6/2009. (III. 31.) IRM rendelet

egyes közúti közlekedési igazgatási tárgyú miniszteri rendeletek módosításáról

A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 48. § (3) bekezdés d) és i) pontjában, valamint a közúti közlekedési nyilvántartásról szóló 1999. évi LXXXIV. törvény 42. § d) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az igazságügyi és rendészeti miniszter feladat- és hatásköréről szóló 164/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. § j) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva - a 41. §, valamint a 7. melléklet tekintetében a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter feladat- és hatásköréről szóló 29/2008. (II. 19.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdés i) pontjában meghatározott feladatkörében eljáró Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszterrel, valamint a pénzügyminiszter feladat- és hatásköréről szóló 169/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. § b) pontjában meghatározott feladatkörében eljáró pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. §

A közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 35/2000. (XI. 30.) BM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a a következő (3) és (4) bekezdéssel egészül ki:

"(3) E rendelet alkalmazásában:

a) EGT-állam: az Európai Unió tagállama és az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes más állam, továbbá az az állam, amelynek állampolgára az Európai Közösség és tagállamai, valamint az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban nem részes más állam között létrejött nemzetközi szerződés alapján az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes állam állampolgárával azonos jogállást élvez;

b) Harmadik ország: az EGT-államon, valamint az Európai Unió és harmadik ország között létrejött nemzetközi szerződés alapján az EGT-állammal azonos jogokat élvező államokon kívüli országok;

c) Harmadik ország állampolgára: a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény hatálya alá tartozó személy, valamint a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény hatálya alá tartozó EGT-állam állampolgár - harmadik ország állampolgárságával rendelkező - családtagja;

d) Szokásos tartózkodási hely:

da) az az ország, ahol az adott személy általában él, vagyis ahol egy naptári évben legalább 185 napot tölt személyes és foglalkozásával összefüggő kötöttségei miatt, vagy foglalkozási kötöttségekkel nem rendelkező személy esetén olyan személyes kötöttségei miatt, amelyek szoros kapcsolatra utalnak az adott személy és azon ország között, ahol él, valamint

db) azon személy esetében, akinek a foglalkozással kapcsolatos, illetve személyes kötöttségei eltérő országokhoz kapcsolódnak, és ennek következtében felváltva két vagy több EGT-államban található különböző helyeken él, a szokásos tartózkodási helynek a személyes kötődések szerinti tagállamot kell tekinteni feltéve, hogy az ilyen személy rendszeresen visszatér oda, ez utóbbi feltételnek nem kell teljesülnie, ha a személy egy meghatározott időtartamra szóló feladat végrehajtása céljából él valamely tagállamban, az egyetemi, illetve iskolai tanulmányok nem jelentik a szokásos tartózkodási hely áthelyezését;

e) Új jármű: a külföldi gyártótól, vagy forgalmazótól, vagy márka kereskedésben közvetlenül megvásárolt és behozott (importált), hatóság által még - ideiglenes jelleggel sem - nyilvántartásba nem vett jármű, illetve a Magyarországon gyártott - nyilvántartásban még nem szereplő - jármű;

f) Használt jármű: egy hatóság által már - akár ideiglenes jelleggel is - nyilvántartásba vett jármű, vagy Magyarországon már üzemeltetett, de a közúti közlekedési nyilvántartás jármű nyilvántartásában nem szereplő, vagy kivont állapotú jármű;

g) Vezetői engedély cseréje: egy már korábban magyar, vagy egy másik EGT-állam hatósága által kiadott vezetői engedély helyett e rendelet szabályai szerint új vezetői engedély kiadása;

h) Vezetői engedély honosítása: egy harmadik ország hatósága által kiadott vezetői engedély helyett e rendelet szabályai szerinti magyar vezetői engedély kiadására irányuló eljárás.

(4) A közlekedési igazgatási hatóság - a külön jogszabályban meghatározott feltételek fennállása esetén1 - a közúti közlekedési nyilvántartásba bejegyzett adatok alapján, kérelemre a 19. számú melléklet szerinti hatósági bizonyítványt állít ki."

2. §

Az R. 2. §-a a következő (2)-(4) bekezdéssel egészül ki, ezzel egyidejűleg a § jelenlegi szövegének megjelölése (1) bekezdésre változik:

"(2) A Magyar Köztársaság területén járművezetési jogosultság igazolására alkalmas az ügyfél által együttesen bemutatott, az adott kategória tekintetében lejárt érvényességű vezetői engedély és a közlekedési igazgatási hatóság által a kérelemről elektronikus úton kiállított és az ügyfélnek átadott adatlap a vezetői engedély cseréjére irányuló eljárás kezdeményezését követően az új vezetői engedély kiadásáig, de legfeljebb a kérelem benyújtásától számított 60 napig.

(3) A külföldi hatóság által kiállított érvényes vezetői engedély Magyar Köztársaság területén történő elvesztése, eltulajdonítása, megsemmisülése esetén a Magyar Köztársaság területén járművezetési jogosultság igazolására alkalmas a bejelentésről szóló jegyzőkönyv és a vezetői engedélyt kiadó külföldi ország hatósága által kiállított, a vezetői engedély adataira, érvényességére és a vezetői jogosultság tartalmára vonatkozó igazolás, a kiállítás dátumától számított legfeljebb 30 napig.

(4) Az érvényes magyar vezetői engedély külföldön történő elvesztése, eltulajdonítása, megsemmisülése esetén a Magyar Köztársaság területén járművezetési jogosultság igazolására alkalmas a külföldi vagy magyar hatóságnál tett bejelentésről szóló jegyzőkönyv a bejelentéstől számított legfeljebb 30 napig."

3. §

Az R. 6. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A "kezdő vezetői engedély" minősítés kétéves időtartama az 5. § (1) bekezdésében meghatározott időtartamon belül elkövetett közlekedési szabálysértés vagy bűncselekmény miatt jogerősen kiszabott járművezetéstől, járműfajtától vagy kategóriától eltiltás, illetve a vezetői engedély külön jogszabályban2 meghatározott visszavonásának leteltét követően újra kezdődik."

4. §

Az R. 14. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"14. § (1) Vezetői engedélyt - a (3) és (4) bekezdésben foglaltak kivételével - az előírt feltételek teljesülése mellett is csak olyan kérelmezőnek lehet kiadni, akinek a szokásos tartózkodási helye Magyarország területén van, valamint nem magyar állampolgár esetén az engedély kiadását megelőző hat hónapban Magyarországon tartózkodott. Ha a kérelmező külföldi hatóság által kiállított vezetői engedéllyel rendelkezik, a közlekedési igazgatási hatóság a 16-19. § alapján jár el.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott magyarországi tartózkodást igazoló adatokat a közlekedési igazgatási hatóság szerzi be a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásából. A személyi adat - és lakcímnyilvántartás hatálya alá nem tartozó harmadik országbeli állampolgár esetében az ügyfélnek kell bemutatnia az idegenrendészeti hatóság által kiállított tartózkodási jogot igazoló okmányt.

(3) Az (1) bekezdéstől eltérően nem követelmény a hat hónapos magyarországi tartózkodás igazolása, ha a harmadik ország állampolgárának kérelme a Magyarországon korábban megszerzett vezetői engedély pótlására irányul.

(4) Az (1) bekezdéstől eltérően a nem magyar állampolgár kérelme alapján a külföldön megszerzett vezetői engedély honosítására, illetve más EGT-állam hatósága által kiadott vezetői engedély cseréjére irányuló eljárás során a vezetői engedély kiadását megelőző hat hónapos magyarországi tartózkodás igazolása nem követelmény, ha a kérelem alapja a külföldi vezetői engedélybe bejegyzett érvényességi idő lejárata. Ez esetben a vezetői engedély kiadásának feltétele a tartózkodási jogosultságot igazoló okmány bemutatása mellett a külföldi személy jegyzőkönyvbe foglalt nyilatkozata arra vonatkozóan, hogy a szokásos tartózkodási helye Magyarország területén van.

(5) A külföldön megszerzett vezetői engedély honosítására vonatkozó szabályokat kell alkalmazni, ha a kérelmező Magyarországon szerez olyan járműfajta vezetésére való jogosultságot, amellyel korábban nem rendelkezett."

5. §

Az R. 15. § (1) bekezdés e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép, valamint a bekezdés a következő f) ponttal egészül ki:

[E rendelet alkalmazásában közlekedésbiztonsági szempontból járművezetésre alkalmatlannak kell tekinteni azt a személyt,]

"e) akinek a vezetői engedélyét a közúti közlekedési előéleti pontrendszerről szóló törvény alapján a közlekedési igazgatási hatóság ideiglenesen visszavonta, a határozat jogerőre emelkedésétől kezdődően a visszavonást követően elkezdett utánképzés elvégzését tanúsító igazolás közlekedési igazgatási hatóságnál történő bemutatásáig, de legalább a vezetői engedély leadása napjától számított hat hónapig,

f) akinek külön jogszabály3 alapján a hatáskörrel rendelkező hatóság az egészségi alkalmatlanságát állapította meg, az egészségi alkalmasság igazolásáig."

6. §

Az R. 17. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"17. § (1) A közlekedési igazgatási eljárásban a külföldi hatóság által a 16. § (2) bekezdés a) vagy b) pontjában meghatározottaknak megfelelő vezetői engedély - kivéve az ideiglenes jelleggel vagy a járművezetés tanulására kiadott okmányokat - akkor tekinthető érvényesnek, ha:

a) a vezetői engedély jogosítottja nyilatkozik arról, hogy a külföldi vezetői engedély kiadásakor a kiállító országban rendelkezett szokásos tartózkodási hellyel, illetve lakóhellyel;

b) a külföldi vezetői engedély jogosítottja a magyar vezetői engedély kiadására irányuló eljárás időpontjában megfelel az e rendeletben meghatározott életkori feltételeknek.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott feltételeknek megfelelő külföldi vezetői engedély vizsgakötelezettség nélkül cserélhető. A 16. § (2) bekezdés b) pontjában meghatározott tagállamban kiállított vezetői engedély a kategóriabővítés szempontjából a képzés és vizsgáztatás folyamatában is megfelelőnek tekintendő.

(3) Ha a külföldi vezetői engedély nem a 16. § (2) bekezdés a) vagy b) pontjában meghatározott országban került kiállításra, és ha a külföldi vezetői engedélyről készült hiteles fordítás alapján

a) a vezetési jogosultság tartalma megfeleltethető az e rendelet mellékletében meghatározott valamely nemzetközi kategória tartalmával, tanfolyammentes közlekedési alapismeretekből; vagy

b) nem állapítható meg a vezetési jogosultság tartalma, vagy az nem feleltethető meg az e rendelet mellékletében meghatározott valamely nemzetközi kategória tartalmával, tanfolyammentes gyakorlati vezetési és közlekedési alapismeretekből

történt sikeres vizsgát követően kerülhet sor a vezetői engedély honosítására.

(4) Ha a külföldi vezetői engedélyből az egészségi alkalmasság időtartama nem állapítható meg, vagy az a magyar jogszabályban meghatározott időtartamtól eltér, az egészségi alkalmasságot külön jogszabály4 szerint igazolni kell.

(5) Ha a külföldi vezetői engedélyt kiállító hatóság a vezetési jogosultságot korlátozta, vagy a jogosultság gyakorlását feltételhez kötötte, a közlekedési igazgatási hatóság az okmány hiteles fordítását a 16. § (1) bekezdésében és a (2) bekezdés a) és c) pontjában felsorolt feltételeknek való megfelelés esetén is kérheti.

(6) Kétség esetén a magyar vezetői engedély kiadására irányuló eljárásban a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala (a továbbiakban: Hivatal) ellenőrzi a külföldi vezetői engedély adatainak egyezőségét."

7. §

Az R. 17/A. §-a a következő (4)-(7) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A közlekedési igazgatási eljárásban nem tekinthető érvényesnek a másik EGT-állam által kiállított vezetői engedély, ha azt a kiállító tagállam területén korlátozták, visszavonták, vagy a vezetési jogosultságot felfüggesztették.

(5) A vezetői engedély cseréjére irányuló eljárás során ellenőrizni kell, hogy a benyújtott vezetői engedély ténylegesen mely kategóriára érvényes.

(6) Kétség esetén a Hivatal közreműködésével a vezetői engedély kiállításához, pótlásához vagy cseréjéhez a kiadó EGT-állam hatóságának megkeresése útján ellenőrzést kell végezni.

(7) A közlekedési igazgatási hatóság megtagadja a vezetői engedély kiállítását azon kérelmezőnek, akinek a vezetői engedélyét egy másik tagállamban korlátozták, érvénytelenítették, visszavonták vagy a vezetési jogosultságát felfüggesztették."

8. §

Az R. 20. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Azonos fajtájú járművezetésre jogosító okmányból az engedély jogosítottja egyidejűleg csak egy érvényes okmánnyal rendelkezhet. A közlekedési igazgatási hatóság megtagadja a vezetői engedély kiállítását, vagy a már kiadott vezetői engedélyt visszavonja, ha megállapítja, hogy a kérelmező már rendelkezik vagy a kérelem beadásakor már rendelkezett más EGT-állam hatósága által kiadott vezetői engedéllyel."

9. §

(1) Az R. 21. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az első vezetői engedély kiadására, illetőleg az új kategória, alkategória és kombinált kategória bejegyzésére és a vezetői engedély cseréjére irányuló kérelmet a közlekedési igazgatási hatóságnál személyesen lehet benyújtani. Elektronikus úton is be lehet jelenteni a 2001. január 1-je után kiadott vezetői engedély elvesztését, ellopását, megsemmisülését, és kezdeményezhető annak pótlása. Az elektronikus úton kezdeményezett pótlás esetén - az okmányazonosító adat kivételével - a korábbi vezetői engedéllyel megegyező adattartalommal kell kiállítani a vezetői engedélyt."

(2) Az R. 21. §-a a következő új (3) bekezdéssel egészül ki, ezzel egyidejűleg a jelenlegi (3)-(11) bekezdés megjelölése (4)-(12) bekezdésre változik:

"(3) Elektronikus úton is kezdeményezhető a 2001. január 1-je után kiadott, az adott kategória tekintetében lejárt érvényességű vezetői engedély cseréje, feltéve, ha az új egészségi alkalmassági érvényességi idő lejártának időpontja a csere alapjául szolgáló vezetői engedély 4. b) pontjában meghatározott érvényességi időn belül esik. Az elektronikus úton kezdeményezett vezetői engedély cseréje esetén - az okmányazonosító és kategória érvényességi adat kivételével - a korábbi vezetői engedéllyel megegyező adattartalommal kell az új vezetői engedélyt kiállítani."

10. §

Az R. 22/B. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A vezetői engedély elvesztéséről, eltulajdonításáról, megsemmisüléséről, illetve megtalálásáról felvett jegyzőkönyvet okmánytári alapiratként a közlekedési igazgatási hatóság a Hivatalnak továbbítja. Az elektronikus úton kezdeményezett vezetői engedély pótlás esetén az ügyfél elektronikus úton tett nyilatkozata kerül a Hivatalnak továbbításra."

11. §

(1) Az R. 24. § (1) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A járművezetésre jogosító okmányok a következő határidőig jogosítanak vezetésre]

"b) a vezetői engedély kategória érvényessége a külön jogszabályban előírt orvosi vizsgálaton megállapított időpontig,"

(2) Az R. 24. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A vezetői engedély kiállítása során annak érvényességét az (1) bekezdés b) pontjában megállapított érvényességi időn belül - az ügyfél kérelmére - úgy kell meghatározni, hogy a lejáratának hónapja és napja megegyezzen az ügyfél születési idejének hónapjával és napjával."

12. §

Az R. 31. §-a a következő (13) bekezdéssel egészül ki:

"(13) Ha a vezetői engedély, illetve az abba tett bejegyzés hamis, hamisított, illetve valótlan tényt, jogosultságot tartalmaz, a nyomozóhatóság lefoglalást megszüntető, illetve a büntetőeljárást lezáró határozata alapján a közlekedési igazgatási hatóság a vezetői engedély visszavonásával egyidejűleg intézkedik az engedély-nyilvántartásban szereplő valótlan adatok javítására, törlésére, illetve az okmány érvénytelenítését követő selejtezésre."

13. §

Az R. 38. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"38. § (1) A külön jogszabályban meghatározott járművel - kivéve a trolibuszt, villamost, kerékpárt, a két- és háromkerekű segédmotoros kerékpárt, állati erővel vont járművet, kézikocsit - közúti forgalomban akkor lehet részt venni, ha forgalomba helyezték, vagy ideiglenes forgalomban tartását engedélyezték.

(2) A járművet akkor lehet forgalomba helyezni, ha

a) a tulajdonjog megszerzését eredeti okirattal vagy eredetivel megegyezőként hitelesített másolattal igazolták, vagy, ha az nem magyar nyelven került kiállításra, annak hiteles, magyar nyelvű fordítását a kérelemhez csatolták,

b) a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás meglétét igazolták,

c) a külön jogszabályban meghatározott gépjárművek esetén a vámhatóság által kiállított regisztrációs adóigazolást bemutatták, és annak valódiságát a rendelkezésre álló nyilvántartásban a közlekedési igazgatási hatóság ellenőrizte,

d) a jármű műszaki alkalmasságát a közlekedési hatóság megállapította,

e) a jármű üzembentartója a Magyar Köztársaság területén rendelkezik lakóhellyel, vagy székhellyel (telephellyel).

(3) A (2) bekezdésben írt feltételek igazolása mellett, a járművek forgalomba helyezésének további feltételei:

a) a harmadik országból belföldi üzemeltetés céljából behozott használt jármű származásellenőrzése, illetve a jármű jogi helyzetének tisztázása megtörtént, előzetes eredetiségvizsgálatát elvégezték, valamint a járműhöz kiadott állandó vagy ideiglenes forgalmi engedélyt vagy annak a kiállító hatóság által hitelesített másolatát és annak hiteles fordítását az ügyfél a kérelméhez csatolta;

b) más EGT-államból belföldi üzemeltetés céljából behozott használt jármű belföldi forgalomba helyezését megelőzően a jármű jogi helyzetének tisztázása megtörtént, valamint az ügyfél a kérelméhez csatolta a származási tagállam hatósága által kiadott

ba) nem harmonizált adattartalmú forgalmi engedélyt vagy annak a kiállító hatóság által hitelesített másolatát, vagy

bb) harmonizált adattartalmú forgalmi engedély I. részét, valamint a II. részét feltéve, hogy a jármű származási tagállamában ez utóbbi kiállításra került;

c) az új jármű forgalmazója részére a közlekedési hatóság a külön jogszabályban meghatározott eljárásban engedélyezte a megfelelőségi nyilatkozat alkalmazásával történő forgalomba helyezést, és a forgalmazó a járműhöz elektronikus úton a műszaki adatlapot, valamint az e rendeletben meghatározott módon a járműkísérő lapot kiállította;

d) egyéb új jármű esetében járműkísérő lapot állítottak ki, vagy elvégezték a jármű előzetes eredetiségvizsgálatát.

(4) Ha más EGT-államból behozott használt jármű forgalomba helyezése során nem áll rendelkezésre a nem harmonizált forgalmi engedély eredeti vagy kiállító hatóság által hitelesített másolati példánya, illetve ha a harmonizált forgalmi engedély I. és II. részből áll, és a II. rész hiányzik, vagy I. részből áll, de az nem az eredeti példány, a forgalomba helyezést megelőzően a származásellenőrzést el kell végezni.

(5) A jármű származását igazolnia kell

a) a magyarországi gyártónak, vezérképviseletnek, összeépítési engedéllyel rendelkezőnek;

b) harmadik országból vagy más EGT-államból belföldi üzemeltetés céljából behozott jármű esetén annak, aki a forgalomba helyezést kezdeményezi.

(6) A külföldről belföldi üzemeltetés céljából behozott használt jármű forgalomba helyezéséig, valamint egyéb olyan járművek esetén, melyek forgalomba helyezése nem indokolt, a jármű ideiglenes forgalomban tartása engedélyezhető, ha az ügyfél kérelméhez bemutatta:

a) a tulajdonjog megszerzését igazoló okiratot,

b) a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás meglétét tanúsító igazolást,

c) a jármű műszaki alkalmasságát tanúsító, a közlekedési hatóság által kiállított Műszaki Adatlapot.

(7) A jármű forgalomba helyezése nyilvántartásba vétellel, a forgalmi engedély, a rendszámtábla, és - a 46/A. § (1) bekezdésében meghatározott járműveknél - az új típusú rendszámtáblához tartozó regisztrációs matrica kiadásával valósul meg.

(8) A jármű ideiglenes forgalomban tartásának engedélyezése az ideiglenes forgalomban tartási engedély és az E betűjelű ideiglenes rendszámtábla kiadásával valósul meg.

(9) A lassú jármű, annak pótkocsija, valamint a négykerekű segédmotoros kerékpár forgalomba helyezése esetén "igazolólap" megnevezést tartalmazó forgalmi engedélyt (a továbbiakban: forgalmi engedély) kell kiadni.

(10) A forgalmi engedély, az ideiglenes forgalomban tartási engedély, a törzskönyv és a rendszámtábla, valamint az új típusú rendszámtáblához kiadott regisztrációs matrica - az e rendeletben meghatározottak kivételével - arra a járműre érvényes, amelyre azt kiadták, illetőleg engedélyezték.

(11) A közlekedési igazgatási hatóság a külföldi hatóság által kiállított forgalmi engedélyeket és hatósági jelzéseket a forgalomba helyezés során bevonja, és a keletkezett alapirattal a Hivatalnak megküldi.

(12) A Hivatal a más EGT-állam nyilvántartó hatóságát a külföldi forgalmi engedély bevonásáról a jármű magyarországi forgalomba helyezésétől számított két hónapon belül értesíti, ezt követően az állam nyilvántartó hatóságának kérésére, illetve viszonosság esetén a külföldi okmányokat, hatósági jelzéseket az azt kiadó hatósághoz továbbítja, egyéb esetekben a külön jogszabályban meghatározott őrzési időt követően megsemmisíti."

14. §

Az R. 38/A. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"38/A. § (1) A külföldről belföldi üzemeltetés céljából behozott használt jármű - a 38. § (3) bekezdés b) pontjában foglalt feltételnek megfelelő jármű és a négykerekű segédmotoros kerékpár kivételével - forgalomba helyezésének kezdeményezése előtt származás-ellenőrzését el kell végezni. A származásellenőrzés kezdeményezése a közlekedési igazgatási hatóságnál származásellenőrzési nyilvántartásba vétellel valósul meg.

(2) Az (1) bekezdés szerinti jármű származásellenőrzéséhez az ügyfélnek a kérelméhez be kell mutatnia:

a) a tulajdonjog megszerzését igazoló eredeti okiratot vagy hitelesített másolati példányát, illetve ha az nem magyar nyelven került kiállításra, annak hiteles, magyar nyelvű fordítását, valamint

b) a járműhöz kiadott forgalmi engedélyt vagy annak a kiállító hatóság által hitelesített másolatát és annak hiteles fordítását, a 38. § (4) bekezdésében meghatározott esetben az illetékes külföldi hatóság által kiadott igazolást a jármű nyilvántartásba történő bejegyzésének tényéről, és az okiratot, mely a forgalmi engedély hiányának okát tartalmazza.

(3) A származásellenőrzési nyilvántartásba vétellel egyidejűleg kérelemre engedélyezhető a jármű ideiglenes forgalomban tartása, ha

a) a jármű műszaki alkalmasságát tanúsító, a közlekedési hatóság által kiállított Műszaki Adatlapot, és

b) a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás meglétét tanúsító igazolást az ügyfél bemutatta.

(4) A jármű származásának ellenőrzése során a közlekedési igazgatási hatóság a (2) bekezdésben meghatározott okmányban és okiratban szereplő adatokat elektronikus úton, az ellenőrzés elvégzéséhez szükséges adatok beszerzése céljából a Hivatalnak megküldi.

(5) A Hivatal a származásellenőrzés elvégzése során a külföldi hatóság nyilvántartásaiban, valamint a külföldi és nemzetközi körözési nyilvántartásokban történő ellenőrzés adatai alapján tisztázza a jármű származását, és ennek eredményéről határozatot hoz. A Hivatal a határozatról az illetékes közlekedési igazgatási hatóságot elektronikus úton tájékoztatja.

(6) A közlekedési igazgatási hatóság a külföldi okmányokat és hatósági jelzéseket a forgalomba helyezés során bevonja, és a keletkezett alapirattal a Hivatalnak megküldi."

15. §

Az R. 39. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) Lassú jármű, lassú jármű pótkocsija vagy mezőgazdasági vontató forgalomba helyezésére irányuló kérelem elbírálása során a jármű tulajdonjogának hitelt érdemlő igazolása hiányában a származásellenőrzés elvégzése, valamint törzskönyv kiadása nélkül a forgalmi engedély és a rendszámtábla kiadható az üzembentartó járműnyilvántartásba történő egyidejű bejegyzésével, feltéve, hogy a jármű magyarországi gyártására, illetve behozatalára 1999. január 1-jét megelőzően került sor, és a forgalomba helyezést kezdeményező ügyfél birtokába kerülése igazolt."

16. §

(1) Az R. 44. § (2) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[Az előzetes eredetiségvizsgálatot - a (9)-(10) bekezdésekben foglaltakat kivéve - el kell végezni:]

"a) a 38. § (3) bekezdés b) pontjában foglalt eseteket kivéve a használt jármű, továbbá a gyártótól származó járműkísérő lappal nem rendelkező új jármű, valamint a járműnyilvántartásba korábban még nem vett lassú jármű, vagy egyéb jármű első forgalomba helyezésekor;"

(2) Az R. 44. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A 38/A. §-ban meghatározott, külföldről belföldi üzemeltetés céljából behozott járművek esetében az előzetes eredetiségvizsgálatot a származásellenőrzés eredményéről szóló határozat jogerőre emelkedését követően lehet elvégeztetni."

(3) Az R. 44. § (9) bekezdés f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[Az előzetes eredetiségvizsgálat elvégzése nélkül is nyilvántartásba kell venni a jármű tulajdonjogában bekövetkezett változást, ha]

"f) annak jogalapja a használt jármű cégjegyzék vagy vállalkozói igazolvány alapján az adásvétel időpontjában fő tevékenysége szerint gépjármű-kereskedelemre jogosult szervezet vagy vállalkozó tulajdonába kerülése, kivéve a rendeltetésszerű használat céljából történő tulajdonszerzést."

(4) Az R. 44. § (10) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(10) A muzeális jellegű járművekkel kapcsolatos közlekedési igazgatási eljáráshoz, továbbá a négykerekű segédmotoros kerékpárok első magyarországi forgalomba helyezésére irányuló közlekedési igazgatási eljáráshoz az előzetes eredetiségvizsgálatot nem kell elvégezni."

17. §

Az R. 47. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, ezzel egyidejűleg a jelenlegi (6) és (7) bekezdés megjelölése (7) és (8) bekezdésre változik:

"(6) A négykerekű segédmotoros kerékpárra hátulra, E típusú, különleges rendszámtáblát kell felszerelni."

18. §

Az R. 48. §-a a következő (10) bekezdéssel egészül ki:

"(10) 2009. április 1-jétől nem engedélyezhető 4 betűjelből és 2 számjegyből álló egyedileg előállított rendszámtábla legyártása iránti kérelem, haakiválasztottrendszám4betűjel karaktere közül az első karakter S, vagy R betűjel."

19. §

Az R. 50. §-ának (2) bekezdése a következő i) ponttal egészül ki:

[A közlekedési igazgatási hatóság]

"i) a négykerekű segédmotoros kerékpárokra S, illetve R betűjellel kezdődő E típusú"

[különleges rendszámtáblát ad ki.]

20. §

Az R. a következő 50/A. §-sal egészül ki:

"50/A. § Az 50. § (2) bekezdés a) és b) pontjában meghatározott különleges rendszámtáblák jogosítottjai részére a külföldi forgalmi engedélyt és rendszámtáblát a kiadó ország Magyarországon működő diplomáciai és konzuli képviseletének, valamint nemzetközi szervezetének írásbeli kérelmére soron kívül vissza kell adni, ha a külföldi hatóság nemzeti jogszabálya alapján kiviteli rendszám kiadására nincs lehetőség, és emiatt a jármű külföldi hatóság által kiadott diplomáciai rendszámmal érkezik Magyarországra."

21. §

Az R. 52. § (2) bekezdés b) és c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A közlekedési igazgatási hatóság]

"b) a jármű javítási és jármű kereskedelmi tevékenység ellátásához a belföldi jármű más EGT-államba történő javítási, illetve kereskedelmi jellegű szállítása, illetve kísérlet vagy kipróbálás céljából üzemeltetett járműre P betűjelű,

c) a belföldön vásárolt, illetve a belföldön forgalomba helyezett jármű kivitelére, indokolt esetben a Magyarországon már forgalomba helyezett, külföldön tartózkodó, érvényes hatósági jelzéssel nem rendelkező jármű hazaszállítására, az érvényes hatósági engedély nélkül Magyarországon tartózkodó gépjármű reexportjára, a Magyarországon még forgalomba nem helyezett új gépjármű külföldre viteléhez és a 79. §-ban meghatározott érvényességi időn belüli visszahozatalához (így különösen: kiállításra vitel) Z betűjelű,"

[ideiglenes rendszámtáblát ad ki és használatát engedélyezi.]

22. §

Az R. 58. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"58. § (1) A Z betűjelű ideiglenes rendszámtábla kiadására csak a jármű tulajdonjogának igazolását követően kerülhet sor. A tulajdonjogot közokirattal, eredeti okirattal vagy hitelesített másolati példányával, illetve ha az nem magyar nyelven került kiállításra, annak hiteles, magyar nyelvű fordításával kell igazolni. A kérelmező által előterjesztett adatok valódiságát a rendelkezésre álló nyilvántartásokban ellenőrizni kell.

(2) A Magyarországon forgalomba helyezett járműre a Z betűjelű rendszámtábla csak akkor adható ki, ha a járművet kivitel miatt átmeneti időszakra kivonták a forgalomból és a kivonás ténye a járműnyilvántartásba bejegyzésre került.

(3) A Magyarországon már forgalomba helyezett, külföldön tartózkodó, érvényes hatósági jelzéssel nem rendelkező jármű hazaszállításához történő kiadás során a Z betűjelű ideiglenes rendszámhoz tartozó ideiglenes forgalmi engedély kiadására az előző forgalmi engedély érvénytelenítésével és annak ügyfél részére történő visszaadásával egyidejűleg kerül sor. Az érvénytelenítés tényét csak a járműnyilvántartásba kell bejegyezni, ha a rendszámtábla vagy előző forgalmi engedély elvesztés, eltulajdonítás, megsemmisülés miatt nem áll az ügyfél rendelkezésére."

23. §

Az R. 60. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Kérelemre P betűjelű ideiglenes rendszámtáblát kell kiadni a fő tevékenysége szerint gépjármű-kereskedelemre jogosult szervezetnek, vállalkozásnak, a fő tevékenysége szerint járműgyártásra, járműjavításra jogosult szervezetnek, a közlekedési kutatóintézetnek, valamint egyéb olyan vállalkozásnak vagy intézménynek, amelynek tevékenysége indokolja a még forgalomba nem helyezett vagy a forgalomból ideiglenesen kivont, javítás alatt álló vagy kereskedelmi célból történő szállítása során a jármű ideiglenes részvételét a közúti forgalomban."

24. §

Az R. 64. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A Magyar Honvédség, a Rendőrség, a katasztrófavédelmi szerv, a Vám- és Pénzügyőrség, a büntetés-végrehajtási szervezet és az Országos Mentőszolgálat járműveire a különleges rendszámtáblát a Hivataltól rendeli meg."

25. §

Az R. 65. §-a a következő új (13) bekezdéssel egészül ki:

"(13) A közúti közlekedési szolgáltatást végző üzembentartónak (tulajdonosnak) kiadott, különleges jellegű, egyénileg kiválasztott, illetve egyedileg előállított rendszámtábla a külön jogszabályban5 meghatározott díj megfizetése ellenében, a Hivatal engedélye alapján új típusú rendszámtáblaként, fehér színben utángyártható. A különleges jellegű rendszámtáblát az utángyártott rendszámtábla átadásával egyidejűleg a 47. § (7) bekezdés szerint be kell vonni."

26. §

Az R. 69. §-a a következő új (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) A Hivatal közreműködik a nyilvántartásban kezelt járműkísérő lap adatainak ellenőrzésében, a feltárt adathibák megszüntetése érdekében intézkedik a nyilvántartás adatainak javítására."

27. §

Az R. 73. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A törzskönyv elvesztésekor, eltulajdonításakor, megsemmisülésekor annak sorszámát a közlekedési igazgatási hatóság értesítése alapján a Hivatal a Magyar Közlöny mellékletét képező Hivatalos Értesítőben és a kormányzati honlapon közzéteszi."

28. §

(1) Az R. 74. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A törzskönyvet a közlekedési igazgatási hatóság által elvégzett adatfelvétel alapján a Hivatal postai úton továbbítja a jogosult részére."

(2) Az R. 74. § (5) bekezdése a következő új e) ponttal egészül ki:

[A törzskönyv nem adható ki,]

"e) a négykerekű segédmotoros kerékpárok rendszámtáblával történő ellátása során."

(3) Az R. 74. §-a a következő új (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) A törzskönyv kiadására irányuló eljárás során a közlekedési igazgatási hatóság által elvégzett adatfelvétel alapján a törzskönyv "Hivatalos feljegyzések" rovatában feltüntetésre kerül:

a) az "elidegenítési tilalom az állam javára fenntartva" bejegyzés, ha a jármű behozatalára, beszerzésére, forgalomba helyezésére az állam által nyújtott közterhek alóli mentesség, kedvezmény igénybevételével került sor, vagy ha beszerzésére az állam által nyújtott támogatással vagy kezességvállalással került sor;

b) a "haszonélvezeti joggal terhelt" bejegyzés, ha a járműre haszonélvezeti jogot alapítanak;

c) a "közös tulajdon" bejegyzés, ha a jármű tulajdonjoga több személyt is megillet;

d) az "előzetes eredetiségvizsgálat hiánya" bejegyzés, ha az e rendeletben meghatározott esetekben a jármű forgalomba helyezése, illetve tulajdonjogában bekövetkezett változás nyilvántartásba vételére az előzetes eredetiségvizsgálat elvégzése nélkül kerül sor."

29. §

Az R. 76. § (1) bekezdése a következő új k) ponttal egészül ki:

[A törzskönyv kiadásáig a jármű tulajdonjogát igazolja:]

"k) az eladó és a vevő egybehangzó, írásba foglalt nyilatkozata a tulajdonjog átszállásáról."

30. §

(1) Az R. 78. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Új forgalmi engedélyt kell kiállítani

a) a 13. számú melléklet C. pontja szerinti forgalmi engedély harmonizált közösségi kódokkal jelölt adatainak változása esetén;

b) a 13. számú melléklet A. pontja szerinti forgalmi engedéllyel kapcsolatos közlekedési igazgatási ügyintézés során a jármű forgalomból történő kivonására irányuló eljárás kivételével;

c) a 13. számú melléklet B. pontja szerinti forgalmi engedélyek esetében, a "Műszaki lap" első oldalán, az "Üzembentartói lap" vagy a "Bejelentő lap" első oldalán szereplő adatainak változása esetén az üzembentartó (tulajdonos) lakcímének (székhelyének, telephelyének) változására vonatkozó adatai kivételével."

(2) Az R. 78. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) Ha nem kerül sor új forgalmi engedély kiállítására, az adatváltozást a forgalmi engedély Hivatalos feljegyzések rovatába - a járműnyilvántartásban való bejegyzéssel egyidejűleg - kell bejegyezni."

31. §

Az R. a következő 78/A. §-sal egészül ki:

"78/A. § (1) A közlekedési igazgatási hatóság az üzembentartó kérelmére - a külön jogszabályban6 meghatározottak szerint - a járműnyilvántartásba bejegyzi a megkülönböztető, illetve a figyelmeztető jelzést adó készülék felszerelésének és leszerelésének tényét, illetve hatósági engedélyhez kötött jogosultság esetén az engedélyezés tényét, az érvényesség lejártának időpontját, az engedélyező hatóság, illetve a visszavonást elrendelő hatóság megnevezését és a határozat számát. A közlekedési igazgatási hatóság a járműnyilvántartásba bejegyzéssel egyidejűleg a forgalmi engedély Hivatalos feljegyzések rovatába is bejegyzi a jogosultság tényét, lejárta időpontját, illetve visszavonása esetén annak tényét.

(2) A közlekedési igazgatási hatóság a járműnyilvántartásba bejegyzéssel egyidejűleg a forgalmi engedély "Hivatalos feljegyzések" rovatába jegyzi be a közlekedési hatóság által kiállított Műszaki Adatlap "Záradékok" rovatában feltüntetett, a jármű jellemzőire vonatkozó adatokat.

(3) A négykerekű segédmotoros kerékpárok esetében a közlekedési igazgatási hatóság a járműnyilvántartásba bejegyzéssel egyidejűleg a forgalmi engedély "Hivatalos feljegyzések" rovatába jegyzi be a forgalmazási korlátozás tényét és jogosítottját."

32. §

(1) Az R. 88. § (1) bekezdés b) és c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A közlekedési igazgatási hatóság - a kivonási okot észlelő hatóság értesítése alapján - a járműforgalomból történő kivonását hivatalból rendeli el a 84. § (1) és (9) bekezdéseiben meghatározott esetekben, továbbá, ha]

"b) bíróság, közjegyző, külföldi hatóság vagy jogszabály által feljogosított más hatóság jogerős határozatában a jármű lefoglalását, elkobzását, illetve a (4) bekezdésben foglaltak kivételével a zár alá vételét elrendelte, továbbá, ha a járművet a bírósági végrehajtás során a bírósági végrehajtó, illetve a közigazgatási végrehajtás során az adóhatóság, a társadalombiztosítási szerv vagy a vámhatóság részéről eljáró személy lefoglalta;

c) a járművek üzletszerű bérbeadásával foglalkozó vállalkozó a külön jogszabályban meghatározott nyilvántartási kötelezettségének nem tesz eleget;"

(2) Az R. 88. § (1) bekezdése a következő új h) ponttal egészül ki:

[A közlekedési igazgatási hatóság- a kivonási okot észlelő hatóság értesítése alapján - a járműforgalomból történő kivonását hivatalból rendeli el a 84. § (1) és (9) bekezdéseiben meghatározott esetekben, továbbá, ha]

"h) a Hivatal értesítése alapján megállapítja, hogy a jármű tulajdonosa a jármű azonosító jellel történő utólagos ellátását engedélyező határozat érvényességi idején belül járművével a kijelölt közlekedési hatóságnál a jármű azonosító jellel történő utólagos ellátása céljából nem jelent meg."

(3) Az R. 88. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Ha az arra feljogosított hatóság a jármű lefoglalását a forgalomból történő kivonás mellőzésével, illetve büntetőeljárásban a bíróság a jármű zár alá vételét rendelte el, annak tényét - az elidegenítési és terhelési tilalom egyidejű bejegyzésével - a nyilvántartásban haladéktalanul rögzíteni kell, az ügyfél egyidejű értesítésével. A jármű forgalomból történő kivonása esetén a közlekedési igazgatási hatóság határozata tartalmazza az elidegenítési és terhelési tilalom nyilvántartási bejegyzésének megtörténtét."

33. §

Az R. 88/A. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha a jármű jogszerű megszerzője a bejelentési kötelezettségét annak keletkezésétől számított 15 napon túl, késedelmesen teljesíti, a közlekedési igazgatási hatóság a tulajdonjogot bejegyzi a nyilvántartásba, a forgalmi engedély, valamint a törzskönyv kiadására intézkedik, egyben a szabályszegés tényéről értesíti a szabálysértési hatóságot."

34. §

Az R. 89. §-a a következő új(3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A 76/A. § (6) bekezdés a) pontja alapján történt ideiglenes kivonás esetén a (2) bekezdésben meghatározott kivonás időtartamának lejártát követően csak abban az esetben helyezhető a jármű ismét forgalomba, ha a bejelentési kötelezettséget elmulasztó tulajdonos a változás bejegyzése iránti kérelmét is előterjeszti."

35. §

(1) Az R. 92. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A közlekedési igazgatási hatóság a 76/A. § (6) bekezdés b) pontja és a 88. § (1) bekezdés c) pontja alapján az e rendeletben meghatározott időtartamra, valamint a 88. § (1) bekezdés a) pontja alapján a kötelezettség teljesítéséig ideiglenesen forgalomból kivont járművet a kivonás határidejének lejárta előtt, illetve a kötelezettség teljesítésének igazolása nélkül hivatalból forgalomba helyezi, ha azt elidegenítették, és az új tulajdonos a tulajdonjog-változás bejegyzésére irányuló kérelmével egyidejűleg a jármű közúti forgalomban történő részvételéhez szükséges feltételeket igazolja. E szabály nem alkalmazható, ha az elidegenítés a Ptk. 685. § b) pontjában meghatározott közeli hozzátartozó részére történt."

(2) Az R. 92. §-a a következő új (3) és (4) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A 88. § (1) bekezdés b) pontban meghatározott esetekben, ha a kivonásra okot adó körülmény megszűnéséről az elrendelő hatóság értesíti a közlekedési igazgatási hatóságot, a forgalomból kivont járművet hivatalból forgalomba kell helyezni. Ha hatósági határozat vagy árverés útján az új tulajdonos tulajdonjogot szerzett, a változás bejegyzésére irányuló kérelmével egyidejűleg a forgalomba helyezés igazgatási szolgáltatási díjának megfizetése nélkül, hivatalból kell a járművet forgalomba helyezni.

(4) A jármű tulajdonosa a 88. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott eset kivételével a hivatalból elrendelt kivonás időtartama alatt a jármű forgalomból történő végleges kivonását kezdeményezheti, feltéve, hogy az ügyfél a végleges kivonásra irányuló kérelmének benyújtásával egyidejűleg az e rendeletben meghatározott feltételek fennállását igazolja."

36. §

Az R. a következő 95/B. §-sal egészül ki:

"95/B. § Ha a járműhöz tartozó forgalmi engedély vagy törzskönyv, illetve az abba tett bejegyzés hamis, hamisított, vagy valótlan tényt, adatot, jogosultságot tartalmaz, a nyomozóhatóság lefoglalást megszüntető, vagy a büntetőeljárást lezáró határozata alapján a közlekedési igazgatási hatóság az okmány visszavonásával egyidejűleg intézkedik a járműnyilvántartásban szereplő valótlan adatok javítására, az okmány érvénytelenítését követő selejtezésre, valamint a valós adatoknak megfelelő okmány kiadására."

37. §

Az R. 100/A. § (2) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[Az (1) bekezdés d) pontja esetében a Hivatal akkor engedélyezi a jármű azonosító jellel történő ellátását, ha]

"b) az egyedi azonosító jel meghamísítását a cselekmény bűncselekménnyé minősítésének hatálybalépését megelőzően követték el, illetve az elkövetés időpontja nem állapítható meg."

38. §

Az R. 101. § (2) bekezdése a következő új c) és d) ponttal egészül ki:

[Ez a rendelet a következő uniós jogi aktusoknak való megfelelést szolgálja:]

"c) az Európai Parlament és a Tanács 2006/126/EK irányelve (2006. december 20.) a vezetői engedélyekről, 2. cikk (1) bekezdése, 7. cikk (1) bekezdésének e) pontja, 7. cikk (5) bekezdésének a)-c) pontja, 11. cikk (1)-(6) bekezdései, 12. cikk, 15. cikk;

d) a Bizottság 2008/65/EK irányelve (2008. június 27.) a vezetői engedélyekről szóló 91/439/EGK irányelv módosításáról, 1. cikk 1. és 2. pontja, valamint 3. pont b) alpontja."

39. §

(1) Az R. 102. § (10) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(10) E rendeletet a Magyar Köztársaság joghatósága alól mentességet élvező személyekre és szervezetekre, a mentességet biztosító nemzetközi egyezményekre és külön jogszabályokra figyelemmel kell alkalmazni. A vezetésre jogosító okmányok helyszíni elvételére és visszavonására, az előzetes eredetiségvizsgálatra, a származásellenőrzési eljárásra, valamint a jármű forgalomból való kivonásának elrendelésére, illetve a rendszámtábla visszavonására vonatkozó szabályok a Magyarországon működő diplomáciai és konzuli képviseletek tagjaira nem alkalmazhatók."

(2) Az R. 102. §-a a következő (12) és (13) bekezdéssel egészül ki:

"(12) Azokat a járműveket, amelyek 1998. szeptember 7., 1999. október 15. vagy 2001. május 26. napjával a járműnyilvántartásban fiktív kivonás jelzéssel kerültek ellátásra, a jelzés elhelyezésének a napjától a forgalomból végleg kivontnak kell tekinteni. Ha az ily módon végleg kivont járművel kapcsolatosan kérelemre közlekedési igazgatási eljárás indul, a jármű forgalomban lévőnek tekintendő.

(13) 2009. április 1-je előtt kiadott C kezdő betűjelű különleges rendszámtáblával ellátott járművel annak az - ügyfél kérelme alapján, illetve a jármű tulajdonjogában bekövetkezett változás nyilvántartásba vételére irányuló közlekedési igazgatási eljárás során történő - átrendszámozásáig lehet közlekedni."

40. §

(1) Az R. 9. számú melléklete e rendelet 1. melléklete szerint módosul.

(2) Az R. 11. számú melléklete e rendelet 2. melléklete szerint módosul.

(3) Az R. 12. számú melléklete e rendelet 3. melléklete szerint módosul.

(4) Az R. 16. számú melléklete e rendelet 4. melléklete szerint módosul.

(5) Az R. 17. számú melléklete helyébe e rendelet 5. melléklete lép.

(6) Az R. e rendelet 6. melléklete szerinti 19. számú melléklettel egészül ki.

41. §

A közúti közlekedési igazgatási hatósági eljárások díjairól szóló 29/2004. (VI. 16.) BM rendelet 1-3. számú melléklete e rendelet 7. melléklete szerint módosul.

Hatályba léptető és átmeneti rendelkezések

42. §

(1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - 2009. április 1-jén lép hatályba, rendelkezéseit a hatálybalépést követően indult eljárásokban kell alkalmazni.

(2) E rendelet 9. § (2) bekezdése, 11. § (2) bekezdése, 13-14. §-a, 16. § (1) és (2) bekezdése, valamint 4. mellékletének 2. pontja 2009. július 1-jén lép hatályba, ezzel egyidejűleg az R. 40. § (4) bekezdésében az "a származás-ellenőrzési nyilvántartásba vételét kezdeményeznie kell" szövegrész helyébe "a származás-ellenőrzési nyilvántartásba vételét, illetve magyarországi forgalomba helyezését kezdeményeznie kell" szöveg, a 40. § (5) bekezdésében a "jármű származás-ellenőrzési nyilvántartásba vételét" szövegrész helyébe a "jármű magyarországi forgalomba helyezését" szöveg lép.

(3) Ez a rendelet 2009. július 2-án hatályát veszti.

43. §

(1) Hatályát veszti az R. 7. §-ában az "amennyiben a gépjárművezető külföldi vezetői engedélyét két évnél nem régebben szerezte" szövegrész, az R. 44. § (2) bekezdés c) és g) pontj a, az R. 44/A. § (1) bekezdésében az " , illetve a 44. § (2) bekezdés g) pont alapján hivatalból" szövegrész, az R. 50. § (2) bekezdés e) pontja, az R. 52. § (2) bekezdés d) pontjában az "és külföldi hatóság által kiadott forgalmi engedélye és rendszámtáblája nincs" szövegrész, az R. 64. § (2) bekezdése, az R. 74. § (3) bekezdésében az "a közjegyzői vagy ügyvédi okiratban" szövegrész, az R. 80. § (7) bekezdése, az R. 88. § (3) bekezdése, az R 88/A. § (3) és (4) bekezdése, az R. 88/A. § (7) bekezdés utolsó mondata, az R. 90. § (2) bekezdésében az "és jelzést" szövegrész, az R. 91. § (2) bekezdés c) pontjában az "a Magyar Köztársaság területén kívül, vagy" szövegrész, az R. 98. § -a, az R. 16. számú melléklet I. cím 2. pont e) alpontjában az "(elfogadható a Cég Info-ban kinyomtatott példány is)" szövegrész, az R. 16. számú melléklet V. cím 6. pontjában a "vagy típusazonos motorcsere esetén a szakszerviz igazolását" szövegrész.

(2) Az R.

1. 6. § (2) bekezdésében a "minősítés lejártának" szövegrész helyébe a "minősítést és annak lejárata" szöveg,

2. 7. §-ában az "A kezdő vezetői engedélyre" szövegrész helyébe a "Ha a gépjárművezető külföldi vezetői engedélyét két évnél nem régebben szerezte, a kezdő vezetői engedélyre" szöveg,

3. 9. § (1) bekezdésében a "közlekedési igazgatási hatóság" szövegrész helyébe a "külön jogszabályban meghatározott körzetközponti feladatokat ellátó települési önkormányzat jegyzője (a továbbiakban: közlekedési igazgatási hatóság)" szöveg,

4. 16. § (2) bekezdés b) pontjában az "az EGT valamely tagállamában" szövegrész helyébe a "más EGT-ál-lamban" szöveg, valamint 16. § (5) bekezdésében az "az EGT valamely tagállamában" szövegrész helyébe az "a más EGT-államban" szöveg,

5. 17/A. § (1) és (2) bekezdésében az "Az EGT tagállam" szövegrész helyébe a "Más EGT-állam" szöveg, 17/A. § (1) és (3) bekezdésében az "az EGT tagállam" szövegrész helyébe az "a más EGT-állam" szöveg, 18/A. § (1) bekezdésében az "Az EGT valamely tagállama" szövegrész helyébe a "Más EGT-állam" szöveg, valamint 18/A. § (2) bekezdésében a "bevont az EGT valamely tagállama" szövegrész helyébe a "bevont, más EGT-állam" szöveg,

6. 18. § (2) bekezdésében az "az Európai Gazdasági Térségről szóló Megállapodásban nem részes államok (a továbbiakban: harmadik ország)" szövegrész helyébe az "a harmadik ország" szöveg,

7. 26. §-ában az "illetékes közlekedési igazgatási hatóság a kiállítástól számított" szövegrész helyébe az "illetékes közlekedési igazgatási hatóságnak kell megküldeni, amely hatóság azt a kiállítástól számított" szöveg,

8. 38/A. § (1) bekezdésében az "A külföldről" szövegrész helyébe az "A négykerekű segédmotoros kerékpárok kivételével, a külföldről" szöveg,

9. 40. § (5) bekezdésébenaz"AzEGT állampolgárnak az EGT tartózkodási engedély kiadásától" szövegrész helyébe a "Más EGT-állam állampolgárának a magyarországi lakóhely bejelentését igazoló hatósági igazolvány kiadásától" szöveg, valamint az "az EGT valamely tagállamában" szövegrész helyébe a "más EGT-államban" szöveg,

10. 52. § (2) bekezdés d) pontjában, valamint 53. §-ában az "a)-c)" szövegrész helyébe az "a)-b)" szöveg,

11. 61. § (3) bekezdésében az "A P, az E és az M betűjelű" szövegrész helyébe "Az E és az M betűjelű" szöveg,

12. 66. § (1) bekezdés második mondata helyébe az "A címkét - a CD, a P és a Z betűjelű ideiglenes, valamint az E típusú különleges rendszámtábla kivételével - valamennyi rendszámtáblán el kell helyezni." mondat,

13. 76. § (2) bekezdésében az "okmány eredeti vagy hitelesített példányát a közlekedési igazgatási hatóságnak kell bemutatni" szövegrész helyébe az "okmány eredeti vagy hitelesített példányát, illetve ha az nem magyar nyelven került kiállításra, annak hiteles, magyar nyelvű fordítását is a kérelemhez csatolni kell" szöveg,

14. 77. § (1) bekezdésében a "valamint a lassú járműre kiadott igazolólap" szövegrész helyébe a "valamint a lassú járműre, annak pótkocsijára és a négykerekű segédmotoros kerékpárra kiadott igazolólap" szöveg, 77. § (2) bekezdésében a "lassú jármű igazolólapját" szövegrész helyébe a "lassú jármű, annak pótkocsija, valamint a négykerekű segédmotoros kerékpár igazolólapját" szöveg,

15. 78. § (3) bekezdésében a "közlekedési felügyeletnek" szövegrész helyébe a "Nemzeti Közlekedési Hatóság (a továbbiakban: NKH) regionális igazgatóságának" szöveg,

16. 80. § (9) bekezdésében az "a területi közlekedési felügyelet" szövegrész helyébe az "az NKH regionális igazgatósága" szöveg,

17. 83. §-ában a "szabályokat a lassú járműre kiadott" szövegrész helyébe a "szabályokat a lassú járműre, annak pótkocsijára és a négykerekű segédmotoros kerékpárra kiadott" szöveg,

18. 87. § (7) bekezdésében a "törzskönyv jogosítottjának" szövegrész helyébe a "törzskönyvvel jogszerűen rendelkező ügyfélnek" szöveg,

19. 88. § (1) bekezdés a) pontjában az "a jármű tulajdonosa" szövegrész helyébe az "a jármű tulajdonosa vagy üzembentartója" szöveg,

20. 88/A. § (2) bekezdésében az "Illetékhivatalt" szövegrész helyébe az "illetékes adóhatóságot" szöveg,

21. 89. § (1) bekezdés a) pontjában a "88. § (1) bekezdés g) pontja" szövegrész helyébe a "88. § (1) bekezdés g)-h) pontja" szöveg, 89. § (2) bekezdésében az "a) pontja és a 88/A. § (3) bekezdése esetében a kivonás időtartama, ha a mulasztás" szövegrész helyébe "a) pontja esetén, ha a mulasztás a közlekedési igazgatási hatósági eljárás megindításának napjáig" szöveg,

22. 90. § (2) bekezdésében a "jogerőre emelkedésének napjától" szövegrész helyébe a "jogerőre emelkedése, illetve fellebbezési jogra tekintet nélküli végrehajtás esetén a határozat végrehajthatóvá válása napjától" szöveg, valamint az "azokat" szövegrész helyébe az "azt" szöveg, 90. § (3) bekezdésében a "jogerőre emelkedésétől" szövegrész helyébe a "jogerőre emelkedésétől, illetve fellebbezési jogra tekintet nélküli végrehajtás esetén a határozat végrehajthatóvá válása napjától" szöveg,

23. 94. § (3) bekezdésében az "a külföldi hatóság" szövegrész helyébe a "más EGT-állam, vagy viszonosság esetén a harmadik ország nyilvántartó hatóságának" szöveg,

24. 95. § (5) bekezdésében az "az EGT valamely tagállamában" szövegrész helyébe az "a más EGT-államban" szöveg,

25. 95/A. §-ában a "szabályokat a lassú járműre kiadott" szövegrész helyébe a "szabályokat a lassú járműre, annak pótkocsijára és a négykerekű segédmotoros kerékpárra kiadott" szöveg,

26. 100/A. § (2) bekezdés felvezető mondatában az "esetében a Hivatal akkor" szövegrész helyébe az "esetében a Hivatal, az engedélyező határozat 90 napos érvényességi idővel történő megállapításával akkor" szöveg,

27. 100/B. § (3) bekezdésében az "A járműkereskedő tulajdonszerzését" szövegrész helyébe az "A járműkereskedő belföldi, kereskedelmi célú tulajdonszerzését" szöveg,

28. 7. számú mellékletében a 10.02 kódhoz tartozó "automatikus erőátvitel" szövegrész helyébe a "tengely-kapcsoló-pedál (vagy A és A1 kategória esetében kézzel működtetett sebességváltókar) nélküli járművek" szöveg, valamint a 78 kódhoz tartozó "Automata sebességváltóval felszerelt járművekre korlátozva" szövegrész helyébe a "csak tengelykapcsoló-pedál (vagy A és A1 kategória esetében kézzel működtetett sebességváltókar) nélküli járművekre érvényes" szöveg

lép.

44. §

Ez a rendelet a vezetői engedélyekről szóló 91/439/EGK irányelv módosításáról szóló, 2008. június 27-i 2008/65/EK bizottsági irányelv 1. cikkének, valamint a vezetői engedélyekről szóló, 2006. december 20-i 2006/126/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 2. cikke (1) bekezdésének, 7. cikk (1) bekezdése e) pontjának, 7. cikk (5) bekezdése a)-c) pontjának, 11. cikke (1)-(6) bekezdéseinek, 12. cikkének és 15. cikkének való megfelelést szolgálja.

Dr. Draskovics Tibor s. k.,

igazságügyi és rendészeti miniszter

1. melléklet a 6/2009. (III. 31.) IRM rendelethez

Az R. 9. számú melléklete a következő új 13. ponttal egészül ki:

[A különleges rendszámtáblák leírása]

"13. A négykerekű segédmotoros kerékpárra kiadott S, vagy R kezdő betűjelű "E" típusú rendszámtábla összesen 4 betűjelet és 2 számjegyet tartalmaz, alapszíne fehér, a karakterei és a keret színe fekete."

2. melléklet a 6/2009. (III. 31.) IRM rendelethez

Az R. 11. számú melléklet I. A járműkísérő lap tartalmi elemei fejezetében A környezetvédelmi osztályt meghatározó jellemző elnevezésű táblázat helyébe a következő rendelkezés lép:

"** A gépjárművek környezetvédelmi osztályba sorolását a közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről szóló 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet 5. számú mellékletének II. pontja alapján kell elvégezni."

3. melléklet a 6/2009. (III. 31.) IRM rendelethez

Az R. 12. számú melléklete a következő B. ponttal egészül ki, ezzel egyidejűleg a jelenlegi szöveg megjelölése A. pontra változik:

"B.

A 2009. július 1-jét követően kiadásra kerülő törzskönyv tartalmi elemei

Első oldal

H

JÁRMŰ TÖRZSKÖNYV

1. Sorszám

2. Gyártmány

3. Típus

4. Kereskedelmi megnevezés (ha van)

5. Alvázszám

6. Motorszám/motorkód

7. Gyártási év

8. Kiállítás helye, kelte

9. Kiállító hatóság

Második oldal

10. Tulajdonosi adatok (természetes személynél: név, születési hely és idő, anyja neve; jogi személynél, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetnél: a cég megnevezése, a cégjegyzék száma)

11. Hivatalos feljegyzések

12. A törzskönyv nyomdai sorszámának vonalkódja"

4. melléklet a 6/2009. (III. 31.) IRM rendelethez

1. Az R. 16. számú melléklet I. fejezete 1. pontjának a) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"a) a jármű tulajdonjogának megszerzését igazoló okirat eredeti vagy hitelesített másolati példányát, illetve ha az nem magyar nyelven került kiállításra, annak hiteles, magyar nyelvű fordítását,"

2. Az R. 16. számú melléklet II. fejezete helyébe a következő rendelkezés lép:

"II.

A járművek forgalomba helyezéséhez szükséges okmányok

1. A származás-ellenőrzésre kötelezett, használt jármű forgalomba helyezése során: A forgalomba helyezésre irányuló kérelemhez csatolni kell:

a) a harmadik országból származó jármű esetén az állandó vagy ideiglenes forgalmi engedély és törzskönyv (feltéve, hogy kiadásra került) eredeti példányát, vagy annak kiállító hatóság által hitelesített másolatát és annak hiteles fordítását, és a külföldi hatósági jelzést, feltéve, hogy az a külföldi hatóság által nem került visszavonásra,

b) az EGT valamely más tagállamából származó jármű esetén:

ba) a származó ország hatósága által kiadott igazolást a nyilvántartásába történő bejegyzés, szereplés tényéről, és az okiratot, amely a forgalmi engedély hiányának okát tartalmazza,

bb) a nem harmonizált forgalmi engedély másolati példányát,

bc) a harmonizált forgalmi engedély I. részének eredeti példányát, ha a származó tagállamban I. és II. részből áll a forgalmi engedély, vagy

bd) ha a származás szerinti tagállamban csak I. részből áll a forgalmi engedély, annak másolati példányát, továbbá a külföldi hatósági jelzést, feltéve, hogy az a külföldi hatóság által nem került visszavonásra,

c) ha a jármű ideiglenes forgalomban tartását engedélyezték, a korábban kiadott ideiglenes forgalomban tartási engedélyt, valamint az E betűjelű ideiglenes rendszámtáblát,

d) a forgalmi engedély és a törzskönyv illetékének, az állandó rendszámtábla igazgatási szolgáltatási díjának, a rendszámtábla érvényesítő címke díjának megfizetését tanúsító igazolásokat,

e) a közlekedési hatóság által kiállított műszaki adatlapot,

f) a tulajdonjog megszerzését igazoló okirat eredeti vagy hitelesített másolati példányát, illetve ha az nem magyar nyelven került kiállításra, annak hiteles, magyar nyelvű fordítását is.

A kérelem benyújtásakor be kell mutatni:

a) a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás meglétét tanúsító igazolást,

b) a vagyonszerzési illeték megfizetését tanúsító igazolást, ha a tulajdonszerzés és a jármű birtokba vétele a Magyar Köztársaság területén történt,

c) a külön jogszabályban meghatározott gépjármű esetében a regisztrációs adó megfizetéséről szóló igazolást,

d) az ügyfél azonosító okmányt.

2. Az EGT valamely más tagállamából származó használt jármű forgalomba helyezése során: A forgalomba helyezésre irányuló kérelemhez csatolni kell:

a) a származó tagállam hatósága által kiadott, nem harmonizált adattartalmú forgalmi engedélyt vagy annak kiállító hatóság által hitelesített másolatát vagy a harmonizált adattartalmú forgalmi engedély I. és II. részének eredeti példányát, feltéve, hogy a jármű származási tagállamában a forgalmi engedély II. része kiállításra került, valamint a külföldi hatósági jelzést, feltéve, hogy az a külföldi hatóság által nem került visszavonásra,

b) a forgalmi engedély és a törzskönyv illetékének, az állandó rendszámtábla igazgatási szolgáltatási díjának, a rendszámtábla érvényesítő címke díjának megfizetését tanúsító igazolásokat,

c) a közlekedési hatóság által kiállított műszaki adatlapot,

d) a tulajdonjog megszerzését igazoló okirat eredeti vagy hitelesített másolati példányát, illetve ha az nem magyar nyelven került kiállításra, annak hiteles, magyar nyelvű fordítását is.

A kérelem benyújtásakor be kell mutatni:

a) a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás meglétét tanúsító igazolást,

b) a vagyonszerzési illeték megfizetését tanúsító igazolást, ha a tulajdonszerzés és a jármű birtokba vétele a Magyar Köztársaság területén történt,

c) a külön jogszabályban meghatározott gépjármű esetében a regisztrációs adó megfizetéséről szóló igazolást,

d) az ügyfél azonosító okmányt.

3. Új jármű forgalomba helyezése során:

Az első forgalomba helyezésre irányuló kérelemhez csatolni kell:

a) a Műszaki Adatlapot,

b) a forgalmi engedély és a törzskönyv illetékének megfizetését tanúsító igazolást,

c) a tulajdonjog megszerzését igazoló okirat eredeti vagy hitelesített másolati példányát, illetve ha az nem magyar nyelven került kiállításra, annak hiteles, magyar nyelvű fordítását is,

d) a rendszámtábla igazgatási szolgáltatási díjának, a rendszám érvényesítő címke díjának megfizetését tanúsító igazolásokat.

A kérelem benyújtásakor be kell mutatni:

a) a forgalmazók részére biztosított és a jármű értékesítésekor kitöltött járműkísérő lapot,

b) a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás meglétét tanúsító igazolást,

c) a külön jogszabályban meghatározott gépjármű esetében a regisztrációs adó megfizetéséről szóló igazolást,

d) a vagyonszerzési illeték megfizetését tanúsító igazolást, ha a tulajdonszerzés és a jármű birtokba vétele a Magyar Köztársaság területén történt,

e) az ügyfél azonosító okmányt."

3. Az R. 16. számú melléklet III. fejezet 2. pont 2. bekezdése a következő új d) alponttal egészül ki:

[A kérelem benyújtásakor be kell mutatni:]

"d) az ügyfél azonosító okmányt."

4. Az R. 16. számú melléklet V. fejezet A) alfejezet 2. pontja helyébe a következő rendelkezés lép: "2. Üzembentartói jog bejegyzése, illetve változása esetén:

- a vagyoni értékű jog bejegyzését megalapozó okiratot,

- az előző forgalmi engedélyt,

- a forgalmi engedély illetékének megfizetését tanúsító igazolást, ha új okmány kerül kiállításra,

- a vagyoni értékű jog megszerzése után fizetendő vagyonszerzési illeték megfizetését tanúsító igazolást."

5. Az R. 16. számú melléklet V. fejezet A) alfejezet 7. pontja a 4. franciabekezdést követően a következő szöveggel egészül ki:

[A kérelem benyújtásakor be kell mutatni:]

"- a mezőgazdasági erőgép gépkönyvét, típusbizonyítványát vagy a közlekedési hatóság által kiállított Műszaki Adatlapot."

6. Az R. 16. számú melléklet V. fejezet A) alfejezete a következő 8. ponttal egészül ki: "8. Forgalmi engedély, vagy törzskönyv pótlása esetén:

- az okmány elvesztéséről, eltulajdonításáról, megsemmisüléséről szóló jegyzőkönyvet,

- a forgalmi engedély vagy törzskönyv illetékének megfizetését tanúsító igazolást."

7. Az R. 16. számú melléklet VI. fejezete helyébe a következő rendelkezés lép:

"VI.

Vezetői engedélyekkel kapcsolatos ügyintézés során szükséges okmányok

A) A kérelemhez csatolni kell:

1. Új, kezdő vezetői engedély:

- egészségügyi alkalmassági véleményt,

- a vezetői engedély kiállításának megfelelő illeték megfizetését tanúsító igazolást.

2. Csere, illetve új kategória megszerzése esetén:

- a kiadás alapjául szolgáló előző vezetői engedélyt,

- egészségügyi alkalmassági véleményt,

- a vezetői engedély kiállítása illetékének megfizetését tanúsító igazolást.

3. Pótlás esetén:

- a vezetői engedély elvesztéséről, eltulajdonításáról, megsemmisüléséről szóló jegyzőkönyvet,

- a vezetői engedély kiállításának megfelelő illeték megfizetését tanúsító igazolást.

4. PÁV kategória megszerzésének nyilvántartásban történő rögzítése esetén:

- PÁV határozatot.

5. Külföldi hatóság által kiállított vezetői engedély cseréje, honosítása esetén:

- a külföldi hatóság által kiállított vezetői engedélyt, és annak hiteles fordítását,

- az e rendeletben meghatározott esetben egészségügyi alkalmassági véleményt.

B) Vezetői engedélyekkel kapcsolatos ügyintézés során be kell mutatni:

- Személyazonosításra alkalmas okmányt,

- a személyazonosító jelet tartalmazó hatósági igazolványt,

- külföldi esetén a szokásos tartózkodási hely országát igazoló okmányt,

- az új, kezdő vezetői engedély kiadása, új kategória megszerzése, illetve külföldi hatóság által kiállított vezetői engedély honosítása esetén az e rendeletben meghatározott tanfolyammentes gyakorlati, illetve elméleti vizsgakötelezettség teljesítésének igazolására, a sikeres vizsga tényét tanúsító közlekedési hatóság által kiállított vizsgalapot, illetve vizsgaigazolást."

5. melléklet a 6/2009. (III. 31.) IRM rendelethez

"17. számú melléklet a 35/2000. (XI. 30.) BM rendelethez

Közúti járművek fényvisszaverő rendszámtábláinak műszaki leírása

I.

A rendszámtábla típusai, méretei és anyaga

1. A rendszámtábla típusai: "A", "B", "C", "D" és "E" A rendszámtábla méretei:

Rendszámtábla típusokHosszúság mmSzélesség mmKeretvastagság mmBetűmagasság mmDomborítási magasság mm
"A" típus5201104,5771,8
"B" típus2401304491,8
"C" típus2802004,5771,8
"D" típus5201104,5770
"E" típus1081343301,8
Tűréshatárok±2,5±2,5±1±1±0,4

2. A rendszámtábla anyaga az "A", "B", "C" és "E" típusú rendszámtábla esetén fényvisszaverő fóliával bevont alumínium lemez, a "D" típusú rendszámtábla esetén öntapadó fényvisszaverő fólia. A fényvisszaverő fólia az MSZ 9620/8 szerint meghatározott anyag.

"A" típusú rendszámtábla rajzai:

1. ábra

"B" típusú rendszámtábla rajzai:

2. ábra

"C" típusú rendszámtábla rajzai:

3. ábra

"D" típusú rendszámtábla rajzai:

4. ábra

"E" típusú rendszámtábla rajzai:

5. ábra

II.

A rendszámtábla keretének és karaktereinek kialakítása

1. Az "A", "B", "C" és "E" típusú rendszámtábla széle a betű- és számjegycsoportokkal azonos színű és kivitelű, domborított kerettel merevített. A "D" típusú öntapadó fólia rendszámtábla a betű- és számjegycsoportokkal azonos színű és kivitelű, nyomtatott kerettel rendelkezik.

2. Az "A", "B", "C" és "E" típusú rendszámtáblán lévő betűk, számjegyek és a kötőjel domborított és színezett kivitelűek. A "D" típusú öntapadó fólia rendszámtáblán lévő betűk, számjegyek és a kötőjel nyomtatott kivitelűek. A domborított perem szélének, illetve a rendszámon lévő domborított betűk, számjegyek és a kötőjel szélének a rendszámtábla síkjával bezárt szöge 90°-tól eltérhet.

Rendszámtábla keretének és karaktereinek kialakítása

6. ábra

III.

A tagállamjelzés kialakítása, méretei és elhelyezése

A tagállamjelzést a rendszámtábla bal szélén, külön mezőben, nyomtatott fényvisszaverő grafikával kell feltüntetni. Ez a nyomtatott grafikai elem képezze a fényvisszaverő fólia alkotórészét (implantált vagy beépített grafika). A tagállamjelzés ne legyen eltávolítható a rendszámtábláról sem mechanikai, sem vegyi eljárásokkal a fólia fényvisszaverő szerkezetének látható és helyre nem állítható roncsolódása nélkül.

"A" és "B" típusú rendszámtábla tagállamjelzésének méretei

7. ábra

"C" és "D" típusú rendszámtábla tagállamjelzésének méretei

8. ábra

"E" típusú rendszámtábla tagállamjelzésének méretei

9. ábra

IV.

A rendszámtábla betűi és számjegyei

1. Az "A", "B", "C", "D" és "E" típusú rendszámtáblán lévő betűk és számjegyek függőleges középvonala essen egybe az elhelyezésükre szolgáló mezők függőleges középvonalával. A rendszámtáblán alkalmazott érvényesítő címkék esztétikus elhelyezése érdekében a szélső pozícióban lévő betűk és számjegyek, valamint a tagállamjelzés közötti, illetve a domborított keret, valamint a szélső pozícióban lévő betűk és számjegyek közötti méretek legfeljebb ±10 mm-rel változtathatók.

Az egyes rendszámtábla típusoknál alkalmazott betűk és számjegyek méretei:

Rendszámtábla típusokBetűk és számok magasságaBetűk szélességeSzámok szélessége
mmmmmm
"A" típus775544
"B" típus493528
"C" típus775544
"D" típus775544
"E" típus3021,417,1

2. "A", "B", "C", "D" és "E" típusú rendszámtáblák karakterkészlete

10. ábra

V.

Szín- és fénytechnikai követelmények

1. A rendszámtábla alapjának színe fehér, a betű- és számcsoportok, valamint a keret és a kötőjel fekete, az Európai Közösség tagállamjelzése pedig kék alapon sárga csillagok és fehér H betű.

2. A fehér, a kék és a sárga színű felület fényvisszaverő, a fekete szín közönséges felületszín. A fehér, a kék és a sárga színre az MSZ 20186/2 fényvisszaverő bevonatokra vonatkozó, a fekete színre pedig a szabvány közönséges felületszínekre vonatkozó előírásai érvényesek.

3. A rendszámtábla felületi színének fénysűrűségi tényezője legalább:

- a fehér 0,35

- a kék 0,01

- a sárga 0,27

- a feketéé pedig legfeljebb 0,03.

A rendszámtábla felülete nem lehet tükröző.

Színtartományok a rendszámtábla nappali színeire vonatkozóan:

Rendszámtábla színeiSzínkoordináták jeleSzíntartomány sarokpontjai és azok színkoordinátáiFénysűrűségi tényező
1.2.3.4.
FehérX0,3550,3050,2850,335>0,35
Y0,3550,3050,3250,375
KékX0,0780,1500,2100,137>0,01
Y0,1710,2200,1600,038
SárgaX0,5450,4870,4270,465>0,27
Y0,4540,4230,4830,534

Színtartományok a rendszámtábla éjszakai fehér alapszínére vonatkozóan:

Rendszámtábla alapszíneSzínkoordináták
jele
Színtartomány sarokpontjai és azok színkoordinátáiFénysűrűségi tényező
1.2.3.4.
FehérX0,4500,5480,4170,372>0,35
Y0,5130,4040,3590,405

4. A rendszámtáblán alkalmazott, új állapotban lévő fényvisszaverő bevonat különböző színeinek fénysűrűségi együtthatói:

Fényvisszaverő bevonat színeiMegfigyelési szögFénysűrűségi együttható cd * 1x-1 * m-2
30°45°legfeljebb
megvilágítási szög esetén, legalább
0° 12'70306
Fehér0° 20'50253250
1°30'521
0° 12'31,5-
Kék0° 20'---20
1°30'---
0° 12'50204
Sárga0° 20'35152175
1°30'31-

A rendszámtábla fényvisszaverő felületét esőnek kitéve a fénysűrűségi együttható a táblázatban megadott értékek 90%-nál nem lehet kisebb.

VI.

A fényvisszaverő fólia biztonsági megjelölése

A rendszámtábla gyártásánál alkalmazott fényvisszaverő fólia optikai biztonsági jelöléssel rendelkezik. A jelölés egyértelmű és könnyen beazonosítható információval szolgál a rendszámtábla származásáról.

Az optikai biztonsági jelölés a fényvisszaverő fólia alkotórészét képezi, annak nem a felületére nyomtatott elem, és nem lehet eltávolítani a rendszámtábláról sem mechanikai, sem vegyi eljárásokkal a fólia fényvisszaverő szerkezetének látható és helyre nem állítható roncsolódása nélkül.

A jelölés nem befolyásolhatja a rendszámtábla megjelenését, szín- és fénytechnikai tulajdonságait, valamint annak olvashatóságát sem nappali, sem éjszakai látási viszonyok mellett.

VII.

A rendszámtábla hátlapjának megjelölése

A gyártó köteles az ellenőrzött minőséget minden rendszámtábla hátlapjába olyan beütött (stancolt) jelzéssel tanúsítani, amely tartalmazza:

a) a rendszámtábla forgalmazójának a nevét,

b) a rendszámtábla gyártójának nevét és címét,

c) a rendszámtábla gyártására és alapanyagára vonatkozó egyéb adatokat.

A biztonsági gyártóműi jelzés ne legyen eltávolítható a rendszámtábla megsértése nélkül."

6. melléklet a 6/2009. (III. 31.) IRM rendelethez

"19. számú melléklet a 35/2000. (XI. 30.) BM rendelethez

A hatósági bizonyítvány minimális adattartalma

1. Eljáró közlekedési igazgatási hatóság megnevezése

2. Kérelmező neve, lakó-, tartózkodási helye, szálláshelye, székhelye, telephelye

3. Az eljárás megnevezése, mely során a hatósági bizonyítványt a kérelmező fel kívánja használni

4. Az igazolni kívánt tény/állapot/egyéb adat megnevezése

5. Kiadás helye, ideje, a hatóság bélyegzőlenyomata, kiadmányozó neve, hivatali beosztása, aláírása"

7. melléklet a 6/2009. (III. 31.) IRM rendelethez

1. A közúti közlekedési igazgatási hatósági eljárások díjairól szóló 29/2004. (VI. 16.) BM rendelet (a továbbiakban: R1.) 1. számú melléklet 2. pont c) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[2. A közúti járművek forgalomba helyezésével és okmányokkal történő ellátásával kapcsolatos igazgatási szolgáltatási díjak:]

"c) a négykerekű segédmotoros kerékpár, a lassú jármű és a pótkocsi igazolólapjának kiadása, pótlása 4 800"

2. Az R 1.2. számú melléklete a következő új 4. ponttal egészül ki, ezzel egyidejűleg a jelenlegi 4-10. pont megjelölése 5-11. pontra változik:

[Az egyes rendszámtáblákhoz és a hatósági jelzéssel összefüggő igazgatási tevékenységhez kapcsolódó hatósági díjak]

"4. Az "E" típusú, négykerekű segédmotoros kerékpárokhoz kiadott különleges rendszámtáblákért fizetendő díj:

4.1 1 db rendszámtábla 3 500"

3. Az R1. 3. számú melléklet a következő új 3. ponttal egészül ki, és a jelenlegi 3-7. pont megjelölése 4-8. pontra változik:

[Az előzetes eredetiségellenőrzés hatósági díjai]

"3. A négykerekű segédmotoros kerékpárok előzetes eredetiségellenőrzéséért fizetendő díj: 14 000"

Tartalomjegyzék