Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2017.5.147 A jogi személlyel szemben büntetőjogi szankció alkalmazása során a jogi személy képviselője nem tekinthető védőnek, ezért a másodfokú nyilvános ülés távollétében való megtartása nem feltétlen hatályon kívül helyezési, és így nem felülvizsgálati ok [Be. 46. § e) pont, 373. § (1) bek. II/d) pont, 416. § (1) bek. c) pont; 2001. évi CIV. tv. 9. § (1) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Kecskeméti Járásbíróság B.2403/2003/116., Kecskeméti Járásbíróság B.1148/2007/13., Kecskeméti Törvényszék Bf.313/2007/6., Szegedi Ítélőtábla Bhar.54/2009/8., Gyulai Törvényszék B.101/2013/911., Szegedi Ítélőtábla Bf.606/2015/150., Kúria Bfv.1379/2016. (BH 2017.8.256), Kúria Bfv.1278/2016/10. (*BH 2017.5.147*), Kúria Bfv.984/2016/10., 3087/2018. (III. 14.) AB végzés, Kúria Bfv.1006/2018/6.

***********

[1] A törvényszék a 2015. február 13. napján tartott tárgyaláson kihirdetett ítéletével döntött a terheltek büntetőjogi felelősségéről és velük szemben joghátrányok alkalmazásáról. A B. Értékesítő Szövetkezettel, valamint a P. Mezőgazdasági Zrt.-vel szemben fejenként 1 000 000 forint pénzbírságot szabott ki és további jogi személyekkel szemben is büntetőjogi intézkedéseket alkalmazott.

[2] A szövetkezet, valamint a zrt. közös képviselője fellebbezése alapján másodfokon eljárt ítélőtábla a 2016. február 18. napján tartott nyilvános ülésen meghozott és kihirdetett ítéletével az elsőfokú ítéletet e jogi személyek tekintetében helybenhagyta.

[3] A bíróság jogerős ügydöntő határozata (alapítélet) ellen a B. Szövetkezet, valamint a P. Zrt. jogi személy nyújtott be - az általuk a felülvizsgálati indítvány benyújtására egyaránt 2016. június 9-én (ismételten) meghatalmazott közös jogi képviselőjük útján - felülvizsgálati indítványt a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontja, illetőleg a Be. 373. § (1) bekezdés II/d) pontja alapján arra hivatkozással, hogy a másodfokú nyilvános ülés olyan személy távollétében került megtartásra, akinek a részvétele a törvény értelmében kötelező.

[4] Felülvizsgálati indítványában a jogi személyek közös képviselője jelezte, hogy az elsőfokú ítéletet nem az eljárásban általa, helyettesítésére meghatalmazott jogi képviselőnek, hanem neki kézbesítették. Azzal szemben ő jelentett be fellebbezést. Ennek ellenére a másodfokú bíróság nem őt idézte meg, hanem az általa meghatalmazott jogi képviselőt, és így távollétében folytatta le az eljárást (tartotta meg a nyilvános ülést), pedig ő a jogi személyektől származó meghatalmazását becsatolta a nyomozó hatóságnak, majd ellátta a képviseletet mind a nyomozás során, mind az elsőfokú bíróság előtt.

[5] Álláspontja szerint a jogi személy képviselője quasi védő, s ekként meghatalmazásának hatálya kiterjedt a másodfokú eljárásra is [Be. 49. § (1) bek.]. Részvétele a másodfokú eljárásban (a nyilvános ülésen) is kötelező volt [Be. 46. § e) pont], figyelemmel a jogi személlyel szemben alkalmazható büntetőjogi intézkedésekről szóló 2001. évi CIV. törvényre (a továbbiakban: Jszt.) is.

[6] A jogi képviselő mindezek alapján a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és a korábban eljárt bíróság új eljárásra utasítását indítványozta.

[7] A Legfőbb Ügyészség a jogi személyek - közös képviselőjük útján benyújtott - felülvizsgálati indítványát alaptalannak találta.

[8] Kifejtette, hogy a büntetőeljárásban a jogi személy képviselete kötelező. Ha a büntetőeljárás során a jogi személlyel szemben intézkedés alkalmazásának lehet helye, a jogi személy érdekében - annak képviselőjeként - meghatalmazás vagy kirendelés alapján ügyvéd jár el. A bíróság, az ügyész, illetve a nyomozó hatóság ügyvédet rendel ki, ha a jogi személynek nincs meghatalmazott képviselője [Jszt. 9. § (1) bek.]. A kötelező képviselet tehát nem a Be. 46. § e) pontján alapul.

[9] Ugyanakkor a jogi személy nem alanya a büntetőeljárásnak, a büntetőperbeli képviselője nem védő. A jogi személy képviselőjére - az (5) bekezdésben meghatározott eltérésekkel - a védőre vonatkozó szabályok irányadók [Jszt. 9. § (4) bekezdés]. A (5) bekezdésben található speciális rendelkezés szerint viszont a tárgyaláson jelen lehet, a jogi személyt érintő körben indítványokat és észrevételeket tehet, a kihallgatottakhoz kérdést intézhet és felszólalhat [Jszt. 9. § (5) bekezdés c) pont]. Következésképpen a jogi személy képviselőjének a tárgyalási jelenléte csak lehetőség, de azt nem teszi kötelezővé a törvény, s így az eljárási cselekményekről is értesíteni kell, s nem pedig idézni.

[10] A jogi képviselő felülvizsgálati indítványában megjelölt feltétlen hatályú eljárási szabálysértés ellenben csak akkor valósul meg, ha a tárgyalást - vagy a Be. 234. § (2) bekezdésére figyelemmel a nyilvános ülést - olyan személy távollétében tartották meg, akinek a részvétele a törvény értelmében kötelező. Ezért nem feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező eljárási szabálysértés, ha a másodfokú bíróság a jogi személy képviselőjét nem értesíti a nyilvános ülésről.

[11] A Legfőbb Ügyészség mindezek alapján azt indítványozta, hogy a Kúria a megtámadott ítéleteket - a Be. 426. §-a alapján a jogi személyek tekintetében hatályában tartsa fenn.

[12] A jogi személyek közös jogi képviselője a Legfőbb Ügyészség álláspontjára tett észrevételében továbbra is azt az álláspontját fejtette ki, hogy a másodfokú bíróság köteles lett volna az ő értesítésére, mert meghatalmazása nem szűnt meg, és helyzete a vezető védő státuszával megegyező. Most már azt hangsúlyozta, hogy a Jszt. alapján valóban nem kötelező a megjelenés, azonban a jogi személy képviselete kötelező, de mégsem kapott értesítést. A Kúria "állásfoglalását" kérte.

[13] A jogi személyek közös képviselőjének felülvizsgálati indítványa nem alapos.

[14] A jogi személyek közös képviselője az indítványának megfogalmazásakor abból indult ki, hogy eljárásjogi helyzete quasi olyan mint a védőé. Ebből kiindulva a jogi személy kötelező képviselete egyúttal azt jelenti, hogy a részvétele is kötelező a tárgyaláson, illetve a nyilvános ülésen.

[15] A Kúria ezzel - maradéktalanul elfogadva a Legfőbb Ügyészség kifogástalan érvelését - nem értett egyet.

[16] A Jszt. 9. § (5) bekezdés c) pontjában foglalt - a Be. szabályaitól eltérő speciális - rendelkezés szerint a jogi személy képviselője "a tárgyaláson jelen lehet", vagyis részvétele nem kötelező, egyúttal viszont a részvétel jogától el sem zárható.

[17] A másodfokú bíróság kétségtelenül megszegte azt az értelemszerű szabályt, hogy az eljárási cselekményekről, s ekként a bíróság nyilvános üléséről a jelenléti jogának biztosítása érdekében a jogi képviselőt kellett volna értesítenie függetlenül attól, hogy ő a képviselet ellátására helyettest hatalmazott meg. A Jszt. 9. § (5) bekezdésének c) pontjában foglalt rendelkezés azonban nem sérült. A másodfokú bíróság ugyanis a jogi képviselő helyettesítésére meghatalmazott képviselőt szabályszerűen idézte (értesítés helyett) a nyilvános ülésről és ő részt is vett a másodfokú bíróság által tartott nyilvános ülés valamennyi napján. A helyettesítéssel megbízott jogi képviselő jogszerűen képviselte mindkét jogi személyt a másodfokú bíróság nyilvános ülésén.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!