116/1997. (VII. 8.) Korm. rendelet

a vámjogról, a vámeljárásról, valamint a vámigazgatásról szóló 1995. évi C. törvény végrehajtásáról rendelkező 45/1996. (III. 25.) Korm. rendelet módosításáról

A vámjogról, a vámeljárásról, valamint a vámigazgatásról szóló - többször módosított - 1995. évi C. törvény (a továbbiakban: tv.) 212. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:

1. § A vámjogról, a vámeljárásról, valamint a vámigazgatásról szóló - többször módosított - 1995. évi C. törvény végrehajtásáról szóló - többször módosított - 45/1996. (III. 25.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"1. § (1) A tv. 1. §-a 3/b. pontjában meghatározott vámhatóságok hatósági jogkörüket a tv. vagy e rendelet által megállapított hatáskörük keretei között gyakorolják.

(2) A tv. 1. §-a 21. pontjának a) alpontja alkalmazásában a nemzetközi szerződés alapján kedvezményes elbánásra jogosító származás igazolásának igénye esetén fizetendő vámteher alatt a vámot, a vámkezelési díjat, a statisztikai illetéket, valamint a tv. 15. §-ában meghatározott fizetési kötelezettségeket kell érteni (a továbbiakban: kumulációs vámteher). A kumulációs vámteherre, a vámteherre vonatkozó általános szabályokat akkor kell alkalmazni, ha jogszabály eltérően nem rendelkezik.

(3) A tv. 1. §-a 23. pontjában említett büntetlen előéletet három hónapnál nem régebbi erkölcsi bizonyítvánnyal, az adó- és a társadalombiztosítási tartozásmentességet az illetékes szerv 30 napnál nem régebbi nyilatkozatával kell igazolni. A vámhatóságnál nyilvántartott tartozás fennállását a vámhatóság a saját adatai alapján köteles ellenőrizni. Az ügyfél írásban köteles nyilatkozni arról, hogy nem áll felszámolási eljárás vagy végelszámolás alatt.

(4) A tv. 1. §-a 24. pontjában említett vámmentesség alatt az e rendelet 266. §-ának (1) bekezdése szerinti vámkedvezményt kell érteni.

(5) A tv. 1. §-a 28. pontja által meghatározott személyi körbe 1997. december 31-ét követően a tv. 113. §-ának (5) bekezdésében meghatározott személyeket is bele kell érteni a tv. módosításáról rendelkező 1997. évi L. törvény 69. §-ának (6) bekezdésében foglaltak figyelembevételével."

2. § A Vhr. 4. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A tv. 3. §-a (5) bekezdésének b) pontja alkalmazásában nemzetközi személyszállítást végzőnek a nemzetközi személy forgalomban rendszeresen közlekedő légi járművet kell érteni. A légi jármű raktárkészletének feltöltése, a légi járműről a raktárkészlet kitárolása csak a repülőteret felügyelő vámhivatal közvetlen vagy közvetett ellenőrzése mellett történhet. A közvetett ellenőrzés keretében a vámhivatal jogosult a légi jármű feltöltése, az onnan való kitárolás adatainak a repülőtér üzemeltetője vagy bérlője által vezetett nyilvántartásokból történő megállapítására. A nyilvántartás adattartamát a vámhatóság határozza meg."

3. § A Vhr. a következő 9/A. §-al egészül ki:

"9/A. § A tv. 5. § (2) bekezdésének alkalmazásában az áruk szabad forgalomba kerülése alatt a vámáruk belföldi forgalom számára történő vámkezelését kell érteni."

4. § (1) A Vhr. 11. §-ának (1)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A vámbiztosítékot annak formájára való tekintet nélkül belföldi fizetőeszközben kell meghatározni és nyújtani, illetve külföldi fizetőeszközben nyújtott bankgarancia esetén a tv. 130. §-ában foglaltak alkalmazásával a garancia elfogadásának napján érvényes, az MNB által közzétett hivatalos devizaárfolyamon kell a vámszervezetnek nyilvántartásba venni. A tevékenységi garancia elfogadásának időpontjáról a vámhatóság a garanciát nyújtó bankot határozata egy példányával tájékoztatja.

(2) A tv. 7. §-a (1) bekezdésének a)-b) pontjai esetében a vámbiztosítékot - a tv. 8. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerinti 15%-os vámtétel kivételével - a Kereskedelmi Vámtarifa II. hasábjában meghatározott vámtétel alkalmazásával kiszabható vám alapulvételével kell megállapítani. A tv. 7. §-a (1) bekezdésének c) pontja alkalmazásánál a közvámraktárba történő beraktározáskor az árunyilatkozatot adónak nyilatkoznia kell arról, hogy az exportáru után kíván-e igénybe venni vámvisszatérítést, forgalmi adó visszaigénylést, állami támogatást. A nyilatkozatot a vámhivatal az árunyilatkozat mellékleteként kezeli. Az illetékes szerv a vámvisszatérítést, a forgalmi adó visszafizetését, az állami támogatást csak akkor teljesítheti, ha a raktározásról szóló árunyilatkozaton a vámhivatal a "Vámvisszatérítés elvégezhető", a "Forgalmi adó visszaigényelhető", "Az állami támogatás igényelhető" záradékot alkalmazott. A raktározott áru kitárolásakor az igénybe vett visszatérítések (levonások) összegét, illetőleg azt, ha visszatérítési jogosultságával az ügyfél nem élt, igazolni kell. A tv. 7. §-a (1) bekezdésének e) pontja esetén a vámbiztosítékot a belföldi forgalom számára történő vámkezeléskor, a külön törvény alapján meg nem fizetendő forgalmi adók összegére kell nyújtani.

(3) A tv. 7. § (1) bekezdésének e) pontja alkalmazásakor a belföldi forgalom számára történő vámkezeléskor a meg nem fizetett forgalmi adóra a jövedéki tevékenységhez nyújtott bankgaranciát - annak mértékéig - a jövedéki terméknek a termelő üzemben való készletre vételétől kell a vámbiztosítékba beszámítani. Amennyiben a jövedéki törvény alapján nyújtott bankgarancia a vámbiztosíték összegére nem nyújt fedezetet, a különbözetre az általános szabályok szerint kell vámbiztosítékot nyújtani. A tv. 7. §-a (1) bekezdésének f) pontja alapján kivitelre kerülő jövedéki termék után akkor kell a tv. szerinti biztosítékot nyújtani, ha azután a belföldi forgalmi adókat nem fizették meg és a továbbítása nem az Egységes Árutovábbítási Eljárásról Szóló Egyezmény alapján történik. Utóbbi esetben a kilépésig vámbiztosítékként az Egyezmény szerinti garancia szolgál. A biztosíték összegét az exportőr nyilatkozata alapján kell megállapítani. Az exportőr gazdasági vezetője által aláírt nyilatkozatnak tartalmaznia kell azt, hogy milyen összegű általános forgalmi adó és fogyasztási adó terhelné a terméket. A vámhivatal ellenőrzi a számítás helyességét."

(2) A Vhr. 11. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A tv. 7. §-ának (2) bekezdése alapján tevékenységi garanciát kell nyújtani a vámszabadterület, a vámraktár létesítéséhez, a halasztott vámfizetéshez, valamint a kezességvállaláshoz. A tv. 7. § (2) bekezdése szerinti adatszolgáltatás tartalmát az e rendelet 6. számú melléklete tartalmazza."

5. § A Vhr. 13. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Vámbiztosítékként azt az eredeti bankgaranciát kell elfogadni, amely tartalmazza

a) a garanciát nyújtó bank (hitelintézet) megnevezését, bankszámlaszámát,

b) külföldi bank (hitelintézet) garanciája esetén a felülgarantáló belföldi bank (hitelintézet) megnevezését, bankszámlaszámát,

c) a megbízó nevét, címét, bankszámlaszámát és adószámát,

d) annak a tevékenységnek (célnak) a megnevezését, amelynek alkalmazásával kapcsolatban a garancianyilatkozatot kiadták,

e) a garancia összegét számmal és betűvel,

f) a garancia érvényességének kezdő és végső időpontját,

g) a kedvezményezett vámhatóság megnevezését,

h) a garanciavállaló kötelezettségvállalását arra vonatkozóan, hogy a megbízója vámteherfizetési kötelezettségéről szóló határozat megküldésével egyidejűleg benyújtott írásbeli igénybejelentését feltétel nélkül, a kézhezvételtől számított három banki munkanapon belül teljesíti a tv. 147. §-a (1) bekezdésének a) pontjában foglaltakkal, valamint e rendelet előírásaival összhangban."

6. § A Vhr. 14. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az (1) bekezdés szerinti kezességi nyilatkozat kizárólag írásban - ideértve a telefaxot is - adható. A telefaxon adott kezességi nyilatkozat elfogadható, de az eredeti példányt a vámhivatal részére három napon belül az átvételt igazoló módon el kell juttatni."

7. § (1) A Vhr 15. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A vámhivatal a vámbiztosíték nyújtását és formáját a vámárut kísérő vámokmányra is feljegyzi. Egy vámeljárásban a tv. 7. § (1) bekezdésének e) pontjában foglaltak szerint nyújtható vámbiztosíték kivételével, csak azonos formában nyújtott vámbiztosíték fogadható el."

(2) A Vhr. 15. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Ha a vámhivatal bankgaranciát vagy fedezetigazolást, illetve készfizető kezességvállalást vámbiztosítékként elfogad, az arról szóló okmányok eredeti példányát bevonja és nyilvántartása mellékleteként kezeli. Árutovábbítás esetén egy záradékolt másolatot a küldeményt kísérő iratokhoz kell csatolni. E rendelkezés végrehajtásánál a telefaxon érkezett okmányt kell eredetinek tekinteni."

8. § (1) A Vhr. 17. §-a (1) bekezdésének felvezető mondata és a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A tv. 8. §-a (2) bekezdésének f) pontjában hivatkozott vámteher mértéke

a) a tv. 7. §-a (1) bekezdésének f) pontja alkalmazásában a termelési célból importált termék belföldi értékesítése esetén fizetendő adó, valamint - ha törvény így rendelkezik - az adót terhelő általános forgalmi adó összege;"

(2) A Vhr. 17. §-ának (2)-(5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A tv. 8. §-ának (3) bekezdése alkalmazása során az alsó értékhatárt meghaladó áruérték esetén kell a magasabb összegű garanciát alkalmazni.

(3) A vámraktár és a vámszabadterület engedélyese köteles olyan nyilvántartást vezetni, amelyből a vámraktárba, a vámszabadterületre betárolt vámáruk/áruk értéke, halasztott vámfizetés esetén a vámteher pontosan megállapítható. A vámhatóság bármikor jogosult, de negyedévenként köteles a nyilvántartást ellenőrizni.

(4) Az engedélyes negyedévenként a tárgynegyedévet követő hónap tizedik napjáig köteles a nyilvántartást felülvizsgálni, és annak eredményéről a vámhivatalt tájékoztatni. Amennyiben ez a tv. 8. §-ának (3) bekezdése alapján szükséges, az engedélyesnek a bankgarancia kiigazítását harminc napon belül a vámhatóságnál igazolnia kell.

(5) A tv. 8. §-ának (3) bekezdése alkalmazásában áruérték alatt az árunak a raktározás céljából benyújtott árunyilatkozaton, illetve a betárolási rendelkezésen feltüntetett értékét kell érteni. Amennyiben az áru értéke külföldi fizetőeszközben van megadva, azt a tv. 130. §-ában foglaltak alkalmazásával a betároláskor érvényes, az MNB által közzétett hivatalos devizaárfolyamon kell forintra átszámolni."

9. § A Vhr. 18. §-ának (3) bekezdése a következő rendelkezéssel egészül ki:

"Azt, hogy a továbbítani kért vámáru a halasztott vámfizetési jogosultsággal rendelkező saját vámáruja, az adás-vételről szóló, az általa megkötött külkereskedelmi szerződéssel vagy a nevére kiállított számlával vagy olyan származási bizonyítvánnyal kell igazolni, amelyen címzettként feltüntették. Amennyiben a fenti okmányokban a halasztott vámfizetési engedéllyel rendelkező neve és címe nem szerepel, az árutovábbításkor vámbiztosítékként a halasztott vámfizetési engedély nem fogadható el. A tv. 9. §-ának b/3. pontja alkalmazásánál a vámáru a halasztott vámfizetéshez nyújtott garancia alapján - jövedéki termék esetében annak mértékéig - tekintendő biztosítottnak."

10. § A Vhr. 19. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A vámbiztosíték teljes vagy részleges felszabadításáról és visszafizetéséről - a 20. §-ban foglaltak kivételével - az a vámhivatal köteles azonnal intézkedni, amelynek eljárása eredményeként a vám biztosításának indokoltsága teljesen vagy részlegesen megszűnt. A készpénzben nyújtott vámbiztosíték felszabadítását követően az ügyfél részére visszajáró összeget a vámhatóság 15 napon belül kamatmentesen fizetheti vissza. Ezt követően a tv. 142. §-ának (1) bekezdés a) pontja szerinti kamatot köteles a vámbiztosíték indokoltsága megszűnésének napjától fizetni."

11. § A Vhr. 20. §-ának (2)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A tv. 7. §-a (1) bekezdésének e) pontja alapján nyújtott vámbiztosíték felszabadítható,

a) ha a jövedéki tevékenységre nyújtott bankgarancia a vámbiztosíték összegére fedezetet nyújt a jövedéki terméknek a termelő üzemben való készletrevételekor, vagy

b) ha a jövedéki bankgarancia a vámbiztosítékra nem nyújt teljes fedezetet, akkor a jövedéki termék részbeni vagy egészbeni feldolgozását és felhasználását a felhasználó a biztosítékot megállapító vámhivatalnál a jövedéki ellenőrzésre jogosult vámhivatal által elfogadott elszámolással és könyvvizsgálói ellenjegyzéssel igazolja.

(3) A tv. 7. § (1) bekezdésének c)-f) pontja esetében a vámbiztosítékot, a vámhivatal köteles azonnal felszabadítani a kiléptetést végző szakosított határátkelőhely által a kiviteli ellenőrzést végző vámhivatal részére történő közvetlen visszaigazolása alapján. Az Egységes Árutovábbítási Eljárásról Szóló Egyezmény alapján nyújtott tranzitgarancia egyidejű vámbiztosítékként történő elfogadása esetén a vámhivatal a vámfelügyeletet köteles megszüntetni a kiléptetésről szóló igazolás alapján. Amennyiben a vámhatóság a vámbiztosítékot az áru kiléptetésétől számított tizenöt napon belül nem szabadítja fel, - a tranzitegyezmény szerinti garancia kivételével - a tv. 142. §-a (1) bekezdésének a) pontjában megállapított kamatot köteles fizetni."

12. § (1) A Vhr. 22. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A tv. 12. § (4) bekezdése alkalmazása szempontjából nem kereskedelmi forgalomban behozottnak minősül az ezerkettőszáz ECU forintra átszámított és ezer forintra kerekített összegét meg nem haladó egyedi vagy összértékű vámáru, ha annak mennyisége a tv. 1. számú mellékletében meghatározott mennyiségi keretet nem haladja meg."

(2) A Vhr. 22. §-ának (4)-(5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A vámszabadterületen előállított termék belföldi értékesítése esetén - amennyiben a termék előállítása során felhasznált anyagokat vagy azok egy részét Magyarország és meghatározott országok vagy országcsoportok közötti vámkedvezményt előirányzó megállapodások keretében hozták be és a termék ezen megállapodások keretében az ügyfél által igazoltan elnyerte a származó helyzetet - a késztermék belföldi forgalom számára vámkezeléskor alkalmazható az adott megállapodáshoz kapcsolódó kedvezményes vámtétel. Amennyiben a megállapodásokkal összhangban több megállapodás szerinti vámkedvezmény alkalmazása is szóba jöhet, azon megállapodáshoz kapcsolódó kedvezményt kell alkalmazni, amely megállapodás szerinti felhasznált származó anyagok a legnagyobb értékét képviselik a késztermék értékében.

(5) Az aktív feldolgozásban vámkezelt és az előállítást követően közvámraktárba betárolt, majd azt követően a belföldi forgalom számára vámkezelt termékek esetében is alkalmazható a (4) bekezdés szerinti eljárás."

13. § (1) A Vhr. 32. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az Európai Megállapodás hatálya alá tartozó vámáruk/áruk esetében a vám- és egyéb kedvezmények igénybevételének feltételeit az Európai Megállapodás 4. számú Jegyzőkönyve tartalmazza. Az áruk származását - ideértve azok közvetlen szállítását is - EUR.1 Szállítási Bizonyítvánnyal vagy az exportőrnek az Európai Megállapodás 4. számú Jegyzőkönyv IV. számú mellékletében előírt számlanyilatkozattal kell igazolni."

(2) A Vhr. 32. §-ának (5)-(6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) Nemzetközi szerződésben vállalt kötelezettség alapján kell a Közép Európai Szabadkereskedelmi Megállapodás (a továbbiakban: CEFTA) hatálya alá tartozó termékek esetében az áruk származási országát meghatározni. A CEFTA megállapodás által biztosított vám- és egyéb kedvezmények igénybevételének feltételeit a Megállapodás 7. számú Jegyzőkönyve tartalmazza. A származást - ideértve a közvetlen szállítás tényének igazolását is - EUR.1 Szállítási Bizonyítvánnyal vagy az exportőrnek a CEFTA Megállapodás 7. számú Jegyzőkönyv IV. számú mellékletében előírt számlanyilatkozattal kell igazolni. A származást igazoló okmányok kiállításának részletes szabályait a 3. számú melléklet A) Része tartalmazza.

(6) Nemzetközi szerződésben vállalt kötelezettség alapján kell a Magyar Köztársaság és az Európai Szabadkereskedelmi Társulás (a továbbiakban: EFTA) tagállamai közötti szabadkereskedelmi megállapodás (a továbbiakban: magyar-EFTA Megállapodás) hatálya alá tartozó termékek esetében az áruk származási országát meghatározni. A magyar-EFTA Megállapodás által biztosított vám- és egyéb kedvezmények igénybevételének feltételeit a Megállapodás B) Jegyzőkönyve tartalmazza. A származást - ideértve a közvetlen szállítás tényének igazolását is - EUR.1 Szállítási Bizonyítvánnyal vagy az exportőrnek a magyar-EFTA Megállapodás B) Jegyzőkönyve IV. számú mellékletében előírt számlanyilatkozattal kell igazolni. A származást igazoló okmányok kiállításának részletes szabályait a 3. számú melléklet A) Része tartalmazza."

(3) A Vhr. 32. §-a a következő (8)-(9) bekezdéssel egészül ki:

"(8) A tv. 18. §-ának alkalmazásában, amennyiben a páneurópai kumulációs rendszerben részt vevő szerződéses országokba kivitelre kerülő áruk származásának igazolására kerül sor, a származási igazolás akkor adható ki, ha az érintett megállapodások származási jegyzőkönyvei alapján az exportba beépült - a szerződő országokon kívülről származó - import tekintetében teljesítették a kumulációs vámteherfizetési kötelezettséget.[1]

(9) A tv. 19. § (1) bekezdés rendelkezéseit akkor kell alkalmazni, ha nemzetközi megállapodások a származási szabályok alkalmazása tekintetében eltérően nem rendelkeznek."

14. § A Vhr. 33. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"33. § (1) A tv. 20. § (1) bekezdése alkalmazásában a vámáru vámterületre való bekerülése alatt azt az első időpontot kell érteni, amikor a vámárut, vámszabadterületre, vámraktárba beraktározták, aktív feldolgozásban vagy belföldi forgalom számára vámkezelték.

(2) A tv. 20. §-ának (5) bekezdése alkalmazásában a vámérték egyszerűsített megállapításának szabályait, valamint az így vámkezelhető áruk körét a 4. számú melléklet tartalmazza."

15. § A Vhr. a következő 44/A. §-al egészül ki:

"44/A. § A vámhivatal nem köteles a tv. 21. §-ában foglaltak szerint kimunkált vámértéket elfogadni, ha kétség merül fel arra vonatkozóan, hogy a bevallott vámérték nem a ténylegesen kifizetett vagy fizetendő árat tartalmazza. Kétség fennállása esetén a vámhatóság - a tv. 29. §-a értelemszerű alkalmazásával - további adatokat kérhet a vámkezelést kérőtől. Ha a kétség továbbra is fennáll a vámhatóság köteles a végleges döntést megelőzően - az ügyfél kérelmére - írásban közölni az érintett személlyel a kétség okait és megfelelő lehetőséget biztosítani a válaszadásra. A végleges döntést a vámhivatal határozatban közli az ügyféllel."

16. § A Vhr. 46. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) Ha a vámáru olyan adathordozó, amely vagyoni értéket képviselő jogot tartalmaz és az a tv. 28. § (2) bekezdése alapján vámérték növelő tényezőként nem vehető figyelembe, a vagyoni értéket képviselő jog vámértékét csak magának a hordozó eszköznek az értéke képezi. Amennyiben a vámkezeléshez benyújtott számlán a hordozóeszköz értéke nincs elkülönítve a vagyoni értéket képviselő jog értékétől, az elkülönítést az importőr is elvégezheti."

17. § A Vhr. 47. §-a jelenlegi szövegének megjelölése (1) bekezdésre változik, a § a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) A vámszabadterületre történő, továbbá árunak közvámraktárba való kiléptetésnél a vámszabadterületet, illetve a közvámraktárat felügyelő vámhivatalt határvámhivatalnak kell tekinteni."

18. § A Vhr. 50. §-a (2) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A "Vonatjegyzék"-nek tartalmaznia kell:

a) a vonat számát, érkezési/indulási idejét,

b) a fuvarlevéllel továbbított vasúti kocsik számát,

c) küldeményenként a rakomány megnevezését,

d) a "Vonatjegyzék" sorszámát."

19. § A Vhr. 55. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"55. § (1) Csővezetéken, elektromos vezetéken beérkező vagy külföldre kiszállított vámáruról/áruról az üzemeltetőnek az illetékes vámhivatalhoz két példányban kiállított "Jegyzék" benyújtásával kell - folyamatos szállítás esetén a tárgyhónapot követő hónap tizenötödik napjáig, az egy hónapot meg nem haladó eseti szállításnál a szállítás befejezését követő ötödik napig - árubejelentést adni.

(2) A "Jegyzék"-hez csatolni kell a belföldi, illetőleg a külföldi üzemeltető által kiállított, az átadott-átvett vámáru/áru mennyiségét tartalmazó, mindkét fél által aláírt jegyzőkönyvet. A "Jegyzék"-nek tartalmaznia kell:

a) a szállított vámáru/áru megnevezését, mennyiségét;

b) a szállító és a megrendelő nevét, címét;

c) a szállítás kezdetének és befejezésének időpontját;

d) az árubejelentést adó aláírását.

(3) Amennyiben a csővezetéken magyar területen átfolyásmérő készüléket helyeznek el, azt az Országos Mérésügyi Hivatalnak hitelesítenie, a vámhivatalnak vámzárral biztosítania kell. Belföldi átfolyásmérő hiányában vagy ha nemzetközi magánjogi szerződés a külföldi mérőállomáson történő elszámolást rögzíti, a szállított vámáru/áru mennyisége a külföldi mérőállomás adatai alapján is elfogadható. Ha a csővezetéken sem belföldön, sem külföldön átfolyásmérő berendezés nem működik, a csővezeték üzemeltetője a szállított vámáru/áru mennyiségének ellenőrzése céljából köteles a telephelyére állandó vámfelügyeletet kérni.

(4) Az árubejelentéssel egyidejűleg EV benyújtásával kérni kell a vámáru/áru további vámkezelését. A belföldi forgalom számára történő vámkezelés - ha ez szükséges, az utólagos helyesbítés kötelezettségével - értéknyilatkozat alapján is elvégezhető. Az olyan esetekben, amikor az vámáru/áru behozatala nem adásvételi szerződés alapján történik, a vámkezeléshez elfogadható az üzemeltető által kiállított értéknyilatkozat is."

20. § (1) A Vhr. 64. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Amennyiben a vámáru címzettje a tv. 57. §-ának (3) bekezdése szerint a vámkezelést nem kéri, illetve, ha a vámkezelési kérelme nem teljesíthető, a vámhivatal

a) az átmeneti megőrzést az átmeneti megőrző egyetértésével annak telephelyén, vagy

b) az általa elfogadott más helyen rendeli el, vagy

c) gondoskodik a vámáru közvetlen felügyelet alá vételéről.

Az átmeneti megőrző köteles a vámhivatalt értesíteni arról, ha a kiértesített címzett a vámárujának vámkezeléséről a törvényben előírt határidőn belül nem intézkedett."

(2) A Vhr. 64. §-ának (9) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(9) A tv. 44. §-a (2) bekezdése alkalmazása esetén a vámhivatal a vámáruk általa kijelölt helyen történő átmeneti megőrzését - a tv. 9. §-ában foglalt mentesség kivételével - vámbiztosíték nyújtása mellett engedélyezi. A vámárut a fuvarokmány, a számla, a szerződés vagy más okmány alapján a vámhivatalnak az átmeneti megőrzés ilyen esetében is nyilvántartásba kell vennie."

21. § A Vhr. 66. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A vámhivatal a tv. 45. §-ának (5) bekezdésében foglalt feltételek megtartását a vámfelügyelet időtartama alatt ellenőrizni köteles."

22. § A Vhr. 69. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"69. § (1) A tv. 47. §-ának (1) bekezdésében foglaltaktól eltérően

a) a Magyar Köztársaság területén működő diplomáciai és konzuli képviseletek, nemzetközi szervezetek, továbbá ezek személyzetének tagjai és családtagjai használatára érkező, illetőleg általuk külföldi rendeltetéssel feladott áruk tekintetében (a szén és tűzifa kivételével) - amennyiben a küldeményből vagy a vonatkozó okmányokból egyértelműen megállapítható, hogy a címzett, illetve a feladó az említett személyi körbe tartozik - a belföldi forgalom számára vámkezelés, az ideiglenes behozatali eljárás, a raktározás, ideiglenes kiviteli és kiviteli ellenőrzésben való vámkezelés, valamint a kiléptetés céljából történő árutovábbítás elvégzésére budapesti székhelyű (lakhelyű, telephelyű) személyek, szervezetek, képviseletek esetében a budapesti 7. számú Vámhivatal, légi forgalomban a székhelytől, telephelytől függetlenül - a gépjármű kivételével - az 1. és 2. számú Repülőtéri Vámhivatal, az illetékességi területén beérkező, illetőleg külföldi rendeltetéssel feladott vámáru/áru esetében az 1. és 2. számú Repülőtéri Vámhivatal, más esetekben a diplomáciai, konzuli képviselet vagy a nemzetközi szervezet székhelye (lakóhely, telephely) szerint illetékes vámhivatal,

b) a tv. 113. §-ában foglaltak alapján

1. a belföldi forgalom számára történő vámkezelésre - a gépjármű kivételével - a lakóhely (tartózkodási hely) szerint illetékes megyeszékhelyen működő vámhivatal, Budapesten a 7. számú, Pest megyében a Buda-környéki Vámhivatal,

2. a gépjárműnek a belföldi forgalom számára való vámkezelésére, valamint - ha nemzetközi egyezmény eltérően nem rendelkezik - a külföldi állampolgár által hat hónapot meghaladó időtartamra behozott gépjármű ideiglenes behozatalban való vámkezelésére a lakóhely (tartózkodási hely) szerint illetékes területi vámszerv székhelyén működő vámhivatal, Budapesten, Pest, Fejér és Nógrád megyében a budapesti 7. számú Vámhivatal,

c) a külföldi és belföldi légitársaságok részére légi forgalomban érkező és feladott vámáru/áru vámkezelésére a repülőtér vámfelügyeletét ellátó vámhivatal,

d) postaforgalomban beérkező küldemények vámkezelésére a külföldi küldeményeket kicserélő postaszerv mellett működő 14. számú Vámhivatal,

e) a Budapesten megrendezésre kerülő vásárokra, kiállításokra és egyéb nemzetközi rendezvényekre (tudományos-műszaki és művészeti tanácskozásokra, társadalmi rendezvényekre, kongresszusokra) beérkező vásári és kiállítási áruk, reklám- és propagandaanyagok, reprezentációs és ajándéktárgyak vámkezelésére a budapesti 9. számú Vámhivatal,

f) a határ menti gazdálkodás keretében behozott, illetve kivitt vámáruk/áruk vámkezelésére a nemzetközi egyezmény alapján az országos parancsnokság által kijelölt határvámhivatal,

g) a büntetőeljárás megállapítása szerint jogellenesen forgalomba került vámáruk utáni vám kiszabására és beszedésére a büntetőítéletet, határozatot meghozó hatóság illetékessége szerinti megyeszékhelyen működő, Budapesten a 7. számú, Pest megyében a Buda-környéki Vámhivatal,

h) a lefoglalt és a bíróság, a nyomozó- vagy szabálysértési hatóság által visszaadni rendelt vámáruk vámkezelésére a Vámáruraktár, illetőleg az a vámhivatal, ahol a vámárut raktározzák,

i) az ingó vagyontárgyakkal kapcsolatos végrehajtási eljárás lefolytatására a megyeszékhelyen működő, Budapesten az 5. számú, Pest megyében a Buda-környéki Vámhivatal,

j) a kumulációs vámteher kiszabására a vámszabadterületet, magánvámraktárat felügyelő, a vámárut aktív feldolgozásban nyilvántartó vagy az exportáruba való beépítés jogcímén vámmentesen a belföldi forgalom számára vámkezelő vámhivatal,

k) a tv. 47. §-ának (3) bekezdése alapján javasolt szakosított vámkezelési hely létesítése esetén a pénzügyminiszteri rendeletben meghatározott vámhivatal

illetékes.

(2) Az (1) bekezdés j) pontja szerinti esetben kérelemre, amennyiben a feldolgozás jellege, a tevékenység földrajzi elhelyezkedése vagy más jelentős gazdasági érdek ezt indokolja a területre az országos parancsnokság elszámoló vámhivatalt jelölhet ki.

(3) A tv. 47. §-a (3) bekezdése alapján az illetékes miniszternek a szakosított vámkezelési hely létesítésére irányuló, a pénzügyminiszterhez benyújtott írásbeli javaslatában meg kell jelölni a vámkezelendő vámáruk/áruk körét, az alkalmazandó vámkezeléseket, azok várható volumenét, továbbá a szakosított vámkezelőhely létesítésének indokát és a vámkezelőhely konkrét földrajzi megjelölését.

(4) Szakosított vámkezelőhely akkor létesíthető, ha a létesítés indokai, a vámkezelőhely működtetéséhez szükséges létesítmények, a megfelelő berendezések, az üzemeltetés, a szakértői közreműködés, valamint a finanszírozás tekintetében egyetértés alakítható ki a javaslatot tevő miniszter és a pénzügyminiszter között."

23. § A Vhr. 72. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A tv. 50. §-ának (1) bekezdése alkalmazásának minősül az olyan jogszabályban foglalt feltételek vámkezelés során történő érvényesítése, amelyek nem a beléptetés feltételeinek megtagadására vonatkozó korlátozásokat, tiltásokat írnak elő. A tv. 50. §-a (1) bekezdésének végrehajtásánál a külkereskedelmi törvény hatálya alá nem tartozó gépjárművek vámkezelésénél is alkalmazni kell a közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszternek a gépjárművek behozatalával kapcsolatos feltételeket szabályozó rendeletében meghatározott korlátozásokat."

24. § (1) A Vhr. 74. §-ának (1)-(2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A vámkezeléshez írásbeli árunyilatkozatként - ha e rendelet másként nem rendelkezik - az Egységes Vámárunyilatkozatot (a továbbiakban: EV) kell alkalmazni. A vámkezeléshez kizárólag az országos parancsnokság engedélyével gyártott EV nyomtatvány fogadható el. EV benyújtásával kell kérni a páneurópai kumuláció szabályai által biztosított kedvezmény igénylése esetén fizetendő kumulációs vámteher kiszabását is.

(2) Az árunyilatkozatot az áruvizsgálatra kijelölt helyen akkor lehet benyújtani, ha ott az árunyilatkozat felülvizsgálatának, feldolgozásának feltételei biztosítottak."

(2) A Vhr. 74. §-ának (3) bekezdése a következő e)-g) ponttal egészül ki:

(Az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően árunyilatkozatként elfogadható:)

"e) feladott útiholmi esetében - ha az útiholmi jelleg kétségtelenül megállapítható - az útipoggyászvevény;

f) postai forgalomban az Igazolás I-II. elnevezésű, a vámhivatal által hivatalból kiállított okmány;

g) a külső árutovábbítási eljárás esetén a 84/1996. (VI. 14.) Korm. rendelettel kihirdetett, az áruforgalom formalitásainak egyszerűsítéséről szóló Egyezményben meghatározott - a részes államok hivatalos nyelvén kiállított - nemzetközi vámokmány."

25. § A Vhr. 76. §-ának (1) bekezdése a következő g)-j) ponttal egészül ki:

(Számla csatolása nélkül végezhető el:)

"g) az aktív feldolgozás során keletkezett hulladék vagy melléktermék vámkezelése;

h) a vámhatóság zálogjogát megelőző zálogjog érvényesítése esetében a belföldi forgalom számára való vámkezelés;

i) a csővezetéken - ideértve az elektromos vezetéket is - érkező vámáruk belföldi forgalom számára történő vámkezelése azzal a feltétellel, hogy az értéknyilatkozat alapján megállapított vámértéket a számla beérkezését követően szükség szerint helyesbíteni kell;

j) a tv. 77. §-a (1) bekezdésének c) és j) pontja szerinti jogcímen végzett vámkezelés."

26. § (1) A Vhr. 78. §-a (1) bekezdésének felvezető mondata és c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A kereskedelmi forgalomban benyújtott számla - az (5) bekezdésben foglaltak kivételével - akkor fogadható el, ha az tartalmazza:"

"c) az vámáru/áru származási országát, ha az vámárut/árut kísérő egyéb okiratból az nem állapítható meg;"

(2) A Vhr. 78. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) Ahhoz a vámkezeléshez, amelynél a behozatalhoz/kivitelhez adásvételi ügylet nem kapcsolódik vagy adásvételi ügylet esetében a vámkezelni kért küldemény vámértéke/értéke az e rendelet 22. §-ában foglaltaknak megfelelően közzétett értékhatár 25%-ának ezer forintra kerekített összegét nem haladja meg, olyan - vámcélokra kiállított számla is elfogadható, amely az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően csak a következő adatokat tartalmazza: a behozott vámáru, kivitt áru megnevezését, vámértékét, értékét, a küldő és a címzett adatait, valamint azt, hogy a számla vámcélokra szolgál."

27. § (1) A Vhr. 80. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, és a § kiegészül egy új (2) bekezdéssel, egyidejűleg a (2)-(7) bekezdés jelölése (3)-(8) bekezdésre módosul:

"(1) Az összevont árunyilatkozat adását a vámhivatal legfeljebb tíz munkanapos határidővel engedélyezheti.

(2) A tv. 53. §-a (2) bekezdésének b) és c) pontjában említett nagytömegű behozatal vagy kivitel alatt azonos áruk nagy mennyiségben, rendszeresen történő behozatalát, kivitelét kell érteni."

(2) A Vhr. 80. §-ának új (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) Belföldi forgalom számára történő vámkezelés esetén az összevont árunyilatkozat adására jogosult a vámáru megérkezését köteles a vámhivatalnál a fuvarokmányok és az árutovábbításra vonatkozó árunyilatkozat bemutatása mellett bejelenteni. A vámhivatal a bejelentés alapján a vámárut nyilvántartásba veszi és ezt, valamint a vámvizsgálat adatait a fuvarokmányokon feljegyzi, majd a vámárut kiadja. Az összevont árunyilatkozatot legkésőbb az engedélyben meghatározott időszak lejártát követő második munkanapon be kell nyújtani. Az összevont árunyilatkozat alapján végzett vámkezeléseknél az engedélyezett időszak utolsó napján érvényes szabályokat kell alkalmazni."

28. § (1) A Vhr. 82. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Amennyiben a vámhivatal az írásbeli árunyilatkozatot az ellenőrzés alapján visszaadja, annak okát - az árunyilatkozaton feljegyezve - közli a vámkezelést kérővel. Az el nem fogadott árunyilatkozat az áru/vámáru vámjogi helyzetét nem változtatja meg és a vámkezelést kérőt nem mentesíti a jogszabályban előírt további kötelezettségei alól."

(2) A Vhr. 82. §-a a következő új (8) bekezdéssel egészül ki:

"(8) A vámszervezet központi szerve a vámkezelésnek az árunyilatkozat benyújtása napján való elvégzésére különösen akkor ad általános engedélyt, ha egyes áruk/vámáruk gyors szállításához alapvető érdek fűződik."

29. § A Vhr. 87. §-ának (2) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Továbbfuvarozás esetén a rakomány átrakását csak vámfelügyelet, valamint jogszabályban előírt esetekben más hatósági felügyelet (pl. állategészségügyi felügyelet, veszélyes hulladék esetében környezetvédelmi hatósági felügyelet) mellett lehet elvégezni. A helyettesítő járműben való továbbfuvarozás is csak a vámteher biztosításával történhet."

30. § (1) A Vhr. 88. §-a (3) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a (3) bekezdés kiegészül a következő h) ponttal:

(Az árutovábbítás egyszerűsített szabályai nem alkalmazhatók:)

"d) ha nemzetközi egyezmény eltérően nem rendelkezik a jövedéki és a fokozott ellenőrzést igénylő termékek,"

"h) a mezőgazdasági és élelmiszeripari exporttámogatás rendjéről szóló rendeletben meghatározott termékek közvámraktárból történő kiviteli célú"

(továbbítása során.)

(2) A Vhr. 88. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A tv. 77. §-a (1) bekezdésének c) pontja szerinti jogcímen vámkezelt, külföldi tulajdonában levő és külföldön besorolt (lajstromozott) járművet és szállítótartályt az ideiglenes behozatalban történt vámkezelés időtartama alatt a vámhatár átlépésekor alakiság nélkül kell be-, illetve kiléptetni."

31. § A Vhr. 99. §-a (1) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A vámhivatal által üzemeltetett, raktározott ... foglaltaknak megfelelően közzétett értékhatárnak:)

"c) az egyéb vámáruk/áruk esetében megkezdett száz kilogrammonként és naponként 0,2%-a."

32. § (1) A Vhr. 103. §-a (3) bekezdésének c) és e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A kérelemhez az engedélyt kérőnek csatolnia kell:)

"c) a raktár tulajdonjogát vagy bérleti jogát igazoló okiratot, továbbá az üzemeltetési engedélyhez szükséges, a raktár jellegének megfelelő egyéb hatósági engedélyeket (így különösen: önkormányzati, KÖJÁL-, tűzvédelmi hatósági engedélyt);"

"e) a bankgaranciát vagy fedezetigazolást;"

(2) A Vhr. 103. §-a (4) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A vámraktár létesítése gazdaságilag különösen akkor indokolt, ha)

"c) magánvámraktár esetében az a)-b) pont szerinti indokok fennállnak és a vámáru raktározásának átlagos időtartama - az export céllal betárolt vámáruk kivételével - a harminc napot meghaladja."

(3) A Vhr. 103. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) A harmincnapos tárolási időtől az engedélyező vámhatóság fontos gazdasági érdekekre tekintettel eltérést engedélyezhet."

33. § A Vhr. 105. §-ának (2)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az engedélyezett közvámraktárban a raktárengedélyes a vámhivatal felé a tv. és e rendelet rendelkezései szerint, a beraktározó felé pedig a vele kötött szerződés szabályai szerint felel.

(3) A magánvámraktárban a raktár üzemeltetője a saját rendelkezése alatt álló vámárukat saját felelősségére tárolja."

34. § A Vhr. 107. §-a (2)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A nyilvántartásra a raktárkönyv szolgál. Külön-külön raktárkönyvet kell vezetni a raktározott vámárukról, a belföldi árukról, továbbá a hatóság által lefoglalt vámárukról/árukról. A raktárkönyv és mellékletei (így különösen a raktári nyilvántartólap és a cikkenkénti nyilvántartólap, valamint a 6. számú melléklet) vezethető kézi úton, illetőleg számítógéppel, ha az erre a célra szolgáló program alkalmazását a területi parancsnokság jóváhagyta. A kézi úton vezetett raktárkönyv nyomtatványokat könyvbe fűzve, a vámhivatal által hitelesítetten kell használni. A számítógéppel vezetett nyilvántartás esetében az aznap felvett adatokat naponta ki kell nyomtatni, és az így készült okmányt legkésőbb a tárgyhét utolsó napján a vámhivatallal hitelesíttetni kell, majd ezt követően lefűzve kell tárolni. A nyilvántartást és mellékleteit az utolsó tétel kivezetését követő ötödik év utolsó napjáig meg kell őrizni.

(3) A nyilvántartásnak az alábbi adatokat kell tartalmaznia:

a) a raktározott vámárunak/árunak a vámraktárban kijelölt tárolási helye;

b) a beraktározás napja;

c) a raktározási árunyilatkozat azonosító száma;

d) a beraktározó neve, címe, belföldi beraktározó esetén adószáma;

e) a csomagok darabszáma, a csomagolás módja, jele, számjele;

f) a vámáru/áru

1. bruttó tömege kg-ban, gáz halmazatállapotú anyag esetén m3-ben,

2. nettó tömege kg-ban, gáz halmazállapotú anyag esetén m3-ben,

3. megnevezése, gépjármű és fegyver esetében az egyedi azonosításhoz szükséges adatok,

4. értéke devizában és forintban kifejezve;

g) a kiraktározásra vonatkozó adatok."

35. § (1) A Vhr. 112. §-a (2) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Egyszerűsített eljárás során a bizományosi és vevőszolgálati szerződés alapján létesített magánvámraktárba)

"a) a beraktározás és a külföldi rendeltetésű kitárolás kizárólag vámellenőrzés mellett történhet;"

(2) A Vhr. 112. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Amennyiben magánvámraktárban exporttermékbe beépítés céljából történik a beraktározás, a (2) bekezdésben foglaltak szerint kell eljárni azzal, hogy a (2) bekezdés b) pontjában foglalt kötelezettség teljesítésének felel meg az is, ha a raktárengedélyes a készáru külföldre történő kiszállításának igazolásával kéri a vámáru belföldi forgalom számára történő vámkezelését a vámteher egyidejű törlésével. A páneurópai kumulációs rendszerhez csatlakozó szerződéses államok piacára történő kiszállítás esetén - amennyiben az áru kedvezményes származásának igazolását kérik -, az igazolás kiadásának feltétele a kumulációs vámteher-fizetési kötelezettség teljesítése."

(3) A Vhr. 112. §-a a következő (6) és (7) bekezdéssel egészül ki:

"(6) A magánvámraktárba beraktározott vámárut a raktár engedélyese - az illetékes területi parancsnokság engedélyével - a vámraktárral azonos telephelyen levő feldolgozó üzembe feldolgozás céljából kiszállíthatja. A feldolgozás alá vont vámárura a késztermék elkészülését követően tíznaponként kell a belföldi forgalom számára való vámkezeléshez árunyilatkozatot adni. A feldolgozás időtartama alatt a vámárut a kérelmező felelősségére raktározottnak kell tekinteni és arra biztosítékként a vámraktárra érvényes tevékenységi garancia szolgál.

(7) Az engedélyt a területi parancsnokság akkor adhatja ki, ha a kérelmező

a) a vámraktárból a termelő üzembe szállított vámárukról naprakész nyilvántartást vezet;

b) gyártási normákkal igazolja a feldolgozás szükséges időtartamát;

c) a belföldi forgalom számára történő vámkezeléshez a 128. §-ban meghatározott anyagfelhasználási kimutatást csatol."

36. § A Vhr. 113. §-ának (2)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott nyilvántartó lapot a raktárengedélyes köteles kiállítani. Egy nyilvántartó lapon - figyelembe véve a vámtarifa előírásait, valamint a vámtarifa általános rendelkezéseiben foglaltakat is - csak az azonos vámtarifaszámú és magyar alszámú, az azonos származású, az azonos vámteher fajtakód alá tartozó, azonos devizanemben, valamint az azonos mennyiségi egységben nyilvántartott vámárukat/árukat lehet feltüntetni.

(3) Az (1) bekezdés b) pontjában előírt cikkenkénti anyagnyilvántartás a nyilvántartó lapon egy vámtarifaszámon belül a különböző áruféleségek elkülönítésére szolgál. A cikkenkénti anyagnyilvántartás az adott nyílvántartó lap melléklete, amelyet a raktárengedélyesnek naprakészen kell vezetnie."

37. § A Vhr. 121. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A tv. 71. §-ának (2) bekezdése alapján az a külföldi, aki az árut megvásárolta és a vételárat kiegyenlítette, jogosult a beraktározó (exportőr) által közvámraktárba beraktározott áruval raktárműveleteket végezni, kiléptetése céljából árutovábbítást kérni és belföldi gazdálkodóval aktív feldolgozás céljából szerződést kötni. Kiviteli irányú árutovábbítás kérésekor köteles a beraktározó (exportőr) által igénybe vehető visszatérítések (vám, adó) és az állami (export) támogatás erejéig vámbiztosítékot nyújtani."

38. § A Vhr. 123. §-ának (1)-(2) bekezdése helyébe a következő (1) bekezdés lép, egyidejűleg a (3)-(4) bekezdés jelölése (2)-(3) bekezdésre módosul:

"(1) Az aktív feldolgozásban való vámkezelés engedélyezéséhez a kérelmezőnek be kell nyújtania:

a) a behozatali engedélyhez kötött vámárura vonatkozó IKIM engedélyt;

b) a tevékenység helye szerint illetékes környezetvédelmi felügyelőség jogerős előzetes engedélyét, amely szükség szerint tartalmazhatja a feldolgozás során keletkező hulladékok kezelésére, felhasználására vonatkozó előírásokat is;

c) a cégbejegyzés megtörténtét igazoló kilencven napnál nem régebbi keltű cégkivonatot, illetőleg a vállalkozói minőséget tanúsító okmányokat, az adóbejelentkezési lapot vagy annak másolatát;

d) az aktív feldolgozási tevékenységre vonatkozó külkereskedelmi szerződést.

Az engedélyes közölni köteles a vámhivatallal az a)-d) pontokban felsorolt feltételek meglétében bekövetkezett változásokat. A vámhivatal az engedélyezési feltételek meglétét bármikor vizsgálhatja, indokolt esetben az engedélyt visszavonja."

39. § (1) A Vhr. 125. §-a következő új (1) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi (1)-(2) bekezdés jelölése (2)-(3) bekezdés jelölésre változik:

"(1) A tv. 73. §-a (3) bekezdésének alkalmazásánál a nemzetközi szerződésben vállalt kötelezettség érvényesítése alatt - értelemszerűen - e rendelet 112. § (4) bekezdése utolsó mondatában foglaltakat kell érteni."

(2) A Vhr. 125. §-a új (3) bekezdésének g) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A tv. 73. §-ának (4) bekezdése végrehajtásában a belföldi forgalom számára való vámkezelés feltételeinek tisztázása tekintetében a vámhivatalnak a következőket kell végrehajtania:)

"g) amennyiben a raktározási határidő lejártáig a belföldi forgalom számára való vámkezelés feltételeit nem igazolják vagy a külföldre való kivitelt nem kérik, a vámhivatal az e rendelet 64. §-ának (8) bekezdése értelemszerű alkalmazásával intézkedik a vámáru értékesítésére, illetőleg - az e rendelet 118. §-ában foglalt esetekben - annak megsemmisítésére. Ilyen esetben, ha a vámteher befizetése már megtörtént, azt az előírás törlése mellett vissza kell fizetni."

(3) A Vhr. 125. §-a a következő új (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A tv. 142. §-ának (3) bekezdésében foglaltak érvényesítése érdekében, ha az aktív feldolgozást közvámraktárba, kivitel céljából történő beraktározással számolják el, a kamat összegét a vámhivatalnak meg kell állapítania és a vámokmányokon fel kell tüntetnie azzal a záradékkal, hogy a vámáru esetleges belföldi forgalom számára történő vámkezelésekor a kamatfizetési kötelezettséget érvényesíteni kell."

40. § (1) A Vhr. 127. §-a (2) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A jóváíráshoz az elszámolási határidőn belül igazolni kell, hogy az aktív feldolgozási eljárásba vont vámárut változatlan állapotban vagy feldolgozva a megállapított visszaviteli határidőn belül)

"b) közvámraktárba elszámolás céljából betárolták,"

(2) A Vhr. 127. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(7) A (2) bekezdés d) pontja szerinti újabb aktív feldolgozási eljárásba vonás feltételei megegyeznek az általános szabályokkal. Az újabb aktív feldolgozásban történő vámkezelés azonban csak másik szerződés és a törvényben meghatározott egyéb engedélyek alapján kérhető az eredetileg behozott áru feldolgozására vagy az előző eljárás végtermékére."

41. § A Vhr. 128. §-a (1) bekezdésének b) és c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Az anyagfelhasználási kimutatásnak az alábbi adatokat kell tartalmaznia:)

"b) az aktív feldolgozásba vont vámáru vámtarifaszámát, mennyiségét -, valamint, ha a késztermék kiszállítása olyan nemzetközi megállapodás alapján történt, amelyben az importőr országban vámkedvezményt irányoztak elő - a származási országot és a kedvezményes vámeljárás alapjául szolgáló származást igazoló okmány számát;

c) a kiszállított készáru megnevezését, mennyiségét, nyilatkozatot arra vonatkozóan, hogy a kiszállítás Magyarország és meghatározott országok vagy országcsoportok közötti megállapodás alapján történt-e vagy sem;"

42. § A Vhr. 131. §-a (3) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A jóváírás feltétele az elszámolási határidőn belül annak igazolása, hogy az ideiglenes behozatali eljárásba vont vámárut a megállapított visszaviteli határidőn belül)

"b) közvámraktárba elszámolás céljából betárolták;"

43. § A Vhr. 133. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi (4) bekezdés jelölése (5) bekezdésre változik:

"(4) A külföldi tulajdonában levő, külföldön lajstromozott vasúti kocsit, szállítótartályt - ha az nem tartozik a tv. 77. §-a (1) bekezdésének c) pontja hatálya alá - alakiság nélkül kell ideiglenes behozatalban vámkezelni."

44. § (1) A Vhr. 135. §-a (4) bekezdésének jelölése (6) bekezdésre változik, egyidejűleg az (5)-(6) bekezdés jelölése (4)-(5) bekezdésre változik.

(2) A Vhr. 135. §-ának (7) bekezdése c) pontjának első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

(A (4)-(6) bekezdések alkalmazása esetén az elszámolásnál a vámhivatalnak a következők szerint kell eljárnia:)

"c) a közvámraktárba való beraktározással történő elszámolás esetében meg kell határozni a betárolási értéket, azt a raktározási vámokmányon fel kell jegyezni és mindaddig nyilván kell tartani, amíg a vámárut külföldre ki nem szállítják, illetőleg a belföldi forgalom számára nem vámkezelik."

45. § A Vhr. 135. §-ának (9) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép és a § kiegészül a következő (10) bekezdéssel:

"(9) A (7) bekezdés c) pontjában foglaltakat értelemszerűen alkalmazni kell akkor is, ha a tv. 77. §-a (1) bekezdéseinek b) és d) pontjai alapján ideiglenes behozatali eljárásban vámkezelt vámáru elszámolását a vámteher esedékessége előtt kérik vámraktárba való beraktározással vagy aktív feldolgozási eljárásba vonással.

(10) Az (1) és (3) bekezdésben foglaltakat értelemszerűen alkalmazni kell a tv. 77. §-a (1) bekezdésének c) pontja alapján végzett vámkezelésnél. A tv. 77. §-a (1) bekezdés c) pontja alkalmazásakor figyelembe kell venni a tv. 9. §-a a) pontjának 3. alpontjában, továbbá az e rendelet 88. § (4) bekezdésében foglaltakat is."

46. § A Vhr. 136. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A tv. 77. §-a (1) bekezdés c) pontjában említett megállapodás alatt a külföldivel kötött haszonkölcsön, haszonbérleti vagy csereszerződést kell érteni. A tv. 77. §-a (1) bekezdésének e) pontja szerinti vámkezeléshez a vállalkozási szerződést is be kell nyújtani. Az ideiglenes behozatal feltételeit (visszaviteli határidő, használat helye) a vállalkozási szerződés figyelembevételével kell megállapítani."

47. § A Vhr. 139. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A tv. 77. §-a (1) bekezdésének j) pontjában meghatározott jogcímen vámkezelt vámáru esetében a visszaviteli határidő hatvan napnál több nem lehet."

48. § A Vhr. 140. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"140. § (1) A tv. 77. §-a (1) bekezdésének i) pontja hatálya alá tartozó, gépjárművezetői engedéllyel rendelkező magyar állampolgár által ideiglenes tartózkodására behozott személygépkocsi behozatali és kiviteli vámkezelése "Gépjármű útlevél" benyújtásával is kérhető.

(2) Külföldi természetes személyek hat hónapot meghaladó időtartamra hozott gépjárműveinek ideiglenes behozatalban való vámkezelést EV benyújtásával kell kérni az illetékes vámhivatalnál. A tv. 77. §-a (1) bekezdésének i) pontja alapján külföldi szervezet részére személygépkocsi nem vámkezelhető.

(3) A tv. 77. §-a (1) bekezdésének j) pontja alapján kért ideiglenes behozatal esetében a vámkezelést kérőnek a kölcsönadás tényét igazoló okmányt kell a vámkezelésnél bemutatni."

49. § A Vhr. 143. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium (a továbbiakban: KTM) területi szervei, illetőleg az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (a továbbiakban: ÁNTSZ) előzetes véleményét ki kell kérni a vámáru megsemmisítése során alkalmazandó eljáráshoz"

50. § A Vhr. 144. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A vámárunak az állam részére történő ellenszolgáltatás nélküli felajánlását a nyilvántartó vámhivatalnál EV benyújtásával kell kérni."

51. § A Vhr. 152. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A magyar honosságú szállítóeszközök akkor vámkezelhetők árunyilatkozat benyújtása nélkül ideiglenes kivitelben, ha a jármű és vezetője rendelkezik a fuvarozás, szállítás lebonyolításához szükséges, külön jogszabályban meghatározott engedéllyel. A tv. 86. §-ának (3) bekezdése alapján a nem fuvarozási tevékenység (így különösen: bérlet, haszonkölcsön, csereszerződés) céljából történő ideiglenes kivitel csak az általános szabályok szerint, EV benyújtásával kérhető. Az ideiglenes kivitel időtartama alatt az e rendelet 88. § (4) bekezdésében szabályozott egyszerűsített árutovábbítási eljárás alkalmazható."

52. § A Vhr. 154. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"154. § (1) Az ideiglenes kiviteli eljárásban vámkezelt áruval a megállapított visszahozatali idő lejártát követő harminc napon belül - a (3) bekezdésben foglaltak kivételével - el kell számolni.

Az elszámolás történhet

a) az áru belföldre való visszahozatalával és a belföldi forgalom számára történő vámkezelésével,

b) garanciális csere vagy csere esetében a csereáru behozatalával és a belföldi forgalom számára való vámkezelésével,

c) az ideiglenesen kivitt áru külföldön történő értékesítésének igazolásával,

d) az ideiglenesen kivitt áru megsemmisítésének, megsemmisülésének, eltulajdonításának a külföldi hatóság által történő igazolásával.

(2) Hároméves visszahozatali határidőt lehet megállapítani, ha az ideiglenes kivitel bizományosi vagy vevőszolgálati szerződés teljesítése céljából történik. E határidőn belül az értékesített árukkal félévenként kell elszámolni. Az elszámoláshoz, ha azt az áru külföldön történő értékesítésének igazolásával kérik EV-t kell benyújtani. Az elszámolást követően az árut végleges jelleggel kiléptetettnek kell tekinteni."

53. § A Vhr. 164. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A tv. 90. §-ának (3) bekezdése alkalmazásában a KTM alatt, a KTM által kijelölt szervet kell érteni."

54. § A Vhr. a következő 168/A. §-sal egészül ki:

"168/A. § A tv. 92. §-a (1) bekezdésének alkalmazásában a nemzetközi szerződésben vállalt kötelezettség érvényesítése alatt az e rendelet 112. §-a (4) bekezdésének utolsó mondatában foglaltakat kell érteni."

55. § (1) A Vhr. 177. §-ának (1) bekezdése a következő mondattal egészül ki:

"A tv. 103. § (1) bekezdésének alkalmazásában a nemzetközi szerződésben vállalt kötelezettség érvényesítése alatt az e rendelet 112. § (4) bekezdésének utolsó mondatában foglaltakat kell érteni."

(2) A Vhr. 177. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A tv. 103. §-ának (3) bekezdésében meghatározott vámmentes vámkezelés feltétele, hogy a belföldi fél a sérült alkatrész vagy felszerelési tárgy külföldre kiszállítását, valamint vámhivatali felügyelet melletti megsemmisítését a vámmentes vámkezeléstől számított hatvan napon belül igazolja. Amennyiben a sérült alkatrészt vagy felszerelési tárgyat az állam javára ellenszolgáltatás nélkül felajánlják, a vámmentes vámkezelés csak akkor végezhető el, ha a vámárukat az állam elfogadta."

(3) A Vhr. 177. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) Az importáru szállítás alatti védelmét szolgáló anyag (különösen: láda, rekesz, zsák, hordó, faforgács, fagyapot és egyéb csomagolóeszköz) akkor kezelhető vámmentesen, ha abban vagy azzal védve vámáru is érkezik.

A tv. 103. §-ának (4) bekezdése alapján nem vámkezelhető vámmentesen a többször felhasználható csereburkolat."

56. § A Vhr. 178. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A külföldi fél által szavatossági, jótállási igény alapján ellenszolgáltatás nélkül küldött csereárura, alkatrész, tartozék vámmentességének feltétele, hogy a belföldi fél a hibás áru külföldre kiszállítását vagy vámhivatali felügyelet mellett történő megsemmisítését a vámmentes vámkezeléstől számított harminc napon belül igazolja. A vámkezelési kérelemhez csatolni kell a meghibásodott vámárura vonatkozó eredeti vámkezelési okmányt is. Amennyiben a külföldi fél a szavatossági vagy jótállási kötelezettsége teljesítése során az eredetileg vámkezelt árunál értékesebb csereárut szolgáltat, az értékkülönbözet után a vámterhet meg kell fizetni. Az igazolás elmulasztása esetén a vámteher kiszabása és bevételezése mellett érvényesíteni kell a tv. 142. § (1) bekezdés a) pont szerinti kamatot is."

57. § A Vhr. 184. §-ának (5)-(6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A tv. 109. §-a alapján vámmentességre jogosultak a tv. 109. §-ának (4) bekezdésében említett szervezetek is.

(6) A tv. 109. §-ának (5) bekezdésében meghatározott viszonosság fennállásának ellenőrzése érdekében a Külügyminisztérium az országos parancsnokság rendelkezésére bocsátja a műszaki igazgatási személyzetre vonatkozó viszonossági listát és annak változásait. A viszonossági lista irányadó a műszaki, igazgatási személyzetnek a tv. 109. §-ának (7) bekezdése szerinti vásárlási jogosultsága tekintetében is. A Külügyminisztérium az országos parancsnokság részére megküldi a tv. 109. §-ának (3)-(4) bekezdésében említett személyek és szervezetek jegyzékét és az azokban bekövetkezett változásokat is, továbbá kérelemre tájékoztatást ad az egyes szervezetek vásárlása volumenének indokoltságáról. A diplomataboltban vásárolt áruk három éven belül a tv. 109. §-a szerint nem kedvezményezett kör részére csak a tv. 45. §-a (5) bekezdésének alkalmazása mellett idegeníthetők el."

58. § A Vhr. 189. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A 22/1997. (II. 13.) Korm. rendelet hatálya alá tartozó személyek és együttélő családtagjaik tekintetében a (3)-(4) bekezdésben meghatározottakat a kirendelő közigazgatási szerv igazolja. A hazatelepülők tekintetében a tv. 113. § (5) bekezdésének a) pontjában foglalt feltétel akkor is teljesítettnek tekintendő, ha a vámárut hat hónappal a beköltözés előtt megrendelték."

59. § (1) A Vhr. 196. §-a (3) bekezdésének felvezető mondata és d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A tv. 116. §-ának (3) bekezdése alapján az országos parancsnokság kérelemre a következő szervezeteknek adhat - a tv. 116. §-ában meghatározott feltételek megléte esetén - általános engedélyt a vámmentes vámkezeltetésre:"

"d) a Megállapodás D) Része esetében az olyan szervezeteknek, amelyek kutatással, tudományos munkával alapításukról rendelkező okiratok szerint alapfeladatként (tevékenységként) foglalkoznak, és ezt a tevékenységet ténylegesen folytatják;"

(2) A Vhr. 196. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) A Megállapodás A) Melléklet (iii) pontja alkalmazásában sokszorosított, de nem nyomtatott könyvnek és dokumentumnak minősül a lézerleolvasó rendszerhez való lemezen (CD) vagy mágneses adathordozón beérkező könyv és dokumentum is."

60. § A Vhr. 198. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"198. § (1) A Megállapodás D) Melléklete alapján kizárólag az oktatás vagy tudományos kutatás céljára szolgáló műszer és készülék vámkezelhető vámmentesen.

(2) A műszerek és készülékek vámmentes vámkezeléséhez a szervezet vezetőjének nyilatkozatot kell benyújtani, amely tartalmazza:

a) a gyártó által használt pontos kereskedelmi megnevezést, a vámtarifaszámot;

b) a gyártó és a szállítók nevét és címét;

c) a származási országot;

d) a felhasználás célját;

e) azon terv pontos leírását, amelynek kivitelezéséhez a műszert vagy a berendezést fel kell használni;

f) a vámértéket;

g) a behozatal időpontját;

h) amennyiben a beszerzés - költségvetési szerv esetében - a közbeszerzésekről szóló 1995. évi XL. törvény hatálya alá tartozik, annak igazolását, hogy a beszerzés annak előírása szerint történt;

i) arra vonatkozó nyilatkozatot, hogy a vámmentesen vámkezelt műszerekkel és készülékekkel vállalkozási vagy bevételt eredményező egyéb tevékenységet nem végeznek.

(3) A Megállapodás alapján vámmentesen vámkezelt tudományos műszerek vagy készülékek pótalkatrészei, alkatrészei vagy speciális tartozékai is vámmentesek, feltéve, hogy ezeket a pótalkatrészeket, alkatrészeket vagy speciális tartozékokat a műszerrel vagy készülékkel egyszerre hozzák be, vagy a későbbi behozatal esetén igazolják, hogy azok a vámmentesen vámkezelt műszerhez vagy készülékhez érkeztek. Későbbi behozatal esetén a vámkezelést kérőnek az árunyilatkozathoz csatolnia kell a műszer vagy készülék vámkezelésére vonatkozó árunyilatkozatot is."

61. § A Vhr. 199. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"199. § A Megállapodás E) Melléklete (ii) bekezdésében meghatározott vámáruk vámmentes vámkezeléséhez a vámmentességre feljogosított szervezet vezetőjének nyilatkoznia kell arra vonatkozóan, hogy a vámmentesen vámkezelni kért árut a vakok oktatási, tudományos és kulturális fejlődésének céljára készítették."

62. § A Vhr. 203. §-a a következő új (2) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi (2)-(3) bekezdés jelölése (3)-(4) bekezdésre változik:

"(2) A tv. 120. §-a (2) bekezdésének alkalmazásában vámhivatali felügyelet mellett megsemmisítettnek minősül az 1996. évi XLIII. törvény 1. § (1) bekezdésében meghatározott fegyveres szervek és a felügyeletüket ellátó minisztériumok által bemutatás, gyakorlat vagy kipróbálás céljából behozott és a felhasználás, használat közben megsemmisült vámáru is. A megsemmisült vámárukról a felhasználó szerv jegyzéket köteles adni a közvetlen felügyeletet biztosító vámhivatal részére, mely intézkedik a vámfelügyelet megszüntetésére."

63. § A Vhr. 207. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"207. § (1) A tv. 125. §-ának alkalmazásában - amennyiben törvény másként nem rendelkezik - a vámfizetési kötelezettség alatt vámteherfizetési kötelezettséget kell érteni. E rendelkezés alkalmazása során az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. törvénynek az adófizetésre kötelezett személyére vonatkozó szabályait is figyelembe kell venni.

(2) A tv. 125. §-a (2) bekezdése b) pontjának 3. alpontjában szabályozott készfizető kezességvállalás alapján keletkező vámteherfizetési kötelezettség a tv. 7. §-ának (5) bekezdésében foglaltakra tekintettel a halasztott vámfizetési lehetőségen kívüli vámteher megfizetési kötelezettség vállalást jelent.

(3) A vámkezelést kérőnek a tv. 125. §-ának (3) bekezdésében foglaltakhoz hasonlóan nyilatkoznia kell arról is, hogy az általános forgalmi adóról szóló törvény alapján ki kötelezett az általános forgalmi adó megfizetésére, amennyiben az általános forgalmi adót a más jogcímen keletkezett forgalmi adójából le kívánja vonni.

(4) Aktív feldolgozásra történő ideiglenes behozatal esetén, ha a vámkezelést megbízott útján kérik, a tv. 125. §-a (2) bekezdésének d) pontja alkalmazásában vámfizetésre kötelezettnek azt kell tekinteni, akinek a nevében kérik a vámkezelést.

(5) A tv. 125. §-a (2) bekezdésének g) pontjában foglalt rendelkezés alapján vámfizetésre kötelezett az, aki nem nyílt árusítású üzletből olyan árut vásárolt vagy más módon megszerez, amelynek jellegéből, jelzéséből vagy az árura vonatkozó egyéb körülményekből nyilvánvalóan megállapítható, hogy az áru külföldi származású, ennek ellenére nem győződik meg arról, hogy annak a belföldi forgalom számára való vámkezelése megtörtént-e, illetőleg, hogy az után a vámterhet megfizették-e.

(6) Az e rendelet 19. §-ának (6) bekezdése érvényesítése esetén az a bank, amely a törvényben foglaltak szerint bankgaranciát nyújt, a tv. 125. §-a (2) bekezdésének b) pontjában foglaltakkal azonos módon vámfizetésre kötelezettnek minősül.

(7) A kumulációs vámteher kiszabása esetén a vámkiszabását kérő nem a tv. 125. §-ának (2) bekezdése alapján minősül vámfizetésre kötelezettnek."

64. § A Vhr. 208. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"208. § (1) A vámteher megállapításának alapja a vámáru értéke és mennyisége. Megállapításakor - a tv. 128. §-a (2) bekezdésében foglaltak és az összevont árunyilatkozat adásának kivételével - a vámárunak az árunyilatkozat elfogadásának napján fennálló jellegét kell alapul venni. Összevont árunyilatkozat adás esetén a vámárunak az engedélyező vámhivatalnál történő nyilvántartásba vétel napján fennálló jellegét kell figyelembe venni.

(2) A kumulációs vámteher kiszabása az e tv. 20. § (1) bekezdése szerinti vámérték figyelembevételével történik.

(3) A kumulációs vámterhet:

a) a Kereskedelmi Vámtarifa 1-24. Árucsoportjába tartozó vámáruk/áruk esetében a hatályos jogszabályok szerinti teljes összegben,

b) a 25-49. és 64-97. Árucsoportba tartozó termékeknél legfeljebb a vámérték 5%-ában,

c) az 50-63. Árucsoportba sorolt termékek esetén legfeljebb a vámérték 10%-ában

kell megállapítani.

(4) A (3) bekezdés b) és c) pont alkalmazásában, ha a kumulációs vámteher együttes mértéke 5, illetve 10%-nál alacsonyabb, értelemszerűen a hatályos jogszabályok által előírt vámteher kiszabására kerül sor.

(5) A kumulációs vámteher kiszabás sorrendjének megállapításánál a tv. 135. §-ának (6) bekezdésében foglaltak az irányadók.

(6) Amennyiben az elfogadott árunyilatkozatot a vámhivatal a tv. 55. §-ának (6) bekezdése alapján visszautasította, a vámteher kiszabásának szempontjából a benyújtandó új árunyilatkozat elfogadásának időpontját kell figyelembe venni."

65. § A Vhr. 211. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A kumulációs vámterhet a kiszabást kérővel a kiszabás napjától számított három munkanapon belül közölni kell. A tv. 131. §-ában foglalt esedékesség szabályait ez esetben nem kell alkalmazni."

66. § A Vhr. 213. §-ának (3)-(5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A központi költségvetési szerv illetékes vezetőjének a kincstári finanszírozás terhére történő vámkezelésénél nyilatkoznia kell arról, hogy a vámárut terhelő vámterheket a kincstárnál kezelt pénzeszközökből fogja kiegyenlíteni, ezt követően a vámárut a vámhivatal a központi költségvetési szerv részére kiadja. A központi költségvetési szerv tizenöt munkanapon belül igazolni köteles, hogy a Magyar Államkincstár (a továbbiakban: Kincstár) felé történő átutalási intézkedését a Kincstár elfogadta. A központi költségvetési szervnek nem a Kincstáron keresztül lebonyolított forgalmában beérkező vámáruk után a vámterheket az általános szabályok szerint kell megfizetni.

(4) A tv. 128. § (1) bekezdése alapján kiszabott kumulációs vámterhet a kedvezményes származási igazolás kiadása előtt olyan időben kell megfizetni, hogy a befizetés a kiviteli ellenőrzésnél igazolható legyen.

(5) Amennyiben a tv. 132. §-ának (5) bekezdésében meghatározott halasztott vámfizetésre jogosult fizetési kötelezettségét, bizonyítottan és ismételten határidőben nem teljesítette, az országos parancsnokság a bankgarancia érvényesítésével haladéktalanul intézkedik a tartozás beszedése és az engedély visszavonása iránt."

67. § A Vhr. 214. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A tv. 128. § (1) bekezdése alapján kiszabott kumulációs vámteher elszámolására értelemszerűen alkalmazni kell a tv. 135. §-ának (1), (2), (4), (5), (7) és (8) bekezdéseiben foglalt előírásokat. Amennyiben a kiszabott kumulációs vámterhet a kérelmező a kiszabástól számított kilencven napon belül nem fizeti meg, úgy azt a vámhivatal a határidő lejártát követő ötödik napon törli a nyilvántartásából. A befizetett kumulációs vámterhet a vámhivatal kérelemre a kiszabástól számított öt éven belül visszafizeti, ha a kérelmező igazolja, hogy a kiadott kedvezményes származási igazolás felhasználására nem került sor."

68. § A Vhr. 216. §-ának (1) és (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, és a § a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

"(1) Visszatérítésre az ügyfél erre irányuló kérelme alapján kerülhet sor. A kérelemhez mellékelni kell a tv. 137. §-ában meghatározott feltételek igazolására szolgáló okmányokat (különösen: alapvámkezelés vámokmánya, kiléptetés igazolása, szavatossági, jótállási igény fennállására vonatkozó okmányok), továbbá a vám megfizetését igazoló bizonylatot. A tv. 137. § (1) bekezdése d) pontjának 2. és 3. alpontjai alapján történő vámvisszatérítéshez anyagfelhasználási kimutatást kell mellékelni. Az anyagfelhasználási kimutatásnak értelemszerűen az e rendelet 128. § (1) bekezdése szerinti adatokat kell tartalmaznia."

"(5) A tv. 137. § (1) bekezdése d) pontjának 2-3. alpontjai alkalmazásánál az exportőrtől - az importárura vonatkozó - olyan számla fogadható el, amelyben az exportőr belföldi szállítója nyilatkozik, hogy az áru után a vámteher összegét megfizette és a nyilatkozatban az eredeti vámkezelés tételszámát feltüntette. A vámvisszatérítés további feltétele az áru kiszállítását igazoló okmányok csatolása. Amennyiben a kiszállítás a páneurópai kumuláció rendelkezései keretében valósul meg, a tv. 137. § (1) bekezdés d) pontjának 2. és 3. alpontjában meghatározott vámvisszatérítés ezen rendelkezések figyelembevételével történhet.

(6) A tv. 137. § (1) bekezdése d) pontjának 3. alpontja alkalmazásában az exportáru előállítása során keletkezett selejt, hulladék, melléktermék utáni vámhányad akkor téríthető vissza, ha a hulladékot, mellékterméket, selejtet külföldre kiszállították, vagy a vámhivatal ellenőrzése mellett megsemmisítették."

69. § A Vhr. 217. §-ának (1), (5) és (6) bekezdései helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az egyszerűsített eljárásban történő rendszeres visszatérítést kérelemre a kérelmező székhelye szerint illetékes területi vámszerv a tv. 137. §-a (1) bekezdése d) pontjának 2. és 3. alpontjai esetében engedélyezheti a (2) bekezdés szerinti feltételekkel."

"(5) A gyártási folyamat során felhasznált, de a termékbe be nem épülő (megsemmisülő) alap-, adalék- és segédanyagok után is engedélyezhető a vámvisszatérítés. Ebben az esetben a vámvisszatérítési kérelemhez be kell mutatni a technológiai anyagfelhasználási normát.

(6) A területi vámszerv visszavonja az engedélyt, ha az engedéllyel rendelkező az abban foglalt feltételeknek nem tesz eleget, ilyen esetben új engedély csak két év eltelte után adható."

70. § A Vhr. 217/A. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"217/A. § A tv. 137. §-ának (2) bekezdése alapján az állami adóhatóság és a társadalombiztosítási szerv a vámhatóságtól jogerős és végrehajtható vagy a jogorvoslattól függetlenül végrehajtható határozattal megállapított tartozás visszatartását kérheti. A megkeresésben fel kell tüntetni a tartozással rendelkező adószámát."

71. § (1) A Vhr. 218. §-ának (1) bekezdése a következő mondattal egészül ki:

"Nem minősül elidegenítésnek a tv. 138. §-a (2) bekezdésének alkalmazásában, ha a vámárut az ott meghatározott feladatokat ellátó szervezetnek átadják, vagy az ilyen szervezeten keresztül rendeltetésszerűen szétosztják."

(2) A Vhr. 218. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A tv. 138. §-ában foglaltak alkalmazása esetén a kérelmező gazdálkodási tevékenysége ellehetetlenülésének vizsgálatához köteles az illetékes vámhatósághoz benyújtani:

a) a kamattartozás teljes elengedése iránti kérelem esetén a vámtartozás legalább 50%-ának megfizetéséről, a mérséklés iránti kérelem esetén a vámtartozás legalább 30%-ának megfizetéséről szóló igazolást;

b) a tárgyévet megelőző három évre vonatkozó auditált mérlegeket a mérlegbeszámolóval;

c) a tárgyévre vonatkozó könyvvizsgáló által ellenjegyzett kimutatást a szállító- és vevőállományról, az egyéb befektetésekről és részesedésekről, a megelőző három évre vonatkozó vagyonváltozásáról;

d) a 30, 60 és 90 napos, továbbá a folyamatban lévő peresített követelésállomány kimutatását;

e) az igazolást arra vonatkozóan, hogy adó-, tb- és helyi adó tartozása nincs;

f) - ha van - az e) pont szerinti tartozások megfizetésének átütemezéséről szóló megállapodást;

g) nyilatkozatot arra vonatkozóan, hogy folyik-e a kérelmező ellen csőd-, felszámolási vagy végelszámolási eljárás."

72. § A Vhr. 219. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, és a § a következő (6)-(8) bekezdéssel egészül ki:

"(5) A tv. 141. § (1) bekezdés c) alpontja szerinti kötelezettségszegésnek minősül az az eset is, ha az exportőr a származási igazolás iránti kérelmében a kumulációs vámfizetési kötelezettség tekintetében a vámhatóságot megtéveszti azzal, hogy

a) eltitkolja az exporttermék nem származó anyaghányadát, vagy

b) a valóságosnál kisebb arányú, nem származó termékhányadot mutat ki.

(6) Amennyiben az (5) bekezdés szerinti kötelezettségszegés megállapítására a külföldi vámhatóság megkeresése alapján kerül sor, az a) pont esetében a származási okmányt a vámhivatal nem erősíti meg, és származási okmányonként érvényesíti a tv. 141. § (4) bekezdése szerinti bírságot. Az (5) bekezdés b) pontja esetében a tv. 141. § (4) bekezdése alapján származási okmányonként kiszabja a vámigazgatási bírságot, egyidejűleg - amennyiben a bírságot és a vámteher különbözetet megfizetik - a származási okmányt megerősíti.

(7) Amennyiben az (5) bekezdés szerinti kötelezettségszegés megállapítására nem a külföldi vámhatóság megkeresésére kerül sor, a vámhivatal a (6) bekezdés szerint jár el, de a tv. 141. § (3) bekezdése szerinti vámigazgatási bírságot alkalmazza.

(8) A tv. 141. § (9) bekezdésének rendelkezéseit kell alkalmazni a (6)-(7) bekezdés alapján kiszabott bírságokra is."

73. § A Vhr. 220. §-a a következő (1) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg az (1)-(2) bekezdések jelölése (2)-(3) bekezdésre módosul:

"(1) A tv. 142. § (2) bekezdésének alkalmazásában a vámkedvezmény fogalma alatt a vámmentességet is érteni kell."

74. § A Vhr. 221. §-a a következő (5)-(6) bekezdéssel egészül ki:

"(5) A tv. 143. §-ának (6) bekezdése alkalmazásában a statisztikai illeték és a vámkezelési díj megfizetése alóli mentesítésre vonatkozó kérelmet a pénzügyminiszterhez kell benyújtani a vámterhek elengedésének a kérelmező gazdasági tevékenységére gyakorolt hatása bemutatásával, továbbá a tv. hivatkozott rendelkezésében felsorolt nemzetgazdasági feltételek fennállását bizonyító adatok alátámasztásával.

(6) A pénzügyminiszter határozattal dönt az (5) bekezdés szerinti kérelem elbírálásáról. A pénzügyminiszteri engedély másolatát csatolni kell a vámkezelési kérelemhez."

75. § A Vhr. 225. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"225. § (1) A tv. 147. §-a (1) bekezdésének a) pontja alkalmazásában a nemzetközi egyezmény alatt a páneurópai kumuláció rendszerhez csatlakozó országokkal kötött megállapodásokat kell érteni, amelyek alapján kiszabott kumulációs vámteherről szóló határozat nem tartozik az azonnal végrehajtható határozatok közé.

(2) Az 1957. évi IV. törvény 63. § (2) bekezdésének c) pontja alapján a vámhatóságnak az általa kiadott engedélyt visszavonó, valamint a tv. 137. § (2) bekezdésében meghatározott visszatartási jog gyakorlásáról hozott első fokú határozata azonnal, fellebbezésre tekintet nélkül végrehajtható.

(3) A jogorvoslati eljárás során a vámteher kiszabását, bevételezését és visszafizetését mellőzni kell, ha az árunyilatkozatonként

a) a nemkereskedelmi forgalomban az 500 forintot,

b) kereskedelmi forgalomban az 1000 forintot

nem haladja meg.

(4) Az EUR.1 Szállítási Bizonyítvány adatainak módosítását, kijavítását, illetve annak visszavonását - a nemzetközi megállapodásokkal összhangban - a hitelesítést követő három éven belül lehet kérni, illetve elrendelni."

76. § A Vhr. 226. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A vámigazgatási ügyekben hozott határozat végrehajtása iránt - az ingatlan-végrehajtás kivételével - a tv. 148. §-ának (1) bekezdésében meghatározott szerv intézkedik. Az engedélyező, illetve a visszatartási jogot gyakorló vámhatóság intézkedik az e rendelet 225. § (2) bekezdés szerinti határozatok azonnali végrehajtására."

77. § A Vhr. 227. §-ának (3) bekezdése a következő g)-i) ponttal egészül ki:

[(3) A tv. 153. §-ának (1) bekezdésében foglaltakon túl törölni kell a kiszabott vámterhet]

"g) ha azt a páneurópai kumulációs rendszer által biztosított kedvezményes elbánásra jogosító származás igazolás kiadásával kapcsolatban szabták ki, de a határozatot a fizetést kérő kérelmére visszavonták, vagy a fizetést kérő a befizetést a határozat meghozatalától számított kilencven napon belül nem igazolta;

h) ha azt az e rendelet 112. § (4) bekezdésében említett belföldi forgalom számára történő vámkezelés során szabták ki, és a készáru külföldre történő kiszállítását igazolták;

i) az aktív feldolgozás és ideiglenes behozatal esetében, ha a vámfizetésre kötelezett az esedékes vámterhek beszedése előtt igazolja, hogy az el nem számolt vámárut a visszaviteli határidő lejárta előtt külföldre visszaszállította, közvámraktárba beraktározta. A törlés feltétele, hogy az elszámolási határidő elmulasztása miatt kiszabott vámigazgatási bírságot megfizeti."

78. § A Vhr. 241. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"241. § (1) Hatósági jogkörrel rendelkező vámhatóságok: az alsófokú (helyi) szervek közül a vámhivatal, a vámhivatali kirendeltség, a nyomozó, a szabálysértési hivatal, a Vámáruraktár, a közép fokú szervek közül a vámszervezet fővárosi szerve és a vámszervezet területi szervei, a központi repülőtéri vámszerv (a továbbiakban: területi vámszervek), a Vám- és Pénzügyőrség Központi Járőrszolgálat Parancsnoksága, a Vám- és Pénzügyőrség Ügyvitelszervezési és Számítástechnikai Központja, továbbá felsőfokú szerv a vámszervezet központi (országos) szerve, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága, valamint az országos parancsnok.

(2) Hatósági jogkörrel nem rendelkező szervek: azok a középfokú szervek, amelyek feladata a vámszervek technikai, anyagi eszközökkel való ellátása, a vámkezeléshez szükséges laboratóriumi vizsgálatok elvégzése, továbbá az állomány alapképzése és továbbképzése, valamint az egészségügyi, szociális, kulturális ellátás megszervezése."

79. § A Vhr. 243/A. §-a jelenlegi szövegének jelölése (1) bekezdésre változik, és a § kiegészül a következő (2) bekezdéssel:

"(2) A Vám- és Pénzügyőrség Ügyvitelszervezési és Számítástechnikai Központja - mint számlavezető vámszerv - elsőfokú hatáskörébe tartozik a vámtehertartozásról hatósági bizonyítvány (igazolás) kiadása, továbbá a tv. 137. §-a (2) bekezdésében meghatározott visszatartási jog gyakorlása."

80. § A Vhr. 244. §-a a következő l) ponttal egészül ki:

(Az országos parancsnokság)

"l) kiadja az elfogadott exportőri, az engedélyezett feladói és az engedélyezett címzetti engedélyt."

81. § A Vhr. 258. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"258. § (1) Vámügynöki tevékenység végzésére feljogosító működési engedély iránti kérelmet a székhely szerint illetékes területi parancsnoksághoz kell benyújtani a tv. 204. §-ában meghatározott feltételek meglétének igazolásával.

(2) A vámügynökség alkalmazottai részére a vámügynökség székhelye szerint illetékes területi parancsnokság "Vámügynöki igazolványt" ad ki, amelynek számát az általa kért vámkezeléseknél, egyéb eljárásoknál fel kell jegyezni. A tv. 207. §-ában foglalt rendelkezések alkalmazásakor a vámügynök alkalmazottjának Vámügynöki igazolványát be kell vonni. Az engedély bevonásától számított két éven belül számára új engedélyt kiadni nem lehet."

82. § (1) A Vhr. 3. számú melléklete e rendelet 1. számú melléklete szerint módosul.

(2) A Vhr. 5. számú melléklete helyébe e rendelet 2. számú melléklete lép.

(3) A Vhr. kiegészül az e rendelet 3. számú melléklete szerinti új 6. számú melléklettel.

(4) A Vhr. kiegészül az e rendelet 4. számú melléklete szerinti új 7. számú melléklettel.

83. § (1) E rendelet a (2) bekezdésben foglaltak kivételével a kihirdetés napján lép hatályba.

(2) E rendelet 3-9. §-a, 11. §-a, 15-17. §-a, 27-29. §-a, 34. §-a, 36. §-a, 57. §-a 1997. augusztus 1-jén lép hatályba.

(3) E rendelet 52. §-át és 76. §-át a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.

(4) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a Vhr. 13. §-ának (5)-(6) bekezdése, a 16. § (5) bekezdése, a 17. § (6)-(8) bekezdése, a 18. § (5) bekezdése, a 19. § (8) bekezdése, a 31. § (3) bekezdéséből "és az EUR.2 űrlap", a 82. § (5) bekezdése, a 94. § (2) bekezdése, a 123. § (2) bekezdése, 165. § (5) bekezdése, a 210. § (2) bekezdése, a 213. § (6)-(8) bekezdése, a 216. § (3) bekezdése, a 217. § (2) bekezdés b) pontja és (3) bekezdése, a 222. § (9) bekezdése, a 270. § (1) bekezdés a) pontja, valamint a 270. § (2) bekezdés a) pontja hatályát veszti.

(5) A devizáról szóló 1995. évi XCV. törvény (a továbbiakban: Dtv.) végrehajtásáról rendelkező 161/1995. (XII. 26.) Korm. rendeletnek a 222/1996. (XII. 26.) Korm. rendelet 11. §-ával megállapított 16. §-a (4) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A devizabelföldi és a devizakülföldi a Dtv. 67. §-ának b) pontja alapján 1200 ECU-nek megfelelő forintösszeget meg nem haladó belföldi forgalmi értékű vagyoni értéket vihet ki az országból."

(6)[2] A Vhr. e rendelet 2. számú mellékletével módosított 5. számú melléklete alkalmazására 1998. január 1-jéig kell áttérni.

(7) E rendelet az Európai Megállapodás kihirdetéséről szóló 1994. évi I. törvény alapján az Európai Közösségek jogszabályaihoz való közelítést célozza.

(8) Ahol a Vhr. az Ipari és Kereskedelmi Minisztériumot (IKM) említ, helyette az Ipari, Kereskedelmi és Idegenforgalmi Minisztériumot (IKIM) kell érteni.

Horn Gyula s. k.,

miniszterelnök

1. számú melléklet a 116/1997. (VII. 8.) Korm. rendelethez

A 45/1996. (III. 25.) Korm. rendelet (Vhr.) 3. számú melléklete a következők szerint módosul:

1. A Vhr. 3. számú mellékletének "A) Rész 1. Általános előírások" rendelkezése helyébe a következő rendelkezés lép:

[A) Rész

1. Általános előírások]

"A Magyarország és meghatározott országok vagy országcsoportok közötti vámkedvezményt biztosító megállapodás alkalmazásának feltétele az exportőr országban okmányszerűen kitöltött, a származást igazoló bizonyítvány benyújtása. (Kivételt képez a nem kereskedelmi célra behozott áru.)

Származást igazoló okmányok lehetnek:

- EUR.1 Szállítási Bizonyítvány, amit a vámhivatal záradékolt

- számlanyilatkozat:

= amit a szállítmány értékére tekintet nélkül az elfogadott exportőr állított ki,

= amit bizonyos értékhatárig minden exportőr kiállíthat"[3]

2. A Vhr. 3. számú mellékletéhez "A) Rész 2.1. Kitöltés és javítások" rendelkezése utolsó mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

(2.1. Kitöltés és javítások)

"A javítást az exportőrnek szignójával kell ellátni, amelyet a vámhivatal bélyegzőjével igazol."

Új 2.2.1. pontként a következő rendelkezéseket kell felvenni:

"2.2.1. Elfogadott exportőr

A vámhatóság központi szerve felhatalmazhatja az olyan exportőrt, aki gyakran szállít szabadkereskedelmi megállapodás hatálya alá tartozó termékeket, hogy a termékek értékétől függetlenül számlanyilatkozatot tegyen. Az ilyen felhatalmazást kérő exportőr a vámhatóság számára köteles megadni minden garanciát, ami a termék származó helyzetének, valamint a szabadkereskedelmi megállapodásokban megfogalmazott egyéb szabályok teljesítésének igazolásához szükséges.

2.2.1.1. "Elfogadott exportőr" minősítés iránti kérelem benyújtásának feltételei:

- az exportőr (aki egyben az áru előállítója, reexport ügyletek esetén importőre) a kérelem benyújtását megelőző tizenkét hónapban rendszeresen - átlagosan legalább heti egy alkalommal - szállított szabadkereskedelmi megállapodás keretében árut,

- vámszempontból megbízható,

- belföldi székhelyű,

- az áru származására vonatkozó igazolási kötelezettségének minden esetben maradéktalanul eleget tett,

- az illetékes vámhivatalnak az EUR.1 okmány hitelesítését vagy a külföldi vámhatóság felkérésére végzett utólagos vizsgálat eredményeként a származást igazoló okmányok utólagos megerősítését a megelőző tizenkét hónapban jogerősen elutasítani nem kellett,

- igazolni tudja, hogy a jövőben is rendszeresen fog árut szállítani szabadkereskedelmi megállapodás keretében,

- nem indult ellene csődeljárás.

2.2.1.2. "Elfogadott exportőr" minősítés iránti kérelemhez benyújtandó okmányok

Az "elfogadott exportőri minősítés" iránti kérelemhez az alábbi okmányokat kell benyújtani, illetve az alábbiakról kell adatot szolgáltatni, vagy nyilatkozatot tenni:

- Egyéni vállalkozói igazolvány, három hónapnál nem régebbi cégbírósági bejegyzés másolata.

- Adóbejelentkezési lap másolata.

- A tv. 1. § 23. pontjában meghatározott igazolások arra vonatkozóan, hogy az exportőr vámszempontból megbízható.

- Külkereskedelmi szerződést, levelezést, ami igazolja, hogy a jövőben is rendszeresen fog exportálni szabadkereskedelmi megállapodás keretében.

- Nyilatkozatot arra vonatkozóan, hogy a kérelem benyújtását megelőző tizenkét hónapban rendszeresen - legalább heti egy alkalommal - szállított árut szabadkereskedelmi megállapodás keretében. A nyilatkozatnak tartalmaznia kell, hogy melyik szabadkereskedelmi megállapodás keretében exportálta áruját.

- Nyilatkozatot arra vonatkozóan, hogy nem áll csődeljárás alatt.

- Amennyiben a szabadkereskedelmi megállapodás keretében kiszállított árukra kiállított számlanyilatkozatot nem kívánja eredeti aláírásával ellátni, nyilatkozatot arra vonatkozóan, hogy teljes felelősséget vállal minden olyan számlanyilatkozatért, amely az általa kibocsátott szabályszerű számlán szerepel.

- A kérelemben fel kell tüntetni, hogy mely vámhivataloknál kérte ezidáig a kiviteli ellenőrzést [mely vámhivatal(ok)] hitelesítették az általa benyújtott EUR.1 Szállítási Bizonyítvány(oka)t.

- A kérelemben fel kell tüntetni exportálandó termék(ek) tarifális megnevezését, vámtarifaszámát.

- Az exportálandó termék származásának igazolására szolgáló dokumentáció benyújtása. Ezen belül külön kiemelve, hogy milyen mennyiségű és értékű nem származó alapanyagokat használnak fel a késztermék előállítása során.

- Annak igazolását, hogy rendelkezik olyan nyilvántartással, amelyből a vámhivatal a termék származó voltát bármikor megállapíthatja."

3. A Vhr. 3. számú mellékletének "2.3. Képviselő" rendelkezés első és második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

(2.3. Képviselő)

"A szállítási bizonyítvány kiállításánál az exportőrt meghatalmazott képviselő is helyettesítheti. Ebben az esetben is az exportőr nevét kell feltüntetni a szállítási bizonyítvány 1. rovatában."

4. A Vhr. 3. számú mellékletének "2.5. Aláírás" rendelkezés második mondata után a zárójelben lévő szöveget törölni kell.

5. A Vhr. 3. számú mellékletének "2.7. Nyomtatvány előállítása" rendelkezés első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

(2.7. Nyomtatvány előállítása)

"Az EUR.1 Szállítási Bizonyítvány előállítási jogát a vámhatóság fenntartotta. Áruk Magyarországról történő kivitelénél olyan szállítási bizonyítványok használata, amelyet nem a vámhatóság állítatott elő vagy külföldön gyártottak, nem megengedett."

6. A Vhr. 3. számú mellékletének 2.7.2. EUR.2 űrlapra vonatkozó előírásokat törölni kell.

7. A Vhr. 3. számú mellékletének "2.8.5. Származási ország" rendelkezés a következőkkel egészül ki:

(2.8.5. Származási ország)

"Az Európai Közösségből beérkező áruk esetében származási ország megjelöléseként az Európai Unióra utaló megjelölés is szerepelhet."

8. A Vhr. 3. számú mellékletének "2.8.6. Árumegnevezés" rendelkezés a következő mondattal egészül ki:

(2.8.6. Árumegnevezés)

"Amennyiben nincs elegendő hely az árufelsorolásra - kölcsönös visszahivatkozással - ez a számlán vagy az árut kisérő más okmányon is elvégezhető."

9. A Vhr. 3. számú mellékletének "2.8.7.1. Elfogadott exportőr" pontot törölni kell.

10. A Vhr. 3. számú mellékletének "2.9.1. Exportőr nyilatkozata" rendelkezés a következő rendelkezéssel egészül ki:

(2.9.1. Exportőr nyilatkozata)

"Ennek igazolására a határozatot, valamint a közölt vámterhek befizetését igazoló EV 8. példányát kell bemutatni. Az exportőrnek itt kell nyilatkoznia arról, hogy az exportáru tartalmaz-e nem származó alapanyagot. Nem származó alapanyag felhasználása esetén arra kell nyilatkoznia, hogy kumulációs vámteherfizetési kötelezettségének eleget tett."

11. A Vhr. 3. számú mellékletének "2.9.2. A nyilatkozat alátámasztása bizonylatokkal" rendelkezés helyébe a következő rendelkezés lép:

(2.9.2. A nyilatkozat alátámasztása bizonylatokkal)

"A szállítási bizonyítvány kiállításával egyidejűleg a kiviteli ellenőrzésnél az exportőrnek rendelkezésére kell hogy álljanak a származást igazoló okmányok.

Az "Exportőr Nyilatkozatá"-ban a "Bemutatom..." címszót követően fel kell tüntetni, a származást igazoló okmányok számát valamint, hogy hol találhatók ezek az okmányok.

A származási szabályokkal összhangban, ha a nem származó anyagokat a behozatal alkalmával aktív feldolgozási eljárásba vagy a tv. 103. § (1) bekezdés szerinti vámmentes vámkezelésbe részesítették, illetve az exportőr, ezek magánvámraktárba vagy vámszabadterületre betárolását kérte, a nemzetközi megállapodás 15. Cikke szerinti kumulációs vámterhek befizetését - minden esetben - a származást igazoló okmány hitelesítésénél igazolni kell.

Amennyiben a vámteher közlését tartalmazó határozaton szereplő árumennyiséget, feldolgozva nem egyszerre exportálják, az exportőr köteles a határozaton az egyes exportszállítmányokhoz felhasznált mennyiséget leírni. A vámhivatal a leírás elfogadását záradék alkalmazásával igazolja. A határozaton azt is igazolni kell, ha egy exportszállítmányhoz az abban szereplő árumennyiséget teljes egészében felhasználták."

12. A Vhr. 3. számú mellékletének "2.9.2.1. Előállító" rendelkezés helyébe a következő rendelkezés lép:

(2.9.2.1. Előállító)

"Akkor, ha az exportőr egyben az előállító is a gyártási bizonylatokat (pl. technológiai leírást), a gyártáshoz felhasznált termékek számláit és - amennyiben az alapanyagok származása a késztermék szempontjából meghatározó - a szállítóleveleket és az áruk származásának igazolására szolgáló okmányokat, továbbá a nem származó import alapanyag felhasználása esetén kumulációs vámteher és az azzal egyenlő hatású költségek befizetését igazoló okmányokat három évig meg kell őrizni."

13. A Vhr. 3. számú mellékletének "2.9.2.3. Beszállítói nyilatkozat" rendelkezés utolsó mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

(2.9.2.3. Beszállítói nyilatkozat)

"A beszállítói nyilatkozatnak tartalmaznia kell, hogy az adott áru mely országból származik és melyik szabadkereskedelmi megállapodás alapján minősül származó terméknek."

14. A Vhr. 3. számú mellékletének "2.9.2.5. Használt áruk bizonylatai" helyébe a következő rendelkezés lép:

"2.9.2.5. Import áruk származását igazoló okmányok elfogadásának megtagadása a kedvezmény alkalmazásához

Az EUR.1 Szállítási Bizonyítványt "Technikai okok" miatt vissza lehet utasítani, ha

- az EUR.1 Szállítási Bizonyítványt az előírttól eltérő formában gyártották ki (pl. nincs guilloch mintájú háttere, méretében vagy színében jelentősen eltér a mintától, nincs rajta sorszám, nem a hivatalosan előírt nyelvek egyikén nyomtatták ki;

- a kötelező rovatok egyikét (pl. az EUR.1 4. rovatát) nem töltötték ki;

- az EUR.1 Szállítási Bizonyítványt nem bélyegezték le és írták alá (azaz a 11. rovatot);

- az EUR.1 Szállítási Bizonyítványt egy nem felhatalmazott hatóság hitelesítette;

- a felhasznált bélyegző új, amelyről még nem küldtek értesítést;

- az EUR.1 Szállítási Bizonyítványt másolatban vagy fotómásolatban mutatják be az eredeti helyett;

- a 2. vagy 5. rovat bejegyzései olyan országra hivatkoznak, amely nem tagja a Megállapodásnak (pl. Kuba).

Az okmányt - megjelölve az okokat - "NEM ELFOGADOTT OKMÁNY" megjegyzéssel kell a vámhatóságnak ellátni, és visszaadni az importőrnek, hogy így egy új, visszamenőleges hatállyal kiadott okmányt szerezhessen be."

15. A Vhr. 3. számú mellékletének "2.10. Érvényességi idő" rendelkezés helyébe a következő rendelkezés lép:

(2.10. Érvényességi idő)

"A szállítási bizonyítvány érvényességi ideje 4 hónap. A határidő kezdő napjaként azt a napot kell tekinteni, amikor a szállítási bizonyítványt a vámhivatal igazolta. Zárónap pedig az a nap amikor a szállítmányt a rendeltetési ország vámhivatalának valamilyen vámeljárás végett (ez lehet raktározás vagy árutovábbítás is) bemutatták.

Azokat a szállítási bizonyítványokat, amelyeket a fenti határidő lejárta után nyújtanak be a vámhivatalhoz, el kell fogadni, ha:

- az áru bemutatója igazolni tudja, hogy a határidő előtti benyújtást kivételes körülmények tették lehetetlenné. Ezen körülmény megítélésénél nem kell mereven eljárni, ha az áru származása tekintetében kétségek nem merülnek fel és az áru azonossága is egyértelműen megállapítható,

- az EUR.1 okmány utólagos bemutatása esetén, ha az áru vámkezeltetése a bizonyítvány érvényességi idején belül már megtörtént."

16. A Vhr. 3. számú mellékletének "3.1. Az EUR.1 Szállítási Bizonyítvány visszamenőleges kiadása" rendelkezés helyébe a következő rendelkezés lép:

(3.1. Az EUR.1 Szállítási Bizonyítvány visszamenőleges kiadása)

"Az EUR.1 okmányt a vonatkozó termékek kivitele után is ki lehet adni, ha

- azt tévedés, vétlen mulasztás vagy speciális körülmények miatt a kivitel alkalmával nem adták ki;

- a vámhatóság előtt kellően bizonyítható hogy az EUR.1 Szállítási Bizonyítványt kiadták, de technikai okokból az importálás során nem fogadták el. Bizonyítékként szolgálhat az importőr ország vámhatóságának vagy az importőrnek a levele, melyben a technikai okot is megjelölik.

Ilyenkor a bizonylat 7. rovatába a következő megjegyzést kell beírni az okmány kiállításának nyelvén "KIADVA VISSZAMENŐLEGES HATÁLLYAL".

A kérelmet a kiviteli ellenőrzést vagy előzetes áruvizsgálatot végző vámhivatalnál kell előterjeszteni a vámkezelés tételszámának és időpontjának valamint a kérelem okának megjelölésével."

17. A Vhr. 3. számú mellékletének "3.3. LT-bizonyítványok"-ra, "3.3.1. LT-számlák"-ra vonatkozó szövegrészt törölni kell. Ezzel egyidejűleg a 3.4. pont számozása 3.3. pontra módosul a következő elnevezéssel:

"3.3. Korábban kiadott vagy kibocsátott származást igazoló okmány alapján kiadott EUR.1 Szállítási Bizonyítvány"

(A szöveg változatlan.)

18. (1) A Vhr. 3. számú mellékletének 4., és 4.1. címe helyébe a következő szöveg lép:

"4. Számlanyilatkozat"

"4.1. Számlanyilatkozat formai követelményei"

(2) A Vhr. 3. számú mellékletének 4.1.2. és 4.1.3. pont alatti rendelkezés helyébe a következő rendelkezés lép:

"4.1.2. A számlanyilatkozat szövege

A származási nyilatkozat szövege szabadkereskedelmi megállapodást aláíró országok nyelvén a Megállapodásokban megtalálható.

A nyilatkozatot dátum és kiállítási hely feltüntetésével az exportőrnek saját kezűleg kell aláírnia. Az aláírás alatt az aláíró nevét olvashatóan is fel kell tüntetni, kivéve, ha az aláírás maga is jól olvasható. Az aláírónak az exportáló vállalat alkalmazottjának kell lennie, kívülálló személyt nem lehet meghatalmazni. Az elfogadott exportőr nem köteles a számlanyilatkozatot aláírni, feltéve, ha írásban közli az exportáló ország vámhatóságával, hogy teljes felelősséget vállal minden olyan számlanyilatkozatért, amely az általa kibocsátott szabályszerű számlán szerepel.

4.1.3. Számlanyilatkozat szövegének kiegészítése

"A Megállapodások szerinti nyilatkozat szöveget minden esetben ki kell egészíteni a származási ország megjelölésével.

Amennyiben elfogadott exportőr állít ki számlanyilatkozatot, úgy a nyilatkozat szövegét az elfogadott exportőr vámfelhatalmazási számával ki kell egészíteni. Ha a számlanyilatkozatot nem elfogadott exportőr állítja ki, akkor a "vámfelhatalmazási szám:" szó akár ki is hagyható."

19. A Vhr. 3. számú mellékletének 4.2.2. Részszállítás" rendelkezés helyébe a következő rendelkezés lép:

(4.2.2. Részszállítás)

"Egy EUR.1 Szállítási Bizonyítvány adható - a Harmonizált Rendszer 2 (a) szabálya szerint, a terjedelme miatt szétszerelve vagy összeszereletlenül részletekben - külön fuvareszközben szállított a HR. XVI. , XVII. Áruosztályba, illetve a 73.08 vagy a 94.06 vámtarifaszám alá tartozó termékekre."

20. A Vhr. 3. számú mellékletének 4.3. és 4.3.1. pont alatti rendelkezés helyébe a következő rendelkezés lép:

"4.3. Elfogadott exportőr számlanyilatkozata

Az elfogadott exportőrök által kiállított származási nyilatkozatokra külön előírás vonatkozik.

Ha az elfogadott exportőr származási nyilatkozatot ad a 6. pontban felsorolt értékhatárnál nagyobb értékű árura, a nyilatkozatból ki kell tűnnie annak, hogy azt egy elfogadott exportőr adta. Ezért a nyilatkozatra rá kell vezetnie a vámfelhatalmazási számot. Vámfelhatalmazási szám alatt az elfogadott exportőri engedély számát kell érteni.

4.3.1. Aláírás nélküli származási nyilatkozatok

Alapelv, hogy minden származást igazoló okmányt kézírással kell aláírni. Az elfogadott exportőrök által kiállított származási nyilatkozatokat nem kell aláírni akkor, ha írásban közli az exportáló ország vámhatóságával, hogy teljes felelősséget vállal minden olyan számlanyilatkozatért, amely az általa kibocsátott szabályszerű számlán szerepel."

21. A Vhr. 3. számú mellékletének "5. Magánbehozatal származást igazoló okmány nélkül" rendelkezéseinek utolsó mondatából a "vagy szóban" szövegrészt törölni kell.

22. A Vhr. 3. számú mellékletének "6. Értékhatárok" rendelkezés helyébe a következő rendelkezés lép:

(6. Értékhatárok)

"A szabadkereskedelmi megállapodásokban: kiscsomag meghatározás alatt a 500 ECU-t meg nem haladó (ECU értékhatár fogalma alá tartozik az elszámoló egység is) értékű postai szállítmányt kell érteni. Az utasok és magánszemélyek útipoggyásza, nem kereskedelmi célra behozott 1200 ECU-t meg nem haladó áruját jelenti. Azon szállítmányok értéke, amelyre számlanyilatkozat adható, nem haladhatja meg az 6000 ECU-t."

23. A Vhr. 3. számú mellékletének "6.1. Értékhatárok nemzeti valutában kifejezett összege" rendelkezés helyébe a következő rendelkezés lép:

Nemzeti valutákSzámlanyilatkozat 6000 ECUUtazók személyes poggyásza 1200 ECUKiscsomagok 500 ECU
Angol font (GBP)4 830965400
Belga és Luxemburgi frank243 00048 50020 000
Cseh korona210 00042 00017 500
Dán korona (DKK)45 6009 1003 800
Finn márka (FIM)37 6007 5003 100
Francia frank (FRF)39 9008 0003 300
Görög drachma1 819 000364 000152 000
Holland forint (NLG)13 3002 6501 180
Ír font4 720943393
Izlandi korona510 000100 00043 000
Lengyel zlotyi21 0004 2001 750
Magyar forint1 200 000240 000100 000
Német márka (DEM)11 8002 350980
Norvég korona (NOK)50 00010 0004 100
Olasz líra (ITL)11 500 0002 300 000960 000
Osztrák schilling (ATS)84 00017 0007 000
Portugál escudo (PTE)1 180 000235 00098 000
Spanyol peseta (ESP)970 000194 00081 000
Svájci frank (CHF)10 3002 100900
Svéd korona (SFK)55 00011 0004 600
Szlovák korona (SKK)240 00047 00020 000
Szlovén tolár1 026 000206 00086 000
Román lej24 474 0004 894 8002 039 500

24. A Vhr. 3. számú mellékletének 7. pont szövegéből az "EUR.2 űrlap" szövegrészt és ezzel együtt az okmány mintapéldányát is törölni kell.

25. A Vhr. 3. számú melléklet B) Rész III. pont utolsó bekezdése az alábbiak szerint módosul:

"Az EK-ból importált és a Jegyzőkönyv I/B) mellékletében felsorolt vámáruk származásának igazolása e rendelet 32. § (3) bekezdésében meghatározottak irányadók."

2. számú melléklet a 116/1997. (VII. 8.) Korm. rendelethez

A 45/1996. (III. 25.) Korm. rendelet 5. számú melléklete helyébe a következő melléklet lép:

RAKTÁRKÖNYV (RKV)
Vámhivatal neve: ....................................................................... Lapszám: ......................................... Raktárkezelő: ......................................................................... jele: ............................................
Raktárengedély száma: .............................................. kelte: .................................... érvényessége: ........................................ Raktár típusa: � vámáruk, � áruk, � lefoglalt/visszatartott áruk/vámáruk
BeraktározóCsomagokAz áruKitárolásMellékletJegyzet
TételszámBeraktározás napjaAzonosítószámadószámanevecímedb számacsomagolás módjajele, számjelebruttó kgnettó kgmegnevezéseértéke devizábanértéke Ft-banidejetételszáma
1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.13.14.15.16.17.18.

A raktárkönyv vezetésére vonatkozó szabályok:

1. A raktárkönyvet az előnyomtatott szövegnek megfelelő adatok bejegyzésével kell kitölteni.

2. A "Tételszám" rovatba a raktár érvényességén belül 1-gyel kezdődő folyamatos sorszámot kell alkalmazni. A betelt raktárkönyv folytatásaként megnyitott raktárkönyvben a sorszámot a soron következő számmal kell kezdeni.

3. A "Beraktározás napja" rovatba azt a dátumot kell feltüntetni, amikor az árut a raktárkészletbe felvették.

4. A "Raktár típusa" után található kockába X-jel beírásával kell jelölni a tárolt áruk jellegét.

5. Az "Azonosító" rovatba a raktározási árunyilatkozat A) rovatában található vámhivatali azonosítószámot (határozatszámot) kell feltüntetni.

6. Amennyiben az egy tétel alatt nyilvántartásba vett vámáru/áru kitárolása nem egyszerre történik, úgy az első kitároláskor Raktári nyilvántartó lapot kell kiállítani és a raktárkönyv jegyzet rovatába a felfektetett nyilvántartó lapok számát és annak sorszámát fel kell tüntetni. A raktári nyilvántartó lapokat a raktárkönyv mellékleteként kell kezelni.

7. A nyilvántartó lapokat közvámraktárban egy-egy raktárkönyvi tételsorhoz tartozóan kell felfektetni. Magánvámraktárban az azonos jellemzőkkel (így különösen azonos vámtarifaszámmal, származási országgal, azonos vámteher fajtakódokkal, azonos mennyiségi egységgel) rendelkező áruk/vámáruk nyilvántartását egy raktári nyilvántartó lapon kell vezetni.

8. A raktárkönyvben a "Kitárolás" rovatot csak abban az esetben szabad kitölteni, ha az abban a sorban betárolt valamennyi vámáru/áru kitárolásra került.

9. Számítógéppel vezetett raktárkönyv esetén a raktárkönyv adataiban a beraktározást követően bekövetkezett adatváltozásról a beraktározás sorszámára való hivatkozással a változás adatait tartalmazó okmányt kell kinyomtatni és az általános szabályok szerint, hitelesítetten le kell fűzni.

RAKTÁRI NYILVÁNTARTÓ LAP (RNYL)
Címzett (beraktározó) neve: ................................................................................................................... Sorszám: ........................................./.......................................... Lapszám: .......................
Rakterengedélyes neve: ................................................................................................... engedély száma: .......................................... érvényessége: .......................................................................
Vámtarifaszám: ................................ Származási ország: ............................................................... Nyilvántartás mennyiségi egysége: ................................................... Devizanem: ......................
A vámáru/áru kereskedelemben szokásos megnevezése: ......................................................................................................................................................................................................................
Vámteher fajtakódok: vám: 1......................, vámpótlék: 2...................., vámkezelési díj: 3....................., statisztikai illeték: 4......................, fogyasztási adó: 5....................., ÁFA: 6....................
Fsz.KeltRKV tételszáma/iCNYL tételszáma/iA beraktározott áru/vámáruA kiraktározott áru/vámáruA raktárkészletA vámkezelés igazolásaMegjegyzés
mennyiségeértékemennyiségeértékemennyiségeértékedátumtételszámaláírás
1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.13.14.

A raktári nyilvántartó lap vezetésére vonatkozó szabályok:

1. Az azonos vámtarifaszámú, származási országú, mennyiségi egységű, vámteher fajtakódok alá tartozó vámárukat/árukat a magánvámraktárban azonos "Sorszámú" nyilvántartó lapon kell vezetni.

2. A folyószám (Fsz.) rovatba, nyilvántartó lap sorszámonként képzett folyamatos sorszámot kell feltüntetni.

3. Az "RKV tételszáma/i" rovatba beraktározás esetén hivatkozni kell a raktárkönyv, magánvámraktár esetén a raktárkönyv tételeinek sorszámára. Kiraktározás esetén nem kell a rovatot kitölteni.

4. A "CNYL tételszáma/i" rovatba a cikkenkénti anyagnyilvántartó lap folyószámára kell hivatkozni, amelyen a beraktározott áru felvételre vagy kiadásra került.

5. Az "érték" rovatokba a fejadatokban feltüntetett devizanemben kifejezett értéket kell feltüntetni.

6. A raktári nyilvántartó lap egy-egy tételsorában kell feltüntetni a beraktározás és a kiraktározás adatait.

7. A raktári nyilvántartó lap egy-egy folyószáma alá a vonatkozó Egységes Vámárunyilatkozat vagy a melléklete egy-egy tételsorának adatai kerülhetnek.

CIKKENKÉNTI ANYAGNYILVÁNTARTÓ LAP (CNYL)
Anyagszám (cikkszám): ................................................................................................................... Sorszám: ............................./........................... Lapszám: .........................................................
A cikk megnevezése: ..........................................................................................................................................................................................................................................................................
Egyéb jellemző adatai: ........................................................................................................................................................................................................................................................................
Fsz.KeltRNYL tételszáma/iA felvett áru/vámáruA kivett áru/vámáruA raktárkészletA felvétel/kiadás igazolásaMegjegyzés
mennyiségeértékemennyiségeértékemennyiségeértékedátumtételszámaláírás
1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.13.

A cikkenkénti anyagnyilvántartó lap vezetésére vonatkozó szabályok:

1. A cikkenkénti anyagnyilvántartó lapot az előnyomtatott szövegnek megfelelő adatok bejegyzésével kell kitölteni.

3. számú melléklet a 116/1997. (VII. 8.) Korm. rendelethez

A 45/1996. (III. 25.) Korm. rendelet a következő 6. számú melléklettel egészül ki:

Vámhivatal neve: ...................................................................................................... Gazdálkodó neve: ................................................................... adószáma: .....................................................
Tevékenysége: ................................... raktározás, .................................. vámszabadterület, ....................................halasztott vámfizetésÉv: ..........................................
Engedély száma, érvényessége: ..................................................................................................................................................................Lapszám: .................................
Adatszolgáltatás a tevékenységi vámbiztosíték halmozódási tilalmának megállapításához
SorszámRAKTÁROZÁSVÁMSZABADTERÜLETHALASZTOTT VÁMFIZETÉS
BetárolásKitárolásBetárolásKitárolásdátumazonosítóérték, Ft-banvámteher, Ft-ban
dátumazonosítóérték, Ftdátumazonosítódátumazonosítóérték, Ftdátumazonosító
1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.13.14.15.
Áthozat
Össz:
Levonás
Önálló alap
Átvitel

Kitöltési útmutató a nyilvántartás vezetéséhez

1. A nyilvántartás vezetésére azok az ügyfelek kötelezettek, akik a Tv. 7. §-ának (2) bekezdése alapján az országos parancsnokságtól engedélyt kaptak a különböző jogcímen nyújtott tevékenységi garanciák halmozódásának kizárására.

2. A nyilvántartást a vámszabadterületen, illetőleg a vámraktárban kell vezetni.

3. A nyilvántartást évente 1-gyel kezdődő sorszámmal kell ellátni. Egy-egy lap beteltekor az érték és a vámteher adatokat az átvitel soron összesíteni kell, és fel kell tüntetni azokat a következő lap áthozat sorában.

4. A nyilvántartásban negyedévenként zárlatot kell készíteni. A zárlat során az összesen soron összegezni kell az érték és a vámteher oszlopok adatait. Vámraktár esetében a levonás soron fel kell tüntetni a vámszabadterületre áttárolt és a halasztott vámfizetéssel a belföldi forgalom számára vámkezelt vámáruk/áruk összesített értékét, amelyet le kell vonni az összesen rovat összegéből. A különbözet adja a vámraktár önálló garancia alapját, amely alapján ellenőrizni kell a nyújtott garancia helyzetét.

Vámszabadterület esetében is a fentiek szerint kell eljárni, azzal az eltéréssel, hogy a vámszabadterületre betárolt vámáruk/áruk értékéből kell az onnan vámraktárba áttárolt és a halasztott vámfizetés mellett a belföldi forgalom számára vámkezelt vámáruk/áruk értékét levonni.

A negyedéves zárlatot követően az új negyedévet az "önálló alap" soron szereplő összeggel (nettó összeggel) kell megnyitni. Vámraktár esetében a 9. oszlopban, vámszabadterület esetében a 4. oszlopban, továbbá mindkét esetben a 15. oszlopban - az összesen soron - feltüntetett értéket a negyedéves zárlatot követően áthozatként feltüntetni nem szabad!

A 15. oszlopot a negyedéves zárlat alkalmával összesíteni kell, és az összesen rovatban szereplő összeget kell áthozatként az új negyedévben feltüntetni. Az év végén az összesen rovatban szereplő vámteher összeget a vámhivatal a tárgyévet követő hónap 5. napjáig jelenti az országos parancsnokságnak a halasztott vámfizetéshez nyújtott garancia összegének felülvizsgálatához.

5. A nyilvántartás felzetét értelemszerűen kell kitölteni. Az 1. oszlopban a folyamatos sorszámot kell feltüntetni, a 2. oszlopban a vámraktározáshoz benyújtott árunyilatkozat azonosítóját. A 4., 9. és 14. oszlopokban a vámárunak/árunak a raktározási árunyilatkozaton, illetőleg a betárolási rendelkezésen szereplő értékét kell feltüntetni. A 8. oszlop a betárolási rendelkezés azonosítójának feltüntetésére szolgál, míg a 13. oszlopban a belföldi forgalom számára való vámkezeléshez adott árunyilatkozat azonosítóját kell feltüntetni. A 15. rovatba a halasztott vámfizetésben részesített vámáru vámterhe kerül.

6. Amennyiben a vámraktárban raktározott vámárut/árut vámszabadterületre, a vámszabadterületen tárolt vámárut vámraktárba tárolják át, vagy mindkét esetben közvetlenül halasztott vámfizetéssel a belföldi forgalom számára vámkezelik, a beraktározáskor, betároláskor felhasznált sorszám alatt kell a kitárolást elvégezni. A negyedévi zárlatig kitárolt és a zárlatnál már figyelembe vett tételeket áthúzással kell megjelölni, és azokat a következő zárlatoknál ismételten figyelembe venni nem lehet. Új zárlat esetében minden, a korábbi zárlatoknál figyelembe nem vett - a tárgynegyedévben a fentiek szerint kitárolt - tételt összesíteni kell, és így kell megállapítani a levonásként feltüntetendő összeget. Az olyan tételek esetében, amelyeket a vámraktárból vagy a vámszabadterületről az eddigiekben nem említett vámkezeléssel tárolták ki - pl. külföldre kiszállították, aktív feldolgozásban, ideiglenes behozatalban vámkezelték - kitároláskor csak a nyilvántartás 5-6. oszlopát kell a megfelelő soron kitölteni. Az ilyen tételeket zárlatnál figyelembe venni, vámraktár esetében csak a 4., vámszabadterület esetében csak a 9. hasábban lehet.

7. A nyilvántartás adatai alapján kell a vámraktár vagy a vámszabadterület engedélyesének, valamint a vámhivatalnak negyedévenként ellenőrizni a nyújtott tevékenységi garancia helyzetét.

4. számú melléklet a 116/1997. (VII. 8.) Korm. rendelethez

A 45/1996. (III. 25.) Korm. rendelet a következő 7. számú melléklettel egészül ki:

Vámkezelési Bejelentés
1..........................................................................
Vámhivatal
Adóigazgatási szám: 15746155-2-01
Sztj: 923-22-02
Vkb. száma:
2.Vámkezelést kérő:
Adóigazgatási száma:
3.Bejelentő neve:
Telefonszáma:Adóazonosítási száma:
4.Vámkezelés helye: ........................................... helység, .................................... út, utca, tér ............... szám
5.Vámvizsgálat kért időpontja: ................................................ hó ..................... nap ................ óra
6.Áru megnevezése:
TGK dbKRK dbKonténer dbColli dbEgyéb db
7.Továbbítási tételszám(ok): ...........................................................................................................................
....................................................................................................................................................................
8.Feladási ország:Rendeltetési ország:
9.Vámkezelés módjai:
Kiv. ell.Id. kiv.Passzív.Belf.Id. beh.Aktív.Rakt.Tov.Egyéb
Árny. db
10.Szemlefelvétel napja: ..................................................... nap ..................................................... aláírás
11.ELINTÉZÉS:Szolg. Parancs száma:
12.Vámvizsgálat kezdete: ................................................... nap ........... óra ............. perc
13.Vámvizsgálat befejezése: ............................................... nap ........... óra ............. perc
14.Felhasznált azonosítószámok:
15.Kiszállási díj (1): Ft kód
16.Kiszállási díj (2): Ft órák száma/kód
17.Költségtérítés: Ft órák száma/kód
Határozatom a vámjogról, a vámeljárásról, valamint a vámigazgatásról szóló 1995. évi C. törvény ..... § .... bekezdésének .... pontjában foglaltakon alapul.
E határozat ellen a kézhezvételtől számított 15 napon belül a vámhivatal felügyeletét ellátó területi parancsnoksághoz címzett, de a vámhivatalnál benyújtandó fellebbezéssel élhet.
Indokolás, megjegyzés: ................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................
Kelt, .................................................................... 19........... év .......................................hó ............... nap
19.Eredeti példányt átvettem:
...........................
aláírás
20.Vámvizsgálatot végző aláírása
P. H. ...................................
pénzügyőr aláírása

Lábjegyzetek:

[1] A páneurópai kumulációban részt vevő Magyarországgal is szerződéses kapcsolatban levő szerződő országok 1997. július 1-jén EU tagállamok, az EFTA országok, a CEFTA szerződő felei.

[2] Az 116/1997. (VII. 8.) Korm. rendelet 83. §-ának 6. bekezdése a 84/1997. helyesbítésnek megfelelően módosított szöveg

[3] Az értékhatárokat lásd a 6. pont alatt.

Tartalomjegyzék