Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

4/1974. (VI. 21.) NIM rendelet

a nehézipari szakmai képzésről, valamint a munkások és középfokú végzettségű szakemberek továbbképzéséről

A nehézipari tevékenységgel összefüggő képzés és továbbképzés egységes alapokon való fejlesztése érdekében a bányászatról szóló 1960. évi III. tv. 52. §-ában, a villamosenergia fejlesztéséről, átviteléről és elosztásáról szóló 1962. évi IV. tv. 20. §-ában, a gázenergiáról szóló 1969. évi VII. tv. 32. §-ában, a kazánok és egyes nyomástartó berendezések hatósági felügyelet alá helyezéséről szóló 29/1960. (VI. 7.) Korm. számú rendelet 5. §-ában kapott felhatalmazás alapján a munkások továbbképzéséről szóló 6/1972. (IV. 21.) MüM számú rendeletben, valamint a középfokú végzettségű szakemberek továbbképzéséről szóló 1/1973. (I. 26.) MüM számú rendeletben foglaltak szerint - a munkaügyi miniszterrel, az érintett, felügyeletet gyakorló miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel) és szakszervezetekkel, az Országos Bányaműszaki Főfelügyelőség elnökével, a 3. § tekintetében a Szakszervezetek Országos Tanácsával, valamint a szövetkezetek országos, érdekképviseleti szerveivel egyetértésben - a következőket rendelem:

Általános rendelkezések

1. §

(1) A képzés és továbbképzés célja, hogy a vállalatok és szövetkezetek dolgozói a nehézipari feladatok megoldása során a különböző sajátos munkakörök hatékony ellátásához szükséges ismereteket megszerezzék, hasznosítsák és időszakonként bővítsék. A képzésnek és továbbképzésnek elő kell segítenie az új technológiák, a technikai ismeretek elsajátítását, a műszaki fejlesztési célkitűzések megvalósítását, az új berendezések gazdaságos üzemeltetését, a korszerű munkaszervezési ismeretek alkalmazását, valamint a munkavégzés biztonságos körülményeinek és a tűzvédelmi előírásoknak az érvényesítését. Törekedni kell a képzés és továbbképzés során arra, hogy a dolgozók általános műveltsége, társadalmi ismeretei bővüljenek, erősödjön a szocialista erkölcs, a tulajdonosi szemlélet és az üzemi demokrácia.

(2) A szakmai képzés és továbbképzés terveinek kidolgozása alkalmával és végrehajtásuk során folyamatosan biztosítani kell a megvalósításhoz szükséges tárgyi és ösztönzési feltételeket.

(3) Fokozottan gondot kell fordítani arra, hogy az 1020/1973. (VI. 27.) Mt. h. számú határozatban foglaltak szerint a nők foglalkoztatottsági létszám arányuknak megfelelő mértékben vegyenek részt a szakmai képzésben és továbbképzésben; ennek feltételeit a kollektív szerződésben kell meghatározni.

A rendelet hatálya

2. §

A rendelet hatálya kiterjed

a) a nehézipari ágazatba tartozó állami vállalatra, trösztre, egyéb állami gazdálkodó szervre, intézetre, egyesülésre, szövetkezetre, valamint ezek jogi személyiségű gazdasági társulásaira (a továbbiakban együttesen: vállalat);

b) a más ágazatba tartozó vállalatra, a költségvetési folyószámlás szervre, a társadalmi szervezetre, az egyesületre, nehézipari ágazati tevékenységüket (bányászat, villamosenergia, atomenergetika, energiagazdálkodás, alumíniumipar, kőolaj-és gázipar, vegyipar) és az e körben foglalkoztatott dolgozókat, valamint szövetkezeti tagokat illetően;

c) az a-b) pontokban felsorolt vállalattal (szervvel) munkaviszonyban, illetve tagsági viszonyban álló olyan személyre, aki villamos-, bányászati-, olaj- vagy gázberendezést, készüléket kezel és ehhez jogszabály képesítést, vagy tanfolyami továbbképzést ír elő, vagy felsőfokú energetikusi tanfolyamhoz kötött munkakört lát el;

d) mindenkire, aki a 29/1960. (VI. 7.) Korm. számú rendelet hatálya alá tartozó nyomástartó berendezést üzemeltet, a berendezés (készülék) felügyeletét, vizsgálatát, kezelését ellátja;

e) a nehézipari miniszter felügyelete alá tartozó valamennyi olyan egyéb vállalatra (szervre), amely nem esik az a)-d) pontok hatálya alá.

A képzés és továbbképzés szabályai

3. §

(1) Az e rendeleten alapuló képzést és továbbképzést végző szervek eljárásuk során kötelesek megtartani a tanfolyami oktatás egységes szabályzatáról szóló 1. számú mellékletben foglalt rendelkezéseket; a nehézipari miniszter felügyelete alá nem tartozó szervek részére a szabályzatnak csak a tanfolyamok engedélyeztetésére és tananyagára (I. fejezet 3/d-e, 4.), dokumentációjára (III. fejezet), a vizsgáztatásra (IV. fejezet), a tanfolyam résztvevőire (V. fejezet), a tanfolyami előadóira (VI. fejezet) vonatkozó rendelkezései kötelezőek.

(2) A rendelet 2. § c-d) pontjai alapján a képesítést nyújtó képzésre és továbbképzésre a 2-3. számú mellékletben foglalt rendelkezéseket az 1. számú mellékletben foglaltakkal kiegészítve kell alkalmazni.

(3) Az e rendelet alapján folytatott szakmai képzés, valamint továbbképzés során az 1-7. számú függelékben foglaltakat alkalmazni kell.

4. §

(1) A képzésnek és továbbképzésnek a vállalat feladataival összhangban való megszervezéséért és eredményes lefolytatásáért a vállalat vezetője felelős.

(2) A Nehézipari Minisztérium Személyzeti és Oktatási Főosztálya (a továbbiakban: Főosztály) elrendelheti tanfolyam kötelező szervezését és lebonyolítását a nehézipari miniszter felügyelete alá tartozó bármely vállalatnál és szervnél; ugyanezt kezdeményezheti a nehézipari ágazatba tartozó vállalat felügyeleti szervénél.

(3) A nehézipari miniszter felügyelete alá tartozó vállalatnál oktatási bizottságot kell szervezni. A bizottság feladataira és személyi összetételére a 4. számú mellékletben foglaltak az irányadók.

(4) A nehézipari ágazatba tartozó vállalatok (szervek) - az illetékes tanácsi szervek megkeresése és a költségek arányos részének vállalása esetén - kötelesek a tanácsi vállalatok és a szövetkezetek részére segítséget nyújtani az e rendeleten alapuló képzési és továbbképzési igényeik kielégítéséhez.

Vegyes rendelkezések

5. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg hatályát veszti az 1/1962. (I. 5.) NIM számú rendelet, az 1/1964. (XII. 10.) NIM-MüM számú rendelet 7. §-ának (2) bekezdése, a 12/1970. (VII. 1.) NIM számú rendelet 12. §-ának (4) bekezdése, az 53/1963. (NIM. É. 47.) NIM, az 58/1964. (NIM. É. 50.) NIM, a 26/1965. (NIM. É.18.) NIM számú utasítás, továbbá az 50/1965. (NIM. É. 35.) NIM számú utasítás 10. §-a.

(2) A rendelet mellékleteit és függelékeit a Nehézipari Értesítőben kell közzétenni.

dr. Szekér Gyula s. k.,

nehézipari miniszter

Tartalomjegyzék