Működési területe:

- Borsod-Abaúj-Zemplén megye

- Heves megye

- Nógrád megye

- Szabolcs-Szatmár-Bereg megye területén:

= a kesznyéteni TK területe Tiszadob községhatárban.

4. Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság

Jósvafő

Működési területe:

- Borsod-Abaúj-Zemplén megye területéből

= a Sajó, a Bódva, a Rakaca és az országhatár által bezárt terület.

5. Fertő-Hanság Nemzeti Park, Sarród[11]

Sopron

Működési Területe:

- Győr-Moson-Sopron megye

- Vas megye

- Zala megye területén:

= a Szentgyörgyvölgyi TK területe Szentgyörgyvölgy, Felsőszenterzsébet, Magyarföld községhatárokban.

6. Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, Budapest[12]

Működési területe:

- Budapest főváros,

- Fejér megye,

- Komárom-Esztergom megye,

- Pest megye,

- Nógrád megye területén: Balassagyarmat, Borsosberény, Dejtár, Diósjenő, Drégelypalánk, Hont, Ipolyvece, Nagyoroszi, Nógrád, Patak községhatárokban.

7. Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság, Veszprém[13]

Működési területe:

- Veszprém megye

- Zala megye

- Somogy megye területén:

= a Kis-Balaton területe Balatonberény, Balatonszentgyörgy, Főnyed, Sávoly, Szőkedencs, Vörs községhatárokban.

8. Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság, Pécs[14]

Működési területe:

- Baranya megye

- Somogy megye

- Tolna megye

- Bács-Kiskun megye területén a Duna-Dráva Nemzeti Park területe

9. Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság, Szarvas[15]

Működési területe:

- Békés megye

- Jász-Nagykun-Szolnok megye területén

= Kisújszállás

= Kunszentmárton

= Mesterszállás

= Mezőtúr

= Öcsöd

= Szelevény

= Tiszaföldvár

= Túrkeve községhatár teljes területe

- Csongrád megye területén

= Ambrózfalva

= Apátfalva

= Árpádhalom

= Csanádalbert

= Csanádpalota

= Derekegyház

= Deszk

= Eperjes

= Fábiánsebestyén

= Ferencszállás

= Földeák

= Hódmezővásárhely

= Királyhegyes

= Kiszombor

= Klárafalva

= Kövegy

= Kübekháza

= Magyarcsanád

= Makó

= Maroslele

= Mártély

= Mindszent

= Nagyér

= Nagylak

= Nagymágocs

= Nagytőke

= Óföldeák

= Pitvaros

= Szegvár

= Szentes

= Székkutas

= Tiszasziget

= Újszentiván községhatár teljes területe

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 16/1994. (V. 13.) KTM rendelet 1. § (1) bekezdése. Hatályos 1994.05.21.

[2] Beiktatta a 16/1994. (V. 13.) KTM rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 1994.05.21.

[3] Számozását módosította a 16/1994. (V. 13.) KTM rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 1994.05.21.

[4] Megállapította a 16/1994. (V. 13.) KTM rendelet 2. §-a. Hatályos 1994.05.21.

[5] A 2/1991. (II. 9.) KTM rendelet 5. § (2) bekezdése értelmében a Fertő-tavi Nemzeti Park Igazgatóság elnevezése Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóságra változik.

[6] Módosította a 7/1996. (IV. 17.) KTM rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 1996.04.25.

[7] Beiktatta a 16/1994. (V. 13.) KTM rendelet 3. §-a. Hatályos 1994.05.21.

[8] A címsor számát beiktatta a 16/1994. (V. 13.) KTM rendelet 3. §-a. Hatályos 1994.05.21.

[9] Megállapította a 16/1994. (V. 13.) KTM rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatályos 1994.05.21.

[10] Megállapította a 16/1994. (V. 13.) KTM rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatályos 1994.05.21.

[11] A címet módosította a 16/1994. (V. 13.) KTM rendelet 4. § (2) bekezdése. Hatályos 1994.05.21.

[12] Megállapította a 34/1997. (XI. 20.) KTM rendelet 4. §-a. Hatályos 1997.11.28.

[13] Megállapította a 31/1997. (IX. 23.) KTM rendelet 3. § (3) bekezdése. Hatályos 1997.10.01.

[14] Megállapította a 7/1996. (IV. 17.) KTM rendelet 4. §-a. Hatályos 1996.04.25.

[15] Megállapította a 3/1997. (I. 8.) KTM rendelet 3. § (3) bekezdése. Hatályos 1997.01.16.

Tartalomjegyzék