Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

179/2005. (IX. 9.) Korm. rendelet

a hatósági közvetítőkről

A közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 174. §-a (1) bekezdésének c) pontjában kapott felhatalmazás alapján a Kormány a hatósági közvetítők tevékenységére, képesítési feltételeire és kiválasztására vonatkozó szabályokat a következők szerint állapítja meg:

1. §

(1) Hatósági közvetítő az lehet, aki

a) büntetlen előéletű;

b)[1] magyar állampolgár vagy külön törvény szerint a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személy;

c) felsőfokú végzettséggel rendelkezik, és

d) igazolja, hogy letette az 1. melléklet szerinti hatósági közvetítői vizsgát.

(2) Mentesül a hatósági közvetítői vizsga letétele alól az, aki közigazgatási szakvizsgával, illetve a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény 25. §-ának (9) bekezdésében meghatározott képesítéssel rendelkezik.

2. §

(1)[2] A hatósági közvetítőt kérelmére a a Kormánynak a kérelmező lakóhelye szerint illetékes általános hatáskörű területi államigazgatási szerve veszi nyilvántartásba.

(2) A nyilvántartásba való felvétel iránti kérelemnek a 2. melléklet szerinti adatokat és mellékleteket kell tartalmaznia.

(3) A nyilvántartásba való felvétel öt évre szól, amely a hatósági közvetítő kérelmére megújítható.

(4) A nyilvántartásba való felvételre, annak meghosszabbítására, valamint a nyilvántartásba bejegyzett tevékenységi kör kiegészítésére irányuló eljárásban külön jogszabályban meghatározott igazgatási szolgáltatási díjat kell fizetni.

(5) A hatósági közvetítő nyilvántartásba vételéről szóló határozatban meg kell jelölni azokat a tevékenységi köröket, amelyekben a hatósági közvetítő e minőségében tevékenykedhet.

(6)[3] Amennyiben a kérelmező a bejegyzés feltételeinek nem felel meg, a Kormány általános hatáskörű területi államigazgatási szerve a nyilvántartásba vétel iránti kérelem teljesítését elutasítja.

3. §

(1) A hatósági közvetítő a tevékenységét a nyilvántartásba vételét követően kezdheti meg.

(2) A hatósági közvetítő a tevékenységét az egész ország területén végezheti a nyilvántartásba bejegyzett tevékenységi körben.

(3)[4] Amennyiben a hatósági közvetítő a nyilvántartásba bejegyzett tevékenységi körön kívül egyéb tevékenységi körben is el kíván járni, kérelmére a Kormány általános hatáskörű területi államigazgatási szerve kiegészíti a nyilvántartásnak az érintett hatósági közvetítő tevékenységi körére vonatkozó adatait.

4. §

(1)[5] A nyilvántartásba vett hatósági közvetítő köteles a Kormány általános hatáskörű területi államigazgatási szervének haladéktalanul bejelenteni, ha a Ket. 41. §-ának (8) bekezdésében meghatározott adataiban, illetve lakóhelye tekintetében változás állott be.

(2)[6] Ha a Kormány általános hatáskörű területi államigazgatási szerve a hivatalból indított vizsgálata során az adatváltozás bejelentésével összefüggő hiányosságokat állapít meg, harmincnapos határidő tűzésével felhívja az érintettet a hiányok pótlására.

5. §

(1) Törölni kell a nyilvántartásból azt, aki

a) meghalt;

b) a nyilvántartásból való törlését kérte;

c) a nyilvántartásba vétele megújítását a bejegyzés napjától, illetve az utolsó megújítás napjától számított öt év elteltével nem kérte;

d)[7] az 1. § (1) bekezdésében foglalt feltételeknek a nyilvántartásba való felvételkor nem felelt meg, vagy e feltételek utóbb megszűntek;

e)[8] lakóhelyet változtat, és a Kormány nyilvántartást vezető általános hatáskörű területi államigazgatási szerve az új lakóhely tekintetében nem rendelkezik illetékességgel;

f) kizárólag olyan tevékenységi körre vonatkozóan került nyilvántartásba vételre, amelyben megszűntek a hatósági közvetítőként történő eljárás jogszabályi feltételei;

g) neki felróható okból - ismételten - nem teljesíti a Ket. 41. §-ának (3) és (5) bekezdése szerinti kötelezettségét.

(2)[9] Az (1) bekezdés e) pontja szerinti törlésre azt követően kerülhet sor, miután a Kormánynak a hatósági közvetítő korábbi lakóhelye szerint illetékes általános hatáskörű területi államigazgatási szerve kezdeményezésére a Kormánynak a hatósági közvetítő új lakóhelye szerint illetékes általános hatáskörű területi államigazgatási szerve nyilvántartásba veszi az érintettet, és erről értesíti a Kormánynak az eljárást kezdeményező általános hatáskörű területi államigazgatási szervét.

(3)[10] Az (1) bekezdés g) pontja szerinti kötelezettségszegésről a hatósági közvetítőt kirendelő hatóság írásban értesíti a Kormány általános hatáskörű területi államigazgatási szervét.

(4)[11] A Kormány általános hatáskörű területi államigazgatási szerve a nyilvántartásból törölt személy adatait a nyilvántartásból történő törlés időpontjától számított 1 évig tárolja, és ezt követően gondoskodik az adatok törléséről.

6. §[12]

A Kormány általános hatáskörű területi államigazgatási szerve a hatósági közvetítő nyilvántartásba vételéről, annak meghosszabbításáról, a nyilvántartásba vétel iránti kérelem elutasításáról, a tevékenységi kör változásáról és a nyilvántartásból való törlésről határozattal dönt. A határozat elleni fellebbezést az önkormányzati és területfejlesztési miniszter bírálja el.

7. §

(1) A hatósági közvetítők nyilvántartásában szereplő - a Ket. 41. §-ának (9) bekezdésében meghatározott - nyilvános adatok a Ket. 172. §-ának j) pontja szerinti központi elektronikus szolgáltató rendszer útján is elérhetők.

(2)[13] A nyilvántartásba való bejegyzésről, illetve az abból való törlésről, valamint a nyilvántartás nyilvános adataiban történt változásról a Kormány általános hatáskörű területi államigazgatási szerve haladéktalanul értesíti a központi elektronikus szolgáltató rendszer kezelőjét.

8. §

(1) Az eljáró közigazgatási hatóság (a továbbiakban: hatóság) hivatalból vagy az ügyfél kérelmére dönt a hatósági közvetítő igénybevételéről. Az ügyfélnek a hatósági közvetítő igénybevételére irányuló kezdeményezési joga kiterjed a hatósági közvetítő személyére vonatkozó javaslattételre.

(2) Kérelemre indult eljárás esetén a hatóság a hatósági közvetítő kirendeléséről szóló végzés meghozatala előtt köteles meghallgatni az eljárás megindítását kérelmező ügyfelet.

(3) A hatósági közvetítő kirendeléséről szóló végzésnek - a Ket. 72. §-ának (2) bekezdésében foglaltakon túl - tartalmaznia kell

a) a hatósági közvetítő megnevezését;

b) a hatósági közvetítői feladatot;

c) az ismert ügyfelek megnevezését;

d) annak közlését, hogy a hatósági közvetítői tevékenység ellátásához szükséges információk (iratok, adatok) hogyan érhetők el.

9. §

(1) A hatósági közvetítő köteles haladéktalanul közölni a kirendeléséről határozó hatósággal, ha

a) a személyére nézve kizáró ok [Ket. 41. § (2) bekezdés] áll fenn;

b) az ügyben való eljárashoz nem rendelkezik szakértelemmel;

c) hatósági közvetítői tevékenységének ellátásában akadályoztatva van.

(2) A Ket. 41. §-ának (2) bekezdése szerinti kizárási okot a hatósági közvetítő kirendeléséről, illetve a kizárási okról való tudomásszerzéstől számított nyolc napon belül az ügyfél is bejelentheti.

(3) A hatóság másik hatósági közvetítő kirendelése iránt intézkedik

a) az (1) és (2) bekezdésben meghatározott esetekben;

b) ha a Ket. 41. §-ának (2) bekezdése szerinti kizárási ok fennállását hivatalból észleli;

c) ha a hatósági közvetítő nem látja el feladatát;

d)[14] ha az eljárás időtartama alatt a hatósági közvetítőt a Kormány általános hatáskörű területi államigazgatási szerve törölte a nyilvántartásból.

10. §

A hatóság értesíti a hatósági közvetítőt mindazokról az eljárási cselekményekről, amelyekre az ügyfeleket idézte, vagy részükre a Ket. 49. §-a alapján értesítést küldött. A végzéseket és a határozatokat a hatósági közvetítővel is közölni kell.

11. §

A hatósági közvetítő a Ket. 41. §-ának (3) bekezdésében meghatározott feladatainak teljesítése érdekében

a) részt vehet az ügyfelek, a tanú, a szakértő meghallgatásán, a szemlén és a tárgyaláson, a jelenlévőkhöz kérdést intézhet;

b) tájékoztató megbeszélést szervezhet, illetőleg írásos anyagot készíthet az érintettek részére;

c) egyeztetést kezdeményezhet az ellenérdekű ügyfelek, illetve a hatóság és az ügyfelek között; azon közvetítőként részt vesz.

12. §

Az elsőfokú eljárásban részt vett hatósági közvetítő a jogorvoslati eljárás, valamint a másodfokon eljáró szerv vagy a bíróság által elrendelt új eljárás során ismételten igénybe vehető.

13. §

Ez a rendelet 2005. november 1-jén lép hatályba; rendelkezéseit a hatálybalépését követően indult ügyekben és a megismételt eljárásban kell alkalmazni.

Az Európai Unió jogának való megfelelés[15]

14. §

Ez a rendelet az Unió polgárainak és családtagjaiknak a tagállamok területén történő szabad mozgáshoz és tartózkodáshoz való jogáról, valamint az 1612/68/EGK rendelet módosításáról, továbbá a 64/22 l/EGK, a 68/360/EGK, a 72/194/EGK, a 73/148/EGK, a 75/34/EGK, a 75/35/EGK, a 90/364/EGK, a 90/365/EGK és a 93/96/EGK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló, 2004. április 29-i 2004/38/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 24. cikkének való megfelelést szolgálja.

Gyurcsány Ferenc s. k.,

miniszterelnök

1. melléklet a 179/2005. (IX. 9.) Korm. rendelethez

A hatósági közvetítői vizsga vizsgaszabályzata és követelményrendszere

1. A hatósági közvetítői vizsgát (a továbbiakban: vizsga) a Kormány hatósági közvetítő nyilvántartásba vételére jogosult általános hatáskörű területi államigazgatási szervének a vezetője szervezi.[16]

2. A vizsgát szóban kell letenni a közigazgatási szakvizsgáról szóló 35/1998. (II. 27.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) szerint vizsgáztatásra jogosultakból alakított 3 tagú bizottság előtt, amelynek elnökét és tagjait a Kormány általános hatáskörű területi államigazgatási szerve vezetője kéri fel.[17]

3. A vizsgázó az általa húzott szóbeli vizsgatétel és a bizottság által feltett kérdések alapján ad számot felkészültségéről. A vizsgatételek az R.-ben foglalt eljárásban kerülnek meghatározásra.

4. A vizsgára jelentkezni az e célra rendszeresített nyomtatványon lehet (1. függelék) .

5. A vizsgaszervező a vizsga időpontja előtt legalább harminc nappal tájékoztatja a jelöltet a vizsga napjáról, kezdési időpontjáról, helyéről.

6. A vizsgaszervező a vizsgát követően tájékoztatja a vizsgázót a vizsgán elért eredményéről. Ha a vizsga eredménytelen, külön értesítésben a jelölt tájékoztatást kap a javítóvizsga napjáról, kezdési időpontjáról, helyéről.

7. Ha a vizsgázó a vizsgaszervező által megjelölt napon nem kíván javítóvizsgát tenni, akkor azt az értesítés kézhezvételétől számított öt munkanapon belül írásban közölnie kell a vizsgaszervezővel. Egyúttal meg kell jelölnie azt a hónapot, amikor javítóvizsgára bocsátását kéri.

8. A vizsgaszervező által meghatározott, visszaigazolt vizsgaidőpont módosítása csak különösen indokolt esetben engedélyezhető. Az új időpont meghatározásáról kizárólag a vizsgaszervező dönthet. A vizsgáról igazolatlan távolmaradás következménye javítóvizsgára utasítás.

9. A bizottság munkáját a vizsga rendjéért, szabályosságáért felelős elnök vezeti, és a vizsgaszervező által kijelölt vizsgabiztos segíti. Vizsgabiztos a vizsgaszervező alkalmazásában álló köztisztviselő lehet. Feladatai: a) gondoskodik a vizsga lebonyolításához szükséges technikai feltételekről; b) gondoskodik a vizsgajegyzőkönyvek (2. függelék) kitöltéséről és a vizsga letételét tanúsító igazolás 3. függelék szerinti adattartalommal történő kiállításáról, ellenőrzi adataik pontosságát és valódiságát; c) vezeti a vizsganyilvántartó könyvet (4. függelék) .

10.A vizsgán a vizsgázó egy tételt húz. A felkészüléshez legalább 20 percet kell számára biztosítani. A bizottság a tételhez nem tartozó, de a vizsga tananyagán belüli további kérdések feltevésével is tájékozódhat a jelölt felkészültségéről.

11.A bizottság a vizsgát öt fokozattal minősíti: jeles (5), jó (4), közepes (3), elégséges (2), elégtelen (1) .

12. Az eredménytelen vizsgát csak a vizsgajegyzőkönyvben kell szerepeltetni. Az eredménytelen vizsga és a javítóvizsga között legalább tizenöt napnak kell eltelnie.

13.Az eredményes vizsgáról a bizottság a vizsga letételét tanúsító igazolást állít ki a 3. függelék szerinti adattartalommal. Az igazolás adatait a vizsgabiztos vezeti be a vizsganyilvántartó könyvbe. Az igazolás sorszámának a vizsganyilvántartó könyv sorszámával meg kell egyeznie.

14.A vizsganyilvántartó könyv és a jegyzőkönyv nem selejtezhető. Megőrzésükről a vizsgaszervező gondoskodik.

15.Az elveszett vagy megsemmisült igazolásról - kérelemre - a vizsgaszervező a vizsganyilvántartó könyv alapján másolatot állít ki.

16. A vizsga, illetve a javítóvizsga díja a mindenkori köztisztviselői illetményalap társadalombiztosítási járulékkal növelt összegének 15%-a. A vizsgadíjat a következők szerint kell megosztani: a vizsgadíj tb-járulék nélküli összegének 25%-a a bizottság elnökét, 20-20%-a a bizottság tagjait, 5%-a a vizsgabiztost, 30%-a pedig a vizsgaszervezőt illeti meg.

1. függelék

[18]
JELENTKEZÉSI LAP
a hatósági közvetítői vizsgára
1. A vizsgázó neve (születési neve):
anyja neve:
szül. helye, időpontja:
2. Vizsgárajelentkezem: ......... év .................. hónapra
…………………………
vizsgázó
Igazolom, hogy a jelentkezési lap adatai a valóságnak megfelelnek.
Kelt: ......................, ......... év .................. hó ...... nap
P. H.
………………………………………..
a Kormány általános hatáskörű területi államigazgatási szervének vezetője

2. függelék

JEGYZŐKÖNYV
a hatósági közvetítői vizsgáról
1. A vizsgázó neve (születési neve):
anyja neve:
szül. helye, időpontja:
2. A vizsga (javítóvizsga) időpontja:.... év.......hó.... nap
3. A vizsga minősítése:
4. Megjegyzés:
P.H.
……………………………….
vizsgáztató bizottság tagja
………………………………..
vizsgáztató bizottság tagja
……………………………………..
vizsgáztató bizottság elnöke
5. A vizsgázó ............. minősítéssel letett vizsga
alapján ............ szám alatt .................... minősítéssel
igazolást kapott.
P. H.
……………………………….
vizsgáztató bizottság tagja
………………………………..
vizsgáztató bizottság tagja
……………………………………..
vizsgáztató bizottság elnöke

3. függelék

A vizsga letételét tanúsító igazolás a következő adatokat tartalmazza:

a) az igazolás sorszáma;

b) a vizsgázó neve, anyja neve, születési helye és ideje;

c) a vizsga minősítése;

d) az igazolás kelte;

e) a vizsgabizottság tagjainak aláírása.

4. függelék

VIZSGANYILVÁNTARTÓ KÖNYV

SorszámVizsgázó neve, szül. helye, ideje, anyja neveA vizsga letételét tanúsító igazolásMegjegyzés
minősítésekelte

5. függelék

A hatósági közvetítői vizsga tananyaga a következő témakörökre terjed ki:

a) általános közigazgatási ismeretek (a Magyar Köztársaság alkotmányos berendezkedésének és működésének átfogó, részletes ismerete, az államszervezet - ideértve az önkormányzati rendszert is - tagozódása, az egyes állami szervek funkciója és működésük jellemzői, az államigazgatás szervezetrendszere és működése, az államigazgatás feladatai);

b) közigazgatási hatósági eljárási jogi ismeretek;

c) közvetítői (mediációs) alapismeretek.

2. melléklet a 179/2005. (IX. 9.) Korm. rendelethez

1. A hatósági közvetítői nyilvántartásba való felvétel iránti kérelemnek tartalmaznia kell

a) a kérelmező nevét, anyja nevét, születési helyét és idejét,

b) a kérelmező állampolgárságát, valamint nem magyar állampolgárságú kérelmező esetén annak igazolását, hogy külön törvényben meghatározottak szerint rendelkezik a szabad mozgás és tartózkodás jogával;[19]

c) a kérelmező lakóhelyét, tartózkodási helyét és más elérhetőségét (telefon, fax, elektronikus levélcím),

d) a kérelmező felsőfokú iskolai végzettségét tanúsító oklevelének számát és keltét,

e) a kérelmezett hatósági közvetítői tevékenységi kör megnevezését,

f) hivatkozást arra a jogszabályra, amely lehetővé teszi hatósági közvetítő igénybevételét az e) pont szerinti tevékenységi körhöz kötődő eljárásban.

2. A kérelemhez csatolni kell

a) büntetlen előéletet igazoló, három hónapnál nem régebbi okiratot; magyar állampolgárok esetében három hónapnál nem régebbi hatósági erkölcsi bizonyítványt, kivéve, ha az ügyfél azt kéri, hogy azt a Kormány általános hatáskörű területi államigazgatási szerve szerezze be helyette,[20]

b) a felsőfokú végzettséget tanúsító okirat hiteles másolatát,

c) a hatósági közvetítői vizsga letételét tanúsító igazolást, illetve a vizsga alól mentesülő kérelmező esetében a mentesülést igazoló okiratot.

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 115/2007. (V. 24.) Korm. rendelet 24. § (1) bekezdése. Hatályos 2007.07.01.

[2] Módosította a 318/2008. (XII. 23.) Korm. rendelet 17. § (1) bekezdése 27. pontja. Hatályos 2009.01.01.

[3] Módosította a 318/2008. (XII. 23.) Korm. rendelet 17. § (1) bekezdése 27. pontja. Hatályos 2009.01.01.

[4] Módosította a 318/2008. (XII. 23.) Korm. rendelet 17. § (1) bekezdése 27. pontja. Hatályos 2009.01.01.

[5] Módosította a 318/2008. (XII. 23.) Korm. rendelet 17. § (1) bekezdése 27. pontja. Hatályos 2009.01.01.

[6] Módosította a 318/2008. (XII. 23.) Korm. rendelet 17. § (1) bekezdése 27. pontja. Hatályos 2009.01.01.

[7] Helyesbítette a Magyar Közlöny 2005/138. száma. Megjelent 2005.11.01.

[8] Módosította a 318/2008. (XII. 23.) Korm. rendelet 17. § (1) bekezdése 27. pontja. Hatályos 2009.01.01.

[9] Módosította a 318/2008. (XII. 23.) Korm. rendelet 17. § (1) bekezdése 27. pontja. Hatályos 2009.01.01.

[10] Módosította a 318/2008. (XII. 23.) Korm. rendelet 17. § (1) bekezdése 27. pontja. Hatályos 2009.01.01.

[11] Módosította a 318/2008. (XII. 23.) Korm. rendelet 17. § (1) bekezdése 27. pontja. Hatályos 2009.01.01.

[12] Módosította a 318/2008. (XII. 23.) Korm. rendelet 17. § (1) bekezdése 27. pontja. Hatályos 2009.01.01.

[13] Módosította a 318/2008. (XII. 23.) Korm. rendelet 17. § (1) bekezdése 27. pontja. Hatályos 2009.01.01.

[14] Módosította a 318/2008. (XII. 23.) Korm. rendelet 17. § (1) bekezdése 27. pontja. Hatályos 2009.01.01.

[15] Beiktatta a 115/2007. (V. 24.) Korm. rendelet 24. § (2) bekezdése. Hatályos 2007.07.01.

[16] Módosította a 318/2008. (XII. 23.) Korm. rendelet 17. § (1) bekezdése 27. pontja. Hatályos 2009.01.01.

[17] Módosította a 318/2008. (XII. 23.) Korm. rendelet 17. § (1) bekezdése 27. pontja. Hatályos 2009.01.01.

[18] Módosította a 318/2008. (XII. 23.) Korm. rendelet 17. § (1) bekezdése 27. pontja. Hatályos 2009.01.01.

[19] Megállapította a 115/2007. (V. 24.) Korm. rendelet 24. § (3) bekezdése. Hatályos 2007.07.01.

[20] Módosította a 318/2008. (XII. 23.) Korm. rendelet 17. § (1) bekezdése 27. pontja. Hatályos 2009.01.01.

Tartalomjegyzék