Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

2/1980. (III. 6.) EüM rendelet

a Magyar Köztársaság területén tartózkodó külföldi állampolgárok betegellátásáról és a betegellátási díjukról

Az egészségügyről szóló 1972. évi II. törvény 86. §-a (2) bekezdésének végrehajtására - a nemzetközi gazdasági kapcsolatok miniszterével, a belügyminiszterrel, a honvédelmi miniszterrel, a közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszterrel, a külügyminiszterrel, a pénzügyminiszterrel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendelem:[1]

1. § E rendelet hatálya kiterjed a Magyar Köztársaság területén tartózkodó

a)[2] az állandó magyarországi tartózkodásra jogosító személyi igazolvánnyal vagy a letelepedés előkészítése céljából kapott magyarországi tartózkodási engedéllyel nem rendelkező külföldi állampolgárokra.

b) külföldön lakó állampolgárság nélküli személyekre,

c) állandó jelleggel külföldön lakó, belföldön munkaviszonyban nem álló magyar állampolgárokra

(a továbbiakban: külföldi állampolgár).

2. §[3] A külföldi állampolgárok - a 3., az 5. és a 8. §-okban foglalt kivételekkel - az általuk igénybe vett, illetőleg az egészségügyi hatóságok által elrendelt betegellátásért és mentőszállításért (a továbbiakban: betegellátás), a kijózanító állomásra szállításért és az ottani ellátásért díjat (a továbbiakban: betegellátási díj) kötelesek fizetni. A díjat - a 4. § (1) bekezdésében foglalt kivétellel - az ellátást nyújtó egészségügyi intézményhez kell befizetni. A díjat az egészségügyi intézmény a saját hatáskörében állapítja meg.

3. § (1)[4] Azok a külföldi állampolgárok, akiknek államával, illetőleg kormányával a Magyar Köztársaságnak egészségügyi vagy szociálpolitikai egyezménye, illetőleg egyéb megállapodása van, ezen egyezmények, megállapodások vagy a végrehajtásuk tárgyában kiadott jogszabályok rendelkezései szerint részesülnek betegellátásban.

(2)[5] A hazai gazdálkodó szervezeteknél [Ptk. 685. § c) pont] és költségvetési szerveknél szakmai képzésben részesülő vagy ösztöndíjas, tanácsadói, szakértői, szerelő stb. tevékenységet folytató külföldi állampolgárok - a fogadó szerv és az Országos Társadalombiztosítási Főigazgatóság illetékes igazgatóságával kötött megállapodás alapján - a Magyar Köztársaság területén lakó magyar állampolgárokra irányadó rendelkezések szerint jogosultak betegellátásra. Az igényjogosultságot igazoló iratot a fogadó szerv állítja ki.

(3) A külföldi munkáltatónak a Magyar Köztársaság területén foglalkoztatott, nem magyar állampolgárságú munkavállalói az Országos Társadalombiztosítási Főigazgatóság illetékes igazgatóságával kötött megállapodás esetén a Magyar Köztársaság területén lakó magyar állampolgárokra irányadó rendelkezések szerint jogosultak betegellátásra.

4. §[6] (1) Ha a külföldi állampolgár a gyógyidegenforgalom keretében utazási iroda szervezésében részesül - a kijelölt egészségügyi intézmény által nyújtott - szanatóriumi jellegű ellátásban, az ellátási díj összege, valamint a kifizetés módja tekintetében az utazási iroda és a Népjóléti Minisztérium közötti megállapodás az irányadó.

(2) Ha a külföldi állampolgár a gyógyidegenforgalom keretében a kijelölt egészségügyi intézményben a szanatóriumi jellegű ellátást közvetlen betegfelvétel útján veszi igénybe, az ellátási díj összege tekintetében a külföldi állampolgár és az egészségügyi intézmény közötti megállapodás az irányadó. A díjat statisztikailag idegenforgalmi bevételként kell kimutatni.

(3)[7] A Népjóléti Minisztérium az intézmény felügyeleti szervével egyetértésben jelöli ki azokat az egészségügyi intézményeket, amelyek utazási irodával kötött megállapodás alapján vagy közvetlen betegfelvétel útján a gyógyidegenforgalom keretében külföldi állampolgárok szanatóriumi jellegű ellátására jogosultak. A kijelöléshez a Nemzetközi Gazdasági Kapcsolatok Minisztériumának előzetes engedélye szükséges.

(4)[8] A társadalombiztosítási jogszabályok alapján anyasági és temetési segélyre jogosult külföldi állampolgár, valamint igényjogosult hozzátartozója a Magyar Köztársaság területén lakó magyar állampolgárra vonatkozó rendelkezések szerint jogosult a betegellátásra. Az igényjogosultság igazolásához munkáltatói igazolvány, a társadalombiztosítás igazgatási szervei által kiállított igazolás, illetőleg diákigazolvány szükséges.

5. § (1) Ha a külföldi állampolgár betegellátása a Népjóléti Minisztérium egyedi rendelkezése alapján történik, a betegellátási díj viselése és elszámolása tekintetében a beutaló iratban foglaltak szerint kell eljárni.

(2) A jogi személyek által meghívott külföldi állampolgárok betegellátási díját - ha jogszabály másként nem rendelkezik - e rendelet és végrehajtási utasítás szerint a meghívó szerv viseli.

6. § Az elsősegélynyújtás a külföldi állampolgárok részére díjtalan. Arra nézve, hogy az elsősegélynyújtás szükségessége mikor áll fenn, a 5/1972. (V. 9.) EüM rendelet 85. és 86. §-a az irányadó.

7. § (1) A külföldi állampolgár betegellátási díja - ha jogszabály másként nem rendelkezik - az ápoltat, a szállítottat, illetőleg az eltartásra kötelezettet terheli.

(2)[9] Annak a külföldi állampolgárnak a betegellátási díját, aki betegsége esetére

- belföldi biztosító társasággal,

illetve

- belföldi biztosító társasággal érvényes megállapodással rendelkező külföldi biztosító társasággal

kötött biztosítási szerződést, a belföldi biztosító téríti meg az intézetnek.

(3) Az intézet a betegellátási díjat a belföldi biztosítónak számlázza. Ha a külföldi állampolgár - belföldi biztosítóval megállapodással nem rendelkező - külföldi biztosítóval kötött biztosítás alapján kerül ellátásra, a betegellátási díjat a külföldi állampolgár közvetlenül az intézetnek köteles megfizetni, amelyről az intézet számlát ad. A biztosítás meglétét a külföldi állampolgárnak a biztosító tanúsítványával kell igazolnia.

8. § (1) Azon államok magyarországi külképviseleti szerveinek tagjai és családtagjai, amelyek viszonosság alapján azonos elbánásban részesítik az ottani magyar külképviseletek tagjait és családtagjait, díjtalan betegellátásra jogosultak. A viszonosság tárgyában a népjóléti miniszter a külügyminiszterrel egyetértésben határoz. A felmerült betegellátási díjat a magyar állam viseli.

(2) Az (1) bekezdés alá nem tartozó államok külképviseleti szerveinek tagjai és családtagjai az Országos Társadalombiztosítási Főigazgatósággal kötött külön megállapodás szerint jogosultak a díjtalan betegellátásra.

(3) A betegellátást az (1) és (2) bekezdésben meghatározott esetekben a kijelölt egészségügyi intézetekben lehet igénybe venni.

9. §[10] A külföldi állampolgárok egészségügyi ellátása nem akadályozhatja a magyar állampolgárok részére nyújtott ellátást. A rendelkezés megtartását a felügyeleti szerv ellenőrzi.

10. § (1) Ez a rendelet 1980. március 15. napján lép hatályba. A hatálybalépés előtt megkezdett és a hatálybalépés időpontjában még fennálló betegellátásért a 13/1970. (X. 28.) EüM rendelet szerinti díjat kell fizetni.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a következő jogszabályok hatályukat vesztik:

- a fekvőbeteg-gyógyintézetben ápolt vagy ott járóbetegként ellátott fizetőköteles személyek által fizetendő külön orvosi díj mértékéről és felhasználásáról szóló 1/1960. (I. 6.) EüM rendelet.

- a Magyarországon tartózkodó külföldi állampolgárok betegellátásáról, valamint a fizetendő betegellátási és mentőszállítási díjakról szóló 13/1970. (X. 28.) EüM rendelet.

-[11] az egészségügyi szakigazgatás körébe tartozó egyes feladatoknak alsóbb szakigazgatási szervek hatáskörébe utalásáról szóló 2/1970. (II. 3.) EüM rendelet 4. és 5. §-ai,

- a magyar állampolgárok gyógyító-megelőző ellátásáról szóló 7/1975. (VI. 24.) EüM rendelet 7. §-a (5) bekezdésének utolsó mondata,

- a Magyarországon tartózkodó külföldi állampolgárok betegellátásáról, valamint a fizetendő betegellátási és mentőszállítási díjakról szóló 13/1970. (X. 28.) EüM rendelet módosításáról szóló 8/1975. (VI. 24.) EüM rendelet.

Lábjegyzetek:

[1] A SZOT megszűnt.

[2] Az 1. § (a) pontja a 4/1987. (VI. 7.) EüM rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.

[3] A 2. § a 4/1987. (VI. 7.) EüM rendelet 2. §-ával megállapított és a 23/1989. (VIII. 5.) SZEM rendelet 1. §-ának megfelelően módosított szöveg.

[4] A vonatkozó nemzetközi egyezményeket a 8/1980. (Eü. K. 5.) EüM utasítás tartalmazza.

[5] Lásd az 1991. évi LXXXIV. törvényt.

[6] A 4. § a 4/1987. (VI. 7.) EüM rendelet 3. §-ával megállapított szöveg.

[7] A 4. § (3) bekezdése szerint kijelölt egészségügyi intézményeket a Népjóléti Minisztérium tájékoztatóban teszi közzé.

[8] Az 1975. évi II. törvénynek a temetési segélyre vonatkozó 27. §-át az 1993. évi VIII. törvény 39. §-ának (1) bekezdése hatályon kívül helyezte.

[9] A 7. § (2) bekezdése a 4/1987. (VI. 7.) EüM rendelet 4. §-ával megállapított szöveg. A 7. §-t a (3) bekezdéssel a 4/1987. (VI. 7.) EüM rendelet 4. §-a egészítette ki.

[10] A rendeletet a 9. §-sal a 4/1987. (VI. 7.) EüM rendelet 5. §-a egészítette ki, egyben a jelenlegi 9. §-ának számozását 10. §-ra változtatta.

[11] Utóbb a rendeletet a 125/1991. (IX. 29.) Korm. rendelet, azt pedig a 28/1993. (II. 17.) Korm. rendelet hatályon kívül helyezte.