2/1987. (XII. 30.) SZEM-PM együttes rendelet
a megváltozott munkaképességű dolgozók foglalkoztatásáról és szociális ellátásáról szóló 8/1983. (VI. 29.) EüM-PM együttes rendelet módosításáról
A Munka Törvénykönyvéről szóló 1967. évi II. törvény végrehajtásáról szóló 48/1979. (XII. 1.) MT rendelet 6. §-ának (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnökével, a Szakszervezetek Országos Tanácsával és a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel egyetértésben, az érdekelt ágazati miniszterek (országos hatáskörű szervek vezetői) véleményének kikérésével - a megváltozott munkaképességű dolgozók foglalkoztatásáról és szociális ellátásáról szóló, a 14/1986. (XII. 10.) EüM-PM együttes rendelettel módosított 8/1983. (VI. 29.) EüM-PM együttes rendeletet (a továbbiakban: R.) a következők szerint módosítjuk:
1. §
Az R. 27. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"27. § (1) A gazdálkodó szervezetek jövedelem-szabályozásáról szóló 40/1987. (X. 13.) MT rendelet 1. §-ában meghatározott gazdálkodó szervezet; a pénzintézetek jövedelemszabályozásáról szóló 103/1987. (XII. 31.) PM rendelet hatálya alá tartozó pénzintézet; a vállalkozói adóról szóló 1987. évi 16. törvényerejű rendelet hatálya alá tartozó kisszövetkezet, iskolai szövetkezet; a tanácsi költségvetési üzemekről szóló 74/1987. (XII. 24.) PM-ÉVM együttes rendelet hatálya alá tartozó költségvetési üzem; valamint az állami költségvetési szervek gazdálkodásáról szóló módosított 19/1980. (IX. 27.) PM rendelet 3. §-ának (3) bekezdése b) pontjának hatálya alá tartozó eredményérdekeltségi rendszerben gazdálkodó költségvetési szerv (a továbbiakban együtt: gazdálkodó szervezet) rehabilitációs hozzájárulást köteles fizetni, amennyiben:
a) nem foglalkoztat a 28. §-ban meghatározott megváltozott munkaképességű dolgozót, illetve
b) a foglalkoztatott megváltozott munkaképességű dolgozók tárgyévi átlagos statisztikai állományi létszámhoz viszonyított aránya nem éri el a (2) bekezdésben meghatározott kötelező foglalkoztatási szintet.
(2) A kötelező foglalkoztatási szint az 1988. évben a tárgyévi átlagos statisztikai állomány 3 százaléka.
(3) A rehabilitációs foglalkoztatási hozzájárulást a kötelező foglalkoztatási szint alapján számított foglalkoztatandó létszám és az adott vállalatnál ténylegesen foglalkoztatott megváltozott munkaképességű dolgozók tárgyévi átlagos statisztikai állományi létszámának különbsége után kell fizetni. A hozzájárulás éves mértéke az ily módon számított létszámkülönbség és a (4) bekezdésben meghatározott fejkvóta szorzata.
(4) Az 1988. évben a rehabilitációs foglalkoztatási hozzájárulás kiszámításának alapjául szolgáló fejkvóta összege 2500,- Ft/év.
(5) Nem kell rehabilitációs foglalkoztatási hozzájárulást fizetni, ha az összes foglalkoztatottak száma a harminc főt nem haladja meg."
2. §
Az R. 27/A. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"27/A. § (1) A gazdálkodó szervezetet a 28. §-ban meghatározott megváltozott munkaképességű dolgozók foglalkoztatása esetén - igénylés alapján - dotáció illeti meg.
(2) A dotáció mértéke a megváltozott munkaképességű dolgozók részére tárgyévben elszámolt bruttó munkabér (átlag-munkadíj) 35 százaléka.
(3) A gazdálkodó szervezetek jövedelemszabályozásáról szóló 40/1987. (X. 13.) MT rendelet 7. §-a (3) bekezdésének hatálya alá tartozó gazdálkodó szervezetek a célszervezetek kivételével, valamint az állami költségvetési szervek gazdálkodásáról szóló módosított 19/1980. (IX. 27.) PM rendelet 3. §-ának (3) bekezdése b) pontjának hatálya alá tartozó eredményérdekeltségi rendszerben gazdálkodó költségvetési szervek közül a szociális foglalkoztatók körében a dotáció mértéke a megváltozott munkaképességű dolgozók részére a tárgyévben elszámolt bruttó munkabér (átlag-munkadíj) 45 százaléka.
(4) A célszervezeteket a pénzügyminiszter jelöli ki, a részükre járó dotáció mértékét, elszámolásának módját külön határozza meg."
3. §
Az R. a következő 27/B. §-sal egészül ki:
"27/B. § A gazdálkodó szervezetnek a megváltozott munkaképességű dolgozók foglalkoztatásának elősegítése érdekében a nyereségadóalap (kisszövetkezetnek és iskolai szövetkezetnek a mérleg szerinti eredmény) számításánál adóalapot csökkentő tételként a 28. §-ban meghatározott megváltozott munkaképességű dolgozók részére tárgyévben elszámolt bruttó munkabér (átlag-munkadíj) 30 százalékát és az összes dolgozó részére tárgyévben elszámolt bruttó munkabér (átlag-munkadíj) 0,1 százalékát kell figyelembe vennie."
4. §
Az R. 28. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) Az (1) és (3) bekezdésekben meghatározott feltételek megléte esetén - az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel nem rendelkezők kivételével - nem vehető figyelembe megváltozott munkaképességű dolgozóként az 55. évnél idősebb nő, illetve a 60 évnél idősebb férfi."
5. §
Az R. 29. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"29. § (1) A rehabilitációs foglalkoztatási hozzájárulást, illetve a Rehabilitációs Alapból kapott támogatást, valamint a 27/A § alapján igénybe vett dotációt a gazdálkodó szervezetnek a jövedelemszabályozási jogszabályok előírásai szerint kell elszámolnia.
(2) A rehabilitációs foglalkoztatási hozzájárulást az Adó- és Pénzügyi Elszámolási Hivatal fővárosi adó- és ellenőrzési igazgatósága által vezetett "232-90605-6287 Vállalatok és Szövetkezetek Rehabilitációs hozzájárulás beszedési számla Bp.", valamint a "232-90605-6294 Mg. Nagyüzemek Rehabilitációs hozzájárulás beszedési számla Bp" javára kell befizetni a (3) bekezdésben foglaltak szerint. Az igazgatóság a befolyt összeget a negyedéves befizetést követően a Rehabilitációs Alap javára utalja át.
(3) A rehabilitációs foglalkoztatási hozzájárulásra negyedévenként, a tárgynegyedévet követő hó 20-ig előleget kell fizetni. Az előleg összege a tárgyévet megelőző év tényleges kötelezettségének egynegyed része. A negyedik negyedévi kötelezettséget az előlegek és a tényleges éves kötelezettség rendezésekor a tárgyévet követő év február 20-ig kell befizetni. A tényleges éves kötelezettséget a tárgyévi eredményelszámolás keretében kell elszámolni."
6. §
Ez a rendelet 1988. január 1-jén lép hatályba.
Dr. Medve László s. k.,
szociális és egészségügyi minisztériumi államtitkár
Dr. Villányi Miklós s. k.,
pénzügyminiszter