15/1989. (IX. 7.) KeM rendelet
az egyes kereskedelmi tevékenységek gyakorlásáról
A belkereskedelemről szóló - az 1986. évi 18. törvényerejű rendelettel és az 1989. évi VI. törvénnyel módosított - 1978. évi I. törvény 40. §-ában foglalt felhatalmazás alapján, az érdekelt miniszterekkel egyetértésben, a nagykereskedelmi, kiskereskedelmi, az ügynöki tevékenység gyakorlásáról a következők szerint rendelkezem.[1]
1. §[2][3] A rendelet hatálya a belkereskedelmi tevékenységet folytató gazdálkodó szervezetre [Ptk. 685. § c) pont], egyéb jogi személyekre, valamint a külföldi székhelyű vállalkozások magyarországi fióktelepeire (a továbbiakban együtt: kereskedő) terjed ki.
2. §[4][5] (1)[6] A kereskedő a rendelet 1. számú mellékletében felsorolt termékekkel kereskedelmi, ügynöki és bizományosi, valamint bármely áruval csomagküldő kereskedést akkor folytathat, ha a nyilvántartásba vételére jogosult szerv a kereskedőt és üzletét vagy raktárát, tárolóját (a raktár és tároló továbbiakban együtt: telephely) nyilvántartásba vette.
(2)[7] A nyilvántartásba vételre jogosult szerv a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (a továbbiakban: Hivatal) . A Hivatal e rendelet szerinti hatósági eljárásaiban első fokú hatóságként a Hivatal illetékes területi szerve jár el. A Hivatal területi szerve által hozott első fokú közigazgatási döntések ellen benyújtott fellebbezéseket másodfokon a Hivatal központi szerve bírálja el.
(3)[8] A nyilvántartásba vételhez mezőgazdasági termékek esetén a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium egyetértését be kell szerezni. Az egyetértés beszerzéséről a nyilvántartásba vételre jogosult szerv gondoskodik.
(4)[9] A nyilvántartásba vételre jogosult szerv a kereskedőt, illetve azt az üzletét(eit) vagy telephelyét(eit), ahol a tevékenység folytatására jogosult, akkor veszi nyilvántartásba, ha
a) állandó telephellyel, kiskereskedelmi és csomagküldő tevékenység esetén üzlethelyiséggel;
b) üzletenként, illetve telephelyenként a kereskedő vagy az alkalmazottja - a külön jogszabályban meghatározottak szerint - szakképesítéssel rendelkezik; valamint
c) a gazdasági társaság vezető tisztségviselői, illetve az egyéni vállalkozó büntetlen előéletű;
d) a kérelmezőnek az adózás rendjéről szóló 1990. évi XCI. törvény 97. §-ának q) pontjában meghatározott köztartozása nincs;
e) rendelkezik az e jogszabályban előírt feltételekkel.
(5) A (4) bekezdés által előírtakban bekövetkezett változásokat 30 napon belül a nyilvántartásba vételre jogosult szervhez be kell jelenteni, s azzal a nyilvántartást módosítani kell.
(6) A nyilvántartásba vétel iránti kérelemhez hitelesített másolatban csatolni kell
a) a gazdálkodó szervezet cégkivonatát, amely tanúsítja a gazdálkodó szervezetnek az e rendelet mellékletében meghatározott termékekkel való kereskedésre vonatkozó jogosultságát, illetve az egyéni vállalkozó vállalkozói igazolványának másolatát;
b)[10] a tevékenység folytatásához szükséges feltételek meglétét tanúsító okiratokat.
c) kis- és nagykereskedelmi tevékenység esetén az üzletre és a telephelyre vonatkozó - külön jogszabály szerint kiadott - működési engedélyt;
d) a szakképesítésről szóló bizonyítványt.
(7) A nyilvántartásba vétel iránti kérelemhez csatolni kell a külön jogszabályban meghatározott eljárási díj befizetését igazoló bizonylatot.
(8) A (4) bekezdés c) pontjában meghatározott feltételt 3 hónapnál nem régebbi eredeti hatósági erkölcsi bizonyítvánnyal, a d) pontban meghatározott feltételek közül eredeti hatósági igazolással kell tanúsítani, hogy az adóhatóság, a vámhatóság, a társadalombiztosítási szerv által jogerősen megállapított köztartozása nincs. Az egyéb köztartozások tekintetében a kereskedőnek nyilatkoznia kell, hogy jogerősen megállapított tartozása nincs.
2/A. §[11][12][13] Nemesfém ékszer és nemesfém díszműáru forgalmazása csak a bejelentett és nyilvántartásba vett üzletben, valamint csomagküldő kereskedelem útján történhet. Szakmai kiállításon és alkalmi, ünnepi rendezvényen csak egyébként üzlettel rendelkező kereskedő árusíthat.
2/C. §[16]
2/D. § (1) A 2. § (1) bekezdésében meghatározott tevékenység csak a nyilvántartásba vételről szóló értesítés kézhezvétele után kezdhető meg.
(2)[17][18] A nyilvántartásba vételre jogosult szerv a kereskedőt, illetve üzletét, telephelyét a nyilvántartásból törli, ha
a) az e rendeletben előírt feltételeknek nem felel meg;
b) tevékenységét a jogszabályokban előírt kötelezettségeinek megsértésével folytatja, és ezt az ellenőrzésre jogosult szerv megállapítja, és erről a nyilvántartásba vételre jogosult szervezetet értesíti.
(3)[19] A nyilvántartásba vételre jogosult szervnek a nyilvántartásból való törlésről a kereskedőn kívül a vállalkozói igazolványt kiállító szervet, cégjegyzékben szereplő fióktelep és gazdálkodó szervezet esetében a cégbíróságot, a működési engedélyt kiállító önkormányzat jegyzőjét és az ellenőrzésre jogosultakat értesíteni kell.
(4)[20] A nyilvántartásból törölt kereskedő a törlés napjától számított egy éven belül nem vehető nyilvántartásba.
A törlést a Gazdasági Minisztérium hivatalos lapjában közzé kell tenni.
3. §[21]
3/A. §[22][23] A begyűjtött, felvásárolt hulladékot oly módon kell dokumentálni, hogy a számvitelről szóló 1991. évi XCII. törvényben előírt bizonylat alkalmas legyen a hulladék származásának, eredetének igazolására és ellenőrzésére.
3/B. §[24]
4. §[25][26] (1)[27][28] Az új és használt személygépkocsik, valamint az új és használt motorkerékpárok és segédmotoros kerékpárok értékesítésével foglalkozó kereskedő nyilvántartásba vételének feltétele továbbá, hogy minden telephelyének rendelkeznie kell a rendelet 2. számú mellékletében megjelölt műszaki feltételekkel. A kereskedőnek az erre vonatkozó nyilatkozatát a kérelemhez csatolni kell. Amennyiben e műszaki feltételek biztosításához szükséges műszaki eszközök nem a kereskedő saját tulajdonát képezik, illetve nem a saját telephelyén állnak rendelkezésre, úgy a tulajdonossal kötött, a műszaki feltételek biztosításáról szóló szerződés hitelesített másolatát a nyilvántartásba vételi kérelemhez csatolni kell.
(2) A használt személygépkocsik, motorkerékpárok és segédmotoros kerékpárok értékesítésével foglalkozó kereskedő
a) a külföldről behozott használt vagy sérült alkatrészként történő értékesítés céljából vámkezelt gépjárművek a Vámhivatal által külön jogszabályban, az egyes használt vagy sérült gépjárművek vámkezelését megelőző vizsgálatról szóló 3/1999. (I. 18.) KHVM-KöM-PM együttes rendelet meghatározott záradékkal ellátott határozatával, illetőleg
b) a forgalomból végleg kivont járművet a hatóság által érvénytelenített okmányokkal vásárolhatja meg.
(3) Használt személygépkocsi csak abban az esetben értékesíthető, ha érvényes hazai forgalmi engedéllyel és környezetvédelmi igazolólappal rendelkezik. A kereskedőnek az értékesítésre kerülő személygépkocsi műszaki állapotáról az e rendelet 3. számú melléklete szerinti "Műszaki állapotlap"-ot kell kiállítania, és annak egy példányát meg kell őriznie.
(4) Használt motorkerékpár a közúti közlekedés rendőrhatósági igazgatásáról szóló 48/1997. (VIII. 26.) BM rendeletben meghatározottak szerint csak érvényes hazai forgalmi engedéllyel, vagy a közúti járművek műszaki megvizsgálásáról szóló 5/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendeletben meghatározott forgalomba helyezési engedéllyel értékesíthető. Segédmotoros kerékpár a jármű vázába beütött érvényes azonosítási jellel (CM és a hajtómotor cm3-ben meghatározott hengerűrtartalmát jelző szám) ellátva értékesíthető. A kereskedőnek az értékesítésre kerülő motorkerékpár és segédmotoros kerékpár műszaki állapotáról a 4. számú melléklet szerinti "Műszaki állapotlap"-ot kell kiállítania, és annak egy példányát meg kell őriznie.
(5) A csomagküldő kereskedő köteles katalógusában azonosítható módon megnevezni magát, feltüntetni székhelyét, üzletének címét, továbbá a tevékenység folytatására - ezen rendelet alapján - kapott nyilvántartási számát.
5-9. §[29]
10. § A rendelet alkalmazásában
a) ügynöki tevékenység a kereskedelmi forgalomban szokásos ügylet megkötésének közvetítése;
b) viszonteladó, aki a beszerzett terméket változatlan állapotban üzletszerűen viszonteladónak, fogyasztónak, termelőnek, felhasználónak értékesíti;
c) változatlan a termék állapota akkor is, ha azt csomagolják, adagolják vagy a kereskedelemben szokásos módon megmunkálják. A kereskedelemben szokásos megmunkálás körét - szükség esetén - az Ipari és Kereskedelmi Minisztérium határozza meg;
d) fogyasztó (felhasználó), aki a terméket szükségleteinek kielégítése érdekében vásárolja;
e) termelő, aki a terméket továbbfeldolgozás céljából vásárolja;
f) üzletszerű a tevékenység, ha gyakorlása rendszeres és haszonszerzés céljából történik;
g)[30]
h)[31][32] hulladékkal és melléktermékkel folytatott kereskedésnek minősül a begyűjtött, a felvásárolt hulladék viszonteladónak, fogyasztónak, felhasználónak további megmunkálás nélkül történő értékesítése; nem minősül megmunkálásnak a kereskedelmi célú válogatás,
i)[33] ékszerkereskedelmi tevékenység: fazonékszer változatlan állapotban történő értékesítése;
j) csomagküldő kereskedés: ha a kereskedő kizárólag az áru ismertetőjét (katalógusát) juttatja el a vásárlóhoz, vagy reklámban (hirdetésben) hívja fel az árura a figyelmet, és az ismertető, illetve reklám alapján kiválasztott és megrendelt árut szállítja (szállíttatja) a megjelölt címre. Megrendelés nélkül áru nem küldhető.
k)[34] ellenőrzésre jogosultak: a helyileg illetékes jegyző, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága, az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség és területi szervei, a helyileg illetékes rendőrkapitányság, a nyilvántartásba vétel feltételeinek fennállása vonatkozásában a Hivatal.
11. §[35] E rendelet szempontjából nem minősül nagykereskedelmi tevékenységnek:
a) a gazdasági társaságok kizárólag tagjai részére végzett kereskedelmi tevékenysége,
b) a fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezetek által a termelőktől vásárolt mezőgazdasági és erdészeti termékek értékesítése viszonteladók részére,
c) a külkereskedelmi tevékenységet folytató kereskedőnek, a külkereskedelmi szerződés teljesítése érdekében belföldön kifejtett gazdasági tevékenysége,
d) a kereskedő felesleges árukészletének - alkalomszerűen - viszonteladó részére történő értékesítése.
e)[36]
12. § (1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg hatályát veszti az egyes kereskedelmi tevékenységek gyakorlásáról szóló 8/1986. (X. 11.) BkM rendelet.
(2)[37]
(3)[38][39] A rendelet 3/B. § (1) bekezdésének b) pontjában meghatározott képesítési követelmény teljesítése alól 1992. december 31-ig mentesítést kapnak az e rendelet hatályba lépésekor már működő - a 3. számú mellékletben felsorolt nem vasfém-hulladék kis- és nagykereskedelmi forgalmazásával, továbbá egyéb hulladék- és melléktermék nagykereskedelmi forgalmazásával foglalkozó - kereskedők, akik e rendelet hatályba lépésétől számított 90 napon belül kérik nyilvántartásba vételüket. A 90 napos határidő lejártával azt a kereskedőt, aki a képesítési követelményeknek nem felel meg, a nyilvántartásból törölni kell.
(4) A rendelet előírásai nem érintik a tevékenység folytatásának más jogszabályban meghatározott engedélyezési vagy egyéb feltételeit.
1. számú melléklet a 15/1989. (IX. 7.) KeM rendelethez[40][41]
1. Hulladék kereskedelem (TEÁOR 51.57-ből)
Vtsz. 7204 | Vas- és acéltörmelék és hulladék; ingot újraolvasztott hulladékvasból vagy -acélból |
Vtsz. 7404 | Rézhulladék és -törmelék |
Vtsz. 7406 | Rézpor és -pehely |
Vtsz. 7503 | Nikkelhulladék és -törmelék |
Vtsz. 7602 | Alumíniumhulladék és -törmelék |
Vtsz. 7603 | Alumíniumpor és -pehely |
Vtsz. 7802 | Ólomhulladék és -törmelék |
Vtsz. 7902 | Cinkhulladék és -törmelék |
Vtsz. 8002 | Ónhulladék és -törmelék |
Vtsz. 8101 91 90 | Wolframhulladék és -törmelék |
Vtsz. 8102 91 90 | Molibdénhulladék és -törmelék |
Vtsz. 8103 10 90 | Tantálhulladék és -törmelék |
Vtsz. 8104 20 | Magnéziumhulladék és -törmelék |
Vtsz. 8105 10 90 | Kobalthulladék és -törmelék |
Vtsz. 8106 10 | Bizmuthulladék és -törmelék |
Vtsz. 8107 10 90 | Kadmiumhulladék és -törmelék |
Vtsz. 8108 10 90 | Titánhulladék és -törmelék |
Vtsz. 8109 10 90 | Cirkóniumhulladék és -törmelék |
Vtsz. 8110 00 19 | Antimonhulladék és -törmelék |
Vtsz. 8111 00 19 | Magánhulladék és -törmelék |
Vtsz. ex 8112 | Egyéb fel nem sorolt fémhulladék és -törmelék (króm, vanádium, hafnium stb.) |
Vtsz. 8113 00 40 | Cermethulladék és -törmelék |
Vtsz. 4707 | Visszanyert (hulladék és használt) papír vagy karton |
2. Nemesfémből készült ékszerek, díszműáruk nagykereskedelme (TEÁOR 51.47-ből), kiskereskedelme (TEÁOR 52.48-ból) és ügynöki kereskedelme (TEÁOR 51.18-ból)
Vtsz. 7113 | Ékszer és részei nemesfémből |
Vtsz. 7114 | Arany- és ezüstműves áru, ennek részei nemesfémből |
Vtsz. 7115 | Más áru nemesfémből |
3. Új és használt személygépkocsi kereskedelme (TEÁOR 50.10-ből)
Vtsz. 8703 | Gépkocsi és más gépjármű, elsősorban személyszállításra tervezett (a 8702 vtsz. alá tartozó kivételével), beleértve a kombi típusú gépkocsit és a versenyautót is |
4. Új és használt motorkerékpár és segédmotoros kerékpár kereskedelme (TEÁOR 50.40-ből)
Vtsz. ex 8711 | Motorkerékpár (beleértve a segédmotoros kerékpárt is) |
5. Tenyészállatok nagykereskedelme (TEÁOR 51.23-ból)
Vtsz. 0101 11 00 | Ló fajtiszta tenyészállat |
Vtsz. 0101 20 10 01 | Szamár tenyésztési célra |
Vtsz. 0102 10 | Szarvasmarha fajtiszta tenyészállat |
Vtsz. 0103 10 | Sertés fajtiszta tenyészállat |
Vtsz. 0104 10 10 | Juh fajtiszta tenyészállat |
Vtsz. 0104 20 10 | Kecske fajtiszta tenyészállat |
6. Vetőmagvak, szaporítóanyagok, gyógyszert tartalmazó takarmánykoncentrátum, takarmánykeverék nagykereskedelme (TEÁOR 51.21-ből)
Vtsz. 1001 10 00 01 | Keménybúza vetőmag |
Vtsz. 1001 90 91 00 | Közönséges búza és kétszeres vetőmag |
Vtsz. 1002 00 00 01 | Rozs vetőmag |
Vtsz. 1003 00 10 00 | Árpa vetőmag |
Vtsz. 1004 00 00 01 | Zab vetőmag |
Vtsz. 1005 10 | Kukorica vetőmag |
Vtsz. 1214 | Karórépa, marharépa, takarmányrépa, takarmánygyökér, széna, lucerna, lóhere, baltacim, takarmánykáposzta, csillagfürt, bükköny és hasonló takarmánynövény labdacs (pellet) alakban |
8. Fűszerpaprika-őrlemény nagykereskedelme (TEÁOR 51.37-ből és/vagy 51.39-ből)
Vtsz. 0904 20 90 00 | Fűszerpaprika-őrlemény |
9. Csomagküldő kiskereskedelem, termékre tekintet nélkül (TEÁOR 52.61)
2. számú melléklet a 15/1989. (IX. 7.) KeM rendelethez[42]
Személygépkocsik esetén:
- személygépkocsi és/vagy tehergépkocsi emelő berendezés,
- görgős fékhatásmérő berendezés,
- infravörös sugárzás elnyelésének elvén működő kipufogógáz mérő,
- fényszóró beállító készülék,
- kompresszió mérő,
- hűtőfolyadék, fagyálló folyadék vizsgáló műszer,
- levegőkompresszor,
- indító akkumulátor,
- akkumulátortöltő;
motorkerékpárok és segédmotoros kerékpárok esetén:
- motorkerékpár emelő berendezés
- kompresszió mérő,
- hűtőfolyadék, fagyálló vizsgáló műszer,
- levegőkompresszor,
- indító akkumulátor,
- akkumulátortöltő.
3. számú melléklet a 15/1989. (IX. 7.) KeM rendelethez[43]
4. számú melléklet a 15/1989. (IX. 7.) KeM rendelethez[44]
Műszaki állapotlap a ................. forgalmi rendszámú motorkerékpárhoz és segédmotoros kerékpárhoz
Gyártmány:
Típus:
Km-óra állás:
Motorszám:
Vázszám:
Hengerek száma, űrtartalom: cm3
Teljesítmény:
Legutolsó műszaki vizsga időpontja:
Következő vizsga időpontja:
Gyártási év (évjárat):
Eddigi tulajdonosok száma:
Magyarországi üzembe helyezés:
Meghatározó szín:
Eredeti Újrafestett
Szerkezeti jellemzők | M | Gy | R-H | |
Első fék állapota | ||||
I. Fékrendszer | Hátsó fék állapota | |||
Kormánycsapágyak állapota | ||||
Első felfüggesztés | ||||
II. Futómű, | Hátsó felfüggesztés | |||
abroncs | Kerékabroncsok | |||
Első gumiabroncs | ||||
Hátsó gumiabroncs | ||||
Kezelőszervek állapota | ||||
Visszapillantó tükrök | ||||
III. Műszerek | Sebességmérő műszerek | |||
Egyéb műszer | ||||
Távolsági fényszóró | ||||
Tompított fényszóró | ||||
Helyzetjelzők | ||||
Féklámpa | ||||
IV. Elektromos | Irányjelzők | |||
berendezés, vilá- | Akkumulátor | |||
gítás | Indítómotor | |||
Műszerek működése | ||||
Dinamó-generátortöltés | ||||
Motor általános állapota | ||||
Olajnyomás | ||||
Kipufogógáz bemérés CO% | ||||
V. Motor, | Kipufogórendszer | |||
tengelykapcsoló | Hűtési rendszer | |||
Tengelykapcsoló | ||||
Váltó általános állapota | ||||
Lánc/kardán állapota | ||||
Váz állapota | ||||
VI. Kormány Javított elemek | ||||
Sérült elemek | ||||
Korrodált elemek | ||||
VII. Váz | Esztétikai hibák |
Jelmagyarázat:
M = megfelelő
GY = gyenge (beállításra szorul)
R-H = rossz-hibás (javításra szorul
Dátum:...............
.....................
kereskedő aláírása
Egyéb észrevételek:...........................................................
Lábjegyzetek:
[1] A rendelet bevezető részéből a "nemzetközi utazásszerezői és közvetítési" szövegrészt a 2/1994. (I.14.) IKM rendelet 7. §-ának (2) bekezdése hatályon kívül helyezte.
[2] Az 1. § a 11/1995. (IV.27.) IKM rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.
[3] Az 15/1989. (IX. 7.) KeM rendelet 1. §-a a 34/1998. (V. 22.) IKIM rendelet 1. §-ának megfelelően módosított szöveg
[4] A 2. § a 2/1994. (I.14.) IKM rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.
[5] A 2 § (1) bekezdésének első mondata a 11/1995. (IV.27.) IKM rendelet 2. §-ának (1) bekezdésével megállapított, s az 1996. évi XLVIII. törvény 46. §-ának b) pontja szerint módosított szöveg.
[6] Az 15/1989. (IX. 7.) KeM rendelet 2. §-a a 34/1998. (V. 22.) IKIM rendelet 2. §-ának megfelelően módosított szöveg
[7] Megállapította a 87/2006. (XII. 26.) GKM rendelet 23. §-a. Hatályos 2007.01.01.
[8] Megállapította a 45/2005. (X. 21.) EüM-FVM-GKM-IHM-KvVMNKÖM-TNM együttes rendelet 2. § -a. Hatályos 2005.10.24.
[9] ( A 2. § (4) bekezdését a 11/1995. (IV.27.) IKM rendelet 2. §-ának (3) bekezdése iktatta szövegbe.
[10] Megállapította a 86/2005. (X. 21.) GKM rendelet 1. § -a. Hatályos 2005.11.01.
[11] A 2/A-2/D. §-okat a 2/1994. (I.14.) IKM rendelet 2. §-a iktatta a szövegbe.
[12] A 2/A. § (1) bekezdése a 11/1995. (IV.27.) Korm. rendelet 3. §-ának (1) bekezdésével megállapított és az 1996. évi XLVIII. törvény 46. §-a b) pontjának megfelelően módosított szöveg.
[13] Az 15/1989. (IX. 7.) KeM rendelet 2/A. §-a a 34/1998. (V. 22.) IKIM rendelet 3. §-ának megfelelően módosított szöveg
[14] A 2/B. § (1) bekezdése a 11/1995. (IV.27.) IKM rendelet 4. §-ával megállapított szöveg.
[15] Az 15/1989. (IX. 7.) KeM rendelet 2/B. §-át a 34/1998. (V. 22.) IKIM rendelet 9. § 2. bekezdése hatályon kívül helyezte
[16] A 2/C. §-t az 1996. évi XLVIII. törvény 46. §-ának b) pontja hatályon kívül helyezte.
[17] A 2/D. § (2) bekezdése a 11/1995. (IV.27.) IKM rendelet 5. §-ának (1) bekezdésével megállapított szöveg.
[18] Az 15/1989. (IX. 7.) KeM rendelet 2. § 2. bekezdése a 34/1998. (V. 22.) IKIM rendelet 4. § 1. bekezdésének megfelelően módosított szöveg
[19] Az 15/1989. (IX. 7.) KeM rendelet 2. § 3. bekezdése a 34/1998. (V. 22.) IKIM rendelet 4. § 2. bekezdésének megfelelően módosított szöveg
[20] Módosította a 24/2000. (VII. 26.) GM rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 2000.11.01.
[21] Az 15/1989. (IX. 7.) KeM rendelet 3. §-át a 34/1998. (V. 22.) IKIM rendelet 9. § 2. bekezdése hatályon kívül helyezte
[22] A 3/A-3/B. §-t a 31/1991. (XI.19.) IKM rendelet 1. §-a iktatta be a szövegbe. A 3/A. §-t újonnan megállapította a 2/1994. (I.14.) IKM rendelet 3. §-a.
[23] Az 15/1989. (IX. 7.) KeM rendelet 3/A. §-a a 34/1998. (V. 22.) IKIM rendelet 5. §-ának megfelelően módosított szöveg
[24] A 3/B. §-t a 2/1994. (I.14.) IKM rendelet 7. §-ának (2) bekezdése hatályon kívül helyezte.
[25] A 4. § a 2/1994. (I.14.) IKM rendelet 4. §-ával megállapított szöveg.
[26] A 4. § (1) bekezdése a 11/1995. (IV.27.) IKM rendelet 6. §-ával megállapított szöveg.
[27] Az 15/1989. (IX. 7.) KeM rendelet 4. § 1. bekezdése a 34/1998. (V. 22.) IKIM rendelet 6. §-ának megfelelően módosított szöveg
[28] Az 15/1989. (IX. 7.) KeM rendelet 4. §-a a 49/1999. (VIII. 6.) GM rendelet 1. §-ának megfelelően módosított szöveg
[29] Az 5-9. §-okat a 2/1992. (I.13.) IKM rendelet 9. §-ának (1) bekezdése hatályon kívül helyezte. Lásd még a § (2) bekezdését is.
[30] A 10. § g) pontját a 2/1992. (I.13.) IKM rendelet 9. §-ának (1) bekezdése hatályon kívül helyezte.
[31] A 10. § h) pontját a 31/1991. (XI.19.) IKM rendelet 2. §-a iktatta a szövegbe.
[32] Az 15/1989. (IX. 7.) KeM rendelet 10. § h) pontja a 34/1998. (V. 22.) IKIM rendelet 7. §-ának megfelelően módosított szöveg
[33] A 10. § i) és j) pontját a 2/1994. (I.14.) IKM rendelet 5. §-a iktatta a szövegbe.
[34] Megállapította a 127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet 4. § (2) bekezdése. Hatályos 2006.01.01.
[35] A 11. § bevezető mondata a 2/1994. (I.14.) IKM rendelet 6. §-ával megállapított szöveg.
[36] A 11. § c) pontját a 2/1992. (I.13.) IKM rendelet 9. §-ának (1) bekezdése hatályon kívül helyezte.
[37] A 12. § (2) bekezdését a 2/1994. (I.24.) IKM rendelet 7. §-ának (2) bekezdése hatályon kívül helyezte.
[38] A 12. § (3) bekezdését beiktatta és a korábbi (3) bekezdés számozását (4) bekezdésre változtatta a 31/1991. (XI.19.) IKM rendelet 3. §-a.
[39] A 3/B. §-t a 2/1994. (I.14.) IKM rendelet 7. §-ának (2) bekezdése hatályon kívül helyezte.
[40] Az 15/1989. (IX. 7.) KeM rendelet 1. számú melléklete a 49/1999. (VIII. 6.) GM rendelet 1. számú mellékletének megfelelően módosított szöveg
[41] Módosította a 156/2002. (VII. 11.) Korm. rendelet 19. § (1) bekezdése. Hatályos 2002.07.26.
[42] Az 15/1989. (IX. 7.) KeM rendelet 2. számú melléklete a 49/1999. (VIII. 6.) GM rendelet 2. számú mellékletének megfelelően módosított szöveg
[43] A 3. számú melléklet a 31/1991. (XI.19.) IKM rendelet melléklete iktatta be, s újonnan megállapította a 2/1994. (I.14.) IKM rendelet 4. §-a és 2. számú melléklete.
[44] Az 15/1989. (IX. 7.) KeM rendelet 4. számú mellékletét a 49/1999. (VIII. 6.) GM rendelet 3. számú melléklete iktatta be