32005R1739[1]
A Bizottság 1739/2005/EK rendelete (2005. október 21.) cirkuszi állatok tagállamok közötti mozgására vonatkozó állat-egészségügyi követelmények meghatározásáról
A BIZOTTSÁG 1739/2005/EK RENDELETE
(2005. október 21.)
cirkuszi állatok tagállamok közötti mozgására vonatkozó állat-egészségügyi követelmények meghatározásáról
(EGT vonatkozású szöveg)
AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,
tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,
tekintettel a 90/425/EGK irányelv A. mellékletének 1. pontjában felsorolt külön közösségi szabályokban megállapított állat-egészségügyi követelmények hatálya alá nem tartozó állatok, spermák, petesejtek és embriók Közösségen belüli kereskedelmére és a Közösségbe történő behozatalára irányadó állat-egészségügyi követelmények megállapításáról szóló, 1992. július 13-i 92/65/EGK tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 23. cikkére,
mivel:
(1) Helyénvaló speciális állat-egészségügyi követelményeknek a 92/65/EGK irányelvvel összhangban történő meghatározása cirkuszi állatok mozgására vonatkozóan, az állatok szállításának az említett irányelv II. fejezetében található általános szabályaitól való eltéréssel. Az ebben a rendeletben felsorakoztatott intézkedések vándorkiállításokra, vásárokra és állatbemutatókra vonatkoznak, hatályuk nem terjed ki a 92/65/EGK irányelv 2. cikke (1) bekezdése c) pontjában említett állandó létesítményekre.
(2) Az illetékes hatóságoknak állat-egészségügyi célból rendelkezniük kell bizonyos információkkal a cirkuszokról, illetve azokról az állatbemutatókról, amelyeknek résztvevői között cirkuszi állatok is vannak, különös tekintettel a tagállamok közötti mozgás vonatkozásában. Következésképpen célszerű előírni, hogy az efféle cirkuszok és állatbemutatók kerüljenek nyilvántartásba egy tagállamban, valamint hogy az útvonaluk kerüljön rögzítésre.
(3) A cirkuszok és vásárok előadásai gyakran zajlanak származási tagállamukon kívül. Így számukra lehetőséget kellene nyújtani arra, hogy abban a tagállamban kerüljenek nyilvántartásba, amelyben állandó tartózkodási hellyel rendelkeznek, vagy amelyben találhatók, akkor is, ha ez nem azonos a származási tagállamukkal.
(4) Az állatbemutatók egy vagy korlátozott számú, elsősorban nyilvános bemutató vagy szórakoztatás céljából tartott állattal rendelkeznek; a vezetőségük vagy a tulajdonosuk független is lehet. Az állatbemutatók származási tagállamukon kívül is tarthatnak előadásokat, például akkor, ha egy cirkusz részét képezik, vagy ha önállóan folytatnak szórakoztató tevékenységet, illetve filmforgatáson vesznek részt. Így e rendelet hatályát célszerű kiterjeszteni az állatbemutatókra is.
(5) Az az állat-egészségügyi kockázat, amely egy cirkusz vagy állatbemutató miatt merül fel, közvetett kapcsolatban áll azzal, hogy a cirkuszhoz vagy állatbemutatóhoz tartozó állatok milyen faj egyedei. Következésképpen a cirkuszok vagy állatbemutatók működtetőit olyan nyilvántartás vezetésére kell kötelezni, amelyben az állataikról szóló lényeges információkat rögzítik.
(6) Szükség van a cirkuszi állatok állat-egészségügyi állapota ellenőrzésének megkönnyítésére. Figyelembe véve a cirkuszi állatok Közösségen belüli mozgásának különböző módjait, helyénvaló a cirkuszi állatokat olyan útlevelekkel ellátni, amelyek minden lényeges állat-egészségügyi információt tartalmaznak, beleértve a hatósági vizsgálatok és a vakcinázás részleteit is.
(7) A cirkuszi állatokra vonatkozó állat-egészségügyi szabályok alapjául a gazdaságokban tartott háziállatok Közösségen belüli kereskedelmére vonatkozó közösségi állat-egészségügyi jogszabályokéval - beleértve a szarvasmarhafélék és a sertések Közösségen belüli kereskedelmét érintő állat-egészségügyi problémákról szóló, 1964. június 26-i 64/432/EGK tanácsi irányelvet (2) és a juh- és kecskefélék Közösségen belüli kereskedelmére irányadó állat-egészségügyi feltételekről szóló, 1991. január 28-i 91/68/EGK tanácsi irányelvet (3)- azonos alapelvek szolgálhatnak. Ezeket a szabályokat azonban a releváns (cirkuszokban vagy vásárokban tartott, a 90/425/EGK tanácsi irányelv (4) 2. cikke (7) bekezdése meghatározásának megfelelő hatósági állatorvos megfelelő tanúsítványával rendelkező) állatfajokkal kapcsolatban felmerülő sajátos problémákhoz kell igazítani.
(8) Macskák, kutyák és vadászgörények Közösségen belüli mozgása vonatkozásában a 998/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (5), lovak vonatkozásában pedig a 93/623/EGK bizottsági határozat (6) határozott meg állat-egészségügyi követelményekről és a kísérő okmányokról vagy útlevelekről szóló szabályokat. Következésképpen a fenti fajokhoz tartozó cirkuszi állatoknak az ezekben foglalt, útlevélre és állat-egészségügyre vonatkozó szabályoknak kell megfelelniük.
(9) A következetesség érdekében helyénvaló engedélyezni Írország, Ciprus, Málta és az Egyesült Királyság számára, hogy a 92/65/EGK irányelv rendelkezési szerint nemzeti karantén-előírásaikat alkalmazzák a veszettségre fogékony cirkuszi állatok vonatkozásában.
(10) Az e rendeletben előírt intézkedések nem sérthetik a vadon élő állat- és növényfajok számára kereskedelmük szabályozása által biztosított védelemről szóló, 1996. december 9-i 338/97/EK tanácsi rendelet (7) alkalmazásáról szóló jogszabályokat.
(11) A cirkuszi állatok teljes körű nyomonkövetésének biztosítása céljából a 2004/292/EK bizottsági határozat (8) által bevezetett TRACES rendszer felhasználásával készült nyilvántartást szükséges vezetni a cirkuszi állatok Közösségen belüli mozgásáról, valamint a Közösségen belüli kereskedelemmel kapcsolatos, az állatok és az állati eredetű termékek Közösségen belüli kereskedelmével kapcsolatos harmonizált bizonyítványminta és ellenőrzési jelentés elfogadásáról szóló, 2004. március 30-i 599/2004/EK bizottsági rendelet (9) által meghatározott bizonyítványkövetelményeket kell alkalmazni.
(12) Elegendő időt kell biztosítani az e rendelet által meghatározott új követelmények teljesítésére.
(13) Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak az Élelmiszerlánc és Állat-egészségügyi Állandó Bizottság véleményével,
ELFOGADTA EZT A RENDELETET:
1. cikk
Tárgy és hatály
Ez a rendelet a 92/65/EGK irányelv II. fejezetétől való eltéréssel a cirkuszi állatok tagállamok közti mozgására alkalmazandó állat-egészségügyi követelményeket határozza meg.
A cirkuszokra vonatkozó szabályok értelemszerűen vonatkoznak az állatbemutatókra is.
E rendelet alkalmazása nem sértheti:
a) egyes tagállamokban a veszettségre fogékony állatokra vonatkozó, a 92/65/EGK irányelv 10. cikke (4) bekezdésének rendelkezései szerinti karantén-előírásokat;
b) a vadon élő állat- és növényfajok számára kereskedelmük szabályozása által biztosított védelemről szóló 338/97/EK tanácsi rendelet végrehajtásáról szóló jogszabályokban található, a bizonyítványokra vonatkozó releváns szabályokat.
2. cikk
Fogalommeghatározások
E rendelet alkalmazásában a következő fogalommeghatározásokat kell alkalmazni:
1. cirkusz: vándorkiállítás vagy vásár, amely egy vagy több állattal rendelkezik;
2. állat: a 92/65/EGK irányelv A. mellékletében felsorolt állatfajok közé besorolható állat, amely szórakoztatási vagy oktatási célból kiállításra kerül;
3. cirkusz működtetője: a cirkusz tulajdonosa, annak megbízottja, illetve más, a cirkuszért teljes körű felelősséggel tartozó személy;
4. hatósági állatorvos: a 90/425/EGK irányelv 2. cikke (7) bekezdésében közölt meghatározásnak megfelelő hatósági állatorvos.
3. cikk
A tagállamok közötti mozgás
A cirkusz csak akkor költözhet egy másik tagállamba, ha a 4. cikkel összhangban nyilvántartásba került, és ha megfelel a 8., 9. és 10. cikknek.
4. cikk
Cirkuszok nyilvántartása
(1) A cirkusz működtetőjének legalább 40 munkanappal azelőtt, hogy a cirkusz egy másik tagállamba első alkalommal költözne, írásos nyilvántartási kérelmet kell benyújtania annak a tagállamnak az illetékes hatóságához, amelyben a cirkusz az előírásoknak megfelelő tartózkodási hellyel rendelkezik, illetve annak a tagállamnak az illetékes hatóságához, amelyben a cirkusz éppen található.
(2) Az illetékes hatóság az (1) bekezdésben említett kérelem kézhezvételét követően elvégzi a szükséges ellenőrzéseket abban a tekintetben, hogy a cirkusz megfelel-e az ebben a rendeletben meghatározott állat-egészségügyi követelményeknek.
(3) Amennyiben a (2) bekezdésben említett követelmények teljesülnek, az illetékes hatóság a következőket bocsátja ki:
a) a cirkusz számára egyedi nyilvántartási számot, amely a tagállam ISO-kódjával kezdődik;
b) a cirkuszhoz tartozó állatoknak az 5. cikkel összhangban lévő nyilvántartását;
c) a 6. cikkel összhangban lévő hatósági nyilvántartást;
d) a 7. cikkel összhangban lévő állatútleveleket.
(4) Az illetékes hatóság nyilvántartást vezet az általa a (3) bekezdés alapján kibocsátott valamennyi dokumentumról.
5. cikk
Állatnyilvántartás
A cirkuszhoz tartozó állatoknak a 4. cikk (3) bekezdése b) pontjával összhangban lévő nyilvántartásának meg kell felelnie az I. mellékletben meghatározott mintának, és fel kell tüntetni rajta a 4. cikk (3) bekezdése a) pontjában említett nyilvántartási számot. A hatósági állatorvos a kibocsátást megelőzően minden egyes oldalt lepecsétel és aláír.
6. cikk
Hatósági nyilvántartás
A 4. cikk (3) bekezdése c) pontjában említett hatósági nyilvántartásnak meg kell felelnie a II. mellékletben meghatározott mintának, és fel kell tüntetni benne a 4. cikk (3) bekezdése a) pontjában említett nyilvántartási számot. A hatósági állatorvosnak minden egyes bejegyzést le kell pecsételnie és alá kell írnia minden, a 9. cikkben említett költözés előtt.
7. cikk
Állatútlevelek
(1) Az illetékes hatóságnak a 4. cikkel összhangban minden egyes, a cirkuszhoz tartozó állat számára, kivéve az ennek a cikknek a (2), (3) és (4) bekezdésében említett állatokat, olyan útlevelet kell kibocsátania, amely megfelel a III. mellékletben meghatározott mintának.
(2) Az illetékes hatóságnak a 4. cikkel összhangban olyan csoportos útlevelet kell kibocsátania a cirkuszhoz tartozó madarak és rágcsálók számára, amely összhangban van a IV. mellékletben meghatározott mintával.
(3) A cirkuszhoz tartozó kutyák, macskák és vadászgörények vonatkozásában a 998/2003/EK rendelet útlevélre vonatkozó és állat-egészségügyi szabályait kell alkalmazni.
(4) A cirkuszhoz tartozó kutyák, macskák és vadászgörények vonatkozásában a 998/2003/EK rendelet útlevélre vonatkozó és állat-egészségügyi szabályait kell alkalmazni.
8. cikk
A cirkusz működtetőjének kötelezettségei
(1) Mielőtt a cirkusz egy másik tagállamba költözik, a cirkusz működtetőjének biztosítania kell azt, hogy:
a) a 4. cikk (3) bekezdése b) és c) pontjában említett nyilvántartás megfelelő frissítésen essen át;
b) valamennyi, a cirkuszhoz tartozó állat megfelelő módon frissített adatokat tartalmazó útlevéllel rendelkezzen;
c) annak a tagállamnak az illetékes hatósága, amelyben a cirkusz található, legalább 10 munkanappal az indulás előtt kapjon tájékoztatást a cirkusz másik tagállamba való költözési szándékáról.
(2) A cirkusz működtetőjének biztosítania kell azt, hogy valamennyi, a cirkuszhoz tartozó állat tartása oly módon történjen, amely megakadályozza bármely, e rendelet szerint nyilvántartásba nem kerülő állattal való közvetlen vagy közvetett kapcsolatát.
(3) A cirkusz működtetőjének biztosítania kell azt, hogy valamennyi, a 4. cikk (3) bekezdése b) és c) pontjában említett nyilvántartásokban található információ legalább öt évig megőrzésre kerüljön.
9. cikk
A cirkuszok tagállamok közötti mozgására vonatkozó követelmények
(1) Mielőtt egy cirkusz egy másik tagállamba költözne, a kiindulási tagállam hatósági állatorvosa a következőket végzi el:
a) igazolja, hogy a kiindulási hely nem képezi egyetlen állat-egészségügyi korlátozás tárgyát sem olyan betegségek vonatkozásában, amelyekre a cirkuszhoz tartozó állatok fogékonyak;
b) az indulás előtti 10 munkanap során megvizsgálja valamennyi, a cirkuszhoz tartozó állatot, hogy meggyőződjön arról, hogy azok klinikailag egészségesek;
c) igazolja, hogy a cirkuszi állatoknak a 4. cikk (3) bekezdése b) pontjában említett nyilvántartása a vizsgálat napján az aktuális adatokat tartalmazza, valamint hiánytalan;
d) igazolja, hogy a cirkuszi állatok útlevele az aktuális adatokat tartalmazza.
(2) Amennyiben valamennyi, az (1) bekezdésben meghatározott feltétel teljesül, a hatósági állatorvos a 4. cikk (3) bekezdése c) pontjában említett hatósági nyilvántartás aláírásával és lepecsételésével jelzi, hogy a cirkusz engedélyt kap arra, hogy a következő 10 munkanap leforgása alatt elköltözzön.
10. cikk
Információk a cirkuszok tagállamok közötti mozgásáról
(1) A cirkusz működtetője legalább 48 órával azelőtt, hogy a cirkusz egyik tagállamból a másikba költözne, a kiindulási tagállam illetékes hatóságának megadja valamennyi, a Közösségen belüli kereskedelemmel kapcsolatos bizonyítvány TRACES rendszerbeli kitöltéséhez szükséges lényeges információt.
(2) A kiindulási tagállam illetékes hatósága a TRACES rendszer felhasználásával tájékoztatja a költözésről a célállomás tagállama illetékes hatóságát és a tranzitként szolgáló tagállam illetékes hatóságát.
(3) Az 599/2004/EK rendelet által meghatározott, a Közösségen belüli kereskedelemmel kapcsolatos bizonyítványmintának az állatok/termékek azonosításáról szóló I.31. pontját ki kell egészíteni a cirkuszi állatok fajával és útlevélszámával, a II. részben pedig erre a rendeletre kell hivatkozni.
11. cikk
Hatálybalépés
Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.
Ezt a rendeletet 2007. január 1-jétől kell alkalmazni.
Ez a rendelet teljes egészében kötelező, és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.
Kelt Brüsszelben, 2005. október 21-én.
a Bizottság részéről
Markos KYPRIANOU
a Bizottság tagja
(1) HL L 268., 1992.9.14., 54. o. A legutóbb a 2004/68/EK irányelvvel (HL L 139., 2004.4.30., 320. o.) módosított irányelv; javított változat (HL L 226., 2004.6.25., 128. o.).
(2) HL 121., 1964.7.29., 1977/64. o. A legutóbb az 1/2005/EK rendelettel (HL L 3., 2005.1.5., 1. o.) módosított irányelv.
(3) HL L 46., 1991.2.19., 19. o. A legutóbb a 2004/554/EK irányelvvel (HL L 248., 2004.7.22., 1. o.) módosított irányelv.
(4) HL L 224., 1990.8.18., 29. o. A legutóbb a 2002/33/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvvel (HL L 315., 2002.11.19., 14. o.) módosított irányelv.
(5) HL L 146., 2003.6.13., 1. o. A legutóbb az 1193/2005/EK bizottsági rendelettel (HL L 194., 2005.7.26., 4. o.) módosított rendelet.
(6) HL L 298., 1993.12.3., 45. o. A 2000/68/EK határozattal (HL L 23., 2000.1.28., 72. o.) módosított határozat.
(7) HL L 61., 1997.3.3., 1. o. A legutóbb az 1332/2005/EK bizottsági rendelettel (HL L 215., 2005.8.19., 1. o.) módosított rendelet.
(8) HL L 94., 2004.3.31., 63. o. A legutóbb a 2005/515/EK határozattal (HL L 187., 2005.7.19., 29. o.) módosított határozat.
(9) HL L 94., 2004.3.31., 44. o.
I. MELLÉKLET
Cirkuszhoz vagy állatbemutatóhoz tartozó állatok nyilvántartása (a(z) 1739/2005/EK bizottsági rendelet alapján) (1)
(1) A nyilvántartás könyv formájú, a lapjait nem lehet kicserélni. E célból a hatósági állatorvosnak minden oldalt alá kell írnia és le kell pecsételnie a cirkusz működtetőjének való kibocsátás előtt. Legalább 5 évig meg kell őrizni.
II. MELLÉKLET
CIRKUSZHOZ vagy ÁLLATBEMUTATÓHOZ TARTOZÓ ÁLLATOK HATÓSÁGI NYILVÁNTARTÁSA (az) 1739/2005/EK bizottsági rendelet alapján)
III. MELLÉKLET
EGYÉNI ÚTLEVÉL CIRKUSZHOZ vagy ÁLLATBEMUTATÓHOZ TARTOZÓ ÁLLATOK SZÁMÁRA
IV. MELLÉKLET
ÚTLEVÉL CIRKUSZOKBAN vagy ÁLLATBEMUTATÓKON RÉSZT VEVŐ MADARAK ÉS RÁGCSÁLÓK SZÁMÁRA
Lábjegyzetek:
[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32005R1739 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32005R1739&locale=hu