Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

32019R0516[1]

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/516 rendelete (2019. március 19.) a piaci áron számított bruttó nemzeti jövedelem összehangolásáról, valamint a 89/130/EGK, Euratom tanácsi irányelv és az 1287/2003/EK, Euratom tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (GNI-rendelet)

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2019/516 RENDELETE

(2019. március 19.)

a piaci áron számított bruttó nemzeti jövedelem összehangolásáról, valamint a 89/130/EGK, Euratom tanácsi irányelv és az 1287/2003/EK, Euratom tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (GNI-rendelet)

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 338. cikke (1) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

rendes jogalkotási eljárás keretében (1),

mivel:

(1) A piaci áron számított bruttó nemzeti jövedelem (a továbbiakban: GNI) az Unió általános költségvetésében a saját források legnagyobb hányada kiszámításának alapját képezi. Ezért szükséges ezen aggregátum összehasonlíthatóságának, megbízhatóságának és teljeskörűségének további megerősítése.

(2) Az Európai Statisztikai Rendszer Bizottsága (a továbbiakban: az ESR-bizottság) által 2017. november 16-án felülvizsgált és aktualizált európai statisztika gyakorlati kódexnek, valamint a 223/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (2) elveinek tiszteletben tartása révén megvalósuló statisztikai integritás különös jelentőséggel bír, amikor a statisztikákat közvetlenül adminisztratív célokra és politikai döntéshozatalra használják fel uniós és nemzeti szinten.

(3) Ezen statisztikai adatok a nemzeti gazdaságpolitikák koordinációjának, a különböző uniós politikáknak, valamint a kutatási tevékenységeknek is fontos elemző eszközei.

(4) A 2014/335/EU, Euratom tanácsi határozat (3) 2. cikkének (7) bekezdésével összhangban a saját források kiszámításának céljából a GNI a számlák felülvizsgált európai rendszerét (a továbbiakban: ESA 2010) létrehozó 549/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (4) A. mellékletében foglalt módszertan szerint piaci árakon számított éves GNI-értéket jelenti. A 2014/335/EU, Euratom határozat 10. cikkének (1) bekezdésével összhangban és figyelemmel annak 10. cikke (2) bekezdésére, a 2007/436/EK, Euratom tanácsi határozat (5) hatályát vesztette.

(5) Alapvető fontosságú, hogy a GNI-adatok összehasonlíthatóak legyenek a tagállamok között, és hogy megvalósuljon az ESA 2010 releváns fogalommeghatározásainak és számviteli szabályainak való megfelelés. E célból az értékelési eljárásoknak és a ténylegesen felhasznált alapadatoknak lehetővé kell tenniük az ESA 2010 fogalommeghatározásainak és számviteli szabályainak helyes alkalmazását.

(6) Alapvető fontosságú, hogy a GNI-adatok összeállításához felhasznált források és módszerek megbízhatóak legyenek. Ez azt jelenti, hogy amennyire csak lehetséges, megbízható, megfelelő és aktualizált alapstatisztikákat, és ezekhez megbízható technikákat kell alkalmazni.

(7) Alapvető fontosságú, hogy a GNI-adatok teljeskörűek legyenek. Ezért ezeknek az adatoknak tekintetbe kell venniük azokat az informális, nem nyilvántartott és egyéb tevékenységeket és tranzakciókat is, amelyek nem jelennek meg a statisztikai felmérésekben, vagy amelyeket nem jelentenek az adó-, a szociális és az egyéb közigazgatási hatóságoknak. A GNI teljeskörűségének fejlesztése - a megbízható statisztikák előállítása, valamint adott esetben a szükséges kiigazítások végrehajtása, a kihagyások és a kétszeres számbavétel elkerülése érdekében - megfelelő statisztikai alapok és értékelési eljárások kidolgozását feltételezi.

(8) A 608/2014/EU, Euratom tanácsi rendelet (6) rendelkezik a tagállamokban a saját források ellenőrzése céljából végrehajtandó ellenőrzésekről. A GNI ellenőrzése céljából a Bizottságot (az Eurostatot) fel kell jogosítani arra, hogy a GNI-vel kapcsolatos tájékozódó látogatásokat tegyen, annak érdekében, hogy ellenőrizze a GNI-aggregátumok és azok összetevőinek minőségét és ellenőrizze az ESA 2010-nek való megfelelést, valamint biztosítsa, hogy a GNI-adatok összehasonlíthatóak, megbízhatóak és teljeskörűek legyenek. A Bizottságnak (az Eurostatnak) tiszteletben kell tartania a statisztikai adatok bizalmas kezelésére vonatkozó szabályokat. A nemzeti statisztikai hatóságok képviselőinek a más tagállamokban tett, GNI-vel kapcsolatos tájékozódó látogatásokon való részvétele alapvető fontosságú a GNI ellenőrzési folyamata átláthatóságának és minőségének javítása érdekében.

(9) A GNI-adatok ESA 2010-zel összhangban álló megbízhatóságának, teljeskörűségének és lehető legmagasabb fokú összehasonlíthatóságának biztosítása érdekében a Bizottságot fel kell hatalmazni arra, hogy az Európai Unió működéséről szóló szerződés 290. cikkének megfelelően jogi aktusokat fogadjon el az egyes ellenőrzési ciklusokban megoldandó kérdések jegyzékére vonatkozóan. Különösen fontos, hogy a Bizottság az előkészítő munkája során megfelelő konzultációkat folytasson, többek között szakértői szinten is, és hogy e konzultációkra a jogalkotás minőségének javításáról szóló, 2016. április 13-i intézményközi megállapodásnak (7) megfelelően kerüljön sor. A felhatalmazáson alapuló jogi aktusok előkészítésében való egyenlő részvétel biztosítása érdekében az Európai Parlament és a Tanács a tagállamok szakértőivel egyidejűleg kap kézhez minden dokumentumot, és szakértőik rendszeresen részt vehetnek a Bizottság felhatalmazáson alapuló jogi aktusok előkészítésével foglalkozó szakértői csoportjainak ülésein.

(10) E rendelet a GNI-aggregátumok saját források kiszámítása céljából történő szolgáltatása révén való végrehajtása egységes feltételeinek biztosítása érdekében a Bizottságra végrehajtási hatásköröket kell ruházni, hogy meghatározza a GNI-adatoknak és azok összetevőinek az 549/2013/EU rendelet A. mellékletével összhangban történő előállításához felhasznált források és módszerek jegyzékének szerkezetét és részletes tartalmát, valamint aktualizálásának és továbbításának ütemtervét, továbbá a Bizottság által meghatározott kérdések jegyzéke alapján a tagállami GNI-adatok összehasonlíthatóságának, megbízhatóságának és teljeskörűségének fejlesztését célzó konkrét intézkedéseket. Ezeket a végrehajtási hatásköröket a 182/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek (8) megfelelően kell gyakorolni.

(11) A 223/2009/EK rendelettel létrehozott ESR-bizottság az említett rendelet 7. cikkével összhangban felkérést kapott arra, hogy nyújtson szakmai iránymutatást.

(12) Az 1287/2003/EK, Euratom tanácsi rendelet (9) 4. cikkében említett GNI-bizottság véleményeket és tanácsokat adott a Bizottságnak végrehajtási hatásköreinek gyakorlásához, valamint segítette a Bizottságot végrehajtási hatásköreinek gyakorlásában. Az európai statisztikai rendszer felépítésének megújítását szolgáló - a rendszeren belül a koordináció és a partnerség egyértelmű piramisszerű rendszerben történő fejlesztését célzó - stratégia alapján az ESR-bizottságnak tanácsadói szereppel kell rendelkeznie és segítenie kell a Bizottságot végrehajtási hatásköreinek gyakorlásában. Ennek érdekében az ESR-bizottságnak a GNI-bizottság helyébe kell lépnie, azzal a céllal, hogy segítse a Bizottságot az e rendelet szerinti végrehajtási hatásköreinek gyakorlásában. Mindazonáltal a GNI-bizottság által az 1287/2003/EK, Euratom rendelet alapján korábban vállalt egyéb feladatok, valamint a Bizottság végrehajtási hatásköreinek gyakorlásában való segítséghez nem kapcsolódó feladatok ellátása céljából a Bizottságnak olyan hivatalos szakértői csoportot kell létrehoznia, amely ezen célok vonatkozásában segíti.

(13) A 89/130/EGK, Euratom tanácsi irányelv (10) és az 1287/2003/EK, Euratom rendelet eljárást hoz létre a bruttó nemzeti termék (a továbbiakban: GNP) adatok és a GNI-adatok összehasonlíthatóságának, megbízhatóságának és teljeskörűségének ellenőrzésére és értékelésére a GNP-bizottságon és a GNI-bizottságon belül, amelyek keretében a tagállamok és a Bizottság szorosan együttműködnek. Ezt az eljárást - a GNI-adatok saját források kiszámítása céljából történő, ESA 2010 szerinti felhasználásának, a saját források rendelkezésre bocsátására vonatkozó felülvizsgált ütemtervnek és az európai statisztikai rendszer legújabb fejleményeinek a figyelembevétele céljából - ki kell igazítani. A 89/130/EGK, Euratom irányelvet és az 1287/2003/EK, Euratom rendeletet ezért hatályon kívül kell helyezni,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

I. FEJEZET

A PIACI ÁRON SZÁMÍTOTT BRUTTÓ NEMZETI JÖVEDELEM MEGHATÁROZÁSA ÉS KISZÁMÍTÁSA

1. cikk

(1) A piaci áron számított bruttó nemzeti jövedelem (a továbbiakban: GNI) és a piaci áron számított bruttó hazai termék (a továbbiakban: GDP) fogalmát az 549/2013/EU rendelettel létrehozott, a számlák 2010. évi európai rendszerével (a továbbiakban: ESA 2010) összhangban kell meghatározni.

(2) Az 549/2013/EU rendelet A. mellékletének 8.89. pontjával összhangban a GDP a rezidens termelő egységek termelő tevékenységének a végeredménye. Három módon definiálható:

a) a termelés oldaláról történő megközelítés szerint: A GDP a különböző gazdasági szektorok vagy a különböző ágazatok bruttó hozzáadott értékének összege, amelyhez hozzá kell adni a termékadókat, és amiből le kell vonni a terméktámogatásokat (amelyek a szektorok és az ágazatok között nincsenek felosztva). A GDP egyben a teljes gazdaság termelési számlájának az egyenlegező tétele;

b) a kiadás oldaláról történő megközelítés szerint: A GDP a rezidens gazdasági egységek által történő végső termék- és szolgáltatás-felhasználás összege (végső fogyasztás és bruttó felhalmozás) a termékek és szolgáltatások exportjával együtt és importja nélkül;

c) a jövedelem oldaláról történő megközelítés szerint: A GDP a teljes gazdaság "jövedelem keletkezése" számla felhasználásainak összege (a munkavállalói jövedelem, a termelési és importadók és támogatások egyenlege, a teljes gazdaság bruttó működési eredménye és vegyes jövedelme).

(3) Az 549/2013/EU rendelet A. mellékletének 8.94. pontjával összhangban a GNI a rezidens gazdasági egységek teljes elsődleges jövedelmét jelenti, amelyek a következők: a munkavállalói jövedelem, a termelési és importadók és támogatások egyenlege, a tulajdonból származó jövedelem (követelés mínusz fizetendő), a bruttó működési eredmény és a bruttó vegyes jövedelem. A GNI egyenlő a GDP és a rezidens gazdasági egységek által a nem-rezidens gazdasági egységeknek fizetett elsődleges jövedelem különbségével, hozzáadva ehhez a rezidens gazdasági egységek által a külföldtől kapott elsődleges jövedelmet.

II. FEJEZET

A GNI-ADATOK ÉS A KIEGÉSZÍTŐ INFORMÁCIÓK TOVÁBBÍTÁSA

2. cikk

(1) A tagállamok a nemzeti számlák összeállításának keretében kiszámítják az 1. cikkben meghatározottak szerinti GNI-t.

(2) A tagállamok minden év október 1-je előtt a nemzeti elszámolási rend keretében megküldik a Bizottság (az Eurostat) részére a GNI-aggregátumokra és azok összetevőire vonatkozó számadatokat, az 1. cikkben említett fogalommeghatározásokkal összhangban. A GDP összértékét és összetevőit az 1. cikk (2) bekezdésében említett három megközelítéssel összhangban kell bemutatni. Az adatokat az előző évre vonatkozóan kell továbbítani, és egyidejűleg közölni kell a korábbi évekre vonatkozó adatokban bekövetkezett minden változást.

(3) A (2) bekezdésben említett adatok továbbításával együtt a GNI-adatok minőségéről szóló jelentést is továbbítani kell. E jelentésben részletezni kell az adatok előállításához felhasznált módszertant, és ismertetni kell különösen a felhasznált forrásokban vagy módszerekben bekövetkezett jelentős változásokat, valamint magyarázatot kell adni a GNI-aggregátumoknak és azok összetevőinek a korábbi időszakokhoz képest történt módosításaira.

3. cikk

(1) A tagállamok a Bizottság (az Eurostat) rendelkezésére bocsátják a GNI-aggregátumoknak és azok összetevőinek az ESA 2010-zel összhangban történő előállításához felhasznált források és módszerek jegyzékét.

(2) A Bizottság végrehajtási jogi aktusok révén meghatározza az e cikk (1) bekezdésében említett jegyzék szerkezetét és részletes tartalmát az 549/2013/EU rendelet A. mellékletével összhangban, valamint aktualizálásának és továbbításának ütemtervét. A Bizottság e hatáskörének gyakorlása során biztosítja, hogy az említett végrehajtási jogi aktusok ne okozzanak olyan jelentős többletköltséget, amely aránytalan és indokolatlan terhet róna a tagállamokra. Az említett végrehajtási jogi aktusokat az e rendelet 8. cikkének (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni. A jegyzéknek összhangban kell lennie az ESA 2010-zel, valamint el kell kerülni az átfedéseket és a túlterhelést.

(3) A megfelelés összehasonlító elemzésének megkönnyítésére a Bizottság a 4. cikkben említett szakértői csoporttal szoros együttműködésben a jegyzékre vonatkozó iránymutatást dolgoz ki.

III. FEJEZET

A GNI KISZÁMÍTÁSÁRA ALKALMAZOTT ELJÁRÁSOK ÉS ELLENŐRZÉSEK

4. cikk

A Bizottság hivatalos szakértői csoportot hoz létre, amely valamennyi tagállam képviselőiből áll, és amelynek elnöke a Bizottság képviselője, hogy tanácsot adjon a Bizottságnak és véleményt nyilvánítson a GNI kiszámításának összehasonlíthatóságával, megbízhatóságával és teljeskörűségével kapcsolatban, e rendelet végrehajtásával kapcsolatos kérdéseket vizsgáljon, valamint éves véleményeket adjon ki a tagállamok által a saját források kiszámítása céljából benyújtott GNI-adatok megfelelőségéről.

5. cikk

(1) A Bizottság ellenőrzi a 3. cikk (1) bekezdésében említett jegyzékben szereplő forrásokat, azok felhasználását és a módszereket. Ebből a célból a Bizottság által a 4. cikkben említett szakértői csoporttal szoros együttműködésben kidolgozott ellenőrzési modellt kell alkalmazni. A modellnek a szakértői értékelés és a költséghatékonyság elvén kell alapulnia, és figyelembe kell vennie az e cikk (2) bekezdésének második albekezdésében említett felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat.

(2) A GNI-adatoknak megbízhatóknak, teljeskörűeknek és összehasonlíthatóknak kell lenniük.

A Bizottság a 7. cikkel összhangban felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogad el az e bekezdés első albekezdésében megállapított rendelkezésnek az egyes ellenőrzési ciklusokban megoldandó kérdések jegyzékének az ESA 2010-zel összhangban, a GNI-adatok megbízhatóságának, teljeskörűségének és a lehető legnagyobb mértékű összehasonlíthatóságának biztosítása érdekében történő meghatározása által történő kiegészítésére vonatkozóan.

(3) A Bizottság végrehajtási jogi aktusok útján - az e cikk (2) bekezdésének második albekezdésében említett felhatalmazáson alapuló jogi aktusokban a Bizottság által meghatározott kérdések jegyzéke alapján - konkrét intézkedéseket határoz meg a GNI-adatok összehasonlíthatóbbá, megbízhatóbbá és teljesebb körűvé tétele érdekében. E végrehajtási jogi aktusokat kellően indokolni kell, és azoknak összhangban kell lenniük az ESA 2010-zel. Az említett végrehajtási jogi aktusokat a 8. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

6. cikk

(1) A 608/2014/EU, Euratom rendelet 2. cikkében meghatározott ellenőrzések sérelme nélkül a Bizottság (az Eurostat) - amennyiben azt célszerűnek ítéli meg - a GNI-vel kapcsolatos tájékozódó látogatásokat tehet a tagállamokban.

(2) Az e cikk (1) bekezdésében említett tájékozódó látogatások célja a GNI-aggregátumok és azok összetevői minőségének ellenőrzése, valamint az ESA 2010-nek való megfelelőség ellenőrzése. Az említett tájékozódó látogatások lefolytatására vonatkozó jogának gyakorlása során a Bizottság (az Eurostat) tiszteletben tartja a statisztikai adatok bizalmas kezelésére vonatkozó, a 223/2009/EK rendelet V. fejezetében megállapított szabályokat.

(3) A Bizottság (az Eurostat) a tagállamokban tett tájékozódó látogatások során a más tagállamok nemzeti statisztikai hatóságait képviselő nemzetiszámla-szakértők segítségét kérheti, és kívánatos, hogy a segítségüket kérje.

A nemzetiszámla-szakértőket egy olyan jegyzéken kell nyilvántartani, amelyet a nemzeti számlákra vonatkozó adatszolgáltatásért felelős nemzeti hatóságok által a Bizottságnak (az Eurostatnak) megküldött önkéntes javaslatok alapján állítanak össze.Más tagállamok nemzetiszámla-szakértői önkéntes alapon vesznek részt az említett tájékozódó látogatásokon.

7. cikk

(1) A felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására vonatkozóan a Bizottság részére adott felhatalmazás feltételeit ez a cikk állapítja meg.

(2) A Bizottságnak az 5. cikk (2) bekezdésének második albekezdésében említett, felhatalmazáson alapuló jogi aktus elfogadására vonatkozó felhatalmazása ötéves időtartamra szól 2019. április 18-tól kezdődő hatállyal. A Bizottság legkésőbb kilenc hónappal az ötéves időtartam letelte előtt jelentést készít a felhatalmazásról. A felhatalmazás hallgatólagosan meghosszabbodik a korábbival megegyező időtartamra, amennyiben az Európai Parlament vagy a Tanács nem ellenzi a meghosszabbítást legkésőbb három hónappal minden egyes időtartam letelte előtt.

(3) Az Európai Parlament vagy a Tanács bármikor visszavonhatja a 5. cikk (2) bekezdésének második albekezdésében említett felhatalmazást. A visszavonásról szóló határozat megszünteti az abban meghatározott felhatalmazást. A határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon, vagy a benne megjelölt későbbi időpontban lép hatályba. A határozat nem érinti a már hatályban lévő, felhatalmazáson alapuló jogi aktusok érvényességét.

(4) A felhatalmazáson alapuló jogi aktus elfogadása előtt a Bizottság a jogalkotás minőségének javításáról szóló, 2016. április 13-i intézményközi megállapodásban foglalt elveknek megfelelően konzultál az egyes tagállamok által kijelölt szakértőkkel.

(5) A Bizottság a felhatalmazáson alapuló jogi aktus elfogadását követően haladéktalanul és egyidejűleg értesíti arról az Európai Parlamentet és a Tanácsot.

(6) A 5. cikk (2) bekezdésének második albekezdése értelmében elfogadott, felhatalmazáson alapuló jogi aktus csak akkor lép hatályba, ha az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a jogi aktusról való értesítését követő két hónapon belül sem az Európai Parlament, sem a Tanács nem emelt ellene kifogást, illetve ha az említett időtartam lejártát megelőzően mind az Európai Parlament, mind a Tanács arról tájékoztatta a Bizottságot, hogy nem fog kifogást emelni. Az Európai Parlament vagy a Tanács kezdeményezésére ez az időtartam két hónappal meghosszabbodik.

8. cikk

(1) A Bizottságot a 223/2009/EK rendelettel létrehozott Európai Statisztikai Rendszer Bizottsága segíti. Ez a bizottság a 182/2011/EU rendelet értelmében vett bizottságnak minősül.

(2) Az e bekezdésre történő hivatkozáskor a 182/2011/EU rendelet 5. cikkét kell alkalmazni.

IV. FEJEZET

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

9. cikk

A Bizottság 2023. január 1-je előtt jelentést nyújt be az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak e rendelet alkalmazásáról.

10. cikk

A 89/130/EGK, Euratom irányelv és az 1287/2003/EK, Euratom rendelet hatályát veszti.

A hatályon kívül helyezett jogi aktusokra történő hivatkozásokat e rendeletre való hivatkozásnak kell tekinteni és a mellékletben szereplő megfelelési táblázatokkal összhangban kell értelmezni.

11. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2019. március 19-én.

az Európai Parlament részéről

az elnök

A. TAJANI

a Tanács részéről

az elnök

G. CIAMBA

(1) Az Európai Parlament 2019. január 31-i álláspontja (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé) és a Tanács 2019. február 18-i határozata (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé).

(2) Az Európai Parlament és a Tanács 223/2009/EK rendelete (2009. március 11.) az európai statisztikákról és a titoktartási kötelezettség hatálya alá tartozó statisztikai adatoknak az Európai Közösségek Statisztikai Hivatala részére történő továbbításáról szóló 1101/2008/EK, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendelet, a közösségi statisztikákról szóló 322/97/EK tanácsi rendelet és az Európai Közösségek statisztikai programbizottságának létrehozásáról szóló 89/382/EGK, Euratom tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 87., 2009.3.31., 164. o.).

(3) A Tanács 2014/335/EU, Euratom határozata (2014. május 26.) az Európai Unió saját forrásainak rendszeréről (HL L 168., 2014.6.7., 105. o.).

(4) Az Európai Parlament és a Tanács 549/2013/EU rendelete (2013. május 21.) az Európai Unió-beli nemzeti és regionális számlák európai rendszeréről (HL L 174., 2013.6.26., 1. o.).

(5) A Tanács 2007/436/EK, Euratom határozata (2007. június 7.) az Európai Közösségek saját forrásainak rendszeréről (HL L 163., 2007.6.23., 17. o.).

(6) A Tanács 608/2014/EU, Euratom rendelete (2014. május 26.) az Európai Unió saját forrásainak rendszerére vonatkozó végrehajtási intézkedésekről (HL L 168., 2014.6.7., 29. o.).

(7) HL L 123., 2016.5.12., 1. o.

(8) Az Európai Parlament és a Tanács 182/2011/EU rendelete (2011. február 16.) a Bizottság végrehajtási hatásköreinek gyakorlására vonatkozó tagállami ellenőrzési mechanizmusok szabályainak és általános elveinek megállapításáról (HL L 55., 2011.2.28., 13. o.).

(9) A Tanács 1287/2003/EK, Euratom rendelete (2003. július 15.) a piaci áron számított bruttó nemzeti jövedelem összehangolásáról (GNI-rendelet) (HL L 181., 2003.7.19., 1. o.).

(10) A Tanács 89/130/EGK, Euratom irányelve (1989. február 13.) a bruttó nemzeti termék piaci árakon történő összeállításának összehangolásáról (HL L 49., 1989.2.21., 26. o.).

MELLÉKLET

Megfelelési táblázatok

A 89/130/EGK, Euratom irányelvEz a rendelet
1. cikk1. cikk, (1) és (3) bekezdés
2. cikk1. cikk, (2) bekezdés
3. cikk2. cikk, (1) és (2) bekezdés
4. cikk
4. cikk3. cikk
5. cikk2. cikk, (3) bekezdés
5. cikk
6. cikk
7. cikk
6. cikk8. cikk
7. cikk
8. cikk
9. cikk
10. cikk9. cikk
10. cikk
11. cikk
11. cikk

Az 1287/2003/EK, Euratom rendeletEz a rendelet
1. cikk1. cikk
2. cikk2. cikk
3. cikk3. cikk
4. cikk
4. cikk8. cikk
5. cikk, (1) bekezdés5. cikk
5. cikk, (2) bekezdés
5. cikk, (3) bekezdés
6. cikk6. cikk
7. cikk
7. cikk9. cikk
10. cikk
8. cikk11. cikk

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32019R0516 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32019R0516&locale=hu

Tartalomjegyzék