Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

86/1991. (VI. 29.) Korm. rendelet

az állami népességnyilvántartás és az egyéb államigazgatási, önkormányzati és igazságszolgáltatási személyi nyilvántartó rendszerek működésének feltételeiről szóló átmeneti rendelkezésekről

Az állami népességnyilvántartásról szóló 1986. évi 10. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: ANR) 15. §-a (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - figyelemmel az Alkotmánybíróság 15/1991. (IV. 13.) AB határozatában foglaltakra - a Kormány a következőket rendeli:

1. §

(1) Az állami népességnyilvántartás (a továbbiakban: ÁN) illetékes szerve részére a személyi szám mint belső azonosító használatával szolgáltat adatot:

a) a települési önkormányzat polgármesteri hivatalának anyakönyvvezetője (házasságkötés, névváltozás), illetve az anyakönyvvezető útján az egészségügyi intézmény (születés, halálozás) és a bíróság (válás, holttányilvánítás, halál tényének bírósági megállapítása);

b) az ÁN helyi szerve (lakcímbejelentés, utólagos összeírás);

c) rendőri szerv letelepedés, hazatelepedés, menekültként való elismerés esetén;

d) adathelyesbítéskor az a)-c) pontban felsorolt szerv.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott eljárás során az illetékes szerv az állampolgártól kérheti a személyi számot. Az adat szolgáltatásának megtagadása esetén - amennyiben a személyi szám beszerzése belső technikai módszer alkalmazásával hosszadalmas és aránytalanul költséges lenne, vagy az azonosításhoz szükséges egyéb adatok hiánya miatt nem lehetséges - az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1981. évi I. törvény (a továbbiakban: Áe.) megfelelő rendelkezéseit kell alkalmazni.

(3) A személyi szám hiányában a 4. §-ban meghatározott adatok szolgáltatása kötelező.

(4) Az ÁN szerv részére adatot szolgáltató - az (1) bekezdésben felsorolt - szervek a személyi számot más célra nem használhatják fel.

2. §

(1) A rendelet mellékletében felsorolt eljárásokban, a külön jogszabályok rendelkezései szerint - a rendszerek átalakításáig, átmenetileg - belső azonosítóként használható a személyi szám.

(2) Az (1) bekezdés alapján az illetékes szerv a személyi számot csak a külön jogszabályban meghatározott célra és módon alkalmazhatja.

(3) Ha a személyi szám az állampolgártól nem szerezhető be, azonosítására a 4. §-ban meghatározott személyi adatokat kell kérni. Ha az állampolgár ez utóbbi adatok kiadását megtagadja vagy hiányosan adja meg, az Áe., illetve az alapeljárásra vonatkozó egyéb jogszabályoknak az adathiány pótlására vonatkozó megfelelő rendelkezései szerint kell eljárni.

(4) Az illetékes szerv - amennyiben nyilvántartása vezetése, karbantartása vagy adatszolgáltatási kötelezettségének teljesítése a személyi szám hiányában átmenetileg nem lehetséges, mert az állampolgár azt nem adja meg - az ÁN szerv megkeresésével beszerzi a személyi számot.

3. §

A személyi szám közszemlére nem tehető, az érintett személy hozzájárulása vagy jogszabály felhatalmazása nélkül nyilvánosságra nem hozható.

4. §

Az államigazgatási, önkormányzati és igazságszolgáltatási szerv jogszabályi felhatalmazás alapján indult hatósági eljárásában és vezetett nyilvántartásában - személyi szám hiányában - a következő személyi adatokat együttesen alkalmazza és ezek kiadása az állampolgártól megkövetelhető:

a) családi és utónév;

b) leánykori családi és utónév;

c) anyja neve (leánykori családi és utónév);

d) születési hely és idő (év, hó, nap);

e) lakcíme (állandó, ennek hiányában ideiglenes).

5. §

(1) Ha az érintett személy az azonosításhoz szükséges - a 4. §-ban meghatározott - adatait nem, vagy hiánypótlásra történő felszólítás után is hiányosan, illetve pontatlanul adja meg, az adatgyűjtésre jogosult szerv megkeresi az ÁN illetékes szervét az adatok pótlása érdekében.

(2) Az ÁN illetékes szerve az Áe.-nek a megkeresésre vonatkozó szabályai szerint jár el. Ha az adatokat saját nyilvántartásából nem tudja szolgáltatni, a megkeresést az "adatkérő lappal" együtt felterjeszti az illetékes Területi Államháztartási és Közigazgatási Információs Szolgálathoz (a továbbiakban: TÁKISZ), illetve az Állami Népességnyilvántartó Hivatalhoz (a továbbiakban: ÁNH), amely az adatokról közvetlenül tájékoztatja a megkereső szervet.

(3) Ha a megkeresés - hiánypótlásra történt felszólítás után is - olyan adathiányos, hogy annak alapján a személy az ÁN által nem azonosítható, vagy a kiválasztott személy azonossága kétséges, erről tájékoztatni kell a megkereső szervet.

6. §

(1) Az állami népességnyilvántartásról szóló 1986. évi 10. törvényerejű rendelet végrehajtásáról rendelkező, a 102/1990. (VII. 3.) MT rendelettel módosított 25/1986. (VII. 8.) MT rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 9. §-a (1) bekezdésének bevezető mondatrésze helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A települési önkormányzat jegyzője..."

(2) A Vhr. 9. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép és a § kiegészül az alábbi (3) bekezdéssel:

"(2) A köztársasági megbízott szervezi a helyi népességnyilvántartási adatgyűjtést, adatnyilvántartást és adatszolgáltatást.

(3) A Területi Államháztartási és Közigazgatási Információs Szolgálat - a fővárosban a főjegyző - közreműködik az állami népességnyilvántartás megyei, fővárosi és helyi informatikai hálózatának működtetésében és fejlesztésében."

(3) Magánszemély azonosítására az államigazgatásban és az igazságszolgáltatásban egyéb egyedi azonosító (kódszám) csak külön törvény rendelkezése alapján alkalmazható. A meglévő azonosítók 1991. december 31-éig használhatók.

(4) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

(5) Ez a rendelet az állami népességnyilvántartást szabályozó törvény hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti.

Dr. Antall József s. k.,

miniszterelnök

Melléklet a 86/1991. (VI. 29.) Korm. rendelet 2. §-ához

1. Az állami és önkormányzati adóhatóság, a kifizető (munkáltató) és egyéb adatszolgáltató, valamint az illetékhivatal és a vámhatóság a jogszabályban meghatározott adóztatási, illetve adatszolgáltatási kötelezettségének teljesítése céljából (1990. évi XCI. tv. az adózás rendjéről).

2. A Társadalombiztosítási Főigazgatóság és szervei, illetve a munkáltató (társadalombiztosítási kifizetőhely), a nyugdíj- és társadalombiztosítási járulék fizetésével, nyilvántartásával, illetve adatszolgáltatással kapcsolatos, jogszabályban előírt kötelezettségének teljesítése céljából; továbbá e szervek hatáskörébe tartozó ellátásoknak a jogosultak részére történő megállapítása és folyósítása, illetőleg ennek ellenőrzése céljából [a társadalombiztosításról szóló 1975. évi II. törvény és a végrehajtása tárgyában kiadott 89/1990. (V. 1.) Korm. rendelet]

3. Az Országos Munkaügyi Központ, illetve a megyei munkaügyi központok a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény 14-21., valamint a 24-38. §-ok alapján végzett szolgáltatások és az ezzel kapcsolatos adatszolgáltatási kötelezettségek teljesítése során.

4. Az illetékes földhivatal az ingatlanra vonatkozó jogoknak és kötelezettségeknek az ingatlannyilvántartásba történő bejegyzésekor - amennyiben e jogok, illetve kötelezettségek állampolgárt érintenek - az ingatlannyilvántartás közhitelességének biztosítása céljából [9/1980. (V. 1.) MÉM rendelettel módosított 27/1971. (XII. 31.) MÉM rendelet az ingatlannyilvántartásról szóló 1972. évi 31. tvr. végrehajtására].

5. A Honvédelmi Minisztérium, a Magyar Honvédség, valamint a honvédelmi igazgatási feladatot ellátó állami és önkormányzati szervek az általuk vezetett katonai nyilvántartásban a jogszabályban előírt adatszolgáltatás, adatkérés, illetve adategyeztetés során (az 1989. évi XXII. tv.-vel módosított 1976. évi I. tv. a honvédelemről).

6. A büntetőeljárás során a rendőrség, az ügyészség és a bíróság a terhelt adatainak felvétele körében (1973. évi I. tv. a büntetőeljárásról).

7. Az országgyűlési, önkormányzati képviselők és polgármesterek választásakor és népszavazáskor a választók nyilvántartását készítő szerv az igazolás kiadásakor, illetve az ajánlások hitelesítésekor (1989. évi XXXIV. tv. az országgyűlési képviselők választásáról).

8. Népszavazásra, illetve népi kezdeményezésre irányuló állampolgári kezdeményezés (aláírásgyűjtő ív) aláírása esetén az illetékes szerv a hitelesítési eljárás lefolytatása során (1989. évi XVII. tv. a népszavazásról és népi kezdeményezésről).

9. A rendőrség igazgatásrendészeti szervei a gépjárműveknek és tulajdonosaiknak a rendőrségről szóló 39/1974. (XI. 1.) MT rendeletet módosító 4/1990. (VII. 11.) Korm. rendelet alapján történő nyilvántartása, valamint az útlevelekkel kapcsolatos ügyintézés során a külföldre utazásról és az útlevélről szóló 1989. évi XXVIII. törvényben előírt kötelezettségük teljesítése céljából.

Tartalomjegyzék